Dolaylı ısıtma kazanı nedir ve nelerdir

Bir su ısıtıcısı veya dolaylı değişim kazanı, içinde bir ısı eşanjörünün (bir bobin veya bir su ceketi gibi, bir silindirde bir silindir) bulunduğu su içeren bir tanktır. Isı eşanjörü, bir ısıtma kazanına veya içinde sıcak su veya diğer ısı taşıyıcının dolaştığı başka bir sisteme bağlıdır..

Isıtma basittir: kazandan gelen sıcak su, ısı eşanjöründen geçer, eşanjörün duvarlarını ısıtır ve bunlar da ısıyı tanktaki suya aktarır. Isıtma doğrudan gerçekleşmediği için böyle bir su ısıtıcısına “dolaylı ısıtma” denir. Isıtılan su, ev ihtiyaçları için gerektiği kadar tüketilir..

Dolaylı ısıtma kazanı cihazı

Bu tasarımdaki önemli detaylardan biri de magnezyum anottur. Korozyon süreçlerinin yoğunluğunu azaltır – tank daha uzun süre dayanır.

Dolaylı ısıtma kazanı nedir

Dolaylı bir ısıtma kazanının cihazını anlamak için, içinde bir ısı eşanjörünün yapıldığı suyla dolu büyük bir tank hayal edilmelidir. Su devresine bağlanabilme özelliğine sahip bir kalorifer kazanı ile ısıtılmaktadır..

dolaylı ısıtma kazanının tek devreli bir kazana bağlanması

Kazan tarafından ısıtılan su, serpantin içerisinde dolaşarak tankın içine dökülen suya duvarlardan ısı verir. Kazan, su tüketildiğinde yeni bir porsiyonla dolacak şekilde tasarlanmıştır ve işlem devam eder. Kazana “dolaylı” denir, çünkü bu durumda sıcak su temini, ana görevi odayı ısıtmak olan kazan ısı eşanjöründen “yan” veya “dolaylı” bir etkidir..

Önemli. Tankın duvarlarını korozyondan korumak için içine bir magnezyum anot monte edilmiştir. Bu parça ile makine çok daha uzun süre dayanır..

Genel Gereksinimler

Kazanlı tek devreli bir kazanın boru sisteminin normal, kesinti ve acil durumlar olmadan çalışması için aşağıdaki gereksinimlerin karşılanması gerekir:

 1. Kazan çıkışına, kazanın en az yüzde 10’u kadar bir hacme sahip bir genleşme tankı monte edilir. (ısıtma için bir genleşme tankı ile karıştırılmamalıdır). Suyun termal genleşmesi için nötrleştirici görevi görür..
 2. Tanka giden tüm borularda küresel vanaları kestiğinizden emin olun. Sirkülasyon pompalarının, üç yollu bir vananın veya diğer sistem elemanlarının onarımı veya önleyici bakımı için bunlara ihtiyaç duyulacaktır..
 3. Aşırı ısınmayı önlemek için bir termostat ile donatılmışsa, bir kazanın çalışması daha güvenli kabul edilir. Temel konfigürasyonda, bu tür su ısıtıcıları, sıcak sudan buharı serbest bırakan ve tank gövdesinin yırtılmasını önleyen emniyet valfleri ile donatılmıştır..

katı yakıtlı kazan ve dolaylı ısıtma kazanı

Güvenlik nedeniyle, geri akışı önlemek için kazana giden su besleme borusuna çek valf takılmamalıdır..

Kontrol üniteli ekipman

Bugün kazanlar için iki seçenek var – basit (daha ucuz) ve yerleşik bir kontrol üniteli. Ana ısıtma cihazının, örneğin bir gaz kazanının kontrol işlevi yoksa, böyle bir ünitenin zorunlu olduğu unutulmamalıdır..

Kazan boru şeması

Genellikle yerleşik kontrol ünitesinin içine bir sıcaklık sensörü takılır. Isı eşanjörüne giden su beslemesini durdurmak veya açmak da mümkündür. Cihaz otomatik modda çalışabilir. Ekipmanı bağlamak için aşağıdaki adımları gerçekleştirmelisiniz:

 • kazandan su başlatmak için giriş ve çıkış hatlarını bağlayın;
 • hortumu bağlayın ve soğuk su kaynağını açın;
 • çıkışta sıcak suyu dağıtmak için bir toplayıcı kurun.

Daha sonra sadece sistemi başlatmak için kalır, bundan sonra su ısınmaya ve istenen yönde akmaya başlar. Devridaim kazanı boru tesisatı birkaç şekilde yapılabilir..

Bir su ısıtıcısı nasıl düzgün şekilde bağlanır

Birçok kişi bir kontrol ünitesi ile kazandaki suyun sıcaklığının ayarlanabileceğini düşünüyor. Bu görüş yanlış. Ulaşılabilir maksimum sıcaklık, doğrudan kazandan sağlanan ısı taşıyıcının kendisinin derecesidir. Tipik olarak, sıvı 1-2 derece daha az ısınır. Daha yüksek sıcaklığa sahip suya ihtiyacınız varsa, yerleşik ısıtma elemanlı bir model seçmek daha iyidir. Genellikle, düşük sıcaklıklı bir kazanın varlığında böyle bir şemaya ihtiyaç vardır..

Bu tür birimleri katı yakıtlı bir kazan ile birlikte satın almak daha iyidir. Odun yansa bile, uzun süre sıcak suya her zaman erişim olacaktır..

Avantajlar, dezavantajlar, ekipman türleri

Böyle bir kazan ne işe yarar? En önemlisi, içindeki su hiçbir ekstra ücret ödemeden ısıtılabilir. Yani, tasarımında brülör gibi özel ısıtma elemanlarına sahip olan aynı doğrudan ısıtma kazanlarının aksine, elektrik veya gaz için ekstra ödeme yapmanız gerekmeyecek. Kazan KN, evdeki ısıtma sisteminin hazır kaynağını kullanır.

Bu yön aynı zamanda evdeki elektrik şebekesinde daha az yük hakkında konuşmamızı sağlar. Aynı zamanda, kazanın performansı oldukça yüksektir, güvenlidir ve iç kısmı akan su ile temastan bile korunduğu için uzun yıllar şikayetsiz hizmet verebilir. Böyle bir kazandan gelen su, ihtiyaç duyulduğu anda tüketiciye verilir..

Ekipmanın elbette dezavantajları var. Bu, her şeyden önce yüksek bir maliyettir – doğrudan ısıtma kazanından daha pahalıdır. İçindeki suyun daha uzun süre ısındığını, ancak daha uzun süre sıcak kaldığını da anlamakta fayda var. Ve böyle bir kazan çok yer kaplar, tamamen ayrı bir odaya koymak daha iyidir. Ve bir ana dezavantaj daha – yaz aylarında suyu ısıtmak için ısıtma kazanını çalıştırmanız gerekecek.

Sıcak su tedarik sistemini özel bir evde donatırken, mal sahibi genellikle hangisinin daha iyi olduğuna karar vermelidir – dolaylı ısıtma kazanı veya çift devreli kazan

Bir notta! Birkaç çeşit dolaylı ısıtma kazanı vardır. Birbirlerinden nasıl farklı olduklarını görelim..

Tablo. Kazan çeşitleri KN.

Tip Açıklama
Yerleşik kontroller ile Bu tür ısıtıcılar kontrolü olmayan kazanlara bağlanır. Genellikle, suyun sıcaklığını kontrol etmenizi sağlayan özel bir sensörle donatılmıştır ve ayrıca, sözde bobine – soğutucu devresine sıvı beslemesinin açılıp kapanmasını doğru bir şekilde kontrol etmenizi sağlar. Böyle bir kazanı bağlamak kolaydır – sadece evin ısıtmasından su beslemesini ve geri dönüşünü bağlamanız ve ayrıca soğutulmuş sıvı beslemesini ve ısıtılmış sıcak dağıtımını bağlamanız yeterlidir..
Yerleşik kontrol yok Bu tür tanklar genellikle otomatik bir kazan ile donatılmış bir sisteme bağlanır. Takarken, sıcaklık sensörünü kurmayı düşünmek ve kasaya takmak, ardından kazana bağlamak önemlidir..
duvar Tahmin edebileceğiniz gibi, böyle bir kazan duvara monte edilmiştir. Genellikle küçüktür, böylece içinde çok fazla su ısınmaz. Bir kazanın kolay bir yapı olmadığını ve üzerine monte edileceği duvarın sağlam olması gerektiğini anlamak önemlidir..
Zemin Bu seçenek zemine montelidir ve çeşitli boyut ve kapasitelerde gelir. Konut binalarında nadiren kullanılır – böyle bir kazan genellikle endüstriyel tesislerde görülebilir. Onu ayrı bir odaya koydular..
Dikey Odada akıllıca yerden tasarruf etmenize izin verdiği için en yaygın seçenek. Ancak böyle bir kazanın büyük bir kapasitesi yoktur..
Yatay Bu genellikle çok fazla su tutacak kadar büyük bir kazandır. Genellikle fabrikalarda kullanılır.

Bir notta! Kazan ne kadar küçük olursa, içindeki suyun o kadar hızlı ısınacağını anlamak önemlidir. Modern tasarımlar bazen çok miktarda suyu çok kısa sürede ısıtmanıza izin verse de.

Tasarım özellikleri ve çalışma prensibi

Dolaylı ısıtma ne anlama geliyor? Elektriğe veya gaz brülörüne bağlanarak doğrudan ısıtma işlevine sahip cihazlar, BKN’nin farklı bir ısı kaynağına sahiptir. Su, sıcak su kaynağına bağlanarak ısıtılır, yani kaynağın ısı taşıyıcısı olduğu ortaya çıkar – sıcak su (veya ikamesi).

Dolaylı ısıtma kazanı tasarımı

Dışa doğru, BKN standart bir su ısıtıcısına benziyor – yani modern modeller daha ergonomik olmasına rağmen namlu şeklinde bir şekle sahip. Kullanım ve kurulum kolaylığı için dikdörtgen bir konfigürasyon verilmiştir.

Tanınmış markaların yeni modellerini düşünürsek, gaz kazanlarının ve KN kazanlarının genellikle aynı tasarıma sahip olduğunu fark edeceğiz. Yan yana veya alt alta monte edilirler – bu şekilde yerleştirme alanından tasarruf edebilirsiniz.

Isıtma işlevini yerine getiren ana eleman, koruyucu bir emaye tabakası ile kaplanmış metal bir tankın içine yerleştirilmiş geniş bir yüzey alanına sahip bir çelik veya pirinç ısı eşanjörüdür (bobin). Suyun çok hızlı soğumasını önlemek için, kasa bir ısı yalıtımı tabakası ve bazı modellerde – ve bir kasa ile çevrilidir..

İki ısı eşanjörlü model

Kazandaki suyun hızlı bir şekilde ısınmasını istiyorsanız, birkaç ısı eşanjörlü bir model seçin ve yüksek kaliteli ısı yalıtımı ile yavaş soğumasını sağlayın.

Artık çoğu ısıtma cihazıyla donatılmış olan önemli bir parça da magnezyum anottur. Cihazın üst kısmına sabitlenen çubuk metal parçaları korozyondan korur, sonuç olarak şofben çok daha uzun süre dayanır..

Yüksek basınç bariyerleri bir emniyet valfi ve yerleşik bir termostattır. Tank bir güvenlik grubu ile donatılmamışsa, boru tesisatı düzenlenirken ayrı olarak monte edilir..

Genellikle ısıtma sisteminde dolaşan su 65-70 ° C’yi geçmez. Birçok kişi, bir BKN’de ısıtma için bir ısı kaynağı görevi gördüğünde etkinliğinden şüphe eder. Aslında, belirtilen sıcaklık yeterlidir, çünkü ısı transferinin hızı ve miktarı büyük ölçüde bobinin su ile temas alanına (oldukça büyük) bağlıdır..

Isıtma işlemi nasıl gerçekleşir? Isıtma için soğuk su ayrı bir açıklıktan girer ve tüm kabı doldurur. Su ayrıca kazandan ısı eşanjörüne akar, ancak zaten ısıtılmıştır. Sıcak bobin duvarları, ısıyı, çıkışta zaten duş almak veya bulaşık yıkamak için uygun bir sıcaklıkta olan soğuk suya aktarır..

Kontrollü ekipmanın faydaları

Kontrol edilebilirlik, tüm su ısıtma sisteminin montajını etkileyen bir özelliktir. İki tür BKN vardır: basit (daha ucuz) ve yerleşik kontrol işlevine sahip..

Kontrollü model

Ana ısıtma cihazı – örneğin bir gaz veya katı yakıt kazanı – bir kontrol ünitesine sahip değilse, ısıtma işleminin kontrol edilmesi zorunludur.

Kontrollü modellerin ayırt edici bir özelliği, sıcaklık sensörlü ek ekipman ve ısı eşanjörüne su beslemesi / durdurma yeteneğidir. Bu tür ekipman otomatik modda çalışır..

Başlamak için bağlanmanız gerekir:

 • sıcak su kaynağından gelen sıcak su için giriş / çıkış;
 • tanka soğuk su temini;
 • çıkışta ısıtılan sıvının dağıtımı için manifold.

Bundan sonra kazanı çalıştırabilirsiniz – su ısınmaya başlayacaktır..

Sıcaklık sensörlü model

Kazan otomatik modda çalışıyorsa kazanı kontrol etmeye gerek yoktur. Ancak yine de bir sıcaklık sensörü ile donatmak daha iyidir, bunun için durumda bir yer var.

Dolaylı bir ısıtma kazanı bağlama ve borulama işlemi, yollardan biriyle gerçekleşir (açıklama – aşağıda).

Yönetim su sıcaklığını nasıl etkileyebilir? Hemen hemen hiçbir şey. Çıkış sıcaklığının ulaşabileceği maksimum değer, DHW sistemindeki soğutma sıvısının parametrelerini aşmaz. Büyük olasılıkla, 1-2 ° С daha düşük olacak.

Daha yoğun ısıtma gerekiyorsa (bu, kazan genellikle düşük sıcaklık modunda çalışıyorsa olabilir), yerleşik ısıtma elemanlı bir model seçmek daha iyidir..

Bu tür ekipmanların katı yakıtla çalışan kazanlarla birlikte satın alınması tavsiye edilir (kazan soğuduktan sonra bile su sıcak kalır).

kazanlar nelerdir

Dolaylı ısıtma kazanları iki tiptir:

 • yerleşik sıcak su ısıtma kontrol sistemi ile;
 • otomasyon olmadan.

Yerleşik kontrol ile, dolaylı bir ısıtma kazanının kazana bağlanması basit görünüyor: kazandan serpantine sıcak su verilir (çıkış), tanka soğuk su verilir ve ısıtmalı su çıkışı sağlanır. dağıtım için üst. Sadece kazanı suyla doldurmak için kalır ve “medeniyet” kullanılabilir. Bu tür cihazların kendi sıcaklık sensörleri ve kazandan ısı eşanjörüne su akışını açan veya kapatan otonom kontrolü vardır. Temel olarak, bir kazan ile ısıtma, finansal açıdan karşılığını verir..

Kazan otomatik bir kazan ile eşleştirildiğinde seçenekler vardır. Isıtma ünitesine bağlı belirli bir yere bir sıcaklık sensörü monte edilmiştir. Ardından kazan, şemaya göre dolaylı bir ısıtma kazanı ile borulanır. Bu durumda dolaylı ısıtma kazanının borulaması deneyimli bir uzman tarafından yapılmalıdır. Su ısıtıcılarını uçucu olmayan kazanlara bağlamak mümkündür..

kazan şemasına dolaylı ısıtma kazanı bağlantısı

Piyasada çeşitli malzemelerden yapılmış kazanlar bulunmaktadır: paslanmaz çelik, özel emaye kaplamalı çelik. En son su ısıtıcı modelleri arasında alüminyum tanklar kendilerini iyi kanıtlamıştır. Dikişleri yoktur ve korozyona direnebilirler.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir özellik: Kazandaki suyun sıcaklığı, serpantin soğutucusunun sıcaklığının üzerine ısıtılamaz. Böylece ısıtma ünitesi 45 dereceye ayarlanırsa kazandaki su bu eşiğin üzerinde ısınmayacaktır..

Bu hafif rahatsızlık, yerleşik bir ısıtma elemanına sahip bir kombine su ısıtıcısı takılarak giderilebilir. Bu durumda, suyun ana ısıtması, kazandan gelen bobinden kaynaklanacak ve elektrikli ısıtıcı sıcaklığı düzeltecektir. Ana ısı kaynağı olarak katı yakıtlı bir kazan kullanılıyorsa, böyle bir sistem kendini iyi göstermiştir: yakıt yandığında su sıcak kalacaktır. Katı yakıtlı bir kazan için bir kazan, uygun bir şekilde sıcak su elde etmek için ideal bir seçenektir..

Görüntüleme

İki tip dolaylı ısıtma kazanı vardır: yerleşik kontrolleri olan ve olmayan. Dahili kontrollü dolaylı ısıtma kazanları, kontrolsüz kazanlarla çalışan bir ısıtma sistemine bağlanır. Bobine sıcak su beslemesini açan / kapatan kendi kontrolleri olan yerleşik bir sıcaklık sensörüne sahiptirler. Bu tip ekipmanı bağlarken, tek gereken, beslemeyi ve ısıtmadan dönüşü ilgili girişlere getirmek, soğuk su kaynağını bağlamak ve üst çıkışa bir sıcak su sebili bağlamaktır. Hepsi bu, tankı doldurup ısıtmaya başlayabilirsiniz..

Geleneksel dolaylı kazanlar, esas olarak otomatik kazanlarla çalışır. Kurulum sırasında belirli bir yere (gövdede bir delik vardır) bir sıcaklık sensörü takmak ve belirli bir kazan girişine bağlamak gerekir. Daha sonra, dolaylı ısıtma kazanının boruları şemalardan birine göre yapılır. Bunları uçucu olmayan kazanlara bağlayabilirsiniz, ancak bunun için özel devreler gerekir (aşağıda var).

Dolaylı ısıtma kazanındaki suyun, serpantin içinde dolaşan soğutucunun sıcaklığının biraz altında ısıtılabileceği unutulmamalıdır. Yani kazanınız düşük sıcaklık modunda çalışıyorsa ve diyelim ki + 40 °C üretiyorsa, o zaman tanktaki maksimum su sıcaklığı tam da bu olacaktır. Artık ısıtamazsın. Bu sınırlamayı aşmak için kombine su ısıtıcıları vardır. Bir bobine ve yerleşik bir ısıtma elemanına sahiptirler. Bu durumda ana ısıtma, bobinden (dolaylı ısıtma) kaynaklanmaktadır ve ısıtma elemanı, sıcaklığı yalnızca ayarlanan sıcaklığa getirir. Ayrıca, bu tür sistemler katı yakıtlı kazanlarla eşleştirildiğinde iyidir – yakıt yandığında bile su sıcak olacaktır..

Tasarım özellikleri hakkında başka neler söyleyebilirsiniz? Büyük hacimlerde, birkaç ısı eşanjörü kurulur – bu, suyu ısıtma süresini azaltır. Suyun ısınma süresini azaltmak ve tankın daha yavaş soğuması için ısı yalıtımlı modelleri seçmek daha iyidir..

Akan

Akış – soğuk su kaynağına bağlı kare şeklinde bir tenaya sahip kompakt bir tank. Açıldığında, su neredeyse anında ısınır. Bu tür ısıtıcıların gücü 6-10 kW’dır, bu nedenle elektrik şebekesine ağır bir yük getirirler..

Özellikleri ve türleri

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Sıhhi tesisat bağlamak için esnek hortum, toksik olmayan sentetik kauçuktan yapılmış farklı uzunluklarda bir hortumdur. Malzemenin elastikiyeti ve yumuşaklığı sayesinde istenilen pozisyonu kolayca alır ve ulaşılması zor yerlere montaj imkanı sağlar. Esnek hortumu korumak için aşağıdaki malzemelerden yapılmış örgü şeklinde bir üst takviye tabakası vardır:

 • Alüminyum. Bu modeller +80 ° C’den fazla dayanamaz ve 3 yıl boyunca işlevsel kalır. Yüksek nemde alüminyum örgü paslanmaya eğilimlidir.
 • Paslanmaz çelikten. Bu takviye tabakası sayesinde esnek su hortumunun kullanım ömrü en az 10 yıl olup, taşınan ortamın maksimum sıcaklığı +95 °C’dir..
 • Naylon. Bu örgü +110°C’ye kadar sıcaklıklara dayanabilen güçlendirilmiş modeller yapmak için kullanılır ve 15 yıl boyunca yoğun kullanım için tasarlanmıştır..

