ısıtma ölçer nedir

Bir apartman dairesinde radyatörleri ısıtmak için sayaçlar yeni değil. Su ve gaz için bireysel sayaçlar zaten kurulmuş ve uzun süredir başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca, bu yükümlülük kanunla güvence altına alınmıştır..

Cihazların piller üzerinde kullanılması, ölçüm cihazlarının tüketici pazarına sunulmasının karmaşıklığı nedeniyle sekteye uğratılmakta ve kaynak tedarik eden kuruluşların düşük ilgisiyle açıklanmaktadır..

ne için gerekli

Her şeyden önce, mal sahibi daireye ısıtmak için ısı sayaçları kurmakla ilgileniyor. Makbuza bakarsanız, ısı ödemesinin her ay eşit taksitler halinde tahsil edildiğini görebilirsiniz. Ücretin olmadığı aylar için tahsil edildiği ortaya çıkıyor. Bu hesaplamalar apartmanların bodrum katlarında bulunan sayaçların genel okumalarına göre yapılır..

Isı her tüketiciye eşit olarak dağıtılır. Hiç kimse böyle bir hacme ihtiyaç olup olmadığıyla ilgilenmiyor: ücret azaltılmıyor. Adaleti sağlamak ve ödeme miktarını azaltmak için bireysel sayaçların tanıtılması gerekli hale geldi..

ısıtma radyatörü metre

Genel bilgi

Dairedeki pil için ısı sayaçları basittir ve radyatörden gelen ısı miktarını ve odadaki hava sıcaklığındaki değişimi izleme işlevini yerine getirir. Herhangi bir cihaz, bir sıcaklık sensörü, sistemde dolaşan su miktarını okuyan bir sayaç ve her iki cihazdan veri toplayan ve tüketilen ısı miktarını hesaplayan özel bir hesap makinesinden oluşur..

Kural olarak, tasarım, elektrik veya geleneksel pillerle çalışan bir soğutma sıvısı sayacının montajı ile birleştirilir. Sistemin verimli olması için pil başına iki adet ısı sensörü satın alınmalıdır. Biri ısıtma sisteminin girişine, ikincisi ise çıkışa monte edilmiştir. Isıtma ortamı ölçer her iki noktaya da monte edilebilir.

Çalışma prensibi

Pil sayacı cihazı

Bir ısıtma radyatörü için bir ısı sayacının çalışma prensibi, borulardan geçen soğutucu miktarını, yani dolaşımdaki su hacmini okumaya dayanır. Sensörler, ısıtma sisteminin farklı bölümlerindeki suyun sıcaklığını ve bir veya başka bir bölümdeki konuma bağlı olarak değişikliklerini belirler..

Cihazın ana kısmı tüm sensörlerden veri toplar, özel bir formül kullanarak ortalamayı hesaplar ve arşive kaydeder. Gerekirse, bilgileri ekranda görüntüleyebilirsiniz..

Böyle bir sistem, mal sahibinin faturalarda iyi para biriktirmesine yardımcı olacaktır, ancak kurulumu oldukça sorunludur. Bunu yapmak için, ısıtma ağının başkanından ve cihazın doğru çalıştığını doğrulayan tüm belgelerden izin almanız gerekecektir. Çoğu durumda, diğer dairelerde yoksa, bir kişi sensörleri kullanamaz..

Kanuna göre, sadece diğer dairelerin aynı sensörlere sahip olması ve ortak bir ev aleti takılması şartıyla radyatör için havai ısı sayacının okumalarına göre ödeme yapmak mümkündür. Aksi takdirde, tüm prosedür oldukça karmaşık ve uzun olduğu için mal sahibi reddedilecek ve oldukça haklı çıkacaktır..

Bazı apartman sahipleri, bu tür ekipmanları kendi başlarına ve kamu hizmetlerinin izni olmadan kurarlar. Bu yaklaşım yasaktır ve sayaç okumalarına göre ödeme yapmaya çalışırken bile sorunlar ortaya çıkacaktır, çünkü bundan önce devreye alınması ve mühürlenmesi gerekir..

ısı ölçer nedir

Bir ısı sayacı, sağlanan ısı taşıyıcı miktarını ve sıcaklığındaki değişimi dikkate alarak kullanılan ısı enerjisi miktarını hesaplayan bir dizi cihazdır..

Herhangi bir cihaz şunları içerir:

 1. Sıcaklık sensörleri.
 2. Dairenin borularından ve radyatörlerinden geçen su miktarı veya daha doğrusu soğutma sıvısı için sayaç.
 3. Hesap makinesi. Yukarıdaki elementlerin verilerini analiz eder ve tüketilen ısı miktarını belirler. Genellikle bir soğutma sıvısı ölçer ile birleştirilir. Her zaman elektrik enerjisiyle çalışır. Lityum piller içerdiğinden şebekeye bağlamaya gerek yoktur. 7-10 yıllık çalışma için tasarlanmıştır.

Her zaman iki sensör kullanılır. Biri apartman ısıtma sistemine girişte, diğeri çıkışta yer almaktadır. Sayaç hem girişe hem de çıkışa monte edilebilir.

Isı sayacını kullanmanın en kolay yolu yatay boru tesisatı olan evlerdedir..Pil üzerinde ısı sayaçlarının çalışma prensibi

Böyle bir kablolama, bir apartmandaki tüm radyatörlerin bir boruya bağlanmasını sağlar. Bu sayede ısı taşıyıcı miktarını ve soğutma seviyesini hesaplamak kolaydır. Bu gibi durumlarda ısı ölçer iki sensör ve bir ana cihazdan oluşur..

Dikey borularla durum daha karmaşıktır. Daire radyatörlerinin çeşitli dikey direklere bağlanmasını sağlar. Yasal normlara göre, böyle bir kabloya sahip evlere bir ısı sayacı monte etmek imkansızdır, çünkü teknik açıdan bu neredeyse imkansızdır. Ek olarak, çok büyük zorluklar ortaya çıkıyor: her pil için iki ısı sensörü ve ayrı bir sayaç kurulmalıdır. Yani, ısı ölçer çok sayıda sensör ve ölçüm cihazı seti olacaktır. Ek bir problem, toplam ısı miktarını belirlemek için her bir sayaçtan gelen okumaları özetlemenin gerekli olmasıdır..

Sayaç kullanmanın faydaları nelerdir?

İnsanlar su ve gaz sayaçlarını toplu olarak kurmak zorunda kaldıklarında, mal sahipleri bu gerçeğe uzun süre direndiler, ancak daha sonra inovasyonun etkisini değerlendirdiler – sağlanan kaynağın muhasebeleştirilmesi öncelikle tüketici için faydalıdır..

Pilleri aşırı ısıdan ayırmanız gerekiyorsa, ödeme değişmez ve tasarruf sorunu daha akut hale gelir..

Yüklemek

Bu nedenle, tüketilen kaynağın – daire sahibinin ihtiyaç duyduğu ve onun tarafından ödeneceği hacmin dikkate alınması gerekli hale gelir..

Alınan ısıyı hesaba katarak, kişi şunları elde eder:

 • tüketilen kaynak üzerinde kontrol;
 • tasarruf – %10-30;
 • bir dairenin enerji verimliliğine rasyonel bir yaklaşım;
 • ödeme miktarında azalma şeklinde güzel bir bonus.

Elektrik sayacı, yalnızca dairedeki kaynağın tüketimini sayar. Burada herkes eşittir: 100 kW tüketirseniz ödersiniz. Ve ısı sayacı olmadan ısı sayılmaz, bu nedenle evin tükettiği tüm hacim için ödeme yapmanız gerekir..

Isıtma için bir sayaç takmanın amaçları

Bir evi ısıtmak pahalıdır. Ancak özel ev sahipleri, en azından bir kazan ekipmanı ve yakıt seçeneğine sahiptir. Yüksek binaların sakinlerinin başka seçeneği yok – yönetim şirketi tarafından belirlenen tarifelerde merkezi ısıtma.

Ancak, bir daireyi ısıtmanın maliyetini azaltmak için bir araç var – bireysel bir ısı ölçer.

Yüksek kaliteli ısıtma olmadığında, evin ısıtma sistemindeki arızalar bizi alternatif ısı kaynakları aramaya zorlar..

Veya soğuk oda radyatörlerinin nedeni, ZhEK yönetiminin genel ev ısıtma maliyetlerinden tasarruf etme niyetidir..

Ardından tesisatçı, yüksek katlı binanın ısıtma şebekesindeki sıcak su akışını azaltarak kapatma vanasını sıkar. Sakinleri ısıtıcılarla kendilerini dondurup ısıtarak elektrik faturalarını artırıyor. Ancak ısıtma maliyeti bundan düşmez..

Ayrıca dairenizde donmak zorunda mısınız? Sizi diğer yazımızda ele aldığımız daire duvarlarının yalıtımı ile ilgili bilgilere bakmaya davet ediyoruz..

Çok fazla ısı olduğunda, odalarda aşırı ısınan hava rahatsız edicidir, genel sıcaklık seviyesini düşürmek için pencereyi açmanız gerekir. Ancak görünüşte basit yöntemlerin arkasında “caddeyi ısıtmak” için harcanan para var..

Isıtma pillerine regülatörler ve dairenin ısıtma devresine bir ısı ölçer takarak tasarruf edilebilirler..

Bu makalede okuyabileceğiniz yaşam alanlarındaki konforlu sıcaklık standartları hakkında bilgiler de ilginizi çekebilir..

Kışın havalandırma

Kışın, rahatsız edici iç ortam sıcaklıklarını azaltmak için akla gelen tek şey aşırı ısınmış bir odayı havalandırmaktır.

Isıtma ödemelerinin gizli bileşenleri de vardır. Bu, kazan dairesinden gelen ısı taşıyıcının aynı ısıtma sıcaklığına sahip ana şebekelere girdiği, ancak evlere ısıtma borularının girişinde sıcaklığı farklı, daha düşük olduğu zamandır..

Soğutucunun borulardan verilmesine, zayıf yalıtım nedeniyle ısı kayıpları eşlik eder, bu anlaşılabilir bir durumdur. Ancak bu ısı kayıpları, ısı sayaçları ile donatılmamış yüksek binalardaki daire sahipleri olan son tüketici tarafından ödenir..

Başkasının yaşam alanı için aylık ödemeler

Her apartmanda bir ısı sayacı bulunmalıdır – 23.11.2009 tarih ve 261-FZ sayılı Federal Yasanın 13. Maddesinin 5. Maddesi.

Yönetim şirketi bu şartı yerine getirir ve her ay sonunda yetkisi altındaki yüksek bina için ısı tüketimini giderir..

Isı enerjisi miktarı, yaşam alanlarına göre daireler arasında basitçe bölünür. Bu yaklaşım adil olmasa da.

Isıtma maliyetleri

Isınma faturalarını ödemek için iyi para gerekir. Ve yarısı boşa gitti

Birleşik Krallık’ta mevcut olan konut verileri, her daire için teknik veri sayfasına dayanmaktadır. Bununla birlikte, bu tür veri sayfaları genellikle ısıtma alanını artıran apartman yeniden geliştirmeleriyle ilgili verileri dikkate almaz..

Kalorifer radyatörlerinin bağlantı noktalarındaki artış hakkında bilgi içermez..

Bu arada, yeniden yapılanma ve artan sayıda ısıtma cihazı olan daireler diğerlerinden daha fazla ısı tüketiyor..

Ve genel ısı enerjisi tüketimi pasaport yaşam alanına göre bölündüğü için, “geliştirilmiş” dairelerin kiracıları tarafından tüketilen ısıyı “sıradan” dairelerin kiracıları öder..

Apartman ısı ölçer

Dairenin yatay ısıtma devresinde bireysel ısı ölçer

Başka birinin ısısı için ödeme ile durumdan çıkmanın basit bir yolu – dairelerin ısıtma devrelerinde bireysel sayaçlar.

Tüketimi ısı sayacı tarafından belirlenen ısı enerjisi için tasarruf maliyetleri, yaşam alanının büyüklüğüne bağlı olarak (normatif) önceki ısıtma ödemelerinin %30’unun üzerinde olacaktır..

Bireysel bir ısı ölçer nasıl takılır

Adımlar adım adım talimatlara göre gerçekleştirilirse, IPU’yu kurma prosedürü zor değildir:

 1. Isı sayaçlarının montajı, MKD sahiplerinin genel toplantısı ile başlar. Daire ve konut dışı bina sahipleri, evin akış ölçerlerle donatılmasının% 100 olacağına karar vermelidir..
 2. Kaynak sağlayan kuruluş ile koordinasyon yürütülmektedir. Prosedür, önceden yapılması gereken işlemlerin listesini belirlemek için mekanizmanın uygun bir modelini seçmenize izin verecektir. En az sayıda sorun, kablolamanın yatay olarak düzenlendiği evlerde meydana gelir..
 3. Teknik kurulum koşullarını elde etmenin daha kolay olduğu temelinde, sistemin durumunun önceden bir değerlendirmesinin yapılması önerilir..
 4. Ek olarak, her mal sahibinin yaşam alanının enerji verimliliğini artırmaya özen göstermesi tavsiye edilir: yalıtım yapılır, olası ısı kaçağı yerleri ortadan kaldırılır..
 5. Bir proje hazırlanıyor. Belirli hizmetler sunma hakkına sahip resmi bir ticari kuruluş söz konusudur. Önemli ölçüde tasarruf sağlayacak genel kapıdan kapıya iş yapmak daha karlı.
 6. Teknik dokümantasyon, ısı tedarik organizasyonu ile kararlaştırılır. Bir apartmanın yönetim şekline bağlı olarak, bir yönetim şirketini dahil etmek gerekli olabilir..
 7. Sayacın kurulumunu yapacak firma seçilir ve anlaşma yapılır. Her şeyin yasal olması için seçilen şirketin çalışma iznine sahip olması gerekir. Bazı durumlarda, tedarik eden organizasyonu davet etmek daha etkilidir..
 8. Kurulumdan sonra, cihazın işletime alınması için kamu hizmeti sağlayıcısına, mühürleme ve ilgili kanunun yayınlanmasıyla birlikte bir başvuru yapılır..

