Isıtma sistemleri hakkında biraz

Bir ısıtma sistemi, amacı binaya ısı almak, taşımak ve aktarmak olan bir dizi ilgili elemandır. Herhangi bir ısıtma sisteminde üç ana yapısal eleman vardır..

 1. Isı kaynağı. Özerk, yerel ısıtma ile, merkezi sistemlerde bir ısı üreticisidir – bir ısı eşanjörü.
 2. Isı boru hatları – soğutucunun tüketici ekipmanına taşındığı yapılar.
 3. Isıtma cihazları, radyatörler – ısıyı doğrudan odaya aktaran elemanlar.

Boru hattı boyunca ısının hareketi, ısı taşıyıcı – sıvı veya gazlı ortam tarafından sağlanır. İlk ortam su veya donmayan sıvı, ikincisi hava, buhar, yakıt yanma ürünleridir..

Isıtma sisteminin kireçten yıkanması

Isıtma sistemi için su nasıl düzgün şekilde hazırlanır?

Tüm suyun kaba saflaştırılması ve ertelenmesi, suyun yumuşatılması, fazla klorun ve sorpsiyonun giderilmesi, suyun ilave saflaştırılması, ultraviyole dezenfeksiyonu.

Isıtma sistemleri için suyun uygun şekilde hazırlanması şunları içerir: kirlenme, yumuşatma, erteleme, manganezin giderilmesi ve gerekirse dezenfeksiyon ve havanın alınmasından mekanik temizleme. Damıtılmış su, durgun su, erimiş su veya yağmur suyu ısıtma sistemlerine dökmek için uygundur. Korozyon ve kireç önleyicili ısıtma suyu, özel mağazalarda satılmaktadır. İyidir çünkü ısıtma sistemine dökmeden önce hazırlanmasına gerek yoktur..

En kapsamlı su hazırlığı, özellikle özel bir evde ısıtma sistemini izleme ihtiyacını ortadan kaldırmaz. Isıtma pillerinin kalitesinde gözle görülür bir bozulma ile sistem yıkanır. Bunu yapmak için su boşaltılır, ardından radyatörler sökülür. Küvetin dibi paçavralarla kaplıdır, kanalizasyon deliği bir ağ ile kapatılır, böylece ölçek parçaları oraya gelmez. Daha sonra banyoya bir radyatör getirilir ve kapakları çıkarılmış olarak yerleştirilir..

Yıkama, duş başlığını ondan çıkararak esnek bir hortumla gerçekleştirilir. Radyatör, yıkama sırasında periyodik olarak döndürülmelidir. Büyük ölçek parçalarını çıkarmak için metal bir çubuk kullanılır. Kireç parçaları radyatörden dışarı akmayı bıraktığında ve su şeffaf hale geldiğinde yıkama tamamlanır..

Soğutucu nedir ve ne olmalıdır?

Bir sıvı ısıtma sistemindeki soğutucu, ısının kazandan radyatörlere aktarıldığı maddedir. Sistemlerimizde ısı taşıyıcı olarak su veya özel donmayan sıvılar – antifrizler kullanılmaktadır. Seçim yaparken, çeşitli kriterlere göre yönlendirilmelisiniz:

 • Güvenlik. Zaman zaman ısıtmada kaçaklar oluyor ya da bakım onarım gerektiriyor. Onarım işinin tehlikeli olmaması için soğutucunun zararsız olması gerekir..
 • Isıtma sisteminin bileşenlerine zararsız.
 • Isıyı etkin bir şekilde aktarmak için yüksek bir ısı kapasitesine sahip olmalıdır.
 • Uzun bir hizmet ömrüne sahip olun.

  Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı, çalışma koşullarına göre seçilir

  Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı, çalışma koşullarına göre seçilir

Bu gereksinimler göz önüne alındığında, ısıtma sistemi için en uygun sıvı sudur. Güvenlidir, zararsızdır, ısı kapasitesi yüksektir ve çalışma hatları sınırsızdır. Ancak kışın arızalanma olasılığının yüksek olduğu ısıtma sistemlerinde su kötü bir iş çıkarabilir. Donarsa boruları ve/veya radyatörleri patlatır. Bu nedenle bu tür sistemlerde antifrizler kullanılmaktadır. Negatif sıcaklıklarda akışkanlıklarını kaybederler, ancak ekipman yırtılmaz. Bu açıdan bir ısıtma sistemi için bir soğutucu seçmek kolaydır: sistem sürekli izleniyorsa ve iyi çalışır durumdaysa, su kullanabilirsiniz. Geçici ikamet edilen ev (yazlık ev) veya uzun süre kimsesiz bırakılabiliyorsa (iş gezileri, kış tatilleri), bölgede sık ve/veya uzun süreli elektrik kesintileri söz konusu ise, içine antifriz dökmek daha iyidir. sistem.

Isıtma sistemi özellikleri – ısıtma ortamının etkisi

Isı kapasitesi aynı zamanda ısı kaynağının verimliliğini de etkiler. Su, en yüksek ısı kapasitesi göstergesine sahiptir. Buna göre, ağır hizmet tipi radyatör satın almaya gerek yoktur. Su, mükemmel viskozitesi nedeniyle hem doğal hem de zorlanmış sirkülasyonda iyi hareket eder..

Not! Bir sirkülasyon pompası satın alırken, suyun viskozitesinin hesaplanmasında ifade edilen sıvı kolonunun yüksekliği açısından özelliklerine dikkat etmek önemlidir..

Bu sirkülasyon sıvısı pompaya ağır yükler bindirmez. Kazanlar, suyun kaynama noktasının 5 ° altında olan 95 ° С’ye kadar maksimum ısıtmayı varsayar..

Soğutma sıvısı olarak antifriz kullanırsanız, sudan farklı olarak evi daha iyi ısıtabilir. Düşük ısı kapasitesi nedeniyle, sisteme piller için birkaç ek bölüm eklemek gerekecektir. Sıcak bir zemin düzenlerken, ek dallar veya daha sık döşenen borular da gerekli olacaktır..

Not! Etilen glikol antifriz, pompalama ekipmanına ağır bir yük bindirecektir. Bu nedenle, birkaç katlı bir evi ısıtmak için büyük bir güç rezervine sahip bir pompa satın alınmalıdır..

Etilen glikolün kimyasal özelliklerine de dikkat etmek önemlidir. Bazı alkali metallerle reaksiyona girebilir. Sonuç olarak, şirketin resmi bir temsilcisinden radyatör satın almak daha iyidir. Aynı yerde, seçilen tip pillerle antifriz kullanılıp kullanılamayacağı açıklığa kavuşturulmalıdır. Örneğin, bazı bimetalik ve alüminyum radyatör türleri antifriz için kabul edilemez. Galvanizli boruların kullanımı da sorun olabilir. Sıvının bireysel bileşenleri kimyasal bir reaksiyona girer. Sonuç olarak, zor çözünür bir çökelti ve metal süspansiyonlar oluşabilir..

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Hepsinden kötüsü, antifriz bileşimi ve özellikleri önemli ölçüde değişebilir. Sonuç olarak, daha az verimli olacaktır. Kazanın seçimi özel ilgiyi hak ediyor. Satın alırken antifrizin buna uygun olduğundan emin olmalısınız..

Isıtma borularını doldurmak için temel gereksinimler

Bina ısıtma sisteminde ısıtılan sıvı, sıcaklığını radyatör bölümlerine aktarmak üzere tasarlanmıştır. Sıradan temiz suya ek olarak, donmayan sıvı maddeler – antifrizler – genellikle sisteme dökülür. Bu antifriz farklı özelliklerde üretildiğinden, ısıtma muhafazası için etkili bir soğutma sıvısı seçerken birkaç kriter kullanırlar:

 1. Sıvının herhangi bir madde ile temasa nötr reaksiyonu, insanlar için zararsızlık ve toksik olmama, çalışma güvenliği;
 2. Isıyı mümkün olduğunca verimli bir şekilde aktarmanıza ve radyatörlere vermenize izin veren yüksek ısı kapasitesi;
 3. Uzun hizmet ömrü.

Yukarıdaki gereksinimlere dayanarak, su en uygun ısı taşıyıcıdır, ancak ısıtma sistemlerinin her çalışma modu için uygun değildir. Bu nedenle, kışın (bahçe veya kır evi) ısıtma işlemindeki uzun molalar sırasında su hızla donar ve metal, plastik ve metal-plastik kırılabilir. Bu nedenle, ısıtma devrelerini ve aralıklı modda çalışan devreleri, sıfırın altındaki sıcaklıklarda donmayacak, ancak daha viskoz hale gelecek olan antifriz ile doldurmak daha iyidir. Böyle bir sıvı daha güvenli ve daha verimlidir, ancak açık tip borularda kullanmamak daha iyidir, çünkü genleşme deposundan buharlaşma sırasında tüm antifriz markalarında bulunan toksinler havaya girecektir..

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Randevu

Isıtma için ısıtma ortamı, sistemin çalışmasının prensipte pratik olmadığı en önemli unsurdur..

Daha önce, bir kişi açık alev nedeniyle parlak bir ısıtma yöntemi kullandı: konutta yakacak odunun yakıldığı bir ocak karıştırıldı. Zamanla, medeniyet, korkutucu ve rahatsız edici bir yöntemi ortadan kaldırdı ve ocak, kazan fırınına taşındı ve kazanın kendisi, evin ayrı bir odasına veya dışına yerleştirildi..

Ancak böyle bir yer değiştirme, ısıyı bir mesafeye aktarmak için bir yöntemin icadı için “sürekli olarak istendi” ve burada bir ısı taşıyıcı olarak bir kavramın ortaya çıktığını görüyoruz: kazan dairesinden ulaşım için termal enerjiyi depolamak için yetenekli bir madde. nihai tüketiciye. İnsanoğlunun kullandığı ilk ısı taşıyıcısı hava sahasıydı..

Zamanla mekan ısıtma sistemleri gelişmiş ve bunun sonucunda su ısı transfer devreleri ortaya çıkmıştır. O zamandan beri su, konut ve kamu tesislerini ısıtmak için ısı enerjisinin taşınmasında ana madde türü olmuştur..

Artık kullanılan ajan yelpazesi genişledi, ancak su, ev sistemleri için en yaygın olanı olmaya devam ediyor. Yerel ve özerk ağlarda, çevrenin aşındırıcı aktivitesini azaltan su, antifriz ve bir katkı maddesi kompleksinden oluşan karışımlar sıklıkla kullanılır..

Not! Isı taşıyıcı, özelliklerine birçok tanımlayıcı parametrenin bağlı olduğu en önemli ısıtma elemanıdır. Bundan yola çıkarak, şaka yapmadan ve mümkün olduğunca sorumlu bir ısı taşıyıcı seçimini yapın..

Antifriz uygulaması

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Evinizi ısıtmak için bir kazan satın almadan önce, bu tip antifriz kullanımına izin verdiğinden emin olun, aksi takdirde fabrika garantisini kaybedebilirsiniz. Konsantre formülasyonlar damıtılmış su ile karıştırılabilir. Kabloları kurarken, bağlantı parçaları ve galvanizli borular kullanmak gerekli değildir ve ısıtma kazanı, +70 dereceyi aşmayacak bir sıcaklık sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır. Antifriz bazlı bir sistem, güçlü bir pompa ve su deposunun iki katından daha büyük olan hacimsel bir depo gerektirecektir..

Antifrizin düzgün hareketi için daha büyük çaplı borular ve oldukça hacimli radyatörler gerekecektir. Otomatik hava menfezleri burada çalışmayacak – Mayevsky’nin manuel musluklarını kurmanız gerekecek. Conta olarak sadece kimyasal olarak dayanıklı kauçuk kullanılabilir..

Antifriz nasıl çalışır?

0°C’deki su aniden ve aniden buza dönüşürken %11 oranında genişler. Borular bu yüke dayanamaz. Kazan ve tüm radyatörler dahil olmak üzere ısıtma sistemi sökülmelidir. Su iyi bir çözücüdür, bu nedenle az miktarda antifriz bile suyun kristalleşme noktasının yerini alır ve buza ani bir dönüşüm olmaz..

Düşük sıcaklıklarda antifriz ilaveli su yavaş yavaş kalınlaşır ve sıvının genleşmesi önemsizdir, bu nedenle ısıtma sistemi bozulmadan ve zarar görmeden kalır..

Örneğin suyun %30 antifriz sıvısı (propilen glikol) ile kristalleşmesi o kadar yavaş ilerler ki, soğutucuyu -30 °C’ye kadar seyreltmeye gerek yoktur, -12-15 °C tasarım sıcaklığına antifriz eklemek yeterlidir..

Hesaplananın altındaki sıcaklıkta bir düşüşle, böyle bir karışım yavaş ama kesin olarak katılaşır ve sadece -30 ° C’de tamamen donabilir.

Yeşil ve kırmızı antifriz arasındaki fark nedir?

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Saf %100 antifriz, ısı taşıyıcı olarak kullanılmaz – her zaman seyreltilmiş halde: sırasıyla %20 ila %35 antifriz ve %80-65 su. Isıtmada sadece dihidrik alkollere dayalı 2 tip antifriz kullanılır: etilen glikol ve propilen glikol. Üreticiler hem konsantre bir bileşim üretirler hem de ısıtma sistemine dökmek için zaten seyreltilirler. Etilen glikol konsantre kırmızı bir çözeltidir ve etilen glikol yeşil bir çözeltidir. Farklılıklarını aşağıda anlatacağım..

Isı taşıyıcı olarak su kullanmanın özellikleri

Isı transferinin verimliliği açısından su ideal bir ısı taşıyıcıdır. Çok yüksek bir ısı kapasitesi ve akışkanlığa sahiptir, bu da radyatörlere gerekli hacimde ısı vermesini sağlar. Ne tür su doldurulacak? Sistem kapalı tip ise doğrudan musluktan su doldurabilirsiniz..

Evet, musluk suyunun bileşimi kusurludur, tuzlar, belirli miktarda mekanik kirlilik içerir. Ve evet, ısıtma sisteminin elemanlarına yerleşecekler. Ancak bu bir kez olacak: kapalı bir sistemde, soğutma sıvısı yıllarca dolaşır, çok nadiren az miktarda yeniden doldurma gerekir. Bu nedenle, belirli bir miktar tortu herhangi bir somut zarar getirmeyecektir..

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı olarak su neredeyse ideal

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı olarak su neredeyse ideal

Isıtma açık tipte ise, bir ısı taşıyıcıda olduğu gibi su kalitesi gereksinimleri çok daha yüksektir. Burada periyodik olarak yenilenen kademeli bir su buharlaşması var – su tamamlanıyor. Böylece, sıvıdaki tuz konsantrasyonunun her zaman arttığı ortaya çıkıyor. Ve bu, elementlerin üzerindeki tortunun da biriktiği anlamına gelir. Bu nedenle açık tip ısıtma sistemlerine arıtılmış veya damıtılmış su dökülür (tavan arasında açık bir genleşme tankı ile).

Bu durumda, distilat kullanmak daha iyidir, ancak gerekli hacimde elde etmek sorunlu ve pahalı olabilir. Ardından filtrelerden geçirilen arıtılmış suyu doldurabilirsiniz. En kritik olanı, büyük miktarda demir ve sertlik tuzlarının varlığıdır. Mekanik safsızlıklar da işe yaramaz, ancak onlarla başa çıkmanın en kolay yolu – farklı boyutlarda bir hücreye sahip birkaç ağ filtresi, çoğunu yakalamaya yardımcı olacaktır..

Arıtılmış su veya damıtılmış su almamak için kendiniz hazırlayabilirsiniz. İlk olarak, demirin çoğu yerleşecek şekilde dökün ve bekletin. Çöken suyu yavaşça büyük bir kaba dökün ve kaynatın (kapağı kapatmayın). Bu, sertlik tuzlarını (potasyum ve magnezyum) ortadan kaldırır. Prensip olarak, bu tür su zaten iyi hazırlanmış ve sisteme dökülebilir. Ardından damıtılmış su veya arıtılmış içme suyu ile tamamlayın. Bu, orijinal dolgu kadar pahalı değildir..

Suyun avantajları ve dezavantajları

Su, bir kır evinin ısıtma sistemi için en popüler ısıtma ortamıdır. 4 ev sahibinden 3’ü için borulardan akan sudur. Bu seçim, aşağıdaki avantajlarla kolayca açıklanabilir:

Bu tip soğutma sıvısının ucuzluğu ve bulunabilirliği

 1. Her şeyden önce, elbette, bu, suyun her yerde bulunabilirliğidir ve ucuzluğu, sıvının herhangi bir zamanda düzenli olarak doldurulmasını, karıştırılmasını veya tamamen değiştirilmesini, soğutma suyunu sistemden onarım veya bakım çalışmaları için boşaltmayı mümkün kılar. maliyetler.
 2. Su, ısı mühendisliği özellikleri açısından neredeyse hiç benzer maddeye sahip değildir. Bu parametreler ayrıca yüksek yoğunlukta mükemmel ısı kapasitesini de içerir. 4200 J / kg × ºС veya 1 cal / g × ºС ısı kapasitesi ve 20 ºС tipik sıcaklık farkı ile bir litre su soğurken 20 kcal = 83,43 kJ veya yaklaşık 23,26 watt termal enerji aktarabilir ısı değişim cihazları aracılığıyla … Başka hiçbir soğutma sıvısı türü bu değerlere yaklaşmaz.
 3. Ev, insanlar ve ekipman için tamamen güvenli bir ortamdır. Sızıntı, aşırı ısınma ve buharlaşma durumunda bile, su sadece sistemin bazı elemanlarının arızalanmasına veya evsel sonuçlara yol açacaktır. Bu sıvı kimyasal zehirlenme, yangın veya buhar patlaması riski taşımaz..

Ancak soğutucu olarak kullanılan sıradan su, yalnızca iyi bir avantajlar listesine değil, aynı zamanda kullanımının olumsuz yönlerinin bir listesine de sahiptir:

 1. Su çok hızlı donar, yani kristalleştiği çok yüksek bir sıcaklık seviyesine sahiptir. Kışın en az bir gün rölanti sisteminde su bırakırsanız, bu, tüm ısıtma sistemini devre dışı bırakacak olan boruların ve radyatörlerin yırtılmasına yol açacaktır..
 2. Demir ve bazı demir dışı metaller için sıradan suyun aşındırıcılığı. Bu tip soğutma sıvısı çok güçlü bir oksitleyici ajandır ve sürekli oksijen varlığı yalnızca aşındırıcı süreçleri artırır..
 3. Doğal kaynaklardan gelen suyun kimyasal bileşimi çok miktarda metal, tuz, hidrojen sülfür, mineral ve diğer safsızlıkları içerir. Bu bağlantıların ekipman üzerinde çok olumsuz bir etkisi vardır – boruları siltler, tortular oluştururlar ve pillerin ısıl iletkenlik seviyesini düşürürler. Sonuç olarak bu, gereksiz enerji tüketimine ve sistemin veriminin düşmesine neden olur..

Bununla birlikte, bazı eksiklikler ortadan kaldırılabilir veya en aza indirilebilir. Sıfır derecenin altındaki sıcaklıklarda sıvıyı dondurmak için hiçbir şey yapılamıyorsa, suyun kimyasal bileşimini etkilemek oldukça mümkündür..

Sisteme normal su dökülürken, bileşimini yumuşatmak, yani tuzları ortadan kaldırmak veya konsantrasyonlarını güvenli değerlere düşürmek için kaynatılması önerilir. En iyi sonuç, reaktif, iyon değişimi veya elektromanyetik etki ilkelerine dayanan özel yumuşatma filtreleri aracılığıyla bir sıvıyı damıtırken elde edilebilir..

Ek olarak, sıvıyı yumuşatmak için, örneğin soda külü veya sodyum ortofosfat gibi özel reaktifler eklenir ve bunları kesin oranlarda enjekte eder..

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Yukarıda açıklanan tüm sorunlardan kaçınmanın bir başka yolu, donanım mağazalarında nispeten düşük bir fiyata satılan bir ısı taşıyıcı olarak teknik kalitede damıtılmış su kullanmaktır..

Isıtma sistemine normal su dökmek mümkün mü?

Mümkün, ancak korkunç değil ve her zaman değil. Suyun olumsuz yan etkileri olmayan bir ısıtma sisteminde kullanılması için çeşitli gereksinimler vardır..

