Lithops bitkisi

Lithops bitkisi “canlı taş” olarak bilinen bir sukulenttir. Bu bitki Aizov ailesine aittir. Çeviride, adı gerçekten “taş gibi” anlamına gelir. Lithops’un olağandışı görünümü, yaşam alanı olan Güney Afrika çölleri ile ilişkilidir. Doğal ortamda, bu tür “taşlar” taşlı kuru toprakta büyür, kelimenin tam anlamıyla arka planına karşı kaybolur..

Litopların tanımı

Litopların tanımı

Lithops, şekil ve renk olarak çakıl taşlarını andıran, birbirine eklenmiş kalın levhalardan oluşan sapsız küçük bitkilerdir. Etli, yalnızca uzunluğu ve genişliği 4-5 cm’den fazla olmayan bir çift etli yaprak oluşturur. Görünüşe göre gri, yeşil, mavi veya bordo tonlarında boyanmış yuvarlak taşlara benziyorlar. Yeşilliklerin gölgesi, yetiştirme koşullarına bağlı olarak değişebilir. Yapraklar doğrudan kökten oluşur ve neredeyse tabanda kaynaşır. Kuraklık dönemlerinde su depolamak için tasarlanmıştır. Lithops, ilgili Pleiospylos ve Conophytums’a çok benzer, ancak yine de yeşillik yapısında belirli farklılıklara sahiptir..

Yaprakların değişimi ilginç. Bu sık olmaz. Yaprakların “dökülmesi” sırasında, eski yaprak küçülür ve büzülür, boyut olarak birkaç kez azalır ve içeriden neme bolca doymuş, aşağıdan yerine yeni bir etli yaprak büyür..

Yaz sonundan itibaren, litoplar sonbahar ortasına kadar sürebilen bir çiçeklenme dönemine başlar. Şu anda, tek çiçeklerin çiçek açtığı “çakıl taşı” yaprakları arasında, dışa doğru papatyayı andıran kısa pedinküller oluşur. Hoş bir aroma yayarlar ve genellikle sarı (nadiren turuncu) veya beyazdırlar. Çiçekler kuruduktan sonra, yağışlı mevsimde olgunlaşan tohumlarla meyveler oluşur. Çiçek açtıktan sonra, eski Lithops kırışık bırakır, ancak daha sonra çalı taze yapraklar oluşturur. Bu işleme kalıplama denir. Çalıların muhteşem görünmesini ve daha hızlı büyümesini sağlamak için, aynı anda bir tencereye birkaç bitki ekilir..

Lithops çok yavaş gelişir ve maksimum boyutlarına ancak yetiştirmenin 10. yılında ulaşır. Her bir çalının ömrü 15 yıldan fazla değildir. Aynı zamanda, şaşırtıcı litoplar bakımda tamamen iddiasızdır ve yeni başlayanlar veya yoğun çiçekçiler için çok uygundur. Ancak “taşlar” toksik maddeler içerebilir, bu nedenle bitkiler çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzaklaştırılmalıdır..

Lithops – yaşayan bir taş – Georgy Aristov koleksiyonunda alışılmadık bir etliLithops - yaşayan bir taş - Georgy Aristov koleksiyonunda alışılmadık bir etli

Büyüyen litoplar için kısa kurallar

Tablo, evde litopların bakımı için kısa kuralları göstermektedir..

Aydınlatma seviyesi Güney pencerelerinin parlak ışığı yapacak.
içerik sıcaklığı Sıcak mevsimde, bitkiler herhangi bir sıcağa dayanabilir ve kışın onlarla birlikte oda yaklaşık 15-20 derece olmalıdır..
Sulama modu Yaz aylarında, sulama her 1-1.5 ayda bir yapılır. Kışın, litopların sulanması gerekmez.
hava nemi Düşük nem tercih edilir. Çalılar yüksek neme karşı hassastır ve yağıştan korunmaya ihtiyaç duyar.
Toprak Kaktüsler için evrensel substrat yetiştirmek için uygundur. Kendi kendine hazırlık için kum, kil ve bahçe toprağının küçük bir kısmı ile karıştırılır..
Üst giyim Lithops, kaktüsler için formülasyonlar kullanılarak sadece yaz aylarında döllenebilir..
Aktar Bitki geliştikçe nakiller gerçekleştirilir.
Çiçek açmak Yaz sonundan itibaren, sonbahar ortasına kadar sürebilen çiçeklenme dönemi başlar..
uyku dönemi Yaz aylarında, bitki uyku dönemine başlar..
üreme Tohumlar, yaprak bölünmesi.
zararlılar Solucanlar, sciarids ve örümcek akarları.
Hastalıklar Hastalıklar uygunsuz bakımdan kaynaklanır.

