Havalandırma için hava filtreleri ne sıklıkla değiştirilmelidir??

Filtrelerin hizmet ömrü bireyseldir, kural olarak, nesnenin konumuna, mevsime ve diğer birçok faktöre bağlıdır..

Önerilen son direnç:

 • kaba filtreler için 260 Pa,
 • ince filtreler için 460 Pa,
 • mutlak filtreler için – 610 Pa.

Bununla birlikte, filtre değişimine yönelik en doğru ve rasyonel yaklaşım, filtrelerin planlı olarak değiştirilmesi ve böylece filtre malzemesinin içinden toz geçişi olasılığını ortadan kaldırmaktır..

Başvuru

Modern iklim sistemlerinin ve havalandırma sistemlerinin çoğunda aşağıdaki üreticiler:

VTS

Veza

Kurt

Remak

Arktik / Arktos

NED

Korf / Korf

Lissant

Sistem havası

Swegon

RFK İklim

Ostberg

Rosenberg

tesadüf

Küçük

CIAT Kraliyet iklimi VKT / VKT

Genel İklim

venterm

York

Temizleme (rejenerasyon) filtreleri

Bugün, filtrelerin kısmi kuru rejenerasyonunu gerçekleştirmek mümkündür, ancak yalnızca kaba filtreler (2-3 defadan fazla değil). Ancak aynı zamanda, filtre malzemesinden toz partiküllerini çıkarmanın herhangi bir yönteminin, filtreleme özelliklerinin bozulması nedeniyle elyafın yapısına zarar verdiği ve filtrenin hizmet ömrünün yaklaşık üç kat azaldığı unutulmamalıdır..

İnce ve mutlak filtreler için rejenerasyona İZİN VERİLMEZ, çünkü bu kaçınılmaz olarak filtre malzemesine zarar verir.

Isı eşanjörlerinde toz birikmesi, ısı değişim alanını azaltır, bu da enerji tüketiminde güçlü bir artışa, ısı değişim sürecinin verimliliğinde önemli bir düşüşe ve ardından ısı eşanjörünün kendisinin arızalanmasına neden olur. Ayrıca hava filtreleri yanlış kullanılırsa, hava kanallarında ve havalandırma ünitelerinde toz birikir, tavan difüzörlerinden toz partikülleri dışarı fırlar ve bu da hava kanallarının temizlenmesi ihtiyacını doğurur ve bu hiç de ucuz değildir..

Bir temizleyici ve bir hava yıkama arasındaki fark nedir

Lavabonun temel amacı, odadaki havayı nemlendirmektir. Arıtma işlevi ikincildir, yalnızca büyük toz parçacıkları, polen, saç ve yün ile havadaki bazı alerjenleri yakalamayı içerir..

Bir daire için ev temizleyicisi, havayı tozdan, diğer küçük parçacıklardan, ayrıca bakteri, virüs ve kimyasallardan derinlemesine temizler. Bu cihazların birçok modeli, istenmeyen kokuları gidermede de mükemmeldir..

Hava yıkayıcılar nasıl çalışır?

Hava temizleyici, bir filtre sistemi ve bir fandan oluşur. Bir elektrik motoru, bıçakların dönmesini sağlar. Odadan gelen hava mahfazaya çekilir ve filtreden geçirilir. Dışa doğru zaten arınmış olarak çıkar. İyonizasyon işlevine sahip temizleyiciler vardır – negatif yüklü iyonların insan sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve virüsleri yok eder.

Daha karmaşık ekipman iklim kompleksleridir. Bunlar, nemlendirme işlevine sahip hava temizleyicilerdir. Yapı, suyun buharlaşıp havaya girdiği bir su deposuna sahiptir. Böylece nemlendirici ve dezenfektan rahat bir mikro iklim yaratır..

Başka bir hava temizleyici türü, besleme havası temizleyicisidir. Sıradan modeller, odadaki havanın kendi içinden geçmesine izin veriyorsa, o zaman bu, sokaktan hava alır ve onu arındırır. Bu, yalnızca kirli hava odaya girmeden havalandırma sağlar..

Hava temizleyicileri için filtreler nelerdir

 • ağ – kaba tozları, hayvan tüylerini yakalar. Uzun süreli kullanım için uygundur. Temizlemek için su ile durulamak yeterlidir;
 • elektrostatik – üzerinde en küçük pozitif yüklü parçacıkların toplandığı negatif yüklü plakalara sahiptir. Su ile yıkandığı için bakımı kolaydır;
 • kömür – kokuları ve zararlı gazları emer. Genellikle altı ay sonra değiştirilir;
 • HEPA filtre – tozu %99’a kadar tutar, alerjenleri ve poleni ortadan kaldırır. Yılda bir kez değiştirilmelidir;
 • fotokatalitik – zararlı maddeleri ultraviyole radyasyon yoluyla uzaklaştırır. Bu sadece kontaminasyonu ortadan kaldırmakla kalmayıp aynı zamanda virüsleri ve bakterileri de öldüren en etkili yöntemdir..

Hava temizleyicilerin yararları ve zararları

İyi bir hava temizleyici bir kişi için son derece faydalıdır: çevredeki havayı temizler ve iyileştirir, toz miktarını en aza indirir, alerjenlere karşı korur, uyku kalitesini ve genel olarak yaşam kalitesini iyileştirir. Ancak, bu tür cihazları kullanmanın bazı nüansları vardır. Bu nedenle, evde daha fazla soğuk algınlığı veya grip olan biri varsa iyonizasyon seçeneğinin kullanılması önerilmez. Yüklü iyonlar, hastalığa neden olan bakteri ve virüslerin iç mekanlarda yayılmasını hızlandırabilir ve diğer aile üyelerine bulaşabilir..

Bir hava temizleyici toza yardımcı olur mu??

Arıtıcıların ana işlevlerinden biri havadaki tozu temizlemektir. Modern modeller yalnızca görünür parçacıklara karşı etkili değildir: yün, saç ve villus, deri parçaları vb. Ayrıca organik ve kimyasal kökenli olanlar (virüsler, bakteriler, kimyasallar) dahil olmak üzere en küçük bileşikleri yakalarlar..

Daire için hava temizleyici seçimi

Bir hava temizleyicinin gücü, performansını, işlevini ne kadar hızlı gerçekleştireceğini belirler. Kullanılacağı odanın alanına göre ekipman seçin. Örneğin, bir daire için hava temizleyici seçimi, 20 – 30 metrekareye kadar bir alan için tasarlanmış modellerle sınırlıdır. m Geniş alan değerleri endüstriyel cihazlar için tipiktir. Ardından, çalışma modlarının varlığına dikkat edin: temel, iyonizasyonlu, ultraviyole (UV) lambalı. Uzaktan kumanda ve zamanlayıcı gibi eklentilere ihtiyacınız olup olmadığına karar verin. Cihazı yerleştirmek için gelecekteki bir yer seçerken, cihazın tasarımını ve genel boyutlarını değerlendirin. Tipik olarak, ev tipi hava temizleyicileri kompakttır ve fazla yer kaplamaz..

Satın almak için mağazaya gitmenize gerek yok. Yerde duran veya duvara monte hava temizleyicileri çevrimiçi olarak seçebilirsiniz. Bir ev, çocuk veya endüstriyel cihaz olabilir. İyi bir satın alma yapmak için model derecelendirmelerini ve özelliklerini keşfedin.

Oda alanı

Bir ev aleti ne kadar güçlü olursa olsun, dar kapılar, bölmeler, mobilyalar ve diğer birçok faktör, odalar arasındaki tam hava sirkülasyonunu engellediği için evde sadece bir odaya kaliteli hizmet verebilir. Bu nedenle, tüm bir dairenin veya büyük bir ofisin hijyenini sağlayabileceklerini umarak yüksek performanslı temizleyiciler satın almak mantıklı değildir. Cihazın en sık yerleştirileceği odanın alanını seçerken gezinmek veya her oda için ayrı cihaz satın almak daha rasyoneldir..

Gürültü seviyesi

Çalışma sırasında yalnızca fanlı temizleyiciler ses çıkarır. Ev modellerinin hacmi genellikle normal gündüz gürültüsü veya sessiz konuşma ile karşılaştırılabilir olan 50 dB’yi geçmez. Gece açık olan cihazın biraz rahatsızlık yaratması mümkündür, ancak gün içinde kimseye müdahale etmesi olası değildir..

Birçok üretici, cihazlarında özel olarak bir gece modu sağlar: fan pratik olarak minimum hızda ses çıkarmaz, bu da uykuyu etkilemediği anlamına gelir. Derecelendirmemizin tüm modellerinde varsayılan olarak bu ayar bulunur..

Filtre tıkanma göstergesi

Bu seçenekle, cihazın kendisi kullanıcıya filtrelerin durumuna dikkat edilmesi gerektiğini bildirecektir: kullanılan bileşenlerin türüne bağlı olarak filtreleri temizleyin veya değiştirin..

Filtre türleri

Filtre tipi, gerekli iç hava parametreleri ve havalandırma sistemi tipi ile belirlenir. Filtreler kapasitelerine göre sınıflandırılır:

 • ultra ince hava temizleme;
 • özellikle ince temizlik;
 • ince temizlik;
 • sert temizlik.

