Mayevsky’nin vinci nedir ve nerede kullanılır??

Cihaz, buhar-hava karışımının ısıtma sisteminin radyatörlerinden ve boru hatlarından zamanında çekilmesini sağlayan bir iğneli vanadır. Hava tapalarının çıkarılması, vincin tasarımına bağlı olarak hem manuel hem de otomatik olarak gerçekleştirilebilir..

Çoğu zaman, Mayevsky vinci, soğutma sıvısı ve sıcak su tedarik sistemlerinin zorunlu sirkülasyonu olan ısıtma sistemlerine monte edilir. Ayrıca, hava tıkanıklığı olasılığının bulunduğu herhangi bir kapalı hidrolik devrede cihazın kurulması tavsiye edilir..

Mayevsky vinci ne için??

Mayevsky vinci, bir ısıtma sisteminden veya sıcak su kaynağından hava tahliye etmenizi sağlayan küçük bir cihazdır. Genellikle radyatörlerin, ısıtılmış havlu askılarının ve yerden ısıtma kollektörlerinin üzerine kurulur..

İkinci adı mekanik havalandırmadır. Otomatik havalandırmanın aksine, normalde bir tapa görevi görür. Sistemde bir hava kilidi şüphesi olduğunda kullanılmalıdır..

Bu cihaz evrenseldir, farklı seçenekler esas olarak diş çapında farklılık gösterir. Modeller, aşağıda tartışılacak olan döner bir parçanın varlığı ile farklı kafa şekillerine sahip olabilir..

Mayevsky vincinin atanması

Hava sudan daha hafiftir, bu nedenle alan ısıtma sisteminin ve radyatörlerin tepe noktalarında birikir. Bu birkaç nedenden dolayı olur:

 • borular suyla yeterince hızlı dolmuyor;
 • beslenen sistem kısmen boştu;
 • suda çok fazla çözünmüş oksijen var.

Bazen hava birikimi, bazı alanlarda boru döngüleri oluştuğunda, ısıtma sisteminin özel bir cihazını kışkırtır..

1931’de Devlet Planlama Komitesi, daha düşük dağıtım durumunda, havanın alınması için sistemlere sıradan muslukların takılmasına karar verdi. Ancak onlar aracılığıyla, evlerin sakinleri sadece hava sıkışmalarını ortadan kaldırmakla kalmadı, aynı zamanda bu durumda bir ısı taşıyıcı rolü oynayan sıcak suyu da boşalttı ve daha sonra onu ev ihtiyaçları için kullandı – örneğin, zeminleri yıkamak için. Bu, binalarda sanitasyon ve merkezi ısıtma teknolojisi açısından kabul edilemezdi. Bu nedenle, radyatörlere Mayevsky vinçleri kurmaya başladılar ve bu da soğutucunun uygunsuz kullanımı görevini önemli ölçüde karmaşıklaştırdı..

Otomatik CM

Otomatik CM’ler, hava kilitlerini ortadan kaldırdıkları ve basıncı kendi başlarına düzenledikleri için bireysel ısıtmalı özel evlerde uygundur. Bu ünitenin içinde, içinde şamandıra bulunan bir hazne bulunmaktadır. Bu da, düğümün tepesinde bulunan bir iğneli valfe bağlanır..

Hava boşluğu ayarlanan limiti aştığında valf bir süreliğine açılır ve havanın sistemden çıkmasına izin verir. Ardından şamandıranın hareketi sayesinde tekrar başlangıç ​​pozisyonuna dönerek suyun dışarı akmasını engeller..

AKM’nin ana avantajı, su dışarı akmadığı için boruların içine giren havayı boşaltmak için bir kap değiştirmenin gerekli olmamasıdır. Soğutma sıvısı seviyesi yükselir yükselmez valf otomatik olarak bloke olur. Ancak, otomatik modeller mekanik olanlardan daha pahalıdır..

Havalandırma delikleri şunlardır:

 • Düz;
 • açısal;
 • radyatör.

Manuel vinç mekanizması eylemi

Basit. Normal durumda, kontrol çubuğu vidası, iğne kısmı ile tahliye deliğinin dairesel kabuğuna sonuna kadar vidalanır..

Sistemi radyatördeki hava kilidinden kurtarmak gerektiğinde, tesisatçı (veya ev sahibi) bir anahtar veya tornavida ile vidayı 2-3 tur açar. Su ve havanın yoğunluğundaki büyük fark nedeniyle, ikincisi açılan çıkıştan ilk akan havadır..

Ayrıca hava akımı, gövdenin uzunlamasına oluklarından geçer ve naylon başlığın altındaki alana girer. Oradan hava kütlesi çıkış kanalından boşaltılır. Hava akışı durduğunda ve su dışarı aktığında, tesisatçı Mayevsky musluğunun vidasını sonuna kadar çevirir. Bu, hava alma prosedürünü tamamlar..

Mayevsky vinç cihazının şeması

Mayevsky valfi çok basit bir şekilde düzenlenmiştir, çünkü onunla arızalar son derece nadirdir ve cihaz kusursuz çalışır

Periyodik olarak, tüm hava hacmini bir kerede boşaltmak mümkün olmadığından, devre ısıtmasından havanın çıkarılması prosedürü tekrarlanır..

Mayevsky vincinin cihazı ve çeşitleri

5bb4d1c089f7caa82ac95e72a8f4c84e.jpg

Mayevsky vinci birkaç bölümden oluşur:

 • koni şeklindeki iğne valfi. Kapatıldığında, pilde su başarıyla tutulur. Açık bir valf, sistem içinde biriken havayı serbest bırakır;
 • ayar vidası – iğneli valfin açılıp kapatıldığı kısım;
 • kare anahtar – ayar vidasını çevirebilmek için gereklidir. Ancak, özel bir cihazın yokluğunda sıradan bir tornavida ile yapabilirsiniz;
 • iğne valfinin gizlendiği gövde. Genellikle pirinç kullanılarak yapılan alaşımlardan yapılır, bu da ona mükemmel korozyon önleyici özellikler verir..

Bu unsurlar tasarımın temelini oluşturur. Ancak bazı türlerin doğasında var olan bazı farklılıklar vardır. Genel olarak, Mayevsky’nin vinçleri üç gruba ayrılır: manuel ekipman, otomatik ve yerleşik sigortalı. Hadi daha yakından bakalım:

 • kılavuz yukarıda açıklanan çok basit tasarımdır. Gerekirse, ayar vidası bir tornavida veya kare anahtar ile döndürülür, hava serbest bırakılır, ardından vida geri vidalanır. Cihaz kesinlikle basit ve güvenilirdir;
 • otomatik muslukta iğneli valf yoktur, bu parçanın rolü plastik çamurdan yapılmış bir şamandıra tarafından oynanır. Böyle bir manuel kontrol sistemi de yoktur, ancak gerekirse çalışmasını manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Çalışma prensibi oldukça basittir: Pirinç gövdenin içinde sistemde ne kadar hava toplandığına bağlı olarak hareket eden bir şamandıra vardır. Hareket ettirildiğinde, münzeviyi açar. İkincisi sayesinde, hava serbest bırakılır. Ardından şamandıra geri yükselir, böylece ilgili deliği bloke eder;
 • kaynaşmış bir cihaz yalnızca sistemdeki fazla havayı ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda içindeki basıncı da kontrol eder. Bu gösterge 15 atmosfere yükselirse, ekipmanda fazlalığın tahliye edildiği özel bir valf tetiklenir. Böyle bir cihazı, kendi başlarına çok yüksek bir basınca dayanmadıkları için yapılmış borulara koymak en uygunudur..

Durumunuza en uygun cihazı seçmek için, özellikle ısıtma türü gibi bazı nüansları dikkate almanız gerekir. Merkezileştirilmişse, yalnızca Mayevsky’nin manuel vincini kurmak mantıklıdır. Kural olarak, bu tür ısıtma sistemlerinde su çok kirlidir, bu nedenle otomatik ekipman türleri ya hızlı bir şekilde bozulur ya da sürekli temizlik gerektirir..

Ancak özel evler için otomasyon mükemmeldir, çünkü orada radyatörlerdeki suyun kalitesi tamamen farklı bir seviyededir. Ek olarak, vinç ulaşılması zor bir yere kurulması gerektiğinde günü otomatik olarak kurtaracaktır: örneğin, duvarları manuel kontrol vidasına yaklaşmaya izin vermeyecek bir niş içinde..

eski dökme demir piller için manuel kontrol sistemli özel bir Mayevsky vinci de var. Ancak en iyi seçenek, otomatik çalışma prensibine sahip bir pirinç havalandırma deliği kurmaktır. Bu tür ürünler son derece dayanıklı ve kullanımı kolaydır..

Mayevsky vinçlerinin sınıflandırılması

Bu cihazın birkaç varyasyonu var, her birini tanıyalım.

 1. Manuel cihaz, tabiri caizse, bir klasik olan vincin en ilkel versiyonudur. Havayı boşaltmak için vida döndürülür, gövde pirinçten ve kafa plastikten yapılmıştır..
 2. Otomatik cihaz, Mayevsky vincinin geliştirilmiş bir versiyonudur. Ayrıca pirinçten yapılmışlardır, ancak tasarım elbette daha karmaşıktır. Bu cihazlar, adaptör olmadan doğrudan pil üzerine kurulur ve bireysel ısıtma sistemleri için idealdir. Eski dökme demir radyatörlerin kullanıldığı merkezi sistemlere gelince, burada otomatik cihazların kullanılması önerilmez – aksi takdirde, yaklaşık her ay vinci sökmeniz ve herhangi bir sistemde dolu olan kir ve yabancı maddeleri temizlemeniz gerekir..
 3. otomatik ve manuel Mayevsky vinci

 4. Manuel havalandırma için emniyet valfi ile donatılmış bir valf gereklidir. Doğrudan işlevinin yanı sıra, hattı boru hattı içindeki ani basınç düşüşlerinden yani hidrolik şoklardan da korur. Basınç 15 atmosferin üzerine çıktıktan sonra vana devreye girer ve fazla suyu serbest bırakır. Isıtma sistemi için polipropilen borular kullanılmışsa, böyle bir vananın yokluğunda, böyle bir su darbesi meydana gelirse borular basitçe patlayabilir..

Hava nasıl kurulur ve boşaltılır

Şimdi Mayevsky vincinin nasıl kurulacağını bulmaya değer.

3d1c79965d2a8542719e2fc1c0553244.jpg

Sihirbazı çağırmadan bunu yapmak kolaydır. Tek gereken radyatöre vidalanan taraftaki tapayı almaktır. Sonuçta, sadece musluğu fişin deliğine takmak için kalır..

Yatay bir ısıtma sisteminde, her aküye bir hava deliği monte edilmiştir..

Bir yan bağlantının kastedildiği, ısıtılmış bir havlu askısına bir tişört takılır. Dikey olarak monte edilir, musluk deliği duvardan uzağa yönlendirilmelidir..

Isıtma sisteminde cihaz bağlantısının üst ekseninden daha düşük yerler varsa, bir Mayevsky vincinin radyatöre montajı gereklidir. Bu konumda bağımsız hava çıkışı mümkün değildir..

Gelecekte, çalışması sırasında meydana gelen sisteme hava sızması, soğutma sıvısında hava kabarcıklarının birikmesi nedeniyle yerel sorunlar ortaya çıkabilir..

Isıtma sistemini kurduktan hemen sonra havayı çıkarmak zorunludur, çünkü radyatörlerde çalışmanın başlangıcında tapalar herhangi bir şekilde görünür. Yaz döneminden sonra ısıtma sistemini çalıştırırken de bu çalışmayı yapmak gerekir..

Hava oluşumunun nedeni, metal ağın parçalarının korozyonu sırasında hidrojenin salınması da olabilir. İç duvarın özel bir kaplaması olmayan alüminyumdan yapılmış piller, sıvıya kararlı bir şekilde hidrojen salarak onunla kimyasal reaksiyona girer..

Isıtma sisteminden havayı boşaltmak için çalışma prensibi aşağıdaki paragraflarda açıklanabilir:

 1. İlk önce sıvı ve bez için bir kap hazırlamanız gerekir..
 2. Hava birikmişse çıkarın. Mayevsky’nin vinci, bir anahtar veya tornavida kullanarak manuel olarak saat yönünün tersine döner. Hava kütleleri bir tıslama yayar ve radyatörden çıkarılır. Çok fazla sıkışmış hava var mı? Böylece vinç biraz daha döndürülebilir. Açık konumda, sıvının delikten dışarı sızmaya başladığı ve hava çıkışının durduğu ana kadar bırakılır..
 3. Kapatma valfi şimdi kapatılabilir. Isıtma sisteminde soğutma sıvısının zorla sirkülasyonu için pompalar varsa, hava tahliyesi üzerinde çalışmadan bir süre önce kapatılmalıdır. Aksi takdirde mantarı tam olarak alamazsınız..

Hava kilitlerinin düzenli olarak biriktiği büyük hatlarda genellikle bir manuel valf kurulmaz. Bu sistemler için gazların uzaklaştırılması için başka cihazlar kullanılır..

Doğru cihaz nasıl seçilir

Bugün Mayevsky vincinin çok çeşitli modifikasyonları ve tasarımı var.

Satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı nüanslar vardır. Dayanıklılığın ana göstergesi pirinç tabandır.

