Kazan nedir ve nasıl çalışır

Kazan (İngiliz kazanından – kazandan), sıcak su besleme sisteminde yerleşik bir ısıtma elemanına sahip bir kap olan bir su ısıtma ünitesidir. Sıcak bir soğutucunun içinden geçtiği boru şeklindeki elektrikli ısıtıcılar (ısıtma elemanları) veya bobinler çoğunlukla su ısıtma cihazı olarak kullanılır..

Bir piliçten sıhhi tesisat armatürlerine ve ev aletlerine su sağlamak için belirli bir basınç altında bir kapta olması gerekir..

Isıtma elemanları ile elektrik. Ünitenin içinde, doğrudan temas halinde su kütlelerini ısıtan bir elektrikli ısıtma elemanı bulunur..

Dolaylı ısıtma. Bu tür ekipmanın çalışması için elektrik gerekmez, tankın içinde ısıtma ana şebekesine bağlı bir bobin bulunur. Su, dolaylı ısıtma yoluyla kazana bağlı serpantin yüzeyi ile temas ettiğinde ısıtılır, dolayısıyla kazanın adı..

Dolaylı ısıtma kazanı

Su ısıtıcı çeşitleri

Müstakil evlerde, merkezi bir su temini ana şebekesinin yokluğunda, kuyu veya sondaj kaynaklarından su elde edilir ve dalgıç veya yüzey elektrikli pompalar (pompa istasyonları) kullanılarak evsel su kaynağına pompalanır. Aynı zamanda konforlu bir konaklama için tüketicinin çeşitli şekillerde elde edilebilecek sıcak suya ihtiyacı vardır. Su ısıtma ünitesinin popüler bir versiyonu, ev merkezi bir gaz besleme hattına bağlıysa monte edilen bir gazlı su ısıtıcısıdır..

Bireysel bir evde veya dairede gaz yokluğunda, suyu ısıtmak için tek uygun seçenek kalır (içinde tüketilen sıcak su elde etmenin teknolojik zorlukları nedeniyle bir ısıtma kazanı düşünmek mantıklı değildir) – çeşitli tiplerin kullanımı elektrikli su ısıtıcıları (kazanlar).

Elektrik ve gazdan yoksun evler için soğuk su ısıtmanın bir başka yöntemi, yaygın olarak kullanılan Titan adı verilen ahşap (katı yakıt) sütunlardır..

Soğuk su ısıtmak için titanyum

Çalışma ve tasarım ilkesine göre, tüm su ısıtıcıları geleneksel olarak iki büyük gruba ayrılır:

Akan. Bunlar, içinde suyun aktığı bir boru hattına yerleştirilmiş, yalıtılmamış bir spiral şeklinde boru şeklinde bir elektrikli ısıtma elemanıdır (TEN), yalnızca su tüketildiğinde açılır..

Büyük bir su hacminin yüksek bir sıcaklığa kadar ısıtılmasını sağlamak için, cihazın yaklaşık 10 kW’lık önemli bir elektrik gücü gerekli olacaktır (aynı anda bir banyoyu doldurmak için gereken su hacimlerini ısıtmak için yeterli olmayacaktır, duş alın ve bulaşıkları yıkayın). Özel bir evdeki her kablolama bu güce dayanamaz (sıcak su ile rahat beslenmesi için 20 kW ısıtıcı gücü gerekli olacaktır) ve hatta bir apartman dairesinde daha da fazlası.

Bir su ısıtıcısına elektrik sağlamak için, elektrik panosundan her zaman kabul edilemez olan ve önemli finansal maliyetlere yol açan büyük kesitli bir tel ile ayrı bir hat yönlendirmeniz gerekecektir. Bu nedenle, anlık bir ısıtıcı, küçük hacimli sıcak su tüketimi için bir cihazdır..

Anlık kazan cihazı

Birikmiş. Bu tip kazanın tasarımı, içinde bir ısıtma elemanının bulunduğu çeşitli hacimlerde bir kaptır. Depolama tanklarındaki su sürekli ısıtılmış haldedir, su tüketildiğinde, tank aynı anda boşaltılır ve doldurulur – bu, yaşam konforunu artıran büyük hacimlerde suyu hemen kullanmanıza izin verir. Ayrıca, depolama suyu ısıtıcıları çalışması için yüksek güç gerektirmez ve herhangi bir hacimdeki tanklar, ısı kaybını azaltmak ve dokunulduğunda yanıklara karşı korumak için ısı yalıtımlı bir dış kabuğa sahiptir..

Doğrudan ısıtma kazanı

Bu tip cihazlarda, sıvının ısıtılmasını sağlayan ısıtma elemanları tankın içine yerleştirilmiştir. Kazan su kaynağına zaten bağlı olduğunda, alttan soğuk su verilir ve önceden ısıtılmış olan tankın üstünden dışarı çıkar..

Kazan

Sıvı sıcaklığı bir sıcaklık sensörü tarafından kontrol edilir. Üniteler yatay olduğu kadar dikey montaj için de tasarlanabilir..

Kombine cihazlar

Cihaz, içine ısıtma elemanları yerleştirildiğinde kombine bir su ısıtıcısına dönüşür (tank içinde ısıtıcıların montajı için delikler sağlanabilir). Yaz aylarında, ısıtma kapatıldığında veya ısıtma devresi tarafından üretilen yeterli güç olmadığında böyle bir cihazın kullanılması uygundur..

Ev tipi su ısıtıcıları

Ev ısıtıcılarını bağlamanın özellikleri, cihaz türleri, teknik parametreleri, genel boyutları ile doğrudan ilgilidir..

Geleneksel olarak, günlük uygulamada iki tip ısıtıcı kullanılır:

 1. Kümülatif.
 2. Akan.

Her iki tip kazan sistemi ısıtma teknolojisinde birbirinden farklıdır..

Ev depolama su ısıtıcısı

Elektrikli ısıtıcı (TEN) ile donatılmış depolama tipi bir aparat. Bu tür ekipman en çok ev alanında kullanılır. Genel boyutlar izin veriyorsa, doğrudan banyoya monte edilebilir

Depo ısıtıcıları ile soğuk su bir kapta toplanır, ısıtılır ve daha sonra su girişine boşaltılır..

Akış üniteleri sayesinde, ısıtma, depolama tankında sıvı toplamadan, ısıtıcı ile temas halindeki soğuk su akışı sırasında doğrudan gerçekleştirilir..

Yerli tüketiciler çoğunlukla depolamalı kazan sistemlerini kullanır. Bu makalede, her iki tip su ısıtıcısına karşılaştırmalı bir genel bakış sunulmaktadır..

Depolama tankının teknik cihazı

Bir depolama tipi su ısıtma sistemi, basitleştirilmiş bir şematik biçimde kazanlar, elektrikli ısıtma elemanları veya sıvı ısı eşanjörleri ile donatılmış bir tanktır. Depolama tankı, soğuk su temini ve sıcak su çıkışı için boru hatlarına sahiptir..

Dolaylı ısıtma kazanı

Daha güçlü ve hacimsel tasarım – dolaylı ısıtma tesisatı. Bu durumda ısıtma enerjisinin kaynağının ısıtma sisteminden gelen su olduğu açıktır. Ancak istenirse elektrikli ısıtma da bağlanabilmektedir.

Dolaylı ısıtma kazanlarının tasarımları ayrıca soğutma sıvısının bir çalışma alanı ve ısıtmaya bağlantı hatları ile donatılmıştır..

Tasarım özelliklerinden bağımsız olarak herhangi bir modern sistem, su ısıtma sıcaklığının ve sistemin bir bütün olarak çalışmasının düzenlendiği otomasyonla donatılmıştır..

Isıtma cihazlarının yapısal tasarımı

Dikey (duvar) ve yatay (zemin) kurulum için tasarlanmış depolama kazanları tasarımları vardır. Tabii ki, belirli kazanları kullanmanın her bir durumunda, kurulum özellikleri vardır..

Bu nedenle, bir su ısıtma cihazının duvara montajı yapılacaksa, yükün bir ön hesabı ve cihazın monte edileceği odanın duvarının tasarım parametreleri ile elde edilen sonuçların karşılaştırılması gerekir..

Ev tipi akış kazanı

Son zamanlarda, anlık su ısıtıcıları hızla popülerlik kazanıyor. Kullanıcıların küçük boyutları, basitleştirilmiş kolay kurulum olasılığı dikkat çekiyor. Küçük su tüketimi ihtiyaçları için gerçekten uygun cihazlar

Yük hesaplamaları olmadan ekipmanın montajı, doldurulmuş bir kazan, monte edildiği dayanıksız bölme ile birlikte kolayca çökebildiğinde, ölümcül bir kurulum hatasına dönüşmekle tehdit eder..

Ekipman talimatlarına göre yük, kazan sisteminin ağırlığının dört katı dikkate alınarak hesaplanmalıdır..

Bu nedenle, destek duvarının yapısı açıkça zayıfsa, su ısıtıcısı devresi yalnızca su kaynağına ve soğutucuya bağlantı hatları ile değil, aynı zamanda takviyeli raflarla – bağlantı elemanları ile desteklenmelidir..

Yatay su ısıtıcısı

Yerel sıcak su temini için kullanılan yatay kazan tesisi. Burada da elektrikli ısıtma sağlanır ve bu kurulum seçeneğinde doğru çözüm olan bir genleşme tankı kurulur.

Duvara monte kazanları bağlamak için klasik şemalarda, ısıtma cihazlarının su giriş / çıkış boruları ilgili renkle işaretlenmiştir – mavi / kırmızı.

birikimli elektrik

En çok talep edilen. Sıvıyı, altına monte edilmiş bir ısıtma elemanı ile ısıtır. Bir ısıtma sıcaklığı regülatörü var – bir termostat. Mekanik / elektronik kontrol, gösterge vardır. Gövde şekli silindirik / düzdür, herhangi bir odanın boyutuna göre ayarlanabilir. Avantajlar: gece ön ısıtma, yanma odası yok, iyi güç değerleri.

Ağ ısıtıcı tasarımı

 • Gövde, ısı yalıtım katmanı.
 • Dahili tank.
 • Su giriş, çıkış boruları.
 • flanş.
 • Isıtma elemanı, termostat.
 • Sıcaklık kontrolörü, anot.

Depolama suyu ısıtıcısının şeması

Elektrikli depolama suyu ısıtıcısının artıları ve eksileri

Avantajlar:

 • Birden fazla kılavuz çekme noktası bağlanabilir.
 • Kazanı su çekme noktasından çıkarmak mümkündür..
 • Basitlik ve kullanım kolaylığı.
 • Su basıncını değiştirmeden mikserden istenilen sıcaklıkta sıcak su elde edilebilir..

Dezavantajları:

 • Kurulum sırasında dikkate alınması gereken çok uygun boyutlara sahip değildir..
 • Suyun tamamının kullanılması durumunda ısınana kadar bir süre beklemeniz gerekecektir..
 • Sürekli dikkat gerektirir. Genellikle ısıtma elemanları arızalanabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

Not! İhtiyacınız olan tankın hacmine göre kazanı su kaynağına bağlamak gerekir. Düşük su tüketimi planlanıyorsa on litrelik bir tank uygundur. Su tüketimi orta düzeyde ise 35-40 litrelik bir tank yeterli olacaktır. Tüketim yüksek ise 50 litre ve üzeri bir depo düşünülebilir..

Bu tür ısıtıcıları kurma prosedürü

Basit tasarım, depolama suyu ısıtıcılarının olağanüstü güvenilirliğini sağlar. Böyle bir cihazı kurmak çok zor değil, ancak bir dizi önemli nüansı hesaba katmak gerekiyor..

İlk önce ısıtıcının kurulacağı yeri seçmeniz gerekir. Bundan sonra, su besleme sistemine ve güç kaynağına bağlanmanın yanı sıra kurarlar..

Ev ihtiyaçları için nispeten küçük duvar modelleri en sık kullanılır. Özel braketlere asılırlar. Dikey tip bir model için iki braket kullanılır ve yatay bir cihaz için bu tür dört elemana ihtiyaç vardır..

Braketleri duvara sabitleme prosedürü basittir, bunun için genellikle uygun kendinden kılavuzlu vidalar ve bir tornavida kullanılır..

Bir depolama suyu ısıtıcısının askıya alınması

Bu şema, bir depolama suyu ısıtıcısını duvara asmak için önerileri ve normları açıkça göstermektedir. Gevşek veya yanlış montaj, cihazın çökmesine neden olabilir.

Dikey su ısıtıcı modellerinin monte edildiği braketler arasında 180 mm mesafe olmalıdır. Yatay modelleri monte etmek için menteşeli braketler kullanın.

Bu durumda, 80 litreye kadar hacme sahip cihazlar için koruyucu kapak ile diğer nesnelerin yüzeyleri arasında en az 300 mm ve 100 litre kapasiteli ısıtıcılar için en az 500 mm mesafeyi korumak gerekir. 200 litre..

Dikey modeli yatay konumda kurmayın veya tam tersi dikey ısıtıcıyı yan yatırın. Bu, yalnızca ekipman hasarına değil, aynı zamanda tehlikeli bir kazaya da yol açabilecek çalışma koşullarının ve cihazın güvenlik önlemlerinin ağır bir ihlalidir..

Bireysel braketlerin birbirine göre doğru konumunu kontrol etmek için bir su terazisi kullanın. Şofbenin montaj yeri olarak, sıcak su çıkış noktalarına mümkün olduğunca yakın seçilmesi tavsiye edilir..

Bu, sıcak suyun tüketiciye daha hızlı teslim edilmesini sağlar, yani. nakliye sırasında ısı kaybını azaltmak.

Depolama suyu ısıtıcıları

Evsel ihtiyaçlar için, en çok duvara monte depolama suyu ısıtıcı modelleri kullanılır. Bu tür cihazların tüm modelleri özlü ve çekici bir tasarıma sahiptir.

Deneyimsiz ustalar bazen hata yaparlar – alçıpan bölmelere parantez eklerler. Bu tür yapıların yük taşıma kapasitesi, cihazın ağırlığını taşıyamayacak kadar düşüktür..

Bu şekilde kurulan bir şofben hemen çökmese bile su dolduktan sonra bu durum olabilir..

Ayrı bir durum, arkasında bir taşıyıcı duvar bulunan bir alçı duvara bir depolama suyu ısıtıcısının kurulmasıdır. Bu durumda, sahte duvardan geçmeleri ve ana yükü alacak olan destek yapısının kalınlığına dalmaları için yeterli uzunlukta özel bağlantı elemanları kullanılmalıdır..

Tabii ki, depolama ısıtıcısının kurulduğu yer bakım, ayarlamalar, onarımlar vb. için erişilebilir olmalıdır. Bu tür cihazların tasarımı genellikle oldukça çekicidir, bu nedenle diğer iç öğelerle kombinasyon alanında sorunlar ortaya çıkmamalıdır..

Tabii ki, kurulum çalışmasına başlamadan önce, bu belgedeki önerileri dikkate almak için üreticinin talimatlarını incelemelisiniz..

Çok katlı bir binanın bir dairesine boyler suyu ısıtıcısı takılırsa, bozulursa bir kat aşağıda bulunan odaları su basması riski vardır. Bu nedenle, cihazı kurmadan önce, amaçlanan odanın su yalıtımına dikkat etmeniz önerilir..

Bu tür sorunlardan korunmak için alternatif bir seçenek, tahliye deliği ile donatılmış ve kanalizasyon sistemine bağlı özel bir palet olabilir..

Evin otomatik bir kaçak koruma sistemi varsa, sensörlerden birini doğrudan su ısıtıcısının altına monte etmek mantıklıdır. Bu önlem selden tamamen kurtulamayacak, ancak hasarı en aza indirmeye yardımcı olacaktır..

Boyler ısıtıcısının sıcak su giriş noktalarına mümkün olduğunca yakın kurulması tavsiye edildiğinden, cihazın nemden yeterince korunduğundan emin olun..

Isıtıcı bir lavabo, lavabo veya küvetin yanına yerleştirilmişse, kasanın yüzeyine sıçraması neredeyse kaçınılmazdır. Herhangi bir elektrikli cihaz için tehlike oluşturan su ile daha ciddi temas mümkündür..

Bir daireye boyler ısıtıcısı takmadan önce, cihaz etiketlemesine dikkat etmelisiniz. Cihazın dış etkilere dayanma yeteneği, XX’nin sayılar olduğu özel bir IPXX endeksi ile yansıtılır..

IP koruma endeksinin ilk göstergesinin değerleri:

 • 0 – koruma yok;
 • 1 – büyük nesnelere karşı koruma (50 mm’den büyük boyutlar);
 • 2 – orta büyüklükteki nesnelere karşı koruma (12,5 mm’nin üzerindeki boyutlar);
 • 3 – küçük nesnelere karşı koruma (2,5 mm’den büyük boyutlar);
 • 4 – küçük nesnelere karşı koruma (1 mm’den büyük boyutlar);
 • 5 – toz koruması;
 • 6 – mutlak sıkılık.

İndeksin ilk hanesi, cihazın yabancı cisimlerle temasa karşı direncini yansıtır. İkincisi, cihazın nemden korunma derecesini gösterir..