Akü için ısı ölçer: apartmanda üstten ısıtma sensörünün çalışma prensibi

Apartman binalarında ısı sayaçlarının koordinasyonu ve montajı uzun bir süreçtir, ayrıca bu tür cihazlardan sağlanan tasarruflar her zaman maliyetlerini haklı çıkarmaz.

Tüm işler kaynağın tedarikçisi veya yönetim şirketi tarafından gerçekleştirilirse, zorluklardan kaçınılabilir, çünkü sanatçı çoğu zaman tüm ücretli ve ücretsiz hizmetler sunar..

Isıtma sisteminin yatay kablolaması ile, genellikle dairenin dışına özel bir kutuya ayrı bir sayaç monte edilir. Mekanizmayı binaya taşımak istiyorsanız, ayrı bir izin almalısınız..

yasa ne diyor?

2021’de apartman sakinleri, bireysel ölçüm cihazları kurma ve okumalarına göre faturayı ödeme hakkına sahiptir. Ancak bir değişiklik var, böyle bir sayacı kurmak ve sadece okumalarına göre ödeme yapmak için girişte genel bir ev sayacı donatılmalıdır..

Karşılaşacağınız ilk şey, yönetim organizasyonundan (MA) gelen hayal kırıklığı yaratan yanıtlardır:

 • eve ısı sayaçları takmanın teknik bir imkanı yoktur.
 • kWh cinsinden bir ısı hesaplayıcısı bir ısı dağıtıcısıdır, bu nedenle
 • evin tüm binalarının en az %50’sine kurulabilir
 • böyle bir hesaplama seçeneği UO yazılımı tarafından sağlanmamıştır.
 • ısıtma maliyetini hesaplamak için yeni prosedür MA tarafından incelenmemiştir.
 • UO, ısı enerjisini hesaplama prosedüründeki değişikliğin farkında değil.

Prosedür:

 • Hesap makinelerini kurmadan önce, UO’nuza, daireye bireysel ısı sayaçlarının kurulumu hakkında, bunları devreye alma talebiyle bir açıklama yazmanız gerekir. Başvuruya hesap makineleriyle ilgili belgeler eklemeniz gerekir (cihazın pasaportu, açıklamalı sertifika, 1708 sayılı kararname (s. 11-13)).

81. Kurulan sayaç, kurulum tarihini takip eden ay içinde devreye alınmalıdır. Bu durumda yüklenici, sayacın devreye alındığı ayı takip eden ayın 1. gününden başlayarak, devreye alınan sayacın okumalarına dayanarak ilgili kamu hizmeti türü için ödeme tutarını hesaplamakla yükümlüdür. . (26.12.2016 N 1498’den PPRF tarafından değiştirildiği şekliyle).

81 (1). Yüklenici, ölçüm cihazının devreye alınması için başvuruda önerilen tarih ve saati dikkate almakla yükümlüdür ve uygulamanın belirtilen süre içinde yapılması mümkün değilse, devreye alınması için farklı bir tarih ve saat üzerinde tüketici ile anlaşmaya varılır. yüklü ölçüm cihazı..

Bu durumda, işin uygulanması için yeni bir tarih ve saat teklifi, başvurunun alındığı tarihten itibaren en geç 3 iş günü içinde tüketiciye gönderilir ve işin uygulanması için önerilen yeni tarih daha sonra olamaz. başvurunun alındığı tarihten itibaren 15 iş gününden fazla. (19.09.2013 N 824 tarihli RF Hükümeti tarafından getirilen 81 (1) Maddesi).

81 (2). Yüklenici, ölçüm cihazının devreye alınması için başvuruda önerilen tarih ve saatte veya tüketici ile kararlaştırılan diğer tarih ve saatte görünmediyse ve (veya) yüklenici tarafından önerilen yeni tarih ve saat, paragrafta belirtilen son tarihlerden sonraysa Bu Kuralların 81 (1) , sayaç, bu Kuralların 81. paragrafında belirtilen gereklilikleri karşılayan bir başvurunun yüklenicinin adresine gönderildiği tarihten itibaren faaliyete geçmiş sayılır ve bu tarihten itibaren okumaları alınır. kamu hizmetleri tüketim hacmini belirlerken dikkate alınır. (19.09.2013 N 824 tarihli RF Hükümeti tarafından getirilen 81 (2) Maddesi).

Konunun teknik yönü

05/06/2011 tarih ve 354 sayılı Rusya Federasyonu hükümet kararnamesinin 2. maddesine göre: "bireysel ölçüm cihazı" – bir apartmanda bir konut veya konut dışı binada ortak bir kaynağın tüketim hacmini (miktarını) belirlemek için kullanılan bir ölçüm cihazı (bir dizi ölçüm cihazı ve ek ekipman) (ortak bir apartmandaki konut binaları hariç), bir konut binasında (bir konut binasının parçası) veya evde.

Cihazın çalışma prensibi radyatörden yayılan ısı enerjisi miktarının hesaplanmasına dayanmaktadır ve şu şekildedir:

 • radyatör yüzeyinin sıcaklığı hakkında ölçüm bilgilerinin işlenmesi
 • ortam sıcaklığı
 • bu sıcaklıklar arasındaki farkın hesaplanması;

Sonucu dikkate alan katsayılarla çarpma:

 • radyatör tasarımı
 • su hareketinin yönü
 • belirli bir radyatörün boyutları ve gücü.

Sorunun hukuki yönü

TECHEM ısı hesaplayıcı ölçü aletlerinin tip onay belgesi tarihi 09.09.2016’dır. Bu tarihten önce çıkarılan emirler ve kanunlar TECHEM ısı hesaplayıcıları için geçerli değildir, çünkü o zaman Rusya’da sertifikalı değildiler. Sadece akış tipi ısı enerjisi sayaçları ve ısı dağıtıcıları vardı..

Arbitraj uygulaması

25 Haziran 2019’da St. Petersburg Krasnogvardeisky Bölge Mahkemesi LLC’ye karar verdi "HCS No. 3 Krasnogvardeisky bölgesi" caddede 73 numaralı daireye monte edilen TECHEM FHKV ısı enerjisi hesaplayıcılarının göstergelerine göre ısıtma hesaplamasını devreye alın ve yapın. Petersburg’daki Bestuzhevskaya. Hesap makineleri her zamanki gibi kurulur. "Kruşçev". Vaka 2-3326 / 19.

yaklaşık maliyet

En uygun fiyatlı radyatör sayaçları mekanik cihazlardır, yaklaşık 3500 ruble fiyatla satın alınabilirler..

Ultrasonik cihazlar daha pahalı, fiyatlar 4000 ruble’den başlıyor.

Ortalama olarak, popüler modeller bölgede 5.000 – 6.000 bin rubleye mal oluyor.

Radyatör sayacı seçerken, cihazın kurulacağı borunun çapını bilmeniz gerekir. Boru ne kadar kalınsa, uygun bir ısı ölçerin maliyeti o kadar yüksek olacaktır..

Genellikle set, bir hesap makinesi, bir akış ölçer ve akış ve dönüş boruları için bir çift sensör içerir. Ek olarak, bazı ayrıntıları satın almanız gerekecektir:

 • akış ölçer için mekanik temizleme filtresi – 300 ruble;
 • sıcaklık sensörünü bağlamak için tee – 2 parça için 800 ruble;
 • su akışını kapatmak için bir kapatma vanası – 2 parça için 500 ruble;
 • su akışını ayarlamak için valf – 2 parça için 1000 ruble.

Hemen hemen her şehirde ısı sayaçları kuran bir şirket var. Temsilcileri projenin hazırlanmasına, kurulumun yapılmasına ve cihazın devreye alınmasına yardımcı olacaktır. İşin karmaşıklığına ve hacmine bağlı olarak, bu tür hizmetlerin fiyatı 2.000 ila 7.000 ruble arasında değişecektir..

Toplam, sayacı kurmanın yaklaşık maliyetini hesaplarsanız, sayaç için 4500, ek parçalar için 2500 ve proje ve kurulum için 4000 ruble çıkıyor. 11.000 ruble çıkıyor.

Evde dikey bir ısıtma besleme sistemi kullanılıyorsa, her yükselticiye bir ısı ölçer takılmalıdır. Başka bir deyişle, her odaya bir termal enerji sayacı takmanız gerekecek ve bu da kaçınılmaz olarak geri ödeme süresinde bir artışa yol açacaktır..

Örneğin, üç odalı bir daire için, her üç odaya ve mutfağa bir sayaç takmanız gerekecek, bir cihaz yerine dördü ödemek zorunda kalacağınız ve buna göre geri ödeme yapmanız gerekecek. böyle bir sistem dört katına çıkar..

apartmanda sayaç montajı

Odada iki dış duvar bulunan köşe daireler için, her duvara radyatörlerin monte edildiğini ve buna göre böyle bir odada bir değil iki yükseltici olabileceğini ve bir tane kurmanız gerekeceğini düşünmeye değer. her ısıtma pili için metre.

Boruların dikey düzenlenmesinden kaynaklanan tüm bu rahatsızlıklarla bağlantılı olarak, ısı dağıtıcıları icat edildi. Cihazın maliyeti 1000 ruble, kurulum 500 – 1000 ruble. Bu nedenle, üç odalı bir oda için bu tür 4 distribütöre ihtiyaç duyulacaktır, bu 4.000 ruble, kurulumları için 3.000 ve kapatma vanaları için 500 ruble veya her pil için bir vana, bu 2.000 ruble daha. Böylece, yatay ısı dağılımına sahip bir sistemde bir ısı sayacının kurulumuyla karşılaştırılabilir 10.000 ruble ortaya çıkıyor..

Bir daireye bir IPU ısı kurmak karlı mı?

Bir daireye bir ölçüm cihazı kurmak için ortalama fiyatı bilerek – 11.000 ruble, yaklaşık faydayı tahmin edebilirsiniz. Pil dağıtıcılarını kurmanın fiyatı benzer olacaktır. Isıtma mühendislerinin hesaplamalarına göre, tüketilen ısı enerjisi için ödemede tasarruf ortalama %30’dur..

Örneğin, 57 m2 alana sahip üç odalı bir daire alalım. Merkezi ısıtmalı daireler için standartlara göre belirlenen tutar aşağıdaki parametrelere göre hesaplanmaktadır:

 • Isı tarifesi. 1 Gcal için ruble olarak hesaplanır. Hükümet tarafından belirlenir ve bölgeye göre değişir;
 • Tüketim oranı. Bölgeye göre değişir ve aya göre değişir;
 • Metrekare yaşam alanı.

Örneğin, Rusya’nın merkezinde bulunan bir daireyi ele alalım. Apartman binalarında ısı enerjisi tarifesi 1 Gcal başına yaklaşık 1900 ruble ve tüketim standardı metrekare başına 0.025 Gcal’dir. Böylece 1900 * 0.022 = 41.8 ruble alıyoruz. Bu 1 metrekare fiyatıdır. 57 kare ile çarpın ve 2382.6 ruble’ye eşit miktarı alın. Toplam 57 m2 alana sahip bir daire için ayda ne kadar ödemeniz gerekecek..

Soğuk aylarda, kazan dairesi soğutucuyu daha yüksek bir sıcaklığa ısıtacağından ve tüketim standardı artacağından bu rakam daha yüksek olacaktır. Ve daha sıcak aylarda katsayı azalacaktır. Bu nedenle, en sıcak aylarda, katsayı 0.017 (ayda 1841,1 ruble) ve daha fazla olduğu en soğuk aylarda, 0.026 (ayda 2815,8 ruble) bölgesindedir..

Hesaplama için ayda 2400 rubleye eşit bir miktar alalım. Orta şeritteki ısı ödemesi, kasım ayından mayıs ayına kadar, yani 7 ay ücretlendirilir. Ve 7 ay boyunca ortalama 17.000 ruble ödemek zorunda kalacaksınız..

Bir daire için bireysel bir ısı sayacı kullanırken tasarrufların% 30 olduğunu düşünürsek, 1 yılda tasarruf 17.000 * 0.3 = 5.100 rubleye ulaşabilir..

Sistemin yatay olması koşuluyla (tüm daire için sadece bir cihaz gereklidir), sayaç kurulumuna 10.000 – 11.000 ruble harcandı, 57 metrekarelik bir dairede ölçüm cihazı 2 yıl içinde kendini ödeyecek.

Dairede dikey kablolama varsa, birkaç IPU kurmanız gerekecektir ve ardından geri ödeme süresi önemli ölçüde artar..

sayaçtaki verileri kullanarak ödeme hesaplaması

Sayacın hizmet ömrünün 10 – 12 yıl olduğunu da dikkate almaya değer. Ve doğrulamanın her 4 – 6 yılda bir yapılması gerekecek ve bunun için de ödeme yapmanız gerekecek. Ancak tüm bunları hesaba katsak bile, 12 yıl içinde ısı ölçer 61.200 ruble tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Bu miktardan, sayacın kurulum maliyetini (10.000 ruble) düşürmeniz gerekecek ve ayrıca işlem sırasında 2 kez doğrulamanız gerekecek, bu doğrulama için yaklaşık 2.000 ruble. Sonuç olarak, 12 yılda apartman ısı sayaçlarının yaklaşık 47.000 ruble tasarruf etmesine yardımcı olacağı ortaya çıktı..

profesyoneller

 • ısı ödemesinde gerçek tasarruf;
 • sıcaklık kontrolü;
 • gerekli değilse ısıtmayı kapatma yeteneği.

eksiler

 • Tek seferlik büyük nakit maliyetleri;
 • Faydaları ancak birkaç yıl sonra ortaya çıkacaktır;
 • Periyodik kontrollere duyulan ihtiyaç.

