Kimyasallar olmadan lahana zararlılarından nasıl kurtulurum

Pek çok haşere lahana yemeyi sevmez, ancak az sayıda bile olsa onları yok etmek çok zordur. Bahçıvanlar ve bahçıvanlar, turpgillerden bir pire, lahana sineği ve tırtıllarla her zaman sümüklü böcek ve salyangozlarla baş etmeyi başaramazlar. Görünüşe göre sadece güçlü kimyasallar yardımcı olabilir. Ancak bunları kullanmadan önce, halk yöntemlerini ve tariflerini kullanarak savaşa devam etmeye çalışın..

Kimyasallar olmadan turpgillerden pire ile mücadele

Kimyasallar olmadan turpgillerden pire ile mücadele

Bu küçük zıplayan böcek, hassas lahana sürgünleriyle beslenmeyi çok sever. Pekin lahanası onu en çok cezbeder. Bu haşere, gün boyunca ağırlığından birkaç kat daha fazla yiyebilir. Pirenin yaprakları emdiği ve bozduğu hızı ancak hayal edebilirsiniz. Sebze yataklarında göründüğü anda tüm yapraklar elek gibi görünür. Herhangi bir önlem almazsanız, birkaç gün içinde lahana ölmeye başlar..

Turpgillerden pire ile başa çıkmanın birçok farklı yolu vardır:

1. Haşere sadece genç lahana yapraklarıyla beslenmeyi sevdiğinden, yapraklar kalınlaşana kadar yataklara girmesini önlemek gerekir. Bu, bir kaplama malzemesi (dokunmamış kumaş) ile yapılabilir. Dikilen lahana fidelerinin üzeri tamamen örtülmelidir. Bu pireyi yataklardan uzak tutacaktır..

2. Turpgil piresini genç lahanadan odun külü ve tütün tozu yardımıyla korkutabilirsiniz. Bu iki bileşenin karışımı (eşit parçalar halinde) tüm fidelerin üzerine dikkatlice serpilmelidir. Bu haşere kontrol yönteminin tek dezavantajı, kuru karışım sulama ve yağmur sırasında suyla yıkandığından, bitkilere tekrar tekrar ilaçlama uygulamasıdır..

3. Turpgillerden pire sarımsak kokusuna dayanamaz. Bahçedeki lahananın yanında bahar sarımsakları yetişirse, pire yataklara yaklaşmaz. Erken ilkbaharda sarımsak dikmek gerekir ve sürgünlerinin ortaya çıkmasından sonra lahana fideleri ekilebilir..

4. Pire sadece sarımsak kokusunu değil, diğer birçok keskin kokuyu da sevmez. Genç sebzeleri su ve köknar yağı ile sulayarak bundan yararlanın. 10 litre suya sadece 10-15 damla, haşereyi bu ürünlere yaklaşma arzusundan caydırır..

5. Bu yöntemi kullanarak bitkileri sadece pirelerden korumakla kalmaz, aynı zamanda azot içeren gübre ile besleyebilirsiniz. Kuş pisliği ve sprey sebze infüzyonu hazırlayın.

Lahana ve lahana kepçe tırtıllarından nasıl kurtulurum

Lahana ve lahana kepçe tırtıllarından nasıl kurtulurum

Güzel bir beyaz kelebek – lahana ve gri bir kelebek (lahana kepçesi) lahanaya eşit derecede büyük zarar verir. Lahana yapraklarını lahana kafasının hem dışında hem de içinde yiyen açgözlü tırtılları ile tehlikelidirler..

Savaşmanın yolları:

1. Bu yöntem, sitede eşekarısı olan yaz sakinleri için uygundur. Bildiğiniz gibi tırtılları yavruları için besin olarak kullanırlar. Bu nedenle, lahana fidelerine tatlı sıvı ile cömertçe püskürtmeniz gerekir. Su ve şekerin yanı sıra eski reçel veya kompostodan yapılabilir. Yaban arıları böyle tatlı bir muameleyi kaçırmaz. Ve tırtıllar ortaya çıkarsa, lahana yataklarını uzun süre “koruyacaklar”.

