Monantes - evde bakım. Monantların yetiştirilmesi, transplantasyon ve üreme. Açıklama, türleri. Fotoğraf

Monantes (Monantes), Tolstyankov ailesine ait etli, çok yıllık bir ev bitkisidir. Vatan Kanarya Adaları olarak kabul edilebilir. Monantes adı Yunanca kökenlidir, burada “mono” bir, “athus” “çiçek” anlamına gelir..

monantların açıklaması

Doğada, çok yıllık otsu bitkilerdir, küçük çalılardır, gövdeleri alçak ve çoğunlukla düzdür, zeminde daha az sürünen, yaprak rozetleriyle taçlandırılmış, genellikle oldukça yoğun kümeler oluşturabilir. Yapraklar gövdede dönüşümlü olarak büyür, çok nadiren – birbirlerine karşı, sulu bir posa ile sulu, oval veya oval şekillidir. Çiçeklenme umbellate, bir fırça ile büyür. Çiçekler ayrıca salkım salkımına toplanır, uzun bacaklarda büyür, renk açık yeşil, yeşilimsi kahverengiden pembeye.

Evde monantların bakımı

Evde monantların bakımı

Konum ve aydınlatma

Monantes sadece parlak ışıkta aktif olarak büyür ve büyür. Karanlık köşelerde ve odalarda bitki incelebilir ve hatta ölebilir. Güney pencerelerini ve doğrudan ışığı sever. Kış ve sonbaharda bitkinin ek aydınlatma alması önemlidir..

Sıcaklık

İlkbahar-yaz döneminde, monantlar normal oda sıcaklığında iyi büyür, yaz aylarında bitki ısıyla bile başa çıkabilir. Kışın, iyi aydınlatılmış ve serin odalar onun için uygundur, asıl şey sıcaklığın 10-12 derecenin altına düşmemesidir. Kışın sıcaklık 12 derecenin üzerindeyse, bitki sararabilir ve yapraklardan düşebilir..

hava nemi

Monantes, herhangi bir etli gibi, oldukça kuru havayı tolere eder.

Monantes, herhangi bir etli gibi, yeterince kuru havayı tolere eder, ek nem gerekmez.

sulama

Büyüme aktivasyonu döneminde (ilkbahar ve yaz aylarında), monantes, tenceredeki toprağın sadece yukarıdan değil, tercihen alttan kurumasını bekledikten sonra orta derecede, ancak düzenli olarak sulanır. Uyku döneminde (sonbahar ve kış), yaprakların düşmeye ve solmaya başlamadığından emin olarak, sulama miktarı kademeli olarak azaltılır..

Toprak

Kum içeriği olan monantlar için hafif ve gevşek bir toprak seçmek daha iyidir. Kömür ve kaba kumla karıştırılan yapraklı toprak iyi çalışır. Tencerenin dibinde bir drenaj tabakasına ihtiyaç vardır..

Üst pansuman ve gübreler

Monantes yılda 1-2 kez geleneksel kaktüs gübreleri ile beslenir.

Monantes yılda 1-2 kez geleneksel kaktüs gübreleri ile beslenir..

Aktar

Monantes nakli gerektiği gibi. Bu, rozetler artık tencereye sığmayacak kadar büyüdüğünde olur. Bitki için geniş, sığ kaplar uygundur..

monantların çoğaltılması

monantların çoğaltılması

Çoğu zaman, Monantes aşırı büyümüş çalıları, katmanları veya kesimleri bölerek çoğalır. Bitkileri, durumu ne olursa olsun yılın herhangi bir zamanında bölebilir ve ekebilirsiniz..

Rozetli gövdeler kesimler olarak uygundur. Kesimi kestikten sonra, kesimin hafifçe kuruması ve korunması için serin bir yerde bırakılmalıdır, daha sonra ıslak turba ve kum karışımı ile kaplarda ek çimlenme olmadan hemen köklenebilir. Bu tür fideleri sıcak ve aydınlık bir odaya yerleştirmeniz gerekir. Çelikler kök saldıktan sonra geniş ve alçak saksılara ekilebilir..

Aktif büyüme döneminde kesimleri ilkbaharda köklendirmek en iyisidir. Üreme için, saksılardan saplara asılan prizleri alın, altlarına annenin prizlerinin döşendiği besin toprağı olan saksıları yerleştirin, sapları hafifçe tel ile toprağa bağlayabilirsiniz. Rozet yeni toprakta kök saldıktan sonra ana gövdesinden kesilir..

