hava valfleri nelerdir?

Isıtma için hava valfi, silindirik sızdırmaz bir pirinç gövdedir. Sağlam kabuğun içinde, bir kesme tapası ile donatılmış bir tahliye vanasına bir manivela ile bağlanan içi boş bir polipropilen veya Teflon şamandıra bulunur. Cihazın arızalanması durumunda soğutma sıvısının sızmasını önlemek için fişin kapağı gereklidir..

Üç tür kurtarma cihazı vardır:

 • cihazlar sadece dikey montaj için düzdür;
 • açısal, doğrudan bir cihazı entegre etmek mümkün değilse, Mayevsky’nin vinçleri yerine dik açıyla yerleştirilebilirler;
 • akülere montaj için özel ejektörler.

Çalışma prensibi, ürün tipine göre belirlenir – manuel (Mayevsky vinçleri) ve otomatik şamandıra tipi.

Havalandırma delikleri nedir ve ne içindir?

Radyatör sistemlerinin çoğu sahibi, sıcak borularla radyatörün bazı bölümlerinin iyi ısınmadığı veya genellikle soğuk olduğu bir durumla karşı karşıya kalır, su zeminleri ile ısınmada benzer problemler ortaya çıkar. Bu fenomenin ana nedeni, borularda yükselen ve ısı taşıyıcının hareketini engelleyen havanın varlığıdır..

Büyük miktarda hava ile, boru hattındaki soğutucunun dolaşımının tamamen durmasına yol açan bir tıkaç oluşabilir – hattın havalandırılması meydana gelir.

Açık devrede, bir binanın veya çatı katının yüksek katlarında bulunan kapatılmamış bir genleşme tankına hava kabarcıkları gönderilirse ve kanama o kadar önemli değilse, o zaman kapalı bir sistemde, ısıtma sistemi için bir havalandırma deliği hayati önem taşır. devreler ve bireysel ısı değişim cihazları.

Tapalar sistemin çalışmasına engel olduğunda, biriken havayı çıkarmak için manuel veya otomatik ısıtma tahliyeleri kullanılır. En basit cihazlardan biri, ısıtma radyatörlerinin üstüne monte edilmiş geleneksel bir vanadır. Akülerden havayı boşaltmak için valfi açın ve jetin hava ile sarsıntılarda dışarı akmayı bıraktığı anı bekleyin – havasız radyatörlerde su akışı eşit olacaktır..

Özel konutların bireysel ısıtma hatlarında, geleneksel vanalar yerine, radyatörlere otomatik çalışan veya manuel olarak ayarlanan özel kilitler yerleştirilir. Onların yardımı ile, sadece gazlanmanın meydana geldiği cihazlardan hava değil, aynı zamanda gerektiğinde sudaki oksijen, metal bağlantıların hızlandırılmış korozyonuna neden olur..

Emniyet valfı

Modern kazanların çoğu modelinde, üreticiler, “anahtar rakamı” doğrudan kazan ısı eşanjörüne veya borularına bağlı emniyet valfleri olan bir güvenlik sistemi sağlar..

Isıtma sistemindeki emniyet valfinin amacı, sistemdeki basıncın izin verilen seviyenin üzerine çıkmasını önlemektir, bu da aşağıdakilere yol açabilir: boruların ve bağlantılarının tahrip olması; sızıntılar; kazan ekipmanının patlaması Bu tip vananın tasarımı basit ve iddiasızdır.

Otomatik havalandırma: ısıtma sisteminde çalışma prensibi

Cihaz, bir gövdeye bağlı yay yüklü bir kapatma diyaframını barındıran pirinç bir gövdeden oluşur. Yay esnekliği ana faktördür

Otomatik havalandırma: ısıtma sisteminde çalışma prensibi

diyaframı kilitli konumda tutar. Ayar düğmesi, yayın sıkıştırma kuvvetini ayarlar.

Diyafram üzerindeki basınç ayarlanandan daha yüksek olduğunda, yay sıkıştırılır, açılır ve yan delikten basınç serbest bırakılır. Sistemdeki basınç yayın esnekliğini yenemediğinde diyafram eski konumuna geri döner..

İpucu: 1,5 ila 3,5 bar basınç düzenlemeli bir güvenlik cihazı satın alın. Katı yakıtlı kazan ekipmanının çoğu modeli bu aralığa girer..

çek valf

Yerçekimi CO’da, soğutucunun hareket yönünü değiştirebileceği koşullar vardır. Bu, aşırı ısınma nedeniyle ısı üreticisinin ısı eşanjörüne zarar vermekle tehdit eder. Aynısı, pompalama ünitesinin baypas borusundan su kazana geri döndüğünde, soğutma sıvısının zorunlu hareketi ile yeterince karmaşık CO’lerde olabilir. Çek valfin ısıtma sistemindeki etki mekanizması oldukça basittir: soğutucuyu yalnızca bir yönde geçirerek geri hareket ederken bloke eder..

Otomatik havalandırma: ısıtma sisteminde çalışma prensibi

Kilitleme cihazının tasarımına göre sınıflandırılan bu tür bağlantı parçalarının birkaç türü vardır:

 1. disk şeklinde;
 2. top;
 3. taç yaprağı;
 4. çift ​​kabuklu.

Adından da anlaşılacağı gibi, ilk tipte, gövdeye bağlı çelik yaylı bir disk (plaka), bir kilitleme cihazı görevi görür. Bir küresel vanada, plastik bir bilye bir kepenk görevi görür. “Doğru” yönde hareket eden soğutucu, topu gövdedeki veya cihazın kapağının altındaki kanaldan iter. Su sirkülasyonu durur durmaz veya hareket yönü değişirse, top yerçekiminin etkisi altında orijinal konumunu alır ve soğutucunun hareketini engeller..

Petalda, kilitleme cihazı, doğal yerçekimi etkisi altında CO içindeki suyun yönü değiştiğinde alçalan yay yüklü bir kapaktır. Çift kabuklu eleman (kural olarak) büyük çaplı borulara monte edilir. Çalışmalarının prensibi petal olandan farklı değildir. Yapısal olarak, böyle bir armatürde, yukarıdan bir yaylı taç yaprağı yerine, iki yaylı kanat monte edilir. Bu cihazlar, sıcaklığı, basıncı düzenlemek ve CO2’nin çalışmasını stabilize etmek için tasarlanmıştır..

Dengeleme valfi

Herhangi bir CO, hidrolik ayar gerektirir, başka bir deyişle – dengeleme. Çeşitli şekillerde gerçekleştirilir: doğru seçilmiş bir boru çapı, rondelalar, farklı akış kesitleri vb..

Bu cihazın amacı, her bir branşmana, devreye ve radyatöre gerekli hacimde soğutma sıvısı ve ısı miktarının sağlanabilmesidir..

Otomatik havalandırma: ısıtma sisteminde çalışma prensibi

Vana geleneksel bir vanadır, ancak pirinç gövdesinde ölçüm ekipmanı (manometreler) veya otomatik basınç regülatörlü bir kılcal boru bağlamayı mümkün kılan iki bağlantı parçası vardır..

Isıtma sistemi için dengeleme vanasının çalışma prensibi aşağıdaki gibidir: Kesin olarak tanımlanmış bir soğutucu akış hızı elde etmek için ayar düğmesini çevirir. Bu, her bir memedeki basınç ölçülerek yapılır, ardından şemaya göre (genellikle üretici tarafından cihaza verilir), her CO devresi için gerekli su akış hızını elde etmek için ayar düğmesinin dönüş sayısı belirlenir. . 5 radyatöre kadar olan devrelere manuel dengeleme regülatörleri monte edilir. Çok sayıda ısıtma cihazı bulunan şubelerde – otomatik.

baypas valfi

Bu, sistemdeki basıncı eşitlemek için tasarlanmış başka bir CO elementidir. Isıtma sisteminin baypas valfinin çalışma prensibi, güvenlik valfine benzer, ancak bir fark vardır: güvenlik elemanı sistemden fazla soğutma sıvısını tahliye ederse, baypas valfi, ısıtmayı geçerek geri dönüş hattına geri gönderir. devre.

Otomatik havalandırma: ısıtma sisteminde çalışma prensibi

Bu cihazın tasarımı aynı zamanda güvenlik elemanları ile aynıdır: ayarlanabilir elastikiyete sahip bir yay, bronz gövdeli bir gövdeye sahip bir kapatma diyaframı. Volan, bu cihazın tetiklendiği basıncı ayarlar, membran, soğutucu geçişini açar. CO içindeki basınç stabilize olduğunda, membran orijinal yerine geri döner..

Manuel vanaların çalışmasının özellikleri

Isıtma sisteminin mekanik veya manuel hava menfezi tasarım açısından basittir ve dış dişli pirinç bir gövdeden ve vidayı konik bir uçla kaplayan 2 mm’lik bir uç delikten oluşur. Gazların tahliyesi için gövdenin yan tarafında küçültülmüş boyutta bir delik vardır. Çizimler, Mayevsky’nin vincinin basit, ancak kırılması zor, dayanıklı ve işlevsel bir cihaz olduğunu gösteriyor, bu nedenle manuel valfler popüler..

Çalışma prensibi:

 1. Sistemin çalışması sırasında valf sıkıca bükülür, delik kapalı bir koni ile kapatılır..
 2. Fişi serbest bırakmak için vidayı 2-3 tur gevşetin. Basınç, gazlara etki ederek, havanın egzoz kanalına girip çıktığı delikten kaçmaya zorlar..
 3. Hava alma işleminin sonu, soğutucu jetin gaz kabarcıkları olmadan çıkışıdır..

Sadece radyatörlere mekanik bir valf takılmıştır. Sökme yöntemiyle, manuel havalandırma, plastik / metal saplı, düz tornavida pimli veya dört taraflı uçlu bir vidayla donatılmış olabilir – bu tür cihazlar için özel bir anahtara ihtiyacınız vardır..

Boru hattındaki havanın fazla olması veya olmaması sistemin verimini olumsuz etkiler.

Boru hattında yüksek noktalarda hava toplandığında, akış alanını kısmen bloke eder. Su tüketimini azaltan sözde “hava cebi” belirir. Sonuç olarak, pompalamak için gereken enerji tüketimi artar..

Bu tür çok sayıda “hava cebi” varsa, boru hattındaki su akışı tamamen durabilir. Bu tür hava ceplerinin yer değiştirmesi ve hareketi, su akış hızında ani bir değişikliğe neden olarak su darbesine ve boru hasarına neden olabilir..

“Hava cepleri” olan yerlerde boru duvarlarının korozyonu hızlanır, ölçüm cihazları hasar görür ve kontrol vanaları kararsızdır..

Pirinç. 1 Boru, hava valfleri olmadan

Otomatik havalandırma: ısıtma sisteminde çalışma prensibi

Öte yandan, boru hattı boşaldığında, çıkan suyu değiştirmek için boru hattına atmosferik havanın girmesi gerekir. Bu yapılmazsa oluşan vakum borunun çökmesine neden olur..

Pirinç. 2 Boru, hava giriş valfi olmadan

Otomatik havalandırma: ısıtma sisteminde çalışma prensibi

Havasız boru hattı yoktur

Atmosferik hava, su ile dolduğunda boruya girer. Kaldıracak cihaz yoksa yüksek lokal noktalarda toplanır. Normal basınç ve sıcaklıkta su, %2’ye (hacim) kadar çözünmüş hava içerebilir. Su akış hızı, sıcaklık ve basınçtaki değişikliklerle, eğimlerde, boru çaplarındaki değişikliklerle, kısmen açık valflerle vb. değişebilir. Bu durumda, çözünmüş hava serbest kalarak yüksek noktalarda toplanabilir. Dalgıç pompalar çalıştırıldığında, geleneksel pompaların emme girdaplarından, hidrolik eğimin üzerindeki alanlarda (negatif basınç noktaları) gevşek bağlantılar yoluyla boruya hava girebilir. Ayrıca, bir vakum oluştuğunda hava valfleri ile boruya hava alınır..

Hava valfleri, boru hattındaki hava giriş / çıkışını düzenler

Yukarıda açıklanan sorunlardan kaçınmak için boru hattında hava valfleri kullanmak gerekir. Farklı tiplerdedirler – kinetik (anti-vakum) valf, otomatik valf, kombinasyon valfi – valf seçimi, boru hattının belirli bir bölümünün ihtiyacına göre belirlenir..

Dorot hava valfleri

Aşağıdaki tablo, her bir Dorot Hava Valfi tipinin özelliklerini özetlemektedir..

Kinetik (anti vakum) valf

Otomatik valf

kombine valf

İşlev

Düşük basınçta su ile doldurulduğunda boru hattından büyük miktarda havayı uzaklaştırır. Boş olduğunda veya geçici koşullar ve bir su darbesi meydana geldiğinde borudaki basınç atmosferik değerin altına düştüğünde boru hattına büyük miktarda hava verir..

Basınçlı bir sistemden az miktarda havayı çıkarın

Her iki işlevi de gerçekleştiren bir valf: “kinetik” ve “otomatik”"

Boru hattı üzerindeki konum

4

pompa istasyonundan sonra

Düz uzun yatay bölümlerde ve uzun eğimlerde.

Vanalar, borunun vakum altında negatif basınca karşı direnci ile belirlenen, birbirinden birkaç yüz metre (500-1000) mesafeye yerleştirilmelidir..

Düşük su hareketi hızında, her yerel küçük tepe noktasında ve inişlerde hava cepleri görünebilir. Bir hava tahliye valfi takarak bunu önlemeniz önerilir..

Yerel basınç değişiklikleri nedeniyle vananın toplanabileceği herhangi bir nokta.

Yüksek noktalar (hidrolik eğim çizgisine göre).

Yokuş aşağı eğimi artır.

Çek valflerin, izolasyon musluklarının ve su akışını engelleyen herhangi bir cihazın her iki tarafında: bir tarafta hava birikebilir ve diğer tarafta vakum olabilir.

Veri Sayfası

Çalışma basıncı 0,2 ila 16 bar

1 “, 2” BSP veya NPT diş

Gövde: GRP üst (UV dayanıklı), taban: GRP veya bronz

İç parçalar: korozyona dayanıklı, güçlendirilmiş plastikler ve sentetik kauçuk

Tam açık valf, 0,5 bar hat basıncında 700 m3/h hava akışı sağlar

Çalışma basıncı 0,2 ila 16 bar

1/2″, 3/4″, 1 “BSP veya NPT dişleri

Gövde: Üst: GRP (UV Dayanımlı), Alt: GRP veya Bronz

İç parçalar: korozyona dayanıklı, güçlendirilmiş plastikler ve sentetik kauçuk

Tam açık valf, 1 bar hat basıncında 28 m3/h hava akışı sağlar.

Çalışma basıncı 0,2 ila 16 bar

1 “, 2” BSP veya NPT diş

Gövde: Üst: GRP (UV Dayanımlı), Alt: GRP veya Bronz

İç parçalar: korozyona dayanıklı, güçlendirilmiş plastikler ve sentetik kauçuk

Tam açık valf, 0,5 bar hat basıncında 700 m3/h hava akışı sağlar

Mekanik

Manuel eşapmanın gövdesi genellikle pirinçten yapılır ve basit bir yapıya ve küçük boyutlara sahiptir. Tüm Mayevsky vincinin ana kısmı, iğne tipi bir kapatma vanasıdır. Etkinleştirmek ve havayı dışarı atmak için, cihazın modeline bağlı olarak vidayı özel bir anahtar, tornavida veya elinizle saat yönünün tersine bir tur çevirmeniz gerekir. İğne deliği açar ve içinden gazlar çıkar. Bu noktada, hafif bir tıslama sesi duyulacaktır. Tüm hava biter bitmez, soğutucu delikten akmaya başlar. Bundan sonra vidayı sonuna kadar sıkmak gerekir..

Doğal sirkülasyonlu tek borulu sistemlerde, açık tip bir genleşme tankı, havalandırma deliği rolünü oynar. Kapalı bir diyafram tankı kuruluysa, ısıtma sistemine otomatik bir havalandırma cihazı takılmalıdır..

