Snowberry - açık alanda dikim ve bakım. Bir kar tanesi yetiştirme, üreme yöntemleri. Açıklama, türleri. Fotoğraf

Snowberry (Symphoricarpos), Hanımeli ailesine ait yaprak döken bir çalıdır. Snowberry’ye halk arasında kurt meyvesi denir. Snowberry’nin kültürel çeşitleri şehir parklarında ve meydanlarda ekilir..

Cinsin yaklaşık 15 çeşidi vardır. Vahşi doğada, Kuzey ve Orta Amerika’da yetişir. Bunun istisnası, yalnızca Çin’de bulunabilen Symphoricarpos sinensis çeşididir. İsmin kökeni, kelimenin Yunanca çevirisi ile ilişkilidir. Kelimenin iki kökü vardır: “bir araya toplamak” ve “meyve”. Bitkiye daha yakından bakıldığında, dallardaki meyvelerin birbirine sıkıca bastırıldığı fark edilir. Özelliği, kış için düşmemeleri ve çalılara sıkıca tutunmaları, böylece kuşlara yiyecek sağlamalarıdır..

Snowberry bitkisinin tanımı

Snowberry’nin yüksekliği 0,2-3 m’ye ulaşabilir, çalılar kısa kesimlerde bulunan ve 1,5 cm uzunluğa kadar büyüyen tam kenarlı zıt yapraklara sahiptir.Bitkinin dalları esnektir, bu da yoğun kar altında kırılmamalarını sağlar. örtmek. Aksiller salkım salkımına toplanan çiçekler çeşitli renklerde gelir ve kural olarak Temmuz-Ağustos aylarında çiçeklenmeye başlar. Solmuş tomurcukların yerine, beyaz veya siyah-mor elipsoidal bir drupe benzeyen bir meyve oluşur. Çapı yaklaşık 2 cm’dir, drupe’nin hamuru hassas beyaz bir gölgededir. Meyve yenmemeli.

Bahçede büyümek için, genellikle bir çit olarak dikilen beyaz bir kar tanesi en uygunudur. Pembe drupes ile eşit derecede popüler olan bir başka çeşit, yalnızca ılık kışların hüküm sürdüğü verimli kara topraklardaki ılık bölgelerde iyi yetişir..

Açık toprağa bir kar tanesi dikmek

Açık toprağa bir kar tanesi dikmek

Snowberry iddiasız bir bitkidir. Her alan ve toprak türü ekimi için uygundur. Çalılar bir yamaçta dikilirse, güçlü bir kök sistemi erozyonu ve dökülmeyi önleyebilir. Dikim için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahardır. Site hazırlığı önceden yapılır.

Doğru bitki nasıl

Bir kar tanesi çiti yetiştirmek için güçlü yetişkin fideleri seçmelisiniz. Çitin uzunluğu boyunca bir ip çekilir ve genişliği en az 40 cm ve derinliği – 60 cm olması gereken bir oluk kazılır.Görev çalıları ayrı ayrı büyütmekse, aralarındaki mesafe olmalıdır. Çukur 65×65 cm ebadına bağlı kalarak en az 150 cm tutulmalı.

Sonbahar ekimi durumunda, planlanan faaliyetlerden bir ay önce bir delik ve oluk kazmak daha iyidir. İlkbahar çalışması için site sonbaharda hazırlanır. Toprak çok miktarda kil bileşeni içerdiğinde, çukura ek bir verimli katman serilir. Bunu yapmak için, kum, turba ve humustan oluşan kırma taş ve toprak karışımını karıştırın ve genç bitkilere beslenme sağlayın. Her burcun altına dolomit unu, odun külü ve süperfosfat eklenir. Kök boğazı çok derine gömülmemelidir. Sitenin yüzeyinin seviyesinde olmalıdır. Çalıları deliğe indirmeden önce kökleri bir kil püre içinde tutmak önemlidir. Fidelerin sulanması her gün yapılır..