 1. Su temiz olmalıdır. Bu, kum, kir veya diğer büyük parçacıkların olmaması anlamına gelir. Bu, tıkanıklık oluşumunu önlemek için gereklidir..
 2. Su, minimum miktarda tuz ve kireç oluşturabilecek diğer elementleri içermelidir..
 3. Su, ısıtma sisteminin parçalarının pasaportlarında (kazanlarda, radyatörlerde, borularda) belirtilen PH seviyesine ve kimyasal bileşime uygun olmalıdır..
 4. Su donmamalıdır. Donma ve buza dönüşme üzerine, hacimde ~% 10’luk bir artış olduğu için bir kristal kafes oluşur. Isıtma sisteminde donma meydana gelirse, bu kaçınılmaz olarak sistem arızasına yol açar. Bu nedenle, soğutma sıvısının pozitif sıcaklığının dış ortamdaki negatif sıcaklıklarda sürekli olarak korunması yoksa, suyun sistemden boşaltılması önerilir..

Su nasıl yumuşatılır?

Bu nedenle, boruları yıkamak için suyu hazırlamak çok önemlidir. Isıtma sisteminin yıkandığı suyun ilk şartı yumuşaklığıdır. Bu nedenle suyu yumuşatmaya çalışırlar. Bugün piyasada ısıtma sistemleri için birden fazla su yumuşatıcı bulunmaktadır. Ayrıca su çeşitli safsızlıklardan arındırılır, ardından zararlı mikrop ve bakterilerden korunur ve arıtılır. Bu, ısıtma sistemini yıkamak için bir ısıtma sistemi için örnek bir su arıtmadır..

Suyun saflaştırılması ve hazırlanması sürecini düşünürsek, kısaca bu süreç şöyle görünecektir. Suyu yumuşatmak için AquaShield gibi çeşitli cihazlar kullanılır. Bu tür cihazlar sadece suyu yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda ekipmanın içini de kireçten temizler. Daha önce, suyu yumuşatmak için katyonik reçineler kullanılıyordu. Ayrıca su, çeşitli kimyasal reaktiflerle yumuşatılabilir..

Suyun kimyasal analizi

Bu yönde çalışmanın başlangıcı en önemli anlardan biridir. Öncelikle ısıtma sisteminde sirkülasyona hazırlanan suyun kimyasal analizinin yapılması gerekmektedir. Tabii ki, uygun becerilerle böyle bir mini muayene evde yapılabilir, ancak laboratuvar testleri çok daha doğru sonuçlar verecektir..

Analiz için bir numune kabı toplamak için, daha önce karbonatsız sıvının bulunduğu şişeye su dökülmelidir. Konteyner hacmi en az ve bir buçuk litreden fazla olmamalıdır..

Numune almadan önce, hem şişe hem de mantar, test için gönderilecek olan suya batırılmalıdır. Kabın yüzeyine herhangi bir deterjan girmesine izin vermeyin. Numuneyi dökmeden önce birkaç dakika bekleyin ve oksijen doygunluğunu önlemek için küçük bir akışta su dökün. Bundan sonra, su en kısa sürede laboratuvara gönderilmeli veya iki günden fazla olmamak üzere buzdolabına (dondurucuya değil) konulmalıdır..

Laboratuardaki suyun genel bir analizi, zararlı demir veya manganez içerip içermediğini gösterecektir; sıvının ne kadar asidik olduğu ve oksijenle dolu olduğu; rengi ve kokusu nedir; suyun ne kadar mineralize olduğu veya tam tersine permanganatlar tarafından oksitlendiği; sertliği ve amonyum varlığı.

Özel ekipmanlarla donatılmış uzmanlar da öğrenebilirler. numunede hangi mikroorganizmaların ve hangi miktarlarda mevcut olduğu. Çeşitli amipler sadece insan vücudunun sağlığına ciddi şekilde zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda içeriden borular üzerinde pis, yapışkan bir plak oluşturur. Bu tür “koloniler” yalnızca ısıtma kalitesini önemli ölçüde bozmakla kalmaz, aynı zamanda korozyona da yol açabilir..

Isıtma sisteminde kullanılan sıvı çok sert veya tersine çok yumuşak olmamalıdır. Damıtılmış su, ısıtma sistemleri için mükemmel bir seçimdir.

Su sertliğini azaltmak için neden yumuşatıcı kullanmalısınız?

Su yumuşatıcı olarak bir filtre kullanılabilir. Soğutma sıvısının sertliğini azaltmak için özel filtreler kullanmayan ısıtma sistemi sahiplerini ne gibi tehlikeler bekleyebilir? İlk olarak, büyük miktarlarda sert suda bulunan kalsiyum ve magnezyum tuzları zamanla kireç tortularına dönüştürülür..

İkincisi, bu çözünmeyen tortular boru duvarlarına yapışır ve geçirgenliklerini azaltır. Bu durum su tüketimi kontrol ve muhasebe araçlarının kullanılmasına izin vermemektedir. Borular yavaş yavaş başarısız olur. Bu durumla ilgili en kötü şey, çözünmeyen kalıntıların biriktirilmesi ve tufal oluşumu sürecinin uzun bir süreç olmasıdır. Sistem kullanıcıları tarafından görülmez. Bu nedenle su yumuşatma filtreleri gereklidir..

Isıtma sistemindeki kimyasal bileşikler – su yumuşatıcı olarak

Kimyasallar filtre kullanımına bir alternatif olabilir. Ama onlar layık bir yedek haline gelmedi. Polifosfatlar kimyasal bileşiklerden ve reaktiflerden kullanılır. Polifosfatlar, kireç parçacıklarının birbirine yapışmasını önler. Ancak bu durumda, bu kimyasal reaktifler ısıtma sisteminde sürekli olarak bulunmalıdır. Ve kimyasal reaktiflerin bir başka dezavantajı, yeni su sertliği seviyesine uyum sağlamamalarıdır..

Su sertliğini yumuşatmak için kullanılan ikinci tip kimyasal reaktifler, profilaksi veya kullanımdan sonra suyu arıtmak için kullanılan reaktiflerdir. Antifriz ile uyumlu bir ısıtma konsantresi kullanabilirsiniz. Korozyon koruması için kullanılır. Şimdi suyu ısıtma sistemine nasıl pompalayacağınız sorusuna dönebilirsiniz..

İşin ilk ve en önemli aşaması

Isıtma sistemi için su arıtma önlemleri planlamadan önce yapılması gereken ana şey, suyun bileşiminin kimyasal bir analizini yapmaktır..

Isıtma sistemi için su nasıl düzgün şekilde hazırlanır?

Isıtma için suyun hazırlanması için bilinen (a) ve önerilen (b) şemalar: 1 – su ısıtıcısı; 2 – buharlı su ısıtıcısı; 3 – buzdolabı; 4 – besleme tankı; 5 – yüksek basınç manifoldu; 6 – düşük basınç manifoldu; buhar; yoğuşma suyu.

Akvaryumlar için test kitlerini kullanarak evde testler yapabilirsiniz (herhangi bir evcil hayvan mağazasında satılırlar). Ancak, daha doğru değerler elde etmek ve suyun ısıtma için en verimli şekilde hazırlanması için sertifikalı bir laboratuvarın hizmetlerinden yararlanmalısınız..

Analiz için su, 1,5 litre hacimli karbonatsız içme suyunun altından plastik bir şişede toplanır. Şişe soda ve diğer içeceklerin kullanılması kabul edilemez. Mantar ve şişe analiz için alınan su ile iyice yıkanır, deterjan kullanılmamalıdır. Test sonuçlarını etkileyebileceğinden, durgun suyun numuneye girmesini önlemek için ön olarak su 10-15 dakika boyunca boşaltılır..

Suyun havada çözünmüş oksijenle doymasını önlemek için, şişenin duvarından aşağı akması için ince bir akıntıya çekilir. Boynun altına su dökülür. Şişe bir mantarla sıkıca sarılır, böylece altına hava girmez. Oksijen kimyasal süreçleri tetikler ve bu da test sonuçlarını etkileyebilir. Hemen laboratuvara numune almak mümkün değilse, su buzdolabında saklanabilir (dondurucuda değil!), Ancak iki günden fazla olamaz..

Isıtma sistemi için su nasıl düzgün şekilde hazırlanır?

Kapsamlı su analizi, aşağıdaki göstergelerin kontrollerini içerir:

 • sertlik;
 • Demir;
 • manganez;
 • pH (asitlik derecesi);
 • permanganat oksitlenebilirliği (suda organik maddenin varlığını gösterir);
 • mineralizasyon;
 • amonyum;
 • oksijen doygunluğu;
 • bulanıklık, renk, koku.

Gerekirse mikroorganizma varlığı için numuneler alınır. Lejyonella ve amip gibi bazıları sadece sağlığa ciddi zararlar vermekle kalmaz, aynı zamanda tüplerin içine yerleşerek sümüksü bir mikrobiyal film oluşturabilir. Bu, korozyonu teşvik eder ve ısıtma kalitesini düşürür..

Soğutucu için ana gereksinimler

 1. Isıtma sisteminde damıtılmış su

  İnsanlar için güvenlik. Sağlığa zarar verme potansiyeli minimum olmalıdır.

 2. Isı kapasitesi. Belirli bir süre için maksimum ısı en az kayıpla aktarılır..
 3. Hem kimyasal hem de fiziksel bileşimin kararlılığı. Yüksek sıcaklıkların etkisi altındaki ısı taşıyıcı ayrışmamalı, viskoziteyi ve yoğunluğu değiştirmemelidir..
 4. Uygun fiyatlı ve uygun maliyetli. Pahalı bir soğutucunun düzenli kullanımı ile ana koşul, dayanıklılığı olmalıdır..
 5. Korozif süreçleri ve hızlı aşınmayı önlemek için kauçuk veya metal olsun temas eden malzemelerle ilgili olarak inert.
 6. Soğutma sıvısının teknik özelliklerini kaybetmeden çalıştırıldığı kaynama noktasından donma noktasına kadar sıcaklık rejiminin enlemi. Rejimin dışına çıkmak, geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açacaktır..

Elektrot tipi kazanlar için ısı taşıyıcılar

Başka bir soğutma sıvısı türü biraz izole edilmiştir. Bunlar elektrotlu (iyon) kazanlı ısıtma sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış özel sıvılardır..

Bu tür devrelerin etkin çalışması için, iyonik sistemin hızlı ısıtılması ilkesi, doğrudan soğutucu içinden alternatif bir elektrik akımının akışını içerdiğinden, soğutucunun kimyasal bileşimi büyük önem taşır..

Bu, optimal bileşimin yalnızca iyi donma önleme özellikleri ve artan termal parametrelerle karakterize edilmemesi gerektiği, aynı zamanda doğrulanmış bir dirençle iyonizasyon ve elektrik iletkenliği sağlamak için belirli bir konsantrasyonda seçilmiş tuzlara sahip olması gerektiği anlamına gelir..

Çoğu durumda, elektrot kazan üreticileri kendi ekipmanlarına ve yetkin bir şekilde seçilmiş, ideal olarak uyarlanmış antifriz sıvı bileşimlerine eşlik eder..

Bu nedenle, bir iyon kazanı kullanırken, diğer maddelerle deney yapmamak ve bunun için özel olarak tasarlanmış bir antifriz seçmek daha iyidir. Ekipmanın doğru ve verimli çalışmasından emin olmanın tek yolu budur. Ayrıca, uygun olmayan bir termik akışkanın kullanılması, gerektiğinde üreticinin garanti yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddetmesine yol açacaktır..

Antifriz özellikleri

Isıtma borularına pompalamak için doğru antifriz soğutma sıvısını seçmek için bileşimini bilmeniz gerekir:

 1. Etilen glikol antifriz diğer markalardan daha ucuzdur, daha düşük sıcaklıklara dayanabilir, ancak yüksek toksisitesi nedeniyle yalnızca kapalı ısıtma devrelerine dökülebilir – konutlarda açık sistemle ısıtma önerilmez. Böyle bir çözümün dezavantajı, aşırı ısınmaya (akışkanlık kaybı) karşı kötü bir reaksiyondur. Böylece, sıcaklık + 70 ° C’ye ulaştığında, sıvıda boruların duvarlarına ve kazanın ceketine yerleşen bir çökelti oluşur. Bu nedenle, katı yakıtlı kazanlar ve boru hatları için bu tür maddelerin dökülmesi önerilmez..
 2. Propilen glikol katkılı bir madde daha pahalıdır, ancak gıda endüstrisinde bile seyreltilmiş halde kullanıldığı için kesinlikle güvenlidir, yani kimyasal olarak pasiftir. Ancak bu soğutucunun önemli bir dezavantajı vardır: yüksek sıcaklıklarda akışkanlık kaybı.
 3. Gliserin katkılı antifriz, etilen glikol ve propilen glikol sıvıları arasında bir ara bağlantıdır. Özel bir evi ısıtmak için gliserin ısıtma sıvıları insanlar için tehlikeli değildir, ancak eklemlerdeki kauçuk veya silikon contaları bozabilirler..

Ek olarak, gliserin antifrizinin sıcaklıktaki bir artışa tepkimesi, etilen glikolünki ile aynıdır. Donma önleyici sıvıların daha kesin özellikleri ve özellikleri tabloda verilmiştir:

Antifriz özellikleri

Antifriz sıvısının özellikleri

Isıtma sisteminin kış dönemi boyunca kesintisiz çalışmasının garantisi yoksa, o zaman çeşitli donmayan sıvıların – ısı taşıyıcı olarak antifrizlerin kullanılması daha iyidir. Laboratuvarda oluşturulan bu maddelerin donma eşiği çok daha düşüktür. Benzer bir sıvı, sürücüler tarafından cam yıkayıcılara yakıt doldurmak için ve motor soğutma sistemlerinde kullanılır..

Isıtma sistemi için “antifriz” ayrıca önemli avantajlar listesine sahiptir:

 1. Antifriz için kristal duruma geçiş sıcaklığı çok daha düşüktür. Aynı zamanda, kristalleşme durumunda bile, böyle bir soğutucu katılaşmaz, ancak ekipmanın yırtılması riskini beraberinde getiren jel benzeri bir biçim alır. Ortam sıcaklığı yükseldikçe jel performans kaybı olmadan tekrar sıvı hale gelecektir..
 2. Formülasyonların yüksek konsantrasyonu, sıvı miktarından tasarruf etmenizi sağlar. Bu maddeler -65C’ye kadar bir sıcaklık düşüşüne dayanabilir, ancak çoğu bölgede don -35C’den fazla olmadığı için, konsantre sıvı, -30C’lik daha düşük bir ısı taşıyıcısı elde etmek için damıtılmış su ile seyreltilir..
 3. Antifriz, iyi kimyasal stabilite özelliklerine sahiptir. Borularda tortu oluşturmaz, oksitlenmez ve kullanım ömrü 5 yıla ulaşır..

Bununla birlikte, donmayan sıvıya listelenen önemli niteliklerin verilmesi, ne yazık ki, olumsuz faktörlerle birlikte gelir:

 1. Antifrizin viskozitesi her zaman sudan daha yüksektir, bu da soğutucunun devre boyunca hareketini sağlamak için daha güçlü sirkülasyon pompalarının gerekli olduğu anlamına gelir. Binanın doğal sirkülasyonlu bir ısıtma sistemi varsa, antifriz kategorik olarak soğutucu olarak uygun değildir..
 2. Isı kapasitesi açısından, donmayan maddeler gözle görülür şekilde %15’e kadar sudan daha düşüktür. Bu, sistemin verimini düşürür, enerji tüketimini arttırır, ısıtma verimini artırmak için daha güçlü veya daha fazla pil takılmasını gerektirir..
 3. Antifrizin contalara nüfuz etme kabiliyeti, bağlantı birimlerinde sızıntılara yol açar, bu nedenle bağlantı elemanlarını ve dişli bağlantıları sıkmak, contaları değiştirmek genellikle gereklidir..
 4. Birçok “donmaz” kimyasal bileşimi insan sağlığı için çok tehlikelidir. Sızıntı, sıcak su sistemine girmesi veya buharlaşması durumunda zehirli sıvı ciddi zehirlenmelere neden olabilir..
 5. Antifriz, sudan daha yüksek bir termal genleşmeye sahiptir. Bu nedenle, böyle bir soğutucunun kullanılması, daha hacimli bir genleşme membranı tankının organizasyonunu gerektirir..

Ayrıca, antifriz bileşimi hızla buharlaşacağından, açık tip bir genleşme tankının daha ucuz bir versiyonunun kullanılması yasaktır..

Isıtma sistemi için soğutma sıvısının hesaplanması

Mevcut bir ısıtma sisteminin dolum hacmini hesaplamanız gerekiyorsa veya bir sıvı türünden diğerine geçerken ne kadar soğutma sıvısı gerektiğini hesaplamanız gerekiyorsa, birkaç yöntem kullanabilirsiniz:

 1. Doldurmak için tamamen boş bir sistemi açın ve aynı zamanda bu işlemin başında ve sonunda su sayacının okumalarını okuyun..
 2. Tersine, dereceli tankları kullanarak tüm doldurulmuş sistemi dikkatlice boşaltın..
 3. Kazan ısı eşanjörünün, tüm radyatörlerin, boru devrelerinin ve / veya yerden ısıtmanın (besleme + dönüş), bir genleşme deposunun ve diğer olası elemanların (hidrolik ok, tampon tankı, kazan) hacimlerini dikkate alarak kendiniz bir hesaplama yapın..

Üçüncü seçenek için, sistemdeki soğutma sıvısının hacmini hesaplamak için basit bir formül kullanabilirsiniz:

V = V (radyatörler) + V (borular) + V (kazan)

Bir borudaki sıvının hacmini hesaplama formülü:

V (hacim) = S (boru kesit alanı) * L (boru uzunluğu)

Bu durumda, ısıtma devresindeki soğutucunun hacmi, formüller kullanılmadan yaklaşık olarak hesaplanabilir. Bunu yapmak için, sadece ısıtma sisteminin gücünü bilmeniz gerekir..

Burada, 1 kW ısı transferi için ekipmanın 15 litre sıvı gerektireceği oranı alınır. 75 kW kapasiteli bir ısıtma sistemi için 75 × 15 = 1125 litre soğutma sıvısı gerektiğini hesaplamak kolaydır..

Dikkat! Isıtma sistemindeki su hacminin yaklaşık bir hesaplaması, 1 kW kazan gücü başına 15 litre su oranından yapılır..

Ancak, sadece soğutucunun akış hızını hesaplamak yeterli değildir, ayrıca genleşme deposunun hacmini hesaplamak için bir formüle ihtiyaç vardır:

V = (VS x E) / d, burada:

V, hesaplamanın sonucudur; VS, soğutucunun tahmini akış hızıdır (ısı besleme sisteminin tüm bileşenlerinin toplam hacmi); d – genleşme tankının verimlilik katsayısı; E – bir sıvının sözde genleşme katsayısı, su için% 4, etilen glikol bazlı antifriz için -% 4,4.

Hesaplamalar çok kaba ve karmaşıktır. İşleri kendiniz için kolaylaştırmak için hızlı yolu kullanın – Isıtma sistemi hacim hesaplayıcı.

Isı transfer akışkanlarının türleri ve özellikleri

Herhangi bir su sisteminin çalışma sıvısı – bir ısı taşıyıcı – belirli miktarda kazan enerjisini alan ve borulardan ısıtma cihazlarına – pillere veya yerden ısıtma devrelerine – aktaran bir sıvıdır. Sonuç: ısıtmanın verimliliği, sıvı aracının fiziksel özelliklerine bağlıdır – ısı kapasitesi, yoğunluk, akışkanlık vb..

Özel evlerin %95’inde, 4,18 kJ / kg • ° С ısı kapasitesine sahip normal veya hazır su (diğer birimlerde – 1,16 W / kg • ° С, 1 kcal / kg • ° С) kullanılır, bir sıcaklıkta dondurulur. yaklaşık sıfır derece sıcaklık. Geleneksel bir ısı taşıyıcının ısıtma için avantajları kullanılabilirlik ve düşük fiyattır, ana dezavantaj donma sırasında hacimdeki artıştır..

Buz çözme pilleri ve plastik borular

Suyun kristalleşmesine, buzun basıncından kaynaklanan genleşme eşlik eder, dökme demir radyatörler ve metal-plastik boru hatları eşit şekilde tahrip olur.