Metalin kendisine ek olarak, ipliğin kalitesine, valfi açma mekanizmasının kullanım kolaylığına, bağlantı parçası üzerinde bir sızdırmazlık kauçuğunun varlığına dikkat etmeniz gerekir. Giriş borusu boyutu 1, 1/2, 1/4 inç uzar.

Modern cihazlar, sahibini mevcut araçları kullanmaktan kurtaran hazır bir plastik valf ile donatılmıştır. Ancak bu tür modeller, çocukların sıklıkla bulunduğu odalarda tamamen pratik değildir..

9cad77fea466217ff29d6c6255dc89e0.jpg

Açıklayıcı bir örnek için tablo, fiyat göstergesiyle farklı üreticilerin modellerini göstermektedir.

resim Üretici firma Değişiklik türü Fiyat, ovmak.
2d0484a3f6262570ec58002e4cd59d48.jpg JSC “BAZ” Manuel, 1/2 inç 35
d4d1650721dd522bef1494c046b5e778.jpg Santech dünyası Otomatik, 1 inç 449
468edd037f0cfb1f093a713d0bb36202.jpg ev-termo Manuel, 1/2 inç 310
913eb70a73ef50eb546a0d70974d5945.jpg RBM Manuel, 3/4” 352
50f4d45d6595032d467efea23422fdf7.jpg carlo poletti Manuel, 3/4” 318
“Delta” Sigortalı otomatik makine 335

Özellikler

Mayevsky vinci, ısıtma sisteminden havayı alma işlevini yerine getirir, bu nedenle parametrelere göre onu seçmek zor olmayacaktır. Sadece vananın ısıtma sistemine uygun olması gerektiği dikkate alınmalıdır. Bir kır evindeki ağ için farklı modeller uygun olacaktır ve bir daire için basınç ve sıcaklığa göre seçim yapmak daha iyidir. Bu özellikler özel bir kuruluştan elde edilebilir..

İşte GOST’a göre Mayevsky vincinin teknik özellikleri.

Çalışma ortamı İki tip olabilir ve bu bağlamda sıvılarla çalışan vanalar vardır – içme veya endüstriyel su ve diğer agresif olmayan sıvılar ve buhar ve basınçlı hava için hava vanaları.
Çalışma sıcaklığı Birçok cihaz + 100-120 ° C sıcaklıklarda çalışır. Ancak +150 ° C’ye kadar soğutucularla çalışan modifikasyonlar var..
Baskı yapmak Birçoğunun 10 atmosferi var. Isıtma sistemindeki basınç daha yüksekse, ki bu nadirdir, uzmanlar 16 atmosfere dayanabilen bir Mayevsky vinci kurulmasını tavsiye eder. Bazen, GOST 356-80’e göre bir boru hattı cihazı için sırasıyla 1.0 ve 1.6 MPa değerlerine karşılık gelen nominal basınç anlamına gelen Ru işaretini görebilirsiniz. Bu, tüm çalışma süresi boyunca havalandırma tarafından sağlanan sabit bir sıvı basıncıdır..
İplik tipi İki tip olabilir: dahili ve harici. Dış kısım 1, ½ veya ¾ inç olabilir. İşaretlemede, bu tür vanalar sırasıyla DN 25, DN 15 ve DN 20 olarak adlandırılacaktır, burada sayılar bağlantı boyutunu milimetre olarak gösterir. Metrik dişler 1 mm hatve ile 10 mm olabilir. М10х1 işaretlemede atama.
Gövde malzemesi Genellikle 20 çelik (yapısal karbon) veya pirinçtir. Bu malzemeler reaksiyona ve korozyona en az duyarlı olanlardır, bu nedenle seçim onlar üzerinde yapılmıştır. Bu da ürünlerin servis ömrünü uzatır..

Sızdırmazlık sınıfı da bu özellik ile ilişkilidir. Her imalat şirketi bunu belirtmez, bu nedenle Mayevsky vinci için GOST 9544-93’e göre A sınıfı olması gerektiği (görünür sızıntılar olmadan) unutulmamalıdır..

Uygulama kapsamı ve vinç çeşitleri

Mayevsky’nin manuel valfleri aşağıdaki amaçlar için kullanılır:

 1. Her şeyden önce, alüminyum, çelik ve dökme demir gibi her türlü ısıtma radyatöründen gelen hava kabarcıklarını gidermek.
 2. Isıtılmış havlu askılarından hava tahliyesi.
 3. Isıtma ağının sorunlu alanlarının periyodik olarak havalandırılması – yukarı doğru yerleştirilmiş genleşme derzleri, baypas döngüleri (örneğin, ön kapının üstünde), yükselticiler ve havanın biriktiği diğer yerler.

Hava tahliye vanalarının montajı, tüm modern radyatör üreticileri tarafından sağlanmaktadır. Fabrikadan çıkan ısıtma cihazları, Mayevsky valfi için bir deliğe sahip durdurucular (tapalar) ile donatılmıştır. Akü valfi, dış boru dişinin çapına göre seçilir – G¼ “, ½”, ¾ “

Sistemin sorunlu bir bölgesinde hava tahliyesi düzenlemeniz gerekiyorsa, M10 x 1 dış metrik dişli Sovyet tarzı bir valf satın alınır, boru duvarı Ø9 mm’lik bir matkapla delinir, bir diş ile bir diş kesilir. dokunun, ardından bir Mayevsky valfi, sıhhi tesisat ketenli bir ortak conta ile vidalanır

Operasyon sırasındaki nüanslar

Sistemde biriken havanın alınması işleminin istenmeyen sonuçlara yol açmadan gerçekleşmesi için tüm manipülasyonlar için detaylı talimatlar aşağıda verilmiştir..

 • Isı eşanjörünün hareketi sirkülasyon pompasından kaynaklanıyorsa kapatılmalıdır. Bu, işe başlamadan 15 dakika önce yapılır. Bu, havanın suyla karışmasını durdurmak ve akünün tepesinde birikmesi için gereklidir..

b65f425fc9850a1462ef1ace254f93e2.jpg

Bağlantısı kesilmiş pompa

 • Kuru bir bez ve boş bir kova ile stok yapın, çünkü valfi açtıktan sonra havanın tıslamasının durmasını ve ardından su gelmesini beklemeniz gerekir. Vanayı ancak su düzenli, kesintili olmayan bir akışta akmaya başladığında kapatabilirsiniz..
 • Ya havanın kanaması durmazsa? Servis yapılan pil alanında bir arıza veya gevşek bükülme olup olmadığına bakın. Bu bir kağıt parçası ile yapılabilir. Vanayı açık bırakın ve kağıdı radyatörün ve ona uyan boruların üzerindeki olası tüm yerlere 1 cm mesafeden taşıyın. Hava kaçağının yerini bulduktan sonra hasarlı elemanı değiştirin.
 • Hava tahliye sistemi birkaç yıldır kullanılmadığında valf dişleri bozulabilir. WD-40 tipi bir gres kullanmanız gerekecek, ardından musluğa hafif bir dokunuşla vidayı açmayı deneyin..

Isıtma sistemini havalandırmanın sonuçları

 • Isıtma sistemi düzgün çalışmıyor
 • Soğutma sıvısı sirkülasyonu sırasında gürültü
 • Sonunda basınçsızlaşmaya yol açacak olan boruların titreşimi
 • Soğutma sıvısının dolaşımını yavaşlatan veya tamamen durduran hava tapaları
 • Radyatörlerin ve boruların iç kısımlarının korozyonu

Mayevsky vinci: çalışma prensibi, cihaz, teknik özellikler

Mayevsky’nin şu anda var olduğu formdaki vinci, yirminci yüzyılın 33. yılında zaten ortaya çıktı, görevi, soğutma sıvısının tüm iç boşluğu doldurmasını önleyen, içine giren havadan ısıtma sistemini serbest bırakmaktır. piller ve otoyollar.

Mayevsky vinci: çalışma prensibi, cihaz, teknik özellikler

Mayevsky vinci: çalışma prensibi, cihaz, teknik özellikler

Mayevsky vinci böyle çalışır – çalışma prensibi, biriken havanın çıktığı, yaklaşık iki milimetre çapında küçük bir delik açan iğneyi kaldırmaktır..

Dökme demir radyatöre Mayevsky vinci kurma teknolojisi

Mayevsky vincinin herhangi bir modelinin kurulumu, sistemin soğutucudan serbest bırakılmasıyla başlar. Sistemdeki tüm su boşaltıldıktan sonra aşağıdaki sırayla iş yapılır:

 • Pil bölmesinin üst kısmında bulunan kapağı sökmek gerekir..
 • Bunun yerine bir musluk takın. Modeli vidalarken deliğin sızdırmazlığına dikkat edilmelidir. Bu amaçla, tesisatın sızdırmazlığını sağlamak için cihaz bir lastik conta ile donatılmıştır. Sızdırmazlığı güçlendirmek için, musluk dişine yağ veya FUM bant ile emprenye edilmiş keten lifler sarılır..

Önemli: Dökme demirden yapılmış radyatörlere kurulum için pirinçten yapılmış bir Mayevsky musluğu kullanılması tavsiye edilir. Bu malzeme artan mukavemete sahiptir.

Üst fişin sıkıca sabitlendiği, yani sökülemediği eski bir dökme demir aküye bir Mayevsky vinci kurulması gerekiyorsa, cihazı kurmak için bir yer hazırlamak gerekir. Bunu yapmak için, dökme demir tapada bir delik açılmalıdır. Çapı, musluk dişinden biraz daha küçük olmalıdır..

Ardından, bir musluk kullanılarak, valfin dişine karşılık gelen delikte bir diş kesilir. Dişlerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra valfi tekrar takabilirsiniz. Cihazın vidalı yerine zorunlu sızdırmazlığı unutmayınız..

Mayevsky vincinin değiştirilmesi gerekli hale gelir. Eski cihazı çıkarmak için iki ayarlanabilir anahtar kullanılmalıdır. Bunlardan biri musluğu söküyor ve ikincisi şu anda radyatördeki tapayı tutmalıdır. Bu, musluğu sökerken fişin gevşememesi ve pilin sıkılığını kırmaması için gereklidir..

nasıl açılır

Mayevsky’nin musluğunu açmanın üç yolu vardır:

 • Özel bir anahtar ile;
 • Bir tornavida;
 • Elle veya pense ile.

Cihaz kare, altıgen veya düzensiz dörtgen bir kafaya sahiptir. Böyle bir kafa için uygun bir anahtara ihtiyaç vardır..

Mayevsky vinci için anahtar

Mayevsky vinci için anahtar

Mayevsky vincinde bir tornavida için bir çentik

Mayevsky vincinde bir tornavida için bir çentik

Bazı modellerde tırtıklı bir kafa bulunur. Parmaklarınızla vidaları açılabilir ve eğer çalışmazsa pense veya pense ile sıkıştırıp çevirebilirsiniz..

Mayevsky'nin pense ve pense başlı vinci

Mayevsky vinci nedir

Isıtma sistemlerinde hava sıkışmalarının oluşumu sorununu çözme girişimleri 20. yüzyılın başında yapılmıştır. Bunun için musluklar aktif olarak kullanıldı – havayı boşaltma göreviyle başa çıktılar, ancak genellikle yalnızca amaçlanan amaçları için değil, aynı zamanda ısıtma devresinden başka amaçlar için suyu boşaltmak için de kullanıldılar..

Soğutma sıvısının kontrolsüz tahliyesi, ilave hava kilitlerinin oluşmasına ve borularda basınç değişikliğine neden olabileceğinden, ısıtma şebekesine zarar verdi. Ayrıca radyatörlere giren suyun yüksek sıcaklığı nedeniyle kullanan kişiler de zarar görebilir..

b95ea3cce95db56faa6fab496846f356.jpg

Mucit Ch.B. Hava menfezinin adını alan Mayevsky, hava menfezinin kendisini değil, parçalarını sızdırmaz hale getirme yöntemini icat etti. Mayevsky, vinç konisinin parçalarını bir koniye bağlamayı önerdi. Bu, ısıtma ağı ünitesinin sıkılığını kapalı konumda tutmayı mümkün kılmıştır. Ayrıca bu tasarım, ısıtıcıdan su toplamayı elverişsiz hale getirdi..

Mekanik vinç

Mekanik CM en yaygın olarak, çalışma sıvısının cebri sirkülasyonu olan ısıtma ve diğer hidrolik sistemlerde kullanılır..

Seçim kriterleri

Mayevsky vinç

Bir Mayevsky vinci kurmanın gerekli olup olmadığına karar vermek için, havanın boruları ve radyatörleri kendi başına bırakıp bırakamayacağını düşünün. Fizik yasalarını düşünün: hava sadece boruları ve radyatörleri yukarı doğru bırakabilir. Bu parametreye göre hangi cihazın daha iyi olduğunu seçebilirsiniz..

Uygun bir model seçmek için, boruların malzemesini, kurulum alanına ücretsiz erişimin mevcudiyetini ve mekanizmaya hizmet vermenin nüanslarını da dikkate almaya değer..