Bahçede bir kar tanesi bakımı

Bahçede bir kar tanesi bakımı

Toprak ve sulama

Daha önce de belirtildiği gibi, snowberry esnektir ve büyüme sırasında özel dikkat gerektirmez. Ancak, zaman izin verirse, neden çalılarla ilgilenip onları daha da çekici hale getirmiyorsunuz? Örneğin, gövde çemberini turba ile malçlayın. Bitki, toprağın periyodik olarak gevşemesine iyi yanıt verecektir. Birçok süs çalısı gibi, kar meyvesinin de budama, sulama ve hastalıklardan ve zararlılardan arındırılması gerekir. Sulama sadece yaz çok kuru ise yapılır. Bir çalı için 1.5-2 kova su almanız gerekecektir. Yeterli doğal yağış varsa, sulamayı unutabilirsiniz. Gevşetme, yağmur veya sulamadan sonra yapılır. İlkbahar-yaz mevsiminin sonunda, kar tanesinin yetiştiği alanın kazılması gerekir..

Üst pansuman ve gübreler

İlkbaharda çalılar organik ve mineral gübrelerle beslenir. Bir sonraki üst pansuman sadece yaz ortasında tekrarlanır. Bunu yapmak için 50 g Agricola’yı bir kova su içinde çözün..

Aktar

Çalıyı başka bir yere nakletmek gerekirse, bunu köksap güçlü bir şekilde büyümeden önce yapmak daha iyidir. Nakil, ilk iniş tarif edildiği gibi aynı prensibe göre yapılır. En önemli şey, kazarken çalıya zarar vermemek ve kök sisteminin bütünlüğünü ihlal etmemek. Yetişkin bir bitkinin oldukça geniş bir beslenme yelpazesi vardır, bu nedenle topraktaki köklere takılmamak için çalıyı ana gövdeden mümkün olduğunca uzağa kazmanız önerilir..

Budama

Bahar döneminin başlangıcı için budama yapmak daha iyidir, o zaman çalılar daha hızlı iyileşir. Bitki özsu akışı başlamadan önce budanmalıdır. Aynı zamanda, büyümeyi engelleyen ve çalıyı kuvvetle kalınlaştıran kuru eski dallar veya sürgünler çıkarılır. Yarıya kesilebilirler. Çiçek tomurcukları mevcut yılın sürgünlerinde olduğu için budama gelecekteki çiçeklenmeyi etkilemez. Kesilen yerler enfeksiyonu önlemek için bahçe verniği ile işlenir. Çalıların gençleştirici budaması 50-60 cm yükseklikte gerçekleştirilir.Yaz mevsiminde uykuda olan tomurcuklar başka sürgünler oluşturabilir..

Snowberry yetiştiriciliği

Snowberry yetiştiriciliği

Snowberry, tohumlar, kesimler, kesimler veya çalıları bölerek çoğaltılabilir..

tohum üreme

Bir tohumdan tam teşekküllü bir bitki yetiştirmek çok çaba ve zaman alacaktır, çünkü bu en özenli yollardan biridir. Tohumlar drupeden çıkarılır ve hamurdaki fazla sıvıyı sıkmak için naylon üzerine yayılır. Daha sonra bir süre suda bekletilir. Daha sonra kabın dibine batarlar ve hamurun kalıntıları yüzeye çıkar. Kurutulmuş tohumlar, verimli bir toprak karışımı içeren kutulara sonbaharın sonlarında ekilir ve üstüne küçük bir kum tabakası dökülür. Dikim kapları, sera etkisi yaratmak için camla kaplanmıştır. Fidelerin çimlenmesi sırasında düzenli bir sulama rejimi gözlenir. Kural olarak, bir kar meyvesinin ilk yapraklarının görünümü ilkbaharda gözlemlenebilir. Fidelerin açık toprağa toplanması birkaç ay içinde gerçekleştirilir..

Çalı bölerek üreme

Sap akışı sürecinin başlamasından önce veya sonbaharda, yapraklar düştüğünde, en büyük ve en dallı kar tanesi çalısı seçilir. Topraktan dikkatlice çıkarılır ve birkaç parçaya bölünür, böylece her birinde kök sürgünleri ve sağlıklı sürgünler kalır..

