Evde kompost nasıl yapılır

Birçok bahçıvan evde kompost hazırlamakla uğraşır, çünkü tüm yiyecek atıkları iyi bir organik gübre görevi görebilir. Kompostlama yapılırken özel makine veya ekipmana ihtiyaç yoktur. Organik gıda, gıda atıklarından elde edilir – bu, gübre elde etmenin en ekonomik yoludur. Kompost yaparken hangi atıkların kullanılabileceğini ve kullanılamayacağını bilmeniz gerekir. Bu tür ürünleri unutmamak için listelerini belirgin bir yere asabilirsiniz..

Kompost için uygun ve uygun olmayan atıklar

Kompost için uygun ve uygun olmayan atıklar

Kompostlamada kullanılan atık ürünler: Sebze ve meyvelerin temizlenmesi, bozulmuş sebze ve meyve elementleri, çeşitli bitkilerin sarı ve kuru yaprakları, yumurta kabukları, tohum kabukları, çay atıkları, atık kağıtlar, önceden parçalanmış, yemek artıkları , ekmek, makarna ve diğerleri.

Kompostlama için kullanılamayan atık ürünler: et ve balık yemeklerinin kemikleri veya kalıntıları, hayvan dışkısı, yani kedi veya köpek, kızartma yağı, tohumlar, işlenmiş talaş, sentetik kökenli ev atıkları, yani torbalar, şişeler, bardaklar ve diğerleri.

Evde kompostlama araçları

Kompost yapmak için tüm araçları önceden hazırlamanız gerekir:

  • Plastik kova.
  • Plastik şişeler.
  • Çöp torbası.
  • EM sıvı, Baykal EM-1, Tamair veya Urgas olabilir.
  • sprey.
  • Arazili bir paket, siteden satın alınabilir veya alınabilir.
  • polietilen torba.

Evde kompost nasıl yapılır

Evde kompost nasıl yapılır

Plastik şişelerde üst ve alt kısımlar kesilerek aynı boyutta silindirik elemanlar elde edilir, bunlar kovanın dibine sıkıca yerleştirilir. Bu tür elemanlar drenaj görevi görür ve atık torbasının kovanın dibine değmesini engeller..

Fazla sıvının dışarı çıkmasını sağlamak için çöp torbasının alt kısmında birkaç delik açılmıştır. Bundan sonra, torba hazırlanmış bir kaba, yani bir kovaya yerleştirilir. Daha sonra torba 3 santimetre temizlik ve atık ile doldurulur, daha sonra EM sıvısı seyreltilir, talimatlara göre, genellikle 0,5 litre suya 5 mililitre ilaç eklenir. Hazırlanan sıvı bir sprey şişesine dökülür ve atık püskürtülür, torbadan mümkün olduğunca hava çıkarılır, bağlanır ve üstüne bir yük yerleştirilir, bunun için tuğla veya büyük bir şişe su kullanabilirsiniz..

Tüm süre boyunca, fazla sıvı kovanın dibine akar, birkaç günde bir çıkarılır. Ancak bu şekilde dökmeye değmez, tahliye borularını ve kanalizasyonları EM sıvı ile temizleyebilir veya hayvan tuvaletlerini yıkayabilirsiniz. Ayrıca komposttan sonra kalan müstahzar 1 ila 10 su ile seyreltilebilir ve iç mekan bitkileri için üst pansuman olarak kullanılabilir..

Bu işlem biriken atık miktarına göre çöp torbası dolana kadar yapılmalıdır. Daha sonra ılık bir yere konulur ve yedi gün bekletilir. Bir hafta sonra ıslak kompost hazırlanan toprakla karıştırılır ve büyük bir polietilen torbaya dökülür..

Bundan sonra kompost pişmiş olarak kabul edilir, bir apartman ise açık havaya veya balkona yerleştirilebilir ve ardından periyodik olarak yeni bir partiye organik gübre eklenebilir..

Özel bir EM-ajan sayesinde kompost yaparken keskin bir çürüme kokusu olmaz. Bu sorun, kompostta çeşitli turşular kullanıldığında ortaya çıkar; üstte beyaz çiçek veya küf bile görünebilir..

İlkbaharda iç mekan bitkilerini veya fideleri hazırlanan kompostla besleyebilirsiniz; ayrıca yazlık evlerde gübre olarak kullanılır. Kış döneminde kompostun kendi kendine hazırlanmasıyla uğraşırlar ve ilkbaharda çeşitli bitkiler için üst pansuman olarak kullanılır..

Kompostun kendi kendine hazırlanması için özel bir alet gerekmez, çiftlikte kullanılan uygun kapları kullanabilirsiniz. Fideleri, iç mekan ve bahçe bitkilerini beslemek için kullanılan gıda atıklarından yüksek kaliteli bir organik gübre elde edilebilir. Kendi kendine kompost yapmak çok fazla iş veya özel beceri gerektirmez.

Evde kompost nasıl yapılır (video)

Evde kompost nasıl yapılır. Alan "Bahçe dünyası"Evde kompost nasıl yapılır. Alan