Seçim kriterlerine ilişkin temel uzman tavsiyesi:

 • Merkezi ısıtmalı evlerde, sistemi su darbesinden korumaya yardımcı olacak manuel modellerin veya sigortalı muslukların takılması tavsiye edilir. Arıtılmış ısı taşıyıcının dolaştığı ev sistemlerine tıkanmayı önlemek için otomatik musluklar takılabilir..
 • Bir ev sisteminde bile, dökme demir pillere yalnızca manuel musluklar takılabilir..
 • Plastik borular için sigortalı modelleri seçin. Bu, mekanizmayı su darbesinden kaynaklanan hasarlardan koruyacaktır..
 • Ulaşılması zor yerlerde, otomatik bir model veya valfli manuel bir vinç kurmaya değer..
 • Bir valf alırken, yapıldığı malzemeye dikkat etmek önemlidir. Pirinç gövde yapısı en uzun süre dayanır: bu malzeme korozyona dayanıklıdır.
 • Ürün türü, maksimum yük ve iletişim türüne uygunluk, modelin belgelerine yansıtılır, bu nedenle satın alırken talimatları incelemek önemlidir..

Mayevsky vinç

Mayevsky vinç

Mayevsky’nin vanalı muslukları, küçük çocukların bulunduğu odalara kurulmamalıdır.!

Bağlantı türü

Dış dişli valf gövdesi, dış dişli kaplin valfi gibi radyatör tapasına veya boru bağlantısına vidalanır..

İplik ile klasik Mayevsky musluk

Pirinçten yapılmıştır, korozyona karşı oldukça dayanıklı bir malzemedir. Boru şeması karmaşık ve sargılıysa, boru hattının herhangi bir bölümüne kurulur.

Karmaşık bir ısıtma şeması, dikey bölümlerin yatay geçişlerde bir Mayevsky vinci gerektirir

Mayevsky küresel vana: çalışma prensibi

Hibrit ağlar bir küresel vana kullanır. Çalışma prensibi aşağıdaki gibidir: bir vida yerine, tasarım, deliğe eşit bir deliğe sahip bir döner bilyeye sahiptir. Vana içindeki contalar, kapalı konumdaki güvenilirlikten sorumludur..

Seksiyonel küresel vana

farklılıklar

Temel farklılıklar sadece gövde üzerindeki dış dişin çapındadır: ½ ” ve ¾ ‘(15 ve 20 mm)’ çaplı ürünler vardır. 1 inç çapında ürünler var.

Vida bir tornavida veya özel bir anahtarla çıkarılabilir. Vida başı kare bir şekle (bazen altı ve sekizgen başlı) ve düz tornavida için bir yuvaya sahiptir. Anahtar vana ile birlikte verilir. Vidayı sökmek için kulplu modeller var.

İşaret, bağlantı çapını milimetre olarak gösterir; diş parametreleri M10 × 1 – uzunluk 10 mm, metrik diş adımı 1 mm olarak belirlenmiştir.

Cihaz ve çalışma prensibi

Mayevsky vinci, pirinç gibi korozyona dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. Dışarıda, metal kasa daha estetik bir görünüm için plastik bir kabuğa sahip olabilir..

d87e2a8b82154f38d1a126c58621a7f5.jpg

Mayevsky vincinin yapımının ana parçaları:

 • Kalibrasyon girişli ve tahliye çıkışlı muhafaza,
 • koni iğne valfi,
 • conta bileziği,
 • valf veya kilitli kapak vidası veya tornavida.

Hava menfezinin tasarımı değiştirilebilir ve diğer elemanlarla desteklenebilir, farklı diş çaplarına sahiptir ve çalışma prensibi korunur.

Kapalı konumda, iğneli valf sistemin sızdırmazlığını sağlar ve soğutucunun dışarı çıkmasına izin vermez. Kilitleme vidasını çevirerek iğne hareket eder ve tahliye deliğini serbest bırakır..

Hava, bataryadan valfin kalibrasyon portuna akar ve tahliye portu yoluyla dışarıya salınır. Hava serbest bırakıldıktan sonra oluşan boşluk sıcak su ile doldurulur, soğutucunun sirkülasyonu tekrar sağlanır, boruların içindeki basınç eşitlenir..

Avantajlar ve dezavantajlar

Avantajlar:

 • basit yapı;
 • dayanıklılık;
 • kompaktlık ve ulaşılması zor yerlere bile monte etme yeteneği;
 • güvenilirlik;
 • küçük fiyat;
 • şık tasarım.

Dezavantajları:

 • havayı manuel olarak boşaltma ihtiyacı – Mayevsky’nin muslukları otomatik olarak çalışmıyor. Büyük sistemleri doldurmak için çok uygun değiller – havayı boşaltmak çok uzun zaman alacak, havanın sürekli biriktiği yerlerde otomatik bir havalandırma deliği koymak daha iyidir;
 • 1,6 MPa’dan fazla basınca sahip sistemlerde çalıştırılmak üzere tasarlanmamıştır.

Seçim ipuçları ve fiyatlar

Vanaları marketten değil mağazadan alın. Tercihen bir çek ile. Tasarımları basit ve güvenilir olsa da, kusurlu ürünler meydana gelir – bunlar değiştirilebilir. Çelik ürünler almayın (birden karşınıza çıkarsa), ideal malzeme pirinçtir..

Mayevsky vinci: çalışma prensibi, cihaz, teknik özellikler

Vidanın tutacağı varsa, havayı boşaltmak çok daha kolay olacaktır. Ve ilginç bir yaştaki çocuklar da. Bu nedenle, böyle bir model seçerken, çocukların ellerinin yaşını ve oyun oynama derecesini ayık bir şekilde değerlendirin..

Mayevsky vincinin çeşitli modellerinin cihazı

Mayevsky havalandırma, ortasında bir iğne kapatma valfi bulunan bir cihazdır. Valf hareketi özel bir kare vida ile kontrol edilir. Dışarıda standart diş boyutları vardır: ½, ¾ veya 1 inç. Kontrol vidasının yıldız tornavida için oluklu bir başı vardır. Ayrıca özel bir anahtar veya geleneksel pense kullanılarak döndürülebilir. Mayevsky havalandırmasının birkaç modeli var. Bu kullanışlı cihaz hakkında ilginç bilgiler için aşağıdaki videoya bakın:

Manuel model

Bu, ısıtma sistemindeki hava miktarını kontrol etmenizi sağlayan en basit ve en güvenilir cihazdır. En basit Mayevsky vinci şunlardan oluşur:

 • dayanıklı pirinç gövde;
 • çelik iğne valfi;
 • plastik kasa.

Cihazın tasarımı değişebilir: bazı modellerde plastik kasa yatay bir düzlemde hareket eder, diğerlerinde valf somununun kenarında özel bir delik vardır. Her zamanki manuel Mayevsky vincine ek olarak, iki çeşidi daha üretilir: otomatik bir vinç ve yerleşik bir emniyet valfi olan bir model..

Mayevsky'nin manuel vinci

Mayevsky’nin manuel musluğu hemen hemen her radyatöre takılabilir. Açmak için özel bir anahtarın yanı sıra bir tornavida veya pense kullanabilirsiniz.

Mayevsky otomatik vincin tasarımı

Bu cihaz, tepesinde bir delik bulunan küçük bir metal silindire benziyor. İçeride iğneli valfe ek olarak şamandıra prensibine göre çalışan bir sensör de bulunmaktadır. Sensör, musluk içindeki hava hacmindeki değişikliklere tepki verir. Kritik değere ulaşıldığında valf açılır ve biriken havayı serbest bırakır ve ardından kapanır. Böyle bir cihazın çalışması için insan müdahalesi pratik olarak gerekli değildir, sadece uygun bir yere monte etmek yeterlidir..

Otomatik modeller, soğutma sıvısının durumuna duyarlıdır. Dar bir ağız kolayca tıkanabilir ve bu da gereksiz valf çalıştırmasına neden olabilir. Normal bir dikiş iğnesi kullanarak böyle bir tıkanıklığı giderebilirsiniz..

Emniyet valfi kullanımı ne sağlar?

Emniyet valfli Mayevsky havalandırma, manuel olarak çalıştırılan modelin biraz karmaşık bir versiyonudur. Emniyet valfi, sistemdeki ısıtma ortamının basıncına duyarlıdır. Bu gösterge 15 atmosferi aşarsa, emniyet valfi açılacak ve soğutma sıvısı ısıtma devresinden boşalmaya başlayacaktır. Böyle bir durum ani bir su darbesi durumunda ortaya çıkabilir ki bu durumda vana sistem elemanlarının zarar görmesini engelleyecektir..

Mayevsky vincinin fotoğrafı ve çeşitlerinin açıklaması

Her ısıtma sistemi projesinin farklı çalışma gövdeleri (piller ve ısıtılmış havlu askıları) düzenlemesi vardır, bu nedenle tasarım Mayevsky vincinin bakım için erişilebilir bir yere yerleştirilmesine her zaman izin vermez. Geliştiricileri birkaç tip valf oluşturmaya yönlendiren şey nedir?.

Manuel vinç modeli

En yaygın değişiklik, yeterince güvenilir bir mekanizmaya sahip olduğu için, ana şey, vincin Mayevsky vinci için düz bir tornavida veya özel bir dört taraflı anahtar ile açılması nedeniyle erişimin ücretsiz olmasıdır. İğne mekanizması, havanın geçmesine izin vermek için panjuru yatay olarak açan ve somun gövdesinde bir delik bulunan iki versiyonda çalışır..

Mayevsky'nin manuel vinci

Otomatik hava menfezleri nasıl çalışır?

Isıtma için otomatik havalandırmanın çalışma prensibi, bir şamandıranın varlığıdır. Şamandıra bir yay vasıtasıyla iğneli valfi destekler, sistem radyatörde belirli bir hava basıncına ayarlanır, hava izin verilen değerin üzerine çıkar çıkmaz valf açılır ve tüm fazla havayı radyatörün ortasındaki delikten tahliye eder. valf kafası. Basınç normale döndüğünde valf kapanacaktır. Cihazın bu versiyonunun montajı sadece ulaşılması zor ısıtma üniteleri için geçerlidir. Endüstriyel ölçekte, havadaki pilleri ortadan kaldırmak için başka cihazlar kullanılır..

Mayevsky vinç otomatik

Emniyet valfı

Bu, yüksek basınç sensörü ile desteklenen geliştirilmiş bir Mayevsky manuel valfidir. İşinin özü, soğutma sıvısının basıncının 15 atmosferi aşması durumunda ısıtma sisteminin ve çalışma gövdelerinin bozulmasını önlemektir. Valf açılacak ve aküdeki fazla suyu boşaltacaktır. Su darbesi nedeniyle aşırı basınç oluşabilir.

Sigorta havalandırma cihazı

Doğru cihaz nasıl seçilir?

Mayevsky vincinin uygun bir modelini seçmek için, ısıtma sisteminizin durumunu ve yeteneklerini ve ayrıca radyatörlerin yerleşim özelliklerini değerlendirmek gerekir. Basit elle çalıştırılan modeller hemen hemen her yere uygundur. Kontrol vidasını döndürmek için biraz alana ihtiyaç duyulduğu unutulmamalıdır: daha fazla – bir tornavida veya pense ile çalışmak için, daha az – valf özel bir anahtarla açılırsa. Radyatör nişlerinde alan çok sınırlı olabilir.

Otomatik modeller, radyatöre sınırlı erişimi olan, sıkışık bir niş veya gizli dekoratif ekrana yerleştirilmiş bu gibi durumlar için çok uygun olacaktır. Ancak, merkezi ısıtma sistemine sahip evlerde otomatik hava menfezlerinin kullanılması önerilmez..

Genellikle, bu tür evlerde, soğutma sıvısı o kadar kirlidir ki, musluk deliği yakında tıkanır. Cihazın ayda bir veya daha fazla temizlenmesi gerekecek, bu da kullanım rahatlığını ortadan kaldıracaktır. Ek olarak, merkezi ısıtma sırasında soğutma sıvısı beslemesinde kesintiler oldukça sık meydana gelir, bu nedenle böyle bir sistemde otonom ısıtmadan daha fazla gereksiz hava birikir. 2 mm’lik delikten havanın alınması çok uzun sürebilir.

Aynı nedenlerle, eski döküm radyatörlere otomatik modeller kurmamalısınız. Onlar için, GOST 9544-93’e uygun olarak, örneğin MC140 gibi bir pirinç kasada özel modellerin kullanılması tavsiye edilir. Bu cihaz, 150 dereceye kadar sıcaklık artışını tolere eder ve sadece sıvı ısı taşıyıcılı sistemler için değil, aynı zamanda buharla ısıtma için de uygundur..

Mayevsky'nin dökme demir radyatör için vinci

Eski dökme demir radyatörlerde, Mayevsky vincinin pirinçten yapılmış ve mukavemeti artırılmış özel modellerinin kurulması tavsiye edilir.

PVC boru sistemlerine kurulum için emniyet valfli hava menfezleri önerilir. Bu yapılar su darbesine karşı hassastır ve vincin takılması yırtılmayı önleyecektir. Bu modeller genellikle ani basınç düşüşlerine maruz kalan merkezi ısıtma sistemlerinde de etkilidir..

Teknik parametrelere göre valf seçimi

Mayevsky’nin vinçlerinin standart boyutları sırasıyla 15 ve 20 mm, ½ ″ ve ¾ ″ – boruların çapları ve radyatörlerin üst noktalarıdır. Özel bir ev ısıtmasının çalışma basıncı bir apartmanda 10 bardır – 16 bara kadar. Her iki durumda da, olası düşmeler ve su şokları dikkate alınarak cihazlar bir basınç rezervi ile satın alınmalıdır..