Bir filtrenin etkinliği temizleme sınıfına bağlıdır. Toz parçacıkları ne kadar büyük olursa, sınıf o kadar düşük olur. Dikey veya yatay olarak monte edilirler. Filtrelenmiş hava agresif buharlar ve gazlar içermemelidir. Değiştirilebilir filtre elemanları, yüksek kaliteli filtrelemeden sorumludur. Kaset veya cep olabilirler. Filtre, çıkarılabilir bir çerçeveye monte edilmiş sentetik bir elyaf tabakasıdır. Filtre periyodik olarak elektrikli süpürge veya hafif sabunlu bir solüsyonla temizlenmelidir. Bu prosedür her 1.5-2 ayda bir yeterince gerçekleştirilir. 5 yıla kadar filtre hizmet ömrü.

Mevcut arıtıcı türleri

Türlere ayırma, her türlü filtre özelliğini kapsamasına rağmen keyfi olarak kabul edilir. Bu, tüketicilerin, üreticilerin, satıcıların tasarım özelliklerinde ve çeşitli malzemelerde daha iyi gezinebilmeleri için gereklidir..

Filtreleme cihazları, aşağıdaki özellikler dikkate alınarak türlere ayrılır:

 • tasarım gereği;
 • amaç, verimlilik;
 • nasıl çalışır.

Hava filtrelerinin tüm tasarım özellikleri standartlaştırılmıştır, bu nedenle birkaç tip vurgulanmıştır. Aynısı, farklı verimliliğe sahip ürünleri içerebilir..

Temizleyicilerin sınıflandırılması, istenilen tasarımların modellerini seçmeyi kolaylaştırır. Örneğin, çeşitli binaların havalandırılması için kullanılan cep filtreleri kaba ve yüksek verimlidir..

Tasarım türüne göre filtreleme ürünleri türleri:

 • Cep;
 • kaset;
 • panel;
 • filtre manşonları.

Cep filtreleri düşük direnç, dayanıklılık, güvenlik, yüksek toz tutma kapasitesi ile karakterize edilir. Tasarım, kullanım, bertaraf kolaylığı ile ayırt edilirler ve ayrıca yüksek yangın güvenliğine sahiptirler..

Cep filtreler yapısal olarak basit, güvenilir ve emniyetlidir, bu nedenle en çok talep edilen tiplerden biridir.

Çeşitli alanlarda (üretim, hastaneler, konutlar) kullanılabilirler. Üretim malzemesi olarak güçlü sentetik lifler kullanılır. Sert bir çerçeveye bağlanan, dikilmiş, kaynaklı cep benzeri yapılardır..

Kaset filtreler çeşitli alanlarda (üretimde, catering, ilaç, günlük yaşamda) kullanılırlar, güçleri ve dayanıklılıkları ile ayırt edilirler. Avantajları arasında düşük başlangıç ​​direnci, önemli miktarda toz tutma kapasitesi bulunur..

Sert yapı, herhangi bir stresle başa çıkmanıza izin verir. Filtre malzemesi modern polyester elyaflardan yapılmıştır.

Kaset filtresi

Kaset filtreler sert bir yapıya sahiptir, bu nedenle önemli yüklere dayanabilirler

Panel filtreler, metal ağ, poliüretan köpük dahil olmak üzere çeşitli hammaddelerin filtre malzemesi olarak kullanılabileceği ürünlerdir, ancak çoğu zaman modern polyester elyaflar kullanılır..

Bu tür cihazlar, işte ve evde hava temizleme için çeşitli sistemlerin parçası olabilir. Pratiklik, yüksek performans, etkileyici toz tutma yeteneği ile ayırt edilirler..

Filtre torbaları en verimli filtrelerdir, bu nedenle ağırlıklı olarak kimya fabrikaları, tütün fabrikaları, termik santraller dahil olmak üzere üretimde kullanılırlar. Bu tür ürünler, örneğin alüminyum üretiminde çeşitli gazların tutulması için de kullanılabilir..

Manşonlar, üretimde en yaygın filtreleme elemanlarıdır ve bunların kullanımı geleneksel olarak ekonomik olarak en uygun olarak kabul edilir. Ve tüm bunlar, bu filtrelerin çeşitli gazlardan ve tozdan yüksek kaliteli temizlik yapabilmesi nedeniyle. Teknolojik süreci durdurmadan değiştirilebilirler..

Panel filtresi

Panel filtreleri. Bu tür ürünlerin çerçevesi her zaman bir ağ şeklinde taşıyıcı elemanlarla donatıldığından, ayırt edilmeleri kolaydır.

Ek olarak, manşonlar dayanıklıdır, çalışma koşullarına karşı çok az hassastır – etkileyici 280 ° C’de ve önemli derecede donda çalışabilirler..

Bu durumda filtreleme malzemesi, genellikle hava işleme kalitesini iyileştirmek için örneğin membranlar gibi ek katmanlarla kaplanmış modern polyester elyaflardır..

Popüler filtre türlerinin sınıflandırılması

Yüksek kaliteli temizlik için havalandırma ve iklimlendirme sistemleri için çeşitli tipte hava filtreleri kullanılır. Potansiyel tüketicilerin yeteneklerini kolayca anlamaları için bu tür ürünler etkinliklerine ve amaçlarına göre ayrılır. Farklı gruplara bölünme devlet tarafından standartlaştırılmıştır.

Verimlilik ve amaca göre arıtma grupları

Yerli GOST’ler (R EN R EN 1822-1-2010 ve daha yeni R EN 779-2014) filtreleme cihazlarının kapsamını düzenler. Alıcı yabancı malı bir ürün seçerse, dünyada aynı standartlar benimsendiği için sınıflandırma farkını hissetmeyecektir..

Yani, filtreler:

 • genel amaç – bu tür en çok talep gören;
 • özel amaç – herhangi bir üretimde, laboratuvarda, günlük yaşamda havanın saflığına artan gereksinimlerin getirildiği durumlarda kullanılırlar..

Sırayla, listelenen türler, yeteneklerini doğru bir şekilde gösteren farklı sınıflara ayrılır. Sınıflandırma, kirliliğin ne kadarının tutulduğunu gösterir.

Ürünlerin gereksinimlere uygunluğunu kontrol etmek için, temizlemeden önce ve sonra yabancı parçacıkların kütle konsantrasyonunu hesaplayan cihazlar kullanılır..

Genel amaçlı filtreler aşağıdaki kategorilere ayrılır:

 • G sınıfı – kaba temizlik yapın, yalnızca daha hassas parçaları, havalandırma ekipmanının kendisini korumak için kullanılır;
 • M sınıfı – orta saflaştırma filtrelerine bakın, hem sistemde hem de dışında kullanılabilirler;
 • F sınıfı – ince temizlik yapabilen ürünler burada kayıtlıdır.

Listelenen cihazlar tüm havalandırma sistemlerinde çalışabilir. Sadece toz tutma özelliğine sahiptirler ve bu da bazı durumlarda yeterli olmaktadır..

Daha verimli filtrasyon gerekiyorsa, bu ürünler sistemin bir parçası olarak kullanılır. Bu, ucuz genel amaçlı filtrelerin pahalı yüksek verimli temizleyicileri büyük aşındırıcı parçacıkların, döküntülerin etkilerinden koruması için yapılır..

Havalandırma sistemleri için özel amaçlı hava filtreleri aşağıdaki kategorilere ayrılır:

 • E ve H sınıfları – bu, yüksek verimliliğe sahip tüm cihazları içerir;
 • U sınıfı – ürünler ultra yüksek verimliliğe sahiptir.

Bu filtre tasarımları, örneğin kokuları, yağları yakalamak için bir dizi özel görevi çözebilir. En etkilidirler, ancak fiyatları genel amaçlı modellerden önemli ölçüde yüksektir. Bu nedenle herhangi bir üretimde, laboratuvarda teknolojik sürecin gerektirdiği durumlarda kullanılırlar..

Ayrıca ev koşullarında aktif olarak kullanılırlar, örneğin, bağışıklığı zayıf olan veya alerjisi olan kişilerin birçok zorluktan kaçınmasına yardımcı olurlar..

Filtre sınıflandırması

Temizleme sınıfına göre filtre sınıflandırma tablosu (+)

En doğru sınıflandırma için, harf tanımlarının yanı sıra, örneğin G1, H9, U17 gibi ek sayılar da kullanılır. Mektubun arkasındaki değer ne kadar yüksek olursa, ürün o kadar etkili olur..

Toplamda 17 dijital sınıf vardır, hepsi GOST profilinde listelenmiştir. Örneğin, standartlaştırılmış filtrelerin en kabası olan G1, sentetik tozun %50-65’ini ve G4’ün aynı parçacıkların en az %90’ını tutmalıdır..

U17 gibi en doğru ürünlerin, kirleticilerin %99,999995’ini yakalaması gerekir. Genel bilgiler için temizlik verimliliği göstergelerini tanıyabilirsiniz, çünkü çoğu durumda teknik belgeler, pasaportlar alfasayısal sınıflar içerir..

Çalışma prensibine göre filtre çeşitleri

Hava kirliliğinin farklı türleri olduğundan, temizlemek için farklı türde hava temizleyicileri kullanmak mantıklıdır. Aslında bunu, filtre sisteminde farklı bir çalışma prensibine sahip ürünleri birleştirerek yapıyorlar, bu da kir partiküllerinin daha başarılı bir şekilde yakalanmasını mümkün kılıyor..

