Hızlı bir şekilde kompost nasıl yapılır

Kompost yapmak için birçok tarif var: bir yığında, bir çukurda, bir bahçe yatağında, bir fıçıda, etkili mikroorganizmalara sahip müstahzarların eklenmesiyle. Her yaz sakini, yüksek kaliteli kompost sağlayan kendi kanıtlanmış yöntemine sahiptir. Tarif seçimi konusunda uzunca bir süre tartışmak mümkün ama yine de bazı konular ayrı bir tartışmayı gerektiriyor..

Örneğin, kompostun olgunlaşma süresi. Çoğu çiftçi ve yaz sakini bunun için özel bir çaba göstermez. Sadece bir kompost çukuruna dökmeniz veya dökmeniz veya tüm organik atıkları yığmanız ve yılda bir kez biriken kütleyi bir taraftan diğerine aktarmanız yeterlidir. Üç yıl içinde mikroorganizmalar işlerini yapacak ve mükemmel kompost elde edeceksiniz. Çabalar minimum, ancak çok zaman geçecek.

Yaz sakininin çok yakında kompost ihtiyacı varsa, hazırlık sürecini hızlandırabilirsiniz. Doğru, çok terlemen gerekiyor. Süreç tek bir atık toplama ile bitmeyecektir. Şimdi sıcaklığı kontrol etmeniz, nemlendirmeniz, yeniden yerleştirmeniz ve kompost yığınını yeniden yüklemeniz gerekecek..

kompost bileşimi

kompost bileşimi

Hayvan kemikleri ve yünü hariç herhangi bir organik atık (bitki ve hayvan) kompost için uygundur. Bu iki bileşen yalnızca on yıl içinde dönebilecek. Yani, onları kullanabilirsiniz, ancak kemiklerin ve yünün ayrışma süresi oldukça uzun bir süreçtir..

Hızlı kompost hazırlamak için aşağıdakiler dışında herhangi bir organik madde kullanabilirsiniz:

  • Odun atıkları (büyük talaşlar, büyük odun parçaları ve ağaç dalları uygun değildir).
  • Dışkı (hayvan ve insan).
  • Sıvı ve katı yağların yanı sıra balık ve et kalıntılarından oluşan gıda atıkları.

Gübrenin mümkün olduğu kadar çok bileşen içermesi ve azotlu ve karbonlu tabakaların birbiri ardına sıralanması çok önemlidir. Azotlu atık grubu, tüm bitki artıkları (çim, temizlik sebze ve meyveleri, tahıl), gıda atıkları, inek gübresi ve kuş pisliğidir. Ve karbonlu atık kağıt, odun külü, iğneler ve düşen yapraklar, küçük talaş, kuru ot ve samandır. Kompost bileşiminin çeşitliliği onu en değerli kılar.

Bir kompost çukuru inşa etme örneği:

  • 1 katman (yaklaşık 50 santimetre kalınlığında) – azotlu atık
  • 2. katman (yaklaşık 10 santimetre) – verimli arazi
  • 3. katman (yaklaşık 50 santimetre) – karbon atığı
  • Katmanların değişimi, çukurun tüm alanı dolana kadar devam eder..

Aerobik ve anaerobik kompost

Kompost yığınının bileşenlerine hava erişimi varsa, bu aerobik komposttur ve yokluğu anaerobiktir..

Aerobik görünüm kompostun önemli bir avantajı vardır – sadece 20-30 gün içinde hazırlanır. Birçok yaz sakini genellikle hızlı kompostlamaya ihtiyaç duyar. Kompost yığınının yapımı, kırık tuğlalar, küçük dallar ve tahta çubuklardan oluşan bir drenaj tabakası ile başlar. O zaman organik madde katmanlarını sıkıştırmadan döşemeniz gerekir. Ve yığının üstünde, nemin daha uzun süre buharlaşmaması için kalın bir film ile kaplanmalıdır. Her 5-7 günde bir iyice karıştırın..

kompost için anaerobik kesinlikle bir buçuk metre derinliğinde bir kompost çukuruna ihtiyacınız var. Bu kompost yerel iklim ve hava durumuna bağlı olarak 2-5 ay içinde kullanıma hazır olacaktır. Çukur, dönüşümlü olarak aynı organik katmanlarla doldurulur, ancak bunları mümkün olduğunca sıkıştırdığınızdan emin olun. Doldurulan çukur plastik sargı ile kaplanır ve küçük bir toprak tabakası ile kaplanır. Kompost çukuru kesinlikle hava erişimi olmayacak şekilde sıkıştırılmalıdır..