Kişisel bir ısı ölçer takmanın teknik olarak mümkün olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Bir daireyi ısıtmak için bir ısı sayacı kurmadan önce, bu işlemi zorlaştırabilecek bir dizi faktörü hesaba katmanız gerekir..

Bir ısı sayacının yasal kurulumu için algoritma

Bireysel bir ısı sayacı takmadan önce, devreye almaya uygun olmayan bir cihazla sonuçlanmamak için adımları takip etmeniz gerekir..

 1. Bir kamu hizmeti şirketiyle iletişim kurmak. Her şeyden önce, yönetim şirketiyle iletişime geçmeniz ve sayacı kurmak için tüm koşulları görüşmeniz gerekir. Öyle olur ki, yönetim şirketi ısı için IPU’nun kurulumuna direnir. Ancak bu yasa dışıdır, bu nedenle bu sorunu hemen çözmeniz gerekir..
 2. Projenin geliştirilmesi ve yönetim şirketi ile onaylanması. Ardından, bir proje ve iş için bir tahmin hazırlayacak olan sertifikalı bir şirketle iletişime geçmeniz gerekir. Bu şirketin ısı sayaçları kurma izni olmalı, bir daireye ölçüm cihazı kurma lisansı gerekli değildir.
 3. Cihazın satın alınması. Bir cihaz satın almadan önce, mevcut ısıtma sistemi için hangi cihazların uygun olduğunu tam olarak bilmeniz gerekir. Genellikle, doğru cihazın ve sarf malzemelerinin satın alınması için gerekli tüm veriler bir tahminle projede verilir..
 4. Montaj. Bir ısı sayacının montajı, merkezi ısıtma sistemine bir bağlantı gerektirdiğinden, bu iş kalifiye işçiler tarafından yapılmalıdır. Sistemin işleyişini bozmadan bir ısı sayacı bağlayabilecekler..

Kurulum tamamlandıktan sonra, contaları takmak için ısı tedarik organizasyonunun temsilcisiyle iletişime geçmeniz gerekir. Ve cihaz kurulduğunda ve mühürlendiğinde, tüm belgelerle tekrar yönetim şirketine gitmeniz gerekir..

Dairede ısıtma sayaçları: karlı veya değil

261 sayılı Federal Yasa uyarınca, merkezi iletişime bağlı apartmanlarda bir ODPU kurulmalıdır. Ortak bir cihazın varlığı, daire sahiplerinin ve konut dışı bina sahiplerinin nesnelerini bireysel okuma cihazlarıyla donatmasına olanak tanır..

IPU muhasebesine geçmek için, sahipleri ısı sayaçları kurmalıdır. Kurulum, 354 sayılı Hükümet Kararnamesi’nde yer alan ödemelerin hesaplanması prosedürü ile sağlanır..

Kurallara göre daireleri akış ölçerlerle donatan tüketicilerin geri bildirimlerine dayanarak, termal enerji ölçüm cihazlarında bulunan bir dizi olumlu ve olumsuz yön vurgulanmaktadır..

profesyoneller

 1. Önemli tasarruflar elde edin. Ev sayaçları kârlıdır, ancak evin yüksek bir enerji verimliliği sınıfına uyması şartıyla (ortam kaybı ve ısı kaçağı yerlerinden yoksun).
 2. Oda sıcaklığı kontrolü. Sahibi, nesnenin ısınmasını azaltabilir: kapatma vanasını hafifçe kapatmak yeterlidir. Eylem, ödemeyi etkileyen kaynak tüketiminin azalmasına yansır..
 3. Haksız suçlamaların ortadan kaldırılması. Bir ısı kontrol ünitesi ve bir ısı üreticisi kurarsanız, evi kaynak sağlayan kuruluşun uğradığı kayıplar dikkate alınarak oluşan ödemelerden koruyabilirsiniz..
 4. Bireysel bir sayacın varlığı, enerji tasarrufunun sağlanması çerçevesinde geliştirilen mevcut mevzuata uygundur. Çok katlı binaların apartman ve genel termal ölçüm cihazları ile donatılması, standarda göre hesaplama ihtiyacını ortadan kaldırır..

eksiler

 1. Fiyat. Bir ev aleti ve kurulumu, özellikle cihazın her bir aküye monte edilmesi gerekiyorsa, tahmini tasarruftan çok daha pahalıya mal olabilir..
 2. Kalibrasyon aralığına uyma ihtiyacı. Isı sayaçlarının kalibrasyonu, IPU’nun çıkarılmasını içeren ücretli bir hizmettir. Sonuç önemli bir miktar olabilir – akış ölçerin maliyetinin yarısı veya daha fazlası.
 3. Genel ev cihazı monte edilmemişse veya tüm bina sahipleri bireysel sayaçlar kurmaya karar vermemişse, sayaç ile ödeme hesaplamanın imkansızlığı.
 4. Arıza. Isı enerjisi sayacı, performansı etkileyen birçok faktör nedeniyle son derece güvenilir ünitelere ait değildir. Çok fazla kirletici ve mekanik partikül içeren eski ısıtma sistemleri, arızaların ana nedenleri arasındadır..

Bir ısı sayacının kurulumuna karar verirken, teknik fizibiliteyi değerlendirmek ve yönetmeliklere ve yasalara uygunluğu dikkate almak gerekir..

Bir notta! Doğru mekanizmayı doğru seçmek önemlidir. Cihaz, Rusya Federasyonu’ndaki zorunlu sertifikayı geçmeli ve evdeki sistem türüne bağlı olarak geçerli olan gereksinimleri karşılamalıdır..

Kurulum ve çalıştırma sırasında ödemeniz gerekenler

Fiyatı bir bütçe için kabul edilebilir sınırlar içinde olan bir pil için ısı ölçeri diğer faktörlerden ayrı olarak değerlendirmek yanlıştır. Ekonomik faydayı belirlemek için birkaç gösterge eklemeniz ve ancak o zaman odaklanabileceğiniz miktarı almanız gerekir..

Beş terim içerir:

 • Cihazın kendisinin maliyeti;
 • Kurulum fiyatı;
 • Kamu hizmetleri için ödeme;
 • Bir proje hazırlamak;
 • Düzenli kontroller için harcama.

Ortalama fiyatı alırsanız, bir apartman dairesinde ısıtma pili için on bin ruble fiyatla bir sayaç satın alabilirsiniz. Bu, iyi kalite, doğruluk ve dayanıklılığa sahip mekanik modellerin maliyetidir, bu nedenle, ekonomik koşullara bağlı olarak, yaklaşık iki ısıtma mevsiminde yatırımı geri ödeyeceklerdir..

Ultrasonik cihazlar bu rakamı %25-40 oranında aşmaktadır. Yüksek maliyete rağmen, böyle bir cihazın satın alınmasını karlı bir yatırım haline getiren bir takım avantajları vardır. Bu, hareketli parçaların olmaması, arıza olasılığının azalması ve müteakip onarım maliyetleri, daha fazla dayanıklılık ve soğutucu kalitesi için daha az katı gereksinimlerdir..

Batarya için elektromanyetik ve girdaplı ısı sayaçları, büyük miktarda gelen sıcak su için tasarlanmıştır, bu nedenle satın almaları, bütçe maliyetlerinin doğru bir şekilde hesaplanmasına ihtiyaç duyan işletmeler ve büyük kuruluşlar için rasyoneldir..

Kurulum maliyetleri için ödeme, cihazın maliyetinin ortalama yarısı kadardır ve her durumda uzmanlarla iletişime geçmeniz gerekecektir, çünkü yalnızca sertifikalı şirketler bu faaliyete katılma hakkına sahiptir. Bu nedenle, “kendi ellerinizle” veya bir arkadaşınızın / akrabanızın katılımıyla kurulum, mantıksız ve hatta yasa dışı bir seçenektir ve tasarruf edilmesi planlanandan çok daha yüksek maliyetler getirecektir..

Dairede ısıtma pili için sayaçta fiyatın biraz düşmesi için, konut ofisi ile bağımsız olarak iletişime geçebilir ve projenin gelişimini ayrı olarak satın alabilirsiniz. Ancak bu yöntem, yüksek hız ve hizmet sağlama kalitesini garanti etmez, bu nedenle kurulum yapan kuruluştan “tam paket” sipariş etmeniz önerilir. Isı sayaçlarının montajı, doğrulanması veya değiştirilmesi için lütfen uzmanlarımızla iletişime geçin..

Isı sayaçlarının kurulumu, doğrulanması veya değiştirilmesi için lütfen uzmanlarımızla iletişime geçin.. Isı sayacının geri ödemesi

Bütçelemeye giren son madde çeklerdir. En yeni cihaz modelleri için, her dört yılda bir, eskiler için – her üç ısıtma mevsiminde bir tutulurlar. Etkinlik sırasında demontaj, temizlik, yıpranmış parçaların değiştirilmesi ve cihazın göstergelerinin mevcut durum standartlarında öngörülen değerlerle karşılaştırılması gerçekleştirilir. Prosedür 10-14 gün sürer ve dairelere monte edilen sayaçlar için mal sahibi tarafından ödenir..

Bir pil için bir ısı ölçer, kamu hizmetleri için aylık ödemenin boyutunu bağımsız olarak azaltmaz, ancak yeteneklerini tam olarak kullanarak düzenli olarak önemli miktarda tasarruf sağlar..

Kamu hizmetlerinin distribütör tarafından yapılan ısı ödemesini hesapladığı koşullar

Sahibinin merkezi ısıtma ücretini düşürme isteği doğaldır. Ancak, bireysel ısı sayaçlarını veya dağıtıcıları kurmadan önce, yardımcı programların bu tür cihazların okumalarını hangi koşullar altında dikkate aldığını anlamalısınız..

Ev, genel bir ev ölçüm cihazı (OPC) ile donatılmış olmalıdır. Bu, hem IPU hem de distribütörler için geçerli olan temel bir durumdur..

IPU ayrı bir oturma odasına kurulur. Ortak bir dairede, her odaya kuruluma izin verilir. Yani, mesken dışı binaların sorumluluk dağılımının sınırına monte edilmiştir..

Ve dağıtıcılar doğrudan her aküye bağlıdır. Bu durumda ısı dağılımının yatay mı yoksa dikey mi olduğu ve pilin nereye monte edildiği önemli değildir..

Binadaki dairelerin en az yarısı (%50) distribütörlü olmalıdır. Daha az ise, kamu hizmetleri faturaları hesaplarken cihazların okumalarını dikkate almayacaktır..

Isı için ödemenin hesaplanması, Kamu Hizmetlerinin Sağlanması Kuralları ile düzenlenir (06.05.2011 tarih ve 354 sayılı PP RF). Ödeme için sayaç okumalarının uygulamasını açıklar..

Kararın tam metnini BURADAN okuyabilirsiniz..

354 Sayılı Yönetmeliğin 2. Maddesi, 16. paragrafı, radyatör distribütörünün ne olduğunu tanımlar..

Bu, bu tür cihazların kurulu olduğu bir apartmanda ayrı bir konut veya konut dışı bina tarafından tüketilen ısı enerjisinin payını belirlemenizi sağlayan bir cihazdır. Aynı zamanda, bir apartman binası, işletmeye alınan bir kontrol odası ile donatılmalıdır..

Aynı Kurallar, paragraf 2, paragraf 6, bireysel ölçüm cihazlarının ne olduğunu tanımlar..

Ayrı bir apartman dairesinde, konut binasında tüketilen ısı miktarını belirlemek için kullanılan bir ölçüm cihazı veya bir dizi cihaz. İstisnalar, bu tür cihazların kullanılmadığı ortak dairelerdir. Ev bir ısı kontrol ünitesi ile donatılmış olmalıdır.

Böylece ısı dağıtım cihazlarının ölçüm cihazları olmadığı ortaya çıkıyor. Bununla birlikte, 354 No’lu Kural, 42.1. paragraf, 7. paragraf, bir kontrol odası ile donatılmış bir MKD ve evin toplam alanının% 50’sinden fazla toplam alana sahip odalarda, cihazların ( dağıtıcılar veya hesap makineleri) radyatörlere kurulur, ödeme bu paragrafın 3, 4 paragraflarına göre yapılır. Yani, distribütörler tarafından.

Bu durumda, ödeme yılda en az bir kez ayarlanır. Sahiplerin genel kurulunca daha sık ayarlamalar yapılabilir..

Ancak daire çalışmıyorsa, en az bir dağıtıcı arızalı veya demonte ise bu daire için herhangi bir ayar yapılmaz..

Dairenin bir IPU’su ve distribütörleri varsa, IPU’nun okumaları dikkate alınır. IPU bir ölçüm cihazıdır. Vana okumaları yalnızca bireysel sayaçların yokluğunda dikkate alınır.

Distribütörlerin göstergeleri, kamu hizmetleri tarafından dairedeki ısı ödemesini belirli bir süre için ayarlamak için kullanılır..

