Sobayı kendi elinizle sıvama, video eğitimi

Modern tasarımlarda bile sobayı oldukça sık kullanırım. Fırının düzgün ve uyumlu bir yüzeye ve çekici bir görünüme sahip olması çok önemlidir. Soba kullanırken toz ve yanma oluşumunun yanı sıra hoş olmayan kokuların salınmasını önlemek için tuğlalar arasındaki tüm derzlerin çalışması gerekir. Bu, dekoratif de dahil olmak üzere doğru kaplama ile başarılabilir..

Fırınları kurallara göre sıvarız

fırınlar sıva nasıl

Fırının astarlanması için iki tip harç kullanılır:

• basit – kilden oluşur;

• karmaşık – birkaç bileşenin birleşiminden oluşur: alçı + kireç, kil + kum + kireç, çimento + kil + kum.

Kaplama karışımının kendiniz yapılabilmesine ek olarak, özel mağazalarda da satılmaktadır. Çoğu zaman, sobayı kaplamak için kil bazlı bir çözüm kullanılır..

fırınlar sıva nasıl

Kaplamanın ancak döşenen tuğlalar tamamen güçlendirildikten ve yapıştırma harcı sertleştikten sonra yapıldığı unutulmamalıdır. Büzülme için zaman tanımak da gereklidir. Tüm faktörler göz önüne alındığında, fırının en geç 30 gün sonra kaplanabileceğini söyleyebiliriz. Yüksek kaliteli sıva malzemesi kullanırsanız, kaplama oldukça uzun sürecektir..

Ayrıca bakınız: Ülke için bir su ısıtıcısı seçimi

Sobayı astarlamak için karışımın doğru hazırlanması

Fırın astarı karışımı doğru miktarda bileşenle hazırlanmalıdır. Kil bazlı bir çözelti kullanılıyorsa, yağ içeriğine bağlı olarak farklı miktarda kum eklemek gerekir. Ana malzemenin yüksek yağ içeriği ile 1: 3-1: 4 oranlarında karıştırılması gerekir. Kilin çatlamalarını ve serpilmesini önlemek için karışıma asbest lifleri veya küçük cam elyaf parçaları eklenmeli, ilave bağlayıcı bileşenler toplam kütlenin %2’sinden fazla olmamalıdır..

Fırının astarlandığı karışım, yüksek kalitede bir uygulama sağlamak için pürüzsüz bir dokuya sahip olmalıdır..

Sobayı astarlamak için karışımın doğru hazırlanması

Ayrıca, yüzleşmeden önce, yüzeyde bir dizi hazırlık çalışması yapılması gerekir:

• çalışma alanı kir ve önceki solüsyonların kalıntılarından temizlenmelidir;

• derzlerin temizlenmesi yaklaşık yarım santimetre olmalıdır – bu, karışım ile tuğla arasında en iyi yapışmayı sağlayacaktır;

• yüzey sıcak olmalıdır.

Fırın sıva çözümleri: popüler formülasyonlar

Fırın sıva çözümleri: popüler formülasyonlar

1. Buna iki kısım kum ve% 1 asbest ile karıştırılmış bir kısım kil eklenir..

2. Bir kısım kil, iki kısım kum ve bir kısım çimento ile karıştırılmış, %1 asbest ilavesi ile.

3. Bir kısım kil, iki kısım kum ve bir kısım kireç ile karıştırılmış, ayrıca %1 asbest.

4. Bir kısım alçı, iki kısım kireç ve bir kısım kum ile karıştırılmış, %2 asbest ilavesi ile.

5. Bir kısım alçı, iki kısım kireç ve bir kısım kum ile karıştırılmış, ayrıca %2 cam elyafı.

Uygun bir karışım seçip çalışma yüzeyini hazırladıktan sonra kaplama işlemine başlayabilirsiniz..

Yararlı bir video izleyin: Sıva Sobaları için Harç

Fırın sıvama işlemi

Kaplamaya sobanın tepesinden başlanmalıdır. Harç ve tuğlanın daha iyi yapışması için tuğla önce su ile nemlendirilmeli ve üzerine daha sıvı bir karışım uygulanmalı, ardından tam teşekküllü bir harç uygulanabilir. Nispeten küçük bir tabaka uygulamak gerekir, her birinin kalınlığı yarım santimetreyi geçmemelidir. İyi bir nihai sonuç için uygulama, kuruturken daha az kusur olması için düzgün bir tabaka olmalıdır..

Fırın sıvama işlemi

Uygulamadan sonra, karışımın sertleşmeye başladığı anı beklemek gerekir, asıl şey onu kaçırmamaktır, yüzey plastik olmalıdır. Çalışma alanının silinmesi gerekiyor, bunu bir tahta fırça ile yapmak daha iyidir. Bir daire içinde hareket. Sonuç düz ve pürüzsüz bir yüzey olmalıdır..