Ayrıca bu prosedür temizliği daha ekonomik hale getirir. Nedeni havalandırma sisteminin tasarımında yatmaktadır – önceden kurulan en güçlü ve en ucuz cihazlar en çok etkilenir.

Çalışma prensibine göre filtre çeşitleri:

 • mekanik;
 • sıvı yağ;
 • kömür;
 • süngerimsi;
 • HEPA.

Mekanik filtreler – besleme havasını toz, hayvan kılı, böcekler vb. içeren yeterince büyük parçacıklardan temizlemek için tasarlanmıştır. Bu ürünler 5-10 mikron boyutundaki kirleri filtrelemek için kullanılır..

Belirtilen boyutlardaki parçacıkların özelliği, bunların az olmasıdır, ancak havalandırma sisteminin ekipmanının aşınmasını önemli ölçüde hızlandıran onlardır..

Ve ayrıca daha etkili ve pahalı hassas temizlik ürünleri hızla kullanılamaz hale gelir, bu da teknolojik süreçlerde aksamalara, ofiste, evde mikro iklimin bozulmasına neden olur..

Listelenen yıkıcı süreçleri önlemek için hemen hemen her klima, havalandırma sistemi ve ön filtre tozu ve diğer parçacıklara mekanik filtreler takılır. Tipik olarak, bu tür ürünler, ağ yapısına sahip lifli sentetik malzemelerden yapılır..

Mekanik filtreler

Mekanik filtreler hemen hemen her havalandırma sisteminde bulunur. Egzoz havasını dolduran toz ve diğer büyük parçacıklar şeklinde ilk darbeyi alırlar.

Mukavemet vermek için genellikle çeşitli modern yapıştırıcılar kullanılır. Çoğu durumda kullanılmış ürün atılabilir ancak yıkanarak veya basınçlı hava üflenerek temizlenebilen modelleri vardır. Bu onları yeniden kullanılabilir hale getirir, bu da faydalı ve pratiktir..

Bu prosedürler herhangi bir üretim tesisinde ve hatta evde yapılabilir. Dezavantajı ise mekanik filtrenin havayı tek başına temizleyememesidir..

Yağ – ana yapısal elemanı filtre elemanı olan temizleyiciler. Çoğu zaman birleştirilir ve dayanıklı sentetik elyaflardan, metal ağlardan oluşur. Ancak asıl özellik, kirin kendisine yapışmasıyla elde edilen temizleme verimliliğini artırmak için mineral yağların kullanılmasıdır..

Petrol ürünleri, işlevlerini sınırlayan büyük parçacıkları yakalamak için önceden belirlenmiş filtreler olarak kullanılır..

Karbon modelleri adsorpsiyon ile çalışır – bir maddenin gözeneklerinin diğerini emdiği fiziksel bir fenomen. Bu tür ürünler gazları, kokuları etkili bir şekilde giderir.

Havalandırma için kullanılan karbon filtre sadece önüne yerleştirilmiş ince toz ve yağ partikülleri için ek bir tutucu ile birlikte kullanılabilir. Bunun nedeni, daha büyük parçacıkların kömürün gözeneklerini tıkaması ve adsorpsiyon işlemini etkisiz hale getirmesidir..

Bu tipin avantajı, makul bir maliyetle yeterli derecede saflaştırmadır. Günlük hayatta sıklıkla kullanılır – davlumbazlar için yaygın bir kömür filtresidir. Tıpta, eczacılıkta, küçük endüstrilerde uygulama buldu. Bu tür ürünlerin dezavantajı, düzenli değiştirme ihtiyacıdır..

Kömür filtresi

Kömür filtresi, filtre malzemesi polyester elyaf torbalarda paketlendiğinden diğer tiplerden çok farklı değildir.

Sünger filtreler – ince tozları ve diğer katı elementleri havadan çıkarın. Adı, verimliliklerini artırmak için gözenek alanını artırmak için özel bir işleme tabi tutulan filtreleme malzemelerinden (süngerimsi kauçuk, poliüretan köpük) gelir..

Yıkanabildikleri için tekrar kullanılabilirler. Günlük yaşamda, üretimde, tıpta kullanılırlar. Dezavantajı, bu tuzakların verimli bir şekilde yapmalarına rağmen, yalnızca havadan tozu çıkarmak için uygun olmalarıdır..

HEPA filtreleri, ince toz parçacıklarının yüksek verimli şekilde yakalanması için tasarlanmıştır. Genellikle ana bileşendirler, ancak havayı büyük kir unsurlarından arındıracak önceden kurulmuş filtrelerle kullanmak her zaman gerekli olsa da..

Bu tür ürünlerin yüzeyi, çeşitli bakteri türlerini engellemek için kimyasal çözeltilerle kaplanmıştır..

Hava kalitesi için artan gereksinimlerin olduğu her yerde kullanılırlar. Alerjenlerden (sporlar, polen, yün, ev tozu vb.) başarıyla kurtuldukları için günlük hayatta sıklıkla kullanılırlar. Özel kağıt veya sentetik elyaftan temizleyiciler yapın.

HEPA filtre

HEPA filtrelerle hava temizlemenin sonucu ideale yakındır, ancak bunların yalnızca önceden ayarlanmış bir filtreyle kullanılabileceğini unutmayın.

HEPA filtreleri genellikle ev tipi hava temizleyicilerinde bulunur.

Maksimum temizlik verimliliğine ihtiyacınız varsa, o zaman HEPA ile aynı çalışma prensibine sahip ancak biraz daha fazla miktarda toz tutabilen ULPA filtreleri seçmelisiniz. Tüm yüksek performanslı ürünler oldukça pahalıdır ve dayanıksız bir yapıya sahiptir..

Havalandırma sistemlerindeki yenilikler

Yukarıda listelenen arıtıcılara ek olarak, yeni yüksek teknolojili yöntemler giderek daha fazla kullanılmaktadır. Örneğin, fotokatalitik filtreler son zamanlarda havalandırma sistemleri için kullanılmaya başlandı, ancak hızla talep görüyorlar..

Artan popülerliğin nedeni, su gibi güvenli ürünlere ayrışan çeşitli virüsler, bakteriler ve toksinlerle eşit derecede etkili bir şekilde savaşma yeteneğinde yatmaktadır. Temizleme, fotokatalitik bir odada ultraviyole radyasyonun etkisi altında gerçekleştirilir..

Elektrostatik filtreler, hava iyonizasyonu ve elektrik kuvvetlerinin etkisiyle, en küçük kirlilik parçacıklarını atık kütlelerinden çıkarabilen nadir olmaktan çıkmıştır..

temizlik sınıfları

Filtrasyon elemanları için mekanik, ince, yüksek ve ultra yüksek saflaştırma için cihazlar vardır. Her sınıf, normlara uygun olarak belirli bir harfle işaretlenmiştir. Mekanik temizleme sınıfı (G1 – G4 işaretli) büyük partikülleri temizlemek için tasarlanmıştır: tüy, kurum, polen ve hayvan kılı. Bu tür filtreler, hava konsantrasyonu için düşük gereksinimlere sahip sistemlere ve ayrıca daha küçük partiküller için filtreleme cihazlarından önce ön temizlemeye kurulur..

Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

İnce temizleme sınıfı (F5 – F9 işaretli) küçük partikülleri ve polenleri, mikrobiyal sporları yakalamak için tasarlanmıştır. Havalandırma sistemlerine, ilaç ve ürünlerin üretimi için endüstriyel atölyelere kurulurlar, ayrıca diğer filtre elemanları ile birlikte monte edilirler. Yüksek temizleme verimliliği sınıfındaki (H1-H14 işaretli) filtreler, en küçük partikülleri veya virüsleri ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Odada toksik bileşenlerin varlığı için artan gereksinimlere sahip odalara ve ayrıca ilaç üretimi için atölyelere ve tıbbi kurumlara kurulurlar..

Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

Ultra yüksek verimli cihazlar sınıfı (U15 – U17 işaretli), özellikle küçük öğeleri yakalamak için tasarlanmıştır. Zararlı gazların konsantrasyonu için katı standartlara sahip odalara kurulur.

Üç filtre sınıfı vardır:

1. Kaba temizlik – 10 mikron boyutundaki partikülleri çıkarın.

Çok tozlu odalarda ve ayrıca hava temizliği için artan gereksinimlerin olmadığı durumlarda kullanılırlar. Filtre malzemesi olarak metal ağ veya sentetik kumaş kullanılır..

5+

2. İnce temizlik – 1 mikron büyüklüğündeki partikülleri çıkarın.

Örneğin okullarda, hastanelerde, müzelerde hava saflığının yüksek olması gereken yerlerde kullanılırlar. Ek olarak kaba bir filtre ile birlikte kullanılabilir. Verimlilik – %60-95.

Havalandırma için ince filtrelerin üretimi için özel bir emprenye ile kömür veya cam elyafı kullanılır..

3. Ekstra ince temizlik – 0,1 mikrona kadar partiküller yakalanır.

Çok ince tozu %97-99 oranında tutar. Ameliyathaneler, bilimsel laboratuvarlar, karmaşık yüksek teknoloji endüstrileri gibi özel sterillik gereksinimleri olan odalar için tasarlanmıştır..

