Zamiokulkas (Dolar ağacı)

Popüler ev çiçeği Zamioculcas, Aroid ailesinin bir üyesidir. Çeşitli sınıflandırmalara göre, cins dörtten fazla tür içermez. Bitkinin anavatanı Afrika tropikleridir. Zamioculcas, tuhaf adını Amerika kıtasının bir yerlisi olan yaprak dökmeyen zamia’ya borçludur. Bu bitkiler akraba olmasa da yaprakların benzerliği ile ayırt edilirler..

Zamiokulkas çiçeğinin ikinci adı – “dolar ağacı”, pencere pervazlarının başka bir sık ​​sakini olan “para ağacı” ile hafif benzerliği ile açıklanmaktadır..

zamiokulkas açıklaması

Popüler ismine rağmen zamiokulkas bir ağaca benzemiyor. Yumrulu bir köksap ve etli kökleri olan kısa otsu bir bitkidir. Yaprak kanatlarındaki kalın baltalar, su rezervlerini depolamak için tasarlanmıştır. Bu, çiçeğin Afrika sıcağında hayatta kalmasına yardımcı olur. Her levha bir metre uzunluğa kadar olabilir. Tüy yaprakları kendilerini kösele ve dokunuşa çok yoğun. Kuraklık dönemlerinde, bitki nemi korumak için onları plakanın üstünden dökebilir. Su sadece zamiokulkas’ın yapraklarında değil, yumrularında da depolanır..

Tüm bakım koşullarına tabi olan dolar ağacı evde bile çiçek açabilir. Pedinkül yaprakların tabanından büyür, dışa doğru kremsi bir küçük çiçek koçanı andırır..

Zamiokulkas yetiştirmek için temel kurallar

Zamiokulkas yetiştirmek için temel kurallar

 1. Çiçek açmak. Çiçeklerin ortaya çıkma olasılığına rağmen, muhteşem yaprakları uğruna zamioculcas yetiştirilir..
 2. Aydınlatma. Yıl boyunca parlak, dağınık ışığa ihtiyacınız olacak.
 3. İçerik sıcaklığı. İlkbahar ve yaz aylarında – yaklaşık +25 derece. Kışın – +12 dereceden düşük değil.
 4. Sulama modu. İlkbahardan yaz sonuna kadar toprağın üst tabakası kurudukça çiçek sulanır. Soğuk havaların başlamasıyla birlikte sulama hacmi azalır. Dolar ağacı kışı serin bir odada geçirirse, toprak küre tamamen kuruyunca sulanır..
 5. Nem seviyesi. Zamiokulkas normal orta veya düşük nemden memnun kalacak, ancak sıcağında yaprakları düzenli olarak nemlendirilmelidir..
 6. Üst giyim. İlkbahar sonundan yaz sonuna kadar, bitki kaktüsler veya sulu meyveler için formülasyonlar kullanılarak ayda iki kez döllenir. Kış ve sonbaharda besleme yapılmaz..
 7. Dinlenme süresi. Sonbahar ortasından ilkbahar başlarına kadar.
 8. Organ nakli. Gerektiğinde, yaklaşık üç yılda bir, ilkbahar veya yaz aylarında gerçekleştirilir..
 9. Toprak seçimi. Toprak karışımının bileşimi, eşit oranlarda kum, yapraklı toprak, turba ve çim içermelidir. Onlara biraz humus veya kömür ekleyebilirsiniz..
 10. Üreme yöntemleri. Kök bölümü ve yapraklı kesimler.
 11. Potansiyel zararlılar. Yaprak bitleri ve ölçek böcekleri.
 12. Hastalıklar. Tımardaki hatalar yapraklarda koyu lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca etrafta uçabilirler. Muhtemelen sürgünleri çekmek veya çürük geliştirmek.

ZAMİOCULKAS BAKIM VE TERCÜME &# 127807; Satın aldıktan sonra ne yapmalı &# 127807; Dolar ağacıZAMİOCULKAS BAKIM VE TRANSFER �� Aldıktan sonra yapılması gerekenler �� Dolar ağacı

Evde dolar ağacının bakımı

Evde dolar ağacının bakımı

Konum ve aydınlatma

İyi aydınlatılmış tüm pencereler zamiokulkas yetiştirmek için uygundur. Güney yönü ideal olacaktır, ancak batı veya doğu yönü de kabul edilebilir. Bitki doğrudan güneş ışığından korkmaz, sadece çok sıcak saatlerde gölgelenmelidir. Ancak genç veya yeni edinilmiş bir bitkiyi uygun hazırlık yapmadan parlak ışığa maruz bırakmayın. Yaşam koşullarındaki keskin bir değişiklik yanıklara neden olabilir, bu nedenle mağaza kopyaları yavaş yavaş güneşe öğretilmelidir. Uzun süre bulutlu havalardan sonra da aynısını yapın..

