Ayva ağacı. Ayva meyvesinin tanımı. Fotoğrafta çiçekli ayva çalı

Ayva (veya Cydonia), Rose ailesinden meyve veren ve aynı zamanda bir süs kültüründen olduğu düşünülen yaprak döken veya zanaatkar bir ağaçtır. Bazıları bu ağacın Kafkasya kökenli olduğunu söylüyor. Ancak ayvanın anavatanının Kuzey İran veya Küçük Asya olduğuna dair bir görüş var..

Bu ağaç ışığı sever. Bu nedenle bitki güneş ışınları tarafından ne kadar kör olursa, o kadar çok meyve verir. Kuraklığa yeterince dayanıklı ve ayrıca bol miktarda uzun süreli neme dayanıklıdır. Hem killi hem de kumlu topraklarda yetişir. Ayva için maksimum yükseklik 7 metre olarak kabul edilir. Böyle bir ağaç 30 ila 50 yıl yaşar. Böyle bir ağaç dikmek için birkaç seçenek vardır: kesimler, tohumlar, aşılama ve kök sürgünleri..

Ayva ağacının genel tanımı

Ayva kısa bir ağaç ya da çalı diyebilirsiniz. Genellikle yükseklik 1,5 ila 4 metre arasındadır. Boyu 7 metreyi bulan ayva nadiren bulunur. Gövdenin çapı yaklaşık 50 cm’dir, çalının dalları sürekli soyulan ağaç kabuğu ile kaplıdır. Daha genç olan dallar kahverengimsi gri.

Ayva ağacının genel tanımı

Gövde genellikle açılı olarak büyüdüğü için, çalıları yere düşmemesi için bağlamak gerekir. Gövde ve sürgünlerin oldukça yoğun, koyu gri bir kenarında ayva ve diğer ağaçlar arasındaki fark.

Ayva çok ilginç bir yaprak şekline sahiptir – oval veya oval, yaprakların üstleri sivri veya geniş olabilir, genellikle 12 cm uzunluğa, 7,5 cm genişliğe kadar olabilir.Yaprakların rengi yeşil, aşağıda hafif grimsi.

Ayva nasıl çiçek açar ve kokar

Ayva mayıstan hazirana kadar çiçek açar. Çiçeklenme genellikle yaklaşık üç hafta sürer. Çiçekler yeterince büyük, çapı 6 cm’den biraz daha az Çiçekler beyaz veya parlak pembe, ortada sarı stamenler var, pedicelleri alçaltılmış. Yapraklar göründükten sonra çiçekler açar. Geç çiçeklenme nedeniyle ayva dondan korkmaz ve her yıl meyve verir. Herhangi bir bahçede ayva harika bir dekorasyon olurdu, çünkü çiçekler ağacı tamamen kaplar, neredeyse ona yapışır. Bu sayede ağaç dekoratif olarak adlandırılabilir..

Ayva eylülden ekime kadar meyve verir. Meyve, armut veya elmaya benzer şekilde yuvarlaktır. İlk başta, meyve henüz tam olgunlaşmamışken hafif tüylüdür ve olgun meyve kesinlikle pürüzsüzdür..

Ayva nasıl çiçek açar ve kokar

Meyvenin rengi sarı, limona yakın, bazı çeşitlerde hafif allık var. Ayva posası oldukça sert, hiç sulu değil, tatlı bir tat ile tart. Bir meyvenin ağırlığı 100 ila 400 gram arasında olabilir, bir hektar ekili çeşitten 50 tona kadar hasat yapılabilir. Ayva yabani ise, meyveleri küçüktür ve 100 gram ağırlığa sahiptir. Ağaç başına maksimum 10 meyve.

Ayva, özelliği enant ve pelargonium-etil esterlerin varlığı olan orijinal bir aromaya sahiptir. Olgun ayva aroması ekşi bir elmaya benzer, çiçek kokusu, baharatlar da yanıp söner.

Ayva çekirdeği hakkında

Meyvenin ortasında “cepler” var, sadece beş tane var. Katmanları parşömen, içi kahverengi kemiklerdir. Ayva tohumlarının üzerinde, %20 oranında iyi şişmiş mukus olan beyaz mat filmli bir kabuk bulunur. Gelecekte, bu mukus tekstil ve tıpta kullanılabilir. Amigdalin glikoziti sayesinde ayvanın kemikleri biraz acı badem kokar..