Bağlantı elemanları olarak pirinç veya paslanmaz çelikten yapılmış somun-somun ve somun-rakor çiftleri kullanılmaktadır. Farklı izin verilen sıcaklıklara sahip cihazlar, örgü renginde farklılık gösterir. Mavi olanlar soğuk su boru hattına bağlanmak için kullanılır ve kırmızı olanlar sıcak su ile kullanılır..

Su için bir eyeliner seçerken, esnekliğine, bağlantı elemanlarının güvenilirliğine ve amacına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca, çalışma sırasında kauçuk tarafından toksik bileşenlerin emisyonunu hariç tutan bir sertifikaya sahip olmak zorunludur.

Ek işlevlere sahip cihaz çeşitleri

Basit bir tasarıma sahip tanklar, su ısıtma ekipmanı pazarındaki ürün yelpazesinin sadece bir parçasıdır. Bir DHW sistemine entegrasyon için işlevleri çok yararlı olan birçok kazan modeli vardır..

Örneğin, daha pahalı modellerin amaçlarından biri ısı birikimidir. Elektrik kesintileri olasıysa veya günlük tüketim oranları çok yüksekse biriktirme modu çok faydalı olacaktır. Bu tür modellerin tasarım özellikleri, geliştirilmiş ısı yalıtımı ve artırılmış tank hacmidir (300 litre veya daha fazla).

Musluklara en hızlı sıcak su beslemesini sağlayan bir diğer seçenek de sirkülasyon kazanıdır. Geleneksel tasarımın aksine, bu, sıcak su tedarik sistemi ile iletişim için üç branşman borusu ile donatılmıştır. İkisinde sıcak su, birinde soğuk su verilir. Su temini bir pompa kullanılarak gerçekleştirilir..

Devridaimli bir model kullanırken, örneğin ısıtılmış bir havlu askısı kurmak için ek bir kullanışlı devre donatabilirsiniz..

Model diyagramı

Bobinli cihazlardan daha az yaygın olan tank içi tank modelleridir. Isıtılacak suyun bulunduğu kap içeride, ısıtma devresi dışarıda

Böyle bir tanktaki su, ısı eşanjörlü ünitelerden daha hızlı ısınır, ancak maliyeti de daha yüksektir.

Tank boyutu ve anlamı

Silindirik ve kübik tanklar boyutlarına göre farklılık gösterir. Hacimleri litre olarak belirtilmiştir: 80-100 litre için küçük modeller var, ancak 1400-1500 litreye kadar alabilen hacimli modeller de var. Boyut, ailenin sıcak su ihtiyacına göre seçilir..

Montaj için ölçüler önemlidir. Duvar montajı için sadece hafif modeller uygundur – 200 litreye kadar, diğerleri zeminde durur. Kit içerisinde yer alan hem yatay hem de dikey duvara monte cihazlar özel bağlantılara sahiptir, zeminde duranlar ayak veya küçük bir stand ile donatılmıştır..

BKN'de branşman borularının yeri

Su ve soğutucuyu bağlamak için gerekli olan nozullar genellikle arkadan ve üstten çıkarılarak tankın borulara bağlanması daha uygun olur. Birkaç model için ön panel, bir sıcaklık sensörü (röle) ve teknik bir açıklık ile donatılmıştır.

Dikdörtgen üniteler, borulara sıkı dayanakları nedeniyle silindirik olanlara göre biraz daha az yer kaplar..

Güç hesaplama ve ekipman seçimi

İlk olarak, bir BKNsR şeması seçmek ve ekipman seçmek için, belirli bir tüketici için sıcak su kaynağı üzerindeki ısı yükünü hesaplamak gerekir. Yanlış bağlantı yöntemi, DHW devridaim sisteminin verimsizliğine veya ana ve pompa ekipmanının bozulmasına yol açacaktır..

Örneğin, hesaplamayı yapmak için, 4 kişilik bir aile için SNiP 2.04.01-85 “Binaların iç su temini ve kanalizasyon” normlarına göre sıcak su normları alın..

Basit hesaplamalar, bulaşık yıkamanın 336 l / hafta, duş – 1280 l / hafta, küçük eylemler için 280 l / hafta, toplam 2856 l / hafta veya 17 l / saat alacağını gösteriyor.

Güç formülü:

17×0.0375 = 0.637kW

Isıtıcının hesaplanan parametreleri:

 1. Minimum su tüketimi 1,5 l / dak.
 2. Tank hacmi – 100 l’den fazla.
 3. 2 saate kadar su ısıtma süresi.
 4. Isı yalıtım malzemesi poliüretan köpük veya mineral yün.
 5. Koruma elemanları: valfler, sıcaklık ve basınç sensörleri ve sigortalar.
 6. Hizmet ömrü – 10 ila 12 yıl.

Kazan çalışırken ne olur?

İşin şeması inanılmaz derecede basittir. Soğuk sıvı, girişten tanka girer, soğutucu, ünitenin tasarımına bağlı olarak bobin içinden veya tankların duvarları arasında dolaşır ve sıvıyı gerekli sıcaklığa getirir ve sonra bu durumda tutar. Soğutma sıvısı ısıtma ekipmanı ile ısıtılır.

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Ayrıca tasarım, bir gaz veya başka bir kazana ve doğrudan tüketim noktalarına besleme sağlayan giriş ve çıkış nozulları sağlar. Termostat, ısıtma ortamının sıcaklığını kontrol eder. Normalin altına düşer düşmez bu cihaz uygun sinyaller verir..

Elektrikli ve dizel ısı jeneratörleri

Dizel yakıtlı bir kazanın bir radyatör sistemine bağlanması, gaz kullanan tesisatların borularıyla aynı şekilde gerçekleştirilir. Sebep: dizel ünite benzer bir prensipte çalışır – elektronik olarak kontrol edilen bir brülör, ısı eşanjörünü alevle ısıtır ve soğutucunun ayarlanan sıcaklığını korur.

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Suyun ısıtma elemanları, bir indüksiyon çekirdeği veya tuzların elektrolizi nedeniyle ısıtıldığı elektrikli kazanlar da doğrudan ısıtmaya bağlıdır. Sıcaklık ve güvenliği korumak için, elektrik panosunda bulunan ve verilen bağlantı şemasına göre ağa bağlanan otomasyon sorumludur. Diğer bağlantı seçenekleri, elektrikli ısıtma kazanlarının kurulumuna ilişkin ayrı bir yayında gösterilmiştir..

Borulu ısıtıcılarla donatılmış duvara monte mini kazan odaları sadece kapalı ısıtma sistemleri için tasarlanmıştır. Yerçekimi kablolarıyla çalışmak için standart şemaya göre bağlanmış bir elektrot veya indüksiyon ünitesine ihtiyacınız olacak:

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Eğer bakarsanız, burada baypas gerekli değildir – kazan da elektriksiz çalışmayacaktır.

Besleme kapatıldığında su girişi

Çoğu depolama suyu ısıtıcısı kapalı tiptedir ve suyu yerçekimi ile boşaltmaz. Bununla birlikte, basınç olmadan su çekmeyi mümkün kılan bir dizi boru tesisatı ilavesi vardır. Bu eklentiler, servis için çıkarıldığında deponun boşaltılmasını en kolay hale getirir..

Her şeyden önce, teori: sıcak tank branşman borusu tankın en üstüne ulaşır, soğuk olan ise difüzör kapağının altında bulunur. Su, soğuk nozuldan boşaltılır ve hava, uzun bir sıcak çıkış borusu yoluyla tanka emilir..

En basit çözüm, küresel vananın monte edildiği noktaya kadar sıcak dirseğe bir tişört yerleştirmektir. Bu iki musluğu kullanarak, tanka hava emişi sağlayabilir ve “soğuk” boru hattından sıcak su kullanabilirsiniz. Ancak bu yaklaşım tamamen güvenli değildir: hava giriş valfini kapatmayı unutursanız, soğuk su besleme sisteminde basınç oluştuğunda evinizi su basması riskiyle karşı karşıya kalırsınız..

Problem iki şekilde çözülür. Birincisi, sıcak girişteki hava giriş valfine bir çek valf takılmasıdır. Sorun, doldurulmuş bir tankın yüksek borusunda hemen hemen her zaman az miktarda su bulunmasıdır, bu nedenle sistem çok kararlı çalışmaz – su sütunu, tankta göreceli bir vakum olsa bile valfin açılmasını önler. Sistemi ilk açtığınızda hortumdaki suyu manuel olarak boşaltmanız gerekir..

Soğuk besleme kapatma valfini atlayarak bir çek valf takmak da mümkündür. Bu durumda vana, normal su akışının karşısına monte edilir ve basınç uygulandığında tanka girişini engeller. Daha önce olduğu gibi, bu görev daha da az sayıda 3 yollu vana ile çözülebilir..

Hangi ısıtma üniteleri bağlanabilir?

Dolaylı bir ısıtma kazanı, katı yakıtlı bir kazan için uygundur, su uzun süre sıcak kalır. Kazan, gaz, elektrik veya akaryakıtla çalışan ısıtma üniteleri ile iyi gider. Yakıt türü konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Yani, dolaylı bir ısıtma kazanının montajı, su devresine çıkışı olan herhangi bir kazan ile birlikte gerçekleştirilir. Kombine tip, ana ısı eşanjörünün ısıtılması kapatıldığında sorunu çözecektir..

tek devreli kazan bağlantı şeması

Kurulum, hangi modelin seçildiğine bağlıdır: otonom bir su ısıtma kontrol sistemi ile veya değil. Otonom bir kontrol sistemi çok daha uygundur. İkinci durumda, bir sıcaklık kontrol sistemi üzerinde düşünmeniz gerekecektir. Dolaylı bir ısıtma kazanını tek devreli bir kazana bağlamak, yaklaşılması gereken sorumlu bir süreçtir. Her durumda, evde tek devreli bir kazan varsa, o zaman kazan, sıcak su temini için en iyi çözüm olarak kabul edilir..

Tavsiye. Kazanların hacmi büyükse, suyu ısıtma süresini azaltmak için birkaç ısı eşanjörü kurmak mantıklıdır. Aynı amaçla, suyun sıcaklığını uzun süre koruması için olduğu gibi, ısı yalıtımlı kazanlar yapılır..

Hangi kazanlara bağlanabilir

Dolaylı kazanlar herhangi bir sıcak su kaynağı ile çalıştırılabilir. Herhangi bir sıcak su kazanı uygundur – katı yakıt – odun, kömür, briket, peletler. Elektrikli veya akaryakıtla çalışan her türlü gaz kazanına bağlanabilir.

Dolaylı ısıtma kazanı için özel çıkışlı bir gaz kazanına bağlantı şeması

Dolaylı ısıtma kazanı için özel çıkışlı bir gaz kazanına bağlantı şeması

Sadece, yukarıda da belirtildiği gibi, kendi kontrollerine sahip modeller var ve daha sonra kurulumları ve çemberlemeleri daha kolay bir iştir. Model basitse, sıcaklık kontrol sistemi üzerinde düşünmeniz ve kazanı ısıtma radyatörlerinden sıcak su ısıtmaya geçirmeniz gerekir..

Tank şekilleri ve kurulum yöntemleri

Dolaylı ısıtma kazanı zemine monte edilebilir, duvara asılabilir. Duvara monte versiyonlar 200 litreden fazla olmayan bir kapasiteye sahiptir ve zemin tipi versiyonlar 1500 litreye kadar tutabilir. Her iki durumda da yatay ve dikey modeller vardır. Duvar versiyonunu kurarken, montaj standarttır – uygun bir dübel tipine monte edilen braketler.

Şekil hakkında konuşursak, çoğu zaman bu cihazlar bir silindir şeklinde yapılır. Hemen hemen tüm modellerde tüm çalışma çıkışları (bağlantı nozulları) arkadan dışarı çıkarılmaktadır. Bağlanmak daha kolay ve görünüm daha iyi. Panelin ön tarafında, bir sıcaklık sensörü veya termik röle takmak için yerler vardır, bazı modellerde bir ısıtma elemanı takmak mümkündür – ısıtma gücünün olmaması durumunda suyun ilave ısıtılması için.

Montaj şekline göre 50 litreden 1500 litreye kadar kapasitelerde duvara ve zemine monte edilirler.

Montaj şekline göre 50 litreden 1500 litreye kadar kapasitelerde duvara ve zemine monte edilirler.

Sistemi kurarken, ancak kazan gücü yeterli olduğunda sistemin verimli çalışacağını hatırlamakta fayda var..

Çemberleme cihazının nüansları

KN kazan, DHW sisteminin montajında ​​yer alan kazan, pompalar ve diğer ekipmanlarla birlikte kurulursa kablolama ve borulama yapmak daha kolaydır. Mevcut bir ağa ek bir cihaz gömmek çok daha zordur..

Her durumda, cihazların normal çalışması için bir dizi kurala uymanız gerekecektir:

 • kurulum için doğru yeri seçin – kazana mümkün olduğunca yakın;
 • kazanı kurmak için düz bir yüzey sağlayın;
 • termal genleşmeye karşı korumak için, hacmi BKN hacminin en az 1/10’u olan bir membran akümülatörü (ısıtılmış suyun çıkışına) takın;
 • her devreyi bir küresel vana ile donatın – cihazların rahat ve güvenli bakımı için (örneğin, üç yollu vana, pompa veya kazanın kendisi);
 • su besleme borularında geri akışa karşı koruma sağlamak için çek valfler takın;
 • filtreler ekleyerek su kalitesini iyileştirin;
 • pompayı (veya birkaç pompayı) doğru şekilde konumlandırın – motor ekseni yatay konumda olmalıdır.

Güvenlik nedeniyle, ağır cihazları alçıpan veya ince ahşap bölmelere sabitlemeye çalışmayın. Beton ve tuğla duvarlar uygundur. Braketler veya diğer tutucu türleri, braketler, ankrajlar, dübellerle sabitlenir.

BKN'nin Kurulumu

Cihazın tipine bakılmaksızın – zemin veya duvar – mümkünse, kazanın kurulduğu seviyenin üzerine veya aynı seviyeye monte edilir. Zemin için 1 m yüksekliğe kadar bir kaide veya sağlam bir stand yapabilirsiniz.

Montaj sırasında branşman boruları kazana doğru yönlendirilir (arkada veya asma duvarın arkasında maskelenmiş olsalar bile). Suyun basıncına ve basıncına dayanamayan oluklu hortumlar gibi güvenilmez ekipmanları kullanmayın..

Öncelikli bağlantı prensibi

DHW sistemine dolaylı bir ısıtma kazanı kurmadan önce, bağlantı prensibini seçmek gerekir: öncelikli veya öncelikli. İlk durumda, hızlı bir şekilde büyük miktarda sıcak su elde etmeye ihtiyaç duyulduğunda, soğutucunun tüm hacmi BKN bobininden pompalanır, bunun sonucunda su çok daha hızlı ısınır..

Su sıcaklığı gerekli seviyeye ulaştıktan sonra (bir termostatla ölçülür), akışı radyatörlere yönlendirmenin bir yolu vardır..

Önceliksiz bağlantı, soğutucunun tüm hacminin geçmesine izin vermez ve kazan, toplam akışın yalnızca bir kısmına hizmet eder. Böyle bir şemanın ekipmanı ile su daha uzun süre ısınır.

Önceliksiz BKN bağlantı şeması

Önceliksiz BKN bağlantı şeması: Kazana ayrı bir devre bağlanmıştır, bu nedenle radyatörleri (veya diğer ısıtma cihazlarını) kesme imkanı yoktur.

Öncelik şeması, ısıtmadan ödün vermeden gerekli miktarda suyu hızlı bir şekilde ısıtmayı mümkün kıldığı için daha verimlidir. Isıtma cihazları 30-50 dakika boyunca kapatılırsa, bu kadar kısa bir sürede odalardaki sıcaklığın düşmesi olası değildir, ancak ısıtılmış su yeterli olacaktır..

Kazanın bir genleşme tankına ihtiyacı var mı??

Dolaylı bir kazan, ısıtma sonucunda genişleyen büyük miktarda su içerir. Hacimdeki artışı telafi etmek için sisteme bir genleşme tankı kesilmelidir. Aksi takdirde, “fazla” su, aşırı basınç tahliye vanasından tahliye edilecektir. Genleşme tankının boyutu, kazan hacminin %10-12’si oranında seçilir. Isıtma sistemleri için genleşme tankları sıcak su üzerine yerleştirilmemelidir. Performans açısından farklılık gösterirler ve çok hızlı bir şekilde başarısız olurlar..

Dolaylı bir ısıtma kazanı nasıl seçilir

Prensip olarak, BKN seçimi, geleneksel bir depolama kazanı seçimine çok benzer. ama kısaca ana noktaları özetleyin.

Hacim, seçtiğiniz ilk şeydir. Görevinizi basitleştirelim: Ortalama olarak 1 aile üyesi 40-80 litre su içmelidir. Uygun kapasiteye sahip bir modelin seçiminde herhangi bir sorun olmayacaktır. Bugün dolaylı ısıtma kazanları pazarında 200 l ila 1500 l hacimli modeller sunulmaktadır..

Isıtma devresinden su akışı – bu özelliğe modelin veri sayfasından baktığınızdan emin olun..

Bu özelliğin değeri, ısıtma kazanından geçen toplam su hacminin %40’ından fazla olmamalıdır..

Tank malzemesi ve ısı yalıtımı – bilirsiniz, bir tank için en iyi seçim paslanmaz çeliktir. Yalıtım olarak poliüretan köpük veya mineral yün seçmek daha iyidir – en iyi ısı yalıtım özelliklerine sahiptirler..

Uzmanlar, köpük yalıtımlı modellerin seçilmesini önermemektedir. O çok iyi ısı tutmuyor.

Depolama tankının hacminin hesaplanması

Depolama tankının hacminin yaklaşık bir hesaplamasını yapmak için su sayacının basit bir okumasını kullanabilirsiniz. Eve sürekli aynı sayıda kişi geldiğinde, günlük tüketim aynı verilere sahip olacaktır..

Hacmin daha doğru hesaplanması, amaçları ve yaşayan aile üyelerinin sayısı dikkate alınarak muslukların sayılmasına dayanır. Karmaşık formüllere girmemek için sıcak su tüketimi tablodan alınmıştır..

Isıtma sistemine bağlantı şemaları

Su ısıtmak için dolaylı bir kazan için bir bağlantı şeması seçerken, cihazın evdeki yerini ve ısıtma sisteminin kablolama özelliklerini dikkate alın..

Basit ve sık kullanılan bir şema, üç yollu bir valf aracılığıyla dolaylı bir cihazın bağlanmasına dayanmaktadır. Sonuç olarak, iki ısıtma devresi oluşur: ısıtma ve sıcak su. Kazandan sonra vana önüne sirkülasyon pompası kesilir..

Sıcak su talebi küçükse, iki pompalı bir sistem şeması uygundur. Dolaylı su ısıtıcısı ve kazan iki paralel ısıtma devresi oluşturur. Her hattın kendi pompası vardır. Şema, sıcak suyun nadiren kullanıldığı kır evleri için uygundur..

Evde “sıcak zemin” sistemi radyatörlerle birlikte kuruluysa, bağlantı şeması daha karmaşıktır. Basıncı tüm hatlar boyunca dağıtmak için ve dolaylı bir kazan ile birlikte bunlardan üçü olacak, bir hidrolik distribütör kuruldu. Ünite, suyun “sıcak zemin”, su ısıtıcısı ve radyatörler yoluyla sirkülasyonunu normalleştirir. Distribütör olmadan pompalama ekipmanı arızalanır.

Devridaimli dolaylı su ısıtma cihazlarında gövdeden üç branşman borusu çıkar. Geleneksel olarak, ısıtma sistemine bağlantı için iki çıkış kullanılır. Üçüncü branş borusundan ilmekli bir halka yol açar.

Dolaylı su ısıtma cihazının üçüncü bir branşman borusu yoksa ve devridaim yapılması gerekiyorsa, dönüş hattı devresi soğuk su borusuna bağlanır ve ayrıca bir devridaim pompası devreye girer..

Devridaim, kazanın depolama tankındaki sıvı tamamen ısınmadan önce bile musluğun çıkışından sıcak su almanızı sağlar..