2. Odun külü (yaklaşık 2 bardak), sabun (ev veya katran) ve on litre ılık sudan yapılmış özel bir sprey solüsyonu kullanın. Çözelti, kullanımdan önce yirmi dört saat süreyle infüze edilmelidir..

3. Yatakların üzerine yerleştirilmiş küçük çubuklara tutturulmuş tavuk yumurtalarının kabuğu, kelebekler için böyle bir kelebeğe benziyor. Bu onları korkutur, çünkü yer zaten “başka bir aile” tarafından alınır. Bu yerde yumurta bırakmaya bile çalışmadıkları fark edilir..

4. Domates üstleri ve soğan kabukları bazlı organik infüzyonlu spreyler uygulayın. Bu tür infüzyonlar, zararlılar için hoş olmayan belirli bir kokuya sahiptir..

Soğan infüzyonunu hazırlamak için ihtiyacınız olan: soğan kabuğu (1 litre kavanoz) ve 2 litre kaynar su. İnfüzyon 48 saat boyunca ılık bir yerde tutulmalıdır. Kullanmadan önce 2 litre daha su ve 1 yemek kaşığı sabunlu su ekleyin..

Bir domates infüzyonu hazırlamak için yaklaşık 2 kilogram domates tepesine ve 5 litre kaynar suya ihtiyacınız olacak. Çözelti tamamen soğuyana kadar demlenir ve daha sonra düşük ateşte 3 saat daha kaynatılır. Kullanmadan önce, infüzyon filtrelenmeli ve daha sonra su ile seyreltilmelidir – infüzyonun bir kısmına iki kısım su ilave edilir..

5. Tırtıllar için un ve kabartma tozu ile öldürücü bir toz hazırlayın. Lahana fidelerini serpmek için bu iki bileşenin aynı kısımlarının bir karışımı kullanılır. Tırtıllar bu tür beslenmeden hızla ölür ve sebze bitkileri bundan zarar görmez..

6. Sarımsak veya dulavratotu bazlı spreyler kullanın. Sıvı sadece bitkilerin üzerine değil, aynı zamanda etraflarındaki zemine de düşmelidir..

Dulavratotu infüzyonunun hazırlanması: bitkilerin ezilmesi ve 1 ila 3 su ile doldurulması gerekir. Çözelti ılık bir yerde üç gün boyunca tutulur..

Sarımsak infüzyonunun hazırlanması: 9-10 orta baş sarımsak, sarımsak presi ile kıyılmalı ve soğuk su (5 litre) ile doldurulmalıdır. İnfüzyon üç gün içinde kullanıma hazır olacaktır..

Salyangozlar ve salyangozlar için halk ilaçları

Salyangozlar ve salyangozlar için halk ilaçları

Bu zararlılar gecedir. Hava kararmaya başlar başlamaz, hemen oradalar. Sabah, lahana yaprakları çok sayıda delikten parlıyor. Gündüzleri banliyö bölgesinin gizli nemli köşelerinde oturuyorlar..

Halk tarifleri:

1. Bu tür zararlılarla başa çıkmanın eski, zaman içinde test edilmiş bir yöntemi yemdir. Hava kararmadan kısa bir süre önce lahana yataklarına ve sıra arasına yerleştirilirler. Gece boyunca, çok sayıda sümüklü böcek, koklamak için oraya sürünür. Ana şey sabah erken kalkmak ve “hasat” toplamak için zamana sahip olmaktır..

Yem, maya içeren bir sıvı ile doldurulmuş çeşitli boyutlarda bir kaptır. Bu amaçlar için kvas veya bira, meyve suyu veya fermente reçel uygundur. Kaplar yerine eski gereksiz paçavraları alabilir, bu sıvıya batırabilir ve ardından lahananın yanına yayabilirsiniz..

2. Kuru hardal sümüklü böcekleri korkutabilir. Bu toz bitkilerin arasına serpilmelidir..

3. On litre su ve seksen mililitre amonyak çözeltisi hazırlayın. Doğrudan sebze bitkileri üzerinde iki kez sulamak gerekir. İlk sulama, zararlıları lahanadan ve topraktan çıkaracak, ikinci sulama onları yok edecektir..

