Bektaşi üzümü külleme kurtulmak için nasıl

Bektaşi üzümü, büyük büyükannesinden kesimler alan büyükannenizin zamanından beri orada büyüyen bir yazlık ev sakiniyse, büyük olasılıkla külleme sorunuyla bir kereden fazla karşılaşmışsınızdır. Yaprakları ve gövdeleri kaplayan beyazımsı bir çiçek ve meyvelerde hoş olmayan kahverengi lekeler olarak kendini gösterir. Eski çeşitlerin avantajları arasında harika bir tat ve çeşitli modifikasyonların olmaması yer alır, ancak aynı zamanda büyük bir dezavantaj da vardır – düşük hastalık direnci.

Lezzetli bir çeşidi kesmek istemiyorum, ama haşere ile ayrılmak için büyük bir istek var. Ve tercihen toksik böcek ilacı kullanılmadan. Kanıtlanmış halk ilaçları kullanın. Külleme ile mücadelede ve bunu önlemeye yönelik tedbirlerde oldukça etkilidirler..

külleme nedir

Bilim çevrelerinde bu bektaşi üzümü rahatsızlığına spheroteka denir. Sürgünlerden meyvelere kadar neredeyse tüm bitkiyi etkiler. Başlangıçta, keçeye benzer şekilde daha sonra kahverengiye dönüşen beyazımsı bir kaplama oluşur. Hasta saplar bükülür, yapraklar kıvrılır ve meyveler küçülür ve zayıf dökülür..

Hastalık, aynı adı taşıyan mantar mikroorganizmaları tarafından kışkırtılır ve hem ilkbaharda hem de yaz aylarında sporları dışarı atarlar. Bu nedenle, işlemin üç kez yapılması en uygunudur: çiçeklerin oluşumundan önce, bundan sonra ve yaprakların dökülmesinden önce. Sürgünleri püskürtmemek, her dalı tamamen ıslatmak daha iyidir. Ve sporların çöpte kışı sevdiğini unutmayın, bu da aynı tıbbi bileşimle çalının yakınındaki toprağı dökmek gerektiği anlamına gelir. Sağlıklı yaşam prosedürleri en iyi akşamları yapılır..