IP koruma endeksinin ilk göstergesinin değerleri:

 • 0 – koruma yok;
 • 1 – dikey olarak yönlendirilen düşmelere karşı koruma vardır;
 • 2 – dikeyden 15 dereceden fazla olmayan bir açıyla düşen damlalara karşı koruma;
 • 3 – dikeyden 60 dereceden fazla olmayan bir açıyla yağmur damlalarına ve sıçramalara karşı koruma;
 • 4 – herhangi bir yönde sıçrama koruması;
 • 5 – su jetlerine karşı koruma;
 • 6 – güçlü jetlere ve deniz dalgalarına karşı koruma;
 • 7 – cihazın bir metreden fazla olmayan bir derinliğe kısa süreli daldırılmasına izin verilir;
 • 8 – Cihaz yarım saate kadar bir metre derinliğe daldırılabilir.

Bu bilgiler, su ısıtıcısının çalışma koşullarını güvenlik açısından değerlendirmenize olanak sağlayacaktır. Bu bilgi, diğer elektrikli cihazların montajı için de kullanışlı olacaktır..

Çoğu depolama suyu ısıtıcısı, örneğin su altında çalışmak için aşırı yüksek derecede korumaya ihtiyaç duymaz. Çoğu zaman, bu tür cihazlar IP25 olarak işaretlenir. Bu seviye evde elde edilebilir..

Kurulum için gerekenler?

Bir elektrikli veya gaz kazanı kurmadan önce, aşağıdaki noktaları dikkate alarak uygun bir yer tahsis etmek gerekir:

 • su ısıtıcısının bir daireye veya özel bir eve yerleştirilmesi, kullanım ve bakım kolaylığı dikkate alınarak yapılmalıdır;
 • aparatı boşaltırken veya tamir ederken suyun önemli bir kısmının zemine dökülebileceği öngörülmelidir;
 • su kaynağı ve elektrik şebekesi yakınlarda ve aynı odada geçtiğinde, su ısıtıcısını kendi başınıza bağlamak uygundur;
 • bir gaz kazanının kendin yap kurulumu ve bağlantısı, odaya doğal gaz sağlayan bir hattın bağlanmasını içerir.

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Listelenen koşullara bağlı olarak, özel bir evin veya dairenin aşağıdaki odalarına bir depolama suyu ısıtıcısının montajı ve bağlantısı yapılabilir:

 • mutfak – lavabonun üstünde;
 • banyo – banyonun üstünde;
 • kazan dairesi – karo zeminin üstünde.

Kazanı su kaynağına nasıl bağlayacağınıza karar vermeden önce, onu duvara asmanız gerekir. Tüm işleri tamamlamak için, darbe fonksiyonlu (veya darbeli matkap), karbür uçlu matkaplara ve gaz ve ayarlanabilir anahtar dahil standart bir çilingir aleti setine sahip bir elektrikli matkaba ihtiyacınız olacak. Kazan bağlantı şeması aşağıdaki eleman ve malzemelerden yapılmıştır:

 • tek bir gövdede emniyetli çek valf (kural olarak, bir kazan ile birlikte gelir);
 • bronz tişört DN 15 (1/2 “);
 • küresel vana DN 15 (1/2 “) – 3 adet, 2 adet – Amerikan ile;
 • bağlantı boruları (genellikle metal-polimer);
 • Derzlerin sızdırmazlığı için FUM bant, keten veya özel iplik.

İlk başlangıç

Su ısıtıcısını kurduktan sonra su ile doldurmalısınız. Doldurulduktan sonra bağlantının sıkılığı ve kalitesi kontrol edilir. Gerekirse, tüm vidaları iyice sıkın. Sızıntı yoksa, fiş prize takılarak ısıtıcı şebekeye bağlanabilir. İstenilen su sıcaklığını ayarlamak için termostat düğmesini kullanın. Kırmızı gösterge ışığı, enerji tüketimi ve ısıtmanın başlaması anlamına gelir.

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Isıtıcıyı kapatmak

Su ısıtıcısını kapatmak için fişi prizden çıkarmanız gerekir. Kapanma kışın meydana gelirse, ısıtıcıdaki su donabilir ve boşaltılması gerekir..

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Isıtıcı sağlığı

Isıtıcıyı iyi durumda tutmak için tankın kirecinin yılda en az iki kez temizlenmesi gerekir. Bu olay için uygun kimyasallar veya asitler mevcut değilse, kireç tabakasını elle ezmeyi deneyebilirsiniz (tankın iç kısmına zarar vermemeye dikkat edilmelidir).

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Çelik borular

Çelik borularla çalışırken kaynak kullanmadan yapmak mümkündür. Bunu yapmak için özel bir tişört satın almanız gerekecek. Dallı bir kelepçeye benziyor. Kullanım prensibi basittir, borunun üzerine konur ve kıskaçlarla konumu sabitlenir. Rahat oturması için bir sızdırmazlık maddesi kullanılır. Bu amaçla kuru kaynak kullanmayın. Bu maddenin güvenilirliği sistemin tam olarak çalışması için yeterli değildir..

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Adaptörü takmadan önce borular kir, pas ve eski boya kalıntılarından iyice temizlenmelidir. Boru hattında dişli bir delik yapılır. Musluğu ve sualtı hortumunu bağlamak için gereklidir..

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Tanktan su alma prensibi

Bir depolama suyu ısıtıcısını bağlamak için, tasarımının özelliklerini dikkate alarak ve gerekirse tankı hızlı bir şekilde boşaltmaya izin veren doğru bir şema vardır. Bu ihtiyaç aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkar:

 • tankın ve ısıtma elemanının ölçekten planlı temizliği;
 • bir arıza oluşumu;
 • cihazı taşımak veya yenisiyle değiştirmek;
 • şofbeni kırda veya kışın periyodik ısıtmalı bir evde boşaltmak.

Su ısıtıcısının su besleme sistemine bağlanması, kurulum ve yerleşim şeması, suyun tankın üst bölgesinden alındığını dikkate almalıdır. Bunun nedeni, suyun en üstte en sıcak olması ve DHW sisteminde bir çekme varsa soğuk akışın alt bölgeye doldurulmasıdır. Seçim, kesimi tam olarak üst bölgede bulunan dikey bir borudan gerçekleştirilir..

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Tanktan gelen suyun soğuk su besleme sistemine geri dönmesine izin verilmemelidir, bu nedenle kazan su beslemesine bir çek valf ile bağlanır. Suyun kesilmesi sonucu şebekedeki basınç düşerse, vana tank içeriğinin boruya geri akmasına izin vermez..

Kazanın su kaynağına standart olarak bağlanması sonucu sıcak su musluğu açılarak hızlı bir şekilde boşaltılamamaktadır. Sıcak su borusunu armatürden sökmek bile, su girişi çok yüksek olduğundan ve soğuk olanın üzerinde bir çek valf olduğundan, bir etkisi olmayacaktır. Drenaj sorunu, su ısıtıcısını, cihazın montajı aşamasında monte edilen su besleme sistemine bağlamanın basit bir şeması ile çözülür..

Su ısıtıcısı ve otonom su temini

Özel hanelerde, merkezi olmayan, ancak özerk su temini genellikle kullanılır. Böyle bir durumda, bir depolama suyu ısıtıcısının kullanılması oldukça haklı ve mümkündür. Ancak bağlantı şeması biraz değiştirilmelidir. Bu durumda, su kaynağı genellikle çatı katına veya üst kata monte edilmiş bir tanktır..

Depolama ısıtıcısı ve otonom su tedarik sistemi

Bu şema, ısıtma cihazı ile su deposu arasındaki dikey mesafe iki metreden azsa, bir depolama suyu ısıtıcısının otonom bir su tedarik sistemine bağlanmasının özelliklerini yansıtır.

Bu tank ile şofben arasındaki dikey mesafeyi ölçmek gerekir. İki metreden azsa, soğuk suyun bir kısmını ısıtma cihazına yönlendirmek için tankın çıkışına bir tişört takılır, böylece boru, ısıtıcının monte edildiği seviyenin üzerinde olur. Soğuk su boru hattının girişine cihaza bir çek valf ve bir drenaj dalı olan bir tişört monte edilmiştir..

Su deposundan ısıtıcıya olan dikey mesafe iki metreyi aşarsa, drenaj ısıtıcının kurulum seviyesinden daha düşük gerçekleştirilir. Aynı zamanda, cihaza soğuk su girişinde, kanalizasyona fazla suyun alınması ile bir tee takılır ve hemen altına bir çek valf bağlanır..

Otonom ısıtma sisteminde depolama suyu ısıtıcısı

Bu şema, tank ile ısıtıcı arasındaki dikey mesafenin iki metreden fazla olması durumunda, otonom bir su temin sistemine sahip bir evde bir depolama suyu ısıtıcısının bağlanması seçeneğini göstermektedir.

Su ısıtıcısını kurmadan önce evin otonom sistemindeki su basıncını ölçmelisiniz. Altı bar seviyesini aşarsa, kurulum şemasına özel bir redüksiyon dişlisi eklenmesi gerekir. Isıtıcıya giren suyun aşırı basıncı ekipmana zarar verebilir..

Elektrik tesisatı

Depolama suyu ısıtıcısını güç kaynağına bağlamak, cihazı bir elektrik prizine takmanız gerektiğinden çok basit bir iş gibi görünüyor. Ev ısıtıcıları genellikle standart 220 V voltaj için derecelendirilir..

Ancak, elektrik şebekelerinin çalışmasına biraz aşina olan herkes, bu kadar güçlü cihazlar için sıradan bir prizin tamamen uygun olmayabileceğini anlıyor..

İlk olarak, bir apartman veya evdeki elektrik kablolarının durumunu değerlendirmeli ve hangi maksimum yük için tasarlandığını öğrenmelisiniz. Birkaç yüksek güçlü cihazı aynı hatta aynı anda bağlamak sistem için ölümcül olabilir..

Örneğin, bir ısıtıcı ve bir elektrikli ev tipi soba / otomatik çamaşır makinesini aynı anda açarsanız, kablolar yanabilir, yangına neden olabilir vb..

Şofben için elektrik panosundan ayrı bir kablo çekmek daha güvenli ve daha güvenilirdir. Bu durumda en önemli gösterge elektrik kablosunun kesitidir. Minimum kablo kesiti özel tablolar kullanılarak hesaplanabilir.

Bu durumda, çalışma voltajını, fazları, kablonun yapıldığı malzemeyi, kabloların gizlenip gizlenmeyeceğini vb. Su ısıtıcıları için genellikle iki çekirdekli bir bakır veya alüminyum kablo kullanılır, voltaj 220 V, bir faz.

Kablo kesit tablosu

Bu tablo, depolama suyu ısıtıcısını güç kaynağına bağlamak için uygun kesitli bir kablo seçmenize yardımcı olacaktır. Düşük kaliteli bir kablo kullanmak tehlikeli bir kazaya neden olabilir

Isıtıcı, nem oranı yüksek bir odaya (banyo, mutfak vb.) monte edilecekse, özel su geçirmez prizler kullanılmalıdır..

Ek olarak, iki fazlı kazanlar için, bir artık akım cihazı olan bir RCD kurmak neredeyse her zaman gereklidir. Kablo ayrıca nemden korunmalı, ayrıca yeterince güçlü ve esnek olmalıdır..

Depolama suyu ısıtıcılarının bağlantısı

Çoğu zaman, depolama suyu ısıtıcıları, örneğin banyo gibi yüksek nemli yerlere kurulur. Burada özel su geçirmez prizler kullanmak gerekiyor

Kalitesi şüpheli ürünler satın alarak kablodan tasarruf etmemelisiniz. Ek olarak, depolama ısıtıcısını yeterli bir marjla bağlamak için bir elektrik kablosu almanız gerekir. Tel gergin olmamalıdır.

Bağlamadan önce kablo işaretlerini dikkatlice inceleyin. Deneyimsiz yeni başlayanlar bazen karışır ve fazı toprak döngüsüne bağlar.

Elektrik işi yapma konusunda deneyim yoksa, deneyimli bir elektrikçiden tavsiye almak veya su ısıtıcısını kurmanın bu aşamasını gerçekleştirmesi için ona emanet etmek mantıklıdır..

Isıtıcı topraklamasına dikkat etmek zorunludur. Bunu yapmak için, bir ucu ısıtıcı gövdesine sabitlenmiş ve diğeri toprak döngüsüne bağlı bir parça metal tel kullanabilirsiniz..

Emniyet valfinin değiştirilmesi

Valf, tesisatı hasardan korur ve kullanıcıları korur. Herhangi bir endişe verici semptom gözlemlenirse, bir değiştirme kararı verilmelidir. Şu anda eski vanalar tamir edilmiyor. Arıza belirtileri fark edilirse, yeni bir parça satın almanız gerekir..

Emniyet valfinin işlevi altı ayda bir kontrol edilmelidir. Birçok üretici, valfi boşaltmaya zorlayan bir sifonlu valfler sunar. Açıldıktan sonra az miktarda su tahliye edilmelidir. Ama akış sürekli devam ediyorsa değiştirme zamanı gelmiştir. Eski bir valfi yenisiyle değiştirmek basit bir işlemdir ve bunu kendiniz yapabilirsiniz..

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Yedek araçlar

Her şeyden önce, yeni bir parçaya ihtiyacınız var. Eski valfi sökmek ve aynısını satın almak en iyisidir. Arızalı ürünle mağazaya gitmek iyi bir çözümdür. Destek hizmeti doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca ayarlanabilir bir anahtara ihtiyacınız olacak..

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

sıralama

Güç kaynağının bağlantısını keserek ve ana su vanasını kapatarak başlayın. Daha sonra tank boşaltılmalıdır. Bunu yapmak için soğuk su musluğunu açmanız ve tamamen bitene kadar beklemeniz gerekir. Tank boşaldığında vana montaja hazır hale getirilebilir. İpliğin doğru yönde olduğundan emin olarak, ipliği sızdırmazlık bandı ile sarın. Zemini su basmasını önlemek için tankın altına bir su tankı yerleştirin. Sifonlu model ise öncelikle vidaları sökülmelidir..

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Ardından su kaynağı bir anahtarla kapatılır. Bu işlem sırasında su sızabilir, bu nedenle aletle çok yavaş çalışın. Eski valfi çıkarmak hızlıdır. Sadece vidaları söker ve çıkardıktan sonra iplik bir sızdırmazlık bandı ile kaplanır..

Tabii ki, yeni bir emniyet valfi takarken, sızdırmazlık bantlı ayarlanabilir bir anahtarla sıkılmalıdır..

Vanayı kurduktan sonra, tesisatın tüm elemanlarını bağlamak gerekir. Besleme hortumuna bir conta yerleştirin. Yenisiyle değiştirmeye ve hortumu valfe vidalamaya değer. Ana su vanası artık vanaya sıvı akışını sağlamak için açılabilir. Son olarak, ılık su musluğunu çevirerek tanktaki havayı boşaltın. Su eşit bir akışta akıyorsa, güç kaynağını açabilirsiniz. Ünite düzgün çalışmalı.

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Potansiyel Kurulum Konumları

En iyi siteyi ararken, dikkate alınması gereken birkaç seçenek vardır..

 1. Banyo (tuvalet), tuvaletin üstünde. Bu yöntem genellikle, ayrı odalardaki alanın çok sınırlı olduğu apartman sahipleri tarafından seçilir. Kazan sahte bir duvarın arkasına gizlenebilir.
 2. Mutfak, lavabonun altında. Bu seçenek, 15-20 litre için tasarlanmış kompakt cihazlar için uygundur..
 3. Banyonun üstünde. Bu çözüm, küçük kombine banyolar için bir kurtuluş olabilir..

Bir kazan (şofben) nasıl bağlanır: eylem sırası

Kazanın bir başka potansiyel “ikametgahı” koridordur. Bu, su ısıtıcılarının yatay modelleri için bir çözümdür. Bu seçeneğin yalnızca bir ciddi dezavantajı var – iletişimi ona “çekme” ihtiyacı. Ancak bazen üniteyi kurmak için boş alan bulmanın tek yolu odur..

Kazanın duvara sabitlenmesi

Kural olarak, bu aşama için bir asistana ihtiyaç vardır, çünkü boş bir cihaz bile 20-30 kg “sıkabilir”. Böyle ağır bir ünitenin montajı iki şekilde gerçekleştirilebilir:

Bir kazan (şofben) nasıl bağlanır: eylem sırası

 • tabana sabitlenmiş güvenilir kancalarda;
 • montaj plakasına ankraj cıvataları ile sabitlenir.

Yapıyı ölçtükten sonra, bağlantı elemanları için işaretleme noktalarına geçin. Kapaktan tavana kadar gereken 50-70 mm, sadece gerektiğinde çıkarmayı değil, aynı zamanda şofbenin duvara sorunsuz bir şekilde asılmasını da mümkün kılacaktır. Şu şekilde davranırlar:

 1. Bir mezura ve bir seviye kullanarak, montaj plakası için kancaları veya ankrajları sabitleme noktalarını işaretleyin, ardından bir seviye ile “ufuğu” kontrol edin..
 2. Duvarın fayanslarla kaplanması durumunda, ilk geçiş için mızrak şeklinde (elmas boru) bir matkap kullanılır. Sonra bir zımba ve matkapla hareket ederler..
 3. Açılan deliklere dübeller sürülür, kancalar vidalanır. Veya ankraj cıvatalarının yerleştirildiği ve bir anahtarla sıkıldığı bir montaj plakası takıyorlar..
 4. Tank, bağlantı elemanlarına dikkatlice asılır, daha sonra yapının doğru konumu tekrar bir seviye ile kontrol edilir (bununla ve bir çekül hattı ile). Gerekirse, hemen ayarlamalar yapın.