3+

Ön filtreden sonra ek temizleme aşaması olarak kullanılır. Mikron altı fiber kağıttan ve yapıştırılmış fiberden üretilmiştir. En popüler katlanmış ve panel seçenekleri..

İmalat malzemeleri

Hava temizlemenin verimliliği doğrudan filtrenin malzemesine bağlıdır. Yeterince büyük parçacıkları tutmak için, lifli ve gözenekli hammaddelerden metal ağdan yapılmış cihazlar ve ayrıca kumaştan yapılmış filtre elemanları kullanılır..

Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbonRulo halinde üretilen bakterisit filtre bezi, ultraviyole ışınları kullanarak havadaki zararlı bileşenleri yok eder. Elyaf hammaddeleri, üretim alanlarında olduğu kadar mobilya dükkanlarında ve makinelerin üretiminde de kimyasal reaktiflerden temizlik sağlamak için tasarlanmıştır. Cam elyafları kaplayan özel çözümler sayesinde yüksek düzeyde partikül tutma sağlanır. Bu tür formülasyonlar, kirleticileri uzaklaştırabilir ve patojenik mikropları yok edebilir..

Karbon filtreleme malzemeleri, zararlı buhar ve gaz ortamlarından havanın temizlenmesini sağlar. Çok sayıda gözenekli bir filtre bezi, uçucu bileşenleri tutmada en etkilidir. Aynı zamanda, bu cihazların yüksek nem seviyelerine sahip odalara kurulması önerilmez. Ayrıca azot dioksit ve formaldehitlere karşı savunmasızdırlar. Rulo kumaşların değiştirilme sıklığı, iç mekan havasının temizlik gereksinimlerine bağlıdır. Daha fazla verim için fan filtrelerini yağ, kurum, kurumdan periyodik olarak temizlemelisiniz. Bu prosedür, her 6 ayda bir ve daha sık olarak yoğun kirli alanlarda gerçekleştirilir..

Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

Su cihazları, gıda hazırlama alanlarına kurulum için tasarlanmıştır. Filtre, hava kütlesini 40 dereceye kadar soğutur ve yağ bileşiklerinden temizler, ancak bundan sonra arıtılmış hava odaya yönlendirilir. Çoğu zaman, bu tür cihazların montajı kanal havalandırma sistemlerinde gerçekleştirilir. Su bazlı cihazlar özellikle ağır kirleri yakalar.

Odadaki hava temizleme seviyesi, dolgu polyesterinin gözenekliliğine bağlıdır. Özel paspasların yardımıyla sentetik hammaddeler, yüksek nem seviyelerine veya yüksek sıcaklık koşullarına sahip odalar için tasarlanmıştır. Boya ve vernik üretimi için fabrikalarda dolgu polyesterinden yapılan filtreler özellikle yüksek verim göstermektedir. Arkalarında manşon şeklinde paspaslar bulunan kafeslere benziyorlar..

Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

Ürün için temel gereksinimler

Filtrasyon elemanları sistemin tam sızdırmazlığını sağlamalıdır, ancak düzenli olarak değiştirilmeleri gerekir. Buna dayanarak, ürün için bazı gereksinimler vardır..

 • Panel bloklu dairelerde montaj kolaylığı, tamirat ve sistemlerin sızdırmazlığı. Sızıntı ve yırtılma riskleri tamamen ortadan kaldırılmalıdır..
 • Filtre elemanı, sistemde oluşabilecek mekanik gerilmelere karşı yeterince sağlam olmalıdır. Herhangi bir filtrenin önemli bir özelliği, ilk ve son aerodinamik sürüklemesidir. Bu nedenle, bu tür cihazların üretiminde katı standartlar uygulanır, çünkü filtre arızalıysa tüm havalandırma sistemi arızalanır;
 • İmalat malzemesi, normal atmosfer koşullarına ve yeterince büyük aerodinamik kuvvetlere dayanmalıdır..
 • Katı parçacıkları yakalarken, filtreler, teknolojik süreçleri olumsuz yönde etkileyen toz ve kurumun geçmesine izin vermemelidir. Bu nedenle filtrasyon elemanlarının üretimi için kirleticileri tutarken yüksek güvenilirlik sağlayabilen dokumasız malzemeler kullanılmaktadır..

Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

Tasarım özellikleri ve çalışma prensibi

Egzoz sistemleri için filtrelerin çalışma prensibi aşağıdaki gibidir: ağır bileşenlere sahip hava kütlesi, toz parçacıklarının ve diğer kirleticilerin kaldığı havalandırma kanallarından filtreleme cihazından geçer. Gözenekli yüzey, bu bileşenlerin hızlı emilmesini sağlar. Sensörlerin çalışması tasarım özelliklerine bağlıdır:

 • gözenekli cihazlar (hava kütlelerinin içinden geçtiği gözenekli hammaddelere dayalı);
 • emici cihazlar (emici hammaddelere dayalı);
 • kumaş cihazlar (filtreler, büyük katı parçacıkları tutabilen özel malzemelerle donatılmıştır).

Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

Toplu filtreler, baz olarak karbon, seramik, metal talaşı ve kauçuk yongaları kullanır.

Filtre malzemeleri üretim yöntemleri

Bugün hava temizleme için iki şekilde yapılan bir filtre malzemesi satın alabilirsiniz:

 • dokuma;
 • dokunmamış.

İlk yöntem, farklı özelliklere sahip kumaşlar elde etmek için doğal veya yapay ipliklerin tezgahlarda dokunduğu geleneksel dokuma teknolojisini içerir. İkinci yöntem iki yönteme ayrılmıştır:

 • mekanik – ipliklerin bağlantısı, liflerin sürtünme kuvveti ve doğal düzensizliği kullanılarak gerçekleştirilir, yapıştırıcı veya emprenye kullanımı hariç tutulur;
 • fizikokimyasal – bağlayıcı yapıştırıcılar kullanarak veya başlangıç ​​malzemesini eriterek ve ardından iplikleri kaynaklayarak bir ağ elde etmek.

Son zamanlarda, hava temizleme için filtre malzemeleri elde etmenin fizikokimyasal yöntemi, kaba, orta ve ince temizlik için tek bir kumaş türü kullanılabildiğinde çok katmanlı bir kumaş yapısı oluşturma olasılığı nedeniyle yaygınlaştı..

Hava filtreleri neden önemlidir?

Bir kişi evine, ofisine veya üretim tesisine bir havalandırma sistemi kurduysa, taze, temiz hava akışı almayı bekler ve bu, etkili bir filtreleme sistemi olmadan imkansızdır. Bu nedenle, hava kütlelerinin yüksek kalitede temizliğinin yokluğunda, pahalı ekipmanların kurulmasının anlamı kaybolur..

Sahibi bu prosedürün gerekliliğini görmese bile, sistemin mekanik parçalarını korumak için yine de yapılması gerekecektir..

Küçük dal kalıntıları, böcekler, kum taneleri ve rüzgar tarafından kaldırılan toz gibi üçüncü taraf partiküller, erken aşınmaya ve pahalı ekipmanların hasar görmesine neden olabilir ve onarımlar, yüksek kaliteli filtrelerden oluşan bir paketten daha pahalı olacaktır..

Ayrıca, bakım çok daha pahalı olacaktır. Örneğin, sistemi düzenli olarak yeniden yapılandırmanız gerekecektir. Ve bu işlemi yalnızca uzmanlar gerçekleştirebileceğinden, bu tür her bir ayarlama pahalı olacaktır..

Sentetik elyaf filtre

Polyester filtreler bugün en popüler olanlarıdır. Ayrıca fotoğrafta filtre malzemesinin oluklu olduğunu görebilirsiniz – bu temizleme verimliliğini artırır

Ve bu, etkili bir filtreleme sisteminin yokluğunda yapılması gereken ek işlerin tam listesi değildir..

Yuvarlak kanallar için hava filtreleri

Her modern fan veya havalandırma sistemi özel filtrelerle donatılmıştır..

Havalandırma için hava filtreleri, klima ve havalandırma sistemlerinde havayı tozdan, küçük döküntü parçacıklarından, böceklerden, devridaim ve dış havadan temizlemek için tasarlanmıştır..

Ayrıca odaya verilen hava agresif buharlar ve gazlar içermemelidir..

Farklı filtre türleri ve farklı sınıflar vardır. Buna göre, filtrenin sınıfı ne kadar yüksekse, o kadar ince parçacıklar tutar..

Aynı zamanda uzmanlar, havalandırma sistemleri için bu tür filtreleri yuvarlak kanallar için filtreler (FSL, FL, FLC, FV, FLF) ve dikdörtgen kanallar için filtreler (FSR, FLP, FLPK) olarak ayırt eder.

Mağazamızda uygun fiyata yüksek kaliteli hava filtreleri satın alabilirsiniz..

Web sitemizdeki katalog, DVS FSL / FSR hava filtrelerini ve AIRONE – FLP, FLPK şirketini içermektedir.

Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

Havalandırma filtrelerini kullanma

Besleme tipi havalandırma sistemleri için, atmosferik havanın odaya girmeden önce kirliliklerden etkin bir şekilde arındırıldığı çeşitli filtre türleri geliştirilmiştir..