Soğukta oluşan buz, boruları, kazan ısı eşanjörlerini ve radyatörleri kelimenin tam anlamıyla böler. Pahalı ekipmanların buz çözme nedeniyle tahribatını önlemek için, sisteme polihidrik alkoller bazında yapılan 3 tip antifriz dökülür:

 1. Gliserin çözeltisi, en eski antifriz soğutucu türüdür. Saf gliserin, yüksek viskoziteli şeffaf bir sıvıdır, maddenin yoğunluğu 1261 kg / m³’tür..
 2. 1113 kg / m³ yoğunluğa sahip sulu etilen glikol – dihidrik alkol çözeltisi. İlk sıvı renksizdir, gliserin viskozitesinden daha düşüktür. Madde toksiktir, yutulduğunda öldürücü bir çözünmüş glikol dozu yaklaşık 100 ml’dir..
 3. Aynısı, propilen glikol bazlı – 1036 kg / m³ yoğunluğa sahip şeffaf bir sıvı.
 4. Doğal bir mineral – bischofit bazlı kompozisyonlar. Bu kimyasalın özelliklerini ve özelliklerini ayrı ayrı analiz edeceğiz (aşağıdaki metinde).

Referans. Herhangi bir donmayan ısıtma ortamı, kimyasala kendine özgü rengini veren bir renklendirici içerir. Zehirli etilen glikol genellikle kırmızıya veya sarıya döner, propilen glikol – yeşil (daha az sıklıkla – mavi). Gliserin antifriz pembe bir renk tonu verilir veya şeffaf bırakılır. Bu sınıflandırma isteğe bağlıdır ve her zaman takip edilmez..

“Donmaz” iki tipte satılmaktadır: belirli bir eksi sıcaklık (genellikle -30 ° C) için tasarlanmış hazır çözümler veya kullanıcının kendi elleriyle suyla seyrelttiği konsantreler. Isıtma şebekelerinin çalışmasını etkileyen glikol antifrizlerinin özelliklerini listeleyelim:

 1. Düşük kristalleşme sıcaklığı. Sulu bir çözeltideki polihidrik alkol konsantrasyonuna bağlı olarak, sıvı, eksi 10 … 40 derecelik bir sıcaklıkta donmaya başlar. Konsantre sıfırın altında 65 °C’de kristalleşir.
 2. Yüksek kinematik viskozite. Örnek: su için bu parametre 0.01012 cm² / s, propilen glikol – 0.054 cm² / s, fark 5 kat.
 3. Artan akışkanlık ve penetrasyon.
 4. Donmayan çözeltilerin ısı kapasitesi 0,8 … 0,9 kcal / kg ° C aralığındadır (konsantrasyona bağlıdır). Ortalama olarak, belirtilen parametre suyunkinden %15 daha düşüktür..
 5. Çinko gibi bazı metallere karşı saldırganlık.
 6. Madde ısınmadan köpürür, kaynatıldığında hızla ayrışır.

Antifrizin renge göre sınıflandırılması

Propilen glikol antifrizleri genellikle yeşile boyanır ve işarete ECO öneki eklenir

Antifrizlerin operasyonel gereksinimleri karşılaması için üreticiler, glikol çözeltilerine katkı paketleri ekler – korozyon önleyiciler ve “antifriz” stabilitesini koruyan ve köpürmeyi azaltan diğer elementler.

Donmayan sıvı çeşitleri ve özellikleri

Antifrizler iki maddeye dayanır: etilen glikol ve propilen glikol. Birincisi daha ucuzdur, daha düşük sıcaklıklarda donar, ancak çok zehirlidir. Sadece içerek değil, sadece ellerinizi ıslatarak veya buharlarını soluyarak bile zehirlenebilirsiniz. Isıtma sistemleri için ikinci antifriz ısıtma ortamı, daha pahalı ama daha güvenli olan propilen glikol bazlıdır. Bazen bir diyet takviyesi olarak bile kullanılır. Dezavantajı (fiyat hariç) – propilen glikolden daha yüksek sıcaklıklarda akışkanlığını kaybeder.

Etilen glikol soğutucu çok zehirlidir

Etilen glikol soğutucu çok zehirlidir

Yüksek toksisiteye rağmen, etilen-glikol ısı transfer sıvıları daha sık satın alınır. Bu büyük olasılıkla fiyattan kaynaklanmaktadır – propilen glikol iki kat daha pahalıdır. Ancak saf formdaki etilen-glikol antifrizleri de kimyasal olarak aktiftir, köpürebilir ve akışkanlığı artar. Köpük ve aktivite katkı maddeleri ile savaşılır ve artan akışkanlık hiçbir şekilde düzeltilmez. Toksisite ile birleştiğinde, tehlikeli bir kombinasyondur. Bir yerde en ufak bir ihtimal olsa bu antifriz sızar. Ve buharları zehirli olduğundan, bu iyi bir şeye yol açmaz. Bu nedenle mümkünse propilen glikol kullanın..

Ad Madde Ağırlık Çalışma sıcaklığı aralığı Topçu başlangıç ​​Kristalleşme sıcaklığı Termal bozunma sıcaklığı Hizmet ömrü Su ile seyreltme Fiyat
65 Mono etilen glikol 10Kg -65 °C ~ +95 °C -66 ° C + 111°C 10 yıl Evet 850 rbl
Sıcak Ev – Eko propilen glikol 10Kg -30 ° С ila + 106 ° С -30 ° C +170°C 5 yıl Evet 1050 rbl
Dixis ÜST -30 propilen glikol 10Kg -30 ° С ila + 100 ° С – 31 ° C +106°C 3 yıl Evet 960 rbl
ANTİFROST gliserin bazlı gliserol 10Kg -30 ° С ila + 105 ° С 4 yıl Numara 700 rbl
Propilen glikol bazlı PRIMOCLIMA ANTIFROST propilen glikol 10Kg -30 ° С ila + 106 ° С -30 ° C +120°C 5 yıl Evet 762 rbl
TERMAJEN 30 EtilenGlikol 10Kg -20 ° С ila + 90 ° С -30 ° C +170°C 10 yıl Numara 650 rbl
Teplocom (gliserin) gliserol 10Kg – 30 ° С ila + 105 ° С 8 yıl Numara 780 rbl

Diğer bir önemli dezavantaj, etilen glikolün aşırı ısınmaya çok kötü tepki vermesi ve aşırı ısınmanın oldukça düşük bir sıcaklıkta gerçekleşmesidir. Zaten + 70 ° C’de, ısıtma sisteminin elemanlarına yerleşen çok miktarda çamur oluşur. Tortular, yine aşırı ısınmaya yol açan ısı transferini azaltır. Bu bağlamda, katı yakıtlı kazanlı sistemlerde bu tür antifrizler kullanılmaz..

Propilen glikol ise kimyasal olarak neredeyse nötrdür. Diğer maddelerle soğutma sıvıları arasında en az reaksiyona girer, daha yüksek sıcaklıklarda aşırı ısınma meydana gelir ve bu tür sonuçlara yol açmaz..

Propilen glikol ısı transfer sıvısı güvenlidir, ancak daha pahalıdır ve daha yüksek sıcaklıklarda donar

Propilen glikol ısı transfer sıvısı güvenlidir, ancak daha pahalıdır ve daha yüksek sıcaklıklarda donar

Geçen yüzyılın sonunda, ısıtma sistemleri için gliserin bazlı antifriz geliştirildi. Etilen ve propilen ısı transfer sıvıları arasında bir geçiştir. İnsanlar için güvenlidir, ancak contalar üzerinde çok iyi bir etkisi yoktur, ayrıca aşırı ısınmaya zayıf tepki verir. Fiyat ve sıcaklık özellikleri açısından yaklaşık olarak propilen ısı transfer akışkanları ile aynı aralıktadır (tabloya bakınız).

EtilenGlikol

Bazen ısıtma sistemlerinde antifriz kullanmak gerekir – düşük donma noktası ile karakterize edilen ısı taşıyıcılar. İstatistiklere göre, tüm soğutucuların yaklaşık dörtte biri etilen glikol bazlı antifrizdir..

Etilen glikole maruz kalmanın bir sonucu olarak istenmeyen kimyasal işlemlerin oluşma oranını azaltan özel katkı maddeleri – inhibitörler içerir. Bu maddenin donma noktası yaklaşık -60 ° C’dir. Maddenin termofiziksel özellikleri onu ısıtma sistemleri için uygun hale getirir. Etilen glikol bazlı antifrizler, otomotiv ısıtma sistemlerinde ve teknik odaların ısıtılmasında kullanılır. Bu soğutucunun ana avantajlarından biri, düşük fiyatının yanı sıra borularda düşük tortu seviyesidir..

Bununla birlikte, etilen glikol, yüksek toksisitesi nedeniyle yaygın olarak kullanılmamaktadır. Aslında bu, bir insanı zehirlemek için sadece 50-500 mg yeterli olan bir zehirdir. Açık ısıtma sistemlerinde etilen glikol kullanılmaz. Maddenin zayıf noktaları ayrıca düşük sıcaklıklarda yüksek viskozite içerir. Etilen glikol üzerinde çok dikkatli bir şekilde denemek gerekir: yanlışlıkla ahşap, fayans, ev yalıtımına bulaşırsa, malzemelerin acilen değiştirilmesi gerekir..

propilen glikol

Isı taşıyıcı olarak kullanım için yeterli termofiziksel özelliklere sahip daha az toksik bir antifriz bulma arzusu, ısıtma sistemlerinin propilen glikol ile doldurulmasına yol açtı. İstatistiklere göre, ısıtma sistemlerinin sadece %5’i ısı taşıyıcı olarak propilen glikol kullanır..

Bu maddenin önemli bir avantajı, çevre güvenliği, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilerin olmamasıdır. Propilen glikol sızarsa, özel önlemler alınmadan bir bezle silinebilir. Maddenin buharları da insanlar için tamamen güvenlidir. Buna dayalı antifrizler donma direnci ile karakterize edilir, -60 ° C – -70 ° C sıcaklıkta donarlar..

Maddenin bir diğer önemli avantajı, düşük kimyasal agresifliğidir. Propilen glikol kullanırken, yüksek korozyon olasılığı nedeniyle su ile temasın kontrendike olduğu malzemeleri kullanabilirsiniz. Karışımdan suyun tamamen uzaklaştırılması durumunda bile donma direnci -60 °C’de kalacaktır. Benzer bir durumda etilen glikol -13 ° C’de donar. Yağlayıcı etkisi sayesinde propilen glikol kullanımı su darbesini önlemeye yardımcı olur..

Propilen glikolün termofiziksel parametreleri, etilen glikolden sadece %20 daha düşüktür. Bununla birlikte, bu soğutucunun maliyeti, etilen glikolün maliyetinden önemli ölçüde yüksektir..

Bu madde nedir

Isıtma sıvısı - propilen glikol

Propilen glikol, normal koşullar altında hafif bir kokuya ve tatlı bir tada sahip renksiz viskoz bir sıvı olan dihidrik bir alkoldür. Etilen glikol adı verilen benzer bir madde vardır, ancak propilen glikol, aksine, toksik olmayan bir madde olarak kabul edilir, bu nedenle propilen glikol, parfümeri ve gıda endüstrisinde katkı maddesi olarak E-1520 sembolü ile yaygın olarak kullanılır. Kimyasal formülü C3H6 (OH) 2’dir. Ayrıca propilen glikol çok akışkandır, çok küçük deliklerden ve çatlaklardan sızabilir, higroskopiktir ve yüksek parlama noktasına sahiptir – + 421 °C.

Etilen glikol, aynı zamanda antifriz olarak kullanılan, ancak konutlarda değil, otomotiv endüstrisinde kullanılan çok zehirli bir maddedir. Etilen glikol benzer bir kimyasal formüle sahiptir – C2H4 (OH) 2.

Ayrıca, aşağıdaki nedenlerden dolayı ev ısıtma sistemlerinde etilen glikol alkol kullanmayın:

 • Aşırı ısındığında, bu alkol, metal parçalarda kireç ve artan korozyona neden olan maddelere ayrışır;
 • Aşırı ısınma, etilen glikolün köpürmesine ve sistemin havalandırılmasına yol açar;
 • Bu alkolün lastik contalar üzerinde olumsuz etkisi vardır ve ömrünü kısaltır..

Propilen glikol bazlı sulu çözeltiler genellikle ısıtma, klima, havalandırma ve gıda soğutma sistemleri için bir ısıtma ortamı olarak kullanılır..

Etilen glikol gibi diğer alkol çözeltileri, kışın araba camlarını yıkamak için sıvı olarak ve bu toksik madde için tüm çalışma standartlarına uygun olarak bazı ısıtma sistemlerinde soğutucu olarak kullanılır..

Karışımlar

Optimum soğutma sıvısı arayışında, modern üreticiler etilen glikol ve propilen glikol bazlı çeşitli karışımlar sunar. Bu tür sıvılar, her iki maddenin de avantajlarını sunar. Bir karışıma dayalı bir ısı taşıyıcının kullanılması, propilen glikolün tüm avantajlarını korurken, sistemin devreye alınması için enerji maliyetlerini %20 oranında düşürmesine olanak tanır..

Bir soğutma sıvısı seçme ve bir ısıtma sistemi tasarlama konusunda uzmanların görüşüne güvenmek en iyisidir. Yetkili danışmanlık, iyi geliştirilmiş bir proje, ekipmanın teknik olarak doğru kurulumu ve sistemin devreye alınması, özel bir evde sıcaklığın tadını çıkarmanıza ve yıllarca ısıtma ile ilgili sorunları hatırlamanıza izin vermeyecektir..

Antifriz

Bu nedenle antifriz tercih ettiyseniz, bunun kolay alev almaması, zehirli veya zehirli maddeler içermemesi gerektiğini bilmelisiniz..

Önemli! Isıtma için ısı taşıyıcı olarak transformatörlerde antifriz, etil alkol veya yağ kullanmayın! Güvenlik önlemlerini öğrendikten sonra, yalnızca bunun için özel olarak oluşturulmuş maddelerin ısıtma için kullanılması gerektiğini öğreneceksiniz..

ısıtma için antifriz

Özel bir sertifikalı antifriz kullanılması tavsiye edilir, örneğin, dixis 65 bugün çok popülerdir.Genellikle, bu tip tüm soğutucular iki madde temelinde yapılır:

 • propilen glikol.
 • EtilenGlikol.

Su ile etil alkol karışımları

Çok sık olarak, bu amaçla, alkol yüzdesinin %40 ila %55 arasında değiştiği etil alkolün su ile karışımları kullanılır. Karışımlar eksi otuz derecede kristalleşir. Ancak bir AMA var: bu tür karışımların, yalnızca soğutma sıvısının cebri sirkülasyonu ile donatılmış kapalı ısıtma sistemlerinde kullanılması önerilir. Gerçek şu ki, durum böyle değilse, alkol çok çabuk buharlaşacaktır. Ve etil alkol, standart sistemler için pek uygun olmayan 90 derecede kaynar. Bu, özellikle soğutma sıvısının sıcaklığını değil, binadaki havanın sıcaklığını hesaplayan otomasyonlu sistemlerde önemlidir..

Böyle bir karışımın fiyatı litre başına 65 ruble.

Genel olarak, ısıtma sistemleri için bir soğutucu seçmek kolaydır, asıl şey gerekli tüm faktörleri hesaba katmaktır..

ısıtma için ısı taşıyıcılar

Soğutucu türleri ve parametreleri

İlgili ısıtma sistemi buna göre tasarlandığından, bir ısı taşıyıcının seçimi çok önemli bir görevdir. Bu nedenle, soğutucu tiplerini ve parametrelerini, en popüler bileşimlerin avantajlarını ve dezavantajlarını daha ayrıntılı olarak ele almak gerekir..

Su (SP-V)

Sistem nasıl doldurulur: soğutucu türleri ve parametreleri

Lider olmaya devam ediyor, sıvı evrensel ve her yerde mevcut. Tüm ısıtma sistemlerinin yaklaşık %70’ini oluşturur..

Avantajlar ve dezavantajlar

Böyle bir soğutucunun büyük bir avantajı, mutlak çevre dostu olmasıdır. Suyun diğer faydaları:

 1. Yüksek yoğunluklu, özgül ısı.
 2. Çok kolay sıcaklık kontrolü.
 3. İyi ısı transfer katsayısı.
 4. Düşük kimyasal aktivite.
 5. Düşük viskoziteli.
 6. Basit bakım.

Suyun sistemlerde her yerde kullanılması nedeniyle oldukça geniş bir avantaj listesine rağmen, birkaç dezavantajı vardır. Bilişim Teknoloji:

 • safsızlıkların olası varlığı – demir, tuzlar, vb.;
 • düşük üst ısıtma limiti, sadece 150 °;
 • 0 ° sıcaklıkta donma, sistem arızasına neden olur;
 • metal boru ve bağlantı parçaları kullanılıyorsa aşındırıcı işlemler;
 • ısı taşıyıcı 80 ° ‘ye kadar ısındığında kireç tortularının kaçınılmaz görünümü.

“İdeal suyun kusurları” ile savaşabilirsiniz. Birikintilerin büyümesini azaltmak için kaynatılmış, yumuşatılmış veya damıtılmış su kullanılır. Bir alternatif, özel katkı maddelerinin satın alınmasıdır. Bu tür “akifer” boru hatları ve radyatörlerin yıllık yıkamaya ihtiyacı vardır ve kazanın planlı bakıma ihtiyacı vardır. Isıtma mevsimi boyunca sıvının direncini ayarlamak gerekir..

Arıtılmış su

Sistem nasıl doldurulur: soğutucu türleri ve parametreleri

Tamamen saflaştırılmış bir sıvı, herhangi bir ısı taşıyıcısı için ideal bir bileşendir, çünkü akan su, ısıtma sisteminin elemanlarını olumsuz yönde etkileyen çok miktarda madde içerir. Distilat aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • özgül ağırlık – 998.2 kg / m3 (20 ° sıcaklıkta);
 • ısı kapasitesi – 4.182 kJ / kg · K (t 20 °’de);
 • termal iletkenlik – 0,52 kcal / m · h · ° С (20 °);
 • dinamik viskozite – 1 MPa · s (20 °);
 • kaynama noktası – 100 ° (2.75 atm – 130 ° basınçta).

Isıtma sistemindeki optimum sıcaklık 75 ° ‘dir, ancak bu parametre daha çok hava koşullarına bağlıdır..

Glikol bazlı antifriz

Bazı ısıtma sistemlerinde, daha güvenilir antifrizler – çok düşük sıcaklıklarda donan ısı taşıyıcıları kullanmak gerekir. Bu durumda, kalıcı sıvıların suya göre avantajları vardır, ancak dezavantajları da vardır: bazı türlerde oldukça önemlidirler..

Sistem nasıl doldurulur: soğutucu türleri ve parametreleri

Antifrizlerin ana dezavantajı daha az ısı transferidir. Bu göstergede suya göre çok daha düşüktürler: fark% 15’tir. Tesislerin yeterli şekilde ısıtılmasını sağlamak için sahiplerin daha fazla radyatör satın alması gerekecek. Otomatik hava menfezleri bu sıvılarla “nasıl çalışacağını” bilmiyor, ancak alternatif bir seçenek var – Mayevsky muslukları.

Bu ısı taşıyıcıların bir başka özelliği, suyun bu parametresi standart olarak kabul edilirse, yüksek bir termal genleşme katsayısıdır. Bu nedenle, seçim antifriz lehine yapılırsa, daha büyük bir genleşme deposu hacmi ön koşuldur. Ne kadar büyük? Su kullanan bir ısıtma sistemine kıyasla neredeyse iki kat. “Antifriz” radyatörleri ve boruları da önemli bir hacme ve çapa sahip olmalıdır..

Etilen glikol (soğutucu)

Etilen glikol bazında yapılan antifriz payı, tüm soğutucuların yaklaşık %25’ini oluşturur. Bu tür sıvıların ana avantajı, düşük donma noktalarıdır: -60 ° ‘dir. Diğer artılar:

 • nispeten düşük fiyat;
 • sistemde az miktarda mevduat.

Sistem nasıl doldurulur: soğutucu türleri ve parametreleri

Soğutma sıvısı inhibitörlerinin bileşimine, ısı borusundaki ve bir bütün olarak sistemdeki kimyasal işlemlerin oranını azaltan özel katkı maddeleri eklenir. Etilen glikol antifrizleri, konut dışı binaları ısıtmak için otomotiv ısıtma / soğutma sistemlerinde kullanılır. Bu antifrizin dezavantajları:

 1. Yüksek toksisite. Etilen glikol bir zehirdir: Ölümcül zehirlenmeler için 50-150 ml yeterlidir, bu nedenle açık sistemlerde kullanılmaz..
 2. Yüksek sıcaklıklarda ürünün (çökelti ve asit) olası bozunması nedeniyle sıcaklığı kontrol etme ihtiyacı.
 3. Düşük sıcaklıklarda yüksek viskozite, ısının taşınmasını zorlaştırır.

