Ne olduğunu?

Geleneksel alan ısıtma yöntemleri, belirli bir kaynaktan termal enerjinin emisyonuna dayanır. Bu, evin her yerinde gerekli sıcaklığı korumak için yeterli olan büyük bir ısıtıcı (soba gibi) olabilir. Daha sık kullanılanlar, içinde sıcak bir sıvının (ısı taşıyıcı) dolaştığı radyatör sistemleridir. Her odada ısı yayan radyatörler bulunur ve konveksiyonla ısıtma sağlar..

Bu tür ısıtma yöntemleri yaygındır, ancak etkisizdir. Soğutucunun sirkülasyonu, belirli koşulların oluşturulmasını (ısıtılmış sıvı katmanlarının yukarı doğru yükselmesini kullanan boru hatlarının eğimi) veya sirkülasyon pompalarının kullanılmasını gerektirir. Aynı zamanda, termal enerji kayıpları oldukça büyüktür ve konveksiyon tüm odanın eşit şekilde ısıtılmasına izin vermez – her zaman daha sıcak ve daha soğuk alanlar vardır..

Yerden ısıtma, farklı bir ısı transferi prensibine dayanan bir ısıtma sistemidir. Tek tek nokta elemanları yerine, odanın tüm alanı kaynak olarak kullanılır. Bu yaklaşım, yakıt maliyetlerinde önemli tasarruflar sağlar. Ek olarak, geleneksel ısıtma sistemlerinde bulunan kayıplar pratik olarak ortadan kalkar. Odanın tüm alanı eşit şekilde ısınır, soğuk ve sıcak alanların görünümü hariç tutulur.

Yerden ısıtma yapısı, odanın tüm alanı boyunca zemin kaplaması altında eşit olarak dağıtılan bir ısı enerjisi kaynağını temsil eder. Sıcak su borularından elektrikli ısıtma kablolarına veya kızılötesi film yapılarına kadar çeşitli tiplerde ısıtıcılar kullanılmaktadır. Her türün kendine has özellikleri, sınırlamaları ve avantajları vardır..

Yerden ısıtmanın faydaları

Duvara monte radyatörler kullanan geleneksel bir alan ısıtma sisteminin ana dezavantajı nedir? Fizik yasasına göre ılık hava, ilk etapta ısınmaya ihtiyaç duyan alanları atlayarak yukarı doğru akar. Üst katmanların aşırı ısınması ve alt katmanların yetersiz ısınması. Yerden ısıtma sistemi bu etkiyi ortadan kaldırır.

Radyatörlü ısıtmalı ve yerden ısıtmalı odalarda sıcaklık rejimi

Yandan ısıtma ile tavanın altındaki hava alttan 5 – 7 derece daha fazla ısınırsa, o zaman yerden ısıtma çalışırken işler tam tersidir. Ve oturma odasındaki böyle bir sıcaklık dağılımı, bir kişi tarafından daha rahat olarak algılanır..

Ayrıca bacak bölgesinde sıcaklık hissedildiğinde, genel oda sıcaklığı daha sıcak olarak algılanır. Konfordan ödün vermeden odanın ısınmasını birkaç derece azaltmak ve enerji tüketimini azaltmak mümkündür..

Yerden ısıtma cihazı, dairedeki mikro iklimi düzenlemenizi sağlar. Kontrol ünitesi, ayarlanan sıcaklığı otomatik olarak korur ve ayrıca belirli bir algoritma tarafından yönlendirilen ısıtmayı zamanında açar veya kapatır. Bu da enerjiyi daha verimli kullanmayı mümkün kılıyor..

İdeal sıcaklık profili ve farklı ısıtma sistemlerinin grafiği

Böyle bir sistemin ısı transfer yüzeyinin, diğer ısıtma cihazlarının (konvektörler, radyatörler vb.).

Konvektörler hakkında, malzemede daha fazlasını okuyun – zemine yerleştirilmiş konvektörler.

Sıcak bir zemine ihtiyacınız var mı sorusunu düşünürken, yukarı doğru ısı akışları nedeniyle bir daireyi ısıtmanın en etkili ve ekonomik yolu olduğunu unutmayın. Böyle bir sistem hem bireysel odalar (banyo, tuvalet, mutfak) hem de tüm daire için kullanılabilir..

Avantajlar ve dezavantajlar

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Sıcak bir zeminin avantajları şunları içerir:

 • ısıtma sistemini kullanmanın etkisi artar;
 • ısı taşıyıcının taşınması sırasında ısı enerjisi kaybı hariçtir;
 • büyük bir ısı transfer alanı, yakıt veya enerjide büyük tasarruf sağlayan yüzey sıcaklığında bir azalmaya izin verir;
 • odadaki sıcaklığı bağımsız olarak ayarlamak mümkün hale gelir;
 • konveksiyon eksikliği toz sirkülasyonunu azaltır ve odadaki havanın temizlenmesine yardımcı olur.

Sıcak zeminlerin dezavantajları olarak kabul edilir:

 • montajın karmaşıklığı. Bazı tip ısıtıcıların montajı, zemini yeniden monte etmekle eşdeğerdir. ayrıca, birçok

  yapılar zemin seviyesini 5 cm veya daha fazla değiştirir;

 • elektrikli ısıtıcı türleri, ödemeye yansıyan aktif olarak elektrik tüketir. Üstelik eğer gerçekleşirse

  elektrik kesintisi, ev ısıtılmaz;

 • su yapıları sadece montaj aşamasında maliyet gerektirir. Ancak, yenileme

  bu tür sistemler son derece zordur, özellikle

  bir şap içinde duvarlarla örülürler. Ayrıca MKD dairelerine su tesisatı kurulması mevcut kurallarla yasaklanmıştır;

 • çoğu yer kaplaması, özgünlükleri nedeniyle termal bir kesme işlevi görür

  enerji. Yerden ısıtma sistemleri ile çalışmak için özel tip laminat, muşamba ve diğer kaplamalar gereklidir..

Sağlık: Sıcak bir zemin sağlığa iyi mi yoksa zararlı mı??

Yerden ısıtmanın yararları ve zararları hakkındaki anlaşmazlıklar azalmaz. Yerden ısıtma karşıtları, “doğa tarafından sağlanan” ayakların soğukta tutulması gerektiğini savunuyorlar. Destekçiler, Science’dan Win’e Alexander Suvorov’un tavsiyesini hatırlıyorlar: “Ayaklarınızı sıcak, midenizi açlıkta ve başınızı soğukta tutun.” Birçoğu fark etti: soğuk bir sokakta ıslak veya hafif ayakkabılarla oyalanmak yeterlidir ve soğuk algınlığı garanti edilir..

Fizyologlar, vücudun bacakları soğutmaya verdiği tepkinin mekanizmalarını bulmayı başardılar. Birkaç saat soğuğa maruz kaldıktan sonra, nazofarenks damarlarının refleks olarak daraldığı, mikropların ilk bariyeri olan mukus oluşumunun azaldığı ortaya çıktı. Ayrıca, bu lokalize soğutma, bağışıklık sisteminin antikorlarını bloke eder. Sonuç soğuk algınlığı hastalığıdır. Bu nedenle ayaklarınızı soğuk zeminde tutmamalısınız. Sıcak terlikler giyin veya sıcak bir zemine sahip olun ve yalınayak gidin.

Sertleşiyorsanız kısa süreli soğutma yardımcı olabilir. Ancak doğru sertleştirme işlemi ile ani sıcaklık değişimlerine uyum sağlamak için önemli olan sıcaklık değil, işlemlerin düzenliliğidir. Yerden ısıtma, sertleştirme önlemlerinizin etkisini azaltmaz.

Diğer endişeler (zararlı radyasyon, bacakların varisli damarlarının gelişimi vb.) Tıbbi onay almamıştır ve İnternet mitolojisi alanına aittir..

Bununla birlikte, sorunlar ortaya çıkabilir: ekipmanın yanlış kurulumu ve çalıştırılması nedeniyle. Ancak bu, diğer ısıtma seçenekleri için de geçerlidir. Yaygın bir hata, çok yüksek bir sıcaklıktır. Sıcak radyatör ısıtmasına alışık olanlar, aşırı ısıtmayı da sıcak zemin için ayarlar. Sonuç olarak, oda “sıcak”, 30-35 derece. Sağlık için önerilen sıcaklık neredeyse 10 derece daha düşükken.

Başka bir sorun – kuru hava ve toz – yerden ısıtmalı odalar için tipik olarak adlandırılamaz. Yetersiz havalandırma (özellikle kış aylarında), nadir ıslak temizlik, hava kalitesinin düşmesini etkiler. Isıtma cihazlarının sıcak elemanlarında tozun ayrışması, havadaki oksijen ve su hacminde azalma – baş ağrılarının nedeni, solunum yolu hastalıklarının alevlenmesi.

Fizyologlar, ısıtma yönteminden bağımsız olarak dairedeki hava nemini %40-60 aralığında tutmayı önerir. Hava kuru görünüyorsa, sıcak zemini sökmemeli, bir nemlendirici takmalısınız..

Sıcak bir zeminin yapımında, üzerinde zararlı parçacıkların, karbon monoksit ve karbondioksitin salınmasıyla tozun ayrışabileceği açık akkor ısıtma elemanları yoktur. Bu nedenle, birçok ısıtma cihazının yaptığı gibi (fanlı ısıtıcılar, yağlı radyatörler vb.).

Sonuç: Yerden ısıtmanın sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır. Bölgeniz denizin yakınlığıyla övünemiyorsa, bir hava nemlendiricisi ek olarak konforlu bir mikro iklim idealine yaklaşmanıza yardımcı olacaktır..

Karlılık: Yerden ısıtma yatırımı geri ödeyecek mi??

Yerden ısıtmanın dezavantajları, ekipmana ilk yatırım ihtiyacını içerir. Yatırım miktarı esas olarak yerden ısıtma tipine, odanın hacmine bağlıdır. Ancak uygulama, harcanan paranın operasyonun ilk yıllarında karşılığını vereceğini gösteriyor..

Tasarrufu sağlayan şey:

 1. Yerden ısıtmanın radyatörler kadar ısıtılmasına gerek yoktur. Örneğin, su yerden ısıtma girişindeki sıcaklık sadece yaklaşık 300C’dir ve geleneksel piller için suyu 75-950C’ye kadar ısıtmak gerekir. Ortalama olarak %12 enerji tasarrufu için ısıtma sistemindeki sıcaklığı sadece %2 azaltmak yeterlidir. Isı, pillerin yakınında birikmez ve tavana yükselmez, ancak yüzeyde, insan büyümesi düzeyinde rasyonel olarak dağıtılır. Bu nedenle, otonom ısıtma sistemlerine sahip ev sahipleri için faydalı olan daha düşük yakıt maliyetleriyle konforlu bir sıcaklık korunur. Şehir dairelerinin sakinleri için ısıtma ücretleri de% 15-25 oranında azaltılır.
 2. İhtiyaçlarınıza uygun hassas düzenleme. Her odada otomatik ve manuel bireysel sıcaklık ayarı imkanı, modern ısıtma sistemlerine dahildir. Ancak tasarım aşamasında, farklı sıcaklık koşulları oluşturmak için seçenekler sunabilirsiniz..

Şaplı su zeminleri uzun vadede daha verimlidir. Kurulum aşamasındaki yatırım büyük görünüyorsa ve ısıtma sisteminin bir an önce donatılması gerekiyorsa, elektrikli zeminleri tercih edebilirsiniz..

Her yere yerden ısıtma koymak mümkün mü?

Cevap: her yerde değil. Ana sınırlamalar:

 1. Su yerden ısıtma devrelerini bağlamak için özel ayrı yükselticilerin bulunmadığı şehirdeki çok daireli tesisler. Bu tip evlerde yerden ısıtma, hidrolik dengesizliğe neden olur. Ayrıca “dönüş”teki sıcaklık, komşular tarafından kullanılan radyatör ısıtması için yetersiz olacaktır. Binanın bakımını yapan kuruluşun onayı olmadan hiçbir cihazı merkezi bir sisteme bağlamayın. Aksi takdirde para cezası ile karşı karşıya kalırsınız. Bu sınırlama, sıcak su ısıtması için geçerlidir. Elektrik sistemleri kurulabilir.
 2. Mobilya (özellikle ahşap). Aşırı ısınmalarını ve arızalanmalarını önlemek için elektrikli zeminin ısıtma elemanlarının mobilyaların altına yerleştirilmesi önerilmez. İç mekandaki mobilyaların yeniden düzenlenmesi gelecekte planlanmıyorsa, bazı ustalar kurulum yerine herhangi bir dış ısı kaynağı yerleştirmenin gerekli olmadığına inanmaktadır..
 3. Parke. Her son kat, sıcak zeminlerle iyi gitmez. En “kaprisli” olanlar arasında parkenin yapıldığı doğal ahşap (akçaağaç, kayın) bulunur. Diğer ahşap türleri ısıya daha dayanıklıdır ve bazen su ile ısıtılan zeminlerin üzerine kurulur. Suyun daha düzgün ısıtılması (elektrik kablolarına kıyasla), pahalı kaplamaların erken yaşlanmasını önler. Parke döşerken başka bir tehlike beklemektir: Isıtmalı zeminin kablosuna veya borusuna zarar verme, kaplamayı kendinden kılavuzlu vidalarla kurma riski vardır. Bu durumda en güvenli ısıtma, kızılötesi radyasyonlu yerden ısıtmadır. Diğer döşeme türleri için “kontrendikasyon” yoktur..

“Yatak odası ve çocuk odasında sıcak zemin yapılamaz” dizisindeki kısıtlamalar yaygındır, ancak asılsız söylentiler.

Yerden ısıtmanın tipik nesneleri kır evleri, kır evleri, yeni binalardır. Ancak ticaret salonlarını, ofisleri, iş merkezlerini, kültür kurumlarını, spor sahalarını, hangarları ve hatta pistleri donatmak için kullanılabilirler..

Üreticilerin karşılaştırmalı tablosu ve yaklaşık maliyet

Üretici Yerden ısıtma modeli Özellikler Maliyet, ovmak / m2
Teplolux (Rusya, Ukrayna) Standart Bir veya iki çekirdekli bölümler kullanılır. Güç – 140 W ila 3 kW. Bir elektrikli zemin Teplolux kurmanın maliyeti en düşük olacak ve 2.500 ruble / m2 olacak. 2339
ProfiMat Maksimum termal çıkış ve artırılmış güvenilirlik için ağa optimum şekilde sabitlenmiş ince iki damarlı kablo sayesinde yerden ısıtma için ideal. 4652
Arnold (Almanya) FH serisi Beton şap gerektirmeyen karolar için sıcak kablo zeminler. Ağ üzerinde 3 mm kalınlığa kadar ince elemanlar bulunur. Güç – 135 W – 2,08 kW arası. 1790
PHS serisi Hizmet ömrünü önemli ölçüde artıran çift yalıtımlı iki damarlı bir kablo kullanılır. Kablo kalınlığı – 6,9 mm. Beton şap gerektirir. 1900
Unimat (Rusya) Demiryolu Sıcak zemin, %60’a varan enerji tasarrufu sağlayan çubuklardan yapılmıştır.. 2158
Artırmak Yapıştırıcı veya kendiliğinden yayılan zeminlere kurulum için tasarlanmıştır. Kızılötesi çubuklardan oluşur, aşırı ısınmadan korkmaz, havayı kurutmaz. 2158

Onarım sırasında, hasar yerini bulmak ve üzerine özel bir kaplin takmak mümkün değilse, çalışmayan bölümün tamamını değiştirmeniz gerekir..

Elektrikli ve su yerden ısıtma seçimi hakkında video

Isıtma gerçekleştiren sıcak zemin, insanların ve evcil hayvanların sağlığını olumsuz yönde etkileyen elektromanyetik radyasyon oluşturur. Doğru, bu sadece kablo sistemleri için geçerlidir.

Sıcak zeminlerin kullanımıyla ilgili kısıtlamalar

Yerden ısıtmanın verimliliği açıktır, ancak bu sistemi kullanmak her zaman mümkün değildir. Yerden ısıtmanın kesinlikle yasak olduğu veya etkisizliği nedeniyle tavsiye edilmediği durumlar vardır:

 • Yüksek tavanlı ve geniş bir zemin alanına sahip geniş ortak alanlara su ısıtmalı zeminlerin döşenmesi kesinlikle önerilmez. Isıtma büyük miktarda su gerektirecek ve hatlar çok uzun olacaktır. Ek pompalama ekipmanı kurmak gerekli olacak ve bu tür zeminlerin verimliliği, ısıtma maliyetine kıyasla çok düşük olacaktır. Aynısı elektrikli zeminler için de geçerlidir. Sistem çok fazla elektrik tüketecek ve çok fazla kabloya ihtiyaç duyacaktır..
 • Ortak bir ısıtma sistemiyle çalışan çok apartmanlı binalarda su zeminleri, ancak ortak bir ısıtma sistemi tarafından böyle bir olanak sağlandığında mümkündür. Aksi takdirde, su tabanlarını ortak bir yükselticiye bağlamak mümkün değildir. İlk olarak, bu, soğutma sıvısı ile sistemin hidrolik yükü arasında bir dengesizliğe yol açacaktır. İkincisi, basınç farkı, zeminin ve derzlerin sıkılığının ihlal edilmesine yol açabilir ve bu, acil bir duruma ve komşuların su basmasına yol açacaktır..
 • Şüpheli kaliteli muşamba ile birlikte yerden ısıtma kullanmayın. Kaplamanın ısıtılması, apartmandaki zararlı maddelerin buharlaşmasına yol açacaktır. Yalnızca doğal marmolyum kaplama kullanın. En etkili seramik karolar ve laminattır..
 • Yerden ısıtmayı parke veya halı ile birlikte kullanmayınız. Bu malzemeler düşük ısı iletkenliğine sahiptir ve bu tür ısıtma son derece etkisiz olacaktır..

Bilginize. Özel evlerde ve apartmanlarda, en iyi seçenek, ek bir ısıtma sistemi olarak yerden ısıtmayı kullanmak ve ana olanı radyatör şeklinde bırakmak olacaktır. Bu durumda, 30-36 derecelik bir düşük sıcaklığa sahip ısıtma kazanları kullanılabilir. Dairelerde ek ısıtma olarak elektrikli zemin kullanmak daha iyidir. Elektrik kesintisi veya zeminin arızalanması durumunda merkezi ısıtmaya sahip olacaksınız..

Elektrikli yerden ısıtma gücünün hesaplanması

odanın kullanışlı alanı

Elektrik kablosunun kesitini doğru seçmek, evde elektrik tesisatını aşırı yüklememek ve elektriği verimli bir şekilde tüketmek için elektrikli yerden ısıtmanın gücünü hesaplamak gerekir..

Hesaplama için aşağıdaki formül kullanılır:

P = Pm * S odalar

Formülde: Pm, ısıtma elemanının metrekare başına nominal gücüdür ve odanın S, ısıtılan odanın alanıdır. Tüm alanı değil, ısıtma elemanları tarafından ısıtılacak olan faydalı alanı almak önemlidir. Yararlı alan yukarıdaki fotoğrafta gösterilmektedir ve hesaplamalarda dikkate alınması gereken budur..

Önemli! Isıtma elemanları sadece zeminin açık kısmına kurulmalıdır. Isı yükselmeyeceğinden ve zemin kaplamasının aşırı ısınmasına neden olacağından, dolapların, yatakların veya koltukların altına paspas veya ısıtma kablolarının döşenmesi kesinlikle önerilmez. Bu, zeminin kendisinin arızalanması, mobilyaların zarar görmesi ve hatta yangınla doludur..

Isıtma elemanının gücü, oda tipine bağlı olarak üreticilerin tavsiye ettiği parametrelere göre seçilebilir..

Isıtma türü Nesne adı Güç gereksinimi
Ek ısıtma Zemin katta mutfak, oturma odaları 140-150 W/m2
Ek ısıtma Mutfak, oturma odaları ikinci katta ve üstünde 120-130 W/m2
Ek ısıtma Banyo 140-150 W/m2
Ek ısıtma balkon, sundurma 180 W / M2
Birincil ısıtma Amaca bakılmaksızın tüm tesisler 180 W / M2

Ardından, ısıtma tipini (ek veya ana) seçin, tabloda belirtilen oda tipi için gücü seçin ve odanın kullanılabilir alanının elde edilen değeri ile çarpın..