Zorla sirkülasyonlu ağlardaki borular, ana yükselticiden diğerlerine doğru bir yükselmeye sahip olmalıdır. Otomatik hava menfezleri, ağın en yüksek noktalarına monte edilir, çünkü içlerinde gazın yanı sıra olası birikme yerlerinde (kolektörler) toplanır..

Mayevsky vinci, radyatörlere sağ üstten veya sol taraftan monte edilir. Tüm gazların çoğu, otomatik hava menfezleri aracılığıyla ısıtma şebekesinden ve mekanik cihazlar aracılığıyla yalnızca küçük bir kısmı çıkarılır..

Otomatik hava menfezini değiştirmeyi daha kolay ve hızlı hale getirmek için, bir kapatma vanasına takılması önerilir. Havayı boşaltmak için cihazı sökerken, soğutma sıvısını keser.

Kapatma valfli kombinasyon

Bir havalandırma deliği satın almadan önce, önemli bir operasyonel nüans dikkate alınmalıdır. Vana, geçiş koruyucu bağlantı ile veya onsuz bağlantı koluna monte edilebilir. Bu elemana kesme vanası denir ve devreyi kapatan bir tür kapatma engelleyici görevi görür. Yani, otomatik hava valfini çıkarmak gerekirse, kapatma bloğu olan bir sistemde bu, daldaki suyu engellemeden yapılabilir. Bu elemanın tasarımı, süzgeç bağlandığında vanasının otomatik olarak açılacağı ve aksine, cihaz çıkarıldığında branşman borusunun kapanacağı şekilde düzenlenmiştir. Bu cihaz hiçbir şekilde hava alma işlemini etkilemez ancak hava tahliye sisteminin sökülme işlemlerini kolaylaştırır. Ek olarak, ana işlevi bu olmasa da, kesme vanası bir çaptan diğerine geçerken bağlantı adaptörü olarak kullanılabilir..

Kullanım kılavuzu

Isıtma sisteminde otomatik hava tahliyesi

Otomatik havalandırma, pratik olarak iş sürecine insan katılımını gerektirmez. İhtiyaç duyulabilecek maksimum, işleyişinin doğruluğunu izlemektir. Ancak cihaz arızalıysa pildeki hava nasıl boşaltılır? Bu durumda, yan tapa yoluyla ısıtma devresinden gazların tahliyesi sürecini kontrol etmeniz gerekecektir. En basit pillerde bulunur ve radyatör panelleri daha modern mekanik valflerle donatılmıştır. Kullanıcının sadece valfi veya tapayı çevirmesi gerekir, bundan sonra biriken hava yerçekimi ile kaçacaktır..

Manuel havalandırma gerçekleştirirken dikkate alınması gereken birkaç teknik husus vardır. İlk olarak, bu noktada ısıtma kapatılmalıdır – kazan, kazan veya başka bir ısıtma kaynağı. İkinci olarak, havayı aldıktan sonra, valfi veya tapayı sıkarken valf sızdırmaz hale getirilmelidir. Bundan sonra bir sızıntı bırakmadan pilden hava nasıl alınır? Kavşakta, boşlukları koruma olasılığını ortadan kaldıracak sıhhi bir fum bandı veya başka bir conta sarılmalıdır. Aynısı, yanlış monte edildiklerinde sızıntılarla da günah işleyen otomatik hava menfezlerinin montajı ile ilgili olarak yapılır..

Isıtma sisteminde manuel hava tahliyesi

Hava plastik valfleri AKV: çeşitler, fonksiyonlar, elemanlar.

 Dökme Demir Kombinasyon Hava Valfinin Fonksiyonları ve Bileşenleri

Buhar hatlarına neden otomatik hava menfezleri kurun??

Hava menfezlerini (termostatik yoğuşma tahliyeleri) kullanmanın ana fikri, buhar hattından “hava ceplerini” çıkarmaktır, bu da sistemin ısıtma süresinde bir artışa ve ayrıca tüketici verimliliğinde bir azalmaya yol açar. Bir buhar boru hattında hava ve yoğuşmayan gazların varlığı, aynı anda birkaç şekilde tehlikelidir:

 • Sistemin genel verimliliğinde bir düşüş. Hava ile daha yavaş ısınır, bunun sonucunda gerekenden daha düşük parametreli buhar tüketiciye ulaşır. Isı transferi %50’ye kadar azaltılabilir, bu da sıcaklığı istenen değerlere yükseltmek için ek maliyetler gerekeceği anlamına gelir..

 • Havadaki oksijen güçlü bir oksitleyici ajandır. Yüksek konsantrasyonda, buhar hattının metalinde oyuk korozyonuna neden olabilir..

 • Kondensatta çözünen yoğuşmayan karbondioksit CO2, etkisi altında zamanla buhar hattının ana bileşenleri tahrip olan ve sızdırmazlığı bozulan karbonik asit oluşturur..

Otomatik hava menfezlerinin kullanılması, buhar hattından hava tahliyesi sürecini otomatikleştirmeyi mümkün kılar ve buhar kondensat sisteminin bakımına insan müdahalesini ortadan kaldırır. İlk olarak, personeli başka işler yapmak için serbest bırakacaktır. İkinci olarak, boru hattının genellikle erişilmesi zor olan en yüksek kotlarına hava menfezleri kurulur..

Otomatik havalandırma – nasıl çalışır, neden akar

Herhangi bir basınçlı kapalı döngü sistemi bir veya daha fazla hava deliğine sahip olmalıdır. Bunlardan en az biri otomatiktir, bir birikim meydana geldikçe insan müdahalesi olmadan havayı kendi kendine bırakır..

Küçük bir cihaz olmadan – otomatik havalandırma – sistem normal çalışmaz – hava oluşur.

Hava suda çözünmüş haldedir (bir soğutucuda), basınç, sıcaklık değişikliklerinde salınır, herhangi bir sistemin üst kısmında biriken kabarcıklar oluşturur..

Cihaz, şamandıralı bir gövdeye dayanmaktadır. Şamandıra, en üstte bulunan bir iğne çıkış valfine bağlanır. Gövde su ile doldurulursa, şamandıra valfi kapatır, – çıkış kapanır. Hava göründüğünde, su yer değiştirir, şamandıra sarkar, delik açılır, sırasıyla hava çıkar

Otomatik havalandırmanın tasarımı farklı olabilir, gövde çelik veya bronzdur, şamandıradan iğneye kadar olan kol mekanizması farklı olabilir. Ancak bir özellik var – her zaman kesinlikle dikey kurulum, yalnızca bu konumda cihaz çalışır.

Otomatik olmayan ısıtma sistemleri (katı yakıtlı kazan) için bir güvenlik grubuna otomatik bir havalandırma sağlanır. Otomatik kazanlarda, böyle bir cihaz her zaman içeride sağlanır..

Kural olarak, küçük bir ev sistemi için, Mayevsky’nin muslukları ile tamamlanan böyle bir hava valfi yeterlidir – havayı boşaltmak için manuel cihazlar.

Dallı sistemlerde, çeşitli yerlere otomatik hava menfezleri kurulur. Kazan cihazına ek olarak, aşağıdakiler de kurulur:

Her radyatörün sonunda manuel hava tahliye valfi bulunmalıdır. En popüler, en basit cihaz-manuel vanaydı – Mayevsky vinci.

Valf gevşetildiğinde, biriken hava serbest bırakılır. Soğutucu havayı takip edecek.

Radyatörler genellikle yatay olarak veya vanalı kenar 1 cm daha yüksek olacak şekilde kurulur. Bu, havayı güvenilir bir şekilde yakalamak ve çıkarmak için yeterlidir..

Büyük ağlarda, seri bağlı radyatörlerden birinin biraz daha eğilmesi ve açılı otomatik havalandırma ile donatılması tavsiye edilir. Böyle bir cihaz ayırıcı olarak işlev görecektir..

Hava deliğinin iğne valfinde yavaş yavaş tortular ve tuz birikintileri oluşur. Delik sıkıca kapanmayı bırakır – su sızar, – cihaz akar.

Gövdeyi sızıntı olmadan monte etmek de önemlidir, genellikle dişleri kapatmak için bir FUM bandı kullanılır ve gövdenin kendisi elle bükülür..

Otomatik bir havalandırma deliğinin kurulumunda birkaç önemli nüans vardır. Dik durmalıdır, valf açıklığı diktir, aksi takdirde çalışmayacaktır. Buna göre, hatta montajı için, karşılık gelen diş çapına sahip bir tee – 1/2 inç vidalanır..

Otomatik havalandırma – sık bakım yapan bir cihaz. Sızıntıları önlemek için demonte edilmeli ve temizlenmelidir. Ancak, soğutucuyu boşaltmak, sistemdeki basıncı azaltmak hiç gerekli değildir..

Hava menfezi gövdesine vidalanır, kola bastırılır, valf membranı sarkar ve cihaz sistemle haberleşir. Çıkarmanız gerektiğinde, vidalarını açar ve kapatma valfi deliği kapatır..

Otomatik havalandırmanın amacı ve çalışması

Isıtma sistemlerinden hava kilitlerini çıkarmak için geleneksel olarak manuel olarak çalıştırılan cihazlar kullanılır – tahliye vanaları, Mayevsky muslukları. Ayrıca, insan müdahalesi olmadan bir sıvı ısı taşıyıcı ile bir boru hattında biriken gazları serbest bırakan otomatik bir havalandırma deliği yaygın olarak kullanılmaktadır..

Isıtma sistemine bir havalandırma deliği takma

Teknik parametrelerin belirlenmesi

Isıtma sisteminin parametrelerine göre çek valfli veya doğrudan valfli bir hava deliği seçilmelidir. Temel öneme sahip olanlar:

 • soğutucu türü. Su, agresif olmayan ortamlar vb. için tasarlanmış cihazlar üretilmekte;
 • sistemdeki medyanın maksimum sıcaklığı. Çoğu modern model, 120 ° C’ye kadar olan sıcaklıklar için tasarlanmıştır;
 • maksimum ortam sıcaklığı;
 • ısıtma sistemindeki iç basınç.

Ek olarak belirlendi:

 • koşullu geçiş (ekipman çapı);
 • ekipman yüksekliği ve genişliği;
 • tip ve iplik adımı.

Havalandırmanın tüm parametreleri beraberindeki belgelerde belirtilmiştir..

Bir ısıtma sisteminde otomatik havalandırma nasıl kontrol edilir?

Otomatik havalandırma ne için??

Bu cihazın amacı kendisi için konuşur: ayrıca katılımımız olmadan otomatik modda ısıtma sisteminden havayı çıkarmak.

Kolaylık sağlamak için: önce böyle bir valfi vidalıyoruz ve zaten içine – bir havalandırma deliği; valf, vidalandığında hava deliğine basan ve böylece ısıtma sistemine erişimi açan plastik bir bayrağa sahiptir. Herhangi bir nedenle hava deliğini ayırmanız gerekiyorsa, bunu yapın, bundan sonra valf kalan “deliği” kaplayacak ve soğutucunun dışarı akmasını önleyecektir. Bu havalandırmayı tamir ettik veya yeni bir tane aldık, tekrar vidaladık – valf açıldı …

Tahliye vanası nasıl çalışır?

Çizimde gösterilen Mayevsky valfinin cihazının anlaşılması kolaydır. Pirinç gövdenin ucuna ½ ”(DN 15) veya ¾” (DN 20) dıştan dişli bağlantılı, kesiti vidayı konik uç ile örten Ø2 mm delik açılmıştır. Hava çıkışı için muhafazanın yan tarafında küçük çaplı bir delik açılmıştır..

Mayevsky valfi nasıl çalışır?

Mayevsky vidalı valfinin kesit çizimi

Not. Yeniden tasarlanan hava tahliye valfi, içinde bir branşman kanalı bulunan dönebilen bir plastik parça ile donatılmıştır. Havalandırma deliğinin konumunun plastik rondela döndürülerek ayarlanabilmesi açısından kullanışlıdır..

Mekanik “havalandırma” aşağıdaki gibi çalışır:

 1. Isıtma çalışma modunda, kapatma vidası sıkılır ve koni deliği sıkıca kapatır..
 2. Hava kilidinin serbest bırakılması gerektiğinde, vida 1-2 tur gevşetilir. Soğutucunun basıncı altında, hava 2 mm çapında bir delikten geçer, çıkış kanalına girer ve içinden dışarı doğru hareket eder..
 3. Önce delikten temiz hava çıkar, ardından su ile karıştırılır. Kanaldan yoğun bir soğutucu akışı çıktıktan sonra vida sıkılır.

Aküler için hava ayırıcılar

Sökme yöntemiyle vana çeşitleri

Mayevsky’nin manuel tahrikli hava valfi, boru hatlarından ve ısıtma radyatörlerinden gazların tahliyesi için güvenilir bir araçtır. Güvenilirliğin sırrı, tıkanabilecek, aşınabilecek veya paslanabilecek hareketli parçaların olmamasıdır. Tipik olarak valf, radyatör havalandırma deliği olarak kullanılır..

Manuel hava ısıtma valfleri, vidayı sökme yöntemine göre çeşitlere ayrılır:

 • plastik veya metal bir sap kullanarak;
 • geleneksel versiyon, düz bir tornavida için bir yuvadır;
 • özel bir anahtar kullanmak için kare başlı vida.

Mayevsky’nin vinci nedir ve nasıl çalıştığı, usta tesisatçıdan gelen videoda açıkça gösterilmektedir:

Tipler ve işaretler, popüler modeller

Birkaç tür otomatik hava menfezi vardır. Hepsi iki büyük tipe ayrılmıştır: radyatörler veya Mayevsky muslukları için otomatik ve manuel hava menfezleri.

Dişli bağlantının çapına bağlı olarak iki tiptedirler: 1/2 ve 3/4 inç. İlki, Rus markası tarafından otomatik havalandırma DN 15, ikincisi – DN 20 olarak bilinir..

Sabitleme yöntemine göre klasik düz çizgilere ve yan çizgilere ayrılırlar. İkinci tip havalandırmada, dişli bağlantı 90 derece döndürülür. Hava tahliye valfi ayrıca üstte veya yan tarafta yer alabilir. Isıtma sisteminin zor yerlerinde kurulumlarını kolaylaştırmak veya radyatörlerin yanına monte etmek için üretici tarafından çeşitli modifikasyonlar üretilir..

İç piyasada en çok iki üretici bilinmektedir: Valtec ve Danfoss. Valtec, Rusya pazarına 1/2 (DN15) montaj çapına sahip bir otomatik hava menfezi VT.502 tedarik etmektedir. Model kendini kanıtlamıştır ve özel evlerde otonom ısıtma sistemlerinin kurulumcuları arasında çok popülerdir. Maksimum 10 bar basınca ve 110°C sıcaklığa göre derecelendirilmiş nikel kaplı pirinç gövdeye sahiptir. Bu modeli şu anda satın alabileceğiniz ortalama fiyat 280 ruble.

Danfoss ikinci sırada yer alıyor. “Eagle” ve “Rüzgar” olmak üzere iki seride otomatik havalandırma menfezleri üretmektedir. Genel teknik özelliklerle, görünüş olarak sadece biraz farklıdırlar. Modeller pirinç gövde içine yerleştirilmiş olup maksimum 10 bar basınç ve 120°C sıcaklık için tasarlanmıştır. DN15 (1/2) sabitleme için standart dişe ek olarak, Danfoss ayrıca 3/8 (DN10) sabitlemeli otomatik hava menfezleri de üretir. Bu cihazların fiyatları da 300 ruble içinde..

Cihazı kullanmanın artıları

Suya veya ısıtmaya hava tipi bir vana takmadan önce, tüm modellerin ana avantajlarını anlamanız gerekir. Ürünleri kullanmanın ana avantajı, sistem arızasının zamanında önlenmesi olacaktır, çünkü tasarım, havanın boru hattının normal işleyişini bozmasına izin vermeyecektir. Diğer bir avantaj, kanalizasyon borusundan kokuların önlenmesidir, ancak bu aynı zamanda dairede normal besleme havalandırmasının organizasyonunu da gerektirir..