Halk yöntemleriyle külleme ile savaşıyoruz

Halk yöntemleriyle külleme ile savaşıyoruz

 • Amonyum nitrat. 50 g maddenin 10 litre suda çözülmesi gerekir. Bektaşi üzümü çalısı solduktan sonra işlenir..
 • Aspirin + soda. Kompozisyonu hazırlamak için bir yemek kaşığı sodyum karbonat ve ayçiçek yağı, bir tablet asetilsalisilik asit ve bir çay kaşığı herhangi bir yemek takımı kullanın. Tüm malzemeler 4,5 litre suda karıştırılır. Bitki sezon boyunca iki haftada bir sistematik olarak işlenir..
 • Suçlu. Kaynar su alırlar ve bir sulama kabından bir çalının üzerine dökerler. Prosedür, kar erimeden önce erken ilkbaharda gerçekleştirilir..
 • Gaupsin veya Trichodermin. 10 litre su için, biyolojik ürünlerden birinin 150 ml’sini kullanın ve tüm büyüme mevsimi boyunca iki haftada bir sürgünlere püskürtün..
 • Kül. Burada birkaç seçenek mümkündür..
 • Öncelikle. Kül ve su (1:10) infüzyonu ara sıra karıştırılarak bir hafta tutulur. Bundan sonra, bileşim, alttaki tortuyu yakalamamaya çalışarak temiz bir tabağa dökülür..
 • İkinci. Kül ve su (0.3:10) yarım saat kaynatılır, soğutulur ve kül tanecikleri çöktükten sonra başka bir kaba boşaltılır..
 • Üçüncü. Kül ve kaynar su (3:10) alın, karıştırın ve yaklaşık bir gün bekletin. Filtrelemeden sonra. Kül tedavisi, Mayıs ayının son on yılında veya ilk – Haziran 3 kez günlük bir mola vererek gerçekleştirilir. Tortu suyla hafifçe seyreltilir ve bektaşi üzümü altına toprak dökülür..
 • Soda külü. Yarım bardak sıcak suda, 50 g maddeyi çözmek, çözeltiyi 10 litre suya dökmek ve yaklaşık 10 g sıvı sabun eklemek gerekir. Berry, çiçek oluşumundan önce ve sonra işlenir..
 • Kefir veya yoğurt. 1 litre fermente süt ürünü 9 litre suda karıştırılır. Bitkileri üç gün arayla üç kez püskürtün..
 • Sığırkuyruğu. Su (1: 3) ile seyreltilmeli ve üç gün ısrar edilmelidir. Daha sonra yine aynı oranda su eklenir ve süzülür. Tıbbi prosedürler çalı çiçek açmadan önce, ondan sonra ve yapraklar düşmeden önce yapılır..
 • Soğan kabuğu. Altın pullar (200 gr) 10 litre kaynar suya konur ve iki gün bekletilir. Püskürtme, çiçekleri zorlamadan önce ve sonra ve yaprak dökümünden hemen önce yapılır..
 • Süt peynir altı suyu. Bir litre ürün dokuz litre su ile seyreltilir. Bektaşi üzümü dalları üç gün arayla üç kez işlenir.
 • Solucan otu. 10 litre su, solucan otu – 30 gr kuru çiçek salkımı alırlar ve bir gün ısrar ederler. 1.5-2 saat kaynatıldıktan sonra süzülür. Tansy suyu, büyüme mevsiminin başında ve sonunda çalıların etrafına toprak döker.
 • Olgunlaşmış saman veya orman çöpü. Otların üçte biri bir kovaya konur, üstüne su dökülür ve 3 gün bekletilir. Daha sonra bileşim 1: 3 su ile seyreltilmeli ve filtrelenmelidir. Çalıları çiçeklenmeden önce ve sonra ve yapraklar düşmeden önce tedavi edin..
 • Soda. İki yemek kaşığı madde ve önceden rendelenmiş 50 gr koyu renkli çamaşır sabunu on litre su ile karıştırılır. Çiçekleri zorlamadan önce ve sonra çalıyı püskürtün.
 • Gübreler. On litre suya süperfosfat – 20 gr, üre – 30 gr, kalsiyum klorür – 50 gr, potasyum permanganat – 5 gr ilave edilir, işlem çiçeklenmeden sonra bir kez gerçekleştirilir..
 • Fitosporin. Su ve biyolojik ürünü 10: 0.1-0.15 oranında birleştirin. Dallar ve toprak, çiçek oluşumundan önce ve meyveleri topladıktan sonra işlenir..
 • At kuyruğu. Bir kilogram taze ot ve 10 litre su 2 saat kaynatılır, soğutulur, süzülür ve 1: 5 su ile seyreltilir. Tüm büyüme mevsimi, çalılar haftada bir kez tedavi edilir..

Küllemenin nemli, kalınlaşmış dikimlerde ve zayıf organik topraklarda büyüdüğünü unutmayın..

Bu nedenle, çalıların havayla iyi üflenmesi ve toprağı organik bileşiklerle zenginleştirmesi için eski sürgünler sistematik olarak çıkarılmalıdır. Meyvenin altındaki toprağı geleneksel olarak kazmak, yabani otları ayıklamak ve çöpleri çıkarmak yerine (mantar orada saklanıyor olabilir!), Üstleri bektaşi üzümü altına koymak daha iyi olacaktır – patates ve domates bunun için çok iyidir – ve EM müstahzarlarının çözeltileri ile sulayın. Daha sonra faydalı mikroflora, meseleleri kendi ellerine alacak ve organik kalıntıları “silip süpürecek”, mantar üreme alanını yiyerek.

Bektaşi üzümü külleme tedavisi (video)

# Küllemeden bektaşi üzümü tedavisi# Küllemeden bektaşi üzümü tedavisi