Toplam alanı 25 metrekare olan yeni bir binada tipik bir oturma odası için zemin hesaplama örneğini düşünün. Mobilya parçalarının düşülmesiyle, yalıtacağımız 15 kare açık alanımız olduğunu varsayalım..

Önemli! Isıtma şiltesi veya kablo seçerken, ısıtma şiltelerinin gücü W/m kare olarak, kabloların ise W/m çalışan gücü gösterdiğini unutmayın. Kabloyu hesaplamak için döşeme aralığını seçin ve metrekare zemin yüzeyi başına kaç metre kablo gittiğini görün. 150 W/m kare bir kablonun ısıtma gücü elde etmek için 30 W/m gücünde bir kablo almanız ve 20 cm’lik bir adımla bir kareye döşemeniz gerekir..

Sıcak bir zeminin gücünü hesaplamaya ilişkin video

Görüntüleme

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Tüm sıcak zeminler iki gruba ayrılabilir:

 1. Su;
 2. elektriksel.

Bir takım teknik veya idari kısıtlamalara sahip olmalarına rağmen, her iki çeşit de yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, su yapılarının yalnızca özel evlere kurulmasına izin verilir. apartmanlarda sadece banyo ve mutfaklarda kullanılabilirler. Yaşam alanlarının üzerine yerleştirilemezler, çünkü boru hasar görürse aşağıdaki komşular zarar görebilir..

Elektrik sistemleri çeşitli şekillerde sunulur:

 • ısıtma kablosu. Bu, bir elektrik akımı geçtiğinde ısınan bir teldir. Bu tip ısıtıcı çok miktarda enerji tüketir, bu nedenle nispeten nadiren kullanılır;
 • film sıcak zemin. Dayanıklı bir film ile lamine edilmiş bir kızılötesi ısıtıcı sistemidir. Daha fazla verimlilik, kurulum kolaylığı, verimlilik açısından farklılık gösterir;
 • çekirdek ısı yalıtımlı zemin. Bu, üzerine grafit, gümüş ve karbon alaşımından yapılmış çubuklar şeklindeki kızılötesi ısıtıcıların sabitlendiği paspas şeklinde bir yapıdır..

Hem su hem de elektrik yapıları, birincil veya yedek ısıtma kaynakları olarak kullanılabilir. Kullanıcılar arasında, büyük onarımlar yapılmadan zemin kaplamasının altına döşenebilen film ısıtıcıları daha çok tercih edilir. Ancak en ekonomik ve verimli olanı su sistemleridir. Pahalıdırlar, ancak devreye alındıktan sonra pratik olarak herhangi bir masraf gerektirmezler..

Bu tür sistemlerin tasarım özellikleri

Herhangi bir yerden ısıtma sisteminin genel bileşimi, aşağıdaki unsurlardan oluşan çok katmanlı bir yapıdır:

 • ısı yalıtım tabakası. Pürüzlü zemine oturur ve tavandan ısı kaybını kesmeye yarar;
 • ısıtıcı. Bu bir boru sistemi, ısıtma kablosu veya folyo olabilir;
 • şap tabakası (sadece su sistemleri veya ısıtma kabloları için kullanılır;
 • patronlu kalkanların destek sistemi (ısıtma kablolarının veya su sistemlerinin montajı için kullanılır);
 • bir su yalıtım filmi tabakası;
 • döşeme.

Bu, yerden ısıtma pastasının genel şemasıdır. Döşeme yaparken, ek bileşenlerin veya kaplamaların kullanılmasından bazı sapmalar mümkündür. Farklı ısıtıcı türlerinin tasarım özelliklerini göz önünde bulundurun:

Su sistemleri

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Su ısı yalıtımlı bir zemin, ısı yalıtımlı bir astar üzerine zikzaklar halinde döşenen ve bir çimento şapı ile dökülen bir boru hattı ağıdır. Boru hattının uzunluğu çok uzunsa, soğutma sıvısı soğuyacak ve uygun sıcaklığı sağlamayacaktır. Bu nedenle, daha düzgün ısıtma sağlayan birkaç bölüm (döngü) kullanılır..

Merkezi ağlardan veya kendi özerk kaynağından gelen sıcak su, ısı taşıyıcı olarak kullanılır. Borulardaki suyun sıcaklığı şebekedekinden çok daha düşüktür. Zemin yüzeyi 26-30 ° ‘ye kadar ısınır (zemin kaplamasına bağlı olarak), bu nedenle soğutma sıvısı 55 ° ‘den yüksek olmayan bir sıcaklığa sahip olmalıdır. Bunu yapmak için, doğrudan akışa belirli bir miktarda soğutulmuş dönüş akışı ekleyen bir karıştırma ünitesine sahip bir manifold takın..

Modu manuel olarak ayarlayabilirsiniz, ancak daha sık olarak özel bir oda termostatı kullanılır. Odadaki hava sıcaklığını ölçen ve ısıtıcıya düzeltilmesi için komut veren bir cihazdır. Bu, geleneksel soğutma suyu sıcaklık sensörlerinden çok daha uygundur, çünkü ek faktörler dikkate alınır – açık pencereler, taslaklar vb..

Su bazlı döşeme en iyi seramik karolarla çalışır. Boru hattı, karoların döşendiği şap tabakasına dökülür. Sistemin çalışması sırasında, diğer kaplama türleri için olağan olan neredeyse hiç ısı kaybı yoktur..

Su ısıtmalı zeminlerin ana sorunları sızıntılardır. Çoğu zaman mekanik hasardan olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkarlar. Hasarlı bir alanı bulmak ve onarmak çok zor bir iştir, bu nedenle kuruluma yetkin ve deneyimli uzmanlar tarafından güvenilmelidir..

Yaşam alanlarının bulunduğu odalara yerden ısıtma sistemlerinin kurulması yasaktır. Ancak alt katlarda oturanlar için bu yasak geçerli değildir..

Isıtma kablosu

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Isıtma kablosu, elektrik akımı aktığında sıcaklığı yükselen özel bir teldir..

Çalışma prensibi, ütülerin veya ısıtma elemanlarının ısıtma bobinlerinin çalışmasına benzer, ancak sıcaklık çok daha düşüktür..

İki ana tip ısıtma kablosu vardır:

 • dirençli. Bu, ısınması dirence (veya uzunluğa) bağlı olan yaygın bir tel türüdür. Böyle bir kablonun sıcaklığı, tüm uzunluğu boyunca aynıdır;
 • kendi kendini düzenleyen. Bu kablo daha karmaşıktır. Direnci ısıtmaya bağlı olarak değişen iki akım taşıyan iletken arasına bir matris yerleştirilmiştir. Kablonun bölümü soğutulmuş bölgedeyse, matrisin direnci düşer, kablo bölümünün daha fazla ısınması nedeniyle artan bir voltaj akmaya başlar. Kendinden regüleli bir ısıtıcının kullanılması, enerjiyi daha verimli kullanmanıza, kabloyu tam olarak ihtiyaç duyulan yerde ısıtmanıza olanak tanır..

Kablo, pabuçlu özel kalkanlar üzerine serilir. Kalkanın düzlemi, zeminin gereksiz ısınmasını kesen bir ısı yalıtkanı görevi görür. Patronlar, kalkanın tüm yüzeyine eşit olarak monte edilir. Tel aralarında zikzak çizilir ve bir güç kaynağına bağlanır. Kalkanın üzerine, patronlara dayanan ve döşemeyi döşemek için bir yüzey oluşturan başka bir düz levha malzeme (kalın kontrplak veya sunta) döşenir..

Bu kurulum seçeneği, su ısıtmalı zeminler için de kullanılır. Avantajı, güverteyi açma ve ısıtıcının hasarlı bölümünü onarma yeteneğidir. Ancak üst güverte bir termal enerji kesme perdesidir. Beklenen etkiyi elde etmek için kabloyu daha fazla ısıtmanız gerekir..

Kendinden regüleli kablo

Bu kablo daha pahalıdır, ancak kullanırken dirençli bir kablo kullanıldığında ortaya çıkan herhangi bir sorun yoktur. Bu kablo, sıcaklık koşullarına bağlı olarak çekirdeğin direncini ve farklı bölümlerdeki ısıtma gücünü kendisi düzenler, bu nedenle çok yüksek bir verime ve çok iyi bir ekonomiye sahiptir. Ek olarak, kendinden regüleli kablo kesilebilir ve uzatılabilir, bu nedenle yardımı ile bir sıcak zemin sisteminin montajı özellikle zor değildir..

Kızılötesi film zemini

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Bunlar, kızılötesi yayıcıların kaynaştırıldığı ince bir film olan ısıtıcılardır. Kalınlığı sadece bir milimetredir, ancak döşemek için altta yatan ve örtücü katmanlara ihtiyacınız vardır. Genellikle, kontrplak veya başka bir sert ısı yalıtkanı önce serilir ve üstüne bir su yalıtım tabakası yerleştirilir..

Film sıcak zeminler yavaş yavaş lider konumlar kazanıyor. Karmaşık kurulum gerektirmezler, çimento karışımları ile dökülemezler veya fayansların altına döşenemezler. Ayrıca, bu cihazlar çalışma prensiplerinde farklılık gösterir. Konveksiyonla zemini doğrudan ısıtmazlar..

Isı enerjisinin transferi, yoluna çıkan tüm nesneleri ısıtan kızılötesi dalgaların radyasyonu ile gerçekleşir. Yayıcı zeminin altında olduğu için ısınan zemindir. Aynı zamanda, bu tür ısıtıcıların kullanımında herhangi bir kısıtlama yoktur, balkonda bile döşemeye izin verilir..

Genellikle, film ısıtmalı zeminler bir laminat veya muşamba altına döşenir. Bu tür ısıtıcılarla çalışmak üzere tasarlanmış özel tip kaplamaların kullanılması gerekmektedir. Arkada bir yılan veya iki şimşek simgesi olmalı.

çubuk paspaslar

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Bunlar, bir zincire bağlı ve bir destek sistemine – paspaslara bağlı ayrı çubuklardan oluşan yapılardır. Çoğu inşaat demiri zemini, mobilyaların altına kurulabilen kendinden ayarlı sistemlerdir. Bu uygundur, çünkü odadaki herhangi bir yeniden düzenleme, ısıtma elemanlarının yerinin değiştirilmesini gerektirmez..

Çubuk yapılarının 3-5 cm’lik bir şapta veya bir ekolayzır tabakasında (en az 1 cm kalınlığında) döşenmesi önerilir. Bu, kırılgan çubukları sağlam tutar. Çubuk ısıtıcılar enerji tasarrufu sağlar – ısıtma kablosundan %60 daha az tüketirler. Çoğu çeşidin uzun bir hizmet ömrü vardır (üreticilere göre sistem 20 yıla kadar dayanabilir).

Elektrikli yerden ısıtma

Bu sistem için tipik kurulum yerleri, son kat olarak fayanslı kentsel banyolar ve mutfaklardır..

Zemin şapı yapmanın mümkün olup olmadığına bağlı olarak, iki seçenekten birini seçebilirsiniz:

Endüstriyel yerden ısıtma

Elektrikli zeminlerin kullanımı konut veya kamusal alanlarla sınırlı değildir. Son zamanlarda, endüstriyel binaları ve açık alanları ısıtmak için giderek daha fazla kurulmaktadır..

Endüstriyel sıcak zeminlerin kullanıldığı nesneler şunlar olabilir:

 • drenaj ve kanalizasyon boru hatlarının yanı sıra fırtına ve ısı boruları;
 • çatı elemanları: oluklar, kornişler ve oluklar;
 • çeşitli dış mekanlar (otoparklar, dış basamaklar, rampalar, yükleme rampaları vb.);
 • seralar ve çeşitli hayvancılık binaları;
 • teknik yapılar.

Evin çatısında kar eritmek için ısıtma kablosu

Cihaz ve çalışma prensibi

Sıcak zeminin su ısıtması için, içinden soğutucunun dolaştığı bir boru sistemi kullanılır. Çoğu zaman, borular bir şapın içine dökülür, ancak kuru kurulum sistemleri vardır – ahşap veya polistiren. Her durumda, döşeme altına döşenen çok sayıda küçük kesitli boru vardır..

nereye monte edebilirsiniz

Çok sayıda boru nedeniyle, su ısıtması esas olarak özel evlerde yapılır. Gerçek şu ki, erken inşaatta yüksek katlı binaların ısıtma sistemi böyle bir ısıtma yöntemi için tasarlanmamıştır. Isıtmadan sıcak bir zemin yapmak mümkündür, ancak sisteme güç kaynağının türüne bağlı olarak sizin için veya yukarıdaki veya aşağıdaki komşularla çok soğuk olması olasılığı yüksektir. Bazen tüm yükseltici soğur: su tabanının hidrolik direnci, radyatör ısıtma sistemininkinden birkaç kat daha yüksektir ve soğutma sıvısının hareketini tıkayabilir. Bu nedenle sıcak zemin montajı için yönetim şirketinden izin alınması çok zordur (izinsiz kurulum idari suçtur).

Yerden ısıtma, çok sayıda küçük çaplı boru anlamına gelir

Yerden ısıtma, çok sayıda küçük çaplı boru anlamına gelir

İyi haber şu ki, yeni binalarda iki sistem yapmaya başladılar: biri radyatör ısıtması için, ikincisi su ısıtmalı zemin için. Bu tür evlerde izin gerekli değildir: daha yüksek hidrolik direnç dikkate alınarak uygun bir sistem geliştirilmiştir..

Organizasyon ilkeleri

Kendi elinizle su ısıtmalı bir zemin yapmak için neye ihtiyacınız olduğunu anlamak için sistemin neyden oluştuğunu ve nasıl çalıştığını anlamanız gerekir..

Isıtma ortamı sıcaklık kontrolü

Ayaklarınızı yerde rahat ettirmek için soğutucunun sıcaklığı 40-45 °C’yi geçmemelidir. Daha sonra zemin rahat değerlere kadar ısınır – yaklaşık 28 ° C. Isıtma ekipmanının çoğu böyle bir sıcaklık üretemez: en az 60-65 ° C. Bir istisna, yoğuşmalı gaz kazanlarıdır. Düşük sıcaklıklarda tam olarak maksimum verim gösterirler. Çıkışlarından, ısıtılmış soğutma sıvısı doğrudan yerden ısıtmanın borularına beslenebilir..

Başka bir kazan tipi kullanıldığında, bir karıştırma ünitesi gereklidir. İçinde, dönüş borusundan soğutulan soğutucu, kazandan gelen sıcak suya eklenir. Bu bağın bileşimini sıcak zeminin kazana bağlantı şemasında görebilirsiniz..

Su ısıtmalı bir zemin cihazının şeması

Çalışma prensibi aşağıdaki gibidir. Isıtılmış soğutma suyu kazandan sağlanır. Sıcaklık eşiği aşıldığında dönüş borusundan su katkısını açan termostatik vanaya gider. Fotoğrafta sirkülasyon pompasının önünde bir jumper var. İçine iki yollu veya üç yollu bir vana takılmıştır. Açın ve soğutulmuş soğutma sıvısını karıştırın.

Sirkülasyon pompasından geçen karışık akış, termostatik vananın çalışmasını kontrol eden termostata girer. Ayarlanan sıcaklığa ulaşıldığında dönüşten gelen akış durur, aşılırsa tekrar açılır. Su yerden ısıtmanın soğutma sıvısının sıcaklığı bu şekilde ayarlanır..

Kontur dağılımı

Ardından soğutma sıvısı dağıtım manifolduna girer. Sadece bir boru döngüsünün döşendiği küçük bir odada (örneğin banyo) su ısı yalıtımlı bir zemin yapılırsa, bu ünite mevcut olmayabilir. Birkaç döngü varsa, soğutucuyu aralarında bir şekilde dağıtmak ve sonra bir şekilde toplamak ve dönüş boru hattına göndermek gerekir. Bu görev, dağıtım tarağı veya aynı zamanda yerden ısıtma kollektörü olarak da adlandırılır. Aslında, bunlar iki borudur – tüm yerden ısıtma devrelerinin giriş ve çıkışlarının bağlı olduğu besleme ve dönüşte. Bu en kolay seçenek.

Sıcaklığı otomatik olarak koruma özelliğine sahip yerden ısıtma için karıştırma ünitesi

Sıcaklığı otomatik olarak koruma özelliğine sahip yerden ısıtma için karıştırma ünitesi

Yerden ısıtma birkaç odada yapılırsa, sıcaklığı ayarlama özelliğine sahip bir kollektör kurmak daha iyidir. İlk olarak, farklı odalar farklı sıcaklıklar gerektirir: biri yatak odasında + 18 ° C’yi tercih eder, birinin + 25 ° C’ye ihtiyacı vardır. İkincisi, çoğu zaman devrelerin farklı uzunlukları vardır ve farklı miktarlarda ısı aktarılabilir. Üçüncüsü, iki hatta üç dış duvarlı bir duvarın sokağa baktığı ve köşelerin olduğu “iç” binalar vardır. Doğal olarak, içlerindeki ısı miktarı farklı olmalıdır. Termostatlı taraklar bunu sağlar. Ekipman ucuz değil, devre daha karmaşık, ancak böyle bir kurulum odada belirli bir sıcaklığı korumanıza izin veriyor..

Farklı termostatlar var. Bazıları odadaki hava sıcaklığını kontrol eder, ikincisi – zemin sıcaklığı. Türü kendiniz seçiyorsunuz. Ne olursa olsun, besleme tarağı üzerine monte edilmiş servo motorları kontrol ederler. Servo motorlar, komuta bağlı olarak, soğutma sıvısının akış hızını ayarlayarak akış alanını arttırır veya azaltır..

Teorik olarak (ve pratikte olur) tüm devrelerin beslemesi engellendiğinde durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumda sirkülasyon durur, kazan kaynayabilir ve arızalanabilir. Bunun olmasını önlemek için, soğutucunun içinden geçtiği bir baypas yaptığınızdan emin olun. Sistemin bu konstrüksiyonu ile kazan güvenlidir..

Videoda sistem seçeneklerinden birini izleyebilirsiniz..

Ne tür bir ısıtıcı seçilir, kullanıcı tavsiyesi

Yerden ısıtma sisteminin seçimi, çalışma koşulları, ev sahibinin ihtiyaçları ve yetenekleri ile belirlenir. Kullanıcı incelemelerine göre, en iyi seçenek şap suyu sistemleridir. Dayanıklıdırlar, önemli maliyetler gerektirmezler (yalnızca kendi kazanınız için ısıtma maddesi veya yakıt için ödeme).

Ancak bu tür sistemler zahmetli ve zahmetli bir kurulum gerektirir. Bir ısıtıcıyı hızlı ve kolay bir şekilde kurmanız gerekiyorsa, kızılötesi film tasarımları en iyi seçenek olacaktır. Termostatlar ve diğer ekipmanlarla birlikte satışta hazır örnekler var..

Kullanıcılar, aşağıdaki film ısıtıcı markalarından iyi bahseder:

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Electrolux ETS 220-10

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Caleo PLATINUM 230-0,5 1680W

Isıtma kabloları arasında şunlar bulunur:

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Isınma Yeri WSS-1115

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

DEVI DEVIflex 18T (DTIP-18)

Su ısıtmalı zeminlerin üretimi için çoğu kullanıcı tavlanmış oluklu paslanmaz çelik boru kullanılmasını tavsiye eder. Korozyona uğramaz, dayanıklıdır, basınç testi sırasında yüksek basınca ve basınca dayanabilir..

Odanın türüne ve özelliklerine bağlı olarak sıcak bir zemin seçimi

Özel bir ev veya yüksek bir bina büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, evin yapıldığı malzemenin türü – ahşap veya tuğla, çünkü zeminlerin güvenilirliği buna ve belirli bir yapıya dayanma yeteneklerine bağlıdır..

Özel bir ev için

Daimi ikametgahı olan özel bir evin sahipleri için ve özellikle otonom kazan ekipmanının varlığında, su ısıtmayı seçmek daha iyidir. Termal enerji elde etmek için kullanılan kaynağın türünü seçebileceğiniz için hidrolik zeminle ısıtma daha ucuz olacaktır. Örneğin, gaz veya katı yakıt, çünkü elektrikten daha düşük maliyetlidirler..

Ek olarak, bir ev inşa etme aşamasında bile bir su yerden ısıtma tesisatı planlanıyorsa, bir ısıtma sistemi kurma maliyetini önemli ölçüde azaltabilirsiniz..