Eşanjör gücü

Bu parametre, ısıtma sisteminin bu ekipmana bağlanıp bağlanmayacağına, ailede kaç kişinin yaşadığına göre seçilir. Cihaz gücü seçimi ayrıca evin alanına ve su giriş noktalarının sayısına da bağlıdır..

Önemli özellikler

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

BKN’nin geometrik ve termal özelliklerinin seçimine ek olarak, dolaylı bir ısıtma kazanını bir gaz kazanına bağlamak için termal şemanın mümkün olduğunca verimli olması için birçok parametreyi dikkate almak gerekir..

Bunu yapmak için kullanıcının belirli koşulları yerine getirmesi gerekir:

 1. En uygun yeri seçin, uzmanlar BKN’nin konumunun kazana mümkün olduğunca yakın olması gerektiğini söylüyor.
 2. Yapının termal uzamasına karşı koruma sağlayın, bunun için, kazanın çalışma hacminin% 10’u hacme sahip bir membran akümülatörü, cihazdan sıcak su kaynağının çıkışındaki BKN devresine entegre edin..
 3. Kazanı bağlamadan önce, ısıtma ve ısıtılan ortam için her bir giriş / çıkış hattını küresel vanalarla donatın..
 4. Geri akışa karşı koruma sağlamak için musluk suyuna bir çekvalf takılmıştır..
 5. BKN’ye musluk suyu sağlamadan önce bir filtre takarak su arıtma işlemini gerçekleştirin.
 6. BKN duvar yapısının montajı, yanmaz malzemelerle ön işlem görmüş sağlam duvarlarda gerçekleştirilir..
 7. BKN’nin montajı, kazan ünitesi seviyesinin üzerinde veya onunla aynı seviyede gerçekleştirilir..

Ekipmanın hatasız kurulumu için kriterler

Hata yapmamak için odaklanması gereken ana kurulum noktaları arasında, boru hatlarının çaplarının giriş bağlantı parçalarına ve ayrıca elektrikli ısıtıcıyı besleyen kablonun enine kesitine karşılık gelmesi yer almaktadır. kazanın..

Besleme borularının çapı, giriş/çıkış hatları boyunca suyun serbest akışını sağlamalıdır. Bu nedenle, bağlantı parçalarının boyutuna geçiş ile daha büyük bir hortum çapına hala izin verilir, ancak boru hatlarının kesitinin kazanın giriş borularından daha küçük olması zaten büyük bir hata olarak görülmektedir..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Bir kazan tesisatını gerekli tüm donanımlarla elektrikli ısıtma ile donatmanın canlı bir örneği. Burada tüm gelen ve giden hatların yalıtımının yüksek kalitede (hatasız) olduğuna dikkat edilmelidir.

Besleme kablosunun kesitinde resim benzerdir. Daha büyük kesitli bir kablo kullanmak yasaktır ve daha küçük kesitli bir kablo kesinlikle yasaktır..

Doğru, normlara karşı artan kesitli bir kablo, kanallara döşerken zorluklar yaratır, daha fazla boş alan kaplar. Burada yük akımına bağlı olarak doğru olması mantıklı görünüyor.

Elektrik prizi genellikle doğrudan cihaza monte edilir. Zemin seviyesinden soket montaj yüksekliği 1,5 m’den az değildir Ev tipi kazanlar, tek fazlı alternatif akım 220-250 W ile güç kaynağı için tasarlanmıştır. Mevcut yük, kural olarak, 10 A’dan az değil.

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Kazan sisteminin elektrik şemasına göre bağlanması. Bu tür bir bağlantı hatasız yapılmış sayılabilir. Telin kesiti belgelerde belirtilene karşılık gelir, topraklama devresi mevcuttur

Kesin değer, ısıtıcının performansına göre belirlenir ve teknik belgelerde belirtilir. Devre kesicinin seçilmesi gereken belirtilen akım değeri içindir..

Örneğin, otomatik makineler için aşağıdaki akım kesme standartları, akış ısıtıcıları için geçerlidir (tablo):

Kazan gücü (akış devresi), kW Makinenin kesme akımı, A
3.5 yirmi
5.5 25
6.5 otuz

Kural olarak, gerekli tüm bağlantı parametreleri, kazan talimatlarında belirtilmiştir. Kullanım kılavuzu, tüm kurulum noktalarını tam olarak açıklar. Bu nedenle, cihazın paketinde bulunan belgelerin kurulumdan önce dikkatlice incelenmesi önerilir..

Neden küçük su ısıtıcıları kurun?

Bu tür ekipmanı kurmanın birkaç nedeni vardır, uygun bir modelin seçimi büyük ölçüde onlara bağlıdır..

 1. Sıcak su kaynağının tamamen olmaması durumunda. Bu tür odalarda sadece küçük bir lavabonun altındaki bir su ısıtıcısı değil, aynı zamanda banyo için büyük hacimli bir depolama kazanı da kurulabilir..
 2. Yaz mevsiminde kullanım içindir. Her yıl birçok şehirde, su şebekelerinin teşhisi ve onarımı için sıcak su rutin olarak kapatılır. Evsel ihtiyaçlar için suyun sürekli ısıtılmasında zorluk yaşamamak için, çoğu bu tür ekipmanları dairelerine kurar..
 3. Sıcak suyun aniden kesilmesi durumunda, evde inşaat çalışmaları veya boru değişimi yapılabileceği durumlarda. Bu durumda, küçük hacimli cihazların kullanılması önerilir. On litrelik bir şofben hem lavabonun altına hem de duvara kolayca sığar ve herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Ayrıca çoğu zaman mekanın estetik görünümünü bozmayacak klasik renklerde üretildiğini de belirtmek gerekir..

yere bir su ısıtıcısı koymak mümkün mü

Önemli özellikler ve ekipman

Elektrikli ısıtıcılar akış ve depolama olarak ikiye ayrılır. Sıcak su temini için genellikle akış modelleri kullanılır, ısıtma için depolama tipi bir kazan (kazan) gereklidir.

Çok tarifeli enerji ödemesi için bir kazan ile tasarruf edebilirsiniz: kazan çoğu zaman elektriğin daha ucuz olduğu gece bölgesinde çalışır.

Uzmanlar, kilovat güç başına 25 litre oranına göre sürücünün hacminin hesaplanmasını tavsiye ediyor. Kazan için temel gereksinim: duvarların iyi ısı yalıtımı.

Gerekli kazan gücü, on metre alan başına 1 kilovat artı bir düzeltme faktörü olarak hesaplanır..

Ilıman iklime sahip bölgeler için, kuzey bölgeleri için tasarım kapasitesine yüzde 15 eklemek – bir buçuk ila iki kat artırmak için yeterlidir. Çift devreli bir kazan için, DHW’de nihai değere en az çeyrek ekleyin.

Isıtma elemanı, tipi ne olursa olsun, eşanjör tankına yerleştirilir. Tankın kendisi, besleme borusunu ve dönüşü bağlamak için nozullarla donatılmıştır..

Kontrol cihazları mutlaka şunları içerir:

 • basınç ölçer;
 • emniyet valfli sıcaklık sensörü;
 • havalandırma;
 • manuel veya otoregülatör;
 • ağa bağlantı için elektrik düğümü.

Güç kontrolü kademeli ve sorunsuz olabilir (kontrol sisteminde yerleşik bir reosta varsa).

Yüksek kaliteli bir ithal model genellikle ek işlevlerle donatılmıştır: sorunsuz başlatma, likit kristal ekran, ayarları programlama yeteneği.

Lavabo için kazanın boyutu nasıl seçilir

Lavabonun altına kurulum için, hem 10 veya 15 litrelik Thermex Hit serisi gibi küçük kapasiteli bir depolama suyu ısıtıcısı hem de akış çalışma prensibine sahip bir cihaz uygundur. Tabii ki, ikinci seçeneğin kurulması durumunda daha fazla boş alan olacak, ancak her kablolama güçlü ısıtma elemanına dayanmayacak ve böyle bir cihazın kullanılması elektrik faturaları üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olacaktır..

Lavabonun altına monte edilebilen kazanlara gelince, bunlar su deposunun hacminde farklılık gösterir..

 1. On litrelik versiyon, iki kişiden fazla olmayan küçük bir aile için uygundur. Bir kişi için böyle bir su kaynağı aşırı görünebilir, ancak bu durumda elektrik israfından tasarruf edebilirsiniz. Her kullanımdan sonra tank kapatılmazsa, faturalarda gözle görülür bir fark görebileceğinizi belirtmekte fayda var. Bir kişi için bir tank kurmayı planlıyorsanız, o zaman en iyi seçenek olarak, bir akış.
 2. On beş litrelik versiyon, ailenin orta yaşlı bir çocuğu olduğu özel bir ev veya apartman dairesi için idealdir. Bebek hala küçükse, ona bakmak daha fazla su gerektirecektir ve bu durumda tank ağır yükle baş edemeyebilir..
 3. Bugün, 20 litrelik model en uygun ve talep edilenlerden biri olarak kabul ediliyor. Su kaynağını dikkatli kullanırsanız, iki yetişkin için fazla zorlanmadan duş bile alabilirsiniz, bu aile özel bir evde yaşıyorsa son derece önemlidir. Böyle bir mutfakta, en etkileyici olanı bile, her ne pahasına olursa olsun yeterli su olacağından, gerekli tüm şeyleri güvenle yapabilirsiniz. Uzmanlara göre bu hacim, beş kişilik geniş bir ziyafetten sonra tüm bulaşıkları yıkamak için yeterli..

Çok sayıda insan için bir su ısıtıcısının aktif kullanımı anlamına geliyorsa ve kapasitif bir cihaz kurmak mümkün değilse, lavabonun altına bir akış versiyonu kurmak daha iyidir. Kısıtlama olmaksızın gerekli hacimde suyu ısıtabilir. Ancak bu durumda elektrik tüketiminin birkaç kat artabileceği anlaşılmalıdır. Her şey ne kadar etkili kullanılacağına bağlıdır..

yere bir su ısıtıcısı koymak mümkün mü

Lavabo Su Isıtıcı Üreticileri

Satın alırken, menşe ülkeye dikkat etmeniz önerilir. Kural olarak, Çin üretimi en ekonomik seçenek olarak ortaya çıkıyor, ancak kısa bir süre sonra ana parçaların değiştirilmesi gerekecek ve bu da ek masraflara yol açacaktır. Bu firmalar arasında Polaris, Ballu üreticileri bulunmaktadır. Ancak, günümüzde en çok talep edilen bu ekonomik seçeneklerdir. Alman, İsviçre veya yerli üretim modelleri daha güvenilir, örneğin Thermex, Electrolux, AEG, Gorenje.

Tavsiye:

 • Tankın gerekli hacmini hesaplamak için kişi başına su tüketimini hesaba katın – 90 litreye kadar. Soğutucu akışkanın (su) debisinin, kazandan geçen toplam su hacminin %35-38’ini geçmemesi gerektiği de dikkate alınmalıdır..
 • BKN’nin kapasitesi sınırlı olduğundan, bazı durumlarda birkaç ısıtma tankının kullanılması gerekebilir, örneğin: biri ısıtma için, diğeri kesintisiz sıcak su temini için.
 • Kazanın bazı modelleri, bu cihazların sıcak mevsimde geleneksel bir elektrikli depolama tipi su ısıtıcısı olarak kullanılmasına izin veren ısıtma elemanları ile donatılmıştır..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Şemalar ve bağlantı özellikleri

Dolaylı bir ısıtma kazanını bağlamak için iki ilke vardır: sıcak su ısıtma önceliği olan ve olmayan. Öncelikli ısıtma ile gerekirse, tüm ısıtma ortamı kazan ısı eşanjöründen pompalanır. Isıtma biraz zaman alır. Sıcaklık ayarlanan sıcaklığa ulaştığında (bir sensör, termostatik vana veya termostat tarafından kontrol edilir), tüm akış radyatörlere geri yönlendirilir..

Su ısıtma önceliği olmayan şemalarda, soğutucu akışının yalnızca belirli bir kısmı dolaylı su ısıtmaya yönlendirilir. Bu, suyun uzun süre ısıtılmasına neden olur..

Önceliksiz şema

Dolaylı bir ısıtma kazanı bağlarken, öncelikli bir şema seçmek daha iyidir – gerekli miktarda sıcak su sağlar. Aynı zamanda, ısıtma çok fazla acı çekmez – tüm su hacmini ısıtmak için genellikle 20-40 dakika ve sıcaklığı genel olarak bir akış hızında tutmak için 3-8 dakika yeterlidir. Böyle bir süre boyunca hiçbir ev onu hissedecek kadar soğuyamaz. Ancak bu, kazanın kapasitesinin kazanın kapasitesi ile karşılaştırılabilir olması şartıyla sağlanır. İdeal olarak, kazan %25-30’luk bir marjla daha verimlidir..

Genel kurallar

Sıcak su rayına bağlı tüm cihazların normal çalışmasını sağlamak için, kazanın çıkışına (ısıtma için değil) sıcak su için bir genleşme tankı monte edilmiştir. Hacmi tank hacminin %10’u kadardır. Termal genleşmeyi nötralize etmek için gereklidir..

Dolaylı ısıtma suyu ısıtıcısının ayrıntılı boru şeması

Dolaylı ısıtma suyu ısıtıcısının ayrıntılı boru şeması

Ayrıca, bağlantının her koluna kapatma vanaları (küresel vanalar) monte edilmiştir. Her cihazın kullanılabilmesi için gereklidirler – üç yollu bir vana, bir sirkülasyon pompası vb. – gerekirse, bağlantıyı kesin ve servis yapın.

Çek valfler genellikle besleme boru hatlarına da monte edilir. Karşı akış olasılığını dışlamak için gereklidirler. Bu durumda, dolaylı bir ısıtma kazanının bağlantısı güvenli ve bakımı kolay olacaktır..

Cebri sirkülasyon sisteminde kazanın yanına kurulum (3 yollu vana ile)

Sistemde zaten bir sirkülasyon pompası varsa ve şebekeye monte edilmişse ve cebri ısıtma kazanı kazanın yanına yerleştirilebilirse, kalorifer kazanından giden ayrı bir devre düzenlemek daha iyidir. Dolaylı bir ısıtma kazanının bu bağlantısı, besleme borusuna bir sirkülasyon pompasının monte edildiği çoğu duvara monte gaz veya diğer kazanlarla gerçekleştirilir. Bu bağlantı şeması ile, şofben ve ısıtma sisteminin paralel olarak bağlandığı ortaya çıkıyor..

Akış hattında bir pompa ve kazanın yanında bulunan bir şofben varsa

Akış hattında bir pompa ve kazanın yanında bulunan bir şofben varsa

Bu borulama yöntemiyle, sirkülasyon pompasından sonra, bir sıcaklık sensörü (kazan üzerine kurulu) tarafından kontrol edilen üç yollu bir vana monte edilir. Üç yollu vananın çıkışlarından biri, kaloriferi bağlamak için kazan branşman borusuna bağlanır. Kazana girmeden önce dönüş borusuna bir tişört kesilir, ısı eşanjöründen suyu boşaltmak için bir branşman borusu bağlanır. Aslında, ısıtma sistemine bağlantı bitti..

Bu şema için prosedür aşağıdaki gibidir:

 • Sensör, su sıcaklığının ayarlanandan daha düşük olduğu bilgisini aldığında, üç yollu vana, soğutucuyu kazana geçirir. Isıtma sistemi kapanır.
 • Soğutma sıvısının tüm akışı ısı eşanjöründen geçer, tanktaki su ısınır.
 • Su yeterince ısınır, üç yollu valf, soğutucuyu ısıtma sistemine yönlendirir..

Devridaim gerekirse ne yapmalı

Genellikle, banyoda suyun sürekli dolaşması gereken ısıtılmış bir havlu askısı olduğunda bir durum ortaya çıkar. Hem kazan hem de kazan bu sürece dahil olabilir..

Bu durumda, ısıtılan su, bir pompa kullanılarak kapalı bir daire içinde sürekli olarak dolaşacaktır. Böyle bir şemanın avantajı, musluktan gelen suyun hemen sıcak akmasıdır (tahliye etmenize gerek yoktur).

Ancak bir dezavantaj da var: Devridaim sırasında yakıt tüketimi artar. Isıtılmış havlu askısı boyunca hareket eden su hızla soğuyacak, kazanın sıcak su kaynağı tarafından daha sık “dikkati dağılması” ve aynı zamanda ek yakıt tüketmesi gerekecektir. Bu, özellikle katı yakıtlı bir kazanın ve bir dolaylı ısıtma kazanının dahil olduğu şemalarda hissedilecektir..

katı yakıtlı kazan için kazan

Ancak bu an bile pek çok kişiyi bu yöntemin uygulanmasından alıkoymaz. Devridaim sırasında su katmanları karıştırılır ve DHW devresindeki toplam su ısıtma sıcaklığı düşer. Normal modda, önce tanktaki suyun üst tabakası kullanılır ve daha sıcaktır. Ancak havlular her zaman kuru olacaktır..

Bu eksiklikler nasıl önlenir? Halihazırda sağlanan devridaim ile dolaylı su ısıtmalı özel kazan modelleri vardır. Isıtılmış havluluk, kazan üzerinde bunun için öngörülen borulara bağlanır. Cihazlar, aynı hacme sahip su ısıtıcıları için benzer seçeneklerden çok daha pahalıdır, sadece devridaim sistemi yoktur.

Devridaim kurulum talimatları

Sıhhi tesisat armatürlerinin evde, kazandan veya üst katlardan önemli bir mesafede bulunması sıklıkla olur. Bu durumda bina sahipleri sıcak su elde etmek için genellikle banyolardaki musluklardan borulardaki durgun ve soğumuş suyun akmasını beklemek zorunda kalırlar. Ve bu, elbette, uygunsuz ve özellikle ekonomik değil..

Bu durum, bir kır evinde bir devridaim sistemi monte edilerek düzeltilebilir. Böyle bir ağın kurulumu yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir:

 • tüketiciye mümkün olduğunca yakın, sıcak su besleme borusuna bir tişört kesilir;
 • tee gerekli uzunlukta bir boru bağlanır;
 • uzatılmış hat, devridaim borusu aracılığıyla kazana bağlanır;
 • branşman borusundaki kazanın yanında, devreyi çok yüksek olmayan ek bir pompa keser.

Böyle bir şema kullanıldığında, pompa elektrik şebekesine açıldıktan sonra kazan ile tüketici arasındaki borulardaki su durgunlaşmayacak ve buna göre soğutulacaktır. Yani ev sakinleri muslukları açtıktan hemen sonra sıcak suyu kullanabilecekler..

Faydalı nitelikler

Cihazın hacmi 30 ila 1500 litre arasında değişebilir, amacına bağlıdır. 200 litreye kadar hacme sahip üniteler duvara monte, daha çok zemine monte olarak üretilmektedir. Tipik olarak, bir ailenin sıcak su ihtiyacını karşılamak için 200 litrelik bir boyler yeterlidir. Bu cihazın verimliliği yüksektir ve yaklaşık %90’dır..

Modern modeller ek elektrikli elemanlar, ısıtma elemanları ile donatılmıştır veya bunları bağlama yeteneğine sahiptir. Bu, ek bir su ısıtma kaynağı olarak kullanılmalarına ve sıcak aylarda kazanın kapatılmasına izin verir, bu da kazanın servisini önemli ölçüde artırır..

İki sirkülasyon pompalı şema

Bir sirkülasyon pompasına sisteme bir şofben takarken, ancak yanına değil, ancak belirli bir mesafede, şofben üzerindeki devreye bir sirkülasyon pompası takmak daha iyidir. Bu durumda dolaylı bir ısıtma kazanının bağlantısı aşağıdaki şemada gösterilmiştir..

Otomatik kontrollü bir kazan için bağlantı şeması

Otomatik kontrollü bir kazan için bağlantı şeması

Sirkülasyon pompası, besleme borusuna veya tersine monte edilebilir. Bu şemada üç yollu vana yoktur, devre sıradan tee’lerle bağlanır. Soğutucu akışının değiştirilmesi, pompaları açıp kapatarak gerçekleştirilir ve iki çift kontağı olan bir sıcaklık sensörü tarafından kontrol edilir..

Tanktaki su sensörde ayarlanandan daha soğuk ise kazan devresindeki sirkülasyon pompasının güç devresi açılır. Belirtilen ısıtma derecesine ulaşıldığında, pompanın kontakları kapanır, bu da soğutucuyu ısıtma sistemine yönlendirir..

