Genel bilgi

Gazlı su ısıtıcısı, operasyonda iddiasız olan güvenilir bir cihazdır. Zorunlu sıcak su temininin miktarından çok daha önemli olduğu odalara kurmak en iyisidir. Ortalama olarak, kolon dakikada yaklaşık 10 litre su ısıtma kapasitesine sahiptir. Periyodik bakım ve servis kontrollerinin yapılması çok önemlidir. Ekipmanın doğru kullanımı hizmet ömrüne bağlı olduğundan.

Tabii ki, diğer herhangi bir su ısıtıcısı gibi, kolon kırılabilir. Tüm elemanların iyi durumda olduğu durumlar vardır, ancak gazlı su ısıtıcısı tutuşmayı durdurur veya ilk başta yanar ve hemen söner..

Ayrıca, ateşleme sırasında çok sık bir tıklama, bir kıvılcım görünümü duyabilirsiniz, ancak ekipman tutuşmaz. Ele alacağımız tüm bu eksikliklere bir dizi faktör katkıda bulunuyor..

Gaz sütunu yanmıyor: nedenler, nasıl düzeltilir

Gaz kolonu çeşitli nedenlerle tutuşmaz. Eşanjör tıkanmış olabilir, kontrol ünitesi arızalı, gaz basıncı yok, çekiş sensörleri arızalı, bacada çekiş yok veya piller bitmiş olabilir..

Her şeyden önce, gazı kapatmanız ve pilleri gazlı su ısıtıcısından çıkarmanız önerilir, bu, gazlı su ısıtıcıları için bir tamirci gelmeden önce apartman veya ev sakinlerinin güvenliğini sağlayacaktır. Onarımı kendiniz yapmanızı önermiyoruz. Gazlı su ısıtıcıları karmaşık gaz kullanan ekipmanlardır, ekipmanın hatalı teşhisi ve bunun sonucunda ekipmanın onarımı acil duruma yol açabilir..

Tipik durumlar ve sebepler

Bir gazlı ani su ısıtıcısı, ancak tüm alt sistemleri uygun durumda olduğunda başarılı bir şekilde çalışacaktır. İşte bunların bir listesi:

 1. Su devresi: içinden suyun aktığı özel olarak yapılandırılmış bir borudur (ısı eşanjörü). Bu bileşen için ana koşul, yeterli bant genişliğidir..
 2. Gaz brülörü: sadece gaz besleme hattındaki vana açıksa çalışır.
 3. Ateşleme sistemi: Brülörden gelen gazı doğru zamanda ateşleyen bir cihazdır. Ters giderse, sütun elbette açılamaz. Bazı ateşleme sistemlerinde pilot brülör (ateşleyici) bulunur..
 4. Duman egzoz sistemi: Yanma ürünlerinin brülörün kendisinden atmosfere salınmasına giden yolda aşılmaz engeller olmamalıdır. Bu sistemin ana parçası kolonun bir bileşeni değildir – sokağa bakan dikey veya yatay bir bacadır..
 5. Otomasyon: Bu sistem bir dizi cihaz ve sensör içerir ve hepsi gaz vanasının çalışmasını kontrol eder..

Otomasyon mekanik olabilir …:

 • su devresine monte edilmiş ve gaz vanasına bağlı membran. Su basıncındaki değişikliklere tepki verir;
 • bimetal plaka. Pilot brülör aniden sönerse plaka soğur ve gaz beslemesini keser..

Demonte sütun

 • çekiş sensörü: odaya giren yanma ürünleri tehlikesi varsa gaz beslemesini engeller;
 • pilot brülörü olmayan kolonlara monte edilmiş alev sensörü: ana brülör söndüğünde tetiklenir;
 • aşırı ısınma sensörü.

Listelenen sistemlerden herhangi birinin çalışmasındaki rahatsızlıklar kendilerini şu şekilde gösterir:

 • brülör hiç tutuşmuyor;
 • alev alevlenir, ancak hemen söner (gaz sütunu tutuşur ve söner);
 • ateşleyiciyi ateşleyemiyor.

Arızaların en yaygın nedenleri

Oasis veya Neva gibi basit gayzerlerin örneğini kullanarak arızalara genel bir bakışla başlayalım. Bunlar oldukça basit cihazlardır, bu nedenle aletlerle nasıl çalışılacağını bilen ve nispeten düz kolları olan hemen hemen her erkek tamirini halledebilir. Olası arızaların ve nedenlerinin kısa bir listesi:

 • Çekiş eksikliği;
 • Yetersiz su basıncı;
 • Yetersiz gaz basıncı;
 • Ateşleme sistemi çalışmıyor;
 • Tıkalı borular ve su besleme filtresi;
 • Brülör tıkanması;
 • Membran veya gaz bloğu arızası;
 • Karıştırıcıda soğuk suyun yanlış karıştırılması;
 • Arızalı elektronikler veya sensörler.

Şimdi arızaların nasıl ortadan kaldırılacağını ve ateşleme eksikliğinin nedenlerini göreceğiz..

Dış faktörler

Dış arızalar aşağıdaki gibidir.

 • En yaygın durum, kolonun bacasında taslak olmamasıdır. Temizlenmediği takdirde toz, kir ile tıkanır ve yanma ürünleri bir çıkış bulamaz ve brülörü söndürür. Ardından, güvenlik sistemi tetiklendiğinde gaz beslemesi kapatılacaktır..
 • Bacaya yanlışlıkla yabancı bir cisim girebilir.
 • Ünitenin pili veya pilleri bitebilir. Bu tür bir arıza, yalnızca akülerde otomatik olarak çalışan bir ateşleme varsa ortaya çıkar..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

 • Cihaz, ilk kurulumdan sonra veya sıhhi tesisat sistemindeki onarımlar nedeniyle çalışmıyorsa, sıcak su besleme hattının yanlış yere bağlanmış olma olasılığı yüksektir..
 • Azaltılmış su besleme basıncı. Su basıncını değerlendirmek gerekir (zayıflar, su ince bir akıntıya dökülür). Ateşleme, düşük bir basınçla çalışmayı durduracaktır, bu nedenle sebep artık kolonda değil, su borularındadır. Her ne kadar, kolonun önüne takılan filtrenin kendisinin bir şeyle tıkanmış olması muhtemeldir..
 • Arızalı bir karıştırıcı, çok fazla soğuk su ekler, bu nedenle kolondaki su çok fazla ısınır ve onu söndürür..
 • Elektronik. Modern dağıtıcılar, tüm ünitenin çalışmasını kontrol eden çok sayıda kontrol modülü ve sensör içerir. Arızaları, gazın tutuşmayı bırakmasına neden olabilir..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Dahili arızalar

İç faktörler aşağıdaki gibidir.

 • Yanlış yapılandırılmış su ısıtıcısı. Mevsimlerin değişmesi nedeniyle su sıcaklığı da değişir, bu nedenle genellikle yapılması unutulan sütunun ayarlanması gerekir..
 • Su ünitesindeki membran arızalı. Membran çok eskiyse elastikiyetini kaybedebilir, çatlayabilir, deforme olabilir, kireç birikintileriyle kaplanabilir..
 • Kurum ve kireç ile tıkanmış filtreler veya ısı eşanjörü.
 • Pilot veya ana brülör kirle tıkanmış.
 • Gaz çıkış sensörü ile ilgili sorunlar.
 • Havalandırmadaki yetersiz hava akımı veya şofbenin çeşitli parçalarının tıkanması nedeniyle ekipmanı açmaya çalışırken patlamalar veya küçük patlamalar meydana gelebilir..

Arızanın ayrı bir nedeni, açıldığında kontak düğmesinin tam olarak basılı tutulmaması olabilir. Yaklaşık 20 saniye tutulmalıdır, aksi takdirde sönecektir..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Tipik arızalar

Sorunlar, çoğu zaman içinde ortaya çıkan belirli arızaların varlığı ile karakterize edilen farklı üreticilerin birimleri için farklı olabilir..

 • “Astra” – soğuk su beslemesi yanlış ayarlanmışsa, birkaç denemeden sonra açılmıyor veya açılmıyor. Ünite valfinin kendisi düzenli olarak arızalanıyor. Bu durumda, bu sütunu satın alan hemen hemen herkes, ana dezavantajın otomatik ateşleme eksikliği olduğuna dikkat çekiyor, bu nedenle, dokunulduğunda veya hareket ettirildiğinde hızla çalışmayı durduran ateşleyiciyi açık tutmanız gerekiyor..
 • “Ariston” – su bloğu kırılır, zar kolayca deforme olur. Müşteri incelemeleri çoğunlukla olumludur, insanlar sütunun sessizce tutuştuğunu, sıcaklığı iyi koruduğunu ve uygun fiyat kategorisine sahip olduğunu ve ayrıca kullanımı kolay olduğunu not eder..
 • “Vaha” – sık sık değiştirilmesi gereken hatalı bir brülör, membran deformasyonu. Alıcılar fiyat ve tasarımdan etkileniyor, ancak aksi takdirde genellikle cihazın hızlı bir şekilde bozulduğunu, pillerin bozulduğunu, sütunun suyu neredeyse hiç ısıtmadığını ve su filtresinin sık sık değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlar..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

 • “Amina” – ısıtmadan önce birkaç kez yanar ve kapanır, piller hızla biter. Kullanıcılar, hoparlörün düşük fiyat ve iyi kalitesinin birleşimine dikkat çekiyor, ancak pillerin sık sık değiştirilmesinden memnun değiller. Artı olarak, sıcaklığı gösteren özel bir ekranın varlığına da dikkat ederler..
 • “Rossiyanka M” – genellikle arızalı valf bloğu, filtre sisteminin hızlı tıkanması. İncelemeler, sütunun zayıf bir su basıncı ile yavaşça yandığını, musluk duşa geçtiğinde sıvının sıcaklığının atladığını ve cihazın hızla söndüğünü gösteriyor..
 • “Dion” – ısı eşanjörünün gövdesi yanıyor. Burada neredeyse hiç olumsuz yorum yok, alıcılar sadelik ve kullanım kolaylığı, sütun tasarımı, güvenlik sistemi ve ünitenin uzun süre çalışabilmesi gerçeğinden memnunlar..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Herhangi bir gazlı su ısıtıcısının, farklı parçaları, kalitesiz işçilik, doğrudan üreticinin ihmali ve diğer nedenlerle ilgili dezavantajları olduğu sonucuna varılabilir. Satın almadan önce bir profesyonel veya ustaya danışmak en iyisidir..

Kullanıcı incelemelerine göre bazı modeller yalnızca sık sık başarısız olmakla kalmaz, aynı zamanda yaşam için ciddi bir tehdit oluşturur, bu nedenle tüm artıları ve eksileri tartmaya değer..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Ateşleyici tutuşmuyor (otomatik ateşleme)

Ateşleyici, kolonun pillerle mi yoksa piezo ateşlemeden mi beslendiğine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Kolon pillerle besleniyorsa, alev sensörüne yalnızca sıcak su musluğu açıldığında bir kıvılcım verilir. Kıvılcım sağlanmazsa, arızalar aşağıdaki gibi olabilir:

Sütun yanmıyor

piller boş

Nedenler: Modern hoparlörler LR-20 (D boyutu) pil kullanır. Sütun brülöre şarj vermiyorsa, büyük olasılıkla piller bitmiş veya doğru takılmamıştır. Bazen hoparlör kıvılcım çıkarmaya devam eder, ancak piller kontrol ünitesini (beyin) çalıştırmak için yeterli güce sahip değildir..

Çözüm: Kolon yanmıyorsa öncelikle pillerin sağ tarafta olduğundan ve çalışır durumda olduğundan emin olmanız gerekir..

Arızalı mum

Sebepler: Mum başarısız olabilir ve deşarj vermeyi durdurabilir.

Çözüm: Fişin iyice sabitlendiğinden emin olun. Bazen brülöre düşebilir, mumdan brülöre olan mesafe yaklaşık 5 mm olmalıdır. Bujiyi ve alev sensörünü söküp değiştirerek bujiyi değiştirmeden önce kontrol edin. Ardından, sıcak su musluğu açıldığında alev sensöründen bir kıvılcım çıkmalıdır. Eğer öyleyse satın alın ve değiştirin.

Arızalı devre veya sensörler

Sebepler: Devre kesilirse, güvenlik sistemi hoparlörlerin açılmasına izin vermez. Kontaklar yüksek nemde oksitlenebilir, çürüyebilir veya zaman zaman güncelliğini yitirebilir.

Çözüm: Devreyi kontrol edin, hoparlörün içindeki tüm terminalleri açıp kapatın, güvenlik sensörlerine özellikle dikkat edin. Kolonun çıkışında çekim sensörü ve sıcaklık sensörü.

Mikro şalter

Sebepler: Mikro şalter yanabilir veya üzerine nem girerek arızalanmasına neden olabilir

Çözüm: Arıza durumunda bu sensör değiştirilmelidir. Performansını kontrol edin, farklı modellerde ya basılır ya da tam tersine çalışma sırasında sıkılır. Kolon, çalışırken sürekli bir kıvılcım sağlamalıdır. Hiçbir şey olmazsa, değiştirilmesi gerekir..

Kontrol bloğu

Sebepler: Kontrol ünitesi, bujiye bir darbe göndermekten sorumludur.

Çözüm: Önceki tüm adımlar işe yaramadıysa, bu durumda kontrol ünitesini değiştirmeniz gerekir. Yanlış çalışması için bir ön koşul, yanlış çalışan bir kadran olabilir..

Ateşleyici açık, ancak brülör ateşlenmiyor

Arıza, gaz-su ünitesi veya yeterli su basıncının olmaması ile ilişkilidir. Doğru çalışma için sütun, su ünitesinden geçen, brülöre gaz verildiği için gaz ünitesine baskı yapan çubuğu iten bir su basıncı gerektirir..

Sütun yanmıyor

Su temin sisteminde tıkanıklık

Sebepler: Su gaz kolonuna girdiğinde veya çıkarken ağ tıkanır. Musluklardaki havalandırıcılar tıkalı. Aşınma nedeniyle borular artık kolonun çalışması için gerekli olan minimum su basıncını geçemez..

Çözüm: Musluklardaki havalandırıcıları kontrol edin, çıkışta sıcak su akışını engelliyor, bu da basıncı düşürüyor olabilir. Suyu kapatın ve hortumu veya boruyu gaz kolonunun su ünitesinden ayırın (soğuk su kaynağı) ağ filtresini kontrol edin. Süzgeç tıkanmışsa çıkarılmalı ve temizlenmelidir. Süzgeç tıkalı değilse, hortumu veya boruyu bir kaba yönlendirin, su besleme musluğunu açın ve böylece basıncı kontrol edin. Su basıncı her zaman iyiyse ve şimdi kötüleştiyse, nedeni sütunda değil, genel su temin sistemindedir. Boruları temizlemeniz veya değiştirmeniz gerekecek..

Su ünitesi arızalı

Sebepler: Su ünitesinde su basıncına bağlı olarak açılıp kapanan bir membran vardır. Kullanım sırasında kırılabilir ve sonuç olarak suyun karışmadan geçmesine izin verir..

Çözüm: Su grubunu gazlı su ısıtıcısından çıkarın. Üzerinden kapağı çıkararak sökün, zar vardır. Membranı kusurlar (yırtılma, deformasyon) açısından inceleyin. Hasarlı bir diyafram değiştirilmelidir. Kolonun daha uzun süre dayanabilmesi için bir silikon membran satın almanızı öneririz..

Kök hareket etmiyor

Sebepler: Arıza ayrıca mil ile de ilişkili olabilir. Mil hareket etmezse, brülöre gaz verilmeyecek ve kolon tutuşmayacaktır..

Çözüm: Gaz-su ünitesi üzerindeki kolonun altına baktığınızda kolonun çalışması sırasında hareket eden çubuğu görebilirsiniz. Sıcak su musluğunu açarken gövdenin konumu değişmiyorsa değiştirilmesi gerekir..

Tıkanmış ısı eşanjörü nedeniyle tutuşmaz

Isı eşanjörünün tıkanması nedeniyle sütun yanmayabilir. Çalışma sırasında, su aşırı ısınırsa, içinde su akışını azaltan kireç görünebilir. Kolonun girişindeki su basıncı normalse ve çıkışta herhangi bir yerde tıkanıklık yoksa, büyük olasılıkla sorun ısı eşanjöründedir..

Sütun yanmıyor

Tıkalı ısı eşanjörü

Sebepler: Bu sorun eski su ısıtıcılarında daha yaygındır, şimdi modern gazlı su ısıtıcıları, kolondan geçen suyun belirli bir sıcaklığına ulaşıldığında onu kapatan aşırı ısınma sensörleri kullanır. Bu, ısı eşanjörünün içinde kireç oluşumunun önlenmesine ve çok sıcak su kullanılması durumunda tüketicinin haşlanmadan korunmasına yardımcı olur..

Çözüm: Tüketici 2 olası seçenekle karşı karşıyadır. Eşanjörü özel bir solüsyonla temizleyin veya yenisini alın ve değiştirin.

neden yanmıyor?

Gazlı su ısıtıcı

Oasis, Orion veya Neva gibi basit gaz kolonları örneğini kullanarak arızalara genel bir bakışla başlayalım. Bunlar oldukça basit cihazlardır, bu nedenle aletlerle nasıl çalışılacağını bilen ve nispeten düz kolları olan hemen hemen her erkek tamirini halledebilir..

Olası arızaların ve nedenlerinin kısa bir listesi:

 1. Çekiş eksikliği;
 2. Yetersiz su basıncı;
 3. Yetersiz gaz basıncı;
 4. Ateşleme sistemi çalışmıyor;
 5. Tıkalı borular ve su besleme filtresi;
 6. Brülör tıkanması;
 7. Membran veya gaz bloğu arızası;
 8. Karıştırıcıda soğuk suyun yanlış karıştırılması;
 9. Arızalı elektronikler veya sensörler.

Şimdi arızaların nasıl ortadan kaldırılacağını ve ateşleme eksikliğinin nedenlerini göreceğiz..

Çekiş bozukluklarının ortadan kaldırılması

Gaz kolonu neden tutuşmuyor?

Çekişinizi test etmek için normal bir eşleşme kullanmayı deneyin. Bacaya getirin ve hava akımı olup olmadığını belirleyin, alev bacaya doğru sapacaktır..

Hava akımı yoksa, gazlı su ısıtıcısı yanmaz ve kullanıcılar sıcak su alamaz..

Birçok kolon, çekiş sensörleri ile donatılmıştır ve yetersiz çekiş gösterirlerse ateşleme imkansız olacaktır..

Alev yandığında ve hemen söndüğünde durumlar mümkündür – bunun nedeni, yanma ürünlerinin gidecek hiçbir yeri olmaması, yanma odasında kalmaları ve oksijen eksikliği nedeniyle alevin sönmesidir..

Taslak olmaması, baca gazı toplayıcısının ve bacanın kendisinin incelenmesini gerektirecektir. Tıkanmalar varsa, yanma ürünlerinin normal geçişine müdahale edebilirler..

Sütun bunu bir çekiş eksikliği olarak algılar ve gazın tutuşmasına izin vermez (veya gaz açıldıktan hemen sonra söner).

Ne yazık ki, bacanın yalnızca duvara girmeden önce görünen kısmını bağımsız olarak kontrol etmek mümkün olacaktır – uzmanlar tarafından daha fazla çalışma yapılmalıdır. Ev özelse, baca ile kendiniz ilgilenmeyi deneyebilirsiniz..

Su basıncı sorunu

Gaz kolonu neden tutuşmuyor?

Su filtresini temizlemek için soğuk su besleme borusunu ayırın. Bağlantı yerinde bir ağ filtresi göreceksiniz, temizlenmesi basıncın geri kazanılmasına yardımcı olacaktır..

Gazlı su ısıtıcınız yanmıyorsa ve taslakta her şey yolundaysa, su kaynağında bir sorun olabilir. Küçük bir basınç genellikle ateşlemenin çalışmamasına neden olur.

Uygun regülatörü kullanarak kolonun üzerindeki basıncı ayarlamayı deneyebilirsiniz – bazen yardımcı olur (regülatör tüm modellerde bulunmasa da).

Sütunun girişine takılı olan filtreyi de kontrol ediyoruz – tıkanabilir.

Soğuk su musluğunda bile basınç yoksa, geriye kalan tek şey su temininden sorumlu yetkililere şikayette bulunmaktır – basınç ülkede belirlenen standartlara uygun olmalıdır..

Kimse bir şey yapmayacaksa, bir basınç yükseltme pompası kurarız – basıncı gerekli sınırlara yükseltir ve kolonunuzdaki gazın tutuşmasına yardımcı olur. Pompa takmak yasaldır..

Dairede / evde geçen boruları da kontrol edebilirsiniz, tıkanmış veya paslanmış olmaları, boşluk çok küçük hale gelmesi oldukça olasıdır – bu, basınç üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir..

Borular yanlış bağlanmış.

Özellikle kolonu kurmak için bir amatör alınırsa, bu çok olası bir nedendir. Yeni kurulan su ısıtıcısı çalışmayı reddederse – bağlantı şemasını tekrar kontrol edin.

Giriş suyu sıcaklığı arttı

Bazı kullanıcılar, deneyimsiz oldukları için, ilkbahar-yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte su kaynağındaki suyun daha sıcak hale geldiği gerçeğini hesaba katmayı unuturlar. Sütun kış moduna ayarlı kalırsa, aşırı ısınma nedeniyle sürekli kapanacaktır..

Duman egzoz sistemi

Sütun bacası

Bacada hava akımı olmaması durumunda tüm uyarılarınıza rağmen koruyucu otomatikler kolonun kullanılmasına izin vermeyecektir..

Örneğin baca tıkanırsa gazlı şofben tutuşmaz..

Yanma ürünlerinin çıkışını kötüleştirebilecek dış nedenler şunları içerir:

 1. Baca tıkalı: baca kanalına pislik veya kümes hayvanları girebilir. Ayrıca zamanla kurumla büyüdüğü için periyodik olarak temizlenmesi gerekir..
 2. Baca kafasının üzerine büyük nesnelerin montajı: çoğu durumda, bir uydu televizyon anteni böyle bir nesne haline gelir. Çekim sensörünün anında tepki verdiği gazların serbest akışını engeller..
 3. Dışarıdan hava girişi yok: Kullanıcı, uygun hava akımı için odaya dışarıdan hava beslemesinin sağlanması gerektiğini hatırlamalıdır. Sütun çalışırken, en azından pencerenin açık olması gerekir. Bu özellikle metal-plastik çerçevelerdeki sızdırmaz cam üniteler için geçerlidir..
 4. Olumsuz hava koşulları: güçlü bir rüzgarın veya girdabın itmeyi kötüleştirmesi veya tersine, alevin ayrılmasına neden olarak keskin bir şekilde artırması nedeniyle sütun da dışarı çıkabilir..

Çekişin varlığı, “izleme penceresine” bir kağıt levha sütunu veya yanan bir eşleşme getirilerek kontrol edilir. Duman egzoz sisteminin uygun durumu ile alev “pencereye” çekilecek ve kağıt ona doğru bastırılacaktır..

Yetersiz gaz basıncı

Hattın kendisinde yetersiz gaz basıncı olsa bile kolon yanmayabilir.

Kontrol etmek için bir gaz sobası yakmayı deneyin – gaz basıncı çok düşükse, gaz servisini aramanız ve şikayet etmeniz gerekir..

Ne yazık ki, bu durumda kendi kendine onarım mümkün olmayacak, sadece uzmanlar gaz tedarikiyle ilgili sorunlarla ilgilenmelidir..

Ateşleme sorunları

Gaz kolonu neden tutuşmuyor?

Genellikle gazlı su ısıtıcılarındaki piller sağ alt köşede bulunur ve değiştirilmeleri fazla çaba gerektirmez..

Gaz beslendiğinde, itme olduğunda, basınç normal olduğunda ve gaz kolonu tutuşmadığında durumlar sıklıkla görülür..

Elektrik ateşlemeli bir Neva veya Oasis gazlı su ısıtıcınız varsa, dinleyin – kıvılcım oluşumu varsa.

Bir kıvılcımın varlığı, musluğu açarken karakteristik bir çatırtı sesiyle belirtilir..