Çeşitli havalandırma filtreleri

Her şehirde benzersiz bir ortam oluşur ve kişi yalnızca saf oksijeni hayal edebilir, çünkü şunları içerir:

 • konsantre karbon dioksit;
 • inşaat tozu;
 • bitki poleni;
 • sokak kiri;
 • duman;
 • endüstriyel emisyonlar.

Açıkçası, havalandırma filtreleri olmadan bu istenmeyen “misafirlerden” kurtulamazsınız. Bir apartman dairesinde, evde ve diğer binalarda temizliği korumak, özellikle aile üyeleri arasında alerjisi olanlar varsa hayati bir zorunluluktur. Bu sorun, tasarım aşamasında öngörülmesi gereken havalandırma üniteleri yardımıyla çözülür..

Egzoz sistemlerinin temel amacı, insan yaşamına uygun bir mikro iklim oluşturmak, içeriye temiz hava girişi sağlamak, kirli havayı uzaklaştırmak ve fazla nemi ortadan kaldırmaktır..

Sadece konutlarda değil, fabrikalarda, imalathanelerde, büyük fabrikalarda ve hatta çiftliklerde de yüksek kaliteli ve verimli havalandırma filtrelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ve tedarik kanalları için kömürden bir adsorban kurmak yeterliyse, o zaman büyük endüstriyel tesisler için zaten özel çözümler ve dolgu maddeleri gereklidir..

Fabrikalarda ve fabrikalarda hava filtreleme sorunu özellikle akuttur, çünkü orada hava arıtma kullanılmazsa, çevredeki ekoloji üzerinde çok zararlı bir etkisi olacaktır. Bu nedenle, bu tür yapılardaki filtre elemanları hem taze hava beslemesinde hem de egzozda bulunur..

Tasarım türleri ve filtre türleri

Gerekli oksijen saflaştırma derecesi dikkate alınarak, aşağıdaki filtrelenmiş ekipman türleri geliştirilmiştir:

Mekanik (yalnızca ön hava işlemesi sağlayın). Hemen hemen tüm iklim sistemlerinde bulunurlar. Hem cihaz gövdesine hem de odaya kir girmesini engellerler. Kaba tozu, tetrapodların ince tüylerini yakalayın.

Havalandırma için mekanik filtre

Havalandırma için mekanik versiyon

 • haddelenmiş. Polyester bazlı sentetik çözümler. Özel çalışma koşulları için üretilmiş, rulo halinde teslim edilmiştir, bu nedenle adlarını almıştır..

Rulo filtreler

Rulo seçeneği

 • Hücre (kaset) – cep ve oluklu yapılar. Bugün en yaygın olanlarıdır ve endüstriyel veya konut binaları olsun, tüm hava kanallarında sunulmaktadır..

Hücre filtreleri

Hücre seçenekleri

 • Cep – Kaba ile karşılaştırıldığında daha derin temizlik sağlar, tozu %95’e kadar ortadan kaldırır. Yiyeceklerin üretildiği pavyonlarda, depolarda ve hipermarketlerde yaygın olarak dağıtılır.

Cep dikdörtgen filtreler

Cep dikdörtgen seçenekleri

 • Elektrostatik (elektrik) – yağ buharından ve katı aerosollerden kurtulmaya yardımcı olur. Küçük parçacıklar bir elektrostatik etki tarafından tutulur. Önleme talep etmek, çünkü çok miktarda zararlı madde birikimi ile pratik olarak işe yaramazlar.

Elektrostatik filtre cihazı

Elektrostatik seçenekler

 • Kendi kendini temizleme. Endüstriyel kompleksler için özel ürünler. Yüksek performans, yapı üzerindeki pnömatik hareketten kaynaklanır, bu da kiri hızlı bir şekilde çıkarmayı mümkün kılar.

Mobil kendi kendini temizleyen filtreleme ünitesinin görünümü

Mobil kendi kendini temizleyen filtreleme ünitesinin görünümü

 • Panel. Tasarım açısından en basit çözümler: havalandırma için ağ ve filtre malzemesine sahip metal bir çerçeve.

Panel filtreleri

Panel seçenekleri

 • İnce temizlik için HEPA filtreler. En etkili mikropartikül tuzaklarından biri (%99’a kadar). Bitki poleni de dahil olmak üzere mantar sporları, virüsler, alerjenlerden arındırırlar. Elemanlar Н10-Н14 ve U15-U17 isimleriyle işaretlenmiştir..

HEPA filtre

HEPA seçeneği

 • Fotokatalitik. Dahili ultraviyole yayıcı nedeniyle, tehlikeli toksik kıvamlar ayrışır ve daha sonra geri çekilme ile oksitlenir. Bunlar, virüsleri bile dezenfekte eden oldukça etkili bakterisit filtrelerdir..

VentMachine Fotokatalitik Filtre

Fotokatalitik Havalandırma Makinesi

 • Yüksek sıcaklık. Aslında, tasarımı oldukça çeşitli olabilen bir cep filtresidir. Bir kurutucuya, banyo komplekslerine, yüzme havuzlarına ve saunalara monte edilmiştir. + 200- + 300 dereceye kadar olan sıcaklıklarla sorunsuz bir şekilde başa çıkın, verimlilik hiçbir şekilde azalmaz.
 • Yağ tuzakları. Vakaların %90’ında bu, tutma bezine sahip galvanizli metal bir çerçeve olan bir kaset havalandırma filtresidir. Özel davlumbazlarda ocağın üzerine monte edilmiştir.

Havalandırma kanalları için yağ filtreleri

Havalandırma kanalları için gres seçenekleri

Kullanılan ana malzeme, her hücresi 0,35 x 0,6 cm boyutlarında, genişletilmiş ağdan oluşan bir kumaştır.Bu katmanların sayısı çalışma koşullarına bağlıdır ve 5 ila 7 arasında değişir.Sıradan bir bulaşık yıkama ile temizlenir. deterjan ve sıcak su.

Uygulanabilir malzemeler

Kullanılan malzemelere göre ürünlerin başka bir sınıflandırması da vardır. Temizleme kalitesinin doğrudan adsorbana bağlı olduğu bir sır değil..

 • Tel örgü, kumaş destek, lifli malzemeler ve belirgin gözenekli yapıya sahip çözümler, büyük partikülleri mükemmel şekilde temizler. Profesyoneller, ağın yüzeyine, tozu ve kiri daha etkili bir şekilde hapsedecek olan makine yağı ile muamele edilmesini önerir. Bu mekanizmalar, 20-25 mg / m3’ten fazla olmayan bir toz konsantrasyonu ile safsızlıkların %90’ına kadarını ortadan kaldırır..

Metal örgü filtre

Metal örgü seçeneği

 • Su İkram kuruluşları ve restoranlar için özel çözümler. Bu tür ekipman, doğrudan toz kaynağının ve havadaki diğer kirleticilerin (barbekü, mangal) üzerine kurulur. Kirler tutulur ve hava kütlesi 40 dereceye soğutulur, ardından çevredeki boşluğa boşaltılır..

Su filtresi çalışması

Çalışma prensibi

 • Kömür. Uçucu organik bileşikleri yakalamak için en iyi seçim. “Ağır” moleküllere etkili bir şekilde direnirler. Oksijen saflığının derecesi, mikroskobik gözeneklerin sayısı ile belirlenir. Küçük granüller, yüksek hava yüklerine karşı mükemmel derecede dayanıklıdır. Ana uygulama alanı – besleme havası havalandırmasında ön arıtma.

Havalandırma için karbon filtre

Kömür seçeneği

 • Sintepon paspasları. Kanal filtresinin yalnızca yüksek toz yüküne değil, aynı zamanda neme de dayanması gereken nesneler için belirtilen paspaslardan (EU2 – EU6) daha iyi bir çözüm yoktur. Otomotiv sektöründe araçların boyanması ve verniklenmesi aşamasında yaygın olarak kullanılmaktadırlar..

Havalandırma filtreleri için Sintepon paspasları

Sintepon paspaslar

 • Fiberglas paspaslar, neredeyse her mikrop öldürücü filtrenin dayandığı temeldir. EU2-4 temizleme sınıfı sağlar. Özelliklerine göre otomotiv sanayinde, mobilya imalatında, boya tesisatlarında kullanılabilirler. Malzemenin yüzeyi, virüsleri, mikropları ve hatta tozu yok eden kıvamlarla işlenir. Teknolojik sürecin yüksek karmaşıklığı nedeniyle elle yapılamaz.

Boyama ve kurutma kabinleri için filtreler

Bir hava temizleyici nasıl seçilir

Havalandırma sisteminin tasarımı, kullanım sırasında maruz kalacağı olası mekanik strese karşı direnç açısından test edilmelidir. Bu prosedür son derece önemlidir.

Bu sayede filtrelerin etkin çalışma koşullarının sağlanıp sağlanmayacağı tespit edilir. Bu, çalışmaya başlamadan önce ve önemli tasarım değişiklikleri yaptıktan sonra yapılmalıdır..

Kullanılan tüm filtreler bir dizi koşulu karşılamalıdır. Bu nedenle, çalışma sırasında bu ürünler insanlara, ekipmana zarar verebilecek lif, toz yaymamalıdır. Yani, herhangi bir arıtıcının güvenli olduğu garanti edilmelidir..