Uçucu olmayan bir kazan için şema

Uçucu olmayan bir kazanlı bir şemada, kazanın önceliğini sağlamak için radyatörlerden daha yüksek olması istenir. Yani, bu durumda, duvar modellerinin montajı arzu edilir. İdeal olarak, dolaylı su ısıtıcısının alt kısmı, kazan ve radyatörlerin üzerindedir. Ancak böyle bir düzenleme her zaman mümkün değildir..

Devreler, kazan zemine yerleştirildiğinde de çalışacak, ancak su daha yavaş ısınacak ve alt kısımda yeterince sıcak olmayacaktır. Sıcaklığı, dönüş boru hattının ısınma derecesi ile karşılaştırılabilir olacaktır, yani sıcak su temini daha az olacaktır..

Uçucu olmayan ısıtma ile, soğutucunun hareketi yerçekimi kuvveti nedeniyle gerçekleşir. Prensip olarak, geleneksel şemaya göre dolaylı bir ısıtma kazanı – onu ısıtmak için devrede bir sirkülasyon pompası ile bağlamak mümkündür. Basitçe bu durumda, elektrik kesildiğinde sıcak su olmayacaktır. Bu dönüşten memnun değilseniz, yerçekimi sistemleriyle çalışacak birkaç şema var..

Dolaylı bir ısıtma suyu ısıtıcısını yerçekimi sistemine bağlama şeması

Dolaylı bir ısıtma suyu ısıtıcısını yerçekimi sistemine bağlama şeması

Bu şemayı uygularken, su ısıtıcısına giden devre, ısıtmadan 1 adım daha büyük çaplı bir boru ile yapılır. öncelik veren bu.

Bu şemada, ısıtma sistemine bir branşmandan sonra, kelepçeli sensörlü bir termostatik kafa monte edilir. Pillerle çalışır ve harici güç gerektirmez. İstenilen su ısıtma sıcaklığı termostat regülatöründe ayarlanır (kazan beslemesindeki sıcaklıktan daha yüksek değil). Tanktaki su soğukken termostat kazana giden beslemeyi açar, soğutucu akışı esas olarak kazana gider. Gerekli dereceye kadar ısıtıldığında, soğutma sıvısı ısıtma koluna yönlendirilir..

Doğal sirkülasyonlu kapalı tip

Ayrıca, az sayıda ısı tüketicisine sahip oldukça basit bir boru şeması. Şema açık tipe çok benzer. Dönüş borusuna monte edilmiş, membranlı kapalı bir genleşme tankının dahil edilmesiyle ayırt edilir. Ayrıca, güvenlik grubunu da unutmayın. Bazı modeller üretimde zaten bununla donatılmıştır..

Polipropilen ile bir ısıtma kazanı bağlarken burada birkaç önemli nokta vardır. Isı üreticisinden güvenlik grubuna giden branşman borusu metalden yapılır, daha sonra polipropilenden döşenir. Ayrıca, monte edilmiş üç yollu vana ve sensör ile dönüş borusunun bölümü metalden yapılmıştır. Polipropilen düşük ısı iletkenliğine sahiptir. Üzerine üç yollu vana takılı ise sıcaklık artışına gecikmeli tepki verecek ve sensör yanlış bilgi verecektir..

Açık devre

Bir ısı kaynağını bağlamanın birkaç yolu vardır. En yaygın olanı, katı yakıtlı bir kazanı açık tip bir ısıtma sistemine bağlama şemasıdır. Böyle bir çemberlemenin avantajları şunlardır:

 • yüksek performans;
 • sistemin montaj kolaylığı;
 • güvenlik;
 • oynaklık eksikliği;
 • düşük ekipman maliyeti.

Dezavantajlar, soğutucunun sıcaklığını kontrol etmenin karmaşıklığını içerir. Açık bir genleşme tankı yoluyla sisteme oksijen girişi, boru hatlarının iç yüzeyinde korozyona neden olur..

Genleşme tankına oksijen girişini sınırlamak için, soğutucunun tüm yüzey alanı üzerinde bir film oluşacak şekilde yağ sıvısı eklemek gerekir..

Duvara monte tek devreli kazana bağlantı

Tipik olarak, duvara monte gaz kazanları, yerleşik bir sirkülasyon pompası ve ısıtma ile kazan ısıtma devresi arasında geçiş yapmaktan sorumlu bir valf ile donatılmıştır. Bu durumda ilave bir sirkülasyon pompası veya üç yollu vana kurulumuna gerek yoktur. 2 boruyu bağlamak yeterlidir – besleme ve dönüş, kazan için bir sıcaklık sensörü satın alın ve tam teşekküllü bir sistem kullanın.

dolaylı ısıtma kazanlı tek devreli kazan

Dolaylı bir ısıtma kazanının Buderus Logamax U072 kazanına bağlanmasına bir örnek. Tüm bağlantılar kazanın arkasındaki duvara daha yakındır..

Isı taşıyıcı, kazandan eşanjörün üst kısmına verilir, serpantinden geçer ve borudan kazana geri döner. Kazanı dolaylı bir ısıtma kazanına bağlama prensibi, suyun tanka girmesini sağlamak için kullanılır. İlk başta, ısı eşanjörünün nispeten soğuk bir bölümü tarafından ve daha sonra daha sıcak bir bölümle ısıtılmaya başlandı..

bir kazanı tek devreli bir kazana bağlama şeması

Duvara monte tek devreli kazanlı dolaylı ısıtma kazanı için boru şeması

Beslemede ve dönüşte iki sistem arasında kesme vanaları olmalıdır. Küresel vanalar, kazanın yanına veya doğrudan su ısıtıcısının giriş ve çıkışına monte edilir. Kazan, hızlı bir bağlantı ile bağlanır. Bu bağlantı, kolay bakım veya gerektiğinde kazanın değiştirilmesi için sağlanmıştır..

Giriş ve dönüşte küresel vana kazanın yanına monte edilmişse, vana ile şofben arasına sökülebilir bağlantılar yapılır. Duvara monte tek devreli kazanlar, farklı şemalara göre dolaylı bir ısıtma kazanına bağlanır – örneğin besleme gibi yalnızca bir çıkış varsa, geri dönüş ısıtma sistemi ile paylaşılabilir. Hem tedarik hem de dönüş için 2 çıkış vardır. Bazı elektrikli kazanlar ve gaz kazanları, dolaylı bir ısıtma kazanı borulaması için bir çıkışa sahip değildir. Bu durumda kombi bağlantı kiti satın almak gerekir. Ancak kit, kazan otomasyonuna bağlanmak için kullanılması gereken bir valf ve bir servo motor içermelidir..

Bu, bir gaz kazanı Baxi Ecofour örneğine benziyor:

bir gaz kazanı baxi ecofour'u bir kazana bağlama

Yerde duran tek devreli bir kazana bağlantı

İlk tip tek devreli bir kazana bağlantı, prensipte ikincisinden farklı değildir. Ayrıca bir akışı ve dönüşü vardır – akış üstten beslenir ve geri dönüş alttan döndürülür. Tek uyarı, üstte bir hava kilidinin oluşabileceğidir. Bunu önlemek için, otomatik bir hava menfezi takılmalıdır..

bir kazanı yerde duran bir kazana bağlama şeması

Dolaylı bir ısıtma kazanı, zemin tipi bir kazana nasıl bağlanır? Yer tipi kazanlarda dahili pompa ve 3 yollu vana bulunmaz, bu nedenle ek olarak 3 yollu vana veya sirkülasyon pompası takılmalıdır. Bir kazanın sirkülasyon pompalı bir yerde duran bir kazana nasıl bağlanacağının şemasına daha yakından bakalım..

Kazandan gelen dönüşü, tees kullanarak doğrudan yer tipi gaz kazanına bağlarız. Dönüş hattına veya beslemeye bir sirkülasyon pompası takıyoruz. Kapatma vanalarını unutmayın – pompadan önce ve sonra bir küresel vana, ayrıca bir filtre ve bir çek valf monte ediyoruz. Kazanı bağlarken, sökülebilir bağlantılar kurarız: küresel vanayı sadece dönüş hattına kurarız, çünkü beslemede pompanın yanına zaten bir küresel vana takmışızdır. Bu bağlantı şeması ile pompa, kazan otomasyonu tarafından kontrol edilir – kazanın ne zaman ısıtılması gerektiğine bağlı olarak açılır ve kapanır..

Manifold veya hidrolik ok ile bağlantı

otonom kazan dairesi

İkinci bağlantı seçeneği ile hidrolik ok işaretinden sonra kendi ayrı pompası ile kazandan besleme ve dönüş bağlanır. Hidrolik oktan sonra, genellikle, örneğin yerden ısıtma devresinde, radyatör devresinde kendi bireysel pompalarına sahip bir kollektör kablosu kurulur ve kazan ısıtma devresi buraya, kendi ayrı pompasıyla bağlanır. Bu durumda, kazanı ve bu şemada bulunan tüm pompaları kontrol edecek ek otomasyona ihtiyaç duyulacaktır..

Bu bağlantı şeması, iki ila üç katlı büyük evler için uygundur. Kazandan, besleme kollektöre gider ve orada zaten her katın ısıtmasına ve dolaylı ısıtma kazanına dağıtılır..

Çözülmesi gereken tek bir sorun kaldı – tankı ne zaman ısıtacağınızı anlamak. Bunu yapmak için, daldırma ampullü bir termostat takın ve bunu bir sirkülasyon pompasına bağlayın. Kazan soğuduğunda, termostat pompanın açılması için sinyal verir ve bunun tersi de geçerlidir..

Doğal olarak, bir kazan ve bir kazan bağlamak için başka seçenekler de var, ancak bugün için en yaygın şemalardan bahsettik..

Hidrolik akümülatör bağlantısı

Bir kazanı sıcak su tedarik şemasına göre bağlamayı düşünün – bir kazana bağlı duvara monte bir gaz kazanı gibi, bir ısı eşanjörü ısınır. Borudan yükselen soğuk su, kaba filtreden geçer ve ardından duvar boyunca doğruca kazana gider. Soğuk su borusunu kazana bağlamadan önce, tanka doğru yönlendirilmesi gereken, sökülebilir bağlantılı bir küresel vana monte edilmelidir. Ardından, ikisi bir arada olarak adlandırılan bir güvenlik çek valfi takmalısınız. Bundan sonra, bir hidrolik akümülatör (genleşme tankı) bağlamak için bir tişört takın ve ancak bundan sonra soğuk su borusunu kazana bağlayın..

akümülatörün kazan şemasına bağlanması

Soğuk su bağlarken, tam olarak yukarıdaki sırayı izlemelisiniz:

 • küresel vana;
 • güvenlik çek valfi;
 • genleşme tankı;
 • kazana bağlantı.

Girişte, yani kazanın yanında böyle bir çemberleme yapılması tavsiye edilir. Kazanın emniyet çek valfi genellikle bir su ısıtıcısı ile birlikte verilir. Kite dahil değilse veya kaybolursa satın almanız gerekir. Bir emniyet çek valfini hazır veya ayrı olarak, yani ayrı bir emniyet valfi ve ayrı bir çek valf satın alabilir ve birbirine bağlayabilirsiniz. Küresel vanadan sonra soğuk su, dönüş vanasından geçmeli ve ardından emniyet vanasından geçmeli ve genişletilmiş tanka gitmelidir..

ısıtma için emniyet valfi

Bir emniyet çek valfi satın almadan önce, hangi basınçta çalışması gerektiğine kazan pasaportuna bakmanız gerekir. Böylece her şeyi doğru bağladığımız için kazana soğuk su verdik. Sıcak su çıkışında, musluk ile kazan arasına takılması gereken sökülebilir bağlantılı küresel vana takmamız yeterlidir. Gerekirse kazan için bir genleşme tankı takılabilir ve bunun için sıcak su çıkışına musluk ile kazan arasına bir tee takılır ve bir genleşme tankı bağlanır. Tanklar, sıcak veya soğuk su temini veya sadece sıcak su temini için evrenseldir. Ana şey, su sıcaklığının çalışmasıdır – +70 dereceye kadar.

Isıtma için kullanılan genleşme tankları sıcak su temini için uygun değildir. DHW sistemleri için genleşme tankları, kazanın kapasitesine bağlı olarak seçilir. Kural olarak, toplam hacmin en az %10’u.

Küçük bir marjla akümülatörlerin seçilmesi önerilir:

 • 150 litre – 18 litre tank;
 • 200 litre – 25 litre tank.

Birkaç kazanın tek bir sisteme bağlanması

Kararsız bir gaz veya elektrik kaynağının olduğu bölgelerde, örneğin katı yakıt ve gaz olmak üzere iki kazan kurmaya başvururlar. İki ünite farklı şekillerde çalışabilir:

 1. Seri bağlantı – ısıtılmış soğutucunun katı yakıtlı kazandan beslendiği üniteler arasına bir termal akümülatör monte edilmiştir. Daha sonra bir gaz cihazı ile sisteme gönderilir ve daha sonra tüketicilere ayrışır..
 2. Paralel bağlantı – bu durumda katı yakıt ünitesinin çalışması güvenlik sensörleri tarafından izlenir. Ünitelerden herhangi birini kapatabileceğiniz üç yollu bir vana da monte edilmiştir..

Yerden ısıtma nasıl bağlanır?

3 kW kapasiteli kazan, “sıcak yerden” ısıtma sistemine uyarlanabilir. 30 m2’lik bir alanı ısıtabilecektir. Optimum zemin sıcaklığı 24 ° C’dir. Bu modu elde etmek için yaklaşık 40 ° C sıcaklığa sahip bir soğutucu gereklidir..

Yerden ısıtma için, sıcak ve soğuk çıkışlı bir su ısıtıcısına ihtiyacınız olacaktır. Nozulların optimum çapı 26 mm’dir. Soğutucuyu ısıtma sistemine boşaltan metal borular bunlara bağlanır..

 1. Kaba bir taban üzerine sıvı bir hat döşenir. Bunun için ısıya dayanıklı plastikten yapılmış borular kullanabilirsiniz. Manifold dağıtıcısındaki soğuk ve sıcak çıkışa bağlanırlar..
 2. Distribütörden kazana giden metal borular.
 3. Manifold üzerine termal başlıklı üç yollu bir valf monte edilmiştir. “Sıcak zeminin” sıcaklığını düzenler.
 4. Sıcak devreye bir sirkülasyon pompası monte edilmiştir. Soğutucuyu hatta pompalar.
 5. Isıtma sisteminden fazla suyu çıkarmak için bir genleşme tankı sağlanmıştır. Kazan girişinde soğuk metal boru üzerine monte edilir. Önünde, hava çıkışı için bir tüp donatın.

Yerden ısıtma için bir su ısıtıcısında, soğutma sıvısı belirli bir sıcaklığa ulaşır ve memeden sıcak devreye boşaltılır. Su ana hatta basınç altında girer. Kafa bir sirkülasyon pompası tarafından sağlanır.

Sıvı, manifolddan zemin devresine akar. Soğutulmuş su toplayıcıdan dönüş borusuna akar. Soğutma sıvısının sıcaklığı belirlenen normu aşarsa, üç yollu vanadaki otomasyon sıcak su erişimini kapatır ve soğutulmuş soğutma sıvısı için çıkışı açar; karıştırma odasında birleştirilirler.

Sıcak su sıcaklığı kademeli olarak düşer. Soğutma sıvısı soğutulduğunda, termal kafa soğutulmuş sıvının erişimini engeller ve kazandan gelen su tekrar sisteme girer..

Yerden ısıtma için su ısıtıcısına ve su sıcaklığını düzenleyen kollektöre ayrı otomatik cihazlar monte edilmiştir. Manifold üzerindeki bir termal kafa, zemindeki akışkan devresinin çalışmasını kontrol eder. Kazan üzerindeki termostat, kazan içerisindeki suyun ısınmasını düzenler..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Aşağıdaki markaların depolama kazanlarını satın almanızı öneririz: Ariston, Timberk, Zanussi, Gorenje. Ekipman için Moskova’ya gitmek gerekli değildir. Su ısıtıcıları, ısıtma cihazları mağazalarında çevrimiçi ticaret platformları aracılığıyla satın alınır.

Sıcak bir zemin veya radyatör ısıtma sistemi için bir hat bağlama özelliğine sahip kazanları seçin.

Elektrik veya gaz ünitesi ile kurulum

Ana katı yakıt ünitesi olan bir ısıtma sistemine iki ısı jeneratörü monte edilebilir ve ek bir gaz veya elektrik kazanıdır. Bu seçenek uygundur çünkü geceleri otomatik modda çalışan kazanı açabilirsiniz. Silindirlerdeki gazın, düzenli yakıt ikmali ile ilgilenme ihtiyacı nedeniyle ana enerji taşıyıcısı olarak kullanılması sakıncalıdır. Elektrik en pahalı enerji kaynağıdır ve bölgenin ucuz gece tarifeleri sistemine sahip olması durumunda böyle bir kazan ünitesini yalnızca geceleri çalıştırmak en karlı olanıdır..

Büyük bir evi ısıtmak için katı yakıt ve gaz kazanları tek bir sisteme nasıl bağlanır? En basit seçenek, ek olarak düşük kayıplı bir başlık olarak işlev görecek olan bir ısı akümülatörü aracılığıyla iki ısı üreticisini paralel olarak bağlamaktır..

Tampon tanktaki su katı yakıt ünitesi tarafından ısıtılırken gaz kazanı bekleme modunda çalışır. Yakıt yandıktan sonra, soğutma sıvısı soğumaya başlar ve sıcaklık sensörü ilgili sinyali gaz ünitesinin kontrolörüne iletir göndermez otomatik olarak açılır. Katı yakıtlı bir ısı üreticisi yeniden başlatıldığında, ters işlem gerçekleşir – soğutucuyu belirli bir sıcaklığın üzerine ısıtmak gaz brülörünün kapanmasına neden olur.

Büyük evlerde elektrikli kazanlı bir sistem benzer bir prensibe göre monte edilir. Ancak küçük özel evler için, bir TT ve bir elektrikli kazan bağlamak için daha basit ve daha ucuz bir seçenek uygundur (şemaya bakınız).

Dolaylı ısıtma kazanının borularının şeması, kurulum ve bağlantı kuralları

Katı yakıtlı kazan ve elektrikli kazan için bağlantı şeması

Kazan üniteleri, her çıkışta çek valf montajına paralel olarak bağlanır. Elektrikli kazan, kapatılamayan yerleşik bir sirkülasyon pompası ile donatılmıştır, bu nedenle, katı yakıtlı bir ısı üreticisi için, TT kazanının elektrikli olana göre avantajlı olması için daha güçlü bir pompa seçmek gerekir. Birlikte çalışma.

Sistem aşağıdakilerle tamamlanmaktadır:

 • soğutucu soğuduğunda kazan TT sirkülasyon pompasını kapatan bir termostat;
 • TT ünitesinde yakıt yandıktan sonra oda sıcaklığı düştüğünde elektrikli kazanı açan oda sıcaklık sensörü.

Birincil ve ikincil halka yöntemi

Minimum miktarda elektronik kullanarak iki kazan tek bir sisteme nasıl bağlanır? Birincil ve ikincil sirkülasyon halkaları yönteminin uygulanması, TT ünitesi ve elektrikli kazanın ortak boru tesisatının yapılmasını mümkün kılar. Akışların hidrolik olarak ayrılması, bir hidrolik anahtar kurulmadan gerçekleştirilir..

Dolaylı ısıtma kazanının borularının şeması, kurulum ve bağlantı kuralları

İki tip kazanı bir ısıtma sistemine bağlama seçeneği

Her iki kazan, DHW kazanı ve tüm ısıtma devreleri, hem besleme hem de dönüş boru hatları ile tek bir sirkülasyon halkasına bağlanır – bunlar birincil olanlardır. Minimum basınç düşüşü, her bağlantı çifti arasındaki küçük mesafe (300 mm’den fazla olmayan) ile sağlanır. Ana devreye takılan pompanın kafası, soğutucunun birincil halka boyunca hareket etmesini sağlarken, akış hızı ikincil devrelerin (ısı tüketicilerinin bağlı olduğu) pompalarından etkilenmez..

Sistemin düzgün çalışması için karmaşık hidrolik hesaplamaların yapılması ve tüm devreler için en uygun boru çapının seçilmesi gerekmektedir.