Kendin yap Mayevsky vinç kurulumu, ayarlanması, çalıştırılması

Kurulum süreci, tecrübesiz yeni başlayanlar, ev ustaları için bile kolaydır. Aşağıdaki araçlar gereklidir:

 1. Mayevsky’nin vinci – otomatik veya mekanik. Üretici genellikle kauçuk contalı eksiksiz bir set sunar. Modeli hemen mağazada kontrol etmeniz önerilir – vida serbestçe dönmelidir, anahtar – bir tornavida gibi kare veya düz uçlu – riske girmek kolaydır.
 2. Duman bandı. Profesyonel çilingirler, sızdırmazlık için ek sızdırmazlık malzemelerinin kullanılmasını önerir. Su darbesi, conta boyunca fistül oluşturabilir.
 3. Eski bir valfi sökmek veya değiştirmek için ayarlanabilir bir anahtar gereklidir. Sıhhi tesisat setinde vidayı çevirmek için bir anahtar yoksa bir tornavida gereklidir.

Tablo 1. Mayevsky vincinin kendin yap kurulumu

İş adı Fotoğraf Açıklama
Hazırlık Mayevsky vinci: çalışma prensibi, cihaz, teknik özellikler

Radyatörün üst noktasından soğutma suyunun boşaltılması

Kurulumdan önce radyatörlerden gelen su tamamen boşaltılır. Otonom sistem, bu amaç için akışta özel kapatma vanalarına sahiptir. Apartman yükselticileri ev yönetimi çalışanları tarafından engellendi.
Montaj Mayevsky vinci: çalışma prensibi, cihaz, teknik özellikler

Bant-fum yerine, kıtık lifleri kullanılabilir

İş, radyatördeki tapayı sökmek ve havayı sıkmak için yerine bir valf takmaktan ibarettir. Sızdırmazlık için dişe bir fum bant vidalanır, contalar takılır ve valf vidalanır. Birçok modern radyatörün kitinde Mayevsky’nin vinçlerinin anahtarları zaten var. Ayrıca valf üzerindeki riske takılan vidaları döndürmek için basit bir düz tornavida kullanılır..
Ayarlama Mayevsky vinci: çalışma prensibi, cihaz, teknik özellikler

Aşırıya kaçmayın – kapak ve vidanın kırılması kolaydır

Kurulumdan sonra radyatörler bir soğutucu ile doldurulur ve bunlar ile Mayevsky valfi arasındaki bağlantının sızdırmazlığı kontrol edilir. Gelen damlalar ve hatta sızıntılar, nemin serbest kalması tamamen durana kadar somunu bir anahtarla sıkmak için bir bahanedir..
sömürü Mayevsky vinci: çalışma prensibi, cihaz, teknik özellikler

Mayevsky vincini sızdırmazlık açısından kontrol etme

Ayrıca sistem soğutma sıvısı veya soğuk su ile tamamen doldurulduktan sonra herhangi bir şikayet yoksa vana anahtarı istenilen yöne çevrilerek soğutma sıvısı ile testler yapılır..
Mayevsky vincinin dökme demir radyatörlere montajı Mayevsky vinci: çalışma prensibi, cihaz, teknik özellikler

Çok bölümlü radyatörler “havadan” daha fazla risk altındadır

Kurulumun karmaşıklığı göz önüne alındığında, dökme demir radyatörler için klasik Mayevsky muslukları kullanılabilir. Üst tapa üzerinde gerekli çapta bir delik açmaktan ve özel bir alet – bir zımba ile kılavuz çekmekten oluşur. Ayrıca, kurulum yukarıda açıklananla aynıdır..
Dökme demir radyatörler için vana modelleri Mayevsky vinci: çalışma prensibi, cihaz, teknik özellikler

Bazı vanaların sanatsal değeri vardır

Musluğun sürekli tıkanmasında ve temizleme ihtiyacında zorluklar ortaya çıkacaktır. Merkezi bir ısı tedarik ağının koşullarında imkansız (yükselticileri kapatmak için sürekli olarak konut ofisine başvurmanız gerekecek ve bu, komşular arasında hoşnutsuzluğa neden olamaz). Bu nedenle, dökme demir radyatörler için otomatik hava menfezleri daha uygundur. Çalışma prensipleri klasik vanalara benzer. Ortak markalar – OMEC ve MS-140.

Önemli! Büyük hacimli – bir lavabo, bir kova – boşaltılmış soğutma sıvısı için hemen bir kap hazırlamak daha iyidir. Su jeti, sarsıntı olmadan homojen hale gelene kadar havayı sürmek gerekir..

Su ısıtma radyatörlerinde neden hava birikiyor?

Isıtma elemanları yeni takıldığında veya büyük onarımlardan geçtiğinde, radyatörlerin içindeki havanın görünümü hakkında hiçbir soru yoktur. Sistemin yoğun kullanımı sırasında hava kilitlerinin nereden geldiğini anlamak daha zordur. Bu genellikle kurulum veya çalıştırmadaki hatalardan kaynaklanır..

Bir sorunun tüm durumlarını ele alırsanız, aşağıdaki nedenlerle ısıtmada hava görünür:

 • yerçekimi sistemi boruların eğimine uymuyor;
 • pil, sıkı yatay konumla aynı seviyede olmayan braketlere yerleştirilmiştir;
 • suyun ısıtma sistemine doldurulması yanlış yapılır;
 • düğümlerin basınçsızlaştırılması, bazı ısıtma elemanlarının zayıf bağlantısı;
 • havanın alınması veya bozulması için otomasyon eksikliği;
 • ayrı bir birimin küçük onarımları, bunun sonucunda sistemin basınçsızlaştırılması;
 • akü bölümlerinde çok miktarda pas birikmesi;
 • otonom ısıtmaya büyük miktarda hava kirliliği içeren yeni bir su kısmı dökmek.

Pilin yatay konumunun ihlali, sık sık havalandırılmasına yol açacaktır.

Pilin içinde havanın hangi nedenle ortaya çıktığını bulmak zor. Ancak, bunları bilmek, havanın ısınma olasılığını azaltmak için önceden önlem almaya değer..

Pilin havadar olup olmadığı nasıl anlaşılır

Hava kilidi oluşum belirtileri hemen belirir. Kalorifer radyatöründeki havanın havasını alarak atılması gerektiğini anlamak için burada çok iyi bir uzman olmanıza gerek yok..

Hava ısıtması hakkında aşağıdaki işaretlerle bilgi edinebilirsiniz:

 1. Hava bir tür ısı yalıtkanı görevi görür. Akünün içinde biriktiği yerde, bölümler soğutucudan ısınmaz. Radyatöre avucunuzun içi ile dokunarak alanlar kolayca tanımlanabilir.
 2. Havanın varlığı, ısıtma açıkken pillerde bir kabarcıklanma ile bildirilecektir..
 3. Kapalı tip otonom ısıtma, bir manometre ile donatılmıştır. Ölçüm cihazı sistemde basınçta bir düşüş gösteriyorsa, bu belirli bir sebep olmadan gerçekleşmez. Muhtemelen, tertibatın basınçsızlaştırılması nedeniyle bir yerde bir sızıntı ortaya çıktı. Doğal olarak, soğutucu dışarı akarken, sisteme hava girer..

Sebeplerden biri ortaya çıkarsa, apartmandaki pilden havayı boşaltmak gerekir, bundan sonra ısıtma verimliliği geri yüklenir..

Önemli! Akünün soğumasının nedeni, besleme borularından birinde pas veya kir tıkanması olabilir. Mayevsky musluğundan boşaltırken, hava patlaması olmadan güçlü bir su akışı akarsa, sorun havalandırma değildir..

Pillerdeki hava ne zaman boşaltılır

Kanama havası, listelenen nedenlerden biri ortaya çıkar çıkmaz ele alınmalıdır. Ancak, yalnızca ısıtma açıkken sezon boyunca tespit edilebilirler..

Çalışmıyorken bile sistemin içinde hava oluştuğunu bilmek önemlidir. Birçoğu bu nüansa dikkat etmiyor, ama boşuna. Akü ve metal boruların içindeki oksijen korozyon oluşumuna katkıda bulunur. Pas parçaları düşer ve tıkanıklıklar oluşur. Sistemin ömrünü uzatmak için apartmandaki kalorifer akülerindeki hava yazın bile havalandırılır..

Bu süre zarfında, havalandırma en sık aşağıdaki nedenlerle gerçekleşir:

 1. Yaz dönemi ısıtma onarımları için ayrılmıştır. Servis organizasyonunun tesisatçıları vanaları, çürük boruları değiştirir. Ayrı bir bölümü onarmak için, tüm yükselticiden su boşaltılır.
 2. Yaz aylarında daire sahipleri, ısıtmalarının onarımı ile bağımsız olarak ilgilenmektedir. Devrenin merkezi sistemden ayrılamaması nedeniyle, su benzer şekilde tüm yükselticiden boşaltılır. Bazı durumlarda, çok katlı binanın tamamından tahliye edilirler..
 3. Bir apartmanın girişindeki kapatma vanaları fizik yasalarına göre kapatılırsa, soğutucunun hacmi azalır. Valfleri açtıktan sonra basınçlı su havayı emer ve yükselticileri onunla doldurur..
 4. Çoğu zaman yaz döneminde, çilingir gelecekte gereksiz işlerden kaçınmak için kasten yükselticilerin baskısını hafifletir. Gerçek şu ki, eski dökme demir piller, ısıtmayı durdurduktan sonra, soğuk bir soğutucunun yüksek basıncı altında uzun süre kalırlarsa, bazen bölümlerin bağlantı noktalarında akmaya başlar. Çilingirlerin basıncı tahliye etmesi, birçok contayı değiştirmekten daha kolaydır, bu da bölümlerin karmaşık bir şekilde sökülmesini sağlar..

Tüm yükselticiyi havalandırmak için, ısıtma şemasına bağlı olarak en üst kattaki veya çatı katındaki pilden havayı boşaltmak gerekir. Bu iş genellikle ısıtma mevsimi başlamadan önce çilingirler tarafından yapılır. Bu yükselticiye bağlı her dairenin sahibi, kendi sisteminin bir soğutucu ile maksimum düzeyde dolu kalması için yaz aylarında radyatörlerinden periyodik olarak hava tahliye etmelidir..

Radyatörlerden hava nasıl tahliye edilir

Hava kilitlerini kaldırmak için özel birimler oluşturulmuştur. Cihaza bağlı olarak manuel veya otomatik modda çalışırlar. Bu tür bağlantı parçaları, her radyatörde ve boru hattının zor bölümlerinde olmalıdır..

Akülerde ne kadar havanın boşaltılması gerekiyor

İşlemin süresi bireysel olarak belirlenir. Her şey şemaya, ısıtma tipine, havalandırma derecesine bağlıdır. Genellikle, hava musluktan tıslamayı bıraktığında ve su eşit bir akışta aktığında işlem tamamlanmış sayılır..

Musluktan su düzenli bir şekilde aktığında hava alma işleminin tamamlanmış olduğu kabul edilir.

Radyatördeki hava kilidini güvenle çıkarmak için musluktan 3 kova su dökülür. Çok fazla soğutma sıvısı ile tüm havanın çıkması garanti edilir.

Hava tıkanıklığı nasıl önlenir

Modern ısıtmada bile hava sıkışmalarının oluşumunu %100 oranında tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak bir dizi kuralı izlerseniz oluşum olasılığını azaltabilirsiniz..

Doğru şemaya göre kurulu ısıtma için havalandırma nadiren gerçekleşir.

Her şeyden önce, tüm ısıtma cihazlarını doğru bir şekilde monte etmeniz, belirli bir bina için en uygun ısıtma şemasını seçmeniz gerekir. Piller kesinlikle yatay olarak yerleştirilmiştir. Boru hattı eğimli olarak döşenmiştir. Her radyatör bir Mayevsky vinci ile donatılmıştır veya otomatik hava menfezleri kurulur. Ayrıca, düğüm ayrıca boru hattının tıkaç oluşumu riskinin olduğu zor bölümlerine yerleştirilir..

Dönüş hattı üzerinden otonom sisteme su eklenir. Bunun için konturun en alt noktasında kapatma elemanlı bir bağlantı öngörülmüştür. Otonom sistem açıksa, genleşme deposundaki su seviyesini sürekli olarak koruyun.

Sağlanan video, ısıtma radyatöründen havanın alınmasına yardımcı olacaktır:

Profesyonel tavsiye

Profesyonellerden birkaç ipucu, sistemi güvenli bir şekilde boşaltmanıza ve trafik sıkışıklığı olasılığını azaltmanıza yardımcı olacaktır:

 1. Soğutulmuş otonom ısıtma devresine her zaman düşük basınç altında en düşük noktadan su eklenir. Doldurduktan sonra kazanı açın, soğutucuyu 60 ° C’ye ısıtın, Mayevsky musluğundan her pilden havayı boşaltmaya başlayın. Gerekirse tüm radyatörlerin bakımını yaptıktan sonra sisteme su ekleyin..
 2. Mayevsky vincinden gelen çubuk tamamen sökülemez. Akan sıcak su altında vidalamak zordur ve çoğu zaman imkansızdır..
 3. Dairede radyatör kapağının sökülmesi kesinlikle yasaktır. Bölgesel ısıtma yüksek basınç altında çalışır. Fiş koparsa, altındaki tüm daireleri su basacaktır..

Havalandırma ile ilgili sorunlar ortaya çıkarsa, ısıtma mevsiminde bile yükselticiyi onarım için kapatma hakkına sahip olan servis organizasyonundan bir uzmanı aramak en uygunudur..

Cihazın nereye kurulacağı?

