Neden bir termostata ihtiyacınız var??

Radyatörlere monte edilmiş bir sıcaklık regülatörü, ısı transfer sıvısının akışını artırarak veya azaltarak belirli bir odaya giren ısı miktarını kontrol etmenizi sağlar. Yardımı ile sadece her odada rahat bir sıcaklık ayarlamakla kalmaz, aynı zamanda dairede bir ısı ölçer varsa paradan tasarruf edebilirsiniz..

Apartman binalarında, oda sıcaklığı çok yüksek olduğunda, sahipleri caddeyi ısıtırken havalandırmaları açmak zorunda kalıyor. Kruşçev binalarında sıklıkla olduğu gibi, standartlara göre ısı için ödeme yapmanız gerekiyorsa, bu o kadar korkutucu değil. Ancak ısı sayaçlarının varlığında, sakinlerin parası kelimenin tam anlamıyla pencereden uçar. Ve başka bir durum: evde kimse yokken daireyi tamamen ısıtmanın bir anlamı yok.

Otonom ısıtma sistemlerinin sahiplerinin konumu daha avantajlıdır. Kazanın çıkışında daireye ısı beslemesini düzenleyebilirler. Ancak termostat kullanılmadan, tüm odalarda rahat bir sıcaklık rejimi sağlamak işe yaramaz..

Neden tam olarak bir termostat?

Termostata ek olarak, bir küresel vana veya bir koni vana kullanarak soğutucunun aküye akışını sınırlayabilirsiniz. Ancak kullanımları önemli rahatsızlıklarla ilişkilidir:

 • Küresel vana sadece iki modda çalışacak şekilde tasarlanmıştır: açık veya kapalı. Ara pozisyonlarda çalışırken, hızlı bir şekilde başarısız olur..
 • Her iki cihazla da ılık su akışını manuel olarak ve oldukça sık düzenlemek gerekir. Çok sayıda oda ile bu uzun ve elverişsizdir..

Kalorifer radyatörlerine termostat takmak bu sorunu çözecektir. Kurulum ve ayardan sonra termostat, aküye sıcak su akışını düzenleyerek ayarlanan sıcaklığı otomatik olarak koruyacaktır..

Dökme demir radyatörlerle daha zordur. Malzemenin yüksek termal eylemsizliği nedeniyle (dökme demir yavaş ısınır ve aynı yavaş soğur), sıcaklığı hızlı ve doğru bir şekilde ayarlamak imkansızdır..

Cihazı bir bataryaya takma

Termostat nelerden oluşur?

Bu cihazın iki ana parçası vardır: bir termal valf ve bir termostatik başlık. Üreticiler, farklı boru hatları ve ısı sistemleri için çeşitli seçenekler üretmektedir..

Isıtma piline termostat nasıl kurulur

Gerekirse termostatik kafa çıkarılabilir. Bir valfe farklı tipte regülatörlerin yerleştirilmesine izin verilir (üreticiye göre farklılık gösterebilir).

Isıtma piline termostat nasıl kurulur

En modern olanı, üretici tarafından fabrikada kurulan termostatlı elektrikli ısıtma radyatörleridir..

Isıtma piline termostat nasıl kurulur

Termostatın cihazı ve çalışma prensibi

Herhangi bir otomatik radyatör vanası 2 parçadan oluşur:

 1. Isıtma ortamı akışını kapatmak için aktüatörlü termostatik vana.
 2. Hava sıcaklığındaki değişikliklere tepki veren kontrol elemanlı termal kafa.

Pirinçten yapılmış valf, koltuğa uyan ve böylece akış alanını azaltan bir çalışma konisine sahip geleneksel bir mekanizmaya sahiptir. Geleneksel bir manuel valften farkı, koninin dışa doğru uzanan yay yüklü bir itme çubuğuna bağlanmasıdır. Çubuğun ucuna basmak, ikinci eleman – termal kafa tarafından gerçekleştirilir. Basınç ne kadar güçlü olursa, akış alanı o kadar küçük olur. Aşağıdaki şema radyatör regülatörü grubunun montajını göstermektedir:

Termostatın kesit şeması

Termostatik kafanın içinde, ısıya duyarlı bir ortam – sıvı veya gaz ile doldurulmuş küçük bir kapalı kap bulunur. Isıtıldığında, bu ortam genişler, kap artar ve gövdeye daha güçlü bir şekilde bastırarak soğutucunun akışını engeller. Soğuturken, işlem, termal kafanın çalışma prensibi olan ters yönde ilerler. Ölçekli ayar düğmesi, maksimum valf açıklığını mekanik olarak sınırlar.

Önemli. Aküye takılan termostat, yalnızca soğutucu akışkanın akış hızını etkiler ve onu bir yönde değiştirir. Termostat, su sıcaklığının düzenleyicisi değildir, yani nicel düzenleme gerçekleştirir, ancak niteliksel değil.

İmalat malzemesi

Valf gövdesi metalden yapılmıştır, korozyona dayanıklıdır, üstte nikel kaplama veya krom kaplama.

Vanalar aşağıdaki malzemelerden yapılmıştır:

 • nikel veya krom kaplamalı bronz;
 • nikel tabakalı pirinç;
 • paslanmaz çelik.

Paslanmaz çelikten yapılmış vanalar en iyisi olarak kabul edilir. Kimyasal olarak nötrdürler, korozyona uğramazlar ve diğer metallerle reaksiyona girmezler. Fiyatları, nikel kaplama veya krom kaplamadan daha yüksektir. Paslanmaz çelik vanalar genellikle satışta değildir, bu nedenle çoğu zaman evlerde veya apartmanlarda bronz veya pirinç ürünleri görebilirsiniz..

uzak sensörlü bir ısıtma radyatörü için termostat

Bronz veya pirinçten yapılmış vanalar hizmet ömrü açısından farklılık göstermez. Her şey alaşımın ne kadar iyi yapıldığına bağlıdır. Tanınmış üreticilerin ürünlerine gelince, kalite sorunu ortaya çıkmaz. Bilinmeyen üreticilere güvenip güvenmemek tartışmalıdır. Ancak, satın alırken, akı vektörünün vücutta gösterilmesine dikkat etmeniz gerekir. Bu ok olmadan ürün kaliteli değildir..

Valfler ve yürütme şekli arasında ayrım yapın. Isıtıcının nasıl monte edildiğine bağlı olarak vanalar açılı veya düz olabilir..

Akü Valfine Genel Bakış

Piyasada farklı şirketlerin ve modifikasyonların bu ürünlerinden çok çeşitli var:

 • Danphos RA-G ve RA-N termostatları. Tek borulu veya iki borulu sistemler için köşeli veya düzdürler. Nikel kaplı pirinçten yapılmıştır. 10 bar basınca dayanıklı. Çap 1.5 ve 2.0 cm.
 • BROEN’den termostat setleri. 1,5 ve 2,0 cm çapında iki borulu bir sistem için sabit ayar imkanı olan düz çizgiler.Üretim malzemesi – nikel kaplamalı pirinç.

Termostatik radyatör kafaları nelerdir

Termostatik kafalar aşağıdaki tiplerdendir:

 • Manuel;
 • mekanik;
 • elektronik.

elektrikli ısıtma radyatörü için termostat

Aynı amaca sahiptirler, ancak özel özellikler farklıdır:

 • El tipi cihazlar, geleneksel valfler prensibine göre çalışır. Regülatör bir yönde döndürüldüğünde, soğutucu akışı açılır veya kapanır. Böyle bir sistem pahalı olmayacak, güvenilir, ancak çok rahat değil. Isı transferini değiştirmek için kafayı kendiniz ayarlamalısınız.
 • Mekanik – cihazda daha karmaşıktır, belirli bir modda istenen sıcaklığı koruyabilirler. Cihaz, gaz veya sıvı ile doldurulmuş bir körüğü temel alır. Isınma, sıcaklık ajanı genişler, silindir hacmi artar ve çubuğa bastırarak soğutucunun akış kanalını giderek daha fazla bloke eder. Böylece radyatöre daha az soğutma sıvısı akar. Gaz veya sıvı soğuduğunda, körük azalır, gövde hafifçe açılır ve daha büyük bir soğutucu akışkan hacmi radyatöre akar. Bir ısıtma radyatörü için mekanik bir termostat, bakım kolaylığı nedeniyle tüketiciler arasında oldukça kullanışlı ve popülerdir..
 • Elektronik termostatların boyutları büyüktür. Büyük termostatik elemanlara ek olarak, iki pil ile birlikte gelirler. Gövde bir mikroişlemci tarafından kontrol edilir. Modeller oldukça geniş işlevselliğe sahiptir. Odadaki sıcaklık rejimini belirli bir süre için ayarlayabilirsiniz. Örneğin, yatak odası geceleri daha serin, sabahları daha sıcak olacaktır. Ailenin işte olduğu saatlerde, sıcaklık düşürülebilir ve akşamları yükseltilebilir. Bu tür modeller büyüktür, birkaç yıl sorunsuz çalışabilmeleri için yüksek kaliteli ısıtma cihazlarına kurulmaları gerekir. Maliyetleri oldukça yüksektir..

ısıtma radyatörü için bir termostat nasıl seçilir

Sıvı ve gaz körük arasında bir fark var mı? Gazın sıcaklıktaki değişikliklere daha iyi tepki verdiğine inanılmaktadır, ancak bu tür cihazlar daha karmaşık ve pahalıdır. Sıvı olanlar işlerini iyi yaparlar, ancak tepki olarak biraz “beceriksiz” olurlar. Gerekli sıcaklık rejimini ayarlayabilir ve 1 derecelik bir doğrulukla koruyabilirsiniz. Bu nedenle, sıvı körüklü bir termostat, ısıtıcıya soğutucu beslemesini düzenleme sorunlarını başarıyla çözer..

Uzak sıcaklık sensörleri

Bazen uzak sensörlü bir ısıtma radyatörü için bir termostat takmak gerekir..

Termostatik kafa, odaya “bakacak” şekilde kurulmalıdır. Bu, doğru sıcaklık tespiti için bir ön koşuldur. Ama gerçekte, bu her zaman yapılamaz. Cihaz, boyutundan dolayı radyatörün kurulumuna “sığmayabilir”. Termal kafaya bir kılcal boru ile bağlanan harici bir sensör yardımcı olacaktır. Ortam sıcaklığını ölçmek istediğiniz herhangi bir yere yerleştirilir. Sensörden termal kafaya olan mesafe yaklaşık iki metre veya daha fazla olabilir.

elektrikli ısıtma radyatörü için termostat

Sensörü kurarken aşağıdaki koşullara uyulmalıdır:

 • Zemin seviyesinde hava boşluğu daha soğuktur, bu nedenle sıcaklık sensörleri en az 0,8 metre yükseltilmelidir..
 • Yakınlarda ısı kaynakları olmamalıdır.
 • Cihazın üzerine doğrudan güneş ışığı tutmayın..
 • Cihazın üzeri mobilya veya ağır perdelerle kapatılmamalıdır..
 • Sensör duvara zımba ile sabitlenir.

Oda sıcaklığını ayarlamanın bu yolu çok uygundur. Ancak bu termostatlar manuel kontrollerden daha pahalıdır. Bir ısıtma radyatörü için nasıl bir termostat seçileceğine karar verirken bu dikkate alınmalıdır..

Genel bakış bilgileri

Sıfırın üzerinde 0 ila 40 derece çalışma sıcaklıkları aralığına sahip farklı firmaların termostatik kafaları, odadaki sıcaklığı 6 ila 28 derece aralığında ayarlamanıza izin verir. Bunlar arasında aşağıdaki cihazlar bulunur:

 • Danfoss Living eco, elektronik programlanabilir model.
 • Danfoss RA 2994, mekanik tip, gaz körüğü ile donatılmış.
 • Danfoss RAW-K mekanik, körüklerin gazla değil sıvı ile doldurulması ve çelik panel radyatörler için tasarlanması bakımından farklılık gösterir..
 • HERZ H 1 7260 98, mekanik tip, körük sıvı ile doldurulur, bu şirketin cihazı biraz daha ucuza mal olacak.
 • Oventrop "Uni XH" ve "tek CH"sıvı körüklü, mekanik olarak ayarlanmış.

Termo vanalar nasıl düzenlenir?

Termostat başlığını en sol konuma getirirseniz odadaki sıcaklık yükselmeye başlayacaktır. Bir ön koşul, kapının kapalı olması gerektiğidir. Oda istenilenden 5-7 derece daha yükseğe çıkınca termostat sağa çevrilir. Isıtıcı soğumaya başlar. Regülatör kolu, sıcaklık gerekli konfor seviyesine düşene kadar yumuşak bir şekilde sağa çevrilmelidir. Soğutma sıvısı bir ses çıkardığında, ısıtıcı ısınmaya başlayacaktır. İşaretin hangi haneye yerleştirildiği not edilmelidir. Bu, istenen sıcaklığı ayarlamak için gereken referans noktası olacaktır..

Böylece regülatörün ayarlarını gerektiği kadar değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak zor değil, talimatları bir kez dikkatlice takip etmek yeterlidir..

elektrikli ısıtma radyatörü için termostat

Farklı üreticilerin hemen hemen tüm termostat modelleri aynı prensibe göre yapılandırılmıştır. Bunun istisnası, bir uzmanın gerekli olduğu karmaşık programlanabilir cihazlardır..

Elektrikli ısıtma radyatörünün termostatı aynı işlevi görür, ancak ayar biraz farklıdır.

Regülatörün ayarlarını etkileyen faktörler:

 • odanın taslakları veya sık havalandırılması;
 • dışarıdaki sıcaklık seviyesinde keskin bir değişiklik;
 • yönlendirilmiş güneş ışınları;
 • yakındaki mevcudiyet
 • yakın konumdaki diğer termal radyasyon kaynaklarının veya tersine soğuk (boru hatları, buzdolabı) termostatı;
 • cihazın kurulumu sırasındaki ihlaller;
 • yanlış başlangıç ​​ayarları.

Termostat takma ihtiyacı

Bu tür mekanizmalar aşağıdaki amaçlar için kullanılır:

 • ısıtma sırasında üretilen ısıdan tasarruf;
 • evde rahat bir sıcaklık göstergesi tutmak.

Birçok işletme sahibi, radyatörleri battaniyelerle örtmek veya havalandırma için pencereleri açmak gibi ikinci sorunu çözmek için hala geleneksel yöntemler kullanıyor. Ancak çok daha modern bir çözüm, ısıtma sistemindeki soğutma sıvısının akış hızını etkileyen ve hem manuel hem de otomatik olarak çalışabilen bir ısıtma sıcaklık kontrolörü gibi bir cihaz kurmak olacaktır..

Radyatör için termostat nasıl seçilir ve kurulur

Montaj sırasında ısıtıcının hemen önünde özel bir jumper bulundurmanın son derece önemli olduğunu unutmamak çok önemlidir. Eğer yoksa, soğutucu akışı basit bir yükseltici ile yapılması gerektiği için radyatör tarafından düzenlenmeyecektir.

Termal sensörler ne kadar gerekli??

Bir apartman dairesinde veya özel bir evde ısıtma yaparken, ısı taşıyıcıların ısıtma seviyesini kontrol etmenin ve ısıtılan odaların içindeki havayı ısıtmanın mümkün olduğundan emin olmak önemlidir. Isıtma için sıcaklık mikrosensörleri bu bilgiyi kaydeder ve iletir. Bu tür bilgiler görsel olarak okunabilir veya doğrudan kontrolöre iletilebilir..

Termostatlar genellikle nereye kurulur??

Termostatı yerleştirmek için en uygun yer, perdeler, dekoratif ızgaralar veya diğer iç öğelerle kaplanmaması koşuluyla ısıtıcının kendisidir (radyatör). Bu kuralın ihlali, odadaki sıcaklık seviyesinin yetersiz değerlendirilmesine yol açar..