Pompa performansının hesaplanması da önemlidir. Ana devredeki pompalama ünitesinin gerçek performansı, en “hacimli” ikincil devredeki soğutma sıvısının akış hızını aşmalıdır.

Çemberleme aşamaları

İlk olarak, odanın boyutları ve tüm cihazlar için seçilen konumlar dikkate alınarak kurulumun bir şeması çizilir. Bundan sonra, kalorifer kazanı ve kazan için delikler işaretlenir ve delinir. Cihazlar zeminde duruyorsa, muhafazaların boyutuna göre onlar için küçük bir temel yapılması tavsiye edilir..

Ayrıca boyutlarına göre propilen borular kesilir ve havya ile tee ile birbirine bağlanır. Pompalar, musluklar, filtreler monte edilir ve her şey tek bir sistemde birleştirilir. Örneğin, sıcak bir zeminde ek devreleriniz varsa, soğutucu akışlarını eşit olarak dağıtan bir kollektör kurulur..

Dolaylı bir ısıtma kazanını tek devreli, çift devreli bir gaz kazanına bağlama şeması

Çift devreli bir kazan için bağlantı şeması

Bir genleşme tankı ve bir güvenlik kompleksi gereklidir. Bir güvenlik grubu kurarken, çalışırsa ondan su akacağını dikkate almalısınız. Genleşme sırasında aşırı soğutma sıvısı genleşme deposuna akar.

Tüm bağlantılardan sonra sisteme su verilir ve tüm bağlantılar kontrol edilir. Sızıntı yoksa kazan devreye girer ve pillerin ısınma hızı kontrol edilir..

Hidrolik bom ile çemberleme

Bu bağlantı, hacimsel kazanlar (200 l veya daha fazla) ve birçok ek devresi olan dallı ısıtma sistemleri için kullanılır. Bir örnek, çok devreli bir radyatör ağına ek olarak ısıtmalı zeminlerin kullanıldığı iki katlı bir evde bir ısıtma sistemidir..

Hidrolik ok ile koşum

Isıtma sistemi yerleşimini basitleştirmek ve her bir ısıtma koluna devridaim pompalarının kurulmasını önlemek için bir hidrolik dağıtıcı (hidrolik ok) gereklidir.

Hidrolik okun donanımı, her devredeki su basıncı aynı olacağından, ısı şokunu önlemenizi sağlar. Bu şemaya göre çemberlemeyi kendi başınıza yapmak oldukça zordur, bu nedenle profesyonel montajcılarla iletişime geçmek daha iyidir..

Üç yollu valf ve servo

Bu yöntem, tek devreli bir kazanı ve bir kazanı borularken kullanılır. Hem duvar hem de yer aletleri için uygundur.

Bu devredeki servo sürücü sadece valfin çalışmasını kontrol etmeye yarar. Bu kontrol, kazanın kendi termostatı kullanılarak gerçekleştirilir. Bu özel şemayı kullanmak için bir sirkülasyon pompası ve bir genleşme tankının gerekli olduğu hemen belirtilmelidir. Pompa, soğutulmuş suyu DHW hattından su ısıtıcısına aktarmak için kullanılır. Bu yüzden sıcak su hemen akacaktır, musluk vanasını çevirmeye değer.

Su ısıtıcısının genleşme tankı ısıtma sistemi için kullanılmamalıdır. Her şey çalışma sıvısının sıcaklık farkı ile ilgilidir. Tank sadece 70˚С sıcaklığa kadar suya “dayanabilir”, ısıtma sistemi ise sıcaklığı 120˚С’ye ulaşabilen teknik bir sıvı kullanabilir..

Yöntemin özü. kazan-su ısıtıcı çiftindeki hakimiyet açıkça kazana aittir. Böylece termostat valfi kontrol eder. Termostattan bir sinyal geldiğinde, üç yollu vana, sıvı akışını ya ısıtma sistemine ya da DHW’ye yönlendirir..

Örneğin, kazandaki sıvı soğuduysa, valf, sıvıyı ısıtmak için şofben bobinine “gönderir”. Bu görevi tamamladıktan sonra, soğutma sıvısı tekrar ısıtma sistemine yönlendirilir..

Bölgenizde çok “sert” su varsa, çift devreli bir kazan değil, yalnızca tek devreli bir kazan + valfli bir kazan kullanmanızı öneririz. Sert su ile sürekli temas halinde tüm iç tertibatlar ve ikincisinin parçaları çok hızlı bir şekilde bozulur.

Doğru termostat ayarını unutmayın! Şofben tankındaki en yüksek su sıcaklığı, ısıtma devresindeki su sıcaklığını aşarsa, sadece şofbendeki su ısıtılır. Kazandaki maksimum su sıcaklığına asla ulaşılmayacağından dönüş ısıtma sistemine ulaşmayacaktır..

Dolaylı bir ısıtma kazanını tek devreli, çift devreli bir gaz kazanına bağlama şeması

2 sirkülasyon pompası sistemi

Muhtemelen adından da anladığınız gibi, her devrede sıvının hareketinden kendi pompası sorumludur. Bu arada, kazanın pompası, kazanın pompasının önüne monte edilmiştir – bu, üç yollu bir vana gerektirmez..

Kazan ve su ısıtıcısı paralel olarak monte edilir ve etkileşimleri pompa pahasına gerçekleşir. Bu arada, “kazan – su ısıtıcısı” çiftindeki son söz yine DHW devresinin arkasında kalıyor.

Her pompadan sonra bir çek valf gereklidir. Bu, iki iş parçacığı arasındaki “temas”tan kaçınmaya yardımcı olur..

Yöntemin özü. her iki devre birlikte çalışamaz. DHW hattı etkinleştirildiğinde, ısıtma sistemi kapatılır. Ancak bu korkutucu değil: su istenen sıcaklığa çok çabuk ulaşır (20-40 dakika). Bu süre zarfında pillerin sıcaklığı kritik bir seviyeye düşmeyecektir..

DHW devridaim yöntemi

Dolaylı bir ısıtma kazanını tek devreli, çift devreli bir gaz kazanına bağlama şeması

Evde ısıtma kazanlarını ve dolaylı ısıtma kazanlarını bağlama

Üretici, kazanda suyun yeniden dolaştırılacağı üçüncü bir girdi sağladıysa, bu yöntem gerçekçidir. Bu, su giriş noktasına sıcak su tedarik oranını arttırmak için gereklidir. Kabaca söylemek gerekirse: musluk açıldı ve daha önce de söylediğimiz gibi hemen sıcak su aktı..

Yöntemin avantajı: yüksek su tasarrufu, çünkü borudaki tüm soğuk suyun boşaltılmasını, sıra zaten sıcak olana kadar beklemenize gerek kalmayacak..

Bu sistemi uygulamak için gerekenler?

 • Çek valf – bu sayede kazandaki basınç yüksekse sıcak su sisteme soğuk su ile girmeyecektir..
 • Emniyet valfi n – su ısıtıcısını basınç dalgalanmalarından kaynaklanan hasarlardan koruyacaktır.
 • Genleşme tankı – vanalar kapalıyken DHW’deki basıncı dengeler.
 • Otomatik havalandırma – sıkışmış havayı temizler.

Çemberleme maliyeti nasıl düşürülür

Katı yakıtlı bir kazanı bağlamak için temel şema, bir termal kafa ve bir bağlantı sensörü ile donatılmış üç yollu bir karışım vanasının kullanılmasını sağlar. Bu ekipman oldukça pahalıdır ve daha ucuz bir seçenekle değiştirilebilir – yerleşik bir termostatik elemanlı üç yollu bir vana. Böyle bir cihazın sabit bir ayarı vardır – ortamın sıcaklığı 55 veya 60 dereceye ulaştığında valf tetiklenir (modele bağlı olarak).

Sabit bir sıcaklığı koruyan bir valfin takılması, katı yakıt ünitesinin yoğuşma suyuna ve aşırı termal aşırılıklara karşı korumasını kurmanın mali maliyetlerini azaltır. Soğutma sıvısının sıcaklığını esnek bir şekilde kontrol etme yeteneği kaybolur, ayarlanan değerden sapmalar 1-2 dereceye ulaşabilir, ancak bu kritik değildir.

Isı transfer ortamı devridaimi ile

Sistemde su ısıtmalı havlu askısı varsa, içinden sürekli su sirkülasyonu gereklidir. Aksi halde çalışmayacaktır. Tüm tüketiciler devridaim döngüsüne bağlanabilir. Bu durumda, sıcak su pompa tarafından sürekli bir daire içinde takip edilecektir. Bu durumda, herhangi bir zamanda suyu açarak hemen sıcak su alırsınız – borulardan soğuk su akana kadar beklemeniz gerekmez. Bu olumlu bir nokta..

Olumsuz olanı, devridaimi bağlayarak, kazandaki ısıtma suyunun maliyetini artırmamızdır. Niye ya? Halka boyunca ilerlerken su soğur, bu nedenle kazan, suyu ısıtmak ve üzerinde daha fazla yakıt harcamak için daha sık bağlanır..

Devridaim halkasını dolaylı devrenin özel bir çıkışına bağlama

Devridaim halkasını dolaylı devrenin özel bir çıkışına bağlama

İkinci dezavantaj, devridaimin su katmanlarının karışmasını teşvik etmesidir. Normal çalışmada, en sıcak su, DHW devresine beslendiği yerden en üsttedir. Karıştırma ile toplam su besleme sıcaklığı düşer (aynı ayarlarda). Bununla birlikte, ısıtılmış bir havlu askısı için belki de tek çıkış yolu budur..

Dolaylı bir ısıtma kazanının devridaim ile bağlantısı nasıl yapılır? Birkaç yol var. Birincisi, yerleşik devridaim ile özel dolaylı cihazlar bulmaktır. Bu çok uygundur – ısıtılmış havlu askısı (veya tüm döngü) basitçe ilgili nozullara bağlanır. Ancak, su ısıtıcıları için bu tür seçeneklerin fiyatı, aynı hacimli sıradan bir tankın fiyatının neredeyse iki katıdır..

Devridaim ile dolaylı bir ısıtma kazanının bağlanması

Devridaim ile dolaylı bir ısıtma kazanının bağlanması

İkinci seçenek, devridaim devresini bağlamak için girişi olmayan modelleri kullanmak, ancak bunu tees kullanarak bağlamaktır..

devridaim hattı

Zaman zaman sıcak su kullanılıyorsa, borunun içinde kalan kısmının soğuması için zaman vardır. BKN’den uzaktaki bir musluğu açarken, kullanıcının boşalmasını beklemesi gerekir. Paradan tasarruf etmek için, suyu sistem içinde periyodik olarak dolaştıran DHW tarafından boru hattına bir devridaim pompası monte edilmiştir.. Dolaylı ısıtma kazanı güvenlik grubu

Dolaylı ısıtma kazanı güvenlik grubu

Emniyet grubu, katı yakıtlı kazan borularının vazgeçilmez bir unsurudur. İzin verilen maksimum basınç aşıldığında ısı eşanjörünün patlamasını önler ve sistemdeki havayı tahliye eder. Dolaylı ısıtma kazanında da aynı güvenlik grubu sağlanmalıdır. Tek bir toplayıcı üzerinde gerçekleştirilebilir veya sistem genelinde dağıtılabilir:

 • manometre, kazanın ön duvarına monte edilmiştir;
 • tahliye vanası, dönüş vanası ile birleştirilmiştir (soğuk su kaynağında);
 • havalandırma, DHW çıkışındaki en yüksek noktaya monte edilmiştir.

Dolaylı bir ısıtma kazanı ile katı yakıtlı bir kazanın bağlantısı

Bir su ısıtıcısını katı yakıtlı bir kazana bağlamak, aynı anda iki sorunu çözer:

 • sıcak su temini almak;
 • bir kaza durumunda soğutucuyu boşaltmak için bir yöntem elde etmek.

Böyle bir sistemin akü üzerinde termostatik vana olması sayesinde konfor arttırılmıştır. Ancak kazanın aşırı ısınma tehlikesi vardır. Aynı tehdit, elektrik kesintileri sırasında da ortaya çıkar. Daha büyük kapasiteli bir kazan monte edilirse bu işlem tehlike oluşturmaz. Çünkü fazla ısı, şofbendeki suyu ısıtmak için harcanır. Buna göre, bu sistemin normal çalışması için doğal havalandırmalı bir kazana ihtiyaç vardır..

Bir TT veya elektrikli kazan için neden bir tampon tankına ihtiyacınız var?

 • yakacak odun veya kömürün yanması nedeniyle kazanın TT’sini kapattıktan sonra, geceleri binanın ısınması devam eder;
 • soğutucunun aşırı ısınması ve kaynaması (TT kazanının çalışması sırasında sık görülen bir durum) hariç tutulur;
 • DHW devreli bir depolama tankı kurarken, evde sıcak su sağlayabilirsiniz;
 • iki ısı eşanjörlü bir tank aynı anda bir kazana, sıcak su sistemine ve güneş kollektörlerine veya bir toprak kaynaklı pompaya bağlanabilir.

Elektrikli ve katı yakıtlı bir kazanın tek bir ısıtma şebekesine paralel bağlanması durumunda, depolama tankı bir ısı akümülatörü ve düşük kayıplı bir kolektör rolünü oynar..

Yaşam alanı / pil ömrü

8 saat

10 saat

12 saat

14 saat

16 saat

100 m²

587 litre

734 litre

881 litre

1028 litre

1175 litre

150 m²

880 litre

1101 litre

1321 litre

1542 litre

1762 litre

200 m²

1174 litre

1468 litre

1762 litre

2056 litre

2350 litre

Isı akümülatörünün borularının ısıtma sistemine bağlanması

Genel bir kural olarak, tampon tank, kalorifer kazanına paralel olarak ısıtma sistemine bağlanır, bu nedenle böyle bir devreye kazan boru devresi de denir..

Bir TA’yı katı yakıtlı bir ısıtma kazanı olan bir ısıtma sistemine bağlamak için genel şema (şemayı basitleştirmek için kapatma vanalarını, otomasyonu, kontrol cihazlarını ve diğer ekipmanı göstermez).

Bu şema aşağıdaki öğeleri gösterir:

 1. Kalorifer kazanı.
 2. Isı akümülatörü.
 3. Isıtma cihazları (radyatörler).
 4. Kazan ile TA arasındaki dönüş hattındaki sirkülasyon pompası.
 5. Isıtma cihazları ve TA arasındaki sistemin dönüş hattındaki sirkülasyon pompası.
 6. Sıcak su temini için ısı eşanjörü (bobin).
 7. Ek bir ısı kaynağına bağlı ısı eşanjörü.

Tankın üst memelerinden biri (konum 2) kazan çıkışına (konum 1), ikincisi ise doğrudan ısıtma sisteminin besleme hattına bağlanır..

TA’nın alt branşman borularından biri kazan girişine bağlanırken, aralarındaki boru hattına çalışma sıvısının kazandan TA’ya ve mengeneye bir daire içinde sirkülasyonunu sağlayan bir pompa (madde 4) monte edilmiştir. tersi..

İkinci alt branşman borusu TA, ısıtılmış soğutma sıvısının ısıtma cihazlarına beslenmesini sağlayan bir pompanın (madde 5) monte edildiği ısıtma sisteminin dönüş hattına bağlanır..

Ani bir elektrik kesintisi veya sirkülasyon pompalarının arızalanması durumunda ısıtma sisteminin çalışmasını sağlamak için genellikle ana hatta paralel bağlanırlar..

Soğutucunun doğal sirkülasyonu olan sistemlerde sirkülasyon pompası yoktur (konum 4 ve 5). Bu, sistemin ataletini önemli ölçüde artırır ve aynı zamanda onu tamamen uçucu hale getirir..

Sıcak zemini kazana bağlamak mümkün mü??

Su ısıtmalı zeminler inşa ederken, daire veya özel ev sahipleri:

 • odadaki havayı gerekli seviyeye kadar ısıtacak bir yapı yapmak;
 • ucuz olacak kurulum ve işletme açısından karlı bir seçenek seçin.

Soğutucuyu ısıtmak için gaz veya elektrikli kazanlar kullanılır. Daha sık olarak, gaz yakıtlı kazanlar özel binalara kurulur. Bu tür ekipmanları merkezi ısıtmalı dairelere kurmak mümkün olmayacaktır..

Ayrıca, ortak bir ısıtma sistemine bağlantı için özel izin gereklidir. Bu nedenle, alternatif bir yöntem bulmaya ihtiyaç vardır – bu, bir elektrikli kazanın düzenlenmesidir..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Kazan – evsel amaçlarla elektrikten su ısıtmak için bir cihaz. Ancak başlangıçta sıvıyı yerden ısıtma için ısıtmanın amaçlanmadığını belirtmekte fayda var. Bu nedenle, bu onun için ek bir yük olacaktır ve bunun sonucunda su ısıtıcısı arızalanabilir..

Ancak yine de zemini kazandan temin etmek mümkündür ancak bu şekilde geniş alanları ısıtmak işe yaramaz. Bu seçenek yalnızca banyo veya tuvalet için idealdir..

Bilginize! Elektrikli ısıtıcı üzerindeki yükün doğru hesaplanması önemlidir..

Sıcak bir zemini bir ev kazanına bağlama girişimi. Meşrulaştırma

Her birimiz için bir ısıtma sisteminin hesaplanması ve tasarımı, iki cevabın olması gereken bir soruna bir çözüm sunar – paradan tasarruf etmek ve istenen etkiyi elde etmek. Çoğu durumda, minimum para harcayarak, dairemizde ısıtmayı mümkün olduğunca verimli hale getirmek için kendimiz için kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Isıtma devrelerini bağlamak için alternatif seçenekler aramamızın nedeni budur. Ancak bu amaç için bir elektrikli kazan kullanma fikri ideal değildir ve bu seçeneğin yaşam hakkı vardır..

Asıl sorun, bu durumda bir elektrikli kazanın çalışmasının, doğal olarak ısıtma cihazının önceden arızalanmasına yol açabilecek yanlış kullanım olarak kabul edilmesidir. Evsel kazanlar, evin sakinlerine evsel amaçlarla sıcak su sağlamak için tasarlanmıştır. Elektrikli bir cihaza ek bir yük asmak, cihazın üretilebilirliğini temelden değiştirmek anlamına gelir..

Sadece acil bir ihtiyaç ve ısıtma muhafazası sorununu hızlı bir şekilde çözme arzusu, soğutucuyu ısıtma kaynağı olarak bir kazan kullanma kararını zorlayabilir..

Elektrikli bir kazandan yerden ısıtma: böyle bir sistemin ana nüansları

Yerden ısıtma ile özel alanların ısıtılması, ev sahipleri arasında giderek daha popüler hale geliyor. Türlerden biri, su borularına dayalı bir sistemin organizasyonu. Bu seçenekte, bir ılık su kaynağının doğru seçimi sorusu acil hale gelir. Ve türlerden biri elektrikli su ısıtıcısının kullanılmasıdır..

Sıcak su uygulaması

Hidrolik ısıtmalı zeminin montajı sırasında daire sahibinin iki sorunu çözmesi gerekir:

 • odadaki havayı optimum sıcaklığa ısıtan bir çalışma yapısı elde edin,
 • üretim aşamasında ve çalışma sırasında uygun maliyetli bir seçenek seçin.

Yerden ısıtma için, dairede yerel ısıtma işini veren elektrikli veya gazlı su ısıtıcıları kullanılmaktadır. Ancak, dairenin ana ısıtmaya bağlı olması durumunda bu çalışmayacaktır. Kurulu radyatörler dışında başka tüketicilerin sisteme bağlanmasına izin verilmez..

Bu durumda alternatif kaynaklar aramak gerekir ve bunlardan biri elektriktir.

elektrikli depolama suyu ısıtıcısı. Elbette bu cihaz böyle bir uygulama için tasarlanmamıştır ve TP devresi üzerinde ek bir yük haline gelecektir. Ve bu, sürücünün arızalanmasına neden olabilir. Bununla birlikte, böyle bir yapının oluşturulmasına izin verilir..

Buradaki ana şey, yükleri doğru bir şekilde hesaplamaktır – bir elektrikli su ısıtıcısı yardımıyla geniş alanları ısıtmak işe yaramaz. Ancak banyoda veya mutfak odasında düzenlenen TP için bu kaynak yeterlidir..

Isıtıcı Özellikleri

Depolama tipi kazanlar üzerinde duralım. Bir model seçerken teknik özelliklerine dikkat etmelisiniz..

