Bitki yapraklarındaki plak - nasıl kurtulur, görünüm nedenleri. Yapraklarda beyaz ve siyah çiçek, kırmızı çiçek

Bahçe veya iç mekan bitkilerinin yapraklarındaki beyaz çiçek sadece görünümü bozmakla kalmaz, aynı zamanda bir tür hastalığın belirtisidir. Bu plaktan ancak ortaya çıkış nedeni doğru bir şekilde belirlenirse kurtulmak mümkün olacaktır. Ve birkaç nedeni olabilir.

külleme

Çoğu zaman, bitkilere beyaz çiçek görünümüne neden olan bu mantar hastalığı bulaşır. Teşhisi doğrulamak için yaprağın yüzeyini hafifçe ovalayın. Külleme ise, miselyumun çok küçük filamentlerinden oluşan küçük topaklar parmaklarda kalacaktır. Kükürt bazlı mantar ilaçları veya kanıtlanmış halk ilaçları ve tarifleri ile külleme ailesinden bir mantarla savaşmanız önerilir..

  • Bu tarifin sadece hastalığın başlangıcının ilk aşamasında kullanılması tavsiye edilir, daha sonra etkinliği çok yüksek olacaktır. Bitkiler, 10 litre su ve 1.5 g manganezden hazırlanan bir manganez çözeltisi ile muamele edilmelidir. Yağmur bittikten hemen sonra ilaçlama yapılmalıdır..
  • Bitkilerin bu tarife göre bir çözelti ile işlenmesi 7-10 günde bir 2-3 kez yapılmalıdır. Bir sığırkuyruğu infüzyonu hazırlamak gerekir. Üç ölçü su bir ölçü sığırkuyruğu ile karıştırılır ve 72 saat demlenmeye bırakılır. Üç gün sonra infüzyonu süzün ve elde edilen hacme 3 kat daha fazla su ekleyin..
  • Bu solüsyonla püskürtmek, ikinci uygulamadan sonra iyi bir etki sağlar. 7 litre ılık su, 3 litre peynir altı suyu ve 1 tatlı kaşığı bakır sülfatı karıştırmanız gerekiyor..
  • En popüler halk tarifi, soğan kabuğu infüzyonu ile bitkilerin tedavisidir. 10 litre su ve 200 gr soğan kabuğundan hazırlanır. Kompozisyon kaynatılır ve daha sonra bir gün demlenir..

Tüylü küf belirtileri, yaprağın üst tarafında sarı lekeler ve yaprak plakasının alt tarafında beyaz çiçeklerin yanı sıra gri-mor bir çiçektir. Bakır müstahzarları bu hastalıktan kurtulmanıza yardımcı olacaktır..

Ayrıntılı olarak külleme

Kalıba dökmek

Bitki yapraklarındaki küf, en sık sulama sırasında toprakta tekrarlanan aşırı nemden, sık ve bol ilaçlamadan ve ayrıca iç mekan çiçeklerinin bulunduğu bir odada yüksek nemden ortaya çıkan bir mantar hastalığıdır. Küf, küçük bir toz tabakasına benzeyen sac levhaların yüzeyinde lifli veya yün görünümlü bir oluşumdur. Mantar çok hızlı gelişir ve tüm bitkiyi kısa sürede yok edebilir. Bu yüzden onu yok etmek için acil önlemler almak gerekiyor. İlk aşamada, tüm hasarlı yapraklar çıkarılır ve kültür, antifungal ajanlarla muamele edilir..

gri çürük

Kısa sürede gri çürüme bir çiçeği tamamen yok edebilir

Bu mantar hastalığı yapraklarda, gövdelerde ve yaprak saplarında göründüğünde, sonunda çürümeye dönüşen kabarık bir gri renk tonu kaplaması ortaya çıkar. Gri çürüklük bir çiçeği kısa sürede tamamen yok edebilir. İlk belirtilerini fark etmek ve bitkiyi hemen diğer örneklerden uzaklaştırmak çok önemlidir. Bitkinin yarısı veya çoğu enfekte ise, bu hastalık için henüz bir tedavi olmadığı için yok edilmesi gerekecektir..

Mantar hastalıkları, onlar için tüm koşulların yaratıldığı yerde ortaya çıkar. İç mekan bitkileri yetiştirirken, temel bakım ve bakım kurallarını ihlal etmemeniz gerektiğini hatırlamak çok önemlidir. Örneğin, sulama sıklığını ve hacmini kesinlikle gözlemlemeniz, odayı düzenli olarak havalandırmanız gerekir. Bitkilerin bulunduğu saksıları birbirine çok yakın koyamazsınız, serbest hava geçişine ihtiyaçları vardır..

Gri çürüklük hakkında ayrıntılar

Siyah, kırmızı ve diğer renklerde plaket

İç mekan bitkilerinde kırmızı, siyah ve diğer çeşitli tonların baskınları görülür. Hepsi bir tür sağlık sorununun ortaya çıkmasına işaret ediyor..

Pas – belirtileri sarı, turuncu veya kahverengi bir renk tonunun yaprak yüzeyinin arkasında plak olan bir mantar hastalığı. Bir süre sonra, böyle bir çiçekle kaplı yapraklar kurur. Pas, 10 ila 20 santigrat derece sıcaklığa ve yüksek neme sahip nemli, serin bir odada ortaya çıkar. Deneyimli yetiştiriciler, önce mantarın büyümesinin yüksek sıcaklıklarda durdurulmasını önerir. Bunu yapmak için çiçeği yoğun bir plastik torba ile örtün ve bir pilin veya ısıtma cihazının yanına yerleştirin. Ve sonra bir ay boyunca haftada bir kez mantar ilaçları ile tedaviyi yürütmek. “Tedavi” döneminde, sporların olgunlaşması için mükemmel bir yer olduğu için çiçeklere sade su püskürtülmesi önerilmez..

siyah çiçek – en sık palmiye ve narenciye mahsullerinin yanı sıra kamelya ve açelyaları etkileyen bir mantar hastalığı. Siyah isli mantarlar, zararlı böceklerin (örneğin solucanlar, tripler ve yaprak bitleri) varlığından kaynaklanan yapışkan yapraklı bir yüzeye yerleşmeyi sever. Yaprak plakasının üst ve alt kısımları, siyah toz serpilmiş veya çiçeğin nefes almasını ve tam olarak gelişmesini engelleyen ince siyah bir kabukla kaplanmış gibi görünmektedir. Fotosentez de yavaşlar.

İç mekan bitkilerinin dekoratifliğini eski haline getirmek ve sağlıklı bir görünüme döndürmek ancak zararlıları tamamen yok ederek mümkündür. Sonuçta, yapışkan yapıları ile mantarı çeken, yapraklarda yaşamsal aktivitelerinin izlerini bırakan parazit böceklerdir. Böyle tatlı bir çiçek, tehlikeli bir mantar için mükemmel bir üreme alanı haline gelir. Haşereler gittiğinde, her yaprak ılık suya batırılmış yumuşak bir süngerle yıkanmalıdır..

Bitki tedavisi: mantar ve küf (video)

№21 Bitkilerin işlenmesi. Bölüm 2: mantarlar ve küf№21 Bitkilerin işlenmesi. Bölüm 2: mantarlar ve küf