Bir kazan (şofben) nasıl bağlanır: eylem sırası

Elektriksel bağlantı

Ekipman bir kablo ve fişle birlikte geliyorsa, en yakın topraklı prize takmanız yeterlidir. Yük önemli olduğu için uzatma kabloları ve tees kullanılması yasaktır, bu da ağdaki ek elemanların terminallerinin eriyebileceği anlamına gelir..

Bir kazan (şofben) nasıl bağlanır: eylem sırası

Kitte kablo veya fiş olmadığında, bağlantıyı kendiniz yapabilirsiniz, ancak bu çalışma aşaması için kalifiye bir usta davet etmek daha iyidir. Elektrikli şofben güçlü bir ekipman olduğu için panodan ayrı bir hat gerektirir..

Makineye ek olarak, başka bir koruyucu cihaz – bir RCD kullanılması önerilir. Bir alternatif, bir difavtomattır (16 A). Kazanları bağlamak için, en az 2,5 mm2 kesitli üç damarlı (bakır) bir kablo satın alınması tavsiye edilir. Modele iki ısıtma elemanı monte edilmişse, bir kablo kesiti seçerken, güçleri toplanır. Kaba bir hesaplama hakkında konuşursak, 1 kW güç için iletkenin 1 mm2 “çapına” ihtiyaç vardır. Herhangi bir su ısıtıcısı için topraklama bir öneri değil, bir gerekliliktir.

Ekipmanın çalışmasının kontrol edilmesi

Cihazı şebekeye bağlamadan önce tank su ile doldurulur. Bu aşamanın başlamasından önce, DHW yükseltici vanası kapatılır ve ünitenin giriş / çıkışındaki musluklar açılır. Cihaz doldurulduktan sonra mikserin “sıcak musluğu” açılır ve jet tıslamadan dışarı çıkmaya başlayana kadar beklenir. Sonra kapatırlar, “taze” sistemi sızıntılara karşı kontrol etmeye devam ederler..

akan elektrik

Basit yapı. Sıvı, ısıtma elemanı ile kabın içinden gecikmeden geçer. Hızlı ısınır. Kompakt, hafif 1-5 kg. Yüksek güç 3000-9000W, çok fazla güç tüketir.

Ne içeriyor

 • Çerçeve
 • Giriş / çıkışlı bir boru şeklinde ısıtma elemanı.
 • Isıtma göstergesi.
 • Akış sensörü.
 • Röle, terminal kutusu.

birikimli gaz

Akan bir gazlı su ısıtıcısı değil, ayrı bir ekipman türü. Sıvı, iç tankta birikir ve yanmış gazın enerjisi ile ısıtılır. Kendi kendine kurulum istenmez, gaz işleri uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Yanma sonrası zararlı maddelerin odadan tamamen uzaklaştırılması için bacanın doğru montajı da gereklidir..

Enstrüman bileşimi

 • Dış kabuk.
 • Poliüretan ısı yalıtkanı.
 • Dahili rezervuar.
 • Kondensat toplama tankı.
 • Sıcak / soğuk su boruları.
 • Duman difüzörü brülörü.
 • Gaz bloğu.
 • kapüşon.
 • Anot, termostat.

Dolaylı ısıtma ekipmanları

Isıtma elemanı olmayan büyük tank. Isı kaynağı – gaz / yakıt kazanlı ısıtma sistemleri, güneş panelleri. Duvara / zemine monte, 500 litreden büyük hacimler.

Yapısal elemanlar

 • Kapak, poliüretan izolatı.
 • ısı eşanjörü.
 • sirkülasyon cihazı.
 • Anot.
 • Sıvı yaklaşma / çıkış boruları.
 • Termostat.

Hacimdeki farklılıklar, güç

Bir yazlık konut için gerekli ısıtıcı hacmini hesaplamak zor değildir. Hijyen prosedürleri, bulaşık yıkama ve diğer ev ihtiyaçları için kullanılan sıvı miktarını ölçmek gerekir..

Örneğin 24 saatte üç kişi 180 litre tüketiyor. Daha küçük bir hacim satın alabilirsiniz. Genellikle 60-75 ° C’lik sıcak bir sıvı soğuk olanla seyreltilir, sonuç olarak ortalama 250 litre çıkar. Gerekli hacmi kendiniz hesaplayın.

Önemli! 120 litrelik bir tank üç kişi için yeterlidir. 180 litre seçeneği ekonomik olmayacak.

su ısıtıcısı seçim şeması

Güç, ısıtma hızını etkiler. Yazlığa vardığınızda uzun süre beklemeye hazır değil misiniz? Isıtıcılar, sahiplerinin yokluğunda kapatılır. Son derece güçlü ekipman alın – hızlı ve rahat bir şekilde duş alabilirsiniz.

Önemli! Sık sık kapanmalarda sıvı içeride durgunlaşır. Sorunları önlemek için cihazı açık bırakın..

İki ısıtma elemanlı seçenekler uygundur: ısıtma için iki çalışma, biri istenen sıcaklığı korur. Hızlı ısıtma sağlar, ısıtılmış suya ihtiyaç olmadığında kaynak tasarrufu sağlar.

Ekipman gücü, en yüksek sıcaklığı, ısıtma oranını belirtmelidir. Kışın merkezi sisteme giden suyun yaza göre 10 derece daha soğuk olduğunu hatırlamakta fayda var..

Üç yollu vana ile

Dolaylı bir ısıtma kazanının böyle bir bağlantısı, beslemenin geçtiği boru hattında bir sirkülasyon pompası varsa gerçekleştirilir. Şekilde görüldüğü gibi ısıtma devresi ve ünite paralel olarak bağlanmış ve pompadan sonra üç yollu vana (ünite gövdesinde bulunan bir sıcaklık sensörü ile kontrol edilen) monte edilmiştir..

Üç yollu vana ile bağlantı

Valf, çıkışlarından biri ile üniteye bağlanır. Isı eşanjörünün çıkışının bağlı olduğu kazanın önündeki dönüş akışına bir tişört kesilir. Bu konuda, ısıtma sistemine ekleme tamamlanmış sayılabilir..

R uçucu olmayan sistem

Kazanın uçucu olmadığı mevcut şema ile cihazın radyatör seviyesinin üzerine yerleştirilmesi tavsiye edilir. Bu düzenleme ile, yerçekimi kuvvetleri nedeniyle soğutucunun sirkülasyonu gerçekleşecektir. Her ne kadar bu devreye bir pompa kurmak da mümkün olsa da, elektrik kesintisi sırasında ısıtılmış su olmayacaktır..

Uçucu olmayan bir sisteme bağlanma

Bu bağlantı şekli ile üniteye giden su borusunun kesit çapının ısıtma için kullanılandan 1 kademe daha büyük olması gerekmektedir. Bu nedenle, öncelik elde edilir.

devridaim ile

Devridaimli ünite, tüketiciye anında sıcak su temini sağlar. Bu, sıcak sıvı akmaya başlarken soğuk sıvıyı boşaltmanız gerekmediği için uygundur. Devreye alınmış bir döngüde sirkülasyonu korumak için kurulu pompa tarafından böyle bir fırsat sağlanır. Bu sisteme sirkülasyon denir. Bu tasarım genellikle bir havlu kurutucu içerir..

devridaim bağlantısı

Aparatın borularındaki devridaim sisteminde aşağıdakiler kullanılır:

 • ısıtılmış ve soğuk su akışlarının karışmasını önleyen çek valf;
 • hava kanalı – görevi, pompa açıldığında havanın girmesini önlemektir;
 • emniyet valfi – acil durumlarda basıncı azaltır;
 • ısı taşıyıcının genleşmesini telafi etmek için tasarlanmış genleşme tankı, tanktaki basınç emniyet valfinin tetikleme seviyesinin üzerine çıkmamalıdır.

Böylece, tüm kurallara uygun olarak bir su ısıtıcısı bağlarsanız, bu, ünitelerin doğru modda çalışmasını ve tüketiciye sıcak su teminini sağlayacaktır..

Bir kazan için yer seçmek için EN İYİ ipuçları

Kazan seçildiğinde ve satın alındığında kurulumuna devam edebilirsiniz. İlk önce duvara sabitlemeniz gerekir. Bir duvar seçerken, dolu durumda cihazın boyutlarını ve ağırlığını dikkate almak zorunludur..

 • Dolu haldeki ağırlığı 100 kg’ı aşabileceğinden, kazan sadece taşıyıcı bir duvara monte edilmelidir..
 • Kazan, sıcak su dağıtım noktasına mümkün olduğunca yakın yerleştirilmelidir..
 • Ürünün boyutlarını ve tasarım özelliklerini dikkate alın (dikey veya yatay düzenleme, üst veya alt iletişim bağlantısı)

  Kazan, taşıyıcı bir duvara monte edilmiştir.

  Kazan, taşıyıcı bir duvara monte edilmiştir.

 • Kazan herhangi bir yüksekliğe monte edilebilir. Unutulmamalıdır ki, su basıncının “çok olmadığı” evlerde, kazanı tavana yükseltmenin riskli olduğu, suyun ona ulaşmayabileceği unutulmamalıdır..

Tavsiye. Su besleme sistemindeki basınç zayıfsa, sorunsuz çalışma için kazanın mümkün olduğunca düşük kurulması tavsiye edilir..

 • Kurulumdan sonra, önleyici bakım ve onarım için kazana ücretsiz erişim sağlanmalıdır..

Kazan yerleşimi önerileri

Ev tipi su ısıtıcıları (su ısıtıcıları) akış ve depolama modellerine ayrılmıştır. İlki kompakttır ve genellikle mutfakta veya banyoda lavabonun altına monte edilir. Bir yandan, soğuk su besleme musluğundan bir hortum, diğer yandan bir musluk veya bir duş başlığına bir musluk bağlanır. Böyle bir tekniği suya bağlamak, bir tuvalet veya duş kabinini bağlamak kadar basittir. FUM bandını unutmadan, borulardaki birkaç somunu sıkmanız yeterlidir..

depolama tankı bağlantısı

Depolama suyu ısıtıcısı bağlantı şeması

Kazanlarda (depolama analogu), her şey biraz daha karmaşıktır. Bağlantı şeması burada biraz farklıdır. Bu ekipman, bir gaz brülörü veya ısıtma elemanının çalışması nedeniyle sıvının ısıtıldığı suyla dolu bir kazandır. İlk olarak, böyle bir sütun soğuk su besleme boru hattından doldurulur ve daha sonra ısındıkça ve gerektiğinde 40-750 C’ye ısıtılan “kaynar suyu” sıcak su besleme borusuna aktarır..

kazan çeşitleri

Kazan çeşitleri ve su ısıtıcıları

Dairelerde ve özel evlerde bir depolama suyu ısıtıcısı kurulur:

 • mutfakta lavabonun üstünde veya altında;
 • banyoda (tuvalet);
 • arka odada.

Ancak soğuk su besleme yükselticisine ne kadar yakın yerleştirilirse, kazanı soğuk su kaynağına bağlamak o kadar kolay olacaktır. Kolondan su temin sistemine ne kadar az mesafe varsa – daha az boru döşenmesi gerekecektir. Ana şey, su ısıtma ekipmanını monte etmeyi planlayan duvarın ağırlığına dayanabilmesidir..

kazan yerleşimi

Zemin

Çok yer kaplar, destekleyici bir yapı ile kurulur, durur. Sağlam, düz bir zemin gerektirir. Yüklerken, bozulmalar hariç tutulur.

Dikey

100 litrelik model iki destek üzerinde, daha çok dört destek üzerinde asılıdır. Daha rahat kullanım, ani sıcaklık düşüşü olmaz. Isıtma elemanı alt kısımda bulunur – daha verimli ısıtma. Yatay modellerden daha düşük maliyet.

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Yatay

Kompakt boyutlar. Küçük banyolar için uygundur, tavana monte edilebilir. Isıtma elemanı yanda bulunur, ısıtma dikeyden daha kötüdür. Soğuk sıvı sürekli sıcak sıvı ile karıştırılır, musluktan seyreltilmiş su akacaktır..

Kazanın dairedeki su kaynağına kendin yap montajı ve bağlantısı

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Sıhhi tesisat alanında minimum bilgi ve bir elektrikli aletle çalışma becerisinin yokluğunda bir konut binasına kendi ellerinizle bir su ısıtıcısı kurmak oldukça riskli bir girişimdir. Bir hata durumunda, alt kattaki komşularınız nihayet tüm dairede uzun zamandır beklenen onarımları masrafları size ait olmak üzere yapacak ve eğer “şanslı” iseniz, diğerleri onlara yükseltici boyunca katılacak..

Özel bir evde bir kazan kurma girişimleri o kadar aşırı değil, uzmanlar için ücretlerden tasarruf edebilir ve faydalı sıhhi tesisat becerileri kazanabilirsiniz..

Üreticinin talimatlarına ve tam kurulum sürecine tabi olarak, su ısıtıcısını kendi elinizle bağlamada ve sıcak su temini sağlamada herhangi bir sorun olmamalıdır..

Isıtıcı kurulum adımları

 1. Sistemleri inceleyin, araçları hazırlayın, kurulum için yer.
 2. Kazanı duvara sabitleyin.
 3. Su ana veya namluya bağlayın.
 4. Ağa bağlan.

Kazan kurulum araçları ve sarf malzemeleri

Tasarım özelliklerine bağlı olarak, ısıtıcıyı kurmak için farklı bir dizi inşaat aleti gerekebilir, ancak asıl olan:

 • darbe fonksiyonlu inşaat çekici veya matkap ve deliklerin darbeli delinmesi için bir dizi matkap;
 • pense, pense;
 • anahtarlar veya ayarlanabilir anahtarlar;
 • şerit metre veya cetvel;
 • iki tip tornavida: düz ve çapraz şekilli.

Alete ek olarak, kazan sistemini kurarken bazı malzemelere ihtiyaç duyulabilir:

 • piliçleri duvara asmak için bağlantı elemanları: braketler, ankrajlar, dübeller;
 • sıhhi tesisat armatürleri – tees, bağlantı parçaları, çek valf, stopcocks;
 • kazanı soğuk su besleme sistemine bağlamak ve sıcak suyu buradan çıkarmak için esnek hortumlar;
 • su yalıtım malzemeleri – keten çekme, özel macunlar, sızdırmazlık bantları;
 • su boruları inşa ederken veya bir baypas hattı kurarken su borularına ihtiyaç duyulabilir.

Isıtıcıyı ambalajından çıkarma ve kurulum için hazırlama

Bir su ısıtma kazanının montajı üzerinde çalışmaya başlamadan önce, paketini açtıktan sonra bütünlüğünü kontrol etmek ve her şeyden önce talimatları okumak gerekir..

Su ısıtıcısını duvara montaj ve tesisatlara bağlantı için hazırlama.

Çoğu durumda, ek prizler yapmamak için kazan, ondan oldukça uzak bir mesafede bulunan panele doğrudan bağlanır. Bu durumda, güvenilir bir bağlantı için kısa kabloyu kazandan çıkarmak ve daha uzun bir kabloyla değiştirmek gerekir..

Kazanın duvara montajı

Bir duvara bir şofben takarken, her şeyden önce, işaretleme yapmak gerekir, bunun için piliçleri duvara yakın tutacak başka bir kişinin yardımına ihtiyacınız olabilir. Ankrajlara kanca şeklinde sabitleme yapılması durumunda, asma kolaylığı için, tavan ile kazanın tepesi arasında yaklaşık 10 cm boşluk bırakılması gerekir..

Su ısıtıcısının duvardaki braketlere montajı, ardından sabitleme vidaları kullanılarak ayar yapılır..

 • işaretli yerlere darbeli delici ile gerekli çapta delikler açılır, dübeller çakılır;
 • su ısıtıcısını sabitlemek için dişli veya kanca şeklindeki ankraj cıvataları vidalanır veya dövülür;
 • kazan duvara sabitlenir, gözlerinden ankraj cıvataları geçirilir, gerekirse somunlarla duvara sabitlenir.

Kazanın su besleme sistemine bağlanması

Kazanı su kaynağına bağlamak için, şebekeye su beslemesi için bir tişört monte etmek gerekir. Boru tipine bağlı olarak kurulum farklı şekillerde gerçekleşir..

Bunu yapmak için, ortak su besleme vanası kapatılır ve boru kesilir, uçlarına özel metal bağlantı parçaları vidalanır ve kazana su sağlamak için esnek bir hortumun bağlı olduğu branşman borusuna bir tişört monte edilir..

Metal-plastik borularla çalışırken, borunun metal-plastik ucunun tee içine kıvrıldığı yardımı ile özel bir alet – pres maşası kullanılması gerekir..

Bir polipropilen boruya yerleştirin. Su hattından bir segment kesilir, boruların serbest uçları ısıtılır ve üzerlerine bir tişört monte edilir. Bu durumda, özel bir alet kullanmak da gereklidir – tee ve boruları ısıtan bir havya.

Metal bir boruya yerleştirin. Kaynaklı bir bağlantı kullanılabilir, ancak bu tür işler pahalıdır, özel ekipman ve kalifiye bir kaynakçının becerilerini gerektirir. Çoğu zaman, bağlama daha basit bir şekilde yapılır: borunun bir parçası kesilir ve bir kalıp kullanılarak serbest uçlarına bir iplik kesilir, daha sonra dişli bağlantı yoluyla branşman borusuna bir geçiş te’si monte edilir..

Daha da kolay bir yol, boruya dallı (vampir) özel bir kelepçe takmaktır. Bunu yapmak için, kurulum alanı korunur ve boruya bir delik açılır, daha sonra dört cıvata kullanılarak borudaki kauçuk contadan bir vampir kaplin takılır, kazana su sağlamak için esnek bir hortum bağlanır. vanasını kapatın.