Diğer bir dezavantaj, etilen glikolün kostikliğidir. Bu tür agresif bileşikler kauçuğu aşındırabilir. Bu nedenle sızdırmazlık elemanı olarak daha dayanıklı diğer malzemelerden (örneğin paronit veya Teflon) yapılmış ürünlerin kullanılması gerekir. Sızıntı varsa, fayanslar, levhalar veya yalıtımın değiştirilmesi gerekecektir..

Propilen glikol (XNT, XNT-HB)

Propilen glikol, önemli bir dezavantajı olmayan en iyi seçenektir. Bu antifriz çevre dostudur, toksik değildir: maddenin gıda katkı maddelerinin bir unsuru olması kanıt olarak kullanılabilir..

Sistem nasıl doldurulur: soğutucu türleri ve parametreleri

Donma noktası -60 ° (XNT) veya -70 ° (XNT-NV) dir. Ancak ısıtma sistemlerindeki payı hala küçük, %5 civarında. Hak edilmeyen “görmezden gelinmesinin” nedeni, etilen glikolün fiyatının neredeyse iki katı olan maliyettir. Konut ve kamu binalarını ısıtmak için sıvı kullanın. Propilen glikol antifrizinin rakiplerine göre avantajları dikkat çekicidir. Bunlar şunları içerir:

 1. Güvenlik. Sızan sıvı, durumunuz hakkında endişelenmeden bir bez ile toplanabilir. Buharı solumak da herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz..
 2. Düşük kimyasal agresiflik, bu nedenle olası aşındırıcı işlemler nedeniyle suyun istenmediği sistemler için propilen glikol seçilir.
 3. Bileşimin iyi yağlama etkisi. Bazı ısıtma sistemleri için su darbesinin sonuçlarını önlemeyi mümkün kılar..
 4. Alternatif enerji kaynakları için sıvı kullanımının kabul edilebilirliği. Çoğu zaman, antifriz güneş kollektörlerine “fırlatılır”.

Propilen glikolün dezavantajları, termofiziksel parametreler, yüksek derecede viskozite açısından etilen glikolün gerisinde kalmaktadır. Aralarındaki fark %10-20 olabilir. Bir başka hoş olmayan gerçek, düşük sıcaklıklarda antifriz akışkanlığının artmasıdır, bu nedenle sistemin tam sızdırmazlığı gereklidir..

Propilen glikolü toksik bir “akraba” ile karşılaştırırsak, o zaman başka bir dezavantaj daha yüksek bir fiyattır, ancak bu antifrizin avantajları zayıf yönleriyle örtüşür..

gliserol

Sistem nasıl doldurulur: soğutucu türleri ve parametreleri

Böyle bir soğutucu, çevreye ve insanlara kesinlikle zararsızdır. Sudan farklı olarak daha kararlıdır, sıvı -30 ° sıcaklıkta donar. Bu çözümler, cebri sirkülasyon ile donatılmış kapalı ısıtma sistemlerinde kullanılır. Bu çözümlerin diğer avantajları şunlardır:

 • göreceli ucuzluk;
 • dayanıklılık (8-10 yıl hizmet);
 • sistemin korozyona karşı güvenilir şekilde korunması;
 • düşük sıcaklıklarda genleşme olmaz;
 • düşük donma noktası ve yüksek kaynama noktası;
 • glikolik bileşiklerin aksine kauçuk ve çinkoya nötr;
 • herhangi bir malzeme ile sistemin tüm unsurları ile iyi etkileşim.

Bununla birlikte, gliserinin de ciddi dezavantajları vardır..

Sistem nasıl doldurulur: soğutucu türleri ve parametreleri

 1. Bu ürünler için hala kalite standartları yoktur, bu nedenle alıcı bir domuzu bir dürtme ile satın alabilir..
 2. Çözeltinin ısı kapasitesi oldukça düşüktür ve yoğunluğu ve viskozitesi yüksektir. Bu özellikler, ısıtma sisteminin elemanları üzerinde asılı bir yük anlamına gelir..
 3. Yüksek sıcaklıklarda, gliserin çözeltisi güçlü bir şekilde köpürebilir, bu nedenle çözeltide bu fenomeni önlemek için özel katkı maddeleri gerekir..

En ciddi dezavantajlar termal kararsızlığı içerir. Uzun süreli ısıtma (80-120 °) ile gliserin aseton ve akroleine ayrışır. Her iki madde de bir tehdit oluşturuyor: ilk bileşiğin buharları patlayıcıdır ve ikincisi sadece son derece hoş olmayan bir kokuya sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda kanserojendir..

Birçok Avrupa ülkesinde, bu ürünler uzun süredir üretilmemiştir (glikol antifrizlerinin ortaya çıkmasından bu yana). Gliserin soğutucuları, pratik olmayan, etkisiz, güvenli olmayan bileşimler olarak sınıflandırılır..

Votka (etil alkol)

Sistem nasıl doldurulur: soğutucu türleri ve parametreleri

Muhtemelen herkes, geleneksel bir Rus içeceği için başka bir ilginç uygulamanın bulunabileceğini bilmiyor. Bununla birlikte, etil alkol, seçeneklerin en kötüsü olarak kabul edilmez. %33’lük bir konsantrasyona ulaşacak şekilde seyreltirseniz, yaklaşık -23 °C’de donacak bir çözelti elde edebilirsiniz. Bu “kokteylin” kaynama noktası yaklaşık 90 °.

Bu alkol antifrizinin çeşitli avantajları vardır. Bunlar şunları içerir:

 • glikol ve gliserin bileşimlerinden daha düşük viskozite;
 • alkolün engelleyici özelliklerinden dolayı korozyonun önlenmesi;
 • kauçuğu conta olarak kullanma yeteneği;
 • su için bu parametreye yakın ısı kapasitesi;
 • sistemdeki tuz birikintilerine karşı güvenilir koruma.

Ev yapımı antifrizin dezavantajı yüksek derecede uçuculuktur, bu nedenle ısıtma sisteminin yüksek kalitede sızdırmazlığını sağlamak gerekir. Başka bir zorluk daha var, ama farklı türden. Ücretsiz kaynak “aqua vitae”, sahiplerin “korkunç bir sır” tutmasını gerektirecektir, çünkü aksi takdirde evleri birçok “boş ve titrek” konunun hedefi haline gelecektir..

Isı kaynağında distilat kullanmak mümkün mü?

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Kentsel ısıtma sistemlerinde, soğutucu olarak sıradan musluk suyu kullanılır, özel filtrelerden geçirilir..

Ve kır evlerinde distilatın doldurulması tavsiye edilir. Isıtma ekipmanının ömrünü uzatmak için benzer bir önlem alınır..

Damıtılmış su, borularda ve radyatörlerde kireç bırakan, ısı transferini azaltan ve enerji tüketimini artıran tuzlar ve diğer yabancı maddeleri içermez..

Bu nedenle, distilat sadece mümkün olmakla kalmaz, aynı zamanda bir evi ısıtmak için ekipmana (aşağıda tartışıldığı gibi metal borular hariç) dökülmesi gerekir. Hırdavat mağazaları bile özel ısıtma suyu satar. Ama satın almak pahalı, bu yüzden evde kendin yapmak daha ucuz.

Hangi boruların dökülmesine izin verilir ve hangileri tavsiye edilmez?

Damıtılmış suyun avantajı, korozyon ve kireç riskini en aza indiren tüm zararlı yabancı maddeleri içermemesidir. Buna rağmen, bir ısı taşıyıcı olarak su seçerken, ısıtma borularının tipini dikkate almak gerekir..

Metal-plastik veya polipropilenden yapılmışlarsa oksidatif işlemlere tabi tutulmazlar. Bu nedenle dökülecek sıvının türü burada rol oynamaz. Damıtılmış su burada güvenle kullanılabilir.

Borular metal ise, distilatın dökülmesi yasaktır, ancak zamanla korozyona neden olabilir..

Dökme için bir ısıtma sistemi nasıl hazırlanır?

Isıtma sistemini damıtılmış suyla doldurmadan önce hazırlayın. Bu, aşağıdaki faaliyetleri içerir:

 1. Eski soğutma suyu boşaltılır. Kalorifer kazanını kapatın ve sıcaklığın oda sıcaklığına düşmesini bekleyin. Ardından devrenin alt kısmında bulunan tahliye vanasını açın ve suyu daha sonra atmak üzere bir kaba boşaltın. Sistemi tamamen boşalttıktan sonra, borulardaki basıncı dengelemek için Mayevsky vanasını (üstte bulunur) açın..
 2. Devreyi yıkayın. Bu, biriken tüm kalıntıları içeriden çıkarmak için gereklidir. Bunun için, yıkama suyunun pompalandığı bir pompa bağlanır. Bu amaçlar için, bir dokunuş alabilirsiniz. Bazen bir döngü sistemi tamamen temizlemek için yeterli olmayabilir. Çıkış suyunun temiz olması gereklidir..
 3. Ekipman basılır. Soğutma sıvısı ile doldurmadan önce sistemi sızıntılara karşı test etmenizi sağlar. Hava veya ısı taşıyıcı enjekte ederek dahili bir yüksek basınç oluşturmak gerekir. Bu, mekanik veya elektrikli bir pompa gerektirecektir..
 4. Kusurları düzeltin. Presleme sırasında bulunan sızıntılar giderilmelidir. Eklemlerde bir sızıntı tespit edilirse, conta değiştirilir. Boru sızdığında, hasarlı alan değiştirilir.
 5. Komple seti kontrol edin. Isıtma sistemi kapalı tipte olduğunda, doldurmadan önce koruyucu cihazların yerinde olduğundan emin olmak gerekecektir. Her şeyden önce, bunlar Mayevsky’nin musluğu, baypas, termometre ve manometre. Bir şeyin olmaması, ekipmanın çalışmasında sorunlara yol açabilir..

Önemli! Soğutma sıvısını dökmeden önce, sadece monte edilmiş olsa bile sistemin yıkanması zorunludur..

Özel bir ev nasıl doldurulur?

Isı ileten bir sıvının dökülmesi teknolojisi, ısıtma sisteminin tipine bağlı olarak değişir – kapalı veya açık.

Kapalı ısıtma sistemi doldurma talimatları:

 1. Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

  Tüm kapatma vanalarının (tahliye vanası ve emniyet vanaları) kapalı olduğundan emin olun..

 2. Mayevsky valfini “açık” konuma takın. Bu havanın çıkması için.
 3. Mayevsky musluğundan akana kadar su dökülür. O zaman engellenir.
 4. Bir hava valfi yardımıyla tüm cihazlarda havadarlık ortadan kaldırılır. Bunu yapmak için, açık bırakın ve içinden su akmaya başlayana kadar bekleyin. Sonra kapalı.
 5. Ardından, kapalı sistemdeki basıncı kontrol edin. 1.5 bar olmalı.

Çift devreli kazanların otomasyon kullanılarak doldurulması tavsiye edilir. Böyle bir cihaz, giriş borusuyla eşleşen kontrol edilebilir bir elektronik ünitedir. Böyle bir birim otomatik olarak çalışır.

Önemli! Otomatik doldurmanın avantajı, işlem sırasında su besleme basıncını ünitenin kendisinin düzenlemesidir. Dezavantajı, cihazın yüksek maliyetidir..

Bir kır evinde açık bir ısıtma sistemi varsa, onu bir soğutucu ile doldurma prensibi farklı olacaktır. Bunun nedeni, atmosferik ile karşılaştırılabilir bir basıncın borularında bulunmasıdır..

Bu nedenle, kilit kontrol noktası, diğer cihazların üzerine monte edilmiş bir genleşme tankı olacaktır. Isıtma sistemi geniş bir alan için tasarlanmışsa, iş için bir titreşim pompası kullanılması tavsiye edilir. Ve böylece suyu manuel olarak dökebilirsiniz

Eylem talimatları:

 1. Kullanılan ısı taşıyıcı boşaltılır ve borular yıkanır.
 2. Mayevsky’nin musluğu açıldı.
 3. Genleşme deposundan kovadan su dökün. Bir pompa kullanıldığında, bir hortum bir su kabına, diğeri ise bir genleşme tankına daldırılır..
 4. İşlem sırasında basınç izlenir – 2 atm içinde olmalıdır. Yükselmemesi için su yavaş yavaş dökülür. Sonuç olarak, havanın borulardan düzleşmek için zamanı vardır..
 5. Finalde ise işin iyi yapılıp yapılmadığını kontrol ederler. Sonuç olarak, fazla su kalırsa, içeride bir yerde bir hava kilidi oluşmuş demektir. Daha fazla miktarda soğutma sıvısı gerektiğinde, sızıntılar oldukça olasıdır ve bunları bulup ortadan kaldırmak gerekir..
 6. Sistemin havadan tamamen serbest bırakılması için bir süre beklerler ve Mayevsky musluğunu kapatırlar..

Bilginize! Isıtma mevsimi boyunca, ısı taşıyıcı genleşme deposundan buharlaşabilir. Bu nedenle, zaman zaman kayıpları sıvı ekleyerek doldurmak gerekecektir..

Alternatiflerin listesi

Isı taşıyıcı olarak başka hangi sıvılar kullanılabilir:

 • Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

  Bir kuyudan, rezervuardan veya kuyudan alınan musluk suyu. Bu seçenek, en ucuz olduğu için finansal bileşen açısından faydalıdır. Bununla birlikte, bu tür doldurma, agresif maruziyet nedeniyle ısıtma sistemine hızlı bir şekilde zarar verebilir..

 • Kaynamış su. Bu, tuzların ve oksijenin kısmen nötralize edilmesini sağlar. Dezavantajı, devreyi doldurmak için gereken büyük miktarda sıvıyı kaynatmanın sorunlu olmasıdır..
 • Reaktifle arıtılmış su. Kaynatmak yerine suyu reaktiflerle arıtabilirsiniz. Bu tür sular, amacına uygun kullanılmadan önce iyice filtrelenmelidir..
 • Antifriz. Isıtma sistemi donmaya meyilli olduğunda kullanılırlar. Antifrizin katılaşması için sıcaklık eşiği, damıtılmış ve normal sudan önemli ölçüde daha düşüktür. Soğutucunun yüksek maliyeti nedeniyle sadece bu yöntem nadiren kullanılır..

Isıtma sistemi için hangi soğutucu seçilir?

Çevrimiçi mağaza “TERM-MSK”, bileşenleri tüm yangın ve çevre güvenliği standartlarını karşılayan ev ısıtması için çevre dostu bir ısıtma ortamı seçmeyi teklif ediyor. İnşaat türü ne olursa olsun, antifriz için en iyi fiyatları sunmaya hazırız. Hizmetlere kolay bir ek, herhangi bir ürün için ücretsiz danışmanlık, hızlı teslimat ve kalite garantisidir..

Soğutma sıvısı olarak antifrizli sistemlerin özellikleri

Bir ısıtma sistemi tasarlarken, ısı taşıyıcı en baştan dikkate alınmalıdır. Bu, donmayan sıvıların daha düşük ısı kapasitesinin yanı sıra diğer özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Tüm ekipman su için tasarlanmışsa ve içine antifriz dökülürse, aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilir:

 • Yeterli güç olmayacak ve ev soğuk olacak. Bu, antifrizlerin düşük termal iletkenliğinden kaynaklanmaktadır. Bu sorun biraz kanla çözülebilir – daha güçlü bir sirkülasyon pompası takarak soğutucunun hareket hızını artırmak için. Ancak dostane bir şekilde radyatör bölümlerinin sayısının artırılması gerekiyor..
 • Kapalı sistemlerde genleşme tankının hacmi yeterli olmayabilir. Bunun nedeni, ısıtıldığında, donmayan derzlerin sudan daha fazla genleşmesidir. Çıkış yolu başka bir tank koymaktır. Toplam hacim gerekenden biraz daha fazla olmalıdır (hacim tablodan alınabilir).

  Farklı soğutma sıvısı türleri için genleşme tankı hacmi

  Farklı soğutma sıvısı türleri için genleşme tankı hacmi

 • Sıradan kauçuk contalar kullanılırsa, etilen glikol veya gliserin kullanıldığında kısa bir süre sonra bozulacak ve akacaktır. Bu nedenle, tüm sökülebilir bağlantılarda antifriz dökülmeden önce contalar paronit veya Teflon ile değiştirilir..

Anladığınız gibi, bir ısıtma sistemi için en iyi soğutucu sudur. Performansta daha iyidir ve bazen daha ucuzdur. Isıtma buz çözme ile tehdit edilirse, antifriz doldurulması gerekir, ancak otomobil değil, özel – ısıtma için. Bu durumda, yeterli paranız varsa, propilen glikol kullanmak daha iyidir. Etilen donmaz, aşırı bir durumdur. Aşırı ısınmayı önlemek için özel contaların ve otomatik kazanların monte edildiği kapalı sistemlerde uygundur..

Alıcıların gezinmesini kolaylaştırmak için soğutuculara boyalar eklenir. Etilen – kırmızı veya pembe, propilen – yeşil, gliserin – mavi. Bir süre sonra renk o kadar yoğun olmayabilir veya tamamen kaybolmayabilir. Bunun nedeni boyaların termal tahribatıdır, ancak antifrizin kendisinin özellikleri etkilenmez..

Antifriz ne zaman kullanılır?

Alternatif sıvılara bakmaya başlamadan önce suyu iskonto etmeyin. Sakinlerin sürekli yaşadığı bir eve ısıtma kurulursa, su en güvenli ve en güvenilir seçeneklerden biri olacaktır..

Bir ısı taşıyıcı olarak, ısıtma sistemlerinin devreleri boyunca sirkülasyon için en uygun parametrelere sahiptir..

Ancak kış donlarının zirvesinde, suyun en ufak kristalleşmesi, boru hattının ve ısıtma ekipmanı ünitelerinin tahrip olmasıyla ciddi bir kazaya neden olabilir..

Periyodik olarak taşan bir kır evinden bahsediyorsak veya hafta sonları aile sık sık evlerini terk edip ısıtmayı gözetimsiz bıraktığında, kullanılan soğutma sıvısı bölgenin karakteristik düşük sıcaklık aralığına dayanıklı olmalıdır..

Sadece kimyasal bileşiklerin termal enerji taşıyıcısı olarak kullanılması için ısıtma devrelerinin hazırlanması gereklidir. Sistem tamamen kapatılmalıdır çünkü sıvı toksiktir ve değişen derecelerde yanıcıdır.

Bir su ısıtma sistemi hangi parametrelere sahip olmalıdır?

Isıtma devrelerinde “saf” antifriz kullanmayın. Seyreltilmemiş donma önleyici bileşikler agresif olduklarından ve korozyon gelişimini teşvik etme eğiliminde olduklarından su ile seyreltilirler.

Sahibi, donmayan sıvının periyodik olarak değiştirilmesi gerektiğini ve bunun da ek maliyetlerle dolu olduğunu dikkate almalıdır..

Bazı kazan ekipmanı modelleri, belirli bir ısı taşıyıcı markasının kullanımı için özel önerilere sahiptir. Farklı bir bileşime sahip bir sıvı kullanırsanız, kazan garantisini kaybedebilirsiniz..

Antifriz sudan daha kötü?

Kazanlar ve ısıtma sistemleri, fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre su ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Antifriz için farklıdırlar. Ana sorun bu. Çok uğraşmanız ve ısıtma sistemini antifrizin dezavantajlarını en aza indirecek şekilde tasarlamanız gerekiyor..

 1. Antifrizin viskozitesi ve yoğunluğu sudan daha yüksektir. Aslında bu, soğutucuyu dolaştırmak için daha güçlü pompalara ihtiyaç olduğu anlamına gelir..
 2. Ve özgül ısı daha düşüktür.
 3. Conta malzemelerinin spesifik antifriz formülasyonu ile uyumlu olmaması halinde sızıntı riski vardır..
 4. Suya göre daha yüksek termal genleşme katsayısı. Daha büyük bir genleşme tankı gerekli olacaktır

Antifriz nasıl zarar verebilir?

Etilen glikol zehirlidir. Sıvının herhangi bir sızıntısı veya dikkatsiz kullanımı sağlığa ciddi şekilde zarar verebilir ve hatta insanların ve evcil hayvanların hayatını tehdit edebilir..

