Ağaç şişman kadın

Crassula arborescens, Crassula ailesine ait olan Crassula cinsinden bir sukulenttir. Doğada, bitki sadece sınırlı bir alanda yaşar. Bu, Güney Afrika’da bulunan Western Cape’in uzak bir köşesidir. Burada, etli, güneş tarafından iyi aydınlatılmış, zaman zaman çok sayıda mahsulün meydana geldiği tepelik yamaçlara tırmanır..

Ağaç gibi şişman kadının açıklaması

Ağacı andıran şişman kadının, kısa uzunlukta, özenle hazırlanmış kalın bir gövdesi var. Yeşil kabuk pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Solmuş yapraklar öldükten sonra kabukta yara izleri kalır. Bu özellik ona bodur yemyeşil bir ağaca benzerlik verir. Yetişkin numuneler 3 metreye kadar uzayabilir.

Uçları yuvarlatılmış yapraklar etlidir, yaprak sapları yoktur, ters sırada düzenlenmiştir. Ayrıca plakalar basit ve dikişsizdir, yüzey hafif şişkin ve dışa doğru kavislidir. Oval yaprakların boyutu yaklaşık 2-5 cm’dir.Tarif edilen türler mavimsi bir belirti ile yeşilimsi bir renge sahiptir ve yaprakların kenarları bordo renklidir. Tüm karasal bitkisel parçalar beyaz mumsu bir kaplama ile kaplanmıştır..

Çiçeklenme özellikleri

Ağaç benzeri bir denizanasının çiçek açması

Doğal koşullarda ilk bahar sıcağının gelmesiyle bitki çiçek açmaya başlar. Evde, ağaç benzeri piç, sahiplerini çok nadiren çiçek açmasıyla memnun eder. Çiçek salkımları, narin pembemsi bir tonda beş yapraklı yıldızlara benziyor. Çiçekler aksiller salkım benzeri tomurcuklarla bağlanır. Çiçeklenme döneminin sonunda küçük oval meyveler oluşur. Çapları genellikle 6 mm’yi geçmez. Küçük taneler içeride gizlidir.

alt türler

Şişman kadının cinsinde iki alt tür ayırt edilir. Bunlardan birinin adı Crassula arborescens ssp. Arborescens (arboreal alttür) ve diğeri Crassula arborescens ssp. Undulatifolia (alt tür undulatifolia). Son temsilci, sürgünden kaynaklanan ve yukarı doğru yönlendirilen dalgalı yapraklar ile karakterizedir. Vahşi büyüyen iki alt türün aralığı dünyanın farklı yerlerinde bulunur. Örneğin, ağaç benzeri alt türler Güney Afrika’nın güneydoğusunda Hindistan kıyılarına yakın bir yerde bulunur ve ondulatifolia alt türleri, Klein eyaletinin güneyinde ve Doğu Kap’ın dağlık bölgelerinde mikro iklimi tercih eder..

Ağaç şişman kadın popüler bir bitki olarak kabul edilir ve bölgemizdeki çiçek yetiştiricileri arasında talep görmektedir. Görsel çekiciliğine ek olarak, sukkulentin kökeninin tarihi, eski inancı yansıtır. Birçoğu, eve bir çalı dikerseniz, sahiplerinin şanslı olacağına ve servetin beklediğine inanıyor. Böyle bir etli halk arasında “para ağacı” denir..

Evde ağaç gibi bir piçin bakımı

Evde ağaç gibi bir piçin bakımı

Bitki yetiştirmek için yeterince kolaydır. Ağaç gibi şişman bir kadının bakımıyla ilgili faaliyetler hem yeni başlayanlar hem de deneyimli çiçek yetiştiricileri tarafından gerçekleştirilebilir..

Konum ve aydınlatma

Parlak dağınık ışık olmadan, ağaç gibi şişman kadın eksik gelişir, bu nedenle, güneş ışınlarıyla sürekli aydınlatılan bir odaya çiçekli bir saksı yerleştirilir. En uygun yer, güney-batı veya güneydoğuya yönlendirilmiş bir pencere ile bir pencere pervazıdır. Saksıyı binanın güney tarafındaki pencereye koyarsanız, öğle saatlerinde yapraklara sıcak ışınların düşmemesine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, yaprak bıçaklarında ve gövdelerde kısa sürede yanık lekeleri oluşacaktır..

Binanın kuzey kısmına yerleştirmek kültüre özellikle zarar vermeyecek, ancak ışık eksikliği tacın yoğunluğunu etkileyecektir. Saplar uzar ve incelir. Zemin kısımları muhteşem olmayacak.