Satın aldıktan sonra litoplar

Satın aldıktan sonra litoplar

Lithops bir mağazadan satın alındıysa, böyle bir bitkinin mümkün olan en kısa sürede uygun toprağa nakledilmesi gerekecektir. Hollanda seçiminin satın alınan “canlı taşları” genellikle nemi çok uzun süre tutan ve çalıları tahrip edebilen turba toprağına ekilir..

Lithops iyi sulanır, topraktan çıkarılır ve ince bir çubuk veya fırça ile toprak kalıntılarının köklerinden dikkatlice temizlenir. Bundan sonra, kökler hafifçe kurumaya çalışıyor. Litoplar için, uygun bir toprakla başka bir saksı hazırlanır ve içine kökler düzgün bir şekilde düzleşecek ve ana kök bükülmeyecek şekilde ekilir. Boşluklar, sıkıştırılmadan ve kök boğazı serpilmeden taze toprakla doldurulur. Çalıların düşmesini önlemek için yanına destek olarak küçük bir çakıl taşı koyabilirsiniz. Bazen bitkiler, yaprakların yüksekliğinin dörtte biri kadar gömülür ve geri kalan alanları, kök boğazının çürümesini önlemek için toprak yüzeyindeki bir drenaj tabakasına daldırılır. Nakledilen etli bitkiyi sadece birkaç gün sonra sulayın.

Evde litop bakımı

Evde litop bakımı

Aydınlatma

Lithops parlak aydınlatmayı sever (sabahları yaklaşık 4-5 saat doğrudan ışın) ve ışık eksikliği ile büyümeyi yavaşlatmaya başlar. Bu tür bitkiler, doğu veya güneydoğu yönündeki pencerelerde, balkonlarda veya hafif verandalarda parlak güneş ışığında tutulabilir. Lithops için kuzey yönü uygun değildir, ancak evin güney tarafında boğucu bir öğleden sonra, böyle bir Afrika’nın bile doğrudan ışınlardan hafifçe gölgelenmesi gerekecektir. Öğleden sonra, çalılar kısmi gölgeyi tercih eder..

Lithops ayrıca kışın parlak ışığa ihtiyaç duyacaktır. Gündüz saatlerindeki azalmayı telafi etmek için, çalılar, “çakıl taşlarından” yaklaşık 10 cm uzağa yerleştirilen 12 saat boyunca lambalarla aydınlatılır. Genç fide bitkileri daha yakın bir mesafede aydınlatılır – yaklaşık 5 cm.

Mağazalarda satılan litoplar genellikle her zaman kısmi gölgede tutulur. Bu tür bitkiler, parlak ışık alışkanlığını kaybeder ve aydınlatma hacminde keskin bir değişiklikle yanabilir. Yeni edinilen çalılara zarar vermemek için kademeli olarak doğrudan güneşe alışırlar. Kışı ek aydınlatma olmadan geçiren güney penceresinin bitkileri de gölgelendirilmelidir..

Sıcaklık

Büyüyen litoplar

Bir çöl yerlisi aşırı sıcaktan korkmaz, bu nedenle yaz aylarında en yüksek (50 dereceye kadar) sıcaklıkları bile iyi algılayabilir. Gelişimi için optimum sıcaklık yaklaşık 25 derece olarak kabul edilir. Kışın, litopların büyüme hızı yavaşlar ve yaklaşık 15 dereceyi koruduğu, ancak 7 derecenin altına düşmediği daha serin bir köşeye aktarılabilir..

Yerli litops çöllerinin iklimi, gün boyunca önemli sıcaklık değişiklikleri ile karakterize edilir, bu nedenle geceleri çiçekli saksı serin bir yerde, örneğin yerde veya daha soğuk bir pencerede çıkarılabilir, ancak yine de tavsiye edilmez. kabı bitki ile çok sık yeniden düzenlemek. Sıcak mevsimde, litoplar havaya taşınabilir, ancak “çakıl taşları” taslaklardan korunur.

sulama

Litopları sulamak

Toprak nemlendirme rejimi doğrudan litopların gelişim aşamasına bağlıdır. Bunu yapmak için, oda sıcaklığında yumuşak, durgun su kullanın..