Isıtıcıyı kurmak için bir yer seçme

Kurulumdan önce uygun bir yer seçmeniz gerekir. Öngörülmesi gerekenler:

 1. Ekipman boyutları. Ünitenin sığması için istenen yeri önceden ölçün. 200 l’ye kadar olan ekipmanlar asılabilir, daha büyük – sadece zeminde kurulum.
 2. Duvar. Taşıyıcı bir duvar seçin, kazanın ağırlığı büyüktür. Ek takviyeler veya destekleyici yapılar inşa edilebilir.
 3. Montaj. Güvenli bir şekilde oturması için ankraj cıvataları kullanın. Pakete dahil değiller. Çok cıvatalı sabitleme, yapısal güvenilirliği artırır. 100 litrelik modeller en az dört montaj noktasına sahip olmalıdır.
 4. Su dağıtım noktası. Mümkün olduğunca yakın yerleştirin.
 5. Ayrı oda. Bütün bir kazan dairesi tahsis edilmesi tavsiye edilir. Dar modeller banyonun sıhhi dolabına yerleştirilebilir. Kolay bakım, boşaltma ve onarım için ekipmana ücretsiz erişim sağlayın.
 6. Isıtıcı tipi. Gaz, bir hava egzoz sisteminin döşenmesini gerektirecektir..

Önemli! Prizler, kapaklar veya tapalarla nemden izole edilmelidir..

duvara asıyoruz

Isıtıcılar genellikle duvara sabitlenir. Talimatlar, bağlantı elemanlarının boyutlarını gösterir. Ankraj sayısı parantez sayısına bağlıdır.

 1. Kurulum alanını işaretleyin.
 2. Darbeli matkapla delikler açın.
 3. Bağlantı elemanlarını vidalayın, üniteyi asın.

Tanka nasıl bağlanır

Genellikle evin çatısına asılırlar. Çek valf kullanılmaz. Tank, ısıtıcı tanktan birkaç kat daha büyük olmalıdır. Sıvı seviyesini izlemek için bir şamandıra da kullanılır. Bağlantı borusunda bir kapatma vanası olmalıdır. Ana koşul, kazanın tanka olan mesafesinin 2 m’den fazla olmasıdır.Soğuk havalarda tanklar boşaltılmalıdır..

 • Konteyner iki metreden daha yakınsa, tankın girişine bir tişört ve bir tahliye vanası yerleştirilir. Tankın tişörtü ısıtıcının üzerine monte edilmiştir..
 • Yükseklik farkı 2 metreden fazla – bir emniyet valfi eklendi, tanktan tee ısıtıcının altına monte edildi.

Önemli! Su basıncı 6 bar’dan fazla değil. Fazlalık aşılırsa, basıncı azaltmak için cihazın önüne bir redüktör takılır. Bu kırılmayı önleyecektir..

Su kaynağına nasıl bağlanır

Kurulumdan Önce İpuçları:

 • Yalnızca tedarikçi tarafından önerilen orijinal parçaları kullanın.
 • Cihazı su olmadan açmayın, yanabilir.
 • Kazandan sıvı içmeyin.

Bağlantı aşamaları:

 1. Sıhhi tesisat türünü belirleyin.
 2. Cihazı duvara takın.
 3. Aşağıdaki kurallara ve şemalara göre bağlanın.

Önemli! Su kalitesi düşükse bir filtre takın. Bu, kazanın ömrünü uzatacaktır..

Su temini türüne bakıyoruz

Kazanı bağlama yöntemi, su besleme sisteminin tipine bağlıdır. Popüler çeşitleri düşünün. Bağlanmadan önce erişimi engelleyin.

Doğru bağlanıyoruz:

 1. Eklemi temizleyin, eski boyayı ve kiri çıkarın.
 2. Kelepçeyi ve boruyu bağlayın, sızdırmazlığı sağlamak için bir conta kullanın.
 3. Nozuldan boruya bir delik açın, deliğin genişliği ve manşon eşleşmelidir.
 4. Bir iplik kesin ve bir silecek – dişli bağlantı elemanları koyun.
 5. Muslukları takın.
 6. Musluklara ve kazana bağlayın.

Çalışma planı:

 1. Borularda bir kesim yapın, tee lehimleyin.
 2. Tees deliklerini ısıtıcı için borulara lehimleyin.
 3. Bir uç manşon ve bir musluk aracılığıyla üniteye bağlanın.

Yapı kuralları:

 1. Boruyu kesin, te’leri bağlayın.
 2. Bir su ısıtıcısına yol açın.
 3. ona bağlan.

Kilitleme elemanlarını takın

Su temin sisteminin önemli unsurları, suya erişimi engeller. Sıcak ve soğuk su için cihazlar farklıdır.

Ağa bağlanıyoruz

Ne bilmek istiyorsun:

 • Güvenli bağlantı ancak bir koruyucu cihaz, sigorta ile mümkündür. Tüm cihazlar artık akım cihazı ile kullanılmalıdır – RCD.
 • Ekipman, belirli bir boyutta kablolar gerektirir. Çap 2,5 mm’den büyük olmalıdır.
 • Düşük güçlü modelleri kurmak için popüler bir seçenek bir prizden geçer. Yalnızca 3 kutuplu, neme dayanıklı bir prize takmanız önemlidir. Topraklama önemlidir.
 • Ekipman çok güçlüyse priz kullanmayın. Bu, kıvılcımlar ve gevşek temaslar yaratacaktır. Yangın mümkün. Bunun için kablo doğrudan üniteden elektrik panosuna çekilir..
 • Kazanın bağlantısını keserek güvenli çalışma için bir sigorta gereklidir. Sebepsiz yere takılmayı önlemek için yeterli hassasiyetle seçin. Optimum – 16 A.
 • Güvenlik önlemlerine uyun, profesyonellerin hizmetlerini kullanın.

Bağlanmadan Önce İpuçları:

 • Özel prizler kullanın – su geçirmez. Suyun ulaşamayacağı bir yerde bulunmak.
 • Açmadan önce ekipmanı toprakladığınızdan emin olun. Üç telli kablo ve üç kutuplu priz kullanın.

Önemli! Kabloları sadece kuru bir odaya kurun..

Yöntem numarası 1:

 1. Su ısıtıcısının çıkışından kurulum noktasına kadar olan mesafeyi ölçün.
 2. Fişi sökün, kablo yalıtımını çıkarın.
 3. Yalıtımı her iki taraftaki damarlardan sıyırın.
 4. İletkenleri fişin kontaklarına lehimleyin – maviden sıfıra, kırmızıdan faza, geri kalanı toprağa.
 5. Kazan panelini açın, kabloları kontaklara bağlayın. Kapat.

Yöntem numarası 2: elektrik panosuna bağlantı

 1. Kabloyu ısıtıcıdan güç kartına yönlendirin.
 2. Makineyi ünitenin yanına monte edin, kabloyu döşeyin.
 3. Kabloyu 10 cm soyun ve faz.
 4. Su ısıtma kablosunu alt faza, üst faza bağlayın – makine.
 5. Her iki taraftaki kablo damarlarını soyun.
 6. Isıtıcı gövdesinin panelini çıkarın, kabloları terminallere bağlayın.
 7. Güç kaynağını kesin, üniteyi panele bağlayın.

Ne yapmamalı

Bir su ısıtıcısını nasıl bağlayacağınızı biliyorsunuz. Kurulum sırasında nelerin tavsiye edilmediğini size söyleyeceğiz.

 1. Su basıncını 6 atm’nin üzerine yükseltin. Aksi takdirde, sistem aşırı sıvıdan kırılacaktır..
 2. Kuru, doldurulmamış ekipmanı dahil edin. Isıtma elemanını yakmakla tehdit ediyor.
 3. Üniteyi teknik bilgi olmadan kurun.
 4. Güç kaynağı bağlantısını kesmeden tankı boşaltın.
 5. Güvenlik kurallarını yoksay.
 6. Bilinmeyen markaların standart altı yedek parçalarını kullanın.
 7. Emniyet valfi olmadan monte edin.

Bir model seçerken, bağlantı noktasının boyutlarını, ihtiyaçlarınızı, iç mekanın gereksinimlerini dikkate alın. Profesyonellerin hizmetlerini kullanın veya önerilerimizi kullanarak kendiniz yapın.

Zaten kurulu bir ısıtıcı nasıl açılır

Yapısal olarak, tüm cihazlar benzerdir, dahil etme aynıdır.

 1. Sıcak su erişimini kapatın. Ayırt edici bir ses duyulacaktır. Bu bir ön koşuldur, aksi takdirde ısıtılan sıvı geri akacaktır..
 2. Mikserin ve kazanın sıcak musluklarını açın, havayı boşaltın.
 3. Tankın girişindeki soğuk su vanasını açın. Eşit bir akış için bekleyin.
 4. Her şeyi kapatın, ağdaki ekipmanı açın. İstenilen sıcaklığı ayarlayın. Bazı modeller, yeterli sıvı basıncıyla bağımsız olarak çalışır.
 5. İşi kontrol edin. Tüm hacmin ısınmasını bekleyin.

Açma konusunda deneyiminiz yoksa, şüpheniz varsa, işlemi ustaya emanet edin. Aksi takdirde, onarımlar için para harcamanız, sızıntıları ortadan kaldırmanız gerekecektir..

Çeşitli kazan tipleri için bağlantı şemaları

Herhangi bir kazan, yerleşik bir termostat nedeniyle sıcaklık kontrollü bir otomasyon sistemi ile donatılmıştır, önceden ayarlanmış bir ısıtma eşiğine ulaşıldığında, elektronik devre ısıtma TEN’inden gücü keser. Bununla birlikte, su aşırı ısındığında elektrikli ısıtıcıyı kapatmaktan sorumlu parçaların arızalanması durumunda öngörülemeyen acil durumları önlemek için, kazanı su kaynağına bağlama şeması, ekipmanın kullanım güvenliğini sağlayan unsurları içermelidir..

Bu işlev için ana cihaz, basınç tahliye emniyet valfidir. Kazanı su kaynağına nasıl bağlayacağınıza karar verirken, tasarımını göz önünde bulundurun ve buna uygun olarak aşağıdaki borulama yöntemlerini seçin:

 • Elektrik üniteleri için, su ısıtıcısının su kaynağına doğru bağlantı şeması, genellikle bayrak tipi özel bir emniyet tahliye vanası ve bir küresel tahliye vanası içerir. Sıhhi tesisat armatürlerinin belirtilen iki elemanı, kazanın soğuk su girişine bağlanır – önce, tee içinden bir tahliye vanası ve ardından bir emniyet vanası yerleştirilir..

  Kilitli küresel vana, onarım veya bakım sırasında su ısıtıcısından suyu tahliye etmek için tasarlanmıştır. Acil durum valfi, kazan içindeki basınç yükseldiğinde suyu boşaltmak için küçük çaplı bir çıkışa sahiptir. Uygun çapta esnek bir hortum armatüre bağlanır ve suyun zemine akmaması veya damlamaması için kanalizasyon çıkışına indirilir..

 • Kazana uygun soğuk ve sıcak su boru hatlarına, cihaz söküldüğünde su akışını kesen küresel vanalar takılır..
 • Sistemdeki basınç, birçok kazan tipi için kabul edilemez olan 6 bar’ı aşarsa, boru hattına bir basınç düşürücü redüktör takılır..

  Kazanın su kaynağına bağlanması

Dolaylı bir ısıtma suyu ısıtıcısının su kaynağına nasıl bağlanacağını belirlerken iki seçenek göz önünde bulundurulur:

 1. Birincisi, elektrikli ısıtıcılı bir kazanın kurulumuna benzer – soğuk su girişine bir çıkış küresel vanası ve bir acil durum basınç tahliye vanası bağlanır..
 2. Kazanı su besleme sistemine yetkin bir şekilde bağlamanın ikinci yolu, giriş boru hattında bir güvenlik grubu kullanmaktır. Cihaz, bir basınç tahliye vanası, bir havalandırma ve bir kontrol basınç göstergesinin bağlı olduğu bir giriş ve bir tişört bulunan pirinç bir parçadır..
 3. Bazen, bireysel evlere su sağlamak için, bir binanın çatı katına monte edilen hacimsel depolama tankları kullanılır, bir kazanı onlara bağlarken, aşağıdaki kurallara göre yönlendirilir:
 • Kazandan depolama tankına olan mesafe 2 metreden az ise, soğuk su besleme borusuna seri olarak bir küresel vana ve bir basınç tahliye bayraklı vana bağlanır..
 • Kazan, depolama tankına 2 metreden daha uzak bir mesafede bulunuyorsa, basınç tahliye vanası atlanabilir..

  Bir depolama tankının bağlanması

Soğuk su temini (yukarıdan aşağıya):

 1. Kazan suyu besleme borusuna “Amerikan” montajı, bir kazanı bağlamak için en basit ve en güvenilir seçeneklerden biridir. Şofbenin sökülmesi gerekiyorsa, birkaç dakika içinde su kaynağından ayrılabilir..
 2. Su tahliye musluğu ile pirinç tişört montajı. Bu detay, kazanı bağlarken opsiyoneldir. Ancak kazandan suyu boşaltmanın rahatlığı için bu mükemmel ve dayanıklı bir seçenektir..
 3. Bir güvenlik sisteminin kurulması, kazanın su kaynağına bağlanması için bir ön koşuldur. Sistem şunları içerir:

kazan nasıl çalışır

Kazan suyu besleme şeması

 • çek valf – soğuk su beslemesinin basıncında bir düşüş veya tamamen yokluğunda, kazandan sıcak suyun dışarı akmasını önleyecektir;
 • emniyet valfi – kazanın tankının içindeki basınçta bir artış olması durumunda, iç basıncı azaltmak için fazla su bu valf üzerinden otomatik olarak boşaltılır.

Dikkat! Şofben kitindeki güvenlik sistemi her zaman güvenilir değildir. Kendinizi beladan korumak için güvenilir bir kontrol ve koparma valfi satın alın.

Bir güvenlik sisteminin önemi fazla tahmin edilemez. Bu nedenle, su beslemesinin kesilmesi durumunda (örneğin, hattın onarımı) bir çek valfin olmaması, tankın boşalmasına yol açacaktır. Aynı zamanda, ısıtma elemanları hala ısınacak ve bu da arızalarına yol açacaktır..

Emniyet valfi sistemde eşit derecede önemlidir. Diyelim ki kazanda bir termostat arızalı. Bu durumda ısıtma elemanları otomatik olarak kapanmaz ve tanktaki su sıcaklığı 100º’ye ulaşabilir. Tanktaki basınç hızla yükselecek ve bu da sonunda kazanın patlamasına neden olacaktır..

kazan bağlantı şeması

Sistemdeki emniyet valfi

 1. Su besleme sistemine düşük kaliteli, sert su verilirse, musluktan sonra bir arıtma filtresi takılması gerekir. Varlığı, kazanın kapasitesini, hizmet ömrünü önemli ölçüde uzatacak olan kireç ve kireç birikintilerinden koruyacaktır..
 2. Bir kapatma vanasının montajı. Amacı, bakım veya onarımı sırasında kazana giden su beslemesini kapatmak, diğer noktalara su temini sağlamaktır..
 3. Su kaynağındaki basıncın “atlaması” durumunda, deneyimli ustalar bir basınç düşürücü takmanızı önerir. Evin veya dairenin su girişinde zaten kuruluysa, kurulumu tekrarlamaya gerek yoktur..
 4. Mevcut bir soğuk su besleme borusuna tee ekleme.

Sıcak su çıkışı (yukarıdan aşağıya):

 1. Kazanın sıcak su borusuna “Amerikan” kaplin montajı.
 2. Kazandan su tahliyesi olasılığı için bir küresel vana montajı (eğer böyle bir vana başka bir yere monte edilmişse, onu kopyalamaya gerek yoktur).
 3. Bir apartman veya evin etrafındaki sıcak su dağıtımına bir ek.

Dikkat! Parçaların tüm bağlantıları, fum bant veya özel bir macun-sızdırmazlık maddesi ile keten yedekte yapılmalıdır..

Metal-plastik bir boruya yerleştirin. Yerleştirmenin en kolay yolu. Doğru yerde boru bir kesici ile kesilir ve uygun bağlantı parçaları vasıtasıyla üzerine bir tişört monte edilir, buradan kazana soğuk su verilir. Güçlendirilmiş plastik borular zaten popülerliğini kaybediyor. Dıştan, estetik açıdan hoş görünmüyorlar ve hizmet ömürleri çok uzun değil..

Bir polipropilen boruya yerleştirin. Böyle bir ek, daha fazla zaman alıcı ve maliyetlidir, ancak aynı zamanda en güvenilirdir. Bağlantı için “Amerikan” kaplinli T parçası, özel bir havya kullanılarak monte edilir. Borunun bir parçasını özel makasla doğru yerde keserek, iki parçasının eşeksenliliğini korumak gerekir. Aksi takdirde, tişörtü lehimlemek mümkün olmayacaktır..

kazan nasıl bağlanır

Kazanı su kaynağına bağlama şeması

Metal bir boruya yerleştirin. Böyle bir ek, silecekler ve kaplinlerle çalışma konusunda belirli beceriler gerektirecektir. Kesilen boruda bir diş kesmek mümkünse, tişört geleneksel bir sıhhi tesisat sileceği veya kaplin kullanılarak kurulur. Metal borular, diş açmak için bir tencerenin kullanılması mümkün olmayacak şekilde yerleştirilmişse, popüler olarak “vampir” olarak adlandırılan dişli bir çıkışa sahip özel bir kelepçe kullanmaya başvururlar. Bir “vampir” ile nasıl çalışılır:

 1. Metal boru eski boyadan iyice temizlenmelidir..
 2. Bağlantı yerine boruda bir delik açın. Borudaki deliğin çapı, bağlantıdaki delikle eşleşmelidir..
 3. “Vampir” kaplini, metal bir boruya kauçuk bir conta ile monte edilir ve kaplin cıvatalarıyla sabitlenir. Borudaki delikler ve kaplin eşleşmelidir.