Katmanlama yoluyla çoğaltma

İlkbaharda katmanlama ile çoğaltma yapılır. Bunu yapmak için, alt dallar yere bükülür ve küçük bir toprak tabakası serpilir. Yaz aylarında düzenli sulama ve beslenmeleri sağlanır. Çelikler iyi köklendikten sonra ana çalıdan kesilir ve başka bir yere nakledilir..

Kesimlerle yayılma

Üzerine birkaç sağlıklı tomurcukun yerleştirildiği ekim malzemesi olarak 10 ila 20 cm uzunluğunda yeşil veya odunsu kesimler kullanılır. Kumlu kaplar depolama için uygundur..

Yeşil kesimlerin hasadı, çalıların çiçeklenmesinin tamamlanmasından sonra Haziran ayında gerçekleştirilir. En büyük olgun sürgünler kesilir ve suya indirilir. Herhangi bir kesimin, tohumlardan çoğaltılırken olduğu gibi aynı bileşimin toprağına ekilmesine izin verilir. İniş 5 mm derinliğe kadar gerçekleştirilir. Gelecekteki genç sürgünlere sahip kaplar, seralarda veya nemli odalarda saklanır. Üç ay sonra bitkilerin kök sistemi büyüyecektir. Daha sonra kalıcı bir yere nakledilebilirler. Kıştan önce genç fideler kuru yapraklar veya ladin dalları ile kaplanır..

Hastalıklar ve zararlılar

Bitki zararlılara ve hastalıklara karşı dayanıklıdır. Bunun nedeni, snowberry’nin zehirli bir çalı olmasıdır. Bazen yapraklara külleme ve meyvelere – gri küf bulaşır. Önleme amacıyla, erken ilkbaharda çalılar yüzde üç Bordo sıvısı çözeltisi ile muamele edilir. Bu tedavi mantar enfeksiyonu riskini azaltır. Bir hastalık belirtileri tespit edilirse, kar meyvesine mantar öldürücü müstahzarlar, örneğin Topaz, Topsin veya Quadris püskürtülür. Enfeksiyondan kurtulmanın diğer yolları işe yaramaz..

Snowberry çeşitleri ve çeşitleri

Snowberry çeşitleri ve çeşitleri

kar meyvesi beyazı Vahşi doğada açık alanlarda, nehir kıyılarında veya dağlık alanlarda yetişen en yaygın çeşittir. Sürgünler 1,5 m’ye kadar yüksekliklere ulaşır, taç şekli küreseldir. Yapraklar oval veya yuvarlaktır, uzunlukları 6 cm’ye kadar olabilir.Çiçekler, soluk pembe bir renk tonunun rasemozlu yemyeşil çiçek salkımlarını oluşturur. Çiçeklenme sırasında, çalı tomurcuklarla o kadar kaplanır ki yeşil yapraklar zar zor fark edilir. Meyveler yuvarlak beyaz meyvelere benziyor.

Ortak kar tanesi veya mercanköşk – buna farklı şekilde “Hint frenk üzümü” diyorlar. Büyüme bölgesi Kuzey Amerika olarak kabul edilir. Çayırlarda veya nehir kıyılarında koyu yeşil çalılar görülebilir. Parlak pembe tomurcuklar yerine, mavimsi bir çiçekle kaplı güzel mercan yarım küre meyveleri oluşur..

Snowberry batı – su kütlelerinin yakınında yoğun çalılıklar oluşturan gruplar halinde büyür. Yaprak bıçağı açık yeşil, aşağıda tüylü. Çiçekler pembe veya beyazdır. Küçük salkım salkımlarında toplanırlar. Bu çeşidin meyveleri yumuşak, soluk pembe veya beyazdır..

Snowberry çeşitleri ayrıca çeşitleri içerir: dağ seven, Chenault ve Henault, Dorenboza melezleri.

Bahçe için iddiasız bitkiler – Snowberry (video)

Snowberry bahçesi için iddiasız bitkiler. Alan "Bahçe dünyası"Snowberry bahçesi için iddiasız bitkiler. Alan