Badem - açık havada dikim ve bakım. Badem yetiştirme, yetiştirme yöntemleri. Açıklama, türleri. Fotoğraf

Badem bitkisi (Prunus dulcis), Pink ailesinin Plum cinsinin Badem alt cinsinin küçük bir ağacı veya çalısıdır. Bu, çiçek yetiştiricileri tarafından uzun zamandır sevilen çok güzel bir süs çalısıdır. Badem çalısı yetiştirme lehine önemli bir argüman, bu bitkinin çok yıllık olması ve güzel çiçekli görünümü ile sahibini neredeyse 100 yıl boyunca memnun edebilmesi olabilir..

Badem bitkisinin tanımı

Badem çalısı değerli bir süs bitkisidir. Birkaç nedenden dolayı çiçekçiler ve peyzaj tasarımcıları arasında popülerdir. İlk olarak, bademler iddiasız ve kuraklığa dayanıklıdır. İkincisi, çalının her zaman temiz ve çekici görünen güzel bir küresel tacı vardır. Üçüncüsü, 3 hafta boyunca bolca çiçek açar. Çiçekler çok güzel, çok sayıda taçyapraklı pembe veya beyaz. Dördüncüsü, bozkır bademinin yaprakları da dekoratiftir. Çiçek açtıktan sonra üzerinde koyu yeşil kösele yapraklar belirir. Kenarları tırtıklı, mızrak şeklindedir. Ayrıca çiçekler döküldükten sonra yerlerinde meyveler belirir. Yenilmezler, ancak güzel bir dekoratif görünüme sahipler..

Açık havada badem dikimi

Açık havada badem dikimi

Konum

Tüm güney bitkileri gibi, baklagil de büyümek için güneşli yerleri tercih eder. Çalıların yeterince rahat hissetmesi ve bakımlı görünümü ile lütfen sakin, rüzgarsız bir yere dikilmesi gerekir. Fideler için destek için bir direk takmanız gerekir..

Badem dikmek, yapraklar zaten ufalandığında sonbaharda en iyisidir. İlkbaharda mümkündür, ancak her zaman don tehlikesi ortadan kalktıktan sonra. Sabah veya akşam inebilirsin.

Bitkilerin tozlaşması için aynı bölgede birkaç çalı yetiştirmek gerekir. Yakınlarda kovanlar varsa harikadır: bozkır bademleri mükemmel bir bal bitkisidir..

Toprak

Düşük bademlere uygun toprağa gelince, kendiniz yapmak daha iyidir. Bunu yapmak için 3: 2: 1 oranında yapraklı toprak, humus ve kum almanız gerekir. Toprağın asitliği yüksekse, biraz kireç veya dolomit unu eklemeye değer..

O zaman bir delik açmalı ve altına drenaj dökmelisiniz. Drenaj malzemesi olarak kırık tuğla, kırma taş veya orta boy taşlar kullanılabilir. Drenaj 20-30 cm olmalıdır, üzerine kum (5-10 cm) dökülmeli, ardından hazırlanan toprak dökülmelidir. Fidenin kök boğazı toprak seviyesinin hemen üzerinde olmalıdır..

Çalılar arasındaki mesafe en az 1 metre olmalıdır. Bobovnik iyi büyür ve bitişik çalıları gölgeler.

Bahçede badem bakımı

Bahçede badem bakımı

sulama

En önemli şey bitkiyi su basmamaktır. Badem bol sulamayı sevmez. Kuraklığı tolere etmesi aşırı neme göre daha kolaydır. Çalıyı sadece üst toprak 1.5-2 cm derinliğinde kuruduğunda sulamak gerekir. Yetişkin bir çalıya 10 litre su dökebilirsiniz ve genç bir bitki için 3-5 litre yeterli olacaktır. Hava durumuna bağlı olarak, sulama haftada bir kez yapılmalıdır. Kök boğazını su basmayacak şekilde sulama dikkatli yapılmalıdır..