Bu kural, vanadan 2 ila 8 metre mesafede yerleştirilmiş bir uzak sensörlü bir termostatik eleman kullanılarak aşılabilir. Bu durumda sıcaklık seviyesi kontrolü sensörün bulunduğu yerde yapılacaktır. Ayrıca, pilleri ısıtmak için sıcaklık kontrolörleri, boru hattının ısıtıcıya giriş noktasına yakın yatay bir bölümüne monte edilebilir..

Radyatör için termostat nasıl seçilir ve kurulur

Manuel termostat, soğutucunun radyatöre akışını tamamen engellediğinde, sistemdeki sirkülasyonu jumper borusu boyunca devam edecektir.

Ekipmanın montajı talimatlara ve tüm bina kodlarına ve yönetmeliklerine uygun olarak yapılırsa, sıcaklık kontrolü bir derecelik artışlarla 5 ° C ila 30 ° C aralığında yapılabilir. Bu aralık bazı modellerde farklı olabilir, bu nedenle satın almadan önce bu bilgileri kontrol edin..

Piller için termal kafa türleri

Radyatör için termal başlığın altında, cihazın değiştirilebilir üst kısmını alın.

Bunun birkaç türü vardır:

 • Manuel.
 • Mekanik.
 • Elektronik.

Piller için mekanik bir termostatik regülatör tipinin termal kafası, maliyet ve özelliklerde farklılık gösteren çeşitli modifikasyonların üretildiği temel bir konfigürasyon olarak kabul edilir. Üst düzey üreticiler, vananın herhangi bir termokupl ile uyumlu olduğu ürünler üretir..

Manuel bir termostat, temelde benzer şekilde çalışan aynı vanadır. Yani kol döndürüldüğünde geçen ısı taşıyıcının miktarı değişir. Tek fark, manuel mekanizmanın mekanik veya elektronik bir cihaz ile değiştirilerek çıkartılabilmesidir. Aynı zamanda, davanın kendisinin çıkarılmasına veya değiştirilmesine gerek yoktur, evrenseldir. Ana şey, sıcaklık kontrol cihazının pilden nasıl çıkarılacağını bilmektir..

Elektronik bir termal kafa en pahalı ve en büyük olarak kabul edilir. Bu seçeneğin kasasına piller takılabilir, bunun için özel nişler vardır. Temel fark, büyük fırsatlardır. Örneğin, tüm zaman boyunca sabit bir sıcaklığı koruyabilirsiniz..

Ayrıca haftanın gününe veya saatlere göre belirli değerler ayarlamak mümkündür. Kiracılar gün boyunca dairede değilse, şu anda rahat bir mikro iklim oluşturmak gerekli değildir. Termal kafayı programlamak yeterlidir ve belirli bir süre sonra odadaki hava ayarlanan sıcaklığa kadar ısınacaktır..

Bundan, elektronik bir termal kafa yardımıyla, konfor seviyesini korurken ısıtmadan tasarruf edebilirsiniz..

Kullanılan sıcaklık ajanına bağlı olarak, ısıtma radyatöründeki sıcaklık kontrolörleri iki tipe ayrılır:

Bu temelde bir cihaz seçerken, her iki seçeneğin de yeterince yüksek bir kalite seviyesine, sıcaklık değişikliklerine neredeyse aynı reaksiyon hızına sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda, bir sıvı termostatın üretimi daha basittir ve menzil daha geniştir..

Ana seçim kriteri cihazın destekleyebileceği sıcaklık aralığı olmalıdır. Çoğu durumda, bunlar küçük sapmalarla +6 ila +26 derece arasındaki değerlerdir. Bu arada, termal başlığın maliyeti, boyutu, görünümü ve bağlantı yöntemi, aralığın genişliğine bağlıdır..

Termostatların sınıflandırılması

Ayırt edilebilecek birkaç tip termostat vardır:

 • en basit seçenek mekanik ayardır. Bir örnek, yukarıda bahsedilen koni valfidir. Bu durumda ayar doğruluğu düşüktür;
 • otomatik cihazlarda, körüklerin deformasyonu nedeniyle (çalışma prensibi aşağıda tartışılmaktadır), soğutucu akımı otomatik olarak ayarlanır;
 • Elektronik kontrollü regülatörleri de belirtmekte fayda var. Bu durumda, bir kişinin ekranda çalışma modunu seçmesi veya odadaki istenen sıcaklığı ayarlaması yeterlidir. Gerisini otomasyon halledecek.

Ayrıca harici sıcaklık sensörlü bir cihaz grubu da seçebilirsiniz. Bu durumda, sensör, odadaki hava sıcaklığındaki değişikliklere daha uygun şekilde yanıt vermesini sağlayan regülatörden birkaç metre uzaklıkta bulunur..

Not!

Isıtma pilinin yeterince derin bir niş içine yerleştirildiği ve geleneksel bir termostatın odadaki hava sıcaklığındaki değişikliği tam olarak doğru bir şekilde takip etmediği durumlar için uzak bir sıcaklık sensörü en uygun çözümdür..

Isıtma biraz farklı bir şekilde düzenlenebilir. Sıcaklık sensörlü bir bloğu doğrudan odaya ve regülatörü kazan dairesine yerleştirirseniz, soğutucu akışkanın akış hızını ayarlamak yerine sıcaklığını değiştirebilirsiniz. Bu yaklaşım, büyük odaları ısıtırken mantıklıdır, çünkü tüm radyatörlerin ısı transferi aynı anda değişir..

Radyatörler için bazı termostatlar, sıcaklığı içeride değil, dışarıda kontrol edebilir. Bu, ısıtma sisteminin, oda sıcaklığının değişmesini beklemeden değişen hava koşullarına hızla tepki vermesini sağlar..

Geçmişte, sistemdeki soğutucunun sıcaklığını doğrudan izleyen cihazlar popülerdi (bunun için daldırma sensörleri kullanıldı). Artık bu tür düzenleyiciler modası geçmiş ve pratik olarak kullanılmamaktadır..

Termostatik vana nasıl çalışır?

Aküye termostat nasıl düzgün şekilde takılır

Bir odada sabit bir sıcaklığı korumak için tasarlanmış ilk radyatör termostatları, 1943 yılında, bu tür cihazların üretimi ve satışı için pazarda lider konuma sahip olan DANFOSS tarafından icat edildi. Bu nedenle yazımız, uzun yıllara dayanan tecrübesi şüphesiz olan DANFOSS firmasının materyal ve tavsiyelerine dayanacaktır..

Buluştan bu yana geçen yıllar boyunca, radyatörler için termostatlar değişti ve bildiğimiz hale geldi. Yapısal olarak, iki ana unsurdan oluşurlar: bir kilitleme mekanizması ile birbirine bağlanan bir valf ve bir termal kafa. Termal kafanın amacı, ortam sıcaklığını algılamak ve düzenlemek, aktüatör üzerinde hareket etmektir – valf, ayrıca ısıtıcıya giren soğutucu akışkanın akışını da engeller..

Bu kontrol yöntemine nicel denir, çünkü cihaz radyatöre geçen soğutucunun akış hızını etkiler. Başka bir yöntem daha var – niteliksel olanı, yardımıyla sistemdeki suyun sıcaklığı değişiyor. Bu, bir kazan dairesine veya ısıtma noktasına monte edilmiş bir sıcaklık kontrolörü (karıştırma ünitesi) tarafından gerçekleştirilir..

Termal kafanın çalışma prensibini anlamak için, bölümde gösterilen cihazın şemasını incelemeniz önerilir:

Aküye termostat nasıl düzgün şekilde takılır

Hücre gövdesinin içinde ısıya duyarlı bir ortamla dolu bir körük bulunur. İki çeşittir:

Sıvı körüklerin üretimi daha kolaydır, ancak hız açısından gaz körüğünden daha düşüktürler, bu nedenle ikincisi çok yaygındır. Yani hava sıcaklığı yükseldiğinde kapalı bir alandaki madde genleşir, körük genleşir ve valf gövdesine baskı yapar. Bu da, valfin akış alanını azaltan özel bir koni aşağı doğru hareket eder. Sonuç olarak, soğutucunun akış hızı azalır. Ortam havası soğutulduğunda her şey ters sırada olur, akan su miktarı maksimuma çıkar, termostatın çalışma prensibi budur..

Termostat kullanmanın faydaları

Modern termostatların birçok avantajı vardır. Bunlardan biri aşırı kullanım kolaylığıdır. Bu tür cihazların kurulumu ve daha fazla kullanımı kolaydır, bunu anlamak tamamen kolaydır. Modern cihazlar, en uygun ve konforlu iç ortamın yaratılmasına katkıda bulunur. Isıtmadan önemli ölçüde tasarruf etmenizi ve kaynakları mümkün olduğunca verimli kullanmanızı sağlarlar..

Isıtma radyatörü için termostat

Gerekli sıcaklığı korumanın ve rahat bir mikro iklim yaratmanın yanı sıra, ısı enerjisinden tasarruf etmek çok önemlidir. Bu nedenle, örneğin, merkezi ısıtma ile ısıtılan dairelerde, ek tasarruf için termostat ve ısı enerjisi sayacı takmak gerekir ve bireysel ısıtma durumunda, tüm tasarruflar miktarda bir azalmaya iner. Termostatlar yardımıyla elde edilen tüketilen enerjinin.

Isıtma radyatörü için termostat

Isıtma yalnızca planlama ve geliştirme aşamasındaysa, halihazırda yerleşik termostatlı radyatörler satın almak en iyisidir. Ancak hazır sistemlerde termostat takmak herhangi bir zorluk yaratmaz. Sadece çalışmaya başlamanız ve bunun için gerekli araçları hazırlamanız gerekiyor..

Termostat bağlantı seti

 1. Öğütücü, demir testeresi veya dekupaj testeresi.
 2. İngiliz anahtarı.
 3. Boru kaplinleri.
 4. Sıhhi tesisat macunu.

Gelecekte eksik eşyaları arayarak dikkatinizin dağılmaması için ihtiyacınız olan her şeyi önceden hazırlayın..

Termostatların avantajları ve dezavantajları

Radyatör için termostat nasıl seçilir ve kurulur

Termostatın montajı çok basittir. Bu incelemede sunulan kurulum şemalarını kullanmanızı tavsiye ederiz..

Kesinlikle, sıcaklık sensörünün daha fazla avantajı vardır:

 1. Kurulum ve yönetim kolaylığı. Minimum aletle, yardım ve özel beceriler olmadan mekanik bir cihazı monte etmek mümkündür. Mekanik ve araba modelleri için kontroller basittir: sıcaklık, bir çark döndürülerek veya bir düğmeye basılarak ayarlanır..
 2. Bir gaz sayacıyla birlikte bir termostat takın ve bu, kullanım maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltacaktır. Tahminlere göre, ortalama bir daire için bir termostat ve bir sayaç kurulumu, enerji tüketiminde %20’ye varan tasarruf sağlayabilir..
 3. Gelişmiş modeller, kazanı bir saat, bir gün ve hatta bir ay boyunca programlamanıza izin verir. Sıcaklık, ev sahiplerinin faaliyetlerine bağlı olarak ayarlanır..
 4. Sistem işletme maliyeti gerektirmez.

Ancak cihazın dezavantajları da yok değil:

 1. Karmaşık öğeler, uzman müdahalesi ve doğrulanmış kurulum gerektirir. Ve yüksek kaliteli bir otomatik programlayıcının maliyeti en az 300 $ olacak.
 2. Perdeler doğru sıcaklık okumasını engelleyebilir. İndirildiğinde, sensörün sıcaklık verilerini perdenin arkasından alması gerekecektir. Böyle bir durumda odaya bir mobil sensör yerleştirmek gerekir..
 3. Manuel valflerle ayarlanan sıcaklığın düşük doğruluğu ve her aküye manuel ayarlamanın zorluğu.
 4. Mekanik modellerin kurulumdan sonra ayarlanması gerekir. Eleman yanlış monte edilirse, sıcaklık kontrolü ihlal edilir.

Isı transferini ayarlama ihtiyacı

Isıtma radyatörlerinin ayarlanmasının gerekmesinin iki nedeni vardır:

 1. Evinizi ısıtmanın maliyetini azaltmak. Doğru, çok katlı bir binada bulunan bir dairede, yalnızca ortak bir ev ısı sayacı varsa, ödeme miktarını azaltmak mümkündür. Özel bir evde, otomatik bir kazanın kurulması durumunda, regülatörlerin kurulmasının gerekli olması olası değildir. Tasarruf miktarı önemli olacak.
 2. Tesislerde istenen sıcaklık rejimini koruma ihtiyacının varlığı. Örneğin, bir odada 17 santigrat derece, diğerinde – 25 derece olabilir. Bunu yapmak için, termal kafaya uygun sayıları ayarlamanız veya vanayı kapatmanız gerekir..

Gaz veya sıvı termostatlar

Gaz dolgulu ve sıvı dolgulu körükler arasındaki fark nedir? Bir fark var ve satın alırken bunu bilmek daha iyi olurdu!

 1. Gaz cihazlarının uzun bir servis ömrü vardır – yaklaşık 20 yıl. Aynı zamanda, gaz, ekipman üzerinde aşırı keskin yüklere neden olmayan sıcaklık değişikliklerine çok düzgün tepki verir..
 2. Aksine, sıvı olanlar hızlı çalışır, bu da çalışan parçaların aşınması üzerinde biraz daha güçlü bir etkiye sahiptir, ancak sıcaklıktaki bir düşüşe veya artışa hızlı bir şekilde yanıt vermenizi sağlar. Gazdan daha doğru çalışırlar.
 3. Sıvı termostatlarda sensör uzak veya yerleşik olabilir. Yerleşik ise, radyatör ve borulardan gelen konveksiyon akışlarının etkisini azaltmak için cihaz yatay bir konuma yerleştirilir..
 4. Cihaz, ısı transferini etkileyen kalın perdelerle kapatıldığında, termostat dikey olarak yerleştirildiğinde, radyatör derin bir duvar nişine veya pencere eşiğine çok yakın monte edildiğinde uzak tip sensörlerin takılması tavsiye edilir.

Etki faktörleri

Aşağıdaki faktörler odadaki sıcaklığı ve dolayısıyla mekanik termostatın çalışmasını etkileyebilir:

 • Dışarı sıcaklığı.
 • Havalandırma veya taslak.
 • Güneş ışığı.
 • Ek soğuk veya ısı kaynakları (buzdolabı, sıcak su boruları, elektrikli ısıtıcılar vb.).

Özelleştirme kuralları

Rahat bir sıcaklığın korunması, pille çalışan termostatların nasıl çalıştığına ve doğru ayara bağlıdır. Bu süreç aşağıdaki eylemleri içerir:

 • Isıtmayı açın ve odanın kapısını kapatın.
 • Sıcaklık kontrolünün yapılması planlanan yerde bir termometre kurulur..
 • Soğutucu akışını tamamen açarak regülatör düğmesini durana kadar sola çevirin.
 • Sıcaklık değeri 5-6 puan yükselene kadar bekleyin.
 • Kafayı en sağ konuma çevirin, böylece soğutma sıvısı akışını engelleyin. Bu, odadaki havanın kademeli olarak soğumasına yol açmalıdır..
 • Odada rahat bir sıcaklık sağlandığında vanayı açmaya başlarlar. Kafa, kasa ısınana ve soğutma sıvısı ses çıkarmaya başlayana kadar çevrilir. Sıcaklık rahat bir değere ulaştığı için termal başlığı bu konumda bırakabilirsiniz. Tüketicinin rahatlığı için, çoğu cihaz, ayarlar ve sonraki işlemler sırasında gezinebileceğiniz bir dijital teraziye sahiptir..

Termostatın ayarlanması karmaşık bir işlem olarak adlandırılamaz, bu nedenle belirli koşullara göre bağımsız olarak kalibre edebilirsiniz. Çoğu durumda, bazı modellerde bazı istisnalar olmasına rağmen, bu prosedür standart bir şema izler. Pil üzerine regülatörün nasıl takılacağını ürün pasaportundan öğrenebilirsiniz..