Otomatik havalandırma: ısıtma sisteminde çalışma prensibi

Havalandırıcının montajı, sonraki olası onarımlardan tasarruf etmenizi sağlar ve havalandırma yükselticisini sokağa çıkarmamanızı sağlar. Bu tür vanaları ısıtma sistemi ve sıhhi tesisat üzerinde kullanabilirsiniz. Cihaz, tüm sistemlerin kararlı ve kesintisiz çalışmasını sağlar.

Sistemi havalandırmanın nedenleri

Isıtma devresindeki hava, sistemin işlevini ve dayanıklılığını olumsuz etkiler. Oksijen çelikle reaksiyona girerek korozyona neden olur. Hava kilitleri, soğutucunun normal hareketine müdahale eder, radyatörlerin üst kısmının veya tüm ısıtma cihazlarının ısınmasını engeller. Soğutma sıvısında hava kabarcıklarının bulunması, sirkülasyon pompalarının hareketli parçalarının erken aşınmasına yol açar..

Bir ısıtma sisteminde otomatik havalandırma nasıl kontrol edilir?

Hava kilitlerinin oluşmasının birkaç nedeni vardır:

 • Çözünmüş havayı çıkarmak için özel bir işleme tabi tutulmamış bir ısı taşıyıcı olarak bir su tedarik sisteminden gelen suyun kullanılması. Gazlar ısıtıldığında sıvı ortamı terk eder ve boru hattının ve pillerin üst noktalarında birikir..
 • Sistemin bir soğutucu ile aşırı hızlı doldurulması veya düşük olmayan bir noktadan beslenmesi. Böyle bir durumda, sıvının monte edilen sistemin tüm köşelerinden havayı boşaltmak için zamanı yoktur..
 • Montaj hataları veya elemanların hasar görmesi nedeniyle sistem tarafından sızdırmazlık kaybı.
 • Oksijen moleküllerinin soğutucuya girmesini önleyen bariyer kaplaması olmayan polimer boruların kullanılması.
 • Projenin geliştirilmesindeki veya sistemin düzenlenmesindeki hatalar (yanlış seçilmiş boru eğim açısı vb.).
 • Devre elemanlarının sökülmesini gerektiren onarımlar sırasında sisteme hava girişi.

Tapadan hava tahliyesi

Isıtma cihazlarında musluk yoksa, bir evin ısıtma sisteminde hava kilidi gibi bir sorun daha karmaşık hale gelir. Fişlerden birini açmanız gerekecek.

Isıtma sistemindeki hava valflerinin çalışması

Bu amaçlar için büyük bir ayarlanabilir anahtar hazırlanmalıdır. Fişin altına bir kap yerleştirin. Ardından, anahtar fişi yakalar ve çok dikkatli bir şekilde çevirir. Fişi tamamen sökmek kabul edilemez, çünkü ısıtma sisteminde yüksek basınç olabilir, soğutma sıvısı doğrudan odaya yüksek basınçla girecek ve bu durumla başa çıkmak sorunlu olacaktır.

Bu nedenle fiş çok dikkatli bir şekilde çevrilmelidir. Öncelikle odadaki tüm mevcut ekipmanların kapatılması, pencere ve kapı açıklıklarının sıkıca kapatılması tavsiye edilir. Fişi çevirme sürecinde, dinlemelisiniz

Hafif bir tıslama belirirse, fişi daha fazla çevirmeyin. Bu noktada durup anahtarı bir kenara bırakmanız gerekiyor. Şimdi ısıtıcıdan gelen fazla havanın kademeli olarak çıkmasını beklemeli, ancak sistemden tamamen ayrılmalısınız. Isıtma sistemindeki tapanın çıktığını belirlemek çok basittir – tapanın altından sıvı sızmaya başlayacaktır. Ardından, büyük bir ayarlanabilir anahtar kullanarak, fişi orijinal konumuna düzgün ve dikkatli bir şekilde döndürmek gerekir..

Popüler üreticilerin gözden geçirilmesi

Odanın ısıtma sistemi için tasarlanan ekipmanın hizmet ömrü ve güvenilirliği çoğu durumda üretici tarafından belirlenir. En popüler olanlar:

Flamco şirketi (Hollanda). Flexvent marka hava menfezleri düşük veya orta kapasitede üretilir ve esas olarak ev tipi kalorifer radyatörlerine yöneliktir;

Bir ısıtma sisteminde otomatik havalandırma nasıl kontrol edilir?

Hollanda’da yapılan ekipman

 • ADCA (Portekiz). Şirket, yüksek güç ve kapasite ile karakterize edilen endüstriyel ısıtma ağları için ekipman üretiminde uzmanlaşmıştır;
 • Valtec (İtalya). Üretici, çeşitli ısıtma sistemleri için farklı ekipman türleri üretmektedir. Aşınmaya karşı direnç, yüksek düzeyde sızdırmazlık ve uzun bir kullanım süresi (10 yıldan fazla) ve kabul edilebilir bir maliyet ile karakterizedir;

İtalyan bir üreticiden ısıtma ekipmanı

 • Danfoss (Danimarka). Danfoss Airvent serisi havalandırma kanalları pirinçten yapılmıştır. Başlıca avantajları uzun bir kullanım süresi (10 yıldan itibaren), yüksek kalite ve geniş bir ürün yelpazesidir. Eksiklikler arasında, analoglardan 1,5 – 2 kat daha yüksek olan ürünlerin maliyeti seçilebilir;
 • Itap (İtalya). Ekipman, kabul edilebilir bir maliyet ve uzun bir çalışma süresi ile ayırt edilir..
 • Navien (Kore). Navien şirketinin ürünleri, Japonya’da üretilen yedek parçaların kullanılmasıyla elde edilen düşük maliyet ve kalite nedeniyle popülerdir..

Otomatik modda çalışan cihaz, çalışma prensibi ve havalandırma çeşitleri videoda sunulmaktadır..

Bir ısıtma sistemine kurulum

Isıtma sistemi boyunca hareket eden küçük hava kabarcıkları, ısıtma sistemi boyunca yükselen daha büyük kabarcıklar halinde toplanır. Bu nedenle ısıtma sisteminin en yüksek noktalarına otomatik hava menfezlerinin kurulması tavsiye edilir. Bu cihazlarla donatılmış kazanlar, kollektörler, radyatörler ve diğer U şeklindeki bölümler, hava sıkışmalarının oluşumuna en duyarlı olanlardır. Radyatörler için otomatik veya manuel hava menfezleri konutlara kurulur ve ısıtma kazanları, ısıtma kazanları için özel güvenlik grupları tarafından korunur..

Onarım veya değiştirme için hava menfezini sökerken soğutma suyunun ısıtma sisteminden boşalmasını önlemek için önüne bir kesme vanası takılmıştır. İçinde plastik makara bulunan pirinç bir gövdeden oluşur. Havalandırma deliği vidalandığında kapatma valfi açıktır. Söküldüğünde, vana otomatik olarak kapanır ve ısıtma sistemini izole eder..

Otomatik havalandırma, ısıtma sisteminin son derece önemli bir unsurudur. Küçük boyutuna ve basit tasarımına rağmen, sistemi havanın yıkıcı etkilerinden güvenilir bir şekilde korur. Bu ucuz cihazın doğru seçimi ve kurulumu, evinizdeki pahalı ısıtma sistemi bileşenlerinin onarımında size önemli ölçüde tasarruf sağlayacaktır..

Mayevsky vinç

Tabii ki, Mayevsky’nin vinci otomatik hava menfezlerine ait değil, bu yüzden görünüşe göre makalenin konusu değil. Ancak bu konuda boyanacak pek bir şey yok ve hala bir havalandırma deliği olduğu için burada bununla ilgili birkaç söz var..

Başlangıçta (ısıtma kurarken) bir Mayevsky vinci kurmayı planlıyorsak, radyatör, vincin “baktığı” kısım (1 … 2 cm daha yüksek) olacak şekilde monte edilmelidir..

Mayevsky vinci nasıl çalışır, nasıl kurulur

Manuel bir havalandırma deliğinin (Mayevsky valfi) tasarımında, gövdede ince bir deliği kilitleyen bir iğne vidası ayırt edilebilir. Yan deliğe hava verilir, bu da istenilen yöne döndürülebildiği ve sıvıyı toplamak için bir kap değiştirilebildiği için uygundur..

Gövde ½ “veya ¾” dişli standart çaplara sahiptir, bu nedenle sistemin herhangi bir standart bağlantısına radyatör tapalarına vidalanır..

Mayevsky vinç şeması

 • Sökmek için bir tornavida veya anahtar kullanmamak için saplı bir Mayevsky vinci seçmek daha iyidir. Ancak küçük çocuklar varsa, sıcak sıvının çocuğun yaralanmasını önlemek için kulplar çıkarılmalıdır..

Mayevsky vinci, istisnasız tüm radyatörlerin üst köşelerine ve ayrıca sistemin yüksek noktalarına U şeklinde geçişlerde kurulmalıdır. Ancak yüksek yerlerde en iyi sonucu elde etmek için, ayrıca havanın birikebileceği bir hava karteri kurmanız gerekir. Basitçe bir tişört takmak ve üst çıkışa bir hava menfezi vidalamak her zaman etkili değildir..

saplı geleneksel Mayevsky vinç

Hava ayırıcı

Isıtma sistemindeki hava valflerinin çalışması

Bu cihaz metal bir kasa, bir hava çıkışı, bir tahliye musluğu ve ağlı bir borudan oluşur. Geleneksel hava menfezlerinin aksine, ayırıcının kendisi sudan hava çeker. Ağın içinden geçen soğutucu, hava kabarcıklarının oluşması nedeniyle girdap yapar. Sonuç olarak, yukarı çıkarlar ve gazlar havalandırma deliğinden çıkarılır. Ayırıcı havaya ek olarak kum, pas ve diğer yabancı maddeleri de ayırır. Kasanın altında dışarıda bulunan bir tahliye vanasından çamuru çıkarın.

Havalandırma deliklerinin sisteme yerleştirilmesi

Otomatik bir havalandırma deliği takılması önerilir:

 • katı yakıtlı bir kazandan çıkışta en yüksek teslimat noktasında bir güvenlik grubunun parçası olarak;
 • depolama ve dağıtım armatürlerinin en üst noktalarında – tampon tankları, hidrolik oklar, yerden ısıtma dahil toplayıcılar;
 • yükselticilerin en yüksek noktalarında;
 • ayırıcılar-hava menfezlerinde;

Otomatik bir kazanın parçası olarak, her zaman bulunur, bu nedenle kazanın yanında ek bir tane gerekli değildir..

Her radyatöre, U şeklindeki musluklara ve sistemin kotlarına manuel hava menfezleri takılmalıdır. Dikey yükselticilerde otomatik olanları değiştirebilir.

havalandırmanın kurulduğu yer

Otomatik Havalandırma Sorunlarını Çözme

Otomatik cihazlardaki düşük kaliteli soğutma sıvısı nedeniyle iğne zamanla koklar, daha doğrusu üzerine tuzlar çöker. Sonuç olarak, hava çıkışını tamamen kapatamaz. Sonuç, soğutucunun içinden akmaya başlamasıdır. Bu sorunu çözmek için havalandırma deliğini çıkarmak, kapağı açmak ve iğneyi ve külbütör mekanizmasını tüm kirliliklerden temizlemek gerekir. Ardından yeniden birleştirin ve yeniden yükleyin.

Diğer bir yaygın arıza, muhafaza kapağında bulunan sızdırmazlık sakızının çatlamasıdır. Halka kırılır kırılmaz, soğutma sıvısı kapağın altından dışarı akmaya başlar. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ya O-ring’i değiştirmek ya da bunun yerine FUM bandını dişe sarmak gerekir..

Mekanik havalandırmanın maliyeti 40 ruble’den başlıyor. Otomatik cihazlar için üreticiye, bağlantı çapına ve yapıldığı malzemeye bağlıdır. Pirinç hava menfezleri en iyi seçenek olarak kabul edilir, çünkü çelik olanlar korozyona karşı hassastır. Pirinç cihazların fiyatı 400 ruble’den başlıyor.

Isıtma sisteminin hava ve su ile yıkanması ve basınç testi

Isıtma sisteminin basınç testi, ısıtma devresindeki zayıf noktaları belirlemenizi sağlayan bir dizi önlemdir. Böyle bir prosedür, ısıtma mevsimi başlamadan önce ve gerektiğinde diğer durumlarda gerçekleştirilmelidir. Isıtma sistemi hava ve su ile basınçlandırılır. Bu tür testler olası arızaların erken tespit edilmesini sağlar ve sızıntı riskini önemli ölçüde azaltır..

Sıkma gerektiğinde?

Bir dairenin veya özel evin ısıtma yapısının işleyişi sürecinde, boru hattı, radyatörler, kapatma vanaları ve diğer devre elemanları yavaş yavaş kullanılamaz hale gelir..

Aşağıdaki durumlarda, çalışabilirliğini kontrol etmek için ısıtma sisteminin programlı veya programsız yıkama ve basınç testi gerçekleşebilir:

 1. Konturu monte ettikten hemen sonra.
 2. Ekipman bakımından sonra.
 3. Bireysel bir ısıtma noktasının yeniden yapılandırılmasından sonra.
 4. Onarımdan sonra, valflerin değiştirilmesi ve kabızlık.
 5. Çeşitli inşaat işlerinin tamamlanmasından sonra.
 6. Isıtma ekipmanını çalıştırmadan önce.
 7. Isıtma sezonunun başında.

Testlerden sonra devrenin bazı elemanları değiştirilir veya gerekirse onarılır, bunun sonucunda ısıtma sisteminin hizmet ömrü uzar..

Sistem nasıl test edilir?

Isıtma sistemi, bir pnömatik veya hidrolik pompa ünitesi olan özel ekipman kullanılarak yıkanır ve basınç testi yapılır. Kullanılan cihazın seçimi, testin su veya hava ile test edilip edilmediğine bağlıdır..

Sızdırmazlık kontrolü, devreye yüksek basınçlı su veya hava enjekte edilerek yapılır. Bireysel haneler için, basınç kural olarak yaklaşık 2 atm’ye ulaşır..

Gazlar nereden geliyor??

Isıtma sisteminde çeşitli nedenlerle hava ve gaz görünebilir:

 • Kötü su kalitesi;
 • Su yüksek asitliğe sahiptir ve radyatörlerin malzemesi ile reaksiyona girer;
 • Uzun süreli çalışma nedeniyle soğutma sıvısı parçalanmaya başladı;
 • Yanlış seçilmiş veya kalitesiz ısı taşıyıcı.

Merkezi ısıtma sistemi, içinde çok miktarda hava veya diğer gazın çözüldüğü suyu alabilir. Radyatörlerden geçerken öne çıkmaya başlar ve bir hava kilidi belirir. Havadarlık hem ısıtma radyatöründe hem de sistemin üstünde oluşabilir..

Su asidik ise alüminyum radyatörlerle reaksiyona girebilir. Bu durumda radyatör bölümlerinin üst kısmında biriken gazlar açığa çıkar. Bu nedenle, ısıyı verimli bir şekilde yaymaz..

Otomatik hava menfezlerinin bakımı, neden akıyorlar?

Otomatik hava tahliyesi sürekli çalışır. Su ve havanın dönüşümlü olarak bulunduğu iğneli valfte, su kuruduğunda önemli miktarda tuz birikintileri oluşur. Tuzlar, valf yuvasındaki sızdırmazlığı bozar. Sonuç olarak, havadan sonra soğutucu da sızar, valf sızdırır, hava çıkışından damla damla su serbest bırakılır..

 • Otomatik havalandırmanın sızıntısı nasıl giderilir – tüm yapılarda kolayca sökülebilen üst kapağı çıkarın, ayarlanabilir bir anahtarı dikkatli bir şekilde kullanmak mümkündür. Ardından iğneli valfin tüm parçalarını sökün ve temizleyin. Tahta bir çubukla (yumuşak alet!) Mekanik temizleme veya tortuyu çıkarmak için konsantre sitrik asit veya diğer kimyasallara batırmak genellikle yardımcı olur..