Antifrize su eklemek, bir dizi özelliğini – viskozite, ısı kapasitesi – geliştirir, ancak soğutma sıvısının donma noktasını arttırır. Antifriz konsantrasyonu ne kadar yüksek olursa, sistemdeki metal elemanlar ve contalar üzerindeki etki o kadar şiddetli olur. İkincisi, sonunda sızıntılara yol açan konsantre antifriz etkisi altında çözülebilir..

Korozyonun etkilerini azaltmak için üretici, antifrize inhibitörler ekler. Bazen onları ayrı olarak satın almanız ve kendiniz karıştırmanız gerekir. Ancak, soğutucudaki su oranıyla aşırıya kaçarsanız, katkı maddelerinin etkinliği azalır ve korozyon riski artar. Bu, hem kullanıcının hatası – seyreltme sırasında yanlış hesaplamalar – hem de çalışma sırasında soğutma sıvısının yenilenmesi sonucunda olur..

Antifriz, boru ve bağlantı parçalarının kaplamasında bulunabilecek çinko ile temas etmemelidir. Etkileşimlerinin bir sonucu olarak, ısıtma sistemini yavaş yavaş tahrip eden çözünmeyen bir tortu oluşur. Kazan ve ısıtma sisteminin diğer bileşenlerinin (pompalar, bağlantılar, filtreler) üreticilerinin, ısı taşıyıcı olarak antifriz kullanırken garantileri reddetmesi muhtemeldir..

Antifriz nasıl doğru kullanılır?

Isıtıldığında, devredeki sıvının hacmi artar ve hareket hızı azalır, bu nedenle harekete yardımcı olacak ek bir kap ve pompa gerekli olacaktır..

Antifriz eklemeden önce devreyi özel bir madde ve suyla yıkayın. Ancak o zaman bir antifriz sıvısı doldurabilirsiniz..

Ne kadar antifriz gerektiğini ve bir profesyonel tarafından doldurulması gerektiğini belirleyin. Aksi takdirde ısınma, sızıntı gibi sorunlar olabilir. Isıtma sistemindeki antifriz 5 veya 10 yıl sonra değiştirilir.

Antifriz sudan nasıl farklıdır??

Isıtma için antifriz sudan daha yüksek bir yoğunluğa sahiptir, bu nedenle hava sıcaklığı düştüğünde donmaz. Bu nedenle boruların patlamasından kaynaklanan kazalar bu şekilde önlenebilir. Antifriz, mümkün olduğu sistemlerde doldurulmalıdır..

Glikol antifrizlerinin artıları ve eksileri hakkında

Glikol bazlı yapay ısı taşıyıcıların ana avantajı, sıvı fazın negatif sıcaklıklarda korunmasıdır. Kapalı su ısıtma sistemlerinde antifriz kullanımından diğer olumlu noktaları listeliyoruz:

 • soğutucular, ısı eşanjörlerinin içinde kireç oluşturan kalsiyum ve magnezyum tuzları içermez;
 • glikollerin nüfuz etme kabiliyeti nedeniyle hareketli parçaların yağlanmasının etkisi oluşur, küresel vanalar ve termostatik vanalar ekşi olmaz, bağlantı parçaları daha uzun süre dayanır;
 • antifriz 103-106 ° C’nin kaynama noktası, katı yakıt kazanının aşırı ısınması durumunda buharlaşma ve havalandırma anını erteler;
 • Sıcaklık donma eşiğinin altına düştüğünde, glikol çözeltileri bir jel kütlesine dönüşür..

Not. Ölçekle ilgili madde, “donmaz” maddenin demineralize damıtılmış su ile seyreltildiği anlamına gelir..

Glikol soğutma sıvısının kristalizasyonu

Donarken, glikol karışımları boruları ve ısı eşanjörlerini kıramayan bir bulamaç oluşturur.

Son 2 noktayı açıklayalım. Genellikle kır evlerinin ısıtma sistemine dökülen sıradan su, aktif olarak buharı serbest bırakarak 96-98 ° C’de kaynamaya başlar. TT kazanın beslemesi üzerinde sirkülasyon pompası varsa, buhar fazı çark ile birlikte hazneye girer, suyun pompalanması durur, kazan tamamen ısınır. Daha yüksek bir antifriz kaynama noktası, bir kaza anının ertelenmesine izin verecektir..

Suyun aksine, donda sertleşen glikol genleşmez ve boru duvarlarını tahrip etmez. Donma durumunda, tek ünite zarar görecektir – zorunlu sirkülasyon pompası. Kristalleşen jel çarkı sıkıştıracak ve motor yanacaktır..

Ne yazık ki, donmayan maddeler için birçok dezavantaj vardır:

 1. Etilen glikol zehirlidir – dikkatli kullanım ve solüsyonun atılmasını gerektirir. Gliserin ve polipropilen glikol zararsızdır.
 2. “Donmaz” ısı kapasitesi %15 daha azdır. Akülere gerekli miktarda ısı sağlamak için sıvı tüketiminin arttırılması gerekecektir..
 3. Antifrizin viskozitesi ek hidrolik direnç oluşturur. Daha güçlü ve pahalı bir sirkülasyon pompasına ihtiyaç duyulacaktır..
 4. İyi akışkanlık iki ucu keskin bir kılıçtır. Glikoller, sade suyun akmayacağı en küçük sızıntılara nüfuz eder..Boruların ve radyatörlerin birleşim yerlerinde antifriz sızıntıları
 5. Isı taşıyıcılar ve katkı maddeleri çalışma sırasında ayrışır, dona karşı dayanıklılık özelliklerini kaybeder ve tortu pullarına düşer. 1 dolumun maksimum hizmet ömrü 5 yıldır, daha sonra ısıtma yıkanır ve değiştirilir.
 6. Antifriz kullanırken, birçok gaz kazanı üreticisi, satın alınan ürünü garantiden mahrum eder..

Glikolik sıvılar, elektrikli kazanlarla pek uyumlu değildir. Çeşitli antifrizlerin kullanımına ilişkin talimatlar, kategorik olarak antifrizli elektroliz ısıtıcılarla birlikte çalışan doldurma sistemlerini önermez. Yani, “Galan” tipi elektrot kazanları için, belirtilen şirket tarafından geliştirilen özel bir soğutucuya ihtiyaç vardır..

Nadir durumlarda, antifriz, otomatik havalandırmadan geçen yanıcı gaz yayabilir. Örnek: Isı kaynağı elektrikli bir kazan, ısıtıcılar Çin yapımı alüminyum radyatörlerdir. Glikolün ısıtılması karmaşık bir kimyasal reaksiyona ve gaz oluşumuna neden olur. Gerçek şu videoda gösterilmiştir:

Yeni mineral ısı transfer sıvıları

Doğal bir mineral – bischofit temelinde yapıldıkları için bu sıvıların tanımını vurgulamaya karar verdik. Madde, hidroklorik asidin bir magnezyum tuzudur, tam adı magnezyum klorür heksahidrattır. Üretici, minimum eksi 30 derecelik bir sıcaklık için tasarlanmış bitmiş antifrizin aşağıdaki özelliklerini iddia ediyor:

 • sulu çözeltinin rengi açık sarı, yoğunluğu 1117… 1250 kg/m³;
 • kaynama noktası – 116 ° С, donma noktası – eksi 30 ° С;
 • özgül ısı kapasitesi – 0,77 kcal / kg • ° С (3,23 kJ / kg • ° С);
 • katkı maddeleri nedeniyle, çeşitli contalar üzerinde köpürme ve agresif etki yoktur – silikon, paronit, EPDM ve BMS kauçuk;
 • madde toksik değildir;
 • viskozite ve akışkanlık açısından ilaç, glikolik kimyasallara çok yakındır..

Bischofit bazlı antifriz

Referans. Ürün 2010’dan sonra piyasaya çıktı. 2018 itibariyle likit fiyatı yaklaşık 1 dolar. e. bitmiş ısı taşıyıcının litresi başına (-30 ° С).

Geleneksel glikol muadilleriyle karşılaştırıldığında, Mineral Antifriz daha yüksek kaynama noktaları, maliyet ve sağlık yararlarından yararlanır. Negatif nokta – artan yoğunluk ve düşük ısı kapasitesi, sudan %23 daha kötü.

Soğutucunun pratik kullanımı, ev sahiplerinin incelemelerinin kanıtladığı gibi, bir takım eksiklikleri ortaya çıkardı:

 1. Çözeltinin akışkanlığı son derece yüksektir. Antifrizin, polipropilen boruların lehimli bağlantılarından geçtiği durumlar vardı..
 2. Hava ile temas ettiğinde, sıvı kısım hızla buharlaşarak gözle görülür bir tuz birikimi bırakır. Hava kabarcıklarının girdiği ısı eşanjörlerinde ve boru hatlarında da benzer olaylar gözlenir..Mineral soğutucunun hava ile etkileşimi
 3. Madde, kaynaklarda çıplak metal ile reaksiyona girer. Sistemin içinde, akış alanını azaltan ve çamurları tıkayan demir ve tuz sarkıtları oluşur..
 4. Aşırı ısınma durumunda, antifriz, fotoğrafta gösterildiği gibi anlaşılmaz bir renkte bulamaç haline gelir..

Aşırı ısınmış antifriz damlaları

Kullanıcıların deneyimlerini dikkate alarak, özel evlerin ısıtma sistemlerinde kullanılmak üzere mineral antifrizleri önermeye cesaret edemeyiz. Belki de zamanla üreticiler yukarıdaki sorunları ortadan kaldıracak ve magnezyum klorür çözeltisi glikollerle eşit şartlarda rekabet edebilecektir..

Isıtma için “donmaz” seçimi

Bir numaralı tavsiye: Sadece aşırı durumlarda antifriz satın alın ve doldurun – uzak kır evlerinin, garajların veya yapım aşamasındaki binaların periyodik olarak ısıtılması için. Su kullanmayı deneyin – sade ve damıtılmış, bu en az zahmetli seçenektir.

Donmaya karşı dayanıklı bir ısı taşıyıcı seçerken aşağıdaki önerilere uyun:

 1. Bütçeniz sınırlıysa, herhangi bir tanınmış markanın etilen glikolünü alın – Teply Dom, Dixis, Spektrogen Teplo OZh, Bautherm, Termo Tactic veya Thermagent. Dixis’in -65 °C konsantresinin maliyeti sadece 1,3 USD’dir. e. (90 ruble) 1 kg.
 2. Ev suyuna antifriz girme tehlikesi varsa (örneğin, dolaylı bir ısıtma kazanı, çift devreli bir kazan aracılığıyla) veya çevre ve güvenlik konusunda çok endişeliyseniz, zararsız propilen glikol satın alın. Ancak aklınızda bulundurun: kimyasalın fiyatı daha yüksek, hazır Dixis çözümü (eksi 30 derece) kilogram başına 100 rubleye (1.45 cu) mal olacak.
 3. Büyük ısıtma sistemleri için XNT premium soğutma sıvısını kullanmanızı öneririz. Sıvı, propilen glikol bazında yapılır, ancak aynı zamanda hizmet ömrü artar – 15 yıl.
 4. Gliserin solüsyonlarını hiç satın almayın. Sebepler: sistemde çökelme, çok yüksek viskozite, köpük oluşturma eğilimi, teknik gliserinden kaynaklı çok sayıda düşük kaliteli ürün.

  Glikol antifriz neden gliserinden daha iyidir?

  Fenerin ışığında, en küçük beyaz pullar fark edilir – teknik gliserin çökeltisi

 5. Elektrot kazanları için özel bir sıvıya ihtiyaç vardır, örneğin XNT-35. Kullanmadan önce daima üreticiye danışın..
 6. Otomotiv antifrizini ısıtma kimyasalları ile karıştırmayın. Evet, her iki formülasyon da glikol bazında yapılır, ancak katkı paketleri tamamen farklıdır. Motor soğutma suyu, bir konut binasının su ısıtmasıyla uyumlu değil.
 7. Açık ve yerçekimi ısıtma sistemleri için, aşırı durumlarda su kullanmak daha iyidir – eksi 20 ° C ile seyreltilmiş propilen glikol.
 8. Isıtma tesisatı galvanizli borularla yapılıyorsa glikol karışımları satın almak anlamsızdır. Madde çinko ile ilgilenecek, katkı paketini kaybedecek ve hızla bozulacaktır..

Açıklama Açık bir ısıtma sistemi için dona dayanıklı bir sıvı kullanmak kârsızdır. Sıcak antifriz, genleşme tankı aracılığıyla atmosfere buharlaşacak, antifrizin sürekli olarak yeniden doldurulması ve para harcanması gerekecek. Buharları zehirli olduğu için etilen glikol pompalamak kabul edilemez.

İnşaat forumlarının sayfaları da dahil olmak üzere, etilen glikol bileşiklerinin zararlılığı konusunda çok fazla tartışma var. Kimyasalın insan sağlığı üzerindeki zararlı etkilerini inkar etmeden, inandırıcı bir gerçeğe dikkat çekelim..

Kapalı sistemleri iyi kurulmuş ev sahipleri, yıllardır en ufak bir sorun yaşamadan ucuz glikol kullanıyorlar. Videoyla ilgili uzmanın görüşünü dinleyelim:

Optimum soğutma sıvısı nasıl seçilir

Her şeyden önce, bir ısıtma sisteminin tasarım aşamasında bile bir soğutucu seçme konusu belirleyici olmalıdır, çünkü su için yaratılmışsa, antifriz için ciddi bir yeniden yapılanma gerektirecektir..

Soğuk mevsimde ısıtma devresindeki sıcaklık +5 ° C’nin altına düşmezse, böyle bir sistem için en uygun ısı taşıyıcı, tuz bileşiklerinin maksimuma çıkarıldığı sudur. Isıtma sistemindeki sıcaklığın eksi değerlere düşme ihtimali varsa bu durumda sadece antifriz gerekir. Tabii ki, donma sırasında onu hasardan koruyacak olan sistemden suyu tahliye edebilirsiniz, ancak bu durumda devre hava ile dolacak ve bu da yüksek nem koşullarında korozyon işlemlerini önemli ölçüde hızlandıracaktır..

Su sıcaklığının +5 °C’nin üzerinde bir seviyede tutulmasını sağlayacak GSM kanalları aracılığıyla, sıcaklık sensörleri ile veya uzaktan kontrol edilen elektrikli ısıtma elemanlarını içine entegre ederek su ısıtma sistemini donmaktan korumak mümkündür, ancak burada burada var. güç kaynağına ve hücresel iletişime bağımlılık – bu sistemlerden biri ayrı ayrı veya birlikte, soğutma sıvısının donmasına ve ısıtma devresinde birden fazla hasara yol açacaktır..

Antifriz seçerken, aşağıdakiler de dahil olmak üzere özelliklerini ayrıntılı olarak incelemeniz gerekir: izin verilen aşırı düşük sıcaklık; katkı maddelerinin bileşimi ve amaçları; ısıtma sisteminin elemanlarını nasıl etkilediği (demir ve demir dışı metallerden, dökme demirden, plastikten, kauçuktan vb.); değiştirilmeden sistemde kullanım süresi; insan sağlığı ve çevre için güvenlik (sonuçta bir yerde birleştirilmesi gerekecek). Bu arada, antifriz renginin ısıtma devresi için pratik bir değeri yoktur, yalnızca belirli bir markaya ait olduğunu vurgulamak gerekir. Evler için potansiyel sağlık riskleri göz önüne alındığında, propilen glikol antifriz en iyi seçimdir..

SSCB’de geçen yüzyılın ortalarında geliştirilen Tosol marka antifrizlerin ev sahipleri arasındaki popülerliği göz önüne alındığında, özelliklerini kısaca açıklamaya değer. Bu nedenle, antifriz orijinal olarak motorlu taşıtlar için bir antifriz soğutucusu olarak geliştirilmiştir, bileşimi, özellikleri yukarıda açıklanan etilen glikol bazındadır. Isıtma sistemlerinde antifriz kullanılması tavsiye edilmez, çünkü bu antifriz onlar için tasarlanmamıştır – araba motorları için özel katkı maddeleri içerir, antifriz yüksek sıcaklıklarda çalışmak üzere tasarlanmadığından, ısıtma sistemlerinde işe yaramaz ve hatta zararlıdır..

Sonuç olarak, satın alınması veya hazırlanması çok, çok basit olan en uygun antifrizi adlandıracağız – damıtılmış su ile 40 ° etil alkol karışımı. Antifriz soğutucu olarak kullanıldığında bu karışımın performans özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • sudan biraz daha yüksek, ancak etilen glikol ve propilen glikol antifrizden önemli ölçüde daha düşük, viskozite;
 • yukarıda belirtilen antifrizlerden daha az akışkanlık, bu da ayrılabilir bağlantıların sıkılığına ilişkin gereksinimleri azaltmayı mümkün kılarak, içlerinde geleneksel contaların kullanılmasına izin verir (alkol kauçuğa karşı kimyasal olarak aktif değildir);
 • alkol mükemmel bir korozyon önleyicidir, yani gelişimini engeller;
 • tuzlarla (sert) doymuş su kullanıldığında, bu karışımdaki alkol, ısıtma devresinin iç yüzeylerinde kireç birikmesini önleyecektir. Tuzlar, çözünmeyen bir çökeltiye dönüşecektir; sistem yıkandığında kolayca çıkarılabilir;
 • karıştırma ve büzülme ısısının bir sonucu olarak (alkol çözeltisinin sulu hacminin sıkıştırılması), alkol sudan ayrı olarak buharlaşmaz (sulu çözeltideki içeriğinin %30’dan az olmaması şartıyla);
 • sulu bir alkol çözeltisinin kaynama noktası pratik olarak suyun kaynama noktasına karşılık gelir, yani ısıtma sistemindeki sıcaklık, ısı taşıyıcı olarak su bulunan sistemler için normal olan +85 ° C’ye yükseldiğinde, kaynama ile kaynar. buhar şeklinde tapaların görünümü oluşmayacaktır;
 • sulu bir çözeltideki alkol içeriği, donma sırasında suyun genleşmesini keskin bir şekilde azaltır, yani, böyle bir soğutucu ile bir ısıtma sisteminin tamamen dondurulması durumunda bile, yapısal elemanlarında herhangi bir hasar olmayacaktır..

Sulu bir etil alkol çözeltisinin düşük sıcaklıklara karşı direncinin belirli eşik değerlerine ulaşmak için, su içeren bir çözeltide aşağıdaki içeriğin elde edilmesi gerekir: %20,3 – -10,6 ° C’de donma; %33.8 – -23.6 ° C’de donma; %39 – -28.7 ° C’de donma; %46,3 – -33,9 °C’de donma Kapalı ısıtma sistemlerinde sulu bir etil alkol çözeltisi olan bir soğutucunun kullanılması özellikle uygun olacaktır..

Bir su-alkol soğutucu hazırlarken, sudaki alkol içeriği oranları şu şekilde hesaplanır – bir litre% 96 alkol, sırasıyla 960 ml susuz alkol içerir,% 33’lük bir çözelti elde etmek için, 96’yı 33’e bölmeniz gerekir ve 2,9 litreye eşit gerekli su hacmini alıyoruz. Yani, bir litre% 96 alkole tam olarak 2,9 litre su eklerseniz, ortaya çıkan çözeltideki alkol içeriği tam olarak% 33 olacaktır – yaklaşık -22,5 ° C’ye kadar donmayan bir soğutucu hazır.

Soğutma sıvısı seçim kriterleri

Tabii ki, bir kazan binada kış dönemi boyunca sorunsuz çalışıyorsa, bir kır evinin ısıtma sistemi için en iyi soğutucu sudur. Değiştirici katkı maddeleri içeren damıtılmış bir sıvı ise idealdir. Bu yaklaşım çok pahalı görünüyorsa, gerekli miktarda suyun filtrelenmesini ve yumuşatılmasını sağlamak için en azından bir su arıtma döngüsü gerçekleştirmek gerekir..

Donmayan sıvıların kullanılması konusuna karar verilirse, hangi durumlarda antifriz kullanılmasının yasak olduğunu belirtmekte fayda var:

 • açık ısıtma sistemlerinde;
 • doğal sirkülasyonlu devreler;
 • galvanizli elemanlara sahip bir sistemde;
 • conta olarak bağlantı düğümlerinde yağlı boya ile bir yedek varsa. Değiştirilmeleri gerekiyor;
 • soğutma sıvısı sıcaklığının hassas bakımı için otomasyonsuz sistemlerde.