Bir çatırtı sesi duyulursa ancak gazlı su ısıtıcısı ateşlenmezse, pilleri değiştirmeyi deneyin – bu, ateşleme eksikliğinin çok yaygın bir nedenidir (zayıf bir kıvılcım normal ateşlemeyi imkansız hale getirir).

Piezoelektrik ateşlemeli hoparlör sahipleri, ateşleyicinin çalıştığından emin olmalıdır. Açıksa, sütun tereddüt etmeden hemen yanmalıdır. Alev yoksa, ateşleme düğmesiyle yakmayı deneyin..

Ateşleyicideki gaz tutuşmazsa, sorun ateşlemenin kendisindedir (memede) – temizlenmesi gerekir. Bunu yapmak için gazlı su ısıtıcısını söküyoruz, sigortaya ulaşıyoruz ve çelik tel ile temizliyoruz. Ardından, sütunu tekrar aydınlatmaya çalışıyoruz..

Gazlı şofbeninizi tamir ederken dikkatli olun ve herhangi bir işlem yapmadan önce daima gaz beslemesini kapatın..

Hidrodinamik ateşleme ise, küçük bir jeneratör ile bir kıvılcım oluşturan ve diğer bazı elektronik bileşenleri besleyen bir elektrik devresinin birleşimidir..

Jeneratör veya devre arızalıysa, şofben yanmaz. Burada kendi kendine onarım, yalnızca elektronik onarımında uygun bilgi ve deneyime sahipseniz mümkündür..

Otomasyon

Otomasyon yoluyla, su ile temas halinde olan kauçuk membran çoğu zaman başarısız olur. Deforme olabilir veya çatlayabilir. Bu elemanın değiştirilmesi gerekiyor.

Yeni bir membran seçerken silikon bazlı ürünleri tercih edin – bunlar en güvenilir ve dayanıklıdır.

İtme sensörü de nispeten sık arızalanır. Performansı kontrol etmek için, terminallere bir test cihazı bağlayarak direncini ölçmeniz gerekir. Cihaz “sonsuz” göstermelidir.

Su akışı sorunu

Çoğu zaman, su akışındaki azalma nedeniyle su açıldığında sütun yanmaz. Muslukta böyle bir arıza ile, su jeti çok ince, açıldığında zayıf. Gayzerin dışarıdan hatalı olduğu hissi var. Bu kesinlikle her markada olur: Neva, Oasis, Bosch.

Su akışında bir azalma meydana gelebilir:

 • Dramatik olarak, performans kaybı anında kaybolur.
 • Yavaş yavaş, gaz kolonunun performansında gözle görülür bir düşüşle;

Sokak çalışmasıyla bağlantılı olarak gazlı su ısıtıcısında keskin bir performans kaybı meydana gelebilir. Şu anda, sokak su temin sistemi tamir edilebilir. Buna göre, soğuk suyun toplam basıncı her yerde keskin bir şekilde azalacaktır. Sahibi bu anı kolayca atlayabilir ve gazlı su ısıtıcısında nedenini arayarak demonte edebilir. Sebep yüzeyde yatmaktadır, ancak bir kişi kafası karışır ve onu tamamen farklı bir şekilde arar..

Ayrıca, bir gazlı su ısıtıcısındaki su basıncı, karıştırıcıya yönelik havalandırıcının banal kirlenmesi nedeniyle kademeli olarak düşebilir. Musluğun kendisinde bulunan havalandırıcı ile ilgili arızanın nedenini ortadan kaldırmak için, onu çıkarmak ve temizlemek gerekir..

karıştırıcı havalandırıcı

Bu, bir mikser üzerine kurulu tipik bir havalandırıcıdır. temizlemeyi dene

Girişte süzgeç bulunan sahipler de bunu hatırlamalı ve periyodik olarak temizlemelidir..

kir süzgeci

Kaba filtre. Kolona soğuk su beslemesine monte edilir. Aynı şekilde temizleyin

Şişe filtresi ayrıca gaz kolonundaki su basıncında kademeli bir düşüşe neden olabilir. Bunu unutmamalısınız ve her şeyden önce, gaz kolonunun fitili tutuşmazsa buna dikkat edin. Yüzeyde yatan nedeni kaçırırsanız, gazlı su ısıtıcısının gereksiz teşhisine veya onarımına para yatırma riski vardır. Bu durumda gazlı su ısıtıcısının onarımı ve teşhisi uygun değildir.

pompa istasyonu filtreleri

Şişelerde su arıtma için iki filtre. Aynı şekilde dövülebilirler

Gazlı su ısıtıcısı açıldığında su basıncının olmamasıyla ilgili başka bir durum daha vardır. Bunun nedeni hortumun mekanik olarak tıkanmasıdır. Hortumda cüruf bulundu ve suyun yolunu kapatıyordu. Isı eşanjöründen cüruf gelebilir.

Gazlı su ısıtıcısında iki adet regülatör bulunmaktadır. Biri alevin gücünü düzenlemekten, ikincisi su akışını düzenlemekten sorumludur. Regülatörün konumu ne kadar düşük olursa, kolonun çalışabileceği basınç o kadar düşük olur..

blokajlar

Gaz kolonu neden tutuşmuyor?

Isı eşanjörünü temizlemek için su ve deterjan solüsyonuna batırın ve tüplerin üstüne sitrik asit dökün ve yarım saat bekletin..

Gaz kolonunun girişine, genellikle suda bulunan ince katı safsızlıkları filtreleyen filtreler yerleştirilir. Tuzlar da buraya yerleşerek sıvının normal geçişine engel olur..

Sonuç olarak, sütun, haneleri sıcak suyla tutuşturmayı ve memnun etmeyi durdurur..

Bu durumda su beslemesini kapatın, filtreyi sökün ve temizleyin. Filtrenin durumu çok şiddetliyse, değiştirilmesi daha kolaydır..

Ayrıca, kolonun uzun yıllar çalışması sırasında, borular veya bir ısı eşanjörü tıkanabilir. Bu durumda, su ünitesinin geçirgenliğini kontrol etmeniz ve ısı eşanjörünün başarılı olduğundan emin olmanız gerekir..

Tıkanmalar, özel reaktiflerle durulanarak giderilir – bunları satın almak için en yakın donanım mağazasına başvurun. Yıkadıktan sonra gaz kolonunuzun performansı geri yüklenecektir..

Kolon iç kısımlarının tortularla tıkanmasını önlemek için kolonun girişine küçük pislikleri giderecek ve sert suyu yumuşatacak düzgün bir filtre takın..

Brülör tıkanıklığının giderilmesi

Neva ve Oasis gazlı su ısıtıcılarındaki brülörler (ve diğer birçoklarında olduğu gibi) ne yazık ki tıkanmaya meyillidir. Çoğu zaman, bu resim piezoelektrik ateşlemeli modellerde görülür..

Tıkanma, kurum birikiminden kaynaklanır. Kolonun demonte edildiği ve brülörün kendisinden çıkarıldığı çıkarılmalıdır. Temizlik için mevcut tüm araçlar kullanılır..

Temizledikten sonra brülör yerine takılmalı ve kontrol edilmelidir. Gerekirse, ısı eşanjörünü hemen temizleyebilirsiniz – tıkanması çekiş kaybına ve ısıtmada bozulmaya neden olur.

Gazlı şofbeniniz yanmıyorsa ve temizlemeye karar verdiyseniz, balkonda veya dışarıda yapın. Aksi takdirde, havaya uçan kurum, kolonun monte edildiği tüm odayı kesinlikle lekeleyecektir..

Gaz bloğu ve membran onarımı

Gaz kolonu neden tutuşmuyor?

Membranı değiştirmek için kolon su bloğunu çıkarın. Demonte ettikten sonra membrana ulaşacaksınız..

Bazen gazlı su ısıtıcısı membranın hasar görmesi nedeniyle tutuşmaz – su basıncına tepki verir ve daha fazla ateşlemeyi kontrol eder.

Kırılırsa, gaz kolonunun daha fazla çalışması imkansız olacaktır..

Onarımdaki zorluklar, uygun bir membran bulmanın zor olmasından kaynaklanacaktır – nadiren satışta bulunurlar ve fiyatları ısırır.

Membrana ek olarak, arızalanabilecek birçok parça olduğundan tüm gaz bloğunu kontrol etmeniz gerekir..

Karıştırıcıda soğuk su karıştırma

Birçok insan, gaz kolonunun kendisindeki ısıtma derecesini ayarlamak yerine, miksere acımasızca işkence eder. Soğuk suyu çok fazla açarsanız, yanan sütun basitçe söner..

O anda yanmadıysa, daha fazla yanmaz. Önce sıcak su kaynağını, sonra soğuk su kaynağını açmayı bir kural haline getirin. Ve hepsinden iyisi, uygun kontrollerle ısıtma derecesini ayarlayın..

Ayrıca, gazlı su ısıtıcılarının geliştiricileri tarafından yoğun bir soğuk su karışımının hoş karşılanmadığını da hatırlamanız gerekir – bu onların zarar görmesine neden olabilir..

elektronik arıza

Gaz kolonu neden tutuşmuyor?

Gazlı su ısıtıcılarında çekiş sensörü genellikle en üstte bulunur. Bacaya bağlı.

Modern gazlı su ısıtıcılarında birçok elektronik ünite ve sensör bulunur – bunlar yalnızca en basit modellerde mevcut değildir..

Sensörler, çekişi ve alevin varlığını kontrol eder (iyonizasyon kontrolü), suyun sıcaklığını izler ve ısıtma derecesini otomatik olarak ayarlar.

Sensörlerden biri arızalanırsa, gazlı su ısıtıcısı arızalanır. En yaygın arıza, egzoz manifoldundaki taslak sensörünün bozulmasıdır. Sonuç olarak, elektronikler ateşlemeye izin vermeyecektir..

Arızalar ayrıca birçok gazlı su ısıtıcısına takılan elektronik modülleri takip eder. Ve onarımları, bunun elektronik ve devre alanında özel bilgi gerektirmesi nedeniyle karmaşıktır..

Elektronik bileşenlerin arızalı olduğundan eminseniz ancak gerekli bilgiye sahip değilseniz, sihirbazı aramaktan çekinmeyin..

Su zayıf bir basınçla çıkıyor

Su zayıf bir basınçla çıkıyor

Çoğu zaman bu, sütun ısı eşanjörünün ölçekle tıkanması nedeniyle olur. Ateşleyicinin uzun süreli “boşta” ateşlemeleri genellikle tıkanmanın nedenidir. Cihaz, kalan nemin buharlaşmasına neden olmak için ısı eşanjörünü yeterli bir sıcaklığa kadar ısıtır..

Su akışı yok, kireç ısı eşanjöründen yıkanmıyor, ekipmanın bir sonraki açılışına kadar ayarlanıyor, bunun sonucunda sütun normal şekilde çalışmayı durduruyor. Isı eşanjörünün temizlenmesi genellikle tasarruf sağlar. Gelişmiş durumlarda, değiştirilmesi gerekir..

Değiştirme için hemen profesyonellerle iletişime geçmek daha iyidir, ancak temizliği kendi başınıza halledebilirsiniz. Tornavidalar, lastik hortum, açık uçlu anahtarlar ve paranit contaları hazırlayın. Bir hırdavatçıdan kireç çözücü bir karışım satın alın. Genellikle buna denir – antiskala. Daha bütçeli bir seçenek, sirke özü ile durulamaktır. Bu sırayla çalışın.

En iyi çok yönlü kireç çözücü

İlk adım. Armatürleri ve kapağı ısıtıcıdan birbiri ardına çıkarın.

İkinci adım. Giriş suyunu kapatın ve tercihen kolondan mümkün olduğunca yakın bir sıcak su musluğu açın..

Üçüncü adım. Su besleme borusunu ısı eşanjöründen sökün ve ardından yana doğru hareket ettirin. Somunu söktükten sonra kolon ısı eşanjörü su salmaya başlayacaktır. Toplamda yaklaşık 1 litre boşaltılacaktır..

Dördüncü adım. Eşanjörün girişine uygun çapta bir hortum yerleştirin ve ısıtıcının hemen üzerine kaldırın. Sabit hortuma sıradan bir huni yerleştirin ve hazırlanan çözeltiyi ince bir akışta yavaşça dökmeye başlayın (hazırlama talimatları paket üzerinde verilmiştir). Acele etmeye gerek yok. Çok hızlı dökerseniz, antikipin onu geri iter ve muhtemelen beğenmezsiniz..

Gaz kolonu ısı eşanjörünün yıkanması

Temizlik maddesini ısıtıcının ısı eşanjöründe 2-3 saat bekletin (genellikle gerekli süre paket üzerinde belirtilir).

Su musluğunun altına uygun bir kap yerleştirin ve ısıtıcıyı dikkatlice yeniden besleyin. Hortumdan ne çıktığını gözlemleyin. Çok fazla çamur aldınız ve sonra kafa normale döndü mü? İşler iyi. Aksi takdirde, yıkamanın tekrarlanması gerekecektir. Genellikle, yeniden durulama ihtiyacı yalnızca sirke özü kullanıldığında ortaya çıkar. Çoğu durumda kireç önleyici, ilk kez başa çıkıyor.

Koruma sensörleri çalışması

Gaz sensörünün çalışıp çalışmadığı, terminallerini birbirine bağlayarak bulunabilir. Direnç sonsuza eşitse, her şey yolundadır, değilse, bir değiştirme gereklidir. Koruyucu rölenin sürekli çalışmasıyla, gazlı su ısıtıcısı açıldıktan hemen sonra söner ve burada iki seçenek vardır. Aşırı ısınmayı azaltmak için pencerelerin sürekli açılmasından oluşan geçici ve röleyi daha az hassas olanla değiştirmekten oluşan radikal.

Ayrıca, sensörün reaksiyonu, bacanın bir şeyle tıkandığı anlamına gelebilir ve daha sonra ikincisini incelemek daha iyidir, çünkü gazlar zayıf bir şekilde çıkarılırsa, bu vücudun zehirlenmesine neden olabilir. Ayrıca, komşuların bacaya bir uydu çanağı yerleştirip kurmadığını öğrenmeye değer. Çalışmasını zorlaştırır ve bu nedenle, ilke olarak, yabancı ekipmanın kurulumu yasaktır. Zayıf egzoz gazı, mutfağa takılı güçlü bir şekilde çalışan davlumbazla da ilişkilendirilebilir, bu da gazı gerektiği gibi değil, odanın içinden geçmeye zorlar..

Bu cihazların hoparlörle aynı odaya kurulması da yasaktır..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

fitil yanmıyor

Brülör neden kötü tutuşuyor? Birkaç nedeni olabilir:

 • Piezoelektrik eleman çalışmıyor. Astra veya Zerten’in ateşleyiciyle ilgili sorunları var. Sürekli açık olmalı ve mikser açıldığında veya bir düğmeye basıldığında devreye girmelidir. Pieza çalışmıyorsa, fitil yanmaz, büyük olasılıkla memeler (delikler) tıkanmıştır. Ne yapalım? Cihazı sökün, metal kapağı çıkarın ve jetleri ince bir tel ile temizleyin..
 • Otomatik sütun uzun süre yanar. Elektrikli otomatik sistem pillerle çalışır: musluk açıldığında tetiklenirler ve brülörü ateşleyen bir kıvılcım çıkarırlar. Bu durumda, teknik çatlamalıdır. Kıvılcım yoksa pilleri değiştirmeniz gerekir, pilleri takmak daha iyidir. Kasanın altında bulunurlar..

  Bağlantıları takip edin

 • Hidrodinamik sistem (bir su akışıyla dönen bir jeneratör) de bozulabilir. Jeneratör döndükçe, bir kıvılcım oluşturmak için bir elektrik akımı üretir. Kendin yap onarımları en iyisi yapılmaz, servis merkezine başvurun.

ateş yok

Fitilde alev olmamasının nedenini belirlemek için aşağıdaki işlem yapılır..

 • Panelin önünü açın.
 • Gaz borusunda kusur olup olmadığını kontrol edin, ateşleyiciyi kurumdan temizleyin.
 • Hoparlör kablolarını kusur, kir, oksidasyon açısından inceleyin.
 • Isı üreticisini incelemek için, elektrik valfinin fişini çıkarmanız, bir voltmetre ile kontrol etmeniz (bundan önce, termokuplun uçlarından birini çakmakla ısıtın), eğer okumalar 15-30 aralığındaysa mV, daha sonra parça çalışır ve değiştirilmesi gerekmez.
 • Bir test cihazı kullanarak sensörlerin sağlığını anlayın ve değeri sıfırdan yüksekse, değiştirilmesi gerekir.
 • Endüksiyon valfinin bobinini test edin. Isı üreticisini kontrol ettikten sonra test probunu serbest olan konektöre takın. Ortasına koymanız gerekiyor. Diğer ucunu kasaya takıp ohmmetre modunda test cihazı ile kontrol ediyoruz. Bobinin direnci yaklaşık 10-15 ohm aralığında ise burada bir problem yok demektir..
 • Kontrol sensörlerinin servis verilebilirliği bir multimetre (diyot test modu) ile belirlenir. Sensör çıkışları kontrol edilir, servis verilebilir durumda ise gösterge sıfır olacaktır. Aksi takdirde, sensörü değiştirmeniz gerekir..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

 • Kabloları ve bağlantıları kontrol edin. Telin ve sensörün lehimleme noktasında ateşleme sorunlarına yol açan mikro çatlaklar oluşabilir..
 • Baca temizliği, pilin, pilin değiştirilmesi ve ardından kamu hizmetine başvurularak baca temizleyicisinin aranmasıyla mikro patlamalar ortadan kaldırılır..

Diğer durumlarda, çalışmayan parçaları değiştirerek ve sıcak su hattını yeniden bağlayarak veya özel ekipman kullanarak karmaşık tıkanıklıkları gidererek daha kapsamlı bir inceleme yapacak ve kaliteli onarımlar yapabilecek ustaları aramak en iyisidir. Yalnızca sertifikalı şirketlerle veya doğrudan Gorgaz çalışanları ile iletişime geçmeniz gerektiğini unutmamanız önemlidir..

Vasıfsız “özel işçiler” olarak adlandırmak, daha da büyük sorunlara veya var olmayan arızaların keşfedilmesine yol açabilir ve bu da onarım maliyetlerini önemli ölçüde artıracaktır..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Yeterli şarj yok

Suyu açtığınızda normal bir akış görüyorsunuz, açtığınızda karakteristik bir tıklama var, bir kıvılcım oluşuyor ve genel olarak her şey görsel olarak iyi. Ancak göze çarpan bir nokta var: gaz sütunundaki brülörün kendisi tutuşmuyor. Pencereden bakarsanız, alev yoktur. Bu nedenle sıcak su yoktur. Sahibinin sıcak suyu yoktur, bu gerçek birçok rahatsızlık yaratır. Bu sebep bir an önce ortadan kaldırılmalıdır..

Arızanın ve sıcak su eksikliğinin nedeni tamamen basit bir olguda yatmaktadır. Piller bittiğinde, sütun çalışmayı durdurur. Isınmaz ve bu nedenle sıcak su beslemesi durur..

Son aşamalardaki pil şarjı sadece bir kıvılcım oluşması için yeterlidir. Bu nedenle, görsel olarak bir kıvılcım gözlemlersiniz, ayrıca gözle görülür bir tıklama vardır. Ancak pilin enerjisi, brülörün kendisini tutuşturmak için yeterli değildir..

Pilleri kendiniz değiştirmek zor değildir. Bunu yapmak için, pillerin bulunduğu kutuyu açmanız ve çıkarmanız gerekir. Ardından, yeni yüksek kaliteli güçlü pillerle değiştirmelisiniz..

Piller hakkında daha fazla bilgi

Pillerdeki polarite önemlidir. Pilleri kutuplarına bakmadan takarsanız hoparlör yanmayacaktır. Piller bazen ünitede sıkışabilir, bu yüzden bunlara dikkat edin..

İki ana kritere bağlı olarak, yeni çalışan pillerle değiştirilirler:

 • pillerin polaritesi dikkate alınmalıdır;
 • piller için tasarlanan kutunun kapatılması, karakteristik bir klik sesi gelene kadar yapılmalıdır..

Gazlı şofbenlerde kullanılan piller standart D (yani varil piller) olmalıdır. Tuz seçenekleri çabuk parçalanma özelliğine sahip oldukları için uygun değildir. Çoğu durumda, gazlı su ısıtıcıları için alkalin piller kullanılır. Başka bir şekilde, alkalin piller olarak adlandırılırlar..

Bir kişinin pil satın aldığı durumlar vardır, ancak sütunu aydınlatmazlar. Burada da, yeni pillerin bile neden işlevleriyle başa çıkamadığına dair birkaç soru ortaya çıkıyor. Bu aşamada, sahibi de utanmış hissedebilir ve sebebi tamamen farklı bir şeyde arayabilir. Kendinizi böyle hoş olmayan bir durumda bulmamak için, gazlı su ısıtıcısının çalışması için pil seçimini akıllıca seçmek gerekir. Dikkate alınması gereken birkaç ipucu var..

Pil ipuçları

 1. Çok ucuz seçmeniz tavsiye edilmez. Bu durumda, daha pahalı pillerin seçilmesi önerilir (normal olanlar yaklaşık 200 rubleye mal olur). Ucuz olanları satın alırsanız, büyük olasılıkla normal çalışmazlar, bu da gelecekte fazla ödeme yapmanız gerekeceği anlamına gelir. Bu nedenle, başlangıçta kaliteli, pahalı piller alın;
 2. Pillerin son kullanma tarihine dikkat edin;
 3. Markalar için Duracell ve Energizer tercih ediliyor.
 4. Pil alkalin veya lityum olmalıdır.

Elinizde bir şey yoksa ve pilin performansını kontrol etmek istiyorsanız, onları biraz fırlatın. Şarj edilmemiş bir pil masadan biraz sekecektir; şarjlı bir pil bu fenomene sahip olmayacaktır. Ancak bu oldukça koşullu bir yöntemdir..

Daha bilgilendirici, şarjı doğru bir şekilde belirleyen belirli bir multimetre test cihazının kullanılması olacaktır. Herkes böyle bir test cihazını kullanabilir, zor olmayacak. Bu yöntemin kullanımı rahat ve pratiktir ve herhangi bir mağazadan bir pil test cihazı satın alabilirsiniz..

Diğer arızalar

Elektronik arızası. Modern modeller, çalışmalarını kontrol eden sensörler, kontrol modülleri ile doludur. Sensörlerden herhangi birinin arızalanması veya hasarlı kablolama sorunlara neden olacaktır. Sebepleri ve onarımı öğrenmek için ustayla iletişime geçmeniz gerekir. Özel ekipman kullanarak bir arıza teşhisi koyar.

Bir multimetre ile kontrol etme

Suda karıştırma. Çoğu kullanıcı, musluktan çok sıcak bir akış alır, bu yüzden bir mikser ile düzenlemeye çalışırlar. Sonra sütun dışarı çıkabilir. Üreticiler, ekipmanın hizmet ömrünü kısalttığınız için bunu yapmanızı önermezler. Güç regülatöründe daha düşük bir değer ayarlasanız iyi olur.

Yanlış pilot ayarı. Gaz basıncının ateşleyicinin tasarımına uygun olması önemlidir. Tarak, brülörün kenarındadır, bu nedenle elektrot, kıvılcım tarağa çarpacak şekilde yerleştirilmelidir. Basınç çok düşükse çok az yakıt üretilir, düşer. Elektrodu brülörün ortasına monte edin, ardından ateşleme kararlı bir şekilde çalışacaktır..

Bireysel modellerle ilgili tipik sorunlar

Uzmanlar, en sık meydana gelen bireysel gazlı su ısıtıcısı modellerinin arızalarını belirlediler..

“Yıldız çiçeği”:

 • Solenoid valf ile ilgili sık karşılaşılan sorunlar.
 • Mikser yanlış ayarlanmışsa, dengesiz çalışıyor.

  Gazlı su ısıtıcısı Astra

“Ariston”:

 • Su düğümü sorunları.
 • Hızlı diyafram aşınması.

  İnce ayarlı gaz kolonu Ariston

“Vaha”:

 • Brülör sorunları.
 • Membran bozulması.

  Düz şofben Oasis

“Amina”:

 • Hızlı pil deşarjı.

  Sütun metalik stili

“Rossiyanka M”:

 • Vanaların ihlali.
 • Tıkalı filtreler.