Merkezi ısıtma sisteminin dengelenmesi

Isıtma şebekesinin normal çalışması sırasında tüm radyatörler aynı ısıyı almalıdır. Ancak, ısıtma pillerinin uygun şekilde dengelenmemesi durumunda, devrenin başında radyatörler çok sıcak olacak ve sonunda zar zor ısınacaktır..Isıtma piline termostat nasıl kurulur

Bu sorunu nasıl çözebileceğinizi görelim. Sistemdeki akışkan akışını kontrol etmek için her bir ısıtıcıya çift ayar vanası takmak gerekir. Ayrıca vanaların zincirin başlangıcındaki kısmı kapalı ise daha düzgün olacak olan sıcak suyun dağılımını sağlamak mümkündür..

Sistemi düzgün bir şekilde dengelemek için ısıtmayı kapatmak, suyu soğumaya bırakmak ve tüm akülerdeki vanaları açmak gerekir. Bunu yapmak için kapakları onlardan çıkarın ve pense ile açın..

Ardından, ısıtmayı bağlarlar ve devredeki ilk aküye giderler, düzenlerler ve ardından dönüşümlü olarak diğerlerini dengelerler.

Sıralamayı bilmiyorlarsa sistem açıldığında ısınmalarına dikkat ederler.

Bu önemli! Radyatörler için termometreler, dönüş ve besleme borularına monte edilmiştir. Vanayı kapatın ve ardından termometre okumaları arasında 10 °C (Fahrenheit 20 °C) fark oluşana kadar kademeli olarak yeniden açın.

Aynısı, belirli bir devreye dahil olan tüm radyatörler için de tekrarlanır. Sonuç, dengeli ve verimli bir ısıtma sistemidir..

Son pildeki valf tamamen açıksa şaşırmayın, çünkü odanın iyi ısıtılması için tüm sistemin düzgün çalışması (ısıtılması) gereklidir..

Isıtma sisteminin verimli çalışması ve odanın yüksek kalitede ısıtılması için devrenin çalışmasını dengelemek gerekir. Bunu yapmak için, bu görevi hızlı ve verimli bir şekilde yerine getirecek uzmanları davet etmek daha iyidir ve her şeyi kendiniz yapmak istiyorsanız, ancak ısıtma pillerini nasıl doğru şekilde ayarlayacağınızı bilmiyorsanız, talimatları ve işin nüanslarını okuyun..

 • Bimetalik ısıtma radyatörleri: ısı dünyasında yeni bir kelime
 • Yer tipi radyatör – modern yaşam alanı tasarımına doğru bir adım
 • Diğer ev ısıtma sistemlerinden su ısıtmalı bir zemin cihazı arasındaki temel farklar
 • Kurulum sırasında sıcak su zemini için paspaslar nasıl doğru şekilde kullanılır

Mekanik termostat ayar yöntemi

Montajdan sonra mekanik modellerin doğru şekilde kurulması önemlidir. Bunu yapmak için, odadaki pencereleri, kapıları, ışık ve ısı kaybını minimuma indirecek şekilde kapatmanız gerekir, bu da ısıtma sisteminin daha doğru bir sonucunu verecektir..

Odaya bir termometre yerleştirilir, ardından vana tamamen geri çevrilir. Bu konumda soğutma sıvısı radyatörü tamamen dolduracak, yani cihazın ısı transferi maksimum olacaktır. Bir süre sonra, elde edilen sıcaklığı sabitlemek gerekir..

Ardından, kafayı tamamen ters yöne çevirmeniz gerekir. Sıcaklık düşmeye başlayacak. Termometre oda için en uygun değerleri gösterdiğinde, su sesi duyulana ve keskin bir ısınma meydana gelene kadar vana açılmaya başlar. Bu durumda, pozisyonu sabitleyerek başın dönüşü durdurulur..

Termostat Kurulum ve Ayar Kılavuzu

Elinizde tanıdık bir tesisatçı yoksa, kurulumu kendiniz yapmanız gerekecek, o kadar da zor değil..

Kurulum talimatları şöyle görünür:

 • baypas yoksa, ısıtma sistemini bir süreliğine kapatmanız ve sistemdeki suyu boşaltmanız gerekecektir. Bir baypas ile her şey çok daha kolay olacak – sadece pili işten kapatmanız ve yüklemeye başlayabilirsiniz;

Kurulum seçeneklerinden biri

 • boru tesisatı, termostata ek olarak 2 küresel vana içerir (soğutucu akımını kapatmak için bunlara ihtiyaç duyulacaktır);
 • bir baypas kurmayı planlıyorsanız, gerekli uzunlukta bir boru stoklamanız gerekir..

Aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 • ilk olarak, odadaki tüm kapı ve pencereleri kapatmanız ve genellikle hava değişimini minimuma indirmeniz gerekir (varsa davlumbazı kapatın);
 • daha sonra vana tamamen açılır ve soğutma sıvısı radyatöre sorunsuz bir şekilde girer, oda ısınana kadar beklemeniz gerekir (sıcaklık gerekenden biraz daha yüksek olmalıdır);
 • bundan sonra termostat kapanır, yani vana tamamen sola döner, oda kabul edilebilir bir sıcaklığa soğuyana kadar beklemeniz gerekir;
 • şimdi sadece odadaki sıcaklığı elde edilen seviyede sabitlemek için kalır. Bunun için vana, suyun mırıltısı duyulana ve ısınmaya başlayana kadar yavaşça açılır. Bu kendin yap ayarında tamamlanmış sayılabilir..

Termostatların etkinliği hakkında

Piyasada birçok model var, ancak çoğunun etkinliği karşılaştırılabilir. Ortalama olarak, kontrolsüz ısıtmaya kıyasla tasarruf, sezon başına yaklaşık %15-20’dir. Kışın sıcaklık aralığı yeterince büyükse, tasarruf% 25-30’a ulaşabilir..

Maliyete gelince, üreticiye bağlı olarak yaklaşık 400-700 ruble için yüksek kaliteli bir termostat satın alınabilir. Bu durumda, DiaNorm, Arbonia, Ferroli, vb. Gibi hemen hemen tüm tanınmış üreticilerin radyatör vanalarıyla uyumluluk garanti edilir..

Özetleme

Bir termostat kullanmak, ısıtma sisteminizin verimliliğini artırmanın harika bir yoludur. Aynı zamanda, verimlilikteki artış, soğutucunun sıcaklığı odanın normal ısıtılması için yetersizse, bireysel radyatörlerin çalışmasının esnek bir şekilde ayarlanması olasılığı olarak anlaşılmaktadır, o zaman regülatör yardımcı olmayacaktır. Bu tür cihazların popülaritesi sadece düşük fiyattan değil, aynı zamanda kurulum kolaylığından da kaynaklanmaktadır..

Video, geniş sıcaklık kontrol seçeneklerine ve çeşitli çalışma modlarına sahip bir pil için bir termostat takma ve yapılandırma örneğini gösterir..

Isıtma radyatörleri için bir termostat nasıl seçilir

Sovyet sonrası alan ülkelerinde, enerji kaynaklarının% 40’ına kadarı binaların ısıtılması ve havalandırılması için harcanmaktadır, bu, gelişmiş Avrupa ülkelerinden birkaç kat daha fazladır. Enerji tasarrufu konusu, özellikle enerji kaynaklarının maliyetindeki sürekli artış zemininde, her zamankinden daha akut. Evde termal enerji tasarrufu yapmanızı sağlayan cihazlardan biri, kurulumu ısı tüketimini %20’ye kadar azaltabilen pil için bir termostattır. Ancak bunun için ısıtma sistemi için doğru regülatörleri seçmek ve bu makalede tartışılacak olan kurulumlarını yapmak gerekir..

Bir termostat seçmek için ana kriterler

Piyasada satılan regülatörlerin çoğu, ısıtma borusuna monte edilen aynı valf tasarımına sahiptir. Bir cihaz seçerken bilmeniz gereken temel farklılıklar, ayar şekli ve körüğün cihazıdır. Bu nedenle, satın alırken termostatın ana parametreleri şöyle olacaktır:

 • regülatör tipi: mekanik, elektronik elektromekanik;
 • koşullu bölümün çapı;
 • diğer ekipmanlarla maliyet ve uyumluluk;
 • doğruluk ve ayar kolaylığı;
 • boyutlar;
 • cihazın görünümü;
 • periyodik pil değiştirme ihtiyacı.

Mekanik cihazlar ucuz, güvenilir ve dayanıklıdır, ancak hassas ayar sürecini karmaşıklaştırırlar. Elektronik kontrolörler hassastır, kullanımı kolaydır, ancak pahalıdır ve güç kaynaklarının değiştirilmesini gerektirir. Yarı elektronik – yüksek düzeyde doğruluk ve güvenilirliğe sahip, ancak artan genel boyutlara ve ayrı olarak monte edilmiş bir sensöre sahip orta fiyat seçeneği.

Termostat çeşitleri ve seçimi

Tasarım gereği radyatör vanaları 3 gruba ayrılır:

 • Düz;
 • köşe;
 • ısıtma cihazlarını bağlamak için bir kulaklığın parçası olarak.

açı ve düz valf

Düz ve açılı termostatlarla her şey anlaşılırsa, kulaklık ayrı söylenmelidir. Bir bataryaya aynı anda bir termostat takmanıza ve onu doğrudan zeminden çıkan borulara bağlamanıza olanak tanır. Böyle bir kulaklığın fiyatı geleneksel boru gömleklerinden daha fazla çıkacak olsa da, böyle bir bağlantı estetik açıdan çok daha hoş görünecektir..

Pil bağlantı kiti

Dahili termostatlı radyatör bağlantılı kulaklık

Isıtma sirkülasyon pompalı iki borulu sistemler için, listelenen vanalardan herhangi biri uygundur, tek soru ısıtıcının nasıl bağlanacağıdır ve teknik açıdan hepsi aynıdır. Başka bir şey tek borulu bir devredir, çünkü selenin artan akış bölümüne sahip özel bir akü sıcaklık regülatörü satın almak daha iyidir. Bu tür termostatlar, şemada açıkça görüldüğü gibi daha az hidrolik dirence sahiptir:

Termal vananın kesit görünümü

Valflere ek olarak, piller için termal kafaları da seçmelisiniz ve işte hemen bir öneri: valf ve başlık aynı üreticiden olmalı ve eşleşen dişler aynı olmalıdır. Standart valf dişleri M28 ve M30’dur. Genel olarak, kafa tasarımlarının seçimi çok geniş değildir – yerleşik körüklü olağan elemanların yanı sıra, elektronik kontrol üniteli ve ekranlı ürünler de vardır. Bu termostatlar programlanabilir ve gün boyunca farklı oda sıcaklıklarını koruyacak şekilde yapılandırılabilir..

Tavsiye. Programlanabilir bir termostatik kafa seçerken pil veya şebeke gücüne ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Termostatın doğru çalışması için gücün varlığını izlemeniz gerekecektir..

Programlanabilir regülatör

Isıtma cihazlarının ekranların arkasına yerleştirilmesinin planlandığı veya odanın pencerelerinin kalın perdelerle kaplanması gerektiği durumlarda, geleneksel termo elemanlar doğru çalışmayabilir. Radyatör alanındaki zayıf hava hareketi nedeniyle ekranın arkasındaki ve önündeki sıcaklık birkaç derece farklılık gösterebilir, bu nedenle termostata ek olarak kılcal borulu harici bir sensör satın almalısınız..

Ekranın arkasındaki sensör, doğru oda sıcaklığına odaklanarak bir kılcal boru vasıtasıyla termostatı kontrol edecektir. Ayrıca bir kılcal boru ile bağlanan bir uzak regülatör şeklinde daha gelişmiş bir versiyon da vardır. Ancak burada daha dikkatli olmanız gerekir: tüm vanalar bu tür termal kafalar için uygun değildir, bu nedenle bir termostat seçerken satıcıya danışmanız gerekir..

Kafa çeşitleri

Son olarak, radyatör vanası üreticileri hakkında birkaç söz. Birçoğu var, özellikle de kalitesi şüpheli olan Çinliler. Aşağıdaki markaların termostatlarının kullanılması kesinlikle tavsiye edilir, güvenilirlikleri şüphe götürmez:

 • DANFOSS;
 • HERZ ARMATÜR;
 • OVENTROP.

Tavsiye. Evinizdeki tüm radyatörlere termostat satın almamalı veya kurmamalısınız. Kural şudur: Normal düzenlemeyi sağlamak için, her odada yalnızca toplam kapasitesi toplamın %50’si veya daha fazlası olan pilleri termostatlarla donatmak gerekir. Basit bir deyişle: odadaki 2 ısıtıcı ile, vana birine (daha büyük), 3 – iki radyatöre vb..

Küresel Vanalar

Valfler ucuzdur, ancak aynı zamanda etkisiz düzenleme cihazlarıdır. Küresel vanalar genellikle su akışının düzenlendiği radyatörün girişine monte edilir..

Ancak bu ekipmanın aynı zamanda farklı bir işlevi vardır – kapatma vanaları. Valfler, sistemdeki soğutucu akışını tamamen kesmek için kullanılır. Örneğin bir ısıtıcı sızıntısı durumunda, radyatör giriş ve çıkışında bulunan küresel vanalar, ısı beslemesini durdurmadan ve sıvıyı boşaltmadan onarım yapılmasına olanak sağlar..

Küresel vanalar apartmandaki ısıtma pillerini düzenlemez. Sadece iki pozisyonları var – tamamen kapalı ve açık. Ara konum sadece zarar getirir.

Isıtma radyatörü için termostat

Gerçek şu ki, böyle bir musluğun içinde, normal konumda tehdit edilmeyen, ancak diğer tüm durumlarda, soğutucuda bulunan katı parçacıklar onu öğütür ve ondan parçalar kopar. Sonuç olarak, musluk sızdırmaz olmayacak ve “kapalı” konumda, bir cihaz sızıntısı durumunda büyük sıkıntılarla dolu olan bataryaya su akmaya devam edecektir..

Mülk sahiplerinden biri radyatörleri küresel vana kullanarak yönetmek için her şeyi yapmaya karar verdiyse, bunların doğru şekilde monte edilmesi gerektiği unutulmamalıdır..

Bu yöntem genellikle apartmanlarda kullanılmaktadır. Kablolama tek borulu dikey ise, odaya tavandan bir sıcak su borusu girer ve ona bir radyatör bağlanır (okuyun: “Bir apartmanda ısıtma pillerinin doğru ayarlanması – evde konfor ve para tasarrufu”). Boru hattı, cihazın ikinci girişini terk eder ve zeminden alt odaya geçer..

Bu durumda, baypas kurulumu zorunlu olduğundan vanaları doğru şekilde takmak gerekir. Radyatöre giden sıvı akışı kapatıldığında, soğutma sıvısının ortak ev sisteminde dolaşmaya devam etmesi için baypas borusu gereklidir..

Isıtma radyatörü için termostat

Bazı durumlarda, içinden geçen su miktarını değiştirmek ve böylece pilin ısı transferini ayarlamak için musluk baypas üzerinde bulunur. Isıtma sisteminin daha fazla güvenilirliğini sağlamak için en az üç musluk kurulur: ikisi radyatörde kesilecek ve normal şekilde çalışacak ve üçüncüsü düzenleyici hale gelecektir..

Ancak burada cihazların hangi konumda olduğunu unutmamalıyız. Aksi takdirde, yükselticiyi tamamen engelleyebilirsiniz ve hem apartmandaki soğuktan hem de komşular ve yönetim şirketinin temsilcileriyle hoş olmayan hesaplaşmalardan kaçınamazsınız..

Termal valf – yapısı, amacı, çeşitleri

Termostattaki bir valf, yapı olarak geleneksel bir valfe çok benzer. Soğutucunun akışı için lümeni açan / kapatan bir oturma yeri ve bir kapatma konisi vardır. Kalorifer radyatörünün sıcaklığı tam olarak şu şekilde düzenlenir: radyatörden geçen soğutma sıvısı miktarı ile.