4. Isırgan, toprak ve haşere kontrolü için büyük fayda sağlayabilir. Bu bitkileri lahana yataklarına yayarsanız, sümüklü böcek böyle delici bir halı boyunca hareket etmeye cesaret edemez. Ve toprak için, bu mükemmel bir malç tabakası olacaktır, çünkü ısırgan otu çabuk kurur ve genellikle taze bitkiler eklemeniz gerekir..

5. Yumurta kabuklarını atmayın, yaz mevsiminden önce toplayın. Ardından, önceden doğrayarak her sebze bitkisinin etrafına dağıtın. Yumuşakçalar böyle bir yolda ilerleyemezler..

6. Püskürtme için biber infüzyonu kullanın. İhtiyacınız olacak: 100 gram acı biber ve 1 litre su. İlk önce infüzyon 48 saat tutulur, daha sonra kaynatılır ve 24 saat daha tutulur. Kullanmadan önce, infüzyonun içeriği sıkılır ve bir elek veya çift gazlı bezden süzülür..

Bir kova su için 100-120 gram biber demlenmesi ve 1 yemek kaşığı sıvı çamaşır sabunu gerekir. Seyreltilmemiş infüzyon serin ve karanlık bir odada uzun süre saklanabilir..

7. Sümüklü böcek, parlak yeşil solüsyonla sulanırsa lahana yatağını hızla terk eder. 10 litre su için 1 şişe ürün dökmeniz gerekir..

Kepçenin larvalarını yok ediyoruz, Mayıs böceği, lahana sineği

Kepçenin larvalarını yok ediyoruz, Mayıs böceği, lahana sineği

Kış kepçesi, Mayıs böceği ve lahana sineği gibi zararlılar, larvaları toprakta olduğu ve karanlık işlerini orada yaptıkları için yeraltı zararlı böcekleri olarak kabul edilir. Bu zararlıların larvaları lahananın köklerine zarar verir ve kısa sürede ölür..

Kara karıncalar bu larvalarla beslenir. Yaz sakinlerine yardım edebilecekler onlar. Ana şey, karıncaları lahana yataklarına çekmek. Hasarlı bitkinin yanındaki küçük bir kaba kazılması gereken tatlı sıvı yemine hızla koşacaklar..

Lahana yaprak bitleri ile nasıl başa çıkılır

Bu küçük, zar zor fark edilen zararlılar, güçlü ve sağlıklı bir bitkiyi çok hızlı bir şekilde yok eder. İlk başta, lahana yaprakları siyah noktalarla kaplı gibi görünüyor ve yakında kıvrılmaya ve ölmeye başlıyorlar..

Savaşmanın yolları:

1. Tırtıllarla savaşmakla aynı şekilde hazırlanan domates infüzyonu ile püskürtmek gerekir..

2. Sabunlu spreyler kullanılması tavsiye edilir. Çözelti 10 litre su ve 2 bardak sıvı sabundan hazırlanır. Sebze bitkileri 7 gün ara ile 2 kez işlenir..

3. Etkili bir kompleks infüzyon hazırlanabilir. İhtiyacınız olacak: 10 litre kaynar su, 250 mililitre odun külü ve aynı miktarda tütün tozu, yaklaşık 30-40 gram sıvı sabun ve hardal. 24 saat içinde çözelti infüze edilmelidir..

Çok Yönlü Lahana Haşere Kontrol Yöntemleri

Dereotu, maydanoz, nane, fesleğen, kişniş, kereviz gibi aromatik bitkiler birçok zararlıya karşı mükemmel koruma sağlar. Lahana yataklarının yanına ekilebilirler. Bu bitkilerin kokusu ve tohumları, kelebekler, yaprak bitleri ve sümüklü böceklerle savaşabilen diğer böcekleri cezbeder..

Yataklarda nasturtium çiçekleri belirirse, lahana zararlıları sitenize giden yolu unutacaktır. Ve yakınlarda bulunan marigoldlu küçük bir çiçeklik, yaprak bitlerinin, lahanaların ve kepçelerin yaklaşmasına bile izin vermez..

Lahana – zararlılara karşı bakım ve koruma (video)

94. Lahana. Ağustos ayında zararlılara karşı bakım ve koruma.94. Lahana. Ağustos ayında zararlılara karşı bakım ve koruma.