Yazlık evler için garaj

Bir kır evine veya garaja yerden ısıtma kurmayı planlıyorsanız, hidroforları hemen terk etmek daha iyidir. Bu tesisler kalıcı ikamet yeri değildir, bu nedenle ısıtma düzenli olarak çalışmayacak ve boru hattındaki su kışın donacaktır. Bunun olmasını önlemek için periyodik olarak boşaltmanız veya antifriz kullanmanız gerekecek ve daha pahalıya mal olacak..

Gerektiğinde açılabilen elektrikli ısıtma kullanmak daha iyidir. Hem kablo hem de film sistemleri uygundur.

Oda tipine göre ısıtma seçimi

Bir mutfak veya banyo için paspaslar ideal çözümdür. Kapasiteleri bu tür alanları ısıtmak için yeterlidir ve yüksek nemli odalara kurulum için uygundur..

Paspaslar, üzerine seramiklerin serildiği ince bir fayans yapıştırıcısı tabakası ile doldurulur. Bu odalarda fayans ana kaplama malzemesidir..

Fotoğraf - Sıcak banyo zemini

Bir yatak odası veya çocuk odası için kızılötesi cihazlar almak daha iyidir. Sağlığa zararlı elektromanyetik dalgalar yaymazlar, ayrıca montajı kolaydır..

Garaja her türlü ısıtma monte edilebilir. Garaj, otonom bir kazan dairesi bulunan özel bir evin ekinde bulunuyorsa, su sistemi tavsiye edilir..

Aksi takdirde, soğutucuyu müstakil bir garaja tedarik etmek çok pahalı olacaktır. Bu nedenle, bu tür tesisler için gerektiğinde ısıtma için açılabilen kablo cihazlarını seçmek daha iyidir..

Tavanlar alçaksa

Dairede alçak tavanlı, “turta” kalınlığından dolayı ısıtmayı bir şap içine monte etmek mümkün değilse, çözüm bir mat kullanmak olacaktır. Doğrudan eski döşeme üzerine döşenebilir ve ince bir fayans yapıştırıcısı tabakası ile doldurulabilirler..

Doğrudan kaplamanın altına da yerleştirilmiş olan kızılötesi filmi kullanabilirsiniz..

Sıcak su tabanı nasıl çalışır?

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Farklı ısıtma sistemleri için ısı akılarının dağılımı

Bu tür zeminleri elde etmek için, içinden ılık suyun pompalandığı bir boru sistemi kullanmak gerekir. Kuru sistemler olmasına rağmen boruların çoğu şap oluşumu aşamasında kurulur. Bu seçeneklerden herhangi biri, zemin kaplamasının altına döşenen veya şapın içine gömülen küçük kesitli boruların kullanımını içerir..

Uygulama alanı

Kural olarak, böyle bir ısıtma sistemi özel binalarda kullanılır, çünkü böyle bir teknolojinin çok katlı binalarda, özellikle de Sovyet döneminde inşa edilenlerde uygulanması oldukça zordur. Buna rağmen, birçok kişi bunu başarıyor, ancak sistemin etkin bir şekilde çalışma şansı, özellikle merkezi bir ısıtma sisteminin varlığında çok küçük. Ayrıca, bu gibi durumlarda, böyle bir sistemin kurulumu ve bağlantısı için yönetim şirketinden uygun izin alınması pek olası değildir..

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Yerden ısıtma, çok sayıda küçük çaplı boru anlamına gelir

Bazı binalarda 2 ısıtma sistemi yapmaya başladılar: bir radyatör ve yerden ısıtma için, bu nedenle su yerden ısıtma sistemi kurmak için izin gerekli değildir. Bu tür binalarda, hidrolik soğutma sıvısı besleme sistemi de sıcak zeminlerin kullanımı için tasarlanmıştır..

Radyatörlerle birlikte yerden ısıtma nasıl çalışır?

Fotoğraf - sıcak zeminin radyatörlerle birlikte nasıl çalıştığı

Bir zemin yapısını yalnızca bir radyatörle birlikte ısıtma ile donatmanın mümkün olduğu zamanlar vardır. Piller ana ısıtma kaynağı olarak hareket edecek, daha sık pencerenin yanına kurulurlar. Ve odanın ek ısıtması olarak, odanın merkezinde veya bölgesel olarak, ısıtmalı zeminler kurulur..

Fotoğraf - Kombine ısıtma sistemi

Doğru döşeme seçimi ile kombine sistem, herhangi bir amaca yönelik odalara ve istenilen sayıda katlı binalara kurulabilir..

Birinci katta su zeminleri düzenlemenin avantajı, sıcak hava akımlarının tavana yükselmesi ve sadece bu zemini değil, aynı zamanda sadece radyatörlerin monte edildiği bir sonraki zemini de ısıtmasıdır..

Böyle bir planı uygulamanın birkaç yolu vardır. Biri T-konnektörün giriş ve çıkışındaki kurulum, bir yandan bir radyatör, diğer yandan bir sıcak zemin.

Ek olarak, yerden ısıtma, mevcut bir radyatör sistemine kolayca bağlanabilir. Bu, kablosuz bir termostat kullanılarak yapılabilir, hem kurulum sürecini hem de sıcak bir zemin bağlama prosedürünü kolaylaştırmaya ve hızlandırmaya yardımcı olur..

teknolojik yönler

Her şeyden önce, ılık su zeminlerinin çalışma prensibinin yanı sıra gerekli çalışma modunu sağlayan unsurları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir..

Sıcaklık kontrolü

+27 derecelik rahat bir zemin sıcaklığı elde etmek için, soğutma sıvısı sıcaklığının 45 dereceden fazla olmaması gerekir. +28 derecenin üzerindeki sıcaklıklar, olumlu bir etki yaratmayan daha düşük olduğu kadar rahat sayılmaz..

Merkezi bir ısıtma sisteminden bahsedersek, soğutucunun sıcaklığı biraz daha yüksektir ve yaklaşık 60-65 derecedir. Yoğuşmalı gaz kazanları düşük sıcaklıklarda daha ekonomiktir, bu nedenle doğrudan sıcak su zeminlerine bağlanmasına izin verilir..

Başka tip kazanlar kullanılıyorsa, dönüş borusundan kazanın sıcak suyuna soğuk su sağlamak için tasarlanmış böyle bir sisteme bir karıştırma ünitesi dahil edilmelidir. Aşağıdaki şekilde benzer bir yerden ısıtma şeması gösterilmektedir..

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Su ısıtmalı bir zemin cihazının şeması

Sistem aşağıdaki gibi çalışır. Su, kazan tarafından ısıtılır, ardından soğutucunun sıcaklığını düzenleyen termostatik vanaya girer. Sıcaklık istenilen değerin üzerinde ise açılır ve dönüş borusundan gelen soğutulmuş su ile kazandan gelen ısıtılmış su karıştırılır..

Şekil, sirkülasyon pompasının önünde, üzerine iki veya üç yollu bir valf takılmış bir jumper olduğunu göstermektedir. Bu valf yardımıyla, sıcaklığın kontrol edilmesi nedeniyle iki ısı transfer sıvısı karıştırılır..

Valf, sirkülasyon pompasından hemen sonra kurulan bir termostat tarafından kontrol edilir. Su akışının sıcaklığı ayarlanan sıcaklığa karşılık geliyorsa, termostat vanayı kapatır ve daha yüksekse vana açılır ve dönüş akışından su soğutucuya akmaya başlar..

Karıştırma ünitesi ile çalışma prensibi (üç ve iki yollu vana)

Karıştırma ünitesi iki ana eleman içerir: bir sirkülasyon pompası ve bir kontrol vanası. Pompa, soğutucunun hareketini teşvik eder ve vanalar yardımıyla, ısıtmayı istenen seviyede tutmak için sıcak su akışı ayarlanır..

Karıştırma ünitesi, bir manifold dolabına veya bir kazan dairesine, bir tarak üzerine yerleştirilebilir..

Karıştırma cihazları iki tiptir:

 1. Üç yollu bir karışım vanası kullanarak – kazandan gelen ısıtılmış suyu soğutulmuş ısı taşıyıcı ile karıştırmak için tasarlanmıştır. Valf bir servo sürücü ile donatılmışsa, ünite hem termostatik bir cihaz hem de hava durumuna bağlı kontrolörler aracılığıyla kontrol edilebilir. Bu karıştırma ünitesi, çeşitli dezavantajları olmasına rağmen evrensel olarak kabul edilir:
 • Valfin sisteme sıcak soğutma sıvısı (90 C) beslemesini açma olasılığı vardır, bu daha sık olarak cihaz başlatıldığında meydana gelebilir ve bu da borunun yırtılmasına neden olur;
 • Böyle bir valf, soğutma sıvısının ısınma seviyesini etkileyecek olan yerden ısıtma için yeterli olmayan düşük bir verime sahiptir..

Ancak, bu karıştırma ünitesi, 200 m2’den fazla geniş alana sahip odalarda değiştirilemez..

Fotoğraf - Yerden ısıtma için üç yollu vana

2. İki yollu bir vana ile – en uygun seçenek, çünkü sürekli bir soğuk ısı taşıyıcı karışımı vardır ve sadece kazandan gelen su düzenlenir. Bu nedenle zemin aşırı ısınmayacak ve böylece ömrünü uzatacaktır..

Bu tasarım sadece küçük alanlarda kullanılır – 200 m2’ye kadar.

Bunlar, su ısıtmalı zeminlerin montajında ​​kullanılan ana karıştırma üniteleridir..

Bilginize! Termostatik fonksiyonla donatılmış üç yollu vanalar vardır. Yerden ısıtma için ideal olan, yumuşak ayarlı, elektro-termal tahrikli modeller vardır..

Bir pompa-karıştırma ünitesi aracılığıyla bağlandığında sistem nasıl çalışır?

Özel bir evde ısıtmadan sıcak bir zemin düzenlemek için başka bir seçenek de bir pompa ve karıştırma ünitesi kurmaktır. Isı kaynağı görevi gören bir radyatörün arkasına monte edilir. Kazandan bağlanmak mümkündür.

Fotoğraf - Pompa karıştırma ünitesi

Pompalama ve karıştırma üniteli bir su yerden ısıtma sisteminin çalışma prensibi, bir ısıtma kaynağından gelen sıcak bir soğutucuyu soğuk atık suya karıştırmaktır. Bütün bu süreç karıştırma ünitesinde gerçekleşir. Balans vanaları yardımıyla soğuk ve sıcak ısı taşıyıcı beslemesini düzenlemek mümkündür..

Pompalama ve karıştırma ünitesine sahip sıcak su tabanı, işte en etkili olanlardan biri olarak kabul edilir, odadaki konforlu koşulları kolayca koruyabilir. Hazır satın alabilir veya kendiniz monte edebilirsiniz..

Dağıtım manifoldları

Dağıtım manifoldu, yerden ısıtmanın düzenlenmesinden sorumlu en önemli cihazdır. Soğutucuyu halkalar üzerinde eşit olarak dağıtmak için tasarlanmıştır. Sıcak su temini ve soğutulmuş su toplama için açıklıklar ile donatılmıştır..

Fotoğraf - Bir su tabanı için dağıtım manifoldu

Tüm devrelerde, kollektörün termal vanaları olmalıdır, onların yardımıyla yerden ısıtmanın her döngüsündeki sıcaklığı ve akış düzenleyicilerini değiştirebilirsiniz. Bir sıcaklık sensörü ile tamamlanan bu tasarım, pencerenin dışındaki hava koşullarındaki değişikliklere yanıt vererek odadaki sıcaklığı belirli bir seviyede tutmanıza olanak tanır..

Her odaya, her dal için bir aktüatör olmak üzere birkaç aktüatörü kontrol eden bir termostat monte edilmiştir. İstenilen çalışma modunu veya ısıtmayı açıp kapatma zamanını ayarlamanıza izin veren programlama işlevine sahip termostat modelleri vardır..

Ek olarak, manifold, tahliye vanası aracılığıyla sistemden hava çıkışı sağlar ve kesme vanası, suyun dengelenmesine ve boşaltılmasına hizmet eder..

Kolaylık sağlamak için manifold ünitesi, duvara veya bir niş içine monte edilen özel bir metal kabine gizlenmiştir..

Sıcak su tabanının unsurları

Şaptaki sıcak su tabanı, yüksek ısı transferine sahip olduğu için çok popülerdir, bu da daha yüksek verimliliğe sahip olduğu anlamına gelir. Belirli bir sıcaklığa kadar ısıtılmış bir şap, tüm teknoloji kullanılarak yapılırsa, ısıyı uzun süre tutabilir. Ana şey, böyle bir zemin için hangi malzemelerin gerekli olduğunu ve bunları hangi sırayla monte edeceğini bilmek. Aşağıdaki şekil, bir şaptaki sıcak su tabanının bir diyagramını göstermektedir..

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Her şeyden önce, daha fazla verimlilik için yalıtımı düz bir tabana döşemek daha iyi olduğundan, tabanı düzleştirmeyi amaçlayan hazırlık çalışmaları yapılmalıdır. Kural olarak, taban kaba bir şaptır, bundan sonra sıcak zeminin tüm katmanlarının oluşumu başlar. Doğal olarak, kaba şap tamamen kuruduktan sonra.

Süreç aşağıdaki teknolojik aşamalardan oluşur:

 • Odanın çevresine, bir ısı yalıtım şeridini temsil eden bir damper bandı sabitlenmiştir. Amacı, ısının zeminden duvarlara transferini önlemektir, bu nedenle çevre boyunca duvarlara bağlanır. İkinci amaç, ısıtıldığında şap ile ısıtılmış bir zeminin termal genleşmesini telafi etmektir. Bant olarak, 1 santimetreden daha kalın olmayan köpük parçaları veya özel bir bant kullanabilirsiniz. Birçoğu olduğu için başka seçenekler de mümkündür..
 • Bir sonraki aşama, 35 kg / m2’ye kadar yoğunluğa sahip genleşmiş polistirene dayalı taban (kaba şap) ısı yalıtımının döşenmesinden oluşur. Bu malzeme, önemli mekanik yüklere dayanabilmesi ve ayrıca yüksek maliyetine rağmen mükemmel ısı yalıtım özelliklerine sahip olması nedeniyle tercih edilir. Daha ucuz bir köpük kullanırsanız, bir takım dezavantajları vardır..

 • Bu katmanın kalınlığı, dikkate alınması gereken bir dizi faktöre bağlıdır: bölge, malzemenin özellikleri, zemin, binanın yapısal özellikleri vb..
 • Sistemin istenen elemanı, 50×50 mm hücreli bir takviye ağıdır. Bu özellikle geniş alanlar için geçerlidir. Ağ, özel plastik braketler kullanılarak borulara tutturulur..
 • Daha sonra düz bir yüzey elde etmek için şap fenerlerin üzerine dökülür. Boruların üzerindeki şapın kalınlığı 3 cm’den fazla değil, en az 3 cm’dir.Yüzey, herhangi bir zemin kaplamasını döşemek için yeterli olmalıdır..
 • Zemin kaplaması mükemmel düz bir taban üzerine serilir. Ana şey, yerden ısıtma sistemlerinde kullanılabilmesidir..

Sıcak bir zemin düzenleme teknolojisi sorunlu aşamalar içermez, bu nedenle evde bir veya birkaç odada sıcak zeminlere sahip olmak isteyen herkes için kullanılabilir..

Boruların özellikleri ve döşeme şekilleri

Borular yerden ısıtmanın ana unsurları olarak kabul edilir, bu nedenle seçimleri tam sorumlulukla alınmalıdır. Polimer borular, özellikle zamanımızda – metal-plastik borular – çoğunlukla ve çok daha az kullanılır. Bu tür borular, yüksek uyarlanabilirlik ve dayanıklılık ile karakterize edilir. Ayrıca, düşük ısı iletkenliği ile bağlantılı çok önemli bir dezavantajı vardır. Daha yakın zamanlarda, oldukça yüksek bir termal iletkenliğe sahip oluklu paslanmaz çelik borular ortaya çıktı..

Kural olarak, boruların çapı 16-20 mm’dir ve döşemeleri aşağıdaki şekilde gösterilen şemalardan birine göre gerçekleştirilir..

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Sıcak su tabanı için boru döşeme şemaları

Yılanla döşemek en basit olarak kabul edilir, ancak çok etkili değildir, çünkü yılan önemli bir uzunluğa sahiptir ve çıkıştaki taşıyıcının sıcaklığı girişteki sıcaklıktan çok daha düşüktür. Buna rağmen, bu özellik, daha yoğun ısıtmanın önemli olduğu alandan başlayarak, amacına uygun olarak kullanılabilir..

Çift yılan ve spiral bu dezavantaja sahip değildir, ancak stilleri daha karmaşıktır. Kuruluma başlamadan önce, girişin nerede ve çıkışın nerede olduğunu karıştırmamak için bir şema çizmek daha iyidir..

Şapın doğası

Şapı doldurmak için, M-400 veya M-500 sınıfı kum ve çimento bazlı en yaygın çözüm kullanılır. Hazır beton kullanılıyorsa, kalitesi en az M-350 olmalıdır..

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Yerden ısıtma için yarı kuru şap

Buna rağmen, burada bir uyarı var. Bunun nedeni, sıradan “ıslak” çözümlerin 1 ay içinde güçlerini kazanması ve yerden ısıtmanın açılması tavsiye edilmemesidir. Şapı zorla kurutmaya başlarsanız, boruları kırabilecek çatlaklar görünebilir. Bu durumda, en iyi seçenek, çözeltinin plastisitesini artıran çeşitli katkı maddelerinin bulunduğu ve az miktarda nemin çözeltinin yaşlanma süresini azalttığı yarı kuru şapların kullanılmasıdır. Hazır katkı maddeleri satın alırsanız böyle bir çözüm kendiniz hazırlayabilir veya hazır karışımlar kullanabilirsiniz, ancak bunlarla ilgili güçlük çok daha az olmasına rağmen çok daha pahalıya mal olacaktır..

 Maksimum kontur uzunluğu. Sirkülasyon grubu ve manifold.

Su ısıtmalı zeminler, kabaca konuşursak, soğutucunun dolaştığı küçük çaplı boru halkalarıdır. Bu döngüler oldukça uzun olabilir. 16 mm çapında bir boruda maksimum döngü uzunluğu. 80 metre olup, 20 mm çapında bir boru üzerindedir. 120 metreden fazla değil. Soğutma sıvısını bu kadar uzun devreler boyunca sirküle etmeye zorlamak için, 6 veya 8 metre yüksekliğinde ayrı bir sirkülasyon pompası kullanmak gerekir..

Kolaylık sağlamak için karışım vanası, sirkülasyon pompası ve güvenlik termostatı, otonom sirkülasyon grubu adı verilen tek bir cihazda birleştirilmiştir. Grup doğrudan yerden ısıtma kollektörüne bağlanır. Kollektör, ECP sistemindeki en önemli ve pahalı cihazlardan biridir. Seçimi iyi düşünülmeli, ucuzluğun peşine düşmemelisiniz. Akış ölçerli modelleri seçmek daha iyidir. Farklı uzunluklardaki devreleri kolayca dengelemenizi sağlarlar..

ECP’nin gerekli gücü.

Suyla ısıtılan bir zeminin yaydığı güç, borulardaki soğutma sıvısının sıcaklığı ile belirlenir. Yani, sıcaklık ne kadar yüksek olursa, sağlanan güç o kadar büyük olur. Daha önce de belirtildiği gibi borulardaki sıcaklık 50 °C’yi geçmemelidir. Aynı zamanda 1 metrekareden çıkarılan güç 140 watt’ı geçmiyor. Bu, yalnızca yerden ısıtma ile ısıtılmak istiyorsanız, odadaki mümkün olduğunca geniş bir zemin alanını (en az %70) devrelerle kaplamanız gerekeceği anlamına gelir. Rusya’nın sert ikliminde, şiddetli donlarda bir sıcak zemin yeterli olmayacaktır, bu nedenle ECP’nin ısıtma cihazlarıyla desteklenmesi veya devrelerdeki sıcaklığın 50 ° C’nin üzerine çıkarılması önerilir. Sıcaklıktaki bir artışın sonuçları yukarıda açıklanmıştır..

 ECP kurulum prosedürü.

