Sarımsak nasıl saklanır: kanıtlanmış 10 yol

Kendi toprağı olan hemen hemen herkes sarımsak yetiştiriyor. Bu çok faydalı ve yeri doldurulamaz bir sebzedir. Sadece yemek pişirmede değil, aynı zamanda halk hekimliğinde de kullanılır. Bu nedenle, iyi bir sarımsak hasadı yetiştirdikten sonra, onu korumaya çalışmanız gerekir. Çoğu zaman, yanlış saklanırsa sarımsak filizlenmeye başlar veya tersine neredeyse tamamen kurur. Ve her zaman el altında olması için sıradan bir dairede nasıl saklanacağını öğrenmek istiyorum..

Hasatla başlamanız gerekir. Sarımsak zamanında toplanmalı, bir süre kurumaya bırakılmalı ve daha sonra depolama için uygun şekilde hazırlanmalıdır..

sarımsak hasat

Sarımsakları kazın, sapları yerden sallayın ve kuruması için sahaya koyun.

Kışın (kış) ekilen sarımsak, Ağustos ayının ilk günlerinde veya Temmuz ayının sonunda hasat edilmelidir. Sarımsak ilkbaharda (ilkbahar) ekildiyse, onu toplamak için en uygun zaman yaz sonudur..

Bu işlem için kuru ve güneşli bir gün seçin ve bir dirgen en uygun bahçe aletleri olacaktır. Sarımsak kazılır, saplı kafalar yerden sallanır ve kuruması için sahaya serilir. Güneşli bir yerde veya iyi havalandırılan bir alanda beş gün kurutulmalıdır..

Fazla gövde ve kökler bir budayıcı veya büyük bir makas kullanılarak kesilerek kurutma işlemi tamamlanır. Kök on santimetreden fazla bırakılmamalı ve kökler yaklaşık üç milimetre olmalıdır..

Sarımsakları uzun süreli depolama için hazırlama

Sarımsakları uzun süreli depolama için hazırlama

Sarımsak saklamanın birçok yolu vardır. Ana şey, sebzeyi uygun şekilde hazırlamaktır. Daha fazla işlenebilir veya işlenmeden yapabilirsiniz. Ancak işlenmiş sarımsak başları daha uzun süre dayanır..

Sarımsakları gerekli süre boyunca kurutmak mümkün olmadıysa veya kurutma sırasında sarımsak güneşte aşırı maruz kaldıysa, işlenmesi zorunludur. Ayrıca yağmurlu ve soğuk havalarda kazılmışsa. Temizleme ve kurutmanın tüm aşamalarını doğru bir şekilde takip ettiyseniz, işlem yapmadan bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz..

Sarımsak işlemenin üç bölümü vardır:

  • Sarımsak başlarında kalan kökler ateşte yakılmalıdır – bu onların daha fazla çimlenmesini önleyecektir..
  • Her bir sarımsak başını özel olarak hazırlanmış bir çözeltiye batırın (iki saat boyunca ateşte kalsine edilmiş dört ila beş yüz gram herhangi bir bitkisel yağ, on damla iyot ile karıştırın) – bu, çeşitli hastalıkların önlenmesine ve küfe karşı profilaktik bir ajan haline gelmesine yardımcı olacaktır..
  • Sarımsak başlarını iyice kurulayın (güneşte veya havada).

Sarımsak nasıl saklanır: kanıtlanmış yöntemler

Kurutulmuş sarımsak sapları başlarıyla birlikte sıkı bir örgü halinde örülür ve tavana asılır.

İlkbaharda ekilen sarımsak, ılık bir odada (yirmi santigrat dereceye kadar) iyi kalacaktır. Sonbaharda ekilen kış sarımsakları soğuk bir odada saklanmalıdır (en fazla bir ila üç santigrat derece).

Genellikle yaz sakinleri ve bahçıvanlar, hasat miktarına odaklanarak bir depolama yeri seçerler. Küçük bir mahsul bir apartman dairesinde saklanabilir. Genellikle fazla bir şeye ihtiyaç yoktur, sadece yemeklere katkı maddesi veya baharat olarak. Büyük bir aileniz varsa ve herkes sarımsağı seviyorsa ve hasat bir kutuyu aşarsa, mahzeni veya balkonu kullanmak zorunda kalacaksınız..

Saklama yeri sarımsak için küçük bir öneme sahip değildir. Oda serin (üç santigrat dereceden sıfırın altında üç dereceye kadar) ve nemli (yüzde seksenine kadar) olmalıdır. Karton, ahşap, hasır kaplarda büyük bir sarımsak hasadı düzenleyin.