Filtre testi

Hava filtreleri performans açısından test edilmelidir

Önemli bir kalite, ürün gövdesi ile iniş çerçevesi arasındaki kirli hava sızıntısını dışlayan sızdırmazlıktır. Aerodinamik performans, sınıfının standartlarını karşılamalıdır.

Her filtre, ürün pasaportunda veya ayrı bir eylemde mutlaka belirtilen verimlilik, diğer özelliklere uygunluk testinden geçmelidir..

Üreticiler ve kurulum kuruluşları, entegre bir filtreleme sistemi oluşturmalı ve ilk olarak, üçüncü taraf bir kişi, düşük verimliliğe yol açacak tüm önemli nüansları dikkate alamayacağından, bileşimindeki bireysel bileşenleri seçmelidir..

En yaygın filtre malzemeleri

Günümüzde en popüler lif türleri şunlardır:

 • cam – yüksek sıcaklıklarla (600 dereceye kadar), alkali ve asidik ortamlarla başa çıkan en dayanıklı malzemelerden biri. Aynı zamanda elastik bir yapıya sahip olamaz, fiziksel aşınma ve yıpranmaya eğilimlidir;
 • klorinik – nemli bir ortam şeklinde yüke dayanır. Lif yapısı mantar, bakteri ve küf sporlarına karşı inerttir. Sıcaklık 70° seviyesinin üzerine çıkarsa temizleme verimliliği düşer. Işık ışınlarının malzemesinin yapısına sürekli maruz kalma ile benzer bir etki gözlenir;
 • yün – pullu bir yapıya sahip doğal lifler. Konsantre olmayan asit formundaki yük ile baş eder, ancak alkalilere maruz kaldığında filtrasyon özelliklerini kaybeder. Mukavemeti arttırmak için doğal lifler sentetik yapılarla birleştirilir. Malzeme 90˚’ye kadar sıcaklıklara dayanabilir;
 • pamuk – hava filtrelerinde aktif olarak kullanılan yaygın doğal lifler. Malzeme, +90 dereceye kadar olan sıcaklıklarda hafif asidik ve alkali bir ortamda dahi temizlenme özelliğini korur. Başlıca uygulama alanı gıda sektörüdür. Ancak malzeme artık kimyasal bileşikleri ve buna karşılık gelen buharları tutamaz;
 • asbest – alkali ve asidik bir ortamla başa çıkan ısıya dayanıklı doğal lifler. Aynı zamanda, bu malzeme yüksek mekanik performansa sahip olamaz;
 • polyester – ışık ışınlarına, küf ve mikroorganizmalara karşı dayanıklı kumaşlar. Asidik bir ortamda çalışabilirler. Alkalilere maruz kaldığında filtrasyon özellikleri dengelenir. Liflerin özellikleri 150˚’ye kadar olan sıcaklıklarda korunur;
 • poliamid – en yüksek yüklerle başa çıkabilen sentetik yapılar. Sıcaklık 90 ° ‘nin üzerine çıktığında filtrasyon verimliliği kaybolur. Alkali bir ortamda, malzeme normalde havayı temizler.

Karbon filtreler

Karbon filtreleri – aktif karbon içerir ve çeşitli buhar ve gazların moleküllerini fiziksel olarak emmek için kullanılır. Geniş iç gözenek alanı sayesinde, karbon filtreler, yüksek moleküler ağırlıklı yarı uçucu ve uçucu kimyasal bileşiklerin kokularını hapseder. Bu tür filtrelerin filtreleme kapasitesi ve kaynağı, kömür miktarına ve buna bağlı olarak gözeneklerinin yüzey alanına bağlıdır. Aktif karbon, oluklu bir tabana uygulanan çeşitli boyutlarda granüller şeklinde kullanılır. Bununla birlikte, karbon filtrelerinin etkinliği, bileşiminde yüksek hava nemi veya yüksek konsantrasyonlarda azot dioksit, kükürt dioksit veya formaldehit olduğunda azalır. Bunları kaldırmak için sözde kullanın. kimyasal emiciler – silikat veya alüminyum oksit ve ayrıca potasyum permanganat. Karbon ve kimyasal soğurma filtreleri yalnızca diğer filtre türleri ile birlikte kullanılır;

Kömür Filtreleri

Yağ ve köpük filtreleri

Yağ filtreleri – mineral yağ ile ıslatılmış plastik ağlar, metal delikli levhalar, halkalar veya ağlardır ve ön hava temizleme için kullanılır;

Sünger filtreler, poliüretan köpük, kauçuk ve diğer benzer malzemelerden yapılır, gözenek yüzey alanını açmak ve arttırmak için özel olarak işlenir ve ince hava temizleme için bir aşama olarak kullanılır. Bu tip filtre, sıvı ile yıkanarak veya basınçlı hava ile üflenerek yenilenebilir (temizlenebilir);

Fotokatalitik filtreler 

Fotokatalitik filtreler – çeşitli safsızlıkları, toksinleri, virüsleri, bakterileri ve kokuları ayrıştırmak ve oksitlemek için ultraviyole radyasyon kullanmak.

  fotokatalitik filtre

  Mekanik ve yağ filtreleri gibi kaba filtreler, çeşitli amaçlarla havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde ön hava temizliği için ilk aşama olarak kullanılmaktadır. Bu filtreler yalnızca insanları toz kirliliğinden korumakla kalmaz, aynı zamanda ön aşınmalarını veya hasarlarını önlemek için üniteleri de korur. Karbon ve süngerimsi filtreler gibi ince filtreler, sağlık kurumlarının, otellerin, konutların, kamu ve idari binaların iklimlendirme ve havalandırma sistemlerinde, gıda, ilaç ve elektronik endüstrilerinde, çocuk gıdalarının üretiminde ikinci aşama olarak kullanılmaktadır..

  HEPA ve ULPA filtreleri gibi yüksek verimli ve ultra yüksek verimli filtrelerin yanı sıra elektrostatik ve fotokatalitik filtreler, temiz oda ve salonlar, ameliyathaneler, kimya, gıda ve hassas endüstriler, nükleer santraller için son temizlik aşaması olarak kullanılır. havanın temizliğine talepler yapılır.

  Havalandırma sistemi için filtre nasıl seçilir

  Yukarıda açıklanan ürünlerin tasarım özellikleri göz önüne alındığında, bazı sonuçlar çıkarılabilir. Havalandırma sistemleri için hava filtreleri, ofisler, büyük daireler, özel evler, kır evleri, endüstriler vb. için en iyi çözümdür. Sadece küçük kir parçacıklarının içeri girmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda belirli bir alan içinde “beşinci okyanusun” sirkülasyonunu da sağlarlar. Kirli hava derhal uzaklaştırılır ve yerine sokaktan temiz hava girer..

  Farklı filtre türlerinin teknik özellikleri

  Tavsiye! Bu tür sistemlerin performansı, cebri oksijen alımı için bir fan ve bir reküperatör kullanılarak arttırılabilir..

  Çoğu durumda, normal havalandırma için birkaç kaba temizleme elemanının takılması yeterlidir. Hassas işleme çözümleriyle birleştirilebilirler. Gres ve kaset ürünleri yaygınlaştı. Daha modern sistemler, farklı saflaştırma seviyelerine sahip kademeli tip filtre elemanları ile donatılmıştır. Sadece tozu ve kiri değil, aynı zamanda tütün dumanını, hoş olmayan kokuları da ortadan kaldırırlar..

  Bu filtrelerin kurulumunu profesyonellere emanet etmeniz ve kurulumun ne kadar verimli olduğunu özel ürünlerle kontrol etmeniz önerilir. cihaz, ayrıca zamanında bakım ve değiştirmeyi de unutmayın.

  Çeşitli havalandırma filtreleri

  Tablo, farklı tesisler için ürün sınıflarını göstermektedir.

  temiz oda nedir

  Havalandırma için mekanik filtre

  Rulo filtreler

  Hücre filtreleri

  Cep dikdörtgen filtreler

  Elektrostatik filtre cihazı

  Mobil kendi kendini temizleyen filtreleme ünitesinin görünümü

  Panel filtreleri

  HEPA filtre

  Havalandırma kanalları için yağ filtreleri

  Metal örgü filtre

  Su filtresi çalışması

  Havalandırma için karbon filtre

  Havalandırma filtreleri için Sintepon paspasları

  Boyama ve kurutma kabinleri için filtreler

  Farklı filtre türlerinin teknik özellikleri

  Toz koruması için filtreli cihazlar

  Modern teknolojiler, insan sağlığına ve çevre ve hava kalitesine etkin bir şekilde bakmayı mümkün kılar. İç mekan toz kirliliği sorununu ortadan kaldırmak için hava filtreleri, filtreli cihazlar satın almak ve kurmak yeterlidir. Olabilir:

  • Elektrostatik filtreli cihazlar. İçlerinde toz, bir elektrik yükü tarafından çekilir. Filtreler yıkanabilir. Sürekli olarak yenisiyle değiştirilmeleri gerekmez, bu onların önemli avantajlarıdır. Ancak cihazlar havayı tamamen temizleyemiyor. Bu nedenle alerjisi veya astımı olan kişilerin yaşadığı apartmanlarda etkinliği düşüktür..
  • NEPA filtreli arıtıcılar, diğer arıtıcı türleri ile karşılaştırıldığında en etkili olarak kabul edilir. Toz partikülleri, en küçükleri bile, hava yolundaki sürekli bariyer nedeniyle filtreyi geçemez. NEPA filtrelerinin kullanımı basit ve bakımı kolaydır. Filtreleri ayda bir kez temizlemek, 6 veya 12 ayda bir değiştirmek yeterlidir..
  • İyonlaştırıcılar. Cihazdaki yatay yüzeylerde toz birikir. Cihazı kullandıktan sonra elektrikli süpürge veya ıslak bir bezle temizlenmelidir. İyonlaştırıcının rahatlığı, düzenli olarak servise ihtiyacı olmamasıdır..
  • Temizleyiciler-nemlendiriciler. Bu tür cihazların içinde, toz toplamanıza ve havayı nemle doyurmanıza izin veren temiz su veya buharlaştırıcı bir filtre bulunur. Bu tip cihazlar alerjisi olanlar tarafından seçilmelidir. Bu durumda temizleme verimliliği %90’a ulaşır..