“Dion”:

 • Isı eşanjörü hızla yanar.

  Gaz sütunu

Çeşitli markaların gazlı su ısıtıcılarının tipik arızaları

Çeşitli üreticiler tarafından üretilen birimler için, en sık meydana gelen belirli arızalar doğaldır..

Onları düşünün:

 1. Astra gazlı su ısıtıcısında solenoid valf çok sık kırılır. Ayrıca, soğuk su beslemesinin yanlış ayarlanması nedeniyle sık sık ateşleme sorunları ortaya çıkar..
 2. Ariston su ısıtıcısında, genellikle membranla ilgili sorunlar meydana gelir, bunun sonucunda patlar ve su bloğu da arızalanır..
 3. Oasis gaz kolonu da membranın deformasyonuna meyillidir ve gaz brülörü ile ilgili sorunlar ortaya çıkar ve değiştirilmesi gerekir..
 4. Amina – sütun ısınmadan önce “yanıyor” ve “kapalı” modunun tekrarı. Ayrıca piller çok çabuk bitiyor..
 5. Su ısıtıcısı Rossiyanka M, valf bloğunun bozulması ve tıkanmış filtreler ile karakterizedir..
 6. Dion gaz sütununda, ısı eşanjörü muhafazası çok sık yanar.

Sütun çalışma sırasında neden kapanıyor??

Gazlı su ısıtıcısı normal şekilde yanıyorsa, ancak çalışma sırasında herhangi bir nedenle sönüyorsa, bu, cihazın güvenlik sisteminin iyi durumda olduğunu gösterebilir..

Kolonun tasarımında iç sıcaklık yükseldiğinde tetiklenen sensör bulunmaktadır. Sistemin içinde birbirini iten, güç kaynağını durduran, kolonu kapatan iki plaka vardır. Bu, iç sıcaklık hızlı ve kontrolsüz bir şekilde yükseldiğinde olur..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gayzerin otomasyon sistemi üç sensör içerir: hava akımı, alev, aşırı ısınma. Artı iki valf: gaz ve tahliye. Cihazın güvenli çalışmasını sağlarlar

Sensörleri dirençle kontrol edebilirsiniz. Arızalı bir parça bir sonsuzluk işareti gösterir. Farklı bir değer vurgulandığında sihirbazı çağırırız..

Cihaz yeterince uzun süre çalışıyor ve ardından kapanıyorsa, ayarları kontrol edin. Bazen kullanıcılar yanlışlıkla belirli bir süre sonra otomatik kapanmayı ayarlarlar..

Bağlantının kesilmesine başka neler yol açar:

 • zayıf su veya gaz basıncı;
 • termokupl ve solenoid valf arasındaki temasın ihlali (kontakları temizlemeniz, bağlantıları sıkmanız gerekir);
 • cihaz tıkladığında ancak yanmadığında güç kaynağının kontaklarının oksidasyonu.

Pilleri de kontrol etmekte fayda var. Güç kaynaklarının standart olarak değiştirilmesi her altı ayda bir gerçekleştirilir. Piller daha uzun süre şarj tutar.

Zayıf veya çekiş yok

Yanma ürünlerinin birikmesi en sık bacanın kurum, kurum, döküntü ile tıkanmasıyla ilişkilidir. İtme olmadığında veya yetersiz olduğunda, geliştirme çıktı değildir..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Çekişi kontrol etmek için, sütunun kontrol penceresine yanan bir kibrit, bir çakmak getirmeniz gerekir. Alev yana doğru saparsa, bir itme vardır. Tam olarak yanmaya devam ediyor – orada değil

Alevin dış etkenlerden dolayı sönebileceğini hatırlamak önemlidir – örneğin rüzgar esintileri. Madendeki itme artar veya azalır ve bir taslak etkisi altında

Bacayı 25 cm altında bulunan “cepten” temizleyebilirsiniz, bu tür manipülasyonlar yardımcı olmadıysa, belediye hizmetlerini arayın..

Isı eşanjöründe kurum birikmesi

Isı eşanjörü çalışma sırasında kurum, kurum, kireç biriktirir. Tıkandığında alevin rengi sarıdan maviye döner..

Isı eşanjörü nasıl temizlenir:

 1. Kapağı çıkar.
 2. Muhafazayı tutan vidaları sökün.
 3. Su kaynağını kapatın.
 4. Sıcak suyu boşaltmak için mikserin açılması.
 5. Isı eşanjörü dişlisini ve musluğu ayırın. Bir standa ihtiyacınız var – su sızabilir.
 6. Bir hidroklorik asit çözeltisinin hazırlanması (%3-5).
 7. 1/2 ”boru alın veya hortum kullanın.
 8. Bir ucunu girişe, diğer ucunu çıkışa bağlarız.
 9. Çözeltiyi huniye dökün. Durulama sırasında köpük çıkıyorsa bu normaldir..
 10. Çıkışta güçlü bir basınç göründüğü anda prosedür durdurulur..

Çalışma sırasında eldiven giydiğinizden emin olun. Kireç çözme işleminden sonra, ısı eşanjörünü asit kalıntılarından iyice durulayın..

Temizleme işlemi sırasında borularda kusurlar fark edilirse, ısı eşanjörünün onarılması gerekir..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Isı eşanjöründeki kireci temizlemek için sitrik asit kullanabilirsiniz (700 ml su için 80 g toz gerekir). Radyatörü solüsyonda yarım saat kaynatın, soğumaya bırakın ve durulayın

Temizlik işinin yılda bir kez yapılması tavsiye edilir. Düzenli bakım, makinenin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Tıkalı duş başlığı ve hortumu

Gazlı su ısıtıcısının açılması ve bir nedenden dolayı duşa girdiğinizde hemen sönmesi olur. Bunun nedeni tıkalı sulama kabı delikleri olabilir..

Sulama kutusunu sökmeniz, delikleri temizlemeniz ve durulamanız gerekir. Metal elementleri sitrik asit çözeltisinde etkili bir şekilde ıslatma.

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Sulama kutusundaki kireçlenme, bazı bölgelerde musluk suyunun artan sertliğinden kaynaklanır. Bunun olmasını önlemek için, filtreler koyun veya yerleşik bir kireç önleyici sistemle donatılmış duşlu bir mikser satın alın.

Fitilin dışarı çıkabileceği bir sonraki kısım duş hortumudur. Dolaşmışsa veya tıkanmışsa basınç gücü düşer ve kolon söner..

Mikser ayrıca kırılabilir veya tıkanabilir. Sökmeniz, kontrol etmeniz, gerekirse temizlemeniz gerekir..

Su besleme ünitesinin girişinde küçük kalıntıları tutan bir filtre vardır. Periyodik olarak temizlenmesinde de fayda vardır. Bunu yapmak için vidaları sökün, elemanı çıkarın, durulayın, sitrik asitli bir fırça ile temizleyin..

Sütunun başlatılmasıyla ilgili sorunların nedenleri

Arızayı belirlemek ve ortadan kaldırmak için ekipmanın çalışmasını analiz etmeniz gerekecektir. Ustalar aşağıdaki işaretlere dikkat eder:

 • piezoelektrik elemandan kıvılcım çıkmaz veya ateşleyici çalışmıyor;
 • brülör tutuşur, ancak ilk kez veya periyodik olarak sönmez;
 • su regülatörü sızdırıyor (kurbağa);
 • sütun bir alkışla açılır.

Normal bir durumda, su ısıtıcısı neredeyse sessiz çalışır ve musluk noktası açıldıktan sonra 1-2 saniyeden fazla olmayan bir gecikmeyle tetiklenir. Aşağıda, arızanın nedenini ve sorunun nasıl düzeltileceğini teşhis etmeye yardımcı olacak ana belirtiler yer almaktadır..

Sütun başlangıçta tutuşmaz

Şofbenin içine tırmanmadan önce, bir dizi temel eylemi gerçekleştirmeye değer:

 1. Pilleri değiştirin ve güç bölmesindeki kontakları temizleyin.
 2. Soğuk su sisteminde bacanın doğal çekişi ve normal bir kafa olduğundan emin olun..
 3. Şebekeden güç alan turboşarjlı bir kolonda sigortayı kontrol edin. İthal ünite, prizdeki fişi ters çevirerek değiştirmeyi deneyin – bazı modeller faz konumuna duyarlıdır.
 4. Soğuk su besleme borusuna takılı kir filtresini temizleyin. Bazen girişteki ağ, su ısıtıcısının tasarımıyla sağlanır..
 5. DHW karıştırıcısını açtıktan sonra, ateşleme elektrotlarını gözlemleyin – üzerlerine bir kıvılcım sıçramalıdır. Kapalı hazneli turboşarjlı bir cihazda, deşarjların tıklanması açıkça duyulabilir.

Elektrotların temizlenmesi ve su ısıtıcısı pillerinin değiştirilmesi

Isıtıcı onarımı, elektrotların temizlenmesi ve çalışan pillerin takılmasıyla başlar

Tavsiye. Ateşleme elektrotlarına bir pencereden harici erişim varsa, çalışma kısımlarını hemen uzun bir fırça ile temizleyin..

Listelenen faaliyetler başarısız oldu mu? Ardından sütun kapağını çıkarın ve adım adım talimatları izleyerek sorun gidermeye geçin:

 1. Sıcak suyu açın (bir asistana sorun) ve çubuğun hareketini izleyin, bu da baskı plakasını mikro anahtar düğmesinden uzaklaştırmalıdır. İtici hareket etmiyorsa nedeni %100 su bloğunun içindedir. Sökmemiz, temizlememiz ve zarı değiştirmemiz gerekecek..
 2. Gövde plakaya bastırır, ancak düğme basılı kalır. Muhtemelen, açılması ve temizlenmesi gereken “kurbağa” içindeki kireç nedeniyle iticinin vuruşu azalmıştır..Kolonun su-gaz bloğunun şeması
 3. İtici hareket ediyor, düğme devre dışı, ancak kıvılcım yok. Muhtemelen arıza, mikro şalterin şu şekilde teşhis edilmesidir: konnektörünü ayırın ve 2 terminali bir tornavidayla kapatın. Anahtar arızalıysa, doğrudan bir kısa devreden sonra elektrotlarda bir kıvılcım görünecektir..
 4. Deşarj bir iğneye atlar, ikincisi sessizdir. Yüksek voltaj kablosunu elektrot gövdesinden dışarı çekin, hafifçe kesin ve tekrar takın..
 5. “Kurbağa” çalışır, mikro şalter tetiklenir, elektrotlar kıvılcım çıkarır, ancak ateşleme olmaz. Bu, gazın sağlanmadığı anlamına gelir – solenoid valf kapalıdır. Açık devrenin suçluları, çekiş ve aşırı ısınma sensörleridir, bunları kontrol etmek için sırayla bir tel ile kapatılmaları gerekir. Başka bir seçenek – kurşun tellerin kopması veya kırılması, bir multimetre ile aranarak teşhis edilir..

Su bloğu mikro anahtarı nasıl kontrol edilir

Mikro anahtar fişini değil, darbe ünitesine bağlı konektörü kapatmanız gerekir.

Önemli bir nüans. Mikro şalterde bir arıza bulduğunuzda, su bloğunun gövdesini kurulum yerinde kontrol ettiğinizden emin olun. Elemanın, gövde yağ keçesinin altından damlayan suyla su basması olur. “Kurbağayı” sökmek, sızdıran contayı çıkarmak ve yeni bir yedek parça takmak gerekir..

Elektronik olarak kontrol edilen bazı gaz akış kolonları modellerinde, başlatmadan özel bir akış sensörü sorumludur. Limit anahtarı prensibine göre hareket eder – su aktı, devre kapandı. Teşhis basittir: DHW vanasını açın ve eleman kontaklarını bir ohmmetre veya bir ışıkla çalın – yanmalıdır. Su ısıtıcısının tam kontrolü için algoritma, videoda usta tarafından gösterilmektedir:

Piezoelektrik eleman kıvılcım çıkarmaz

Yaygın sorunlardan biri. Arıza birkaç tezahürde ifade edilebilir:

 • Gaz kolonunda kıvılcım yok – nedeni: piezoelektrik elemanın, elektrotun veya yer değiştirmesinin arızalanması. Piezoelektrik elemanın kapanmadığı durumlarda (yaklaşık 30 saniye) benzer bir arıza gözlemlenir. Bundan sonra, ateşleme fitili söner. Piezo ateşleme çalışmıyorsa onarım, ünitenin değiştirilmesinden oluşur.
 • Bir kıvılcım var, ancak sütun ateşlemeyi durdurdu – nedeni, temel çalışma kurallarına uyulmaması. Kontak düğmesine basmadan önce, gaz besleme düğmesini yaklaşık 10 saniye basılı tutmalısınız. Şofben içerisinde güvenlik sistemi bulunmaktadır. Ateşleyici ısınana kadar, brülöre gaz beslemesi engellenecektir..

  Besleme düğmesine 10 saniye basmak genellikle fitili yakmak için yeterlidir. Bir kıvılcım olmasına rağmen piezoelektrik eleman çalışmıyorsa, üreticinin talimatlarını tekrar okumalı ve fitili verilen talimatlara göre yakmalısınız..

 • Fitil yanmaz – arıza, otomasyonun arızalanması veya bacadaki yetersiz taslak ile ilişkilidir. Arızanın nedeni de temizlenmesi gereken kirli bir ateşleyicidir. Gaz yandığında, cihaz üzerinde kurum birikir. Kıvılcım var, ancak fitil, zorunlu gaz beslemesi kapatıldıktan hemen sonra yanmayı durduruyor. Ateşleyicinin temizlenmesi (her yıl bakım yapılması gerekir) sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır..

Bir piezoelektrik elemanın değiştirilmesi veya ayarlanması, gerekli araç ve becerileri gerektirir. Onarımlar için servis atölyelerinin servisini kullanmak veya ustayı evinize davet etmek daha iyidir..

Ateşleme gücü eksikliği

Bu durumda, pil veya hidrojeneratörle çalışan gazlı su ısıtıcısı, su açıldığında açılmaz. Su ünitesinin arızalı bir diyaframı (aşağıda açıklanmıştır) bir arızaya neden olabilir, ancak daha sık olarak nedeni aşağıdakilerden kaynaklanır:

 • Piller boş – kıvılcım tetikleniyor, ancak gücü brülörü ateşlemek için yeterli değil. Sütun hemen açılmaz, uzun süre yanmaz, elektrikli ateşleme sürekli olarak tetiklenir. Pille çalışan sütun açılmıyorsa, su musluğunun açılmasına yanıt vermiyorsa, yapılacak ilk şey pilleri değiştirmektir..
 • Hidrojeneratör çalışmıyor – bu, su ısıtıcısına sağlanan suyun hareketinden elektrik üreten bir türbindir. Montaj su kalitesine ve basınca duyarlıdır. Hidrojeneratör çalışmayı reddederse, dahili cihazı kir ve tortulardan temizlemek gerekir. Sorun, vakaların% 80’inde çözülür. Türbin çalışması için gerekli basınç, su temini için özel takviye pompaları vasıtasıyla stabilize edilir..
 • Otomatik ateşlemeli gazlı su ısıtıcısı yanmazsa, güç kaynağı arızanın yaygın bir nedenidir. Kıvılcım olmaması elektrik kesintisinden kaynaklanır. Arızanın birkaç nedeni vardır: kontaklar oksitlenmiş, dirençler şişmiş. Lehim yapmayı biliyorsanız, arızayı kendiniz düzeltebilirsiniz. Daha sık olarak, güç kaynağı basitçe yenisiyle değiştirilir..

Su ısıtıcısının yoğun kullanılması şartıyla yüksek kaliteli piller bile sadece 6-8 ay dayanır. Bundan sonra, sütun arızalanmaya başlar.

Yeterli su basıncının olmaması

Su ısıtıcılarının teknik belgelerinde, verim açıkça belirtilmiştir. Kolonun çalışması gereken minimum basınç verilmiştir. Su basıncı düşükken brülör açılmıyorsa bunun nedeni her zaman ekipman arızası değildir. Sorun, spesifikasyonlara uyulmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bir depolama tankı ve bir takviye pompası kurarak işi normalleştirebilirsiniz..

Pille çalışan veya şebekeden otomatik ısı jeneratörleri ile ilgili olarak, düşük su basıncı, su ünitesinin (kurbağa) çalışmamasına neden olur. Regülatörün çalışma prensibi, boşluğunun içinde bir zar ile iki parçaya bölünmesidir. Bir boşlukta, gaz beslemesini düzenleyen ve brülörün ateşlemesini açan bir çubuk vardır. Çubuk, membrana basılarak harekete geçirilir. Yetersiz basınçla, gövde yerinde kalır ve sonuç olarak otomatik kolonda kıvılcım olmaz ve brülöre gaz beslemesi de kapatılır..

Diyafram arızaları

Arızanın ilk işareti: Gazlı su ısıtıcısı, suyu açtıktan hemen sonra değil, bir süre sonra yanıyor. Bu durumda, su düğümü sızmaya başlayabilir. Arıza nedenleri:

 • Diyafram gerilir – düzeneğin içinde bir kauçuk zar bulunur. Contaya sabit basınç uygulanır. Yüksek kaliteli kauçuk bile yavaş yavaş gerilir ve bu, brülörün yalnızca yüksek bir su basıncıyla tutuşmasına neden olur. Diyafram gerilirse, “kurbağa” sızmaz.
 • Diyafram kırıldı – bu durumda gaz kolonu ilk kez tutuşmaz. Musluk tekrar açıldığında yanar. Tetikleme süresi artar. Membranın kullanılamaz hale geldiğine dair karakteristik bir işaret, su ünitesinin sızıntısıdır..
 • Diyafram sertleştirilmiştir – conta, gerekli sıvı basıncında gövdeye basmak için yeterince esnek olan elastik kauçuktan yapılmıştır. Su kalitesi düşükse, membran pürüzlü hale gelir. Bu nedenle su ünitesi hassasiyetini kaybeder, gaz kolonu zayıf tutuşur.

Su ünitesindeki çubukta, elektrikli ateşleme tetiğini hareket ettirmek için çıkıntılar vardır. Kolon pillerden tutuşmayı durdurursa (özellikle piller yakın zamanda değiştirilmişse) ve DHW musluğu açıldığında, gövde hareketsizse, membran arızalıdır..

şarj eksikliği 

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleriPiezoelektrik elemanın çalışmamasının nedeni yetersiz pil gücü olabilir. Şarj bittiğinde, harici ekran çalışıyor olsa bile yangın yanmaz. Eski pilleri özel bölmeden çıkarmanız ve ardından yenileriyle değiştirmeniz yeterlidir. Bu prosedürü kendiniz yapmak kolaydır. Kolona bir güç kaynağı takılıysa, kontakların oksidasyonu mümkündür. Pillerde olduğu gibi, arızalı pil yenisi ile değiştirilir..

Su ısıtıcısının kararlı çalışması için, yalnızca kullanım talimatlarına uymak değil, aynı zamanda zamanında bakım yapmak, yani. filtreleri sistematik olarak temizleyin. Kurulum aşamasında bile, cihaz su besleme sistemine doğru şekilde bağlanmalı ve bunun için bir profesyonel ekipmanı kurmalı ve yapılandırmalıdır..

Önleme için suyu yumuşatmak ve kirliliklerden kurtulmak için bir filtre takmalısınız. Bitmiş piller gibi küçük sorunları kendi başınıza düzeltmek kolaydır, ancak diğer öğelere karşı daha dikkatli olmak daha iyidir. Gazlı su ısıtıcısının açılmamasının nedeninin sokak çalışması olabileceğini belirtmekte fayda var. Aksi takdirde, özel ekipman kullanarak teşhis koyacak bir uzmanı aramak daha iyidir..

fitil yanmak istemiyor

Brülör işini reddederse veya kötü yaparsa, birkaç suçlu da olabilir:

 1. Piezoelektrik eleman çalışamaz. Ateşleme sorunları, Zerten ve Astra hoparlörler için tipiktir. Her zaman açık olmalıdır ve bir düğmeye basıldığında veya mikser açıldığında tetiklenebilir. Bu olmazsa, tıkanabilecek jetlerde sebepler aranmalıdır. Bu durumda cihazı sökmeniz, kasadan kurtulmanız ve bu delikleri temizlemeye başlamanız gerekecektir. Bu ince bir tel ile yapılabilir..
 2. Dağıtıcının tutuşması çok uzun sürüyor. Burada arıza, brülörü ateşleyen kıvılcımdan sorumlu olan pillerde yatmaktadır. Kıvılcım görünmüyorsa, değiştirmeyi deneyin..
 3. Belki de hidrodinamik sistemdeki problemler – bir kıvılcım üretmek için enerjinin üretildiği dönüşü sayesinde jeneratör bozuldu. Bu tür onarımların evde yapılması önerilmez, çünkü servis merkezine gitmeniz gerekir..

Gazlı su ısıtıcısı neden yanmıyor:

Temel tıkanıklıklar

Önceki yöntemler yardımcı olmadığında, yalnızca ağ filtresini temizlemeye değil, aynı zamanda ısı eşanjörü sistemiyle de iyice ilgilenmeye değer. Burada aynı sitrik asit çözeltisine sahip metal bir kaba ihtiyacınız var. Isı eşanjörünün bağlantısı kesilmeli, bir çözeltiye yerleştirilmeli ve bulaşıklar yaklaşık 30 dakika ocakta ısıtılmalıdır..

Gazlı su ısıtıcısı neden yanmıyor:

Isı eşanjörünün “iç kısımları” da benzer bir bileşim ile yıkanır. Aynı zamanda, üzerlerinde kurum biriktiğinden brülörleri temizleyin. Ancak bu işlemin temiz havada yapılması daha iyidir, aksi takdirde kurum dairenin etrafındaki uçuşlarına başlayacaktır..

Pamuk Soruları

Gaz kolonu hemen yanmazsa ve güçlü bir şekilde çarparsa, bunun nedenleri zayıf veya hiç taslak, odadaki temiz hava eksikliği ve hatalı bir ateşleme geciktiricidir..

Fitili olan cihazlar da benzer bir ikilem yaşıyorsa ateşleme fitili ateşi buraya yanlış yerleştirilmiş demektir..

Ünitede otomatik ateşleme varsa, bu tür sorunların nedenleri şunlardır:

 1. Kontrol ünitesindeki tükenmiş güç kaynakları.
 2. Su mekanizmasındaki mikro anahtarın arızaları.
 3. Yanlış kıvılcım mum pozisyonları.

Örneğin, bu gibi nedenlerle Neva gaz sütunu hemen yanmaz..

En büyük sorun mikro anahtardır. Ohmmetre ile kontrol edilir. Açık formatta minimum direnç birkaç megaohm olmalıdır. Kapalı bir devrede – OM’nin on binde birinden az veya hiç hesaplanmadı. Bu tür değerler belirlenmezse bu parça değiştirilmelidir..

Buji kaymışsa, vidasını gevşetmek ve 4-5 mm’lik bir boşluk elde edilecek şekilde düzenlemek gerekir. Kıvılcım ilk denemede yakıtı ateşlemelidir.

hassas röle

Bu, gazlı su ısıtıcısının tutuşmasının ve hemen sönmesinin ana nedenlerinden biridir. Röle aşırı ısınır, koruyucu mekanizma tepki verir.

Sorunu şu şekilde çözebilirsiniz:

 1. Odadaki sıcaklığı azaltın – pencere bir süreliğine açılır.
 2. Röleyi değiştir.

Eşanjör sızıntısı

Bu sorun, bakırın çeşitli safsızlıklarla birleştiği düşük kaliteli parçalar için tipiktir. Safsızlıkların olduğu yerlerde, ısı eşanjörünün yüzeyi oksitlenir ve zamanla orada fistüller oluşur. Bu sorunla ilgili olarak, ısı eşanjörünü değiştirmek radikal bir çözüm olacaktır, ancak çoğu durumda parça bir havya (hasar küçükse) veya bir gaz meşalesi kullanılarak lehimlenebilir. “Gazlı su ısıtıcısı nasıl lehimlenir?” makalemizde bunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi bulacaksınız..

Gazlı su ısıtıcısı arızaları - arızaların tanımı, ustanın çağrısı

Elektronik arızaları

Bir yandan geniş bir elektronik bileşen mevcudiyetinin modern modellerinde bulunması, cihazın yüksek güvenliğini ve kullanım kolaylığını sağlarken, diğer yandan sorun giderme ve sonraki onarımı zorlaştırır..

