Garaj döşeme seçenekleri

Garajdaki zemin sürekli olarak mekanik strese maruz kalır ve ayrıca kimyasal olarak agresif maddelerle temas eder. Bu nedenle zemin kaplamasının sağlam, güvenilir ve dayanıklı olması gerekir. Bu yazıda, yalnızca kendi ellerinizle yüksek kaliteli bir zemin oluşturmanıza değil, aynı zamanda tasarımcı bir şekilde tasarlamanıza yardımcı olacak bir garaj döşemesi için fikirlere aşina olmanızı öneririz..

Garaj döşemesi için beton şap

Bir bütçe seçeneği. Takviyeli şapın yalnızca sonraki kaplama için bir temel oluşturması değil, aynı zamanda bağımsız bir kaplama olarak da kullanılması ilginçtir. 50 ila 150 mm kalınlığında B20-25 kalite betondan yapılmıştır. Böyle bir kaplamanın yüzeyi yeterli değilse, öğütülmesi ve ardından bir kez öğütülmesi önerilir..

Garaj döşemesi için beton şapGaraj döşemesi için beton şap

Yürütme teknolojisi. Garajdaki zemin şapının sağlam olması için dökülecek yüzeyin boyutlarının dikkate alınması gerekir. Zemin kaplaması 45-50 m2’den fazla bir alanı kaplıyorsa, şap elastik bileşiklerle doldurulmuş genleşme derzleri ile birkaç parçaya bölünmelidir. Garajda su birikmemelidir, bu nedenle şap tahliye ızgaralarına doğru açılı olarak yapılır. Genişletilmiş polistiren veya poliüretan ile doldurulmuş zeminin kenarları boyunca bir dikiş yapılır..

Beton kaplamanın renksiz emprenyesi

Beton bitirme. Beton şapın kir itici özelliklerini arttırmak için renksiz bir emprenye ile muamele edilmelidir. Bu bir rulo veya fırça ile yapılır. Bu kaplama sayesinde beton çok çabuk kirlenmeyecektir..

Beton kaplamanın renksiz emprenyesiBeton kaplamanın renksiz emprenyesi

Zeminde çalışmak için geçen süre. Zemini sadece bir kez emprenye ile kaplamak mümkündür, bazı durumlarda ek işlem gerekebilir. Kompozisyon uygulandıktan sonra zemin kaplaması birkaç gün içinde kullanıma hazır hale gelir. Bu nedenle, zemini garajda işlemek için bir gün çalışmanız ve ardından emprenyenin kurumasını beklemeniz gerekecektir. Emprenyenin yeniden uygulanması 3 yıldan daha erken olmayacak.

Beton zemini boyamak

nasıl boyanır? Akrilik ve epoksi boyalar en çok beton zeminleri boyamak için kullanılır. Seçim yaparken, mekanik strese karşı dirençlerine ve beton yüzeylerde kullanım olanaklarına dikkat edin..

Renk çözümü. Zemini boyamanın sadece koruyucu değil aynı zamanda dekoratif bir işlevi olduğunu unutmayın. Bir garaj zemini, deney yapmak için harika bir yerdir. Beton için, renk çeşitleri oldukça standarttır, böylece yaratıcı fikirleri karıştırarak somutlaştırabilirsiniz. Bitmiş yüzey mat, parlak veya yarı mat olabilir..

Beton zemini boyamak

boyama teknolojisi. Beton şap eskiyse, tesviye edilmesi önerilir. Bunun için taban, şap ve betonun yapışmasını artıran özel karışımlarla astarlanır. Daha sonra kendiliğinden yayılan bir katman uygulanır. Boyamaya başlamadan önce, zemindeki kiri temizlemek için vakumlamayı ve ardından kurulamayı unutmayın..

Zemini boyamak için harcanan zaman. Garajda sadece zemini değil, duvarın bir kısmını da (20 cm’ye kadar) boyamanız gerekir. 2 gün ara ile birkaç kat boya uygulanması tavsiye edilir. Boyalı zemin 48 saat içinde kurumalıdır..

