pakipodyum

Pachypodium, hem kaktüs severlere hem de yemyeşil bitki örtüsü hayranlarına hitap edecek bir bitkidir. Yoğun gövdesi ve yayılan tacı nedeniyle küçük bir palmiye ağacını andırır, pachypodium’un Yunanca’dan “kalın bacak” olarak çevrilmesi tesadüf değildir, yetiştiriciler buna palmiye ile kesinlikle ilgisi olmamasına rağmen Madagaskar palmiye ağacı bile derler. ağaçlar. Pachypodium’un birkaç çeşidi vardır, en yaygın olanı Lamer pachypodium’dur. Ona nasıl bakılacağı ve tartışılacak.

Doğada, pachypodium 8 metreye kadar büyür ve bazen daha da fazla iç mekanda 1,5 metreye ulaşır. Yetiştirmeye karar verdiyseniz, sabırlı olun, çok yavaş büyür, yılda 5 cm. 6-7 yıl içinde uygun bakım için pachypodium çiçeklenme ile sizi ödüllendirecek.

Kışın, bu çeşitlilik için 8 derece tamamen normal bir sıcaklık rejimidir (diğer türlerin en az 16 derecelik bir sıcaklığa ihtiyacı vardır). Bu nedenle endişelenmemelisiniz, düşük sıcaklıktan dolayı çürüme, elbette doldurmadığınız sürece olmaz. Yaz aylarında, bitkiyi sürekli sulamanız gerekir. Ancak bunun nasıl doğru yapılacağına çiçek yetiştiricileri hiçbir şekilde karar veremez. Bazıları toprakta her zaman nem olması gerektiğine inanırken, diğerleri toprak kurur kurumaz sulanmasını tavsiye eder..

6-7 yıl içinde uygun bakım için pachypodium çiçeklenme ile sizi ödüllendirecek

Uygulama, toprak 1-2 cm kuruduğunda en uygun sulama rejiminin kontrol edilmesinin zor olmadığını, tencerede toprağa dokunmanın yeterli olduğunu göstermektedir. Bu rejim Mart’tan Ekim’e kadar takip edilmelidir. Kışın dikkatli olmanız gerekir: Düşük sıcaklıklarda aşırı sulama bitkinin ölümüne neden olabilir, normal sıcaklıklarda kilo kaybeder, gövde gerilmeye başlar. Sadece ılık ve iyi oturmuş su kullanmanız gerekir. Yeterli nem yoksa, pachypodium solmaya ve yapraklarını dökmeye başlar, ancak bu her zaman sebep değildir..

Genel olarak, sonbahar ve kış aylarında yaprak dökülmesi, bitki örtüsü için oldukça yaygındır ve pachypodium istisna değildir. Kışın bitki yapraklarını attıysa ve sadece küçük bir “perçemi” varsa, endişelenmeyin. Sadece 5-6 hafta sulamayı bırakın ve yeni yapraklarla devam edin. Pachypodium, apartmanda köşesine son derece bağlı ve yer değiştirmeyi pek sevmiyor. Bu nedenle, yeni bir yere yeniden düzenleme veya hatta tencerenin basit bir dönüşü (!) nedeniyle yaprakları da bırakabilir..

Ancak “Madagaskar palmiyesi” hem küçük kısmi gölgeyi hem de doğrudan güneş ışığını kolayca tolere ettiği için ışık için endişelenmenize gerek yok. Bu aynı zamanda hava nemi için de geçerlidir. Radyatörün yanında, pencere kenarında rahat olacak. Aynı zamanda ilaçlamaya hiç ihtiyaç duymaz (sadece bitki saflığı amacıyla ve büyük isteğiniz için de olsa).

Pachypodium’u soğuk hava akımlarından koruyun! Onun için yıkıcılar, bitkinin kendisi size hipotermi hakkında bilgi verecek: yaprakları düşmeye ve kararmaya başlayacak, gövde bodur ve uyuşuk hale gelecek. Sonuçta, çiçek basitçe çürüyebilir. Yaz aylarında, onu temiz havaya çıkarmaya çalışın. Genellikle pachypodium’u nakletmek gerekli değildir, genç bitkiler yılda bir kez, yetişkinlerde – 2-3 yılda bir yeterlidir. Bu durumda, drenaj gereklidir, tencerenin yaklaşık üçte biri su ile doldurulur, böylece su durgunluğu olmaz.

Pachypodium’un toprak için özel bir tercihi yoktur. Ana şey, toprağın her zaman bol miktarda nem ve havaya sahip olmasıdır. Kum ilaveli en yaygın bahçe toprağı da uygundur, kaktüsler için hazır toprak da kullanılır. Üzerine biraz kırılmış kömür ve kırmızı tuğla parçaları ekleyin. Kırıntı toprağa gevşeklik, gözeneklilik verecektir, en yakın şantiyede bulunan kırmızı tuğlayı veya çöp konteynırlarından küçük parçalara ayırarak yapmak zor değildir. Kömür doğal bir dezenfektandır, çürümeyi önler, ancak sadece sert ağaçlardan elde edilen kömür uygundur. Bunu yapmak için, normal bir huş ağacından bir çubuk yakın, firebrand’ı küçük ve daha büyük parçalara ayırın ve toprağa biraz ekleyin..

Sevgili ebeveynler, pachypodium suyu zehirlidir!

Pachypodium, yaz ve ilkbaharda iki haftada bir beslenir. Organik kullanmamak, azot içeriği düşük mineral gübreler kullanmak daha iyidir. Gübreler kaktüsler için uygundur. Nakledilen bitki ilk ay beslenmez. Pachypodium sadece tohumlarla çoğalır ve evde onu tohumlarından yetiştirmek biraz sorunludur..

Ve çok önemli bir not daha. Sevgili ebeveynler, pachypodium suyu zehirlidir! Hiçbir durumda kreşe koymayın, ancak genel olarak evde daha fazla güvenlik için. Diğer herkesin pachypodium ile sadece eldivenlerle çalışması şiddetle tavsiye edilir. Meyve suyu sağlam ciltte tahrişe neden olmaz. Ancak bitkinin yaprakları kırılmamış ve özsuyu öne çıkmamış olsa bile eller iyice yıkanmalıdır. Ayrıca, çok dikenlidir.!