Lithops’u sulamak için ana koşul, nemin yapraklar arasındaki yarıktan ve yaprakların üzerine girmesini önlemektir. Bu alandaki durgunluğu hastalıkların gelişmesine yol açabilir. Lithops dikkatlice sulanır, böylece damlalar bitkilerin üzerine düşmez ve toprak hızla doygun hale gelir ve bir sonraki sulama için uygun şekilde kurur. Bu tür bitkiler için alttan sulama sadece bitkilerin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu bilen deneyimli çiçek yetiştiricileri tarafından kullanılabilir – aksi takdirde nem köklere veya toprağa ulaşmayabilir, aksine su birikintisi olur..

Sulama sırasında ıslanan yapraklar çürümeye veya yanıklara neden olabilir (eğer sulanan bitki parlak güneş altındaysa). Çoğu sulu meyveler gibi, litopların da kalıcı olarak nemli toprağa ihtiyacı yoktur. Dinlenme veya bodur büyüme dönemlerinde, hiç sulanmazlar. Yapraklar kırıştığında bir istisna yapılır, toprağı nemlendirir, böylece toprak yaklaşık 1 cm derinliğe kadar ıslanır..

Sulama litoplarının rahatlığı için bir bebek şırıngası kullanabilirsiniz. Böyle basit bir araç, yaprakları sıçratmadan toprağı nazikçe nemlendirmeye yardımcı olacaktır..

Nem seviyesi

Litoplar için nem seviyesi

Yılın çoğu, litopların ilaçlamaya ihtiyacı olmayacak – bu bitki kuru havayı tercih ediyor. Nemlendirici “taşlar” sadece birkaç durumda mümkündür..

  • Litoplar “dökülmeye” başladığında ve yaprakları kırıştığında;
  • Büyüme mevsiminin sonunda, litoplar yavaşlayıp taze yapraklar oluşturmaya başlamadan önce;
  • Ağustos ayının başlarında, sabahları çiy kaybını taklit ederek çalılara püskürtülebilir..

Püskürtme prosedürü için ince bir sprey kullanılır. Aşırıya kaçmayın – püskürtülen bitki yaklaşık bir saat içinde kurur..

tencere seçimi

Lithops, aynı anda birkaç (3-5) bitkinin dikildiği alçak fakat geniş saksılarda en iyi şekilde büyür. “Çakıl” grup dikimleri, tek tek olanlardan daha iyi gelişir, ancak bir kapta çok fazla örnek, onların bakımını zorlaştırabilir.

Çok küçük veya çok geniş saksıları dikmek işe yaramaz. Büyük bir tenceredeki toprak daha uzun süre kurur ve bu da kök sisteminin hipotermisine yol açabilir..

Toprak

Litop yetiştirmek için toprak

Büyüyen litoplar için evrensel bir kaktüs substratı veya turba içermeyen herhangi bir nötr toprak kullanabilirsiniz. Dünyayı kendin pişirebilirsin. Bunu yapmak için, kum veya çakıl talaşları 2: 1: 1 oranında küçük tuğla döküntüleri ve tabaka toprağı ile karıştırılır. Elde edilen karışıma kil ve odun kömürünün yarısını ekleyin. Çim toprağını kum veya ince çakıl ile eşit oranlarda karıştırabilirsiniz. Dikimden önce, herhangi bir toprak örneğin fırında yaklaşık yarım saat kalsine edilerek sterilize edilmelidir..

Dikimden önce, saksının dibine bir drenaj tabakası döşenmelidir. Litoplar bir tenceredeyken, toprağın yüzeyi yaklaşık 5 mm kalınlığında küçük çakıl taşları veya dekoratif taşlarla kaplanabilir..

Litoplar. Dikim ve ipuçlarıLitoplar. Dikim ve ipuçları

Üst giyim

Lithops, özellikle yıllık olarak nakledilirse, düzenli beslenmeye ihtiyaç duymaz. Bu tür bitkiler, aynı kapta bir yıldan fazla bir süredir büyüyorlarsa ve içindeki toprak tükenmeye başladıysa gübrelenmelidir. Bu durumda, litoplar, pakette önerilen dozu yarıya indirerek kaktüsler için bileşimlerle beslenir. Üst pansuman ilkbahar ortasında ve yaz sonunda yapılır..

