Pestisit içermeyen meyve ağaçlarındaki yaprak bitleriyle nasıl başa çıkılır?

Yaprak bitleri, ağaçların ve çalıların en tehlikeli zararlılarından biri olarak kabul edilir. Bir kulübeniz, bahçeniz veya sebze bahçeniz varsa, öğrenin, meyve ağaçlarında yaprak bitleri ile nasıl baş edilir. Etkili halk yöntemleri, bitkilerin bu böcekten korunmasına yardımcı olacaktır. Bahçe bakımı sadece zamanında sulamayı değil, aynı zamanda ağaçların zararlılardan ve hastalıklardan tedavisini de içerir..

Yaprak bitleri nasıl tanınır

Yaprak bitleri, siyah veya yeşil, 0,2 cm boyutuna kadar böceklerdir. Temmuz-Ağustos aylarında, yetişkin böceklerin çoğu kanat açar, bu nedenle yaprak bitleri bir yerden bir yere uçar ve diğer mahsulleri enfekte eder. Bahçe bitkilerinin yaprak bitleri ile hızlı enfeksiyonu, böceğin artan doğurganlığı ile açıklanmaktadır. Örneğin, her 14 günde bir 10 ila 15 kez 1 döllenmeden sonra kanatsız bir dişi, 130’dan fazla larva doğurur..

Yaprak bitleri, siyah veya yeşil, 0,2 cm boyutuna kadar böceklerdir. Temmuz-Ağustos aylarında, yetişkin böceklerin çoğu kanat açar, bu nedenle yaprak bitleri bir yerden bir yere uçar ve diğer mahsulleri enfekte eder.

Yaprak bitlerinin meyve ağaçlarına verdiği zarar, birçok bahçıvan ve yaz sakini tarafından hafife alınmaktadır. Böcek yaprakları deler ve suyu emer, sonuç olarak dokular deforme olur ve ölür. Fazla su, yaprak bitlerinin vücudundan “bal özü” veya “ped” adı verilen tatlı salgılar şeklinde atılır. Bu salgı bitkileri kaplar ve nefes almalarını zorlaştırır. Ayrıca, çeşitli mantarların üremesi için iyi bir temel oluştururlar..

Yaprak bitlerinin meyve ağaçlarına verdiği zarar, birçok bahçıvan ve yaz sakini tarafından hafife alınmaktadır. Böcek yaprakları deler ve suyu emer, sonuç olarak dokular deforme olur ve ölür. Fazla su yaprak bitlerinin vücudundan atılır.

Deneyimsiz bahçıvanlar bile bitkinin yaprak bitlerinden etkilendiğini belirleyebilir:

  1. Yaprakların alt kısmında veya genç filizlerde yeşil veya siyah yaprak biti grupları görülür..
  2. Bitkinin yakınındaki diğer böcekler arasında, böceğin bıraktığı beyaz yaprak biti pulları vardır..
  3. Yapraklar ve çiçekler yapışkan bir madde ile kaplıdır..
  4. Yapraklar bir araya toplanır ve daha sonra tamamen çiçek açmadan kurur. Çiçeklerin solması meydana gelir.

Yaprak bitleriyle savaşmanın halk yöntemleri

Sebzeleri veya çiçekleri çevre dostu yöntemlerle işlemek istiyorsanız, aşağıdaki halk yöntemlerini kullanmayı deneyin..

  1. Sabun çözeltisi. Normal çamaşır sabununu rendeleyin ve kova başına 0,3 kg sabun oranında suda eritin..

    yaprak biti sabunuYaprak bitlerinden sabun, kül ve su

  2. Patateslerin yeşil tepeleri. Taze veya kuru üstleri suyla dökün, yaklaşık 3 saat demlenmeye bırakın ve ardından bitkilere püskürtün..
  3. Soğan. 0,3 kg soğanı ince doğrayın, pul ekleyin ve 10 litre su dökün. Bir gece bekletin, sonra süzün ve bitkileri yaprak bitlerine karşı püskürtmek için kullanın..
  4. Papatya, yaprak biti kontrol maddesi olarak da kullanılır. Yapraklar ve saplarla birlikte 1 kg çiçek salkımı alın, 10 litre su dökün, gece boyunca bırakın. Daha sonra çözeltinin bir kısmı üç kısım su ile karıştırılır ve bitkilere püskürtülür..