DHW çıkmaz devresi

Geçen yüzyılın yaklaşık 70’lerine kadar, yapım aşamasında olan tüm evlerde sıcak su temini (DHW) sistemleri aynı şekilde organize edildi..

Çıkmaz sıcak su dağıtımı

Ancak, bu düzenin iki önemli dezavantajı vardır:

 1. Sıcak su musluğunu açan ev sahibi, birkaç dakika ısınmasını beklemek zorundadır. Beklemesi özellikle geceleri ve sabahları, su alımının olmadığı durumlarda yükselticilerin ve sıcak su dökülenlerin soğuduğu zamanlarda uzundur. Bu sadece uygunsuz olmakla kalmaz, aynı zamanda makul olmayan bir şekilde yüksek su tüketimine de katkıda bulunur;

Lütfen dikkat: Sıcak su tüketimini mekanik bir su sayacına kaydederken, içinden geçen tüm hacim için ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Aslında, bu hacmin önemli bir kısmı mevcut işletme standartlarının gereksinimlerini karşılamamaktadır: DHW sıcaklığı +50 – + 75 ° С aralığında olmalıdır..

Fotoğraftaki mekanik sayaç, sıcaklığından bağımsız olarak DHW boru hattından su akışını kaydeder.

Fotoğraftaki mekanik sayaç, sıcaklığından bağımsız olarak DHW boru hattından su akışını kaydeder.

 1. Apartman binalarındaki banyoların ve birleşik tuvaletlerin ısıtılması, sıcak su besleme sistemiyle çalışan ısıtmalı bir havlu askısı ile sağlanmaktadır. Çıkmaz bir sistemde su çıkarma olmadığında soğuyacağı açıktır. Bir dairenin sahibi için bu, banyoda nem ve soğukluk anlamına gelir ve uzun vadede – duvarlarda mantar hasarı olasılığı daha yüksektir..

Isıtılmış havlu askısı, sıcak su kaynağındaki bir boşluğa monte edilmiştir ve yalnızca su çekerken ısınır.

Isıtılmış havlu askısı, sıcak su kaynağındaki bir boşluğa monte edilmiştir ve yalnızca su çekerken ısınır.

sirkülasyon devresi

70’lerin sonlarında – 80’lerin başlarında, yeni binalarda sıcak su temini yavaş yavaş dolaşıma girmeye başladı..

Nasıl uygulanır:

 • Evin bodrum katına veya alt katına iki sıcak su pınarı döşenir;
 • Her dolumun asansör ünitesine bağımsız bir bağlantısı vardır;
 • Sıcak su yükselticileri, her iki dağıtım sistemine dönüşümlü olarak bağlanır ve üst kattaki veya çatı katındaki jumperlarla bağlanır. Sirkülasyon köprüleriyle birbirine bağlanan gruplar 2 ila 7 yükseltici arasında birleştirilebilir.

Bodrumda iki adet sıcak su besleme hattı bulunmaktadır.

Bodrumda iki adet sıcak su besleme hattı bulunmaktadır.

Lütfen dikkat: Çatı arasına jumper takmak soğuk iklimlerde son derece akıllıca değildir. Yazar, Uzak Doğu’da bununla karşılaştı: soğuk çatı katı odasındaki sıcaklık -20 – -30 derece olduğunda, sıcak su besleme sistemindeki dolaşımın durması (örneğin, sıcak suyun acil olarak kapatılması sırasında) suya neden olur. lentoda bir saat dondurmak için.

Suyun yükselticiler ve dipler arasında sürekli dolaşabilmesi için aralarında bir basınç farkı oluşturulmalıdır. Asansör ünitesinde ve ayrıca ondan beslenen ısıtma devresinde, ısıtma ana hattının besleme ve dönüş boru hatları arasındaki basınç farkı ile sirkülasyon sağlanır. Sıcak su beslemesini açmanın bariz yolu, besleme ve dönüş bağlantıları arasındadır..

Ancak bu durumda bizi hoş olmayan bir sürpriz bekliyor: boru hatları arasındaki baypas, su jetli asansördeki düşüşü önemli ölçüde azaltacak ve ısıtmanın çalışmasını önleyecektir..

Su jeti asansörünün görünümü ve çalışma prensibi

Su jeti asansörünün görünümü ve çalışma prensibi

Sorun basit ve zarif bir şekilde çözüldü:

 • DHW, asansöre verilen beslemeyi iki noktada keser. Bağlantıların her biri, kapatma vanaları ile sağlanır;
 • Flanş, delikler arasında bir tespit rondelası ile donatılmıştır. Bu, merkezde meme çapından 1 mm daha büyük bir deliğin delindiği bir çelik gözleme adıdır. Asansörün normal çalışması ve besleme hattı boyunca suyun buna bağlı hareketi sırasında, böyle bir yıkayıcı, yaklaşık 1 metrelik su sütununun (0.1 atmosfer) ekleri arasında bir fark yaratır;
 • Dönüş boru hattında, tam olarak aynı iki bağlantı, aynı tespit rondelası ile monte edilir.

DHW sirkülasyonu ve dönüş boru hattına iki bağlantı ile en basit asansör ünitesi

DHW sirkülasyonu ve dönüş boru hattına iki bağlantı ile en basit asansör ünitesi

DHW sirkülasyon bağlantılarına sahip asansörün üç çalışma modu vardır:

 1. Sıcak su, beslemeden beslemeye dolaşır. Bu şema ilkbahar ve sonbaharda, ısıtma ana hattının düz bir hattında nispeten düşük (80 dereceye kadar) soğutma sıvısı sıcaklığında kullanılır;
 2. Dönüşten dönüşe. Bu modda, gidiş suyu sıcaklığı 80 ° C’yi aştığında DHW kışa geçer;
 3. Tedarikten iadeye. Bu nedenle, sirkülasyonlu sıcak su besleme sistemine, ısıtma kapatıldığında yaz aylarında güç verilir ve ısıtma ana hatları arasındaki fark minimum veya yoktur..

Özel ev

Cevap oldukça açık. Sıcak su sisteminiz devridaim kullanıyorsa ve tepesinde havanın kaçabileceği tesisat armatürleri yoksa bir havalandırma deliği gereklidir..

Not: Düşük devre yüksekliğiyle birleştirilmiş yüksek basınçlı bir sirkülasyon pompasının varlığı, sirkülasyonu durdurmaktan korkmayacağınız anlamına gelir. Ancak, DHW sistemindeki hava genellikle rahatsız edici hidrolik gürültünün nedenidir..

DHW devresinin üst kısmında musluk noktaları varsa, hava menfezleri olmadan yapabilir.

DHW devresinin tepesinde musluk noktaları varsa, havalandırma delikleri olmadan yapabilir.

Isıtma sistemindeki hava tehdidi nedir?

Muhtemelen herkes, ısıtmanın açık olduğu ve bazı radyatörlerin veya bütün bir grubun kötü bir şekilde ısındığı veya hatta üşüdüğü gerçeğiyle bir kereden fazla karşılaştı. Bunun nedeni ısıtma sistemindeki havadır. Genellikle en yüksek noktada birikir ve soğutucuyu bu yerden uzaklaştırır. Yeterli miktarda birikirse, soğutucunun dolaşımı tamamen durabilir. Sonra ısıtma sisteminde bir hava kilidi oluştuğunu söylüyorlar. Bu durumda profesyoneller, sistemin havadan geldiğini söylüyor..

Normal ısıtma çalışmasına devam etmek için biriken havanın çıkarılması gerekir. Bunun için iki seçenek var. Birincisi, bölgesel ısıtma sistemlerinde daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Şubedeki ekstrem radyatörlere vinçler takılır. Bunlara dren denir. Bu geleneksel bir vanadır. Sistemi bir soğutucu ile doldurduktan sonra açılır, hava kabarcığı olmayan eşit bir su akışı akana kadar açık tutulur (daha sonra su sarsıntılara dökülür). Çok katlı binalardan bahsedersek, sistemin başlatılması sırasında önce yükselticilerdeki hava çıkışları açılmalı ve kalıntılar zaten dairelere çıkarılabilir..

Kalorifer radyatöründeki hava, soğutma sıvısının normal dolaşımına müdahale eder. Bu, pilin zayıf ısınmasına neden olur.

Özel sistemlerde veya apartmanlardaki radyatörler değiştirildikten sonra, normal musluklar değil, havayı tahliye etmek için özel hava valfleri takılır. Manuel ve otomatiktirler. Her radyatörde (tercihen) üst serbest manifolda ve/veya sistemin en yüksek noktasına yerleştirilirler..

Isıtma sistemindeki havayı başka neler tehdit ediyor? Isıtma sisteminin bileşenlerinin daha hızlı tahrip olmasına katkıda bulunur. Günümüzde polimerler giderek daha fazla kullanılmasına rağmen, metal parçalar hala bol miktarda bulunmaktadır. Oksijenin varlığı oksidasyonun aktivasyonunu destekler (demirli metal pasları).

Radyatördeki hava kilidi neden tehlikelidir?

Aküde bir havalandırma deliği belirirse, bundan iyi bir şey çıkmaz. Fazla hava, sistemin normal çalışmasına bir engeldir. Radyatör duvarlarında da korozyona neden olabilir..

Devreye bir sirkülasyon pompası takılıysa. bir hava kilidi çalışmasını bozabilir. Sistem doğru çalıştığında pompa ünitesinin şaftındaki kovanlı yataklar sürekli olarak suyun içindedir. Ve bir hava kaynağının varlığında, kayar halkaları olumsuz yönde etkileyen ve mile zarar verebilecek “kuru sürtünme” etkisi meydana gelir.

Bu nedenle, ev ısıtma sisteminden havanın nasıl atılacağını bilmek önemlidir. Zamanında alınan önlemler, ısıtma şebekesinin zarar görmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Isıtma sistemlerinde hava menfezlerinin kullanımı

Bazen en pahalı ve modern ısıtma sistemi bile arızalanmaya başlar. Kış geldi, kombi açıldı ama radyatörler ısınmıyor..

Borularda hava biriktiği ve soğutucunun serbest dolaşımını önleyen tapaların oluştuğu ortaya çıktı. Devre tasarlanırken, içinde gazların borulardan çıkarılmasını kolaylaştıran hava menfezleri sağlanmışsa sorun basitçe çözülür..

Isıtma sistemleri için hava menfezleri – çalışma prensibi

Devredeki havayı boşaltmak için belirli bir miktarda sıvıyı boşaltan geleneksel bir valf kullanabilirsiniz. Ortak binalarda, devredeki su hacmindeki bir azalma olumsuz sonuçlara neden olmazsa ve kamu hizmetleri tarafından doldurulursa, o zaman bireysel evlerde boşaltılan ısı taşıyıcının bağımsız olarak yenilenmesi gerekecektir..

Kapalı bir sistem için soğutma suyu eklemek oldukça büyük bir sorundur – manuel veya elektrikli bir pompa bağlamanız gerekecek ve hatta zehirli etilen glikol antifriz varsa, gerekli güvenlik önlemleri ile çalışmak çok fazla zaman alacaktır. zaman.

Özel havalandırma cihazları ile geleneksel valf kilitleri arasındaki temel fark, çıkışın küçük çapı, 90 derecelik bir açıyla konumu ve dişli bir vida ile çıkış kanalı kesitinin düzgün ayarlanması olasılığıdır..

Olarak Şekil l’de görülebilir. Şekil 2’de vida, konik bir şekle ve benzer bir yuvaya sahiptir, bu nedenle kapalı durumda, girişi güvenilir ve hava geçirmez bir şekilde kapatır. Havayı serbest bırakmak için, vida başı bir veya iki tur döndürülerek küçük çaplı tahliye çıkışını açar ve havadaki termal taşıyıcı, kabarcıklarla birlikte musluktan küçük miktarlarda akmaya başlarken, hava kilidi açılır. daha yoğun bir şekilde serbest bırakıldı..

Bir hava deliği kullanmanın avantajı, vida döndürüldüğünde, her şeyden önce, karakteristik bir tıslama sesiyle, hava akışının dışarı çıkması ve daha sonra havadar soğutucunun dışarı akmasıdır, bu da küçük bir miktarı eklenemez. sistem.

Otomatik havalandırmanın çalışma prensibi

Havalandırma deliğinin cihazı ve çalışma prensibi

Çeşitli koşullar nedeniyle, sıcak su ısıtma sistemlerinde, soğutucunun normal dolaşımını engelleyen bir hava kilidi görünebilir. Sonuç olarak, radyatörün bir parçasının veya aynı kol veya yükseltici üzerinde bulunan birkaç pilin soğuması gözlemlenir. Ortaya çıkan havanın sistemden kendi kendine çıkabilmesi için belirli noktalarda otomatik modda çalışan bir hava menfezi montajı için sağlanır..

ısıtma sistemi parçaları

Cihaz, altta bir bağlantı borusu bulunan sızdırmaz bir metal kasadır. Gövdenin içine, kapağın en üstünde deliği açılan bir iğneli valfe bir çubuk ile bağlanan polimer malzemeden yapılmış bir şamandıra yerleştirilir. Havalandırma cihazının detayı şemada gösterilmiştir:

havalandırma tasarımı

Hava ayırıcının normal durumu, gövde soğutma sıvısı ile doldurulduğunda, şamandıra maksimum üst konuma kaldırıldığında ve iğneli valf kapatıldığında gerçekleşir. Zamanla, ağdan gelen hava, cihaz odasına küçük parçalar halinde girer ve suyun yerini alır..

otomatik hava ayırıcı

Şamandıra kademeli olarak alçalır ve kritik bir noktada atmosferle iletişim halinde olan valfi itme yoluyla açmaya başlar. Bu nedenle, su basıncı altında haznede biriken tüm hava hızla açık delikten dışarı çıkar. Bu, şekilde gösterilen otomatik havalandırmanın çalışma prensibidir:

havalandırma işlemi

Tüm hava dışarı çıktıktan sonra, su haznedeki yerini alır ve şamandırayı orijinal konumuna yükseltir. Valf kapanır ve havalandırma deliği bekleme moduna geçer. Ayrıca, otomatik bir şamandıralı hava menfezi, sistemin veya bölümünün tahliyesi sırasında çok önemli bir rol oynar. Bölmedeki soğutma sıvısı seviyesi düştüğünde, kol valfi açacağından, sisteme hava girmesine izin verecek ve böylece boşalmasını hızlandıracaktır..

Özellikler

Isıtma sistemlerinden havanın alınması için manuel ve otomatik hava valfleri gövdelerinin üretimi için ana malzeme nikel ile pirinç kaplıdır (bronz çok daha az kullanılır), havalandırma delikleri aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Kurulum – düz bir bölümde ısıtma devrelerinin en yüksek noktalarında.
 • Çalışma ortamının izin verilen sıcaklığı – 100 ila 120 ° С arası.
 • Maksimum basınç 10 bar (atmosfer).
 • Çıkış nozullarının bağlantı çapı 1/2 “, 3/4” (en yaygın boyutlar, Dy 15 ve Dy 20 metrik düzende belirtilmiştir, bu 15 ve 20 mm’ye karşılık gelir), 3/8 “, 1” inç.
 • Bağlantı tipi – düz ve açılı.
 • Tahliye bağlantı yeri – üst, yan.
 • Ekipman – bazen bir kapatma valfi ile birlikte verilir
 • Çalışma ortamı – %50’ye kadar glikol içeriğine sahip su, donmayan ısı taşıyıcılar.
 • Şamandıra malzemesi – polipropilen, Teflon.
 • Pirinç cihazların hizmet ömrü 30 yıla kadar çıkabilir..

Otomatik hava valfleri türleri

Tasarım gereği, cihazlar 3 tipe ayrılabilir:

 • Düz;
 • köşe;
 • radyatör.

Not. Dış farklılıklardan ve farklı uygulama alanlarından bağımsız olarak, havalandırma menfezinin çalışma prensibi değişmeden kalır..