Elektronik aksamın arızalanmasının nedenleri esas olarak dış faktörlerin etkisiyle ilişkilidir – ağdaki voltaj düşüşleri, ana gaz borularına düşen yıldırım deşarjları ve cihazın içindeki sızıntılardan gelen su panolara çarpar. Ek olarak, elektronik aksamın kendisindeki arızalar nedeniyle bireysel elektronik bileşenlerin arızasını dışlamak mümkün değildir..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Vektör gaz kolonunun yanmamasının nedeni elektronik bir arıza olabilir ve aşağıdaki durumlar meydana gelebilir:

 • Ateşleme sırasında kıvılcım yok;
 • Soyu tükenmiş dijital çetele;
 • Cihaz ilk seferde çalışmıyor;
 • Çalışırken sürekli bir alarm gösterir;
 • Koruma sistemleri sürekli tetiklenir;
 • Cihaz tekrar açılır ve kapanır;
 • Arıza teşhisi genellikle pillerin kontrol edilmesiyle başlar, eski veya boşalmış piller yenileriyle değiştirilmelidir. Terminallerde elektrolit salınımı izleri varsa, temizlemeniz gerekir..

Bu işlem cihazın arızalarının giderilmesine yol açmadıysa, elektronik üniteyi kontrol etmek için sihirbazı aramak gerekir. Çoğu zaman, bu tür modellerde elektronik ünite tamir edilemez, basitçe yenisiyle değiştirilir. Ünitenin değiştirilmesi sırasında, master cihazın tüm ünitelerini incelemeli ve yeni bir ünite bağlarken ayrıca sistemi test etmeli ve parametrelerini konfigüre etmelidir. Düğümlerin birleşme yerlerinde sızıntıların varlığına ve ısı eşanjörünün bütünlüğüne özellikle dikkat edilir..

Sütun açılmazsa ne yapmalı

Mikseri açtınız ama sıcak su gelmedi mi? Bunun nedeni ekipmanın çalışmaması, brülörün tutuşmamasıdır. Cihaz garanti kapsamındaysa servis merkezi ile iletişime geçebilirsiniz. Garanti artık geçerli değilse, kendiniz halledebilirsiniz. Makaledeki tüm sorunları ve çözümleri anlatacağız..

Yanma alevine dikkat edin

Aşağıda verilen örnekler “Neva” 4610, 3208, 4510, 4510 m, 4511, 4513, 5514 ve “Neva Transit” modelleri için tipiktir..

Sütun zayıf yanıyor, ateşleyici sönüyor

Bu durumda, güvenlik sistemi tetiklenir. Çoğu zaman, elektronik ateşlemeli otomatik ekipmanda benzer bir sorun bulunabilir..

Ateşleyicinin görevi brülörü tutuşturmaktır. Sürekli çalışması gerekir. Ateşleyici, termokuplu ısıtarak, yakıt karışımının ateşlendiği brülöre getirir. Yangın çıkmazsa, koruma sensörleri, karbon monoksit birikimini önlemek için ekipmanı kapatır..

Ateşleyici (pilot brülör)

Onarımları gerçekleştirmek için güvenlik sisteminin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir..

Bir termokupl, birkaç metal alaşımından oluşur. Isıtıldığında bir EMF (elektromotor kuvveti) oluşturur, böylece solenoid valfi besler. Sütun neden uzun süre yanmıyor? Çoğu zaman, termokupl iletkeninin yalıtımı bozulur – bozulur. Açıkta kalan teller kasaya kısa devre yapabilir.

Gaz kolonu termokuplunun görünümü

Ayrılmış iletkeni lehimleyemezsiniz, o zaman termokupl akım iletemez. Üniteyi tamamen değiştirmek gerekiyor.

Termokupl belirli bir sıcaklığa ulaştığında, bir elektrik akımı üretilir. Valf gövdesini çalıştırır. İkincisi açılır ve brülöre gaz verir. Kıvılcım yoksa alev tutuşmaz – termokupl soğuyarak çubuğu orijinal konumuna döndürür. Valf kapanır ve yakıt beslemesi durur. Bu nedenle mikser açıldığında herhangi bir yangın olmayacaktır..

Aynı şey fitil dışarı çıktığında da olur. Bu, yakıt beslemesi kesilirse veya bir hava akımı varsa olabilir. Fitili kontrol etmek için şunu yapın:

 • 1.5V AA pil alın.
 • Bobin sargısına bağlayın.
 • Fitili yak. Açıksa, parça çalışıyor. Akü bağlantısı kesildiğinde alev sönmelidir..

Termokupl değiştirilmesi gerekiyor.

Odadaki pencereler sıkıca kapatılırsa ve yetersiz havalandırma varsa, cihaz aşırı ısınır ve termik sigorta tetiklenir. Bu, aşırı ısınmanın 90 dereceye ulaştığı anlamına gelir. Sorunun sigortada olduğunu doğrulamak için kabloları ayırın ve kısa devre yapın. Ekipman her zamanki gibi çalışmaya başladıysa, sıcaklık sensörünün değiştirilmesi gerekir..

90 derecenin üzerinde ısıtma için termal sigorta

PGV “Neva” nın tasarımı ve çalışma prensibi

Neva markasının bir dizi akan gazlı su ısıtıcısında (PGW) birçok model ve modifikasyon vardır. Bugün en popüler olanları elektrikli ateşlemeli NEVA-4510M, NEVA-4511, NEVA 4513M’dir..

GOST 31856-2012’ye göre yerli BaltGaz Group şirketinin fabrikalarında üretilirler ve şunları içerir:

 • metal kutu;
 • gaz yolu;
 • su devresi;
 • brülör;
 • yanma yolu;
 • güvenlik sistemi;
 • kontrol sistemi;
 • ayar ünitesi.

Listelenen düğümler, bazıları aşağıdaki şemada gösterilen birçok öğeden oluşur..

GPV cihazı Neva

Ana pozisyonlar: 6, 7, 8 – su temini, sıcak su temini ve gaz boruları için borular; 12 – su bloğu; 13 – su akış kontrol valfi; 15 – mikro anahtar; 16 – kontrol ünitesi, 17 – gaz ünitesi; 18 – gaz akış kontrol valfi; 19 – elektromanyetik gaz vanası; 20 – brülör; 23 – mum; 24 – alev yanma sensörü; 25 – ısı eşanjörü; 29 ve 32 – aşırı ısınma ve çekiş sensörleri; 34 ¬ pil bölmesi

Su devresi, soğuk su boru hattına bağlı bir boru ile başlar ve bir sıcak su besleme borusu ile pompalanır. Bu, elektrikli ateşlemede önemli bir rol oynayan su bloğunu içerir. Aralarında elastik bir zar bulunan bir alt ve üst bölmeden oluşur..

Musluk açıldığında, soğuk su akışı ısı eşanjörüne akar, ancak yol boyunca alt bölmeyi geçer ve tamamen doldurur. Su basıncı altında, gaz kolonu membranı bükülür ve üst bölmede bulunan gövdenin popet valfine baskı yapar..

Su bloğunun sapı, deliğin içinden uzanır ve gaz bloğunun eş eksenli olarak yerleştirilmiş sapı üzerinde hareket eder. Bu da, plakası geri hareket eden ve brülör manifoldunu anında dolduran gaz için bir geçiş sağlayan mekanik bir gaz valfi üzerinde hareket eder..

Aynı zamanda çubuk hareket ettiğinde mikro anahtar plakası tetiklenir ve elektrik devresi kapanır..

Elektrik akımı, pil bölmesinde bulunan pillerden çekilir ve bujiye enerji veren ve solenoid valfi açan kontrol ünitesine güç sağlar. Brülör kafası ile buji elektrotu arasında kıvılcım deşarjları meydana gelir ve brülörü ateşler..

Gazın yanması ile üretilen ısı, içinden suyun aktığı bir ısı eşanjörü borusuna aktarılır. Sonuç olarak, musluğu açtıktan birkaç dakika sonra sıcak su dışarı akar. Musluk kapatıldığında ters işlemler gerçekleşir ve brülör söner..

Ayar düğmeleri

Kaplamanın ön tarafında ayar düğmelerinin yanı sıra su giriş noktasındaki su sıcaklığını gösteren bir ekran bulunmaktadır.

Gaz, ekolojik olarak en temiz yakıt türlerinden biridir, ancak yanması aynı zamanda karbondioksit, su buharı ve nitrojen de salmaktadır. Gaz kazanının baca gazı borusu ve bacasından yanma odasından çıkarılırlar. Yanma ürünlerinin uzaklaştırılması ancak bacada uygun hava akımı olması durumunda mümkündür..

Kolonun çalışmasını izlemek ve güvenli çalışmasını sağlamak için tasarıma aşağıdaki sensörler dahil edilmiştir:

 • bir alevin varlığı;
 • çekiş varlığı;
 • su sıcaklığı.

Bu bileşenler sayesinde brülöre gaz ancak musluk açıkken ve su beslemesinde su varken akar. Brülör herhangi bir nedenle sönerse, gaz beslemesi derhal durdurulur..

Şofbenin otomatik olarak kapanması, bacada uygun hava akımı olmamasından, su giriş noktasındaki su sıcaklığının 90 ° C’ye yükselmesinden kaynaklanır. Su devresindeki basınç kritik 1000 kPa değerine ulaşırsa acil durum valfi devreye girer ve fazla su tahliye edilir..

Ön panel

Modern modeller sadece su ve gaz akışını ayarlamak için düğmelerle değil, aynı zamanda mevsime bağlı olarak istenen konuma ayarlanmış bir “Kış / Yaz” düğmesiyle de donatılmıştır.

Artık Neva gazlı su ısıtıcısının cihazına ve tasarımına aşina olduğunuza göre, en yaygın arızaları, nedenlerini ve çözümlerini listeleyeceğimiz makalenin bir sonraki bölümüne geçebilirsiniz..

Üreticinin, gaz-su ünitesinin sökülmesiyle ilgili bakım ve onarım çalışmaları için, gaz yakıt ve ekipman bakımı için bir sözleşme imzalanmış olan servis merkezi çalışanlarını aramasını tavsiye ettiğini lütfen unutmayın..

Termal sigorta, termokupl, valfin çalışma prensibi.

Bir termokupl, farklı metallerden yapılmış iletkenlerin bir alaşımıdır, Seebeck etkisine göre çalışır ve ısıtma işlemi sırasında 30 MV’lik bir EMF üretebilir. Solenoid valfi beslemek için tasarlanmıştır, çok nadiren kırılır. Zayıf nokta, cihazdan dışarı çıkan merkezi iletkendir ve yalıtılmasına rağmen sabit değildir, ancak zamanla yalıtım bozulabilir, bu nedenle iletken bazen kasaya kapanır ve bunun sonucunda kolon dışarı çıkar..

Onarım yöntemi:

Termokuplun kaynaklandığı yerlerde kontak koptuysa kalay ile lehimlenerek tamir edilemez çünkü termokupl içindeki bağlantı bölümü akım üretir ve sadece iletkenleri bağlamaz. Bu sorun, yeni bir düğüm satın alarak çözüldü.

Gaz cihazının solenoid valfi, bakır yalıtımlı telden bir bobindir, ortada brülördeki gazı kapatmaktan sorumlu valfe bağlı metal bir çubuk vardır. Termokupl gerekli sıcaklığa ulaştığında, bobin şaftını tahrik eden bir manyetik alan oluşturan bir akım üretilir ve bu da valfi açar. Bundan sonra, brülöre gaz pompalanmaya başlar..

Yangın tutuşmazsa, termokupl soğutulur, akım oluşmaz ve yay kuvveti altında çubuk ilk konumuna gelir ve yanma odasına gaz beslemesini durdurur. Bu, makinenin güvenli kullanımını sağlayabilen basit bir cihazdır. Gaz beslemesi kesildiğinde fitil sönerse veya yangın çekişi söndürürse, musluklar açılırken kolona gaz akmayacaktır..

Servis verilebilirliğini aşağıdaki gibi kontrol edebilirsiniz: 1,5 V voltajlı ve bobin sargısına 100 mA çıkış veren bir pil bağlayabilirsiniz, örneğin bir AA pil ve 10 Ohm direnç alın. Fitili yak, yanmalıdır, akü bağlantısı kesilirse alev kaybolur. Her şey başınıza geldiyse, valf düzgün çalışıyor, ancak termokuplun değiştirilmesi gerekiyor demektir..

Termal sigorta, sıcaklık 90 ° C’ye ulaştığında solenoid valfin güç temasını kesen bimetalik bir plakadır..

Odaya yeterli miktarda taze hava girer ve kolon dışarı çıkarsa, cihazın çalışmamasının nedeni termik bir sigorta olabilir. Davlumbaz odada çalışıyorsa ve pencere kapalıysa, hava akımı olmamasına rağmen, cihaz aşırı ısınacaktır, çünkü hava beslemesi yoktur, bir termik sigorta gaz beslemesini kapatır, acil durum ve cihaz aşırı ısınacaktır..

Sigortanın sağlığını kontrol etmek için kabloları ayırmanız ve birlikte kapatmanız gerekir. Bundan sonra sütun çalışmaya başladıysa, sebep belirlenir, sadece yeni bir termal sigorta satın almanız gerekir..

Cihaz ve çalışma prensibi

Gaz kolonu diyagramı

Çoğu durumda, sorunu otomatik ateşlemeyle veya cihazın diğer bileşenleriyle çözmek oldukça kolaydır ve profesyonellerin yardımına başvurmanıza bile gerek yoktur..

Ancak, Neva gazlı su ısıtıcısının neden iyi çalışmadığını anlamak için cihazını incelemeye değer..

Sistem şunları içerir:

 • muhafazalar (duvara monte modeller için – montaj menteşeleri ile desteklenir);
 • bakır ısı eşanjörleri;
 • su sirkülasyon düğümleri;
 • brülör kompleksleri;
 • gaz halindeki yanma ürünlerinin yoğunlaştırıcıları (difüzörler);
 • baca ile iletişim için branşman boruları;
 • su sağlayan borular;
 • sigorta elektrotu;
 • suyun geçişini düzenleyen musluk;
 • piller için segment;
 • ısıtma gücünü ve yakıt tüketimini düzenleyen bir sistem;
 • iyonlaşma yangın göstergesi.

Bir gaz brülörünü çalıştırmanın tipik yöntemi çok basittir. Sıcak su musluğu açılır açılmaz, jetin basıncı kontrol ünitesinin membranına etki etmeye başlar..

Basıncı altında, anahtarlama cihazının kontakları kapalıyken gaz vanasını açan gövde hareket eder..

Elektrik devresi aracılığıyla pillerden gelen akım kontrolöre akmaya başlar. Elektronik aynı anda iki sinyal verir: her seferinde biri gaza yol açan valfi açar, ikincisinde özel elektrotlarda bir elektrik kıvılcımı belirir.

Gaz kolonu diyagramı

Yangın dedektörü karakteristik iyonizasyonu tespit eder etmez merkezi otomasyona bir sinyal gönderir. Bu bir kıvılcım görünümünü başlatmayı durdurur.

Isıtma, tipik bir çalışma modunda gerçekleştirilir. Karıştırma valfi kapanır. Diyafram hemen geri hareket eder ve gaz geçiş valfi kapanır..

Bu anda, limit anahtarı tetiklenir ve kontrolöre akım beslemesi durdurulur. Elektromıknatıs güç kaynağı olmadan kalır. Brülöre gaz girmediği için hemen çıkması gerekir..

Vana, çekim ölçer ile aynı devreye bağlanır. Bu çekim kaybolduğunda veya aşırı derecede zayıfladığında, ısıtılmış bir sensör devreyi açar, böylece elektromıknatısın güç beslemesini ve gazın brülöre geçişini durdurur..

Temel özellikleri

Şofben NEVA 4513, ısıtma ekipmanı pazarında zorlu Rus koşullarında çalışabilen güvenilir bir su ısıtıcısı olarak konumlandırılmıştır. Teknik, gaz beslemesindeki kesintiler ve soğutma sıvısının kalitesiz olması gibi olaylara uyarlanmıştır. Aslında, bu özellikleri onun Sovyet sonrası alandaki popülaritesinin nedeni oldu..

Hidrolik iki aşamalı alev modülasyon sistemi, NEVA 4513 gazlı su ısıtıcısının önemli bir özelliğidir.Aynı zamanda, 25 kW gibi önemli bir güce sahiptir. Bu, geniş bir daire, kır evi veya kır evi için sıcak su sağlamak için yeterlidir..

NEVA 4513 modeli yüksek performans, günlük kullanım kolaylığı ve ergonomiyi çok uyumlu bir şekilde bir araya getiriyor. Minimalist tasarım, su ısıtma yapısını herhangi bir iç mekana sığdırmayı mümkün kılar. Buna karşılık, 650x390x237 milimetrenin mütevazı boyutları, ünitenin çok sınırlı alanlara bile sığmasına izin verir..

NEVA 4513 şofbeninin temel özelliklerini not edelim:

 • Isıtma kapasitesi – 22 kW;
 • 25 derecelik bir sıcaklıkta su tüketimi – dakikada 13 litre;
 • Soğutma sıvısı basınç aralığı – 30-600 kPa;
 • Otomatik ateşleme için sistemdeki minimum akış ve izin verilen minimum su giriş basıncı sırasıyla dakikada 2,5 litre ve 15 kPa’dır..

NEVA 4513 modeli doğal veya LPG ile çalışabilir. Bu, tekniği gazlaştırılmamış alanlarda bulunan kır evleri için ideal bir mühendislik çözümü haline getirir. Evinize bir kez bir gaz şebekesi bağlıysa, daha önce tüp gazla çalışan NEVA 4513 kolonunu yeni bir su ısıtma tekniği ile değiştirmek zorunda kalmayacaksınız. İleriye dönük ve kullanışlıdır. Aynı zamanda, doğal gaz tüketimi saatte sadece 2,8 metreküp iken, sıvılaştırılmış gaz tüketimi saatte 0,94 kg’ı geçmiyor..

NEVA 4513, ilkel tasarımına rağmen güvenlik sistemleriyle donatılmıştır. Özellikle, gaz besleme kontrolü ve soğutucuyu ısıtmak için bir sıcaklık sınırlayıcı sağlar..

NEVA 4513 şofben kurulumunun çok kolay olduğunu belirtmekte fayda var. Tasarım, dikey borunun alt bağlantısını sağlar. Ünitenin kendisi duvara montaj için tasarlanmıştır. İlginç bir şekilde, kolon sadece 13 kg ağırlığında olduğundan kurulum yardımsız yapılabilir..

NEVA 4513 modelinin olumlu yönleri arasında şunları vurgularız:

 • İyi teknik parametreler;
 • Ayarların basitliği;
 • Ana birimlerin bakımı;
 • Düşük bileşen maliyeti;
 • Çekici minimalist tasarım.

Bu hoparlörü satın almaya karar verirken, bir dizi doğal dezavantajını dikkate alın:

 • Ünite genellikle başarısız olur;
 • Çalışma sırasında çok fazla ses çıkarır;
 • Birkaç yıl çalıştıktan sonra, otomatik ateşleme ile ilgili sorunlar ortaya çıkar;
 • Yetersiz su basıncı ile ünite genellikle aşırı ısınır;
 • Yüksek su basıncı ile ünite ısıtmasıyla baş edemez.

Açıkçası, NEVA 4513, sahibine birçok sorun sunma yeteneğine sahiptir. Zaten bir sütun satın almış ve ustayı aramak için çok para harcamak istemeyen birine ne yapmalı? Aşağıda, ortaya çıkan sorunları çözmek için tipik arızalar ve yöntemler sunuyoruz. NEVA 4513 gazlı su ısıtıcısındaki arızaların kendi başınıza ve aile bütçesi için minimum kayıpla ortadan kaldırılabileceğine ikna olacaksınız..

olumlu özellikler

 • Kullanım kolaylığı. Cihazın işlevselliğini hemen anlamak için talimatları bir kez okumak yeterlidir. NEVA 4513’ün duvara monte bir ünite olduğunu ve kurulumunun kolay olduğunu da belirtmekte fayda var..
 • Tasarımın ilkelliği. En basit “doldurma”, yalnızca işlevlerinin istikrarlı performansını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda artan güvenilirlik sağlar..
 • Yukarıdaki noktaya rağmen, bu model yerleşik bir güvenlik sistemine sahiptir. Gaz akışını ve ısıtma sıcaklığını kontrol edebilir.
 • Anlık su ısıtıcılarının standartlarına göre NEVA 4513, iyi teknik parametrelere sahiptir..
 • Kazan çok uygun bir fiyata ve değiştirilirse bunun için yeni parçalara sahiptir..
 • Isıtıcının neredeyse tüm ana elemanları tamir edilebilir.
 • Modelin boyutu küçük ve hoş görünümlü bir tasarıma sahip.

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Şimdi listesi müşteri incelemelerinden derlenen eksilere geçelim..

olumsuz anlar

 • Arızalar çok sık meydana gelir. Tabii ki, ısıtıcının onarımı kolaydır ve yedek parçalar ucuzdur, ancak operasyondaki kesintilerin kimseyi memnun etmesi pek olası değildir..
 • Artan gürültü seviyesi.
 • Otomatik ateşleme arızaları. Kullanıcılara göre, bu sorunun bir veya iki yıllık kazan işletiminden sonra karşılaşılması gerekecek..
 • Su basıncı çok düşükse, kazan aşırı ısınmaya başlar..
 • Su basıncı, aksine, çok güçlü ise, kazanın ısıtma ile başa çıkmak için yeterli gücü yoktur..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Anlayabileceğiniz gibi, dezavantajlar önemlidir. Bununla birlikte, birçok alıcı bu belirli modeli seçmeye devam ediyor. Gerçek şu ki, listelenen sorunların çoğu kolayca çözülebilir. Bunun nasıl yapılacağını daha sonra açıklayacağız..

NEVA 4513 sütununun ana arızaları

En yaygın sorun, NEVA 4513 sütununun yanmamasıdır. Bunun birkaç nedeni olabilir:

 • Su besleme sistemindeki basınç, kolonu ateşlemek için yetersiz. Bu durumda, sorunu bildirmek için uygun kamu hizmeti şirketiyle iletişime geçmeniz önerilir;
 • Güç pili doğru takılmamış. Ters kutuplar, ateşleme eksikliğinin çok yaygın bir nedenidir;
 • Su ısıtıcısı kontrol ünitesi bozuk. Bu durumda, sihirbazı servis merkezinden aramanız gerekir..
 • Elektrik kontaklarının ekşiliği veya kırılması. Bu durumda, bir ustanın yardımı olmadan da yapamazsınız..
 • Zayıf bir kıvılcım, kolona takılan güç pilinin boşaldığını gösterir. Ayrıca elektrik devresi arızaları hakkında bizi bilgilendirebilir..
 • Kısa bir çalışmadan sonra cihazın kendi kendine kapanması, aşağıdakiler gibi birçok faktör tarafından tetiklenebilir: aşırı ısınma sensörünün veya çekiş sensörünün tetiklenmesi, gaz besleme sisteminin segmentleri arasında bir boşluk bulunması.
 • Soğutma sıvısının yetersiz ısıtılması, sistemdeki zayıf gaz basıncından veya ısı eşanjöründe kurum birikmesinden kaynaklanabilir..
 • Brülör alevi sarımsıdır ve yoğun yanmaz. Bu sorun, brülörde toz birikintilerinin varlığını gösterir..

Tüm Neva modellerinin arızaları

Brülör neden yanmıyor? Bunun başka nedenleri de olabilir..

 • Piezo ateşlemeli modelde düğme yeterince tutulmamış. tuşuna en az 10 saniye basın.
 • Sistemde yetersiz su basıncı. Akışın geri yüklenmesini beklemeniz ve ayrıca sütunun önündeki filtreyi kontrol etmeniz gerekir. Küçük döküntülerle tıkanabilir. Bunu yapmak için akan su altında çıkarın ve durulayın, bir fırça kullanabilirsiniz. Paneldeki basınç düğmesini ayarlayın.

Teknik işe yarıyorsa, ancak sıcak musluktan ince bir ılık su akıyorsa, musluğu kontrol edin. Büyük olasılıkla, soğuk bir akışta kırıldı ve karıştı.