Isı için ödeme hesaplama prosedürü

Isı için ödeme hesaplama prosedürü

Model seçimi

Ticaret ağı, çok çeşitli elektronik ısı dağıtıcılarına sahiptir. Yapısal olarak çok farklı değiller. Veri aktarımının gerçekleştiği iletişim kanallarını bağlamak için çıkışları vardır. Görsel okumalı ısı hesaplayıcıları mevcuttur.

Birkaç popüler model sunuyoruz:

 • Isı dağıtıcısı Pulsar. Rusya’da üretilmiştir. Bir radyo kanalı üzerinden bilgi toplamak, hesaplamak ve iletmek için tasarlanmıştır. İki veya bir sıcaklık sensörü ile mevcuttur.

 • Sanext, iki sıcaklık sensörü ile donatılmış bir ısı yayıcıdır. Bilgi toplamak, işlemek ve iletmek için kullanılır. Üç versiyonda mevcuttur. Bir radyo kanalı ile, onsuz ve bir radyo kanalı ve bir uzak sıcaklık sensörü ile;
 • Danfoss radyatör manifoldları, radyatör yüzeyi tarafından üretilen bağıl ısıyı hesaba katar. Danfoss, biriken verileri bir mobil radyo kanalı aracılığıyla standart radyo kanalları aracılığıyla iletir. Ya okumalar bir konut ve toplum hizmetleri çalışanı tarafından görsel olarak alınır;
 • Apator radyo modülü ile cihaz tarafından ısı tüketiminin doğru bir ölçümü yapılır. İki ısı sensörlü bir cihaz, bir ana hub kullanmadan, sabit bir veri toplama cihazı aracılığıyla veya görsel olarak bir radyo kanalı üzerinden veri toplama ve iletimi sağlar..

Tüm cihazlar, ısıtılmış bir odanın standart koşulları altında çalışmak üzere tasarlanmıştır. Hizmet ömrü 10 yıldan az değildir. Valfler, pile monte edilen küçük bir ünitedir. Tasarım saldırılara karşı korumalıdır.

Sakinler için bir distribütör nasıl kurulur: prosedür

Isıtma ücretini düşürmek isteyen bir mal sahibi, cihazı kurmak için izin alarak başlamalıdır..

Bunu yapmak için, sahibi şunları yapmalıdır:

 • Bir apartmanda termal enerji kontrol ünitesi kurulu olup olmadığını öğrenin;
 • Evinizdeki dairelerin %50 veya daha fazlasının dağıtıcılarla donatılmış olup olmadığını Ceza Kanunundan öğrenin;
 • Enerji kaynaklarını tedarik eden kuruluşta distribütörlerin kurulumunu koordine etmek. Yönetim Şirketinden izin alın;
 • Isıtma radyatörlerini modern modellerle değiştirin. Eski pillerin ve ev yapımı kayıtların kullanılması yasaktır. Konforlu bir iç mekan mikro iklimi oluşturmak için sıcaklık kontrolüne izin veren termostatik regülatörler kurun;
 • Isı dağıtıcılarının montajı, ısının evin etrafındaki dağılımı dikkate alınarak sertifikalı bir uzman veya geliştirici tarafından gerçekleştirilir;
 • Tarafların okuma, yeniden hesaplama ve sorumluluk alma prosedürünün ayrıntılı olarak belirtildiği bir anlaşmanın imzalanması.

Akü için apartman ısı sayaçları: ne oldukları

Akü başına 4 tip apartman ısı ölçer vardır:

Daire ısı sayaçlarının çalışma prensibi ve kurulum şeması

Pil için takometrik ısı ölçer

 • Takometrik (daha sık olarak basitçe mekanik olarak adlandırılırlar)
 • Ultrasonik
 • elektromanyetik
 • girdap

En ucuzu takometriktir. Bir pil için bir ısı sayacının ortalama fiyatı 10 bin ruble. Hizmet ömrü 4-5 yıldan fazla değildir. Kurulum maliyeti – en az 4 bin ruble

Daire ısı sayaçlarının çalışma prensibi ve kurulum şeması

Ultrason – daha pahalı, ama çok değil. Daha fazla gösterge doğruluğu sağlarlar, sert sudan korkmazlar.

Elektromanyetik ve girdap pahalıdır, çoğunlukla endüstriyel işletmeler ve büyük kuruluşlar tarafından satın alınır..

Isıtma ana hattının dikey bir kablolamanız varsa (yani, her pilin kendi yükselticisi vardır), o zaman her bir tahliyeye bir ısı ölçer koymanız gerekeceği unutulmamalıdır. Üç odalı bir daire için – 4 adet (mutfak radyatörü dahil). Toplam – 56 bin ruble. Sayacın ömrü için böyle bir para, ödemeyecekler.

Daire ısı sayaçlarının çalışma prensibi ve kurulum şeması

Eski evlerde dikey kablolama kullanılır. Çoğunlukla Sovyet yapımı. Daha modern konut binaları yatay kablolama kullanır. Bu, tüm pillerin “konulduğu” daireye bir besleme borusu girdiğinde ve ardından kullanılmış su çıkış borusundan çıkar. Bu durumda, sayaç ödeyebilir..

Bir pile bir ısı ölçer takmak tek başına basit bir mesele değildir. Ancak bu etkinliğin tasarımı da daha basit değil. Gerekli:

 • Konut ofisine bir başvuru gönderin ve bir sayaç takmak için izin alın
 • Bir sayaç kurmak için bir proje hazırlayın
 • Konut ofisinde proje üzerinde anlaşın
 • Metreyi kurun
 • Sayacın mühürlenmesi için konut ofisinin bir temsilcisini davet edin

Ve bu her 5 yılda bir!

Daire ısı sayaçlarının çalışma prensibi ve kurulum şeması

Tabii ki, bir müteahhitten sayaç montajı siparişi verirseniz, onayları ve izinleri sizin için yapacaktır. Ve başka bir seçenek resmi olarak imkansız: yalnızca uygun lisanslara sahip sertifikalı kuruluşlar bir pile apartman ısı sayaçlarını kurabilir. “kendin yap” yok!

Bir ısıtma sayacı takmanın maliyeti nedir?

Daire ısı sayaçlarının çalışma prensibi ve kurulum şeması

Akıllıca para harcamak isteyenler için ısı ölçer en iyi yatırım seçeneğidir. Tabii ki, cihazın fiyatı önemli. Ancak, satın alma işleminin yeterince hızlı sonuç verdiğini düşünüyorsanız, sayaç o kadar pahalı değildir. Isıtma sayacının genel ev fiyatı, bir daire için ayrı ayrı kurulan üniteden daha uygundur..

Cihazların maliyeti, türe ve üreticiye bağlıdır. Cihazın kendisini satın almanın yanı sıra kurulumuna da para harcamanız gerekeceği unutulmamalıdır. Sonuçta, kurulum sadece bir profesyonel tarafından yapılmalıdır. Isıtma sayaçlarının fiyatının, ekipmanın kendisine ek olarak bazı bileşenleri içerdiğini söylemeliyim: kapatma vanaları, kontrol vanası, filtre. Ortalama olarak, maliyet 9.000 ruble. Buna kurulum maliyetlerini de eklerseniz, miktar 20.000 rubleye kadar çıkabilir..

Sayaçları toplu olarak satın almak çok karlı: aynı zamanda bir ısıtma sayacının fiyatı biraz daha düşük olacaktır. Bu, örneğin, diğer sakinler bu üniteyi dairelerinin girişine kurmayı planlıyorsa mümkündür..

Isıtma sayacını aldatmak mümkün mü

Bireysel bir sayaç tarafından yapılan ısıtma ödemesinin bu cihaz olmadan olduğundan çok daha düşük olmasına rağmen, birçoğu daha fazla tasarruf için ölçüm ekipmanını aldatmaya çalışıyor..

Daire ısı sayaçlarının çalışma prensibi ve kurulum şeması

Bugün, bir ısıtma sayacını durdurmanın farklı yolları vardır. Örneğin cihazın iç mekanizmasına müdahale edebilirsiniz. Isı sayacının okumalarını düzeltmek için özel bir güçlü neodimyum mıknatıs da kullanılır. Bu, cihazın okumalarını hafife almanızı sağlar. Bazıları ayrıca dönüş ve besleme boru hatlarına termal dönüştürücüler kurmak gibi bir yöntem kullanır..

Isıtma sayacını kandırmak için başka seçenekler de var, ancak bu tür tasarruf yöntemlerini kullanmamak daha iyidir. Modern ölçüm birimleri modelleri, tüm okumaların kaydedildiği geçici bir belleğe sahiptir. Ve bir bilgisayar yardımıyla bu göstergeleri okumak çok kolay. Dramatik değişiklikler hemen görünür olacak. Bu nedenle, sayacı aldatmaya çalışmamak, daireyi nasıl yalıtabileceğinizi ve ısıdan nasıl tasarruf edebileceğinizi düşünmek daha iyidir..

Isı sayaçları: ana çeşitleri, avantajları ve dezavantajları

Çoğu zaman, bir ısı ölçer monolitik bir cihaz değil, birkaç bileşenle temsil edilen bir tasarımdır. Bunlara çeşitli sensörler, tüketilen enerji miktarının dedektörleri vb. Ayrı ayrı alınan her bir kitin eleman sayısının kesinlikle bireysel olduğuna dikkat edilmelidir..

Uygulama kapsamına bağlı olarak, ısı sayaçları endüstriyel ve bireysel olarak ayrılır..

Bireysel ısıtma sayaçlarının sınıflandırılmasını ve bunların avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurun:

 1. Mekanik (takometrik). Mümkün olan en basitleştirilmiş versiyon. Oda boyunca ısının dağıtıldığı ana boruya monte edilir. Birkaç tür mekanik ısıtma cihazı vardır: çarklı, pervaneli veya türbinli. Bu tip ısıtma cihazlarının avantajları şunları içerir: makul bir fiyat, kurulum ve bakım kolaylığı ve düşük onarım maliyetleri, ancak birkaç dezavantaj daha vardır: yüksek kaliteli bir ısı kaynağı gereklidir, bir arıtma filtresinin varlığı, şu anda tüketilen zamanın sabitlenmesinin imkansızlığı, cihazın hareketli parçasının sık sık hasar görmesine meyilli.

 2. Ultrasonik. Cihaz iki bileşenlidir: bir ultrason sinyal yayıcı ve alıcısı. Çalışma prensibi basittir: yayıcı, ısı kaynağına ultrasonik bir sinyal gönderir ve alıcı, onu yakalayarak, ısı kaynağından geçen su miktarını kaydeder. Bir zaman göstergesi kullanarak, bu tür cihazlar tüketilen ısı taşıyıcısının hacmini otomatik olarak hesaplar. Ultrasonik sayaçların avantajları: ölçüm doğruluğu, soğutucunun kalitesine duyarsızlık, o andaki ısı tüketimini kaydetme yeteneği, hareketli bir parçanın olmaması, cihazın hafızasında kayıtlı tüm bilgilerin korunması..
 3. Elektromanyetik. Elektromanyetik indüksiyon prensibi ile çalışırlar. Sayaç, ısı akışı tarafından üretilen küçük bir akımı kaydeder. Elektromanyetik ısı ölçer üç ana bölümden oluşur: bir sıcaklık sensörü, bir güç kaynağı ve bir dönüştürücü. Debi, tüketilen ısı hacmine ve ısıtma elemanının giriş ve çıkışındaki sıcaklık farkına göre hesaplanır. Bu tür cihazların avantajları, ölçümlerinin ve bilgi içeriğinin yüksek doğruluğunu içerir Dezavantajları: cihazın ve bakımının yüksek maliyeti, soğutucudaki safsızlıkların varlığında yanlış ölçümler yapma olasılığı.
 4. girdap. Soğutma sıvısı çeşitli engellerden geçerken oluşan girdaplar analiz edilerek ısı tüketimi hesaplanır. Avantajları: Geniş bir ölçüm aralığı, soğutucu akışının sabitlenmesine ek olarak, buhar miktarının ölçülmesi, kurulum kolaylığı Eksileri: Düşük kaliteli soğutma sıvısı ile yanlış ölçüm yapma olasılığı, cihazı kurmadan önce özel bir filtre gereklidir.

Bir ısı ölçer nasıl kurulur

En basit çözüm, uygun bir uzmanın işe alınmasını ve boruların kesilmesini gerektirmediğinden, bir baş üstü cihaz kurmak olacaktır. Isı ölçeri aküye sabitlemeniz yeterli olacaktır. Mekanik cihazlarda durum farklıdır, bu cihazların montajı için yükselticileri kapatmak, suyu boşaltmak ve borunun bir kısmını sökmek gerekir. Boru hattını doğrudan kesen ultrasonik cihazlar için de durum aynıdır..

Daha önce de belirtildiği gibi, bu ekipmanı teslim etmeden önce, elinizde bir izniniz ve bitmiş bir projeniz olmalıdır. Ve cihazın tedarikçi tarafından işletmeye alınması ve ödenmesi ile ilgili sorunlardan kaçınmak için kurulumu, yapılan iş eyleminde belirtilecek olan lisanslı bir şirket tarafından yapılmalıdır. Bu şirketin uzmanları, çalışmalarını aşağıdaki aşamalara göre yürütür:

 • bir bağlantı projesi yapmak;
 • ısı tedarikçisi ile gerekli belgeler üzerinde anlaşmaya varmak;
 • bir ısı ölçer monte edin;
 • cihazı kaydedin;
 • cihazı işletmeye almak, kontrol eden organizasyonun kontrolüne devretmek.