Yerden ısıtma suyunun montajı birkaç önemli aşamadan oluşur. Bunları aşağıda listeliyoruz:

 • Su yalıtımı döşeme. Duvarlı tüm derzler bir damper bandı ile yapıştırılmalıdır. Sıcak zeminin termal genleşmesinin termal yastıklamasını sağlayacaktır..
 • Yalıtım döşeme. Isı yalıtımı, bir tarafı folyo ile kaplanmış köpük polietilen rulolardan oluşur. Isı yalıtımı olmadan sadece yürüdüğünüz zemini değil, zeminin altındaki her şeyi ısıtmış olursunuz. Isı yalıtımının derzleri özel bir takviyeli bantla yapıştırılır..
 • Boru bağlantı parçalarının montajı. Bu, boruların bağlanacağı bir ağ veya özel şeritler olabilir..
 • Yerden ısıtma borularının döşenmesi. Boru döşemenin birkaç yolu vardır: değişken veya sabit hatveli. En basit yol “salyangoz” dır. Bu yöntemle, sıcak “besleme” boruları, soğutulmuş “dönüş” borularının yanına sabit bir adımla döşenir..
 • Boru bir şap ile doldurulur. Şap kalınlığı 5 cm’den az değil.
 • Dekoratif kaplamaların döşenmesi. Karo en iyi sonucu verir, ancak muşamba kullanılabilir. Birim alan başına ciddi güç kayıpları nedeniyle parke veya laminat parke kullanılmasını önermiyorum..

Su tabanı için kurulum koşulları

Ek bir ısıtma devresinin cihazının, inşaatın başlamasından önce bile projeye dahil edilmesi önerilir – bu şekilde hesaplamalar yapmak daha kolaydır.

Bitmiş yeni bir evde veya radyatör sisteminin uzun süredir çalıştığı bir binada, su tabanının montajı da mümkündür, ancak belirli koşullar altında.

Sıcak su tabanının şematik gösterimi

Su ısıtmanın avantajları uzun zamandır Avrupa ve Rusya sakinleri tarafından takdir edilmektedir: odaları etkili bir şekilde ısıtır, pahalı enerji kaynaklarından tasarruf sağlar, yatak odalarında, banyolarda ve çocuk odalarında en konforlu ortamı yaratır.

Evin yapımından sonra zemini yalıtma isteği ortaya çıktıysa, binanın buna uygun olup olmadığı belirlenmelidir. 100 W / m²’nin üzerindeki ısı kaybı zemin kurulumunu işe yaramaz hale getireceğinden, ana koşullardan biri evin önceden yapılmış ısı yalıtımıdır..

Tavanların yüksekliğine dikkat edin: borularla “turta” montajı, odanın toplam yüksekliğinden yaklaşık 15 cm veya daha fazlasını alır. Sistemin uygulanmasından sonra kapıların boyutları korunmalıdır, yükseklik 210 cm ve daha fazladır..

Düz, temiz bir zeminde borular

Baz için özel gereksinimler geçerlidir. Sağlam, eşit, temiz olmalıdır. Kararsız bir taban, düzensizliklere ve bunlar – soğutuculu boruların deformasyonuna yol açacaktır.

Ev yeniyse, kuruluma başlamadan önce inşaatı tamamen tamamlamak gerekir – duvarları ve tavanı dikmek, pencereleri yerleştirmek, sıva.

Boru ve kaplama teknolojisi

Boruları sabitlemek için satışta mükemmel cihazlar ortaya çıktı – tarakları temsil eden plastik parçalar. Kılavuz olarak kullanılırlar ve daha güvenilir sabitleme için özel sabitleme elemanları da kullanılır..

Borunun bütünlüğünü koruması gerektiği unutulmamalıdır, bu nedenle kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olan keskin kıvrımlar kabul edilemez (plastik borular için bükülme yarıçapı en az 5-8 çap olabilir). Manifolda giden yol bir bölme veya duvardan geçiyorsa delikler açılmalıdır..

Bu videoda, kendi elinizle su ısıtmalı bir zemin kurma prosedürü ve teknolojisi sunulmaktadır:

Boruların döşenmesi ve manifolda bağlanması tamamlandıktan sonra, kazanın montajı ve tüm sıhhi tesisat işleri, sistemin hidrolik testi yapılmadan harç veya betonla dökmek kabul edilemez..

Borular su ile doldurulur, basınç 6 B seviyesine yükseltilir ve 24 saat tutulur. Her şey yolundaysa ve fistüller varsa, boşluk yok, o zaman dökme harç veya betonla doldurulur..

Şap aparatı sırasında borular su ile doldurulmalı ve basınç altında olmalıdır, bu boruların ezilmesini, sıkışmasını önlemek için gereklidir..

Kaplamanın su ile ısıtılan zeminlerin üzerine döşenmesi

Seramik zeminler için şap, laminat ve muşamba için 30 ila 50 mm arasında daha kalın yapılır – en fazla 30 mm, başka bir plastik ağ döşemesi ile. Böylece kekin kalınlığı kaplamanın çabuk ısınmasını sağlayacaktır..

Su zeminlerini kendi elinizle yapmak oldukça mümkündür, ancak gerçekten uzun süreli bir yerden ısıtma hizmeti için, tüm armatürleri dikkate alacak bir ısıtma mühendisine bir proje veya en azından eskizler ve hesaplamalar sipariş etmek daha iyidir. , ekipman, malzemeler en küçük ayrıntısına kadar ve şartnameyi yerine getirmek.

Kendi ellerinizle yapılan bu tür ciddi işler, önemli miktarda para tasarrufu sağlayacak ve mal sahibinin özgüvenini artıracaktır..

Beton su yerden ısıtma sistemi

Kum-çimento şapı en yaygın alt zemin türüdür. Su yerden ısıtma beton sistemleri buna uyarlanmıştır. Bu durumda, döşemeden sonra çimento harcı ile doldurulan 12 ila 20 mm çapında boru hatları kullanılır. Beton, tüm yüzeye eşit olarak dağıtılan üretilen ısıyı iyi iletir..

Bu tür sistemlerin kurulumu birkaç aşamada gerçekleşir:

1. Ön olarak, binanın iç alanı 40 m2’den fazla olmayan bölümlere ayrılmıştır. Optimum en boy oranı 2: 1’i geçmemelidir. Bu, termal deformasyonlardan çatlamayı önlemek için monolitik beton katmanların boyutunu sınırlamak için yapılır..

2. Alt bina yapılarına yönelik ısı kayıplarını azaltmak için, inşaat için izin verilen düşük ısı iletkenliğine sahip herhangi bir malzemeden yapılabilen bir ısı yalıtım katmanı oluşturulur. Genellikle bu amaçlar için, iklim koşullarına, binanın yapısal özelliklerine ve belirli bir odanın istenen sıcaklık rejimine bağlı olarak 20 ila 150 mm kalınlığında köpük veya polistiren köpük kullanılır..

1. aşamada işaretlenen bölümlerin çevresi boyunca, ısı dikişlerinin rolünü oynamak için tasarlanmış bir damper bandı döşenir. Üstüne reflektörlü bir su yalıtım filmi serilir.

3. Borular, tek veya çift yılan, spiral, ofset merkezli spiral şeklinde döşenir. Bu aşamada, genellikle 300 mm’yi geçmeyen projenin önerdiği adımı sürdürmek önemlidir..

Hidrodinamik gereksinimlerine göre, her bir boru hattının uzunluğu 100 metreden fazla olmamalıdır. Büyük odalarda, her biri giriş ve çıkış kollektörlerine bağlı olan 2-3 devre yapmanız gerekir..

4. Kazan dahil olmak üzere tüm sirkülasyon sisteminin kurulum kalitesini kontrol etmek için artan basınç altında bir hidrolik test yapılır. Eklemlerin sıkılığı görsel inceleme ile doğrulanır ve basıncın değişmezliği teknik bir manometre ile kontrol edilir..

5. Tespit edilen tüm eksiklikleri giderdikten sonra kum-çimento şap cihazına geçebilirsiniz. Zeminin çalışması sırasında ortaya çıkan tüm yükleri üstlenecek ve boruları hasardan koruyacaktır. Çalışma oda sıcaklığında gerçekleştirilir.

Bu süre zarfında boru hatlarındaki basınç 3-4 barda tutulmalıdır. Dökme için, M-300’den düşük olmayan beton karışımlarının kullanılması tavsiye edilir. Şap yüzeyinin tesviye edilmesinden sonra, borular en az 30 mm’lik bir tabakanın altında olmalıdır..

Isıtma sisteminin ancak beton sertleştikten sonra çalıştırılmasına izin verilir. Bu, standarda göre en az 28 gün sürer. Normal moda çıkış, mümkün olduğunca sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir, soğutma sıvısının sıcaklığını ve basıncını 3 gün yükseltir..

6. Devrenin sorunsuz çalıştığından emin olduktan sonra son kat döşemesinin döşenmesine geçilir. Bu amaçlar için, iyi termal iletkenliğe sahip seramik veya porselen seramik karolar, laminat ve elastik malzemeler uygundur. Satın alırken, yerden ısıtma sistemleri ile birlikte kullanılabileceğinden emin olunması tavsiye edilir.

Betonsuz su yerden ısıtma sistemi

Zemin oluştururken kum-çimento şap kullanımına her zaman izin verilmez. Buradaki sınırlamalar, zeminlerdeki artan yük, uzun kurulum süresi, “ıslak” teknolojilerin kullanımının kabul edilemezliğidir. Bu gibi durumlarda, ahşap veya polistiren tipi üniversal döşeme sistemleri uygundur..

Betonsuz polistiren su yerden ısıtma sistemi

Bu tip yerden ısıtma, adını boru hatlarının döşenmesinde kullanılan levhaların malzemesinden almıştır. Genellikle boruları sabitlemek için oluklar ve yönlendirilmiş ısı dağılımı için alüminyum plakalarla donatılmıştır..

Bu durumda kurulum mümkün olduğunca çabuk gerçekleşir. Bitmiş katmanın yüksekliği 50 mm’den fazla değildir ve 30 kg / m2’ye kadar belirli bir ağırlık yükü verir..

Böyle bir sistemin döşenmesinin aşamaları aşağıdaki gibidir:

1. Taban enkazdan arındırılır ve dikkatlice düzlenir.

2. Polistiren levhaları yerleştirin.

3. Boruları gerekli aralıklarla döşeyin ve sabitleyin.

4. Zemin alanının 4/5’inden fazlasını kaplayan ısı dağıtım plakalarını takın.

5. Alt tabakayı son katın altına yerleştirin. Parke, laminat veya parke levhalar için karton ve polietilen köpük uygundur. Her türlü fayans ve muşamba altına en az 10 mm kalınlığında alçı elyaf levhalar veya kontrplak yerleştirilir..

6. Son katmanı döşeyin.

Beton olmayan ahşap su yerden ısıtma sistemi

Kereste bobin döşeme sistemleri, panel binalar da dahil olmak üzere ahşap için uygundur. Zemin kirişlerine veya alt zeminlere yerleştirilebilirler. Bunlar arasında modüler ve raf tipi alt sistemler bulunmaktadır..

Modüler tip ahşap sulu yerden ısıtma sistemi. Modüler sistemler 22 mm kalınlığında suntadan yapılmış prefabrik elemanlardan monte edilir. Boruların ve ısı plakalarının montajı için kanalları vardır. Montaj prosedürü, önceki bölümde açıklananla aynıdır. Parçaların karşılıklı sabitlenmesi için kilit bağlantıları sağlanmıştır..

Raf tipinde su ısıtmalı bir zeminin ahşap sistemi. Ahşap kremayer ve pinyon sistemlerinin ayırt edici bir özelliği, en az 28 mm kalınlığında şeritler halinde kesilmiş levhalar veya suntalar döşenerek boruları yerine yerleştirmek için kanallar oluşturma ihtiyacıdır. Parçalar, 600 mm’lik bir adımla döşenen döşeme kirişlerine takılabilir (bir karo kaplama planlanıyorsa 300 mm).

Bu durumda, gecikmeler arasındaki boşluklar mineral yün ile doldurulur. Nispeten küçük ısı yalıtım katmanı nedeniyle, yerden ısıtmalı çıtalı zeminlerin veya ısıtılmamış bir bodrum katının düzenlenmesi önerilmez..

Ahşap çıtaların üzerine, çıtaların oluşturduğu oyuklara yerleştirilmiş figürlü bir oluk ile alüminyum levhalar döşenir. 150, 200 ve 300 mm’lik bir istifleme aralığı için yapılmıştır. Boruların dış duvarları ile temas halindedirler, ısıyı maksimum alana dağıtırlar..

Su ısıtmalı zeminlerin avantajları:

 1. Dolaşan sıvıyı sadece 35-50 santigrat dereceye kadar ısıtarak enerji verimliliği.
 2. Bir binanın ana ısıtma sistemi olarak uzun süreli çalışma imkanı.
 3. Her türlü döşeme ile uyumlu.
 4. Elektromanyetik radyasyon üretilmez.

Su ısıtmalı zeminlerin eksileri:

 1. Çok apartmanlı konut binalarında kullanılamaz.
 2. Kazanın çalışmasına bağımlılık.
 3. Yanlış kurulum veya standart altı malzemelerin kullanılması durumunda sızıntı riski.
 4. Önemli kalınlık, binaların kullanılabilir yüksekliğini azaltır.
 5. Yüksek donanım maliyeti.

Yerden ısıtmanın kuru inşaatı

Ahşap zemin elemanlarına sahip evlerde kullanılır, düşük özgül ağırlık ile karakterize edilir ve binaların taşıyıcı elemanları üzerindeki yükü önemli ölçüde azaltabilir. Betonun ağırlığı 250 kg / m2’ye ulaşırsa, 30 kg / m2’den fazla kurumayın. Soğutuculu borular, kontrplak veya OSB levhaların bir tabanına döşenir, aralarına aynı malzemeden şeritler yerleştirilir..

Sıcak zemin suyu

Isı yalıtımı doğrudan ahşap zemin üzerine kurulur. Isıtma sisteminin son katmanı GVL plakalarıdır. İyi termal iletkenliğe sahiptirler ve yeterince güçlüdürler. Alçı ve ağaç liflerinden yapılmıştır. Bu tasarım seçeneği ile yalıtım sisteminin toplam kalınlığı 10-15 cm’yi geçmez, bu da alçak tavanlı odalara kurulumunu mümkün kılar..

Kuru bir tasarım, önemli ölçüde daha az çaba ve zaman gerektirir ve maliyet açısından en ucuz seçeneklerden biri olarak kabul edilir. Ayrıca, çalışma sırasında herhangi bir inşaat atığı olmaz, yerleşim sakinlerinin zorunlu yeniden yerleşimi olmadan kurulum yapılabilir..

Dezavantajları – ısı transfer göstergeleri ilk seçeneğe göre daha düşüktür, ısı akışı odaların tamamen ısıtılması için yeterli değildir, sadece ek olarak kullanılabilir.

Ahşap yerden ısıtma sistemi

Ahşap yerden ısıtma sistemi

Hafif ahşap yapı

Ahşap bir evde sistemin özellikleri

Ahşap bir evde sistemin özellikleri

En basit ve en ucuzu, elementlerin çoğu kereste atıklarından yapılabilir. Destek tabanı için, kesilmemiş tahtalara kadar düşük kaliteli kereste kullanılır. Malzemelerin kalınlığı en az boru çapı kadar olmalıdır, aksi takdirde hasar görme riski vardır. Borular özel plakalarla sabitlenmiştir, plakaların boyutları soğutucuların adımına bağlıdır. Isıtma pastasının kalınlığını azaltmak için, boruların doğrudan zemin kirişlerine döşenmesine izin verilir, yükseklik tasarrufu üç santimetreye ulaşabilir.

Levhanın kenarlarından uçlardan, fotoğrafta gösterildiği gibi boruyu döndürmek için yarım daire biçimli oluklar yapmak gerekir.

Levhanın kenarlarından uçlardan, fotoğrafta gösterildiği gibi boruyu döndürmek için yarım daire biçimli oluklar yapmak gerekir.

Oluklarda folyo döşeme

Oluklarda folyo döşeme

Ahşap bir evde sıcak zemin

Ahşap bir evde sıcak zemin

Ahşap bir su tabanının şeması

Ahşap bir su tabanının şeması

Yerden ısıtma boruları

Yerden ısıtma boruları

Alternatif yapılar

Küçük alanları ısıtmak gerektiğinde kullanılırlar. Firmalar küçük çaplı plastik borularla esnek rulolar yapmaktadır. Bu tür sıcak zemin yapıları çalışma masalarının, yatakların vb. Yakınına kurulur. Yumuşak zemin kaplamalarının altına saklanabilirler..

Rulolar her türlü zemine ve tüm binalara kurulur. Gerekirse rulo kesilebilir (sadece borulara zarar vermeyin) ve istenen açıda bükülebilir. Dezavantajı, küçük çaplı boruların büyük hidrolik direncinin su pompası üzerindeki yükü önemli ölçüde arttırmasıdır. Şu anda, rulolar kullanıcılar arasında yaygın olarak dağıtılmamaktadır..

Sıcak zemin ve son kat

Hepsinden iyisi, sıcak su döşeme sistemi, porselen taş ve fayansların altına döşeme ile birleştirilir..

 • İlk olarak, her iki malzeme de güçlü ve dayanıklıdır.
 • İkincisi, ısıtıldıklarında zararlı maddeler yaymazlar..
 • Üçüncüsü, ısıtma karoyu mükemmel bir şekilde tamamlar (malzemenin kendisi soğuktur) ve yüksek ısı kapasitesi nedeniyle üzerinde çıplak ayakla bile yürüyebilirsiniz..

Tabii ki, yerden ısıtma laminat altında, muşamba altında, PVC karolar ve hatta özel bir işaret varsa halı altında da yapılabilir..

Ancak, örneğin, halıyı ısıtmanın bir anlamı yoktur ve SNiP 41-01-2003’e göre yüzey sıcaklığı 31 ° C’nin üzerine çıkamaz. Aksi takdirde, zararlı maddelerin salınımına neden olur..

Bölgeler Zemin sıcaklığı, ° С
Yaşam alanları 26°C (ortalama)
Yüksek nemli odalar 31°C (ortalama)
Konut dışı binalar 31°C (ortalama)
borunun üzerinde 35 °C (maksimum)
Parke ve laminat zeminler 27°C (maksimum)
Çocukların kalıcı olarak kalması (VSN-49-86 sıhhi standartlarına göre) 24 °C (maksimum)

Bir apartmanda kurulum

Muhtemelen, birçok kiracı, “ücretsiz” su ısıtmalı zeminleri merkezi ısıtma sistemine veya sıcak su kaynağına bağımsız olarak bağlama fikrine sahipti. Hatta bazıları bunu yapar, ancak çoğu durumda yerel yasalarca yasaklanmıştır..

Örneğin, Moskova’da, 8 Şubat 2005 tarih ve 73-PP sayılı hükümet kararnamesi yürürlüktedir, Ek 2’de, yerden ısıtma için kamu su temini sistemlerinin yeniden donatılmasının yasaklanması hakkında açıkça yazılmıştır..

Kuralları çiğnerseniz, en iyi ihtimalle tesisatçıları ilk ziyaret ettiğinizde para cezası alabilirsiniz. Ve en kötüsü – komşuları ısıtmadan bırakma riski.

Bazı bölgelerde yasak uygulanmaz ancak sistemin işleyişini bozmamak için bağlanmak için inceleme yapılması gerekir..

Genel olarak, teknik açıdan bu tür seçenekler mümkündür, ancak yalnızca ayrı bir pompalama ve karıştırma ünitesi bağlandığında ve sistemdeki çıkıştaki basınç korunduğunda mümkündür..

Not! Bir apartmanda jet pompası (asansör) varsa, metal-plastik ve polipropilen borular kullanılamaz..

Zemin kurulum yöntemleri

Sıcak su tabanı düzenlemenin birkaç yolu vardır..

 • Bunlardan en popüler ve güvenilir olanı beton şaptır. Elektrik tiplerinden farklı olarak 16 mm’lik borular fayans yapıştırıcısına gizlenemez ve çalışmayacaktır. Bu nedenle boruların en az 3 cm üzerine şap dökülür..
 • İkinci yol, boruları kesilmiş polistiren köpük oluklarına yerleştirmektir. Oluklar elle yapılır, içine borular döşenir, ardından şap dökülür..
 • Bir sonraki seçenek, çok fazla emek gerektirmesine rağmen, genellikle ahşap zeminli evlerde kullanılır – ahşap oluklara döşenir. Bunu yapmak için, döşeme için istenen şekle sahip bir oluk oluşturan tahtalar zemine doldurulur..

su yalıtımı

Birisi yalıtımın altına su yalıtımı koyar, biri tam tersine yukarı ve bazıları hem burada hem de orada kullanır.