 • Zayıf havalandırma. Ardından aşırı ısınma meydana gelir ve cihaz kapanır. Eurowindows’u kurduktan sonra benzer bir sorun ortaya çıkabilir. Çözüm – bir havalandırma valfi takma.

“Neva Transit” de E1 Hatası

Şifre çözme – ateşleme hatası. Sebebi ne:

 • Çekişin varlığını kontrol edin, gaz vanasını sonuna kadar açın. Kontrol etmek için paneldeki pencereye yanan bir kibrit getirin. Alev yana saparsa, taslakta her şey yolunda demektir..

  Gaz valfi açıklığını ve çekişini kontrol edin

 • Yakıt borusu çok uzun, gazın doğru miktara ulaşması için zaman yok. Yeniden başlatmayı dene.

Arızalar hakkında daha fazla bilgiyi “Neva gaz sütunundaki arızalar” makalesinde okuyabilirsiniz..

Gaz-su ünitesinde hasar

Güç sağlanırsa, ısı eşanjörü temizdir, ancak su ısıtıcısı açılmıyorsa, diyaframın ve gövdenin durumunu belirlemek için gaz-su ünitesini sökmeniz gerekecektir..

Ünitenin sökülmesi

Kolonun gaz-su ünitesinin sökülme sırası, su sızıntılarını önlemek için elastik contalarla sızdırmazlığı gerektiren ayrılabilir bağlantıları gösterir. Eylem planı alfabetik sıraya göre listelenmiştir.

Onarım çalışmaları sırasında gaz ve su besleme musluklarının kapalı olması gerektiğini tekrarlıyoruz. Su ünitesi gaz ile birlikte demonte edilir..

Gaz ve su bağlantıları kapatılır, eşanjör borusunun somunu sökülür, solenoid valfi kontrol ünitesine bağlayan teller ve mikro şalter telleri açılır..

Gaz-su ünitesini ve brülör manifold borusunu bağlayan vidaları sökün. Bu montaj artık sökülebilir ve daha fazla demontaj için masaya yerleştirilebilir..

Birkaç vidayı söktükten sonra gaz bloğu su bloğundan ayrılır ve bir kenara konur. Ayrıca, sadece bir su bloğu ile çalışırlar. Çevre çevresinde bulunan vidaları sökün. Bloğu, zarın bulunduğu iki parçaya bölün.

Membran çıkarılır ve incelenir. Çoğu zaman, tam olarak burkulmaları veya kopmaları nedeniyle sütunu açmak mümkün değildir. Yeniden montaj sırasında standart bir koltuğa yeni bir diyafram yerleştirilir. Sap, sıkışma olmadan öteleme hareketini sağlayacak şekilde kurulur..

Su devresindeki sorunlar

Yeterli su basıncı varsa, kolon tutuşmaz, o zaman aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmelisiniz:

Çok sık olarak, su bloğundaki kauçuk membranda bir sorun ortaya çıkabilir. Diyafram, piston üzerinde basınç oluşturur ve bu da kontrol ünitesine güç sağlar, bunun nedeni genellikle yırtılmış bir diyaframdır..

Neva gaz sütunu tutuşmuyor

Gaz kolonu membranı

Bu, bu zarın değiştirilmesiyle ortadan kaldırılır. Membranlar oldukça ucuzdur. Bu tür onarımlar oldukça basittir, bunun için kasayı çıkarmanız, su bloğunu sökmeniz, sökmeniz gerekir..

Öncelikle sorunun güvenilirliğinden emin olmalısınız, membran yırtılacaktır. ayrıca, zarı değiştirmeden önce, su bloğunu plak ve kirden temizlemek ve ayrıca bloğun tüm hareketli elemanlarını uygun bir yağlayıcı ile yağlamak mantıklıdır..

Ardından, eski membranı belirli bir sütun modeline uygun yenisiyle değiştirin. Su bloğunu monte edin ve yerinde durdurun.

Su ve gaz beslemesini açın, cihazın çalışmasını kontrol edin.

Ayrıca, soru, kirlendikçe periyodik olarak temizlenmesi gereken su girişinde durabilen filtrede olabilir..

Filtre, suda bulunabilecek yabancı maddeleri uzaklaştırır ve cihaz yanar ve sönmez..

Not! Mekanizma yeterli su basıncı ile çalıştırılır, basınç yeterli değilse doğrudan musluktaki suyun basıncı kontrol edilmelidir..

Yeterli değilse ilgili mercilerin sorunu çözülmeli, ev özel ise ve kuyudan su alınıyorsa pompa ile ilgili sorun çözülmelidir..

Isı eşanjörü boruları da genellikle tıkanmalara karşı hassastır. Bunları kontrol etmeniz gerekiyor. Tıkanma durumunda, ısı eşanjörünün yanı sıra boruları da temizlemek gerekir..

Tüpleri temizlemek için tamamen sitrik asitle doldurun ve bir saat bekletin. Isı eşanjörü bir temizleme solüsyonu ile yıkanmalıdır..

Bu tür çözümler, ısıtma ve su akışından sorumlu parçalarda Neva’nın arızalanmasına yardımcı olabilir..

Ateşleme sistemindeki sorunlar

Sorun, kıvılcımın oluşumuyla ilgili olabilir. Bunu yapmak için, sorunun tam olarak ne olduğunu bulmanız gerekir. Belirli bir kıvılcım yoksa, pili değiştirmeyi denemelisiniz. Tüm Neva hoparlörler elektrikli ateşleme ile donatılmamıştır, ancak Neva Lux 5513, 5514, 5611 bu bildirime dahil değildir..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Brülörün ateşlemesi bir piezoelektrik bileşenden oluşuyorsa, bir tel ile temizlenmesi gerekir..

Güvenlik sorunları

Çok yaygın bir sorun, itme sensörlerindedir. Düzgün çalışmıyorsa, gaz tutuşmaz. Ayrıca, hoparlörlerin donatıldığı çeşitli sensörlerde sorunlar vardır. Kesin bilgi olmadan bu sensörlerin kendi kendine onarımı önerilmez. ayrıca, bir veya başka bir sensörün arızalanması durumunda, onarımlar her zaman etkili olmayabileceğinden, değiştirilmesi mantıklıdır..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Aşağıdakiler, Neva sütununun yanmayabileceği sık görülen durumları ve bunları çözmenin yollarını açıklayacaktır..

Kötü hava akışı sorunu

Sorun genellikle yanma ürünlerinin egzozundaki bir tıkanıklıkla ilişkilidir, üzerlerinde kurum birikebilir ve ayrıca çekim sensöründe bir arıza olabilir. Yanma odasını ve baca gazı kollektörünü temizlemek gerekir. Ayrıca sorun baca olabilir.

Not! Evde, bacanın sadece görünen kısmını temizlemek mümkündür, bacanın daha ileri kısmının temizliğinde uzmanlar yer almalıdır. Hava akışını kontrol etmek için ışıklı bir kibrit kullanabilirsiniz, bunun için paneldeki pencereye getirmeniz gerekir. Alev saptırıldığında, bir hava akımı olduğu sonucuna varılabilir..

Mikser filtresi tıkalı

Parçayı kontaminasyondan söküp temizlemek gerekir..

Brülör kurumla tıkanmış

Neva gaz sütunu tutuşmuyor

Gaz sütunlu brülör

Delikler ve jetler tel fırça ile temizlenir. Bağlantılarda sızıntı olup olmadığını kontrol etmek için sabunlu bir solüsyon kullanın..

Bir yerde köpük varsa, gazı kapatın ve bir uzmana başvurun..

Kıvılcım var, ancak Neva tutuşmuyor

Sorun, gaz kaynağını açan solenoid valfte olabilir, basitçe arızalı olabilir, bu valfi değiştirmeye değer, gaz girişine takılıdır ve ondan elektrik kontrol ünitesine veya doğrudan elektrikten bir tel geçer. ateşleme. ayrıca sorun, içeri akışın bozulması nedeniyle ısı eşanjöründe kurum birikmesi olabilir. Daha önce bahsedilen nasıl temizlenir.

Olası hata kodları

Neva Transit’i çalıştırırken, kullanıcılar genellikle cihaz ekranında bir E1 hatasıyla karşılaşır. Bu, sütun yanamadığında ve sönmediğinde bir ateşleme hatasıdır..

Sorunu ortadan kaldırmak için, çekişin varlığını kontrol etmek ve ayrıca ünitenin istikrarlı bir şekilde çalışabilmesi için gaz valfini maksimum konuma ayarlamak gerekir. Çoğu zaman, böyle bir hatanın nedeni çok hızlı bir şekilde bulunabilir ve ortadan kaldırılabilir..

Yanlış brülör çalışması

Buji elektrotunun yer değiştirmesi veya üzerinde karbon birikintilerinin oluşması, ateşleme kıvılcımının yokluğuna veya zayıflamasına ve sonuç olarak kolonun açılmasını reddetmesine yol açar. Ayrıca buji elektrodundaki problemlerden dolayı yanma odasındaki gaz konsantrasyonu artabilir. Bu nedenle, ateşlemeye yüksek bir patlama eşlik eder..

Brülör cihazı

Oklar, isin temizlenmesini gerektiren kızdırma bujisi elektrotları ve elektrik konnektörleri dahil olmak üzere, şofben brülörünün en sorunlu alanlarını gösterir.

Elektrodu zımpara kağıdı ile temizlemek ve kıvılcımın “çalışması” ve yabancı gürültünün kaybolması için orijinal yerine geri döndürmek yeterlidir..

Brülör tıkandığında alevi zayıflar ve tütmeye başlar. Sonuç olarak, su istenen sıcaklığa kadar ısınmaz. Temizlemeden önce, iyonizasyon sensörünün ve kızdırma bujisinin kablolarının ayrıldığı, manifold borusunun somunu ve iki vidanın gevşetildiği, manifoldun çıkarıldığı, iki vidanın daha gevşetildiği ve brülör bloğunun söküldüğü brülör çıkarılır. bağlantı kesildi.

Parçaların yüzeyleri fırça ile temizlenir. Uygun büyüklükte bir fırça ile iç kanallar temizlenir. Tozu temizledikten sonra parçaları bulaşık deterjanı ile yıkayın, durulayın ve kuruduktan sonra yerine yerleştirin. Temiz, işlevsel bir brülörün alevi mavidir..

Solenoid valfin değiştirilmesi gerektiğinde

Solenoid valf arızalanırsa sisteme gaz girmez ve kolon açılmaz. Valf cihazdan çıkarıldı, ancak kontrol ünitesinden ayrılmadı.

Mikroswitch iticiyi hareket ettirerek sisteme su beslemesini simüle ederek, vananın geri çekilip sapı tutma kabiliyeti belirlenir, brülöre gaz geçişi açılır. Valf çalışmıyorsa değiştirin. Bunu yapmak için kabloları ayırın, su-gaz ünitesini çıkarın, tespit vidalarını sökün, eski valfi çıkarın ve yerine yenisini takın..

Onarım çalışmalarının uygulanması için öneriler

Her modelin kolonu için membran değişimi sadece uyumlu parçalar için yapılır. Mallar kesinlikle resmi tedarikçilerden veya sertifikalı bayilerden satın alınmalıdır. Malzeme açısından silikon diyafram oldukça dayanıklıdır..

Tüm üniteyi sökmeden parçayı değiştirmenin işe yaramayacağını dikkate almak önemlidir. Gaz ve su akışı önceden durdurulur, kalan sıvı oda musluğundan boşaltılır.

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Regülatörlerin vücuttan çıkarılması, size doğru hareket ettirilerek gerçekleştirilir. Hoparlörde bir ekran varsa, ilgili kabloları çıkarın. Cıvatalar gevşetilerek veya mandalları gevşetmek için ileri ve yukarı doğru çekilerek kapak çıkarılır. Bundan sonra, sistemi su ile beslemekten sorumlu olan ünitenin kendisini demonte edebilirsiniz. Pilleri değiştirmek için özel bir yönteme gerek yoktur, ancak yine de nasıl yapılacağını bilmelisiniz..

Kapağı tutan bayrak saat yönünün tersine 90 derece döndürülmelidir. Pilleri dikey olarak yerleştirirken ve G harfi şeklindeki esnek mandallara sabitlerken, parçaları yanlara ayırmanız ve pilleri çıkarmanız gerekir. Bundan hemen sonra, aynı mandallarla yeni enerji kaynakları kurulabilir ve yerine sabitlenebilir. Bazı versiyonlarda, alt kısmın orta kısmına tık sesi gelene kadar bastığınızda çıkan geri çekilebilir bir kap kullanılır..

Eskimiş pilleri çıkardıktan sonra, yenilerini takın ve aynı sesi elde ederek kabı manuel olarak geri getirin..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Bir gazlı su ısıtıcısını sökmek zor değildir, çoğu zaman bunu temizlemek için yapmanız gerekir. Arıtma hem su kaynağında hem de gaz devresinde yapılmalıdır. Ateşleme elemanlarında kir bulunması felaketi tehdit eder ve boru hattının kireçle tıkanması enerji verimliliğini önemli ölçüde azaltır. Çıkartıldıktan sonra su alma ünitesi mümkün olan maksimum basınç altında durulanır. Sütun radyatörü de sadece çıkarıldığında temizlenir..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Ölçek fındıkların hareketini engellediyse, kahramanca azim göstermemeniz veya daha güçlü insanlardan yardım istememeniz gerektiğini dikkate almaya değer. Hiçbir şeyin kırılmasına izin vermeyen WD-40 sıvısı sayesinde tıkanıklığı gidermek daha doğru ve güvenlidir. Evde, ısı eşanjörünü yıkarken sıcak bir sitrik asit çözeltisi veya sirke özel bir sıvının yerini alabilir. Temizlenen parça yerine geri getirilirken her bir contanın değiştirilmesi gerekir. Gaz brülörünün kendisinde, profesyonellerin yardımı olmadan sadece ateşleyicinin temizlenmesine izin verilir (çelik bir fırça kullanarak).

Çalıştırdıktan sonra brülör söner

Kolondaki alev, su çekimi görünümü ile birlikte düzgün bir şekilde yanıyorsa ve 5-10 saniye sonra sönüyorsa, bunun nedenleri aşağıdaki gibi olabilir:

 • iyonizasyon sensörü çalışmıyor (yakıtın tutuşmasını algılamaz);
 • bacada taslak yoktur, bu nedenle ilgili sensör aşırı ısınır ve elektrik devresini açar;
 • maksimum ısıtma düşük su tüketimine ayarlanmıştır, bu nedenle sıcaklığı hızla 90 ° C’ye ulaşır ve aşırı ısınma sensörü tetiklenir.

Son 2 arıza, su ısıtıcısına bağlı değildir ve kullanıcı tarafından bireysel olarak giderilir. Bazen sönümleme etkisi, çok gergin bir diyafram tarafından oluşturulur: su verildikten sonraki ilk anda, gövdeyi hareket ettirir ve borudaki basınç normale döndüğünde tekrar serbest bırakır..

Alev sensörü üç nedenden dolayı arızalanır:

 1. Elektrot kalın bir kurum tabakası ile kaplanmıştır ve temizlenmesi gerekir..
 2. Cihazın “burnu” uzun süre sıcaklığa maruz kaldığı için eğildi ve videoda gösterildiği gibi hafifçe bükülmesi gerekiyor.
 3. Cihaz arızalı ve değiştirilmesi gerekiyor.

Tersi durum da olur: DHW musluğu kapanır ve brülör çalışmaya devam eder. Burada, su-gaz bloğunun sökülmesi ve temizlenmesiyle ortadan kaldırılan sapın sıkışması var..

Zayıf ısı nasıl ortadan kaldırılır

Bu olgunun iki nedeni vardır: brülör memelerinin tıkanması ve ısı eşanjör borularında tortu. İlk durumda, alevin mavi renginde sarı veya kırmızımsı bir değişiklik fark edilir, gaz brülör cihazı sigara içmeye başlar. Bunu ortadan kaldırmak için gaz servis ustasını aramanız önerilir, ancak gerekirse kendiniz halledebilirsiniz:

 1. Gaz beslemesini kapatın.
 2. Gaz hattı üzerindeki kenetleme somununu ve aşağıda belirtilen 4 adet vidayı sökerek brülörü sökünüz..
 3. Düzeneği erişilebilir bir şekilde tozdan arındırın ve ardından hafif sabunlu bir solüsyonla yıkayın..
 4. Cihazı kurutun ve kolonu ters sırada tekrar monte edin.

Brülör düzgün çalışıyorsa ancak su ısınmıyorsa, ısı eşanjörü yıkanmalıdır. Fabrika – üretici, elemanın basitleştirilmiş bir şekilde sökülmesini sağlar: suyu kolondan boşaltın, borulardaki iki bağlantı somununu (fotoğrafta yeşil oklarla gösterilmiştir) ve yukarıdan 2 sabitleme vidasını sökün. Bundan sonra, ısı eşanjörünü sitrik asit çözeltisi (1 litre suya 100 gram) içeren bir kovaya daldırın ve ölçeği aşındırana kadar bekleyin. İyice durulayıp kuruladıktan sonra elemanı tekrar takın..

Tavsiye. Isı eşanjörünü yeniden monte ederken, rakor somunlarının içindeki kauçuk contaların değiştirilmesi tavsiye edilir..

Oasis su ısıtıcısı neden yanmıyor?

Cihazın açılmamasının ana nedenlerini ele alalım, kıvılcım yok. Arızanın nasıl belirleneceğini ve ekipmanın çalışmasını nasıl geri yükleyeceğinizi görelim.

Piller zayıf

Pillerden bir elektrikli dağıtıcı ateşlenir. Musluğu suyla açtığınızda, piller akım üretir. Bujiye sinyal gönderen kontrol ünitesine giden bir devre boyunca hareket eder. Otomatik ateşleme bu şekilde gerçekleşir.

Bunu bilmek, pillerin durumunu neden izlemeniz gerektiğini anlamayı kolaylaştırır. Boşalırlarsa, yenilerini takın, iyi bir şarj LR20 ile alkalin seçmek daha iyidir. Zayıf ucuz piller, ekipmanın kararlı çalışmasını sağlayamaz.

Kolu çevirerek pil bölmesini açın.

 • Herhangi bir sızıntı belirtisi fark ederseniz, kontakları temizlediğinizden emin olun..
 • Servis edilebilir öğeleri yükleyin.

Sütunu değiştirdikten sonra bir kıvılcım çıkmazsa, nedenini daha fazla aramanız gerekir..

Süzgeç tıkalı

Kolonun girişinde koruyucu bir filtre bulunur. Sistemin su besleme sisteminden küçük döküntüler, paslanma yapmasını engeller. Zamanla tıkanır ve su basıncı düşer. Bu nedenle, turboşarjlı sütun tutuşmaz.

 • somunu sökün.
 • Filtreyi kaldır.
 • Akan suyun altında durulayın.
 • Sitrik asit ile fırçalayın.

Isı eşanjörü tıkalı

Radyatör bobininde su dolaşır ve ısınır. 55 derecenin üzerinde ısıtıldığında kireç çökelmeye başlar: sert suda bulunan magnezyum ve potasyum tuzları.

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Damla yağ keçesi

Cihaz kapağı çıkarılarak sızıntılar tespit edilebilir. Sorunu çözmek için parçayı değiştirmeniz gerekir..

 • Bunu yapmak için, su ünitesini sökün, bağlantı elemanlarını söktükten sonra iki parçaya bölün, zarı çıkarın..
 • Ardından sapı conta ile çıkarın.
 • Contayı ve rakoru değiştirin.
 • Ardından yapıyı ters sırada birleştirin..

Diğer Oasis Turbo sorunları:

 • Mikro şalter bozuk. Parça tamir edilemez, yeni bir anahtar gereklidir.
 • Kırık kablolama. Döngüleri, kontakların ana düğümlere sıkılığını kontrol edin. İzolasyon bozulursa, tel değiştirilmelidir..
 • Arızalı solenoid valf. Servis edilebilir bir valf tedarik etmek gerekir.
 • Elektronik ünitenin arızası bir uzman tarafından incelenmelidir..
 • Piezo çalışmıyor. Piezo ateşleme düğmesi çalışmıyor, kontaklar oksitlenmiş olabilir. Kontrol ve temizlik yapılır.

Bunlar, Oasis su ısıtıcılarının tipik sorunlarıdır. Ekipmanınız tutuşmuyorsa sorun giderme önerilerimizi kullanın..

Gaz kolonunun yanmadığı durum elbette tatsız, ancak panik yapmak için çok erken

Basit önlemleri gözlemleyerek, bazen bir ustanın yardımına bile başvurmadan arızayı bağımsız olarak tespit etmek ve ortadan kaldırmak oldukça mümkündür..

Gaz kolonunun neden yanmadığının belirlenmesi ve arızanın giderilmesi

Kolonun fitilinde alev olmamasının nedenini belirlemek için şunları yapmalısınız:

 • Cihazın ön panelini açın.
 • Nozulun ve hava emme deliğinin durumunu, ateşleyiciye giden gaz besleme borusunu kontrol edin. Kurum, kir varsa: fitilden çıkarın.

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Yarı otomatik gayzerler için ateşleme sistemi.

Piezoelektrik elemanı kıvılcım oluşumu açısından inceleyin. Eğer yoksa, kabloları, terminalleri mekanik ve diğer hasarlar açısından inceleyin. Kontaklardaki oksitler temizlenmeli, hasar onarılmalı.

Ateşlemeden sorumlu yarı otomatik bir şofben elemanlarının düzenlenmesi.

 • Termokuplun voltajını belirleyin. Isı üreticisini kontrol etmek için elektrik valfinin özel tapasını sökün. Termokupldan gelen özel kabloyu dikkatlice çıkarın. DC voltaj test modunda bir milimetre kullanarak, bir probu timsah klipsinden dış kılıfa bağlayın ve diğerini orta pime yaslayın. Kontaklar arasındaki yükseklik küçük olduğu için probların birbirine değmemesine dikkat edin. Termokuplun çalışan ucunu bir çakmakla ısıtın. Voltmetre okumaları 15 – 30 mV’a karşılık geliyorsa, parça iyi durumda, diğer değerler için jeneratör değiştirilmelidir. Özel tel daha fazla kullanım için uygun değilse, termokuplun tamamını değiştirin..
 • Valf bobinini inceleyin. Probun bir ucunu konektörün ortasına ve diğer ucunu termokupl kontrol edilirken serbest kalan valf konektörüne gövdesine yerleştirin. Ohmmetre modunda test cihazı. Bobin direnci 10 – 15 ohm aralığında olmalıdır. Devre açık veya kapalı ise, ohmmetre sırasıyla 1 veya 0 değerini sabitleyecektir. Bobin, gövde ve valf ile birlikte modüler olarak değişir.

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Gaz kolonunun solenoid valf bobininin direncinin ölçülmesi.

İzleme sensörlerinin servis verilebilirliğini kontrol edin. Oda sıcaklığında sensörün kontrol kontakları kapalıdır. Bir multimetre ile diyot test modunda, süreklilik için iki sensör ucunu inceleyin. Çalışan bir sensörle okunan test cihazı 0 olacaktır, diğer durumlarda, değerler 1’e veya 1 – 600 Ohm dirence karşılık geldiğinde, çıkarılmalı ve yerine çalışan bir tane takılmalıdır..

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Su sıcaklık sensörünün ve gaz kolonu baca sensörünün yeri.

Kabloların ve bağlantıların durumunu test edin. Sensör kontaklı teller yumuşak lehimleme, elektromıknatıs ve özel fişli bir termokupl ile bağlanır. Telleri, lehim noktalarını, sökülebilir bağlantıyı dikkatlice inceleyin. Bazen, tüm zincirin bütünlüğünün bozulduğu için lehim noktalarında mikro çatlaklar oluşur..

Kullanım kılavuzu

Gazlı su ısıtıcısı yanmıyor - nedenleri ve çözümleri

Neva-4513, uzmanlar tarafından kurulmalıdır. Bacada hava akımı yoksa cihaz kullanılmamalıdır. Kendiniz tamir etmek ve sökmek yasaktır. Ünite arızalı bir durumdaysa, arıza giderilene kadar çalışması durdurularak onarılmalıdır. Karbon monoksit ile insan zehirlenmesi olasılığını ortadan kaldırmak için cihaz, kapı veya duvarın alt kısmında çatlakların olduğu iyi havalandırılan bir alana kurulmalıdır..