Cihaz, oda ağının en yüksek noktalarına kurulur. Ancak, ayrıca, ısıtma ağının kurulum şemasını da dikkate alırlar..

Soğutma sıvısını beslemenin dikey yöntemi, KM’nin, bir dönüş hattının varlığında daha düşük bir beslemenin olduğu son katta bulunan her radyatörle donatılmasını gerektirir..

Bağlantının tamamen veya kısmen üst bağlantı ekseni seviyesinin altında olduğu cihazlarda da her yerde hava valflerine ihtiyaç vardır. O zaman oksijen tıkanıklığının doğal olarak ortadan kaldırılması zordur. KM şemasının yatay versiyonu ile her bir ısıtma radyatörüne yerleştirilir.

Boru hattında kıvrımların olduğu alanlara hava valfleri de kurulur. Böylece, örneğin, borunun keskin bir yukarı bükülmesi ve ardından kısa bir segment için aşağı inmesi ile bir cep oluşur. Bu alanda sürekli havalandırma olacaktır. Vinç, sitenin en üst noktasına buraya kurulur..

Çoğu durumda “sıcak zemin” sistemi de bu ekipmanın kurulumunu gerektirir. Kanama, zemin seviyesinin üzerine çıkan bir toplayıcı grup üzerinde en etkilidir..

Yerden ısıtma sistemleri, özel banliyö konut ve şehir dairelerinin sahipleri arasında hızla popülerlik kazanmaktadır. Özel bir makalede, ısıtmadan “sıcak bir zemin” bağlamanın mümkün olup olmadığını size anlatacağız..

Mayevsky’nin muslukları, banyoda havlu kurutucuyu donatmak için de kullanılır. Bu, sistemde düzenli olarak havalandırma meydana geldiğinde gereklidir. Üretici, alttan bağlanan ısıtılmış havlu askılarında valf için bir delik sağlar. Yanal bağlantı ile borunun bu bölümü biraz değiştirilir. Ardından, istenen diş parametrelerine sahip bir tişört besleme bölgesine implante edilir. Prizi duvardan uzağa yönlendirerek cihazı kurun.

Bu önemli! Borularda sürekli hava birikirse, bir sonraki onarım sırasında Mayevsky vinci ile donatılmış havlu modelleri satın almaya değer..

Yer seçimi ve kurulum prosedürü

Mayevsky hava menfezini takmak için, besleme tarafından radyatör kapağına uygun bir model vidalamanız yeterlidir. Cihaz üzerindeki diş boyutları standart olduğundan uygun dişe sahip bir cihaz seçilmelidir. Radyatöre dişli olmayan bir tapa takılıysa, değiştirilmelidir..

Bir dökme demir tapa üzerinde, gerekli deliği kendiniz yapmak zor değildir. İçeriden bir delik açılmalı ve ardından dışarıdan vurulmalıdır. Elektrikli matkap, 9 mm matkap ve anahtarlı 10×1 musluğa ihtiyacınız olacak.

Valf sağdan dişe sahiptir ve tapa soldan dişe sahiptir. Montaj sırasında, vida dişlerinin gevşememesi için tapayı ayarlanabilir bir anahtarla tutun. Havalandırma valfini vidalarken tapanın gevşediği unutulmamalıdır. Musluğu sökerken (örneğin, değiştirme için), tapa daha fazla vidalanır..

Mayevsky vincinin montajı

Mayevsky musluğunu takarken, cihazı sıkmak veya musluğun monte edildiği fişi tutmak için ayarlanabilir veya gazlı bir anahtar kullanılmalıdır.

Cihazı kurarken, dişler özel bir conta ile güçlendirilmelidir. Böyle bir conta kauçuk veya silikondan yapılabilir, ancak Mayevsky musluğu ile paronit contaların kullanılması önerilmez. Bazı insanlar ipliği güçlendirmek için ek olarak keten sargı veya fum bant kullanmayı tercih eder, ancak bu gerekli değildir. İpucu – Takarken, çıkışı hafifçe aşağı doğru çevirin. Bu, hava tahliyesi sonunda radyatörden dışarı akacak suyun toplanmasını daha uygun hale getirecektir..

Mayevsky vinçlerini kurmak için, hava yükseldiği için sistemin en yüksek noktası seçilir. Bu durumda, elbette, belirli bir evin veya dairenin ısıtma sisteminin özelliklerini dikkate almak gerekir..

Dikey bir ısıtma şeması ile, dönüş hattında daha düşük bir beslemeye sahip olan üst katın tüm radyatörlerine hava menfezleri kurulmalıdır. Ayrıca, tüm cihazlara, yükselticiye bağlantısı (veya bir kısmı) bağlantının üst ekseninin altında bulunan Mayevsky muslukları sağlanmalıdır, çünkü bu durumda sistemden havayı çıkarmak zor olacaktır..

Dikey ve yatay ısıtma düzenine sahip bir Mayevsky vincinin montajı

Şema, dikey ve yatay bir ısıtma sistemine sahip bir Mayevsky vinci kurma ilkesini göstermektedir. Havanın biriktiği yerlerde musluk gereklidir

Yatay bir ısıtma sistemi ile, tüm ısıtma cihazlarına hava tahliye vanaları monte edilmiştir: piller, kollektörler, vb. Yerden ısıtma sistemi her zaman hava tahliyesine ihtiyaç duymaz, ancak çoğu zaman böyle bir vananın hala monte edilmesi gerekir..

Isıtılmış havlu askısına bir havalandırma deliğinin montajı özel ilgiyi hak ediyor. Alt bağlantılı modellerde bunun için özel bir delik bile sağlanmıştır. Ancak yandan bağlantılı ısıtılmış havlu askıları biraz değiştirilmelidir. Besleme hattına uygun çapta bir dişe sahip metal bir tişört monte edilmiştir. Bu durumda, havalandırma valfinin çıkışı duvardan açılmalıdır..

Mayevsky'nin ısıtmalı havlu askısı üzerindeki vinci

Isıtılmış havlu askısına her zaman bir Mayevsky musluğu takılması önerilir. Modele bağlı olarak bir veya iki musluk takılmalıdır.

Mayevsky vincinin doğru kurulumu nasıl yapılır

Özel bilginiz yoksa Mayevsky vinci kurmak o kadar kolay değil.

Böyle bir cihazı takmak için kullanılan contanın silikon veya kauçuk olması önemlidir. Böyle bir cihazı kurarken, vananın giriş ile aynı boyutta olduğundan emin olun.

5c2c198424198334ec085fdb46223ab3.jpg

Cihaz üst kısımlarda radyatöre monte edilirken, karşı tarafta sıcak su deliği yer almaktadır. Kurulum aşağıdaki adımları içerir:

 • işten önce sistemi sudan kurtarmanız gerekir;
 • en yeni pillerde musluk yuvaları vardır. Tapalar varsa, deliğin duvardan açılması ve aşağı eğimli olması için bunların yerine vana takılmalıdır..

05ee99e7feb71373a21223660fc040a7.jpg

Doğru kurulum, tüm kurulumun kalite işleyişini etkiler

Havalandırma deliğini “ikinci el” bir aküye takarken, fiş kısmında bir yuva yapılır ve içinde bir iplik kesilir. Ardından ana cihaz, Mayevsky vincinin anahtarı kullanılarak bağlanır..

bba136b30f673db839fb7685137a5be5.jpg

Otomatik bir havalandırma deliği takma: nasıl çalışır

Otomatik ürünler sızdırmaz pirinç gövdeye sahiptir. Tahliye vanasına bağlı mekanizmanın içine bir şamandıra monte edilmiştir. Böyle bir cihaz yalnızca açık bir kilitleme kapağı ile çalışacaktır. Çalışmadan önce kapak birkaç tur döndürülür.

Isıtma için otomatik havalandırmanın çalışma prensibi, belirli ürün tipine bağlıdır. Toplamda üç tür cihaz vardır:

 • düz modeller dikey olarak monte edilir;
 • köşeler belirli bir açıyla kurulur;
 • radyatörler için özel cihazlar.

Düşük kaliteli bir soğutma sıvısı kullanırken, hava çıkışı tıkanarak valfin gevşek oturmasına neden olabilir.

Mayevsky vincinin dökme demir radyatörler için uygulanması

Mayevsky'nin dökme demir pillerdeki vinci

Dökme demir radyatörde, tapada standart bir valf için delik yoktur. Dökme demir bir tapaya delik açıp vurarak hava kilidini çıkarmak için bir valf takmaya çalışan ustalar var. Ancak bu yapı, basınç yükseldiğinde su darbesi gibi bir fenomen tarafından bozulabilir. Bu durumdan çıkmanın yolu, dökme demir radyatör tapasının boyutuna uygun bir otomatik hava menfezi kurmaktır. Ayrıca tıkanmaktan da korkmuyorlar..

Soğutucu, çeşitli döküntülerden katı parçacıklar içeriyorsa, musluğun hemen önüne suyu boşaltmak için mekanik bir standart filtre takmanız gerekir..

Pnömatik sistemlerde Mayevsky vinci

Mayevsky vincinin teknik özelliği, tasarımın benzersizliğidir..

Sıvı çekme için Crane MAevsky

Sadece havayı değil, sıvıyı da çıkarmak için kullanılabilir. Yani, hava basıncının arttırıldığı bir pnömatik sistemden gelen sıvı. Sıkıştırılmış havanın kompresörden sisteme girmesine büyük miktarda su buharı eşlik eder. Özel dondurma cihazları ve çeşitli filtreler fazla nemi alır. Uzun süreli çalışma sırasında borularda büyük miktarda sıvı birikebilir. Pnömatik hatların alt bölgesinde birikir ve ayrıca sistem genelinde püskürtülür. Çalışan pnömatik cihazla su temas etmemelidir. Mayevsky’nin turnasının kurtuluş olduğu yer burasıdır. Sadece bu durumda devrenin alt kısmına monte edilir. Kanama işlemi suyun atılmasıyla başlar ve havanın çıkmasıyla sona erer. Ardından musluk kapatılır ve sistem tekrar mühürlenir..

Havalandırma valfi satın alırken nelere dikkat edilmelidir??

Isıtma sistemleri su darbesine karşı hassastır. Bu nadiren olur, ancak olasılık vardır. Bu nedenle, basınç düşüşlerine karşı hassas olan emniyet valfli modelleri seçmek daha iyidir. Gösterge kritik seviyelere ulaştığında vana açılır ve su ısıtma devresini terk eder..

Referans. Su darbesi, soğutucunun hareket hızındaki keskin bir değişimin neden olduğu basınç düşüşleridir. Bu fenomen, soğutma sıvısının sistemden dışarı akması ve binayı taşması sonucu çatlakların, boruların, radyatörlerin kırılmasına neden olur. Çoğu zaman PVC borular hasar görür.

Kauçuk veya silikon contalı ürünleri seçmek daha iyidir. Paronit contalar da var, ancak daha kötü oldukları kanıtlandı. Ek olarak, iplik keten tow veya fum bant ile güçlendirilebilir..

Bir musluk seçerken, konumunu, ısıtma sisteminin tasarımını dikkate alın..

Manuel vinç modelleri evrenseldir. Bunları satın alırken, vananın monte edildiği borudan duvara olan mesafeyi dikkate almak gerekir. Mesafe, özellikle bir tornavida, pense gerekiyorsa, aletin kullanılabileceği şekilde bırakılır..

Makineler merkezi ısıtma sistemleri için pek uygun değildir. Orada, soğutucunun saflığı soruları gündeme getiriyor, bu nedenle ünite genellikle tıkanıyor. Bu modeller dökme demir radyatörler için pek uygun değildir. İkinci durumda, pirinç kasadaki manuel modeller kendilerini daha iyi kanıtlamıştır. Buharlı ısıtma sistemlerinde de kullanılabilirler..

Öte yandan AKM, dar alanlarda ve erişimin zor olduğu yerlerde uygundur. Hava kilidi oluşumunu tespit etmek zor olduğu için yerden ısıtma sistemlerinde de kullanılırlar..

Satın alırken, iplik parametrelerine dikkat edin. Ayrıca radyatördeki koltuk tipini de öğrenmelisiniz. Satışta, üreticiler, geleneksel şekilde bulunanlardan daha uygun olan, yandan çıkışlı bir kulp ile donatılmış KM modelleri sunmaktadır..

Ayrıca, bir düğüm seçerken aşağıdaki özellikler dikkate alınır:

 • izin verilen basınç;
 • çalışma sıcaklığı.

Havalandırma mekanizması nasıl monte edilir?

Mayevsky’nin manuel vinci, kendinden sızdırmaz bir cihazdır. Ürün, kauçuktan yapılmış bir O-ring içerir, bu nedenle herhangi bir ek sızdırmazlık malzemesi kullanmaya gerek yoktur..

Geleneksel olarak, bu tipteki manuel hava tahliye vanalarının montajı, radyatör bağlantı parçaları (1 dm x ½ dm; 1 dm x ¾ dm) ile birlikte gerçekleştirilir. Montaj aleti olarak manşonlar ve tapalarla çalışmak için özel olarak tasarlanmış bir İngiliz anahtarı kullanılır..

Kapaklar ve kapaklar için anahtar

Radyatör bağlantı parçaları ve tapaların montajı için anahtar sıhhi tesisat kapağı. 1 – kapak anahtarı, 2 – radyatör ayağı, 3 – radyatör tapası. Bu alet ve parçalar genellikle havayı tahliye eden muslukları takarken kullanılır.

