İç mekan çiçekleri için hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit, iç mekan bitkilerinin bakımı için kullanılabilecek bileşiklerden biridir. Ticari olarak temin edilebilen mineral takviyeleri ile birlikte hidrojen peroksit kullanımı da çiçeklerin büyümesi ve gelişmesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Bu durumda, ana şey hazırlanan çözeltinin dozajını gözlemlemek, zamanında ve doğru bir şekilde tanıtmak ve ayrıca kendi güvenliğinizi de unutmamaktır..

Hidrojen peroksit ne için kullanılır?

Hidrojen peroksit ne için kullanılır?

Bitkilere bakmak için çok zayıf bir peroksit çözeltisi kullanılır – saf haliyle bu bileşim ekimlere önemli ölçüde zarar verebilir. Çiçekler için hazırlanan çözelti, onları sulamak ve ilaçlamak için kullanılır. Ayrıca peroksit, budama veya ekim işlemleri sırasında eller ve aletler için dezenfektan olarak kullanılabilir..

Dikimlerin işlenmesi için peroksit çözeltisi, faydalı özelliklerini hızla kaybederek depolanmaz, bu nedenle her seferinde taze olarak hazırlanmalıdır. Eylem ilkesi basittir – bu ürünün bileşimindeki aktif oksijen, bitkilere zararlı klor atomlarını sudan hızla uzaklaştırarak toprağın kalitesinin artmasına katkıda bulunur. Bunu yapmak için, sulama yaparken suya sadece 2-3 damla peroksit dökmek yeterli olacaktır. Bu tedavi sayesinde çiçekler, görsel çekicilikleri, çiçeklenme süresi ve bağışıklığın gücü üzerinde kesinlikle olumlu bir etkisi olacak olan besinleri topraktan daha iyi emebileceklerdir. Peroksit solüsyonu ayrıca bitkileri hastalıklardan korumaya ve kök sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Kök sağlığını iyileştirmek ve mantar enfeksiyonlarının tedavisi ve önlenmesinin bir parçası olarak kullanılabilir..

Çözeltinin hazırlanması

Çiçekler için hidrojen peroksit çözeltisinin hazırlanması

Sulamadan önce peroksit eklemeyi planlasalar bile, bitkiler için musluk suyu önceden korunmalıdır. Klorun buharlaşması için en az 6-8 saat açık bir kapta bırakılır. Halihazırda peroksit içeren yağmur suyunun böyle bir hazırlığa ihtiyacı olmayacaktır..

Eczaneden bir şişe hidrojen peroksit alabilirsiniz. Bitkileri işlemeden önce, bileşim suyla kuvvetlice seyreltilir. Aynı zamanda, farklı görevler için sıvıların oranı değişebilir:

 • Normal günlük sulama için, 1 litre suya 2-3 damla %3 bileşim ekleyin;
 • Her 5-7 günde bir sulama veya püskürtme için 1 litre suya 2 yemek kaşığı ekleyin. yemek kaşığı peroksit;
 • Önleyici toprak işleme için 1 litre suya 3 ml;
 • 5 litre su için ekim öncesi toprak işleme için 30 ml kullanın.

Hastalığı önlemek veya tedavi etmek için peroksit gerekiyorsa, bazen diğer formülasyonlarla karıştırılır. Bu nedenle, geç yanıklığa karşı 30 damla iyot ve 3 yemek kaşığı solüsyon kullanın. 10 litre soğuk suda yemek kaşığı peroksit.

İÇ MEKAN BİTKİLERİ için Hidrojen Peroksit! HIZLI BÜYÜYÜN VE HASTA OLMAYIN!İÇ MEKAN BİTKİLERİ için Hidrojen Peroksit! HIZLI BÜYÜN VE HASTA OLMAYIN!

Hidrojen peroksit kullanma yöntemleri

Çünkü saf haliyle peroksit, çiçeklerin sağlığını iyileştirmeye karar vererek yanıklara yol açan ekimleri bile yok edebilir, bu ilacın dozajını gözlemlemek özellikle önemlidir. Peroksit çözeltisinin uygulama kapsamı oldukça yüksektir: hem olağan şekilde – sulama yoluyla hem de yapraktan – püskürtme yoluyla uygulanabilir. Bununla birlikte, ilacın dezenfekte edici özellikleri, toprağı, aletleri dezenfekte etmek ve hatta çeşitli bitki bakım işleri sırasında elleri temizlemek için kullanılmasını mümkün kılar. Aynı özellikler, peroksitin çeşitli hastalıklara neden olan ajanları yenmesine izin verir. Ancak bu durumların her birinde peroksit ve su oranları farklı olabilir..

sulama

Peroksit ilavesiyle çiçeklerin sulanması

Sulama için suya peroksit eklenmesi toprağın havalanmasını iyileştirir ve bitki sağlığı için önemli olan elementlerin emilimini kolaylaştırır. Böyle bir çözelti için, 1 litre suya 10 ml bileşim eklenir. Yaz aylarında, bu tür sulama haftada 1-2 kez ve çiçeklerin geri kalanında kışın – birkaç haftada bir yapılır..