Bu işi kendiniz yapmaya karar verirseniz, önce ısı ölçerin talimatlarını dikkatlice inceleyin. Kesinlikle uyulması gereken cihazın kurulumu ve çalışması için öneriler içerir. Bu arada ultrasonik ve mekanik cihazlara belirli bir büyüklükte ölçüm bölümü sağlanmalıdır. Yani, cihazdan önce ve sonra, dönüşler ve kıvrımlar olmadan düz bir boru kurulmalıdır..

Mekanik bir ısı ölçer için ölçüm bölümü, akış ölçerden önce ve sonra en az 3 boru çapı olmalıdır. Ultrasonik ısı sayaçları, ölçüm bölümünün cihazdan önce en az 5 çap ve cihazdan sonra en az 3 çap olması gerektiğinde daha talepkardır (bu veriler üreticiye bağlıdır).

Şimdi dönüş borusuna ayrı bir ısı ölçer monte etmenin mümkün olup olmadığı hakkında konuşalım. Çoğu üretici, herhangi bir hatta kurulabilen sayaçlar yapar, asıl şey sıcaklık sensörlerini karıştırmamaktır. Genellikle bu amaç için ayrı bir branşman borusu ile donatılmış bir tee veya özel bir valfe vidalanırlar..

Daire ısı sayaçlarının çalışma prensibi ve kurulum şeması

Aslında, Sovyet sonrası alandaki ülkelerde, bireysel bir ısı ölçeri yasal olarak kurmak ve işletmeye almak genellikle oldukça zordur. Belki de bu cihaza yatırılan çaba ve maddi kaynaklar sonuca değmeyecektir. Bu nedenle, bireysel ölçüm organizasyonu ile iletişime geçmeden önce, ısı enerjisi tedarikçisine danışmak daha iyidir..

Para biriktirmek isteyenler için ölçüm cihazları oldukça iyi yardımcılardır. Isı taşımacılığı sırasındaki kayıpları ödemek istemeyen herkesin bir ısı sayacı takmayı düşünmesi önerilir. Üstelik bu o kadar da zor bir iş değil. Ana şey, hangi ölçüm cihazını genel veya bireysel olarak kurmak istediğinize karar vermektir, işin geri kalanını profesyonellere emanet etmek daha iyidir..

Tüketici incelemelerine göre en iyi ısı sayaçları

En popüler ısı ölçer modellerini dikkatinize sunuyoruz:

 1. Elf DN 20 mm. Polonya’da yapılan takometrik ısı ölçer. Düşük ısı çıkışı için tasarlanmıştır (85 kW’a kadar). Otomasyondan okumaları uzaktan okuyabilir. Manyetik etkilere kesinlikle dayanıklı, geniş iletişim yeteneklerine sahiptir.

 2. Sensonic II DN20. Kabul edilebilir bir maliyetle tüketilen türdeki göstergelerin yüksek doğrulukta ölçüm yapan güvenilir kompakt cihaz.

 3. SensoStar 2 Engelmann. Olağanüstü yüksek kaliteli bir montajla temsil edilen Alman yapımı model, manyetik içermeyen pervane taraması aracılığıyla tüketilen ısı miktarını çok doğru bir şekilde belirler..

 4. KARAT-Kompakt-201. Bakımı kolay, kompakt, düşük maliyetli ve modern tasarım. Cihazın parçalarını oluşturmanın benzersiz tekniği, onları aşınmaya dayanıklı ve korozyonsuz kılar.

Gördüğünüz gibi, optimum ısı ölçer modelini seçmek oldukça basit bir işlemdir. Bu işteki en önemli şey, ihtiyaçlarınızın net bir şekilde anlaşılması, belirli bir miktar para harcama arzusu ve yeteneği ve yukarıda sunulan tavsiyeleri takip etmektir. Mutlu alışveriş!

Ev ölçüm cihazları

Isıtma için ev tipi ısı sayaçları genellikle endüstriyel tesislere veya merkezi ısıtma sistemine sahip konut binalarına kurulur. Yapılarında apartman ısı sayaçlarına benzerler. Soğutma sıvısının akış hızının hesaplanması, sadece ayrı bir daire için değil, tüm ev veya belirli bir giriş için benzer bir şemaya göre gerçekleştirilir..

Bu tür sayaçlar, apartman sayaçlarının aksine, daha büyük bir kanal çapına (yaklaşık 300 mm) sahiptir ve buna göre daha büyüktürler. Ancak bu, farklılıkların sona erdiği yerdir, ölçüm aralığı gibi bir parametre de dahil olmak üzere her şeyde benzerdirler..

Daire ısı sayaçlarının çalışma prensibi ve kurulum şeması

Ev aletlerinin kurulumunun çeşitli avantajları vardır. Tabii ki, böyle bir sayacın maliyeti, bireysel olandan daha yüksek bir büyüklük sırasıdır, ancak bu durumda, maliyetler, tüm evin veya girişin sakinleri arasında bölünür, bu da herkes için bir fayda anlamına gelir. Cihazın okumaları, sakinlerin sayısına bağlı olarak da hesaplanacaktır..

Isıtma için ev ısı sayaçlarının kurulumuna karar genellikle sayacın satın alınmasından ve kurulumundan sorumlu kişinin seçildiği bir toplantıda verilir. Aylık ödemenin tahsilinden ve kamu hizmetine aktarılmasından da sorumludur.

Optimum ısı ölçer nasıl seçilir?

Çok sayıda ısı ölçer çeşidi vardır, ancak bir daireye kurulum için en uygun 5 tip:

 • mekanik (aksi takdirde – takometrik);
 • elektromanyetik;
 • girdap;
 • ultrasonik;
 • pillerdeki bağlantı sensörleri.

Mekanik ısı sayaçları, soğutucu akışkanın akış hızının, içine daldırılmış bir pervane kullanılarak belirlenmesi gerçeğinden yola çıkarak adlandırılır. Besleme ve dönüş boru hatlarını kesen 2 sensör yardımıyla sıcaklık farkı belirlenir. Bu verilere dayanarak, hesap makinesi ısı enerjisi tüketiminin sonucunu verir. Bu tip ısı sayaçları oldukça ucuzdur, ancak aynı zamanda soğutma sıvısının kalitesini de çok talep etmektedirler..

Isı temini ile uğraşan kuruluşlar, bu tür cihazları özellikle tercih etmemektedir, çünkü soğutma sıvısının kalitesine olan hassasiyet nedeniyle değil, uzmanlara göre, bu tür cihazlar, yetkisiz kişiler tarafından dış etkilerden yeterince korunamamaktadır. okumaları küçümsemek.

Elektromanyetik sayaçlar. Bu sayaç türü, bir soğutucu manyetik alandan geçtiğinde bir elektrik akımı üretme ilkesine göre çalışır. Bu cihazlar oldukça kararlıdır ve oldukça başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Soğutucu sıvılarda kirlilikler varsa veya kurulum sırasında teller kötü bağlanmışsa ölçümlerde yanlışlık meydana gelebilir..

Vorteks ısı sayaçları. Bu tür ekipman, soğutma sıvısının yolunda bulunan bir engelin arkasında oluşan girdapları değerlendirme prensibi ile çalışır. Hem yatay hem de dikey boru hatlarına monte edilir. Bu sayaçlar, sistemdeki havanın varlığına karşı çok hassastır ve ayrıca soğutma sıvısındaki safsızlıkların kalitesi ve kaynak kalitesi talep etmektedir..

Doğru çalışması için bir manyetik ağ filtresi takmanız gerekir. Boruların içindeki tortular, cihazın doğru çalışmasına müdahale etmez. Bu cihaz, akış ölçerden önce ve sonra düz boru hattı bölümlerinin boyutlarına büyük talepler getirir..

Ultrasonik ısı sayaçlarının pratikte hiçbir dezavantajı yoktur. Akış hızı, çalışma bölümünden geçen ultrason kullanılarak belirlendiğinden, soğutucunun kalitesini talep etmezler. Sıcaklık farkı, besleme ve dönüş üzerine kurulu sensörler kullanılarak hesaplanır. Tek dezavantajı, bu cihazın mekanik bir cihazdan en az %15 daha pahalı olmasıdır, ancak yönetim şirketleri kurulum için bu cihazları önermektedir. Ve bu mantıklı, çünkü bu cihazın çalışmasına müdahale etmek imkansız..

Pil üzerine monte edilen ısı sayaçları, pilin yüzeyindeki sıcaklığı ve odanın içindeki havanın sıcaklığını ölçer. Bundan sonra hesap makinesi, manuel olarak girilen radyatörün gücüyle ilgili pasaport verilerine dayanarak tüketilen ısı hakkında veri verir..

Bu tür bir cihazın, ısı tedarik eden bir şirket tarafından çalıştırılması pek olası değildir, ancak genel bir ev ısı ölçerin varlığında, bu cihaz her dairede tüketilen ısının daha doğru hesaplanmasına yardımcı olacaktır, ancak akılda tutulmalıdır. bu cihazların her odaya kurulması gerektiğini.

Herhangi bir ölçüm ve ölçüm cihazı gibi, bir ısı ölçerin de pasaportu ve sertifikası olmalıdır. Belgeler, üretici tarafından gerçekleştirilen ilk doğrulamaya ilişkin verileri mutlaka belirtmelidir. Bu bilgiler ayrıca cihazın gövdesi üzerinde özel bir damga veya çıkartma şeklinde belirtilmelidir. Çalışma sırasında, bu cihazlar hatasız olarak periyodik doğrulamadan geçmelidir. Zamanlaması cihazın türüne bağlıdır. Ortalama olarak, doğrulama her dört yılda bir yapılır.

apartman ısı ölçer nereden alınır ?

Deneyimler, bunun bir apartman ısı sayacı kurmaya karar veren bir ısı sahibinin karşılaştığı en basit soru olduğunu göstermektedir..

Bunun cevabı basitten daha fazlasıdır – ısı sayaçları satan herhangi bir kuruluşta. Birkaç faktöre dikkat etmeniz gerekir: cihazın yeni olması için, kişisel numaraya sahip bir pasaportun varlığı ve ölçüm cihazları için bir sertifikanın varlığı, cihaz için ilk doğrulamanın varlığı ve fabrika garantisini unutmayınız. İnternette apartman ısı sayaçlarının incelemelerini de arayabilirsiniz, ancak çoğunun ısmarlama doğası göz önüne alındığında, onları ciddiye almamalısınız, şehrinizde gerçek çalışma deneyimine sahip insanlarla iletişim kurmak daha kolaydır – onlar çünkü her şehrin farklı su kalitesi ve ısı tedarik organizasyonlarının farklı gereksinimleri vardır – bu, birçok tuzaktan kaçınmanıza ve çok fazla sinir ve para tasarrufu yapmanıza izin verecek paha biçilmez bir deneyimdir..

Bir apartman ısı sayacı nasıl çalıştırılır ?

Bir apartman ısı sayacının çalışması, temelde geleneksel bir sıcak su sayacından farklı değildir. Cihazın okumalarını almak ve iletmek için tüm özel gereksinimler, ısının “sahibinden” alınabilir, ancak genellikle cihaz ve kurulumu üzerinde anlaşmak için tüm çilelerden geçtiyseniz, sorun yoktur..

Bir apartman ısı sayacının doğrulanması nasıl yapılır? ?

Bir apartman ısı ölçeri bir ölçüm cihazıdır ve doğrulanması gerekir. Bir cihaz satın alırken, ilk doğrulamanın varlığına dikkat etmeniz gerekir, ancak bugün cihazların% 99’u zaten avukatlar tarafından satılmaktadır ve doğrulama işaretleri ürün pasaportunda bulunmaktadır. Standart doğrulama süresi 4 yıldır.

Genellikle ilk 4 yıllık doğrulama sorunları ortaya çıkmaz ve ardından küçük zorluklar başlar. En büyük tartışma, ısı sayacının ne kadar süreyle tekrar kontrol edildiği sorusu üzerine ortaya çıkıyor. Bazı ısı tedarik kuruluşları 4 yıllık bir süre tanırken, başka bir parça cihazı her yıl yeniden kontrol etmeye zorlar. İlk durumda, şanslısınız – şehrinizde lisanslı bir kuruluş bulmanız gerekiyor ve tekrar kontrol edecekler (bazı insanlar cihazları borudan bile çıkarmadan çalışıyor) ve ardından ısı sayacını 4 yıl daha kullanacaklar..

Ancak cihazı her yıl kontrol etmek zorunda kalırsanız, yeni bir cihaz satın almak 4 kez kontrol etmekten daha ucuz olabileceğinden, yeniden kontrol maliyetlerinin ne kadar olduğuna bakmanız gerekir. Bu konuda tartışmak ve dava açmak oldukça zordur, çünkü farklı ısı tedarik kuruluşlarının kendi iç belgeleri çoktur ve onlara bir şey kanıtlamak çok zordur..

Bir apartman ısıtma sistemi için kablolama türleri

Yüksek binalardaki daireler, ısıtma sisteminin dikey veya yatay dağılımı ile donatılmıştır. 21. yüzyılın başlarından önce inşa edilen apartmanlarda, ısıtma sistemleri dikey olarak yetiştirildi..

Seçenek # 1 – dikey düzen

Isıtma sisteminin dikey devresi, tek bir boruda, daha az sıklıkla çift boruda gerçekleştirilir. Ancak her zaman zeminler arası seviyeler boyunca sıralı bir soğutma sıvısı akışı ile – aşağıdan yukarıya, sonra yukarıdan aşağıya.

Kruşçev’de özellikle dikey ısıtma dağılımı yaygındır..

Dikey ısıtma dağılımı

Tek borulu ısıtma sistemi konturu birkaç katı ve daireyi kapsar. Bu nedenle üzerine gömme ısı ölçer koyamazsınız.