Termostatik vananın kesit görünümü

Termostatik vananın kesit görünümü

Tek borulu ve iki borulu vana kabloları farklıdır. Valfin tek borulu sisteme karşı hidrolik direnci çok daha düşüktür (en az iki kat) – bu, onu dengelemenin tek yoludur. Valfleri karıştırmak mümkün değildir – ısınmayacaktır. Doğal sirkülasyonlu sistemler için tek borulu sistemler için vanalar uygundur. Kurulduğunda, hidrolik direnç elbette artar, ancak sistem çalışabilecektir..

Her valfte, soğutucunun hareketini gösteren bir ok bulunur. Kurulum sırasında, akış yönü ok ile çakışacak şekilde kurun..

Hangi malzemeler

Valf gövdesi, genellikle ek olarak koruyucu bir tabaka (nikel kaplama veya krom kaplama) ile kaplanmış, korozyona dayanıklı metallerden yapılmıştır. Şunlardan vanalar vardır:

 • bronz (nikel ve krom kaplama);
 • pirinç (bir nikel tabakası ile kaplanmış);
 • paslanmaz çelikten.

  Muhafazalar genellikle nikel veya krom kaplamalı pirinç veya bronzdur.

  Muhafazalar genellikle nikel veya nikel içeren pirinç veya bronzdur.

  krom kaplama

Paslanmaz çeliğin en iyi seçenek olduğu açıktır. Kimyasal olarak nötrdür, korozyona uğramaz, diğer metallerle reaksiyona girmez. Ancak bu tür vanaların maliyeti yüksektir ve bulunması zordur. Bronz ve pirinç vanalar hizmet ömrü açısından yaklaşık olarak aynıdır. Bu durumda önemli olan alaşımın kalitesidir ve tanınmış üreticiler bunu dikkatle izler. Bilinmeyene güvenip güvenmemek tartışmalı bir nokta, ancak takip edilmesi daha iyi olan bir nokta var. Akış yönünü belirtmek için gövde üzerinde bir ok bulunmalıdır. Orada değilse – sizden önce satın almamak daha iyi olan çok ucuz bir üründür..

Yürütme yoluyla

Radyatörler farklı şekillerde monte edildiğinden vanalar düz (düz) ve açılı olarak yapılır. Sisteminiz için daha iyi olacak türü seçin.

Düz (düz) valf ve açı

Düz (düz) valf ve açı

İsim / firma Hangi sistem için DN, mm Gövde malzemesi Çalışma basıncı Fiyat
Danfos, açısal RA-G, özelleştirilebilir tek boru 15 mm, 20 mm Nikel kaplamalı pirinç 10 bar 25-32 $
Danfos, düz RA-G, özelleştirilebilir tek boru 20 mm, 25 mm Nikel kaplamalı pirinç 10 bar 32 – 45 dolar
Danfos, açısal RA-N, özelleştirilebilir iki borulu 15 mm, 20 mm. 25 mm Nikel kaplamalı pirinç 10 bar 30 – 40 dolar
Danfos, düz RA-N yapılandırılabilir iki borulu 15 mm, 20 mm. 25 mm Nikel kaplamalı pirinç 10 bar 20-50 dolar
BROEN, sabit ayarlı düz iki borulu 15 mm, 20 mm Nikel kaplamalı pirinç 10 bar 8-15 $
BROEN, sabit ayarlı düz iki borulu 15 mm, 20 mm Nikel kaplamalı pirinç 10 bar 8-15 $
BROEN, köşe, özelleştirilebilir iki borulu 15 mm, 20 mm Nikel kaplamalı pirinç 10 bar 10-17 $
BROEN, köşe, özelleştirilebilir iki borulu 15 mm, 20 mm Nikel kaplamalı pirinç 10 bar 10-17 $
BROEN, sabit ayarlı düz tek boru 15 mm, 20 mm Nikel kaplamalı pirinç 10 bar 19-23 dolar
BROEN, açısal sabit ayar tek boru 15 mm, 20 mm Nikel kaplamalı pirinç 10 bar 19-22 dolar
OVENTROP, eksenel 1/2" Nikel kaplı pirinç, emaye 10 bar 140 $

Radyatör termostat çeşitleri

Kullanılan maddenin türü nedeniyle sıcaklık kontrolörleri:

 • sıvılar;
 • gaz dolu.

Radyatörler için sıvı termostatlar daha ucuzdur, ancak gazla doldurulmuş oda sıcaklığındaki değişikliklere daha hızlı tepki verir. Ek olarak, çalışmaları soğutucu sıcaklığına daha az bağımlıdır. Bunun nedeni, sıvıların aksine gazın cihazın üst kısmında, yani su ısıtma sisteminden daha uzakta birikmesidir. Sıcaklık kontrol yöntemi sayesinde bu cihazlar mekanik ve elektroniktir..

mekanik termostat

Bu cihaz elektriksiz çalışır. Çalışması, çalışma maddesinin genleşmesine ve büzülmesine dayanmaktadır. Mekanik termostat ucuzdur, bu yüzden çok popülerdir. Başlıca avantajları şunlardır:

 1. Düşük fiyat
 2. Elektrikten bağımsızlık (güç dalgalanmalarında sorun yaratmaz ve konut ve toplumsal hizmetlerin maliyetini artırmaz).
 3. Kullanım kolaylığı.

Tek dezavantajı, soğutma sıvısı akışının manuel olarak ayarlanmasıdır..

Böyle bir regülatör ile radyatöre su akışı insan müdahalesi olmadan kontrol edilir. Bir tutamak yerine, bir LCD ekran veya bir kontrol düğmesi ile donatılmıştır. Elektronik sıcaklık kontrol cihazının özellikleri:

 1. Bir saat kullanarak hava sıcaklığının ayarlanması (örneğin, gün boyunca evde kimsenin olmadığı, ısıtma minimum güçte çalışır ve sahipleri işten bir saat önce, hava rahat bir sıcaklığa kadar ısınır).
 2. Gündüz ve gece modları (günün saatine bağlı olarak farklı hava sıcaklıkları).

Termostatik eleman çeşitleri

İki tip termostatik eleman vardır:

 1. Dahili sensörlü termostatik eleman
 2. Uzak sensörlü termostatik eleman

Dahili sıcaklık sensörü

Yerleşik sensör, çevresinde serbest hava sirkülasyonu gerektirir. Bu, borunun ısıya maruz kalmasını önlemek içindir. İstenmeyen ısınmayı önlemek için sensör yatay olarak kurulur

uzak sensör

 • Uzak sıcaklık sensörü aşağıdaki durumlarda kullanılır:
 • Radyatör (sırasıyla termostat) bir niş içine monte edilmişse;
 • Regülatör, geniş bir pencere pervazından (22 cm’den fazla) 10 cm’den daha az bir mesafede bulunuyorsa;
 • 16 cm’den fazla radyatör derinliği ile;
 • Termostatik elemanın ekseni dikey konumda ise;
 • Radyatör karartma perdesi ile kapatılmışsa.

Bu ve diğer bazı durumlarda, yerleşik olan düzgün çalışamayacağından uzak bir sensör takmalısınız..

Sensör, radyatör muhafazasına dik olarak kurulmalıdır. Paralel kurulum durumunda, radyatörden yükselen sıcak havanın etkisi nedeniyle okumaları kaybolacağından.

Termostatik kafalar

Isıtma termostatları için üç tip termostatik eleman vardır – manuel, mekanik ve elektronik. Hepsi aynı işlevleri yerine getirir, ancak farklı şekillerde farklı konfor seviyeleri sağlar, farklı yeteneklere sahiptir..

mekanik düzenleme

Bu kontrol yöntemi, bazı zorluklarla ilişkilidir, çünkü bu tür termostatlar, radyatörlerin sıcaklığını otomatik modda tutar. Böyle bir termostatın temeli, yüksek bir termal genleşme katsayısına sahip bir gaz veya sıvı ile doldurulmuş elastik bir silindir şeklinde bir körüktür. Isınma, gaz veya sıvı, ayarlamanın gerçekleşmesi nedeniyle hacimde artmaya başlar.

Isıtma piline termostat nasıl kurulur

Mekanik termostatik kafalı bir ısıtma radyatörü için termostat cihazı

Körük, soğutucunun yolunu kapatan bir elemana bağlıdır. Körüklerdeki gaz veya sıvı ısınmadan önce mil serbest konumdadır ve maksimum miktarda soğutma sıvısı aküden geçer. Isındıkça, çubuğa aktarılan gaz veya sıvının hacmi artar, bu da geçiş açıklığını kapatmaya başlar ve soğutucu kaynağının hacmini azaltır. Madde soğudukça hacmi azalır ve çubuk ters yönde hareket etmeye başlar, açık deliği açar ve soğutucunun aküye büyük hacimlerde girmesine izin verir. Sonuç olarak, pil odadaki sıcaklığı artırarak yeniden ısınmaya başlar..

Gaz veya sıvı

Böyle bir cihazın varlığında, odadaki sıcaklık + – 1 ° C’de oldukça doğru bir şekilde korunur, ancak genel olarak delta, körükteki maddenin ne kadar inert olduğuna bağlıdır. Bir tür gaz veya sıvı ile doldurulabilir. Gazlar sıcaklık değişimlerine daha hızlı tepki verir, ancak teknolojik olarak üretilmesi daha zordur..

Sıvı veya gaz körük - çok fark yok

Sıvı veya gaz körük – çok fark yok

Akışkanlar hacimlerini biraz daha yavaş değiştirir, ancak üretilmesi daha kolaydır. Genel olarak, sıcaklığı koruma doğruluğundaki fark, fark edilmesi neredeyse imkansız olan yarım derece mertebesindedir. Sonuç olarak, radyatörleri ısıtmak için sunulan termostatların çoğu, sıvı körüklü termal kafalarla donatılmıştır..

Uzak sensörlü

Mekanik termostatik kafa, odaya yönlendirilecek şekilde kurulmalıdır. Bu şekilde sıcaklık daha doğru ölçülür. Oldukça iyi bir boyuta sahip olduklarından, bu kurulum yöntemi her zaman mümkün değildir. Bu durumlarda, harici sensörlü bir ısıtma radyatörü için bir termostat sağlayabilirsiniz. Sıcaklık sensörü, bir kılcal boru kullanılarak kafaya bağlanır. Hava sıcaklığını ölçmek için tercih ettiğiniz herhangi bir noktaya yerleştirilebilir..

Uzak sensörlü

Radyatörün ısı transferindeki tüm değişiklikler odadaki hava sıcaklığına bağlı olarak gerçekleşecektir. Bu çözümün tek dezavantajı, bu tür modellerin yüksek maliyetidir. Ancak sıcaklık daha doğru bir şekilde korunur.

İsim / Firma Ayar aralığı Çalışma sıcaklığı aralığı Kontrol tipi Fonksiyonlar / amaç Bağlantı tipi Fiyat
Danfoss yaşayan eko 6 °C ila 28 °C 0°C ila 40°C Elektronik programlanabilir RA VE M30X1.5 70 $
Gaz körüklü Danfoss RA 2994 6 °C ila 26 °C 0°C ila 40°C Mekanik Herhangi bir radyatör için klipsli 20 $
Danfoss RAW-K Sıvı Eleman 8°C ila 28°C 0°C ila 40°C Mekanik Çelik panel radyatörler için M30x1.5 20 $
Sıvı kulaklıklı Danfoss RAX 8°C ila 28°C 0°C ila 40°C Mekanik Tasarım radyatörler için beyaz, siyah, krom kaplama M30x1.5 25 $
HERZ H 1 7260 98, sıvı kulaklıklı 6 °C ila 28 °C Mekanik M30x1.5 11 $
Oventrop "Uni XH" sıvı telefon ile 7°C ila 28°C Mekanik sıfır işareti ile M30x1.5 18 $
Oventrop "tek CH" sıvı telefon ile 7°C ila 28°C Mekanik sıfır işareti olmadan M30x1.5 20 $

Elektronik

Bir ısıtma radyatörü için elektronik termostatın boyutu daha da büyüktür. Termostatik eleman daha da büyüktür. Elektronik doldurmaya ek olarak, içine iki pil de yerleştirilmiştir..

Pil elektronik termostatları büyüktür

Pil elektronik termostatları büyüktür

Bu durumda vanadaki milin hareketi bir mikroişlemci tarafından kontrol edilir. Bu modeller oldukça geniş bir ek işlev grubuna sahiptir. Örneğin, oda sıcaklığını saate göre ayarlama yeteneği. Onu kullanmak ne kadar moda? Doktorlar uzun zamandır serin bir odada uyumanın daha iyi olduğunu kanıtladılar. Bu nedenle, geceleri sıcaklığı daha düşük olarak programlayabilirsiniz ve sabahları uyanma zamanı geldiğinde daha yüksek olarak ayarlanabilir. Rahat.

Bu modellerin dezavantajı, büyüklükleri, pillerin deşarjını izleme ihtiyacı (birkaç yıllık çalışma için yeterli) ve yüksek fiyattır..

Termal kafalar şoklardan daha uygundur

Pil termostatı üç tipten biri olabilir:

Isıtma piline termostat nasıl kurulur Kruşçevlerin ısıtma sisteminin kurulumunda üç yollu mantar musluklar kullanıldı. Bağlantılardan biriyle jumper bağlantısına kuruldular.

Musluk kolunun konumuna bağlı olarak, su akışı radyatöre, jumper’a yönlendirildi veya tamamen kapatıldı.

Isıtma piline termostat nasıl kurulur İğneli jikle bir vidalı valfe benzer, ancak valf koniktir ve gövdenin bir parçasıdır.
Isıtma piline termostat nasıl kurulur Termal kafa, bir sıvı veya katı çalışma ortamının termal genleşmesi nedeniyle besleme hattının geçirgenliğini düzenler – yüksek bir termal genleşme katsayısına sahip bir malzeme.

Isıtıldığında, termal başlığın gövdesindeki körükler uzar ve astarın üzerine binen sapı uzatır. Soğutulduğunda, çubuk bir geri dönüş yayı ile orijinal konumuna geri döner.

Kol çıkarılmış haldeyken üç yollu vananın konumu yalnızca radyatörün, bölmenin ve yükselticinin ısıtılmasıyla belirlenebilir..

İlk tip termostat, rakip bir çözüm olarak kabul edilemez: piyasadan çoktan çıktı ve sadece 60’ların ortalarından önce inşa edilen evlerde bulunur..

Gaz kelebeği sadece manuel modda ayarlanır, odadaki sıcaklık 1-2 saatlik bir gecikmeyle değişir: önce, besleme hattından su akışı dengelenir, ardından radyatörün sıcaklığı yavaşça değişir ve ancak o zaman hava ısınmaya veya soğumaya başlar.

Isıtma piline termostat nasıl kurulur

Gaz kelebeğinin konumunu değiştirdikten sonra odadaki hava sıcaklığı 1-2 saat sonra sabitlenecektir..

Termal kafa, temel ayardan sonra (üzerinde ayarlanan hedef sıcaklık), odadaki iklimi tam otomatik modda tutar. Zamanında ayarlama sadece rahat bir sıcaklığı korumakla kalmaz, aynı zamanda ısıdan önemli ölçüde tasarruf sağlar. Özerk bir ısıtma sistemine sahip özel bir evde bunun gereksiz olmayacağını kabul edin..

Isıtma piline termostat nasıl kurulur

Otomatik termostat %40’a kadar ısı tasarrufu sağlar. Maliyeti, kurulum anından itibaren ilk ısıtma sezonunda kendini amorti edecektir..

Aküye termostat nasıl kurulur

İlk tavsiye, termal kafaları görünürdeki tüm ısıtıcılara yerleştirmemektir. Burada kural şudur: Aynı odadaki toplam gücü %50 veya daha fazla olan radyatörler yönetmeliğe tabi olmalıdır. Örneğin, odada 2 ısıtıcı olduğunda, 1 pil, gücü daha büyük olan bir termostat ile donatılmalıdır..

Tavsiye. Isıtma cihazları olarak dökme demir radyatörler kullanılıyorsa, mikro iklimin termostatik vanalar yardımıyla korunması etkisiz olacaktır. Gerçek şu ki, dökme demir pillerin çalışması çok ataletlidir, soğutucunun akışını engelledikten sonra uzun süre ısı yayarlar ve bunun tersi de uzun süre hızlanırlar. Vana montajı mantıklı değil, sadece zamanınızı ve paranızı boşa harcarsınız.