Her şeye antifriz lehine karar verilirse, bunları seçerken aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekir:

 1. Sirkülasyon pompasının gücünü artırmak, daha büyük bir genleşme tankı kurmak, radyatör bölümlerinin sayısını ve bazen devre borularının çapını artırmak gerekebilir..
 2. Antifrizli otomatik havalandırma delikleri düzgün çalışmayabilir – bunları Mayevsky’nin manuel musluklarıyla değiştirmek daha iyidir.
 3. Antifriz dökülmeden önce ısıtma sisteminin temizlenmesi ve yıkanması gerekir. Bu amaçlar için, bu amaçlar için özel olarak tasarlanmış formülasyonları kullanmak en iyisidir..
 4. Antifriz konsantresi sadece distile su ile istenilen yüzdeye getirilir. Bu durumda, arıtılmış ve yumuşatılmış su bile yardımcı olmaz..
 5. Ana gereksinimlerden biri, ortaya çıkan soğutucunun doğru konsantrasyonudur. İkamet bölgesinde geleneksel olarak ılıman kışlara ve aşırı seyreltilmiş antifrizlere güvenmeyin. -30 ° C’deki gösterge muhtemelen uyulması gereken en uygun eşiktir..
 6. Dolu bir ısıtma sistemi hiçbir zaman hemen tam kapasiteye getirilmez – ısı taşıyıcıyı ısıtma devresinin tüm elemanlarına uyarlamak için aşamalı olarak başlatılmalıdır..

Yukarıdakilerden, optimum antifriz sıvısının propilen glikol bazlı bileşimler olduğu sonucu çıkar. Etilen glikol antifriz çok fazla tehlikeyi gizler ve genel olarak gliserin ve mineral antifriz “karanlık atlardır”.

Kırmızı, sarı ve yeşil ısıtma antifrizi.

Antifrizler çeşitli renklerde gelir. Antifrizler, çeşitli safsızlıkların eklenmesinde farklılık gösterir, ancak renk sadece boya ile açıklanır ve bileşim hakkında herhangi bir bilgi taşımaz. Ancak her müşterinin kendi zevkleri ve tercihleri ​​​​vardır, bu nedenle müşterilerimize üç trafik ışığı rengi seçeneği sunuyoruz: kırmızı, sarı ve yeşil..

kırmızı antifriz "Sıcak kan".

kırmızı antifriz

Güvenli antifriz:

 • Sıcak Kan 30 Tüp Bebek
 • Sıcak Kan 65 Tüp Bebek

Güvenli Olmayan Antifriz:

 • Sıcak Kan 30 М
 • Sıcak Kan 40 M Konfor
 • Sıcak Kan 65 M

Sarı antifriz "Dixis".

Sarı antifriz

Güvenli antifriz:

 • Dixis üst

Güvenli Olmayan Antifriz:

 • 30
 • 65

Yeşil antifriz "Sıcak ev".

Yeşil antifriz

Güvenli antifriz:

 • Sıcak ev EKO 30

Güvenli Olmayan Antifriz:

 • sıcak ev 65

oranlar

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Sıcaklıktaki belirli bir düşüşe, etanolün damıtılmış suya yüzdesinde bir artış eşlik etmesi gerektiği unutulmamalıdır, bu nedenle termometre -10,6 ᶷC’ye düşerse, toplam bileşimdeki etil alkol içeriği olmalıdır. en az %20,3.

Sıcaklık -23.6 ᶷC’ye düşerse, sırasıyla -28.7 ᶷC – %39 alkol ve -33,9 ᶷC – %46,3 sıcaklıkta %33.8 etanol gerekir..

Ancak hepsi bu kadar değil – bir litre% 96 etilen 960 ml susuz alkol içerir, bu nedenle% 33’lük bir çözelti elde etmek için 96/33 = 2.9, yani 2.9 litre damıtılmış suyu bölmeniz gerekir..

Bu, %33’lük bir çözelti elde etmek için bir litre etil alkole ve 2,9 litre damıtılmış suya ihtiyacımız olduğu anlamına gelir. Bu bileşim, -22,5 ᶷC’de bile donmayacak alüminyum radyatörlü bir devre için mükemmel bir ısı taşıyıcı görevi görecektir..

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Ancak bu bileşimin, yani hazırlanmasını tarif ettiğimiz antifriz ve belirli durumlarda diğerlerinin kullanılması kesinlikle yasaktır, bu nedenle belirli faktörleri dikkate almanız gerekecektir:

 • Elektroliz kazanlarının kullanıldığı ısıtma sistemlerinde antifriz kullanılması kesinlikle yasaktır..
 • Etilen glikolün kullanıldığı açık ısıtma sistemlerinde zehirli olduğu için antifriz kullanılması kesinlikle yasaktır..
 • Sıcaklığın -20 ᶷC’nin üzerine düşürülmesi tavsiye edilmez, çünkü bu, kullanılan katkı maddelerinin kalite özelliklerini hafife alır – duvarların iç tarafında kireç görünecektir..
 • Bu tür ısı transfer sıvılarını kullanırken, etil alkol kolayca aşındırdığı ve bağlantının basıncını düşürdüğü için boya üzerine ekilmiş keten tohumu kıtığı kullanılması önerilmez. Sıhhi tesisat macunu “Unipak” bunun için çok uygundur..
 • Ayrıca bu gibi durumlarda sistemde galvaniz boru, nozul ve fitingler kullanılamaz..

dikkate alınan faktörler

Belirli bir bileşimin özelliklerini bilmek için soğutucu türleri ve parametrelerinin incelenmesi gerekir. İdeal olmadığından, seçim, ısıtma sisteminin çalışma koşullarına, sahiplerin ne kadar bağış yapmaya istekli olduğuna bağlıdır..

temizlik

Binanın kısa ziyaretlerde değil tüm yıl boyunca kullanılması planlanıyorsa, en rasyonel ve pratik seçenek, normal suyu bir ısı taşıyıcı olarak kullanmak olacaktır. Ancak bu durumda, tüm potansiyel problemler dikkate alınmalıdır..

Sistem nasıl doldurulur: soğutucu türleri ve parametreleri

Örneğin, bir bina medeniyetten uzaktaysa, elektrik kesintileri istisna değil, kural olabilir. Sert bir kışta, böyle bir “hoş olmayan sürpriz” pahalı olabilir: suyun donması için birkaç saat yeterli olacaktır. Sonuç bir kaza olacaktır: kristalize sıvı boru hattını ve/veya radyatörleri parçalayacaktır..

Yazlık tutarsız kullanıldığında veya mal sahipleri genellikle iş gezilerine çıktığında, ana koşul çok yönlülük, soğutma sıvısının tüm mevsimselliğidir. Ancak bu durumda, antifrizler toksik, patlayıcı olabileceğinden sistem mümkün olduğunca güvenilir olmalıdır. Akışkanlıkları nedeniyle sıradan suyun geçmeyeceği yerlerde bile bir boşluk bulabilirler..

Ekipman özellikleri

Bazı kazan modellerinin üreticileri, belirli bir tür soğutucu kullanılmasını tavsiye eder, bu nedenle sahiplerin bu kurala uymaları gerekir. Aksi takdirde, “yanlış” sıvıyı seçerek, tüm yasal haklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar: hem onarımlar hem de ünitenin garanti servisi için..

Isı taşıyıcı hazırlığı: sorunları ortadan kaldırmak için ısıtma sistemine ne tür su dökülmeli?

Her durumda, projenin hazırlanması gerçek koşulların netleştirilmesiyle başlamalıdır. Şehirde otonom ısıtma sistemleri nadiren kullanılmaktadır. Burada, kirliliklere ek olarak tehlikeli basınç düşüşlerinin hariç tutulmadığı merkezi iletişimlere bağlanırlar..

Bir banliyö bölgesinde, kaynaktan numune almak, ayrıntılı bir analiz için laboratuvara teslim etmek daha iyidir. Sonuçları aldıktan sonra, bileşim, performans ve diğer temizlik parametreleri hakkında sonuca varabiliriz:

 • Mekanik kirlilikler disk, doldurma, akış veya ağ filtreleri ile giderilir. Partikül boyutlarına göre uygun ürünler seçilir.
 • Demir, magnezyum ve diğer iyonların bileşikleri, özel dolgu maddeleri (granüllerdeki reçineler) yardımıyla tutulur..
 • Biyolojik kontaminasyonu ortadan kaldırmak için aktif karbon, ultraviyole radyasyon tedavisi ve özel müstahzarlar kullanılır..
 • Kireçlenmeye karşı koruma oluşturmak için elektromanyetik su arıtma kullanılmalıdır, polifosfat kimyasal bileşikler içeren kaplar.
 • En zor durumlarda sıvı membran teknolojisi kullanılarak tedavi edilir..

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Isıtma sistemine ne tür su döküldüğünü bilerek, her teknik diğer ekipmanın çalışmasıyla birlikte çalışılmalıdır. Örneğin polifosfatlar kireç oluşumunu engeller. Ancak içme suyundan uzaklaştırılmaları gerekir. Birkaç filtre dizisinden karmaşık bir kompleks oluşturmamak için, bu tür cihazlar sadece kapalı ısıtma devrelerinde kullanılır..

Projenin ekonomik gerekçesi: hangi suyun kullanılması daha iyi ve hangi hacimde?

Yukarıda, ısıtma sistemi için ne tür su kullanıldığını ayrıntılı olarak inceledik. Bununla birlikte, herhangi bir ihtiyatlı mal sahibi, minimum maliyetle iyi bir sonuç elde etmek ister. Yeterince uzun bir zaman aralığı göz önüne alındığında, bireysel çözümlerin ekonomik fizibilitesini netleştirmek mümkündür. Gelecekteki maliyetler önemlidir, yalnızca ilk satın alma maliyeti değil.

3-4 tüketici kapasiteli iyon değiştirme kiti birkaç metrekare kaplar. Belirli bir nem ve sıcaklığın korunduğu özel bir evin ayrı bir odasına kurulur. Düzenli yıkama ile düzgün çalışma ile dolgu her 7-9 yılda bir değiştirilir. Rejenerasyon ve yıkama için bir sodyum tuzu kaynağı sağlayın. Suyun sıcaklık seviyesi, hacmi ve sertliği değiştiğinde çalışma modunu değiştirin.

Alternatif bir elektromanyetik tedavi seti, bir jeneratör ve bir indüksiyon bobini oluşturmak için bir tel içeren kompakt bir kontrol kutusudur. Bu tür ekipmanın tüm hizmet ömrü boyunca izlenmesi gerekmez. İçinde dolgu maddesi, değiştirilebilir parça yoktur. Modern elektronik bileşenler 20 yılı aşkın bir süredir işlevsel kalır. Ayar otomatik olarak gerçekleştirilir, bu nedenle kalsiyum ve magnezyum bileşiklerinin konsantrasyonu değiştiğinde mal sahibinin herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur..

Bu örnek, ısıtma için ne olması gerektiğini ve ne tür suyun daha iyi olduğunu ve doğru kararı vermek için kapsamlı bir kontrole olan ihtiyacı açıklamaktadır. Dikkatli bakım yapılmamasının (elektromanyetik tedavi) belli bir değeri olduğu vurgulanmalıdır. Bu teknolojinin ek bir ücretsiz avantajı, ısıtma borularına dökmenin gürültüsüz olmasıdır..

Kullanım için talimatlar

Sisteminiz daha önce suyla çalışıyorsa antifrize geçmek kolay olmayacaktır. Teorik olarak, kazanlı radyatörler boşaltılabilir ve soğuğa dayanıklı bir soğutucu ile doldurulabilir, ancak pratikte aşağıdakiler ortaya çıkacaktır:

 • daha düşük ısı kapasitesi nedeniyle pillerin verimliliği ve odaların ısıtılması verimliliği düşecek;
 • viskozite nedeniyle pompa üzerindeki yük artacak, soğutucunun akış hızı düşecek, radyatörlere daha az ısı gelecek;
 • antifriz sudan daha fazla genleşir, bu nedenle eski tankın kapasitesi yeterli olmayacak, ağdaki basınç yükselecek;
 • durumu iyileştirmek için, aşırı yakıt tüketimine ve basınçta bir artışa yol açacak olan kazana sıcaklığın eklenmesi gerekecektir..

Ek. Sıvı döküldükten sonra, keten ve boya ile kapatılmış eski derzlerin akması garanti edilir..

Keten örgü ile derzlerin kapatılması

Sızdıran derzler, diş kuru keten ile kapatılarak veya diş bir sızdırmazlık maddesi ile kapatılarak yeniden paketlenmelidir.

Isıtmanın kimyasal bir soğutucu üzerinde normal şekilde çalışması için, önceden hesaplamanız veya mevcut sistemi yeni gereksinimlere göre yeniden oluşturmanız gerekir:

 1. Genleşme tankının kapasitesini toplam sıvı hacminin %15’i oranında seçin (suda %10 idi);
 2. Pompa kapasitesinin %10 daha fazla olduğu ve üretilen basıncın – %50 olduğu varsayılır. Bir örnekle açıklayalım: daha önce 0,4 Bar (4 metre su sütunu) çalışma basıncına sahip bir ünite varsa, o zaman antifriz altında 0,6 Bar’lık bir pompa alın.
 3. Kombiyi optimum modda çalıştırmak ve soğutma sıvısının sıcaklığını yükseltmemek için her aküye 1-3 (güce bağlı olarak) bölüm eklenmesi tavsiye edilir..Radyatör sonlandırmaları için soğuk kaynak
 4. Tüm derzleri kuru keten ile kaplayın veya yüksek kaliteli macunlar kullanın – LOCTITE, ABRO veya Hermesil gibi sızdırmazlık malzemeleri.
 5. Kapatma ve kontrol valfleri satın alırken, kauçuk contaların glikol karışımlarının etkilerine karşı direnci konusunda satıcıya danışın..
 6. Boruları ve ısıtma ekipmanını suyla doldurarak sistemi yeniden basınçlandırın.
 7. Kazan ünitesini negatif sıcaklıkta çalıştırırken, minimum çıkışı ayarlayın. Soğuk antifriz yavaşça ısıtılmalıdır..

Tavsiye. Toplam soğutucu miktarını hesaplamak zor değildir – borunun akış alanı uzunluğu ile çarpılır, ürün pasaportlarında kazanın ve radyatörlerin kapasitesi belirtilir. Genleşme deposunun nasıl doğru şekilde yerleştirileceğini ve bağlanacağını ayrı yayınımızdan öğrenin.

Yerden ısıtma devrelerine antifriz enjeksiyonu

Donmaya karşı dayanıklı bir sıvıyı pompalamadan önce suyla doldurun ve boru hatlarını çalışma basıncını %25 aşan bir basınçla test edin.

Konsantre soğutucu su ile, ideal olarak distilat ile seyreltilmelidir. Aşırı donma direncini hedeflemeyin – ne kadar çok su eklerseniz ısıtma o kadar iyi çalışır. Soğutma sıvısının hazırlanması için öneriler:

 1. Isıtma elemanları altında elektrikli ve gazlı çift devreli ısı jeneratörleri, karışımı eksi 20 derece ile hazırlayın. Isıtıcı ile temastan daha konsantre bir çözelti köpürebilir, ısıtma elemanının yüzeyinde karbon birikintileri görünecektir..
 2. Aksi takdirde, bileşenleri aşağıdaki tabloya göre donma noktasında karıştırın. Oranlar, 100 litre ısıtma ortamı için belirtilmiştir..
 3. Damıtık yoksa, önce deneyi yapın – konsantreyi bir kavanozda sade suyla seyreltin. Beyaz pullardan oluşan bir çökelti görürseniz – inhibitörlerin ve katkı maddelerinin bozunma ürünü, bu su kullanılmamalıdır..
 4. Benzer bir kontrol, iki farklı üreticinin antifrizi karıştırılmadan önce yapılır. Etilen glikolün propilen bileşimi ile seyreltilmesi kabul edilemez..
 5. Isı taşıyıcıyı dökmeden hemen önce hazırlayın.

Su, konsantre bir ısı taşıyıcı ile hangi oranlarda karışır?

Konsantrenin suya oranı 100 litre için verilmiştir. 150 litrelik bir hacme düşen malzeme miktarını bulmak için verilen rakamları 1,5 kat ile çarpın.

Borularda ve radyatörlerde donmayan herhangi bir maddenin maksimum kullanım ömrü 5 yıldır. Belirtilen süre sonunda sıvı boşaltılır, sistem iki kez yıkanır ve taze antifriz ile doldurulur..

Sistemi bir soğutucu ile doldurma yöntemleri

Doldurma sorunu, genellikle, yalnızca kapalı tip bir sistemin düzenlenmesi durumunda ortaya çıkar, çünkü açık devreler genleşme deposundan sorunsuz bir şekilde doldurulur. İçine basitçe bir soğutucu dökülür, bu da yerçekimi kuvvetinin etkisi altında tüm devreler boyunca yayılır. Bununla birlikte, tüm havalandırma deliklerinin açık olması önemlidir..

Açık bir sistemin doldurulması:

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Kapalı bir ısıtma sistemini soğutma sıvısı ile doldurmanın birkaç yöntemi vardır: yerçekimi, dalgıç pompa veya özel basınç test ekipmanı kullanma. Yöntemlerin her birine daha yakından bakalım..

Yerçekimi ile. Bir ısıtma sistemi için bu soğutucu pompalama yöntemi ekipman gerektirmese de, çok zaman alır. Havayı uzun süre sıkmanız ve gerekli basıncı aynı süre boyunca kazanmanız gerekir. Bu arada, bir araba pompası ile pompalanır. Yani ekipman hala gerekli.

En yüksek noktayı bulmanız gerekiyor. Genellikle bu, gaz çıkışlarından bazılarıdır (çıkarılması gerekir). Doldururken, soğutma suyu tahliye musluğunu açın (en alt nokta). İçinden su geçtiğinde sistem doludur:

 1. Sistem dolduğunda (tahliye musluğundan su aktı), yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda bir lastik hortum alın, sistemin girişine takın..
 2. Manometre görünür olacak şekilde girişi seçin. Bu noktada bir çek valf ve bir küresel valf takın..
 3. Bir araba pompasını hortumun serbest ucuna bağlamak için kolayca çıkarılabilir bir adaptör takın.
 4. Adaptörü çıkardıktan sonra, soğutucuyu hortumun içine dökün (yukarıda tutun).
 5. Hortumu doldurduktan sonra adaptör kullanarak pompayı bağlayın, küresel vanayı açın ve sıvıyı pompa ile sisteme pompalayın. Hava pompalamamaya özen gösterilmelidir..
 6. Hortumda bulunan suyun tamamına yakını pompalandığında musluk kapanır, işlem tekrarlanır..
 7. Küçük sistemlerde 1.5 Bar almak için 5-7 kez tekrarlamanız gerekecek, büyük sistemlerde ise daha uzun süre uğraşmanız gerekecek..

Bu yöntemle su kaynağından gelen hortumu bağlayabilir, hazırlanan suyu fıçıya dökebilir, giriş noktasının üzerine yükseltebilir ve böylece sisteme dökebilirsiniz. Antifriz de dökülür, ancak etilen glikol ile çalışırken bir solunum cihazına, koruyucu lastik eldivenlere ve giysilere ihtiyacınız olacaktır. Bir madde kumaş veya başka bir malzeme ile temas ederse, aynı zamanda toksik hale gelir ve imha edilmesi gerekir..

Dalgıç pompa ile. Çalışma basıncı oluşturmak için, ısıtma sisteminin soğutma sıvısı, düşük güçlü bir dalgıç pompa ile pompalanabilir:

 1. Pompa en alt noktaya (sistem tahliye noktasına değil) bir küresel vana ve bir çek valf vasıtasıyla bağlanmalıdır, sistem tahliye noktasına bir küresel vana takılmalıdır..
 2. Soğutucuyu kaba dökün, pompayı indirin, açın. Çalışma sırasında sürekli olarak soğutma sıvısı ekleyin – pompa havayı sürmemelidir.
 3. İşlemdeki basınç göstergesini gözlemleyin. Oku sıfır işaretinden hareket eder etmez sistem doludur. Bu ana kadar radyatörlerdeki manuel havalandırma delikleri açılabilir – hava bunlardan kaçacaktır. Sistem dolduğunda kapatılmalıdır..
 4. Ardından, ısıtma sistemi için soğutma sıvısını pompa ile pompalamaya devam ederek basıncı artırmanız gerekir. İstenilen seviyeye ulaştığında pompayı durdurun, küresel vanayı kapatın
 5. Tüm havalandırma deliklerini açın (radyatörlerde de). Hava çıktı, basınç düşüyor.
 6. Pompayı tekrar açın, basınç tasarım değerine ulaşana kadar biraz soğutma sıvısı ekleyin. Havayı tekrar al.
 7. Bu yüzden havalandırma delikleri havadan çıkana kadar tekrarlayın..