Sulama için suyun oksijenle doygunluğu, eksikliğinden kaynaklanan birçok hastalıkla savaşmaya yardımcı olur – siyah bacak, geç yanıklık ve kök çürüklüğü dahil. Bileşim özellikle ağır topraklarda etkili olacaktır. Peroksit ayrıca fosfor takviyeleri ile birlikte kullanılabilir. 2 yemek kaşığı. Çözünmüş fosforlu gübreli 1 litre ılık suya haftada birkaç kez yemek kaşığı peroksit eklenir. Tedavi için 2-3 resepsiyon yeterli olabilir, ancak hastalığın erken evrelerinde en iyi sonucu verir..

Peroksitin maksimum etkiyi vermesi için, sıhhi önlemlerle birleştirilir ve diğer çiçek bakım yöntemlerini unutmayınız:

 • Tortu, tencerede toprağın yüzeyinden düzenli olarak çıkarılır: düşen yapraklar ve diğer bitki artıkları. Nemli toprakla temastan çürüyen zararlı mikroorganizmaların çoğalmasına yol açarlar;
 • Dikim ihtiyaçlarına odaklanarak ve toprağın kurumasına veya su birikmesine yol açmadan dikkatlice sulamaya çalışırlar. Bu tür zıtlıklar, kök sisteminin sağlığı için kötüdür ve çürümesine neden olabilir. Sulamadan sonra palet üzerindeki fazlalık çıkarılmalıdır;
 • Üst toprağın gevşetilmesi, köklere oksijen akışını iyileştirecektir. Dikimlerin köklerine zarar vermemeye çalışarak dikkatli bir şekilde gerçekleştirilir..

Çiçekleri bir peroksit çözeltisi ile sulamaya karar verdikten sonra, özelliklerini dikkate almak önemlidir. Bu nedenle, bazı bitkilerin – orkide veya aziz paulyalarının – bir tepsiden sulanması tavsiye edilir. Bu tür çiçekleri ve gülleri sulamak için iyotlu bir peroksit çözeltisi yapabilirsiniz. 1 litre su için 2 yemek kaşığı alınır. yemek kaşığı peroksit ve 30 damla iyot. Sık sulamaya ihtiyaç duymayan kaktüsler ve sulu meyveler genellikle peroksit ile sulanmaz..

Üst giyim

Peroksit kendi başına bir gübre değildir, ancak diğer besinlerin emilimini destekler. Hidrojen peroksit içeren birçok tarif, zayıflamış bitkilerin yeniden canlandırılmasına yardımcı olur ve ayrıca ev çiçeklerinin büyüme oranını artırır. Dikimlerin işlenmesi için peroksit kullanımı, besinlerin topraktan asimilasyonunu aktive eder. Bu bileşimin düzenli olarak uygulanması, daha zengin ve daha koyu bir yeşillik renginin elde edilmesine, daha fazla sayıda tomurcuk oluşumuna ve dalların esnekliğinde bir artışa katkıda bulunur. Tek uygulamada peroksitin diğer katkı maddeleriyle karıştırılması önerilmez. Gerekirse, peroksit ile muamele edildikten sonra besleme yapılır (10 litre suya 5 yemek kaşığı).

Püskürtme

Çiçeklere peroksit püskürtme

Yaprakların bir peroksit çözeltisi ile yapraktan işlenmesi, tacı daha kalın hale getirmeye, yaprak bıçaklarının turgorunu iyileştirmeye, genç sürgünlerin büyümesini aktive etmeye ve gövdelerin erken solmasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, herhangi bir ilaçlama gibi, bu prosedür de havanın nemini artırmaya ve ekimleri kuruluk ve ısıyı tercih eden zararlı böceklerden korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda, dezenfekte edici etki, çiçekleri sert su ile sulamanın ve toprağın su birikmesinden kaynaklanan çürüme, geç yanıklık ve küften koruyacaktır. Yaprakların pürüzlü yüzeyine taze hazırlanmış bir peroksit solüsyonu uygulayarak onları yukarı kaldırmaya çalışırlar. Bu tür püskürtme haftada 2-3 kez yapılabilir..

Kabarık yaprakları olan mahsullerin yanı sıra çiçekli çalıların herhangi bir püskürtmeyi olumsuz algılayabileceğini hatırlamak önemlidir. Bu tür yapraklar üzerindeki su damlaları çok daha kötü kurur ve hastalıkların gelişmesine veya yanıkların ortaya çıkmasına neden olabilir ve çiçeklerin ve tomurcukların nemlenmesi erken solmalarına neden olabilir. Bu tür bitkiler için diğer peroksit ekleme yöntemleri seçilir..