Dikey kablolama ile ısıtmanın ciddi dezavantajları vardır:

 • Eşit olmayan ısı dağılımı. Soğutma sıvısı, binaların farklı seviyelerde eşit şekilde ısıtılmasını sağlamayan dikey olarak yönlendirilmiş bir zemin arası devre boyunca pompalanır. Onlar. alt katlardaki dairelerde, yüksek katlı bir binanın çatısına daha yakın olan odalardan belirgin şekilde daha sıcak olacaktır;
 • Isıtma pillerinin ısınma derecesinin zor ayarlanması. Her pili bir baypas ile donatma ihtiyacı;
 • Isıtma sistemi dengeleme sorunları. Dikey kablolama ile tek devreli ısıtma dengesi, kapatma vanaları ve termostatların ayarlanmasıyla sağlanır. Ancak sistemdeki basınç veya sıcaklıktaki en ufak bir değişiklikle yeniden ayarlamanız gerekir;
 • Isı tüketimi için bireysel muhasebe ile ilgili zorluklar. Apartman odalarının dikey ısıtma sisteminde birden fazla yükseltici bulunduğundan sıradan ısı sayaçları kullanılamaz. Bunlardan birkaçına ihtiyacınız olacak – pahalı olan her radyatör için. Dikey kablolamayı ısıtmak için başka bir ısı ölçüm aracı mevcut olmasına rağmen – bir ısı dağıtıcısı.

Dikey olarak yönlendirilmiş bir ısıtma boru hattının şemasının yapımı, yatay kablolamadan daha ucuzdu – daha az boru gerekliydi.

XX yüzyılda Rusya’nın kentsel alanlarının kitlesel standart gelişimi çağındaki bu tür tasarruflar oldukça haklı kabul edildi..

Seçenek # 2 – yüksek katlı bir binada yatay düzen

Isıtma sisteminin yatay kablolaması ile soğutma sıvısını zeminlere dağıtan dikey bir besleme yükselticisi de vardır..

Geri dönüş hattı görevi gören ikinci yükselticinin borusu, besleme yükselticisinin yanında dikey bir teknik şaftta bulunur..

Her iki dağıtım yükselticisinden, iki devrenin yatay boruları – besleme ve dönüş – dairelere çıkarılır. Dönüş hattı, soğutulmuş suyu toplayarak bir ısıtma istasyonuna veya ısıtma kazanına taşır..

Yatay ısıtma dağılımı

Yatay bir ısıtma devresinde her şey basittir – bir borudan soğutucu daireye girer, diğerinden çıkar.

Yatay ısıtma borularının avantajları şunları içerir:

 • tüm hatta olduğu gibi her dairede sıcaklığı ayarlama yeteneği (karıştırma ünitelerinin montajı gereklidir);
 • ısıtma sistemini tamamen kapatmadan ayrı bir ısıtma devresinde onarım veya bakım. Kapatma vanaları, dairenin çevresini istediğiniz zaman kapatmanıza izin verir;
 • tüm katlarda hızlı ısıtma başlangıcı. Karşılaştırma için, iyi dengelenmiş tek borulu bir dikey sistemde bile, soğutma sıvısının tüm radyatörlere iletilmesi en az 30-50 saniye sürecektir;
 • apartman devresi başına bir ısı sayacının montajı. Yatay ısıtma dağılımı ile bir ısı ölçer ile donatmak kolay bir iştir.

Yatay ısıtma devresinin dezavantajı artan maliyetidir. Besleme borusuna paralel bir dönüş borusu takma ihtiyacı, apartman ısıtma fiyatını %15-20 oranında artırmaktadır..

Ana sayaç türlerinin özellikleri

Bireysel ısı enerjisi sayaçları grubu, boru kanalının 15-20 mm çapında ve saatte 0,6-2,5 metreküp aralığında bir soğutucu hacmi olan ısıtma şebekelerinde çalışmak üzere tasarlanmıştır..

Isı sayaçları ve ısı dağıtıcıları, elektronik bir ekrana veri çıkışı ile, tüketilen termal enerjinin hesaplamalarını bağımsız olarak gerçekleştirir..

Dairede ısıtma sayacı

Isıtma borularının yatay kablolaması, ısı ölçeri bir iletişim nişine veya şaftına gizlice kurmanıza olanak tanır.

Cihazın hesaplama modülü, belirli bir süre (saat, gün veya ay) için ısı tüketim miktarını belirler, bu bilgileri 12-36 ay boyunca cihazın hafızasında saklar ve biriktirir..

Isıtma için uçucu olmayan bir sayacın en uygun kurulumu (yani ek bir güç kaynağı ile – bir pil ile).

Isı sayacının modeline bağlı olarak, ölçümlerinin değerleri saatte kilovat, saatte megavat, gigajoule veya giga kalori olarak görüntülenir. Yönetim ve diğer kamu hizmeti şirketleri için Gcal cinsinden ısı okumaları gereklidir.

Gigakalorilere dönüştürmek için uygun dönüştürme formülü uygulanmalıdır. Örneğin, saatte kilovat için değeri 0,0008598 faktörüyle çarpın..

Her metre, birkaç enstrümanın bir kompleksidir. Seti, sıcaklık sensörlerini, tüketilen termal enerji hacminin hesaplayıcılarını ve ayrıca soğutucu akışkanın basınç, akış ve direnç dönüştürücülerini içerebilir..

Isı ölçerin tam seti, üretici tarafından belirli bir model için belirlenir..

Mekanik ısıtma ölçer

Bir apartman ısıtma sisteminin kurulumunun son aşamasında bir ısı sayacının takılması uygundur.

Tüketilen termal enerjinin muhasebeleştirilmesi ilkesine bağlı olarak, ısı sayaçları ultrasonik veya mekanik (takometrik) bir akış ölçer ile donatılmıştır..

Diğer akış ölçer türlerine (örneğin, girdap veya elektromanyetik) sahip cihaz modelleri de mevcuttur, ancak bunlar yaygın olarak kullanılmamaktadır. Isı sayaçları, yalnızca ısıtma devresinin yatay dağılımında ısı tüketimi hakkında bilgi toplamak için tasarlanmıştır..

Ayrı bir ısı ölçer grubu – ısıtma devresine bağlantı gerektirmeyen hesap makineleri ve ısı dağıtıcıları. Bu cihazlar, herhangi bir ısıtma devresi şeması için ısıtma radyatörlerinin ısı maliyetlerini hesaplamak için kullanılır..

Tip # 1 – akış ölçerin mekanik versiyonu

En basit yapı türü, bu nedenle en ucuzu (yaklaşık 9000-10000 ruble), iki kablolu sıcaklık sensörüne, bir su sayacına ve bir elektronik hesap birimine sahip bir cihazdır..

Sayacın ana çalışma elemanı, soğutucu cihazdan geçtiğinde dönen bir parçadır (çark, türbin veya pervane). Dönüş sayısı, sayaçtan geçen soğutma sıvısının hacmini belirler..

Isı ölçer kurulumu

Bir ısı ölçer takma prosedürü dışarıdan basittir, ancak cihazın verimliliği kalitesine bağlıdır.

Kontak termometreler, apartman ısıtma devresinin besleme ve dönüş borularına yerleştirilmiştir. İlk termometre tezgahın içine, özel bir yuvaya yerleştirilir..

İkincisi, dönüş boru hattına, özel tasarımlı küresel vanaya (soketli) veya termometre manşonu ile donatılmış bir tişörte monte edilir..

Mekanik ısı sayaçlarının avantajları:

 • maliyet yaklaşık 8000 ruble;
 • tasarım basit ve güvenilirdir;
 • harici güç kaynağı gerekmez;

Göstergelerin oldukça doğru kararlılığı ve yatay veya dikey konumda kurulumun kabul edilebilirliği ile cezbedilir.

Mekanik ısı sayaçlarının eksileri:

 • garantili çalışma süresi 4-5 yıldan fazla değildir – her 4 yılda bir doğrulama gereklidir;
 • dönen parçaların yüksek aşınması – ancak, tüm mekanik sayaçlar az parayla onarılır;
 • basınç artışı – dönen eleman, ısıtma devresindeki basıncı arttırır;
 • su darbesine duyarlılık;
 • Isıtma sistemindeki ısıtma maddesinin gerçek akış hızının üretici tarafından ayarlanan nominal akış hızı ile çakışması için yüksek talep.

Mekanik bir ısı sayacının önündeki devreye kaba bir manyetik ağ filtre entegre etmek zorunludur. Cihaz, soğutucu hacmindeki mekanik süspansiyonların içeriğine son derece duyarlıdır.!

Tip # 2 – ultrasonik ısı ölçer

Soğutucunun akış hızı, emitör tarafından yayılan ve alıcı tarafından alınan ultrasonik bir sinyal kullanılarak bu cihazlar tarafından belirlenir..

Ultrasonik ısı ölçerin her iki elemanı da yatay bir ısıtma borusuna monte edilir, aralarında belirli bir mesafe ayarlanır..

Yayıcıdan gelen sinyal, ısı taşıyıcının akışını takip eder ve ısıtma devresindeki ısı taşıyıcının hızına bağlı olan bir süre sonra alıcıya ulaşır. Zaman verilerine dayanarak, soğutma sıvısı akışının değeri belirlenir.

Ultrasonik ısı ölçer

Dönen elemanları yoktur. Bu nedenle, böyle bir ısı sayacının hizmet ömrü daha uzundur ve ısı verileri doğrudur.

10’dan fazla ultrasonik akış ölçer versiyonu üretilmektedir – frekans, Doppler, korelasyon, vb. Temel görevleri yerine getirmenin yanı sıra, bir ultrasonik ısı ölçer, soğutucu akışını ayarlama işlevine sahip olabilir.

Daireler için ultrasonik ısı sayaçlarının avantajları:

 • temel konfigürasyonda düşük fiyat – 8.000 ruble’den. (yerli modeller);
 • ısı tüketimi verileri, uygun olan tek bir düğmeye basılarak LCD ekranda çağrılır;
 • cihazın çalışması, ısıtma sistemindeki hidrolik basınçta bir artışa neden olmaz;

Güçlü avantajlar arasında uzun bir hizmet ömrü – 10 yıldan fazla (her 4 yılda bir doğrulama gereklidir) ve yerleşik pilden güç kaynağı bulunur..

Ultrasonik ısı sayaçlarının ana dezavantajı, soğutucunun bileşimine duyarlılıktır. Hava kabarcıkları ve kir parçacıkları (kireç, kireç vb.) içeriyorsa cihazın okumaları yanlış ve artan ısı tüketimi yönünde olacaktır..

Ultrasonik debimetreler için bir kurulum kuralı vardır – boru hattının cihazın önündeki ve sonrasındaki bölümü düz olmalıdır (düz bölümün gerekli toplam uzunluğu bir metreden fazladır). Ardından sayaç, ısı tüketimi hakkında doğru verileri sağlayacaktır..

Tip # 3 – hesap makinesi ve ısı dağıtıcısı

Bu cihazlar, termal enerjinin göreceli tüketimini ölçer. Termal adaptör ve iki sıcaklık sensörü ile tasarlanmıştır..

Sensörler her üç dakikada bir radyatörün yüzeyindeki ve oda atmosferindeki sıcaklıkları ölçerek farkı belirler. Isı tüketimi ile ilgili toplanan bilgiler özetlenir ve cihaz ekranında görüntülenir..

Isı hesaplayıcı

Böyle bir ısı ölçerin saklanmasına gerek yoktur – modern bir odanın iç kısmında mükemmel görünüyor

Isı hesaplayıcıları, üzerine kurulum sırasında belirli bir ısıtma radyatörü türü üzerinde çalışacak şekilde programlanmıştır..

Diğer makalemizde tartışılan kalorifer radyatör çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi de ilginizi çekebilir..

Radyatörün gerekli tüm katsayıları ve güç göstergeleri, sayacın hafızasına girilir ve bu da ekranda kilovat-saat cinsinden ısı tüketimi verilerini görüntülemesini sağlar..

Isı dağıtıcıları tarafından gösterilen sayılar geleneksel ünitelerde görüntülenir. Bunları kilovat saate dönüştürmek için, okumaların değeri, ısıtma radyatörünün pasaport gücü ve ısıtma pilinin tipine karşılık gelen katsayı ile çarpılmalıdır..

Katsayı sayıları, laboratuvar testlerinin sonuçlarına göre sayaç üreticisi tarafından sağlanır..

Isı dağıtıcısı

Isı yayıcı, bir ısı hesaplayıcısına benzer. Distribütörün ısıyı saatte kilovat olarak sayamaması ile ayırt edilirler. Genel olarak, bir ısı dağıtıcısı bir hesap makinesinden daha basittir.

Hesap makineleri ve ısı dağıtıcıları, bir ısıtma radyatörüne ısı enerjisini ölçmek için yerleştirilmiştir. Onlar. ısıtmanın bu tür cihazlar tarafından kaydedildiği bir dairede, kalorifer radyatörleri olduğu kadar metre olmalıdır..

Her iki sayaç türü de apartman ısıtma şemasına ve ısıtma devresinde kullanılan soğutma sıvısının çalışma özelliklerine bakılmaksızın etkilidir..

Isı dağıtıcılarının ve hesaplayıcıların avantajları:

 • maliyet yaklaşık 2000-2500 ruble. – yani kurulumları, beş veya daha az (ancak 2’den fazla) ısıtma radyatörü ile donatılmış küçük dairelerde faydalıdır;
 • doğrulama olmadan uzun hizmet ömrü – 10 yıl;
 • radyatör kasası üzerine veya yakınına kolay ve hızlı kurulum;
 • birkaç ısı sayacından bir radyo kanalı aracılığıyla bunları özetleyen tek bir kontrolöre veri aktarımı (bir radyo modülünün varlığı cihazın modeline bağlıdır);

Bu tür cihazların kurulması lehine ikna edici bir argüman, ölçüm sonuçlarının soğutma sıvısının kalitesinden tamamen bağımsız olmasıdır..