Ekstrüde polistiren köpük kullanılırsa, pratik olarak su yalıtımına ihtiyaç duymaz, bu nedenle konumu çok kritik değildir. Ancak çimento sütünün yalıtımın dikişleri arasına girmesine ve levhaya girmesine izin vermeyecek ve ayrıca alttan nemi tutacaktır..

Yalıtımın dibine sabitlerseniz, boruları sıcak zemine doğrudan yalıtıma bağlayabilirsiniz. Su yalıtımı döşenirse, boruları sabitlemek için montaj ağının döşenmesi gerekecektir..

Su yalıtımını duvarlarda ve üst üste 20 cm bindirme ile döşeriz. Sızdırmazlık için derzleri bantla yapıştırıyoruz.

Damper bandı

Hazır bir bant aldıysanız, çevresine yapıştırmanız yeterlidir. Genellikle 5-8 mm kalınlığında ve 10-15 cm yüksekliğindedir.Yükseklik doldurma seviyesinden daha yüksek olmalıdır, fazlalık bir bıçakla kesilir. Bant elle yapılmışsa, kendinden kılavuzlu vidalarla duvara yapıştırdığınızdan veya vidaladığınızdan emin olun..

40 ° C’ye ısıtıldığında betonun doğrusal genleşmesi metre başına 0,5 mm’dir..

Güçlendirme

İlk takviye ağı tabakası genellikle yalıtım üzerine serilir ve konturları tutturmak ve ısıyı yüzey üzerinde eşit olarak dağıtmak için bir taban olarak kullanılır. Ağlar tel ile birbirine bağlanır. Borular naylon kelepçelerle ağa bağlanır.

Kafes çubukların çapı 4-5 mm’dir ve ağ boyutu – uygun sabitleme için boru döşeme adımına bağlı olarak.

Ek olarak, donatıyı boruların üstüne döşemek zorunludur, çünkü alttan ağ kullanıldığında bile, en altta yatıyorsa neredeyse hiçbir etkisi olmayacaktır. Veya, dökme sırasında, bir boşluk oluşturarak ağı desteklere yerleştirin..

Boru sabitleme yöntemleri

Su ısıtmalı zemin birkaç şekilde döşenebilir, bunları listeleyeceğiz.

Boru montaj yöntemleri

 • Poliamidden yapılmış gerdirme kelepçesi. Boruların montaj ızgarasına hızlı bir şekilde sabitlenmesi için kullanılır. Tüketim – 1 m2’de yaklaşık 2 parça.
 • Çelikten yapılmış sabitleme teli. Şebekeye kurulum için de kullanılır, akış hızı tamamen aynıdır.
 • Zımba ve kelepçeler. Boruların ısı yalıtımına hızlı bir şekilde sabitlenmesi için uygundur. Kelepçe tüketimi 1 m2’de 2 adettir..
 • Parça sabitleme. İçinde 16 veya 20 mm boru döşemek için temel görevi gören U şeklinde bir PVC şerittir. Zemine sabitlenmiş.
 • Polistirenden yapılmış sıcak su zeminleri için paspaslar. Direkler arasındaki olukların ortasına bir boru döşenir.
 • Dağıtım alüminyum levha. Ahşap zeminlerde kurulum için kullanılır, ısıyı yüzeye yansıtır ve eşit olarak dağıtır.

Bağlantı devreleri

Çoğu durumda, devreler bir dağıtım birimi aracılığıyla bağlanır. Birkaç işlevi vardır: sistemdeki basıncı artırmak, sıcaklığı düzenlemek, birkaç devrede tek tip besleme, radyatörlerle birleştirmek.

Pompalama ve karıştırma üniteleri hakkındaki makalede yazdığımız kazana bağlanmak için birçok şema var: manuel ayarlı, hava durumu otomasyonlu ve servo sürücüler ve sensörler kullanarak otomatik ayarlı.

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

sıkma

Tüm devrelerin kurulumunu tamamladığınızda, sistemde sızıntı olup olmadığını pnömatik olarak test ettiğinizden emin olun. Bunun için kompresör yardımı ile basınç testi yapılır. 6 bar’dan fazla basınca sahip küçük bir ev kompresörü test için uygundur. Sistemdeki basınç 4 bara getirilir ve sistem çalıştırılana kadar tüm süre boyunca bırakılır..

Hava molekülleri su moleküllerinden çok daha küçük olduğu için hafif bir basınç kaybı bile tespit edilebilir. Ayrıca, ısıtmayı bağlamak için zamanınız yoksa su donabilir ve hava ile hiçbir şey olmaz..

Yerden ısıtma keki

Sıcak su tabanı döşeme teknolojisi, belirli bir sırayla döşenen birkaç katmandan oluşur. Pastanın toplam kalınlığı 8-14 cm, zeminlerdeki yük 300 kg / m2’ye kadar. m.

Taban betonarme bir levha ise:

Beton bir levha üzerinde yerden ısıtma şeması

 • su yalıtımı;
 • çevre çevresinde damper bandı;
 • yalıtım;
 • takviye ağı;
 • su yerden ısıtma borusu;
 • şap.

Su yalıtımı için sıradan plastik sargı veya özel malzemelerin kullanılmasına izin verilir. Damper bandı 1-2 cm kalınlığında kesilmiş ısı yalıtım şeritlerinden yapılır veya kendinden yapışkanlı bir tabana sahip hazır bir versiyon satın alırlar..

Yalıtım seçimi birkaç faktöre bağlıdır: bölge, temel malzeme. Örneğin, zemindeki zeminler için, en az 5 cm (optimal olarak 10) kalınlığında ekstrüde polistiren köpük de kullanılır ve birinci katın tabanının altında sıcak bir bodrum varsa, 3 cm’den daha ince seçenekler olabilir. kullanılmak.

Yalıtımın temel amacı, ısıyı ısıtmadan yukarı doğru yönlendirmek ve büyük ısı kayıplarını önlemektir..

Tabanın zeminde olması durumunda:

Yerden ısıtmanın zemine döşenmesi

 • dökme toprak 15 cm;
 • kırma taş 10 cm;
 • kum 5 cm;
 • kaba şap;
 • su yalıtımı;
 • çevre çevresinde damper bandı;
 • 5 cm’den az olmayan ekstrüde polistiren köpük;
 • ısı taşıyıcılar ile güçlendirilmiş şap.

Kaba şap için hazırlık katmanlarının katmanlar halinde dikkatlice sıkıştırılması önemlidir. Tabanı sıkıca sıkıştırırken ve ekstrüde polistiren köpük kullanırken, kaba bir şap yapmak gerekli olmayacaktır..

Sıcak su zemin sistemi kullanmanın artıları

Şirketimizin uzmanları, bu ısıtma sisteminin birkaç ana olumlu özelliğini vurgulamaktadır:

 1. Kurulumu kolay. Isıtma sistemlerini bağlarken en sorumlu ve zor süreç, oluşturulan çekimlere ve boru döşeme tasarımına göre basınç hesaplamaları yapmak olarak kabul edilir. Diğer her şey, gerekli malzeme ve araçlara sahipseniz, kendiniz yapabilirsiniz..
 2. Kendi kendini düzenleme sistemi. Yerden ısıtmanın ayırt edici bir özelliği vardır: böyle bir sistem ek düzenleme ve sıcaklık seviyesinin ayarlanmasını gerektirmez. Zemine monte cihazlar, odayı gerekli seviyeye kadar ısıtır ve ayarlanan sıcaklık sınırını aşmaz..
 3. Uzun servis süresi. Böyle bir sistem, uygulanan polimer teknolojileri sayesinde, ısıtma ünitesinin kendisinde, ekipmanın yaklaşık 30-40 yıl çalışmasına izin verir. Ek elektrik sistemlerinin ve pompaların hizmet ömrü 20 yıldır. Böyle bir hizmet ömrü, ancak kurulum işi doğru bir şekilde yapılırsa ve tüm düğümler sisteme bağlanırsa mümkündür..
 4. Yardımcı kaynakların tüketiminden tasarruf. Yerden ısıtma, alt kısmı ısıtılarak tüm oda tamamen ısıtılacak şekilde kurulur. Ek olarak, zeminin kendisi kapatıldığında ısıyı emen bir yüzey olmaktan çıkar. Kaynak tasarrufu, oda tipine ve kapsama alanına bağlı olarak %15 ila %50 arasında değişebilir.
 5. Çalışma sırasında temizlik. Radyatörlü ısıtma sistemlerinin sahipleri, ısıtma mevsiminin yüksekliği sırasında havada tozun dolaşmaya başladığını not edebilir. Bunun nedeni, bu tip pil ısıtıldığında, mikro partikülleri havaya kaldırmaya başlayan hava akımlarının oluşmasıdır. Yerden ısıtma durumunda, bu olmaz..
 6. Konfor. Isı zeminden tavana dağıldığı için oda eşit şekilde ısınmaya başlar. Artık bir apartman dairesinde veya evde soğuk köşeli alanlar yok. Ek olarak, sıcak zemin, şiddetli donlarda bile çıplak ayakla yürümenizi sağlar; bu, özellikle evde çok sık yerde oynamayı seven küçük çocuklar varsa iyidir..
 7. çok yönlülük Bu tür ısıtma sistemleri, mevcut radyatör ısıtma cihazlarının bulunduğu odalara kurulabilir. Bütün yapı oldukça kompakt ve hareketlidir. Yardımı ile hem tüm evi hem de gerekirse ayrı bir odayı ısıtabilirsiniz..

Her türün çalışma prensibi

Tüm sistem ve en önemlisi, işin verimliliği seçilen bağlantı prensibinde yatmaktadır. Kurulum şeması ve ısıtma sisteminin müteakip işleyişi, binanın, döşemenin vb. Gereksinimleri dikkate alınarak seçilir. Avantajlarını ve dezavantajlarını belirlemek için şemaların her birini daha ayrıntılı olarak düşünmeye değer..

Kazandan doğrudan bağlantı

Kazandan doğrudan bağlantı

Sıcak bir zeminin bir kazan ile bağlantısı, genel yapıda bir ısı üreticisinin, güvenlik tertibatlarının ve en önemlisi bir pompanın varlığı anlamına gelir. Doğrudan kazandan gelen soğutma sıvısı, sıvının dağıtıldığı kollektöre girer, daha sonra borulardan ayrılır ve bunların içinden geçerek tekrar kazana düşer. Kazanın zeminde olması gereken sıcaklık rejimine ayarlanması gerektiğini söylemek önemlidir..

Bu bağlantı seçeneği ile birkaç soru ile karşılaşılmaktadır. İlk olarak, bu devre için sadece bir yoğuşmalı kazan kullanılması tavsiye edilir, çünkü bu durumda verimlilik maksimum olduğundan, bu ekipman için çalışma sırasında düşük bir sıcaklık en uygunudur. Geleneksel bir kazan modeli, düşük sıcaklıklarda çalışırken hızla arızalanır veya daha doğrusu ısı eşanjörü kullanılamaz hale gelir. Evde katı yakıtlı bir kazan kuruluysa, bu tip bir kazanda sıcaklık rejiminin düzenlenmesi son derece zor olduğundan, üzerine ek bir tampon tankı monte edilmesi gerekecektir..

radyatör bağlantısı

radyatör bağlantısı

Sıcak bir zemin düzenlemek için oldukça popüler bir seçenek, radyatör kullanımı olarak kabul edilir. Bu durumda, bir döngüden çıkan boruların en az 15 metrekarelik bir alana montajı için tasarlanmış özel kitler kullanılır. m.Dışarıdan, bir su veya hava sıcaklığı sınırlayıcısının ve ayrıca bir havalandırma deliğinin takıldığı plastik bir kutuya benziyor..

Soğutucu, en az 70 derece olduğu yüksek sıcaklık devresinden döngüye girer. Sıvı, döngüde soğutulur ve ardından yeni bir sıcak su kısmı ona girer. Kazan pompası işlemi mükemmel bir şekilde halleder, ek bir işlem gerekmez.

Üç yollu bir vanadan kurulum

Üç yollu bir vanadan kurulum

Yerden ısıtma için pek popüler olmayan bir şema, üç yollu bir vananın kullanılmasıdır. Bu cihazın görevi, sıcak ve soğuk suyu eşit olarak karıştırmaktır. Isıtma için bu kombinasyon kombine olarak adlandırılmalıdır, burada 80 dereceye kadar sıvıya sahip piller ve 40 dereceye kadar sıvı sıcaklığına sahip bir zemin devresi kullanılır. Bu durumda termostat bir valf rolünü oynar, aynı soğutma sıvısı sıcaklığını korumak için tasarlanmıştır..

Vana beslemeye monte edilir, sirkülasyon pompası sonra monte edilir. Dönüşte su soğuyunca kazan devresinden daha sıcak bir sıvı eklenir. Üç yollu vana, ısıtma ortamının sıcaklığını gerekli olana düşürür. Bu şema nadiren kullanılır, çünkü ana boruya bağlı radyatörlerin çalışması dengesizdir..

Düşük kayıplı bir başlık kullanma

Radyatörlü kombine tip ısıtma devrelerinde, düşük kayıplı bir başlık kullanılır. Özünde, devrenin pillerin ayrılması ve en sıcak zemin ile temsil edildiğini söyleyebiliriz. Radyatör ısıtması için bir sirkülasyon pompası kullanılması durumunda, mikserlere ilave bir pompa takılması, hidroliğin ihlaline yol açabilir. Düşük kayıplı başlık, birkaç pompanın paralel çalışmasını ayarlamanıza yardımcı olur.

Pompa-hidrolik ünitesinin uygulanması

Bir pompa-hidrolik ünite kullanarak zeminin döşenmesi karışık bir şemadır. Bu seçenekle, bir radyatör, bir pompa ve mikser tertibatı ile birlikte bir ısıtmalı zeminin kendisi ile bir ısıtma bölgesi sağlanır. Bu süreçte, kazandan suya zemin dönüşü soğutulan sıvıya eklenir..

Tüm karıştırma ünitelerinde, halihazırda soğumuş olan soğutma sıvısının sıcak sıvı ile karıştırılması sürecinde dozajını belirleyen bir dengeleme valfi bulunur. Üniteden çıkışta istenen sıcaklık rejimine sahip bir soğutucu elde edilir. Ünite, modeline bağlı olarak, bir dengeleme valfi, küresel valfler, bir baypas vb. gibi diğer unsurları içerebilir. Sistemin etkisi ve tüketicinin konforu bu şekilde kat kat artırılmaktadır..

Tasarım ve montaj kuralları

Titiz kurulum gerektiren bir elektrik analogu değil, tam olarak bir su tabanı seçme kararı, gaz kazanlarındaki ısıtma sistemleri için idealdir..

Bu tür planlar, en az enerji tüketen, en verimli ve işletilmesi ucuz olarak kabul edilmektedir. Katı yakıt kazanlı seçenekler de kabul edilebilir.

Sistemin kusursuz çalışması ancak iki koşulda mümkündür: profesyonelce yapılmış tasarım hesaplamaları ve yetkin bir şekilde yapılmış kurulum..

Sonuç olarak, ülkede veya özel bir evde su ısıtmalı bir zeminin kurulumuna giden yolda ilk adımlar, yapının analizi, malzeme seçimi, projenin hazırlanmasıdır..

Ne istiyorsun?

Su yerden ısıtma için

 • borular
 • Kolektör
 • Sönümleme bandı ve su yalıtım filmi
 • Isı yalıtım malzemesi (genişletilmiş polistiren, mineral yün vb.)
 • Güçlendirilmiş ağ ve bunun için destekler
 • Tel veya kelepçeler

Elektrikli yerden ısıtma için

 • Isıtma elemanları – kablo veya paspaslar
 • Isı yalıtım malzemesi (mantar)
 • Isı tesviye malzemesi (folyo)
 • Termostat
 • Sıcaklık sensörü
 • Oluklu boru
 • Elektrik kablosu

Tesisler için gereksinimler

Sulu borulardan sıcak bir zemin döşemeden önce, zemin arası zeminin ek yüke dayanıp dayanamayacağını öğrenmek gerekir. SNiP’lere göre doğru düzenleme ile, döşenecek soğutma sıvısı ile boru hattının üzerindeki beton şap 45-50 mm yükselmelidir. Ortaya çıkan tabakanın düşük mukavemeti nedeniyle inceltmek imkansızdır ve betonu ısıtmak için enerji tüketimi arttığından daha kalın yapılması tavsiye edilmez..

M300 markalı ve 10 mm yüksekliğindeki DSP şapın her metrekaresi yaklaşık 22 kg’dır. Ayrıca, bağlantı parçalarının ve yalıtımın yanı sıra döşemenin ağırlığı da buraya eklenir..

Sonuç olarak, 15-20 metrekarelik bir odada “sıcak zeminden” zemindeki toplam yük genellikle birkaç tonu aşıyor. Katlar arasındaki levha böyle bir ek kütleye dayanamazsa, söz konusu ısıtma sistemi yapılamaz..

Kurulum odası kapalı olmalıdır. Isıtılmayabilir, ancak hava sıcaklığındaki ani değişikliklerin hariç tutulduğundan emin olunmalıdır..

Betonun sertleşmesi ve sıcaklık dalgalanmaları uyumsuz şeylerdir. Ayrıca, kurutmak için, beton tabakada aşırı ısınma ile yerel alanların ortaya çıkmasına neden olacak “ısıtma” için su tabanının erken açılmasına başvurmak mümkün değildir. Bu durumlarda, şap kaçınılmaz olarak çatlayacak ve gücünü kaybedecektir..

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Yerden ısıtma cihazının nüansları

Bir su tabanının inşası aynı zamanda karmaşık ve basittir. Kompozisyonda çok bileşenlidir, bu nedenle asıl şey, tüm katmanların döşenme sırasını gözlemlemektir..

Şema

“Islak” tip şema, su tabanının konturlarının bir ısı yalıtım tabakası üzerine serildiği ve yukarıdan bir çimento şapı ile döküldüğü evrensel olarak kabul edilir.

“Pastanın” her parçasının belirli bir işlevi vardır. Yapının temeli toprak veya beton levhadır. Üzerine ince bir film serilir (ancak 0,1 mm’den az olmayan) – sıradan polietilen veya daha pahalı bir analog.

Ardından zemini ısı yalıtım malzemesi ile kaplayın. En iyi seçeneklerden biri, ekstrüde polistiren köpüktür – dayanıklı, nispeten ucuz, düşük ısı iletkenliğine sahip.

Minimum Gereksinimler:

 • yoğunluk – 40 kg / m³’den;
 • kalınlık – 300 mm’den.

Ana katman, içinde soğutucu bulunan boruların yerleştirileceği bir çimento dolgusudur. Çözüme daha hareketli ve şekillendirme için uygun hale getirmek için plastikleştiriciler eklenir..

Mukavemet için şap, 50 * 50 mm veya daha büyük 100 * 100 mm hücreli ve 3-5 mm çubuk kalınlığına sahip bir takviye ağ ile güçlendirilir..

Yerden ısıtma için linolyum

Son katman, ısıya dayanıklı bir zemin kaplamasıdır. Isıyı iyi ileten seramik karolar en iyi malzeme olarak kabul edilmektedir. Linolyum veya laminat satın alırken, “sıcak zemin” (+) özel etiketli ürünleri seçmelisiniz.

Son kat kaplamanın seçimi, karıştırma üniteleri – kollektörler aracılığıyla otomatik veya manuel olarak ayarlanabilen termal rejimi belirleyecektir..

Hangi stil ilkelerine uyulmalı?

İlk olarak, hesaplamalar yapmanız gerekir. Bu ayrı ve karmaşık bir konudur, ancak bağımsız hızlı hesaplamalar için gerekli sütunlarda bireysel parametreleri puanlayarak çevrimiçi hesap makinesini kullanabilirsiniz..

Bir inşaat şirketi yerden ısıtma ile uğraşıyorsa, uzmanları da yerleşim işlemlerini yürütür..