Cihazın ilk parçasının – vananın – radyatörü ısıtma sistemine bağlama anında besleme boru hattına monte edilmesi önerilir. Monte edilen sistemin kesilmesi gerektiğinde, besleme hattının sökülmesi gerekecektir. Bu, bağlantı çelik borularla yapılırsa bazı zorluklar getirecektir, boru kesme ve diş açma aletine ihtiyacınız olacaktır..

Termostat radyatöre takıldıktan sonra herhangi bir alet kullanılmadan termal başlık monte edilir. Sadece gövdelerdeki işaretleri hizalamak ve kafayı yumuşak bastırarak yuvaya sabitlemek yeterlidir. Kilitleme mekanizmasının tıklaması bir sinyal görevi görecektir..

Aküye termostat nasıl düzgün şekilde takılır

Vandalizm önleyici bir termostat takmak biraz daha zordur, bunun için 2 mm Alyen anahtarına ihtiyacınız vardır. Gerekli işaretleri şemada gösterildiği gibi hizalayarak, termal kafaya basmanız ve yanda bulunan sabitleme cıvatasını altıgen ile sıkmanız gerekir..

Aküye termostat nasıl düzgün şekilde takılır

Uzak sensör ve regülatörün montajı, duvarın iç kısımlardan ve mobilyalardan arındırılmış bir bölümüne, şemada gösterildiği gibi yerden 1,2-1,6 m yüksekliğe yerleştirilerek gerçekleştirilir:

Aküye termostat nasıl düzgün şekilde takılır

Önce montaj plakası dübellerle duvara sabitlenir ve ardından basit bir itme ile gövde üzerine oturtulur. Kılcal boru, plastik klipslerle duvara sabitlenir, kural olarak ürünle birlikte verilir..

Başlıklardaki standart sıcaklık kontrolüne ek olarak, termostat, çarkı döndürmenin imkansız olacağı maksimum ve minimum sınırlara ayarlanabilir. Bu amaçla ürünün arka tarafında limit pimleri bulunmaktadır. Bunlardan birini çıkarmanız ve sistemde hata ayıkladıktan sonra ilgili işaretin altındaki deliğe yerleştirmeniz gerekir:

Aküye termostat nasıl düzgün şekilde takılır

Isıtma sistemini dikkate alarak bir termostatın montajı. Şema, talimatlar, nüanslar

Termostatı doğrudan radyatöre kurmak en iyisidir – soğutma suyunun ısıtma sistemine sağlandığı yerde. Bataryadan çıkan sıcak hava akımlarının etkisini ortadan kaldırmak için cihaz, zeminden en az 0,8 m mesafede, tercihen yatay konumda yerleştirilmelidir. Termostatın bir niş içinde olmamasına, perde, ızgara vb. ile örtülmesine dikkat edilmelidir. Bütün bunlar cihazın doğru çalışmasını etkileyecektir. Bu nedenle, uygun koşulların sağlanması mümkün değilse, uzak sensörlü bir termostat seçmek daha iyidir..

Tek borulu bir ısıtma sisteminin sahipleri, özel bir boru – bir baypas kurmaya özen göstermelidir. Bu jumper, düz ve dönüş borularını birbirine bağlar, bu nedenle çap onlardan 1 beden daha küçük olmalıdır. Aksi takdirde termostat kurulum algoritması her sistem için aynıdır.

 1. İlgili yükselticiyi kapatın ve suyu radyatörlerden çıkarın.
 2. Yatay besleme borularını aküden küçük bir mesafede kesin.
 3. Radyatörden boruları ve kapatma vanalarını ayırın..
 4. Sapları yeni valf ve termostatın somunları ile akü tapalarına vidalayın. Isıtma sisteminden bağımsız olarak, cihaz üst boruya, vana alt boruya monte edilir. Aynı aşamada, bir baypas kurulmalıdır – gerekirse.
 5. Boruları monte edin, seçilen yere yerleştirin.
 6. Boruları yatay besleme borularına bağlayın.

  Isıtma radyatörü için termostat

  Şema: pil için termostatın bağlanması

Kendi elinizle bir bataryaya bir termostat nasıl düzgün şekilde kurulur

Cihazı konumlandırmak için özel bir beceri gerekmez. Sürecin en zor kısmı metal borulu bir sisteme baypas montajıdır. İkincisi ile ilgili sorunlarınız varsa, cihazı monte etmenize yardımcı olacak bir uzmanı davet etmelisiniz..

İş için ihtiyacınız olacak:

 • doğrudan cihaz;
 • vanaları kapat;
 • montajı için boru hattı kesimi, bağlantı elemanları veya kaynak;

  Radyatör için termostat nasıl seçilir ve kurulur

 • kalp ameliyati;
 • bir dizi anahtar;
 • çekme veya başka bir dolgu macunu.

Çalışmaya başlamadan önce, soğutma sıvısını boşalttığınızdan emin olun. Bunu yapmak için, ana borudan radyatöre giden boru kolundan sonra bulunan vanayı kapatmak yeterlidir..

Varsa alt musluğun açılması gerektiği unutulmamalıdır, aksi takdirde sıvı aküye sıkışacaktır..

Dikkat! Termostat sıcak mevsimlerde kurulmalıdır. Örneğin, yaz aylarında, ısıtma sezonunun başlamasından önce

Soğutucuyu boşaltarak, muslukların kurulumuna devam edin. Radyatörün yanındaki boru bölümünde hattı keserek dikey bir kesim yapılır. Ardından şunları yapın:

Kurulum ve ayar

Termostat, tüm kurallara uygun olarak ve bazı nüanslar dikkate alınarak kurulduğunda iyi çalışır. Etkin, dayanıklı ve doğru çalışması için, özellikle mekanik kontrol cihazları ise, başlangıçta ücretsiz erişim sağlamak gerekir. Otomatik termostatik eleman, perdeler veya radyatör perdeleri ile kapatılmamalıdır. Bundan, sıcaklık dalgalanmalarının analizinde hatalar olabilir.

Isıtma radyatörü için termostat

Termostatın doğrudan kurulumundan önce ısıtma sistemindeki tüm su boşaltılır. Bileşenleri unutmadan bağlantı için gerekli envanteri ve montaj kitini hazırlayın. Cihaz, radyatör panelinin konumuna dik olarak monte edilmelidir. Isı kaynağı akışının yönünün, termostatın ok yönü ile aynı olması gerektiğini hatırlamakta fayda var..

Isıtma radyatörü için termostat

Kurulumdan sonra termal başlığın konumu dikey ise, bu, körüğün doğru çalışmasını etkileyecektir. Ancak, bu nüansın uzak sensörlü veya harici kontrol ünitesi olan cihazlarla ilgisi yoktur. Termostatı güneş ışınlarının sürekli üzerine düşeceği bir yere monte etmeyin. Ayrıca, konumu termal radyasyonlu büyük ev aletlerinin yakınındaysa, cihazın çalışması her zaman doğru değildir. Aynı kural, odanın iç kısmının estetik çekiciliğini artırmak için nişlerin içini gizleyen gizli tip seçenekler için de geçerlidir..

Isıtma radyatörü için termostat

Isıtma radyatörü için termostat

Nasıl yapılır?

Isıtma bağlantısı sırasında apartmanda veya evde ısıtma yoksa termostatı tamamen açmak gerekir. Bu, valfin bükülmesini ve regülatörün tıkanmasını önleyecektir. Kurulum iki veya daha fazla katlı özel bir evde gerçekleştirilirse, ılık hava her zaman yükseldiğinden, çalışma yukarıdan başlar.

Sıcaklık dalgalanmalarının daha belirgin olduğu odaları dikkate almak da önemlidir. Bunlar arasında mutfak, güneşlenen odalar ve hanelerin sık sık toplandığı odalar yer alır.

Şema ne olursa olsun, termostat her zaman besleme borusuna monte edilir. Valf hazır olana kadar termal kafa paketten çıkarılmaz. Yatay borular aküden gerekli mesafede kesilir. Aküye daha önce bir musluk takılmışsa, bağlantısı kesilir. Valften somunlu sapları ve ayrıca kapatma elemanını sökün. Isıtma radyatörünün tapalarına sabitlenirler..

Isıtma radyatörü için termostat

Montajdan sonra boru tesisatı, seçilen konumda yükselticinin yatay borularına bağlanır. Valf, konumunun yatay olduğundan emin olarak akü girişine vidalanır. Önüne küresel vana monte etmek mümkündür.

Bu, gerekirse termostatın değiştirilmesini kolaylaştıracak, vanayı bir kapatma vanası olarak çalıştırırken önemli olan artan yükünü önleyecektir.

Valf, soğutucuyu besleyen hatta bağlanır.

Bundan sonra suyu açarlar, sistemi onunla doldururlar ve cihazı eski pillere takmanız gerektiğinde özellikle önemli olan bağlantıların sıkılığını kontrol ederler. Su sızıntısı veya sızıntısı olmamalıdır

Bu, ankraj noktaları sıkılarak ortadan kaldırılmalıdır. Vanayı gerektiği gibi önceden ayarlayın. Bunun için tutma halkası geri çekilir, ardından işaret gerekli bölme ile hizalanır. Bundan sonra yüzük kilitlenir..

Isıtma radyatörü için termostat

Isıtma radyatörü için termostat

Valfe bir termal kafa takmak için kalır. Bu durumda, bir rakor somunu veya mandallama mekanizması ile sabitlenebilir. Üretim malzemesi alüminyum veya çelik ise ve radyatör tasarımı bimetal ise, bataryaya bir termostat takmak mümkündür. Dökme demir olanlar, yüksek termal atalet ile karakterize edilir, bu nedenle bu tür piller için bu cihazları kurmanın bir anlamı yoktur..

Isıtma radyatörü için termostat

Isıtma radyatörü için termostat

Nasıl kurulur?

Sensörün çalışmasında karışıklığı önlemek için termostatın ayarlanması gerekiyorsa, belirli bir odada başlangıçta doğru koşulların yaratılması gerekir..

Çalışmayı aşağıdaki şemaya göre gerçekleştirebilirsiniz:

 • pencereleri, kapıları kapatın, mevcut klimaları veya fanları kapatın;
 • odaya bir termometre yerleştirilir;
 • soğutucuyu beslemek için valf tamamen açılır ve durana kadar sola döner;

  Isıtma radyatörü için termostat

 • 7-8 dakika sonra vana sonuna kadar sağa çevrilerek radyatör kapatılır;
 • düşen sıcaklık rahatlayana kadar bekleyin;
 • vanayı, soğutma sıvısının sesi açıkça duyuluncaya kadar, odanın sıcaklık arka planı için en rahat koşulları gösterene kadar sorunsuz bir şekilde açın;
 • valf bu konumda bırakılarak dönüş durdurulur;
 • konfor sıcaklığını değiştirmeniz gerekirse, termokafa regülatörünü kullanın..

Kurulum ve konfigürasyon

Aküye bir termostat satın almadan ve takmadan önce, ısıtıcınızın fabrikadan bir vana ile donatılmadığından emin olmanız gerekir. Bu, KERMI veya HEIMEIER gibi bazı üreticilerin çelik panel radyatörleri için geçerlidir. Onlar için sadece termostatik başlığın kendisini uygun bir dişle satın almanız ve ilgili sokete vidalamanız gerekir..

Seksiyonel çelik radyatör

Pillere kendi elinizle bir termostat kurmak ve kurmak size fazla zorluk çıkarmamalıdır. İşte bazı yönergeler:

 1. Vana her zaman sadece besleme borusuna takılır.
 2. Ürün veri sayfasında belirtilen akış yönüne uyun.
 3. Takarken, düğümün her zaman demonte edilebilmesi için Amerikalı kadınları kullanın..
 4. Valfin ve başlığın konumu ile en yakın yapılara olan mesafeler şemada belirtilmiştir:

Termostat, soğutma sıvısı akışının mekanik olarak bloke edilmesi işlevini sağlamıyorsa, radyatöre servis vermek için şemada gösterildiği gibi vananın önüne ek bir küresel vana takılmalıdır:

Ek bir dokunuşla şema

Kuruluma başlamadan önce ipuçları

Ek olarak, ekipmanı kurmadan önce size bazı faydalı ipuçları vermek istiyoruz:

 1. Üreticinin talimatlarını okuduğunuzdan emin olun, çünkü her cihazın kurulumu ve konfigürasyonu, hangisini bilmeden ekipmanı bozabileceğinizi bilmeden kendi özelliklerine sahip olabilir..
 2. Tüm bağlantıları iyice kapatın, parçalara zarar vermemek için somunları aşırı sıkmayın..
 3. Termostat gövdesindeki okların hangi yönü gösterdiğine bakın – sistemdeki soğutma sıvısının akış yönüne karşılık geleceklerdir..
 4. Kurulum tek borulu ısıtma sistemi ile yapılacaksa mutlaka bypass sağlayın, aksi takdirde termostatınız tüm işini alt üst edecektir..
 5. Termostatı doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak ve ev aletleri gibi diğer ısı kaynaklarına yakın olmayacak şekilde kurmak için bir yer seçin. Bu, aletlerin daha doğru çalışmasını sağlayacaktır. Taslaklar da onlar için kontrendikedir.
 6. En soğuk odalarda daha hassas oldukları için elektronik cihazları tercih edin..

Kurallar oldukça basittir, ancak buna rağmen, çok etkilidirler ve ısıtmadan tasarruf etmenize yardımcı olur, yalnızca düzenleyicilerin maliyetini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda zaman içinde onları artıya dönüştürür..

Termal kafa kurulumu

Eleman valf gövdesine iki şekilde sabitlenir – DANFOSS ürünlerinde olduğu gibi vida dişi veya basit geçme ile. Her durumda, önce valf kutusundan koruyucu kapağı çıkarmanız, ardından kafa kolunu “max” konumuna çevirmeniz ve tık sesi gelene kadar sokete sokmanız veya bir anahtarla (bağlantı dişli olduğunda) hafifçe sıkmanız gerekir. ). Termostat kafası normal şekilde dönüyorsa kurulum başarılıdır..

Kafa montaj prosedürü

Bazı üreticilerin valflerinin yanı sıra tüm kafaların bir ön ayar işlevi vardır. Bu, farklı modellerde farklı şekillerde uygulanan sıcaklık kontrol aralığının ileri bir sınırlamasıdır. Örneğin HERZ ARMATUREN termostat özel pimlerle sınırlandırılır, diğer ürünlerde kafayı belirli bir pozisyonda sabitleyen bir anahtar takılır..

Pimlerle ön ayar

Akü termostatının çalışma ayarı, ölçeklendirilmiş ve numaralar (işaretler) uygulanmış bir düğme ile gerçekleştirilir. Kural olarak, yumuşak ayar aralığı 16-28 ° C’dir ve “*” konumunda valf, buz çözme meydana gelmemesi için hava sıcaklığını 6-7 ° C’de tutacaktır..

Ayar ölçeğinin açıklaması

Sonuç olarak, termostatların dökme demir ısıtma cihazlarıyla uyumluluğu hakkında birkaç söz. Prensip olarak, kurulum için herhangi bir kontrendikasyon yoktur, ancak termostatların etkinliği konusunda şüpheler vardır. Dökme demir piller devasadır ve çok fazla su tutar ve bu nedenle eylemsizdir ve otomatik düzenlemeye gecikmeyle yanıt verir. Bu nedenle, beslemeye ve dengelemeye – dönüşte normal bir valf koymak tercih edilir..

Cihazın kurulumu

Ekipman kurulum süreci basittir, ancak bunu kendiniz yapmak istemiyorsanız, her zaman profesyonellerle iletişime geçebilirsiniz..

Isıtma radyatörü için termostat

Talimatlar:

 • Pili sistemden ayırın. Bunu yapmak için küresel vanayı veya kesme vanasını kapatın. Ardından aküdeki suyu boşaltın, radyatörü üfleyin.
 • Adaptörü çıkarın. Bunu yapmadan önce zemine sıvıyı emecek bir sürü bez koyun. Valf gövdesini ayarlanabilir bir anahtarla sabitleyin ve ikincisiyle somunu adaptör borusundan çıkarın. Ardından adaptörü cihaz gövdesinden çıkarın.