Aktar

Lithops nakli

Lithops, ancak eski saksı bunun için çok küçük hale geldikten sonra ekilmelidir. Yeni kabın boyutları, düzleştirilmiş köklerin boyutuna göre hesaplanır. Nakil sırasında kökler biraz kesilebilir, ancak hasarlı ve sağlıklı değilse bu işlemi yapmamak daha iyidir..

Bir ortak tencereye birkaç litop ekilirse, aralarında yaklaşık 1-1,5 cm’lik bir mesafe korunur, bitkiler arasındaki boşluklar, tüm boşlukları kapatmak için toprakla kaplanır, ancak sıkıştırmayın. Transplantasyondan sonra, litoplar birkaç gün sulanmadan bırakılır. Bu tür bitkiler, yapraklar yenilendikten sonra gelecek yıl çiçek açmaya başlayacak..

LİTOPS. Litopların Bakımı için Nakil ve İpuçlarıLİTOPS. Litopların Bakımı için Nakil ve İpuçları

Budama

Lithops’un budamaya ihtiyacı yoktur – sıhhi olanlar bile. Minimum yaprak sayısı, bitkinin kendini solduran plakalardan oluşturmasına izin verir, bu nedenle “dökülme” sürecine müdahale etmemelisiniz. Çalı, yardım almadan gereksiz yeşillik dökecek.

kışlama

Kışlama litopları

Kış aylarında, litopların görünümü değişmeden kalır ve bu da bitkinin dinleniyormuş gibi görünmesine neden olabilir. Ancak bu dönemde “çakıl” içinde yeni yapraklar gelişmeye başlar. Çalıların tüm kaynakları daha sonra gelişimlerine ve büyümelerine yönlendirilecektir..

Anavatanlarında, Lithops yağmur mevsimi boyunca eski yaprakları atmayı bitirir. Eski “çakıl taşları”, damlaların baskısı altında çatlar ve onların yerini almaya gelen genç yapraklı sürgünleri serbest bırakır. Ev bitkileri kısa sürede yeni yapraklar oluşturur. Aynı zamanda, eskilerden sadece bir kabuk kalır. Yaprak değişimi sırasında, litopların bakımı aynı kalmalıdır, ancak yeni yapraklar tamamen oluşana kadar bitki sulanamaz..

uyku dönemi

Litoplarda uyku dönemi

Bir litopun yaşam döngüsü, gizli bir kış büyüme mevsimi ve tam yaz dinlenmesini içerir. Döngünün ilk aşaması Haziran ayında başlar. Bu süre zarfında, litoplar gelişmeyi yavaşlatır ve yaz mevsiminin sonunda çiçeklenmeye hazırlanır. Doğada bu özellik, bitkilerin en sıcak ve en kurak zamanlarda hayatta kalmasını sağlar. Dinlenme çalıları beslenmez veya sulanmaz – bu süre zarfında nem, bitkide çürümeye neden olabilir. Toprağı hafifçe nemlendirmek ancak genç yapraklar kırışmaya başlarsa mümkündür. Üst pansuman da yapılmaz..

Ağustos ayının başında, sabahları doğal çiy “üreten” litoplara püskürtülebilir. Ağustos ayının ikinci yarısından itibaren ikinci aşama başlar – şu anda çalılar tekrar biraz sulanmaya başlar ve hacim olarak yavaş yavaş artar. Bu, litopları hazırda bekletme modundan çıkarır ve gelişimini etkinleştirir. Yapraklar arasındaki çatlak artmaya başlar ve ondan yavaş yavaş bir çiçek sapı belirir. Sonbaharda “taşlar” çiçek açar. Çiçek açtıktan sonra, litoplar, ayrılan eski yapraklardan doğrudan yeni yapraklar bırakacaktır. Genç büyüme onlardan güç alır. Bu durumda, yeni yaprak çifti eskisine diktir. Bazen litoplar bir değil, aynı anda iki çift genç yaprak oluşturur. Böyle bir bölünme bazen bir çalının ortak bir kök sistemi ile bütün bir koloniye büyümesine yol açar. Yeşillik yenilendikten sonra, çalı kış “dinlenme” için hazırlanmaya başlar. Aynı zamanda, sulama yavaş yavaş azalmaya başlar..

Yetişkin litopların, canlı taşların tüy dökümü hakkında her şey. En bilgilendirici video.Yetişkin litopların, canlı taşların tüy dökümü hakkında her şey. En bilgilendirici video.