Üst pansuman ve gübreler

Bozkır bademleri düzenli beslenmeye olumlu yanıt verir ve tüm görünümleri ile yeterli besine sahip olduklarını gösterir. İlkbaharda 10 kg sığırkuyruğu ve 30 gr mineral gübre ekleyebilirsiniz. Bütün bunlar suyla seyreltilmeli ve ardından çalıyı sulamalıdır. Sonbaharda çift süperfosfat ekleyin (bitki başına 20 g).

yabancı ot kontrolü

Bademleri dikkatlice silmeye değer: Köklere zarar vermemek için toprağı 5 cm’den daha derine gevşetmeyin. Fideyi diktikten sonra bitkinin etrafındaki toprağı turba ile malçlamak en iyisidir. O zaman yabani otlar o kadar hızlı büyümeyecek. Yetişkin bir çalı sık sık ayıklamaya ihtiyaç duymaz, çünkü dalları altındaki bitki örtüsünü boğar..

Budama

Sonbahar veya ilkbaharda budama: kuru ve hastalıklı dalları çıkarın. İlkbaharda bademler çiçek açtığında, harika buketler oluşturmak için dallar kesilebilir. Bu gereksiz dalları kaldıracaktır..

Çiçekler döküldükten sonra biçimlendirici budama yapılır. Badem böyle bir müdahaleyi iyi tolere eder ve gelecek yıl daha da bol çiçek açar..

Bozkır bademi uzun karaciğerlidir. Bir asırdır büyüyor. Eski dallar ölür ve genç kök sürgünleri yerlerini alır. Yaşamın üçüncü yılından itibaren bir bitkide görünmeye başlarlar. Böyle bir kök yedi yıl yaşar ve sonra çıkarılması gerekir. Bunun yerine genç sürgünler bırakın. Böylece çalı sürekli güncellenir ve harika görünür..

Çiçek açmak

Düşük bademler lütfen çiçek yetiştiricilerini bol ve çok güzel çiçekli

Düşük bademler, bol ve çok güzel çiçek açan çiçek yetiştiricilerini memnun eder. Çiçekler, yapraklar açılmadan önce bile çalı üzerinde görünmeye başlar. Böylece bademler, narin bir havadar bulut gibi tamamen çiçeklerle kaplıdır. Çiçekler bitki çeşidine bağlı olarak beyaz, pembe, bordo veya mor olabilir. Bademler üç haftadan fazla çiçek açmasa da, sitede güzel bir çalı yetiştirmeye değer..

Badem çiçeklenme sırasında yeterli sulamaya ihtiyaç duyar. Bitki kurursa, çiçeklenmeyi erken bitirir..

Kışa hazırlık

Bitkinin kışı geçirmesine yardımcı olmak için yaz aylarında sürgünlerin üst kısımlarını sıkıştırmak gerekir. Bu işleme sıkıştırma denir. Dalların büyümesi durur ve lignifikasyonları başlar. Bu durumda şiddetli donlara donmadan dayanmaları daha kolaydır. Genç çalıların saman, yeşillik veya ladin dalları ile kaplanması tavsiye edilir. Ancak birkaç sürgün donsa bile, bademler ilkbaharda hızla iyileşir..

Hastalıklar ve zararlılar

Düşük bademler bu tür zararlılardan muzdarip olabilir: yaprak bitleri, örümcek akarları veya badem tohumu.

Yaprak bitlerini çalılardan uzak tutmak için yakınlara kadife çiçeği ekebilirsin. Bu numara yardımcı olmazsa, bitkiyi kimyasallarla tedavi etmeniz gerekecektir..

Diğer zararlılara gelince, Bordeaux sıvısı ile önleyici ilaçlama yapılmalıdır..

Badem yayılımı

Badem yayılımı

tohum yayılımı

Badem tohumları meyvelerinde bulunur. Bademleri hem ilkbaharda hem de sonbaharda ekebilirsiniz. Ancak, ilkbahar ekiminden önce tohumları tabakalaştırmak gerekir..

Tohum 10 cm derinliğinde bir deliğe yerleştirilir.Sıralar arasındaki mesafe en az 50 cm ve tohumlar arasında – 10 cm olmalıdır.Fide bakımı basittir: toprağı sulama, ayıklama ve gevşetme. Genç bitkiler yarım metreye ulaştığında, tüm dallar tek bir halka halinde kesilmelidir. Bu işlemden sonra bitkileri kalıcı bir yere nakledebilirsiniz..

Çekirdeksiz bademlerin çeşitli bir bitki ile aşılanması gerekir..