Mayevsky vanalarının (hava menfezleri) çalışmasına sadece standartlarda belirtilen basınç ve sıcaklıklarda izin verilir. Bu değerler cihazın teknik özelliklerine göre belirlenir..

Sistemdeki hava nereden geliyor??

Isıtma sistemi içindeki hava kilitleri, aşağıdaki durumlarda kaçınılmaz olarak ortaya çıkar:

 • yeni bir ısıtma sisteminin montajı yapıldığında;
 • sistemin onarımı ve ondan suyun çıkarılması durumunda;
 • yeni radyatörler takarken;
 • çalışması sırasında sisteme hava sızdığında;
 • doğal bir fiziksel fenomen olan sudan kademeli bir hava kabarcıkları salınımı olduğunda;
 • belirli bir miktarda havanın serbest bırakılmasının eşlik ettiği aşındırıcı süreçlerin varlığında. Alüminyum radyatörler, özellikle şehir dairelerinde bu tür işlemlere karşı hassastır..

KM’yi sisteme kurmak için adım adım talimatlar

İlk aşamada hazırlık çalışmaları yapılır. Soğutucuyu ısıtma sisteminden çıkarmanın gerçekten mümkün olduğu sıcak mevsimde kurulumun yapılması tavsiye edilir. Genellikle eski radyatörlerin CM için özel bir deliği yoktur, bu nedenle delinmelidir..

 1. İlk aşamada borular yönlendirilir..
 2. Radyatörü kancalardan çıkarın ve suyu tamamen boşaltın.
 3. Boruların girişinin karşısındaki tarafta, üst tapada, çapı elde edilen CM’ye karşılık gelen bir delik açılır..
 4. İçeride, dişler CM’de kullanılana uygun olarak kesilir. Musluğun sağdan dişe sahip olduğu akılda tutulmalıdır, bu nedenle tapa soldan dişe sahiptir. Diğer bir seçenek de mantarın tamamını bir kerede değiştirmektir..
 5. Ardından, cihazın talimatlarında belirtildiği gibi vinç kurulur..
 6. Pil yerine geri döndü.
 7. Son aşamada, boru hattı bağlanır.

Isıtma sisteminden hava nasıl tahliye edilir?

Soğutma sıvısı bir sirkülasyon pompası tarafından çalıştırılıyorsa, kapatılır. Ekipmanın durdurulması ile havanın alınması arasında en az 15 dakika olmalıdır. Bu süre zarfında oksijen yükselecektir..

Su toplamak için gerekli olacak bir kap hazırlayın. Bir tornavida, anahtar veya tutamağı çevirerek musluğu çevirerek karakteristik bir tıslama sesi duyulana kadar – sistemden havanın çıktığının bir işareti olana kadar çevirin. Ancak, sadece tıslamanın durmasını beklemek yeterli değildir. Suyun akması için gereklidir. Bu, mantardan kurtuldukları anlamına gelir. Jet pürüzsüz olmalı ve kesintisiz akmalıdır. Ancak o zaman vana kapanır..

Dikkat! Bazen, tekrarlayan kanamalardan sonra bile hava kilitleri oluşur. O zaman neden arıza veya yetersiz büküm olabilir..

Isıtma sistemine dahil etme özellikleri

Mevcut radyatör tapalarının gövdesine vidalandıklarında havalandırma valflerinin kurulumunda özel özellikler vardır. Radyatör tapaları genellikle sol dişe vidalanır.

Valf sağa bükülür ve bu nedenle tesisatçının tapayı bir anahtarla sabitlemesi ve aynı zamanda hava deliğini ikinciyle sıkması gerekir. Ancak bunlar, sokaktaki deneyimsiz insanların bilmesi gereken teknik önemsiz şeyler..

Mayevsky vinçlerinin kurulumu için şematik çözümler

Hava kilidi oluşumu, cebri sirkülasyon sistemlerinde doğal bir sorundur. Havayı boşaltmak için, yükselticide (sağda) otomatik bir havalandırma deliği veya her radyatörde (solda) Mayevsky muslukları bulunur.

Hava tahliye cihazlarının kurulum şeması da bazı özelliklere sahiptir. Bu nedenle, radyatör sistemi dikey bir cihaz düzenine göre yapılmışsa, havalandırma valfleri genellikle en üst seviyedeki ısıtma radyatörlerine yerleştirilir..

Ancak paralel bir bağlantı şemasında, dikey bir yapıya sahip olsa bile, Mayevsky’nin muslukları alt ve üst seviyelerin ısıtma cihazlarına kurulur. Genel olarak, sıhhi tesisat uygulamasında, sistemdeki olası hava birikimi dikkate alınarak her bir durumda kurulum yapılır..

Mayevsky muslukları yerine hava ayırıcı

Her radyatördeki Mayevsky muslukları veya yükselticideki hava menfezi yerine sisteme bir hava ayırıcı dahil edilebilir. Eylemi, havanın sudan serbest bırakıldığı ve kapalı devreden çıkarıldığı Henry yasasına dayanmaktadır.

Isıtma sistemi yatay bir şemaya göre kuruluyorsa, burada kural olarak her ısıtma cihazı hava menfezleri ile donatılmıştır. Genel olarak, hemen hemen her ısıtma sistemi ekipmanının hava egzoz valfleri ile donatılması tavsiye edilir..

Gerçekte, ekipman aşağıdakilere tabidir:

 • sistemdeki tüm radyatörler;
 • kompansatörler, baypaslar ve benzeri cihazlar;
 • kaydediciler ve bobinler;
 • ısıtma sisteminin üst seviyesinin boruları.

Bazı devre çözümleri, Mayevsky vincinin ısıtılmış havlu raylarına yerleştirilmesini bile sağlar. Bu arada, tasarımları Mayevsky vinci için bir giriş noktası olan satılık ısıtmalı havlu askısı modelleri var..

Vinci radyatöre takma prosedürü

1. Musluk montajına başlamadan önce sistemdeki suyu boşaltmak gerekir..

2. Radyatörün üst kısmında bulunan kapağı sökün.

3. Musluğu tekrar yerine vidalayın. Valf, kurulumunun sıkılığını sağlayan standart olarak bir lastik conta ile donatılmıştır. Daha güvenilir bir sızdırmazlık için, musluk dişine FUM bant veya yağlı keten liflerinin vidalanması önerilir..

İpucu: Vananın montajı sırasında hava çıkışının hafifçe aşağıya doğru yönlendirilmesi tavsiye edilir. Bu pozisyonda havadan sonra çıkmaya başlayacak olan sistemden çıkan suyu toplamak daha uygun olacaktır..

Vinç, deliği olmayan eski bir dökme demir akü üzerine kuruluysa, aşağıdaki revizyon yapılır. Valf dişinden biraz daha küçük bir çapa sahip olan dökme demir tapaya bir delik açılır. Diş açma, dökme demir tapa içinde gerçekleştirilir. Bundan sonra havalandırma valfinin takılması ve vidalanması gerçekleştirilir..

Davanın iyiliği için tavsiye

Hava egzoz cihazlarının satın alınmasına karar vermeden önce, ısıtma devresindeki cihazların yerleşimini dikkatlice incelemeniz önerilir..

Bir anahtarla vinç kontrolü

Küçük boyutlu özel anahtarlar, yakındaki diğer nesneler tarafından tornavida kullanımının engellendiği dar alanlarda kullanım için uygundur.

Ekipmana erişim serbestlik derecesine bağlı olarak, uygun modifikasyonun Mayevsky vinçleri kurulmalıdır..

Tornavida ile çalışmanın zor olduğu yerlerde anahtar teslim modeller daha uygun, anahtarlarla çalışmanın zor olduğu yerlerde ise otomatik cihazların yerleştirilmesi mantıklıdır. Dikkatli analiz, cihaz bakımının daha verimli hale getirilmesine ve satın alma işlemlerinden tasarruf edilmesine yardımcı olacaktır..

Boru hatlarındaki hava menfezleri

Otomatik hava menfezleri, geleneksel olarak, hava kütlelerinin potansiyel birikme noktalarında boru hatlarına kurulur. Radyatörlerde, bu tür cihazlar kural olarak kullanmayın

Manuel cihazlar, örneğin otomatik hava menfezlerine kıyasla en basitleştirilmiş tasarıma sahiptir. Ancak, uygulamanın gösterdiği gibi, basitlik güvenilirliğin anahtarıdır..

Isıtma sisteminde döküm radyatörler kullanılıyorsa, böyle bir sistem için manuel musluklar otomatik makinelere göre daha güvenilirdir. Bu arada, yapının güvenilirlik derecesi büyük ölçüde havalandırmanın yapıldığı metalin (pirinç) kalitesine bağlıdır..

Polipropilen için Mayevsky

Mayevsky’nin naylon tıkaç üzerindeki vinç montajı. Polipropilen borular üzerine kurulmuş bir sistemde kurulum için özel olarak hazırlanmış yapı

Mayevsky vinçlerini plastik borular üzerine inşa edilmiş ısıtma şemalarına sokma deneyiminden de bahsedebilirsiniz. Bu malzeme oldukça güvenilir bir şekilde sabit basınç ve sıcaklık tutar, ancak su darbesine karşı zayıftır..

Bir emniyet valfi veya tam teşekküllü bir güvenlik grubu ile eşleştirilmiş bir Mayevsky vinci kurmak, bu gibi durumlarda sistemin güvenilirliğini arttırır. Ve genel olarak, basınç stabilitesinin söz konusu olduğu devreler için, stabilizatör olarak musluk kullanılması tavsiye edilir..

Enstrüman kurulum ve çalıştırma kuralları

Vanayı ısıtma radyatörlerine takma teknolojisi özellikle zor değildir, deneyimsiz bir ev ustası bile bunu üstlenebilir..

Mayevsky vinci: çalışma prensibi, cihaz, teknik özellikler

Gerekli alet ve malzemeler

Ayarlanabilir veya anahtar, FUM bant, valf, havalandırma deliği monte etmek için delikli radyatör tapası.

Bağlantı şeması

Mayevsky musluğu genellikle soğutucu kaynağının karşısındaki üst radyatör tapasına vidalanır..

İş ilerleyişi

Çalışmaya başlamadan önce, bir apartmanda akü bağlantısındaki vanaları kapatmak veya yükselticiyi kapatmak gerekir. Ardından suyu boşaltın. Pratik olarak, yüksek katlı binaların ısıtma sistemi ile ilgili çalışmalar yaz aylarında yapılır..

Ardından, radyatördeki kör tapayı bir anahtarla sökmek ve yeni bir tapayı vidalamak gerekir. Fiş üzerinde, contanın açık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir, ipliğe FUM bandının birkaç turunu sarabilirsiniz..

Mayevsky vinci: çalışma prensibi, cihaz, teknik özellikler

Ardından Mayevsky valfini vidalayın (ve ayrıca bir contanın varlığını kontrol edin).

Radyatörü veya sistemi suyla doldurun ve sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Bağlantılarda sızıntı varsa, somunu ve musluğu bir anahtarla sıkın..

Çelik tapalı dökme demir radyatörleriniz varsa, bir delik açıp dişe dokunabilirsiniz..

Kurulum ve çalıştırma

e536ab5692d7630ea064f9cf2ddac51b.jpg

Mayevsky vincinin kurulum prosedüründeki en önemli şey, doğru kurulum noktasını seçmektir. Radyatörün üst segmentinde ve aküye sıcak suyun girdiği yerin karşı tarafında bulunan bir bölüme ihtiyacınız var. Burası büyük hava birikimlerinin ortaya çıktığı yerdir..

Modern ısıtma radyatörlerinin çoğu, bir Mayevsky vinci kurmak için zaten özel bir yere sahiptir. Kurulumdan önce bir fiş ile kapatılır. Isıtma sistemindeki tüm suyu boşalttıktan sonra çıkarılmalı ve ardından musluğu uygun yere sabitleyin..

Bağlantıyı en güvenilir hale getirmek için özel kauçuk contalar kullanılmaktadır. Ek olarak, iplik FUM bant veya keten kıtık ile hafifçe kapatılmalıdır..

Eski dökme demir pillerde, kural olarak, Mayevsky’nin musluğu için yer yoktur, bu nedenle kurulum prosedürü biraz daha karmaşık olacaktır. Böyle bir radyatörün yanında büyük bir tapa var. İçinde bir delik açmak gerekir, çapı ise musluk dişinden biraz daha küçük olmalıdır..

Daha sonra bu deliğin içine özel kalıplar kullanılarak bir iplik yapılır. Sonuç olarak, Mayevsky vinci, modern radyatörlerde olduğu gibi kurulur ve kapatılır. Tüm çalışmaların yalnızca ısıtma sisteminde su yokluğunda yapıldığını unutmayın..

Radyatörden fazla havayı boşaltmak için Mayevsky musluğunun nasıl kullanılacağına geçelim. Doğal olarak, geri kalanı insan müdahalesi olmadan çalıştığı için manuel çeşitlilik hakkında konuşacağız..