Dikkat! Boruya açılan büyük bir delik, borunun mukavemet özelliklerini ihlal edecektir; küçük – kısa bir süre sonra kirle tıkanır.

Su temini şemasının bazı özellikleri

Bir depolama kazanının bağlantısı. Soğuk su, doğrudan merkezi besleme yükselticisine bağlanan bir boru hattı aracılığıyla kazan sistemine verilir..

Aynı zamanda, soğuk su hattına, ekipmanın normal çalışması için gerekli olan bir dizi bileşen kurulur:

 1. musluk.
 2. Filtre (her zaman değil).
 3. Emniyet valfı.
 4. tahliye musluğu.

Belirtilen devre elemanları, soğuk su besleme borusu ile kazan arasındaki bölüme işaretli sırada monte edilir..

Isıtılmış sıvının çıkış hattı da varsayılan olarak bir kapatma vanası ile donatılmıştır. Ancak bu şart zorunlu değildir ve sıcak su kaynağının çıkışındaki musluk sağlanmazsa bunda ciddi bir hata görülmez..

Bir su ısıtıcısını soğuk su kaynağına bağlamanın özellikleri

Tüm su ısıtıcı bağlantı şemaları ortak özelliklere sahiptir. Soğuk su besleme noktası altta bulunur, akış basıncını (+) azaltmak için önüne filtre ve redüktör takılmalıdır.

Anlık su ısıtıcı bağlantısı. Bir depolama kazanı ile karşılaştırıldığında, çalışma basitleştirilmiş bir şemaya göre gerçekleştirilir. Burada soğuk su girişinin önüne sadece bir adet kesme vanası takmak yeterlidir..

Ancak, bir akış ısıtıcısının sıcak su kaynağının çıkışına bir kesme vanasının takılması, birçok üretici tarafından büyük bir kurulum hatası olarak kabul edilir..

Ayrıca dikkate alınmalıdır: ani bir su ısıtıcısı için soğuk su kaynağının kaynağı bir kuyu, bir kuyu, bir su kulesi vb. ise, musluk ile seri olarak kaba bir filtrenin açılması önerilir (sonra musluk).

Çoğu zaman, bir filtrenin bağlanmasıyla ilgili bir kurulum hatası veya onu takmayı reddetmek, üreticinin garantisinin kaybolmasına neden olur..

polipropilen

Kazanı polipropilen borulardan yapılmış bir su besleme sistemine bağlamanız gerekiyorsa, bir havyaya ihtiyacınız olacaktır. Kesik, metal takviyeli plastikte olduğu gibi yapılır. Daha sonra tişört bir tarafta ısıtılır ve boruya lehimlenir ve ardından ikinci uç lehimlenir. Yan tarafta, su ısıtıcısından çıkışı bağlamak için serbest dişli bir uç vardır..

su ısıtıcısı bağlantı seçenekleri

Çelik borular

Çelik borularla uğraşmak zorunda kalacak. Burada ya öğütücüyü almak ve daha sonra tişörtü bir kalıp veya kelepçe ile bağlamak için ipliği kesmek ya da bir üst kelepçe (“vampir”, tişört klipsi) takmak ve boru hattını delmek gerekir..

Bir su ısıtıcısını bir su temin sistemine bağlamak için ilk seçenek, kurulumu daha zor ve operasyonda daha güvenilirdir ve ikincisi daha hızlı ve daha basittir, ancak çok dayanıklı değildir..

Ancak, çamaşır makinesinin tahliyesini kanalizasyona nasıl bağlayacağınız aşağıda açıklanmıştır – tahliye hortumunu küvete asabilir veya yandan çıkışlı bir tişört takabilirsiniz. İkinci durumda, güvenilirlik daha yüksek bir büyüklük sırası olacaktır..

Çelik su boruları ile her şey çok benzer. Bununla birlikte, hem takılan T parçası hem de kelepçeli kelepçe yaklaşık olarak aynı sonucu verir. Ayrıca, öğütücü deneyimi yoksa, ikinci seçeneği kullanmak daha iyidir..

kazanın borulara bağlanması

Çelik boruların bağlanması kolay değildir, bu nedenle daha sık olarak bu seçenek endüstriyel ihtiyaçlar veya yoğun kullanım için bir kazana bağlanır.

Emniyet valfinin takılması

Her şey doğru yapılırsa, aşağıdaki şemaya göre (ısıtıcının tepesinden aşağıya doğru) soğuk su kaynağının altındaki kazanın çıkışına bağlantı parçaları takılmalıdır:

 1. Acil durumda kazandan suyu boşaltmak için musluklu T.
 2. Emniyet valfi (buhar basıncına karşı).
 3. Çek valf (boru hattına geri akan sudan).
 4. Kapatma vanası (ısıtıcıyı su kaynağından kesmek için).

Emniyet valfi genellikle şofben ile birlikte verilir ve kazanın aşırı buhar nedeniyle patlamasını önlemek için gereklidir. Ve bunun tersi, bir nedenden ötürü boş olduğu ortaya çıktığında suyu su besleme sistemine geri boşaltmaktan kaçınmanıza izin verir. Bu, elektrikli ısıtma elemanının güvenliğini sağlar..

emniyet valfi bağlantı şeması

Emniyet valfi üzerinden kazan bağlantı şeması

DHW çıkışında bir kesme vanası yeterli olacaktır. Ancak ayrıca bir tahliye vanası da takabilirsiniz. Yine de pek mantıklı değil. Kazanın içinde, sıcak su girişinin sonu her zaman soğuk suya göre daha yüksektir. Bu nedenle, her durumda, soğuk su girişinden sıcak su çıkışından daha fazla sıvı boşalacaktır..

Anlık su ısıtıcı bağlantısı

Bir akışlı kazanda, su kabuğundan geçer ve ısıtma elemanı yalnızca su akışı cihaz gövdesinde hareket ettiğinde açılır. Bu nedenle, bu sistemde aşırı ısınma neredeyse imkansızdır ve ısıtıcıya bir basınç tahliye vanası monte edilmemiştir..

Anlık bir su ısıtıcısının soğuk su besleme boru hattına bir kesme küresel vanası yerleştirilmiştir ve kaba kum filtreleri gereklidir – filtre elemanlarının olmaması, çalışma kurallarının ağır bir ihlalidir ve servis organizasyonunun garantisini yerine getirmeyi reddetmesine neden olabilir yükümlülükler.

Anlık su ısıtıcılarının montajı

Hazırlık çalışmaları

Bir kazanı bir su temin sistemine kendi elinizle bağlamak, kendine saygılı herhangi bir mal sahibinin başa çıkabileceği süper zor bir iş değildir..

Kazanı bağlamak için hazırlık çalışmaları şunları içerir:

 1. Kazana ekli talimatların ayrıntılı çalışması.
 2. Kazanın duvara montajı.
 3. Kazana su borularının temini. Kazan su besleme sisteminin yakınındaysa ve ayrıca açıksa – görev basitleştirilmiştir ve bu madde atlanabilir. Aksi takdirde, su beslemesi metal-plastik veya polipropilen borular kullanılarak kazana bağlanmalıdır..

  Kurulu anlık su ısıtıcısı

  Kurulu anlık su ısıtıcısı

 4. Gerekli aletlerin hazırlanması: şerit metre, boru kesici, plastik borular veya kaynak için havya, ayarlanabilir anahtar.
 5. İlgili malzemelerin satın alınması: musluklar, bağlantı parçaları, te’ler, borular veya esnek bağlantı hortumları, Amerikalı kadınlar, keten çekme ve fum bant.

Gerekli parçalar, malzemeler ve aletler

Kendi kendine kurulum için ihtiyacınız olacak:

 • borular – metal veya PVC (daha fazla basitlik ve kullanım kolaylığı nedeniyle ikinci seçenek tercih edilir). Boru bölümlerinin uzunluğu, tankın konumuna ve banyonun (teknik oda) konfigürasyonuna ve ayrıca su giriş noktalarının cihazdan uzaklığına bağlıdır. Boru tipi ve özellikleri, sağlanan suyun hacmine (iş hacmi) ve sistemdeki basınca bağlıdır;
 • sıhhi tesisat armatürleri. Kesinlikle küresel vanalara ihtiyacınız olacak – iki parçadan, bir emniyet vanasından (genellikle kazan teslimat kitine dahildir), te’lere ve adaptörlere (su kaynağının konfigürasyonuna bağlı olarak). Su besleme sisteminde basınç artışı riski varsa, bağlantı şemasına bir redüktör eklenmesi önerilir. Redüktör üzerinde bir manometre varsa, su kaynağındaki basınç seviyesini görsel olarak izlemek mümkün hale gelir;
 • üç çekirdekli elektrik kablosu, kesit, nominal güç tüketimine göre belirlenir;
 • cihazı kurum içi elektrik şebekesine bağlamak için otomatik bir makine. Makine, cihazın gerektirdiği akım gücüne bağlı olarak, en az %10 … 15 marj ile seçilir;
 • kablo şemasına isteğe bağlı ancak istenen ve çok faydalı bir ek, bir RCD (Kaçak Akım Aygıtı) olacaktır. Bu cihazlar, şebekedeki voltajı izler ve kontrol edilen parametre belirtilen aralığın dışında arttığında / azaldığında elektrikli ekipmanı kapatır.

Isıtma depolama tankının bağlanmasına bir örnek – bunun için otomatik bir makine kırmızı ile vurgulanır, solda bir RCD bulunur. Elektrikli ekipmanın sürekli kapanmaması için, RCD’de izin verilen 215 … 230 V voltaj aralığı ayarlanır.

Ayrıca contalar, çekme veya sıhhi tesisat bantları (fum bant) hakkında da düşünmeniz gerekebilir..

Kurulumu hızlı bir şekilde tamamlamak için ihtiyacınız olacak:

 • beton / tuğla için bir matkapla darbeli matkap veya darbeli matkap (duvar tipine bağlı olarak). Duvarların sağlamlığı, ataşmanlardan ağır bir yüke izin vermiyorsa, tank için hazır bir kurulum tamir etmeniz veya satın almanız gerekecektir. Buna göre, bir metal destek yapısı seçerken, sabitleme için delikler açmak için metal bir matkap gerekli olacaktır;
 • demir testeresi, metal boruları kesmek için uygun diskli bir öğütücü veya PVC borular için özel makas;
 • tornavida, pense ve yan kesiciler, bıçak veya özel tel sıyırıcı – standart elektrikçi kiti;
 • sayaçta sıfır ve faz tespiti için multimetre. Multimetrenizi nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun..

Su ısıtıcısının hacminin hesaplanması

Uygun bir kazan seçeneği seçildikten sonra hacminin hesaplanması gerekir. Ancak bundan sonra kazan kurulum şemalarının analizine devam etmek mümkün olacaktır. Evde bir kişi yaşıyorsa ve sadece bir veya iki nokta su tüketimi kullanıyorsa, kazanı 40 litre su besleme sistemine bağlamak yeterli olacaktır. İki kişi yaşıyor ve iki tüketim noktası kullanıyorsa 70 litrelik bir tanka ihtiyaç vardır. Evde üç kişilik bir aile yaşıyorsa, 100 litrelik bir depoya ihtiyaç vardır. Bir aile 4-5 kişiden oluşuyorsa, 130-150 litrelik bir tank koymak daha iyidir. Suyun ne sıklıkla kullanılacağını da düşünmek gerekir..

Bağlantı şemaları ve çözümleri

Isıtma cihazı, merkezi beslemeye iki yoldan biriyle bağlanabilir: güvenlik grubu aracılığıyla veya doğrudan.

Bir güvenlik grubu, aşağıdaki öğelerden oluşur:

 • vanasını kapatın;
 • Çek Valf;
 • Emniyet valfı;
 • genleşme TANKI.

Seçenek numarası 1. Bir güvenlik grubunun varlığı, geleneksel olarak dolaylı ısıtma kazanı kurulumlarında ve ayrıca merkezi sistemin basıncının kazan çalışma basıncının sınır parametresinden daha yüksek olduğu durumlarda kullanılır..

Emniyet grupları ile kazan montaj şeması

Dolaylı ısıtma ekipmanının klasik şeması. İki güvenlik grubu kullanılmaktadır: 1 – kazan güvenlik grubu; 2 – genleşme kabı; 3 – kazan tankı güvenlik grubu; 6 – ısıtma sirkülasyon pompası; 7 – kazan sirkülasyon pompası (+)

Seçenek numarası 2. Doğrudan bağlantı, genellikle akış prensibiyle çalışan küçük kapasiteli ekipmanlara uygulanabilir. Merkezi su kaynağının daha düşük ve sabit basınç koşullarında doğrudan bağlantıya da izin verilir. Her durumda bağlantı şeması, kapatma vanalarının kurulumunu ima eder..

Giriş ve çıkıştaki vanaların düzenlenmesi

Su ısıtma cihazlarının bakım ve onarımını yapabilmek için sistem giriş ve çıkışında kesme vanaları (+) ile donatılmıştır.

Hafif

Yaz aylarında planlanan iki haftalık kapatma dönemi için uygundur.

 1. Duş başlığını sökün, hortumu şofbenin soğuk su girişine takın..
 2. Karıştırıcıyı duşa alın, ısıtıcıdan ısıtılmış sıvı akacaktır..
 3. Bacaya geçtiğinizde musluktan soğuk su akacaktır..
 4. Merkezi sıcak su beslemesi devam ettirildi – bağlantıyı kesin, sulama kabını geri vidalayın.

Güvenilir

 1. Cihazın bağlantısını kesin (“kapalı” düğmesi), ankrajlarla duvara takın.
 2. Su delikleri hazırlayın.
 3. Tüm elektriği kesin. Üç damarlı kabloyu arka kapaktaki delikten çekin.
 4. Kabloları soyun, kabloları terminallere bağlayın. Diğer uçları elektrik panosuna geçirin, bağlayın.
 5. Hazırlanan boruları bağlantı parçaları ile su kaynağına bağlayın. Cihaza yönlendirin, monte edin.

Ekipmanın hatasız kurulumu için kriterler

Hata yapmamak için odaklanması gereken ana kurulum noktaları arasında, boru hatlarının çaplarının giriş bağlantı parçalarına ve ayrıca elektrikli ısıtıcıyı besleyen kablonun enine kesitine karşılık gelmesi yer almaktadır. kazanın.

Besleme borularının çapı, giriş/çıkış hatları boyunca suyun serbest akışını sağlamalıdır. Bu nedenle, bağlantı parçalarının boyutuna geçiş ile daha büyük bir hortum çapına hala izin verilir, ancak boru hatlarının kesitinin kazanın giriş borularından daha küçük olması zaten büyük bir hata olarak görülmektedir..

Kazanın doğru bağlantısı

Bir kazan tesisatını gerekli tüm donanımlarla elektrikli ısıtma ile donatmanın canlı bir örneği. Burada tüm gelen ve giden hatların yalıtımının yüksek kalitede (hatasız) olduğuna dikkat edilmelidir.

Besleme kablosunun kesitinde resim benzerdir. Daha büyük kesitli bir kablo kullanmak yasaktır ve daha küçük kesitli bir kablo kesinlikle yasaktır..

Doğru, normlara karşı artan kesitli bir kablo, kanallara döşerken zorluklar yaratır, daha fazla boş alan kaplar. Burada, yük akımına bağlı olarak telin kesitini doğru bir şekilde seçmek mantıklı görünüyor..

Elektrik prizi genellikle doğrudan cihaza monte edilir. Zemin seviyesinden soket montaj yüksekliği 1,5 m’den az değildir Ev tipi kazanlar, tek fazlı alternatif akım 220-250 W ile güç kaynağı için tasarlanmıştır. Mevcut yük, kural olarak, 10 A’dan az değil.

Kazan elektrik bağlantısı

Kazan sisteminin elektrik şemasına göre bağlanması. Bu tür bir bağlantı hatasız yapılmış sayılabilir. Telin kesiti belgelerde belirtilene karşılık gelir, topraklama devresi mevcuttur

Kesin değer, ısıtıcının performansına göre belirlenir ve teknik belgelerde belirtilir. Devre kesicinin seçilmesi gereken belirtilen akım değeri içindir..

Örneğin, otomatik makineler için aşağıdaki akım kesme standartları, akış ısıtıcıları için geçerlidir (tablo):

Kazan gücü (akış devresi), kW Makinenin kesme akımı, A
3.5 yirmi
5.5 25
6.5 otuz

Kural olarak, gerekli tüm bağlantı parametreleri, kazan talimatlarında belirtilmiştir. Kullanım kılavuzu, tüm kurulum noktalarını tam olarak açıklar. Bu nedenle, cihazın paketinde bulunan belgelerin kurulumdan önce dikkatlice incelenmesi önerilir..

