İkebana: ikebana oluşturma kuralları, ikebana unsurları

Özgün buketler tasarlamak, çiçeklerin dilini hissetmek, anlamak ve gerçek güzelliğini görmek isteyen herkesin doğal bir hediye olmadan öğrenemeyeceği gerçek bir sanattır. Gerçek ikebana ustası bu genetik anlayışına sahiptir. Sonuçta, kendi başlarına hiçbir değeri olmayan, ancak önemli bir rol oynayan ve bir buket içinde kendi anlamları olan çeşitli çiçek ve kuru dal türlerinden oluşan uyumlu bir kompozisyon görmek çok zordur. İdeal olarak oluşturulmuş bir buket ve ona ustaca uyan bir kap, sadece derleyicinin ruh halini değil, aynı zamanda düşüncelerini, deneyimlerini, duygularını da aktarabilir..

Profesyonelce hazırlanmış bir çiçek aranjmanı bir sanat eseri gibidir, çünkü içinde her bitki, rengi ve şekli tek bir düşünce, ortak bir anlam ile birleştirilir. Bukette her şeyin yeri vardır ve birbiriyle uyum içindedir. Bu tür bir uyum ve nesnelerin ideal kombinasyonu, ancak uzun yıllara dayanan deneyim ve özel tekniklerin yardımıyla elde edilebilir. Bireysel bir alan, kütle, özel bir arka plan ve çeşitli çizgiler yaratılması – bunlar sadece gerçek bir usta için açık olan ikebana sırlarıdır..

çizgilerin anlamı

Her çiçek aranjmanında çizgiler uyumlu bir buket yaratmanın temelidir.

Japon ikebana ustaları, bir buketteki bitkilerin renk ve tonlarının en önemli unsur olmadığını kesin olarak biliyorlar. Çok daha önemli ve önemli olan, çiçek aranjmanının yükseklik, derinlik ve genişlik kazandığı çizgilerdir. Farklı yönlerde bulunan çizgiler, belirli bir temayı geliştirebilir ve vurgulayabilir, bu ikebana’nın gerçek amacını gösterebilir. Örneğin, kayıtsız ve soğuk bir tutum yatay çizgilerle, büyük neşe ve iyi zihinsel tutumla – çapraz çizgilerle, ancak aşağı doğru yönlendirilen köşegenlerin yardımıyla keder ve üzüntü ile iletilebilir..

Her çiçek aranjmanında çizgiler uyumlu bir buket yaratmanın temelidir. Çeşitli malzemeler (örneğin kuru dallar, düşmüş veya koparılmış yapraklar vb.) satırlar arasındaki tüm boşluğu tamamen doldurduğunda, ikebana bir birey olduğu için amacına ulaşmış sayılır..

Renk kütle değeri

Buketteki renk kütlesi, resimdeki ana arka plan ile aynıdır. Kompozisyonun ana rengi genellikle tabanında bulunur ve onu oluşturmak için çok sayıda küçük çiçek (aynı renkte) veya yaprak döken ve iğne yapraklı bitkilerden dallar kullanılır. Ana rengi (veya birkaç renk kütlesini) seçtikten sonra, diğer bitki örneklerinin yardımıyla çiçek resmine çok sayıda vuruş uygulanır. İkebana’da birkaç tane varsa, çiçek kütlelerinin ideal olarak birbiriyle eşleşmesi çok önemlidir..

Begonyalar, sümbüller, çiğdemler, menekşeler, sardunyalar, gerberalar gibi çiçekli bitkiler çoğunlukla bir renk kütlesi oluşturmak için kullanılır..

renk değeri

Renklerin ve gölgelerin kombinasyonu da bir bilimdir, çünkü renk bir kişinin ruh halini değiştirebilir.

Renklerin ve gölgelerin kombinasyonu da bir bilimdir, çünkü renk bir kişinin ruh halini iyi veya kötü yönde değiştirebilir, farklı duygulara neden olabilir ve genel durumu etkileyebilir..

Turuncu, sarı ve kırmızı gibi parlak renkler olumlu duygular ve sıcak duygular uyandırır. Japon ikebana ustaları, buket öğelerinin geri kalanını büyütüyor ve tüm resme dikkat çekiyor gibi göründüklerinden, kompozisyonun temeli olarak sıklıkla altın ve sarı renkleri kullanırlar..

Mavi, mor ve açık mavi, soğuk olarak kabul edildiğinden, ruh hali ve duygularda kısıtlanmış buketlerde kullanılır..

Renk tonlarının kontrastına dayalı kompozisyonlar çok popüler ve talep görüyor. Birbiriyle uyumlu görünen renklerin klasik kombinasyonlarını ve karşılaştırmalarını dikkate almak gerekir – mavi ve turuncu, sarı ve mor, mavi ve kırmızı, beyaz ve siyah, beyaz ve kırmızı, siyah ve kırmızı.

İkebana’daki yeşil, diğer tüm renkleri birbirine bağlar ve nötr olarak kabul edilir..

Bir çiçek aranjmanı hazırlarken, çiçeklerin renginin, ana arka planın ve yerleştirileceği kabın kombinasyonunu dikkate almak gerekir..

Kendi elinizle ikebana nasıl yapılır (video)

ikebana nasıl yapılırikebana nasıl yapılır