Cihaz gücü. Musluk suyunun ısıtılmasının yoğunluğunu ve hızını belirleyen bu parametredir. Su ısıtıcısının gücü, tüketilen elektrik miktarı ile doğrudan ilişkilidir. Tipik olarak, ev tipi kazanlar 1,5-3 kW kapasiteye sahiptir..

Not: Satışta, gücü önerilen parametrelerden (6-10 kW) çok daha yüksek olan elektrikli kazanlar var. Bu tür cihazlar, ısıtma sistemleriyle birlikte çalışmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Bu tür modellerin tek dezavantajı yüksek güç tüketimidir.

Bir su ısıtıcısının gücü, geleneksel parametrelere göre belirlenir: 1 kW – 10 m2 ısıtılmış alan. Bu nedenle, yaşam alanlarını ısıtmak için ev tipi depolama kazanları çok az kullanılır. Kapalı alanlarda (banyo) yerden ısıtma kurmak için kullanılabilirler..

Depolama tankı hacmi. Ne kadar sıcak su alırsanız, su devresinde dolaşan suyu ısıtmak için cihaz o kadar az sıklıkta açılır. Ev aletleri için tank hacmi genellikle 50-100 litredir. Isıtma sistemi için kullanılan endüstriyel su ısıtıcıları 250-300 litre depolama tankı hacmine sahiptir..

Isıtma sistemleri ile çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış kazanların ev aletlerinden bazı farklılıkları vardır. Temel farklılıklar aşağıdaki gibidir:

 • bu tür cihazların farklı bir giriş ve çıkış memeleri düzeni vardır;
 • çıkış / giriş açıklıklarının bölümü;
 • büyük depolama tankı boyutu.

Su giriş ve çıkış borularının yeri. Soğuk su girişi altta, sıcak su çıkışı ise tankın üstündedir. Nozulların bu şekilde düzenlenmesi sayesinde, DHW sisteminde mümkün olan maksimum su sirkülasyonu sağlanır..

Kazanın bir gaz kazanına bağlanması

Gaz kazanlı bir kazanın düzgün çalışması için bir sıcaklık sensörü içerir. Birlikte çalışabilmeleri için üç yollu bir vana bağlanmıştır. Valf, ana devre ile DHW devresi arasındaki akışı düzenler.

Dolaylı bir ısıtma kazanını tek devreli, çift devreli bir gaz kazanına bağlama şeması

Tek brülörlü bir gaz kazanına

Böyle bir bağlantı için iki pompalı bir boru kullanılır. Devreyi üç yollu bir sensörle değiştirebilen kişidir. Ana şey, soğutucu akışlarını ayırmaktır. Bu durumda iki devrenin senkron çalışmasından bahsetmek daha doğru olacaktır..

Dolaylı bir ısıtma kazanını tek devreli, çift devreli bir gaz kazanına bağlama şeması

BKN boru malzemesi

 • Soğuk su – normal bir polipropilen boru monte edilebilir. Malzeme, tüm soğuk su sistemini lehimlemek için uygundur.
 • Sıcak su temini – kullanıcıya verilen sıcak suyun sıcaklığı 65-70 ° arasında tutulur. Sıcak su temini için tasarlanmış fiberglas (takviyeli) veya alüminyum takviyeli polipropilen kullanılmasına izin verilir.Başka bir seçenek: bir bakır boru ile çemberleme yapmak. Bakır boru ile döşerken, ısı yalıtımı kullanmak zorunludur. Bakır iyi bir ısı iletkenidir ve nihai tüketiciye taşınması sırasında kaçınılmaz olarak ısıtılan suyun sıcaklığında bir düşüşe yol açacaktır. Boruların ısı yalıtımı ısı kaybına karşı koruma sağlayacaktır.

Dolaylı ısıtma kazanı borulama seçenekleri

Bir bağlantı türü seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli faktör oynaklıktır. Su ve soğutucu sirkülasyonunun bağımsız olarak gerçekleştiği yerçekimi sistemleri ve ayrıca zorlamalı basınç oluşturma (pompalama) şemaları vardır. İkincisi elektrik olmadan çalışamaz. Kullanım talimatlarındaki BKN üreticileri, bağlanırken de dikkate alınan önerilen boru şemasını belirtir..

 • hızlı DHW ısıtması;
 • kazanın sürekli kullanımı ile tasarruf;
 • su ısıtmayı otomatikleştirme yeteneği.

İki sirkülasyon pompası

Bu seçenek, her zaman BKN kullanmayacak olanlar için uygundur. Bu durumda, aynı anda iki sirkülasyon pompası kurulacaktır – biri ısıtma sisteminin çalışmasına, ikincisi – kazan tankına sıvı beslemesine gidecektir. Ardından, soğutucunun evin ısıtma sisteminde sürekli olarak doğrudan dolaştığı ortaya çıkıyor. Pompalardan biri (kazana) sıcaklık sensörüne bağlanır ve su besleme borularındaki sıvı soğur soğumaz bu konuda bilgi vermek için bir sinyal verilir. Ardından, soğutucunun hareket yönünü değiştirebilen ve kazana gönderebilen basınç oluşturulur. Özel olarak kurulmuş pompalar sayesinde soğutucunun farklı boru hatlarından geçtiği ortaya çıktı..

İki sirkülasyon pompalı bir sistemde kazan kurulum şeması

Önemli! Soğutma suyunun karışmasını önlemek için her pompanın önüne bir çek valf koymanız gerekir..

Bu şema ile önceki arasındaki fark, termostatın aynı anda iki pompanın çalışmasını kontrol etmesidir. Yani pompa kullanıcıya su sağlamak için çalışıyorsa ısıtma pompası kapatılır..

Çift devreli bir gaz kazanına

Bu bağlantı şemasında iki manyetik valf ana olacaktır. Sonuç olarak, kazanın tampon olarak kullanılmasıdır. Soğuk su, su şebekesinden gelir. DHW girişi vanası kapalı. Açarsanız, önce kazan olan tampondan su akacaktır. Tampon, tüketimi kazanın kapasitesi ve ayarlanan sıcaklık tarafından düzenlenen ısıtılmış su içerir..

Dolaylı bir ısıtma kazanını tek devreli, çift devreli bir gaz kazanına bağlama şeması

Hangi kazanların kullanılması önerilir

Sıcak su teminini ısıtmak ve düzenlemek için, kazanlı çift devreli ve tek devreli kazanları kullanabilirsiniz..

Özel bir evde bir veya iki numune alma noktanız varsa, çok fazla suya gerek yoktur. Bu durumda ünite evin içine yerleştirilecektir ve seçiminiz çift devreli bir kazan olacaktır..

Ancak sokakta kazan daireli büyük, iki katlı bir evde sıcak su temini ve ısıtmanın organizasyonu için, sadece kazanlı tek devreli bir kazana ihtiyaç vardır. Daha pahalıya mal olacak, ancak özel bir konut kulübesinde DHW düzenlerseniz, bu konuda eksik olmayın, yine de böyle bir karara varacaksınız..

Çift devreli kazanlar birkaç banyo için tasarlanmamıştır ve ayrıca doğrudan su kullanım yerinin yanına yerleştirilmelidir, aksi takdirde ısı kaybı büyük olacaktır..

Dolaylı ısıtma kazanının ek bağlantısı

Halihazırda çift devreli bir kazanın olduğu ve bunu tek devreli bir kazana dönüştürmenin mümkün olmadığı özel evlerde, ilave bir dolaylı ısıtma kazanı bağlayarak sıcak su miktarını artırabilirsiniz..

Bu daha fazla zaman alan bir işlemdir, tüm çift devreli ünitelerde bulunmadığından, sıcak su ve ısıtma akışlarını kontrol etmesi gereken ek cihazlara ihtiyacınız olabilir. Bir kazanı bağlamak için bu tür cihazları satın almak oldukça mümkündür, ancak böyle bir kurulumun daha pahalıya mal olacağı açıktır..

Kalorifer kazanına bağlı bir kazan nasıl çalışır?

Harici bir dolaylı ısıtma cihazı, elektrikle çalışan bir depolama cihazına çok benzer. Ancak, BKN’nin çalışması için bir ısıtma kazanı gereklidir. Dolaylı ısıtma ısıtıcısının çalışması termos prensibine dayanmaktadır. İçeriği – yani su, içindeki bir ısı eşanjöründen ısıtılır. Doğrudan ısıtma olmaması nedeniyle, su ısıtıcısına dolaylı denir..

Isıtma cihazı BKN ile birleştiğinde, herhangi bir soğutma sıvısı dolaşır, bu da ikincideki suyun ısınmasına yol açar. Suyun hareketi, besleme ve geri dönüş sağlayan iki boru aracılığıyla gerçekleşir. Besleme borusu, radyatörlere ve kazana eşit olarak sıcak su sağlar. Kazandan geçen su, dönüş borusundan kazana geri döner. Kazanın içeriğinin bir pil gibi ısıtıldığı ortaya çıktı..

BKN’nin avantajları şunlardır:

 • yüksek güç ve yüksek verimlilik;
 • elektrikten bağımsızlık;
 • ısıtma kaynakları için çeşitli seçenekler.

Kaloriferde ısınan su, ihtiyaç duyulduğu kadar farklı odalarda farklı musluklardan eş zamanlı olarak tüketilebilir..

ÖNEMLİ! Kazanın kalitesi, suyun ne kadar çabuk ısındığı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir – ne kadar katı olursa, süreç o kadar hızlı olur. Isıtıcının içindeki suyun sıcaklığı her zaman serpantin içinde dolaşan soğutma sıvısının ısınma derecesine yakındır.

Kazan sıcaklığı maksimum + 50 ° C’ye ayarlanırsa, tanktaki su artık + 50 ° C’ye kadar ısıtılır. Tankın içindekilerin daha fazla ısınmasını istiyorsanız, kombine bir su ısıtıcısı satın alabilirsiniz. Suyu ısıtan bobine ek olarak, içinde bir ısıtma elemanı olması, sıcaklığı istenen işarete yükseltmesi bakımından farklılık gösterir. Kombine su ısıtıcıları, katı yakıtlı kazanlar için çok uygundur, çünkü yakıt zaten yandığında su ısınmaya devam eder.

Isıtıcı içindeki suyun sıcaklığı her zaman serpantin içinde dolaşan soğutma sıvısının ısınma derecesine yakındır. Kazan sıcaklığı maksimum + 50 °C’ye ayarlanırsa, tanktaki su daha fazla değil + 50 ° C’ye kadar ısıtılır. Tankın içindekilerin daha fazla ısınmasını istiyorsanız, kombine bir su ısıtıcısı satın alabilirsiniz. Suyu ısıtan bobine ek olarak, içinde bir ısıtma elemanı olması, sıcaklığı istenen işarete yükseltmesi bakımından farklılık gösterir. Kombine su ısıtıcıları, katı yakıtlı kazanlar için çok uygundur, çünkü yakıt zaten yandığında su sıcak olmaya devam eder..

Yerleşik kontrolleri olan veya olmayan su ısıtıcıları vardır. Kontrol varsa kazan, kontrolsüz kazanların da içinde bulunduğu ısıtma sistemine bağlanabilir. Kazan bir sıcaklık sensörü ile donatılmıştır ve bataryadan geçen sıcak suyun hareketini veya kapanmasını bağımsız olarak kontrol eder. Böyle bir cihazın çalışmasını etkinleştirmek için, besleme ve dönüş borularını ısıtmadan ilgili girişlere getirmek gerekir. Daha sonra üst çıkışa soğuk su vermeli ve sıcak su bağlamaya özen göstermelisiniz. Bundan sonra, tank doldurulur ve su ısıtılır..

Kazanın farklı malzemelerden yapılmış bir su besleme sistemine bağlanması

Kazan, hem geleneksel çelik borular hem de daha modern polipropilen ve metal-plastik borular kullanılarak ısı besleme sistemine bağlanmıştır. Daha ucuz seçenek – polipropilen.

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Seçim, projenin fiyatına ve kazan çıkışındaki ısıtma ortamının çalışma sıcaklığına bağlı olacaktır. Örneğin, katı yakıtlı bir kazanda, soğutucunun sıcaklığının ayarlanması zordur, 100 C’ye kadar kendiliğinden büyüdüğü durumlar olabilir, bu nedenle bu durumda çelik boruların döşenmesi daha iyidir..

Daha az dayanıklı olmalarına rağmen, katı yakıtlı cihazların yüksek sıcaklık çalışma modu için tasarlanmıştır..

Polipropilen boru hatları

Polipropilen borular, özel bir havya ve boru kesme makası kullanılarak kolayca monte edilir. Boru hattına dahil edilme yerini seçtikten sonra, her biri için 20 mm: 10 mm kesinti ile tee eşit genişlikte bir bölüm kesilir..

Bir havya ile boru ve fitingi gerekli teknik duruma göre ısıtın ve bağlayın. Aynı zamanda, bağlantının yoğunluğunu ihlal edebileceğinden, bunları kaydırmak yasaktır..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Ayrıca, çeşitli uzunluk ve köşelerdeki boruların bağlantı parçaları, BKN branş borularına besleme yapılır. Boru bölümünün ucuna dişli bir manşon lehimlenir ve ardından tüm hat sıkıca bağlanır.

Metal bir boru hattına bağlama

Bugün, BKN’yi kaynak kullanmadan su şebekesine bağlamak mümkündür, bunun için modern bir adaptör vardır. "vampir", Gövdesinde teknolojik delik ve kelepçe bulunan. Bu tasarımın kurulumu çok basittir. Ekleme noktasını seçin, alanı temizleyin.

Hazırlanan alanın üstüne ısıya dayanıklı contalı bir kelepçe takılır ve sabitlemek için cıvatalarla sıkılır. Daha sonra su kaynağını kapatırlar ve mikser üzerindeki sıcak su musluğunu açarak boru hattının istenilen bölümünden tahliye ederler..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Daha sonra kelepçedeki delikten boru bölümü elektrikli matkapla delinir ve ardından vana vidalanır ve şemaya göre BKN çemberlemeye devam edilir..

Metal-plastik

Bu, BKN kazanını çift devreli bir kazana bağlamak için en güvenilir ve en basit seçenektir. Metal-plastik, bükülmenin istenen açısında basitçe bükülür ve düğümlerin bağlantıları çeşitli sıkma bağlantı parçaları ile yapılır..

BKN çemberlemeden önce istenilen boy ve ebatta boru kesilir. Ardından, T’nin boyutunu ve borunun bağlantı tarafından işgal edilecek kısmını dikkate alarak bağlantı noktasını seçin..

Küçük bir alanda delik hazırlamak için özel makaslar kullanılır. Somunlar tişörtten çıkarılır ve sabitleme halkaları ile birlikte borunun farklı uçlarına takılır. Özel bir kalibratör veya tornavida kullanarak metal-plastik uçlarını genişletin.

Tee sonuna kadar sokulur, ardından halkalar kaydırılır ve somunlar bir anahtarla sıkıştırılır. Ayrıca, sıkma ve ek özel aletler ve fikstürler gerektiren metal-plastik borular için bağlantı parçaları da kullanabilirsiniz..

Diy kazan montajı

Türüne bağlı olarak mevcut kural ve gereksinimlere göre kendi elinizle bir su ısıtıcısı kurmanız gerekir. Bu nedenle, bir akış cihazının kurulumunun özellikleri, bir depolama cihazının kurulumundan biraz farklı olacaktır. Hem birinci hem de ikinci durumu ele alalım..

Bağlantı prosedürü

En uygun şemayı seçtikten sonra ekipmanı seçmeniz gerekir. Ana cihazlara ek olarak dağıtım manifoldları, küresel vanalar, vanalar, çek veya üç yollu vanalar da gereklidir..

Bağlantı aşağıdaki sırayla yapılır:

 1. Saha hazırlığı (duvar, zemin).
 2. Kablolama cihazı, renk kodlu soğuk / sıcak su uçları.
 3. Tees ve basınç valfi montajı. Derzler yapıştırıcı ile sabitlenir.
 4. Sıcak ve soğuk su için musluk montajı.
 5. Elektrik bağlantısı, otomasyon ve sıcaklık sensörü montajı.
 6. Çalışma modunun seçilmesi.
 7. Bağlantıyı kontrol etme.

Paralel bağlantı

 • ısıtma kazanının yerleşimi duvara monte edilmiştir;
 • kazanın depolama tankı küçük bir hacme sahiptir;
 • ısıtma sistemi, aynı radyatörlerin veya sıcak zeminlerin basit bir yapısıdır.

Bu bağlantı şeması yalnızca sınırlı döngü uzunluklarına ve az sayıda pile sahip küçük evler için uygundur. Bunun birkaç nedeni vardır:

 • soğutucunun düzgün şekilde ısınması için, kazana 70 derece sıcaklıkta beslemeniz gerekir. Bu radyatörler için çok fazla. Sıcaklık düşürülürse, ekipman gerekli miktarda sıvıyı ısıtamaz, çünkü bunun için termal enerjinin bir kısmı zaten ısıtılmış sudan alınır;
 • eşzamanlı ısıtma prosedürü yetersiz ısı üretimine yol açabilir;
 • ısıtılmış soğutucunun yanlış yönde akışını önlemek için sisteme bir çek valf takılması gerekir.

Bölme düğümü ile

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Bu durumda, soğutucu akışı iki ayrı bölüme ayrılır: biri sıcak su besleme sistemine, ikincisi ise ısıtmaya gider. Bunun için özel bir eleman kullanılır – üç yollu termostatik vana. Kazandan besleme hattına monte edilir ve kazana giden boru elemanın çıkışına bağlanır. Tüm bu yapı, dışarı alınan bir sıcaklık sensörü tarafından kontrol edilir..

Bu devrenin çalışma prensibi aşağıdaki gibidir..

 1. Soğutma sıvısı ısınırken sirkülasyon sadece kazanda gerçekleşir. Yoğunluğundan kazana ait bir pompa sorumludur. Üç yollu vana, akışı sıcak su sistemine yönlendirir.
 2. Soğutma sıvısı gerekli sıcaklık seviyesine ulaştığında, sensör tepki verir ve sıcak su kaynağına giden beslemeyi kapatırken, suyu ısıtma sistemine yönlendirmek için vanayı uyarır..
 3. Soğutma sıvısının sıcaklığında bir azalma olması durumunda, ters işlem gerçekleşir – sensör tekrar tepki verir ve üç yollu valf her şeyi orijinal konumuna döndürür. Buna göre akış, sıcak su tedarik sistemine geri döner..

Bu nedenle, büyük bir sıcak su tüketimi varsa – örneğin, birkaç kişi aynı anda farklı banyolarda duş almaya karar verirse – o zaman ısı üreticisinin gerekli soğutma sıvısını soğutma sıvısını göndermek için ısıtmak için zamanı olmayacaktır. radyatörler veya sıcak zeminler. Bu nedenle, böyle bir plan düzenleme koşulları arasında, ilk olarak, evin küçük bir alanı ve ikincisi, içinde yaşayan az sayıda insan vardır..

Distribütör tarağı ile

Distribütör manifoldlu bir hidrolik bölücünün montajı sayesinde gerekli soğutma sıvısı hacmi ile tüm amaçların sağlanması gerçekleştirilir. Dolaylı su ısıtıcısının bağlı olduğu onunla birlikte. Ayrıca, enerji tasarrufu sağlamak ve soğutma sıvısı akışının hacmini sınırlamak için bir termostat aracılığıyla bağlanan kendi pompasına sahiptir..

Böyle bir sistemin avantajları açıktır:

 • gerekli güç seviyesine sahip bir ısıtma kazanı seçerseniz, ısıtma sisteminin tüm elemanları üzerinde ve dolaylı bir kazan için aynı dağıtım için yeterli soğutma sıvısı hacmini ısıtabilecektir;
 • dallar birbirinden ve ısı üreticisinden ayrılmıştır, bu nedenle ısıtma ve sıcak su temini özerk sistemlerdir;
 • herhangi bir miktarda sıcak su tüketimi için, böyle bir sistem, tedarik seviyesini hiç düşürmeden kusursuz bir şekilde çalışacaktır..

Sevgili okuyucular, boru ısıtma ekipmanı her zaman basit bir mesele değildir. Yeteneklerinize güvenmiyorsanız, bunu profesyonellere emanet etmek daha iyidir. Ancak yine de bağımsız çalışma yapmaya karar verirseniz – size başarılar dilerim.!