Bir su ısıtıcısı kurmak için basit bir şema

Kazanı su kaynağına bağlama işlemini doğru bir şekilde gerçekleştirmek için talimatları izlemelisiniz:

 • İlk adım, soğuk ve sıcak su yükselticilerini kurmaktır..
 • Önceden kurulmuş bir miksere giden boru hatları.
 • Elektrikli su ısıtıcısı takın.
 • Soğuk ve sıcak su borularını ona getirin.
 • Hattaki basıncın altı atmosferi aştığı bir durum söz konusuysa, tanka giriş basıncını azaltmak için bir basınç düşürücü takılması gerekir..
 • Elektrikli ısıtıcının soğuk su girişine bir küresel vana ve bir emniyet vanası takılmalıdır. İkincisinin iki önemli işlevi vardır: su ısıtıcısını aşırı basınçtan korur ve dahili tankın boşalmasına karşı korur..
 • Aynı soğuk su girişinde, şofbenden suyu tahliye etmeyi mümkün kılacak küresel vanalı bir tişört takmak gerekir..
 • Sıcak su borusuna ayrıca bir küresel vana takılmalıdır..

Teoride, bir su ısıtıcısını su besleme sistemine bağlama işlemi karmaşık değildir, ancak kurulum sırasında yanlışlıkla hata yapmamanız için izlemeniz gerekir..

Adım adım kurulum talimatları

Su ısıtıcısını su kaynağına bağlama işlemini doğru bir şekilde gerçekleştirmek için talimatları izleyin:

Su ısıtıcısının yüksekliğini ölçün, kazanın alt kısmının bulunacağı en alçak noktayı işaretleyin. Alt işaretten ölçmeye başlayın.

kazanın su kaynağına bağlanması

Isıtıcının altından montaj plakasına olan mesafeyi ölçün.

kazan bağlantısı

Duvarda ortaya çıkan mesafeyi ölçün ve işaretleyin.

kazanın su kaynağına bağlanması

Yatay bir çizgi çizmek için bir seviye ve bir işaretleyici kullanın. Kancalar arasındaki mesafeyi ölçün. Duvara notlar alın.

su ısıtıcısı bağlantısı

Bağlantı elemanları için kancaları hazırlayın. Boyutlarını kontrol edin. Hazırladığınız kancaların asma tankını destekleyebileceğinden emin olun..

İşaretli noktalara delikler açın ve orada dübeller takın ve kancaları sıkın.

su ısıtıcısı montajı

Bu, bir elektrikli su ısıtıcısının kurulumunu tamamlar, şimdi su kaynağını bağlama prosedürüne yaklaşabilirsiniz..

duvara montaj

Kazanın ağırlığı genellikle oldukça büyüktür, yaklaşık rakamlar aşağıdaki tabloda bulunabilir..

Önemli: Ağırlık, BOŞ bir cihaz için belirtilmiştir! Bağlı ve çalışan tankın toplam kütlesi, toplanan suyun ağırlığına göre nominal değeri aşıyor (1 litre 1 kg ağırlığındadır).

Yani 150 litre hacimli bir ısıtma tankı için ürünün su ile birlikte ağırlığı yaklaşık 190 kg olacaktır. Bu ağırlık iki, en iyi ihtimalle (nadiren) dört bağlantı noktasına dağıtılır. Buna göre bir kanca / ankraj / cıvata 95 kg’a kadar ağırlık taşır.

Buna göre, montaj çok güvenli olmalıdır. Bir kapak duvarında (betonarme, sağlam tuğla), sıradan ankraj cıvatalarının kullanılmasına izin verilir. Köpük veya gaz beton, içi boş tuğlalardan yapılmış bir duvarda özel bağlantı elemanları kullanmak daha iyidir. Aynısı, ağır tankların eski ana duvarlara bağlanması için de geçerlidir..

Kancalı ankraj cıvatası, hem delikli montaj şeritleri hem de deliksiz normal şeritler için uygundur

Ankraj cıvatası kurulum şeması

Duvar kalınlığı, ankraj cıvatasının normal şekilde sabitlenmesi için yeterli değilse, içinden sabitleme yapılması gerekir, ancak örnekleri aşağıda gösterilen özel kurulumların kullanılması daha iyidir..

Tavana ek sabitleme seçenekleri – betonarme döşeme levhası ek garantiler sağlar

Kazan ayrı bir teknik odada bulunuyorsa, zemine dayalı kurulum kullanılabilir..

Ayrıca, farklı modeller için hem montaj şeritlerinin şeklinin hem de konumlarının çok farklı olabileceği akılda tutulmalıdır. Bu, özellikle dikey ve yatay yerleştirme imkanı olan modeller için önemlidir..

Bir kazan elektriğe nasıl bağlanır

Bağlantı farklı şekillerde yapılabilir, ancak çoğu zaman bu, kazan bağlantı şemasıdır..

Üç çekirdekli bir tel yardımıyla (güç kesitinin hesaplanması), sayaçtan RCD ve makineden çıkış ya doğrudan tanka ya da çıkışa gerçekleştirilir. Priz ayrıca güç ve izin verilen akıma göre seçilir..

Bu şema, su ısıtıcısının tellerinin en sık kullanılan renklerini gösterir – sarı-yeşil, açık mavi (mavi) ve kırmızı (kahverengi).

Fotoğraf, tank tellerinin renklerinin kablo tellerinin renklerine karşılık geldiğini göstermektedir. Terminal bağlantısı kurulumu basitleştirir ve bükülmeyi ortadan kaldırır

Burada, kablonun tankın altındaki konektörlere doğrudan nasıl bağlandığı gösterilmektedir.

Çok katlı binaların sakinleri için, cihazın topraklamasının karmaşıklığı konusu önemlidir. “Toprak” yoksa ve tam teşekküllü bir derin topraklama (özel bir evde oldukça mümkündür) ortaya çıkarmanın bir yolu yoksa, bazen tankın “toprağının” “sıfır” a bağlanması önerilir. metrenin.

Elektrik prizini uzatmanın bir yolu yoksa, Fransız Atlantik su ısıtıcılarını düşünmenizi öneririz. En sessiz, en güvenilir, en az servis verilen ve en ekonomik su ısıtıcılarıdır. Rusya pazarında satılan tüm kazanlardan.

Geleneksel su ısıtıcılarının yıllık olarak bakımının yapılması gerekirken, Atlantik servisleri İKİ KEZ daha az sıklıkla gerçekleştirilir. Ve tipik bir düşük maliyetli Çin su ısıtıcısının bakımından üç kat daha az maliyetlidir..

Atlantic kazanlar normal bir prize takılabilir. Diğer su ısıtıcılarına göre ısıtma elemanının artan alanı nedeniyle %15-20 daha az enerji tüketirler. Bu arada, Atlantic, şirketin tescilli bir gelişimine sahiptir – kuru steatit ısıtma elemanı. Böyle bir ısıtma elemanının hizmet ömrü 20 yıla kadardır. Bu, diğer markaların en ucuz su ısıtıcılarına takılan “ıslak” ısıtma elemanlarından on kat daha uzundur..

Atlantik tankları titanyum dioksit içeren özel bir emaye ile kaplanmıştır ve bu nedenle pratik olarak korozyona uğramazlar. Ve magnezyum anot nedeniyle, pratik olarak içeride pislik oluşmaz. Bu nedenle Atlantic her türlü su üzerinde çok sessiz ve ekonomik çalışır..

Atlantik fabrikaları Çin hariç dünyanın her yerinde bulunmaktadır (muhtemelen bu nedenle Atlantik’e en çok Çinli olmayan su ısıtıcıları da denir).

Atlantik su ısıtıcılarının piyasada maksimum garantisi vardır – 8 yıl. Hemen hemen tüm Çinli kazanların 5 yıldan fazla olmaması.

Önemli: borularda topraklama, monolitik yapıların güçlendirilmesi, duvarlardaki metal parçalar ve konut zemini kabul edilemez!

Bir daire için topraklama (ev)

Özel bir ev için topraklama, site bir konut binasından en az 1,5 m mesafede bulunmalıdır.

Adım talimatları

Bu nedenle, adımları ayrıntılı olarak analiz ettikten sonra, bir depolama suyu ısıtıcısının nasıl bağlanacağını bir kez daha açıklayacağız:

 1. kazan ambalajından çıkarılmalıdır, harici hasar olmadığından emin olun (çentikler, derzlerde bariz sıkılık eksikliği, alttan oyulmuş dişler, diğer kusurlar). Kesilmemiş dişler kendi başlarına düzeltilebilir, diğer kusurlar cihazın çalışmazlığını gösterebilir;
 2. iki cıvata / kanca üzerinde bir montaj plakası kullanarak tankı duvara sabitleyin. Verilen bağlantı elemanlarını daha güvenilir ve kaliteli olanlarla değiştirmek daha iyidir. Bu aynı zamanda emniyet valfi için de geçerlidir;
 3. boruları / hortumları şemaya göre ısıtma tankının giriş ve çıkış borularına bağlayın. Sızdırmazlık malzemelerini unutmayın! Ayrıca boruların/hortumların ısı yalıtımını da yapabilirsiniz, bu ısı kaybını azaltacak ve enerji maliyetlerini düşürecektir;
 4. su ısıtıcısını üreticinin şemasında önerildiği gibi veya yukarıdaki şemalardan herhangi birine göre elektriğe bağlayın.

Ek olarak, bu videoyu izlemenizi öneririz – burada kazanı duvara takmanın ve bağlantı parçalarını cihazın nozullarına bağlamanın ilginç nüanslarını görebilirsiniz..

Bundan sonra, kurulumun bir ama çok önemli aşaması kalır – kontrol.

Gerekli:

 • ev içi (apartman içi) sisteme sıcak su (merkezi) beslemesini kapatın;
 • tanka soğuk su sağlamak için vanayı (küresel vana) açın;
 • en yakın mikser(ler)de SICAK suyun tam basıncını açın;
 • sürekli bir akışta musluktan su akana kadar bekleyin. İlk dakikalarda borulardan su ve hava değişimi mümkündür;
 • cihazı şebekeye bağlayın ve ilk ısıtma için ayrılan süreyi bekleyin (üreticinin tavsiyelerine göre);
 • tank tarafından dağıtılan suyun sıcaklığını kontrol edin ve gerekirse ısıtma regülatörünü ayarlayın (eğer bu fonksiyon modelde mevcutsa).

Genellikle ısıtma regülatörünün yanında bir uyarı lambası bulunur – sistemdeki olası arızalar hakkında bilgi verir.

Anlık bir su ısıtıcısı bağlamanın nüansları

Bir evin / apartmanın su besleme sistemine bir anlık su ısıtıcısını bağlamak, bir depolama suyu ısıtıcısından daha kolaydır. Bu tür ekipmanlarla çalışmanın genel prensiplerini (ve yukarıdaki tavsiyeleri) ve ayrıca üretici tarafından önerilen bağlantı şemalarını takip etmek yeterlidir..

Devrenin tüm ana elemanları tekrarlanır, burada ayrıca bir tahliye vanasına, ısıtıcı nozullardan su borularına adaptörlere, şebekeye bağlantıya ihtiyacınız vardır..

Uzmanlar şunları tavsiye ediyor:

 • cihazı su giriş noktasına yakın bir yere monte edin – lavabo, duş, mutfak lavabosu. Bu durumda, nem bölgelerini dikkate almak ve neme dayanıklı prizler kullanmak ve ayrıca elektrik elemanlarının su geçirmezliğine dikkat etmek gerekir;
 • soğuk su boruları metalden yapılmışsa, ısıtıcı girişine bir dielektrik manşon (teslimat setine dahildir) ile bağlanmalıdır;
 • cihazın gücü 1 ila 27 kW arasında olabileceğinden, 8 kW’tan fazla tüketen cihazlar, dört veya beş çekirdekli bir kabloyla 280 V’luk bir ağa bağlanmalıdır;
 • ilk çalıştırmadan önce, ısıtıcının ana tankının dolu olduğundan ve borularda/hortumlarda hava cepleri olmadığından emin olmak için sistem “temizlenmelidir”..

Anlamak önemlidir: anlık bir su ısıtıcısı, sürekli olarak (güç kaynağı varlığında) sıcak suyun mevcudiyetini sağlar, ancak büyük bir sıvı akışı vermez!

Geleneksel tip bir akış ısıtıcısı ve “anlık su ısıtma musluğu” olarak adlandırılan bağlantı hakkında bir video izlemenizi öneririz..

Su ısıtıcılarının kurulumunda sık yapılan hatalar

Bu tür ekipmanların kurulum kuralları, soğuk su / sıcak su besleme boru hatlarında yalıtımın kullanılmasını sağlar. Aynı zamanda, kurulum için teknik gereksinimler, yalıtım kalınlığının mümkün olan minimum boyutunu belirler – 20 mm.

Yalıtım malzemesinin ısıl iletkenlik seviyesi en az – 0.035 W/m2 olmalıdır..

Kazan suyu hatlarının izolasyonu

Bariz hataların not edildiği bir ısıtıcı sisteminde yalıtım gerçekleştirme örneği. Sadece boruları değil, aynı zamanda boru hattı bölümüne monte edilen çalışma bileşenlerini de yalıtmak gerekir. Bu, modern yalıtım malzemeleriyle kolayca yapılır.

Su ısıtıcıları kurarken, genellikle küçük kalınlıkta yalıtım malzemesi kullanarak ev ünitesinin su besleme sistemine bağlantı şemasını ihlal ederler veya hiç yalıtım kullanmazlar..

Sonuç olarak, cihazın tam çalışması başladığında, önemli termal enerji kayıpları not edilir. Bu kayıplar, önemli ölçüde artan ısıtma süresine yansır..

Soğuk su hattında yoğuşma oluşumunun ana nedeni yanlış yapılmış veya eksik yalıtımdır. Sistemin bu durumu, kullanıcı konfor seviyesini düşürür, ekipmanın bulunduğu bina içinde sağlıksız bir ortamın oluşmasına katkıda bulunur..

Yaygın bir hata, genleşme kabı olmayan bir kazan kurmaktır. Bir genleşme kabının girişini sağlayan şema, özellikle depolama tipi su ısıtıcıları için geçerlidir..

Genleşme tankı sayesinde kazan deposundaki su hacmindeki artıştan kaynaklanan basınç artışını telafi etmek mümkündür..

Kazan üzerinde genleşme kabı

Dolaylı ısıtma sistemine kurulu genleşme tankı. Aslında genleşme tankının montajı bir hata ile yapılmıştır. Sistemin bu elemanı, kazanın üst kapağının çizgisinin üzerine yerleştirilmelidir. Ayrıca boru izolasyonu yoktur.

Kural olarak, depolama tipi ısıtıcıların montajı, soğuk su ana bölümüne bir emniyet valfinin dahil edilmesiyle sınırlıdır. Genleşme deposunun bir emniyet valfi ile böyle tuhaf bir şekilde değiştirilmesine izin verilir, ancak doğru kurulum açısından bu teknik bir hatadır..

Aslında, depolama kazanlarında, her zaman bir çek valf ile birlikte bir genleşme tankı kurmanız gerekir..

Diğer kurulum hatalarının listesi:

 • elektrik kablosu keskin metal kenarlara veya yüksek sıcaklıktaki yüzeylere döşenir;
 • ana hatların bağlanma sırası, şemada belirtilen sıraya uymuyor;
 • su ısıtıcısının kurulum seviyesi yatay ve dikey olarak ihlal edilir;
 • su ısıtma cihazı için topraklama döngüsü yoktur;
 • ekipmanın bağlı olduğu elektrik şebekesinin parametreleri pasaport gereksinimlerini karşılamıyor;
 • kurulum, su temini ve drenaj sisteminin olmadığı bir odada gerçekleştirilir..

Su ısıtma ekipmanının kurulumunda herhangi bir, hatta önemsiz bir hata, cihazın çalıştırılmasından sonra ölümcül bir rol oynayabilir..

Bir depolama ve ani su ısıtıcısı kurmak için ayrıntılı talimatlara aşina olmanızı öneririz:

 1. Kendin yap depolama suyu ısıtıcısı kurulumu: adım adım kılavuz + teknik standartlar
 2. Kendi elinizle ani bir su ısıtıcısı takmak: adım adım talimat

En popüler bağlantı hataları

 • Bir emniyet valfi değil, geleneksel bir çek valf takmak. Sonuç olarak, aşırı basınç düşmez, bu da su ısıtıcısına zarar verir. Su içeren kap deforme olur, koruyucu antikorozif emaye soyulur, lastik conta sıkılır. Tankın sızdırmazlığı bozulur, bunun sonucunda su sızar.
 • Emniyet valfi eksikliği. Kazan içindeki basıncın artmasına ve hasarına yol açan tipik bir kurulum hatası. Isıtıcı yanabilir.

Emniyet valfi, tee, küresel valf – bunların tümü su ısıtıcısına bağlanmalıdır. Kazanı çalıştırmak için temel kurallara tabi olarak, cihaz uzun süre dayanacak ve kırılmayacaktır..

Yalıtımsız sıcak su boruları

Birçok kullanıcı, sıcak su borularının yalıtılmaması nedeniyle ısıtma maliyetlerinin ne kadar olduğunu bilmiyor. İçlerindeki su çok çabuk soğur..

Çözüm: Yeni bir ısıtıcı kurmaya karar verirken, boruların ısı yalıtımının sağlanması gerekir. Isı kaybının etkin bir şekilde azaltılabilmesi için, ısıl korumanın yeni yönetmeliklere göre uygun bir kalınlığa sahip olması gerekir. Örneğin, 22 mm çapa kadar olan borular için, termal iletkenlik katsayısının 0.035 W / mK olması şartıyla 20 mm kalınlığında yalıtım kullanılmalıdır. 22-35 mm artan çap ile bu kalınlık 30 mm’ye çıkar..