Kuru çimento karışımları – garajda düz zemin

Zemin için pürüzsüz yüzey. Özel kuru çimento karışımları, mükemmel zemin kaplamasını elde etmenizi sağlar. Böyle bir bileşimi su ile karıştırdıktan sonra, 80 mm kalınlığa kadar mükemmel düz bir zemin yüzeyi yayabilen ve oluşturabilen sıvı kendi kendine yayılan bir kütle elde edilir. Ne yazık ki bu dolgu yöntemi hafif eğimli bir zemin yapmak için uygun değildir..

Kuru çimento karışımları - garajda düz zeminKuru çimento karışımları – garajda düz zemin

Kaplama teknolojisi. Yüzey ön kirden temizlenir ve astarlanır. Daha sonra kendiliğinden yayılan kütleler sıyırıcı ile uygulanır. Bugün piyasada zeminin üst tabakası için kullanılan özel kütleler bulabilirsiniz. Bu kaplama daha fazla işlem gerektirmez..

çalışma şartları. Tabanı niteliksel olarak hazırlamak ve şapı gerçekleştirmek için yaklaşık 3-4 gün harcamanız gerekecektir. Kendiliğinden yayılan zemin döküldükten sonra, bir günde üzerine basmak mümkün olacak, ancak arabayı böyle bir garaja ancak 2-3 gün sonra koymak mümkün olacak..

Garaj zeminleri için polimer kaplamalar

Tasarım çözümü. Polimerik zemin kaplamaları akrilik, epoksi, vinil ve diğer reçineler bazında yapılır. Geniş bir renk paletine sahiptirler ve artan mukavemet, agresif kimyasallara karşı direnç ile ayırt edilirler. Ayrıca polimer zemin kaplaması kaymaz vernik veya boya ile açılabilir. Böyle bir zemini kum veya diğer dekoratif unsurlarla dekore edebilirsiniz..

Garaj zeminleri için polimer kaplamalarGaraj zeminleri için polimer kaplamalar

Uygulama teknolojisi. Farklı polimer kaplamalar vardır: Bazıları zemine kendiliğinden yayılan çimento karışımları gibi yayılırken, diğerleri mala veya fırça ile döşenmelidir..

çalışma şartları. Kaplama 3-6 gün içinde gerçekleştirilir. 48 saat sonra su basmış zemine basabilirsiniz. Kaplamanın kürlenme hızı hava sıcaklığına ve sertleştiricinin kalitesine bağlıdır..

Garajınız için yer karoları

Güzel ve rahat döşeme. Bir karo seçerken teknik özelliklerini göz önünde bulundurun. Başlangıç ​​malzemesi oluklu bir yüzeye sahipse, kaplama kaymaz bir etkiye sahip olacaktır. Mohs ölçeğindeki sertliği ve nem kapasitesini hesaba katmanız gerekir. Zeminin bakımını kolaylaştırmak için aşınmaya dayanıklı beton veya klinker karolar kullanmak en iyisidir..

Garajınız için yer karolarıGarajınız için yer karoları

Zemin kaplama teknolojisi. Alt tabaka, karo döşenmeden bir gün önce temizlenir ve astarlanır. Zemin strese maruz kalacağı için esnek dış mekan yapıştırıcısı kullanmak gerekir. Bir spatula ile uygulanır (dişlerin adımı 0,2 ila 1 cm arasındadır). Dikişler özel kütlelerle ovulur.

Döşeme zamanlaması. Bu tür döşeme daha fazla zaman alır. Tüm çalışmalar yaklaşık 8-10 gün sürecektir. Zemin 14 gün sonra tamamen kullanılabilir.

Garaj döşeme seçeneği. Video

Garaj döşemesi için birçok tasarım seçeneği vardır, bu nedenle seçim, araç sahibinin finansal yeteneklerine ve tercihlerine bağlıdır. Kendi elinizle güzel ve güvenilir bir garaj zemini yapmak zor değil, ana şey malzemeleri seçmek ve kurulum ve inşaat talimatlarını takip etmektir..