Evin kuzey tarafında zamioculcas solmayacak, ancak yaprakları daha küçük olacak. Bu durumda, daha az sulanmalıdır..

içerik sıcaklığı

İlkbahar, yaz ve erken sonbaharda bitkinin sıcaklığa ihtiyacı vardır, zamioculcas +20 derecenin üzerindeki sıcaklıklar için uygun olacaktır. Kışın, dinlenme süresi başladığında çiçeğin serin tutulması tavsiye edilir – +16 derece optimal kabul edilir. Tesisin temiz havaya ihtiyacı vardır, bu nedenle odanın periyodik olarak havalandırılması gerekir..

Sulama modu

İlkbahar ve yaz aylarında çiçek ancak saksıdaki toprak kısmen kuruduğunda sulanır. Diğer dönemlerde sulama miktarının azaltılması önerilir. Serin ve bulutlu günlerde dolar ağacı da daha az sulanır. Bu hava sürüklendiyse, toprak parçası tamamen kuruyana kadar bitkiyi sulamayın..

Sulama için, en az bir gün boyunca yerleşmiş olan yumuşak su kullanılır. Köklerdeki nemin durgunluğu hastalıklara yol açabilir, ancak çok fazla kurutulması da istenmez. Kuraklık, plakanın üst kısmındaki yaprakların kurumasına neden olabilir..

Nem seviyesi

Zamiokulkas

Oda koşulları Zamiokulkas için sorun yaratmaz: normal nemden memnun. Sürekli püskürtmeye ihtiyacı yoktur, ancak bu prosedür boğucu sıcak günlerde yapılabilir. Hem sprey şişesi kullanmak hem de yaprakları yumuşak, nemli bir süngerle silmek caizdir. Kirlenme durumunda bile onları yıkamaya değer..

Toprak

Bitki için toprak killi olmamalıdır. Genellikle, bir substrat olarak turba ile kum, çim ve yapraklı toprak karışımı kullanılır. Bitmiş toprağa küçük miktarlarda kömür eklenir. Drenaj tabakasını unutmayınız: tencerenin hacminin en az 4’ü.

Üst giyim

Dolar ağacını sadece büyüme döneminde – sıcak mevsimde beslemek gerekir. En uygun program iki haftada bir, hatta ayda birdir. Hazır gübrelerden kaktüsler ve sulu meyveler için karışımlar kullanabilirsiniz. Soğuk havaların başlamasından sonra bitki döllenmez..

Aktar

Zamiokulkas nakli

Zamiokulkas büyüdükçe nakledilir. İlkbahar ve yaz, prosedür için en iyi zamanlar olarak kabul edilir. Transplantlar arasındaki olağan aralık 2 ila 4 yıldır. Bunları hiç yapmazsanız, çalının büyümesi yavaşlayacaktır..

Bir kap olarak, köklerin hacmiyle orantılı olarak uzun bir toprak kap seçilir. Kabın aşırı genişliği, çiçeğin gelişiminin bir süre için hava kısmına değil köklere yönlendirilmesine yol açacaktır. Bir çiçeği “büyümek için” bir tencereye nakletmemelisiniz – büyük miktarda toprakta su daha uzun süre durgunlaşır.

Bir çalı dikerken, yumrularının toprak yüzeyinin biraz üzerinde yükseldiğinden emin olmalısınız. Onları çok derinleştirmeye değmez..

Çiçeklenme dönemi

Evde sadece yetişkin, iyi biçimli bir bitki çiçek açabilir. Açık yeşil bir yaprağa sarılmış, kulak şeklinde bir çiçeklenme ile kısa bir pedinkül oluşturur..

Jartiyer ve destekler

Yetişkin bir zamiokulkas’ın uzun yaprakları yanlara düşebilir. Çiçeği kompakt tutmak için, onlar için halkalı özel bir destek kullanmaya değer..

Zamiokulkas’ın üreme özellikleri

Zamiokulkas'ın üreme özellikleri

Zamiokulkas, çalıyı bölerek ve ayrıca kesimler veya ayrı yapraklar köklendirerek çoğaltılabilir. İlk yol oldukça basit. Çalı tencereden çıkarılır, köksap parçalara ayrılır, hafifçe kurutulur ve daha sonra farklı saksılara ekilir..

Kesimler olarak, üzerinde bir tomurcuk bulunan yaprak bıçağının bir kısmı kullanılır. Kuruduktan sonra, sadece tabana derinleşen ayrı bir kaba ekilir. Onunla tam teşekküllü bir bitki gibi ilgilenebilirsin..

