Kesha üzümleri - dikim ve yetiştirme. Kesha Üzüm Bakımı ve Kırmızı Tılsım. Çeşitliliğin tanımı, özellikleri. Fotoğraf

Üzümün hem hava koşullarına hem de içinde yetiştiği substratın bileşimine ve bakımının kalitesine göre tuhaf bir bitki olduğu bilinmektedir. Günümüzde yetiştiriciler, artan sayıda iyileştirici özelliklere sahip üzüm çeşitlerini dikkatimize sunmaktadır. Hastalıklara, iklim değişikliklerine karşı dirençlidirler, haşere istilasına duyarlı değildirler ve mükemmel tat özelliklerine sahiptirler. Ve ülkenin herhangi bir köşesinde yetiştirilen üzüm çeşitlerini yetiştirmek giderek daha kolay hale geliyor. Kesha üzümleri olarak güvenle adlandırılabilecek bu çeşittir. Bu türün yaratıcısı, Sovyet döneminin ünlü agrobiyologu Y. Potapenko’ydu..

Kesha üzümlerinin açıklaması

Kesha üzümlerinin açıklaması

Kesha üzümü, iki çeşidin çaprazlanmasının sonucudur: Frumoas Albe ve Delight. Tablo çeşidi beşinci nesil bir melezdir. Aşağıdaki değerli nitelikler onun karakteristiğidir:

 • Çeşitlilik erken olgunlaşıyor. Üzümler 125-130 gün olgunlaşır.
 • Güçlü çalı, kuvvetli.
 • Asma birlikte olgunlaşır.
 • biseksüel çiçekler var.
 • Demetler 1,3 kg ağırlığında yüksek estetik özelliklere sahiptir. Şekil konik-silindirik veya koniktir. Bir çalıdan ne kadar fazla hasat alınırsa, her bir asmanın ağırlığı o kadar az olur (0,6 ila 0,7 kg arası).
 • Meyveler büyük, kümelere dağılmış. Her meyvenin ağırlığı 11 ila 15 g’a ulaşabilir Üzümlerin rengi beyaz, oval şekilli, hamur yoğun ve yarı saydamdır. Her üzüm birkaç tohum içerir.
 • Üzümlerin tadı aromatik, uyumludur. Uzmanlar, Kesha çeşidinin lezzet özelliklerini 8 noktada değerlendiriyor.
 • Demetlerin sunumu, şenlikli masayı süslemek için kullanılmalarına izin verir..
 • Kendi kendine tozlaşan çeşitlilik.
 • Verimlilik yüksek, yıldan yıla istikrarlı.

İlk hasat üzüm dikildikten 5 yıl sonra alınabilir. Kesha çeşidi için en uygun büyüme ve bakım koşullarına bağlı olarak, her yıl kesintisiz olarak meyve verecektir. Çeşitlilik düşük sıcaklıklara dayanıklıdır. Kışın don -23 derece de olsa hayatta kalır. Salkım üzümler iyi taşınır. Kesha çeşidi hastalıklara ve zararlılara karşı dayanıklıdır.

Bu üzüm türü dezavantajlardan arınmış değildir. Bu nedenle, çalı üzerinde çok fazla demet varsa, her fırçanın küçük bir ağırlığı ve boyutu olacaktır. Üzümlerin gübrelemeye iyi tepki vermesine rağmen, topraktaki fazla azotun her zaman çeşitliliğin ölümüne yol açtığını hatırlamak önemlidir..

Kırmızı Tılsım çeşidinin özellikleri

Kırmızı Tılsım çeşidinin özellikleri

Kesha çeşidi, yeni bir türün – kırmızı Tılsım veya Kesha-1 üzümlerinin – üremesinin temeli olarak hizmet etti. Yeni hibrit, lezzet ve verim açısından önde gelen yerlerden birini alıyor. Tılsım kırmızısı aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Meyvelerin olgunlaşma süresi 125 ila 135 gün arasında değişmektedir..
 • Çalı masif, güçlü, kendi kendine tozlaşır..
 • Salkım yoğunluğu az, yapısı gevşek, şekli oval-konik.
 • Demetlerin ağırlığı 1,2 ila 1,8 kg arasında değişmektedir. Uygun bakım ile salkımların ağırlığı yaklaşık 2 kg olabilir..
 • Büyük meyvelerin açık kırmızı bir tonu vardır. Onlar büyük. Her bir meyvenin ağırlığı 12 ila 17 g arasında olabilir, etli kısmı elma tonlarında serttir..
 • Yüksek sürgün verimi.
 • İyi taşınır, sunumunu uzun süre korur ve tadı harikadır..
 • Meyveler ufalanmadan uzun süre asma üzerinde kalabilir.
 • Kırmızı tılsım, zararlılara ve mantar hastalıklarına duyarlı değildir..
 • Çeşitlilik dona karşı dayanıklıdır.

Kesha üzümlerinin ekimi ve yetiştirilmesi

Kesha üzümlerinin ekimi ve yetiştirilmesi

Hem Kesha hem de Kırmızı Tılsım, tam, sağlıklı meyve veren bir çalı elde etmek için belirli dikim koşullarının izlenmesini gerektirir..

