Eonium - evde bakım. Aeonium ekimi, nakli ve çoğaltılması

Eonium (Aeonium), Kanarya Adaları, Doğu Afrika ve Akdeniz’den evlerimize gelen piçler ailesinin otsu etli bir bitkisidir. Bu bitki çok uzun süre yaşar, bu yüzden “ebedi” olarak adlandırıldı..

Aeonium ayrıca bir çalı şeklinde olabilir. Gövdeler tek veya dallı olabilir. Yapraklar gibi, çok sulular. Aeonium yaşlandıkça, gövdeleri bir ağacın gövdesine daha çok benzemeye başlar. Çoğu zaman, hava kökleri üzerlerinde filizlenmeye başlar. Bitkinin yüksekliği geniş bir aralıkta değişir: 15 santimetrelik küçük bir çalıdan bir metre uzunluğundaki bir ağaca. Yaprak sapsız, büyük ve oldukça geniştir. Çoğu zaman, pürüzsüz bir yaprak bulunur, ancak aynı zamanda kısa bir tüyle kaplı olduğu da olur. Kenarları tırtıklı veya sağlamdır. Taban kenardan daha dardır. Yapraklar, sapın ucunda oturan oldukça büyük rozetlerde toplanır..

Çiçeklenme döneminde, bir fırça içinde gruplar halinde toplanan küçük sarı, beyaz veya pembe çiçekler açar. Doğal koşullar altında, bitki iç mekan koşullarından çok daha uzun ve daha sık çiçek açar. Çiçeklenme sona erdiğinde, aeonium çiçekleri olan sürgünü “atar”. Sapları dallanmayan aeonium’un canlı olmadığına dikkat edilmelidir..

Evde Aeonium bakımı

Evde Aeonium bakımı

Konum ve aydınlatma

Yaprakların parlak rengini korumak için aeonium’a tüm yıl boyunca doğal ışık sağlamak gerekir. Bitkinin yeterli ışığa sahip olmadığına dair kesin bir işaret, çıkış hacmindeki azalma, ince uzun gövdelerdir. Bir güneydoğu veya güney penceresi ona uyacaktır. Yaz aylarında, bitki çok parlak ve sıcak ışınlardan korunmalıdır..

Sıcaklık

Yılın herhangi bir zamanında, kış hariç, aeonium bunun için herhangi bir özel sıcaklık gerektirmez, bunun için +25 derece içindeki oda sıcaklığı yeterlidir. Kışın, neredeyse 2 kat, + 10-12 dereceye düşürülmesi önerilir. Yaz aylarında bitkinin daha parlak yeşil bir renk alması için balkona veya bahçeye çıkarılması iyi olacaktır. Sonbaharın başlamasıyla onu eve geri getirmelisin..

sulama

Yaz aylarında, aeonium ılımlı, bol olmayan sulama gerektirir.

Yaz aylarında, aeonium ılımlı, bol olmayan sulama gerektirir. Sulamalar arasında toprak kurumalıdır. Ancak kışın sulama azaltılmalı ve sadece toprağın çok fazla kurumaması için sulanmalıdır. Bitkinin ortasına veya çıkışına su dökülmesi kesinlikle yasaktır, çünkü bu, yaprakların kararmasına neden olan parazitik bir mantarın ortaya çıkmasına katkıda bulunur..

hava nemi

Bitki için havanın nemi o kadar önemli değildir, çünkü kuru bir atmosferi iyi tolere edebilir. Bir sprey şişesinden püskürtmek gerekli değildir. Aeonium’un rahat bir yaşam sürmesi için, temiz havaya ihtiyaç duyduğu için bulunduğu odanın zaman zaman havalandırılması gerekir. Yapraklarda ve rozetlerde toz fark edildiyse, nemli bir bezle silmeniz gerekir..

Üst pansuman ve gübreler

Ağaç ilkbahar ve yaz aylarında iyi büyür, bu nedenle bu dönemde kaktüsler için besleyici beslenmeye ihtiyaç duyar.

Ağaç ilkbahar ve yaz aylarında iyi büyür, bu nedenle bu dönemde kaktüsler için her yarım ayda bir besleyici beslenmeye ihtiyaç duyar. Kışın, onu gübrelemenize gerek yoktur..

Toprak

Bitkiye iyi koşullar sağlarken toprağa dikkat etmekte fayda var. Turba, çim ve yapraklı toprak karışımı, 1: 1: 1: 1 oranında kum en uygun olabilir. Gübreler gibi kaktüs toprağı ile de kullanılabilirler. Karışıma kömür parçaları eklemek zarar vermez..

Aktar

Aeonium gençken, yılda bir kez tekrarlanması gerekir. Yaşlandıkça, daha az sıklıkta, ancak en nadir aralık 2-3 yıldır. Yeni bir bitki için, köklerin çürümemesi için tencerenin dibine bir drenaj tabakası döşenmelidir..

aeonium’un çoğaltılması

aeonium'un çoğaltılması

Aeonium’un çoğaltılmasının 2 yolu vardır: tohumlar ve apikal kesimler..

tohum yayılımı

Tohumların toprağa gömülmeden toprağa serpilmesi yeterlidir. Periyodik olarak konteyner havalandırılmalı ve ekilen tohumlar püskürtülmelidir. Tohumların başarılı bir şekilde çimlenmesi için sera koşullarının yaratılması gerekir, bu nedenle kap camla kaplanır. Tohumun çimlenmesi için optimum sıcaklık yaklaşık +20 derecedir..

Apikal kesimlerle yayılma

Bu çoğaltma yöntemini kullanmak için, sapı bir rozetle dikkatlice kesmeniz gerekir. Bitkinin ölmesini önlemek için kesim aktif karbon ile ovulur ve birkaç gün boyunca parlak ışıktan korunarak yeterli soğuk hava sağlanır. Yeni bir genç bitkinin tenceresinde, orta derecede sulayarak 2: 1 oranında bir kum ve yapraklı toprak karışımı toplamanız gerekir. Kökler yaklaşık yarım ayda oluşur.

Hastalıklar ve zararlılar

Mealybugs, aeoniumların en yaygın zararlısıdır. Çıkıştaki yapraklar arasında bulunurlar. Onlar yüzünden büyüme yavaşlar, görünüm bozulur. Bunlardan kurtulmak için oturdukları yeri sabunlu su veya alkole batırılmış süngerle silmeniz gerekir..