Apartman bilgisayarlarının ve ısı dağıtıcılarının dezavantajları:

 • bağıl ölçüm hatası %7-12’ye kadardır (en büyük hata ısı dağıtıcılarının özelliğidir), bu da “kesme” ısı sayaçlarından daha yüksektir;
 • daire içindeki birden fazla cihazın ölçümlerinden hesaplanmışsa enerji tüketim verileri doğrudur. Bir hesap makinesi, bir radyatörden atmosferin ısı tüketimini doğru bir şekilde belirleyemez. Çeşitli araçlar için toplu veriler gereklidir;
 • sadece fabrika ısıtma radyatörü modellerinde etkili çalışma. Onlar. bu tür ısı sayaçlarıyla ısı ölçerken radyatörün fabrika komple setinde herhangi bir değişiklik kabul edilemez.

Bir hesap makinesi veya ısı dağıtıcısı kurmak için montaj kiti, sayacın takılacağı mahfaza üzerindeki radyatör tipine göre seçilir..

El işi ölçüm cihazı kurulumu, veri toplama kalitesini düşürecektir. Özel bir montaj kiti yoksa cihazı hizmet verdiği pilin yanına sabitlemek daha mantıklıdır..

Enstrüman montaj seçenekleri

Belki de her apartman sahibi, genel ev ısı tüketiminin muhasebesinin kaynak sağlayan kuruluşlar tarafından yapıldığını bilir..

2008’den bu yana, tam ölçekli bir şirket, hem cihazın kendisi hem de kurulum için tüm tüketicilerden şarj ücretleri ile genel ev ölçüm cihazları kurmaya başladı. Ve bireysel cihazlar, bunun için izin almış sahiplerin kendileri tarafından kurulmalıdır..

Yüklemek

Ev

354 sayılı Hükümet Kararnamesi uyarınca, mülk sahipleri ısı, su, elektrik ve gaz için ortak ev ölçüm cihazlarını kabul etmekle yükümlüdür. Kiracılar, haklarını yönetim şirketlerine ve HOA’lara (ev sahipleri derneği) devrederek, ölçüm cihazlarını kurma ve bakımını yapma zorunluluğundan kurtuldular..

Genel ev sayacı, asansör düğümündeki ağlara ait bilançonun sınırına monte edilir. Hizmet şirketleri tarafından izleme ve aylık okumalar yapılarak mal sahiplerine bu konuda bilgi verilir. Alınan veriler, ısıtılan alanlar dikkate alınarak tüm ev için bölünür ve ödemeye sunulur..

apartmanda ısıtma için ısı sayaçlarının montajı

Bireysel

Tüketilen termal enerji miktarını hesaplamak için bir izin almanız gerekir. Bu durumda, mal sahibi hakları devredemez – tüm aşamaları kendi başına geçmesi gerekir..

Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • cihazları kurmak için izin almak;
 • ağların bilanço sahipliğine ilişkin bir kanunun imzalanması;
 • teknik koşulların koordinasyonu;
 • işletmeye alma sertifikasının imzalanması;
 • bir kaynak tedarik organizasyonu ile bir kaynağın temini için bir sözleşme yapılması;
 • aylık okuma iletimi.

ısıtma radyatörü metre

Isıtma sistemleri için sayaç çeşitleri

Bireysel ve genel ev sayaçları konseptine ve kurulum seçeneklerine karar verdikten sonra, tüketici pazarında var olan türlerle ilgilenmenin zamanı geldi..

Yüklemek

Ultrasonik

Modern ultrasonik sayaçlar, ultrasonik sinyaller aracılığıyla bilgi iletme ilkesine dayanmaktadır. Bunu yapmak için, ısı akışının hareketini kontrol eden soğutucu ile boruya bir yayıcı ve bir alıcı monte edilir. Verici bir sinyal gönderir ve alıcı bunu soğutucu akışı yoluyla alır..

Sinyal iletim süresi, ısı tüketimini hesaplamayı mümkün kılan soğutucunun akış hızına bağlıdır. Bu cihazlar son derece hassastır ve kaynak tüketimi miktarını düzenleme yeteneğine sahiptir..

eksileri:

 • su kalitesine duyarlı;
 • sürekli izleme gerektirir;
 • ayarlamak için bir uzman gereklidir.

apartmanda ısıtma için ısı sayaçlarının montajı

elektromanyetik

Üniversal sayaçlar açık ve kapalı ısıtma sistemlerinde kullanıma uygundur. Ortak evler, yalnızca boyut olarak bireysel olanlardan farklıdır..

Kullanmanın faydaları:

 • bilgiler ekranda görüntülenir;
 • dış müdahale gerektirmez;
 • su tüketimini, ısıyı ve sıcaklığı göster.

Modelin dezavantajı, yüksek fiyatı ve su kalitesine aşırı duyarlılığıdır..

apartmanda pilleri ısıtmak için sayaçlar (ana anahtar)

girdap

Vorteks cihazı, su ve buharı ölçme avantajına sahiptir. Yerleşim ve kullanım açısından diğer sayaçlardan farklıdır..

Dairelerde, dikey ve yatay kablolamada kullanılır. İşyerinde daha az kaprisli ve eldeki görevle iyi başa çıkıyor. Nozullar arasındaki boru hattına takılır – girdap oluşturma olasılığı için.

eksileri:

 • soğutucunun oksijen ve mekanik kirliliklerle aşırı doyması durumunda kafası karışır;
 • boru hattının boyutunu talep ediyor.

ısıtma radyatörü metre

Mekanik

Kullanımı basit ve ucuz olan mekanik sayaçlar, düşük doğrulukları nedeniyle yerini elektronik cihazlara bırakmaktadır. Ayrıca, suyun kalitesine kaprislidirler – pas, kireç, mekanik kirlilikler onları devre dışı bırakabilir, bu da sık sık değiştirmelere yol açar..

Bununla birlikte, doğal avantajları, elektrikten bağımsız olmalarıdır..

apartmanda ısıtma için ısı sayaçlarının montajı

Bir ısı sayacının yasal kurulum prosedürü

Bir apartman dairesinde ısı enerjisi için ayrı bir ölçüm cihazı kurmayı amaçlayan eylemlerin sırası birkaç aşamadan oluşur..

Onları daha ayrıntılı olarak ele alalım:

 1. Bir ısı sayacı takma izni için ev yönetim organizasyonuna yazılı itiraz. Mektuba, yaşam alanının mülkiyeti, dairenin teknik pasaportu ile ilgili belgelerin kopyaları eşlik etmelidir..
 2. Bir ısı enerjisi tedarikçisinden bir ısı sayacının montajı için teknik şartnamelerin alınması (kural olarak bir yönetim şirketinden).
 3. Bireysel ısı ölçümü ve kurulum teknik dokümantasyonu için bir proje hazırlanması. Tasarım hizmetleri sağlamak için yasal hakka sahip bir kuruluş tarafından gerçekleştirilir.
 4. Bir ısı tedarik şirketi ile tasarım belgelerinin koordinasyonu.

Onaylı bir ısı enerjisi projesi almadan önce bir ısı sayacı satın almak gerekli değildir, çünkü çeşitli nedenlerle olası reddetme.

Tüm proje belgelerine sahip olarak, bir ısı ölçer seçmeye devam ediyor – ultrasonik, mekanik veya harici kurulum, örneğin bir ısı hesaplayıcı.

Bir ısı ölçerin takılması

Isıtma maliyetlerinden %50’ye varan tasarruf sağlamak zorunda olan bir cihaz – profesyoneller tarafından kurulmalıdır. Ve bir garanti ile

Satın alınan model için satıcı makbuzlarından (mal ve nakit), talimatlar, garanti kartı ve mevcut kalite belgesinin bir nüshasını almalısınız..

Isı sayacını kuran şirketin bu tür işler için lisanslı olması gerekir..

Bir müteahhit seçmeden önce, adaylar (Birleşik Devlet Tüzel Kişiler Kaydı, sertifikalar, SRO onayları), kurulumcuların profesyonelliği (özel ekipman, kurulum işleri listesi, kurulum kitinin mevcudiyeti) hakkındaki verileri değerlendirmek gerekir. ), yapılan işin garantileri.

radyatör termostatı

Kalorifer radyatörüne takılan termostatın kalitesi önemlidir. Pilin ısınmasını ve dolayısıyla ısı maliyetini kontrol etmenize izin verecek olan kişidir.

Isı sayacına ek olarak, ek cihazlara ve aksesuarlara ihtiyacınız olacağını lütfen unutmayın: baypas, radyatör termostatları, boru filtreleri, T’ler vb..

Montaj çalışmasından sonra ısı sayacının veya ısı dağıtıcısının kapatılması zorunludur.

Adımların sırası

Düzgün kurulmuş bir bireysel ölçüm cihazı, ev sahiplerinin maliyetin yüzde 50’sine kadar tasarruf etmesini sağlar. Bir cihazı bağlamak için aşağıdaki adımlardan oluşan belirli bir dizi adımı izlemeniz gerekir..

Daire sahipleri, listede belirtilen tüm işlemleri kesinlikle yapmalıdır:

 • sunulan cihazı kurmak için izin almak için ev yönetim şirketine yazılı bir başvuruda bulunmak. Başvuruya, dairenin mülkiyeti için kağıtların kopyaları ve teknik bir pasaport eşlik etmelidir;
 • bir ısı tedarikçisi tarafından verilen bir sayacın montajı için özel teknik koşulların elde edilmesi ihtiyacı. Genellikle bu kişi ev yönetim şirketidir;
 • bir ısı enerjisi ölçüm projesinin geliştirilmesi. Bunu yapmak için, bu tür faaliyetleri yürütmek için uygun devlet lisanslarına sahip özel bir tasarım kuruluşu ile bir anlaşma yapmalısınız;
 • proje, eve ısı sağlayan şirket ile koordine edilmelidir..

Akü için ısı ölçer: apartmanda üstten ısıtma sensörünün çalışma prensibi

Önemli! Belirli nedenlerden dolayı bir arıza hariç tutulmadığından, projenin tam onayından önce bir ölçüm cihazı satın alınması tavsiye edilmez..

Tüm proje belgeleri elinizde olduğunda, bir sayaç seçmeye başlayabilirsiniz. Kullanıcı şunları satın alabilir:

 • mekanik sayaç;
 • harici ısı hesaplayıcısı;
 • ultrasonik.

Seçilen modele, talimatlar, makbuzlar, garanti mektubu ve kaliteyi onaylayan sertifikalar gibi gerekli tüm belgelerin varlığı eşlik etmelidir. Cihaz yalnızca uygun izne sahip bir kuruluş tarafından kurulmalıdır. Profesyonellik seviyesini ve çalışmalarının verimliliğini değerlendirmek için incelemeleri ve önerileri okuyabilir, şirketin faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sayacın kurulumu mümkün olduğunca doğru olmalıdır. Ancak o zaman gerçek tasarruf sağlanabilir.

Akü için ısı ölçer: apartmanda üstten ısıtma sensörünün çalışma prensibi

Ölçüm cihazına ek olarak, kullanıcının kurulum sorumlusunun veya şirket temsilcisinin isteyeceği diğer bazı cihazları ve sarf malzemelerini satın alması gerekecektir. Kurulumdan sonra, cihazı ısıtma şebekesinde kapatmak zorunludur.

Kurulum ve bağlantı adımları

Bir ölçüm cihazını monte etmek ve bağlamak için bir dizi prosedürden geçmeniz ve en önemlisi sayacın kendisini seçmeniz gerekir..

Prosedür adımları:

 1. Başlangıç ​​olarak, bir bağlantı şeması çizilir ve belirli bir kablolama için en uygun cihaz modeli belirlenir..
 2. Kaynağın temini için bir sözleşme yapılır. Şu anda – bir ısıtma şirketi ile.
 3. Bunu, bağlantı için teknik koşulların elde edilmesi takip eder..
 4. Operasyon sırasında garanti hizmeti ile kurulum çalışması yapacak bir kuruluş seçilir..
 5. Kurulum işinin tamamlanmasından sonra, kaynak şirketinin temsilcileri ile mal sahibi arasında bir işlem imzalanır. Birincil okumalar ve bir doğrulama aralığı ile sayaçların işletmeye alınma tarihini gösterir..

Yüklemek

Kurulum gereksinimleri

Kurulum işi, bu tür faaliyetlerde bulunma hakkı için tüm izinlere sahip bir şirket tarafından yapılmalıdır..

Seçimle yanılmamak için şunları kontrol etmeniz gerekir:

 • şirketin tescili gerçeği;
 • izin verilen belgelerin mevcudiyeti (bir tür faaliyette bulunma hakkı);
 • uzmanların nitelikleri;
 • malzeme ve ekipmanın sağlanması;
 • hesaplamaların ve ölçümlerin hazırlanması için hizmetlerin mevcudiyeti;
 • garanti yükümlülükleri ile uzun vadeli işbirliği için bir sözleşme yapma olasılığı.

Bireysel ölçüm cihazları

Ortak bir ev cihazının ana avantajı ucuzluğudur. Bununla birlikte, kullanımının ekonomik etkisi beklenenden çok daha düşük olabilir. Ve bunun birçok nedeni var. Örneğin, yetersiz yalıtılmış girişler veya komşu daireleri, bunun sonucunda ısı kayıplarının çok büyük olduğu ortaya çıkıyor. Bu nedenle, birçok kişi doğrudan daireye monte edilen bireysel ısıtma sayaçlarını seçer. Bu daha pahalı ama çok etkili bir seçenektir..

