Bitki büyüme uyarıcıları. heterooksin. Zirkon. Kornevin. epin

Çoğu zaman, belirli bir bitkinin içeriğini tanımlamak için büyüme uyarıcılarının kullanılması önerilir. “Kornevin” ve “Epin” veya “Zirkon” ve diğerleri ile “Heteroauxin” gibi. Benzer ilaçlara daha yakından bakmaya değer..

Her çiçekçi, bitki büyüme uyarıcıları hakkında mümkün olduğunca çok şey bilmelidir. Ne de olsa, eylemleri ve amaçları yalnızca bitki büyümesine yönelik değildir. Bu nedenle, en azından bu tür ana ilaçlar hakkında, daha fazla bilgi edinmeye ve bunları doğru kullanmaya çalışmalısınız..

Ana bitki büyüme uyarıcıları

heterooksin – Bu ilaç sadece çiçek yetiştiricileri tarafından tercih edilmez, bahçıvanlar ve bahçıvanlar da çok sever. Bitki kök büyümesinin harika bir uyarıcısıdır. Sadece üretim şekli tamamen uygun değildir. Tabletlerde üretilir, daha sonra bol miktarda su ile seyreltilmeleri gerekir. Ve çok az çözüme ihtiyacınız olduğunda, bunu yapmak zordur..

Kornevin – heteroauxinden daha kötü değil, yerini alabilir ve bir analog olabilir. Benzer bir uyarıcı toz halinde satılmaktadır. Çoğu zaman bunlar 5 g’lık ambalajlı poşetlerdir.Kök hem bir çözelti olarak hem de sadece bir toz olarak kullanılır. Ekimden önce kesimlerle toz haline getirilirler – çok uygun bir yol. Menekşe, streptocarpus, açelya, limon ve diğer bitkileri yetiştirmek için kullanılabilir. Doğru, kökün sınıf 3 toksisitesi vardır, ancak çok tehlikeli değildir..

epin – benzer bir uyarıcı hemen hemen tüm bahçıvanlar tarafından kullanılır. Çok yönlülüğü ve etkinliği nedeniyle böyle bir popülerlik kazandı. Epin sadece bitki büyümesini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda iyileşme ve önlemeye de hizmet edebilir. Genellikle ekim için kesimler ve tohumlar ıslatılırken kullanılır. Ayrıca etkilenen bitkileri (dondan, hastalıklardan veya zararlılardan) tedavi ederler veya aynı olumsuz faktörlere karşı direnci artırmak için onları güçlendirirler. İlaç 4. sınıf toksisiteye sahiptir ve neredeyse tehlikeli değildir..

Zirkon – Bu ilacın etki spektrumu sadece etkileyici. Zirkon, kök oluşumunu ve büyümesini teşvik etmenin yanı sıra verimi artırabilir ve bitki sağlığını iyileştirebilir. Ayrıca bitkinin kendisinde ve meyvelerinde biriken ağır metal miktarını da azaltabilir. Çiçeklenme zamanını yakınlaştırır ve uzatır. Zirkonun en önemli özelliği ise mükemmel bir biyoregülatör olmasıdır. Yardımı ile bitki, doğanın olumsuz etkilerini ve içerikteki hataları sakince yaşar..

Zirkon kullanarak bitkiyi kuru topraktan, kuru havadan ve tam tersinden kurtarabilir, aşırı nemden, zayıf aydınlatmadan, sıcaklık değişikliklerinden ve geç yanıklık, külleme, gri çürüklük ve diğerleri gibi birçok hastalıktan koruyabilirsiniz. Bunun da ötesinde, ilaç tamamen toksik değildir ve güvenlidir..

Teorik olarak, tüm yetiştiriciler bu temel uyarıcılara ve “yardımcılara” sahip olmalıdır. Tabii ki, başka ilaçlar da var, ancak biraz farklı bir özgüllüğe sahipler ve genellikle yeşil alan sevenler tarafından kullanılmazlar..

Büyüme uyarıcıları kullanırken unutmamanız gerekenler?

Sağlık çalışanlarının ilkesi – zarar verme burada mükemmeldir. İlaçları gereksiz yere kullanmayınız, talimatlardan (önerilen doz ve tedavi rejimi) sapmayınız. Her bir bitki için, belirli bir uyarıcının kullanımına yönelik farklı öneriler olabilir. Bitki uykudaysa, bu tür müstahzarların kendisine uygulanamayacağı açık olmalıdır. Plansız ekim, haşere istilası, hastalık ve daha fazlası gibi istisnalar olsa da.