  Isıtma radyatörü için termostat

Kurulum yeri

 • Adaptörün takılması. Havşa somununu ve bileziği vidalayın. Bu durumda, ipliği önceden temizleyin ve bir kilitleme bandıyla sarın. Sarma, saat yönünde olmalı, 3-5 kez yapmalı, ardından bandı düzeltmelidir. Adaptörü, radyatörü ve köşe somunlarını bir araya getirin.
 • Yeni bir yaka takın. Bileziği ve kör somunu boruya takın. Tüm işlemler bir tornavida ile gerçekleştirilir..
 • Termostatın montajı. Cihazı ok yönünde sabitleyiniz. Regülatör ile valf arasındaki somunu gölgeleyin, ayarlı anahtar ile sabitleme yapılır. Aynı anda somunu sıkın. Tüm işlemleri dikkatlice yapın. Kurulumdan sonra, sabitlemenin sağlam olduğundan emin olun..
 • Pili suyla doldurun.

  Isıtma radyatörü için termostat

Vanalar ve musluklar

Bu tür bağlantı parçaları, kapatma cihazının ısı eşanjörünü temsil eder. Bu, musluk/vana istenilen yöne çevrilerek radyatörün ayarlanması anlamına gelir. Vanayı 90 ° durdurursanız, aküye su akışı artık akmayacaktır. Isıtıcının ısıtma seviyesini değiştirmek için kilitleme mekanizması yarım konuma ayarlanmıştır. Ancak, tüm bağlantı parçalarının böyle bir fırsatı yoktur. Bazı valfler bu konumda kısa bir süre sonra sızıntı yapabilir..

Isıtma radyatörü için termostat

Kapatma vanalarının takılması, ısıtma sistemini manuel olarak ayarlamanıza olanak tanır. Vana ucuzdur. Bu, bu tür bağlantı parçalarının ana avantajıdır. Ek olarak, kullanımı kolaydır ve mikro iklimi değiştirmek için özel bir bilgi gerekmez. Bununla birlikte, kilitleme mekanizmalarının dezavantajları vardır, örneğin, düşük bir verimlilik seviyesi ile karakterize edilirler. Pil soğutma hızı düşük.

Vanaları kapat

Küresel bir tasarım kullanılır. Her şeyden önce, muhafazayı soğutma sıvısı sızıntısından korumak için bunları bir ısıtma radyatörüne takmak gelenekseldir. Bu tip vanaların sadece iki konumu vardır: açık ve kapalı. Ana görevi, örneğin daireyi su basması riski varsa, böyle bir ihtiyaç ortaya çıkarsa akünün bağlantısını kesmektir. Bu nedenle radyatörün önündeki boruya stopcocks kesilir..

Isıtma radyatörü için termostat

Valf açık konumdaysa, soğutma sıvısı ısıtma sisteminde ve akünün içinde serbestçe dolaşır. Bu musluklar, oda sıcaksa kullanılır. Oda sıcaklığını düşürmek için zaman zaman pillerin bağlantısı kesilebilir..

Ancak küresel vanalar yarım konumda kurulmamalıdır. Uzun süreli çalışma ile küresel vananın bulunduğu bölgede sızıntı riski artar. Bunun nedeni, mekanizmanın içinde bulunan bilye şeklindeki kapatma elemanının kademeli olarak hasar görmesidir..

Manuel vanalar

Bu grup iki tip bağlantı elemanı içerir:

 1. İğne valfi. Avantajı, yarı kurulum olasılığıdır. Bu tür bağlantı parçaları herhangi bir uygun konuma yerleştirilebilir: soğutucunun radyatöre erişimini tamamen açar / kapatır, ısıtma cihazlarındaki su hacmini önemli ölçüde veya hafifçe azaltır. Bununla birlikte, iğneli valflerin bir dezavantajı da vardır. Bu nedenle, azaltılmış bir bant genişliği ile karakterize edilirler. Bu, bu tür vanaları taktıktan sonra, tamamen açık konumda bile, akü girişindeki borudaki soğutucu miktarının önemli ölçüde azalacağı anlamına gelir..
 2. Düzenleyici valfler. Pillerin ısıtma sıcaklığını değiştirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Artılar, kullanıcının takdirine bağlı olarak pozisyonu değiştirme yeteneğini içerir. Ayrıca, bu tür bağlantı parçaları güvenilirdir. Yapısal elemanlar dayanıklı metalden yapılmışsa valfi sık sık tamir etmeniz gerekmeyecektir. Vananın içinde bir kapatma konisi vardır. Kol farklı yönlerde döndürüldüğünde yükselir veya düşer, bu da akış alanında bir artışa / azalmaya katkıda bulunur..

  Isıtma radyatörü için termostat

  Isıtma radyatörü için termostat

çalışmak için gerekenler

Kendi elinizle bir ısıtma piline bir termostat takmak için ihtiyacınız olacak:

 • mekanik veya elektrikli termostat;
 • vanaları kapat;
 • tek borulu bir ısıtma devresinde bir baypas düzenlemek için bir parça boru ve bağlantı parçaları veya bir kaynak makinesi;
 • ayarlanabilir ve sıhhi anahtarlar.

Ek olarak, eklemleri kapatmak için yedekte ve özel bir macun stoklamanız gerekir..

Hazırlık faaliyetleri ve kurulum

radyatör baypası

Tek borulu bir ısıtma sisteminde, termostattan önce bir baypas kurulmalıdır.

Kuruluma devam etmeden önce, ısıtma sisteminden suyu veya diğer soğutma sıvısını boşaltmak gerekir. Bunu yapmak için, dairenin girişindeki muslukları ısıtma yükselticisinden kapatın..

Bu çalışma en iyi ısıtma mevsiminin henüz başlamadığı dönemde yapılır..

Tüm soğutma suyu boşaltıldıktan sonra, radyatörlere musluk takmaya devam edin. Bunu yapmak için, aküden kısa bir mesafede, yatay besleme boruları kesilir, ardından hat bölümleri radyatörden ayrılır. Ayrıca, iş sırası şöyle görünür:

 1. Malzemeye bağlı olarak, tek borulu bir ısıtma sisteminde besleme ve dönüş boru hatları arasına bir jumper kaynaklanır veya monte edilir..
 2. Somunlu sapları kesme vanasından ve termostattan çıkarın ve ısıtma radyatörünün tapalarına vidalayın..
 3. Kapatma ve termostatik cihazları bağlayın.
 4. Pil borularını birleştirin.
 5. Isıtma sistemi bir soğutucu ile doldurulur..

Isıtmayı açtıktan sonra, tüm alanlarda sızıntı olup olmadığını kontrol etmek ve gerekirse arızalı yerleri ortadan kaldırmak veya onarmak gerekir..

Termostatı kurarken, cihaz için uygun ayarların olasılığını düşündüğünüzden emin olun. Bunu yapmak için yeterli boş alan sağlayın ve ayar düğmesini doğru şekilde yönlendirin..

Enstrüman kurulum süreci

 1. Hazırlık, ısıtmayı etkileyen faktörlerin ortadan kaldırılmasından oluşur. Bunlara doğal ve yapay rüzgar sirkülasyonu, ek ısı kaynakları dahildir. Daha sonra cihazın yanına bir termometre yerleştirilir..
 2. Cihazın kafası saatin yönüne karşı döndürülerek tamamen açılır. Oda sıcaklığı normu birkaç derece aştığında, eleman orijinal konumuna geri döner..
 3. Sistem soğudukça, termometre okuması SNiP’de belirtilenle aynı olacaktır. Bu anda, valf açılır.
 4. Valf gövdesi ısındığında ve su sesi göründüğünde dönüş durdurulur. Bu adım kurulumu tamamlar.

Modern termostatların yerleşik bir ölçeği vardır. Cihazın oluşturması ve sürdürmesi gereken sıcaklığı ayarlar. Bu durumda düzeltme yapılabilir. Cihaz yanlış iklim yarattıysa yapılır..

Termostat için malzemeler

Üreticiler, metal korozyona dayanıklı olacak malzemelerden termostat üretirler. Ek olarak nikel veya krom ile kaplanabilir.

Isıtma piline termostat nasıl kurulur

Vanalar genellikle bronz, çelik (paslanmaz çelik) veya pirinçtir (nikel kaplamalı).

Isıtma piline termostat nasıl kurulur

Isıtma radyatörü için bir termostatın fiyatı, üretimde kullanılan malzemelere bağlıdır..

Isıtma piline termostat nasıl kurulur

Paslanmaz çelik seçeneği en iyi seçenek olarak kabul edilir. Paslanmaz çelik, korozyona uğramayan nötr bir metaldir..

Isıtma piline termostat nasıl kurulur

Ne yazık ki, bu tür malzemeler oldukça pahalıdır ve bulunması çok kolay değildir..

Isıtma piline termostat nasıl kurulur

Bronz veya pirinç parçalı termoregülatörler aynı işlevi görür ve maliyeti paslanmaz çeliğe göre daha uygundur..

Isıtma piline termostat nasıl kurulur

Termostat kurulum prosedürü

Isıtma radyatörleri için bir termostat takmak için önce besleme yükselticisini kapatın. Daha sonra ısıtma sisteminden su boşaltılır ve aşağıdaki sırayla gerçekleştirilen montaj çalışmasına başlanır:

 • radyatörden belirli bir mesafede yatay boru hatlarını kesin;
 • kesilmiş boru hattının yanı sıra daha önce kurulmuşsa vincin radyatörden bağlantısını kesin;
 • sapları somunlarla birlikte kesme vanasından ve termostat vanasından ayırın; ısıtma pilinin fişlerine sarılırlar;
 • daha sonra borular seçilen yere monte edilir ve kurulur;
 • daha sonra, kurulu boruları yükselticiden gelen yatay yerleştirilmiş boru borularına bağlayın.

Isıtma sistemleri iki tipe ayrılır: tek borulu ve iki borulu. Tek borulu bir ısıtma sisteminde, termostat bağlandığında, cihazın direkt ve dönüş bağlantılarını bağlayan bir jumper takarak radyatörün bağlantı şemasını değiştirmek gerekir..

Bypass olarak da adlandırılan bu atlama borusu, ısıtma pili bir termostat tarafından kapatıldığında soğutucunun çalışmasına izin verir. Böyle bir bağlantı şemasını uygularken, önce şekilde 3 ve 4 numaralı şekilde gösterilen vanaları kapatarak cihazı sökmek uygundur..

Aküye sıcaklık kontrol cihazı nasıl kurulur

Tek borulu bir sistemde ısıtma radyatörü termostatı için bağlantı şeması

Aküye sıcaklık kontrol cihazı nasıl kurulur

İki borulu bir ısıtma sisteminde radyatör sıcaklık kontrolörü için bağlantı şeması

Diyagramlar için efsane:

 1. ısıtma sisteminin besleme yükselticisi;
 2. Radyatör;
 3. termostat (otomatik veya manuel);
 4. alt valf;
 5. manuel veya otomatik havalandırma;
 6. tulum;
 7. ters yükseltici;
 8. fiş.

İki borulu bir ısıtma sisteminde, radyatöre soğutucu akışının düzenlenmesi, üst bağlantıya takılan ısıtma pillerinin radyatörünün sıcaklık regülatörü kullanılarak gerçekleştirilebilir..

Regülatörün takılması

Bir evdeki radyatöre termostat takma işlemi zor değildir, dilerseniz kendiniz yapabilirsiniz. Herhangi bir deneyiminiz veya arzunuz yoksa, her zaman profesyonel montajcılarla iletişime geçebilirsiniz..

Otomatik elektronik regülatör Danfoss Living Eco örneğini kullanarak bir radyatöre termostat takmak için video talimatları:

Pillerin yapıldığı metalden bağımsız olarak, eylem sırası aynı olacaktır, ilke hem alüminyum hem de bimetal radyatörler için aynıdır..

 • Adım 1 Radyatörü ısıtma sisteminden ayırın ve suyu tahliye edin.

  Bunu yapmak için, ortak borudan ısıtıcıya su beslemesini engelleyen küresel vanayı veya kesme vanasını kapatmanız gerekir..

  Suyu tahliye etmek için genellikle suyun sisteme girdiği noktada bulunan vanayı açmak gerekir. Tüm musluklar kapatılmalıdır. Suyu boşalttıktan sonra, havayı dışarı atmak için pilin boşaltılması gerekir..

 • Adım 2 Bağdaştırıcıyı çıkarma

 • İlk olarak, zemini çok sayıda havlu, dokuma peçete veya yumuşak kağıt, suyu hızlı ve iyi emen herhangi bir malzeme ile örtmeniz gerekir..

  Eski vananın gövdesi ayarlanabilir bir anahtarla sabitlenmelidir, bu sırada ikinci anahtarla boru üzerinde bulunan somunları ve radyatör gövdesine takılan adaptörü sökmeniz gerekir. Ardından adaptörü cihaz gövdesinden sökmeniz gerekir. Bazı durumlarda radyatöre entegre bir vana kullanmak gerekebilir..

 • Adım 3 Yeni bağdaştırıcıyı takma

  Aküye yeni adaptör takılır, rakor somunu ve bileziği vidalanır.

  İç dişleri temiz bir bezle temizlemek, ardından kilitleme bandıyla birkaç kez sarmak gerekir (sıhhi tesisat bölümünde satılan beyaz musluk bandı). Bir bant şeridi ile saat yönünde 3-5 tur sarın, bandın düz durduğundan emin olun, gerekirse düzeltin.

  Ardından adaptör, radyatör ve köşe somunları bağlanarak iyice sıkılır..

  Radyatör için termostat nasıl seçilir ve kurulur

  Bakır boruya yeni bir metal yaka seti ve kör somun takmak gerekir, eskileri sökülür. Yaka çıkarılamazsa, parçaları küçük bir tornavida ile dikkatlice kesilir ve ardından parçalara ayrılabilir. Direkt tornavida ve demir testeresi ve boru ile çalışmak zorunda kalacağınız için dikkatli olmalısınız..

Adım 5 Termostatı takma

Yeni termostatı gövdesindeki oklara göre takın. Bundan sonra, valf ayarlanabilir bir anahtarla sabitlenirken, regülatör ile valf arasında bulunan somunu sıkıca sıkmak gerekir. Bu sırada ikinci bir anahtar yardımıyla somun iyice sıkılır.

İpliklere zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Sıktıktan sonra bağlantının sıkılığını ve sıkılığını tekrar kontrol edin..

Adım 6 Radyatörü suyla doldurun, sızıntı olup olmadığını kontrol edin

Vanayı tekrar açın ve radyatörü suyla doldurun, tüm bileşenleri olası sızıntılara karşı dikkatlice inceleyin.

Kurulumu tamamladıktan sonra termostat üzerinde istenilen sıcaklığı ayarlayınız..

Genellikle oturma odaları veya geçiş alanları için regülatör tamamen açık bırakılır, yatak odaları için yarıya kadar kapatılabilir..

Evin farklı odalarında farklı termostat ayarları varsa, odaların kapılarını kapalı tutmalısınız, aksi takdirde cihaz odadaki hava sıcaklığını yanlış belirleyecek ve eşitlemeye çalışacaktır..

Bir kurulum yeri seçme

Sıcaklık rejimlerinde (mutfaklar, güneşli taraftaki odalar) sık sık değişiklik olan odalar için ve ayrıca sabit bir konforlu sıcaklığın (yatak odaları, çocuk odaları) sürekli olarak korunmasının gerekli olduğu odalar için düzenleyicilere ihtiyaç vardır..

Özel evlerde, alt katlardan yükselen sıcak hava biriktiği için ikinci katlara kontrol cihazları kurulmalıdır..

Belirli bir cihaz için kurulum yerinin seçimi, tipine ve radyatörün kendisinin konumuna göre belirlenir. Tipik olarak regülatör, radyatör girişi ile soğutucu besleme hattı arasına monte edilir..