Daire ısı sayaçlarının çalışma prensibi ve kurulum şeması

Dairedeki her radyatöre distribütörler monte edilmiştir. Bir ay içinde pillerin sıcaklığını kaydederek en ufak farklılıkları takip ederler. Bu bilgilere dayanarak, ısı yükü hesaplanır.

Bireysel bir ölçüm cihazının kurulumunu planlamadan önce, bazı teknik sınırlamalara aşina olmalısınız. Isı akış ölçer, daireye giden bir yükselticiye monte edilmiştir. Eski çok apartmanlı binalarda, ısıtma borularının dikey dağılımı en sık gerçekleştirildi. Bu, dairede, her biri için son derece kârsız olan bir cihaz kurmanın gerekli olduğu birkaç yükseltici olabileceği anlamına gelir. Sorunun çözümü, ısıtma pillerine özel sayaçların takılması olabilir, ancak Avrupa ülkelerinde bu yaygın bir uygulama olmasına rağmen ülkemizde bu tür ekipman kullanılmamaktadır..

Ölçüm cihazlarının üreticileri, pilin yüzeyindeki ve odadaki havadaki sıcaklık farkına bağlı olarak soğutucunun akış hızını ölçen dikey kablolamalı evlere dağıtıcılar takmayı önerir. Soruna başka bir çözüm de genel bir ev ölçüm cihazıdır. Yatay kablolamalı binalarda, bir daireye herhangi bir ısıtma sayacının montajı hiçbir şey tarafından karmaşık değildir. Kompakt cihaz modelleri, bir odaya ısı taşıyıcı besleyen bir boruya veya bazı durumlarda bir dönüş boru hattına monte edilir..

Kullanım nüansları

Bireysel cihazların montajı, dairedeki kablolama tipine bağlıdır: dikey veya yatay. Yatay kablolamada sorun yok. Dikey ile durum daha kötü – eski evlerde.

Zorluk, kurulum sırasında görevi karmaşıklaştıran ve malzeme fiyatını artıran ve ayrıca bir apartmanda ısıtma için bir sayaç kurma maliyetinde bir artışa yol açan birkaç yükselticinin varlığında yatmaktadır..

yüzleşmemiz gerekecek:

 • her giriş ve çıkış yükselticisi için cihazların kurulumu ile;
 • hesaplamaların karmaşıklığı;
 • böyle bir kurulum için teknik özelliklerin elde edilmesindeki zorluklar;
 • sorunu çözmek için uzman konsültasyonu gerekecek.

Isıtma sisteminde dikey boru bağlantı şemaları

Isıtma sisteminde dikey boru bağlantı şemaları

Kim yükler

Bir apartmanın sakinlerinin kararına göre bir ısı ölçer kurulur. Bunun için düzenlemenin tartışıldığı bir toplantı başlatılır. Ek olarak, ODI öğesini kimin denetleyeceği, okumaları kimin alacağı ve ayrıca ödeme için fatura oluşturacağı belirlenir..

Karar protokole kaydedilir, ardından ekipmanın kurulması için bir anlaşma beyanı Ceza Kanununa gönderilir. Genel bir ev cihazı kurmanın temel amacı düşük bir fiyattır. Ancak sonuç olarak, ekonomik fizibilite beklenen etkiyi göstermeyebilir. Örneğin, eski evlerde, kaynak tüketiminin artmasına neden olan yetersiz ısı yalıtımı vardır..

Teknik kısıtlamalar

Eski yapının hemen hemen tüm evlerinde dikey ısıtma boruları vardır, bu nedenle birkaç yükseltici aynı anda daireden geçer ve her birinin üzerindeki sayaç kârsız bir yatırımdır..

Bu tür sistemler için, oda havasının ve kalorifer radyatörünün sıcaklıklarına bağlı olarak ısı taşıyıcının debisini ölçen dağıtıcıların kurulması tavsiye edilir..

Böyle bir distribütör ortalama bin rubleye mal olacak, ancak kurulum maliyetleri daha yüksek olacak – 2-6 bin ruble seviyesinde

Ek olarak, yönetim şirketi, tüm evin ortak bir sayacı yoksa, bireysel bir ölçüm cihazının kurulumuna izin vermeyecektir, çünkü katsayı oluşturma prosedürü için tüm binanın ısı tüketimi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir..

Kriterlerin geri kalanı, yalnızca cihazlarla hesaplanırken faydalarla ilgilidir, çünkü örneğin, dairenin ısı yalıtım seviyesi ve eve giren otoyolun teknik ekipmanı gibi bazı koşullar vardır..

Enstrüman kurulum şirketi

Sayaçların veya diğer ilgili elemanların montajı, yalnızca belirtilen faaliyet türü için eyaletten lisans almış özel bir kuruluş tarafından gerçekleştirilebilir. Şirket, ilgili tüm işleri yapmak ve kullanıcıya uygun işlemi yapmakla yükümlüdür..

Isıtma sayacının sökülmesi ve takılması

Bir apartman dairesinde veya apartman binasında ısıtma için bir sayaç kurmadan önce, bu tür işler için izinleri olan uzman şirketlerden uzmanlar davet edilir..

Özel duruma bağlı olarak, aşağıdaki taahhütlerde bulunabilirler:

 1. Bir proje geliştirin.
 2. İzin almak için belgeleri belirli makamlara gönderin.
 3. Cihazı kurun ve kaydedin. Kayıt olmadığında, sağlanan ısının ödemesi belirlenen tarifelere göre yapılır..
 4. Test testleri yapın ve cihazı devreye alın.

Geliştirilen proje aşağıdaki noktaları içermelidir:

 1. Belirli bir ısıtma sisteminde çalışmak üzere tasarlanmış modelin tipi ve cihazı.
 2. Isı yükü ve ısı taşıyıcı akışı için gerekli hesaplamalar.
 3. Isı sayacının kurulum yeri ile ısıtma sistemi şeması.
 4. Olası ısı kayıplarının hesaplanması.
 5. Isı temini için ödemenin hesaplanması.

Isı sayaçlarını kontrol etme

Genellikle yeni cihazlar, onları üreten fabrikada yapılan ilk kontrolle satılır. Isı sayaçlarının doğrulandığının kanıtı, hem cihazlarda hem de bunlara ekli belgelerde girişe karşılık gelen özel bir etiketin, özel bir damganın varlığıdır..

Çalışma sırasında, ısıtma sayaçları her 4 yılda bir daire sahipleri pahasına kalibre edilir, bunu gerçekleştirmek için bir dizi kurum ve kuruluşla iletişime geçmeniz gerekir:

 • Rostest şubesine;
 • denetimi yürütmek için uygun yetkiye sahip bir şirkete;
 • üreticinin servis merkezine.

ısıtma türleri için ısı sayaçları

Elektrik sayacıyla aynı şekilde ısıtma için sayaçtan bağımsız olarak okumalar alırlar. Ödeme makbuzunda, okumalardaki fark belirtilir, belirlenen tarife ile çarpılır ve ödeme, örneğin Sberbank’ın şubelerinden birinde yapılır. Ödemenin alıcısı, ısı tedarik organizasyonudur..

Isı sayaçları – kurulum avantajları, ayrıntılı video:

Hangi durumlarda kurulum imkansız veya alakasız

Alaka düzeyi hakkında kesin olarak söylemek mümkün değildir. Ancak, cihazın teknik parametrelerle kullanılmasının imkansız olduğu özel durumlar vardır..

Acil olarak kabul edilen veya bu şekilde tanınması için bir prosedürden geçen eski evler var. Bu tür binalarda, bu tür maliyetler haklı değildir ve kanunen mal sahipleri ölçüm cihazları kullanma zorunluluğundan muaftır..

Yüklemek

Dikey kablolama ile evleri olan kaynak şirketinin temsilcilerinin, bireysel cihazların kurulumu için uygun olmadığına dair güvenceleri bir efsanedir. Eğer istersen her şey mümkün.

Her kişi, kaynak tüketimini ve bütçe planlamasını kontrol etme fırsatına sahiptir. Sadece ısı üzerinde bir sayaç varlığında tasarruf %30’a kadardır ve bu, 12 ay ile çarpıldığında önemli bir miktardır. Sayaçların satın alınması ve kurulması için herhangi bir maliyet, cömertçe karşılığını verecektir..

Video

Videoyu izleyerek, ölçüm cihazlarını kullanarak ısıdan nasıl doğru şekilde tasarruf edeceğinizi öğrenebilirsiniz..

Cihazın seçimi ve kurulumu için öneriler

Daireyi ısıtmak için kullanılan soğutma sıvısının düşük akış hızını doğru bir şekilde hesaplamak için 2 tip ev tipi ısı ölçer kullanılır:

 • mekanik (aksi takdirde – takometrik);
 • ultrasonik.

Not. Ticari ölçüm cihazlarının teknik parametreleri, hesaplamaya dayalı olarak tasarım mühendisleri tarafından belirlenir..

Daire ısı sayaçlarının çalışma prensibi ve kurulum şeması

Takometrik ısı sayaçları böyle görünür

Aralarındaki farkı anlamak ve doğru seçimi yapmak için bir ısı ölçerin nasıl çalıştığını biraz anlamanız gerekir. İşlevlerini yerine getiren üç ana unsurdan oluşur:

 1. Birim zaman başına boru bölümünden akan su miktarını belirlemek olan bir akış ölçer. Tedarik boru hattını keser.
 2. İleri ve geri akış sıcaklık sensörleri (RTD’ler).
 3. Elektronik hesap makinesi bloğu. Sensörlerden ve debimetreden sinyal alan cihaz, programda bulunan formüle göre tükettiği ısıyı hesaplar. Sonuç ekrana yansıtılır ve GSM bağlantısı veya İnternet üzerinden tedarikçiye iletilebilir..

  Daire ısı sayaçlarının çalışma prensibi ve kurulum şeması

  Önemli bir nokta. Teknik özellikleri yayınlarken, ısı tedarik kuruluşları bir daireye ultrasonik ısı sayaçlarının kurulmasını şiddetle tavsiye eder. Nedeni sadece güvenilirlik ve dayanıklılık değildir. Vicdansız kiracılar, yalnızca ısı sayaçları da dahil olmak üzere herhangi bir sayacı nasıl aldatacaklarını düşünürler (örneğin, mıknatısları kullanmayı bırakın). Ultrasonik cihazın çalışma prensibi, okumaların yasadışı bir şekilde etkilenmesine izin vermez..

  Daire ısı sayaçlarının çalışma prensibi ve kurulum şeması

  Ünlü Avrupa markası Danfoss’tan yüzeye monte ısı ölçer

Başka bir tür ısı tüketimi analiz cihazından bahsetmemek mümkün değil – doğrudan aküye monte edilmiş havai cihazlar (orantılayıcılar olarak adlandırılır). Enerji tüketimini ısı transfer yüzeyinin sıcaklığı ve odadaki hava ile belirlerler, sadece radyatörün teknik parametrelerini cihazın hafızasına önceden girmeniz gerekir..

Orantılılaştırıcılar Batı Avrupa’da yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak mevzuattaki tutarsızlık nedeniyle Sovyet sonrası alanda henüz talep görmemektedir. Bununla birlikte, büyük şehirlerde, videoda açıklanan bu tür ısı sayaçlarının başarılı bir şekilde kullanılması konusunda bazı deneyimler kazanılmıştır:

Daha önce de belirtildiği gibi, ısı sayacının montajı lisanslı bir şirketin personeli tarafından gerçekleştirilir. Akış ölçerin besleme boru hattına kurulduğunu ve sensörlerin beslemeyi ve dönüşü kestiğini bilerek çalışmalarını yalnızca kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, yeni modellerde sadece bir sensör vardır – dönüş hattı için ve akış sıcaklık ölçer, akış ölçer gövdesine yerleştirilmiştir..

Kural olarak, modern ısı sayaçlarının ölçüm bölümlerine uyması gerekmez (cihazdan önce ve sonra belirli bir uzunlukta düz borular).

Kısaca ana hakkında

Tüketilen termal enerjiyle ilgili verileri okuyan cihazlar, yalnızca maliyet hacmini kontrol etmenize izin vermez. Ayrıca büyük bir tasarruf faktörü olarak hizmet ederler. Ayrıca bazı modeller sayesinde sıcaklıkları ayarlamak ve daha da konforlu bir ortam yaratmak mümkündür..

İpuçları & Hileler

Sayaçların kurulumu için aşağıdaki öneriler yaygındır:

 • evin, girişin, dairenin iyi yalıtımı olmadığında bireysel bir ölçüm cihazı kârsız olacaktır;
 • cihaz ancak projenin tam olarak onaylanmasından sonra satın alınmalıdır;
 • en ucuz sayaçları satın almanız önerilmez. Cihaz, muayene kuruluşunun onayı, kalite belgesi ve diğer belgelerle eksiksiz olarak gelmelidir;
 • kurulumdan sonra cihaz mühürlenmelidir. Sadece ısı tedarik organizasyonunun bir temsilcisi mühür koyabilir.

Bir apartman ısıtma sayacı, kira faturalarından tasarruf etmenizi sağlayan önemli bir unsurdur. Bireysel bir sayaç kurmak için birçok koşula ve gerekli eylemlere uymanız gerekecektir. Ayrıca doğru cihazın seçilmesi ve onaylı bir kuruluş tarafından kurulumunun yapılması önemlidir..