Anın kaçırılması ve karışımın zaten sertleşmesi durumunda, hafifçe su serpmek gerekir – ıslatın. Bu bir fırça veya sprey ile yapılabilir ve ardından silinebilir. Bir santimetreden fazla olmayan sıva tabakasının kalınlığına odaklanmanız gerekir..

Köşelerle çalışmak, kapı ve pencere açıklıklarının eğimleriyle çalışmaya benzer. Seviyeyi ayarlamak ve köşeyi doldurmamak için ahşap veya metalden yapılmış özel köşeler veya çıtalar kullanmanız gerekir. Karışım uygulandıktan sonra latalar çıkarılmalı ve açı ideal duruma getirilmelidir..

Fırınların astarlanması için profesyonel tavsiye

Profesyonel tavsiye

Alçı tabakasının yavaş yavaş pul pul dökülmeye ve kısmen düşmeye başladığı durumlar vardır. Bunun nedeni, tabakanın kalın uygulanması veya tuğla sırasının yanlış bir şekilde sarılması olabilir. Ayrıca, sobanın güçlü bir şekilde ısınmasının nedeni olabilir. Böyle bir sıkıntıdan kaçınmanın harika bir yolu, sobayı bitirmeden hemen önce bir çuval bezi ile germektir..

Yararlı bir video izleyin: Sobayı döşemek

Bu şekilde yapılır:

hazırlanan bez sıvı bir kil çözeltisine batırılır ve önceden çözelti ile yağlanmış fırının yüzeyine serilir. Kumaşın yüzeye uygulanması, çuval bezi ile fırın duvarı arasındaki tüm hava kabarcıklarını dışarı atacak şekilde yüksek kalitede yapılmalıdır. Bu yöntem kullanılırsa, kullanım sırasında fırının aşırı ısınmasını önlemek için her türlü çaba gösterilmelidir..

Çul’a ek olarak, ince bir ağ kullanabilirsiniz. Kafes malzemesi metaldir. Sobaya bir tel ile bağlanır, ancak bu yöntem yalnızca sobanın yapımı sırasında ızgara döşendiyse kullanılabilir..

Çözelti tamamen sertleştikten sonra, yüzey kireçle sessizce işlenebilir, buna tuz eklenmelidir. 10 litre su için yaklaşık yüz gram. Fırını tebeşirle de boyayabilirsiniz..

Sobayı süslemek için yağlı boya kullanmaktan kaçınmanın daha iyi olduğunu unutmayın.Sobayı süslemek için yağlı boya kullanmaktan kaçınmanın daha iyi olduğunu unutmayın.

Sobayı süslemek için yağlı boya kullanmaktan kaçınmanın daha iyi olduğunu unutmayın. Çalışma sırasında fırın çok ısınır ve boyalar sızabilir.

Bu nedenle, fırının yüzeyindeki işlerle karşılaştıktan sonra aşağıdaki sonucu almanız gerekir:

• seviyeden maksimum dikey sapma ile düz yüzey – 1 santimetre;

• yatay sapma iki santimetreyi geçmemelidir;

• maksimum üç milimetre çekiş sapması;

• kuralı uygularken, uçağın düşmeleri olmamalı, eğer öyleyse, o zaman iki milimetreden fazla olmamalıdır..

Fırından sıva yapmadan çıkıyoruz

Fırından sıva yapmadan çıkıyoruz

Yapımından sonra sobanın astarını yapmayı planlamadıysanız, dekoratif bir taş kullanmak en iyisidir. Ana koşul, sobanın ana duvarının yüksek kaliteli dikişleridir..

Dekoratif duvar için dikişleri özel bir aletle işlemek gerekir, içbükey bir şekle sahiptir. En yaygın yapışkan çözüm alınır. En iyi etki için tuğlaların ön yüzleri çapraz olarak kesilir. Kenar köşeleri estetik açıdan daha hoş görünecek.

Renkli birleştirme ile her dikişin renk farkı olmaksızın aynı renge sahip olması gerektiğini hatırlamakta fayda var. Kaplama sırasında tuğlaların cephe derzleri yaklaşık 1 santimetre derinliğe kadar boş olmalıdır..

Yararlı bir video izleyin: Dekoratif soba kaplaması

Duvarı bir bez ve küçük bir tuğla ile öğütebilirsiniz, tüm eksikliklerin ortadan kalkması gerekecek. Bölümdeki inşaatla ilgili daha faydalı ipuçlarını okuyun: kendin yap.