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Isıtma desteklenmiyor

Bazen kullanıcılar, su ısıtıcısının birkaç yıllık çalışmasından sonra paslı suyun dışarı aktığından şikayet eder..

Çözüm: Çoğu tank, birkaç kat emaye içeren çelikten yapılmıştır. Ayrıca içine yerleştirilmiş bir magnezyum anot ile korunurlar. Tank korozyonunu önleyen düşük bir voltaj oluşturur. Bir süre sonra çalışıyor, bu yüzden 2-3 yılda bir değiştirilmesi gerekiyor. Bu nedenle tankın düzenli bakımı çok önemlidir. Kurallara göre, yılda en az bir kez yapılmalıdır..

Piyasada servis ömrünü uzatmak için anotlarla korunan ısıtıcılar (magnezyum-titanyum veya titanyum) bulunmaktadır. Bununla birlikte, en pahalı kazanlar paslanmaz çelikten yapılmıştır..

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Dikkat! Elektriksel debimetreler de düzenli olarak kontrol edilmelidir..

Isıtıcı programlanmadı

Her gün belirli bir saatte ikinci, daha ucuz tarifeyi kullanan kullanıcılar, yıkama için sıcak su hazırlama maliyetini azaltmak için elektrikli boyler ısıtıcısını açıp kapatıyor. Bu hizmet çok zahmetlidir..

Çözüm: Bu, bir programlayıcı kurarak önlenebilir (kolaydır). Bir zamanlayıcı ile donatılmıştır, böylece cihazın çalışma saatlerini seçebilirsiniz. Doğru zamanda, programlayıcı güç kaynağını otomatik olarak kesecektir. Zamanlayıcının ayarlandığı zamanı kontrol etmek bazen önemlidir. Bunun nedeni, güç olmadığında çoğu denetleyicinin çalışmayı durdurması ve saatin yalnızca güç geri yüklendikten sonra başlaması ve bu da doğru zamanı çalmasıdır. Sonuç olarak, programcı, daha ucuz elektriğin kullanılabileceği saatlerden farklı bir zamanda ısıtmayı açar..

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Elektrikli şofben kullanırken, bağlı olduğu her an tankta su olması gerektiği unutulmamalıdır. Kazana giren az miktarda hava bile ısıtma elemanına zarar verebilir ve bu nedenle değiştirilmesi gerekecektir. Bu nedenle, su besleme sisteminde veya su beslemesinde bir kesinti sırasında çalışma yaparken, güç kaynağının bağlantısı kesilmelidir. Suyun akışını yeniden sağladıktan sonra, öncelikle sıcak su musluğunu açarak su akana kadar tüm havayı dışarı atmanız gerekir..

Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

Boru izolasyonu kurallarına uyulmadan bir kazanın bağlanması.

Boru hattında yeterli ısı yalıtımı sağlanmazsa, ısıtılan su daha hızlı soğuyacaktır. Bu, suyun istenen sıcaklığa ısıtılma süresini ve enerji tüketimini etkileyecektir..

  Dengeleme tankı ihtiyacının ihmal edilmesi.

  Bir emniyet valfinin varlığına rağmen, çalıştırılması, kazanın zamanla akmaya başlamasına neden olur. Herhangi bir zamanda bir sızıntı meydana gelebilir ve bir sele neden olabilir. Özel bir evde veya zemin katta yaşıyorsanız şanslısınız. Aksi takdirde, komşuları alttan su basacak ve onların dairelerinin onarımı için para ödemek zorunda kalacaksınız..

   Kazanda emniyet valfi yok.

   Bu hatanın sonuçları ölümcül ve ölümcül olabilir. Kazan iyi çalışır durumda olduğunda ve su izin verilen sıcaklıklara kadar ısındığında, vananın olmaması önemli değildir. Fakat! Herhangi bir ekipman bozulur ve sıcaklık kontrol rölesi arızalanırsa hemen korkunç bir felaket olur! Su kontrolsüz bir şekilde kaynama noktasına kadar ısınacak ve basınç yükselecektir. Ancak valf yoktur, bu nedenle basıncı tahliye edecek hiçbir yer yoktur. Ne olacağını hayal edebiliyor musun? Musluk kırılırsa veya tank patlarsa, basınç keskin bir şekilde düşer. Su anında kaynayacak ve korkunç bir şey olacak! Bir patlama – ve dairenin yarısı yıkıldı ve insan zayiatı mümkün. Dolayısıyla son derece tehlikelidir ve böyle bir hata yapmak çok risklidir..

    Su ısıtıcısını kurarken çek valfin yanlış montajı.

    Bu hatanın, sıcak suyun soğuk su kaynaklarına karıştırılmasıyla ilgili birkaç olumsuz sonucu vardır..

    Isıtılmış su, soğuk su besleme yükselticisine girer ve bu da fazla su hacminin ısıtılmasında gereksiz israfa yol açar. Elektrik faturaları efsane olacak.

    Kazana zarar verecek ve tamiri pahalı olacak bir basınç düşüşü meydana gelebilir..

    Soğuk su insan sağlığı için tehlikeli hale gelir, çünkü sıcak su, soğuk suya girerek suyun sıcaklığını arttırır ve böylece orada bakterilerin üremesi ve gelişmesi için uygun bir ortam yaratır. Ancak yemek pişirmek ve içmek için soğuk su kullanıyoruz – bu ciddi gıda zehirlenmesi ile tehdit ediyor..

    Sıhhi tesisat ekipmanı, yüksek sıcaklıkta su ile çalışmak üzere tasarlanmadıysa kullanılamaz hale gelebilir. Örneğin, soğuk su sayacı veya tuvalet sarnıcı.

    Gördüğünüz gibi, kazanın yanlış bağlanması sadece arızasını tehdit etmiyor. İnsan sağlığına zarar verebilir ve hatta ölümcül olabilir..

    Gaz ve indüksiyon ısıtıcılarının kurulumunun özellikleri

    Gaz ünitesi, gaz borulu evlerde elektrikli cihazlara alternatif olarak hizmet vermektedir. Isıtma prensibi akış veya depolamadır, bir gaz kolonunun zorunlu kullanımı gereklidir. Kazanı onsuz açamazsınız..

    Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

    Bir indüksiyon kazanı, suyu manyetik bir alandan ısıtır. Kireç oluşumu yok. Yalnızca makineye bağlanır.

    Tavsiye:

    • Odanın büyüklüğü 7,5 metrekareden fazla olmalıdır. m, 2 metreden yükseklik. banyo sığmaz.
    • 2 cm genişliğinde cebri havalandırma ve baca montajı.
    • Yanmaz duvar kaplaması, gazlı su ısıtıcısı kaldırıldı.

    İhtiyacın olacak:

    • Doğru baca boyutu için montaj halkası.
    • 1 mm kalınlığında galvanizli veya oluklu gaz kanalı; duman tahliyesi için metal / asbest.
    • Uzunluk rezervi olan gaz hortumu. Diş tipi ve çapı, ısıtıcı girişine uygun olmalıdır.
    • 2 su hortumu / boru.
    • Kazanı asmak için bağlantı elemanları.
    • Su filtresi, gerektiği gibi.

    Önemli! Kurulumdan önce tüm gaz boru hattında arıza olup olmadığını kontrol edin..

    Eski sütunun sökülmesi

    1. Gaz erişimini kapatın.
    2. Gaz hortumunu sabitleyen somunu sökün. Arıza kontrolü yapın, gerekirse değiştirin.
    3. suyu kapat.
    4. Hava egzoz borusunu çıkarın, sütunu çıkarın.

    İndüksiyonlu su ısıtıcısının montajı

    Ekipmanı şemada gösterildiği gibi kurun. Yalnızca dikey düzen.

    kendin nasıl yapılır

    Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

    Kendi elleriyle bir şeyler yapmaktan hoşlananlar veya teknik eğitim almış olanlar için akışlı bir kazan yapmak zor olmayacaktır..

    Basit bir tasarımın kendisi onarılabilir ve üretkendir – tüm bunlar bütçe için mümkündür. Ev yapımı bir anlık kazan, bir elektrikli soba veya gaz brülörü etrafında bir gözleme sarmal ile kurulur..

    Evde bir su ısıtıcısı yapmak için ihtiyacınız olacak:

    1. Boru bakırdan yapılmıştır, çünkü mükemmel bir ısı iletkeni olan bakırdır. Bazen nikrom tel kullanırlar, birkaç kez sararlar..

    Lütfen dikkat: borunun uzunluğu kaynaktan aktarılan ısı miktarını etkilemez, bu nedenle bu durumda yapıyı ek halkalarla karıştırmak gerekli değildir..

    1. Kauçuk hortum (tercihen yeni).
    2. Hortumun çapına uygun kauçuk contalar ve metal kelepçeler.

    Her şeyi yetkin ve güvenli bir şekilde yapmak için, elektrikli (gazlı) sobanın teknik belgelerine aşina olmanız ve potansiyelini belirlemeniz gerekir..

    İlerlemek:

    Kazanın su kaynağına bağlanması - en eksiksiz talimat

    1. Elektrikli ocakta veya ocakta gözleme çapını ölçün.
    2. Bakır boruyu, spiral çıkışların levhadan 20-30 cm dışarı çıkması için levhanın çapından biraz daha büyük bir çapta bir spiral şeklinde bükün. Spiralin levhanın tabanına sıkıca oturması ve bozulma olmaması gerekir. Spiralin düz, pürüzsüz kenarları olduğundan emin olun.
    3. Yayları ve cıvataları kullanarak spirali sabitleyin (sabitlemek için başka bir sabitleme braketi kullanabilirsiniz).
    4. Spiral çıkışlara bir lastik hortum bağlayın ve metal bir kelepçe ile sabitleyin.
    5. Hortumun diğer ucunu miksere bağlayın ve lavabo boyunca takın..
    6. Suyu açın ve sistemde sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

    Bilmek önemlidir: suyu kapatmadan önce ısıtma elemanını kapatmalısınız. Tersini yaparsanız, spiral yanabilir. Dışarı akan suyun basıncı ne kadar düşükse, o kadar sıcak olduğunu unutmayın.

    Kazanın farklı malzemelerden yapılmış bir su besleme sistemine bağlanması

    Çoğu zaman, tüketici, kazanın çeşitli malzemelerden yapılmış bir su besleme sistemine nasıl düzgün bir şekilde bağlanacağı görevi ile karşı karşıya kalır. Tesisatçı uzmanları için bu hedefleri aramak çok pahalıdır, birçok durumda sorunu kendi başınıza çözebilirsiniz..

    Boru hattı su soketleri (iç dişli bağlantı parçaları) ile donatılmışsa, ona bağlanmanın en kolay yolu esnek bir hortum kullanmaktır, çaplar uyuşmuyorsa geçiş kaplinleri (bağlantı parçaları) kullanılır. Esnek hortumlar, metal örgülü kauçuk, oluklu paslanmaz çelikten yapılmış körükler, çeşitli plastik türlerinden polimer olabilir. Çeşitli malzemelerden oluşan bir boru hattına bağlantı gerektiğinde, aşağıdaki teknolojiler kullanılır.

    Kazanın çelik boruya bağlanması

    Bir su ısıtıcısını su kaynağına bağlama yöntemleri

    Su ısıtma ekipmanını bir daireye bağlamanın birkaç yolu vardır ve doğrudan yapılan işin özellikleri, merkezi su tedarik sisteminin su borularının mevcudiyetine bağlıdır:

    • Kural olarak, bir su şebekesinin yokluğunda çatı seviyesine monte edilen su için depolama tanklarının kullanımı. Bir su ısıtıcısını bir su deposuna bağlamanın ana kuralı, iki metreden az olamayacak olan optimum mesafeye sıkı sıkıya bağlı kalmaktır. Su deposu daha kısa bir mesafeye monte edilmişse, bağlantı şeması standart bir T, küresel tahliye vanası ve bir emniyet vanası ile gösterilmelidir..
    • Su ısıtma ekipmanının merkezi bir su tedarik sistemine bağlanması, kendi başınıza kolayca gerçekleştirilebilecek basit bir işlemdir. Bu amaçla, cihazın duvara standart montajı, özel bağlantı elemanları kullanılarak gerçekleştirilir ve ardından su kaynağına bağlanır..

    apartman şemasında bir depolama suyu ısıtıcısı nasıl bağlanır

    Bir apartmanda bir depolama suyu ısıtıcısı nasıl bağlanır

    Sıcak su cihazını depolama tanklarına bağlarken sistem içindeki basınç göstergelerinin 6 Bar’ı geçmemesi çok önemlidir. Basınç standart parametrelerden daha yüksekse, su ısıtıcısını arızadan koruyan su ısıtma ekipmanının önüne bir redüktör takılmalıdır..

    Besleme için kullanılan su kalitesiz ise özel bağlantı koşulları gereklidir. Bu durumda, su ısıtma ekipmanının önüne özel bir filtre takılmalıdır..

    Sıhhi tesisat ekleme prosedürü

    En büyük zorluklara, su temin sistemi devreye alındıktan sonra çoğunlukla bağımsız bir bağlantı eşlik eder. Bununla birlikte, işi kendi ellerinizle yapmak zor değildir..

    DIY polipropilen sıhhi tesisat

    Bir polipropilen su tedarik sistemine bir ek, aşağıdakileri varsayar:

    • özel bir havya kullanarak boruları ve bağlantı telerini kesmek;
    • bir su ısıtma cihazına monte edilmiş boruların te’lerine bağlantı;
    • bir musluk ve bir uç manşon kullanarak boruları bir su ısıtıcısına bağlamak;
    • sıcak su besleme borusunu bir su ısıtma cihazına bağlamak için benzer çalışmalar yapmak.

    Kazan tesisatını metal tip bir tesisat sistemine bağlama işlemi aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

    • boyalı tabakanın kir ve kalıntılarının giderilmesiyle bağlantı bölgesinin hazırlanması;
    • boru üzerine contalı bir kelepçenin montajı;
    • branşman borusundan manşon için boruda bir delik delmek;
    • “sgonların” diş açma ve montajı;
    • vinçlerin montajı;
    • muslukları borulara bağlamak;
    • boruları bir su ısıtıcısına bağlamak.

    Kazan bozulursa veya uzun süre kullanılmadıysa, içindeki suyu boşaltmak gerekir. Bir su ısıtıcısından su nasıl tahliye edilir – makalede ayrıntılı talimatlar sunulmaktadır.

    Bu makaleden latalı tavanlar için armatür montaj yöntemlerini öğreneceksiniz..

    En kolay yol, su ısıtma ekipmanına tees ve musluk montajı ile boruları keserek metal-plastik bir sıhhi tesisat sistemini bağımsız olarak kurmaktır..

    Son aşamada, kurulu ve bağlı su ısıtıcısı, su besleme sisteminden suyla doldurulur, ardından topraklamalı bir elektrik şebekesine bağlanır ve normal modda test edilir..

    Hareketler

    1. Makineyi ekipmana ayrı olarak kurun. Gerekli yüke dayanabilmelidir. Ürün veri sayfasındaki bilgilere bakın.
    2. Kabloyu uzat.
    3. RCD’yi bağlayın.

    İletkenleri bağlarken polariteyi gözlemleyin – sıfıra P2, N, V; P1, A, L fazına.

    Metal bir boru hattına bağlama

    Bazı yerlerde sıcak veya soğuk su sağlamak için hala çelik bir boru hattı kullanılır, bazen bakırdan monte edilir, bir kazanı bunlara bağlamak için aşağıdaki kesme teknolojileri kullanılır:

    Üstten kelepçeler. Tipik bir kelepçe, biri geçiş manşonunu ve her türlü dişli boruyu bağlamak için tasarlanmış yandan dişli bir çıkışla donatılmış iki yarıdan oluşan bir parçadır. Kelepçeyi takarken, boru kabuğuna metal bir matkapla bir delik açılır, boruya elastik bir conta yerleştirilir ve kenarlarında dört cıvata ile parçanın iki yarısı ile sıkıştırılır..

    Tee. Genellikle, çelik bir boruda küçük bir bölüm kesilir, kırık boruların uçlarında bir iplik kesilir ve boşluğa yandan dişli bir dalı olan bir tişört vidalanır (bazen kaynaklanır). Ardından, tee’nin dişli branşman borusuna esnek bir bağlantı veya herhangi bir boru hattı bağlanır..

    Sıkıştırma kaplinleri. Ticaret ağı, Gebo ticari adıyla metal boruları dişli bir dal ile bağlamak için sıkıştırma kaplinleri satmaktadır. Gebo kaplini takmak için boru hattından bir boru parçası kesilir, segmentlerden biri bükülür ve üzerine bir kaplin konur, ardından boruların uçları hizalanır ve kaplin ikinci bölüme çekilir. Daha sonra, kaplinin rakor somunları sıkıştırılır ve çelik veya bakırdan iki boru bölümüne güvenli bir şekilde sabitlenir..

    Kaynaklı büküm. Çelik (bakır) bir boruda bir delik açılır ve bir kaynak makinesi kullanılarak, bir bakır boru hattında, bir dış veya iç dişli bir branşman borusu üste kaynaklanır, branş bir gaz meşalesi ile lehimlenir..