 1. Hazırlık olarak, işin yapılacağı yerin altındaki zemine bir leğen veya başka bir boş kap koyun. Ayrıca bir bez hazırlayın. Havayı bıraktığınızda, su bir noktada dökülecektir, bu nedenle yere düşmesini önleyin..
 2. Isıtma sisteminizin performansı özel pompalar kullanılarak sağlanıyorsa, musluğu açmadan en az 10 dakika önce kapatılmalıdır. Bu tür pompaların çalışması sırasında havanın belirli bir noktada birikecek zamanı yoktur, bunun yerine sistem boyunca su ile birlikte taşınır, bu nedenle kanamanın anlamı olmayacaktır..
 3. Hazırlık tamamlandıktan sonra, kilitleme vidasını çok dikkatli bir şekilde sökmeniz gerekir. Bu, ya kitte bulunan özel bir anahtar yardımıyla ya da sadece bir tornavida ile yapılır. Saat yönünün tersine, yaklaşık ¼ veya ½ tur çevirmeniz gerekir. Temizliğe tekrar değinelim. Özellikle yeni bir radyatörün ilk çalıştırmasını yapıyorsanız, vidayı çok yumuşak bir şekilde döndürmeniz gerekir..
 4. Vidayı çevirmenin bir sonucu olarak, valften hava kaçmaya başlayacaktır. Bu anı belirli bir tıslama ile belirleyebilirsiniz. Musluğu hava yerine su akana kadar açık tutmanız gerekir. İlk başta, damlama aralıklı olacak, bu da sürecin henüz bitmediği anlamına geliyor. Ancak akış sürekli hale geldiğinde Mayevsky musluğunu kapatabilirsiniz..

cb6f07cf95a40e4655107bc667c88c51.jpg

İşlemden sonra piller ısınmaya başlamazsa, bu, sorunun hava varlığında olmadığı anlamına gelir. Büyük olasılıkla, ısıtma sisteminde bir tıkanıklık var. Bununla kendi başınıza başa çıkamayacaksınız, bu yüzden sıhhi tesisat ekibini aramanız gerekecek..

Gördüğünüz gibi, Mayevsky vincini kullanarak radyatörden hava alma sürecinde karmaşık bir şey yok. Ama iki sorun ortaya çıkabilir. İlk olarak, bazen havanın kaçması gereken delik tıkanır. Bu durumda, sorunu bir iğne veya ince ve keskin başka bir şeyle düzeltebilirsiniz..

İkinci olarak, pilden havayı nadiren alıyorsanız, ayar vidası bayatlayabilir. Böyle bir durumda onu tersine çevirmenin sorunlu olacağı açıktır. Bu durumda, ilgili mağazalardan satın alınabilecek özel bir yağlama spreyine ihtiyacınız olacaktır..

Bu madde vida dişlerine püskürtülmeli ve birkaç dakika beklenmelidir. Bundan sonra, sökme prosedürü ağrısız olmalıdır. Gelecekte benzer durumları önlemek için, Mayevsky’den sonra her seferinde ayar vidasına özel silikon bazlı bir gres uygulayın. Bu, ısıtma sistemindeki suya ve havaya maruz kalmaya karşı korunmasına yardımcı olacaktır..

En basit ve en ucuz Mayevsky vinci bile, uygun çalıştırma ve bakım ile uzun yıllar sadakatle hizmet edebilir. Bu nedenle, bu ekipmanı periyodik olarak temizlemeyi ve yağlamayı unutmayın. Bu durumda, piller evinizi her zaman güvenilir bir şekilde ısıtır. İyi şanlar!

Sistemde neden hava birikiyor??

Hava kilidi, ısıtma sisteminin en büyük düşmanıdır. Akülerin içindeki hava ne kadar fazlaysa, o kadar kötü ısıtırlar, çünkü hava, soğutucunun ısıtıcıyı tamamen doldurmasına izin vermez ve tam kapasitede ısınmaz. Hava girişinin nedenleri:

 • Bir yükselticinin veya pillerin onarım çalışmaları sırasında boruların basıncının düşürülmesi.

Sistemin bireysel elemanlarının sökülmesi

Sistemin bireysel elemanlarının sökülmesi

 • Soğutma sıvısı sistemden tamamen boşaltılmışsa. Bu durumda borularda hava ceplerinin bulunması kaçınılmazdır..

Radyatörden su tahliyesi

Radyatörden su tahliyesi

 • Yapının tek tek parçalarının birleşme yerlerinde hasar meydana gelirse.
 • Bir veya daha fazla ünitenin hatalı sabitlenmesiyle ifade edilen, ısıtma sisteminin zayıf montajı.

yetersiz musluk

yetersiz musluk

Borulara oksijen girmesinin başka birçok nedeni vardır, ancak bunlar çok nadirdir..

Önemli! Düzenli havalandırma sürecinde, ısıtma elemanlarının metali paslanır, çünkü oksijen malzemenin yapısını olumsuz yönde etkileyerek onu yok eder. Böyle bir sistem, radyatörlere nadiren hava girişi ile ısıtmadan çok daha az dayanacaktır..

Mayevsky vincinin değiştirilmesi

Cihaz uzun süre kullanılmadıysa, girişe “yapışabilir”, pasla kaplanabilir ve görevini etkin bir şekilde yerine getirmeyi durdurabilir..

292f198df3abb21447ad1622565935e4.jpg

Böyle bir sıkışmayı değiştirmenin zamanı geldi. Pillerin kendileri gibi

Bu, çıkış portları açık olsa bile pilin soğuk alanları ile gösterilecektir. Temizlikten sonra durum düzelmediyse, valfin değiştirilmesi gerekir. Bu nasıl olur:

 • Yapıştırılmış yapıyı radyatörün iç dişine kaydırmak için mevcut herhangi bir yağlayıcı kullanılır..

6f406db0bb91e3729c64ffc7a16db510.jpg

Birkaç damla yağ, elemanları esnek hale getirecektir.

Kullanışlı bilgi! Ürünün birkaç damlası, birkaç dakika içinde Mayevsky’nin modası geçmiş musluğunun ortaya çıkmasına izin verecektir..

 • Radyatörün veya borunun Mayevsky vincinden serbest bırakılması, yapının daha fazla kullanılmasına güven duyulursa, ayarlanabilir bir veya iki anahtar kullanılarak gerçekleştirilir..

24e11f6b3032ea835e628bf78db2ad2c.jpg

Mayevsky vincinin önlenmesi – temizlik için çıkarılması

Bu durumda valf tapasını ikinci aletle tutun, aksi takdirde sızdırmazlığını kaybeder..

 • Vana denetlenir. Bazen çalışan bir yapı elde etmek için vidayı bir iğne ile temizlemek yeterlidir..

Cihazı bir dökme demir bataryaya monte etme

Başlangıçta, dökme demir radyatörlerin eski modifikasyonu, ısıtma performansını artıran ek cihazlar için özel bir deliğin varlığı anlamına gelmez. Bu nedenle, Mayevsky vincinin dökme demir radyatörlere uyarlanması için biraz terlemeniz gerekir..

Dökme demir pil - klasik

Dökme demir pil – klasik

 1. Birlikte verilen boruları aküden tamamen ayırın. Duvar kancalarından çıkarın ve kalan suyu alt delikten tamamen boşaltın.
 2. Sıcak suyun girdiği tarafın karşı tarafını belirleyin.
 3. Şimdi, üst tapanın ortasında, çapı satın aldığınız musluğa denk gelen bir delik açmanız gerekir (delik açmayı kolaylaştırmak için minimum diş çapını satın almak daha iyidir). Giriş yaptıktan sonra, dişleri 1,5 mm aralıklarla kesmeniz gerekir..

Hava valfi için bir delik açma

Hava valfi için bir delik açma

 1. Her şey, musluğu bitmiş deliğe vidalayabilirsiniz..

Dökme demir aküye monte edilmiş bir vinç

Dökme demir aküye monte edilmiş bir vinç

Not! Merkezi ısıtma sisteminde sık sık su şokları olur, bu nedenle emniyet valfli bir valf satın alınmalıdır. Bu tür sistemlerde, çalışma prensibi ve soğutucunun kirlenmesi nedeniyle otomatik bir havalandırma deliğinin montajı pratik değildir. Tahliye deliği genellikle tıkanır. Temizlemesi oldukça basittir: bir iğne almanız ve deliği tamamen kirden arındırana kadar temizlemeniz gerekir..

Mayevsky vincinin modern sistemlere montajı

Yeni nesil radyatörler varsayılan olarak her türlü cihaz ve musluğun montajı için tasarlanmıştır. Bu nedenle vananın montajı çok daha kolaydır..

 1. Tüm suyu boşaltın.
 2. İstediğiniz deliği kapatan tapayı çıkarın. Konektör alışılmadık bir çapa sahipse, çekirdeği tamamen sökmeniz ve uygun bir tane satın almanız ve tüm elemanları birleştirmeniz gerektiği anlamına gelir..
 3. Musluğun kendisi, tahliye deliği duvardan ve yataydan 45 derece görünecek şekilde vidalanmalıdır. Bu, sıvıyı boşaltırken ihtiyaç duyulan kabı konumlandırmak için ideal konumdur..

Doğru musluk konumu

Alternatif değiştirme seçenekleri

 • Su katlama muslukları. Genellikle ısıtma sisteminin bitiş noktasına kurulurlar. Böyle bir musluk, boruları suyla doldurmaya ve boşaltmaya yarar. Isıtma otonom ise, sistemin başına böyle bir musluğu koyun, böylece hava sıkışmalarının varlığını denetlemek mümkün olur. Su kaynağı ilk musluğa bağlanır ve tüm havayı dışarı atmak için son musluktan belirli bir süre boşaltılır. Böyle bir sistem, Mayevsky vincinden ve çalışma prensibinden temel olarak farklıdır..

Hidrant

Hidrant

 • Mal sahibi herhangi bir nedenle Mayevsky vincini kurmak istemiyorsa, aşağıdaki prosedür gerçekleştirilebilir. Radyatörden çıkan üst borudaki dişleri gevşeterek. Böylece hava çıkacak ve aynı zamanda etrafındaki her şeyi püskürtecek..
 • Sistemin bir pompa kullanımını gerektirmediği durumda, su akış hızının küçük olduğu anlamına gelir. Bu durumda, oksijenin doğal olarak uzaklaştırılmasını organize etmek mümkündür. Böylece, sonunda boş bir genleşme tankı olan dikey bir dal, boru alanında akünün üst kısmına kesilir..
 • Kapalı bir su sirkülasyon sistemine sahip iyonik bir kazan kullanırken, Mayevsky musluğu uzun sürmez. Gerçek şu ki, kazandaki iyonların daha fazla hızlanması için soğutucuya bir tuzlu su çözeltisi eklenir. Hava serbest bırakıldığında, valfin içinde tuzlar birikecek ve bu da hızlı bir arızaya yol açacaktır. İyon kazanları için tuza dayanıklı özel cihazlar sağlanmıştır..

Önemli! GOST veya SNiP standartlarında yer almayan ısıtma sisteminin tasarımında yapılacak herhangi bir değişiklik, ısıtma cihazlarındaki devlet hizmetleri uzmanları ile koordine edilmelidir. Aksi takdirde sadece kendinizi değil çevrenizdeki tüm insanları tehlikeye atmış olursunuz..

Evde sel

Su muslukları

Avantajlar: Kırsal alanlar da dahil olmak üzere çiftlikte su musluklarını bulmak daha kolaydır. Isıtma sistemini doldurma sürecinde bu tür muslukların kullanılması, tekneye su sızıntısını tespit etmeyi kolaylaştırır, bu da sizi her musluğu sürekli izleme ihtiyacından kurtarır..

Dezavantaj: Bu tür musluklar aracılığıyla tüketiciler genellikle suyu ayrıştırır. Sıhhi standartlara göre kabul edilemez derecede düşük kalitede kapalı ısı besleme sistemlerinde su (evsel ihtiyaçlar için uygun değildir), soğutma sıvısının artan tüketimi durumunda kalitesi daha da düşebilir, bu da kireçli boruların hızlı büyümesine katkıda bulunur ve artan korozyon.

İplikten hava sızıyor

Biraz el becerisi ile, hava menfezi ile donatılmamış bir radyatör, üst bağlantı dişlerinden havalandırılabilir. Bununla birlikte, prosedür oldukça karmaşık ve emek yoğundur..

KM’yi modern radyatörlere takma

Şu anda üretilen tüm radyatörler özel tapalarla donatılmıştır. Bu tür radyatörlere bir Mayevsky vinci kurmak son derece basittir: sadece standart fişi sökün ve yerine KM’yi takın..

Mayevsky vinci: çalışma prensibi, cihaz, teknik özellikler

Önemli! Sol diş her zaman radyatör tapalarında kesildiğinden, Mayevsky valfini tapaya vidalama sürecinde, ikincisinin sıkılması gevşetilir. Bunu önlemek için KM’yi vidalarken fiş bir anahtarla sabitlenmelidir. Doğal olarak, buhar-hava valfini sökerken radyatör tapası sıkılır..

Mayevsky musluğu ısıtılmış havlu askısına nasıl yerleştirilir

Merkezi bir sıcak su tedarik sisteminin havalandırma açısından en savunmasız unsurlarından biri, ısıtılmış bir havlu askısıdır. Isıtılmış havlu askısından hava almanın birkaç yolu vardır, ancak en etkili ve kullanışlı olanı Mayevsky vincini kullanmaktır..

Üretici tarafından KM’yi monte etmek için özel bir delik sağlanmadıysa, buhar-hava valfini kendiniz kurabilirsiniz, bunun için ihtiyacınız olacak:

 1. ısıtılmış havlu askısına giden sıcak su beslemesini kapatın. Bu, ilgili muslukları kapatarak yapılabilir ve eğer yoksa, ev yönetim kuruluna başvurmalı ve DHW yükselticisini tamamen kapatmalısınız;
 2. pirinç tişörtü üst branşman borusuna vidalayın. Bağlantıyı kapatmak için fum bant veya sıhhi bant kullanabilirsiniz;
 3. tee’nin serbest dal borusuna bir Mayevsky vinci takın;
 4. sıcak su beslemesine devam edin ve kurulu cihazı kullanarak ısıtılmış havlu askısını havalandırın.