Ardından sirkülasyon pompasını çalıştırabilir, havayı tekrar boşaltabilirsiniz. Aynı zamanda basınç normal aralıkta kalırsa, ısıtma sistemi için soğutma sıvısı pompalanmıştır. çalıştırabilirsin.

Sıkma pompası. Sistem, yukarıda açıklanan durumla aynı şekilde doldurulur. Bu durumda özel bir pompa kullanılır. Genellikle manueldir, içine ısıtma sistemi için soğutma sıvısının döküldüğü bir kap vardır. Bu kaptan sıvı, bir hortum aracılığıyla sisteme pompalanır..

Sistemi doldururken, kol az ya da çok kolay hareket eder; basınç yükseldiğinde çalışmak daha zordur. Hem pompa üzerinde hem de sistemde manometre bulunmaktadır. Nerede daha uygun olduğunu takip edebilirsiniz.

Ayrıca, sıra yukarıda açıklananla aynıdır: gerekli basınca kadar pompalanır, söndürülür, tekrarlanır. Yani sistemde hava kalmayana kadar. Sonra – sirkülasyon pompasını beş dakika çalıştırmanız, havayı boşaltmanız gerekir. Birkaç kez de tekrarlayın.

Soğutucu nasıl pompalanır

Sorunlar genellikle sadece kapalı sistemlerde ortaya çıkar, çünkü açık olanlar bir genleşme deposundan doldurulur. Isıtma sistemi için soğutma sıvısı basitçe içine dökülür. Yerçekimi kuvvetinin etkisi altında sistem boyunca yayılır. Sistemi doldururken tüm hava menfezlerinin açık olması önemlidir..

Açık ısıtma sistemi genleşme deposundan doldurulur.

Açık ısıtma sistemi genleşme deposundan doldurulur.

Kapalı bir ısıtma sistemini soğutma sıvısı ile doldurmanın birkaç yolu vardır. Ekipman kullanmadan doldurmanın bir yolu vardır – yerçekimi ile, sistemin basınçlı olduğu “Çocuk” tipinde veya özel bir dalgıç pompa vardır..

Yerçekimi ile doldurun

Bir ısıtma sistemi için bu soğutucu pompalama yöntemi ekipman gerektirmese de, çok zaman alır. Havayı uzun süre sıkmanız ve gerekli basıncı aynı süre boyunca kazanmanız gerekir. Bu arada, bir araba pompasıyla pompalıyoruz. Yani ekipman hala gerekli.

En yüksek noktayı buluyoruz. Genellikle bu, gaz deliklerinin bir kısmıdır (onu çıkarırız). Doldururken, soğutucuyu boşaltmak için valfi açın (en düşük nokta). İçinden su geçtiğinde sistem dolu.

Bu yöntemle su kaynağından gelen hortumu bağlayabilir, hazırlanan suyu fıçıya dökebilir, giriş noktasının üzerine yükseltebilir ve böylece sisteme dökebilirsiniz. Antifriz de dökülür, ancak etilen glikol ile çalışırken bir solunum cihazına, koruyucu lastik eldivenlere ve giysilere ihtiyacınız olacaktır. Bir madde kumaş veya başka bir malzeme ile temas ederse, aynı zamanda toksik hale gelir ve imha edilmesi gerekir..

Manometre üzerindeki basıncı izlemeniz gerekir.

Manometre üzerindeki basıncı izlemeniz gerekir.

Sistem dolduğunda (tahliye musluğundan su aktı), yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda bir lastik hortum alıyoruz, sistemin girişine takıyoruz. Manometrenin görünmesi için girişi seçin. Bu noktada bir çek valf ve bir küresel valf takıyoruz. Bir araba pompasını hortumun serbest ucuna bağlamak için kolayca çıkarılabilen bir adaptör takıyoruz. Adaptörü çıkardıktan sonra, soğutucuyu hortumun içine dökün (yukarıda tutun). Hortumu doldurduktan sonra adaptör kullanarak pompayı bağlayıp küresel vanayı açıp sıvıyı pompa ile sisteme pompalıyoruz. Hava pompalamamaya özen gösterilmelidir. Hortumda bulunan suyun tamamına yakını pompalandığında musluk kapanır ve işlem tekrarlanır. Küçük sistemlerde 1.5 Bar almak için 5-7 kez tekrarlamanız gerekecek, büyük sistemlerde ise daha uzun süre uğraşmanız gerekecek..

Dalgıç pompa ile doldurun

Çalışma basıncı oluşturmak için, ısıtma sistemi için olan soğutma sıvısı, Malysh tipi düşük güçlü bir dalgıç pompa ile pompalanabilir. En alt noktaya (sistemin boşaltma noktasına değil) bağlarız. Pompayı bir küresel vana ve bir çek valf ile bağlarız, sistemin tahliye noktasına bir küresel vana koyarız.

Soğutucuyu kaba dökün, pompayı indirin, açın. Çalışma sürecinde sürekli olarak soğutma sıvısı ekliyoruz – pompa havayı sürmemelidir.

Bu sırada basınç göstergesini izliyoruz. Oku sıfır işaretinden hareket eder etmez sistem doludur. Bu ana kadar radyatörlerdeki manuel havalandırma delikleri açılabilir – hava bunlardan kaçacaktır. Sistem dolduğunda kapatılmalıdır..

Ardından, basıncı artırmaya başlıyoruz – ısıtma sistemi için soğutma sıvısını pompa ile pompalamaya devam ediyoruz. Gerekli işarete ulaştığında pompayı durduruyoruz, küresel vanayı kapatıyoruz. Tüm havalandırma deliklerini açıyoruz (radyatörlerde de). Hava kaçar, basınç düşer. Pompayı tekrar açıyoruz, basınç tasarım değerine ulaşana kadar biraz soğutucu pompalıyoruz. Havayı tekrar alçaltın. Bu yüzden havalandırma delikleri havadan çıkana kadar tekrarlıyoruz..

Ardından sirkülasyon pompasını çalıştırabilir, havayı tekrar boşaltabilirsiniz. Aynı zamanda basınç normal aralıkta kalırsa, ısıtma sistemi için soğutma sıvısı pompalanmıştır. çalıştırabilirsin.

Basınç testi için bir pompa kullanıyoruz

Sistem, yukarıda açıklanan durumla aynı şekilde doldurulur. Bu durumda özel bir pompa kullanılır. Genellikle manueldir, içine ısıtma sistemi için soğutma sıvısının döküldüğü bir kap vardır. Bu kaptan sıvı, bir hortum aracılığıyla sisteme pompalanır. Su borusu satan firmalardan kiralayabilirsiniz. Prensip olarak, satın almak mantıklıdır – antifriz kullanırsanız, periyodik olarak değiştirilmesi gerekecek, yani sistemi tekrar doldurmanız gerekecek.

Bu, ısıtma sistemleri için ısıtma ortamını pompalayabileceğiniz basınç testi için bir el pompasıdır.

Bu, ısıtma sistemi için ısıtma ortamını pompalayabileceğiniz basınç testi için bir el pompasıdır.

Sistemi doldururken, kol az ya da çok kolay hareket eder; basınç yükseldiğinde çalışmak daha zordur. Hem pompa üzerinde hem de sistemde manometre bulunmaktadır. Nerede daha uygun olduğunu takip edebilirsiniz. Ayrıca, sıra yukarıda açıklananla aynıdır: gerekli basınca kadar pompalanır, söndürülür, tekrarlanır. Yani sistemde hava kalmayana kadar. Sonra – sirkülatörü beş dakika (veya pompa kazandaysa tüm sistemi) çalıştırırız, havayı boşaltırız. Ayrıca birkaç kez tekrarlıyoruz..

Isıtma borularına soğutma sıvısı dökme veya pompalama teknikleri: manuel yöntem

Soğutucu, açık bir ısıtma devresine çok basit bir şekilde pompalanır – Mayevsky valfleri ve muslukları kullanılarak sistemden paralel bir hava tahliyesi ile bir genleşme tankına dökülerek. Kapalı tip sistemler için teknoloji temelde farklıdır ve iki çözümü vardır: yerçekimi veya dalgıç pompa kullanma. Ayrıca profesyoneller, sistemi basınçlandırmak için özel pompalar kullanırlar..

Seçilen sıvıları yerçekimi ile dökmek özel ekipman kullanımını gerektirmez, ancak özellikle dallı bir yol ve evde birkaç kat ile zaman alıcıdır. Borulardaki hava tapalarını sürekli olarak sıkmak gerekecektir, bu nedenle tasarım basıncının oluşması da çok uzun zaman alacaktır. Havanın boru hattından atılmasını hızlandırmak için, sisteme dağıtımın en yüksek noktasında bağlı olan geleneksel bir araba pompası kullanabilirsiniz. Daha önce sökülmüş olan havalandırma deliği yerine pompayı açabilirsiniz. Düşük donma sıvısını borulara dökmeden önce, devrenin en alt noktasında, genellikle kazan veya sirkülasyon pompasının yanında bulunan soğutma suyu çıkış vanasını açın..

Sisteme su dökülürse, hortum merkezi bir su besleme sistemine bağlanabilir ve böyle bir sistem yoksa su büyük bir kaba alınabilir ve boru tesisatının en üst seviyesinin üzerine yükseltilebilir. Ayrıca herhangi bir antifrizi de doldurabilirsiniz, ancak yalnızca kişisel koruyucu ekipman kullanarak, çünkü mukoza zarına veya cilde bulaşırsa, hoş olmayan sonuçlar olabilir. Giysilerinize antifriz bulaşırsa, yıkamak değil, yok etmek daha iyidir..

Sistemi doldurduktan sonra (bu, sıvıyı tahliye borusundan boşaltmanın başlangıcı ile belirlenir), 1.5-2 m uzunluğunda bir kauçuk veya silikon hortum kullanmanız gerekir: hortum, ısıtma sisteminin girişine böyle bir şekilde takılır. Basınç göstergesini gözlemleyebileceğiniz şekilde. Seçilen yerde sırayla bir çek valf ve bir küresel valf kesilir. Bir otomobil pompasının bağlı olduğu hortumun serbest ucuna bir adaptör takılır..

Adaptör çıkarılır, soğutma sıvısı yükseltilmiş hortuma dökülür. Hortumu doldurduktan sonra araba pompası adaptöre bağlanır ve küresel vana açılır. Artık pompa, soğutma sıvısını ısıtma devresinin borularına pompalayabilir – hortuma hava girmediğinden emin olun, aksi takdirde uzun süre çıkarılması ve ardından eksik antifriz veya su hacmini yeniden doldurması gerekir..

Her seferinde hortumdan gelen tüm sıvı sisteme döküldüğünde, valf kapatılmalı ve sıvının bir sonraki kısmı tekrar hortuma dökülmelidir. Bu yöntem uzun, ancak en ucuzudur. Genellikle, tek katlı bir ev için, sistemdeki 1,5 barlık basıncı gözlemlemeniz gerekir ve bunu başarmak için sıvı doldurma işleminin 6-8 kez olması gerekir. Buna göre, daha karmaşık ve uzun parçalar için tekrar sayısı artar..

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Bir dalgıç pompa kullanarak soğutma sıvısının doldurulması

Sistemde gerekli basıncı sadece manuel olarak oluşturmak mümkün değildir – devreye düşük güçlü bir dalgıç pompa dahil etme sürecini önemli ölçüde hızlandıracaktır – “Taiga”, “Vodoley” ve diğerleri olabilir. 25-30 metreye kadar su sütunu yükselme derinliği. Pompa, devrenin en alt noktasına bağlanmalıdır, ancak tahliye borusuna değil, yanına bağlanmalıdır. Pompa doğrudan değil, bir çek valf ve küresel tip kapatma valfi aracılığıyla bağlanır..

Su veya antifriz, önce pompanın indirilmesi ve açılması gereken herhangi bir uygun kaba dökülmelidir. Soğutucuyu pompalarken sisteme hava girmemelidir, bu nedenle tanktaki sıvı seviyesini sürekli olarak izlemelisiniz. Ek olarak, basınç göstergesi okumalarını gözden kaçırmamalısınız – iğne sıfırdan saparsa, bu devrenin tamamen dolmuş olduğu anlamına gelir. Pompalama sırasında, havanın kaçmasına izin vermek için tüm mekanik valfler, valfler ve hava menfezleri açılmalıdır. Su dolduğunda ve açık nozullardan su boşalmaya başladığında, tüm vanalar ve vanalar sırayla kapatılır..

Sistemdeki basıncın gerekli değerlere ulaşması için pompanın pompalamaya devam etmesi gerekir, ardından tüm vanalar kapatılır ve pompa kapatılır. Ardından, kalan hava dışarı çıkacak ve borulardaki basınç tekrar düşecekken Mayevsky musluklarını ve tahliye vanalarını açmanız gerekir. Bu nedenle pompa tekrar açılır ve basınç standart değerlere yükselir. Bu işlem, tüm hava basınç kaybı olmadan borulardan çıkana kadar tekrarlanır..

Son adım, kalan hava kilitlerini sıkmak için sirkülasyon pompasının test başlangıcıdır. Hava yoksa basınç değişmez, hava kalır ve sistemden çıkarsa basınç düşer ve ardından soğutucuyu tekrar pompalamanız gerekir..

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Basınç testi pompası ile sıvı nasıl doldurulur

Devreye su veya antifriz dökerken bir basınç testi pompası kullanmanın temel adımları, önceki durumlardakilerle aynıdır. Fark pompada. Çoğu zaman, soğutma sıvısı için kendi rezervuarı ile manueldir. Sıvı, sistemlere aynı şekilde pompalanır – kauçuk veya silikon hortum ile.

Basıncın yükselip yükselmediğini anlamak oldukça kolaydır – sistem tamamen dolana kadar kol kolayca ve serbestçe hareket eder. Basınç kontrol pompaları, basınç seviyesini izlemeyi kolaylaştıran kendi basınç göstergesi ile donatılmıştır. Diğer eylemler yukarıda açıklananlarla aynıdır: enjeksiyon, hava tahliyesi, yeniden enjeksiyon, vb. Son aşama da tekrarlanır – sirkülasyon pompasını açarız ve sonunda basıncı normale getiririz.

Eylemlerin sırasını biliyorsanız, kontrol ederseniz ve hatalardan kaçınırsanız, evinizin ısıtma sistemine herhangi bir soğutma sıvısı dökmek zor değildir. Karmaşık mekanizmalar ve düzenekler olmadan bile, bu işlem ücretli hizmetlere başvurmadan elle yapılabilir..

Sıcaklık uyumu

Özel bir evin ısıtma sistemindeki soğutucunun sıcaklığı doğrudan hava sıcaklığına bağlıdır. Bu nedenle, azaldığında ısı kaybı olasılığı vardır. Bu, ek sorulara yol açar: “Hesaplamalarda kullanılabilecek gerekli sıcaklık göstergesi nasıl bulunur?” Bu tür göstergeler zaten mevcuttur ve türetilmiştir ve düzenleyici belgelerde belirtilmiştir..

Yılın en soğuk birkaç günü için ortalama sıcaklık esas alınır, ancak aynı zamanda, yalnızca en soğuk 8’in seçildiği, geçen 50 yılın tümünü dikkate almaya değer..

Bütün bunlar, birkaç yılda bir meydana gelen en şiddetli kışlara bile hazırlanmayı mümkün kılar. Bu gösterge, bir ısıtma sisteminin oluşturulması sırasında maliyetlerden tasarruf edilmesine yardımcı olur ve miktarın bazen oldukça önemli olduğu ortaya çıkar..

Odada en uygun sıcaklığı koruyoruz: bir kır evinin ısıtma sistemi için bir soğutucu seçiyoruz

Odadaki sıcaklık rejimini etkileyen birkaç faktör vardır:

 • odanın dışındaki sıcaklık düştüğünde içeride de azalır;
 • rüzgar hızının da etkisi olabilir, bu nedenle kuvvetli rüzgarlarda pencere çerçeveleri ve giriş kapıları nedeniyle ısı kaybı artabilir;
 • evin duvarlarının derzlerinin sızdırmazlığı.

Isıtma sistemi için soğutma sıvısının bileşimi aynı zamanda ısı üretimini etkileyen faktörleri de ifade eder, bu yüzden dikkatli seçmelisiniz..

Isıtma sistemleri için mekanik su arıtma

Hem merkezi sistemlerden hem de otonom kaynaklardan sıvı kullanırken, su ısıtma cihazlarına yönelik mekanik su arıtma filtrelerinin montajı zorunludur..

 • En basit süzgeçler, çeşitli boyutlardaki kirliliklerden temizlemeye izin verir. Bu cihazların ana avantajı düşük maliyetli olarak kabul edilir. Çalışma sırasında, büyük miktarda kum ile karakterize edilen kuyulardan su kullanırken özellikle uygun olmayan filtrelerin düzenli olarak temizlenmesi gereklidir..
 • En etkili olanı, doğal temizleme ilkeleriyle çalışan ters ozmoz filtreleridir. Su, hemen hemen tüm çözünmeyen safsızlıkları yakalayan ince bir zardan geçer. Bu tip filtreleri takarken, su sadece su ısıtma tesisatları için değil, aynı zamanda içme için de kullanılabilir. Bu tür cihazların ana dezavantajı, yüksek fiyat ve diğer temizleme yöntemleriyle birlikte kullanma olasılığıdır..

Talep edilen soğutma sıvılarına genel bakış

Kendimizi korumak için, her bir soğutma sıvısı türünü daha ayrıntılı olarak anlıyoruz..

Sıcak Ev Eko-30

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Alıcılar, ev tipi ısı taşıyıcısı Warm House Eco -30’un kendini kanıtladığına inanıyor. Propilen glikol antifrizdir. Ürün iki ağırlık kategorisinde mevcuttur: 10 kg ve 20 kg. Ambalaj, kolay taşıma için uygun kulplarla donatılmıştır. İstenilen sıcaklıkta bir karışım oluşturmak için gerekli miktarda ürün su ile seyreltilir. Su ile seyreltme, ürünün viskozitesini düşürmeyi ve ısı kapasitesini artırmayı mümkün kılar. Dolaşım da gelişiyor. Ürünün hizmet ömrü 5 yıldır, ancak bunun çalışma koşullarına bağlı olduğunu unutmamalıyız. Madde kaynatılırsa, propilen glikol ve katkı maddelerinin termal ayrışması başlayacaktır. Alıcılar, borular plastikten yapılmışsa ve kazandaki ısı eşanjörü bakır ise, kullanım ömrünün iki katına çıktığına inanmaktadır..

1000 ruble’den satın alabilirsiniz.

Avantajlar:

 • Boru malzemesine karşı nazik;
 • Donma sırasında genleşme gözlenmez;
 • Güçlü soğutma sırasında jöle benzeri doku;
 • Borular üzerinde güvenli etki;
 • Katkı maddeleri ile;
 • Sızdırmazlık malzemelerinin çalışması normaldir;
 • Katkı maddelerinde zararlı bileşenler yoktur;
 • Metal üzerinde agresif bir etkisi yoktur..

Dezavantajları:

 • Elektroliz kazanları için kullanılması yasaktır;
 • Sıcak durumda, artan akışkanlık kaydedildi, bu nedenle dikkatli bir sızdırmazlık gereklidir..

DIXIS-65

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Ev tipi soğutma sıvısı Dixis-65, suyla seyreltilen ve böylece gerekli donma noktasına sahip antifriz oluşturan bir konsantredir. Üretici yarısından fazlasının eklenmesini önermez, aksi takdirde korozyon önleyici katkı maddeleri etkinliğini kaybeder ve gelecekte yüksek yağış, kireç ve korozyon riski olacaktır. Minimum çalışma sıcaklığı: -65 derece, maksimum: +110 derece. Temel etilen glikoldür. Müşteriler Dixis-65’i çok yönlü olduğu için sever, bu da çok çeşitli boru sistemlerinde her tip radyatörle kullanılabileceği anlamına gelir. Soğutucunun bileşimi, bunun için özel olarak tasarlanmış, köpük oluşumunu ve diğer sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olan cihazlar içerir. İşletme süresi 5 yıldır. Üründe bulunan sarı-yeşil boya floresan özelliklere sahiptir ve sızıntının nerede oluştuğunun anlaşılmasını kolaylaştırır..