Ayva çekirdeği hakkında

Ayva oldukça geniş bir kök sistemine sahiptir. Dikey kökler toprağa 1 m’den fazla derine inmez, yatay olarak büyüyen kökler de vardır. Köklerin çoğu toprak yüzeyine yeterince yakın yerleştirilmiştir, böylece ağaç zarar görme korkusu olmadan tekrar dikilebilir. Ancak aynı zamanda toprağı işlemek için son derece dikkatli olmanız gerekir..

Ayva yaklaşık 3-5 yaşlarında meyve vermeye başlar ve sonraki 20 yıl içinde oldukça aktif olarak meyve verir. Genel olarak, ağaç 50 yıla kadar yaşar..

Meyvenin ortaya çıkış tarihi

Ayva oldukça eski bir ağaçtır, insanlık yaklaşık 4000 yıldır bunu biliyor. Ağaç Kafkasya’dan geliyor. Daha sonra, ayva Küçük Asya’da, Roma’da ve Antik Yunanistan’da tanındı. Biraz sonra ayva, tarihçilere göre ağacın adını aldığı Girit adasında da ortaya çıktı. Eski Yunanlıların efsanesine göre, ayva, Paris’in tanrıça Afrodit’e sunduğu altın bir elma ile karıştırıldı. Turta ve tatlı tadı olan meyve, aşk, evlilik ve evliliğin sembolü olarak kabul edildi..

Ayva ağacı meyve verdiğinde nerede büyür?

Kavun Kudaion – eski Yunanlılar ayvayı böyle çağırdı. Yunanistan’dan sonra ayvayı İtalya’da öğrendiler. Ünlü yazar Plinius bu ağacın 6 çeşidini anlatır. Açıklamalarından, meyvenin sadece insanlar için yiyecek olarak kullanılmadığı, aynı zamanda tıbbi özellikleri olduğu da biliniyordu. Ünlü Apicius yemek pişirme üzerine kitabında ayva bulunan bir tatlı tarifini anlatıyor..

Doğuda ayva sağlık ve saflığın sembolü olarak kabul edilir. Avicenna, eserlerinde bitkinin kalp ve sindirim üzerinde yararlı bir etkisi olduğunu yazdı. Zaten XIV yüzyılda, ayva Avrupa’da görünmeye başladı, ardından bu meyve diğer ülkelerde ünlü oldu. Yabani çalılar, Kafkasya’da ve ayrıca Küçük Asya ve İran’da daha sık bulunabilir. Bitki su kütlelerinin yakınında veya dağların eteklerinde yetişir. Rusya’daki daha üretken ayva, Kafkasya ve Krasnodar Bölgesi’dir. Avrupa’da ayva süs bitkisi olarak kabul edilir..

Ayva nasıl büyür ve hastalanır

Ayvanın üzerine armut dikmek çok iyidir. Gelecekte, bu tür fideler kuraklığa oldukça dayanıklıdır. Ayva oldukça iddiasız. Uzun süre sulanmadan kalabilir ve aşırı neme karşı da dayanıklıdır. Yakın gelecekte, yeni kültürün dona ve hastalıklara karşı daha dayanıklı hale geleceği bir elma ve ayva melezi oluşturulması planlanmaktadır..

Ayva nasıl büyür ve hastalanır

Rot, ayva için en tehlikeli hastalık olarak kabul edilir. Bu hastalıktan korunmak için genellikle dalları budamaya ve yakmaya başvururlar. Kültürü önlemek için, çoğu zaman gövdeye ve yapraklara fundozol püskürtme yöntemini kullanırlar ve ayrıca Dipterex’i kullanırlar. Ağaç hastalıklarını önlemenin bir başka yolu, bir cıva klorür çözeltisinin kullanıldığı yaraları dezenfekte etmektir. Tehlikeli zararlılar, sözde kabuk böceği ve morina güvesi, yaprak madenciliği güvesi olarak kabul edilir..