Gaz kokusu alırsanız, kolonun önündeki gaz boru hattında bulunan valfi hemen kapatmalısınız. Odayı havalandırmak için kapı ve pencereleri açmanız gerekir. Sorun giderilene kadar elektrik ışıklarını veya elektrikli aletleri açmayın. “Neva-4513” sütunu, konut dışı ısıtmalı binalara veya mutfaklara kurulmalıdır. Odanın hacmi 8 m 3 veya daha fazla olmalıdır.

Cihazın çalışmasına oksijenin yanması eşlik eder, bu nedenle sürekli temiz hava beslemesi sağlamak için havalandırmalı bir pencereye sahip olmak önemlidir. Gazlı su ısıtıcısı “Neva-4513”, yoğun çekişli bir bacaya bağlanmalıdır

Bacaya yakın tutmak önemlidir. Alevin içe doğru çekilmesi ve söndürülmesi gereken bir mum kullanarak çekişin varlığını kontrol edebilirsiniz. Cihaz bir ısı kaynağı veya açık alev üzerine kurulmamalıdır, bu elektrikli ısıtıcılar ve gaz sobaları için geçerlidir..

Gaz kolonunun fitilinde alev olmamasının nedenleri

 1. Fitilin hava girişi tıkalı. Ateşleyici ucunda doğal gazın yanmasını sağlamak için bu delikten hava verilir..
 2. Solenoid valfin bobini yanmış. Bir elektrik mıknatısı valf gövdesini tutar, kırıldıktan sonra valf kapanır.
 3. Termokupl arızalı. Termokupl alev içindeyken elektromıknatısa uygulanan bir voltaj üretir..
 4. Su sıcaklığını ve baca durumunu (taslak varlığı) izlemek için sensörler arızalı. + 82 °C’ye kadar bir değerde sensör kapalı konumdadır, bu sıcaklığın üzerinde bimetal plakaları birbirinden uzaklaşır ve devre açılır. Yüzeyin oksidasyonu, bunlara mekanik veya termal hasar verilmesi, iki plaka arasındaki normal teması bozabilir..
 5. Alev kontrol sisteminin elektrik devresi kesildi. Alev kontrol sisteminin tüm elemanları teller ile birbirine bağlanmıştır. Arızaları kaçınılmaz olarak tüm sistemin bozulmasına yol açacaktır..
 6. Tıkalı meme veya fitil gaz borusu. Borunun iç çapı 2,5 mm’dir (dış 4 mm); meme çıkışının çapı 0,1 mm’dir. Bu elemanlar kurum, toz vb. ile tıkanabilir..
 7. Piezoelektrik elemanın çalışması, gazın tutuşturduğu kıvılcımdan dolayı bozulur..

Sorun giderme

Bir gaz kolonunun arızalarının onarımı

Sütunu onarmaya devam etmeden önce, sorunun nedenini bulmanız gerekir. Bunu yapmak için, her şeyden önce, su ve gaz beslemesi için tüm vanaların doğru açılıp açılmadığının yanı sıra, pillerin ve cihazın diğer elektronik bileşenlerinin iyi çalışır durumda olup olmadığını kontrol etmeye değer. Ardından, cihazı açtıktan sonra bir “kıvılcım” belirirse fitilin yanıp yanmadığını görmeniz ve bacada bir taslak olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Bunu kontrol etmek için havalandırma girişine bir kibrit getirmeniz gerekir – taslakta her şey yolundaysa, alev hafifçe sallanacaktır..

Gaz kolonunun neden yanmadığını belirledikten sonra tamir etmeye başlayabilirsiniz. Bazı durumlarda, ev aletleri cihazına aşina olan herhangi bir kişinin gücü olacaktır. Ancak bazen, örneğin, komşuların dairesinde bulunan havalandırmanın bir kısmını temizlemek gerektiğinde, ustayı aramadan yapamazsınız..

Bacada taslak eksikliği

Gaz kolonunun bacasındaki taslağı kontrol etme

Kolon açıldığında ateşleme çalışmazsa, sorun bacanın toz, yapraklar, inşaat kalıntıları ve yanlışlıkla içine giren diğer nesnelerle kirlenmesi olabilir. Bu tür bir arıza, cihazın kalitesiyle ilgili değildir ve hem pahalı SuperLux ve Beretta hoparlörlerde hem de eski mekanik cihazlarda meydana gelme olasılığı eşit derecede yüksektir..

Baca ve havalandırmanın tıkanması nedeniyle gaz çekişi ve yanma ürünlerinin hareket yönü ters yönde değişebilir. Yanıcı gazların hava ile karışımının geri dönüşü ve tekrar tekrar aleve maruz kalması sonucunda söner ve koruyucu mekanizmanın tetiklenmesi nedeniyle şofbenin çalışması durur. Bu yangını söndürmek için yeterli olmazsa, yaşam alanına gaz girebilir, bu da sakinlerin sağlığını tehdit edebilir..

Baca temizliği veya gaz çıkışına engel olan diğer etkenlerin ortadan kaldırılması ile sorun ortadan kalkar. Özel bir evde kirlilik ile ilgili bir sorun olursa, enkaz ve enkazdan kendi başınıza kurtulmayı deneyebilirsiniz, ancak diğer durumlarda komşuların baca bölümüne zarar verme olasılığı olduğundan uzmanları aramak daha iyidir..

Aşırı hassas savunma sistemleri

Mutfağı gazlı su ısıtıcısıyla havalandırmak

Çinli Termet firmasının hoparlörleri gibi bazı cihazlarda yerleşik ısı sensörleri bulunur. Cihazı aşırı ısınmadan ve insanları çok sıcak suyla haşlanmaktan korumak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, bu tür sensörler çok hassastır ve bazen gaz kolonunun hiç çalışmasına izin vermez veya açıldıktan hemen sonra söndürürler..

Bu durumda odanın havalandırılması ve diğer ısı kaynaklarının ortadan kaldırılması sorunu çözebilir. Böyle bir arıza düzenli olarak ve normal sıcaklıklarda bile meydana gelirse, parçayı yenisiyle değiştirmeyi düşünmeye değer..

Gaz sızıntısını önlemek için zayıf bir çekimle şofbeni söndüren sözde alarm rölesi de aşırı hassas olabilir ve herhangi bir sorun olmasa bile kolonun çalışmasını engeller. Tüm camları açıp hava sirkülasyonu oluşturarak arızayı geçici olarak düzeltebilirsiniz, ancak parçanın yenisiyle değiştirilmesi gerekecektir..

Pilleri veya akümülatörleri boşaltmak

Orion veya Aquaheat gibi otomatik açma sistemine sahip modern hoparlörlerin çoğu pille çalışır. Boşalırlarsa, cihaz artık çalışamaz..

Gazlı su ısıtıcısındaki pillerin değiştirilmesi

Bazı yeni modellerde, şarj durumu görüntülenen ekranlar takılıdır, geri kalanında, sıcak su açıldığında bir piezoelektrik elemanın karakteristik boşta ateşleme sesiyle pillerin boşaldığını belirlemek mümkündür. Pilleri değiştirerek veya sütunu sabit bir güç kaynağına bağlayarak sorun çözülür. Bu fonksiyon, örneğin Selena su ısıtıcılarında mevcuttur..

Yetersiz su basıncı

Bir usta tarafından bir gazlı su ısıtıcısının onarımı

Kolonun çalışmasındaki kesintilerin nedeni, muslukta yeterince güçlü su basıncı olmayabilir. Bazen bu sorun yalnızca su kaynağındaki harici kesintilerden kaynaklanır – eğer soğuk su basıncı da küçükse, büyük olasılıkla bu böyledir..

Sadece ısıtma cihazını açmaya çalıştığınızda musluktan su iyi gelmiyorsa, genellikle durum budur. Çoğu zaman, bu, sütunu menteşelerinden çıkararak ve özel bir karışımla bir şırınga ile temizleyerek düzeltilebilir, ancak bazen bir ustanın yardımı gerekir..

Tüm konuşmacılar bu sorundan eşit derecede etkilenmez. Örneğin, Zerten cihazları, düşük basınçta bile çalışmasına izin veren bir sistemle donatılmıştır ve Lemax su ısıtıcıları, aşırı su basıncına bağlı arızalardan daha iyi korunur..

Tıkalı filtreler

Cihazın süzgeç, su ünitesi, mikser, eşanjör ve diğer elemanlarının tıkanması da brülörün tutuşmamasına neden olabilir. Gazlı su ısıtıcıları Junkers ve Dion özellikle bu tür problemlere yatkındır..

Gaz kolonu ısı eşanjörünün temizlenmesi

Isı değişim sistemini evde aşağıdaki sırayla temizleyebilirsiniz:

 1. 1. Öğeyi sütundan çıkarın.
 2. 2. Bir su ve sitrik asit çözeltisi hazırlayın.
 3. 3. Parçayı elde edilen sıvıya koyun, sobanın üzerine koyun ve yaklaşık yarım saat kısık ateşte ısıtın..
 4. 4. Aynı solüsyon ile cihazın iç kısımlarını yıkayınız..

Örneğin bir süzgeç gibi küçük parçaların kirlenmesi durumunda, bunları kolondan çıkarmak ve iyice durulamak genellikle yeterlidir..

Mikser ile su sıcaklığı regülasyonu

Gaz kolonunun ayarlanması

Su açıldığında gaz kolonunun açılmamasının nedeni, bir karıştırıcı kullanarak sıcaklığı ayarlamaya çalışmak olabilir. Astra cihazları bu etkiye özellikle duyarlıdır. Üretici firmalar bunu tavsiye etmemektedir..

Bu sadece piezoelektrik elemanın sönmesine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda genel durumu kötüleştirir ve cihazın hizmet ömrünü azaltır. Sıcak ve soğuk suyu karıştırmak yerine, kolonun üzerindeki güç veya sıcaklık kaydırıcısını ayarlamaya değer.

Elektronik bileşenlerdeki arızalar

Kullanıcıların güvenliğini ve rahatlığını sağlamak için çoğu modern hoparlörde, çalışmalarını kontrol etmek için birçok düğme, sensör, kaydırıcı ve dokunmatik yüzey bulunur. Bununla birlikte, bu elektrikli bileşenlerin herhangi birinin arızalanması veya bunları birbirine bağlayan tellerin hasar görmesi, tüm cihazın arızalanmasına neden olabilir. Bu tür bir hasarı kendi başınıza teşhis etmek ve onarmak çok zor olduğu için. Bu tür sorunlar olması durumunda, sihirbazı aramanız veya servis merkeziyle iletişime geçmeniz gerekir..

Yanlış kurulum

Ateşleyicinin tutuşmamasının nedeni elektrotun yanlış yerleştirilmesi olabilir. Cihaz açıldığında kıvılcım brülörün kenarına çarpacak ve fitili ateşleyecek şekilde kolonun ortasında olmalıdır. Yapı içindeki gaz basıncı da önemlidir – eğer çok düşükse, çok az yakıt olacaktır, kolonun “altında” toplanacak ve su ısıtıcısına güç vermeyecektir..

Gazlı su ısıtıcısı nasıl açılır ve sıcaklık ve basınç nasıl ayarlanır

Gaz kolonunu aydınlatmadan önce, kullanıcı için su ısıtma, gaz tüketimi ve kurulum performansını optimize etmek için ilk ayarlar yapılır. Ayrıca onarımdan sonra veya herhangi bir nedenle ayarlar kaybolursa ayarlama gerekebilir..

Su tüketimi

Su tüketiminin nominal parametreleri, üretici tarafından sütun pasaportunda belirtilir. Örneğin, 10 l / dak değerini ayarlamak için sıcak su musluğunu açmanız, ayar düğmesini bu göstergeye getirmeniz ve ardından mikseri kapatmanız gerekir..

Gaz tüketimi

Başlangıç ​​olarak, yakıt besleme düğmesini minimum göstergeye ayarlayın, ekipmanı ağa bağladıktan veya içine pilleri yerleştirdikten sonra ana borudaki gaz vanasını açın. Ardından mikseri sıcak su ile açın, kolon otomatik olarak açılacak ve suyu ısıtmaya başlayacaktır. Ardından yakıt regülatörünü, suyu giriş akış işaretinin 25°C üzerinde ısıtacak seviyeye ayarlayın. Ekipmanın ısınmasının biraz zaman alacağı unutulmamalıdır..

Su ısıtıcısının montajı ve ayarlanması

Su ısıtıcısının montajı ve ayarlanması

Bir gazlı su ısıtıcısını kendi elinizle onarmak ve değiştirmek için hangi araçlara ihtiyaç vardır?

Her sorunu çözmek için kendi malzemelerine ihtiyacınız olacak, ancak temel onarım araçları seti aşağıdaki setten oluşmalıdır:

 • Phillips ve normal tornavidalar;
 • açık uçlu anahtar seti;
 • paronit contalar;
 • havya, reçine;
 • zımpara kağıdı.

Her evde bir takım paronit conta olmalı

Her evde bir takım paronit conta olmalı

Yaygın gaz yakıtlı su ısıtıcısı arızaları ile ne yapmalı

Gazlı su ısıtıcısının neden çalışmadığını anlamak ve basit eylemler gerçekleştirmek, elinde bir aleti nasıl tutacağını bilen herkesin elindedir. Ana sorunları ve bunların nasıl düzeltileceğini analiz edelim.

Arızanın nedenini belirlemek gerekir

Arızanın nedenini belirlemek gerekir

Kireç oluşumu durumunda gazlı su ısıtıcısı ısı eşanjörünün onarımı

Isı eşanjörünün tıkanması, sistemlerimizde en iyi kalitede olmayan gaz kolonunun kuyu suyunu ısıtmamasının en yaygın nedenidir..

Bunu bilmelisin! Kireç oluşumunu önlemek için soğuk su ile seyreltmeden sadece 45 °C’yi geçmeyen sıcak su kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, modun ayarlarını değiştirmeniz gerekir..

Isı eşanjörünün yalnızca kolon açıldığında temizlenmesi gerektiğini belirlemek mümkündür: düşük su basıncı nedeniyle ünite hemen kapanacak veya hiç açılmayacaktır. Daha sonra prosedür aşağıdaki gibidir:

 1. Su ısıtıcısını sökün.
 2. Sıvı beslemesini kapatın ve sıcak su karıştırıcısını açın.
 3. Besleme borusunu tertibattan çıkarın ve içindeki yaklaşık 1 litre sıvıyı boşaltın ve ardından boruyu yeniden takın.
 4. Kireç çözücü sıvıyı huni yardımıyla içine dökün ve 2 saat bekletin..
 5. 1-2 saat sonra su beslemesine devam edin ve hortumdan hangi bileşimin çıktığını görün. Gerekirse, her şeyi tekrarlamanız gerekir.

Bu önemli! İşlemi hızlandırmak için, ısı eşanjörünün içindeki bileşimi bir sigorta ile ısıtabilirsiniz..

Isı eşanjörünün yıkanması

Isı eşanjörünün yıkanması

Gazlı su ısıtıcısı suyu ısıtmıyor

Böyle bir arızanın ana nedeni, ısı eşanjörünün tıkanmasıdır, ortadan kaldırmak için üniteyi kireç önleyici ile durulamanız gerekir. Bu sorunun birkaç olası nedeni daha vardır:

 • gazlı su ısıtıcısı suyu iyi ısıtmıyor ancak basınç iyiyse, ünitenin gücü yetersiz seçilmiş demektir;
 • sistemdeki düşük su basıncı seviyesi;
 • imalat hatası.

Isı eşanjöründeki kireç su basıncını düşürür

Isı eşanjöründeki kireç su basıncını düşürür

Gaz kolonundan gelen zayıf sıcak su basıncı

Sistemdeki zayıf su basıncı üç nedenden dolayı ortaya çıkabilir:

 • girişteki filtre tıkalı. Sökmek ve akan su altında durulamak yeterlidir, ek kireç önleyici veya sitrik asit eylemi gerekebilir;
 • ısı eşanjöründe ölçek;
 • su ısıtıcısının ilk ayarları yanlış ayarlanmış.

Filtrenin temizlenmesi

Filtrenin temizlenmesi

Gaz kolonlu radyatör sızdırıyorsa ne yapmalı

Şofben çok eski ise radyatör çatlama nedeniyle sızıntı yapabilir. Yeni bir öğenin satın alınması, ekipmanın maliyetinin 1/3’üne kadar mal olur, böylece kendiniz onarmayı deneyebilirsiniz. Sızıntının ortaya çıkmasının başka bir nedeni daha var – contalar sızdırıyor, ancak birkaç dakika içinde değiştirilmesi kolaydır. Sızıntının yeri belirlendikten sonra delik küçükse havya ile tamir edilebilir. Adım adım süreç aşağıdaki gibidir:

 1. Sistemi boşaltın. Bunu yapmak için, sıcak su karıştırıcısını açın, soğuk su giriş borusunu sökün ve maksimum sıvı miktarı tahliye edilene kadar bekleyin..
 2. Radyatörü tamamen sökün.
 3. Kontrol edin, tüplerde karakteristik yeşillik varsa, burayı temizlemeniz ve çatlama olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir..
 4. Sızıntı yerini bulduktan sonra, delikleri zımpara kağıdı ile temizlemeniz ve bir solvent ile yağdan arındırmanız gerekir..
 5. Ardından, lehimli reçine kullanarak deliği bir havya ile kalaylamanız gerekir. Reçine yerine aspirin kullanılabilir..
 6. Deliğin lehimle ovulması, soğumaya bırakılması ve biraz daha kalay eklenmesi gerekir. Katman yaklaşık 2 mm olmalıdır.

Bunu bilmelisin! Delik yaklaşık 5 cm büyükse, usta bakır veya alüminyum yamayı metal bir tel veya bantla sabitlemeye çalışabilir. Ama bu geçici bir etkidir, sorun çözülmez. Bu durumda hemen yeni bir radyatör satın almak ve bu sorunu unutmak daha iyidir..

Küçük çatlaklar kendiniz lehimlenebilir

Küçük çatlaklar kendiniz lehimlenebilir

Gaz brülörü açıldığında bir patlama sesi duyulur

Bazen ekipmanın çalışması sırasında karakteristik patlamaları duyabilirsiniz. Bu, birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir:

 • havalandırma kanalında taslak yok;
 • zayıf pil gücü;
 • tıkalı meme;
 • büyük yakıt kaynağı.

Nedeni daha doğru bir şekilde belirlemek için alevi gözlemlemelisiniz: sürekli mavi bir ateşe sahip olmalıdır. Renk sarı-kırmızıya dönerse memeleri temizlemeniz gerekir..

Nozulun periyodik temizliğe ihtiyacı var

Nozulun periyodik temizliğe ihtiyacı var

Çalışma sırasında gaz kokusu alıyorsunuz

Karakteristik bir gaz kokusu alırsanız, merkezi borudaki beslemesini derhal kapatmalı, bir pencere açmalı ve acil servisleri aramalısınız. Oluşunun nedenini kendi başınıza bulmak kategorik olarak imkansızdır..

Gaz kaçaklarını yalnızca acil servis düzeltebilir

Gaz kaçaklarını yalnızca acil servis düzeltebilir

Farklı tipte gazlı su ısıtıcıları nasıl aydınlatılır?

Elektronik kontrolör. Musluk açıldığında, DHW sistemindeki su basıncı düşer. Basınç sensörü, kıvılcım sistemini harekete geçiren ve gaz besleme valfini açan mikroçipe bir sinyal iletir. Bir kıvılcımın etkisi altında, ateşleyici kendini ateşler ve ısı eşanjöründeki suyu ısıtan ana brülörü ateşler. Valfi kapattıktan sonra basınç seviyesi geri yüklenir ve mikroçip gaz beslemesini kapatır..

Önemli! Elektronik kontrol sistemine sahip gazlı su ısıtıcılarının şebekeye bağlanması ve / veya birkaç pil takması gerekir..

Piezo ateşleme. Kolon, mekanik hareketi kıvılcım veren bir elektrik boşalmasına dönüştüren bir cihazla donatılmıştır. Gösterge panelinde ilk kez açmak için düğmeye basın ve gaz besleme valfini çevirin.

Temel çalışma parametrelerinin ayarlanması

Sıcaklık. Bir gaz kolonu ile ısıtma suyunun sıcaklığını ayarlamak oldukça basit bir prosedürdür. Ek olarak, cihazın otomatikleri ortalamaya ayarlanmıştır ve çoğu kullanıcı ek ayar yapmadan bunu yapar. Ancak, daha sonraki soruların ortaya çıkmaması için yapılmalıdır: “Gazlı su ısıtıcısı suyu neden yetersiz ısıtıyor?”

Çalışma sırasında mikseri kullanmamanız için su sıcaklığını doğrudan cihaz üzerinden ayarlamanız gerekmektedir. Karıştırıcı açıldığında, soğuk su besleme sistemindeki basınç düşer ve basınç eksikliği nedeniyle kolon tamamen kapanabilir. Bununla birlikte, mutfaktaki (lavabodaki), banyodaki (lavabodaki) ve duştaki musluklar, kural olarak, farklı çaplara ve farklı su tüketimi yoğunluğuna sahiptir. Sütundaki maksimum ısıtma sıcaklığını 25 ° C’ye ayarlarsanız, mutfakta 22 ° C, banyo lavabosunda 21 ° C ve duşta 20 ° C olacaktır. Birçoğu için, bu tür su çok soğuktur ve sınır yüklerinde ısı eşanjörü hızla yanabileceğinden maksimum sıcaklığın ayarlanması önerilmez..

Bu durumdan çıkmanın orijinal bir yolu var. Her duş aldığınızda sıcaklığı maksimum sıcaklığa ayarlamak yerine çok kademeli şalterli duş başlığı satın alabilirsiniz. Böylece, anahtarı maksimum su kaynağına ayarlayarak düşük bir sıcaklık elde edebilirsiniz ve küçük jetler modunu ayarlayarak (su tüketimini azaltarak), 5 ° С’ye kadar daha yüksek bir sıcaklık elde edebilirsiniz..

Farklı yoğunluklarda çok kademeli duş başlığı ve su akış modları

Farklı yoğunluklarda çok kademeli duş başlığı ve su akış modları

Gaz. Pilleri takarız veya su ısıtıcısını ev güç kaynağına bağlarız. Gaz vanasını açın ve gaz besleme kontrol anahtarını minimum değere ayarlayın. Aksine, su besleme vanasını maksimum değere ayarladık. DHW sisteminde, orta yoğunlukta besleme için yalnızca bir valf açın. Su sıcaklığının yükselmesi durana kadar bir süre bekleriz. Sağlanan soğuk ve kullanılan sıcak su arasındaki sıcaklık farkı 20 ° -25 ° C olana kadar gaz beslemesini artırıyoruz. Gelecekte, tüm sıcaklık kontrolü yalnızca su besleme valfi aracılığıyla gerçekleştirilecektir..

Önemli! Sıcaklık farkının 50 °C’nin üzerine çıkarılmaması tavsiye edilir. Bu, ekipmanın hizmet ömrünü önemli ölçüde artıracaktır..

Gazlı su ısıtıcısı belirli bir çalışma süresinden sonra söner

Gaz kolonu açılır ve sonra sönerse, nedenleri aşağıdaki gibi olabilir:

Arıza nedeni Önerilen çözüm
Yanlış yalıtım nedeniyle bacada hava kilidi Baca borusunu doğru şekilde yalıtın
Ters tepki:

 • odadaki açık bir kapının neden olduğu bir taslaktan;
 • davlumbaz veya bacaya esen rüzgardan.
Baca kanadı takın
Su sıcaklık sensörü arızalı Sensörü değiştirin

Gayzer su sıcaklık sensörü

Gayzer su sıcaklık sensörüPaslanmaz çelik baca kanadı

Paslanmaz çelik baca kanadı

Sütun neden mutfakta açılıyor, banyoda değil ve tam tersi

Bunun nedeni yetersiz basınçta yatmaktadır. Arıza ve giderme yöntemleri birçok yönden önceki alt başlıkta açıklananlara benzer. Sütun mutfak için iyi çalışmıyorsa ve banyo için normalse, bunun nedeni zayıf su basıncında yatmaktadır. Basıncı stabilize etmek için bir takviye pompası kurulur. Yükselticilerin ve kabloların değiştirilmesi, özellikle tüm apartmanda (komşular) normal bir basınç varsa yardımcı olacaktır..

