Günümüzde pek çok bahçede dekoratif bahçe göleti vardır, bu sadece dış mekanda gerçek bir göz alıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda suyun yumuşak bir şekilde sıçraması nedeniyle sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve sıcak yaz günlerinde serinleme sunar. Bahçe bir dere ile donatıldığında daha da ilginç hale geliyor. Yapısı hiç de karmaşık değil – ya bahçe havuzunun bir tamamlayıcısı olarak ya da dış alanda bağımsız bir tasarım öğesi olarak. Burada kendi kendinize bir akışı nasıl oluşturacağınıza dair basit talimatlar bulacaksınız. Kendinize ilham verin!

Açık alanda göz alıcı dere

Kendiniz bir akış oluşturun pratik ipuçları

Şelaleli akış, doğal görünüm

Japon tarzı akış

Dere ve dekoratif bahçe göleti

Bahçe tasarım fikirleri akışı kursu

bahçede göz alıcı olarak akarsu

Akış şelale bahçesi yaratıcı tasarım fikirleri

Şelale peyzajlı dere

Dere ve bahçe göleti

Kendiniz bir akış oluşturun

Kendiniz bir akış oluşturmak istiyorsanız, önce bunun için doğru yeri bulmalısınız. Arazinin eğiminin çok büyük olmaması önemlidir – en iyi değişken yüzde 4 ile 10 arasındadır. Ayrıca derenin düz mü yoksa kavisli mi olacağını önceden belirlemeli ve fikirlerinizi yansıtan bir kroki çizmelisiniz. Derenin akışının kısmen gölgeli bir yerde olması tavsiye edilir – bu şekilde sıcak yaz günlerinde suyun buharlaşması kısmen önlenebilir. Terasta oturduğunuz yerden derenin akışını izleyebilmek de mantıklıdır – bu sadece güzel manzarayı değil, aynı zamanda akan suyun sesiyle duyuların rahatlamasını da garanti eder..

Kendiniz bir akış oluşturun: hazırlık

Kendin yap akışı oluştur

Akarsu ve bahçe havuzu yaratıcı fikirler bahçe tasarımı

Doğal görünüm akışı

Nilüferli dere ve dekoratif bahçe göleti

Kendi fikirlerinizi ve ilhamınızı yayınlayın

Şelale ve harika yaz çiçekleri ile akış

Derenin harika manzarasını sunan teras

Kendiniz yayınlayın, yaratıcı fikirler oluşturun

Kendin yap akışı oluştur

Bahçe tasarımı fantastik akışı

Kendiniz bir dere inşa etmek istiyorsanız, önce hendeği bir kürekle kazmanız ve yaklaşık 5 santimetre kalınlığında bir kum tabakasıyla doldurmanız gerekir. Bir dere genellikle en fazla iki fit genişliğinde ve bir fit derinliğindedir. Bununla birlikte, su, seyri boyunca toprağın altına sızacaktır – bunu önlemek için tek başına kum yeterli değildir. Bu yüzden akıntıyı uygun bir şekilde zemine karşı mühürlemelisiniz. Örneğin, beton bir dere yatağı dökmek iyi bir seçenektir. Bu çözüm özellikle kalıcıdır, ancak sonraki düzeltmeler neredeyse imkansız olduğundan dikkatli bir hazırlık zorunludur..

Kendiniz bir akış oluşturun – adım adım

dünyayı derecelendir

Kendiniz bir akış oluşturun

Kendiniz bir akış oluşturmak için pratik ipuçları

Japon balığı ve bir dere ile gölet

yaratıcı bahçe tasarımı dere

Su bitkileri ve dere çevre düzenlemesi ile gölet

Bahçe yaratıcı tasarım fikirleri

Yüzme havuzu ve dere

orijinal fikirler merdivenler ve dere yan yana

Kendiniz bir akış oluşturun

Ayrıca plastik kabuklardan oluşan bir akışı da tercih edebilirsiniz. Bu varyant özellikle esnektir ve kurulumu kolaydır, ancak yalnızca nispeten kısa mesafeler için uygundur. Kaseler, yapay görünümlerini hala korudukları için doğal bir ortama entegre etmek de zordur. Son seçenek, akışın şekli için havuz astarı kullanmaktır. Bu şekilde tasarımda en fazla özgürlüğe sahip olursunuz, ancak böyle bir akışın kaymasını önlemek için ek dengeleyici unsurlara ihtiyacı vardır. Folyonun genişliği ile ilgili olarak, her iki taraftaki akıştan en az 25 santimetre daha büyük olmalıdır. Örneğin, 40 santimetre genişliğinde bir dere, en az 90 santimetre genişliğinde bir gölet kaplaması gerektirir. Biraz daha sağlam olan özel zımparalanmış taş folyoları bugün özel mağazalarda da bulunabilir..

Akıştaki pompa

akıştaki pompa

Doğal görünüm akışı

Akış taş dekorasyon yaratıcı bahçe tasarımı

Akarsu ve su bitkileri

şelale ile akış

Suyun gerçek bir akıntı gibi akması için bir pompaya ihtiyacınız var. Bunu yapmanın en iyi yolu, deredeki bir taşın üzerine biraz daha yükseğe yerleştirilebilen bir su altı pompası kullanmaktır, böylece toprak çamurunu emmez ve tıkamaz. Su, akışın sonunda bir filtre ile temizlenebilir – bu varyant, akış bir bahçe havuzuna bağlıysa idealdir. Suyun yapay akışın başlangıcına kadar kolayca pompalanabilmesi için pompanın yeterince güçlü olması çok önemlidir. Burada birkaç faktör önemlidir – sadece enlem ve boylam değil, aynı zamanda pompanın konumu ve arazinin eğimi. Bu nedenle bir pompa seçerken profesyonel tavsiye almanız önerilir..

Akışı yaratıcı bir şekilde tasarlayın

Kendiniz bir akış oluşturun.Bahçe tasarımı, çevre düzenlemesi

akışın rotasını doğaya yakın tasarlayın

Alan tasarım fikirleri dışında taş dekorasyon akışı

Dış tasarım fikirleri

Kendiniz bir akış oluşturun

Kendiniz bir dere inşa etmenin son adımı, onu mümkün olduğunca doğal hale getirmektir. Uygun bitkileri seçin – tercihen suyu seven türler ve bitmiş akışı süslemek için taşlar. Ama güzel, doğal bir etki elde etmek için aşırıya kaçmayın..