İç mekan bitkilerinin hastalıkları

Ev bitkilerinize doğru ve dikkatli bir şekilde bakarsanız, hiçbiri hasta olmaz. Yeşil arkadaşlar, bakımlı ve sağlıklı görünümleriyle uzun yıllar memnun kalacaklar, eğer: onlara dikkatli davranırsa; zamanında sulama nasıl yapılır; yıkayın ve püskürtün; hipotermiden kaçının; zemini gevşetin; Gerekli pansuman ile “Besleyin”.

Bakım ihmal edilirse, kısa bir süre sonra çiçeklerin hastalanacağını ve parazitlerin onları yeneceğini kesin olarak söyleyebiliriz..

Bitkilerde hastalık başlangıcının çeşitli nedenlerinin bir listesi:

  • taslaklar
  • Ani sıcaklık dalgalanmaları
  • Soğuk bir pencere üzerinde yer
  • Kışın akülerin yakınında yer
  • Toprağın su basması veya kuruması
  • Sulama suyu soğuk
  • Yanlış veya yanlış yerleştirilmiş nakil
  • Toprak bitkiyle uyuşmuyor

Mantar ve parazitler yeni kesimlerle birlikte getirilebilir. Hastalığın ilk belirtisi fark edilir edilmez, etkilenen çiçek derhal sağlıklı bitkilerden uzaklaştırılmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Tabii ki, bir hastalık – zararlılar, mantarlar, çürüme – tarafından tamamen vurulmuşsa, “evcil hayvan” için delicesine üzülür. Ancak bu gibi durumlarda hastalıklı bitkiden kurtulmanız tavsiye edilir, aksi takdirde enfeksiyon ateş gibi yayılır ve tüm çiçekler ölebilir..

En önemlisi, bitkiler mantar hastalıklarına eğilimlidir. En ünlüsü yapraklardaki lekelerdir; yapraklarda, sürgünlerde, meyvelerde beyazımsı çiçek – külleme; tüylü küf veya tüylü küf – genellikle açık havada yetişen bitkilerde bulunur; pas mantarları sözde pasa neden olur.

Çok kısa bir süre sonra (tedavi edilmezse) çatlayan ve olgunlaşmış sporları yayan yapraklar ve gövdeler üzerindeki lekeler; bitkinin ölmekte olan kısımlarını çıkarmazsanız, çürük görünebilir ve tüm çiçeği mahvedebilir; fusarium – genellikle temizlenmemiş arazi nedeniyle oluşur; gommosis – kahverengimsi veya tozlu meyve suyunun salınması, bitkinin üst tabakasına verilen hasar nedeniyle başlar. Genellikle zayıflamış çiçekler; siyah veya isli mantar – nemli ve kötü havalandırılan odalarda oluşur. Zamanla grimsi bir çiçeklenme fark ederseniz, hafif nemli bir süngerle silerek ondan kurtulabilirsiniz..

Yani, bir bitkiniz varsa, lütfen – ona iyi bakın. Aksi takdirde iyi bir yardımcı ve hava filtresinden tesis toz toplayıcıya dönüşecek ve çevreyi kirletmeye başlayacaktır..