Gazlı su ısıtıcıları profesyonel bakım gerektirir. Kendin yap onarımları son derece istenmeyen bir durumdur ve aslında mevcut mevzuatın ihlali olarak kabul edilir. Onarımlar servis merkezi veya gaz servisi tarafından yapılmalıdır..

Otomatik gazlı su ısıtıcısı – DIY onarım.

Son zamanlarda, otomatik gayzerler, yarı otomatik olanlardan çok daha sık bulunmuştur. Bunlar esas olarak Oasis, Vektor, Ladogaz, Ariston ve ev tipi gazlı su ısıtıcıları Neva gibi markaların Çin gazlı su ısıtıcılarıdır..

Gazlı su ısıtıcılarının ana tipik arızalarını ve gazlı su ısıtıcınızın belirli bir problemini kendi ellerimizle oluşturmak için algoritmaları belirleyelim. Ortaya çıkan sorunlar için tüm seçenekleri göz önünde bulundurun:

1. Sütun alkışlarla aydınlatılıyor.

Büyük olasılıkla, gazlı su ısıtıcınızın pilleri bitmiştir. Bu nedenle, onlarla otomatik bir gazlı su ısıtıcısında sorun gidermeye başlamanızı öneririm. Yalnızca tarihi taze, alkalin piller satın almanız gerekir. Tuz pilleri daha ucuzdur, ancak aynı zamanda çok daha az dayanırlar.

Arıza bu şekilde çözülemezse, ateşleme elektrodu ile gaz kolonu brülörü arasındaki boşluklara dikkat etmek gerekir. Boşluğun çok büyük veya çok küçük olması problemler olacaktır.

Büyük bir boşlukla, genellikle kıvılcım boşlukları olacaktır, küçük bir boşlukla, kıvılcım zayıf olacak ve gaz karışımını zayıf şekilde ateşleyecektir. Her durumda, gaz önce gaz sütununda birikecek, daha sonra bir patlama veya hatta somut bir patlama ile zamansız bir şekilde tutuşacaktır..

Öncelikle mikro şalter alanında kolonun su ve gaz bloğu arasına bakıyoruz. Bunu birlikte yapmak daha uygundur. Biri suyu açar, diğeri ne olduğuna bakar. Su kaynağını açtığınızda, su bloğunun çubuğunun nasıl hareket ettiğini ve kolon mikro anahtar düğmesini serbest bıraktığını görebilirsiniz. İki seçenek var:

– çubuk oldukça hızlı hareket eder, gaz kolonu mikro anahtarının ayağını serbest bırakır, ama hepsi bu, sonra sessizlik var … Piezo sesi duyulmuyor. Mikro şalter büyük olasılıkla suçludur. Kontrol etmek kolaydır. Mikro anahtar konektörü çıkarılır ve kontaklar doğrudan konektörde kapatılır. Çıtırtı geçtiyse sebebi mikriktir. Aynı anda çatlama yoksa, itme sensörüne, aşırı ısınma sensörüne, sütun ateşleme ünitesinin kendisine bakmanız gerekir..

3. Piezo ateşleme var, ancak sütun açılmıyor.

Genellikle, ölü piller suçlanır. Bir kıvılcım için yeterli enerji var, ancak gaz valfindeki bobin artık içeri çekilmiyor. Gaz valfi açıldığında karakteristik bir klik sesi çıkarır. Bir piezo çatırtısı duyarsanız, ancak valfin tık sesini duymazsanız, valf nedeniyle gaz tam olarak brülöre akmaz. Ya arızalıdır (ki bu nadirdir) ya da kolon pillerinin valfi açacak kadar enerjisi yoktur..

4. Kolon kapanmıyor, su kaynağı kapatıldığında gaz yanmaya devam ediyor.

Hem su bloğunun arızalanmasına hem de bu sütunu kullanan kişinin yaralanmasına yol açabilecek çok tatsız ve korkunç bir arıza. Bu tekrar tekrar olursa, gaz kolonunun kullanılması durdurulmalıdır. Büyük olasılıkla, sebep su bloğunda yatmaktadır (gövde sıkışmış, plaka çökmüş veya başka bir şey).

5. Açıldığında, sütun yanar ve neredeyse anında söner.

Nedeni ateşleme elektrotunda yatmaktadır. Ya oksitlendi ve bir kurum tabakasıyla kaplandı (temizleyin) ya da brülör alevi ile iyi ısınmıyor ve sütun gazın açık olduğunu “görmüyor” ve brülöre giden gaz beslemesini kapatıyor.

Evde popüler markaların gazlı su ısıtıcılarının onarımı

Tüm gazlı su ısıtıcılarının büyük arızalarının onarımı, çalışma prensibi tüm cihazlar için benzer olduğu için birbirine benzer. Ancak, farklı üreticilerin en yaygın olan donanım zayıflıkları vardır..

Bu önemli! Gazlı su ısıtıcısı garanti kapsamındaysa, kendiniz onarım yapmanız önerilmez. Gelecekte, servis departmanı onu garantiden çekebilir..

Sadece küçük arızalar kendi başınıza ortadan kaldırılabilir.

Sadece küçük arızalar kendi başınıza ortadan kaldırılabilir.

Gazlı su ısıtıcılarının onarımı “Bosch”

Japon üreticinin modellerindeki zayıf nokta bir termokupldur, birkaç yıl çalıştıktan sonra ateşleme ve yanma ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir, su açıldığında gaz kolonu açılmayabilir veya kendiliğinden sönebilir. Termokupl’u kendiniz temizleyebilirsiniz, ancak bu sadece nedeni geçici olarak ortadan kaldıracaktır. Parçanın yakında değiştirilmesi gerekecek. Diğer bir problem ise, ateşleyici tüpünün sabit bir şekilde sabitlenmemesi ve bu nedenle yerinden çıkabilmesidir. Böyle bir sorunu çözmek için, onu tekrar yerine koymanız yeterlidir..

Gazlı su ısıtıcısı termokupl

Gazlı su ısıtıcısı termokupl

Junkers gaz yakıtlı su ısıtıcısının DIY onarımının nüansları

Junkers modellerindeki zayıf nokta ateşleme sistemidir. Zamanla brülör veya fitil sönebilir, bu konuda suyun ısınması sorunu ortaya çıkar. Bunu ortadan kaldırmak için düğümün performansını kontrol etmeniz gerekir..

Su ısıtıcısı için ateşleme ünitesi

Su ısıtıcısı için ateşleme ünitesi

“Vektör” gaz kolonunun onarımının özellikleri

Uzmanlara göre, bu üreticinin hoparlörlerinin tüm arızaları, düşük kaliteli yedek parça kullanımı ve yanlış montajdan kaynaklanmaktadır. “Vektör” gaz sütununun neden yanmadığı ana sorun, güç kaynağı ünitesindeki kontakların oksitlenmiş olmasıdır. Bu durumda pilleri değiştirmek bile istenilen sonucu vermeyecektir, kontakları dikkatlice temizlemelisiniz. Başka bir olası sıkıntı: çubuk su vanasına takılır.

Su ısıtıcısının gaz-su bloğu

Ariston su ısıtıcısının onarımı

Bununla birlikte, bu modelin benzerleri gibi yaygın bir arızası, su zarının arızalanması nedeniyle alevin olmamasıdır. Kauçuk hasar görürse, bu eleman gaz beslemesi için gövdeyi sıkamaz..

Bu durumda, parçayı çıkarın ve özel bir mağazadan yeni bir membran satın almak için kullanın ve ardından değiştirin. Hasarlı membranı çıkarmak için önce su boru hatlarını kolondan ayırın, ısı eşanjörünü ve membranın bulunduğu su ünitesinin kapağını çıkarın..

Su akış basıncı çok düşükse Ariston kolonunu çalıştırmak imkansız olacaktır. Minimum değer 0,4 atm değerinde olmalıdır. Su basıncı regülatör düğmesi genellikle mavi bir şeritle işaretlenmiştir..

Bacada izin verilen hava akımı ihlal edilirse, ilgili sensörden kontrol paneline bir sinyal gönderilir. Bu durumda, arıza giderilene kadar su ısıtıcısını çalıştırmak mümkün olmayacaktır. Brülör alevi tutuşacak, ancak birkaç saniye sonra yangın sönecektir. Çekiş genellikle yanan bir mum veya kibrit ile kontrol edilir..

Ne yapalım?

 • Pillerin durumunu kontrol edin ve gerekirse değiştirin.
 • Yanan bir eşleşme ile bir taslak testi yapın. Alev hareketi yoksa kuyuyu temizlemek için ustaları arayın.
 • Kolona giren suyun yeterli basma yüksekliğine sahip olduğundan emin olunuz. Bunu yapmak için soğuk su musluğunu açmanız gerekir ve basınç sıcak su musluğundan daha yüksekse, sorun su kaynağındaki basınçta değildir. Su eşit derecede kötü akarsa, tesisatçınıza başvurun, filtreleri durulayın ve boruları temizleyin..
 • Su ünitesini sökerek membranın durumunu kontrol edin. Deformasyonlar veya çatlaklar bulunursa, bu parçayı yenisiyle değiştirin..
 • Kolon, gaz akışı olmadığı için tutuşmazsa, gaz servisine başvurun..

Bir sonraki video, sütunun yanmamasının nedenlerinden birini ve bu sorunu ortadan kaldırma yöntemlerini özetlemektedir..

Bir gazlı su ısıtıcısı, oldukça güvenilir bir su ısıtma tesisatıdır. Prensip olarak, sütun operasyonda oldukça iddiasızdır ve doğru şekilde kullanılırsa uzun süre kesintisiz çalışır.

Ancak, gazlı su ısıtıcısı bazen arızalanabilir ve nedenleri çok farklı olabilir. Hem gaz kolonunun bileşenlerinin çalışmasındaki arızalarla hem de kolon problemleriyle hiçbir şekilde ilgili olmayan dış faktörlerle ilişkilendirilebilirler. Sorunların en yaygın tezahürü, sütunu ateşleyememektir. Bu nedenle, gaz sütunu yanmıyorsa, bunun nedeni aşağıdaki olabilir..

Bir hoparlörün tutuşmamasının en yaygın nedeni çekiş eksikliğidir. Bu durumda en yaygın neden, hava yolunun bir şeyle tıkanmasıdır. Bir taslağın varlığını kontrol etmek çok basittir – hava kanalının soketine yanan bir kibrit getirilirken, alevin hava akışı yönünde açıkça sapması gerekir. Hava kanalları sadece mekanik olarak temizlenebilir.

Sıkıca kapatılmış pencereler nedeniyle yetersiz çekiş meydana gelebilir. Sonuç olarak, doğal hava akışı kesilir. Bu bağlamda, bazı hoparlör modellerinde bulunan koruyucu röle aşırı ısınır ve aşırı ısınma koruması tetiklenir. Bu durumda, sütun birkaç dakikalık çalışmadan hemen sonra kapanır. Bu durumda havalandırma modunda bir pencere açmak veya bir pencere açmak gerekir..

Yetersiz su basıncı, en sık görülen başka bir yaygın nedendir. Ayrıca, su temin sistemindeki yetersiz basınç, sistemin doğasından kaynaklanabilir. Sadece basınç tek başına yeterli değildir ve bu durum ancak kolonu düşük su basıncı ile çalışabilen bir modelle değiştirerek düzeltilebilir..

Ancak yetersiz su basıncı nedeniyle gaz kolonu tutuşmazsa, bunun nedeni cihazın su ünitesinin arızalanması olabilir. Örneğin, gaz kolonunun su ünitesi bloğunun önündeki borunun üzerinde duran bir metal ağ filtre tıkanabilir..

Su akışı sırasında süzgeç üzerinde biriken kireç birikintileri nedeniyle süzgeç tıkanır. Somunları kolayca sökebilir ve filtre hücrelerinin ne kadar tıkalı olduğunu görebilirsiniz. O zaman iki yol var: eski filtreyi temizlemek (bu çok zor değil) veya sadece yeni bir filtre satın almak.

Sorun, su bloğunun içinde bulunan zardaki bir kusurda olabilir. Bu sadece kapağı üniteden çıkararak belirlenebilir. Sadece kapağı tutan birkaç vidayı sökmeniz yeterlidir. Kapağın altında yırtılma ve gözle görülür deformasyon olmaması gereken kauçuk bir membran vardır..

Membran sağlam, ancak bir yönde gerilmişse, kolonun arızalanmasının nedeni neredeyse kesindir. Membran çıkarılır ve yenisi ile değiştirilir. Kauçuk bir zar varsa, silikon bazlı bir zarla değiştirmek mümkündür. Silikon membranın kullanım ömrü kauçuğa göre çok daha uzundur..

Kurulum sırasında deforme olmaması için membranı doğru şekilde yerleştirmek önemlidir. Bunu yapmak için, sabitleme vidaları sırayla sıkılmaz, ancak karşıt vidalar sıkılır, yavaş yavaş su bloğunun kapağını sıkar..

Otomatik ateşlemeli gazlı su ısıtıcısı tutuşmazsa, neden tamamen önemsiz olabilir – sütunu tutuşturmak için elektriksel bir darbe sağlayan piller bitmiştir. Ayrıca piller kullanım kılavuzunda yazandan daha erken bitebilir..

Bu durumda, sadece pilleri değiştirin. Ancak bitmiş pillerle başlangıçta hiçbir şey olmayacak. Ama öyle olur ki fitil yanar ve sonra ya hiçbir şey olmaz ya da sütun çalışmaya başlar ve hemen fitil çalışma moduna geçer..

Bazı nedenler zaten dile getirildi, ancak sütunun başlamasını engelleyen başka arızalar olabilir. Örneğin, emniyet valfleri, gaz besleme valfleri, tıkanmış ısı eşanjör boruları, çeşitli nozullarda karbon birikintileri ile ilgili sorunlar olabilir..

Tabii ki, bu tür sorunlarla kendi başınıza başa çıkabilirsiniz, ancak herhangi bir gaz ekipmanı profesyonel bir yaklaşım gerektirir. Bu nedenle, gaz kolonu tutuşmazsa ve nedeni net değilse, gaz servisinden uzmanları aramalısınız..

Gaz kolonları, havalandırma şaftında oluşan doğal çekiş için tasarlanmış akışlı ısıtma cihazlarıdır. Ayrıca cebri hava beslemeli kolonlar vardır..

Yerden ısıtma iki sistemden biri kullanılarak yapılabilir: elektrik veya su. Her iki sistemin de yaşam hakkı vardır ve her birinin kendine özgü çalışma ve kurulum özellikleri vardır..

Plastikten, yani polipropilenden yapılmış borular bugün en çok talep gören borulardır. Aynı zamanda, ısıtma için polipropilen borular geleneksel olarak birkaç tipe ayrılır..

Doğru kullanım ve uygun bakım ile yapılan gazlı ani su ısıtıcıları çok uzun süre çalışabilir. Belli bir süre sonra zorluklar ortaya çıkabilir, arızalanabilir, bazı parçaların temizlenmesi gerekebilir. Sütun garanti kapsamındaysa, bir uzmanı davet etmek daha doğrudur. Bir muayene yapacak, garanti kapsamındaki kırık parçaları değiştirecek. Garanti hizmeti olmaması durumunda, küçük arızaları kendi başınıza düzeltmek daha ucuzdur. Bir su ısıtıcısının tutuşmadığını tespit ederken bazı nedenleri ve çözümleri göz önünde bulundurun.

Gazlı su ısıtıcılarının kireç ve kurumdan temizlenmesi

 1. Ölçek. Sert su (metal tuzları katkılı) 82 dereceye ısıtıldığında, bir tuz çökeltisi oluşur – zayıf ölçek. Sıvı bobinden ne kadar uzun süre akarsa, boruda o kadar fazla kireç oluşur. Muslukta kafayı azaltır. Önlemeyi yeterince sık yapmazsanız, kireç boruyu tamamen tıkar, su akışı durur.
 2. Gazlı su ısıtıcısı üzerinde ölçek

 3. Kurum. Yakıtın yanması sırasında radyatör ızgarasında veya boru bobininde biriken yanma ürünleri açığa çıkar. Kurum tabakası suyun yeterince ısınmasına izin vermez, bu da çıkıştaki su sıcaklığını etkileyecektir. Ilık veya soğuk su, gerekli önlemin bir işaretidir.

Şofbenin bu kadar ihmal edilmiş bir durumunu önlemek için yılda bir kez temizlenmesi gerekir. Bu, patlayıcı ekipmanla çalışma iznine sahip özel bir kuruluş tarafından yapılır. Bakımı kendiniz yapmanız kesinlikle önerilmez. Sadece önleyici tedbir olarak biraz temizlik yapın. Bunun için ihtiyacınız olacak:

 1. Tornavidalar (+/-).
 2. Açık uçlu anahtar.
 3. Bir dizi fırça (metal dahil).
 4. Elektrikli süpürge.

Şofben temizliği için yapılacak işlemlerin sırası aşağıda açıklanacaktır, ancak şimdilik evde gazlı su ısıtıcısı bulma konusunu ele alacağız..

Uzun, yüksek kaliteli bir ısıtıcı servisi için, yıllık olarak rutin teşhislerin yapılması gerekir. Bu gaz servisinin sorumluluğundadır. Onarım ihtiyacını gösteren nedenler:

 1. yanık kokusu.
 2. kazan kurumu.
 3. Zayıf sıvı ısıtma.
 4. Musluktan zayıf basınç.
 5. Yanmıyor, garip bir şekilde yanıyor.

Her neden belirli bir arızaya karşılık gelir. Yukarıdaki tabloya bakarak, kendi ellerinizle temizlemeye, değiştirmeye veya sabitlemeye tam olarak neyin değdiğini anlayın..

Gaz kolonu ısı eşanjörünün temizlenmesi

Gerekli: sitrik asit veya başka bir çözücü (sülfürik bakır bobin için uygundur); tüm bobini barındırabilecek bir lavabo; alet takımı (tornavidalar, anahtarlar).

Sıralama:

 1. Kazanı kapatın (gaz, su temini).
 2. Bir anahtarla çevirerek ısı eşanjörünü kolondan çıkarın (boruda sıvı kalacaktır, dikkatli olun).
 3. Isıtıcıya su sağlayan boruya bir hortum bağlayın, sızıntıları önlemek için bir lavaboya veya başka bir kaba indirin.
 4. Mevcut kimyasal çözeltiyi bobine dökün (bobin yapıldığı metalin çözelti ile reaksiyona girmemesi önemlidir. Sitrik asit veya sirke en uygunudur).
 5. Eşanjörü aynı çözüme sahip bir küvete indirin.
 6. bir gecede ayrıl.

Ardından ısı eşanjörünü yerine koyun, su ve gaz beslemesini açın. Sıvı akışı, kireç ve kimyasal kalıntılarını temizleyecektir. Sonucu çıkan suyun rengine göre değerlendirin. Temizse, bir patlama ile yapmışsınız demektir.!

Isı eşanjörünü sökmeden temizleme

İhtiyacınız olacak: bir takım alet (tornavida, anahtar), kimyasal çözelti, hortum.

İş emri:

 1. Koruyucu ön paneli çıkarın.
 2. gazı kapat.
 3. Isı eşanjörünü, kendisine su sağlayan borudan ayırın..
 4. yerine bir hortum koyun.
 5. İçine kimyasal dökün. tüm bobin borusunu doldurarak çözüm.
 6. bir gecede ayrıl.
 7. Sıvıyı musluktan boşaltın.
 8. Her şeyi orijinal durumuna döndür.
 9. Çıkış suyunu kontrol edin.

Gaz kolonunun bacasının temizlenmesi

Odada bir yanık kokusu veya daha da kötüsü, dumanı tıkanmış bir bacanın sonucu olabilir. Kurum birikintileri, dumanın daireden serbestçe çıkmasına izin vermez. Baca yeterince uzunsa, baca temizleme aleti ile temizleyin. Boru bir apartman dairesindeyse ve kısa bir uzunluktaysa, bir fırça yapacaktır..

Gaz kolonunun bacasının temizlenmesi

Boruda tıkanmayı önlemek için boru kıvrımlarını en aza indirin. Maksimum 45 ° tercih ederek 90 ° kıvrımlardan kaçının. Bu durumda, duman oyalanmayacak ve kurum birikintileri oluşturmayacaktır..

Metal için el fırçası

Gaz brülörünün temizlenmesi

En özenli ve doğru çalışma, brülörün temizlenmesinde yatmaktadır. Sıvının sıcaklığı ve ısıtma hızı yaptığı işe bağlıdır. Akış ısınmıyorsa veya normalden daha yavaş ısınıyorsa, bu temizlik zamanının geldiğinin bir işaretidir. Bu parçaya zarar vermeyin – ısıtma tamamlanmayacaktır..

İhtiyacınız olacak: tornavidalar (+/-), yumuşak fırça, elektrikli süpürge.

İş emri:

 1. gazı kapat.
 2. Brülörün kendisini sabitleyen vidaları sökün, brülör braketi.
 3. Gaz kaynağından ayırarak brülörü yukarı doğru itin..
 4. Kazandan çıkmak.
 5. Brülörün kanatlarını yumuşak bir fırça ile temizleyiniz, süpürünüz..
 6. Venturiyi suyla durulayın ve kurumaya bırakın..
 7. Orijinal konumuna geri dön.

Kolonun gaz brülörünün cihazının şeması

Nozulların temizlenmesi

Brülörün kendisini temizlerken memeleri temizleyin. Brülörün arkasındaki dört vidayı sökün. Brülör, memeleri ortada bırakarak ikiye bölünecektir. Su, yumuşak fırça ile durulayın. kurumaya bırakın.

Kurbağa cihazı anlık su ısıtıcısı

Kör onarımlara girmemek için belirli bir birimin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Parçaların amacını ve çalışma prensibini daha iyi anlamak için, günlük yaşamda kullanılan bir gaz kolonunun su bloğunun cihazını düşünün. Bunu en yaygın konuşmacılardan biri olan Neva örneğini kullanarak yapalım..

Su azaltıcıya halk arasında su ünitesinin kalbi denir. “Kalbin” gövdesi iki parçadan oluşur – vidalarla bağlanan taban ve kapak. Neva’da gövde pirinçten yapılmıştır. Modern kolonlarda dişli kutuları da silümin, poliamid veya yüksek mukavemetli plastikten yapılmıştır..

Tabanın alt kısmında su tahliyesi için kontrol delikleri vardır, vidalarla kapatılmıştır..

Kurbağa meclisi

Regülatörün gövdesi pirinçten yapılmıştır. Taban ve kapak, yeniden montaj sırasında vidalamadan önce grafit gres veya litol ile yağlanması tavsiye edilen 8 vida ile birbirine bağlanmıştır.Şanzıman cihazı

Su ünitesi redüktörünün iç yapısı en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştür. Her şey basit ve güvenilirdir, bu nedenle yalnızca sarf malzemelerini değiştirmek için sökülür.

Tabanın iki nozulu vardır. Su, kurbağaya girişten girer. Bir rakor somunu yardımıyla branşman borusu su besleme borusuna bağlanır. Ayrıca sızıntılara karşı koruyan bir sızdırmazlık contası ve kurbağanın içini suya girmesini engelleyen bir filtre ağı da vardır. Filtrenin varlığı, özellikle su akışı ve zarın hareketi sırasında bir aşındırıcı gibi hareket eden kalıntıların varlığına karşı hassas olan membranın ömrünü uzatır..

Çıkış, bir Venturi bağlantısı ile donatılmıştır. Redüktörden gelen suyun eşanjör bataryasına geçtiği bir boru ile boru bir rakor somunu ile bağlanır. Buraya bir conta da monte edilmiştir. Ana gövdedeki venturi’nin daralmış kısmının üzerinde, regülatörün alt boşluğundan gelen suyun armatür yoluyla üst boşluğa girdiği bir baypas deliği yapılır – kapağın altında.

Dişli kapağı, ters çevrilmiş bir kase şeklindedir. Merkezinde, gövdeyi geçmek ve bir somunla donatılmış bir manşon takmak için bir kanal vardır. Sapın alt ucunda (kapağın iç tarafında), zarla (diyafram) temas halinde olan diskin bir diski vardır. Sapın üst ucu, gaz bloğunun valfine mekanik olarak bir sinyal iletir..