Kesimlerle yayılma

Kesimlerle çoğaltma oldukça uzun bir süreçtir. Haziran ortasında, çelikler 20 cm’ye kadar kesilmeli, yarı odunlu ve en az iki düğümlü olmalıdır. Daha sonra kesimler bir gün boyunca bir büyüme uyarıcısına konur. Köklendirme kesimleri için toprak kum ve turbadan oluşur (1: 2). Kökler yaklaşık iki ila üç hafta içinde görünecektir. Her şey doğru yapılırsa, hemen hemen tüm kesimler kök salacaktır. Daha sonra bahçe yatağına nakledilirler. Bitkiler dal verdiğinde, onları kalıcı bir yere dikebilirsiniz..

Sürgünlerle üreme

Çalılar düzenli olarak kesilirse, genç büyüme büyümeye başlayacaktır. Köklerin ortaya çıktığı ikinci yılda kazılabilir. Ayrıca, bitkinin bakımı, genç bir yıllık fide ile aynıdır..

Katmanlama yoluyla çoğaltma

Alçak bademler, yere bükülebilen ve metal zımbalarla sabitlenebilen yeterince esnek dallara sahiptir. Yukarıdan sürgünü toprakla serpmek gerekir. Katmanlar su ile sulanır, toprak etrafında gevşetilir ve yabancı otlar çıkarılır. Bir yıl sonra, kök sistemi olan genç bitkiler kalıcı bir büyüme yerine ekilebilir..

Badem çeşitleri ve çeşitleri

Badem çeşitleri ve çeşitleri

Ortak badem – Besin ve tıbbi değeri için yetiştirilir. Bu tür bitkinin kuruyemişleri lezzetli ve sağlıklıdır. Adi badem çeşitleri ticari olarak ve özel bahçelerde yetiştirilmektedir..

Düşük badem – çiçekçiler arasında en popüler türdür. 1,5 metreden fazla olmayan bir yüksekliğe ulaşır. Bu türün aşağıdaki çeşitleri iyi bilinmektedir:

 • Beyaz yelken – beyaz çiçekli badem;
 • Anyuta – parlak pembe çiçekler;
 • Rüya – pembe çiçekler;
 • Pembe flamingo – pembe havlu çiçek sapları.

Gürcü badem – Doğal koşullarda orman kenarlarında, yamaçlarda ve oyuklarda yetişir. 1 metre yüksekliğe ulaşır. Görünüşte Gürcü bademi fasulyeye benzer, ancak daha büyük yapraklara ve pembe çiçeklere sahiptir. Şu anda yetiştiriciler, Gürcü bademlerinin dekoratif çeşitlerinin ıslahı üzerinde çalışıyorlar..

Badem Ledebour – Altay’da yetişir. O kadar yaygındır ki çalılıklar oluşturur. Bu türün iyi bilinen bir çeşidi Feyer Hill’dir. Kırmızı-pembe çiçekleri ve büyük koyu yeşil yaprakları vardır..

Badem Petunnikov – Orta Asya’da yetişir. Güzel açık sarı sürgünleri vardır. Üzerinde çok fazla çiçek yoktur ve tek tek bulunurlar. Soluk pembe renkli çiçekler.

Üç loblu badem – fasulyeden çok daha yüksek. Yüksekliği 3 metreye ulaşır. Badem adını yaprakların şeklinden almıştır: yaprağın alt tarafında villus ile üç lobludurlar. Bu türün iki dekoratif formu vardır:

 • Esaret – sadece yapraklar göründükten sonra çiçeklenmeye başlayan pembe çiçekler;
 • Kievskaya – pembe çift çiçekler.

Yapraklar çiçeklerden sonra göründüğü için çalı çok dekoratif görünüyor..

İki formuna ek olarak, üç loblu bademin birçok çeşidi ve melezi vardır. Renk, çiçeklenme zamanı ve görünüm bakımından farklılık gösterirler. Aşağıdaki çeşitler popülerdir:

 • Svitlana – açık renklere sahiptir;
 • Ruslana – yumuşak kremalı çiçekler;
 • Çinli kadın – açık pembe çiçekler;
 • Tanyuşa – çift çiçekler;
 • Kimura Karları – soluk pembe renkli çift çiçekler ve diğer eşit derecede güzel çeşitler.

Badem – dikim, bakım ve meyve nasıl alınır (video)

Badem. Dikim, bakım ve meyve nasıl alınır !!!Badem. Dikim, bakım ve meyve nasıl alınır !!!