ısıtma cihazı

En yaygın olanı, düz bağlantıya sahip geleneksel cihazlardır. Uygulamalarının kapsamı çok geniştir. Öncelikle otomatik hava ayırıcılar, boru hattı ağının en yüksek noktalarından havayı serbest bırakmak için tasarlanmıştır. Bunu yapmak için, fizik yasalarına göre borularda görünen tüm hava kümelerinin düşme eğiliminde olduğu dikey yükselticilerin en üstüne yerleştirilirler. Isıtma sistemindeki otomatik hava menfezleri olmasaydı, havayı en yüksek noktalardan manuel olarak boşaltmak çok zor olurdu..

güvenlik sistemi birimi

Basınçlı kapalı ısıtma sistemleri, kazandan çıkan besleme borusu üzerinde bulunan kazan emniyet grupları ile beslenir. Bir emniyet valfi ve bir manometre ile birlikte bu grup ayrıca bir otomatik hava valfi içerir. Görevi, kazan tankını suyla doldururken havayı tahliye etmektir. Ünitenin boru tesisatı öngörülü yapılırsa, gerektiğinde sistemden her zaman kesilebilir ve bir hava menfezi yardımıyla boşaltılabilir ve servis sonrası tekrar doldurulabilir. ..

Not. Katı yakıt yakan kazanlarda ısıtma için emniyet grubu mutlaka kurulmalıdır..

sirkülasyon pompası

Ayrıca bazı sirkülasyon pompası modellerinde hava tahliye cihazları kullanılmaktadır. Amaç, pompalama ünitesinin sorunsuz çalışmasını sağlamaktır. Gerçek şu ki, pompa sadece sıkıştırılamaz bir ortamı hareket ettirebilir – su veya başka bir sıvı. Ünite çarkının alanına hava girişi, sirkülasyon pompasının havalandırma deliği tarafından önlenmesi amaçlanan soğutma sıvısının sirkülasyonunu tamamen durdurmakla tehdit eder. Bu alana giren kazandan çıkan hava veya buhar hemen dışarı atılacak ve pompa çalışmaya devam edecektir..

Köşe ve radyatör havalandırmaları

Farklı ısıtma sistemlerinde, en zor veya uzak yerlerde hava kilitlerinin çıkarılması gerektiğinde birçok durum ortaya çıkabilir. Çok fazla seçenek olduğu için hepsini listelemek imkansız. Dişli uç borusu yatay olduğu için basit bir valf takmanın mümkün olmadığı durumlarda, açılı bir havalandırma deliği uygundur. Alttan çıkan branşman borusu 90º açıyla döner ve yatay bölüme bağlanabilir..

köşe havalandırma

Dıştan dişli bağlantıya sahip açılı bir hava menfezinin, döndürülmüş bir branşman borusu dışında geleneksel bir düz vanadan farklı olmadığı ve gerektiğinde bunun yerine kullanılabileceği belirtilmelidir..

Çoğu zaman, pillerdeki havayı otomatik olarak boşaltmak için, geleneksel Mayevsky musluğu yerine, bazı kullanıcılar bir açı valfi takar. Bu, şebekede sürekli gazlar oluştuğunda ve bu sadece radyatörlerde gerçekleştiğinde, hoş olmayan bir durum kombinasyonunda geçerlidir. Bunun nedeni, bazen suda bulunan maddelerin yüksek sıcaklıkta alüminyum alaşımlı pillerle kimyasal reaksiyonudur. Radyatörler için fotoğrafta gösterilen özel bir otomatik havalandırma olduğundan, açılı borulu bir valf takmanın bir anlamı yoktur:

otomatik havalandırmalı radyatör

Bu cihazlar yalnızca piller için tasarlanmıştır ve uygun bir dişli bağlantıya sahiptir. Manuel musluklar yerine, alaşım ve su arasında temasın da olduğu alüminyumdan veya kısmen bimetalik ısıtıcılara takılması tercih edilir. Diğer durumlarda radyatör hava menfezi isteğe bağlı olarak monte edilir, ancak kullanımda kolaylık sağlayacağı şüphesizdir..

Not. Merkezi ısı tedarik ağına dahil olan geleneksel dökme demir piller, hepsini bir Mayevsky manuel musluk ve bir tahliye borusu ile donatmak daha iyidir.

petal valf dişli adaptör

Bakım ve temizlik kolaylığı için komple cihazlar satışa sunulmuştur – valfli otomatik hava menfezleri. İkincisi, içinde yay yüklü bir petal valf bulunan küçük dişli bir adaptördür. Adaptör, hava menfezinin hemen önündeki dişe vidalanır ve mevcut sistemle çıkarılıp temizlenebilmesi veya değiştirilebilmesi için hizmet eder. DANFOSS, VALTEK ve diğer birçok tanınmış markanın havalandırma kanalları benzer adaptörlerle birlikte tedarik edilmektedir..

Doğrudan hava tahliyesi

Bir ısıtma sisteminde otomatik havalandırma nasıl kontrol edilir?

En yaygın olanı düz borulu ilk tiptir. Tüm fizik yasalarına göre maksimum gaz miktarının biriktiği ve bu tür yerlerde manuel hava tahliyesinin genellikle zor olduğu sistemin en yüksek noktalarında vazgeçilmezdir..

Sürekli basınç altında olan kapalı sistem kazan emniyet grubu tarafından sağlanmaktadır. Genellikle ısı üreticisinden çıkan besleme hattında bulunur. Bir manometre ve bir emniyet valfine ek olarak, bu kit ayrıca, tank sıvı ile dolduğunda havayı tahliye eden ısıtma için otomatik bir havalandırma deliği içerir. Ünite doğru şekilde monte edilirse, herhangi bir zamanda sistemden ayrılabilir ve bir gaz valfi kullanılarak bakım için serbest bırakılabilir. Katı yakıtla çalışan kazanlarda emniyet grubu zorunludur..

Sirkülasyon pompalarında bir hava üfleyici bulabilirsiniz. Görevi, kesintisiz su temini için koşullar yaratmaktır. Sorun şu ki, pompalama ünitesi sadece sıkıştırılamaz bir ortamla çalışabilir. Pompa çarkına hava girmesi, onu tamamen durdurmakla tehdit ediyor. Aktif sıvı sirkülasyonu ve bir gaz valfi ile kontrol edilir.

Manuel

Sistemden havayı çıkarmak için manuel cihazları Mayevsky vinçleri olarak adlandırıyor, tasarımın sadeliği nedeniyle, radyatörlere her yerde mekanik hava menfezleri kuruluyor. Piyasada, çeşitli yerlerde kurulum için geleneksel bir tasarımda manuel vanalar bulabilirsiniz ve kapatma vanalarının bazı modifikasyonları Mayevsky vanaları ile donatılmıştır..

Üretilen Mayevsky vinçleri, 90 derece bükülmüş bir hava kanalına sahip bir gövdeden ve koni şeklinde bir kilitleme vidasından oluşan basit tasarımları nedeniyle çok çeşitli değildir..

Isıtma sisteminden havayı çıkarmak için mekanik bir havalandırma deliği aşağıdaki gibi çalışır:

 • Çalışma sırasında konik vida sıkılır ve mahfaza çıkışını güvenilir bir şekilde yalıtır.
 • Aküdeki fazla havayı çıkarmak gerektiğinde, vidayı bir veya iki tur çevirin – sonuç olarak, soğutucunun basıncı altındaki hava akışı yan delikten çıkacaktır..
 • Hava tahliye edildikten sonra su kanamaya başlar, su jeti bütünlük kazanır kazanmaz vida tekrar vidalanır ve hava alma işlemi tamamlanmış sayılır.

Arızalar ve çözümler

Isıtma sisteminden otomatik hava tahliyesi

Valf arızası durumunda bir sızıntı görülür. Bunun birkaç nedeni olabilir:

 • Imalat hataları. Elli musluktan biri hiç basınç tutmuyor. Tek çıkış yolu değiştirmektir;
 • Vida çok kısa. Bu durumda, konik kısmı deliği tamamen kapatamaz, bu nedenle vidayı sonuna kadar vidalamak için belirli bir çaba sarf edilmelidir;
 • Vida ve mahfaza arasına giren sert parçacıklar iç dişlere zarar verebilir. Tek seferlik fum bant burada yardımcı olabilir, ancak daha sonra musluğu değiştirmeniz gerekir..

Teknik özellikler

Otomatik modda çalışan ısıtma sistemleri için hava menfezleri farklı bağlantı çaplarına sahiptir. Rus ısıtma sistemleri, 1/2″ ve 3/4″ dişli bağlantılı cihazlar kullanır. En yaygın diş, DN15 olarak da bilinen 1/2 ”dir (bağlantı boyutu 15 mm’dir).

Ayrıca, seçim yaparken aşağıdaki özellikler dikkate alınır:

 • çalışma basıncı (standart 10 atm, 16 atm göstergeli modeller var);
 • ortamın çalışma sıcaklığı (standart olarak 110-120 ° С’ye kadar);
 • dişli bağlantı türü – dış veya iç dişli.

Kasanın üretim malzemesine dikkat edin. Güvenilir cihazlar yüksek kaliteli sıhhi pirinçten yapılmıştır. Silumin ürünleri artan kırılganlık ile karakterize edilir.

Isıtma sistemine bir havalandırma deliği takma

Otomatik havalandırmanın teknik verileri

Özerk ısı beslemeli bir ev için, istenen diş tipine sahip herhangi bir ısıtma sistemi havalandırması uygundur. Merkezi ısıtma ağına bağlı radyatörler için bir cihaz seçmek daha zordur – konut departmanı veya evden sorumlu başka bir kuruluş ile sistemin çalışma parametrelerini netleştirmek önemlidir..

İmalat için kullanılan malzemeler

Şamandıra tipi otomatik hava menfezleri üretilebilir:

 • paslanmaz çelikten yapılmıştır. Cihazlar, yüksek düzeyde korozyon direnci, düşük ağırlık, ancak aynı zamanda nispeten yüksek maliyet ile ayırt edilir;
 • pirinçten yapılmıştır. Pirinç vana düşük maliyetlidir. Ekipmanı korozyondan korumak için ayrıca nikel veya çinko kaplama uygulanır;

  Bir ısıtma sisteminde otomatik havalandırma nasıl kontrol edilir?

Nikel kaplı pirinçten yapılmış ekipman

 • dökme demirden. Yüksek ağırlığı ve özel nitelikleri nedeniyle, şu anda yalnızca benzer bir malzemeden yapılmış bir ısıtma sisteminin varlığında kullanılmaktadır;
 • bakır, nikel ve diğer alaşımlardan.

Şamandıranın üretimi için, mukavemeti, yüksek sıcaklıklara karşı direnci ve safsızlıkların etkileri ile ayırt edilen polietilen en sık kullanılır..

Hangi işaretler bir hava valfi takma ihtiyacını gösterir?

Isıtma sisteminden otomatik hava tahliyesi

Hava birikimini önlemek için, ısıtma mühendisleri, devrenin çalışmasının en başından itibaren ısıtma için bir hava valfi kullanmayı önermektedir, bu nedenle, derlenmiş ısıtma şemasındaki ısıtma uzmanları, hangi hava menfezinin uygun olduğu konusunda önerilerde bulunmaktadır. özel ısıtma sistemi.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, bu tip bir kontrol vanasının satın alınmasından tasarruf etmeye çalışan mal sahipleri, cihazları kurmayı reddeder ve böylece bir takım sorunlara neden olur. Bunları çözmek için devre bağlanıp kazana bağlandıktan sonra ısıtma sistemine bir hava valfi takmaları gerekir..

Aşağıdaki işaretler hava ceplerinin varlığını gösterir ve ısıtma devresine bir hava menfezi entegre etme ihtiyacını gösterir:

 1. pillerin dengesiz ısınması;
 2. boru hattında “soğuk noktaların” ortaya çıkması;
 3. ısıtma sisteminde zayıf sirkülasyon;
 4. ısıtma cihazlarında gürültü;
 5. kalitesiz ev ısıtma.

Hava tıkanıklığı oluşumunun önkoşulları ve sonuçları

Isıtma sistemlerinde, hava ile doymuş ham su çoğunlukla ısı taşıyıcı olarak kullanılır. Isıtıldığında oksijen açığa çıkar, yavaş yavaş biriken mikro kabarcıklar ciddi bir tıkaç oluşturarak suyun serbest dolaşımını engeller..

Bir ısıtma sisteminde otomatik havalandırma nasıl kontrol edilir?

Sistem doldurulurken sıvı çok hızlı verilirse, gazların kaçmak için zamanı olmayacaktır. Yapının kademeli olarak doldurulması gerekiyor: Dallı sistemin bir katının doldurulması en az 1 saat sürüyor..

Sistemde bir su sızıntısı varsa, bireysel bağlantılar yeterince sıkı vidalanmaz, ısıtma şebekesine hava akacaktır. Boru onarımı sürecinde penetrasyonu da mümkündür..

Sızdırmazlık aynı zamanda malzemenin tipine de bağlıdır: difüzyon önleyici tabakası olmayan polimer boruların duvarları oksijene karşı geçirgendir. Bazı metaller (alüminyum gibi) tepkimeye girerek soğutucudan gaz çıkarır..

Gaz mikro kabarcıklarının birikmesinin nedeni, ısıtma tesisatındaki hatalar da olabilir. Büyük ölçüde, bu, havanın ısıtma için otomatik havalandırmaya girmediği belirli yerlerde hava durgunluğunu önleyen boru eğimlerinin olmaması anlamına gelir. Bu tür sorunlu alanlarda, ek hava egzoz cihazlarının takılması gerekir..

 • Radyatörlerin azaltılmış ısı dağılımı: hava ile dolu üst kısım serin kalır.
 • İç korozyon: havadaki oksijen, ekipmanın iç kabuğunu tahrip eder.
 • Dolaşım bozukluğu: Soğutma sıvısının hareketi kısmen veya tamamen durdurulabilir.
 • Hızlı pompa aşınması: sirkülasyon pompasının kanatları ve yatakları düzenli olarak aşırı yüklenmeye maruz kalır, bu da cihazın erken arızalanmasına neden olur.
 • Ek gürültü: radyatörler, pompa, borular sürekli tıslıyor.

Modern pil alaşımlarında bulunan alüminyum, suyun ayrışması için bir katalizör görevi görür. Gaz kabarcıkları, serbest dolaşım için tıkanıklıkların olduğu yerlerde birikir ve trafik sıkışıklığı yaratır..

Bir ısıtma sisteminde otomatik havalandırma nasıl kontrol edilir?

Çoğu zaman, ısıtma pillerinin üst kısmında hava blokları görülebilir. Bu gibi yerlerde metal temas halinde soğuk kalır. Bu nedenle, ısıtma cihazlarına manuel bir havalandırma deliği kurulur – 1930’dan beri birden fazla Rus nesline aşina olan bir Mayevsky vinci. Nadir bulunan modelin bir diğer adı da radyatör iğneli hava valfidir..

Bugün, modern piller için, düzenli izleme gerektirmeyen gaz giderme için çeşitli otomatik valf türleri geliştirilmiştir. Bu video klipte böyle demonte bir model görebilirsiniz:

Isıtma sistemindeki hava neden tehlikelidir?

Isıtma sisteminde hava göründüğünde, bir tıkaç oluşur. Bu nedenle, boru hattının bir kısmı soğuk kalır ve diğeri aşırı ısınır. Tüm ısıtma devrelerinden gelen hava tek bir yerde biriktiğinde, soğutucunun hareketi tamamen durur. Neyi tehdit ediyor:

 1. Kapalı bir döngüde bir hava tıkanıklığı göründüğünde, sistemde basınç oluşur. Bu, emniyet valfini tetikler..
 2. Isıtma ekipmanı yanana kadar sürekli çalışacak ve sistemden su çekecektir..
 3. Bazen bu basınç boruları patlatır..

Bunu önlemek ve sorunu ortadan kaldırmak için bir havalandırma deliği kurulur. Bu zorluklara ek olarak devrede hava bulunması borunun oksitlenmesine, pas görünümüne ve hizmet ömrünün azalmasına neden olacaktır..