Kapağın yan tarafında metal veya plastikten yapılmış bir ayar vidası ve geciktirici bilye ile donatılmış bir baypas bulunmaktadır. Kanalın alt açıklığı (gövdenin yarısını bağlarken) tabanın baypas açıklığı ile çakışır. Küresel kanal, küresel vana gibi çalışır.

Neva sütununun su azaltıcı tasarımı

Neva GK’nin su-gaz ünitesinin su bölümünün tasarımı. Rakamlar şunları gösterir: 1 – taban, 2 – kapak, 3 – membran, 4 – plaka, 5 – gövde, 6 – giriş borusu, 7 – çıkış borusu, 8 – gözenekli filtre, 9 – rakor somunu, 10 – GU bağlantı vidası ve VU, 11 – gövde burcu, 12 – baypas, 13 -, 14 – Venturi bağlantısı, 15 – gaz bloğu branşman borusu, 16 – gövde yayı, 17 – gövde yağ keçesi, 18 – sızdırmazlık contası, 19 – su akış sınırlayıcı, 20 – tapalı su tahliye deliği, 21 – su akış regülatörü

Ünitenin ana işlevini yerine getiren kapak ve taban arasında bir zar bulunur. Daha önce, membranlar kauçuktan yapılmıştır. Modern malzemeler arasında silikon en iyisidir. Kombine – kauçuk-metal diyaframlar da vardır. Diyafram diskinin kenarı boyunca sabitleme vida delikleri ve bir baypas deliği vardır..

Venturi bağlantısının çalışma prensibi

Kurbağanın çalışma prensibini ayrıntılı olarak anlamak için cihazın ayrı parçalarının nasıl çalıştığını anlıyoruz. Venturi bağlantısıyla başlayalım. Kanalında yapay bir daralmanın yapıldığı boru şeklinde bir silindirdir. Kanalın daralması, darboğazda akış hızının artmasına ve basıncın düşmesine neden olur..

Sonuç olarak, sıvı basınçlarında bir fark vardır:

 • daralmadan önce, su duvarlara daha büyük bir kuvvetle baskı yapar;
 • akış hızının maksimum olduğu dar bir yerde basınç düşürülür.

Musluk açıldığında armatürdeki basıncın minimum olduğu durumlarda, kurbağanın alt boşluğundan suyun üst kısma girdiği bir baypas kanalı başlar. Musluk kapatıldığında bataryaya su akışı olmaz. Boğucudaki ve önündeki basınçtaki farklılıklar – çok. Redüktörün her iki iletişim boşluğunda da basınç aynıdır. Membran ortada konumlandırılmış.

Venturi bağlantısı nasıl çalışır?

Alt boşluktaki su basıncı, su besleme sistemindeki su basıncına eşit sabit bir değerdir. Kurbağanın üst boşluğundaki su basıncı değişken bir miktardır. İçindeki maksimum basınç, su besleme sistemindeki su basıncına eşit, sıcak su musluğu kapatıldığında elde edilir. Valf tamamen açıkken, jiklenin daralma noktasındaki akış hızı maksimumdur. Baypas kanalındaki basınç minimuma düşer, ardından redüktörün üst boşluğundaki su basıncında bir azalma olur..

Kurbağa zarı nasıl çalışır?

Sıcak su musluğu açıldığında ve bir basınç farkı göründüğünde, yukarı doğru bükülmeye çalışan membran, çubuğa sert bir şekilde sabitlenmiş plakaya kuvvetle bastırır. Gövde dışa doğru uzanır ve brülöre gaz beslemesini açmaktan sorumlu olan gaz bloğunun valfine kuvvet aktarır. Basınç düşüşü, diyaframın alanı nedeniyle gerekli kuvveti oluşturmaya, bunu diskten mile aktarmaya ve mile monte edilen yayın esnekliğini yenmeye yeterlidir..

Musluk kapatıldığında kolondaki su akışı durur, basınç farkı kaybolur. Diyafram, gövdeye basmayı bırakarak orijinal konumuna döner. Yay, gövdeyi geri hareket ettirir ve gaz valfi kapanır.

Membran malzemesi ve şekli

Membranlar kauçuk, plastik veya silikondan yapılabilir. Şekilleri kurbağanın konfigürasyonuna tekabül eder, bu nedenle bazen değiştirilecek doğru modeli bulmak zordur.

Yukarıda söylenenlerin hepsinden, zarın, ünitenin otomatik çalışmasını sağlayan ve “aşınma için” çalışan en önemli parçalarından biri olduğu anlaşılmaktadır. Su ünitesinin arızalanmasının en sık nedeni olan zarın bütünlüğünün ihlalidir..

Geciktirici topun amacı

Su azaltıcının kapağını kaldırır ve sallarsanız, içinde yuvarlanan metal bir topun gümbürtüyle yuvarlandığını duyabilirsiniz. Ayar vidasını sökerek görülebilir. Küçük bir çelik (veya plastik) bezelye, kolon açılıp kapatıldığında, baypas kanalı boyunca yuvarlanır, ardından lümenini kısmen bloke eder, ardından su akışı için daha fazla yer açar..

Musluk açıldığında vida yönünde yuvarlanan bilye kanal lümenini kısmen bloke eder. Su üst boşluğu yavaşça terk eder, böylece gaz valfi düzgün bir şekilde açılır. Musluk kapatıldığında bezelye ters yönde yer değiştirir, boşluk hızla temizlenir ve basınç düşüşü ortadan kalkar. Bu nedenle, gazlı su ısıtıcısı hızla kapanır..

Su Azaltıcı Geciktirici Top

Geciktirici top bir tamir takımı ile birlikte satın alınabilir. Topun çıkarılması veya yanlış ayarlanması gazın patlama sesiyle birlikte hızlı bir şekilde açılmasına neden olabilir.

Bu sayede gazın düzgün açılması ve hızlı kapanması da otomatik olarak gerçekleştirilir, bu nedenle bilyeli kanala küresel vana da denir. Gaz açıklığının düzgünlüğü, vidalı kapağın altına gizlenmiş bir ayar vidası ile düzenlenir. Bu, aşırı durumlarda yapılır, çünkü genellikle dişli kutusu üretici tarafından iyi ayarlanır..

Plaka ve sapın rolü hakkında

Bir araya getirildiğinde, bu iki parça kapaklı bir mantar gibi görünüyor. Gövde, sıcak su musluğu açıldığında gaz bloğuna doğru uzayan metal bir çubuktur..

Çubuğun bir ucuna, bükülerek membranı iten plastik bir plaka takılır, çubuğun diğer ucu, brülöre gaz beslemesini açan gaz ünitesinin valfine bastırır..

Gaz besleme kanalına ve mikro şalter platformuna su sızıntısını önlemek için, çubuk bağlantılarına birkaç yağ keçesi takılmıştır..

Kök montajı

Resim en yaygın stok konfigürasyonunu göstermektedir. Sapın ekseni (1) üzerine gerilir (sudan gaz ünitesine sırayla): sapın diyaframa dik dişli kutusuna tutturulduğu manşon (4) olan bir somun (2); burç içine yerleştirilmiş gövde yağ keçesi (görünmez); mil kovanı yağ keçesi (3); çubuk etek (5) – mikro anahtar platform ayağının (MB) konumunu kontrol etmeye yarar; gövde yayı (6) küçük bir etekle biter; mil yağ keçesi (7)Güçlendirilmiş membran

Bazı su azaltıcı modellerinde, plaka ve membran tek parça halinde birleştirilir – güçlendirilmiş bir membran. Güçlendirilmiş diyafram, gövde eksenine göre katı bir oryantasyona sahiptir, bu nedenle gövde contası daha uzun süre dayanır ve diyafram daha dayanıklıdır

Modern modellerde, gaz valfi kontrol mekanizması çoğaltılmıştır. Mekanik olarak (vana üzerindeki mile basılarak) ve bir mikro şalter kullanılarak açılır. İkincisinde, ayak geri çekildiğinde (uzatma çubuğu tarafından), bir kapatma yapılır ve valfin açılması için bir sinyal verilir..

Bypass ve diğer şanzıman yenilikleri

Örneğin Electrolux markasının modern su ısıtıcılarında iyileştirmeler bulabilirsiniz – su akış regülatörlü bir baypas. Bu, suyun akışının düzenlendiği Venturi tüpüne paralel bir kanaldır..

Baypas regülatör tarafından kapatıldığında, tüm su nozuldan akar, bu nedenle basınç farkı maksimum olur, gaz tam kapasitede açılır. Baypas açıldığında, venturiden su akışı azalır, bu da basınç düşüşünü azaltır ve gaz valfi daha az açılır. Sıvının ısıtma sıcaklığı azalır.

Aynı sütunlarda, gövdenin tabanı, kurbağadan (geri bildirim cihazı) su akışını düzenleyen bir valf ile donatılmıştır. Su besleme hattındaki basınç artarsa, valf kısmen kapanacak ve basınç düştüğünde daha geniş açılacaktır..

Sütun su ünitesi düzenleme sistemi

Modern dağıtıcıların su azaltıcıları, çeşitli düzenleme ve koruma sistemleriyle donatılmıştır. Su akış valfi, su basıncı dalgalanmalarını ortadan kaldırır

Su ünitesinin koruyucu cihazlarından bir diğeri, basıncı tahliye eden ve böylece kolon borusunun delinmesine karşı koruma sağlayan bir emniyet valfidir. Sonu bir tıpa ile kapatılmış bir borudan oluşur ve içinde bir tutma valfi bulunur (sıkıştırma kuvveti bir sıkıştırma vidası tarafından düzenlenen bir yay ile). Bu yerde bir sızıntı varsa, sıkıştırma vidasını biraz daha sıkın..

Su ünitesinin onarımı için hazırlık

Genellikle, yeni bir membran takmak için bir kurbağayı sökerken, buna ek olarak, farklı çaplarda bir veya daha fazla contanın değiştirilmesi gerektiğini görebilirsiniz. Bu nedenle, gazlı su ısıtıcınızın modeline karşılık gelen su ünitesi için önceden eksiksiz bir onarım seti satın alarak onarımlara başlamanız gerekir..

Su sütunu tamir takımı

Onarım veya önleyici bakım yapmak için, su azaltıcıyı sökerken sadece membranı değil, aynı zamanda diğer birkaç parçayı da değiştirmek gerekli olabileceğinden, bir tamir takımı stoklamak en mantıklıdır.

Yedek parçalara ek olarak, bir alete ihtiyacınız olacak. Daha eski üniteler için: ayarlanabilir anahtar, düz tornavidalar ve Phillips vidalar. “Neva” ve Çin su ısıtıcılarının modern modelleri için, tercihen mıknatıslanmış Ph2 uçlu bir tornavidaya ihtiyacınız olacak. “Zor” bağlantı elemanlarına sahip cihazlar da vardır. Ekşi vida sorununu çözmek için bir çare kullanmak gereksiz olmayacaktır, örneğin WD-40.

Ayrıca iki adet ayarlanabilir gaz anahtarına ihtiyacınız olacak. Bağlantı elemanlarını (esnek hortumlar veya bağlantı elemanları) vidalarken sökme ve yeniden takma sırasında ünite bağlantılarına zarar vermemeleri için gereklidirler..

Bağlantı elemanlarına aşırı kuvvet uygulandığında mikro çatlaklar veya dışarıdan görünmeyen gizli çatlaklar oluşabilir. Bunun olmasını önlemek için, anahtarlardan biri tarafından yer değiştirmeye karşı tutulan bağlantı parçaları üzerinde altıgen pedler yapılır. İkinci anahtar, bağlantı elemanlarını vidalamak veya sökmek için kullanılır.

Nedenlerin teşhisi ve arızaların giderilmesi

Dahili ihlallerin çoğu, sütunun çalışmasını test ederek harici tanılama ile zaten tespit edilebilir. Kurbağa arızasını gösteren dış belirtiler, çoğu zaman derhal suçluya işaret eder. Dış belirtilerin sadece bir kısmı, su ünitesinin sökülmesinden sonra netleşecek olan çeşitli nedenlerin sonucu olabilir..

Gecikmeli hoparlör aktivasyonu

Sıcak su musluğunu açarken, kolon önemli bir gecikmeyle açılırsa, bunun nedeni küresel vananın yanlış ayarlanması olabilir (ayar vidası çok fazla gevşetilmiş). Vidayı sabitlemek için birkaç tur çevirin..

Diğer nedenler: tıkalı baypas veya sıkışmış geciktirici top. Kurbağayı ayrıştırmak gerekiyor. Kanal ince bir tahta çubukla temizlenip durulanarak tıkanıklık giderilir. Top, tapa ve ayar vidası sökülerek çıkarılabilir.

Sütun, musluk kapatıldıktan sonra çalışır

Sütun, musluğu kapattıktan sonra bir süre çalışmaya devam ederse ve sonra kapanırsa, büyük olasılıkla nedeni, açma düzgünlüğünün yanlış ayarlanmasında yatmaktadır. Ayar vidası birkaç tur döndürülerek gevşetilmelidir. Gazın düzgünlüğünü ayarlamak için, tapayı sökün, ardından gaz beslemesini hızlandırmak için ayar vidasını birkaç tur vidalamak için bir tornavida kullanın veya yavaşlatmak için birkaç tur gevşetin.

Ayrıca, böyle bir sorunun nedeni, yapışan bir mikro anahtar olabilir. Akan suyun girişinden iç temasları deforme olur ve çatlar. Cihaz yenisi ile değiştirilir. Mikro şalter değiştirildikten sonra test kolonu birkaç dakika açılır ve kapatılır. Sızıntının kendisi, kurbağayı sökmek ve gövde yağ keçelerini revize etmek için bir nedendir..

Su-gaz ünitesi için mikro şalter

Mikro anahtar, ünitenin su kısmına bağlı bir platform üzerine kuruludur. Sızıntılara karşı korumak için yeni bir parçanın gövdesi litol veya gres ile yağlanır.

Diğer bir neden, sapın serbest hareketine engel olan engellerin ortaya çıkmasıdır. İki seçenek mümkündür: nedeni gaz bölümünün tasarımında veya su ünitesinin arızasındadır. İkinci durumda, yayların kırılması nedeniyle gövde oluşan ölçek tarafından geciktirilebilir veya hareket etmeyebilir. Şanzıman sökülür, temizlenir ve gerekirse parçalar değiştirilir.

Son iki arıza (gövde ve mikro şalterin yapışması) ciddi sonuçlara yol açabilir. Derhal eliminasyon gerekli.

Su ısıtıcısı güç kazanmıyor

Isıtıcının tam kapasitesine ulaşılamıyor ve brülörün mavi alevi yavaşlıyor ve çalışma sırasında sönüyor. En olası sebep sızdıran bir zardır. Değiştirilerek elendi.

Ateşleme sırasında hiçbir tıklama duyulmuyor

(Brülörün fitil ateşlemesi ile) jet temizlenir, ancak alev brülörün kenarlarından çok uzakta dans ediyorsa, dilleri 3-5 cm’den fazlaysa, diyafram kırılmıştır. Montajı sökmek ve membranı değiştirmek gerekir.

Redüktörden su kaçağı var

Ana sebep, contaların veya yağ keçelerinin aşınmasıdır. Yer değiştirmek.

Şanzımanın sökülmesi ve sökülmesi için kurallar

Gazlı su ısıtıcısının hangi modifikasyonu olursa olsun, onarımlara veya önleyici bakıma başlamadan önce, üniteye giden gaz ve soğuk su beslemesini kapatın..

Sistemdeki suyu boşaltmak için kolondan beslenen tüm su musluklarının altında bulunan sıcak su musluğunu açın. Sökülecek su ünitesinin altına redüktörden kalan suyun tahliye edileceği geniş bir kap (lavabo veya kova) yerleştiriniz..

Redüktörün kolondan çıkarılması

Genellikle kurbağa ayrı olarak çıkarılabilir. Ama bazı kolonlarda bunu yapmak imkansız, bu yüzden her iki bloğu birlikte sökmeniz gerekiyor. Kurbağanın iç kısımlarına erişmek için onu sökmenin gerekli olmadığı ani su ısıtıcıları modelleri vardır – sadece kapağı çıkarın.

Su ısıtıcısının kurbağasının sökülmesi “Neva 3208”

Diğer benzer cihazlarda olduğu gibi “Neva 3208” sütunundaki redüktörü sökmek kolaydır. Bunu yapmak için, mahfazanın giriş ve çıkış memelerindeki rakor somunlarını sökün ve ayrıca kurbağanın gaz ünitesine bağlı olduğu üç vidayı sökün. Su regülatörünü sabitleyen somunları ve vidaları sökerken, gaz ünitesinin parçalarını yanlışlıkla deforme etmemek için sökülecek üniteyi elinizle tutun..

Gazlı su ısıtıcısının sökülmesi

Su regülatörünü bir anahtarla sökerken, belirtilen sırayla, branşman borularının 2 rakor somununu sökün, ardından 3 vidayı bir tornavidayla sökün

“Neva-transit” dişli kutusunu çıkarma prosedürü

Su azaltıcıyı onarmak için kolon kasasından çıkarılmalıdır. Birçok modern modelde gaz-su ünitelerinin sabitlenmesi çok benzer olduğundan, Neva-Transit kolonunun sökülmesi örneğini kullanarak bunun nasıl yapılacağını analiz edeceğiz. İlk önce ön paneldeki kontrol düğmelerini çıkarın. Onlar sadece hisse senedi giyiyorlar.

Bundan sonra vidaları sökerek ön paneli çıkarın. Lütfen ön paneldeki dijital ekranın, hoparlörün elektronik cihazlarına ayrılabilir terminallerle bağlı olduğunu unutmayın. Bu nedenle paneli kendimize doğru iterek terminalleri ayırıyoruz ve ancak bundan sonra paneli tamamen çıkarıyoruz..

Su regülatörünün sökülmesi

Kurbağayı serbest bıraktıktan ve ondan son suyu boşalttıktan sonra kapağı sökün. Vidalar genellikle ekşidir. İşi kolaylaştırmak ve spline’ları yırtmamak için WD-40 özel aletini kullanıyoruz. Vidaları söktükten sonra kapağı çıkarın, membranı çıkarın ve içindeki durumu kontrol edin..

Bozulan parçaları değiştiriyoruz, içini temizliyoruz (yüzeyler, kanallar, gerekirse kasanın dışını temizliyoruz), parçaları yerine takıyoruz ve kurbağayı ters sırada monte ediyoruz..

Kurbağayı yeniden monte etmek

Diyaframı doğru ayarlamak özellikle önemlidir. Taşma deliği kapak ve tabandaki aynı adı taşıyan deliklerle tam olarak aynı hizada olmalıdır. Taban ve kapağın boşluklarını birleştiren kanal tıkalı ise kolon çalışmayacaktır..

Kapağı tabana takarak vidaları sıkın. Nozullardaki contaları ve gaz brülör ayağının platformu ile su-gaz ünitesinin bağlantısını unutmadan, monte edilmiş redüktörü yerine (ayrıca ters sırada) monte ediyoruz..

Su azaltıcı vidalar

Vidalar vidalanmalı ve sonunda eğrilmeden sıkılmalıdır. Bunu yapmak için, çapraz olarak çiftler halinde kurulur ve yemlenirler ve benzer şekilde sonuna kadar vidalanırlar.Brülörün VGU'ya doğru bağlanması

Bu yere bir conta takılmıştır (brülör ile gaz ünitesi arasında). Dikkatli olun – gazlı su ısıtıcısının güvenliği bu ünitenin sızdırmazlığı ile sağlanır.

Gazlı su ısıtıcısının “hastalıklarının” önlenmesi için önlemler

Gaz kolonunun neden yanmadığı sorusu hala acil ise, çeşitli arızaları önleyebilecek önlemlerden kısaca bahsetmek gerekir:

 1. Sütunların da bizim kadar oksijene ihtiyacı var.
 2. 3 m’den uzun esnek hortumlar takmayın, aksi takdirde gaz beslemesiyle ilgili sorunlar olacaktır, bu da sorunların uzun sürmeyeceği anlamına gelir..
 3. Sıcak suyu soğuk suyla seyreltmek kolonlara karşı suçtur.
 4. Ekipmanların Periyodik Muayenesi 1. Kural Olmalı.

Gaz ekipmanı ile şaka yapmak işe yaramaz: bir arıza bulursanız, bir uzmana başvurmak daha iyidir, aksi takdirde kimse sonuçların olmadığını garanti etmez..

Önleme yöntemleri

Evde gazlı su ısıtıcısı

Ünite ile çok sık uğraşmak zorunda kalmamak veya sürekli onarım servisini aramak zorunda kalmamak için aşağıdaki kurallara uymalısınız:

 1. Suyu seyreltmeye gerek kalmayacak şekilde sıcaklığı en uygun seviyeye ayarlayın, ardından kireç çok hızlı görünmeyecektir. Her sezon kolonu ayarlamak zorunda kalmamak için kış ve yaz modları için ayarı hatırlayan bir model tercih etmenizde fayda var..
 2. Sertliği yüksek sulardan tuzları uzaklaştırmak için sıvıyı arıtacak bir elektromanyetik sistem kurulabilir..
 3. Baca ve su ısıtma sisteminin parçalarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir..
 4. Dahili elektronik denetleyiciye sahip modern hoparlörler, ağa en iyi şekilde bir sabitleyici aracılığıyla bağlanır ve geceleri kapatılmaz.
 5. Hortum 3 metreden uzunsa, gaz beslemesi sırasındaki basınç büyük ölçüde azalacaktır..
 6. Sütun çalışırken, bir pencere açmak daha iyidir, bu kadar basit bir yöntem, ünitenin normal çalışması için çok fazla hava almanızı sağlayacaktır..
 7. Baca ve kolonun çabuk tozlanan kısımları periyodik olarak kir, örümcek ağları ve benzerleri açısından kontrol edilerek fırça ve elektrik süpürgesi ile bertaraf edilmelidir..

Bir uzmandan planlanmamış bir önleyici bakım ve teknik incelemenin gerekli olduğuna dair işaretler:

 • su kaynağındaki basınç normaldir, ancak ısı eşanjörü hala kısa bir süre çalışır;
 • gaz ve su beslemesi en uygun modda gerçekleştirilmesine rağmen, ünite sürekli olarak kapatılır veya prensipte çalışmaz;
 • çoğu zaman, sebepsiz yere, termal koruma tetiklenir ve çalışma sisteminin kapanmasına neden olur;
 • Gözle görülebilen operasyonda herhangi bir aksama olmamasına rağmen suyun ısınması azalır.

Sütunun içini kontrol etmek için büyük harfi çıkarmanız gerekir. Bu, gaz engelleme valfinin kolunda bulunan vidayı söken bir Phillips tornavida kullanılarak yapılır..

Tutamağın kendisi kendinize doğru çekilerek çıkarılır. Ardından kasayı sabitlemek için vidaları çıkarmak için düz bir tornavida kullanın, ardından çıkarılabilir.

Rutin bakımdaki ana görevler, genel performansı kontrol etmek, ısı eşanjörünün durumunu mümkün olduğunca doğru bir şekilde değerlendirmek için toz ve kirden temizlenmesi gereken yerleri bulmak için kolonun içini ve dışını incelemektir..

Periyodik önleyici bakım ve kontroller, sütunun işleyişindeki sorunların zamanında belirlenmesi nedeniyle cihazın ömrünü artırmanıza olanak tanır..

İşin kendisi genellikle yılda bir kez yapılmalıdır, ancak sütun zaten eskiyse ve genellikle önemsizse, değiştirilmesi mümkün değilse, daha sık kontrol edilmelidir..

Ünitenin durumunu doğru bir şekilde belirleyebilecekleri için, özel gaz hizmetlerinden profesyonellere yıllık denetime güvenmek daha iyidir..

Kaliteli bakım genellikle tüm ekipmanın tamamen sökülmesini, kusurların araştırılmasını ve sütunun çalışmasında kesintilere neden olabilecek hasarlı alanları içerir..

Ayrıca, her bir ana parça temizlenir (ıslak ve kuru temizleme), gazlı su ısıtıcısının tüm bileşenlerinin düzenlenmesi veya orijinal konumlarına getirilmesi, yeniden bağlanması ve çalışmaya hazır olup olmadığı test edilir..

Konuyla ilgili video