Tek bir yaprak tarafından çoğaltılması en uzun zaman alacaktır. Yaprak ayrılır, birkaç gün kurutulur ve daha sonra yaklaşık üçte bir oranında derinleşen bir kum ve turba karışımına yerleştirilir. Sera koşulları oluşturmak için, böyle bir fide, düzenli havalandırmayı unutmadan bir kavanoz veya torba ile kaplanabilir. Böyle bir yaprağın tam teşekküllü bir kök yumru oluşturması yaklaşık altı ay sürer. Köklenme işareti – yeni yaprakların görünümü.

Zamiokulkas yaprak yayılımıZamiokulkas yaprak yayılımı

Hastalıklar ve zararlılar

Dolar ağacı hastalıklarına genellikle yanlış bakım neden olur. Platin plakaların geri dönüşü hasarın sonucu olabilir. Yeterli aydınlatma olmaması nedeniyle sürgünler gereksiz yere uzayabilir. Soğuk hava akımı veya taşma, genellikle yapraklardaki lekelerin ortaya çıkmasından sorumludur. Aynı nedenler, paslandırıcı süreçlerin gelişmesine neden olabilir. Bitki zararlılara karşı çok dayanıklıdır, ancak bazen yaprak bitlerinden veya ölçek böceklerden etkilenebilir. Onlara karşı standart mücadele araçları kullanılıyor. İlaçla tedaviden bir gün sonra, yeşillik toprağı polietilen ile kaplayarak iyice durulanmalıdır..

Zamiokulkas’ın üst kısmı herhangi bir nedenle ortadan kaybolduysa, bitki atılmamalıdır. İlk adım, yumru ve köklerin durumunu değerlendirmektir. Yeterince sağlıklı görünüyorlarsa, onları biraz soluk bir potasyum permanganat çözeltisinde tutabilir, kurutabilir ve taze toprağa nakledebilirsiniz. Yaprakların ölümüne olumsuz koşullar neden olmuşsa, çiçeğin yeni bir yerde tekrar büyümeye başlaması mümkündür..

Zamiokulkas’ın yapraklarının sararması, dış koşullarda keskin bir değişiklikten kaynaklanabilir. Alt yapraklar etrafında uçmaya başladıysa, ancak bitkinin kendisi sağlıklı görünüyorsa, endişelenmemelisiniz – bu büyümenin doğal bir işaretidir. Bu durumda, sararmış yapraklar tamamen kuruyana kadar çıkarılmamalıdır..

Fotoğraflı zamiokulkas çeşitleri ve çeşitleri

Zamiokulkas zamiifolia

Zamiokulkas zamielistny

Bu tür aynı zamanda Loddigesa zamioculcas olarak da adlandırılır. Doğada, doğu Afrika’da yaşıyor. Böyle bir dolar ağacının anaçları, 60 cm uzunluğa kadar yaprak plakalarının büyüdüğü bir yumrudur, her birinin 6 çift yaprağı olabilir. Kuraklık döneminde zamiokulkas, mümkün olduğunca az değerli nemi buharlaştırmak için üst yapraklarını da döker..

Zamioculcas variegate (Zamioculcas variegate)

Zamiokulkas alacalı

Alacalı zamiokulkas formu piyasada çok daha az yaygındır. Doğal koşullarda sadece Madagaskar adasında bulunabilir. Evde bile, böyle bir bitki önemli boyutlara ulaşabilir – yüksekliği 1,5 metreye kadardır. Yapraklar simetrik ve dönüşümlü olarak düzenlenmiştir. Renkleri açık lekelerle koyu yeşildir. Türlerin çiçeklenmesini sağlamak oldukça zordur, sadece çok iyi bakım yardımcı olabilir. Çiçeklenme bir kulağa benziyor.

Lanceolate Zamioculcas (Zamioculcas Lanceolata)

Zamiokulkas mızrak şeklinde

Orijinal şeklin daha uzun yapraklarında farklılık gösterir. Dünya bu çeşitlilikle ilk kez geçen yüzyılın sonunda Hollandalı bir çiçek müzayedesinde tanıştı. Tür, büyüklüğü ile ayırt edildi – yüksekliği 1,5 m’den fazla. 2007’de bilim adamları, sadece 60 cm’ye ulaşan minyatür bir versiyonunu geliştirebildiler.Küçük mızrak şeklinde zamiokulkas’ın yaprakları aynı ilginç oranlara sahip.

Zamiokulkas Siyah

Siyah zamioculcas

En sıradışı çeşitlilik, koyu koyu, neredeyse siyah yapraklara sahiptir. Hem plakalar hem de kesimler kendi içinde boyanmıştır. Görünümün geri kalanı normal dolar ağacından farklı değil. Genç yaprakların bir salata tonu vardır, ancak zamanla kararmaya başlarlar. İlginç bir şekilde, odadaki aydınlatma seviyesi renk yoğunluğunu hiç etkilemez. Koyu ve taze yeşil yaprakların birleşimi sayesinde siyah zamiokulkas çok dekoratif görünüyor.