Fide dikilecek arazi mümkün olduğunca verimli olmalıdır. Kara toprak toprağı olması arzu edilir. Alt tabaka nem derecesini gözlemlemek önemlidir. Toprak çok ıslaksa, özellikle genç bitkilerde kök sistemi hızla çürür. Her iki çeşit de sitenin güney tarafına ekilir, böylece asma mümkün olduğunca fazla güneş ışığı ve ısı alır..

Kesha ve Talisman kırmızısı çeşitleri hem sonbaharda hem de ilkbahar ekiminde iyi kök salmaktadır. Bir fide satın alınabilir veya eski bir çalının gövdesine aşılanmış bir anaç vasıtasıyla çeşit alabilirsiniz. İlkbahar dikimi sırasında don tehlikesinden kaçınılmalı, hava 10 ila 15 derece arasında ısınmalıdır..

İniş çukurları 1.5 m aralıklı olmalıdır. Genç bir bitkinin kök sistemi çok kırılgandır, bu nedenle üzüm ekerken çok dikkatli olmalısınız. Bitkinin kök kısmının yanı sıra kalemin boynu yer seviyesinin üzerinde olmalı ve örtülmemelidir. Alt tabakanın üst yığın tabakası gübrelerle karıştırılmalıdır. Dikimden sonra ilk kez genç bir bitkinin bol sulamaya ihtiyacı vardır. Yani fide başına su tüketim oranı 20 ile 25 litre arasındadır. Dikimden hemen sonra fidelerin güvenilir bir desteğe sabitlenmesi tavsiye edilir..

Kesha eski bir gövdeye aşı yapıyor

Sitenizde yeni bir Kesha üzüm çeşidi elde etmek için eski bitkileri çıkarmanıza gerek yoktur. Bunu yapmak için, sert bir tabaka ile kaplanmış Kesha kesimlerini eski çalının asmasına aşılamak yeterli olacaktır. Aşılamadan önce, sürgün eğik olarak kesilmeli, bir humat çözeltisine batırılmalıdır..

Eski bir bitkide aşılama bölgesi iyice temizlenmelidir. Sadece temizlendikten sonra gövde bir balta veya bıçakla yarılır. Bir sapa aynı anda birkaç yeni kesim aşılanabilir. Sürgün bölünmüş yere yerleştirilmeli ve bir bezle örtülmelidir..

Kesha üzüm bakımı

Kesha üzüm bakımı

Mahsulün kalitesi ve miktarı, doğrudan sulamanın düzenliliğine ve bolluğuna bağlıdır. İlkbaharda, bitki kıştan uyanır, içinde vejetatif süreçler aktif olarak başlar, bu nedenle ilkbahar aylarından itibaren üzümlerin sulama ihtiyacı artar. Çalı tamamen çiçek açtığı dönemde devam eder. Bu bakım kuralı tüm üzüm türleri için geçerlidir. Kök sistemine zarar veren aşırı nemin dışarı çıkmasını sağlayacak drenaj sistemlerinin bağın yanına yerleştirilmesi önemlidir..

Üzümlerin altındaki toprak düzenli olarak malçlanmalıdır. Bu prosedür onu donmaya karşı koruyacak ve gerekli nem seviyesinin korunmasına yardımcı olacaktır. Çürük gübre malçlama için uygundur. Üç santimetre malç tabakası yeterli olacaktır..

Bitkiye güçlü, güvenilir bir destek sağlamak önemlidir, çünkü büyüdükçe büyüyen yeşil kütle ve ortaya çıkan kümeler onu oldukça ağırlaştıracaktır..

Kesha üzümlerinin düzenli beslenmeye ihtiyacı var. Sezon boyunca organik ve fosfor-potasyum maddeleri ile gübrelenir..

Kesha üzümleri nasıl düzgün bir şekilde budanır?

Kesha üzümleri nasıl doğru bir şekilde budanır?

Budama üzümleri, salkımların yükünü çalıya düzgün bir şekilde dağıtmaya yardımcı olur ve ayrıca bitkinin güzel bir taçını oluşturur. Çalı üzerinde kuru saplar, hasarlı dallar bulunursa, sağlıklı kısımların normal gelişimine müdahale etmemeleri için en kısa zamanda onlardan kurtulmanız gerekir. Üzüm, sonbaharda, içindeki tüm vejetatif işlemler tamamlandığında budanır ve kış uyku dönemine hazırlanır. Bahar budama için de iyidir, ancak yalnızca bitkideki tomurcukların henüz uyanmaya başlamadığı ilk aylarda. Budama ilkelerine uymak, bol bir hasat ve bir bütün olarak sağlıklı bir bitki sağlayacaktır. Bir dalda bir asma bırakmak doğru olacaktır. Bu özellikle kuru sıcak yaz aylarında geçerlidir..

Sonbaharın sonlarında, genç bitkiler yaklaşan dondan korunur. Ağır yük ile dallara sabitlenen saman, saman örtü malzemesi olarak uygundur..

Kesha üzüm çeşidine bakmanın yukarıdaki temel ilkeleri, her yıl zengin bir hasat elde etmeye, bitkinin güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır..

Kesha üzümleri (video)

Kesha üzümleri (Eylül)Kesha üzümleri (Eylül)