Önemli! Hava kilitlerinin oluşumu düzenli olarak meydana gelirse, Mayevsky mekanik valf yerine otomatik bir havalandırma deliği takılması tavsiye edilir..

Bakım gerektirmeyen alternatifler

Mayevsky’nin muslukları ve su muslukları otomatik cihazlar değildir: bir kişi onları etkinleştirmeli ve kapatılmaları gereken anı izlemelidir. Büyük ısıtma sistemlerini çalıştırırken veya havanın sürekli biriktiği cihazlarda bu tür cihazların çalışması elverişsizdir. Bu gibi durumlarda şunları uygulayın:

Radyatördeki hava birikimini ortadan kaldıran ısıtma sistemleri

Isıtma sistemlerinde, hatlardaki havayı çıkarmak için her zaman cihazlar vardır – otomatik hava menfezleri veya açık genleşme tankları. Üst radyatör tapasına yukarıdan su verilirse, bu köşeden hava kaçabilir. Ancak su hızı 0,2-0,25 m/s’yi aşarsa, dikey bir boruda (yükseltici) bile kabarcıklar yukarı akışta yüzmez ve radyatör üzerinde bir musluğun bulunması faydalı olacaktır. Ayrıca alt dağıtım (alttan yükselticilerden su temini) ile yükselticiler, merkezi hava kollektörlerine giden özel hava boruları ile üst katın radyatörlerinin arkasından devam edebilir. Bu tasarım oldukça etkilidir, ancak boruların finansal maliyetleri büyük ölçüde artar..

Su giriş valfinin montajı

Genellikle bu eleman, ısıtma sisteminin çıkışına monte edilir. Bu tür muslukların yardımıyla sistemi bir soğutucu ile doldurabilir ve tahliye edebilirsiniz. Özel bir evde, otonom bir ısıtma sisteminin varlığında, girişte aynı musluk kurulur, bu da sistemdeki buhar-hava kilitlerini algılama sürecini büyük ölçüde basitleştirir..

Sistemin ilk valf yoluyla tamamen havasının alınması için sistem bir soğutucu ile doldurulur ve son valf aracılığıyla boşaltılır. İşlem, çalışma sıvısı, ısıtma devresinde buhar-hava tapalarının tamamen yokluğunu gösterecek olan düzgün bir akışta akmaya başlayana kadar devam eder..

Gevşek radyatör kapağı

Besleme hattının karşı tarafındaki üst tapayı 0,5 – 1 tur gevşeterek radyatörden ve aynı zamanda boru hatlarından havayı boşaltmak mümkündür. Radyatördeki hava ve ondan sonra soğutucu, oluşan boşluğa akar. Bu yöntemin etkinliğine rağmen, soğutucunun duvarlara, tavanlara, halılara vb. sıçrama olasılığı yüksek olduğundan, kullanılması son derece istenmeyen bir durumdur..

Genleşme tankı kullanma

Yerçekimi ısıtma sistemleri için tipik olan soğutma sıvısının hareket hızı düşükse, doğal hava tahliyesi olasılığının sağlanması tavsiye edilir. Bunun için üst kısımda, sonunda boş bir membran tipi genleşme tankının monte edildiği dikey bir çıkış sağlanır..

Kurulum hataları

Vidayı bir buçuk tur çevirmek gerekir. Daha fazla sökerseniz, geri dönmek zor olacaktır: su basıncı karışacak, çok fazla sıvı dökülecektir..

Valf değişimi sırasında tapa, ayarlanabilir bir anahtarla yerinde tutulur. Aksi halde pilden çıkıyor..

Her aküye, kayıtlara, bir döngülü U şeklindeki kompansatörlere hava menfezleri monte edilmiştir. En yüksek noktaya monte edin.

Radyatörde bir Mayevsky musluğunun varlığı, ısıtma sisteminin verimliliğini artıracaktır. Soğutma sıvısı ile ilgili herhangi bir sorun yoksa kullanılması tavsiye edilir. Bu eleman, ısıtma sisteminin bakımını ve onarımını kolaylaştıracaktır. Cihazın sağlığını izlerseniz, temizlik yapın, uzun süre dayanır ve herhangi bir soruna neden olmaz..

Kurulum sırasında sık görülen hatalar ve sorunlar

Vidayı bir buçuk tur çevirmek gerekir. Bu oldukça yeterli. Vidayı kuvvetlice sökerseniz, basınç altında tekrar vidalamak zor olacak ve çok az su dökülmeyecek..

Vanayı, deliğin duvardan aşağıya doğru yönlendirileceği şekilde monte etmeniz önerilir – su serbest bırakıldığında duvar sıçramaz.

Hava çıkışını sökerken değiştirirken, fişi ikinci bir ayarlanabilir anahtarla tutmalısınız, aksi takdirde pilden çıkar..

Video: Pilden hava nasıl çıkarılır

|Aküden hava nasıl çıkarılır |

Video: Mayevsky vincini aküye takma

Mayevsky vincinin aküye takılması |

Uzman tavsiyesi

Su ağda oldukça sık görülür. Bu nedenle, her bir ısıtma bataryasına, reglere, menteşeli U şeklindeki genleşme derzlerine ve sistemin en yüksek noktasına havalandırma deliklerinin takılması önerilir..

Mayevsky vinci: çalışma prensibi, cihaz, teknik özellikler

Vidayı bir buçuk tur çevirmek gerekir. Bu oldukça yeterli. Vidayı kuvvetlice sökerseniz, basınç altında tekrar vidalamak zor olacak ve çok az su dökülmeyecek..

Valfi eski dökme demir pilin dökme demir tapasına takmak istiyorsanız, tapayı değiştirmek daha iyidir..

Dökme demirde bir delik açmak ve bir ipliği kesmek, özelliği nedeniyle son derece sorunludur – büyük kırılganlık.

Operasyon sırasında dikkate alınması gereken nüanslar

Kurulum doğru yapılmışsa, verimlilik ve hizmet ömrü tamamen doğru çalışmaya bağlıdır. Radyatörden hava alırken aşağıdaki nüanslar dikkate alınmalıdır:

Mayevsky vinci: çalışma prensibi, cihaz, teknik özellikler

çalışmaya başlamadan önce halıları çıkarmak, duvarları kapatmak vb. Bu önlemler, çeşitli acil durumların ortaya çıkması veya soğutucunun boşaltılmasının planlanan süreden daha uzun sürmesi durumunda gereklidir;

şantiyenin hemen yakınında ek bir güvenlik tankının bulunması arzu edilir;

uygun bir alet kullanarak, karakteristik bir tıslama görünene kadar vida başını saat yönünün tersine yumuşak bir şekilde çevirin ve ardından gevşemeyi hemen durdurun;

Çalışma sıvısı kesintisiz ve sarsıntı olmadan eşit şekilde akmaya başlar başlamaz, vida başı saat yönünde çevrilerek vana kapatılmalıdır..

Önemli! Drenaj deposunun değiştirilmesi veya KM’nin acilen kapatılması gerekebileceğinden, işlem tamamlanana kadar iş yerinden ayrılmayın..

Yukarıdakilere dayanarak, tamamen açık bir sonuç çıkarmak mümkündür: şu anda Mayevsky’nin vinci, ısıtma sistemini havalandırma sorununu çözmenin en uygun yoludur. Cihazın basit tasarımı, uzun hizmet ömrü ve uygun fiyatı, hem apartmanlarda hem de özel inşaatlarda geniş bir popülerlik kazanmasını sağlamıştır. Ayrıca, bir Mayevsky vinci kullanarak ısıtma radyatörlerinden buhar-hava tıkaçlarını çıkarma işleminin özel beceri ve araçlar gerektirmediğine de dikkat edilmelidir..

Mayevsky vinçlerinin model yelpazesi, fiyatları ve üreticileri

Şu anda, sıhhi tesisat pazarında çeşitli malzeme ve bileşenler kullanılarak hem yerli hem de ithal çok sayıda Mayevsky vinç modeli sunulmaktadır. Bunu veya bu türü satın alırken, Mayevsky vinci için metal bir anahtar da satın alabilir ve almalısınız. Anahtarlar plastik olarak da mevcuttur.

Tablo, Mayevsky vinçlerinin türleri ve fiyatları hakkında bilgi sağlar:

Ürün adı Marka Malzeme Fiyat, ovmak.
Mayevsky vinç Du 10, 15, 20 mm LLC “Promart”, Kazan krom çelik 21-51
Mayevsky vinç Ru 16 mm ve DN 10, 15, 20 mm LLC “MetPromInteks”, Moskova krom çelik 63.8
Mayevsky musluk anahtarı 5 mm, Meibes SX 11202 LLC “COMFORT.RU”, Moskova silüm on sekiz
Radyatör tapaları ve Mayevsky musluğu için anahtar LLC “MantechBryansk”, Bryansk polimer plastik 118
Manuel Mayevsky vinç, DN 15 mm LLC “Tamam Resan”, Perm krom çelik 152
Mayevsky vinç Demin Döküm Klasik Sanat, DN 15-20 mm Isı Laboratuvarı LLC, Rostov-on-Don pirinç 138
Radyatör için otomatik havalandırma PP “Termoklimat”, Yaroslavl paslanmaz çelik 259
Mayevsky vinci (otomatik) “TEKNO-GRUP”, Kirov paslanmaz çelik 230
Mayevsky vanalı küresel vana DN 15 mm (1/2 ″) LLC “TEKOM”, Krasnoyarsk krom kaplı pirinç 243
Mayevsky vinçli tişört LLC “Sibirya GOST”, Omsk krom çelik 596
Mayevsky valfli üç yollu valf (G1 / 2 – G1 / 2) LLC “AQUA-KIP”, Moskova krom çelik 245
DN 15 mm filtreli Mayevsky vinç LLC “Promarmatura”, Barnaul krom kaplı pirinç 474
Mayevsky’nin dökme demir radyatörler için otomatik vinç RR 374 tam geçiş LLC “SantehKlass”, Moskova krom çelik 700

Bir notta! Bir Mayevsky vinci satın alma ihtiyacı varsa, ısıtma sistemi elemanlarındaki vana montaj alanlarının iniş boyutlarını satın alınanların parametreleriyle koordine ettiğinizden emin olun. Tutarsızlık durumunda, ilave adaptör ve sarf malzemeleri satın alınması gerekecektir..

Sorular ve cevaplar

Mayevsky’nin vinci havaya uçtu, birkaç daireyi su bastı. Kim sorumlu olacak: dairenin sahipleri veya yönetim şirketi?

Vinç yükselticide değilse (veya bu yükselticiden sonraki ilk kapatma cihazıysa) ve onay alınmadan kurulmuşsa, Art’a göre mal sahibi bundan sorumludur. Rusya Federasyonu Medeni Kanunu’nun 210’u.

Piller üstte sıcak ve altta çok soğuksa, havayı boşaltmak için bir Mayevsky musluğu koymak mantıklı mı??

Musluk takmak yalnızca havanın alınmasına yardımcı olur. Pil yanlış bağlanmışsa (bu, üst bağlantıda olur) veya tıkalıysa, bu prosedür büyük olasılıkla yardımcı olmayacaktır..

Mayevsky’nin musluğu sızdırıyor. Nasıl düzeltilir?

Valfin sızdırmazlığından özel bir conta sorumludur ve aşınması sızıntının nedeni olabilir. Bu durumda, contayı veya tüm valfi değiştirmeniz gerekecektir. İplik alanında damlalar belirdiyse, daha sıkı oturması için musluğun bir anahtarla sıkılması gerekir. Sızıntı bir tıkanıklıktan kaynaklanıyor olabilir..

Musluğu açıyorum ama hava ve su yok. Sebebi ne?

Isıtma sistemi iyi çalışıyorsa ve içinde yeterli soğutma sıvısı varsa nedeni musluk deliğinin tıkanmasıdır. Temizlenmesi veya musluğun değiştirilmesi gerekiyor..

Mayevsky vincinin bir ısıtma sistemine montajı, çalışmasını büyük ölçüde basitleştirir ve iş verimliliğini artırır.

Kurulum işlemi karmaşık değildir ve elle kolayca yapılabilir. Ancak uygun bir valf modelinin seçimi, bazı bilgilerin uygulanmasını gerektirir, bu nedenle uzmanlara danışmak daha iyidir. Çalışma sırasında, mekanizmanın işlerliğini korumak için kurallara uymak ve periyodik olarak önleyici bakım yapmak önemlidir..

Özetleme

Tabii ki, sıvı bir soğutucuya dayalı ısıtma cihazlarının her sahibi, sistemini en iyi nasıl değiştireceğine ve bunu yapıp yapmamaya kendisi karar verme hakkına sahiptir. Ancak Mayevsky vincinin kullanılmasının öncelikle tüm kurulumun verimliliğini artıracağını ve ikinci olarak pillerin bakımını kolaylaştıracağını ve üçüncü olarak sizden çok fazla para almayacak, çünkü makaledeki tablo fark ettiğiniz gibi ürünlerin ucuzluğunu gösteriyor… Artık bir Mayevsky vincinin ne olduğunu, çalışma prensibini ve çalışma nüanslarını biliyorsunuz..