    Kazanın bir polipropilen boruya bağlanması

    PP polipropilen borular

    Polipropilen borular, yüksek fiziksel özellikleri ve bütçe maliyetleri nedeniyle soğuk ve sıcak su tedarik hatlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. PP borular birbirine kaynakla bağlanır, bunun için farklı çaplarda nozullara sahip özel bir havya kullanırlar. Özel lehim ekipmanına sahip uzmanların yardımı olmadan evde bir polipropilen boruyu aşağıdaki şekillerde kesebilirsiniz:

    • Bir kelepçe vasıtasıyla, metallere dokunmaya benzer şekilde, yöntem alüminyum veya fiberglas takviyeli sert borular için uygundur. Geleneksel polipropilen kullanıldığında, duvarlar kelepçe tarafından sıkıştırıldığında deforme olabilir ve sızıntılara neden olabilir..
    • Gebo kuplör, her türlü boru hattını bağlamak için tasarlanmıştır, ayrıca dış alüminyum veya iç folyo veya fiberglas ceketli sert polipropilende de kullanılabilir..
    • Bir PP tişörtün lehimlenmesi, uzman firmalardan birinden bir havya kiralanırsa veya tanıdık bir tesisatçıdan ödünç alınırsa, uzmanların yardımı olmadan teorik olarak bağımsız olarak yapılabilir..

     Kazanın güçlendirilmiş plastik bir boruya bağlanması

    Metalloplast PEX-AL

    Kelepçeler ve sıkıştırma kaplinleri, malzemenin yetersiz sertliği nedeniyle, dıştan veya içten alüminyumla güçlendirilmiş metal-plastik borulara bağlantı yapmak için uygun değildir. Bağlantının güvenilirliği, sıkıştırma manşon teknolojisi (presleme) kullanılarak tee yerleştirilerek sağlanacaktır..

    Bunu yapmak için, borunun bir bölümünü kesin, uçlarında Amerikalı kadınlarla bağlantı parçası boyunca boru bölümlerine koyun ve daha sonra özel pense ile sıkılan manşonları üzerlerine itin. Bundan sonra, bir Amerikan için dış çift taraflı dişe sahip bir pirinç tişört ve kesime yandan dişli bir dal yerleştirilir. Amerikan başlık somunları kullanılarak borulara vidalanır, daha sonra branşman dişine her türlü boru bağlanabilir..

    Metal-plastik bir boruyu bir yan kola bağlamayı planlıyorsanız, iki boru bölümü arasına bir T bağlantı parçası yerleştirilir, boru kovanlarının içine yerleştirilir ve her iki taraftan pense ile manşonlardan geçirilir, böylece boru arasında güvenli bir şekilde sabitlenir. iki boru hattı bölümü. Orta taraftaki çıkışa uygun bir metal-plastik boru yerleştirilir ve ayrıca bir kıvırma manşonu ile bağlantıya bastırılır..

    Kazanın su kaynağına bağlanması

    Önemli kurulum nüansları

    Bir elektrikli kazanın nereye kurulması tercih edilir ve cihazın doğru ve güvenli çalışması için hangi koşulların yerine getirilmesi gerekir:

    1. Cihazın kazanı ve kontrol üniteleri, ünitelerin onarımı veya bakımı için ücretsiz erişime ihtiyaç duyar..
    2. Kazan, yalnızca çift ağırlık yüküne dayanabilecek bir taşıyıcı duvar veya bölme üzerine monte edilebilir. Kabaca şöyle görünüyor – kazanın 100 litrelik bir deposu varsa, duvar en az 200 kg ağırlığa dayanmalıdır..
    3. Odanın elektrik kabloları tam yüke dayanmalıdır, bu nedenle daire eskiyse, her zaman bir topraklama kablosuyla kazana yeni bir güçlü kablo döşemek daha kolaydır. Örnek olarak – 2 kW’lık bir su ısıtıcısı için 2,5 mm2 kesitli bir bakır tel veya 3,5 mm2 kesitli bir alüminyum tel gerekir..
    4. Su boruları iyi durumda olmalıdır – bu durum sizi şüpheye düşürürse, metal-plastik bir boru hattı kurarak boruları hemen değiştirmek daha iyidir..

    Kazanın kurulumuna kendi elinizle başlamadan önce, gerekli alet ve malzemeleri stoklayın:

    1. 10 mm çapında bir matkap, mezura, metal-plastik boruları kesmek için makas veya öğütücü ile perforatör.
    2. İngiliz anahtarı 24 x 27, 19 x 22, gazlı veya ayarlanabilir anahtar.
    3. Düz ve Phillips tornavida, pense ve tel kesiciler.
    4. Yağlanmış çekme, montaj macunu veya FUM bant.
    5. Vanaları kapat. Bir – bir depolama kazanı ve 2 parça – bir akış için.
    6. Birkaç ½ ”tee – kazan tipine bağlı olarak. ½ “ila ¾” adaptörler gerekebilir.
    7. Esnek takviyeli hortumlar.
    8. Takviyeli plastik boru – boru hattının uzunluğu sahada hesaplanır.

    Elektrik kablolarını değiştirmeniz veya yeni bir elektrik hattı döşemeniz gerekirse, şunlara ihtiyacınız olacaktır:

    1. Üç damarlı kablo, oluklu hortum.
    2. Devre kesici veya elektrik prizi.

    Su ısıtıcısını şebekeye bağlamak için şemalar

    Güvenli çalışma için şofbenin şebekeye kuru bir yerde bağlanması, kabloların rutubet geçirmeyen bir kanalla kaplanması tavsiye edilir. Kazana ek olarak, diğer elektrikli cihazlar, özellikle güçlü olanlar, elektrik şebekesinin bu koluna bağlanmamalıdır. Devrenin ana elemanları: elektrik kablosu, priz, RCD ve otomatik makine.

    Kablo

    Kablonun enine kesiti, kabloların aşırı ısınmaması ve yangına neden olmaması için yeterli olmalıdır. NYM markasının bakır üç çekirdekli kablosuna veya analog VVG’ye ihtiyacınız olacak. Tek fazlı bir su ısıtıcısının farklı kapasiteleri için bir bakır iletkenin minimum kesitinin önerilen değerleri tablo 1’de verilmiştir..

    Kazan gücü, kW 1.0 2.0 2.5 3.0 3.5 4.0 4.5 5.0 6.0 8.0 9.0
    Minimum iletken kesiti, mm2 1 1.5 2.5 2.5 2.5 4 4 4 4 6 on

    Priz

    Küçük kapasiteli su ısıtıcıları, GOST 14254-96’ya göre neme karşı koruma derecesine sahip üç telli su geçirmez bir prize doğrudan bağlanabilir, örneğin IP44 veya durumunuza uygun başka bir (bkz. Tablo 2) elektrik panosundan ayrı bir beslemede.

    IP koruma dereceleri IPx0 IPx1 IPx2 IPx3 IPx4 IPx5 IPx6 IPx7 IPx8
    Koruma yok Düşen dikey damlalar Düşey düşey düşeyden 15 ° açıyla düşer Dikeyden 60 ° sıçrar Her taraftan sıçrayan Her yönden hafif basınçlı jetler Güçlü akışlar Geçici daldırma (1 m’ye kadar) Tam daldırma
    IP 0x Koruma yok IP 00
    IP 1x parçacıklar > 50 mm IP10 IP 11 IP 12
    IP 2x parçacıklar > 12,5 mm IP 20 IP 21 IP 22 IP 23
    IP 3x parçacıklar > 2,5 mm IP 30 IP 31 IP 32 IP 33 IP 34
    IP 4x parçacıklar > 1 mm IP40 IP41 IP 42 IP 43 IP 44
    IP 5x Toz kısmen IP50 IP 54 IP65
    IP 6x Tamamen toz IP60 IP65 IP 66 IP67 IP 68

    Koruma cihazları – RCD’ler ve devre kesiciler

    Su ısıtıcılarını bağlamak için (özellikle artan güçte) elektrik devresine bir artık akım cihazının (RCD) dahil edilmesi önerilir. Kasaya akım kaçağı olması durumunda ekipmanın çalışmasını engellemek için tasarlanmıştır. Blokajın meydana geldiği akım gücü cihaz üzerinde belirtilir ve kazanın çalışması için 10 mA olması gerekir. Bu parametre, şofbene giren ve çıkan akım arasındaki farkı gösterir..

    Su ısıtıcı gücü, kW RCD tipi
    2,2’ye kadar UZO 10A
    3.5’e kadar UZO 16A
    5.5’e kadar UZO 25A
    7.0’a kadar UZO 32A
    8.8’e kadar UZO 40A
    13.8’e kadar UZO 63A

    AC şebeke için RCD tipi – “A” veya “AC”. Bir cihaz seçerken, daha pahalı, elektromekanik olanı tercih etmelisiniz – daha güvenilirdir, daha hızlı yanıt verir ve daha yüksek koruma sağlar..

    Bazı kazanlarda, RCD temel pakete dahildir ve doğrudan kasanın içinde bulunur, diğer modellerde ayrıca satın alınması gerekir..

    Harici olarak, bir RCD ve bir diferansiyel anahtar (diffautomat) çok benzerdir, ancak işaretlenerek ayırt edilmeleri kolaydır. Geleneksel bir makine, voltaj yükseldiğinde ekipmana giden akımı keser ve diferansiyel, aynı anda hem RCD’nin hem de makinenin işlevini yerine getirir..

    Su ısıtıcı gücü, kW Makine tipi
    0.7 3 A
    1,3 6A
    2.2 10 A
    3.5 16A
    4.4 20A
    5.5 25A
    7.0 32A
    8.8 40A
    11.0 50A
    13.9 63A

    Aşırı hassas koruma cihazları seçerken, kazan sürekli kapanacak ve su normal olarak ısınmayacaktır..

    elektrik güvenliği

    Duvara monte bir depolama suyu ısıtıcısının elektriğe bağlantısı, güvenlik önlemlerine tam olarak uyularak şemaya göre yapılmalıdır, bu nedenle son derece önemlidir:

    • su geçirmez soket
    • ayrı makine
    • topraklama.

    Cihazın nasıl bağlanacağını anlamak ve depolama suyu ısıtıcısının montajı ile ilgili tüm çalışmaları yapmak için talimatları inceledikten sonra, bir test çalıştırması yapmalısınız..

    Su fırlatma ve test

    Kazanın su kaynağına bağlantısı tamamlandığında, tüm bağlantıların sıkılığını kontrol ederken su ile doldurmanız gerekir..

    1. Kazan deposundaki havayı çıkarmak için sıcak su musluğunu açın.
    2. Soğuk “daldaki” kapatma vanasını açın.
    3. Soğuk su temini başladığında, tüm bağlantılarda sızıntı olup olmadığını dikkatlice incelemeniz gerekir. Sızıntı bulunursa, bunlar kazan su ile doldurulmadan giderilir..
    4. “Sıcak” musluktan su akıyorsa, kazanın dolu olduğu ve sıcak su musluğunun kapatılabileceği anlamına gelir..

    kazan nasıl çalışır

    Kendi elinizle bir kazan kurmak hiç de zor değil. Ana şey, onu iletişime bağlarken tüm güvenlik kurallarına uymaktır, böylece daha fazla çalışması hoş olmayan “sürprizler” olmadan olur..

    DIY kazan kurulumu: video

    Bir kazan nasıl kurulur: fotoğraf

    kazan montajı

    kazan montajı

    kazan montajıkazan montajı

    kazan montajı

    Temizleme teknolojisi

    Isıtıcıyı kir ve kireçten temizlemek için, uygun temizleme teknolojisi sağlandığından, eylem algoritmasını takip etmek zorunludur. Gerçekleştirmeniz gerektiği gerçeğinde yatmaktadır:

    boşaltma

    Temizlik çalışmasına başlamadan önce, su deposundaki suyu boşaltmak zorunludur. Bu prosedürün doğru bir şekilde nasıl yapılacağı talimatlarda belirtilmiştir. Bunun nedeni, ısıtma cihazının mevcut modellerinin farklı olması ve buna bağlı olarak suyun farklı şekillerde tahliye edilebilmesidir. Aynısı dolaylı ısıtma kazanının yıkanması için de geçerlidir.

    Kazanın sökülmesi

    Kazanın demontajı, imalatçılar tarafından verilen talimatlara uygun olarak, talimatlarda not edilerek yapılmalıdır. Aşağıdaki işlemlerden oluşan sökme işlemini gösterir:

    • kazanı hatasız ağdan ayırın;
    • ardından ortak su besleme musluğunu kapatın;
    • o zaman soğuk suyu kapatmanız gerekir;
    • bundan sonra, en yakın karıştırıcıda musluğu açmanız ve sıcak suyu boşaltmanız gerekir;
    • daha sonra, tahliye tertibatını boruya bağlamanız, kanalizasyona yönlendirmeniz ve ardından musluğu açmanız gerekir;
    • o zaman kazanı duvardan sökmek gerekir;
    • tornavida kullandıktan sonra cıvataları sökmeniz ve su ısıtıcısının ön kapağını çıkarmanız gerekecektir;
    • daha sonra termostat tutucu çıkarılır;

    Isıtma elemanının temizlenmesi

    Terazinin taze olması tavsiye edilir, çünkü temizlenmesi eski nitelikteki tortulardan çok daha kolaydır. Isıtma elemanını temizlemenin çeşitli yöntemleri, ölçeğin çoğunun üzerinde oluştuğu için dikkate alınabilir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

    1. Mağazadan daha fazla özel kireç çözücü ürün satın alın. Su ısıtıcısındaki tortuları gidermek için ürünler kullanmak daha iyidir. Mesele şu ki, bu durumda çalışma prensibi her iki ısıtma cihazı için de aynı..
    2. Sert bir fırça veya zımpara ile temizlenebilir ancak bu temizliği çok dikkatli yapmanız gerekecektir..
    3. Sitrik asit veya sirke de kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için derin bir kap alın, içine su dökün ve belirtilen bileşenleri ekleyin. Bundan sonra, ısıtma elemanını gece boyunca elde edilen asidik çözeltiye yerleştirin. Tortular güçlü bir şekilde katılaşırsa, asit çözeltisini 30 dakika kısık ateşte ısıtabilirsiniz..

    Su deposunun temizlenmesi

    Duvarlarda kireç ve diğer kirler oluşabileceğinden, ısıtma tankını temizlemek zorunludur. Su tankını durulamak için tankın altına boş bir kova yerleştirin ve tankın içini delikten durulayın. Daha fazla rahatlık için kazanın duvardan sökülmesi önerilir..

    Kokuları ortadan kaldırın

    Depoyu ve ısıtma elemanını söküp temizledikten sonra, su deposu hoş olmayan kokuyor, bunun nedeni genellikle şunlar olabilir:

    • sudan yabancı maddelerin birikmesi,
    • Uzun süredir önleyici tedbirler alınmadı,
    • su her zaman 60 derecede ısıtıldı, bu da bakteri oluşumunu teşvik etti.

    Ayrıca, ısıtma cihazı periyodik olarak temizlenmedi, örneğin, kazan asla sirke veya sitrik asit ilavesiyle su ısıtılarak temizlenmedi. Bu nedenle, sadece güçlü bir şekilde kokan tanktan bir koku gelebilir..

    kireç çözme

    Kireç, herhangi bir ısıtma cihazında en yaygın sorundur.

    Ancak çoğu durumda, neredeyse hiç kimse suyun sertliğine dikkat etmez, bu da daha sonra kazanın bozulmasının nedeni olur. Sonuçta, normal suda 75 sıcaklıkta çeşitli safsızlıkların varlığı, ısıtma elemanında ve doğrudan su ısıtmak için cihazın duvarlarında kireç oluşumuna katkıda bulunur.

    Birikmiş kireç birikintilerini gidermek için özel ev kimyasallarının kullanılması veya halk yöntemlerinin kullanılması tavsiye edilir. Bunlar arasında şunlar vardır:

    • limon asidi;
    • sofra sirkesi;
    • sirkeli soda.

    İzin verilen hatalar

    Su ısıtma tankı kurarken ustalar tarafından yapılan yaygın hataların listesi aşağıdaki gibidir:

    1. cihazdan gelen kablo topraklanmadan döşenir veya sıcak yüzeylerin yakınında bulunur;
    2. banyoya montaj topraklama yapılmadan yapılır, insanlar için tehlikelidir, elektrik çarpması riski vardır;
    3. sıcak ve soğuk su besleme sistemine bağlanma prosedürü ihlal edildi;
    4. seviye gözlemlenmiyor, tank duruyor veya düzensiz asılı;
    5. tüketici ağındaki voltaj, tankın talimatlarında belirtilenden daha büyük veya daha düşük.

    Listelenen hatalardan herhangi biri sonuçlara neden olabilir. Yanlış elektrik bağlantısı özellikle tehlikelidir. Bu nedenle şofbeni açmadan önce yapılan işin doğruluğunu tekrar kontrol etmekte fayda var. Herhangi bir hata yapılmadıysa, dahil edilmesine izin verilir.

    Su ısıtıcısını merkezi su besleme sistemine bağlamadan önce, önerilen şemayı dikkatlice düşünmeniz gerekir. Cihazın yerini belirlemek için önerileri dikkate almak gerekir. Mutfağa, banyoya ve tuvalete yerleştirilebilir, ancak tüketici işlemin nüanslarını dikkate almalıdır. Cihazı ağa ilk kez bağlamadan önce, sistemin tüm elemanlarının doğru şekilde bağlandığından emin olmanız gerekir..

    Sonuç

    Hangi su ısıtıcısını alacağınıza karar vermeden önce, kullanım koşullarını inceleyin ve en ekonomik seçeneği seçin..