Otomatik havalandırma, geleneksel olarak aşağıdaki ana tiplere ayrılmıştır:

1. Sürekli hareketli havalandırma. Şekil 1. Bu, otomatik havalandırmanın, dolu bir sistemdeki havayı ve gazları sürekli olarak tahliye ettiği anlamına gelir. Yüksek güvenilirlik, nispeten düşük verim ile ayırt edilir ve kural olarak hem hava girişi hem de çıkışı için çalışır. Bunlar, örneğin konut binalarının yükselticilerinde hem ev hem de endüstriyel kullanım için modellerdir..

2. Havalandırmanın başlatılması. Şekil 2. Sistemleri doldururken havayı hızlı bir şekilde çıkarmak için kullanılır, ardından kapanır ve havayı almaz. Bu tipteki bir otomatik havalandırma, yalnızca havayı boşaltmak veya sistem boşalırken boşaltmak ve başlatmak için çalışabilir. Kural olarak, bu hava menfezleri yalnızca 60°C’ye kadar sıcaklıklara sahip su sistemlerinde kullanılır..

3. Kombine havalandırma. Şekil 3. Tasarımındaki bu otomatik havalandırma deliği 2 şamandıraya sahiptir – büyük olanı sistemi başlatmak veya boşaltmak için ve büyük miktarda havanın geçmesine izin verir ve sistem zaten doluyken valfi çalıştırmak için küçük olanı. Bu tür vanalar esas olarak su temini ve kanalizasyon sistemlerinde, daha az sıklıkla ısıtma sistemlerinde kullanılır..

Hava kilidinden nasıl kurtulurum

Ne yazık ki, hava kilidi her zaman kolay erişilebilir bir yerde değildir. Tasarım veya montaj hataları durumunda borularda hava birikebilir. Onu oradan çıkarmak çok zor. İlk olarak, fişin yerini belirliyoruz. Tapa yerinde borular soğuktur ve bir üfürüm duyulur. Belirgin bir işaret yoksa, boruları sesle kontrol ederler – borulara dokunurlar. Havanın biriktiği bir yerde, ses daha yüksek ve daha yüksek olacaktır..

Bulunan hava kilidi atılmalıdır. Özel bir evin ısıtma sisteminden bahsediyorsak, bunun için sıcaklık ve / veya basınç yükseltilir. Basınçla başlayalım. En yakın tahliye vanası (soğutucunun hareket yönünde) ve telafi vanası açılır. Su sisteme akmaya başlar ve basıncı yükseltir. Fişi ilerlemeye zorlar. Hava deliğe girdiğinde dışarı çıkar. Tüm hava bittikten sonra makyaj yapmayı bırakın – tahliye vanası tıslamayı kesecektir.

Isıtma sisteminden otomatik havalandırma

Bu bir güvenlik grubudur. Orta çıkışta otomatik bir havalandırma deliği takılıdır.

Tüm hava kilitleri o kadar kolay pes etmez. Ekstra inatçı için, sıcaklığı ve basıncı aynı anda yükseltmek gerekir. Bu parametreler maksimuma yakın değerlere getirilir. Onları geçemezsiniz – bu çok tehlikelidir. Bundan sonra tapa kaybolmadıysa, tahliye vanasını (sistemi boşaltmak için) ve telafi vanasını aynı anda açmayı deneyebilirsiniz. Belki bu şekilde hava kilidini hareket ettirmek veya ondan tamamen kurtulmak mümkün olabilir..

Tek bir yerde sürekli olarak benzer bir sorun meydana gelirse – tasarım veya kablolamada bir hata vardır. Her ısıtma mevsiminde acı çekmemek için sorunlu bölgeye hava egzozu için bir valf takılmıştır. Hatta bir tişört kesilebilir ve serbest girişe bir havalandırma deliği takılabilir. Bu durumda, sorun basitçe çözülecektir..

Görünüm nedenleri

Isıtma sistemindeki hava çeşitli nedenlerle görünebilir. Bu tek seferlik bir sorunsa, onu silebilir ve kaynağı aramayabilirsiniz. Sezonda birkaç kez havalandırma gerekiyorsa, sebebini aramanız gerekecektir. En yaygın olanları:

 • Isıtma sisteminin onarımı, modernizasyonu. Onarım çalışmaları sırasında, neredeyse her zaman boru hattına hava girer. Bu doğal.
 • Sistemin bir soğutucu ile doldurulması. Sisteme yavaş yavaş su dökerseniz, aynı anda borularda ve radyatörlerde bulunanın yerini alarak biraz hava taşır. Bu süreç de anlaşılabilir ve özel önlemler gerektirmez..
 • Eklemlerin ve kaynakların basınçsızlaştırılması. Havalandırma sürekli olacağından bu kusurun giderilmesi gerekir. Münferit ısıtma sistemlerinde, bu olguya (bağlantıların sızdırması) basınçta bir düşüş de eşlik eder. Ve bu, hataları aramak için başka bir nedendir. En olası yer, boruların ve radyatörlerin birleşim yerleridir. Sızıntı yapıyor olabilirler. Her zaman dışarıdan görünmedikleri için onları aramak çok zordur. Bazı bileşiklerin “girdiğini” fark ederseniz, her şey çok daha kolaydır – damlaları ortadan kaldırırsınız. Ancak her şey dışarıdan normalse ve hava sürekli birikiyorsa, derzleri ve dikişleri sabunlu köpükle kaplamanız ve yeni kabarcıkların ortaya çıkıp çıkmadığını gözlemlemeniz gerekir. Her “şüpheli” bağlantı bulunduktan sonra, bunlar sıkılır, dolgu macunu ile kaplanır veya yeniden paketlenir (yöntem bağlantıların türüne bağlıdır).

Isıtma sisteminden otomatik havalandırma

 • Isıtma sisteminde zaten havalandırma delikleri (havalandırma valfleri) varsa ve içinde tapalar görünmeye başladıysa, valflerin servis verilebilirliğini ve bağlantıların sıkılığını kontrol etmek gerekir..
 • Isıtma sistemindeki havanın görünümü, genleşme deposu diyaframının yırtılmasından kaynaklanabilir. Bu durumda membranı değiştirmeniz gerekecek ve bunun için tüm sistemi durdurmanız gerekecek..
 • Bunlar, havanın radyatörlere ve pillere girdiği en yaygın yerler ve yollar. Zaman zaman oradan kovmak gerekir, ancak sonbaharda ısıtmanın başlamasıyla – emin olun.

  Hava devreye nasıl girer

  Açık tip bir ısıtma sistemindeki bir tür otomatik hava menfezi, yerçekimi ile dolaşan bir soğutucuyu kendi içinden geçirir. Dolaşımın yönü, devrenin tasarımı ile belirlenir. Her zaman akıştaki en yüksek noktadan dönüşte en düşük noktaya doğru bir eğimi korur. Bu durumda, hava cepleri olmamalıdır. Hava, genleşme deposunda onunla temas eden soğutma sıvısı ile birlikte ısıtma sistemine girer. Daha sonra, 20 derecelik bir sıcaklığa sahip bir soğutucu ile ısıtma sisteminden hava tahliyesi mümkün olmadığından, küçük parçacıklar şeklinde akışa çekilir. Su ne kadar sıcaksa, kabarcıkları soğutucudan ayırma işlemi o kadar yoğun olur. Sıvı, kabarcıkları yukarı doğru yer değiştirir. Buna göre, bir çıkış yolu buldukları bir zirve noktasına ulaşırlar..

  Isıtmadan havanın tahliyesi, binaların güvenli ve verimli bir şekilde ısıtılması için kilit görevlerden biri olduğundan, devreye özel olarak tasarlanmış ekipman monte edilmiştir..

  Kapalı sistemler hermetik olarak sızdırmazdır ve pompa sayesinde içlerinde dolaşır. Bu tür devrelerde akış hızı daha yüksektir. İçlerinde hava cepleri oluşacak şekilde tasarlanmıştır. Bu durumda, sızdırmazlığını korurken ısıtma sisteminden havanın alınması gerektiğinden özel ekipmanın montajı gerekir. Isıtma sistemi için otomatik havalandırma olarak adlandırılır. Sistem çevre ile temas halinde olmadığı ve sızdırmaz olduğu için oksijen içine sadece soğutucu ile girebilir..

  Soğutucu tarafından devreye oksijen geçişine ek olarak, havalandırma meydana gelebilir:

  • mekanik hasar nedeniyle;
  • onarım çalışmaları nedeniyle;
  • sızıntı durumunda;
  • doğrulama çalışmasından sonra.

  Oksijenin sisteme girmesini engellemek mümkün olmadığından, bir çıkış yolu bulduğundan emin olmak gerekir. Bunun için, görevi yerine getiren çeşitli ekipman türleri kullanılır. Otonom veya manuel modda çalışabilirler.

  Devredeki sıkışmalar nelere yol açabilir?

  Kanalizasyonun önemi göz ardı edilemez. Devredeki trafik sıkışıklıkları farklı süreçlere yol açabilir:

  • dolaşımın ihlali;
  • basınç dalgalanmaları;
  • ısıtma ekipmanının verimliliğinde azalma;
  • metal korozyonu.

  Isıtma sistemine bir havalandırma deliği takılması, bujilerin ve ceplerin oluşmasını önler. Onlara çarptığında, soğutucu durur. Bazen fişler tüm bölümleri radyatörlerle devreden keser. Aynı zamanda sistemdeki basınç da artar. Kritik bir seviyeye ulaştığında, soğutma sıvısının acil olarak serbest bırakılması meydana gelir. Bu da, basınçta bir düşüşe yol açar. Bununla birlikte, pillerde havanın toplandığı birçok durum vardır. devre çalışmaya devam etti, radyatörün sadece yarısı soğudu. Bu, ısıtma verimliliğini önemli ölçüde azaltır ve işletme maliyetini bir şekilde artırır..

  Açık sistemlere yönelik en büyük tehditlerden biri pasdır. Aynı zamanda, ısıtma sisteminden havanın nasıl çıkarılacağı sorusu sadece tasarım aşamasında ortaya çıkar. Bu tür devreler, sırasıyla büyük çaplı borulardan açılı olarak monte edilir, sistemde çok fazla su vardır. Soğutucunun hava ile temas halinde olduğu ve onu sirkülasyona çektiği düşünüldüğünde borulardaki oksijen seviyesi fazlasıyla yeterli olmaktadır. Isıtma sisteminden havanın boşaltılması uzun zaman aldığından, oksijen metalle yoğun bir şekilde reaksiyona girer. Etkileşimin sonucu, boruların iç duvarlarında korozyon oluşmasıdır. Pas bazen tankı o kadar çok yer ki değiştirmeniz gerekir..

  Devredeki trafik sıkışıklığının doğrudan sonuçları, daha az tehlikeli olmayan dolaylı olanları gerektirir:

  Isıtma sisteminden hava tahliyesi için valf ve tüm sensörler iyi durumdaysa ve doğru çalışıyorsa oluşur. Basınçtaki bir artış nedeniyle, soğutma sıvısının acil olarak serbest bırakılması meydana gelir ve bu da devredeki miktarında bir azalmaya yol açar. Soğuduktan sonra sistemde yeterli sıvı kalmayacak, basınç keskin bir şekilde düşecektir. Kazanı çalıştırmak için gereken minimum değere karşılık gelmiyorsa, ısıtıcı buna göre açılmayacaktır. Ve kışın bu andan itibaren, borular çözüldüğünde geri sayım başlar. Evin ne kadar yalıtılmış olduğuna bağlı. Bu sadece üç saat içinde olur. Bu durumda, işten evde hoş olmayan haberler bekliyor;

  Bu, ısıtma sisteminden veya sıcaklık kontrol ekipmanından hava tahliyesi için valfte bir arıza meydana gelirse gerçekleşir. Mümkün olmasına rağmen olası olmayan durum. Sonuçlar çok feci. En iyi ihtimalle, kazanın onarımı veya değiştirilmesi, en kötü ihtimalle – yaralanma;

  • sıcak su çeşmesinin devresinin kopması ve fırlatılması.

  Çok olası bir durum, eklemler yeterince sıkı olmayabilir. Artan basınçla dayanamaz ve çatlamazlar. Aynı zamanda, bir çeşme gibi borudan sıcak bir soğutucu akar. Sadece devrenin onarılması gerekmez, aynı şekilde sırayla doldurduğunuz için komşular da tavanı yapar. Sistemin basit bir şekilde havalandırılmasının neden olabileceği zincir budur..

  Devredeki bir tıkanıklık, sistemin buzunun çözülmesi veya bir kaza gibi ciddi sonuçlara yol açabilir..

  Bir devreden bir fiş nasıl çıkarılır

  Sistemden havayı çıkarmadan önce algılanmalıdır. Eylem seçenekleri:

  • ısıtma sisteminin havasını kendi başınıza bırakmadan önce, master’ı aramak ve bitirmek daha iyi olabilir mi?;
  • borulara vurarak kendiniz bulmaya çalışın. Trafik sıkışıklığının bulunduğu bölgedeki ses farklı olacaktır;
  • radyatörlerin ısınmasının homojenliğini kontrol edin. Üst kısım sıcak olmalı, alt kısımda hafif bir fark olabilir. Ana şey, üstteki sıcaklığın daha yüksek olmasıdır. Durum böyle değilse, pillerde bir fiş vardır..

  Özel ısıtma sistemindeki havayı akülerden çıkarmak için Mayevsky vincini kullanmak yeterlidir. Diğer durumlarda, öncelikle bu işlemden sorumlu ekipmanın durumunu kontrol etmelisiniz. Çalışır durumda ise bujinin kendi kendine çıkması için basıncı arttırabilir veya sistemi besleyebilirsiniz. Devre sıfırdan doldurulursa, suyu birkaç aşamada acele etmeden doldurmak gerekir. Bu durumda, tahliye hariç tüm musluklar açık olmalıdır. Dışarı çıkmak için daha fazla seçenekle oksijen sağlamamız gerekiyor. Bazı ustalar kontura dokunarak mantarı çıkarır. Yöntem işe yarıyor, ancak bu, bir çekiç almanız ve borudan daha sert doldurmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Hayır, nasıl ve nereye vurulacağını bilmen gerekiyor, yoksa bir anlamı olmayacak, bir zarar.

  Isıtma sistemleri için havalandırma deliklerinin doğru şekilde nereye kurulacağı

  Bir ısıtma sistemi kurarken, havalandırma deliklerinin montajı zorunlu bir prosedürdür, gerekli miktarı belirlemek için bu cihazları nereye koyacağınızı bilmeniz gerekir. Havalandırma deliklerinin aşağıdaki konumlara yerleştirilmesi önerilir:

  • Sistemin en yüksek noktaları. Kurulum sırasında boru hattı herhangi bir engeli aşarak yükselir ve ardından ısı eşanjörlerine düşerse, üstüne ısıtma sistemi için otomatik bir havalandırma menfezi takılmalıdır. Bu, hava yoluyla havalandırmayı önleyecektir, çünkü hafif hava her zaman yükselir ve en üst kattaki borularda toplanır..

   Otomatik hava menfez çeşitleri

  • Isıtma radyatörleri. Radyatör ısı eşanjörleri, çok sayıda bölüm içeren karmaşık bir şekle sahiptir – bu, hava birikimi için uygun boşluklar oluşturur. Bu nedenle, radyatörlerde Mayevsky’nin çıkış muslukları her zaman kullanılır, bağlantı şemasına bakılmaksızın (tek borulu, iki borulu, alt, yan, çapraz) her radyatöre ayrı bir ısıtma devresinde monte edilirler..

   Radyatör manuel egzoz valfi modelleri, otomatik olanlardan farklı olarak, küçük boyutlu, daha düşük maliyetli, estetik olarak radyatör devresine uyar, bu nedenle, üreticilerin ve gerekirse sahiplerin büyük çoğunluğunda pillere monte edilirler. evlerin.

