Kuş üzümü üzerinde böbrek akarı: nasıl savaşılır

Frenk üzümü çalılarının zararlılarından biri oldukça yaygın bir böbrek akarıdır. Tıpkı başka bir cam haşereyle olduğu gibi onunla savaşmak zor. Birçok bahçıvan, varlığıyla uzun zamandır uzlaştı ve bu haşereyi yok etmenin imkansız olduğuna inanıyor..

Bu görüş yanıltıcıdır. Akarların varlığını en aza indirmek ve hatta haşereden tamamen kurtulmak oldukça mümkündür. Kene kontrol yöntemleri, frenk üzümü çalılarının kimyasallarla ve kimyasallar olmadan önlenmesi ve tedavisidir..

Frenk üzümü böbrek akarı

Böbrek akarı, pullar arasında frenk üzümü tomurcuklarına yerleşir, tomurcukta çoğalır ve frenk üzümü suyuyla beslenir.

Bu haşere çok yaygındır, hemen hemen tüm yazlık evlerde bulunabilir. Ana yaşam alanları Rusya’nın orta bölgesidir. Ancak, küçük boyutu nedeniyle çok az insan görebilir. Böbrek akarı, pullar arasında frenk üzümü tomurcuklarına yerleşir, tomurcukta çoğalır ve frenk üzümü suyuyla beslenir. Mikroskobik boyutu nedeniyle çıplak gözle görülmesi zordur..

Kene tükürüğü, frenk üzümü tomurcuğu üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Ondan, böbrek şişer, gevşeme süreci başlar ve büyük ölçüde büyür, neredeyse bir topa benzer hale gelir. Bir tomurcuk içinde birçok nesil haşere yaşar. Onlar için sıkışık hale geldiğinde, genç bireyler diğer frenk üzümü tomurcuklarına geçer. Böylece, akar aktif olarak yayılır ve frenk üzümü çalısının daha fazla tomurcukunu yok eder. Sonuç olarak, frenk üzümü çalısında meyve verebilecek daha az dal vardır..

Tomurcuklanma döneminde zararlılar kuş üzümünün yeni dallarına taşınır ve bu süre yaklaşık bir ay sürer. Kene şu anda hala çok savunmasız olduğundan, onları yok etmek için savaşmak için en uygun olanıdır..

Kimyasallar olmadan böbrek akarları ile nasıl başa çıkılır

Kimyasallar olmadan böbrek akarları ile nasıl başa çıkılır

Kuş üzümü zararlısını yok etmek için kimyasallara başvurmadan çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Bu yöntemler şunları içerir:

Bir kene ile uğraşmanın mekanik yöntemi

Yapraklar çalı üzerinde görünmeden önce, kuş üzümü üzerindeki tüm şişmiş tomurcuklar kesilmeli ve yakılarak yok edilmelidir. Bu durumda tomurcukları renkle karıştırmamaya ve yok etmemeye son derece dikkat etmek gerekir. Tomurcukları akarlarla topladıktan sonra, frenk üzümü çalısı normal kaynar su ile ıslatılmalıdır, basit bir sulama kabı ile sulayabilirsiniz. Bu, böbreklerin dışında kalan zararlıları yok etmek için yapılmalıdır. Sitede birkaç kuş üzümü çalısı varsa, bu prosedür çok zaman alacaktır. Bir kene ile mücadelede zaman eksikliği durumunda, başka bir yöntem kullanabilirsiniz..

Biyolojik ajanların kullanımı

Frenk üzümü çalılarında yapraklar ve çiçek salkımları göründüğünde, çalıları özellikle haşere kontrolü için tasarlanmış biyolojik ajanlarla püskürtmek gerekir. Bu fonlar Fitoverm, Bitoxibacillin, Aktofit ve diğer ilaçları içerir. Burçlar 7 gün arayla 3 kez işlenir.

Zararlıların biyolojik müstahzarlarla yok edilmesinde en büyük etki sadece ılık mevsimde elde edilir. Kuş üzümü don ve yağış döneminde yeterince erken yeşile döndüğü için ilaçların etkinliği azalacaktır..

Frenk üzümü çalılarının soğuk havalarda işlenmesi biyolojik ajanlar yerine sarımsak kullanılarak yapılabilir. Bunu yapmak için 100 gram sarımsak ezin. Daha sonra 10 litre suda iyice seyreltin. Çözeltinin hazırlandıktan hemen sonra uygulanması tavsiye edilir..

Çalıların radikal budaması

Bu yöntemi kullanarak, kene ile enfekte olmuş tüm dalları tabana kesmeniz gerekir. Yavaş yavaş, genç sürgünler yeni bir kuş üzümü çalısı oluşturur. Büyümesi yakından izlenmeli ve bir kene ile enfekte olmuş böbreklerin ortaya çıkması durumunda derhal onları yok edin..

Pestisitlerle kuş üzümü üzerindeki bir keneden nasıl kurtulur

Pestisitlerle kuş üzümü üzerindeki keneden nasıl kurtulur

Kolloidal kükürt, bir böbrek akarını öldürmenin en etkili yoludur. İlaç, frenk üzümü çalılarının kendilerini ve etrafındaki araziyi tomurcuk şişmesi aşamasında ve bitkinin çiçeklenme döneminin sonuna kadar püskürtmek için kullanılır. Püskürtme için Kinmix, Apollo, Endidor ve diğerleri gibi ilaçları kullanabilirsiniz..

Kuş üzümü üzerinde böbrek akarı görünümünün önlenmesi

Haşere önlemeye fide dikim aşamasında başlanmalıdır. Her şeyden önce, fidelerin kalitesini kontrol etmeniz gerekir. Özel bir fidanlıktan bir fide satın alındıysa, onunla önleyici tedavi yapıldığından ve enfekte olmadığından emin olabilirsiniz. Kesimler komşular tarafından teklif edildiyse, ekimden önce bunları işlemek daha iyidir..

Fidelerin işlenmesi iki şekilde yapılabilir:

  1. Su kırk beş dereceye getirilmeli, fidelerin çelikleri 20 dakika içinde yerleştirilmeli ve daha sonra iki saat boyunca Fitoverm’den hazırlanan çözelti içinde tutulmalıdır;
  2. Fideleri dikmeden 24 saat önce çay yapraklarını hazırlayın, bunun için çayı bir kova su içinde 25 gramlık bir hacimde seyreltin ve kesimleri orada üç saat bekletin..

Sahada kuş üzümü çalıları zaten büyüyorsa, fitocidal bitkiler tarafından tomurcuk akarlarından korunabilirler. Bu bitkilerden biri de böbrek akarının korktuğu sarımsaktır. Bunu yapmak için, her sonbaharda kuş üzümü çalılarının etrafına sıradan sarımsak dikmeniz gerekir. Sarımsak karanfillerini doğrudan dikim materyali olarak kullanabileceğiniz gibi bitkinin çiçeklenmesi ve çekimi sırasında oluşan soğancıkları da kullanabilirsiniz. Sarımsak fitocidleri böbrek akarının üremesini engeller ve tahribatına yol açar..

Kuş üzümü üzerinde kene tomurcukları (video)

Kuş üzümü üzerindeki tomurcukları işaretleyin. Alan "Bahçe dünyası"Kuş üzümü üzerindeki tomurcukları işaretleyin. Alan