  Kullanılan malzemeye göre filtre seçenekleri

  Hava temizleme seviyesi doğrudan kullanılan malzemeye bağlıdır..

  Metal bir ağ, lifli ve gözenekli malzemeler ve bir kumaş taban, büyük parçacıkları yakalamak için tasarlanmıştır..

  Kullanılan malzemeye göre filtre seçenekleri

  • Ultraviyole radyasyona maruz kalma nedeniyle odaya giren havayı dezenfekte eden bakterisit sistemlere dikkat etmek önemlidir..
  • Lifli malzemeler aynı zamanda endüstrilerde bulunan kimyasallardan havayı temizlemenin bir yoludur..
  • Karbon filtreler – yaygın olarak kullanılır, buharları ve gaz halindeki maddeleri etkin bir şekilde giderir.

  Kömürde ne kadar fazla gözenek olursa, yarı uçucu ve uçucu bileşikleri o kadar verimli bir şekilde emer. Bununla birlikte, bu tip filtrenin yüksek neme sahip odalar için uygun olmadığı ve ayrıca azot dioksit ve formaldehit ile başa çıkmadığı unutulmamalıdır. Kiri iyi emer, ancak sık sık değiştirilmesi gerekir..

  Filtre malzemelerinin değiştirilme sıklığı, havanın temizlik seviyesi gereksinimlerine ve ayrıca ilk kontaminasyonuna bağlıdır. Ekipmanın kendisi de, etkili hava temizleme işlemine müdahale edebilecek yağ, toz, kurumdan periyodik olarak temizlenmelidir..

  Ortalama olarak, havalandırma için hem kumaş hem de ağ hava filtrelerinde böyle bir prosedür altı ayda bir ve çok kirli odalarda daha sık yapılmalıdır..

  Egzoz havalandırma filtreleri, farkları nelerdir

  Kır evlerinde, geniş dairelerde, ofis binalarında kurulum için besleme ve egzoz sistemleri önerilir. Yüksek kaliteli hava temizleme (ısıtma, soğutma, nemlendirme, filtreleme), sürekli hava sirkülasyonu, ısı geri kazanımı, kirli havanın sokaktan temiz hava ile değiştirilmesini sağlarlar..

  Sistemin düzgün çalışması için besleme ve egzoz havalandırması için filtrelerin takılması gereklidir. Genellikle bir kaba temizleme elemanı kullanılır, ayrıca ince temizlemeli filtreler takmak da mümkündür..

  Egzoz havalandırma filtreleri, farkları nelerdir

  Havalandırma sistemlerinde sadece geleneksel kaset ve cep filtreleri değil, aynı zamanda paslanmaz çelikten yapılmış yağ toplayan labirent filtreler de kullanılmaktadır. Isıtılmış havadaki yağ ve gres parçacıklarını temizler ve hava kanallarını ve fanları kirlenmeye karşı korurlar..

  Sıcaklık farkı nedeniyle, yağlar ve yağlar özel filtrelerden oluşan bir labirentte toplanır. Havadan ayrılırlar ve yerleşirler, ardından özel bir kaba süzülmeye başlarlar. Yağın bir kısmı duvarlarda kalır, bu nedenle ekipmanın deterjanlarla periyodik olarak temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde, yağ etkili hava temizleme işlemine müdahale edecektir..

  11+

  Ayrıca kayda değer, katlanabilir labirent filtresidir. Bulaşık makinesinde dahi birbirinden ayrı yıkanabilen parçalara ayrılabilmesi açısından kullanışlıdır..

  Modern havalandırma sistemlerinde, farklı tasarımlara ve saflaştırma derecelerine sahip elemanlarla kademeli filtrasyon kullanılır. Böylece kaba ve ince filtreler ve ayrıca kömür filtreleri takılabilir. İlk ikisi tozu ve kiri giderir ve sonuncusu kokuları ve dumanı giderir.

  Besleme havalandırması ve merkezi klima için hava filtreleri.

  Temizleme sınıfı G1 – G4 (panel, cep, kaset, kıvrımlı filtreler)

  İnce hava temizleme – ikinci aşama, kural olarak, üretimde, püskürtme kabinlerinde, atölyelerde kullanılır. Yağlı buharlara, endüstriyel toza, aerosollere, dumana, yoğuşma sisine, asitlere ve alkalilere karşı koruma sağlar.

  Temizleme sınıfı F5 – F9 (cep, kaset, kompakt filtreler)

  Havalandırma sistemleri için FVK cep filtreleri

  Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

  Galvanizli metal bir çerçeveye monte edilmiş, cepler (torbalar) şeklinde dikilmiş kaba G2-G3 veya ince filtre F5-F9’dan yapılmıştır..

  Havalandırma için FVKas kaset filtreler

  Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

  Galvanizli metalden yapılmış metal bir muhafaza içine yerleştirilmiş, oluklu veya dalga benzeri kaba ve ince arıtma için filtre malzemesi. Temizleme sınıfları G3 – F7

  Fan coil ünitesi için FVF filtresi

  Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

  4-5 mm’lik bir tel çelik çerçeve üzerine gerilmiş ve sabitlenmiş kaba filtre malzemesi.

  Havalandırma fiyatı için FVKom kompakt filtreler

  Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

  Metal veya plastik muhafazada mikro cam elyaf filtre malzemesi. Neme dayanıklı. Temizleme sınıfları F5 – F9

  FVA mutlak filtreleri

  Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

  Ultra ince hava temizleme için mikro cam elyaf filtreleme malzemesi, muhafazaya paketlenmiştir. Temiz odalarda son adım olarak kullanılır.Temizlik sınıfları H10 – H14

  “FT” filtre bezlerinin teknik özellikleri 

  Numara.

  p / p

  göstergelerin adı

  Tuval türüne göre değer

  FT100

  FT150

  FT200

  FT250

  FT400

  FT400

  Zemin

  FT150

  FT200

  Tuvallerin fizikomekanik göstergeleri

  GOST 51251-99’a göre filtre sınıfı

  G2

  G3

  G3

  G4

  G4

  G3

  G4

  F5

  Serbest kalınlık, mm

  5 ± 0,5

  10 ± 1.0

  16 ± 1,6

  20 ± 2.0

  44 ± 4

  44 ± 4

  6 ± 0.6

  9 ± 1

  Yüzey yoğunluğu, g/m2

  100 ± 5

  150 ± 7,5

  200 ± 10

  250 ± 12,5

  400 ± 20

  400 ± 20

  150

  190 ± 10

  Ağırlıkça eşitlik,%, daha fazla değil

  on

  on

  on

  on

  on

  on

  on

  on

  50x100mm şeridin uzunluğu / genişliği boyunca kopma yükü, daha az değil, N

  40/90

  60/110

  90/130

  90/130

  30/60

  27/65

  50/100

  85/179

  Kopma uzaması, uzunluk / genişlikte %’den fazla değil

  35/35

  35/35

  35/35

  35/35

  35/35

  45/40

  35/35

  25/28

  Sıcaklık – direnç, uzun süreli, оС

  100 ± 5

  100 ± 5

  100 ± 5

  100 ± 5

  100 ± 5

  100 ± 5

  100 ± 5

  100 ± 5

  Hava geçirgenliği, az değil, dm3/m2 sn (m3/m2 h) 50 Pa dirençte

  2500

  (9000)

  1400

  (5000)

  1400

  (5000)

  1000

  (3600)

  1400

  (5000)

  1400

  (5000)

  1300

  (4600)

  900

  (3200)

  Higroskopiklik, artık yok,%

  1.5

  1.5

  1.5

  1.5

  1.5

  0.96

  1.5

  1,3

  Tuvallerin performans göstergeleri

  Kuvars tozu verimliliği%, daha az değil

  80

  85

  85

  90

  90

  85

  90

  95

  Pa’dan fazla olmayan 0,63 m / s hızında temiz bir filtrede hava akışına karşı aerodinamik direnç

  1.5

  1.5

  1.5

  2

  2

  1

  2

  1

  Toz kapasitesi, g / m2, daha az değil

  1400

  1500

  1500

  1500

  2400

  2000

  1400

  1700

  Yangın ve patlama tehlikesi

  Yanıcı orta yanıcılık (GOST 12.1.044-89)

  Neoplastik (GOST 25076-81)

  Filtre bezi ve özellikleri:

  havalandırma için filtre malzemesi

  • Temizleme sınıfı EN 779: G2 / G3 / G4 / F5 / F6 / F7 / F9
  • Temizleme sınıfı Eurovent 4/5: EU2 / EU3 / EU4 / EU5 / EU6 / EU7 / EU9
  • Yangın güvenlik sınıfı DIN 53438: F1 / K1
  • Çalışma ortamı sıcaklığı: ≤80 ° C
  • Çalışma ortamı nemi: ≤100

  Genel Amaçlı Filtreler

  GOST

  R TR

  779

  2014

  İLE

  L

  A

  İLE BİRLİKTE

  İLE BİRLİKTE

  sonlu

  düşürmek

  baskı yapmak,

  baba

  Ortalama

  toz emici.