Kök işleme

Kök sisteminin işleyişini iyileştirmek için organik katkı maddeleri yerine peroksit çözeltisi eklenir. Peroksit kökleri çürümekten koruyacak, aktivitelerini iyileştirecek ve tenceredeki toprağı dezenfekte edecektir. Bu tür sulama birkaç haftada bir yapılır, ana dikim köklerini güçlendireceklerdir..

Ekimden önce tohum tedavisi

Ekimden önce peroksit ile tohum tedavisi

Peroksit, ekimden önce tohumları tedavi etmek için kullanılabilir. Bu prosedür tohum kabuğunu yumuşatır ve tohumda bulunan inhibitörlerin etkisini bastırır, bu nedenle çimlenme oranını artırır ve ayrıca genç fideleri birçok patojenik bakteriden korur. Tohumlar, 30 damla peroksit eklenmiş 0.25 L’lik bir bardak suya 2-3 saat daldırılır. Islattıktan sonra tohumu akan su altında durulayın ve ardından iyice kurulayın..

Fide bakımında sulama solüsyonu (1 litre suya 1 yemek kaşığı ürün) de kullanılabilir. Etkilenen bir filiz bulunursa, çıkarılır ve kalan fidelere, her 10 günde bir prosedür tekrarlanarak köklerin altına bir çözelti püskürtülür. Düzenli peroksit uygulaması, genç bitkileri, çoğu zaman tam olarak fide aşamasında birçok ürünü etkileyen siyah bacaktan ve ayrıca birçok çiçek zararlısından koruyacaktır. Peroksit ayrıca toprağa dikim aşamasında dezenfeksiyon için kuyulara daha güçlü bir çözelti (1 litre suya 4 yemek kaşığı) dökülerek kullanılabilir..

Bazen bu araç, kesimleri çimlendirirken de kullanılır. Günde 1 yemek kaşığı solüsyona daldırılırlar. 1 litre suda yemek kaşığı peroksit.

İhtiyati önlemler

Hidrojen peroksitin pratikte hiçbir kontrendikasyonu olmamasına ve herhangi bir bitkinin bakımı için kullanılabilmesine rağmen, rasyonel olarak kullanılmalıdır. Kompozisyonda, böyle bir çözelti yağmur suyuna benzer, bu nedenle dozaj gözlenirse çiçeklere zarar veremez. Peroksitin mümkün olan maksimum etkiyi yaratması için, kullanımı için aşağıdaki kuralları hatırlamanız gerekir:

 • Hidrojen peroksit her zaman belirli bir görev için gereken oranda su ile seyreltilir;
 • Her uygulama için solüsyon taze hazırlanmış olmalıdır;
 • Sulamadan önce, tenceredeki toprak, düşen yapraklar veya tomurcuklar ve diğer bitki artıklarından temizlenir;
 • Spesifik görev gerektirmediği sürece, diğer besinlerle birlikte peroksitten genellikle kaçınılır;
 • Bitkinin kökleri veya hava kısımları hafif bir çiçekle kaplıysa, bir süre peroksit ile sulamayı reddederler;
 • Çözeltiyi çok sık kullanmamalısınız – gün aşırı sulanan bitkilerin sağlığını korumak için haftada sadece bir kez uygulamak yeterli olacaktır..

Çiçekler için peroksit kullanmak gerekli midir?

Çiçekler için hidrojen peroksit. İç Mekan Bitkileri Bakımı – Faydalı İpuçlarıÇiçekler için hidrojen peroksit. İç Mekan Bitkileri Bakımı - Faydalı İpuçları

Hidrojen peroksit, saksıdaki toprağın özelliklerini iyileştiren ve iç mekan bitkilerinin görünümüne ve genel durumuna katkıda bulunan sağlıklı bir çiçek kompozisyonunu hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmanıza olanak tanır. Ek olarak, bu ilaç mevcut ve ucuzdur ve çözeltideki küçük dozda peroksit, kullanımını daha da ekonomik hale getirir..

Ancak, diğer tüm gübreler gibi, yalnızca gerektiği gibi bir peroksit çözeltisi uygulamanız gerekir. Yanlış dozaj veya aşırı sık kullanım işe yaramaz, ancak yalnızca ev çiçeklerine zarar verir, bu nedenle böyle bir çare dikkatli ve kasıtlı olarak kullanılmalıdır. Sadece bu durumda, böyle bir katkı maddesi istenen sonuca yol açacaktır..

Çoğu zaman, çözeltinin hazırlanması sırasında özel önlemler gerektirmeyen çiçekler için% 3 hidrojen peroksit kullanılır. Ancak bu ürün daha yüksek bir konsantrasyonda (örneğin, %35) satın alındıysa, güvenlik önlemlerine uyulmasını gerektirecektir. Sadece havalandırılan bir alanda, eller ve solunum yolları için koruyucu ekipman kullanılarak açılmalıdır..