  • Isıtmalı havlu askıları. Endüstri tarafından üretilen, günlük yaşamda popüler olan “merdiven” şeklindeki bir kompleksten üretilen ısıtmalı havlu askıları, her zaman üst kısmında düz bir boru bulunan bir havalandırma deliği ile donatılmıştır. Isıtılmış havlu askısının aşağıdaki nedenlerle otomatik bir havalandırma ile donatılmış olması daha uygundur: üstte bulunan manuel modelin vidasını sıkmak elverişsizdir, konutlarda periyodik olarak su olmayabilir ve manuel ayar sorunlu hale gelir ayrıca yandan çıkıntı yapan kanal ısıtıcının estetik görünümünü bozar..
  • U-şekilli virajlar ve baypaslar. Boru hattının yukarı bakan bir döngüye sahip herhangi bir bölümü havayı toplar, döngüyü ayırmak için bir kapatma valfi kullanılıyorsa, yerleşik otomatik Mayevsky valfli bir model kullanılarak en yüksek noktaya kurulur (elbette, üstteki havalandırma deliği valften ayrı olarak da monte edilebilir).
  • Kazan borulama sistemi. Ayrıca, hatta havalandırma olması durumunda ısıtma ekipmanının güvenli çalışmasını sağlamak için kazan borularının bir vana ile donatılması tavsiye edilir..
  • Hidro oklar. Ev tipi ısıtma sistemlerinde çok sık olmayan, sirkülasyon pompalarının, radyatör kollektörlerinin ve yerden ısıtmanın bağlı olduğu hidrostatik oklar kullanılır – cihaz dikey olarak yerleştirilmişse, üst kısmına otomatik bir hava menfezi vidalanır..
  • Koleksiyoncular. Çok devreli yerden ısıtmayı kurarken, çeşitli devrelerden oluşan bir boru hattının bağlı olduğu taraklı kollektörler kullanılır. Kollektörler su tabanı seviyesinin üzerinde bulunur ve her zaman kendi durumlarında üretici tarafından kurulan otomatik hava menfezleri ile donatılmıştır, sistem besleme ve dönüş hatları için iki cihaz içerir..

   Isıtma sisteminde manuel ve otomatik hava menfezleri

  Hava tahliye vanaları nerede

  Herhangi bir sıcak sulu ısıtma sisteminde, hava menfezlerinin montajının gerekli olduğu yerler vardır. Mayevsky’nin musluklarından bahsedersek, toplama havasını boşaltmak için tüm pillere takılmaları gerekir. Kesin yer, besleme hattının cihaza bağlantı noktasından uzakta, üst köşedeki fiştedir. Hava kabarcığı tam olarak orada oluşuyor.

  Havalandırma delikleri nereye kurulur?

  Kazan yerleşik bir havalandırma ile donatılmışsa, onu beslemeye koymak gerekli değildir.

  Otomatik hava valfi, ısıtma şebekesinde aşağıdaki noktalara kesinlikle dikey olarak kurulmalıdır:

  • kapalı sisteme bağlı bir kazanın emniyet grubunda;
  • her iki yerden ısıtma kollektöründe;Dağıtım birimi bileşimi - diyagram
  • en yüksek nokta radyatör değil boru hattı ise, şamandıra havalandırma deliği onu keser;
  • tasarım tarafından sağlanıyorsa, bir tampon tankına ve bir dolaylı ısıtma kazanına;
  • ısıtılmış havlu askısı bobininde;
  • karmaşık ve dallı bir sistemin ortak dağıtım manifolduna (her iki toplayıcı için);
  • hidrolik devre ayırıcıya (hidrolik ok).

  Belirtilen noktalara ek olarak, ısıtma ağının sorunlu bölgelerine hava damperleri monte edilir, burada boru döşemenin zor koşulları nedeniyle yukarı doğru U şeklinde halkalar oluştururlar. Örneğin, bir otoyol bir kapıyı veya üst kattaki bir merdiveni atlar ve sonra tekrar aşağı iner. Bu tür genleşme derzlerinde, hava kilitleri% 100 olasılıkla oluşturulur, bu nedenle orada bir havalandırma deliğine ihtiyaç vardır, daha iyi – otomatik olanı..

  Boru Tahliye Vanası Montajı

  Şebekenin en yüksek noktası boru veya kompansatör olduğunda üzerine vana takılır.

  Tavsiye. Mayevsky musluğunu asla doğrudan boru hattına kesmeyin, çünkü soğutucunun akışıyla birlikte kabarcıklar da içinden geçecektir ve valf işe yaramaz olacaktır. Düzgün çalışması için, manuel “havalandırma”, hava toplamak için bir odaya ihtiyaç duyar (“makinenin” kendine ait). Hava toplayıcı görevi görecek dikey bir boru ile hatta bir bağlantı yapın ve üstüne bir musluk takın.

  Isıtma ağını suyla doldururken, radyatörler arasında bir tornavida ile çalışmak istemiyorsanız, Mayevsky valflerini otomatik açılı hava menfezleriyle değiştirin. Bu seçenek, merkezi olarak ısıtılan dairelerin sakinleri için de uygundur: genellikle dökme demir pillerde hava sıkışmaları görülür ve bunları oradan çıkarmanın bir yolu yoktur..

  Başka bir ipucu. Köşe havalandırma deliğinin ampulünün görünür bir şekilde dışarı çıkıp perdelere yapışmasını önlemek için, radyatör kapağına yerleştirilmiş vananın mini bir modelini alın..

  Bir hava tahliye valfi nasıl seçilir ve nereye monte edilir

  Farklı miktarlarda hava her zaman boru hatlarından ve su ısıtma cihazlarından geçer. Sistemi doldururken hatlarda kalır, polimer boruların duvarlarına nüfuz eder ve soğutucudan salınır (su, çözünmüş halde oksijen içerir). Ortaya çıkan baloncukları çıkarmak, devrenin önemli bir unsuru olan bir havalandırma deliği tarafından çözülen bir görevdir. Ardından, hava tahliye vanalarının türlerine bakacağız ve nereye kurulmaları gerektiğini açıklayacağız..

  Ne tür radyatörlerin havalandırma deliklerine ihtiyacı vardır??

  Radyatör otomatik modelleri, öncelikle, soğutucunun metalle teması nedeniyle gazlanmanın meydana geldiği alüminyum ısıtma cihazları için tasarlanmıştır. Kısmen bimetal radyatörlerin bir havalandırma valfi ile donatılması da önerilir. Tüm bimetal piller, manuel bir valfin takılmasına izin veren çelik bir çekirdeğe sahiptir..

  Isıtma sistemine bir havalandırma deliği takmaÇelik panel ısıtma cihazları standart bir Mayevsky manuel musluk ile donatılmıştır, dökme demir radyatörlere ve boru şeklindeki çelik pillere bir tahliye vanası monte edilmiştir..

  Not! Otomatik gaz tahliye valfi ile donatılmış bir alüminyum pilin yakınında sigara içmeyin veya ateş yakmayın. Cihaz, kimyasal bir reaksiyondan dışarıya patlayıcı hidrojen salmaktadır..

  Isıtma devresindeki sudaki oksijeni neden çıkarmalısınız??

  Trafik sıkışıklığının oluşumunun ısıtma performansını önemli ölçüde azalttığı zaten açıktır. Ancak borularda gaz bulunması nedeniyle karşılaşılabilecek birkaç sorun daha vardır..

  Oksijen varlığında metal oksidasyona eğilimlidir. Suda çözünen hava, gaz konsantrasyonunun çok daha yüksek olduğu boruların duvarlarına etki ederse, bu işlem çok daha güçlü bir şekilde etkinleştirilir..

  Çelik cihazlarda, iç çapın azalması nedeniyle pas oluşur, bu da soğutucunun dolaşım hızını azaltır. Uzun süreli yıkıcı etki ile korozyon, boruların bütünlüğünün ve sızıntısının ihlaline yol açabilir..

  Hava içeriği alüminyum radyatörler için de tehlikelidir. Bu malzeme, sudan oksijen oluşumunun reaksiyonunu hızlandırır ve oksidasyona karşı hassastır..

  Bu nedenle, pillerde havasızlık oluşumunu izlemek ve zamanında ortadan kaldırmak çok önemlidir. Bimetalik radyatörlerde pratikte böyle bir sorun yoktur..

  Radyatörlerden havanın alınması

  İdeal olarak, hava, üfleyicilerin bulunduğu devrenin en yüksek kısımlarına yükselir ve valfler tarafından havalandırılır. Ancak uygulamanın gösterdiği gibi, boru döşeme veya sistem tasarımı sırasında yapılan hatalar, ulaşılması zor alanlarda trafik sıkışıklığının oluşmasına neden olur. Bu tapadan kurtulmak için yerini bulmanız gerekir – havadar yerlerden geçen bir ısı taşıyıcının mırıltısıyla, boru hattının veya pillerin daha düşük bir sıcaklığında, ısıtma borularına dokunulduğunda donuk bir sesle

  Zor durumlarda, sıcaklık ve basınç ile aynı anda mantar üzerinde hareket etmek mümkündür. Isıtma sistemini bozmamak için ısı taşıyıcının izin verilen maksimum kritik değerlerin üzerinde ısıtılması yasaktır. Bir alanda sürekli trafik sıkışıklığı oluşması, tasarım sırasında yanlış kurulum veya yanlış hesaplamalar olduğunu gösterir. Boruya bir tişört keserek sorunlu bölgeye bir havalandırma deliği koymak gerekir..

  Hava alma yöntemleri

  Isı taşıyıcının cebri ve doğal sirkülasyonu olan ısıtma sistemleri vardır. İlk durumda, sıvı bir sirkülasyon pompası yardımıyla akar ve ikincisinde, boruların belirli bir eğimi ve içlerindeki basınç nedeniyle akar..

  Doğal dolaşım sistemleri

  Isıtma sistemindeki hava valflerinin çalışması

  Bu tip sistemdeki havayı çıkarmak için bir genleşme tankı kullanılır. En yüksek noktasına ayarlanır. Soğutucu ısıtıldığında havanın çoğu bağımsız olarak içinden çıkarılır. Hava kilitleri hala devam ediyorsa, birçok uzman, havalandırma deliklerini açarak sistemdeki sıvı miktarını artırmanızı önerir. Böylece, soğutucunun kendisi, hareket ve basınçla ağdaki havayı değiştirecektir..

  Cebri sirkülasyon sistemleri

  Isıtma sistemindeki hava valflerinin çalışması

  Sirkülasyon pompalı sistemlerde borular ve radyatörler düz ve eğimsizdir. Hava delikleri, onlardan havayı çıkarmak için kullanılır. Her zaman kıvrımlara ve en yüksek noktalarına monte edilirler, çünkü orada gaz birikimi meydana gelir..

  Not! Hava menfezleri yardımıyla sistemdeki havanın dışarı atılması mümkün değilse, tüm soğutma sıvısının boşaltılması ve yeniden doldurulması gerekir. Hızlı doldurma nedeniyle hava kabarcıkları oluştuğundan, soğutma sıvısını sisteme yavaşça dökün

  Aynı zamanda radyatörlerden ve diğer elemanlardan havanın alınması gerekir. Sistem ne kadar uzun olursa, soğutucu ile o kadar uzun doldurulur. Isıtma ağına sıcak bir zemin bağlanırsa, borular genellikle farklı yüksekliklerde bulunduğundan, havalandırma deliklerinin montajı zorunludur. Ayrıca, hava girme olasılığını dışlamak için sistemdeki soğutma sıvısı miktarını sürekli olarak izlemeniz gerekir.

  Hızlı doldurma nedeniyle hava kabarcıkları oluştuğundan, soğutma sıvısını sisteme yavaşça dökün. Aynı zamanda radyatörlerden ve diğer elemanlardan havanın alınması gerekir. Sistem ne kadar uzun olursa, soğutucu ile o kadar uzun doldurulur. Isıtma ağına sıcak bir zemin bağlanırsa, borular genellikle farklı yüksekliklerde bulunduğundan, havalandırma deliklerinin montajı zorunludur. Ayrıca, hava girme olasılığını dışlamak için sistemdeki soğutma sıvısı miktarını sürekli olarak izlemeniz gerekir..

  Hava tahliye vanalarının takılması

  Havayı ısıtmadan çıkarmak için radyatörlere hava menfezleri monte edilmiştir – manuel ve otomatik hava valfleri. Farklı olarak adlandırılırlar: havalandırma, havalandırma, havalandırma veya hava valfi, havalandırma vb. Bunun özü değişmez.

  tuz temizleme

  Isıtma sisteminden havayı boşaltmak için otomatik valflerle ilgili ana sorun, hava çıkışının genellikle tuz kristalleriyle aşırı büyümesidir. Bu durumda ya hava çıkmaz ya da valf “ağlamaya” başlar. Her durumda, çıkarmanız ve temizlemeniz gerekir..

  Isıtma sisteminden otomatik havalandırma

  Demonte otomatik havalandırma

  Bunun ısıtmayı durdurmadan yapılabilmesi için otomatik hava valfleri geri dönüşsüz olanlarla eşleştirilir. Önce bir çek valf takılır, üzerine bir hava valfi takılır. Gerekirse, ısıtma sistemi için otomatik hava kollektörü basitçe sökülür, demonte edilir (vidasız), temizlenir ve yeniden monte edilir. Bundan sonra, cihaz tekrar ısıtma sisteminden havayı boşaltmaya hazırdır..

  Seçim ve kurulum önerileri

  Mevcut havalandırma deliği modelleri, boru hattına veya radyatörlere güvenilir ve sıkı bir bağlantı sağlayan elastik contalarla donatılmıştır. Havalandırma deliğinin montajı zor değildir, aletten sadece ayarlanabilir bir anahtar gereklidir.

  Contalar sızdırmazlık sağlamıyorsa, macun, sıhhi tesisat ipliği ile birlikte keten çekme kullanabilirsiniz, keskin dişlerde düşük mukavemeti nedeniyle FUM bant kullanılması istenmez..

  Otomatik cihazlar, düz, kesinlikle yatay olarak yerleştirilmiş boru hatlarına dikey olarak monte edilir, manuel hava menfezleri için katı bir ufuk o kadar kritik değildir. Havalandırma menfezlerini seçerken ve kurarken aşağıdaki önerileri kullanabilirsiniz:

  • Manuel hava menfezleri sadece ısıtma radyatörlerine kurulur – diğer tüm durumlarda hava menfezleri tahmin edilemez ve otomatik cihazların kullanılması daha güvenlidir.
  • Döner kulplu radyatör modifikasyonlarını seçmemelisiniz – küçük çocuklar bunları sökebilir ve soğutma sıvısını sistemden boşaltabilir ve içine zehirli etilen glikol dökülürse, sonuçlar felaket olabilir.
  • Çin otomatik ürünlerini satın almaktan kaçınmalısınız – çoğu bütçe modeli, soğutucuyu hava ile birlikte geçirir, çalışma sırasında sıkışır (sıvının havayı değiştirmek için zamanı yoktur). Çin cihazlarının iç parçaları, korozyona daha duyarlı olan düşük kaliteli malzemelerden yapılmıştır. Uygun fiyata yerli ve Avrupalı ​​üreticilerden ürün satın alabilirsiniz..
  • Bir kapatma valfi ile birlikte otomatik bir havalandırma deliği kurmak daha iyidir – bu, değiştirme, bakım veya onarım için istediğiniz zaman cihazı sökmenize izin verir..

   Manifold ve hidrolik oka bir hava menfezi takma

  Havalandırma deliği, radyatör ısı eşanjörleri, çoklu yerden ısıtma devreleri kullanıldığında ısıtma sisteminin verimli çalışmasını sağlayan gerekli bir unsurdur. 3 – 5 USD’ye mal olan yüksek kaliteli otomatik modeller doğru noktalara monte edildiğinde, sahiplerin üçüncü taraf katılımı olmadan sistemi havalandırma olasılığını tamamen ortadan kaldırırlar..

  Emniyet valflerinin montajı

  Otomatik ve manuel hava deflektörlerinin montajı nerede yapılır. Tüm radyatörler, bu tür ürünlerin montajı için uygun yerlere sahiptir ve ne tür oldukları önemli değildir: manuel veya otomatik. El yapımı ürünler radyatör başına bir ünite monte edilir. Genellikle pilin üst kısmında, besleme borusundan uzakta bulunurlar..