Kurulum yöntemi ve özel kurulum koşulları ne olursa olsun, uyulması gereken standart doğrulanmış rakamlar hesaplama temeli olarak alınır..

Resim galerisi Fotoğraftan Fotoğraf TVP’nin mutfaktaki sıcaklığı 22-27 ° С, koridorda veya salonda – 30 ° С, oturma odasında, çocuk odasında veya yatak odasında – 29 ° С, banyolarda veya yüzme havuzlarında en yüksek – 32-33 ° C, ısı taşıyıcı 85-90 ° C sıcaklıktaki ısıtma cihazlarına verilir, daha sonra sıcak zeminler için suyu 60 ° C’ye ısıtmak yeterlidir ve dönüş borusunda sıcaklık düşer 30-45 ° C’ye kadar Giriş / çıkıştaki sıcaklık parametreleri arasındaki fark, devrelerin uzunluğundan etkilenir. Genel olarak kabul edilen değerler boruların çapına bağlıdır: Ø 16 mm – 90 m’ye kadar ilmek uzunluğu, Ø 17 mm – 100 m’ye kadar, Ø 20 mm – 120 m, ancak kontur yapılması önerilmemektedir. 80 m’den fazla Bükülmüş borular arasındaki mesafe döşeme alanına bağlıdır: merkez odalarda – 20-30 cm, kenar bölgelerde, duvarların ve eşiklerin yakınında – 10-15 cm, saunalarda, tuvaletlerde, banyolarda, yüzme havuzlarında – her yerde 15 cm Çocuk odasında sıcak zeminler Odada soğutma sıvısı olan borular Zemindeki su devreleri Borular arasındaki yerleşim adımı

Genellikle, büyük bir kırışma riski olduğundan, birbirinden 10-15 cm’den daha yakın döşenemeyen kurulum için PEX borular kullanılır. Zemindeki termal yük küçükse, örneğin birçok kişi serin yatak odalarında dinlenmeyi seviyorsa, 60 cm’ye kadar bir yerleşim adımına izin verilir..

Bazı daha yararlı ipuçları:

 • bir devre iki odaya dağıtılmaz;
 • 35-40 m²’lik bir oda için 1 devre yeterli değil, en az 2;
 • konturun bir tarafı – en fazla 8 m;
 • damper bandı, termal genleşme sırasında deformasyonu telafi eder.

İstisnalar var. Örneğin, tuvalet ve banyo alan olarak küçükse ve mahallede bulunuyorsa, onları ısıtmak için bir su devresi yeterlidir..

Su devrelerini kurma yöntemleri

En etkili boru tesisatı türleri – “salyangoz” ve “yılan” uzun zamandır icat edildi, bu nedenle devre cihazı ile deneme yapmanız gerekmeyecek.

Boru döşeme şemaları

İki popüler yöntemin birçok çeşidi vardır, seçim odanın konfigürasyonuna, devrenin uzunluğuna ve sıcaklık rejimine bağlıdır. Bazen kombine şemalar optimaldir.

“Yılan”, uygulanması en kolay seçenektir. Dezavantajı, giriş / çıkıştaki soğutma sıvısı sıcaklıklarında büyük bir farktır. Devrenin ikinci yarısının daha az ısı vereceği unutulmamalıdır..

“Salyangoz”, ısıyı odaya eşit olarak dağıtır, ancak uygulanması daha zordur. Sahipler odayı sıcak ve soğuk bölgelere bölmek istemiyorsa, bu yöntemi kullanmak daha iyidir..

Borulardan tasarruf etmek ve enerji verimliliğini artırmak için, genellikle iki seçeneğin bir kombinasyonu kullanılır: merkeze bir “salyangoz”, duvarlar boyunca bir “yılan” döşenir. Menteşeleri doğru bir şekilde konumlandırırsanız ve döşeme adımını hesaplarsanız, zemin sıcaklığı sakinler için mümkün olduğunca rahat olacaktır..

sistem testi

Boruların montajından sonra, su ile ısıtılan zeminler yıkanmalı ve sızıntı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu, bir basınç pompası kullanılarak ve beton solüsyonu dökülmeden önce yapılır. Ayrıca, çalışma sıcaklıklarına kadar ısıtmadan su kullanımına izin verilir. Ana şey, soğutucunun akabileceği yerleri belirlemektir. Her şey yolundaysa, o zaman amortisör bandını duvarlar boyunca döşemeye devam eder ve şap dökülebilir.

Malzemeleri akıllıca seçiyoruz

Sıcak su zeminleri bir şap ile doldurulur, yani yıllarca değil, on yıllarca çalıştırılmaları planlanır..

Uzun kullanım süresi göz önüne alındığında, malzeme seçimine sorumlu bir şekilde yaklaşılmalıdır: ucuz ve likit olmayan ürünleri hariç tutun, yüksek kaliteli boruları, yalıtımı, maksimum hizmet ömrüne sahip bağlantı elemanlarını seçin.

1 – borular için en iyi seçeneği seçiyoruz

Şu anda kullanımda olan iki tip boru vardır – her ikisi de çapraz bağlı polietilenden yapılmış PE-X ve PERT. %85 çapraz bağlama yoğunluğu nedeniyle hafıza etkisine sahip oldukları için PE-Xa ürünleri için avantaj.

Yararlı etkisi, yüksek sıcaklıkta bir ısı taşıyıcı ile gerilmiş veya deforme olmuş boruların her zaman orijinal konumlarına geri dönmesidir..

PE-Xa boruların montajı

Eksenel bağlantı parçaları ile birlikte PE-Xa borular çimentoya güvenli bir şekilde gömülebilirken, push-in bağlantı parçalarına sahip alternatif PERT ürünleri kamuya açık bırakılmalıdır.

Şapta dolu bölümler olacaksa ve bağlantı parçaları sadece manifolda sabitlemek için kurulursa PERT borularının kullanımı haklıdır..

Deneyimli inşaatçılar alüminyum folyolu kompozit boruların kullanılmasını önermezler – her zaman metalize tabakanın delaminasyon riski vardır. Maksimum güvenilirlik ve izolasyona ihtiyacınız varsa, ürünlerin içinde bulunan poliviniletilen takviyeli ürünleri kullanmak daha iyidir..

Yerden ısıtma boru işaretleri

Su zeminleri için 3 standart ürün ölçüsü kullanılmaktadır: Ø 16 mm, 17 ve 20 mm, et kalınlığı 2 mm. Çap, borunun tüm uzunluğu boyunca uygulanan işaretlerde belirtilmiştir.

İnşaat şirketleri genellikle ürünlerinin performansından sorumlu olan güvenilir üreticilerle çalışır. Tanıtılan Rehau ve Valtec markalarının yanı sıra daha az bilinen Tece, KAN, Uponor’un ürünleri kendilerini kanıtlamıştır..

# 2 – yalıtıma karar vermek

Yalıtımın temel amacı, ısı transferinin yukarı doğru gerçekleşmesi ve zemine boş yere gitmemesi için şapı borularla tabandan ayırmaktır. Isı yalıtım katmanı gereklidir, onsuz, sıcak bir zeminin montajı anlamını kaybeder.

Şimdi iki tür alt tabaka kullanıyorlar, çünkü geri kalanı her bakımdan onlara kaybetti. Bunlar, plakalar şeklinde ekstrüde polistiren köpük ve montaj çıkıntılarına sahip genleşmiş polistiren profil paspaslardır..

Yerde ekstrüde polistiren

Ekstrüde polistiren, mekanik mukavemeti ve düşük ısı iletkenliği nedeniyle popülerdir. Yüzme havuzları, tuvaletler, banyolar için önemli olan nemin geçmesine pratik olarak izin vermez.

EPS levhalar kurulum için uygundur ve standart ölçülere sahiptir: 600 * 1250 mm, 500 * 1000 mm. Kalınlık – 20 ila 100 mm arasında, seçimi gerekli yalıtım derecesine bağlıdır. Bitişik döşemelerin birleşim yerlerindeki sabitleme yan olukları sayesinde boşluk oluşmaz..

Su zeminleri için profil paspaslar

Profil paspaslar boru döşemeyi çok daha kolay hale getirir, ancak çoğu, özellikle tanınmış markaların yüksek maliyeti nedeniyle bunları satın almayı reddeder. Levhaların kalınlığı EPS’den daha azdır – 1-3 mm

Gerekli yalıtım kalınlığı nasıl belirlenir? Her şey belirli bir özel evin döşeme koşullarına bağlıdır: zemine 10 santimetrelik levhalar yerleştirilir, bodrum veya bodrum katından 5 cm yeterlidir ve aşağıda ısıtılmış bir oda varsa, 3 santimetre ısı yalıtımı yeterlidir..

Levhaları zemine sabitlemek için disk dübelleri kullanın ve boruları – zıpkın zımbalarını sabitlemek için. Bitişik braketler arasındaki mesafe, boru dirseklerinin yerlerinde – 10 cm – 30 cm’den yarım metreye kadardır..

3 – koleksiyoncu için aksesuarlar satın alıyoruz

Soğutma sıvısının dağıtım merkezi ve sıcak zeminin işleyişi için kontrol noktası bir kollektör-karıştırma ünitesidir. Yardımı ile sıcak su ana devreden ayrı devrelere yönlendirilir, soğutucunun akış hızını izler ve sıcaklığı düzenler..

TVP için kurulum kılavuzu

Yerden ısıtma yapısını döşemeden önce hazırlık çalışmaları yapılmalıdır: bileşenleri satın alın, kabinin kurulum yerini ana hatlarıyla belirtin, duvarlarda iletişim için delikler açın. Ardından ilk aşamaya geçebilirsiniz..

Adım # 1 – alt zemin cihazı

Sıcak bir zemini doğrudan zemine yerleştirmeyi planlıyorsanız, iki seçenekten birini seçmeniz önerilir:

 • çimento harcından “kaba” bir şap yapın;
 • şap yerine kum tabakasını dökün, sıkıştırın ve düzleştirin.

Her durumda, taban görevi gördüğü ve şap için bir kum tabakası gereklidir. Üzerine bir su yalıtım tabakası yerleştirilir, en temel seçenek kalın bir plastik filmdir..

Kum tabakasının tesviye edilmesi

Kum tabakasının sıkıştırılması ve tesviye edilmesi çok önemlidir. 5 cm derinliğe kadar küçük girintilere izin verilir, ancak boru montajı için tamamen pürüzsüz olması daha iyidir

Hesaplarken, sistemin zemine montajı sırasındaki ısı kaybının daha yüksek olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle borulardaki soğutucunun sıcaklığı normalden daha yüksek olmalıdır..

Adım # 2 – yalıtım tabakasının döşenmesi

Yalıtım temiz, düz bir zemine serilir. Çalışmaya başlamadan önce, duvarlarda bir şerit dövülür – temiz zeminin seviyesi, inşaat çalışmaları sırasında oluşmuşlarsa küçük çöküntüler temiz kuru kumla kaplanır..

Kurulum Talimatları:

 1. Su geçirmezlik – 150-200 mikron yoğunluğa sahip film tabakalarını en az 10 cm üst üste gelecek şekilde yayın ve duvarlara sarın.
 2. Ekstrüde polistiren köpük levhaları işaretler yukarı gelecek şekilde olukları birleştirerek döşeyin. Uzak köşeden başlamak daha iyi.
 3. Gerekirse, bir inşaat bıçağıyla parçaları kesin..
 4. Plakaları köşelere, derzlerin ortasına ve plakaların ortasına disk dübellerle sabitleyin..
 5. Dikişleri inşaat bandıyla kapatın.

İkinci katın döşenmesi gerekiyorsa, üst plakaların yönünü değiştirmek, yani alt plakalara dik olarak yerleştirmek daha iyidir..

Ekstrüde polistiren köpük döşeme

Döşeme sırasında büyük boşluklardan ve yarıklardan kaçınılmalıdır. Yine de oluşmuşlarsa, boşluklar köpükle üflenebilir veya genleşmiş polistiren artıkları ile kapatılabilir.

Kurulum sırasında levhalar boyunca hareket etmek için ince levhalar veya kontrplak parçalarının yerleştirilmesi tavsiye edilir – levhaların yapısı, yoğunluğa rağmen deforme olabilir.

Adım # 3 – boruların işaretlenmesi ve yerleştirilmesi

İşaretleme, bir işaretleyici veya boya kablosu kullanılarak plakaların yüzeyine uygulanır. EPSS yerine profil paspaslar kullanılıyorsa, işaretleme gerekli değildir.

Bobin çözme cihazı

Çözme sırasında borunun bükülme ve bükülme riski vardır, bu nedenle bobini çözmek için özel bir cihaz kullanmak daha iyidir. Manuel olarak gevşemek daha uzun sürer

Boruların montajına başlamadan önce kollektörlerin kurulması ve bağlantılar için yerlerin hazırlanması da tavsiye edilir..

Kurulum Talimatları:

 1. Borudan 15-20 m açın, ucuna bir ısı yalıtım manşonu ve bağlantı için bir bağlantı parçası koyun.
 2. Manifolda bağlan.
 3. Boruyu işaretlere göre dikkatlice döşeyin.
 4. Zıpkın zımbalarıyla konturu sabitleyin.
 5. Boruyu manifolda yönlendirin, diğer ucunu takın.

Her döngünün uzunluğu sabitlenmeli ve sadece ezberlenmemeli, aynı zamanda duvardaki bağlantı parçasının yanına yazılmalıdır..

Yalıtım için damper bandı

Kenarlar boyunca bir amortisör bandı veya bir tür ikamesi döşenir – örneğin, 1,5-2 cm kalınlığında köpük parçaları. Sıvı tırnaklara iyi yapışırlar.

Duvarlardan veya geçiş bölgelerinden geçen geçiş boruları mümkün olduğunca manşonlarla yalıtılır. Pahalı ithal ürünler yerine sıradan yalıtım – köpüklü polietilen kullanabilirsiniz..

Adım # 4 – takviye ağının takılması

Doğru döşenen fitingler boruların altında veya arasında değil, üstünde olmalıdır. Kabul edilebilir bir seçenek, 3 mm telden 10 * 10 cm hücreli metal bir ağdır..

Borular üzerinde metal ağ

Konturları metal ağa sabitlemek de yanlıştır, bu durumda takviye değil destek görevi görecektir. Yetkili döşeme – ağ boruların üzerindeyken

Artık birçok insan tel örgü yerine plastik kullanıyor. Polimer gerekli sertliği oluşturduğundan bu seçenek de uygundur..

Adım # 5 – sistemin test edilmesi

Sistemin sızdırmazlığını kontrol etmek için bir hidrolik test yapılıncaya kadar şap dökülmemelidir. Genellikle konturlar sırayla kontrol edilir..

İlk olarak, boruya bir boru hattı ve bir pompa bağlanır, su verilir. Drenaj için kollektörün drenaj borusuna bağlı bir hortum kullanın..

Test için basınç test pompası

Basınç pompası, bir sistemi kontrol etmek için en iyi araçtır. Kiralanabilir. Ayrıca, genellikle gerekli araçlara sahip olan bir test uzmanı da tutabilirsiniz.

Muayene sırasında, basınç altındaki boru düzleşme eğiliminde olduğundan zımba telleri uçabilir. Uçan zıpkınlar bir önceki yerden 5 cm uzağa sabitlenir, şap döküldükten sonra uçup gitmezler..

Adım # 6 – çimento şapının döşenmesi

Borular 5 bar basınçta bırakılır ve şapa başlanır. Geleneksel işaret yöntemi genellikle kullanılır. İşaretler olarak, alçıpan için metal bir profil kullanabilirsiniz..

Zeminin çimento harcı ile doldurulması

Sıradan bir şap çözeltisi uygun değildir, yük sadece mekanik değil, aynı zamanda sıcaklık olacağından çimentoya plastikleştiriciler ve lif eklenmelidir.

Döşeme, uzak köşeden başlayarak parçalar halinde yapılır. Her parça, döküldükten hemen sonra tesviye edilmeli, çökmeler ve sarkmalar ortadan kaldırılmalıdır..

2 gün sonra yüzey temizlenir, damper bandı kesilir, şap üzerine su püskürtülür ve bir film ile kaplanır (son iki işlem 10 gün boyunca tekrarlanır).

Genleşme derzleri

Genişletme boşlukları

Büyük bir odayı bölgelere ayırma örnekleri

Isıl boşlukların olmaması veya yanlış konumu, şap arızasının en yaygın nedenidir..

Büzülme dikişleri aşağıdaki durumlarda yapılır:

 • oda 30 metrekareden fazla bir alana sahiptir. m .;
 • duvarlar 8 m’den uzun;
 • odanın uzunluğu ve genişliği 2 kattan fazla farklılık gösterir;
 • yapıların genleşme derzleri üzerinde;
 • oda çok eğri.

Bunun için dikişlerin çevresine bir amortisör bandı döşenir. Dikiş yerine takviye ağı bölünmelidir. Genleşme boşluğu tabanda 10 mm kalınlığında olmalıdır. Üst kısım bir dolgu macunu ile işlenir. Oda standart olmayan bir şekle sahipse, daha basit dikdörtgen veya kare elemanlara bölünmelidir..

Genleşme derzi şeması

Genleşme derzlerinden boru döşeme

Borular bir şaptaki genleşme derzlerinden geçiyorsa, bu yerlerde her yönde 30 cm ondüle (her iki tarafta SP 41-102-98 – 50 cm’ye göre) oluklu bir boruya döşenir. Genleşme derzleri ile bir konturu ayırmamanız tavsiye edilir, besleme ve dönüş boruları içinden geçmelidir..

genleşme derzlerinden boru döşemek

Teknolojik dikişlerden konturların doğru geçişi

Fayansları genleşme derzlerine döşerken, bitişik levhaların farklı genleşmeleri nedeniyle soyulma olasılığı artar. Bunu önlemek için, ilk kısım fayans yapıştırıcısı üzerine serilir ve ikinci kısım elastik bir dolgu macununa tutturulur..

Ek ayırma için, eksik bir profilin genleşme derzleri kullanılabilir. 1/3 kalınlığında mala ile yapılır. Beton sertleştikten sonra, ayrıca bir dolgu macunu ile kapatılır. İçlerinden borular geçerse, onlar da bir oluk ile korunur..

Şap çatlakları

Oldukça yaygın bir durum, kuruduktan sonra şap üzerinde çatlakların ortaya çıkmasıdır. Bu, birkaç nedene neden olabilir:

 • düşük yalıtım yoğunluğu;
 • çözeltinin zayıf sıkıştırılması;
 • plastikleştirici eksikliği;
 • çok kalın şap;
 • büzülme dikişlerinin olmaması;
 • betonun çok hızlı kuruması;
 • çözeltinin yanlış oranları.

Onlardan kaçınmak çok kolaydır:

 • 35-40 kg / m3’ten daha yüksek yoğunlukta yalıtım kullanılmalıdır;
 • şap çözeltisi, döşeme sırasında ve elyaf ve plastikleştirici ilavesiyle plastik olmalıdır;
 • büyük odalarda büzülme dikişleri yapmanız gerekir (aşağıya bakınız);
 • ayrıca betonun çabuk tutulmasına izin verilmemeli, bunun için ertesi gün streç film ile kapatılır (bir hafta boyunca).

şap harcı

Yerden ısıtma için, betonun elastikiyetini ve mukavemetini artırmak için bir plastikleştirici kullanmak zorunludur. Ancak yerden ısıtma için özel tipte hava sürükleyici olmayan plastikleştirici kullanmanız gerekir..

Tecrübe olmadan, kırma taş / çakıl olmadan sıcak bir zemin için çimento-kum şapı yapmak işe yaramaz ve doğru markalı DSP, fabrika betonundan daha pahalıya mal olacaktır. Bu nedenle, çözeltinin bileşiminin ihlali nedeniyle çatlakları önlemek için, dökülen kırma taşlı betondur..

M-400 çimento sınıfından harç M-300, yıkanmış kum ve kırma taş aşağıdaki oranlara göre yapılır..

