Çocuk odası, her evde oyun ve hayal dünyasıdır. Ama aynı zamanda küçüklerinizin güvende hissetmesi gereken bir inziva yeridir. Sessiz bir uyku vahası ve rahat bir çalışma alanı da elbette dahildir. Doğru mobilyalar tüm bunların temelidir ve bunun için kesinlikle doğru çocuk odası mobilyalarına ihtiyacınız vardır. Kuşkusuz, günümüzdeki büyük seçim ile bu kolay bir iş değil. Kendinize önceden birkaç soru sormalı, her şeyi dikkatlice düşünmeli ve ideal olarak sitede veya çevrimiçi olarak bilgili personelden tavsiye almalısınız. Bugün, karar vermeye ek bir yardım olarak, çocuklarınızın kendi odalarında iyi olmaları söz konusu olduğunda size birkaç bilgi ve ipucu daha veriyoruz..

Loft yatak kreş depolama alanı

Çocuk odası mobilyası alırken en önemli kriterler

Elbette renk, tema ve tarz açısından çocuk mobilyalarını seçerken bazı öznel faktörler vardır. Bu nedenle burada bunlarla ilgilenmeyeceğiz. Mükemmel bir çocuk odası için her zaman temel olan aşağıdaki genel kriterlere dikkatinizi çekmeyi tercih ediyoruz..

Emniyet

Çocuk odası mobilyaları her şeyden önce güvenli olmalı ve yaralanma riskini ortadan kaldırmalıdır. Bu nedenle keskin kenarları olmayan tasarımları tercih edin. Yuvarlatılmış köşeler burada açıkça avantajlıdır. Özellikle küçük çocuklarda dolap, şifonyer, raf gibi daha büyük mobilya parçaları mutlaka duvara vidalanmalıdır. Aksi takdirde devrilebilir ve korkunç sonuçlara yol açabilirler..

Ergonomi ve işlevsellik

Her bir mobilya parçası, çocuğun motor becerilerine ve ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet etmelidir. İşte sözde "onlarla büyümek" Mobilya mükemmel seçim. Çünkü bunlar hem yükseklik hem de uzunluk olarak ayarlanabilir. Örneğin masa, koltuk ve yataklar daha uzun bir süre için ayrı ayrı ayarlanabilir. Küçüklerin her büyüme evresi için her zaman yeni mobilya almak zorunda değilsiniz..

çocukla birlikte büyüyen çocuk mobilyası masa sandalye

Uzun ömür ve sürdürülebilirlik

Çocuk mobilyaları için doğru malzemeleri seçin. Bunlar, etrafta dolaşmaya daha uzun süre meydan okumak için dayanıklı ve sağlam olmalıdır. Uzun ömür aynı zamanda sürdürülebilirlik demektir. Ayrıca malzemelerin menşei ve üretim yöntemi de vardır. Tabii ki listenin başında işlenmemiş ahşap var, ancak yüksek kaliteli plastik ve MDF veya HDF de kötü bir seçim değil. GS (Test Edilmiş Güvenlik), RAL kalite işareti veya Golden M gibi uluslararası olarak bilinen kalite mühürlerine her zaman dikkat etmek önemlidir. Bu size zararlı VOC’ler (yani uçucu organik bileşikler) bulunmadığına dair kesin bir güvence verir. Odadaki hava serbest bırakılabilir. Ayrıca bu tür ürünlerde sadece su bazlı boyalar ve vernikler kullanılmaktadır, bu da çocuğun sağlığını etkilemez..

Güvenli tarafta olmak ve tüm bu kriterleri karşılamak için satın almayı düşünmelisiniz. Çocuk odası mobilyaları yalnızca yüksek kaliteli üreticilere ve tedarikçilere güvenin. Hiçbir koşulda yanlış sondan tasarruf etmemelisiniz ve küçük hazineleriniz için en iyi yaşam koşullarını yaratmamalısınız..

modern kreş mobilyaları

Uyku alanını mümkün olduğunca konforlu hale getirin

Dinlendirici, sağlıklı uyku, özellikle büyümenin erken dönemlerinde çocuklar için son derece önemlidir. Doğru bebek karyolası ve yatağı bulmak daha da önemlidir. Bununla akıllı ve esnek olmak istiyorsanız, dönüştürülebilen karyolalar çok iyi bir karardır. Bunlar ayrıca 3 yaşından büyük çocuklar için uygundur ve daha sonra ergenlerin bile sevdiği standart bir 90×200 yatak ile kolayca değiştirilebilir. Loft yatak, özellikle daha küçük çocuk odaları için popüler bir çözümdür. Bu sadece yerden tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda çocuklar için de çok heyecan vericidir. Altında oynayabilir veya ders çalışabilirsiniz. Ve elbette, çoğu küçük maceracı havada uyumayı sever..

Çocuk odasında çatı katı yatak

Oyun ve çalışma alanını ergonomik olarak optimum şekilde ayarlayın

Çocuk odasını kurarken imar çok önemlidir. Yeterli alanınız varsa, bazı çocuk raflarını oda bölücü olarak kullanabilirsiniz. Aksi takdirde modüler ve çok fonksiyonlu çocuk odası mobilyalarına güvenmek çok pratik olacaktır. Ergonomik, ayarlanabilir masa ve sandalyelere ek olarak, öğrenmeyi ve oynamayı çok daha etkili ve hepsinden önemlisi daha eğlenceli hale getirebilecek başka birçok mobilya parçası da var. Çocuğu oyuncakları çekmeye ve toplamaya teşvik eden alt çekmeceler ve dolaplar, çocuk için daha fazla bağımsızlık sağlama eğilimindedir..

küçük bir çocuk odası kurmak

Yeterli depolama alanı oluşturun

Zamanla, çocuk odasında daha fazla depolama alanı gerektiren birçok nesne birikir. Sadece oyuncaklar ve giysiler değil, aynı zamanda kitaplar ve ıvır zıvırlar da düzenli olarak toplanmalıdır. Uzun, gömme dolaplar ve açık raflar burada iyi bir seçim değildir. Kaideler ve saklama kutuları ile yatak kutuları, çekmeceler ve çocuk şifonyerleri koymak en iyisidir. Kışlık ceketler ve battaniyelerden peluş oyuncaklara ve çoraplara, el işi malzemelerine ve favori oyuncaklara kadar her şey için temelde yeterli alan var..

Doğru çocuk odası mobilyalarını seçerken elbette çocuklarınızın görüş ve istekleri oldukça önemli bir rol oynuyor. Bunu hafife almayın ve özellikle 3 yaşından büyük çocuklarda buna özellikle dikkat edin. Çocuk odasını sevgiyle ve büyük bir sabırla döşeyin ve küçükleriniz için mükemmel konfor ve oyun koşullarını yaratın..

kreş mobilya depolama alanı