  Otomatik cihazlar sadece radyatörlere değil, aynı zamanda bu noktalara da yerleştirilir:

  1. Kapalı bir sisteme bağlı kazan için güvenlik grubu.
  2. Yerden ısıtma kollektörlerinde.
  3. Yüksek bir noktaya sahipse boru hattında.
  4. Tampon tankına ve dolaylı ısıtıcının kazanına.
  5. Isıtılmış havlu askılarında.
  6. Bir devre ayırıcıda.

  Ek olarak, ısıtma şebekelerinin sorunlu alanlarının olduğu yerlerde otomatik cihazlar mutlaka kurulur. Boru hattı U şeklinde bir döngü oluşturursa, bu yerlerde drenaj yardımı ile havalandırılması gereken hava birikir..

  otomatik hava deflektörlerinin kurulum özellikleri

  Yalnızca otomatik mezunlar doğrudan boru hattına girer, ancak manuel olanlar değil. Mayevsky’nin vinci, karşılık gelen bir odaya sahip olmadığı için hava kabarcıklarını yakalayamaz, bu nedenle ısı eşanjörlerine kurulum için tasarlanmıştır..

  Otomatik hava menfezlerini nereye koyacağınızı bilerek, bu ürünlerin doğru yerlerini kontrol edebilirsiniz. Sisteminizin boru hattında bir Mayevsky valfi varsa, bu yerleşim doğru değildir. Otomatik cihazın boyutu, radyatörün ve odanın bir bütün olarak tasarımını bozarsa, bunları özel mini mezunlarla değiştirebilirsiniz..

  radyatördeki havayı boşaltmak için minyatür otomatik valf

  nasıl sökülür

  Genellikle otomatik hava menfezlerinin çalışması sırasında, sızıntı yapmaya başlarlar. Bu durumda, iğne tipi valf üzerinde plak ve mekanik tortular görülür. Bu durumda musluk tamamen kapanır, soğutucu oradan dışarı akar, yani musluk akar. Cihazı sökmek, sökmek, iğnenin kendisini, seleyi ve diğer demonte parçaları yumuşak bir aletle temizlemek gerekir. İyi bir temizlikle, bir sonraki yağış meydana gelene kadar bu tür sorunların farkında olmayabilirsiniz. Hava deliğini monte etmek için, sızdırmazlık dişi bağlantısı olarak FUM bant kullanılması tavsiye edilir ve gövde elle bükülür..

  Otomatik havalandırma: ısıtma sisteminde çalışma prensibi

  Otomatik havalandırma: ısıtma sisteminde çalışma prensibi

  Bağlantı elemanlarının, drenajların, havalandırmaların ve kontrol cihazlarının montajı

  Boru bağlantı parçaları, hazır boru tertibatları ile monte edilir. Daha önce denetlenmiş ve test edilmiş büyük boyutların güçlendirilmesi bağımsız olarak kurulur.

  Bağlantı elemanlarını takmadan önce, tapaları çıkarmak (veya kalkanları çıkarmak) ve içinde yabancı cisim olmadığından emin olmak için iç boşluğu dikkatlice incelemek gerekir..

  Kaldırmadan önce, ağır donatı bir kablo veya halatla (ağırlığa bağlı olarak) asılır (bağlanır), sapan, kaldırma cihazının kancasına takılır ve donatının kaymaması ve dışarı çıkmaması için böyle bir eforla sıkılır. kaldırma sırasında düşmek. Sadece gövdeden veya valf kapağından bağlayabilirsiniz (Şek. 131). Volanı, mili, salmastra kutusu burcunu veya diğer parçaları bağlamayın, aksi takdirde bu parçalar zarar görebilir. Mili hasardan korumak için paçavralarla sarılması önerilir..

  Otomatik havalandırma: ısıtma sisteminde çalışma prensibi

  Wafer tipi bir vanayı kaynak yaparken, kaynak sırasında gövdenin ısınmasından dolayı sıkışmaması için vana hafifçe açılmalıdır. Vana kapısı, boru hattının yıkanması ve boşaltılmasının sonuna kadar açık tutulmalıdır. Vananın boru hattı üzerindeki doğru konumunu belirlemek için işaretçileri izleyin. Valf gövdelerinde, akış yönü gövdenin yan yüzeyine dökülen bir okla gösterilir..

  100 mm’ye kadar nominal deliğe sahip bağlantı parçaları ayrı olarak sabitlenmez.

  Ağır bağlantı parçaları, kural olarak, boru hatlarında gereksiz stres yaratmamak için bina veya teknolojik yapılara bağımsız olarak bağlanır..

  Direksiyon eksenlerinin konumu proje tarafından belirlenir. Talimat yoksa, vananın servisinin kolay olması için sürgülü vanalar ve vanalar takılmalıdır. Bu durumda, kapanma yönü her zaman saat yönünde ve açma yönü – saat yönünün tersine olmalıdır..

  Boru hattı işletmeye alınmadan önce, monte edilen vana tipi vanalar kapatılmalı ve vana tipi vanalar açık olmalıdır..

  Boru bağlantı parçaları kışın ısıtılmış bir odada saklanmalıdır. Oda ısıtılmıyorsa, düşük sıcaklıklarda gövdenin patlamasını önlemek için vana vanada hafifçe açılmalıdır (volanın yarım dönüşü). Vanayı kurulum yerine taşırken, volanların çıkarılması ve vananın iç yüzeylerinin ve özellikle sızdırmazlık yüzeylerinin tıkanmasını önlemek için uç boşluklarının tapa veya tahta kalkanlarla kapatılması önerilir. Taşıma sırasında kol emniyet valfleri sıkışmış olmalıdır.

  Drenaj cihazları, çalışma sırasında önemli miktarda buhar yoğunlaşmasının ve sıvı birikiminin meydana geldiği boru hatlarını donatmak için kullanılır. Sıvı, vanalar tarafından kapatılmak üzere her bölümün en alt noktalarında bulunan boşaltma nipelleri vasıtasıyla boru hattından uzaklaştırılır. Drenaj boru hatları, 32 mm’ye kadar, bazı durumlarda 50 mm’ye kadar (uzun buhar boru hatları ve büyük çaplar için) nominal çapa sahip borulardan yapılmıştır. Suyun zamanında uzaklaştırılması için düşük ve orta basınçlı buhar hatlarına su ayırıcılar ve yoğuşma kapanları (yoğuşma kapanları) kurulur..

  Boru hattını suyla doldururken havayı çıkarmak için, üst noktalarına hava menfezi adı verilen musluk veya valfli bağlantı parçaları monte edilir. Bağlantı parçalarının sayısı ve boyutları, boru hattının uzunluğuna, kapasitesine ve konfigürasyonuna ve ayrıca test sırasında boru hattını suyla doldurmanın kabul edilen şemasına bağlıdır. Bağlantı parçalarının boru hattına yerleştirilmesi, hava cepleri oluşturarak hidrolik testi zorlaştıran havanın mümkün olan en iyi şekilde çıkarılmasını sağlamalıdır..

  İşletme ve onarım sırasında tahliyeye maruz kalan boru hatlarında, soy gaz veya buhar hattını bağlamak ve EP’yi atmosfere salmak için uygun bağlantı parçaları ve kapatma cihazları olan tahliye “tıpaları” kurulur. Kurulum yerleri projelerde belirtilmiştir..

  Enstrümantasyon için proses boru hatlarını kurarken, belirli cihazlar kurulur – pabuçlar, bağlantı parçaları, cepler. Numune alma cihazları, boru tedarik atölyeleri ve atölyeleri koşullarında merkezi üretimleri sırasında boru hatlarının düğümlerine ve elemanlarına kurulmalıdır. Kurulum yerinde, sadece kurulumlarının doğruluğunu kontrol edin.

  Nipeller ve başlıklar, uçları boru hattına taşmayacak şekilde kesilmeli ve kaynaklanmalıdır. Termometre manşonları, soğutma sıvısının hareketine karşı 45 ° açıyla 200 mm’ye kadar nominal deliğe sahip boru hatlarına, büyük boru çapları için – 45-90 ° açıyla monte edilir. Manşonun ucu yaklaşık olarak borunun ortasında olmalıdır. Sayaç diyaframları, temizlendikten ve yıkandıktan sonra boru hattının düz bölümlerine monte edilir. Boru hatlarının montajı sırasında diyaframlar yerine geçici olarak montaj halkaları (bobinler) – uygun genişlikteki boru bölümlerinin takılması gerekir..

  Kontrol vanaları sadece boru hattının yatay hatlarına monte edilir ve gövde dikey olarak yerleştirilmelidir (diyafram – baş yukarı). Boru hattının çalışması sırasında onarılmasını mümkün kılmak için, vana kurulum yerlerinde kilitleme cihazlı (bypass) bir baypas hattı yapılır.

  Hangisi daha iyi: otomatik makine veya manuel Mayevsky vinci

  Otomatik bir hava tahliye vanasının çalışması ne kadar çekici görünürse görünsün, vaat ettiği avantajlar ne olursa olsun, hala lehine olmayan bazı durumlar vardır. Ya da en azından makineyi kurmanın ekonomik uygunsuzluğundan bahsediyoruz. Bu tür birkaç durum vardır, ancak yine de ortaya çıkarlar..

  1. Her şeyden önce, bunlar dökme demir pilli merkezi ısıtma sistemleridir. Otomasyonu kurmamanın daha iyi olmasının birkaç nedeni vardır. İlk olarak, metal borularda ve dökme demir pillerde çok fazla olan kirdir – makine hızla alüvyonla tıkanır ve sık sık temizlenmesi gerekir. Bu sizi rahatsız etmezse, başka bir soru ortaya çıkar – sistem dolduğunda makineyi kaldıramazsınız ve temizleyemezsiniz. Bununla birlikte, yine de takmak istiyorsanız, otomatik havalandırmayı çıkardıktan sonra soğutma sıvısının sistemden dışarı akmasını önleyecek olan makinenin önüne küçük bir valf de koyabilirsiniz. Bu sizi durdurmadıysa, merkezi ısıtma pilinden ne sıklıkta hava tahliye edeceğinizi düşünün. Çok katlı bina sakinlerinin %90’ının ısıtma mevsiminde bir kez bile bunu yapmadığından eminim. Ve her ihtimale karşı koymak bir şekilde mantıksız – her ihtimale karşı, ucuz bir manuel Mayevsky vinci ile yapabilirsiniz..

   otomatik havalandırma fotoğrafı

  2. İkinci nüansı anlamak için, ısıtma sisteminde neden havanın oluştuğunu bulmanız gerekir. Ve bazı kimyasal elementlerin yüksek sıcaklıklarda pilin malzemesi ile reaksiyona girmesi nedeniyle oluşur – ve bunu her biri ile değil, sadece alüminyum ile yoğun bir şekilde yaptıkları anlaşılmalıdır. Bu nedenle alüminyum ve bimetalik pillere otomatik havalandırma delikleri takılmalıdır. Çelik, dökme demir ve diğer malzemeler söz konusu olduğunda, ısıtma sistemindeki gazların salınımı çok yavaş gerçekleşir – ve o kadar ki, hava tahliyesi ihtiyacı ancak sistem bir soğutucu ile aşırı doldurulduğunda ortaya çıkar. Bu nedenle, bu gibi durumlarda, olağan manuel Mayevsky vinci ile yapmanın oldukça mümkün olduğu sonucuna varılmıştır..

  Neden böyle ayrımlar var, soruyorsun? Her şey oldukça basit – otomatik havalandırma, Mayevsky vincinden en az 10 kat daha pahalı. Yani özel bir ihtiyaç yoksa, gereksiz masraflardan kaçınabilirsiniz.Bu arada, söylemeyi tamamen unuttum – manuel modda herhangi bir otomatik havalandırma kullanılabilir. Bunu yapmak için ayrıca bir makara ile donatılmıştır – iç pimine bir kibrit veya başka bir ince şey basmanız yeterlidir ve hava çıkacaktır. Alternatif olarak, orada değilse, bir miktar su gidecektir..

  Fiyat

  Mekanik havalandırmanın maliyeti 40 ruble’den başlıyor. Otomatik cihazlar için üreticiye, bağlantı çapına ve yapıldığı malzemeye bağlıdır. Pirinç hava menfezleri en iyi seçenek olarak kabul edilir, çünkü çelik olanlar korozyona karşı hassastır. Pirinç cihazların fiyatı 400 ruble’den başlıyor.

  Sonuç yerine – seçim için ipuçları

  İlk ve en önemli tavsiye, Çin yapımı otomatik hava menfezlerini satın almamaktır. Bu tür tasarrufların sonuçları, ısıtma ustaları tarafından iyi bilinmektedir:

  • hava ile birlikte ürün, gövdede ve zeminde çizgilere neden olan soğutma sıvısını geçer ve sistemdeki basınç düşer;
  • kalitesiz bir havalandırma deliği sıkışabilir ve çalışmayabilir;
  • elemanın iç kısımları, soğutucunun etkisi altında hızla bozulur.

  Mayevsky’nin vinçlerinde durum bir nedenden dolayı çok içler acısı değil – orada kırılacak bir şey yok. Öte yandan, ürün karmaşık ısıtma ekipmanlarına ait değildir ve fiyatı tanınmış markalardan bile oldukça uygundur. Örneğin, üreticiler Icma, Caleffi ve Valtec, makul orta fiyatlı ürünler sunmaktadır. Güvenilirlikleri ile de ünlü olan, resimde gösterilen Spirotech markasının “makineleri” dir..Spirotech markasına ait ürünler

  Şimdi hava tahliyesi için valf seçimi konusunda bazı ipuçları verelim:

  1. Tornavidalar ve anahtarlarla uğraşmamak için Mayevsky’nin vincini kulplu almak daha iyidir. Radyatör bir niş içine gizlendiğinde ulaşılması zor yerlerde bile bükmek uygundur..
  2. Küçük çocuklar bir apartman dairesinde veya özel bir evde yaşıyorsa, bir tornavidanın altına manuel olarak dokunun. Çocuk tutamağa ulaşabilir, valfi açabilir ve soğutma sıvısı ile kendini yakabilir..
  3. Mümkünse, kapatma valfli otomatik bir valf kullanın. Onarım veya değiştirme amacıyla herhangi bir zamanda bir parçayı çıkarmanıza izin verecektir..
  4. Kasanın eloksal kaplaması, çalışma sırasında özel bir rol oynamaz. Metali oksidasyondan korur..
  5. Isıtmanın çalışmasını iyileştiren ek işlevlerin varlığı teşvik edilir. Bütçeniz izin veriyorsa, bir baloncuk tuzağı kullanın..

   Odada hava yakalama

   Hava gidericinin çalışma prensibi burada uygulanır – odadaki kabarcıkları dolduran ve onları havalandırma valfine yönlendiren birçok eleman

  Not. Satışta kombine bir kapatma vanası ve bir tahliye vanası ile donatılmış ekipman bulunmaktadır. Bunlara sirkülasyon pompaları, balans vanaları ve çeşitli musluklar dahildir. Bu tür ürünlere odaklanmamalısınız, devrenin her bir detayını ayrı ayrı satın almak ve kurmak daha iyidir..

  Şamandıralı hava delikleri modelleri, belirli bir ayarlanmış basınç ve soğutma sıvısı sıcaklığı için tasarlanmıştır. Örnek olarak, İtalyan markası Caleffi’nin teknik özellikler tablosunu dikkate almayı ve özel bir evde kurulum için 2 seçeneğin uygun olduğundan emin olmayı öneriyoruz – MINICAL ve VALCAL ürün hattı (etkili tepki basıncı – sırasıyla 2,5 ve 4 Bar). ).

  Havalandırma Seçim Tablosu

  Bölgesel ısıtma kaynağına bağlı bir daireye kurulum için, 6 bar basınçta çalışmak üzere tasarlanmış ROBOCAL modelini almalısınız. Diğer vicdani üreticiler, otomatik bir “hava deliği” seçebileceğiniz özelliklere sahip benzer tablolar sağlar..