 • C’nin kütle bileşimi: P: U (kg) = 1: 1.9: 3.7.
 • 10 litre çimento için hacimsel bileşim P: U (l) = 17:32.
 • 10 litre çimento 41 litre harç yapar.
 • Bu tür beton M300’ün hacimsel ağırlığı 2300-2500 kg / m3 olacaktır (ağır beton)

Betonda yerden ısıtma için plastikleştirici

Fiberglas

Beton karıştırıcı

Kum yerine granit eleme kullanan başka bir seçenek daha var, hazırlanması için aşağıdaki unsurlar kullanıldı:

 • 5-20 mm’lik bir kesirli 2 kova kırma taş;
 • su 7-8 litre;
 • süperplastikleştirici SP1 400 ml çözelti (1.8 litre toz 5 litre sıcak suda seyreltilir);
 • 1 kova çimento;
 • 0-5 mm’lik bir kesirli 3-4 kova granit eleme;
 • kova hacmi – 12 litre.

Yüksek kaliteli beton, döşeme (delamin) sırasında su bırakmamalıdır. Her şey doğru yapılırsa ve hava sıcaklığı 20 °C ise 4 saat içinde sertleşmeye başlamalı ve 12 saat sonra topuk izi bırakmayacaktır..

Döküldükten 3 gün sonra şap gücünün yarısını kazanacak ve ancak 28 gün sonra tamamen sertleşecektir. Bu ana kadar ısıtma sistemini açmanız önerilmez..

yerden ısıtma şapı

Görevlendirmek

Çimento şapının tam olgunlaşması bir ay içinde gerçekleşir, o zaman manifold akış ölçerler kullanılarak balanslama yapılması gerekir..

Yerden ısıtmanın dengelenmesi

Dengeleme valfleri yardımıyla, soğutucunun akış hızı düzenlenir, tüm devrelerde aynı hale gelmelidir. Kendi kendini dengeleme deneyimi yoksa, bir uzmanı davet etmek daha iyidir.

Soğuk su elleçlendikten sonra sistem doğru çalışıyorsa ısıtılmış bir soğutucu ile testler yapmak mümkündür. Bunun üzerine, sıcak zeminin montajı tamamlanmış olarak kabul edilir..

Su ısıtmalı zemin fiyatları

Sıcak su tabanının fiyatı birkaç bileşenden oluşur:

 • malzeme maliyeti (borular, yalıtım, bağlantı elemanları vb.);
 • pompalama ve karıştırma ünitesi ile toplayıcının maliyeti;
 • tabanı tesviye etmek ve şapın üst tabakasını dökmek için çalışın;
 • sıcak bir zemin kurmanın maliyeti.

Ortalama olarak, tüm malzeme ve işlerle birlikte anahtar teslimi bir kurulum için su ısı yalıtımlı bir zeminin fiyatı yaklaşık 1500-3000 rubleye mal olacaktır. m.

Aşağıda 100 metrekarelik bir ev için yaklaşık bir tahmin verilmiştir. m., ancak su ısıtmalı zeminlerin fiyatları bölgeye büyük ölçüde bağlıdır, bu nedenle verilerinizi oraya sürmek ve bağımsız bir hesaplama yapmak en iyisidir. Radyatör, kazan, son kat ve şap kurulum ve satın alma maliyetlerini içermez..

1. katta su ısıtmalı zemin sisteminin kurulumu için tahmin.No. Malzeme adı Birim. Miktar Değiştir Fiyat Tutarıİşin Adı Birim Adet Fiyat Tutarını değiştir
1 Ekstrüde polistiren köpük 5 cm m2 96 227 21792
2 Montaj ağı 150*150*4 m2 106 otuz 3180
3 250 mikron polietilen film m2 105 40 4200
4 Metal-plastik boru 16 mm m.s.. 700 39 27300
5 Destekten sönümleme bandı m2 otuz 50 1500
6 Manifold Valtec 1 “, 7 x 3/4”, “Eurocone” PC’ler. 2 1600 3200
7 Manifold bağlantı parçası (Eurocone) 16×2 mm PC’ler. on dört 115 1610
sekiz Pompa-karıştırma ünitesi PC’ler. 1 14500 14500
dokuz Dübeller ve vidalar PC’ler. 300 1.5 450
on Montaj bandı m.s.. 50 on bir 550
on bir Sıcak su tabanı için diğer aksesuarlar pozlar 1 0 0
Malzemelere göre toplam 78282
1 kaba şap m2 96 60 5760
2 Damper bant montajı m.s.. 160 60 9600
3 su yalıtımı döşeme m2 100 60 6000
4 Montaj ızgarasının döşenmesi m2 110 150 16500
5 Boru montajı m2 96 300 28800
6 Sistem basıncı testi m2 96 yirmi 1920
İşe göre toplam 68580
1 Malzemelere göre toplam 78282
2 İşe göre toplam 68580
3 Toplam 146862
Havai ulaşım maliyetleri on% 14686
Toplamda, tahmine göre, su ısıtmalı zemin sisteminin montajı 1 kat. 161548

Videoda sıcak su zeminlerinin montajı gösterilmektedir:

Sıvı elektrikli zemin

Elektrikli su zemini, hem su hem de elektrikli ısıtma ile çalışmanın avantajlarını birleştiren kombine bir ısıtma sistemi türüdür..

Sıvı bir elektrikli zeminin cihazı ve çalışma prensibi

Sıvı bir elektrikli zeminin cihazı ve çalışma prensibi

Bir notta! Böyle bir zemin suyu olarak adlandırmak tamamen doğru değildir. Bazı modellerde, soğutucu olarak su kullanılmaz – tüplere antifriz pompalanır. Bu nedenle, bu yerden ısıtma sistemi için doğru isim “sıvı zemin” olacaktır..

Otonom ısıtma sistemi AS-22

Sıvı zeminin avantajları ve diğer sistemlerden farkı

Sıvı elektrikli zemini, şu anda ticaret tarafından sunulan ana analoglarla karşılaştırırsak, elektrikli su ısıtmalı zeminlerin her birine göre önemli avantajları olduğunu görebilirsiniz..

Kolaylık sağlamak için tablo şeklinde karşılaştırmalı bir analiz yapacağız..

İşin temel parametreleri
Yerden ısıtma türleri
sucul Sıvı
Çalıştırmak için bir ısıtma kazanı gereklidir Kazana bağlanmadan çalışırlar
Bir sirkülasyon pompası gereklidir Belirtilen ürün gerekli değildir
Bir manifold kabini ve çok zaman alan bir kablolama sistemi kurmak gereklidir. Bunların hiçbiri gerekli değil.
Sızıntı olasılığı vardır. komşularını su basabilirsin. Borular, bir sızıntı durumunda bile taşma olasılığını ortadan kaldıran sabit bir minimum sıvı hacmine sahiptir.
Sirkülasyon sırasında su soğur. Boru, tüm uzunluk boyunca bir seferde eşit olarak ısınır
Her özel oda kendi projesini ve gerekli malzemelerin seçimini gerektirir. Karmaşık projeler oluşturmanıza gerek yok. Sistem set olarak satılmaktadır, her tesiste kuruluma uygundur..
Oldukça karmaşık kablolama yapmak ve manifold kabinini donatmak gerekiyor Sistemi kendiniz monte edebilirsiniz..
Kablo Sıvı
Kablonun yanma ihtimali var Isıtma elemanı sıvı bir ortama serilir ve fiziksel olarak aşırı ısınma sıcaklığına ulaşamaz
Hasar yerinin bulunması neredeyse imkansızdır, bu nedenle zeminlere döşenen kaplamanın farklı yerlerde açılması veya tamamen değiştirilmesi gerekir.. Onarımın, belirtilen amaçlar için yapısal olarak sağlanan kurulum kutusu aracılığıyla gerçekleştirilmesi kolaydır. Üzerinden gerekli işlemleri gerçekleştirmek uygundur: yeni sıvı doldurun, ısıtma elemanını veya uç kaplinlerini değiştirin
Ağır mobilyaların yerleştirileceği yerler kurulum aşamasında bile atlanmalıdır. Hasarın meydana geldiği yer küçük bir leke ile kolayca tespit edilir.
Üretilen ısı sadece tablada birikir. Bu tasarımın kilitlenmesi korkunç değil
Hem şapta hem de boruda ısı birikir, bu da zeminlerin soğuması için gereken süreyi iki katına çıkarır..
Film Sıvı
Nem oranı yüksek odalarda kullanılması yasaktır. Herhangi bir nem derecesine sahip odalarda kullanılabilir
Şapın altına serilmesi tavsiye edilmez, çünkü ısınmak için gereken süre önemli ölçüde artar Kurulum bir şap içinde gerçekleştirilir
Fayans yapıştırıcısı döşenmesi tavsiye edilmez, çünkü katmanlar çok kötü yapışır Fayanslar da dahil olmak üzere herhangi bir döşeme altına kısıtlama olmaksızın monte edilebilir.
Zaten onuncu hizmet yılında, verimlilik gözle görülür şekilde düşüyor Servis ömrü çok daha uzun

Sıvı bir elektrikli zeminin cihazı ve çalışma prensibi

Bu tip yerden ısıtma, bir boru sistemi veya bir uzun kalın duvarlı borudur. Sıvı ısıtma sistemi açıldığında, soğutma sıvısı ısıtılır, bu nedenle belirli bir basınç oluşur ve antifriz veya damıtılmış suyun kaynaması başlar (soğutma sıvısı farklı sistemlerde farklı şekilde kullanılır). Isı enerjisi bu şekilde üretilir..

Yerden ısıtma elektrik-su

XL Boru Sıvı Elektrikli Zemin

Bu sistemin yeniliği, ısıtma elemanının yapısındadır: bir ısı taşıyıcı ile doldurulmuş yapılandırılmış polietilen borular (20 mm çapında kalın duvarlı). Tüm uzunluk boyunca bir ısıtma kablosu yerleştirilir. Bu sıradan bir kablo değil, Teflon kılıflı yedi telli krom-nikel alaşımıdır. Kablolu ve ısı taşıyıcılı borular hava geçirmez şekilde kapatılmıştır. Soğutucu statiktir ve hareket etmez, bu nedenle su elektrikli yerden ısıtma sisteminde, kazan ve kollektör gibi bir pompaya gerek yoktur..

Kore kampanyası Daewoo Enertec'ten yerden ısıtma XL Borusu (XL Boru) - elektrikli su ısıtma

Kore kampanyası Daewoo Enertec’ten yerden ısıtma XL Borusu (XL Boru) – elektrikli su ısıtma

Soğutma sıvısı olarak antifriz kullanılır, bu nedenle bu sisteme “sıvı elektrikli yerden ısıtma” demek daha doğru, ancak mesele bu değil. Her şey bir şapın içine kurulmalıdır: bu şekilde ısı daha eşit bir şekilde yayılır. Bu tasarımla, su ısıtmanın ana dezavantajının ortadan kaldırıldığı ortaya çıktı: düzensiz ısıtma, çünkü sıvı sıcaklığının ve dolayısıyla zeminin tüm uzunluğu boyunca aynıdır. Bu seçeneğin ortak bir elektrikli ısıtma “hastalığı” yoktur – elektrikli su ısıtmalı zemin kilitlemekten korkmaz, yani mobilya ve büyük boyutlu ekipmanı istediğiniz yere koyabilir ve taşıyabilirsiniz..

Yerden ısıtma “DEU”, konforu artırmak için ana ısıtma veya basit yerden ısıtma olarak kullanılabilir: ısıtma gücü, kendiniz seçeceğiniz ısıtma borularının döşenme aşamasına bağlıdır..

Sistem bileşimi ve çalışma prensibi

Herhangi bir ısıtma sisteminde olduğu gibi, sabit bir sıcaklığı çalıştırmak ve korumak için zemin sıcaklık sensörlü bir termostat (termostat) gereklidir. Geleneksel elektrikli zeminlerle aynı şekilde kurulurlar, bu özel ekipman türü için özel bir termostat gereklidir..

XL Pipe sistemi, bir elektrikli su ısıtıcısı ve sıcaklık sensörlü bir termostattan oluşur.

XL Pipe sistemi, bir elektrikli su ısıtıcısı ve sıcaklık sensörlü bir termostattan oluşur.

XL Pipe’ın çalışma prensibi aşağıdaki gibidir: güç açıldığında, ısıtma kablosu soğutucuyu ısıtır (bu, özel bir antifriz bileşimidir). Isıtma çok hızlı gerçekleşir: sıvının hacmi çok küçüktür ve ısı çıkışı iyidir. Bir sıvı kapalı bir hacimde ısıtıldığında, daha hızlı bir ısıtmaya ve eşit bir ısı dağılımına (kabarcık kaynaması) katkıda bulunan artan bir basınç ortaya çıkar. Bu nedenle, böyle bir sıcak zemin, normalden çok daha hızlı çalışma sıcaklıklarına ulaşır..

Su-elektrikli yerden ısıtma üreticisi Daewoo Enertec, sisteminin güvenilirliğini, çevre dostu olmasını ve güvenliğini garanti eder. Isı taşıyıcı ısıtıldığında oluşan aşırı basıncı emmek için, ısıtma elemanının durumunu stabilize eden bir sönümleme sistemi geliştirilmiş ve patentlenmiştir. Muhtemelen onlara güvenebilirsiniz – garanti süresi 10 yıldır ve hizmet ömrü 50 yıldır. Zorluk, sistem yeniyken ve bu mucizenin sahiplerinin incelemelerinin bulunamamasıdır..

XL Boru Özellikleri

XL Boru Özellikleri

Ama işin en keyifli yanı şu: Elektrik-su ısı yalıtımlı zeminin tamir edilebileceğini söylüyorlar. Doğru, sadece servis çalışanları işi yapabilir – özel ekipman kullanılır. Ancak beni memnun eden şey, onarımlar için tüm şapı bir bütün olarak kırmanın gerekli olmaması ve hasarın onarılmasının birkaç saat sürmesidir. Kablonun bütünlüğü zarar görürse, sızıntı bölgesi kolayca belirlenir: sıvı dışarı sızar ve şap üzerinde bir leke belirir. Bu noktada, şapı kırmanız gerekecek. Ardından, bağlantı kutusunu açtıktan sonra, özel ekipman kullanarak bazı manipülasyonlar yapın. Onarım çalışmasının kendisi videoda açıklanmıştır..

XL Pipe’ın karlılığı nedir?

Sistem üreticileri, sistemin elektrikli zeminlere göre daha ekonomik (%20-30 daha az elektrik faturası) ve su zeminlerine göre daha ucuz kurulum (kazan, karıştırma ve manifold üniteleri ve sirkülasyon pompasına ihtiyaç yoktur) olduğunu iddia etmektedir..

Böylece, tasarruf iki kısımdan oluşur:

 • Kurulum aşamasında daha az finansal maliyet (su ısıtmalı zeminlerin kurulumuna kıyasla).
 • Daha az aylık ısıtma maliyetleri (elektrikli ısıtmaya kıyasla).

Kurulum maliyetlerinin düşük olması nedeniyle – anlaşılabilir: bir kazana, karıştırma ve manifold ünitesine, sirkülasyon pompasına ihtiyacınız yok. Elektrikli su borusu ve sıcaklık sensörlü bir termostat gerektirir. Ancak ısınmadan tasarruf etmeye ne dersiniz: Soğutma sıvısı hareket etmediği için çok çabuk ısınır. Ve karıştırma, manifold ünitesindeki havayı ısıtmak için kayıp yok. Tüm ısı yerden ısıtmaya gider. Bu nedenle maliyetleri daha azdır. Her neyse, üreticilerin söylediği bu.

Büyük odalar için birkaç devre kullanılır.

Büyük odalar için birkaç devre kullanılır.

XL Boru Montajı (XL Boru)

En küçük ayrıntısına kadar tüm kurulum dizisi, su sistemlerinin kurulum sürecini tekrarlar:

 • Zeminin ve odanın çevresinin ısı yalıtımı.
 • Isı yansıtan metalize bir tabakanın döşenmesi.
 • Sabitleme sisteminin takılması (metal ağ veya montaj sabitleme bandı).
 • Kablonun düzeni. Buradaki tek fark, borunun uçlarının manifold tertibatına değil, zeminde bulunan özel bir bağlantı kutusuna bağlanması gerekmesidir. Tellerin uçları elektrik bandı ile kapatıldıktan sonra özel oluklara sabitlenir, kutu kapağı cıvatalarla sıkılır ve su yalıtım bandı ile sarılır. Bundan sonra, bağlantı kutusundan gelen teller termostata getirilir (kurulum prensibi, konvansiyonel bir elektrikli zemin için kontrolör kurma prensiplerine benzer).
 • Şapın doldurulması.

  Çoğu XL Pipe sistemi nasıl şaplanır?

  Çoğu XL Pipe sistemi nasıl şaplanır?

Gördüğünüz gibi, kurulumdaki su elektrikli yerden ısıtma, bir su ısıtma cihazından pratik olarak farklı değildir (bir termostatın bağlanması ve sistemin elektrik tertibatı hariç). Şap kuruduktan sonra (28 gün veya daha az) zemin kaplamasını döşeyebilirsiniz. Kurulum sırasını video klipte görebilirsiniz.

Elektrikli yerden ısıtma

Elektrikli yerden ısıtma, elektriği ısıya dönüştürerek çalışır. Geliştiriciler tarafından seçilen özel tasarım çözümü ve çalışma prensibi ne olursa olsun, karakteristik güçlü ve zayıf yönleri vardır.

Elektrikli yerden ısıtmanın avantajları:

 1. Tüm sistemin yüksek güvenilirliği için basit tasarım.
 2. Uzun hizmet ömrü.
 3. Neredeyse yüzde yüz verimlilik.
 4. Belediye ısıtma hizmetinin onarım programlarından bağımsızlık.
 5. Hızlı kurulum. Isıtma matları veya film malzemeleri durumunda şap veya aksesuara gerek yoktur.
 6. Binanın zeminlerine, duvarlarına, basamaklarına, pencere pervazlarına ve diğer mimari elemanlara herhangi bir yüzeyin altına montaj imkanı.
 7. Yerden ısıtma elemanları buz çözme için kullanılabilir.
 8. Çevre güvenliği.

Elektrikli yerden ısıtmanın eksileri:

 1. Satın alınan kitin önemli fiyatı.
 2. Yüksek elektrik tarifeleriyle ilişkili artan işletme maliyetleri.
 3. Düşük termal iletkenliğe sahip yüzey altındaki alanların yerel olarak aşırı ısınması nedeniyle yüksek arıza olasılığı.
 4. Elektromanyetik alanların oluşumu ve bunların yoğunluğunu azaltan ek ekipmanın yüksek maliyeti.

dirençli tip

Rezistif sistemlerde elektrikli yerden ısıtma, metal tellerden geçen akım ile gerçekleştirilir. Ve ısıtma kabloları veya paspaslar şeklinde yapılırlar..Fayans altında elektrikli yerden ısıtma çeşitleri

Fayans altında elektrikli yerden ısıtma çeşitleri

Kontrol

Termostat, ana (iç, şap kapağına monte edilmiş) ve yardımcı (dış – duvarda) sıcaklık sensörleri aracılığıyla kontrol edilir..

Kontrol, maksimum sıcaklığa ulaşıldığında gücün kapatılmasından ve sıcaklık minimuma düştüğünde ısıtmanın otomatik olarak açılmasından oluşur..

Termostat ve sıcaklık sensörü çalışması

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Termostat, zeminin ve oda havasının ısınma seviyesini izler. Programlanan sıcaklığa ulaşıldığında gücü keser ve sistemin soğumasını sağlar. En basit termostat böyle çalışır.

Programlanabilir termostat, istenen ısıtma algoritmasını ayarlamayı mümkün kılar. Bazı programlar, iş günleri ve hafta sonlarının yanı sıra günün saatini de dikkate alarak standart bir algoritma seti sağlar..

Program gerektirdiğinde sistem ısıtmayı otomatik olarak açar ve kapatır..

Ev sahipleri evde yokken kalorifer kapatılır, onlar gelmeden otomatik olarak açılır. Modern bir termostatın çalışma programı, İnternet veya cep telefonu aracılığıyla uzaktan ayarlanabilir. Bu tür kontrol sistemleri daha pahalıdır, ancak enerji tasarrufu nedeniyle karşılığını verirler..

Baz hazırlanması

Tüm türler için alt tabaka düz, temiz ve kuru olmalıdır. Gerekirse, beton taban üzerinde kendiliğinden yayılan bir karışımla kendiliğinden yayılan bir şap yapılmalı ve düz olmayan ahşap zeminler kontrplak veya sunta ile düzleştirilebilir..

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Sabit güç dirençli kabloya dayalı kablo yerden ısıtma

Dirençli bir kablo sabit bir elektrik direncine sahiptir, bu nedenle, sabit voltajlı bir ağa bağlandığında sabit bir güç geliştirir..