Kırlangıçotu, hardal, domates, kadife çiçeği, turunçgiller, karahindiba, tütün, sarımsak ve diğer bitkiler, yaprak bitleriyle mücadelede halk yöntemleri olarak yaygın olarak kullanılmaktadır..

yaprak bitleri nasıl tanınır

Faydalı makale: Halk ilaçları ile benlerle nasıl başa çıkılır

Yaprak bitlerinden sonsuza kadar kurtulmaya karar verirseniz, karmaşık, mekanik, teknolojik ve gerekirse kimyasal olarak halk yöntemlerini kullanın. Bahçenizde yaprak biti yiyen böcekleri ve kuşları deneyin. Bunu yapmak için, uğur böceklerini, bağcıkları ve sinekleri çekecek bitkiler dikin..

Bahçenizde yaprak biti yiyen böcekleri ve kuşları deneyin. Bunu yapmak için uğur böceklerini, dantelleri ve sinekleri çekecek bitkiler dikin.yaprak biti kontrolü

Ağaçların arasına ısırgan otu ve aromatik otlar ekin. Kuşevleri ve yemlikler inşa ederseniz, bahçenize göğüsler, ötleğenler, serçeler ve yaprak bitleriyle beslenen diğer kuşlar yerleşir. Yaprak bitlerini çeken mineral gübrelerle bitkilerinizi aşırı beslememeye çalışın. Ağaçlarınızın yakınında hangi bitkilerin büyüdüğünü takip etmek önemlidir, örneğin soğan ve sarımsak yaprak bitlerini iter, bazıları ise tam tersine çekebilir..

Ağaçlarınızın yakınında hangi bitkilerin büyüdüğüne dikkat etmek önemlidir, örneğin soğan ve sarımsak yaprak bitlerini iter, bazıları ise tam tersine çekebilir.Kuşlar – yaprak bitlerinden ağaçların koruyucuları

Yaprak biti kontrolünün kimyasal yöntemleri

Meyve ağaçlarında yaprak bitlerinin etkin kontrolü için birçok kimyasal madde bulunmaktadır. Forumda, yaprak bitlerinden nasıl kurtulacağınız sorusuna şu cevap verildi: C-30 ilacını kullanın. Bu araç özellikle etkilidir, çünkü sadece bir böceği değil, yumurtalarını ve larvalarını da yok eder. Püskürtme işlemi, yeni tomurcukların çiçeklenmesi sırasında gerçekleştirilir..

Meyve ağaçlarında yaprak bitlerinin etkin kontrolü için birçok kimyasal madde bulunmaktadır. Forumda, yaprak bitlerinden nasıl kurtulacağınız sorusuna şu cevap verildi: C-30 ilacını kullanın. Bu çare özellikle etkilidirYaprak bitlerinden püskürtme

Bahçedeki ağaçlar için ilaçlar genellikle “Intra-vir”, “Carbofox” kullanılır. Piyasada, yaprak bitlerinden sonsuza kadar kurtulmanıza yardımcı olacak başka ilaçlar bulacaksınız..

Bahçedeki ağaçlar için ilaçlar genellikle

Ayrıca okuyun: Bahçenizdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulursunuz

güllerdeki yaprak bitleriYaprak biti çiçeklerine zarar

Artık yaprak bitleriyle uğraşmanın halk ve kimyasal yöntemlerini biliyorsunuz ve meyve ağaçlarının yanı sıra sebzeleri ve çalıları zararlılardan koruyabileceksiniz. Pestisit olmadan kendi ellerinizle kompozisyonlar yapmaya çalışın ve yaprak biti kaybolmazsa hazır kimyasallar kullanın. Yapraklarda hasar görürseniz, yırtın veya böceği bir hortumdan suyla yıkayın..