  Yetenek

  tarafından

  sentetik.

  toz,%

  Ortalama

  etki.

  em için

  ile parçacıklar

  boyut

  0,4 mikron,

  %

  En az.

  etki.*

  için

  ile parçacıklar

  boyut

  0,4 mikron,

  %

  Kaba

  temizlik

  G1

  250

  50 ≤ Am < 65
  G2 250 65 ≤ Am < 80
  G3 250 80 ≤ Am < 90
  G4 250 90 ≤ Am

  Ortalama

  temizlik

  M5 450 40 ≤ Em < 60
  M6 450 60 ≤ Em < 80

  İnce

  temizlik

  F7 450 80 ≤ Em < 90 35
  F8 450 90 ≤ Em < 95 55
  F9 450 95 ≤ Em 70
  * Minimum verim, ilk verim, tahliye filtresi verimi ve test sırasında elde edilen en düşük verimden düşük olanıdır..

  Yüksek verimli EPA, HEPA ve ULPA filtreleri

  GOST

  R TR

  1822

  -1-

  2010

  İLE

  L

  A

  İLE BİRLİKTE

  İLE BİRLİKTE

  İntegral değer, yüzde olarak Yüzde olarak yerel değer
  etkili. aşma etkili. aşma

  E

  P

  A

  E10 ≥85 ≤15 _C _C
  E11 ≥95 ≤5 _C _C
  E12 ≥99,5 ≤0.5 _C _C

  H

  E

  P

  A

  H13 ≥99.95 ≤0.05 ≥99.75 ≤0,25
  H14 ≥99.995 ≤0,005 ≥99.975 ≤0.025

  sen

  L

  P

  A

  U15 ≥99,9995 ≤0.0005 ≥99.9975 ≤0.0025
  U16 ≥99.99995 ≤0.000005 ≥99.99975 ≤0.00025
  U17 ≥99,999995 ≤0.000005 ≥99,99999 ≤0.0001
  _c EPA Grubu (E10, E11 ve E12) sınıflandırma için sızıntı testi yapılamaz ve yapılmamalıdır.

  Standart boyutlar ve kısaltmaları

  Standart

  boyut, mm

  Kesinti
  287 3
  490 5
  592 6
  892 dokuz

  Kısaltmaların kodunu çözme örnekleri:

  FVKas-I-36-48-G3 – 287 – 592;

  FVK-66-360-6-G4 – 592 – 592;

  FVP-II-69-25-G4 – 592 – 892;

  FVKom-W-56-292-F7 – 490 – 592.

  HEPA filtreli en iyi hava temizleyicileri (en ince tozun %99,9’unu giderir)

  1

  Boneco P340 – Bir daire için en iyi hava temizleyici

  Boneco P340

  Değerlendirme: 5.0

  • servis alanı 20 m2
  • verimlilik 300 m³ / saat
  • hava iyonizasyonu
  • ön filtre, karbon filtre, HEPA filtre
  • Hız kontrolü

  Ortalama fiyat: 15 990 ovmak

  Profesyonel düzeyde çalışan kompakt ev tipi hava temizleyici. 230 metreküp kapasiteli. m / h, 20 metrekareye kadar olan tesislere etkin bir şekilde hizmet eder. m İyonizasyon seçeneği ile desteklenen üç aşamalı hava temizleme. Hibrit filtre (HEPA + karbon) sayesinde cihaz, en küçük toz, koku ve uçucu bileşiklerle mükemmel şekilde baş eder. Kontrol paneli kasanın üst kısmında bulunur, butondur. Tasarım, cihazın çalışma hızını (sadece 3 konum) manuel olarak değiştirme olanağı sağlar ve ayrıca hava kirliliği seviyesini ayarlayan bir otomatik mod da vardır. Kontrol panelindeki özel bir gösterge ışığı, odadaki hava kalitesi hakkında size bilgi verecektir..

  Özellikler:

  • 1, 2, 4 veya 8 saatlik kapatma için bir zamanlayıcı vardır;
  • bir filtre tıkanma göstergesi var;
  • şık tasarım, siyah çerçeveli beyaz gövde.

  Dyson Pure Cool TP05

  Dyson Pure Cool TP05

  Değerlendirme: 4.9

  • karbon filtre, HEPA filtre
  • Hız kontrolü
  • hava akışında ve nemde değişiklik
  • uzaktan kumanda

  Ortalama fiyat: 38 990 ovmak

  Bir temizleyici ve bir fanın işlevlerini birleştiren orijinal bir cihaz. Arıtıcının performansı oldukça düşüktür – yaklaşık 100 metreküp. m/h, ancak 3 aşamalı filtreleme sistemi sayesinde hava temizleme kalitesi çok yüksektir. HEPA ve karbon filtreler tozu, alerjenleri ve uçucu bileşikleri %99,95’e kadar hapseder ve özel bir kömür emprenyesi formaldehitin nötralize edilmesine yardımcı olur. Bir fan olarak Dyson, üflemenin yönünü ve gücünü ayarlamanıza olanak tanır. Kasa üzerinde böyle bir kontrol paneli yoktur (sadece açma/kapama düğmesi vardır). Tüm ayarlar uzaktan kumandadan veya akıllı telefondaki uygulama üzerinden Wi-Fi üzerinden yapılır. Uygulamada hava kirliliği ve filtrelerin seviyesini izleyebilirsiniz. Cihazın otomatik bir çalışma modu ve birkaç manuel ayarı vardır..

  Özellikler:

  • minimalist ama şık ve etkili tasarım;
  • ızgaraların ve bıçakların olmaması nedeniyle cihazın bakımı kolaydır;
  • 15 dakika ila 9 saat arasında kapanma için bir zamanlayıcı var.

  AIC CF8410

  AIC CF8410

  Değerlendirme: 4.8

  • servis alanı 35 m2
  • verimlilik 180 m³ / saat
  • hava iyonizasyonu, antibakteriyel lamba
  • ön filtre, karbon filtre, HEPA filtre
  • Hız kontrolü

  Ortalama fiyat: 11 100 ruble

  Bir başka etkili ev aleti. 180 metreküpe kadar hava değişimi sağlar. m / s ve 30 metrekareye kadar bir oda alanı için tasarlanmıştır. m.Hava arıtma aşamaları – 4. HEPA ve karbon filtrelere ek olarak, bu model ayrıca patojenik bakteri ve virüslerin yok edilmesinden sorumlu bir fotokatalitik elemente sahiptir. Filtrelere ek olarak, yerleşik bir iyonlaştırıcı ve UV lambası bağlanabilir (yalnızca birlikte çalışır). Dokunmatik kontrol, düğmeler kasanın ön tarafında bulunur. Hız değiştirme modları – 3. Filtrenin değiştirildiğini gösteren bir gösterge var.

  Özellikler:

  • oldukça bütçeli sarf malzemeleri (değiştirilebilir filtreler);
  • kapatma için bir zamanlayıcı var:
  • kullanıcı incelemelerine göre, 2 hızda oldukça yüksek sesle çalışıyor, üçüncü hızda çok fazla ses çıkarıyor.

  Seçim İpuçları

  Havalandırma sistemi için bir filtreleme elemanının doğru seçimi için, belirli bir cihaz modeli kullanıldığında kurulum sahasının yanı sıra verimlilik de dikkate alınmalıdır. Ayrıca filtrelerin çalışma koşullarına ve optimum sayılarına da dikkat etmelisiniz. Filtrenin kendin yap kurulumu tavsiye edilmez, talimatlara ve güvenlik önlemlerine uygun olarak filtre elemanını kuracak uzmanlardan yardım istemek en iyisidir..

  Havalandırma filtreleri: hava sistemleri ve karbon

  Daha verimli temizlik için çok aşamalı filtreleme yapılması önerilir. Bu durumda, birkaç farklı filtre elemanı kurulacaktır. Özel cihazlar, kurulum okuryazarlığını ve filtrelerin çalışabilirliğini oluşturmaya yardımcı olacaktır. Cihazların hizmet ömrünü uzatmak için üreticinin talimatlarına kesinlikle uymak gerekir, temizlik sırasında sadece özel araçlar ve cihazlar kullanın. Filtreleme cihazlarının onarımı sadece kalifiye ustalar tarafından gerçekleştirilir..