Sıcaklık

Crassula ağacı büyüyor

Şişman kadının istikrarlı gelişimi ve büyümesi için odadaki sıcaklık 22-30 ° C’de tutulur. Soğuk dönemin başlamasıyla birlikte çiçek, hava sıcaklığının 10-12 °C olduğu serin bir yere aktarılır. Sıcak bir odaya bırakılırsa sürgünler uzamaya başlar ve yapraklar ölür. Bu tür sorunları önlemek için saksının yanına yapay aydınlatma sağlanır. Gündüz saatlerinin uzunluğu en az 10 saat olmalıdır.

Bu cinsin temsilcileri aşırı sıcaklıklara karşı kararsızdır ve en ufak taslaklardan donar. Yaz aylarında çiçek kapları temiz havaya maruz bırakılır. Ayrıca, yağıştan güvenli bir şekilde gizlenen bir köşe seçerler. Güneş ışığının yapraklara ve sürgünlere serbestçe düşmesi önemlidir..

sulama

Bitki aktif olarak büyüdüğünde, orta derecede sulamaya devam edin. Toprak, yalnızca kabın çoğu son nemden kuruduğunda sulanır. Kışın köklerin altına verilen su miktarı azalır. Ancak, toprak yumru tamamen kuruyana kadar beklemenize gerek yoktur..

Nem parametreleri

Ağacın şişman kadını, orta nemli koşullarda yaşamaya adapte edilmiştir. Isıtıcıların çalıştığı kış aylarında ek yaprak püskürtme gerekli değildir. Zemin kısımları bazen nemli bir bezle silinir veya ılık bir duş altında durulanır. İşlem, etli plakaları kaplayan mum tabakasının çıkmamasına dikkat edilerek dikkatli bir şekilde gerçekleştirilir..

Toprak

Ağaç şişman kadın

Şişman kadının kültürel görünümü, toprak karışımının bileşimi hakkında ciddi iddialarda bulunmaz. Tek koşul, alt tabakanın gevşekliğidir. Yetersiz drenajlı toprakta su durgunlaşır ve kökler yeterli oksijen almaz. Dükkanlar “para ağacı” için hazır ekim karışımları satıyor. Kural olarak, toprağın sulu meyveler ve kaktüsler yetiştirmek için uygun olduğu ambalaj üzerinde belirtilir. Böyle bir alt tabaka satın almak mümkün değilse, yapraklı, sod ve humuslu toprak kullanarak kendiniz monte etmek kolaydır. Sonunda kaba kum dökülür. Tüm bileşenler, iki kat daha fazla eklenmesi gereken çim alanı hariç aynı oranda alınır..

Kültür, geniş alçak kaplara ekilir. Bitki lifli bir kök sistemi ile karakterize edildiğinden, kökler yüzeye yakın olduğunda, tencerenin dibine önemli bir drenaj malzemesi tabakası dökülür. Ezilmiş genişletilmiş kil veya kil parçaları mükemmeldir.

Üst giyim

Gübreler sinsice uygulanır. Sadece ilkbaharın ortasında beslenmeye başlarlar ve Eylül ayında toprağı beslemeyi bırakırlar. Bu süre zarfında çiçek, üretici tarafından etli türlerin üremesi için önerilen özel formülasyonlarla ayda bir kez beslenir. Kışın, bitkinin beslenmeye ihtiyacı yoktur..

Nakil ipuçları

Genç yaşta, ağaç benzeri piçin çalıları yıllık olarak nakledilir. Faaliyetler ilkbaharda gerçekleştirilir. Yeni kap, önceki kaptan daha geniş olmalıdır. Çok yıllık bitkiler her 3-4 yılda bir nakledilir..

Ağaç gibi şişman bir kadının üreme yöntemleri

Ağaç gibi şişman bir kadının üreme yöntemleri

Odunsu tost yetiştirmek için saplar veya yapraklı kesimler kullanılır, bazı durumlarda tohum ekimine izin verilir. Sap, ana bitkiden dikkatlice ayrılır ve toprak karışımına daldırılır. Optimum bileşim 1: 1 oranında turba ve kumdur. Üreme en iyi ilkbaharda yapılır. Uygun bakım yapılırsa, kesimler 3 ay içinde kök salacaktır. Substrat yetersiz nemlenir, taşma hiçbir şekilde kök süreçlerinin oluşumunu hızlandırmaz.

Hastalıklar ve zararlılar

Sulama rejimini ihmal ederseniz veya yüksek nemli bir odada bir saksı tutarsanız, ağaç şişman kadın çürür. Haşere saldırısı olasılığı minimumdur. Sadece örümcek akarı tehlikelidir.