Sonbaharda siyah kuş üzümü dikimi

Son zamanlarda, birçok bahçıvan sonbaharda siyah kuş üzümü ekilmesini tavsiye etti ve bu zamanı ilkbahardan daha uygun gördü. Bu seçime katılmaya karar verenlerin, bu tür dikimlerin nedenlerini anlamaları, ayrıca en uygun zamanlamayı öğrenmeleri ve tüm fide dikme sürecinin nasıl devam ettiği hakkında daha fazla bilgi edinmeleri gerekir..

Optimum ekim zamanı

Bahar mevsiminde siyah kuş üzümü ekimine karşı zorlayıcı argümanlar var. Bu meyve kültüründe, özsu akışı, erken ilkbaharda, çalıların yakınındaki zeminin yalnızca çözülmesi için zamana sahip olduğunda başlar. Ve kuş üzümü tomurcukları açılmaya başladığında değil, büyüme mevsiminin başlangıcından önce nakledilmesi önerilir. “Aktif” bitkiler yeni bir yerde kök salmayı ve hatta hastalanmayı zor bulacak ve meyve verme ancak birkaç mevsim sonra başlayabilir. Ayrıca ekimden önce sahadaki toprağı hazırlamak belli bir zaman alır ve çok azı vardır..

Sonbaharda, bir arazi arsası hazırlamak ve fideleri kış soğuk havalarının başlangıcından önce uyarlamak için yeterli zaman vardır, çünkü bunun için birkaç hafta vardır. Bu meyve çalısının kök sisteminin gelişimi, neredeyse ilk donun gelişine kadar devam eder. Bu süre zarfında ekime uygun bir yer seçebilir, hazırlayabilirsiniz. Frenk üzümü fidesi bu haftalarda kök salacak, kışın sakince hayatta kalacak ve erken ilkbaharda güneşin ilk ışınları ile aktif olarak büyümeye ve gelişmeye başlayacaktır..

Ilıman iklime sahip bölgelerde, fideler zaten Ağustos ayının sonunda ekilebilir, ancak sıcak ve kurak yazların olduğu kuzeybatı bölgelerde Eylül ve Ekim ayının ilk haftası uygun bir ay olacaktır. 10 Ekim’den sonra ekim önerilmez, çünkü genç bitkilerin şiddetli soğuk havaların gelmesinden önce kök salması için zamanları olmayacaktır..

Alış yeri nasıl seçilir

Alış yeri nasıl seçilir

Siyah kuş üzümü hemen hemen her tür toprakta yetişebilir, ancak verim önemli ölçüde farklılık gösterecektir. Kültürün neme çok düşkün olduğu, ancak fazlalık olmadığı akılda tutulmalıdır. Sulak alanlar bunun için kategorik olarak kontrendikedir ve yeraltı suyu dünya yüzeyinden en az bir metre olmalıdır. Alan bir ovada bulunuyorsa, fideler dikim deliklerine değil, küçük toprak tepeciklere (yaklaşık 20 cm yüksekliğinde) küçük yataklarda ekilir. Höyüklerin toprağı önce gübrelerle beslenmelidir..

Frenk üzümü çalılarının amacı farklı olabilir – bir çit oluşturmak veya bol bir hasat için. “Çit” yarı gölge alanlarda iyi büyüyecek, ancak iyi meyve verme, gün boyunca mümkün olduğunca uzun süre iyi aydınlatılmış, güneşli bir yerde ve cereyan olmadan mümkündür. Fide dikmek için en uygun yer, dikimler ile yaklaşık 1 m’lik bir çit arasında bir aralık olan bir meyve bahçesi veya çit boyunca bir alandır..

toprak nasıl hazırlanır

toprak nasıl hazırlanır

Hazırlık Ağustos ayında başlamalıdır. İlk olarak, seçilen arazi alanı, öncüllerin, taşların ve büyük döküntülerin, yabani otların plantasyonlarının kalıntılarından temizlenir ve ardından gerekli gübreleme ile gübrelenir. Önerilen seçeneklerden birini alabilirsiniz (metrekare başına):

  • 1 yemek kaşığı potasyum sülfat
  • 2 yemek kaşığı süperfosfat;
  • Yaklaşık 5 kg kompost veya humus.

Sitenin yüzeyini düz tutmak için, çöküntüleri düzleştirmek için ek toprak kullanabilirsiniz. O zaman tüm alanın kazılması gerekiyor.

Meyve mahsulünün kökleri yüzeye yakın olduğu için fide dikim deliğinin derinliği derin olmamalıdır. Sadece 30-40 cm derinlik ve yaklaşık 50 cm çap yeterli olacaktır. Fideler arasındaki mesafe bahçıvanın takdirine bağlıdır. Genç çalıları birbirine yakın bir sıra halinde dikebileceğiniz gibi tek tek de dikebilirsiniz. Hazırlanan her deliğe bir kova humus ve bir bardak odun külü karışımı dökün..

Ağır toprağı olan alanlarda, yüksek kaliteli bir toprak karışımı ile doldurmak için dikim çukurları yaklaşık 10 cm daha derin ve daha geniş yapılır. Turba, biraz nehir kumu ve organik gübreler içerir. Bir dikim yaklaşık 3 kova karışım gerektirecektir..

Fidan nasıl seçilir

Gelecekte siyah frenk üzümü verimi, yüksek kaliteli ekim malzemesine bağlıdır. Fidelerin yeni bir yerde iyi ve hızlı bir şekilde kök salması için, yeterince gelişmiş kök kısmı olan örnekleri seçmeniz gerekir. Tam teşekküllü bir fide, yaklaşık 20 cm uzunluğunda 3 veya daha fazla iskelet köküne, birçok küçük kök işlemine, yaklaşık 40 cm uzunluğunda en az iki sürgüne sahiptir.Fidelerin uygun yaşı 2’dir..

Frenk üzümü fidan dikimi için temel kurallar

Frenk üzümü fidan dikimi için temel kurallar

Sonbahar ve ilkbahar dikimleri birbirine çok benzer. Fidan dikmeden hemen önce yapılacak ilk şey, tamamen zayıf dalları ve kalanları kısmen kesmektir. Her sürgünde en az 3-4 tomurcuk olmalıdır. Kökler 20 cm’ye kesilir.Hafif, iyi drene edilmiş topraklarda fideler diğer alanlara göre 5-6 cm daha derine iner..

Dikim sırasındaki eğim açısı, çalının ihtişamının oluşması için büyük önem taşımaktadır. Dikey dikim, fideyi uzun süre düzenli tek bir dalla bırakacaktır. Ancak genç bir çalının eğimli derinleşmesi, çok sayıda yan sürgünün hızlı büyümesine katkıda bulunacaktır..

Dikimden sonra, her bir frenk üzümü fidesinin yanındaki toprak, bitkilere sürekli ılımlı nem sağlayacak ve sonbahar-kış döneminde toprağı sıcak tutacak bir malç tabakası ile kaplanır. Bu katman için turba, humus ve çeşitli organik atıklar uygundur. Azot içeren gübrelerin sonbaharda uygulanması önerilmez..

Kuş üzümü ne zaman ve nasıl ekilir – 6 dönümKuş üzümü ne zaman ve nasıl ekilir - 6 dönüm