Optimum montaj yeri

Kazanın düzgün bir şekilde montajı için daire içi soğuk su borularına mümkün olduğunca yakın yerleştirilmesi tavsiye edilir. Bu, tesisat hatlarını kısaltmak, uzunluk boyunca ısı ve yük kayıplarını azaltmak için yapılır..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Kazan dairesinin büyüklüğüne göre bir yer seçin

Küçük hacimli su ısıtıcılarının farklı duvarlara sabitlenmesine izin verilir ve deposu 80 litreden fazla olan ürünler için yalnızca taşıyıcı tuğla veya beton duvarların kullanılmasına izin verilir. Depolama suyu ısıtıcısının ölü ağırlığı önemsiz olsa bile, su ile birlikte ve ortamın basıncı altında duvarda büyük bir yük oluştururlar..

Yukarıdakiler göz önüne alındığında, küçük bir apartman dairesinde pek çok uygun kurulum bölgesi yoktur, büyük olasılıkla bir ısıtıcı yerleştirmek mümkündür:

 • tuvaletin üzerinde, tankın boyutu izin veriyorsa;
 • banyoda;
 • mutfakta 15 litrelik mini yapılar için lavabonun altında ve 30 litrenin üzerindeki hacimler için tavanın altında;
 • 100 litreden fazla bir depolama tankının montajı için zemindeki mutfakta;
 • koridorda – kompakt yatay modeller için.

Malzemeler ve araçlar

Kazanı kurmadan önce, ev ustası talimatlarını, özellikle kurulum ve devreye alma bölümünü dikkatlice incelemelidir. Kazanın su beslemeli borularının şemasını ve prosedürünü, elektrik şebekesinin gerekliliklerini ve aşırı yüke karşı korunmasını mutlaka belirtir ve ayrıca kurulum çalışmaları için ihtiyaç duyulacak yedek parçaların bir spesifikasyonunu sağlar..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Kazanı kendiniz kurmadan önce satın almanız gereken temel araçlar, temel ekipman ve yardımcı malzemeler:

 • ankrajlı su ısıtıcısı – üretici tarafından sağlanır;
 • emniyet valfi – üreticinin tedariki;
 • beton veya tuğla duvardaki delikler için darbeli elektrikli matkap;
 • bir su ısıtıcısının sıkı bir şekilde montajı için inşaat seviyesi, böylece havalandırma ve ısıtma elemanlarının açığa çıkmaması;
 • çekiç, pense, tornavida ve anahtarlı bir dizi çilingir aleti;
 • dolgu macunu, örneğin FUM bandı;
 • sıhhi tesisat hortumları, 2 adet;
 • te’ler, çıkış borularının çapına göre 3 adet;
 • vanalar DN 15, 3 adet;
 • üreticinin verilerine göre elektrik teli ve devre kesici.

Su ısıtıcısını tamir ediyoruz

Kazanın duvara sıkıca sabitlendiğinden emin olmak için, üretici özen göstermiştir, ısıtıcı ile birlikte, su kütlesi ile birlikte tutmak için profesyonel olarak tasarlanmış montaj kancaları, ankrajlar ve şeritler sağlar..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Duvara montaj örneği

Özel bir şerit, ankrajlarla duvara sabitlenir ve ardından cihaz üzerine asılır..

Tankı duvara sabitlemek için algoritma:

 1. Kazanı doğru şekilde monte etmeden önce tankın boyutlarını ölçün..
 2. Yapının duvardaki konumunu, kenarlarından en az 70 mm ve yanlarda en az 30 mm boşluk kalacak ve onarım ve restorasyon çalışmaları için ve işlem sırasında kapak sökülebilecek şekilde alırlar. bakım.
 3. Delikler için bir şablon hazırlayın, bağlantı elemanları için işaretleyin ve delin. Duvar, örneğin bir karo gibi bir kaplamaya sahip olduğunda, önce bir karo matkabı ile delinir. Bundan sonra, duvarın bir tuğla veya beton kısmı, özel bir beton matkapla güçlü bir matkapla delinir..
 4. Dübelleri deliklere takın ve kancaları sarın veya dübelleri montaj plakasındaki deliklerden geçirin ve bir anahtarla sıkın.
 5. Tankı bağlantı elemanlarına asın.
 6. Bina seviyesi kontrol edilir, sapmaların olmaması. Dikey yapılar yatay olarak monte edilmemelidir.

Su kaynağına bağlanıyoruz

Bir depolama suyu ısıtma tankı bağlanırken, cihazın güvenlik grubunu monte etmek için bir tahliye borusu kullanılır. Bir dizi emniyet ve çek valf ve bağlantı elemanıdır. Amacı, çalışma sırasında kazanı acil durumlardan korumaktır..

En yaygın kazan koruma şeması: Amerikan, üzerine bronz bir tişört vidalanır ve alt çıkışa bir çek valf bağlanır, kazandan gelen su düşük şebeke basıncında şehir su kaynağına geri dönmedi.

Yan T çıkışına 6 atm emniyet valfinin takılı olduğu ek bir T bağlantısı bağlanır. Acil bir büyüme sırasında, örneğin su aşırı ısındığında, tanktaki ortamın basıncını azaltır. Bu tişört aynı zamanda kanalizasyona su tahliyesi için bir bağlantı parçasına da bağlanır..

En son ısıtıcı tasarımlarında, hem emniyet hem de çek valfin tek bir mahfazaya yerleştirildiği karmaşık bir emniyet valfi kurulur. Taktıktan sonra, emniyet valfinin açıklığının açık olduğunu kontrol edin, aksi takdirde koruma çalışmayacaktır. Ek olarak devre, ısıtılmış havlu askısı için ısıtılmış su devridaim hattı sağlayabilir..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Kazanı su kaynağına bağlama şeması

Kazan montajı yapılırken bağlantı sırasına doğru bir şekilde uyulmalıdır. Soğuk ve sıcak su şebekelerine sahip borular için çelik ve metal-plastik boruların kullanılmasına izin verilir..

Yapımcılar, sızdırmazlığı daha kolay olduğu için genellikle plastik borular kullanır. Bazı kullanıcılar esnek hortumlar kullanır, ancak uzmanlar çok çabuk bozuldukları için bunu yapmayı önermezler..

Dahili yükselticilere sahip bir kazanın borulanması için teknolojik işlemler:

 1. Bağlantı yapılmadan önce daire girişinde borular musluklarla kapatılır..
 2. Soğuk su standı ve kazan, onarım ve bakım için bir kesme vanası takılarak kesilir..
 3. Su ısıtıcısını ev içi DHW sistemine bağlayan bir boru getirilir. Bu hatta, DHW yükselticisi ile elektrikli ısıtıcı arasına bir kesme vanası da monte edilmiştir. Bu musluk, su ve dairelerin genel sıcak su şebekesine girmemesi için bir apartman binasına kurulur. Acil durum modunda daire sahibinin ortak ev ağından çalışmaya geçebileceği şekilde bağlanmalıdır..
 4. Tüm derzler kapatılır ve mühürlenir ve dolgu macunu sertleşene kadar 4 saat bekleyin..
 5. Monte edilen devrenin yoğunluğu için bir ön basınç testi yapılır. Depoyu suyla doldurun ve sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Bundan sonra su boşaltılır.

yemek servisi yapıyoruz

Aslında, çıkış yükü için tasarlanmışsa, kazanı 220 V ev ağına bağlamak basit bir işlemdir. Elektrikli ekipmanın parametreleri, su ısıtıcısının teknik talimatlarında mutlaka belirtilmiştir..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Mevcut prizin parametrelerinin yeterli olmadığı veya diğer elektrikli cihazlara buradan güç verildiği ortaya çıkarsa, kazana bağımsız bir hat yönlendirmeniz gerekecektir. Bu çalışma uygun tolerans grubuna sahip elektrikçiler tarafından yapılabilir..

En güvenli ve en güvenilir seçenek, besleme hattını apartman elektrik panosundan ayrı olarak çalıştırmaktır. Üretici tarafından belirtilen modifikasyona göre kablonun doğru bir şekilde satın alınması önemlidir..

Elektrikli ısıtıcının yüksek nemli bir odaya yerleştirilmesi durumunda: tuvalet, banyo ve mutfak, özel su geçirmez elektrik prizlerinin kullanılması gerekir..

Tel gibi gerilmemesi için kenar boşluklu bir elektrik kablosu satın almak gerekir. Kazan besleme hattı kısa devre korumalı ve topraklanmalıdır..

Kurulum kontrolü ve deneme çalıştırması

Kazan su ve elektrik hatlarına bağlandıktan sonra tesisatı kontrol etmeye başlarlar. İlk olarak, sistemin su yoğunluğunu kontrol edin. Bunun için suyun doldurulduğu tankın bütünlüğü kontrol edilir:

 1. Sıcak su yükselticisindeki buhar armatürlerini kapattım.
 2. Kazan giriş / çıkışındaki muslukları açın.
 3. Mikser üzerindeki sıcak su musluğunu, içinden hava kabarcığı olmayan eşit bir su akışı gelene kadar açın..
 4. Karıştırıcıyı kapatın ve su kaynağındaki basınç altında tüm bağlantıların sızdırmazlığını kontrol edin..

Tank ve bağlantılar sızdırmıyorsa, kazanın ısıtmasını bir çıkıştan veya bir difavtomattan açın. Kazanın suyu fabrika tarafından ayarlanan parametreye kadar ısıtmasını ve ısıtma süresinin not edilmesini beklerler, pasaport verilerine uygun olmalıdır..

Tespit edilen herhangi bir ihlal, garanti kapsamındayken değiştirilmesi daha iyi olan düşük kaliteli bir su ısıtıcısını gösterebilir. Modern kazanların çok güvenilir olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle bu tür durumlar oldukça nadirdir..

Akış tipi bir su ısıtıcısı nasıl kurulur

Akışlı su ısıtıcılarının en önemli özelliklerinden biri, mutfak veya banyoda lavabonun hemen altına yerleştirilmelerini sağlayacak kompakt olmalarıdır. Bu tür cihazlarda sıvı, güçlü ısıtma elemanları içeren özel bir metal boruda ısıtılır..

Cihazın bu tür tasarım özellikleri, ev veya apartmandaki elektrik kablolarının düzgün çalışmasını ve ağır yüklere dayanabilmesini gerektirir. Akış tipi bir ısıtıcı için ayrı bir makine kurmanız ve buna büyük bir kesite sahip bir tel bağlamanız önerilir..

Elektrik kaynağı ile çalışmayı bitirdikten sonra kazanın kendisini kurabilirsiniz. Geçici veya sabit olarak kurulur..

Geçici şema, özel bir valf vasıtasıyla su ısıtıcısına bağlanacak olan soğuk su borusuna ek bir tişörtün kesilmesini sağlar. Bunu yapmak için, su ısıtıcısına voltaj uygulamanız ve sıcak su musluğunu açmanız gerekir..

Ancak sabit şema, borulardaki su temini ve alımının genel su temin sistemine paralel olarak gerçekleştirileceğini varsayar. Yapıyı sabit bir şemaya göre kurmak için, sıcak ve soğuk su için borulara te’ler kesilir. Daha sonra kapatma vanaları koymanız ve bunları basit bir çekme veya duman bandıyla kapatmanız gerekir..

Diğer eylemler aşağıdaki gibidir:

 • kazan girişini soğuk su sağlayan boruya bağlayın;
 • çıkış borusunu sıcak su besleme musluğuna bağlayın;
 • borulara su verin ve musluk ve duşta suyu açarken tüm bağlantıların sıkı olduğundan emin olun;
 • sistemin normal çalışması sırasında, su ısıtıcısına elektrik sağlayabilirsiniz, ardından gerekli musluktan sıcak su akmalıdır;
 • tüm sıhhi tesisat sisteminin ve su ısıtıcısının güvenlik seviyesini artırmak için hemen bir emniyet valfi takın..

Dolaylı ısıtma tankları

Farklı su ısıtıcılarının tasarımlarını karşılaştırırsak, dolaylı bir kazan, sıcak su temini için bir depolama tankının en basit ve en güvenilir versiyonudur. Ünite kendi başına ısı üretmez, dışarıdan herhangi bir sıcak su kazanından enerji alır. Bunun için, yalıtımlı tankın içine bir ısı eşanjörü monte edilir – sıcak soğutma sıvısının beslendiği bir bobin.

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Kazanın yapısı, önceki tasarımları sadece brülörler ve ısıtma elemanları olmadan tekrarlar. Ana ısı eşanjörü, namlunun alt bölgesinde, ikincil ısı eşanjörü ise üstte bulunur. Tüm branşman boruları uygun şekilde düzenlenmiştir, tank bir magnezyum anot ile korozyona karşı korunmuştur. “Dolaylı” nasıl çalışır:

 1. Kazandan bobine 80-90 dereceye (en az – 60 ° C) kadar ısıtılan soğutucu gelir. Eşanjör üzerinden sirkülasyon kazan devresi pompası ile sağlanır..
 2. Tanktaki su 60-70 ° C’ye ısıtılır. Sıcaklık artış hızı, ısı üreticisinin gücüne ve soğuk suyun ilk sıcaklığına bağlıdır..
 3. Su girişi, tankın üst bölgesinden, ana beslemeden aşağıya doğru gider..
 4. Isıtma sırasında su hacmindeki artış, “soğuk” tarafa monte edilmiş ve 7 bar basınca dayanan bir genleşme tankı tarafından algılanır. Kullanışlı hacmi, tank kapasitesinin 1/5’i, en az 1/10’u olarak hesaplanır..
 5. Tankın yanına bir havalandırma, emniyet valfi ve çek valf takılmalıdır..
 6. Gövdede termostatın sıcaklık sensörü için bir manşon bulunur. İkincisi, ısıtma ortamı akışlarını ısıtma ve DHW kolları arasında değiştiren üç yollu bir vanayı kontrol eder..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Rezervuarın su boruları geleneksel olarak gösterilmemiştir.

Olumlu ve olumsuz noktalar

Gaz kazan modelleri ile karşılaştırıldığında, “dolaylı” kazanlar ucuzdur. Örneğin, Macar üretici Hajdu AQ IND FC 100 l’nin duvara monte ünitesi 290 USD’dir. e. Ancak unutmayın: bir sıcak su deposu, bir ısı kaynağı olmadan bağımsız olarak çalışamaz. Borulama maliyetlerini dikkate almak gerekir – vana, termostat, sirkülasyon pompası ve bağlantı parçaları olan boruların satın alınması.

Dolaylı bir ısıtma kazanı hakkında iyi olan şey:

 • herhangi bir ısı enerjisi ekipmanından, güneş kollektörlerinden ve elektrikli ısıtma elemanlarından su ısıtması;
 • büyük DHW performansı kaynağı;
 • operasyonda güvenilirlik, minimum bakım (ayda bir kez lejyonelladan maksimuma ısınma ve anotun zamanında değiştirilmesi);
 • kazan yükleme süresi ayarlanabilir, örneğin gece boyunca.

Ünitenin doğru çalışması için ana koşul, ısıtma tesisatının yeterli kapasitesidir. Kazan sadece ısıtma sistemi için yedeksiz olarak seçilirse, bağlı kazan konutu ısıtmaz veya sıcak susuz kalırsınız..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Sıcak suyun doğrudan mikserlerden akması için ayrı bir pompalı bir geri dönüş devridaim hattı kurmaya değer.

Dolaylı bir ısıtma tankının dezavantajları, uygun boyutlardır (küçük olanlar daha az kurulur) ve sıcak su temini sağlamak için yaz aylarında kazanı ısıtma ihtiyacı. Bu dezavantajlar, özellikle bu tür ekipmanın yüksek performansının ve çok yönlülüğünün arka planına karşı kritik olarak adlandırılamaz..

Su tarafı bağlantısı

Çıkış noktaları ısıtma tankının yakınında bulunuyorsa, bağlantı aşağıda sunulan tipik şemaya göre yapılır. Bazı elementlerin fonksiyonlarını açıklayalım:

 • basınç düşürücünün 6 bar’ın üzerindeki basınç dalgalanmalarında kullanılması tavsiye edilir;
 • soğuk su kaynağındaki bir çek valf, tankın ana su hattına boşalmasına izin vermez;
 • genleşme tankı, ısıtılan sıvının hacmindeki artışı telafi eder;
 • 7 bar’a ayarlanmış bir emniyet valfi, basıncın kritik bir seviyeye yükselmesi durumunda suyu kanalizasyona boşaltır;
 • tahliye vanası, iletişim gemilerinin yöntemine göre suyu tahliye etmeye yarar.

Tahliye hattını dolu bırakmak önemlidir – daha sonra tahliye vanası açıldığında, iletişim gemileri yasasına göre su akacaktır.

Tüketiciler kazandan uzaktayken, ek bir pompa ve bir çek valf ile bir devridaim hattı kurmaya değer. Isıtıcı modelinizde bu hat için ayrı bir bağlantı yoksa, soğuk su girişindeki hattan dönüş hattını kesmeniz yeterlidir..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Katı yakıtlı kazanlar nasıl bağlanır

Odun yakan bir ısı üreticisinin bağlantı şeması, 3 sorunu çözmek için tasarlanmıştır (akülere bir soğutma sıvısı sağlamaya ek olarak):

 1. TT kazanın aşırı ısınmasını ve kaynamasını önleme.
 2. Soğuk “geri dönüşe” karşı koruma, ocak içinde bol yoğuşma.
 3. Maksimum verimle yani tam yanma ve yüksek ısı transferi modunda çalışmak.

Üç yollu karışım vanalı katı yakıtlı bir kazan için sunulan boru şeması, kendinizi ateş kutusundaki yoğuşmadan korumanıza ve ısı üreticisini maksimum verimlilik moduna getirmenize olanak tanır. Nasıl çalışır:

 1. Sistem ve ısıtıcı ısınmazken, radyatörlerin yan tarafındaki üç yollu vana kapalı olduğu için pompa suyu küçük boyler devresi boyunca tahrik eder..
 2. Soğutma sıvısı 55-60 dereceye kadar ısındığında, belirtilen sıcaklığa ayarlanan valf, soğuk “dönüş” ten suyu karıştırmaya başlar. Bir kır evinin ısıtma sistemi yavaş yavaş ısınıyor.
 3. Maksimum sıcaklığa ulaşıldığında, vana baypası tamamen kapatır, TT kazanından gelen tüm su sisteme girer..
 4. Dönüş hattına monte edilmiş bir pompa, ünitenin ceketinden suyu pompalayarak, ceketin aşırı ısınmasını ve kaynamasını önler. Pompayı beslemeye koyarsanız, çarklı hazne buharla dolabilir, pompalama durur ve kazanın kaynaması garanti edilir..

Üç yollu bir vana ile ısıtma prensibi, herhangi bir katı yakıtlı ısı üreticisinin – piroliz, pelet, doğrudan ve uzun süreli yanma – borulanması için kullanılır. Bir istisna, suyun çok yavaş hareket ettiği ve yoğuşmaya neden olmadığı yerçekimi dağılımıdır. Valf, yerçekimini önleyerek yüksek bir hidrolik direnç oluşturacaktır..

Üretici katı yakıt ünitesini bir su devresi ile donattıysa, aşırı ısınma durumunda bobin acil soğutma için kullanılabilir. Not: Güvenlik grubundaki sigorta sıcaklıkla değil basınçla tetiklenir, bu nedenle kazanı her zaman koruyamaz..

Kanıtlanmış bir çözüm – DHW bobinini şemada gösterildiği gibi özel bir termal tahliye vanası aracılığıyla su kaynağına bağlarız. Eleman bir sıcaklık sensörü tarafından tetiklenecek ve doğru zamanda ısı eşanjöründen büyük miktarda soğuk su geçirecektir..

Tampon tankının kullanılması

Bir TT kazanın verimini arttırmanın en iyi yolu, onu bir tampon tank aracılığıyla ısıtmaya bağlamaktır. Isı akümülatörünün girişinde, üç yollu bir karıştırıcı ile kanıtlanmış bir devre monte ediyoruz, çıkışta akülerde gerekli sıcaklığı koruyan ikinci bir valf koyuyoruz. Isıtma şebekesindeki sirkülasyon ikinci bir pompa ile sağlanır..

Bir ısı akümülatörü ile kazandıklarımız:

 • kazan maksimumda yanar ve beyan edilen verime ulaşır, yakıt verimli kullanılır;
 • ünite aşırı ısıyı tampon tankına boşalttığı için aşırı ısınma olasılığı keskin bir şekilde azalır;
 • ısı akümülatörü bir hidrolik ok rolünü oynar, tanka birkaç ısıtma dalı bağlanabilir, örneğin 1. ve 2. katların radyatörleri, yerden ısıtma devreleri;
 • tamamen ısıtılmış bir rezervuar, kazan ateş kutusundaki yakacak odun yandığında sistemin çalışmasını uzun süre korur.