Kışın, gelişimin üçüncü aşaması başlar. Şu anda, litoplar ışık eksikliğinden dolayı büyümeyi yavaşlatır, ancak yeşillik değiştirme sürecine devam eder. Eski plakalar tükenir ve neredeyse tüm sonbahar ve kış aylarında solar. Bu süre zarfında çalılar daha serin bir yerde tutulmalı ve hiç sulanmamalı, gübrelenmemeli veya ilaçlanmamalı, ancak iyi bir aydınlatma sağlanmalıdır..

Dördüncü aşama, eski yapraklar tamamen solduğunda ilkbaharda başlar. Bu plakalara tamamen kuruyana kadar dokunulmaz. Lithops, ancak eski yapraklar tamamen atıldıktan sonra, kuru kağıda benzemeye başladığında suya başlar. Sulama yavaş yavaş artıyor, ancak baharın sonunda, çalıların geri kalanının beklentisiyle onları tekrar azaltmaya başlıyorlar..

Farklı türlerin ve hatta litop çeşitlerinin kendi gelişim döngülerine sahip olmaları dikkat çekicidir. Bazen çiçeklenme sonbaharda değil, yaz ortasında gerçekleşir. Dış koşullar da “programı” etkileyebilir – örneğin, gündüz saatlerinin uzunluğu. Bitki kışın lambaların altında tutulursa, yaprakları daha hızlı yenilenebilir ve çiçeklenme sürecini daha da yakınlaştırabilir..

Çiçek açmak

çiçekli litoplar

Lithops çiçekleri yaz veya sonbaharda ortaya çıkar. 3-5 yaş arası çalılar tarafından oluşturulabilirler. Üzerlerinde yaklaşık 2 hafta bitkiler üzerinde kalan beyaz veya sarı renkli papatya çiçekleri oluşur. Tomurcuklar öğlen, ışığın parlaklığı azalmaya başladığında çiçek açar ve geceye yakın, ertesi güne kadar kapanır. Çiçek açtıktan sonra, eski litoplar birbirinden “uzaklaşır” ve ortaya çıkan boşlukta genç yapraklar oluşturur. Çiçeğin yerine birkaç ayda olgunlaşan tohumlarla bir meyve oluşur..

Tohumlardan büyüyen litoplar

Tohumlardan büyüyen litoplar

Evde, yeni litoplar genellikle tohumdan yetiştirilir. Yapay tozlaşma ile satın alınabilir veya elde edilebilirler: bir çiçekten gelen polen bir fırça ile diğerine aktarılır. Olgunlaşması yaklaşık 9 ay sürer. Erken ilkbaharda, ortaya çıkan tohumlar ön ıslatmadan sonra ekilir. 5-6 saat ılık suda veya soluk bir potasyum permanganat çözeltisinde tutulurlar. Bundan sonra, tohumlar nemli dezenfekte edilmiş toprağın yüzeyine yayılır ve hafifçe püskürtülür. Onları toprakla derinleştirmek veya serpmek gerekli değildir. Yukarıdan, mahsuller film veya camla kaplanır ve ılık (25-30 derece) bir yere yerleştirilir, havalandırma için günlük olarak barınak açılır..

Taze tohumlar bir hafta içinde filizlenir, eski tohumlar – bir ay içinde. Filiz oluşumu ile serayı daha sık havalandırmaya başlarlar ve sulama biraz daha az yapılır ve toprağın hafifçe kurumasını sağlar. Filizler yavaş gelişir – bazen gerçek yapraklar sürgünlerin ortaya çıkmasından sadece altı ay sonra oluşur. Lithops fideleri 1 cm’ye kadar büyüdüğünde, barınak kaldırılır ve yanlarındaki toprağın yüzeyi kum, küçük çakıllar veya genişletilmiş kil ile malçlanır. Fideler yana düşerse ince bir çubuk veya kürdan ile kaldırılır ve hafifçe toprağa bastırılır. İlk yıl bitkiler dalmaz ve güçlenmelerine izin verir. Bir sonraki sezonda, tüy dökümünden sonra taze, uygun toprakta kalıcı bir yere nakledilirler..

