Çiçekler için kendi seranı inşa et

Meyve ve sebze yetiştirdiğiniz kendi bahçeniz var mı? O zaman belki hala bir sera hayal ediyorsun? Eğer öyleyse, doğru yere geldiniz! Bu yazıda, kendi serasını inşa etmek isteyenler için birçok harika fikir ve faydalı ipucu veriyoruz. Makalenin sonunda, model olarak kullanabileceğiniz ayrıntılı bir planın bağlantısını da bulacaksınız. Önerilerimizi beğeneceğinizi umuyoruz ve umarız onları okumaktan zevk alırsınız!

Kendi seranızı oluşturun: yeri belirleyin

Kendi seranı inşa et İnşaatı seç

Kendi seranızı kurun, meyve ve sebze yetiştirin

Kendi seranızı inşa edin küçük ahşap bahçe

Kendi seranızı oluşturun Yeri belirleyin

Ahşap cam panellerden kendi sera yapınızı inşa edin

Kendi seranızı kurun, ısıtma ve sulama sağlayın

Kendi seranızı inşa edin küçük ahşap bağbozumu

küçük bahçe kulübesi sera

Kendiniz bir sera inşa etmek, tek başınıza veya arkadaşlarınızın yardımıyla yapabileceğiniz zorlu bir kendin yap projesidir. Seranın istenilen büyüklüğü ve doğal olarak seçtiğiniz yapı malzemeleri çok önemli bir rol oynamaktadır. İnşa ederken atmanız gereken ilk adım iyi bir hazırlıktır ve bu yazıda size tam olarak bu konuda yardımcı olacağız. Zaten ne istediğiniz konusunda net bir fikriniz varsa işiniz şüphesiz çok daha kolay olacaktır. İlk olarak, konumu seçmelisiniz. Bunun evinize mümkün olduğunca yakın olması önerilir – bazı bahçıvanlar serayı güney dış duvarına bile monte eder. Bu, gerekli su ve elektrik bağlantılarına sahip olmanız için önemlidir. Sadece evin cephesinin serada istenmeyen gölgeler oluşturmamasına dikkat etmelisiniz..

Kendi seranızı inşa edin: inşaat seçin

Kendin yap serada büyüyen sebzeler

küçük sera bahçesi muhteşem görünüm

Sera ahşap vintage penceresiz görünüyor

Kendi sera fikirlerinizi ve ipuçlarını oluşturun

mobil plastik sera küçük

Eski ahşap sera inşaatı

Sera inşaatı alışılmadık şekli

Bahçedeki sera, sağlam yapı paslanmaz çelik inşa ediyor

Bir sonraki adım, daralmayı seçmektir. Bahçe ve hırdavatçıların yanı sıra internette de her boyutta ve fiyat kategorisinde prefabrik yapılar bulabilirsiniz: son derece yalıtımlı seralardan klasik bağımsız ve yalın seralara kadar. Sadece yapıyı satın almalı ve seçilen yere monte etmelisiniz. Diğer değişken, her şeyi kendiniz veya arkadaşlarınızın yardımıyla inşa etmektir – ancak bu, belirli el becerileri ve biraz daha fazla boş zaman gerektirir. Yapı alüminyum, paslanmaz çelik veya ahşaptan yapılabilir. Klasik cam panelleri daha az kırılgan olan büyük pleksiglas panellerle değiştirebilirsiniz. Çatı tipi gerçekten önemli değil. Orangery’nin birçok pencereyle donatılmış olması çok daha önemlidir. Çünkü sera etkisi sayesinde kışın hoş bir şekilde sıcaktır, ancak yazın çok çabuk ısınabilir. Pencereleri açarak sorun çözülebilir. Önceden yapılmış bir yapı kullanıyor olsanız bile, bir zemin kaplaması seçmelisiniz. Bitkileri dondan korudukları için taş, ahşap veya beton bu amaç için mükemmeldir..

Gerekli aksesuarları alın

Kendi seranı inşa et ve aksesuarları al

Sera camı paslanmaz çelik havalandırma

Sera iyi yalıtım kış

Bahçedeki evi sera olarak kullanın

Kendi seranızı inşa edin ve yeterli sayıda pencere planlayın

Orangery prefabrik yapı

Orangery kendisi çiçek oluşturur

Sera sekizgen ahşap bahçe

Bir sonraki adım aslında gerekli aksesuarları elde etmektir – raflar, masalar, dikme kutuları, bitki lambaları vb. Bitkilerin güvenli bir şekilde kışı geçirmesini sağlayan iyi sulama sistemi ve ısıtma özellikle önemlidir. Portakallar genellikle sebze, çilek gibi belirli meyve türlerini yetiştirmek ve çiçek dikmek için kullanılır. Serada ideal sıcaklık tüm yıl boyunca 12 ile 15 derece arasında olmakla birlikte, bitkilerin ihtiyaçlarına ve hava şartlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bir bardak altında bahçe yapmak istiyorsanız, tüm bitki türlerinin özelliklerini çok iyi bilmeniz gerekir – aksi takdirde istediğiniz sonucu elde edemezsiniz. Sera Mart ayına kadar kurulabilir – bu, salatalık ve domates gibi bir dizi sebze için ideal zamandır..

İklim kontrolü çok önemli bir rol oynar

Sera için talimatlar

Prefabrik yapı kullanarak sera inşa edin

Domatesler için mini sera

Çiçekler için kendi seranı inşa et

Kendiniz küçük sekizgen vintage tarzı sera inşa edin

Kendi seranızı inşa edin Her bahçıvan için bir gereklilik

Kendi seranızı oluşturun İklim kontrolü için ipuçları

Kendi seranızı oluşturun faydalı ipuçları

İyi bir yalıtım, tüm seralar için çok önemlidir ve ısıtma maliyetlerinden tasarruf etmenizi sağlar. Ancak tamamen ısıtmadan da yapabilir ve sözde soğuk evi tercih edebilirsiniz. Soğuk evler, birçok sağlam saksı bitkisi için uygun, hoş bir mikro iklim sunar. Bununla birlikte, sıcak yaz günlerinde, seranın bitkiler için fazla ısınmaması için iyi havalandırma çok önemlidir. Yukarıda bahsedildiği gibi, sorunun bir çözümü, kurulumu kolay birçok pencere veya otomatik fandır..

Burada yardımcı olabilecek bir sera için ayrıntılı yapım talimatları bulacaksınız.