TT-kazan ve depolama suyu ısıtıcısı

Odun yakan bir ısı üreticisi kullanarak dolaylı bir kazanı yüklemek için, ikincisi resimde gösterildiği gibi kazan devresine kesilmelidir. Devrenin bireysel elemanlarının işlevlerini açıklayalım:

 • çek valfler, soğutucunun konturlar boyunca diğer yönde akmasına izin vermez;
 • ikinci pompa (düşük güçlü bir model 25/40 almak yeterlidir) su ısıtıcısının spiral ısı eşanjöründe dolaşır;
 • kazan ayarlanan sıcaklığa ulaştığında termostat bu pompayı kapatır;
 • ek bir havalandırma deliği, standart güvenlik grubundan daha yüksek olacak şekilde besleme hattının havalanmasını önler.

Benzer şekilde, kazanı elektronik kontrol ünitesi olmayan herhangi bir kazan ile bağlayabilirsiniz..

BKN çemberleme için bağlantı parçaları

 1. soğutucunun kazandan su ısıtıcısına sürekli sirkülasyonunu sağlamak;
 2. hidrolik ve termal şoku önlemek;
 3. otomatik modda su ısıtmanın ayarlanan sıcaklığını koruyun.
 • Diyaframlı genleşme tankı – DHW sistemindeki termal genleşmeyi telafi etmek ve acil durumları önlemek için tasarlanmıştır. Bağlandığında, BKN güvenlik grubu ile birlikte kurulur. Genleşme tankı, dolaylı ısıtma kazanının toplam hacminin en az %10’unu tutmalıdır..
 • Emniyet valfi – suyun BKN’den acil tahliyesi için gereklidir. Basınç çok yükselirse açılır ve kazandan su tahliye eder. Valf, akümülatörü kireci gideren kimyasal reaktiflerle doldurmak için servis sırasında kullanılır..
 • Dolaylı ısıtma kazanı güvenlik grubu – bir basınç göstergesi, bir tahliye vanası ve bir havalandırma deliği içerir. Ünite, sıcak su kaynağındaki basıncı normalleştirmek ve su darbesini önlemek için tasarlanmıştır. Bir güvenlik grubu ve bir genleşme tankının montajı, bu, üreticiler tarafından BKN’nin borularına yapılan bir gerekliliktir..
 • Kazan sıcaklık sensörü – bobindeki basıncı kontrol eden bir sirkülasyon pompasına bağlanır. Daldırma termostatı röle prensibine göre çalışır. Yeterli su ısıtması sağlandığında, sensör pompalama ekipmanını kapatmak için bir sinyal verir. Su ısınmayı durdurur. Soğuduktan sonra kazan otomasyonu sirkülasyona başlar.
 • Üç yollu vana – ısıtma sisteminden kazana giden su beslemesini açıp kapatan bir karıştırma ünitesi olarak çalışır. Basit mekanik cihazlar ve hassas servo tahrikli 3 yollu valfler vardır..
 • Sirkülasyon pompası – seçilen boru şemasına bağlı olarak bir veya iki modül kurulur. Pompa, DHW sisteminde sabit basınç ve devridaim oluşturmak için kullanılır.

Anlık su ısıtıcısının montajı

Anlık bir su ısıtıcısında ısıtma suyu, konutlarda basit çalışma prensibine rağmen, depolama tipinden daha az kullanılır. Bunun nedeni, soğuk suyu hızlı bir şekilde ısıtmak için 3 ila 27 kW arasında güçlü ısıtma elemanlarının gerekli olması ve her daire içi elektrik hattının böyle bir yüke dayanamamasıdır..

Hazırlık – güç kaynağının kontrol edilmesi

Anlık bir su ısıtıcısı kurmaya karar vermeden önce, dahili elektrik şebekesinin özelliklerini kontrol etmelisiniz. Gerekli parametreleri, su ısıtıcısının pasaportunda belirtilmiştir ve gerçek verilere uymuyorlarsa, kurum içi güç kaynağı hattının yeniden yapılandırılması gerekecektir..

Akış ısıtıcılarının çoğunu bağlamak için sabit bir kurulum yöntemi, 220 V AC şebeke, en az 3X2,5 mm kesitli 3 damarlı bakır kablo ve en az 30 A otomatik koruma gereklidir. -Su ısıtıcısı da topraklama sistemine bağlanmalıdır..

Koltuk seçimi

Basınçsız akan su ısıtıcıları, genel olarak, sadece bir çıkış noktasının çalışmasını garanti etme yeteneğine sahiptir, bunun bir sonucu olarak, kurulum alanını seçme konusu buna değmez..

Banyo veya mutfakta mikser yerine yerleştirilir. Birkaç musluğa hizmet eden güçlü basınçlı akışlı ısıtıcıların seçimi dikkatli yapılmalıdır. Kural olarak, maksimum çıkış veya yükselticinin yanına yerleştirilir..

IP 24 ve IP 25 modifikasyonları yapısal olarak doğrudan su sızmasına karşı korumalı olmasına rağmen, yine de doğrudan su sızma tehdidinin olmadığı yerlere yerleştirmek daha güvenilirdir..

Ayrıca, sıcak su kaynağının basıncını ve sıcaklığını ayarlamak için mekanik bir sisteme sahip olan cihazların kol uzunluğunda olması gerektiği unutulmamalıdır. Yukarıdakilere dayanarak, banyoya bir kazan kurmak en çok tercih edileni olacaktır..

duvara montaj

Akışlı ısıtıcıların çok fazla ağırlığı yoktur, kapasitif cihazlara benzer şekilde kurulumlarında gereklilikler getirmezler. Binanın duvarına montaj, delikler açmak ve sette verilen özel braketler kullanılarak ısıtıcının sabitlenmesinden oluşur..

Profesyonel bir kurulum için ana koşullar:

 • Duvar kaplamasının gücü;
 • mükemmel yatay düzenleme.

Isıtıcı eğimli olarak yerleştirilirse, ısıtma elemanının aşırı ısınmasına ve şofbenin arızalanmasına neden olacak hava boşlukları oluşma riski olacaktır..

Su kaynağına nasıl bağlanır

Basınçsız bir akış ısıtıcısını bağlamak oldukça basittir. Cihaz bağlantısına mikserden çıkarılan esnek hortum ile bağlantı yapılır. Bunu yapmak için, rakor somununun altına özel bir conta takın ve önce elle, sonra bir anahtarla biraz bastırarak sarın..

Isıtıcıdan sonra herhangi bir kapatma vanasının takılmadığı kuralına uyulması önemlidir. Su sadece bağlı olduğu ısıtma cihazı veya mikser tarafından kapatılmalıdır.

Su hareketinin olmaması nedeniyle olayların farklı bir şekilde gelişmesiyle, ısıtma elemanı aşırı ısınacak ve arızalanacaktır..

Elektrik şebekesine bağlantı

Su ısıtıcılarının küçük boyutlu basınçsız modifikasyonları esas olarak gerekli fiş teli ile gerçekleştirilir. Bu bağlamda, dahil etme, fişi topraklı bir elektrik prizine takmanız gerektiği gerçeğine indirgenmiştir..

Elektrikli ısıtıcı, güçlü bir elektrikli cihazdır; çeşitli uzatma kabloları kullanılarak açılması yasaktır. Büyük elektrik akımı nedeniyle, kontaklar aşırı ısınabilir ve kablolarda yangına neden olabilir..

Elektrikle su ısıtmak için kazan: bir gaz silindirinden kendiniz bir ısıtıcı nasıl yapılır

Kışın dolaylı ısıtma kazanı ısıtma sistemi tarafından ısıtılırsa, yaz dönemi için bir ısıtma elemanı ile donatılması tavsiye edilir. Evde bulunabilen bir veya iki gaz silindiri, bir kazan için tank görevi görebilir. Hem yeni hem de kullanılmış silindir için uygundur.

Bir silindir kullanabilirsiniz, ancak kapasitesi küçük olduğundan (genellikle 50 litre), iki silindiri bir kerede alıp birbirine kaynak yapmak ve her iki kabın altını keserek daha fazla tavsiye edilir. Silindirlerin duvarları, sıcak su ile uzun süreli etkileşim için mükemmel olan paslanmaz çelikten yapılmıştır..

Bir kazan monte etmek için ihtiyacınız olacak:

 • büyük hacimli bir ısıtıcı yapmayı planlıyorsanız, balonun kendisi veya iki;
 • Bulgarca;
 • yüzeyleri temizlemek için açılı taşlama;
 • bobin (bağımsız olarak bakır veya pirinç borudan yapılmıştır) veya boru;
 • nitro astar boya;
 • taç uçlu elektrikli matkap;
 • yapıyı boru hattına bağlamak için bağlantı parçaları ve küresel vanalar;
 • dönüşler oluşturmak için bir boru bükücü veya bir kütük, uygun boyutta bir boru (tasarım düz bir boru değil, bir bobin kullanımını içeriyorsa);
 • yoğun polietilen veya kumaşın yanı sıra ısı yalıtımı için püskürtülmüş poliüretan;
 • süspansiyon veya destek için bağlar.

üretim talimatı

Kazan gaz silindiri

 1. İlk olarak, bir gaz silindiri hazırlanır. İyice temizlenmeli ve bir öğütücü ile kesilmelidir..
 2. Daha sonra iç yüzey taşlama makinesi ile düzeltilir, yıkanır, kurutulur ve çalışma sırasında sudan çıkan gaz kokusunu önlemek için nitro astar boya ile kaplanır..

toplantı

Montaj aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 1. Silindirde, soğuk su sağlamak ve sıcak suyu çıkarmak için elektrikli bir matkapla delikler açılır. Bir bobin veya boru için de bir delik yapılır.

Bir gaz silindirinden bir kazan montajı

 1. Delikler temizlenir ve bunlara bağlantı parçaları ve küresel vanalar takılır..
 2. Tankın alt kısmında, durgun suyun akacağı başka bir delik açılır..
 3. Bir boru bükücü kullanarak, 10 mm çapında bir bakır borudan bir bobin yapılır. Önceden hesaplanmış hesaplamalara göre yapmaya değer. Bobinin uçları 20-30 cm mesafede tek yönde bükülür.
 4. Bobin için açılmış deliklere dişli bağlantı parçaları kaynaklanır..
 1. Bunun için açılan deliklere bobin sokulur ve kaynak yapılır..
 2. Silindiri ortada keserken, alt kısma bir ısıtma elemanı monte edilir, altına bir delik açılır ve dişli bir nozül vidalanır. Tank tasarımı ayrı bir taban, kapak ve merkez gerektiriyorsa, montaj sonunda elektrikli ısıtıcı takılabilir..
 3. Tankın dışında ısı yalıtım malzemesi ile yalıtılmıştır. Tüm borular polietilen ve kumaş ile korunur ve daha sonra üzerine poliüretan püskürtülür. Biraz tasarruf etmek istiyorsanız. Folyo kaplı gövde izolasyonuna sarılmış poliüretan köpüğü kullanabilirsiniz..

Bir kazan için ısı yalıtımı

 1. Ataşmanlar kazana kaynaklanır ve seçilen yere yerleştirilir.

İş bitiminde armatürler, musluklar vidalanır ve üst kapak monte edilir. Kaynak yapmamak daha iyidir, ancak tankın içine erişim sağlamak için cıvatalara veya çelik tellere sabitleyin..

Metinde açıklanan ev yapımı dolaylı ısıtma kazanları için seçenekler, olası seçeneklerden sadece birkaçıdır. Silindirik kazanların yanı sıra amatör tesisatçılar da kare kaplara dayalı yapılar kurar, tek katmanlı yerine çok katmanlı sargı yapar. Ana şey, tankın yeterli bir hacme sahip olması ve bobinin gerekli ısıtma seviyesini sağlaması için tasarımı doğru bir şekilde hesaplamaktır..

Boru hattına dokunmanın nüansları

Kazan, herhangi bir boru kullanılarak ısıtma sistemine bağlanır: çelik, metal-plastik, PP.

Seçim, bütçeye ve soğutma sıvısının sıcaklığına bağlıdır. Örneğin, katı yakıtlı kazanlarda sıcaklık pratik olarak düzenlenmez, 100 ° C’ye yükseldiği durumlar vardır. Bu nedenle bu durumda çelik boruların döşenmesi tavsiye edilir..

PP-boru hattına bağlantı

PP boruların montajı kolaydır. Boru hattı cihazı için, gerekli uzunluktaki bölümleri kesmek için sadece bir havya ve özel makaslara ihtiyacınız vardır. Bağlantı noktası oluşturulduktan sonra, boru hattında, uzunluğu tee’nin uzunluğuna her yönde eksi 10 mm’ye eşit olan bir bölüm kesilir..

Armatür ve boru havya ile istenen duruma ısıtılır ve bağlanır. Bağlantıda sızıntıya yol açabileceğinden, herhangi bir yönde kaydırmaya izin verilmez..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Çeşitli uzunluklardaki boruların köşelerini ve bölümlerini birleştirerek kazan memelerine verilir. Bölümün sonunda dişli bir manşon lehimlenir, sonunda tüm hat bağlanır.

Çelik boru bağlama

BKN’nin çelik bir boru hattına kaynak yapılmadan bağlanması mümkündür – bir kelepçe ve gövdede bir delik bulunan “vampir” tipi özel bir adaptör kullanarak.

Bağlamanın önceden hazırlanmış ve temizlenmiş bölümünün üstüne, ısıya dayanıklı bir conta ile birlikte bir kelepçe takılır, cıvatalar sıkılır. Su kaynağı kapatılır, kalıntıları bağlama bölümünden çıkarılır.

Kelepçedeki delikten borunun bir kısmı bir matkapla delinir, vana vidalanır. Ardından, seçilen şemaya göre BKN çemberleme yapılır..

Güçlendirilmiş plastik bir boru hattına bağlama

Seçenek basit ve güvenilirdir, BKN’yi çift devreli bir kazana bağlamak için kullanılır. Düğümleri bağlamak için kıvrımlı bağlantı parçaları kullanılır ve kıvrımlar ve dönüşler oluşturmak için boru basitçe gerekli açıda bükülür..

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Kazanı borulamadan önce gerekli kesit ve uzunlukta bir boru kesilir. Ardından, T’nin uzunluğu ve boru bağlantısının kapladığı kısım dikkate alınarak bağlantı yeri seçilir..

Deliğin cihazı için özel makaslar kullanılır. Somunlar tişörtten çıkarılır ve borunun farklı uçlarına vidalanır. Parlama için bir tornavida veya özel bir kalibratör kullanılır. Tee’yi yerleştirdikten sonra halkalar hareket eder, somunlar bir anahtarla sıkılır.

Tees yerine boru bağlantı parçaları kullanılabilir, ancak bunları takmak için ek basınç testi gereklidir..

Bir bakışta önemli gerçekler: emniyet valfi

Ayrı bir bölüm, dikkate alınan sistemin böyle bir elemanını bir emniyet valfi olarak hak ediyor. Su besleme sistemine sıvı geri akış olasılığını ortadan kaldırır ve ayrıca ısıtma sırasında fazla suyu boşaltarak sistemdeki basıncı normalleştirmeye yardımcı olur..

Önemli bir nüans: Güvenlik yerine çek valf takılması yasaktır. Bu, sıcaklık anahtarının kırılmasına ve kazanın patlamasına neden olabilir..

Emniyet valfi, ısıtıcının soğuk su girişine monte edilmiştir. Bağlantı teknolojisi, tank girişi ile emniyet valfi arasına kapatma elemanlarının yerleştirilmesini engeller.

Önemli! Tank çalışırken vananın durumunu izleyin. Pirinç cihaz uzun süre kuru kalırsa, bir arızayı gösterebilir. Arızalı bir eleman mümkün olan en kısa sürede değiştirilmelidir..

Artık ısıtıcıyı, teknolojinin tüm gereksinimlerine ve nüanslarına uygun olarak su besleme sistemine bağlayabilirsiniz. Bu, sıhhi tesisat hizmetlerinden tasarruf etmek ve tüm süreci kişisel kontrol altında tutmak için harika bir fırsat..

Dolaylı ısıtma kazanı maliyeti

Isıtma cihazları pazarında, çeşitli üreticilerin birçok kazan modeli bulunmaktadır. Bu modeller, tankın hacmine, markasına, malzemesine, ek işlevlerine vb. göre kendi aralarında farklılık gösterir..

Bir ısıtma ünitesinin maliyetini etkileyen kriterler:

 1. Üretici firma. Şirket ne kadar ünlü olursa, cihazın maliyeti o kadar yüksek olur. En popüler modeller Viessmann, Buderus, Vaillant, Baxi, Protherm, Drazice veya Gorenje’dendir. Bununla birlikte, son zamanlarda, Rus yapımı birimler, yabancı muadillerinden hiçbir şekilde kalite açısından daha düşük olmayan, ancak aynı zamanda daha düşük bir maliyete sahip olan piyasada büyük talep görmektedir..
 2. Tasarım. Kullanılan ısı eşanjörünün tipi, bir bütün olarak ünitenin maliyetini önemli ölçüde etkiler. En düşük fiyat, ısıtıcı konumu altta olan kazanlar için, en yüksek fiyat ise dahili depolu kazanlar içindir..
 3. Cihazın imalatında kullanılan malzemeler. En pahalı cihazlar çelik ve pirinç kullananlardır. Plastikten yapılmış tankların fiyatı önemli ölçüde daha düşüktür.
 4. Tank kapasitesi. Ünitenin kapasitesi ne kadar büyük olursa, üretimi için o kadar fazla malzeme harcanır ve sonuç olarak maliyeti de artar..
 5. Ekstra seçenekler. Ek cihazların ve fonksiyonların varlığı, ısıtma ünitesinin maliyetini önemli ölçüde artırır (elektronik termometre, termostat, devridaim hattı bağlama yeteneği, vb.).

Malzemeye ve üretici firmaya bağlı olarak, 100 litre tank hacmine sahip dolaylı bir kazanın fiyatı 20.000 ila 80.000 ruble arasında değişmektedir. Hacim 300 litreye çıkarıldığında, ünitenin maliyeti 100.000 ruble’ye çıkacak ve 1000 litrelik bir depoya sahip bir cihaz için 300.000 – 400.000 ruble ödemek zorunda kalacaksınız..

Sık kurulum hataları

Kurulum sırasında veya kurulum işlemi sırasında bir dizi hatadan kaçınmaya çalışmanız gerekir:

 • Kazan ve kazan birbirinden uzağa kurulur. Kurulumları sadece birbirine mümkün olduğunca yakın yapılmamalıdır. Ancak, kurulumu basitleştirmek için borular doğru şekilde açığa çıkar..
 • Boru hattının soğutma sıvısı ile yanlış bağlantısı.
 • Sirkülasyon pompasının okuma yazma bilmeyen montajı.

  Dolaylı bir ısıtma kazanını tek devreli, çift devreli bir gaz kazanına bağlama şeması

Yetkili kurulum, devreye alma ve ayarlama, sabit bir sıcak su beslemesini garanti eder ve tüm sistemlerin ve cihazların normal modda çalışmasına izin verir. Bu, parçaların aşınmasını önleyecek ve erken onarımlardan tasarruf sağlayacaktır.

İpuçları & Hileler

200 litrelik dolaylı bir ısıtma kazanının yeterli olup olmadığını değerlendirmek için şunları bulmanız gerekir:

 • kaç noktadan su numunesi kullanılacağı;
 • ayrı ve genel ihtiyaçları nedir;
 • su her muslukta ne kadar hızlı ısıtılmalıdır;
 • sıvı hangi sıcaklığa ısıtılmalıdır.

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum

Aynı 200 litre, 5 kişilik bir ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bu durumda minimum 33 kW gücünde bir kazan kurmanız gerekecektir..

Profesyonel bir hesaplama ayrıca şunları da dikkate almalıdır:

 • ısı eşanjörlerinin alanları;
 • suyun termal kapasitesi;
 • bobin uzunluğu ve konfigürasyonu;
 • akım tüketimi (ısıtma elemanı takılıysa).

Dolaylı bir ısıtma kazanının montajı: bir kazan ile bir kazanın borulanması, bağlantı şeması, kurulum