Niedługo nadejdzie czas! 4 października 2020 r. święto plonów będzie obchodzone w całych Niemczech. Następnie ołtarze kościołów ozdobione są owocami. Domy na wsi ozdobione są kolorowymi jesiennymi kwiatami, wieńcami, kłosami i wszystkim, co dały nam pola i ogrody. W ten sposób chcesz podziękować za dobre zbiory również w tym roku. W zwyczaju Dziękczynienia aspekty religijne i świeckie są ze sobą ściśle powiązane. Co dokładnie się za tym kryje, spróbujemy podsumować w tym artykule. Chcemy pokrótce opowiedzieć historię tego festiwalu i wyjaśnić jego znaczenie od początku do dziś. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o starożytnej tradycji Święta Dziękczynienia!

 Za kilka dni będziemy obchodzić Święto Dziękczynienia!

Święto Dziękczynienia przed kościołem, kosze ozdobione chryzantemami bele słomy kukurydza dynie jabłka

Na pewno zastanawiasz się, dlaczego święto plonów 2020 obchodzone jest we wszystkich krajach związkowych 4 października. Zazwyczaj są pewne różnice w terminach festiwalu na terenie Niemiec. Wynika to z różnych definicji dożynek. Zgodnie z katolickim zwyczajem obchodzony jest zawsze w pierwszą niedzielę października.

Jednak zgodnie z protestanckim zwyczajem święto obchodzone jest w pierwszą niedzielę po św. Michała 29 września. W tym roku terminy obu procedur kościelnych przypadają na 4 października 2020 r..

 Stara tradycja żyje dalej!

Stara tradycja Święta Dziękczynienia żyje w kościele świątecznych prezentów wiele owoców i warzyw

Święto Dziękczynienia ma długą historię

Według badaczy historycznych, ludzie od wieków dziękowali swoim bogom za dobre jesienne zbiory. Tradycja ta wynika głównie z uzależnienia rolników od uzyskiwanych przez nich dochodów. To, czy żniwa były dobre, czy złe, było kiedyś szczególnie ważne dla rodzin na wsi, ponieważ to było powodem ich utrzymania w zimie. Chłopi robili małe wieńce z kłosów pszenicy i przekazywali je swoim gospodarzom. To był znak końca żniw. Jednocześnie była to prośba do gospodarza o dobre wynagrodzenie. Dlatego w ostatnią niedzielę żniw zorganizowano festyn z dobrym jedzeniem, mnóstwem piwa i tańcami.

Do dziś przetrwał stary zwyczaj świętowania zakończenia żniw z przyjaciółmi i rodziną.

Wózek na żniwa Dziękczynienia przepełniony owocami i warzywami Dziękczynienie za dobre plony

Święto Dziękczynienia lub podobne zwyczaje istniały od dawna. Na przykład taki zwyczaj istniał na Bliskim Wschodzie już w czasach biblijnych. Korzenie tego święta mogą być w Cesarstwie Rzymskim, kiedy odbywały się świąteczne procesje w imię bogów. Najstarsze historyczne nakrycia na dożynki pochodzą z III wieku. Zwyczaj ten rozprzestrzenił się wraz z chrześcijaństwem i jego zakończeniem można znaleźć w różnych krajach na całym świecie. Jak obchodzić Święto Dziękczynienia lub podobne zwyczaje na całym świecie, możesz tutaj  śledzić.

 Na świecie są festiwale porównywalne z naszym Świętem Dziękczynienia, na przykład Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych.

Święto Dziękczynienia jesienne kwiaty jabłka gruszki dynie buraki kapusta pomidory w świątecznej aranżacji

 Jak dzisiaj obchodzone jest tutaj Święto Dziękczynienia?? 

Industrializacja i mechanizacja rolnictwa oraz szybka modernizacja naszego życia sprawiły, że od XIX wieku dożynki stopniowo traciły na znaczeniu. W szczególności religijny charakter festiwalu zszedł na dalszy plan. Święto Dziękczynienia nabrało bardziej komercyjnego charakteru i dziś, podobnie jak Boże Narodzenie i Wielkanoc, dożynki są jednym ze świeckich festiwali konsumenckich. Dziś festiwal odgrywa rolę tylko na obszarach wiejskich i tam jest często obchodzony.

 Dziś dożynki mają przypominać o zależności człowieka od natury.

Święto Dziękczynienia, chleb wypiekany w domu jako dziękczynienie za dobre zbiory, słoneczniki, winogrona

W dzień świąteczny dziękujemy Bogu za dobre plony w ciągu roku.

Dziękczynienie Bogu za dobre plony roku, świątecznie udekorowany ołtarz kościelny

Pleciony wieniec dożynkowy i korona dożynkowa to nadal popularne symbole festiwalu. Według starej tradycji korona żniwna jest wiązana z jęczmienia, żyta, pszenicy i owsa oraz bogato zdobiona kwiatami i kokardkami. Prawdziwą atrakcją Święta Dziękczynienia jest „ostatni ładunek”, czyli świątecznie udekorowany wóz żniwny, którym odbywają się świąteczne procesje w wielu wiejskich regionach. Częściowo zachowały się również pogańskie korzenie dożynek. Na przykład słomiane lalki są palone na corocznych targach w Święto Dziękczynienia i zapalany jest ogień w Święto Dziękczynienia. Jednak ten zwyczaj dziękczynienia staje się coraz mniej ważny.

Świąteczna parada może się rozpocząć!

Święto Dziękczynienia odświętnie ubrani mężczyźni żniwa wozu rozpoczyna się ostatni ładunek świątecznej procesji

Uroczysta procesja dziękczynna przez atrakcję miasta ostatni ładunek przeładowanych wozów żniwnych

Stara tradycja Święta Dziękczynienia żyje w kościele świątecznych prezentów wiele owoców i warzyw

W niektórych regionach Niemiec w tym samym dniu obchodzony jest również jarmark parafialny. Po udaniu się do kościoła i świątecznej paradzie ludzie świętują z rodziną, przyjaciółmi i krewnymi. Następnie na stole pojawia się świąteczne menu, w którym dominują owoce i świeże warzywa. Oczywiście jest też dużo piwa!

Starożytny zwyczaj dziękczynienia za urodzaj jest częścią naszej kultury.

Święto Dziękczynienia stary zwyczaj dziękczynienia przed domem Kwiaty Chryzantemy Ziemniaki Dynie i wiele więcej

Święto Dziękczynienia stary zwyczaj dziękczynienia jabłka gruszki marchewki ziemniaki dynie słoneczniki

Święto Dziękczynienia stary zwyczaj dziękczynienia jabłka gruszki marchewki ziemniaki dynie

Święto Dziękczynienia stary zwyczaj dziękczynienia jabłka gruszki marchewki ziemniaki dynie winogrona domowy chleb

Święto Dziękczynienia stary zwyczaj dziękczynienia jabłka gruszki marchewki ziemniaki dynie bakłażany jarmuż

Święto Dziękczynienia stary zwyczaj dziękczynienia jabłka gruszki marchewki ziemniaki dynie słoneczniki chryzantemy pelargonie w doniczce