İncir veya incir ağacı. Büyüyen, faydalı özellikler

Profesyonel bir bahçıvanın sahip olmadığı meyve veya sebzeleri bulmak zordur. Bahçesinde, uzun zamandır bilinen limon, palmiye ağaçları, defne ve daha az bilinen – feijoa ve muraya dahil olmak üzere her zaman birçok egzotik meyve ve çilek vardır. Ve tabi ki orada incir ağacı da bulabilirsiniz, ülkemizde daha çok incir olarak bilinir..

Ülkemizde incir ağacı bulmak kural olarak limon, nar, mandalina gibi bitkilerden daha zordur. Ama ağaç köklenirse çok iyi meyve verir. Bir tür incir ağacı vardır – ev incir, görünüşünde 2 metreye kadar büyüyebilen aynı yemyeşil ağaç olan ficus’a çok benzer. Bir ağacın tepesinin sağlıklı bir durumda olması için düzenli olarak kalıplama yapılması gerekir..

İncir nasıl yetiştirilir – incir ağacı

İncir ağacının iç mekan çeşitleri de birçok farklılığa ve çeşide sahiptir, bunların en ünlüsü Oglobsha, Kedota ve Violet Sukhumi’dir. Tüm bu çeşitler, büyük boy (cevizden biraz daha büyük), orta derecede tatlı harika meyveler üretebilir. Bu ağacın meyvelerini bir kez yedikten sonra lezzetlerini unutmak zor olacak..

İncir nasıl yetiştirilir - incir ağacı

Evde incir yetiştirmek çok fazla çaba gerektirmez. Bu bitki oldukça iddiasız. İncirler büyümeleri sırasında sıcak olmayı tercih ederler, ancak aynı zamanda soğuk sıcaklıklara da sakince tolerans gösterirler. Havanın genellikle yeterince kuru olduğu dairelerimizde sorunsuz bir şekilde geçinirler. Kışın, dairenin güney pencerelerine bir saksı incir koymak en iyisidir, ancak yaz aylarında doğu tarafını tercih etmeye değer..

meyve veren. Ortalama olarak, ilk meyvelerin ortaya çıkması yaklaşık altı ay sürer. Bitkide önce yapraklar belirir, daha sonra meyve tutumu ve olgunlaşır, meyveler ağaçtan ayrıldıktan sonra yaprak döker ve bir dinlenme dönemi başlar (bu süre yaklaşık 3 ay sürer). Bir bitki için doğru aydınlatmayı yaratırken, yıl boyunca meyve verebilir, sadece ara sıra yeşillik döküp dinlenir..

sulama. Sulama ile ilgili olarak, buradaki ana şey aşırıya kaçmamaktır: yeterli su olmalıdır, aşırı sulama, bu bitki için yetersiz miktarı kadar zararlıdır. Yılın kış aylarında özel bir tepsi kullanılarak sulama yapılabilir. Bir ağacın veya meyve ortamının aktif bir çimlenmesi olduğunda, karmaşık mineral gübrelerin yardımıyla toprağı gübrelemeye değer. Ancak toprağı gübrelemek mümkün değilse, endişelenmemelisiniz – incir ağacı onsuz oldukça iyi başa çıkacaktır..

Toprak. İncir ağacı yetiştirmek için toprak seçerken, daha hafif ve daha besleyici olmasına dikkat edilmesi önerilir. Toprak konusunda bilgili değilseniz, çiçekçilerdeki satıcılara danışın, size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır..

Evde bir incir ağacı nasıl düzgün bir şekilde dikilir ve yetiştirilir

üreme. İncir çoğaltmak istiyorsanız, bunu yapmak çok kolaydır. 3-4 tomurcuğu olan bir incir ağacının kesimlerini toplamak gerekir. Ayrıca, bu çelikler dikkatlice kesilmeli ve alt tarafı önceden satın alınan kök oluşumu uyarıcısına daldırılmalıdır, ardından bu çelikler ıslak kum veya suda köklenir. İncirleri tohum yardımı ile çoğaltma seçeneği de vardır, ancak bitki ekimden sadece 4-5 yıl sonra meyve vermeye başladığı için bu çoğaltma yöntemi popüler değildir. Kesimler kullanırsanız, ilk meyveler 6 ay içinde ortaya çıkar..

kalıplama. Bitki kesmeye olağanüstü tepki verir, bu nedenle arzu ve hayal gücü olduğu sürece herhangi bir şekle dönüştürülebilir..

İncir: kullanışlı özellikler

İncir meyvelerinin sadece mükemmel bir tada sahip olmadığını, aynı zamanda oldukça faydalı olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca, ağaç kendi ellerinizle yetiştirilirse, meyvenin faydalarından bile şüphe edemezsiniz. İncir meyvelerinin bileşimi büyük miktarda potasyum içerir, bu nedenle gün boyunca bu ağacın birkaç meyvesini yerseniz, kan damarlarının durumunu iyileştirebilirsiniz..

Ayrıca bitki kanı inceltebilir, bu nedenle kan pıhtıları olan hastalarda bu bitki mutlaka diyette bulunur. Kansızlığı olan veya üriner sistem veya böbreklerle ilgili hastalıkları olan kişilerin incir yemesi önerilir. Bazı doktorlar incir meyvelerinin kanseri tedavi edebileceğini iddia ediyor (hastalık erken aşamadaysa doğal olarak).

İncir: kullanışlı özellikler

Bu bitki aynı zamanda üst solunum yollarında sorun yaşayan kişiler için de uygundur. Ağacın meyvesini sütte kaynatıp bu içeceği günde üç kez içmeniz gerekir, içecek sıcak olmalı ve doz 100 gramdır. Ayrıca sindirim veya metabolizma ile ilgili sorunlarınız varsa incir reçeli yemeniz önerilir. Küçük çocukların kabızlığı varsa, incir reçeli suyla seyreltilmeli ve çocuğa verilmelidir, harika bir müshil etkisi verir..

Hastalıkların tedavisinde insanlara yardımcı olabilecek tek şey incir değildir: Bu ağacın özü de kullanılır. Sivilceleri tedavi etmek, yaraları, püstülleri ve hatta cilt kanserini tedavi etmek için incir ağacı suyu gereklidir..

İncir, sadece hastalıkların tedavisi için mükemmel bir çare değil, aynı zamanda harika bir ev konforu yaratıcısı olan bir bitkidir..