Kestane ekimi. Ağacın fotoğrafı ve açıklaması

Birkaç adı vardır: yenilebilir, asil (Castanea savita), ekim olarak da adlandırılır – alt türlerden herhangi biri kayın ailesine dahildir.

Kestane, yaprakları düşen oldukça büyük bir ağaçtır. Ortalama olarak, böyle bir ağacın yüksekliği 35-40 m yüksekliğe ulaşır. Yaklaşık 2 metre çapında, güçlü, neredeyse düz bir gövdeye sahiptir. Ağacın kabuğu, çatlakların bulunduğu koyu kahverengidir. Dallar geniş yayılır, bu da ağacı büyük ve hacimli yapar..

Kestane yaprakları tırtıklı kenarları olan dikdörtgen şeklindedir. Yaprak 25 cm uzunluğunda ve 10 cm genişliğindedir.Koyu yeşile boyanmıştır, Nisan ayına kadar çiçek açar..

Kestane çiçekli bir ağaçtır. Çiçeklenme genellikle Haziran ayında gerçekleşir. Çiçekler küçük, başak şeklindedir..

Kestane meyvesi, dikenli küresel bir kabuğa yerleştirilmiş bir fındıktır. Fındığın olgunlaşması tamamen tamamlandığında kabuk (kabuk) çatlar. Kestane, krem ​​veya beyaz renkte tohumlar içerir, tatlı bir tada sahiptir, bileşimde gevşek ve yağlıdır, yenebilir. Kestane, ekim ayında veya ağaçtan yaprakların düşmeye başladığı Kasım ayının başında meyve vermeye başlar..

Ekim kestane nerede yetişir

Tohumlar, kesimler ekerek bir kültürü çoğaltmak mümkündür. Kültür böceklerin, arıların ve ayrıca rüzgarın yardımıyla tozlaşır..

Ağaç 3-6 yaşlarında meyve vermeye başlar. Kestane ne kadar yaşlıysa o kadar çok meyve verir. 40 yaşına gelindiğinde kestaneden yaklaşık 70 kg mahsul almak mümkündür..

Kestane ağacı uzun süre yaşar. Nadir istisnai durumlarda 1000 yıla kadar yaşayabilir. Kafkasya’da 500 yıldır yaşayan kestane ağaçları var..

Avrupa (güneydoğu kısmı), Küçük Asya yarımadası – kültürün doğum yeri olarak kabul edilir. Şimdi kestane Ukrayna’da, Dağıstan’da yetişiyor. Kafkasya ve Moldova da kestaneyi topraklarında barındırıyordu. Kestane Kırım’ın güneyinde de bulunur..

Yenilebilir kestane kirecin olmadığı topraklarda iyi yetişir, sıcağı ve nemi sever. Kuraklığı tolere etmek çok zor.

Kestane fındık kullanımı ve bileşimi

Kestane, gıda ürünü olarak tüm hızıyla kullanılmaktadır. Hem çiğ hem de herhangi bir şekilde pişirilebilirler – kızartın, pişirin, kaynatın. Her şey aşçının hayal gücünün uçuşuna bağlıdır. Unlu mamullere ve şekerlemelere de fındık eklenir. Kuru öğütülmüş tohumlar ekmek pişirmek için kullanılabilir. Ayrıca tohumları kahve yapmak için kullanılabilir, onlardan alkol de alabilirsiniz..

Kestane fındık kullanımı ve bileşimi

Kestane, vitaminlerin yanı sıra potasyum, magnezyum, kalsiyum, çinko, manganez, bakır, fosfor ve demir gibi makro ve mikro elementler açısından da zengindir. Somun ayrıca kül, su, kolesterol içerir..