Bölümlerinin her biri, kablonun tüm uzunluğu boyunca aynı miktarda ısı üretme eğilimindedir. Bu nedenle, büyük mobilyaların altında bulunan zemin alanları, tüm sistemin arızalanmasıyla birlikte yerel aşırı ısınmaya maruz kalabilir. Böyle bir kablodan sıcak bir zemin tasarlarken, bu tür mobilyaların odanın hangi bölümlerine kurulacağını önceden sağlamak gerekir..

Böyle bir kablo ile birlikte sensörlerin ve termostatın montajı gereklidir. Bu tip ısıtma elemanları, ısıya dayanıklı bir yalıtkan tabakasının altına yerleştirilen tel sayısına göre tek damarlı ve iki damarlıdır..

Tek çekirdek. Tek damarlı kablo, bir sıcaklık kontrolörü aracılığıyla güç kaynağına bağlanmalı ve bir noktada her iki uçtan güç almalıdır. Bazen bir ısıtma elemanı ve ısıtma olmayan bir elemandan oluşur. Çalışma parçası, ısıtılması gereken zemin alanının altından bir yılanla geçirilir ve yardımcı parça doğrudan orijinal konumuna döndürülür..

Genellikle iki telli olandan daha yüksek sıcaklıklara kadar ısınabilir ve daha ucuzdur. Çalışma sırasında istenmeyen elektromanyetik darbeler yayabilir, bu nedenle konut dışı binalar için daha uygundur..

İki çekirdekli. İki çekirdekli ısıtma kablosu daha rahat ve güvenlidir. Bir ucunda güç kaynağına bağlanır. Döşeme rotası mümkün olduğunca zor olabilir..

Ondan yayılan elektromanyetik darbeler birbirini telafi eder ve insanlar ve elektronik cihazlar üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Odalarda herhangi bir amaç için kullanılır..

Tek damarlı kabloların özellikleri

Bunlar alan ısıtma için kullanılan en basit cihazlardır. Demokratik maliyette farklılık gösterirler ve çoğu ev aletinde kullanılan prensibe göre çalışırlar. Yani, tek damarlı bir kablo, yalıtım içine alınmış sıradan bir spiraldir..

Yerden ısıtma için tek damarlı kablonun döşeme şeması

Yerden ısıtma için tek damarlı kablonun döşeme şeması

Böyle bir kablo, aynı anda iki görevi yerine getiren bir metal çekirdekten oluşur: hem iletken hem de ısıtma elemanıdır. Elektromanyetik radyasyonu en aza indirmek için yerden ısıtma yapısı bir ekranla donatılmıştır..

Ve böyle bir sistem, odayı ısıtmayı amaçlayan görevle tamamen başa çıksa da, kurulumun rahatsızlığı için dikkat çekicidir. Böyle sıcak bir zemini bir termostata bağlamak için her iki ucun da bir noktada birleşmesi gerekir..

İki çekirdekli kabloların özellikleri

İki çekirdekli kablo, biri ısıtma işlevini yerine getiren ve diğeri devreyi kapatmak için tasarlanmış iki iletkenin varlığı ile önceki versiyondan farklıdır. Böyle bir sistem daha esnektir ve diğer ucunu termostata çekme ihtiyacından endişe duymadan sıcak bir zemin kurmanıza izin verir..

Elektrikli yerden ısıtma için iki çekirdekli kablo şeması

Elektrikli yerden ısıtma için iki çekirdekli kablo şeması

Kablo türünden bağımsız olarak elektrikli yerden ısıtma, kalınlığı 3 cm ila 5 cm arasında olan bir beton şapın içine döşenir Bu durumda, beton şap aynı anda iki işlevi yerine getirir. Bir yandan, bitişe uyacak şekilde zemini düzleştirir. Öte yandan, beton güçlü bir ısı iletkenidir ve bu nedenle odanın tüm alanına eşit dağılımı nedeniyle ısıtma çok daha verimli bir şekilde gerçekleştirilir..

Kendinden regüleli ısıtma kablosuna dayalı kablo yerden ısıtma

Kendinden regüleli kablonun üretimi daha zordur, ancak kullanımı kolaydır. Tek tek bölümlerin elektrik direncini ve dolayısıyla sıcaklığa bağlı olarak üretilen ısı miktarını değiştirebilir..

Buna dayalı sistemler, üretim sırasında ayarlanan parametrelere otomatik olarak ayarlanır ve değişen dış koşullar altında bunları destekler..

Bu tip ısıtma kablosu, moleküler düzeyde karbon zincirleriyle kapatılmış paralel iki çekirdekli bir yapıya sahiptir. Malzeme ısıtıldığında sayıları azalır, soğutulduğunda sayıları artar..

Böyle bir zeminin herhangi bir kısmı halı ile kaplanırsa veya güneş ışınları düşerse, güç tüketimini azaltarak aşırı ısınmayı önler ve enerji tasarrufu sağlar. Akıllı kablo, herhangi bir uzunlukta parçalara bölünebilir ve birkaç parçayı bağlayarak uzatılabilir.

Bir ısıtma kablosuna dayalı yerden ısıtma, kurulum yöntemine göre nasıl farklılık gösterir?

Yerden ısıtmada kullanılan ısıtma kablosu, kurulumunun çeşitli yöntemlerini kullanmayı mümkün kılan küçük bir kalınlığa sahiptir..

Şap döşeme ile. Geleneksel kurulum yöntemi, kabloyu beton bir katmana yerleştirmeyi içerir..

Bu durumda kurulum çalışması şöyle görünür:

1. Rulo veya levha tipi yalıtım malzemesi düz bir taban üzerine yerleştirilir..

2. Isıtma kablosunun bağlı olduğu montaj bandı veya ağ döşenir..

3. Sistemin işletme gerilimi altında test ve ayarı yapılır..

4. Zemin, 4 hafta içinde sertleşmesi gereken bir çimento-kum harcı ile dökülür. Sistemi başlatarak kurutmanın hızlandırılmasına izin verilmez..

5. Son döşeme döşeniyor.

Isı yalıtım plakalarına montaj ile. Alternatif bir kurulum yöntemi, kabloyu sabitlemek için kanallar ve braketlerle donatılmış sağlam ısı yalıtım levhalarının kullanılmasını içerir. Son kat zemin elemanlarını monte etmek için kullanılabilirler..

Bu tür sistemler kısa sürede kurulur ve kolayca tamir edilebilir. Odayı ısıtmak için hızlı bir şekilde çalışma moduna geçerler, ancak ısı biriktirebilecek bir tabakaları olmadığı için hızlı bir şekilde soğurlar..

Isı yalıtımlı bir kablo döşemesinin kurulumuna karar vermeden önce, tüm avantajlarını ve dezavantajlarını tartmalısınız.

 1. Nispeten düşük malzeme maliyeti.
 2. Basit montaj.
 3. Ana veya ek ısıtma yöntemi olarak kullanma imkanı.
 4. Her amaca uygun tesislerde kullanıma uygundur.
 5. Gerekli ısı çıkışını elde etme kolaylığı.
 6. Dış merdiven ve sahanlıkları ısıtma imkanı.

Yerden ısıtma için bir ısıtma kablosunun eksileri:

 1. Yalıtım katmanı oluşturmak için ek maliyetler.
 2. Uzun süreli kurulum (beton şap üzerine döşenirken).
 3. Çalışma moduna çıkış 1.5-2.0 saate ulaşabilir.

Isıtmalı alüminyum kablo paspasları

Alüminyum paspaslar, ağ paspasların modernize edilmiş bir versiyonudur. Ayrıca, ısı yansıtıcısı olarak işlev gören, altındaki bir folyoya bağlı güçlendirici bir çerçeveye sahiptirler. Ek olarak, elektromanyetik radyasyonu emer ve bir toprak döngüsü görevi görür..

Genel kalınlığı azaltmak için kablo yuvarlak değil düzdür. Bu tip yerden ısıtma, tabana bağlantı gerektirmeyen doğrudan son zemin kaplamasının altına döşenirken kullanılır: laminat, parke, muşamba.

Bakalım iyi ve kötü ısıtma matları nelerdir

Kablo yerden ısıtmanın avantajları.

 1. Basit ve hızlı kurulum.
 2. Küçük kalınlık.
 3. Şap ve yalıtım tabakasını terk etme yeteneği.
 4. Çeşitli zemin kaplamalarının altına kurulum.
 5. Hızlı ısıtma.
 6. Ana ve yardımcı ısıtma olarak uygulama.
 7. Yüksek güvenilirlik ve uzun süreli çalışma.

Kablo yerden ısıtmanın eksileri.

 1. Yüksek satın alma maliyeti.
 2. Sürekli kullanımda yüksek işletme maliyetleri.
 3. Elektrik kesintisinden sonra hızlı zemin soğutması.

Film ısıtıcılarının çalışma prensibi

Bu ısıtıcıların tasarımı, aralarında termal enerji yayan karbon şeritlerin bulunduğu birbirine paralel yerleştirilmiş bir çift iletken baradan oluşur..

Küçük kalınlığına rağmen, bu kızılötesi sistem bir odayı verimli bir şekilde ısıtabilir. Film ısıtıcıları, genişliği 50 cm ile 1 metre arasında değişen ve uzunluğu 50 metreye kadar olan rulolar halinde satılmaktadır..

Kurulum kolaylığı için, her 25 cm’de bir film üzerinde kesilebileceği bir işaret vardır..

Böyle bir sistem doğrudan son katın altına serilir ve beton şap dolgusu gerektirmez. Çoğu zaman, laminat, parke ve muşambadan yerden ısıtma olarak bir elektrikli film ısıtmalı zemin kullanılır..

Video: Sıcak bir zemin kurarken hatalar

Döşeme seçimi

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

Isıtmalı zeminler için, ısıyı biriktiren ve kademeli olarak serbest bırakan yüksek ısı iletkenliğine sahip kaplamalar uygundur..

laminat

Bir laminat satın almadan önce, üreticinin sıcak bir zemin için malzeme kullanımına izin verip vermediğini öğrenmenizi öneririz..

Yüksek kaliteli ısı transferi için laminatı şapa yapıştırmak daha iyidir.

Odun

Sıcak bir zemin için en iyi malzeme seçimi değil. Ahşap, ısı transferinin önünde bir engeldir ve sıcaklık ve nemdeki değişiklikler onun genleşmesine veya büzülmesine neden olur. Sıcak bir zemin için yoğun kayalardan oluşan bir malzemeden doğal bir ahşap kaplama seçmek gerekir..

Yerli olarak dişbudak, akasya ve meşe önerebiliriz. Ahşap kuru olmalı, nem içeriği – %8.

Maksimum ısı iletkenliği için paneller 10 mm’den fazla olmayan kalınlıkta seçilmelidir. Lamel ve parke tahtaları büzülmeye karşı daha az hassastır. Kurulum için elastik yapıştırıcı, tercihen poliüretan kullanılması tavsiye edilir. Sentetik reçinelere dayalı yağları, mumu veya verniği bitirmek için uygundur.

Seramik karo

İdeal kaplama malzemesi. Isıtmalı evlerde, seramik ve taş karoların altında mümkün olduğunca yerden ısıtma kullanmalısınız – bu, ısıtma matları döşemek için fayans yapıştırıcısı kullanmanıza izin verecektir..

Fayansları, değiştirilmiş bir çimento veya epoksi bazına dayalı tutkalla sabitlemek daha iyidir. Fayans derzleri aynı bileşiklerle ovulmalıdır. Bu yapıştırıcı, +40 ° C’ye kadar yerden ısıtma sıcaklıklarına mükemmel şekilde dayanır. Kaplamanın yer değiştirmelerini telafi etmek için yapışkan tabakanın kalınlığı 7-8 mm olmalıdır..

Yerden ısıtma: Yerden ısıtma sistemlerine genel bakış

En iyi üreticiler

Bugün, birkaç yabancı ve yerli imalat şirketi Rusya pazarında liderdir:

 • Devi (Danimarka), 50 yılı aşkın bir süredir ısıtma sistemleri geliştirmekte ve üretmektedir. En ünlü ürün ısıtma kablosu zeminidir. Kalite, üreticinin (20 yıl) verdiği garanti süresi ile belirtilir. Tüketiciler, ürünlerin ideal kalitesini ve güvenilirliğini not eder. Devi ürünlerinin özel bir avantajı, kablolarının odadaki havayı kurutmaması ve rakip ürünlerinden önemli ölçüde daha düşük olmasıdır..
 • Caleo şirketi (Güney Kore) kızılötesi filmlerin üretimi ile tanınır. Ürünler güvenli ve kalitelidir ve montajı çok daha hızlı ve kolaydır. Filmin maliyeti, kablolardan ve ısıtma matlarından daha yüksektir, ancak kalite ve hizmet ömrü ile haklı çıkar..
 • Rus üretici Teplolux, tüketiciler tarafından iyi bilinmektedir. Ürünler, uzun bir garanti süresi ve uygun bir fiyat ile ayırt edilir. Üretici, bazı ürünler için ömür boyu garanti vermektedir..
 • İsveçli Thermo zeminler Rusya’da da kendilerini kanıtlamıştır. İsveçliler, sert Rus kışları için çok önemli olan ekipmanlarının gücü ile ünlüdür..

Kılcal yerden ısıtma UNIMAT AQUA

Bu su bazlı elektrikli yerden ısıtma, farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Buradaki ana fark, boruların çapıdır: çok küçüktür, dolayısıyla adı – kılcal. Bu tüpler, aynı anda soğutucuyu ısıtan, sıcaklığını kontrol eden ve sistemde basınç oluşturan küçük bir cihaza bağlanır (kapalı sistem).

Boruların çapı küçük olduğundan, sistemde az miktarda su vardır – 6 litreye kadar (mutlaka damıtılmış) ve küçük bir ısıtıcı (2,4 kW’dan fazla olmayan) ısıtmasıyla baş edebilir. Bu nedenle, sıvı-elektrikli zeminin bu versiyonunu kurmak için, bir RCD ve otomatik bir makine ile bağlamak daha iyi olmasına rağmen, ayrı bir girişin varlığı gerekli değildir..

Maksimum ısıtma alanı 20m2’dir. Bu nedenle, sistem büyük odalar için pek uygun değildir, ancak birbirinden bağımsız olarak çalışan birkaç cihaz kurulabilir. Garanti süresi – 5 yıl.

Kılcal zemin sisteminin bileşimi ve yetenekleri

Bu tür bir ısıtmayı monte etmek için en az iki sete ihtiyacınız olacak: temel ve ek. UNIMAT AQUA’nın temel seti, eksiksiz bir kontrol ünitesi, iki parça bağlantı borusu ve boru hattının monte edildiği ve bağlandığı bir montaj kiti (manşonlar, T’ler ve kelepçeler) içerir. Ek bir set, farklı alanlar için (10m2’den 20m2’ye kadar) bir veya iki kılcal boru bobinidir. Ek olarak, döşeme için yalıtıma, bir amortisör bandına, ısı yansıtan bir tabakaya ve borular için bağlantı elemanlarına ve ayrıca şapı (veya özel bir bileşime) dökmek için plastikleştiricili bir çimento-kum harcına ihtiyacınız olacaktır..

Temel set • kapiler zemin UNIMAT AQUA

Temel set • kapiler zemin UNIMAT AQUA

Bu sistemin ana avantajı, kontrol ünitesinin yeterince büyük işlevselliğidir. Kapiler kontrol ünitesinin yapabilecekleri şunlardır:

 • Antifriz modunu koruyun (sıcaklık + 15 ° C).
 • Soğutma sıvısının durumunu veya seçtiğiniz oda sıcaklığını kontrol edin.
 • Sistemi başlatırken kendi belirlediğiniz gücü koruyun (fabrika ayarı 2,4 kw olup 0,1 kw’dan 2,4 kw’a kadar besleme yapabilirsiniz).
 • Zamanlayıcı, sistemin kapanma süresini ayarlamak için kullanılabilir..

UNIMAT AQUA’nın Kurulumu

Elektrikli ısıtma sistemlerine gelince, kontrol ünitesinin kurulum yerini seçerek her şeyin başlatılması gerekiyor. Duvarda, zemin seviyesinden 1-1.2 metre yükseklikte yer almaktadır. Kurulum yöntemi menteşelidir, bu nedenle delik açmanıza gerek yoktur. Montaj plakasını güvenli bir şekilde takmanız gerekiyor, hepsi bu. Lütfen cihazın bir prize takılı olduğunu unutmayın, bu nedenle yakınında bir yer seçin.

Kılcal zeminden bağlantı boruları kontrol ünitesine sağlanacak ve bunların döşenmesi için duvarda oluklara ihtiyacınız olacak (veya bunları duvara sabitlenmiş plastik bir bağlantı kutusuna yerleştirebilirsiniz).

Caleo'dan kapiler zeminlerin kurulum şeması

Caleo’dan kapiler zeminlerin kurulum şeması (büyütmek için resme tıklayın)

Kılcal boruların montajı standarttır: şap içinde. Su ısıtma cihazından veya yukarıda açıklanan yöntemden hiçbir fark yoktur. Taban için aynı gereksinimler (düz olmalıdır) ve mükemmel derecede ısı yalıtımı arzu edilir. “Kek” ve kurulum sırası aynıdır. Şapta döşeme şeması çift yılandır (resme bakın), döşeme adımı 10-12 cm, duvarlardan uzaklık 10-15 cm ve daha fazladır. Isıtma boruları döşendikten sonra, montaj setindeki bileşenler ile bağlantı elemanları (temel sete dahildir) kullanılarak bağlanırlar. Bağlantı borularının ayırt edilmesi kolaydır – kare bir kesitleri vardır. Sistemin daha fazla bakımının yapılabilmesi için, yerleştirme yerinin zemine sabitlenmiş bir montaj kutusuna yerleştirilmesi tavsiye edilir. Ve ondan, tek parça boruları kontrol ünitesine getirin (kapıda veya duvarda değil montaj kutusunda). Kontrol ünitesi üzerinde bağlantı borularının çekildiği özel küçük borular bulunmaktadır..

Kontrol ünitesi - elektro-su tabanının kılcal sisteminin kalbi ve beyni

Kontrol ünitesi – elektro-su tabanının kılcal sisteminin kalbi ve beyni

Kurulumdaki bir sonraki adım, sistemi doldurmaktır. Damıtılmış su girişe dökülür. Ardından sistem test edilir: kontrol ünitesinde ısıtma sıcaklığı ayarlanır ve sistem çalışmaya başlar. Kontrol ettikten sonra ısıtma kapatılır, su tahliye edilmez. Soğutucu soğuduğunda (ancak soğumadığında), şap dökülür. Kalınlığı 3 cm ile 5 cm arasındadır. Sıcak zeminin kılcal sistemini ancak şap tamamen kuruduktan sonra (en az 28 gün) açmak mümkündür..

Kılcal yerden ısıtma sisteminin avantajları ve dezavantajları

Su-elektrikli zeminin bu versiyonu sadece konforu artırmak için kullanılabilir. Ana ısıtma için yeterli güce sahip değil. Avantajı, herhangi bir kısıtlama olmaksızın nemli odalara (örneğin, bir banyonun yıkama bölümüne) kurulmasına izin veren sistemin güvenliğidir (zeminde elektrik yoktur). Öte yandan, su ısıtmalı zeminlerin dezavantajları bir dereceye kadar devam etmektedir: bloktan akan su daha sıcaktır ve bu nedenle zemin eşit olmayan şekilde ısıtılır. Dezavantaj, boru döşerken önerilen çift yılan nedeniyle ve ayrıca besleme ve dönüş boru hatları arasında küçük bir sıcaklık farkının korunmasına izin veren sistemin küçük hacmi nedeniyle çok güçlü bir şekilde ortaya çıkmamaktadır..

Teknik veriler UNIMAT AQUA

Teknik veriler UNIMAT AQUA

Ana sorunlu ünitenin – ısıtma ve bağlantı borularının birleştirilmesinin – onarım olasılığını sağlayan ayrı bir erişilebilir kutuya yerleştirilmesi tavsiye edilmesine rağmen, sistemin bakımı hakkında hiçbir veri yoktur. Arızalanabilecek diğer tüm parçalar kontrol ünitesinde bulunur, bu nedenle onarım mümkündür.

Yerden ısıtma karşılaştırmasının video incelemesi