790 ruble’den satın alabilirsiniz.

Avantajlar:

 • yanmaz;
 • Yüksek don direnci;
 • Düşük kristalleşme sıcaklığı;
 • Gazlı ve elektrikli duvar tipi kazanlarla uyumlu;
 • Ekonomiktir, normal musluk suyu ile seyreltilebilir;
 • Katkı maddeleri ile;
 • Kireç oluşumunu engeller.

Dezavantajları:

 • Yüksek viskozite hakkında şikayetler var.

TermoTaktik EkoYeşil – 30

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Özel ev sahipleri TermoTactic EcoGreen – 30’u övüyor. Ürün gliserin bazında yapılır ve işlevselliğinde katkı maddesi adı verilen bir fonksiyonel cihaz kompleksine sahiptir. Antifriz, yüksek kaliteli Avrupa hammaddeleri sayesinde -30C’ye kadar olan sıcaklıklarda düzgün çalışır, her türlü bina için kullanılabilir. Gliserin bazlı su satın alırken, çevre dostu olduğundan, güvenliğinden, ataletinden ve kararlılığından emin olabilirsiniz. Ayrıca gliserin damıtılmış su ile karışabilir. Bir “korozyon önleyicinin” varlığı, bileşimin metal ve diğer malzemelerle reaksiyonunu engellemeye yardımcı olur..

Fiyatlar farklıdır ve hacme bağlıdır. Örneğin, 700 ruble için 10 litre satın alınabilir.

Avantajlar:

 • Mükemmel higroskopikliğe sahiptir;
 • Patlamaya dayanıklı ve toksik olmayan;
 • Distile su ile her oranda karıştırılabilir;
 • Yüksek kaliteli Avrupa hammaddeleri;
 • donma yok.

Dezavantajları:

 • Satışta büyük bidon bulmak zor;
 • Artan elektrik tüketimi ile ilgili şikayetler var.

Sıcak AVT-ECO-30

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

İnşaatçılara göre, Warme AVT-EKO-30 mükemmel olduğunu kanıtladı. Ürün gliserin bazlıdır, bu nedenle çevre ve insanlar için güvenli kabul edilir. Üretici, ürüne, ısıtma sisteminin ömrünü uzatmaya izin veren gerekli köpük önleyici ve korozyon önleyici katkı maddelerini sağlamıştır. Galvanizli borular için kullanılabilir. Warme AVT-ECO-30 kesinlikle kullanıma hazır bir üründür, -28C’de kristalleşme başlar ve 38C’de akışkanlığı kaybolur. Su ile seyreltmeye izin verilir. Bileşimde bir fosfor boyasının varlığı, ısıtma sisteminde meydana gelen bir sızıntıyı hızlı bir şekilde tespit etmeyi mümkün kılar. Ürünü kullanırken, üretici, performans düşebileceğinden, Warme AVT-ECO-30’un diğer antifrizlerle karıştırılmasını önermez..

725 ruble ve üzeri için satın alabilirsiniz.

Avantajlar:

 • Gliserin bazlı;
 • İnsanlar ve çevre üzerinde nötr etki;
 • Patlamaya dayanıklı;
 • Katkı maddeleri ile;
 • Korozyona, kireçlenmeye ve köpürmeye karşı koruma sağlar;
 • Galvanizli boruların kullanımına izin verilir;
 • Fosfor boyası sayesinde sızıntıları tespit eder.

Dezavantajları:

 • Elektroliz kazanları için kullanılamaz.

Aquatröst – 30

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Daha pahalı antifrizlerden Aquatrust popülerdir – 30. Ana bileşeni propilen glikoldür. Üretici, ürününün çevre dostu olduğunu garanti eder, bu da iki devreli ev ısıtma sistemlerinde kullanım için mükemmel olduğu anlamına gelir. Bileşim, ısı transfer özelliklerinin önemli ölçüde arttığı ve korozyon önleyicilerin ve antibakteriyel katkı maddelerinin hizmet ömrünün uzadığı için antibakteriyel bileşenlerle donatılmıştır. Rakiplerine kıyasla bu soğutma sıvısı 3 kat daha uzun hizmet ömrüne sahiptir. Ürün galvanizli yüzeyler için uygun değildir. Aquatrust – 30’u kullanmadan önce, ısıtma sistemini iyice yıkamanız gerekecektir. Plastik ve metal borular çok hafif bir darbe olarak sağlam ve güvenli kalır. İnşaatçılara göre, ürün contalar ve sıhhi kauçuk ile çok hassastır. Sadece özel ve konut binaları için değil, aynı zamanda catering işletmeleri için de kullanılabilir.

1900 ruble ve üzeri için satın alabilirsiniz.

Avantajlar:

 • Yüksek güvenlik;
 • Mükemmel performans;
 • Yavaşça borulardan geçer;
 • Sıcaklığı önemli ölçüde aktarır;
 • Korozyon önleyicilerin ve antibakteriyel katkı maddelerinin artan hizmet ömrü;
 • Etkili korozyon önleyici formül.

Dezavantajları:

 • Yüksek fiyat.

PRIMOCLIMA ANTİFOST EKO -30

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

PRIMOCLIMA ANTIFROST ECO -30, seçkin bir ısı taşıyıcı olarak kabul edilir ve hepsi, özel evlerin otonom kapalı ısıtma sistemleri için kusursuz bir şekilde uygun olduğu için. Ürün gliserin bazlıdır ve çevre dostudur. Korozyon önleyici katkı maddelerinin içeriği, ısıtma sisteminin daha verimli çalışmasını sağlar. Alıcılar, ürünün yanıcı olmadığını, bu nedenle yanıcı olmadığını belirtti. Ürün, en küçük sızıntıları bile algılamak için floresan zümrüt renginde renklendirilmiştir. Boya zehirli değildir ve şekerleme endüstrisinde kolayca kullanılır. Kışın aniden ısı kesilirse, radyatör ve borular güvenli ve sağlam olacaktır. Isı kapatıldığında ürün jöle kıvamına gelir ve hacim artmaz. PRIMOCLIMA ANTIFROST ECO-30’un 8 yıl kullanıma izin vermesi çok uygundur. Sirkülasyon pompaları sorunsuz çalışır.

800 ruble için satın alabilirsiniz.

Avantajlar:

 • Bağımsız sistem için uygundur;
 • Çoğu gliserin bazlı antifriz ile mükemmel uyumluluk;
 • Yüksek çevre dostu;
 • Karlılık;
 • Isıtma sistemlerinin mükemmel durumu;
 • Katkı maddeleri ile;
 • Sızdırmazlık ve conta malzemelerine karşı eylemsizlik.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

TermoTaktik EcoBlue – 30

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

İnşaatçılar, TermoTactic EcoBlue – 30 termik akışkanını onaylar. Ana aktif maddesi propilen glikoldür. Bu sıvının özellikleri, yoğunluğunun monoetilen glikol veya gliserinden daha düşük olması, ancak viskozitesinin daha yüksek olmasıdır. Propilen glikolün her türlü konut ve konut dışı binada kullanılmasına izin verilir. Soğutucu ve ısı taşıyıcı olarak kullanılır. TermoTactic EcoBlue – 30. Ürün toksik değildir ve güvenlik gereksinimlerini tam olarak karşılar. Fizyolojik ve fizikokimyasal süreçlere karşı mücadeleyi sağlayan, yani metal ve plastik borularla korozyon ve olumsuz etkileşimden korkmayacağınız fonksiyonel bir katkı maddesi şeklinde ekipman vardır. Damıtılmış suyun sıvı ile karıştırılmasına izin verilir. Ana etken madde ülkemizde üretilmediğinden hammaddeler Avrupa’dan satın alınmakta, bu nedenle maliyet yükselmektedir. Çeşitli kapasitelerde plastik kaplarda üretilmektedir..

Kapasiteye bağlı olarak 900 ruble ve üzeri satılır.

Avantajlar:

 • Düşük kristalleşme sıcaklığı;
 • Mükemmel ısı transferi;
 • Damıtılmış su ile karıştırabilme özelliğine sahiptir;
 • Isıtma ve soğutma sırasında orijinal işlevselliğini korur;
 • Bileşim, çok işlevli katkı maddeleri içerir;
 • Soğutma sırasında sıvı halin stabilizasyonu.

Dezavantajları:

 • Bulunamadı.

Termal ajan -65

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Kaliteli konsantreler arasında, alıcılar Thermagent -65’i yüksek puan aldı. Ilıman iklimlerde su ile, çok soğuk havalarda ise orijinal haliyle inceltilebilir. Genel olarak ürün, kapalı ısıtma sistemlerinde donmayan bir ısıtma sıvısı olarak tasarlanmıştır. Üründeki hammaddeler ve tüm bileşenler Almanya’da satın alınmış ve yüksek kalitededir. Organik korozyon inhibitörleri silikatlar, aminler, fosfatlar ve nitritler içermez. Gaz, dizel ve elektrikli kazanlarda kullanıma uygundur. Thermagent-65, saflaştırılmış etilen glikol bazlıdır. Üretici, Thermagent -65’i doldurmaya başlamadan önce sisteme basınç uygulamanızı ve herhangi bir sızıntı olup olmadığını dikkatlice kontrol etmenizi önerir. Bu oldukça önemli bir nokta, çünkü etilen glikolün zehirli olduğunu unutmamalısınız. Firma, testlerini bir sıvı ile yapmış ve kauçuk, teflon ve paronit contalarla uyumlu olduğunu tespit etmiştir. En ufak sızıntı olasılığını ortadan kaldırmak için, sistemin montajının yüksek kalitede olması ve contaların en güvenilir şekilde takılması gerekir..

1000 ruble için satın alabilirsiniz.

Avantajlar:

 • Kaliteli bileşenler;
 • Isıtma sistemine zarar vermez;
 • Uzun servis ömrü;
 • Tüm Avrupa kazanları için uygundur;
 • En düşük donma noktası;
 • Su ile seyreltilebilir;
 • Antifriz, en yüksek kalitede saflaştırılmış etilen glikol bazlıdır..

Dezavantajları:

 • Zehirli, dikkatli çalışın.

Sıcak Nokta 65

Isıtma sistemleri için ısı taşıyıcı - kullanımı daha iyi

Kendi kendine yeten kapalı tip sistemlerde, inşaatçılar Hot Point 65’in kullanılmasını tavsiye ediyor. Ürün, İtalyan markası Pipal’e ait, ancak Rusya’da üretiliyor. Etilen glikol bazlıdır. Hot Point 65, yumuşatılmış veya damıtılmış su ile seyreltilebilen kalın bir konsantredir. Konut binalarını, endüstriyel binaları ve binek araçlarını ısıtmak için kullanılmasına izin verilir. Dengeli bir çok işlevli katkı maddesi kompleksi sayesinde, ısıtma sistemi sinsi korozyondan korunur ve ısı taşıyıcının özellikleri maksimumda korunur..

Yaklaşık 1000 ruble için satın alabilirsiniz..

Avantajlar:

 • Kaliteli malzeme;
 • Tüm uluslararası güvenlik ve kalite standartlarına uygunluk;
 • Mükemmel ısı transferi;
 • Damıtılmış su ile seyreltmeye izin verilir;
 • Isıtma sisteminin erken aşınma riski yoktur;
 • Silikat katkısı ömrü 5 yıla kadar uzatır.

Dezavantajları:

 • Zehirli, dikkatli çalışın.

Soğutma sıvısının hacmi nasıl belirlenir?

En kolay yol bir su sayacı veya su sayacı kullanmaktır. Merkezi su kaynağı olan hemen hemen her evde veya dairede bunun gibi bir tane var..

Ölçümlere başlamadan önce ısıtma devresi tamamen boşaltılmalıdır. Daha sonra sayaç üzerinde okumalar alınır ve sistemin küçük bir su basıncı ile doldurulması başlar. Bu, okumaları bozan hava tıkanıklığı olmaması için gereklidir..

Isıtma borusu su ile dolduğunda, su sayacından tekrar okumalar almanız gerekir. 1 metreküpün 1000 litre olduğunu hatırlamak ve buna karşılık gelen sıvı miktarını satın almak gerekir..

İkinci yöntem daha az uygundur, ancak sayaç olmadığında etkilidir. Doldurulan sistem, bir ölçüm kabı (belirli bir hacme sahip tank veya kova) aracılığıyla boşaltılır. Ana şey, kova sayısı ile kaybolmamaktır..

Diğer bir yöntem ise matematikseldir. İlk veri olarak radyatör ve genleşme tankı hacimleri, boru çapları ve kazan eşanjör hacmi değerleri alınır. Basit geometrik ve aritmetik formülleri kullanarak toplam hacmi hesaplayabilirsiniz..

Antifriz – nasıl bozulmaz!

Sıradan su aşırı ısınırsa, buhara dönüştürülür. Ortaya çıkan kavitasyon işlemi, ısı eşanjöründeki kazanın duvarlarını tahrip edebilir. Soğuduktan sonra buhar tekrar suya dönüşür. Antifriz ile durum daha ciddi. Aşırı ısınırsa, yok edilebilir. Örneğin, etilen glikol, 107 ° C’lik bir sıcaklığa ulaştığında, içinde bulunan korozyon önleyici katkı maddelerine ayrışır. Bunu önlemek için zaman zaman otomasyonun işleyişi izlenmelidir. Kazan otomatik sıcaklık kontrol sistemi ile donatılmamışsa, bir baypas kurulmalıdır. Lambanın acil olarak kapatılması durumunda, antifriz sirkülasyonu sağlar. Sonuç olarak, hiçbir şey onu tehdit etmeyecek..

Ürün seçimi için öneriler

Isıtma sistemi için sadece ısı taşıyıcıların özelliklerini değil, aynı zamanda ısıtmayı güvenli ve verimli hale getirmek için ekipmanın konfigürasyonunu da hesaba katmak gerekir..

Antifriz kullanımını durdurmaya karar verirseniz, kullanımının hariç tutulduğu koşulları düşünelim:

 • kazanda bir ısıtma sıcaklık regülatörünün olmaması;
 • yağla işlem görmüş keten sargı contaları kullanıldığında;
 • ısıtma devresinde borular, radyatörler, galvanizli yüzeyli vanalar kullanılır;

  -açık ısıtma sistemi

Antifriz bir sıvıdan suyun buharlaşması özellikleri değiştirebilir ve etilen glikol buharları zehirlidir.

Aşağıdaki kurallara uyulması, donma önleyici sıvıların yanlış kullanılması durumunda sahiplerin bir takım sıkıntılardan kurtulmasını sağlayacaktır:

 • conta yerlerinde, keten tohumu kıtığı sızdırmazlık macunu ile kaplanmalıdır;
 • contayı Teflon veya paronit contalarla değiştirmek için seksiyonel radyatörlerin ayrılması gerekir;
 • otomatik havalandırma delikleri kullanmayın (fazla havayı boşaltmak için, manuel ayar için Mayevsky musluklarını takmak daha iyidir);
 • radyatörler ve borular artan hacme ve çapa sahip olmalıdır;
 • artan güce sahip bir sirkülasyon pompasının varlığı;
 • artırılmış hacme sahip bir diyafram genleşme kabı kurun.

Antifriz, ısıtma sistemine ancak özel bileşikler kullanmanın daha iyi olduğu ısıtma devresinin yüksek kalitede yıkanmasından sonra dökülür. Tüm sakinlerin güvenliği için uzmanlar propilen glikol kullanılmasını tavsiye ediyor.

Sistem soğutucu ile doldurulduktan hemen sonra kazan maksimum güce getirilmemelidir. Sıcaklığı kademeli olarak artırmak gerekir. Bu, antifrizin optimum performans kazanması ve normal aralıkta genişlemesi için gereklidir..

Sıcak su ısıtma sistemini doldurmak için antifriz nasıl seçilir

Uygun bir ısı taşıyıcı seçmek için boruların, kazan ekipmanının ve diğer faktörlerin özelliklerini dikkate almak gerekir.

Bir sıvıyı suyla seyreltirken -20 dereceden daha yüksek bir konsantrasyona izin verilmemelidir. Aşırı su, kireç oluşumuna neden olacak ve glikolün çalışma özelliklerini değiştirecektir. Sadece distile su ile seyreltilmiş.

Son olarak, elektrot kazanları için soğutucular hakkında

Bu tip elektrikli su ısıtıcıları, 220 voltluk bir ağa bağlı iki bıçaktan “asker kazanı” prensibi ile çalışır. Su aynı anda bir ısı taşıyıcı ve elektrolit görevi görür, ısıtma, magnezyum ve kalsiyum tuzlarının içeriğine bağlı olan iletkenliğinden kaynaklanır..

Bu nedenle elektrot kazanları distilat ile çalışmaz ve su tuzlanmadığında önemli ölçüde güç kaybeder. “Galan” ısıtıcısının pasaportuna göre, çalışma sıvısının direnci 1 cm’de 3200 Ohm’dan fazla olmamalıdır..

Elektrotlu ısı jeneratörleri için antifriz

Elektroliz ısı üreticisine sıradan etilen glikol dökülürse, madde kimyasal reaksiyona girecek, köpürecek ve korozyon ve kireç oluşumundan dolayı katkı maddelerini kaybedecektir. Sorun 2 şekilde çözülebilir:

 1. Elektrot tipi üniteler için geliştirilmiş özel bir antifriz çözeltisi satın alınır. Köpürmeye direnmek için çalışma ortamında özel katkı maddeleri çözülür.
 2. Aşağıdaki videoda gösterildiği gibi, doğru konsantrasyonda bir tuzlu su çözeltisi hazırlayın. Bu tür su, donma direnci açısından antifriz ile karşılaştırılamasa da daha düşük bir sıcaklıkta kristalleşmeye başlayacaktır..

Musluk suyunun hazırlanmasına dikkat etmelisiniz – bir filtreden geçirin ve 1-3 gün bekletin. İyi bir çözüm, ayrıca bir korozyon önleyici satın almak ve önceden ısıtma sistemi için soğutma suyuna eklemektir..

Alt satır: hangi sıvı daha iyi?

Her şeyden önce, sadece aşırı durumlarda sisteme antifriz dökülmesinin tavsiye edildiğini bir kez daha uyarmakta fayda var. Su kullanmak en az zahmetli ve daha güvenli seçenektir.

Donmaya karşı dayanıklı bir sıvı seçerken, ısıtma sisteminin özelliklerine ve bütçeye rehberlik edin:

 1. Paranız sınırlıysa, tanınmış herhangi bir markanın etilen glikolünü seçin – Teply Dom, Dixis, Bautherm, Termo Tactic veya Termagent. Dixis’ten konsantre -65 ° С fiyatı 1 litre başına sadece 90 ruble.
 2. Evsel su tedarik sistemine antifriz girme tehlikesi varsa (örneğin, dolaylı bir ısıtma kazanı, çift devreli bir kazan aracılığıyla) veya çevre ve güvenlik konusunda çok endişeleniyorsanız, zararsız polipropilen glikol alın. Ancak aklınızda bulundurun: kimyasal çözeltinin maliyeti iki kat daha yüksek, hazır Dixis bileşimi (-30 ° C) 1 litre başına 100 rubleye mal olacak.
 3. Gliserin çözeltilerini ve mineral bileşimlerini hiç düşünmeyin bile..
 4. Elektrot kazanları için özel bir donma önleyici sıvı kullanın..
 5. Isıtma sistemleri için özel olarak tasarlanmış formülasyonlar yerine otomotiv antifrizi kullanmayın. Bu maddeler için katkı paketleri tamamen farklıdır..
 6. Açık ve yerçekimi ısıtma devreleri için, aşırı durumlarda su kullanmak daha iyidir – -20 ° C’de seyreltilmiş propilen glikol.
 7. Isıtma sistemi galvanizli borulardan yapılmışsa, glikol çözeltileri satın almak mantıklı değildir. Madde çinko ile ilgilenecek, katkı paketini kaybedecek ve hızla bozulacaktır..

Bu nedenle, ısıtma sistemi için hangi soğutma sıvısının sizin durumunuza en uygun olduğunu düşünürken birçok faktör dikkate alınmalıdır. Tabii ki, fiyat önemli bir kriterdir ve çoğu için belirleyici olan budur, ancak güvenliği unutmayınız. Mümkünse, paradan tasarruf etmemek ve aynı zamanda yüksek verimlilik ile karakterize edilen en iyi ısı taşıyıcılarını tercih etmek daha iyidir..