Zamioculcas bir dolar ağacıdır. Evde bakım

Zamioculcas zamiifolia (Zamioculcas zamiifolia), Aroid ailesinden dekoratif bir çiçektir. Doğada, bu tür Afrika’nın tropikal ormanlarında yetişir. Yaprakların Zamia’nın yapraklarıyla benzerliği nedeniyle tür bu adı aldı..

Çiçek, sulu meyvelerin özelliklerine sahiptir – yumruda nem biriktirmek için. Bununla birlikte, çiçekli bir bitki, bu zaten daha yaşlı bir yaşta gerçekleşir ve çiçeklenmenin kendisi özellikle güzellikle parlamaz. Büyüme ve gelişme oldukça yavaştır, hatta bazı yetiştiriciler bu konuda panikler. Yetişkin bir zamiokulkas’ta yapraklar bir metre uzunluğa kadar ulaşabilir. Genellikle bir çiçeğin sapı ile karıştırılırlar. Dieffenbachia, calla veya monstera gibi bitkiler ve diğer aroidler – zamioculcas’ın en yakın akrabaları.

Bu tür zamiokulkasların adını söylemek ve hatırlamak evde tutmaktan çok daha zordur. Bitki genellikle para ağacıyla karıştırılır, çünkü zamioculcas’ın da ikinci bir adı vardır – “dolar ağacı”. Dolar tabi ki parayı ifade ediyor ama bunun ağaç gibi şişman kadınla alakası yok. Zamiokulkaslar ofislerde ve apartmanlarda genellikle isimsiz veya takma ad altında bu şekilde yaşarlar..

Çiçeğin özel bir bakım gereksinimi olmadığı için çiçek güvenle büyür ve gelişir. Ancak içerik yanlış ve dikkatsizse, bitki bozulmaya, sararmaya ve yeşillik kaybetmeye başlar..

Zamioculcas zamielistny: evde bakım

Zamiokulkas'ın ikinci bir adı da var -

Konum ve aydınlatma

Zamioculcas zamielistny aydınlatma açısından çoğu kapalı yeşil alandan farklı değildir, dağınık parlak ışığı daha çok sever. Penumbra da onun için korkutucu değil. Çiçek tam olarak bu tür bir aydınlatma altında tutulursa çok fazla trajedi olmayacaktır. Yapay ışığın ayrıca bitki üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve bu da ofis binalarının iç dekorasyonunda kullanılmasını mümkün kılar..

Sıcaklık

Hiç sorun yok. Çiçek oda sıcaklığında oldukça rahat hissediyor. Sıcak yaz ona hiçbir şekilde zarar vermez ve hatta + 30 derece Zamioculcas Zamielistny bile dikkate değer bir şekilde tolere eder. Ancak kışın, böyle bir bitkinin bulunduğu hava sıcaklığının + 16-18 dereceye düşürülmesi önerilir..

sulama

Evde bakım

Tüm toprak kuruduğunda böyle bir çiçeği (tüm kaktüsler gibi) dikkatlice sulamanız gerekir. Ancak bundan sonra bolca sulamak gerekir. Kış için kaktüslerde olduğu gibi sulama azaltılmalıdır..

hava nemi

Havanın nemi zamiokulkaları hiçbir şekilde etkilemez, bu nedenle bitki havanın kuru olduğu odalar için mükemmeldir. Ancak çiçeğe püskürtmek sadece işe yarar..

Üst pansuman ve gübreler

Sistemli ve doğru besleme ile güzel, iri ve en önemlisi sağlıklı bir bitki elde edebilirsiniz. Mükemmel bir seçenek, bir dizi organik madde ve mineral gübredir. Kaktüsleri gübrelemek için kullanılan şey dolar ağacına da uygundur. Nisan-Ağustos ayları arasında ayda iki kez beslemeniz gerekir..

Aktar

Çiçeğin gelişmek ve büyümek için acelesi olmadığı için sık nakillere ihtiyaç duymaz. Bununla birlikte, genç zamioculcas’ın her yıl nakledilmesi gerekir. Sıkı bir kap bitkinin büyümesini hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Ardından, beş yıl sonra daha büyük bir kaba yerleştirilebilir. Böyle bir toprak karışımı ekim için mükemmeldir: aynı çim, yapraklı toprak, turba ve kum parçaları. Sfagnum yosunu eklemek sadece toprağı iyileştirir. Kaktüsler için ayrılmış arazi de kullanılabilir.

zamiokulkas zamielistny’nin üreme yöntemleri

Zamiokulkas üreme yöntemleri

Zamiokulkas zamielistny’nin çoğaltılması için birkaç yol kullanabilirsiniz:

  1. Yetişkin bir bitkiyi bölün.
  2. Bir sayfa veya bunun bir kısmını kullanın.

Sadece çiçeğin bir kısmının bir büyüme noktasına sahip olması ve yaprağın bir tomurcuğu olması gerektiğini hatırlamak gerekir. Yaprağın bir kısmını kullanarak bir yöntem seçerseniz, buraya daha büyük bir parça uygulamak daha iyidir. Bu şekilde hızla gelişmeye başlayan bir bitki elde edebilirsiniz. Eşit oranlarda alınan turba ve kum, bütün bir yaprağı veya bir kısmını köklendirmek için mükemmeldir. Zamiokulkas yetiştirme saksıları, daha fazla ışığın olduğu yerlere yerleştirilmeli ve plastik bir örtü ile kapatılmalı veya bir cam örtü ile kapatılmalıdır..

Ekimden önce, süreci hızlandırmak için kesimler bir kök oluşumu uyarıcısı ile muamele edilir. Burada yeni yumrular çok hızlı oluşmaz, bu nedenle ilk yapraklar altı ay sonra bir yerde görülebilir..

Büyüyen sorunlar

Zamiokulkas hangi noktalarda uygunsuz bakımdan etkilenebilir??

Hava akımı, ani sıcaklık değişiklikleri, aşırı nem ve çok kuru toprak olumsuz etki yapar. Bu durumlarda, bitkinin yaprakları sararır ve keskin bir şekilde düşer ve yapraklar üzerinde koyu sulu lekeler oluşur..

Yapraklar döküldükten sonra çiçeğin büyümeye ve gelişmeye devam ettiği fark edilirse endişelenmemelisiniz. Bu, bitkinin normal ve doğal gelişimi sırasında olur..

Önemli! Zamioculcas zamielistny – zehirli bir çiçek! Bu yüzden evcil hayvanlardan ve küçük çocuklardan uzak tutulmalıdır..

Hastalıklar ve zararlılar

Bunlar genellikle ölçek böcekleri, örümcek akarları ve yaprak bitleridir..

Zamiokulkas bir dolar ağacı veya şans ağacıdır. Doğru bakım.Zamiokulkas bir dolar ağacı veya şans ağacıdır. Doğru bakım.