Stopcocks, vanalar ve karışım termostatları için, odanın boşluğuna göre konumları önemli değildir, bu nedenle kurulum yeri yalnızca çalışma sırasında bunlara erişim kolaylığı ile belirlenir..

Isıtma piline termostat nasıl kurulur

Önünde açık alan olan pillere termostat takın

Dahili sıcaklık sensörlerine sahip otomatik termostatlar için, odadaki mekansal konumlarının konumu, işlevlerinin doğruluğu büyük ölçüde buna bağlı olduğundan, önemli bir rol oynar..

Bunun nedeni, regülatörün sıcaklık sensörünün en yakın çevredeki hava sıcaklığını ölçmesidir..

Sensör tarafından ölçülen sıcaklığın değeri, doğrudan güneş ışığı, cereyan, soğuk veya ısı yayan ek kaynaklardan (buzdolapları, çeşitli elektrikli cihazlar, vb.), ısıtma pilinin kendisi de dahil olmak üzere etkilenebilir..

Termostat için yer

Termostatik regülatörün çalışması şunlardan etkilenir:

 • doğrudan güneş ışığı;
 • pencerenin dışındaki hava sıcaklığı;
 • odadaki hava sirkülasyonu hızı;
 • ek ısı kaynakları.

Çok katlı özel evlerde termostatlar öncelikle üst katlara kurulur. Bunun nedeni, sıcak havanın yükselmesi ve binanın yüksekliği boyunca sıcaklık farkının artmasına katkıda bulunmasıdır..

Tek katlı binalarda, ısıtma ünitesine daha yakın yerleştirilmiş radyatörler daha yüksek önceliğe sahiptir..

En iyi seçenek, hattın besleme kısmına monte edilmiş yüksek hassasiyetli termostatlara sahip küçük kapasiteli radyatörlerin montajıdır. Tek koşul, ısıtma cihazlarının perde, panel veya ızgara ile kapatılmamasıdır. Aksi takdirde, uzak sensörlü bir termostata ihtiyacınız olacaktır..

Isıtma pillerinin termostatik sıcaklık kontrolörleri, ısıtma sisteminin besleme bölümüne doğrudan radyatörün önüne monte edilmiştir..

regülatör kontrolü

Termostat kontrolü türüne göre, üç tür cihaz vardır ve belirli bir oda için bir regülatör satın almanız gerekiyorsa bu da dikkate alınmalıdır:

 • Dahili sensörler ile.

Boyutları kompakttır ve yakınında havanın tamamen serbestçe dolaştığı radyatörlerle birlikte kullanılabilirler. Bu tür termostatlar, cereyana maruz kalmadıklarında pencereden yeterli uzaklıkta (22 cm veya daha fazla) doğru şekilde çalışırlar. Ayrı bir niş içinde bulunan radyatörlere kurulum için de satın alınabilirler..

 • Uzaktan Sensör Modelleri.

Isıtma cihazı ile odanın kendisi arasında önemli bir sıcaklık farkının olduğu odalarda radyatörlere monte edilirler. Ayrıca bu cihazlar, termostatı yatay olarak monte etmenin mümkün olmadığı durumlarda kullanılır. Sensör, ekteki kılavuza göre duvara takılır ve körüğe 2 metrelik bir kılcal boru ile bağlanır..

Bu tür termostatlara, sıcaklığı ayarlamak için cihaza erişimin zor olduğu durumlarda ihtiyaç duyulur..

Bazı üreticiler, sokakta bulunan bir sensörün okumalarına tepki veren daha da gelişmiş sistemlerin kullanılmasını önermektedir. Ancak bu tür modellerin maliyeti yüksektir ve bunları her radyatöre ayrı ayrı koymak gerekli değildir. Isıtma kazanına harici bir sensör bağlamak daha iyidir – bu şekilde daha verimli çalışacaktır..

Isıtma radyatörü için mekanik termostat

Termostatlar, ısı transfer devresinin en girişindeki radyatörlere kurulur. Regülatörleri hazır bir sisteme takarken, işin yapılması için talimatlar aşağıdaki gibi olacaktır:

1. Radyatörü, besleme ve dönüş borularından ayırarak sökün..

2. Soğutucuyu boşaltın (aynı zamanda iç boşlukları biriken tortudan durulamaya değer).

3. Regülatör gövdesini girişe vidalayın. Bu genellikle kauçuk contalar kullanılarak eşleştirilmiş bağlantı parçaları (Amerikan) ile hızlı açılan bir somun aracılığıyla yapılır..

4. Radyatöre giden su beslemesini tamamen kapatmak için bir kesme vanası takın. Acil bir durumda, arızalı bir radyatör hemen “kapatılabilir”.

5. Bu aşamada, daha önce devreye dahil edilmemişse, baypasın yerleştirilmesi tavsiye edilir..

6. Isıtma pilini bağladıktan sonra, bağlantıların sıkılığını izleyerek genel sisteme geri bağlayın..

7. İşin sonunda, termostat gövdesine bir mil ile bir termal kafa yerleştirilir ve tık sesi gelene kadar bastırılır..

8. Vandalizme karşı dayanıklı bir cihaz almaya karar verirseniz, kafayı ayrıca özel bir cıvata ile sabitlemeniz gerekecektir (2 mm imbus anahtarına ihtiyacınız olacaktır).

Termostatlı radyatör monte edildiğinde, tüm pencereleri ve kapıları kapatmanız ve cihazı yapılandırmanız gerekir. Termostatın doğru çalışmasını sağlamak için üreticinin talimatlarına göre ayarlayın..

Isıtma radyatörü termostatının çalışma prensibi (video)

Termostat ayarı. Profesyonel öneriler

Termostatın uzun süre ve doğru çalışması için kurulumundan hemen sonra ayar yapılır..

Termostatı ayarlama adımları:

 1. Odadaki kapı ve pencereleri kapatın, termometreyi istediğiniz seviyeye ayarlayın.
 2. Termostatın düğmesini durana kadar sola çevirin, böylece sıcak suya tam erişim sağlayın.
 3. Sıcaklık 5-6 santigrat derece yükselene kadar bekleyin.
 4. Vanayı tamamen ters yönde (sağa) çevirin. Oda yavaş yavaş soğuyacak.
 5. Sıcaklık optimum seviyeye ulaşır ulaşmaz valf yumuşak bir şekilde sola çevrilir. Pil ses çıkardığında ve gövdesi ısındığında, rahat bir ısıtma seviyesi sağlayacak olan termal başlığın bu konumu olduğu için dönüşü durdurabilirsiniz..

Termostat ayar prosedürü, cihazı kalibre etmenize olanak sağlar. Hemen hemen tüm cihazlar için aynıdır. Bazı termostatların kalibrasyonu, cihazın pasaportunda ayrıntılı olarak bulunabilen farklı bir şemaya göre gerçekleştirilir..

Bu nedenle, sıcaklık kontrolörlü ısıtma radyatörleri, özellikle özel evler için pratik ve ekonomiktir. Termostatların kurulumu kolaydır, ek bakım maliyeti gerektirmez, konforlu bir iç mekan iklimi yaratır ve ısıtma için harcanan paradan tasarruf sağlar..

Sık kurulum hataları

En yaygın hata, kafanın radyatörün üstündeki valfin üzerindeki dikey konumudur. Birçok kullanıcı bu yöntemi estetik ve kullanışlı bulmaktadır. Ancak bu, elemanın çalışmasını olumsuz yönde etkiler. Gerçek şu ki, borudan yükselen sıcak hava kafayı ısıtır – bu yerdeki sıcaklık odadakinden çok daha yüksek olur. Cihaz bunu konfor düzeyini aşıyor olarak algılar, odanın sıcak olduğuna karar verir ve radyatörü kapatır. Sonuç olarak, oda ısıtılmayı durdurur..

Uygun olmayan kurulum yerleri, hava sıcaklığının ortalama oda sıcaklığından çok farklı olduğu alanları da içerir. Örneğin, radyatör bir niş içine gizlenmiştir ve oraya bir termal kafa monte edilmiştir. Kapalı bir alandaki ısıya tepki verir ve radyatörü kapatır. Aynı şey, vana pencere pervazının derinliklerine yerleştirilmişse, doğrudan güneş ışığı altındaysa, karartma perdeleri, mobilyalar vb. ile kapatılmışsa olur. Diğer bir yanlış seçenek ise, soğuk hava akışının altına giren bir yere, örneğin genellikle cereyan olan bir pencere açıklığının kenarına bir termostatik vana takmaktır. Bu durumda, cihaz odanın soğuk olduğunu “düşünecektir” – ısıtma sıcaklığı yükselecek ve odada dayanılmaz ısı başlayacaktır..

Gördüğünüz gibi, termal başlığın yanlış montaj yeri, kullanım noktasını pratik olarak ortadan kaldırıyor. Uzmanlara göre, yanlış kurulum yapmaktan ziyade vanayı radyatöre hiç koymamak daha iyidir..

Unutmayın: termostatik başlığın kurulum yeri, ortalama oda sıcaklığını yansıtacak şekilde olmalıdır. Ardından cihaz sıcaklığa doğru tepki verecek ve rahat bir mod koruyacaktır..

Doğru kurulum için adım adım talimatlar

Hazırlık çalışmaları

Genellikle, termal kafanın aküye montajı, yeni radyatörlerin montajı ile birlikte gerçekleştirilir. Bunu yapmak için yükselticiyi kapatmanız ve borularda kalan soğutma sıvısını bir kovaya boşaltmanız gerekir. Isıtma mevsimi dışında çalışmak en iyisidir..

Termal kafayı kurmak için bir yer seçme

Yukarıda bahsettiğimiz termostatik kafanın kurulumundaki hataları dikkate alarak, termostatik kafayı tam olarak nereye takmaya değmediği hakkında sonuçlar çıkarabiliriz. En iyi seçenekler nelerdir? Radyatörden gelen ısı akılarının üzerine düşmemesi ve yanlış sıcaklık algısına neden olabilecek faktörlerin etkilenmemesi önemlidir..

Aşağıdaki fotoğraflar, termostatik kafayı pillere doğru şekilde takmak için yaygın seçenekleri göstermektedir. Radyatörün üst kısmına monte edilmişse, sadece yatay olarak yerleştirilmelidir. Alt kısımda, ısıtılmış havanın güçlü ısı akışı olmadığından yatay ve dikey olarak monte edilebilir – yükselir.

1679_termostat

Diş açma boruları

Kafayı radyatöre sabitlemek için bağlantı noktalarındaki dişleri kesmek gerekir. Bunu yapmak için yükselticiden ve radyatörden gelen sileceklerde bir kalıp kullanılarak iplik kesilir..

Kafa montajı

Yükselticiden gelen sileceğin üzerine bir kilit somunu vidalanır. Fumlent ile sarılır ve üzerine bir termostat vidalanır, ancak bağlantı elemanları sıkılmaz. Ardından, radyatörden gelen silecek ile aynı şeyi yapın. Takılan termal kafa sabitlenmelidir – her iki somunu aynı anda iki ayarlanabilir anahtarla sıkın.

1679_loosen_valve_1

Cihazı kurma

Sıcaklığı odadan uzak tutmak için tüm pencereleri ve kapıları kapatın. Odanın ortasına merdiven gibi bir destek yerleştirin. Üzerine bir termometre yerleştirin. Odanın yüksekliğinin yarısına eşit bir yükseklikte olmalıdır. Termal kafanın valfini maksimuma açın. Oda maksimum sıcaklığa kadar ısıtılacaktır. Termometrenin okumasını izleyin. Termometre sütunu yükselecektir: sıcaklık 5 – 7 ° C yükselir yükselmez termostat düğmesini ters yöne çevirin. Soğutma sıvısının akışı azalacaktır, bu da odadaki sıcaklığın düşmeye başlayacağı anlamına gelir. Termometre okumasındaki düşüşü izleyin. İstenen değeri gördüğünüzde, örneğin 22°C, gövdesindeki suyun sesini duyana kadar termal başlığın düğmesini artırmak için çevirin. Sapın konumunu ezberleyebilir ve gövde üzerinde bir işaret yapabilirsiniz. Termostatı bu konumda bırakın. Bazı cihazların bir sıcaklık ölçeği vardır ve kurulum işlemi sırasında bunu kontrol etmeniz yeterlidir..

1679_radyatör

İpucu: Isıtma sezonunun sonunda, termal başlıkları radyatörlerden çıkarın. Uzun süreli hareketsizlik, cihazların hareketli parçalarının yapışmasına neden olabilir. Bunları çıkarmak önemli parçaların ömrünü uzatacaktır..

Artık termal kafanın aküye nasıl düzgün şekilde takılacağını ve hatalardan nasıl kaçınılacağını biliyorsunuz. Bu görevle kolayca başa çıkabilirsiniz. Sadece kurulum için ihtiyacınız olan her şeyi satın almak için kalır – bunu çevrimiçi mağazamızda yapabilirsiniz. Sadece markalı ürünler sunuyoruz: onlar için radyatörler ve termostatik kafalar. İlgili unsurları satın almayı unutmayın: Mayevsky’nin musluğu, kapatma vanaları ve hiçbir ısıtma sisteminin onsuz yapamayacağı diğer faydalı küçük şeyler. Tavsiyeye ihtiyacınız varsa, şirketimizin yöneticisini arayın. İhtiyacınız olan her şeyi seçmenize yardımcı olacak.

Regülatörlerin kurulum ve bakım özellikleri

Isıtma radyatörü için termostat

Termoregülatör kurulum şeması

Isıtma sıcaklığını ayarlamak için en uygun termostat veya vana modelini seçtikten sonra, doğru kurulumunu yapmalısınız. Takviyenin yeri doğrudan işlevine ve tasarımına bağlıdır..

Çoğu zaman, düzenleme bileşenleri belirli bir ısıtma radyatörünün borularına monte edilir. Besleme borusuna veya baypasa monte edilirler. Aynı zamanda, ısıtma pillerinin sıcaklığının rahat bir şekilde düzenlenmesi için aşağıdaki kurallara uyulması önerilir:

 • Cihaz dekoratif paneller veya diğer iç öğelerle kapatılmamalıdır;
 • Termostatların hizmet ömrü büyük ölçüde soğutma sıvısının kalitesine bağlıdır. Bu nedenle önüne, valf yuvasını kireçten koruyacak bir ağ filtre takılmalıdır;
 • Isıtma sıcaklığı kontrol vanasını kurarken kurulum şemasını takip edin. Cihazın gövdesindeki oklar, soğutucunun hareket yönünü gösterir;
 • Şebekeye birçok termostat ve servo bağlanmıştır. Bu nedenle, onlara güç tedarikini sağlamak gerekir..

Bir daireye ısıtma pillerini takmadan ve daha fazla ayarlamadan önce, üreticinin talimatlarını okumalısınız. Belirli bir ayar elemanının çalışması için kurulum koşullarını belirler..

Apartman ısıtma kontrol vanalarının önemli göstergelerinden biri maksimum ve minimum verimdir. Sistemin mevcut parametrelerine uygun olmalıdırlar..

Regülatör ve valflerin bakımı

Isıtma radyatörü için termostat

Basınç testi sadece kontrol vanaları takıldıktan sonra gerçekleştirilir.

Kurulumdan sonra kalorifer radyatörlerindeki vanaların ön ayarı yapılmalıdır. Bunun için sıcaklık çalışma modu ve sistemdeki basınç normal olmalıdır. Ardından, soğutucunun ısınma derecesi değiştirilerek kontrol valflerinin çalışması kontrol edilir. Sistem birkaç modda test edilir. Ne yazık ki, apartman tipi bir evde ısıtmayı bu şemaya göre bağımsız olarak ayarlamak mümkün olmayacak, çünkü tüketiciler soğutucunun ısıtma derecesini değiştirme fırsatına sahip değiller..

Aslında, belirli bir elemanın çalışabilirliği yalnızca bölgesel ısıtma başlatıldığında kontrol edilebilir. Onlar. apartmanda ısıtma radyatörlerinin doğru ayarlanması ısıtma mevsiminde yapılır.