Bir bitkiyi bölmek en kolayıdır. Bitki büyüdüğünde kazılır, kökteki çalılar ayrı fidanlara bölünür ve hazırlanmış kaplara dikilir..

Hastalıklar ve zararlılar

Monantes her türlü hastalığa karşı oldukça dirençlidir.

Monantes her türlü hastalığa karşı oldukça dirençlidir. Ancak etli böceklere karşı hassastır. Saplar ve yapraklar arasındaki boşluk, pamuk benzeri bir örümcek ağı ile doldurulabilir ve bu sırada bitkinin büyümesi durur. Ayrıca, monantlar bir örümcek akarına bulaşabilir, yapraklar sararmaya başlar ve ince bir ağ ile kaplanır. Bitki, orantıları açıkça gözlemleyerek, zararlılardan özel yöntemlerle tedavi edilebilir..

Büyüyen zorluklar

  • Çok kuru hava nedeniyle yapraklar solabilir. Ancak bu çok nadiren olur..
  • Rozet oluşturan yaprakların alt tabakası sararabilir ve düşebilir, bu bol sulama nedeniyle olur..
  • Güneş yanığından bitki kuru kahverengi lekelerle kaplanır..
  • Yapraklar soluklaşırsa ve rozetler simetrik görünümünü kaybederse, bu bitkinin yeterli aydınlatmaya sahip olmadığı anlamına gelir..

Fotoğraf ve isimlerle monant çeşitleri ve çeşitleri

Popüler monant türleri

Botanikte Monantes, birbirinden küçük farklılıklarla birkaç ana türe ayrılır..

Monantes çok yapraklı

Gruplar halinde büyüyen, kümeler oluşturan otsu yaprakları olan çok yıllık küçük bir çalı. Dallar, çapı 1,5 cm’ye kadar olan büyük ve yoğun oval veya koni şeklindeki yaprak rozetleriyle taçlandırılmıştır.Yapraklar etlidir, sulu iç ete sahiptir, küçük kamaları andırır ve yoğun bir şekilde düzenlenmiştir, bu da yapar. kiremitli duvar gibi görünüyorlar. Her bir yaprağın boyutu küçüktür, maksimum boyut 8 mm uzunluğunda ve 2,5 mm genişliğindedir. Broşürler en küçük papilla ile çerçevelenmiştir. Yaprak rozetinin ortasından, sonunda yaklaşık 1 cm çapında yeşil veya yeşilimsi-kahverengi renkli 4-8 küçük çiçekten oluşan bir fırçanın oluştuğu bir peduncle büyür..

Monant duvarı

Küçük bir çok yıllık, 8 cm yüksekliğe kadar bir çalıdır. Yapraklar ovaldir, dönüşümlü olarak büyür, sulu ve etlidir, herhangi bir etli gibi. Yapraklar 7 mm uzunluğa ve 3-4 mm genişliğe kadardır. 3-7 küçük çiçek salkımına çiçek, açık yeşilimsi renk.

monantlar kalınlaşmış

Çalı şeklinde çok yıllık, kilim gibi sürünen otsu bir yapıya sahiptir. Sürgünler, çapı 1 cm’ye kadar olan yoğun yapraklı rozetlerle taçlandırılmıştır. Yapraklar üst üste biner, yoğun kiremitli sıralar halinde düzenlenir, kulüp şeklinde, parlak, koyu yeşil renktedir. Sapın oku, rozetin ortasından oluşur, sonunda genellikle mor olan 1-5 çiçekten oluşan bir çiçeklenme fırçası vardır..

Monantlar amidrian

Diğer türlerin aksine, bu çalı oldukça dallı gövdelere sahiptir. Dalları her zaman yaprak rozetlerinde biten otsu çok yıllık. Yapraklar küçük boyutlu, oval veya damla şeklinde olup, dar bir ucu gövdeye tutturulmuştur. Yetişkin bir bitkide yaprak boyutu 4-7 mm uzunluğunda ve 2-4 mm genişliğindedir. Çiçek salkımları ayrıca yapraklı rozetlerden büyür, maksimum çiçek sayısı yaklaşık 5 adettir, çiçeklenme rengi ya kahverengi-yeşil ya da koyu kırmızıdır..