TOHUMLARDAN LİTOPS nasıl yetiştirilir. LITHOPSE FİDELERİ yetiştirmenin incelikleriTOHUMLARDAN LİTOPS nasıl yetiştirilir. LİTHOPSE FİDELERİ yetiştirmenin incelikleri

Olası zorluklar

Genellikle litoplar yetiştiriciler için sorun yaratmaz, ancak bazen yanlış bakım bitki hastalıklarına veya görsel çekiciliklerinin kaybolmasına neden olabilir:

  • Yapraklar genellikle dinlenme döneminde nem eksikliği nedeniyle büzülür ve normal kabul edilir, ancak bazen örümcek akarları gibi zararlıların ortaya çıkması yaprakların buruşmasına neden olur..
  • Yaprak bıçaklarını değiştirme döngüsünün ihlali nedeniyle yapraklar küçülür;
  • Aşırı veya sık sulama nedeniyle yapraklar şişer ve çatlar.
  • Yeşillik kahverengimsi lekelerle kaplıdır – sulama programının sık sık ihlali.
  • Yapraklardaki desen kaybolur ve kendileri incelir ve gerilir – aydınlatma eksikliğinin belirtileri.
  • Turba içeren kalıcı nemli toprakta olduğu için kökler çürür..
  • Lithops çiçek açmıyor – saksıdaki toprak çok verimli, çalının yeterince ışığı yok veya uyku döneminde bitkinin bakımı yanlıştı.

Lithops, kök solucanları, sciarids ve örümcek akarları tarafından zarar görebilir. Uygun yöntemlerle halledilirler. Kış uykusu döneminde, genellikle bitkinin yaprakları unlu böceği tarafından etkilenir. Bu durumda, çalı, lezyon tamamen iyileşene kadar periyodik olarak sarımsaklı yulaf ezmesi, çamaşır sabunu ve su ile silinmelidir..

Fotoğrafları ve isimleri olan litop türleri

Lithops cinsi, yaprak ve çiçeklerin boyutu, şekli ve rengi bakımından farklılık gösteren 30 ila 50 farklı tür içerir. Evde, genellikle aşağıdaki gibi “taşlar” vardır:

Lithops aucampiae

Lithops Aucamp

Lithops aucampiae’nin her yaprağının boyutu yaklaşık 3 cm’dir, mavi-gridir ve yarı saydam “pencereleri” olan kahverengimsi-yeşil bir tepeye sahiptirler. Yapraklar arasında derin bir yarık var. 4 cm çapa kadar olan çiçekler sarı renktedir ve hafif bir aromaya sahiptir..

Lithops bromfieldii

Bromfield Lithops

Lithops bromfieldii’nin yaprakları, zıt mermer desenli ve mat kırmızımsı-turuncu renkte düz bir tepeye sahiptir. Küçük çiçekler sarı-turuncu veya beyaz renklidir..

Lithops comptonii

Compton Lithops

Lithops comptonii’nin çiçek boyutu büyük olarak kabul edilir, yaprakları beyaz bir merkeze ve parlak sarı kenarlara sahiptir. Böyle bir litopun çiçeklenmesi yaz aylarında gerçekleşir ve kışın dinlenir..

Lithops dorotheae

Lithops Dorothea

En küçük türlerden biri – yapraklarının yüksekliği 1 cm’den fazla değildir Lithops dorotheae, aralarında yaşadığı kuvars veya spar çakıllarını andırır. Çiçekler parlak sarı.

Lithops francisci

Lithops Franz

Bu tür, bir yaprak diğerinden biraz daha büyük olan, krem, bej veya pembemsi renkte etli ve güçlü yapraklara sahiptir. Yaprakların tepesinde daha koyu lekeler var. Lithops francisci 4 cm yüksekliğe kadar büyür ve küçük sarı çiçekler oluşturur. Bu bitkinin anavatanında popülaritesi nedeniyle koruma altına alındı..

Lithops kızıl saçlı (Lithops fulviceps)

litops kızıl saçlı

Lithops fulviceps’in yaprakları silindirik ve kahverengimsidir ve tepesinde koyu renkli lekeler bulunur. Beyaz veya sarı çiçekler hafif bir kokuya sahiptir..

Lithops karassky (Lithops karasmontana)

Lithops karassky

Lithops karasmontana’nın yaprakları kahverengimsi bir desenle gri renktedir ve kuvarsit gibi görünür. Çiçekler beyaza boyanmış ve taç yapraklarının uçları sivri uçludur..

Lithops lesliei

Lithops Leslie

Doğada nadiren bulunan tıbbi özelliklere sahip bir tür. Lithops lesliei, üstte belirgin bir kabartma ile kahverengi yapraklar oluşturur. Çiçekler parlak sarı.