Aileniz için az miktarda sarımsak yeterliyse, sarımsakları apartmanda saklamanın çeşitli yollarından birini kullanın. Bunu saklamak için günlük hayatımızdan nesneler ve malzemeler kullanırlar..

Sarımsakları at kuyruğu ve demet halinde saklamak

Kurutulmuş sarımsak sapları, başlarıyla birlikte sıkı bir örgü şeklinde dokunur ve dolaba (veya başka bir kuru, karanlık ve serin odaya) tavandan asılır. Bu depolama yöntemi, evdeki alanı ekonomik olarak kullanmanızı sağlar, ancak yüksek kaliteli dokuma oluşturmak biraz zaman alır..

Sarımsakları ağda saklamak

Sarımsak, büyük hücreli naylon ağlara dökülür ve önceki yöntemde olduğu gibi tavana daha yakın asılır.

Sarımsak, büyük hücreli naylon ağlara dökülür ve önceki yöntemde olduğu gibi tavana daha yakın asılır..

Bu iki yöntemin dezavantajı, sarımsağın büyümesi ve kuruması potansiyelidir. Bu nedenle, zaman zaman onu sıralamanız ve şımarık olanı çıkarmanız gerekecektir..

Sarımsakları tuzda saklamak

Bir kap olarak, sterilize edilmiş bir cam kavanoz (3 litre) veya hava değişimi için küçük delikli küçük bir tahta kutu alabilirsiniz..

Kavanozun dibine iki santimetrelik bir tuz tabakası dökmeniz, ardından neredeyse üstüne sarımsak doldurmanız ve sarımsak başları arasındaki tüm boşlukların tuzla doldurulması gerekir. Üst kısım ayrıca kavanozun dibinde olduğu gibi bir tuz tabakasına ihtiyaç duyar..

Sarımsakları kutuya katmanlar halinde koymanız gerekir – bir sarımsak tabakası ve daha sonra bir tabaka tuz, vb. Dolduruncaya kadar. Bu tür sarımsak tüm kış boyunca mükemmel bir şekilde saklanacaktır..

Sarımsak un içinde saklanması

Bu yöntem, kapaklı bir kabın kullanılmasını içerir. Altta küçük bir un tabakası dökmeniz, ardından sarımsak başlarını daha önce un içinde yuvarlayarak mümkün olduğunca sıkı bir şekilde koymanız gerekir. Sonra tekrar bir un tabakasıyla örtün ve bir kapakla örtün. Un fazla nemi iyi toplar, böylece sarımsak yaza kadar taze kalır.

Sarımsakların steril kavanozlarda saklanması

Sarımsakların steril kavanozlarda saklanması

1 litre veya 2 litrelik cam kavanozlar hazırlayın, sterilize edin ve iyice kurulayın. Bu tür hazırlanmış kaplarda sarımsakların ek dolgu maddeleri olmadan uzun süre saklanabileceğini söylüyorlar..

Kül içinde sarımsak saklamak

Sarımsakları külde saklamak, tuz ve un yöntemine benzer. Bir karton kutu alın ve sırayla bir kül tabakası ve bir sarımsak tabakası koyun. Üst ve alt katmanlar mutlaka küldür. Çekmece mutfakta bile saklanabilir.

Soğan kabuğunda sarımsak saklamak

Sarımsak soğan kabuğunda iyi tutar. Saklama kabı olarak herhangi bir kutu, kutu ve hatta küçük çantalar alabilirsiniz. Ve her şeyi daha yüksek bir yerde saklamak daha iyidir.

Sarımsakları streç filmde saklamak

Bu film sarımsak başlarının kurumasını önleyecektir. Sarılmak film ile sıkıca sarılmaları gerekir, her biri çift kat daha iyi..

Sarımsakları parafin içinde saklamak

Normal parafin mumları alın ve bir su banyosunda eritin. Her bir sarımsak başını sıcak parafine daldırmanız ve fazla sıvının boşalmasına izin vermeniz gerekir. Parafin sertleştikten sonra tüm sarımsakları küçük karton kutulara veya sepetlere koyabilirsiniz..

Bu saklama yöntemi, sarımsağın tüm yüzeyini kaplayan koruyucu film tarafından engellendiği için nemin buharlaşmasına izin vermez. Ayrıca film, patojenik mikropların sebzeye girmesine izin vermeyecektir..

Bez Torbada Sarımsak Saklamak

Bez Torbada Sarımsak Saklamak

Çanta herhangi bir doğal malzemeden yapılmalıdır. Birkaç dakika çok doymuş bir tuz çözeltisinde bekletin. İyice kurutun. Sarımsakla doldurun ve saklama sırasında bağlamayın.

Bu şekilde işlenen poşet sarımsağı küf ve çeşitli hastalıklardan koruyacaktır..