Phalaenopsis orkidesinin yaprakları neden sararır? Nedeni nedir ve ne yapmalı?

Phalaenopsis, orkide ailesinin en iddiasız temsilcisi olarak kabul edilir. Özel bir bakıma ihtiyacı yoktur, ancak bu bitkinin bakımı için belirli kurallara uyulmalıdır. Aksi takdirde, bu özel çiçek, bu türün karakteristik hastalıklarına yakalanabilir ve hatta onlardan ölebilir..

Öncelikle sararmış ve durgun yaprakları bitkinin hastalığına işaret etmeye başlar. Hastalıktan etkilenen çiçeğin ölmemesi için bu sinyale hızlı bir şekilde yanıt vermeniz gerekir..

Aslında, orkide yapraklarının rengi çeşitli nedenlerle değişir, bu nedenle acemi bir amatör çiçekçi bile zamanında kolayca tepki verebilir ve bitkiyi kurtarabilir..

Aşırı nem

Orkide yapraklarının sararmasına yol açan bir yetiştiricinin en yaygın hatası, çiçeğin bol sulanması olarak kabul edilir.

Orkide yapraklarının sararmasına yol açan bir yetiştiricinin en yaygın hatası, çiçeğin bol sulanması olarak kabul edilir. Phalaenopsis sıradan bir ev bitkisi değildir, hava köklerinin toprağa ihtiyacı yoktur. Orkide, substrat veya ağaç kabuğu ile dolu bir tencereye yerleştirilir. Bu, çiçeği sabitlemek, dik bir pozisyonda kalmasına yardımcı olmak için yapılır. Hava kökleri neme ihtiyaç duymaz, sadece sabit bir hava akışına ihtiyaç duyarlar. Tencerenin içine giren su tabakası, oksijenin orkide köklerine ulaşmasını engeller. Kökler nemden çürür ve ana işlevlerini iyi yerine getiremezler – orkide yapraklarını beslemek. Yeterli beslenme olmadan, bazı yaprak plakaları sararır ve ölür. Henüz rengini değiştirmeyen yapraklar yumuşak ve uyuşuk hale gelir. En kritik durumlarda, çürüme süreci gövdeyi etkiler, ardından gövde tamamen kararır ve çiçek ölür..

Tüm orkideler gibi, phalaenopsis, ağaç kabuğu veya substrat ile dolu şeffaf saksılarda yetiştirilir, bu nedenle köklerin durumunu, kabuktaki nem derecesini gözlemlemek ve çiçek için doğru sulama rejimini seçmek mümkündür. Tencerenin içindeki aşırı nemin ana belirtileri şu şekilde kabul edilir:

  • Islak kabuk ve koyu renk
  • Tencerenin kenarlarında yoğunlaşma
  • Tencerenin kenarına bastırılmış yeşil kökler
  • Ağır saksı

Çiçeğinizde bu işaretlerden herhangi birini fark ederseniz, sulamayın. Kuru, sağlıklı köklerin görünümüne dikkat edin ve orkide köklerinin aynı kaldığından emin olun..

Çürüme zaten başlamışsa, böyle bir bitkinin yaprakları siyah lekelerle sararır ve kökler tamamen siyaha döner. Bu belirtiler bulunursa, çiçek saksıdan ve dikim materyalinden çıkarılmalı, zarar görmüş tüm kök ve yapraklar çıkarılmalıdır. Ancak bundan sonra, orkideyi daha da kurtarmak için canlandırma önlemleri alın. Bazen sadece bir nakil ile sınırlıdırlar. Çürüyen bir bitki minimum neme ihtiyaç duyar. Çiçeğin tabanını, periyodik olarak püskürtülmesi gereken nemli yosunla kaplamak yeterlidir..

Bitki kök sisteminin çoğunu kaybetmişse ve bazı yeşil yapraklar korunmuşsa, mini serada kurtarma önlemleri alınmalıdır. Orkide köklerinin restorasyonunu gözlemlemek için onu yeni bir alt tabakaya yerleştirmeniz gerekmez. Bitkiyi hindistancevizi lifi ve çam kabuğu ile bir alt tabakaya yerleştirerek sabitlemek daha iyidir. Bundan sonra, phalaenopsis’i şeffaf bir kapakla örtün ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmayan bir yere koyun. Orkide substratı periyodik olarak nemlendirilmeli ve yapraklar nemli bir bezle silinmelidir..

Aşırı ışık

Phalaenopsis doğrudan güneş ışığını sevmez ve gölgeli yerleri tercih eder.

Phalaenopsis doğrudan güneş ışığını sevmez ve gölgeli yerleri tercih eder. Pencereden uzakta bile iyi büyür ve gelişir. Güneş ışınları ve parlama, phalaenopsis yapraklarında yanıklara neden olabilir. Çiçek yaprakları üç dereceden birinde etkilenebilir:

  • Artan aydınlatma altında yapraklarda görülen ince sarımsı kenarlık
  • Oluklar – bir noktada birleşen birkaç sarımsı leke, güneşe çok az maruz kaldığında ortaya çıkar
  • Doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalındığında kahverengi bir film gibi bazen yanık dokuya benzeyen büyük sarımsı şekilsiz yanık lekeleri ortaya çıkar.

Orkidenin yerel olarak zarar görmesi durumunda, çiçeğin sağlığına daha uygun başka bir yere taşınması yeterlidir. Işıktan zarar görmüş bir yaprak çıkarılabilir veya phalaenopsis’in onu kendi kendine dökmesine izin verilebilir. Bir bitkinin ışıktan zarar görmüş çok sayıda yaprağı varsa, o zaman kökünü ve köklerini incelemeniz gerekir. Kökler ve gövde hala sağlam ve yeşilse bir orkide kurtarılabilir. Çiçeğin başka bir yere, örneğin gölgede taşınması gerekir ve sulama yapılmadan yerel nem seviyesi artırılmalıdır. Çiçeğin kökleri kurumuşsa ve gövde sararmışsa, bitkinin kurtulma şansı neredeyse sıfırdır..

Büyüme noktası hasarı

Phalaenopsis’in sürekli büyüyen tek bir gövdesi vardır. Bu fenomene monopodial büyüme denir. Phalaenopsis sapının tepesine büyüme noktası denir. Bu noktadaki hasar bitkinin ölümüne yol açabilir. Büyüme noktasına mekanik hasar, esas olarak gövde ucunun çürümesinin başlaması nedeniyle nadirdir. Bu durumlardan herhangi birinde, orkide yaprakları renk değiştirecek ve sararma bitkinin gövdesine dokunacak ve kök sistemine inecektir. Bazen bitkinin kök bebeği olduktan sonra ana gövdenin büyümesi donar. Orkide gelişimini genç bir çiçeğe aktarır..

Doğal sebepler

Phalaenopsis kendini iyi hisseder ve bir yıl içinde en düşük yapraklarından birini kaybederse iyi gelişir. Bu bir orkidenin yaşam döngüsüdür. Önce çiçeğin yaprak plakası sararır, sonra yaprak parlak sarıya döner, kırışır, kahverengi bir renk alır ve ölür..

Orkidenin yaprakları neden sarardı? Nedenleri ve etkileri (video)

ORKİDE YAPRAKLARI NEDEN SARIYOR?ORKİDE YAPRAKLARI NEDEN SARIYOR?