Isı tedarik sisteminin başlatılması sırasında, özel bir evin ısıtma sistemi tamamen ayarlanmalıdır. Aşağıdaki adımları içermelidir:

 • Muslukların ve termostatların performansının kontrol edilmesi;
 • Gerçek parametrelerinin pasaport verileriyle uyumluluğu;
 • Isıtma pillerinin ısıtma derecesinin kontrol ayarı sırasında arızalı bir eleman tespit edilirse, değiştirilmesi gerekir..

Ek olarak, bir dizi dış faktörün sistemin çalışmasını etkilediği unutulmamalıdır: evin ısı yalıtım derecesi, belirli bir bölgenin iklim özellikleri. Bu, kalorifer radyatörünün sıcaklığını düzenlerken de dikkate alınmalıdır..

Oda içindeki sıcaklık hakkında bilgi almak için cihaz türleri

Isıtma göstergelerini almak ve iletmek için cihazları bölmek gelenekseldir:

 • veri iletimi yöntemiyle;
 • kurulum yöntemi ve yeri ile;
 • veri toplama algoritması ile.

Veri çevirme yöntemiyle

Veri iletim yöntemine göre, sıcaklık sensörleri genellikle iki ayrı kategoriye ayrılır:

 • teller kullanarak;
 • kablosuz.

Şimdi en popüler cihazlar, odadaki havanın ısınması ve suyun dahili bir verici kullanarak ısıtılması hakkında bilgi ileten kablosuz sıcaklık sensörleridir. Bu cihazların kurulumuna hem iç hem de dış mekanlarda izin verilir..

Yönteme ve yere göre

Isı transfer akışkanlarındaki sıcaklığı ölçen cihazlar ayrıca kurulum yöntemine ve bağlantı yerine göre ayrılır:

 • havai. Odanın ısıtma devresinin termal devresine monte edilirler;
 • Dalgıç. Bu tür mikrosensörler, soğutma sıvısı ile temas eder (ısıtma sisteminde ne akar);
 • Oda. Isıtılmış kapalı bir alana yerleştirilirler;
 • Dış mekan. cadde üzerinde bulunmaktadır.

Bazı cihazlarda, daha doğru ısıtma kontrolü için birkaç tip sıcaklık sensörü birleştirilebilir..

Okuma elde etme yöntemiyle

Termal sensörler de veri toplama yöntemine göre ayrılır. Aşağıdaki mikrosensör türleri piyasada satılmaktadır:

 • bimetalik;
 • alkol.

İlk sensör tipi, ok şeklinde bir göstergeye sahip farklı metal alaşımlarından yapılmış bir çift plakadır. Sıcaklıktaki bir artış, kadranlı gösterge üzerinde basınç oluşturan plakalardan birinin deformasyonuna yol açar. Bu cihazlar doğrulukları ile ayırt edilir. Doğru, dezavantajları atalet içerir..

Alkol ısı sensörleri bu dezavantajdan yoksundur. Alkol çözeltisi ile kapatılmış şişelerdir. Isıtıldığında, alkol genişler ve bu da mevcut sıcaklığın belirlenmesine yardımcı olur. İlkel ve güvenilir bir tasarımdır. Doğru, izleme göstergeleri için uygun olarak adlandırılamaz..

termokupl

Bu mikrosensör, iki farklı metalin birbirine bağlı iki telinden oluşur. Sıcak ve soğuk uçlar arasında ortaya çıkan sıcaklık farkı nedeniyle, 35-65 40-60 μV’luk bir akım ortaya çıkar. Bu rakam, termokuplda kullanılan malzemelere bağlı olacaktır..

Bir termokupl, iç ortam hava sıcaklığı ve ısı taşıyıcıların ısınması hakkında bilgi elde etmek için kullanılan oldukça doğru bir ısı sensörüdür. Doğru, dezavantajı gösterge almanın zorluğudur..

termokupl

termistörler

Termistörlerle sıcaklık okumaları almak çok daha kolaydır. Bu cihazlar, farklı ısıtma koşulları altında malzemelerin direnç göstergelerinin dönüştürülmesi ilkesine dayanmaktadır. Bu mikro cihazlar, yalnızca doğruluklarıyla değil, aynı zamanda doğrusallıklarıyla da ayırt edilirler..

Sıcaklık probu

Eşzamanlı ölçümler için dijital ısı sensörü

Dijital termal mikrosensörler de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sensörlerin en popülerlerinden biri DS18B20’dir. Bu cihaz, üç çıkışlı bir mikro devre temelinde çalışır. Cihaz, paralel olarak çalışan birkaç mikrosensörden ısıtma hakkında veri alabilir. Bu durumda göstergelerdeki hata 0,5 dereceyi geçmeyecektir..

Temassız termal kameralar ve irometreler

Bu mikrosensörler, cisimlerden yayılan termal radyasyonu kaydeder. Böyle bir fenomeni karakterize etmek için, dalga boyu aralığına düşen, vücudun yüzeyinden belirli bir süre boyunca salınan enerji miktarını hesaplamak için bir yöntem kullanılır. Ayrıca ısı taşıyıcı ile temas etmezler..

Temassız sıcaklık ölçümü

Kuvars sıcaklık transdüserleri (piezoelektrik elemanlar)

Kuvars termal dönüştürücüler (piezoelektrik elemanlar), -80 ila +250 santigrat derece aralığında sıcaklık verileri elde etmek için kullanılabilir. Bu aparat, kuvars elementinin ısınma derecesine frekans bağımlılığı ilkesine göre çalışır. Sensörün çalışması, dilimin kristal eksenleri boyunca yerleştirilmesinden etkilenir..

Akustik gürültü termosensörleri

Isı dedektörleri, dirençlerin ısınmasından kaynaklanan elektriksel potansiyellerdeki akustik fark hakkında bilgi edinme prensibine göre çalışır. Bu cihazları kullanma yöntemi son derece basittir: iki özdeş elemandan gelen gürültü karşılaştırılır. Bu durumda, bu elemanlardan biri havayı ısıtmak için önceden bilinen koşullardadır ve ikincisi değildir..

Yarı iletken cihazlar

Sıcaklık maruziyetinden kaynaklanan p / n geçiş endekslerini değiştirme ilkesine göre çalışan ayrı bir cihaz kategorisi. Bu durumda voltaj, transistörler üzerindeki sıcaklık etkisi ile orantılı olacaktır. Bu, bu faktörün hesaplanmasını basitleştirmeye yardımcı olur. Bu cihazların ana avantajı yüksek hassasiyetleridir. Ayrıca avantajları, tüm ölçüm aralığında doğrusallığı içerir..

Hacimsel sıcaklık ölçüm transdüserleri

Bu cihazlar, ısıtıldıklarında ve soğutulduklarında maddelerin hacmini değiştirmenin basit ve iyi bilinen bir ilkesi temelinde çalışır. Bu sıcaklık sensörleri pratiktir. Çalışma sıcaklık ölçüm aralıkları -60 ila +400 santigrat derece aralığındadır..

Termal sensörlerin seçimi için ipuçları

Termal sensörleri seçme sürecinde aşağıdaki faktörleri dikkate almak önemlidir:

 • soğutucuyu istenen ısıtma aralığında çalıştırma cihazı tarafından destek;
 • sıcaklık sensörünü belirli bir ortama sokma veya bir nesneye yerleştirme olasılığı;
 • sıcaklık ölçümleri için koşullar (elverişsiz bir ortamda termal ölçümler yapılması durumunda, temassız cihazların veya korozyon önleyici bir kutuya yerleştirilen cihazların kullanılması önerilir);
 • termal cihazın hizmet ömrü ve değiştirilmesinin karmaşıklığı;
 • teknik özellikler;
 • çıkış seviyesi.

Bazı durumlarda cihazın boyutu ve gövdesinin malzemesi önemli olacaktır. Özellikle, bu parametre, sensörü konutlarda, yeni binalarda kullanırken önemli olacaktır..

Gerekli sayıda ısı sensörü

Bir gaz kazanı ile geleneksel alan ısıtma kullanırken, bir sıcaklık sensörü kullanılır. Binaların kollektör ışınlı ısıtması kullanılıyorsa, her odaya ayrı bir sıcaklık sensörü takılması gerekecektir..

Odadaki havanın ısıtılmasıyla ilgili veriler, sıcaklık sensörü tarafından kontrolöre iletilir. Bundan sonra, kontrolör, ayrı bir odanın ısıtma seviyesini ayarlamak için belirli bir ısı taşıyıcıya ısıtma beslemesini düzenler..

Isıtma sistemleri için hava durumuna bağlı otomasyon kullanıldığında, genellikle bir sıcaklık sensörü yeterlidir. açık havada kurulur. Aldığı verilere dayanarak, otomasyon, yaşam alanı içindeki havanın ısınmasını düzenler..

Kendi kendine kurulum ipuçları

Bu cihazlar popülerlik kazandı ve zaten her yerde kullanılıyor. Bunlara monte edilirler: ısıtma devrelerinin radyatörleri, ısıtma kazanları ve binaları ısıtmaktan sorumlu diğer cihazlar.

Isı sensörünü takmadan önce, ona ekli talimatları okumanız önerilir. Talimatlar, cihazın kurulumunun ana özelliklerini ve kullanım koşullarını açıklar. Ayrıca talimat, sensörün teknik özelliklerine ve amacına göre kurulumu için bir yer seçiminde yardımcı olacaktır. (bu belge her ekipman için gereklidir)

Radyatör borularına bir ısı sensörü takma

Sıcaklık kontrol cihazının montajı, radyatöre su akışı boyunca bulunan radyatör tapasının deliğine yapılır. Cihazı yatay konumda kurma koşuluna uymak önemlidir. Bu, su sıcaklığının ve vananın çalışması üzerindeki etkisini dışlamayı mümkün kılacaktır. Evde tek borulu bir ısıtma sisteminin kurulması durumunda, ısı besleme regülatörünün kurulum şemasına bir baypas montajı dahildir. Böyle bir jumper, akülere su sağlayan borulardan ısıtma sisteminde suyun serbest akışını sağlar..

termostat

Körük bağlantısında termostat kullanımına izin verilir. Doğru, bundan önce termostatlar için ilgili kurulum talimatlarını incelemeniz önerilir..

Bir hava ısı sensörünün montajı

Sıcaklık sensörü, cereyan olmayan en soğuk odaya kurulmalıdır. Mutfağa, oturma odasına, koridora veya kazan dairesine kurulum önerilmez. Bunun nedeni, bunun ısıtma düzenleme sisteminde arızalara yol açabilmesidir..

Termostat için yer seçerken, üzerine güneşin düşmemesi ve ısıtmaması önemlidir. Ayrıca, ısıtma sisteminin pillerinin ve borularının yakınına kurulmamalıdır..

Sıcaklık sensörünün montajı aşağıdaki gibi yapılır:

 • montajı monte etmek için duvarda bir delik açılır;
 • ön panel sensörden çıkarılır, ardından montajı için önceden hazırlanmış yere kurulur;
 • kontaklar ısıtma kablosuna ve terminalli sensörlere bağlanır.
 • Son aşamada güç kablosu bağlanır ve ön panel yerine geri döner..

Kendi kendine kurulum ile ilgili sorunlarınız varsa, profesyonel yardım almanız önerilir. Aynı zamanda, master’ın benzer sensörleri kurma konusunda deneyime sahip olduğundan emin olmak önemlidir..

Önde gelen termostat üreticileri

Bu pazarda kendilerini iyi kanıtlamış olan aşağıdaki markalar not edilebilir:

 • Danimarkalı Danfoss cihazları.
 • Bir İtalyan firması tarafından üretilen uzak termostatlar.
 • Avusturya’da yapılan Herz körüklü termostatlar.
 • Honeywell, Kermi, Luxor, Prado, Purmo, Sira markalarının birçok olumlu eleştirisi olan cihazları.

Seçim önerileri

Isıtma sisteminin tipine ve cihazın montaj koşullarına bağlı olarak, ısı taşıyıcı akışını kontrol etmek için çeşitli kombinasyonlarda vana – termal kafa setleri kullanılabilir. Tek borulu ısıtma sistemlerinde, akış kapasitesi artırılmış ve hidrolik direnci düşük vanaların takılması önerilir (DANFOSS ürün işareti – RA-G, RA-KE, RA-KEW).

Aküye termostat nasıl düzgün şekilde takılır

Aynı tavsiye, soğutma sıvısının zorunlu indüksiyon olmadan doğal olarak dolaştığı iki borulu yerçekimi sistemleri için de geçerlidir. Isıtma devresi sirkülasyon pompalı iki boruluysa, verimi ayarlama özelliğine sahip bir vana seçmelisiniz (DANFOSS işareti – RA-N, RA-K, RA-KW). Bu ayar oldukça basittir ve özel bir alet gerektirmez..

Valf seçimi sorunu çözüldüğünde, termal kafa tipine karar vermeniz gerekir. Aşağıdaki tasarımlarda sunulmaktadır:

 1. Dahili termokupl ile (yukarıdaki şemada olduğu gibi).
 2. Uzaktan sıcaklık sensörü ile.
 3. Harici regülatörlü.
 4. Elektronik (programlanabilir).
 5. Vandalizme karşı dayanıklı.

Dahili sensörlü ısıtma radyatörleri için geleneksel bir termostat, şekilde gösterildiği gibi, oda havasının cihazın gövdesi etrafında serbestçe akması için eksenini yatay olarak konumlandırmak mümkünse kurulum için kabul edilir:

Aküye termostat nasıl düzgün şekilde takılır

Dikkat! Termostatın pil üzerine dikey konumda monte edilmesine izin verilmez, besleme boru hattından ve valf gövdesinden yükselen ısı akısı körüğü etkiler, bunun sonucunda cihaz düzgün çalışmayacaktır..

Kafanın yatay montajı mümkün değilse, bunun için 2 m uzunluğunda bir kılcal boru ile tamamlanmış bir harici sıcaklık sensörü satın almak daha iyidir. duvar:

Aküye termostat nasıl düzgün şekilde takılır

Dikey montaja ek olarak, bir uzak sensör satın almanın başka nesnel nedenleri de vardır:

 • sıcaklık kontrolörlü ısıtma radyatörleri karartma perdelerinin arkasına yerleştirilmiştir;
 • sıcak su içeren borular termal başlığın hemen yakınından geçer veya başka bir ısı kaynağı vardır;
 • pil geniş bir pencere pervazının altında;
 • iç termokupl taslak bölgesine girer.

İç mekanda yüksek talep gören odalarda, piller genellikle çeşitli malzemelerden yapılmış dekoratif ekranların altına gizlenir. Bu gibi durumlarda kasanın altına takılan bir termostat üst bölgede biriken sıcak havanın sıcaklığını kaydeder ve soğutucuyu tamamen bloke edebilir. Ayrıca kafanın kontrolüne erişim tamamen kapalıdır. Bu durumda, bir sensörle birleştirilmiş bir uzaktan kumanda lehine seçim yapılmalıdır. Yerleştirme seçenekleri şekilde gösterilmiştir:

Aküye termostat nasıl düzgün şekilde takılır

Ekranlı elektronik termostatlar da iki tiptir: yerleşik ve çıkarılabilir kontrol üniteli. İkincisi, elektronik ünitenin termal kafadan ayrılması ve ardından her zamanki gibi çalışmaya devam etmesi bakımından farklılık gösterir. Bu tür cihazların amacı, programa uygun olarak oda sıcaklığını günün saatine göre ayarlamaktır. Bu, evde kimsenin olmadığı ve diğer benzer durumlarda çalışma saatleri sırasında ısıtma gücünü azaltmanıza olanak tanır ve bu da ek enerji tasarrufu sağlar..

Evde her şeyi elleriyle denemek isteyen küçük çocuklar olduğunda, cihaz ayarlarını vasıfsız müdahalelerden koruyan bir kasaya sahip vandal tipte bir termostat takmak daha iyidir. Bu aynı zamanda diğer kamu binalarındaki termostatlar için de geçerlidir: anaokulları, okullar, hastaneler vb..