Kompost hazırlama süresi, her organik katmanın dökülmesi gereken çeşitli hazırlıklar – hızlandırıcılar yardımıyla biraz daha kısaltılabilir. Etkili mikroorganizmalara sahip çözümler kompostlama sürecini önemli ölçüde hızlandırır. Bunun yerine sıvı gübre veya kuş pisliği kullanabilirsiniz, ancak saf halde değil, çözelti şeklinde..

3-4 hafta içinde hızlı bir şekilde kompost nasıl yapılır

3-4 hafta içinde hızlı bir şekilde kompost nasıl yapılır

Rekor kıran hızlı kompostlama, Avustralyalı Jeff Lawton’a aittir. Sadece 18 günde başardı. Doğru, yerel oldukça sıcak iklim ona bu konuda çok yardımcı oldu. Yazımız her zaman sabit yüksek sıcaklıklarla memnun olamayacağından, kompostun olgunlaşması biraz daha zaman alacaktır..

Bu tarifte gerekli ön koşullar var. İlk olarak, kompost yığını için iki bölmeden oluşacak bir yapı bulmanız gerekiyor. Zaman zaman, yığının içeriğinin bir kısımdan diğerine kaydırılması gerekecektir. İkinci olarak, yığının boyutu en az bir metre yükseklikte ve çevre çevresinde olmalıdır. Üçüncüsü, azotlu bileşenler arasında inek gübresi bulunmalıdır. Ve karbonlu organik atık miktarı, azotlu bileşenlerin miktarından yirmi beş kat daha fazla olmalıdır..

Kompostlama alanı, doğrudan güneş ışığı alan iyi aydınlatılmış bir alanda olmalıdır. Yığın inşaatı, iyi havalandırma ve hava değişimi için gerekli olan drenaj ile başlar. Orta büyüklükteki ağaç dallarını ve ardından dönüşümlü olarak azot ve karbon içeren atık katmanlarını koyabilirsiniz. Kimyasal süreçleri yaklaşık olarak yığının merkezinde hızlandırmak için balık atıklarını bırakmanız gerekir..

Bir sonraki katman, bir öncekinden biraz daha küçük olmalıdır, böylece koni şeklinde bir yığın elde edersiniz. Yukarıda – mutlaka karbon atığı. Bitmiş “yapı” iyice sulanmalı, yoğun opak bir filmle kaplanmalı ve dört gün bırakılmalıdır..

Dört gün sonra en aktif kompostlama adımları başlar. Yığın bir kürekle iyice karıştırılmalı, bitişikteki serbest bölmeye aktarılmalı, üzerine su dökülmeli ve folyo ile kapatılmalıdır. Bu prosedür altı kez daha tekrarlanmalıdır (gün aşırı).

Kompost yığınının ortasındaki sıcaklığın her zaman 45-55 santigrat derece civarında olması çok önemlidir. Elinizi zaman zaman yığının içeriğine sokarak test edilebilir. Sıcaklık çok daha düşükse, yapıyı üre ile sulamak gerekir. Aksine, sıcaklık yüksekse, odun külü veya saman eklemeniz gerekir..

Tüm gereksinimlere ve önerilere uyulursa, 3-4 hafta içinde hoş olmayan bir koku olmadan hafif nemli koyu renkli bir kompost elde etmelisiniz. Karışım nemli toprak kokusu ile monoton olacaktır. Bu hızlı kompost, geleneksel uzun vadeli komposttan verimlilik açısından farklı değildir..

İyi kompost nasıl yapılır (video)

İyi kompost doğru şekilde nasıl yapılırİyi kompost doğru şekilde nasıl yapılır