Bu basit bir gerçek: Bir ev inşa ederken, farklı ilgi alanları farklı gerçekliklerle çatışır. Ve bu çarpışmada tekrar tekrar tavizler verilmesi gerekiyor. Birçoğu için en önemli şey bireysel özgürlüktür. Ancak bunun diğer şeylerin yanı sıra ekolojik inşaat yöntemleriyle ne kadar uyumlu olduğu başka bir konudur. İşte bu, aşağıdaki makalenin geliştirici evleri mimar evlerle karşılaştırarak daha ayrıntılı olarak ele almayı amaçladığı şeydir..

 Yeni bir evin taslağı oluşturulur. Ancak: Bu, hem bir mülk geliştiricisinin kataloğunda hem de bir mimarın bireysel bir müşteriye önerisi olarak sona erebilir: diğer şeylerin yanı sıra, hangi inşaat türünün kullanılacağı finansal potansiyele bağlıdır.

Cetvel ve kalem kullanarak ahşap masaüstüne iş raporu ve bir çift pergelle plan çizen genç mimarın üst görünümü

Temel bilgiler

Bina ekolojisi açısından belki de en iyi haber: Enerji açısından kaliteli olmayan yeni bir bina inşa etmek günümüzde mümkün değil. Asgari gereksinimler bile katıdır, çünkü bunlar devlet tarafından biraz hantal olan “Binalarda enerji tasarruflu ısı yalıtımı ve enerji tasarruflu sistem mühendisliği Yönetmeliği” ile şart koşulmuş ve denetlenmiştir – veya kısaca: EnEv.

Ancak bunlar her binanın karşılaması gereken minimum gereksinimlerdir – elbette daha fazlası her zaman mümkündür. Ve bu noktada daha ağır basan şu soru sorulmalıdır: evin bireyselliği veya fiyatı veya maksimum ekoloji.?

Enerji sertifikası, evin inşaatı sırasında geçerli olan yasalara uygunluğunu garanti eder. Yalnızca: “eko-ev” veya benzeri olarak açıkça belirtilmediği sürece, birçok emlak geliştiricisi burada yalnızca yasal minimum değeri sunar.

Ekolojik-bireycilik-geliştirici evi-mimar evi-bilgi

Ortalama bir tüketici için belki de en önemli şey fiyattır. Çünkü: kendi fikirlerinizi mükemmel bir şekilde kesme arzusu kadar büyük, mümkün olan en büyük çevresel uyumluluğun önemi kadar yüksek, her iki nokta da harcanabilecek şeylere bağlı olmalıdır. Bazen çok farklı finansman modelleri bunu değiştirmek için çok az şey yapar – sonuçta, inşaat ancak sahibinin her ay gerçekçi bir şekilde geri ödeyebileceği kadar maliyetli olabilir..

Ekolojik-bireycilik-geliştirici evi-mimar evi-grafiği

geliştirici evi

Bu anlamda geliştirici evi, fiyat bilinci açısından belki de en iyi seçenekleri sunuyor. Bu, esas olarak aşağıdaki noktalardan kaynaklanmaktadır:

  • Bir mülk geliştiricisi genellikle tüm çalışmaları tek bir kaynaktan sunar. Bu nedenle, bina sahipleri, bireysel şirketlerle fiyat pazarlığı yapmak zorunda değildir. Bunlar merkezi olarak ayarlanır ve bu nedenle hesaplanması çok daha kolaydır. “Anahtar teslimi” veya “taşınmaya hazır” için, neredeyse hiç değişmeyen bir fiyat belirlenebilir – bu, taşıyıcı evin mali açıdan çok güvenli olmasını sağlar.
  • Mülk geliştiricileri yalnızca farklı ev modellerinden oluşan bir katalog sunar. Bunların seri olarak inşa edilmesi, bina sahibinin pahalı planlama maliyetleri ödemek zorunda olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, inşaatın başlamasından önceki bu erken aşama da çok daha hızlıdır çünkü sadece uygun bir model seçmeniz yeterlidir..

Tabii ki, hamallar evlerini kataloglarda özellikle pitoresk bir şekilde tasvir ediyor – ancak ayrıntılı resimlere bakıldığında çoğu kişinin unuttuğu şey: Bu evler seri olarak inşa edilmiş ve Almanya’nın her yerinde bulunabilir.

Açılan kitabın sayfalarında harika bir ormandaki şirin kırsal günlük ev. Olağandışı 3D çizim.

  • Aynı zamanda, modellerinin tamamı veya bir kısmı için maksimum ekolojiye odaklanan mülk geliştiricileri de var. Ve burada da seri inşaatın büyük avantajı devreye giriyor: Bu tip birçok ev inşa edildiğinden, pahalı bireysel planlama gereksizdir. Odak noktası, – özgürce planlanmış bir evin aksine – fiyatlarda keskin bir artışa yansımadan, mümkün olan en yüksek enerji tasarrufuna verilebilir..
  • Son olarak, bu tür eko-geliştiriciler çok geniş bir deneyim zenginliğine bakabilirler: planlamacılar, zanaatkarlar, tedarikçiler gerekli çalışma teknikleri ve malzemelerine çok aşinadır – bu, örneğin sıfır enerjili evlerin gerçekleştirilebileceği anlamına gelir. “herhangi bir” zanaatkarın birliklerinin gerçekleştirilmesiyle görevlendirilmesinden çok daha güvenlidir..

Ancak: Geliştirici evin belki de en kritik dezavantajı, fiyat ve ekoloji açısından birçok avantajı olan kişiselleştirme eksikliğidir: Katalogdan inşa edenler, “kendi” evlerinin benzersiz olmadığı gerçeğiyle yaşamak zorundadır. , Taşıyıcının uygulama alanına bağlı olarak, cumhuriyet genelinde düzinelerce veya daha fazla kez bulunabilir..

Bunun anlamı şudur: Geliştirici şirket, “ekoloji” ve “fiyat” noktalarının üzerinde gösterilen üçgeni iyi doldurur, ancak bireyciler için arzulanan çok şey bırakır..

Mimar evi

Tersine, mimar, sadece “herhangi bir” eve sahip olmaktan daha fazlasıyla ilgilenen tüm gelecekteki ev sahipleri için en iyi irtibat kişisidir:

  • Bir mimar kiralamak, kendi istek ve eğilimlerinize göre bir ev tasarlamayı mümkün kılar – en azından düşünme şekli budur. Ancak gerçekte oyunun sonunda Sorumlu belediyenin imar planı tonlarca ağırlığında bir rol, çünkü belirli koşullar altında çatı şekilleri ve hatta cephe renkleri gibi tüm unsurları yasaklayabilir.
  • Mimarlar genellikle uzmandır. Bu, istenen ev tipine uygun bir ev bulmak için biraz çaba sarf etmek anlamına gelse de, daha sonra kendini aşırı ustalıkla ifade edebilir. Tabii ki, seçilen inşaat türüyle ilgili zorluk çeken bir uzmana başvurmak da mümkündür..

Özellikle olağandışı tasarım taleplerinde, müşteri mimardan kaçınamaz – ancak o bile ancak daha sonraki yerin imar planının ona izin verdiği ölçüde özgürce planlayabilir.

Mimarın eli modern bir evin taslağını çiziyor.

  • Müşteri planlamaya ne kadar dahil olmak isterse, bu aşama o kadar uzun olacaktır: Elbette herkes mimara belirli özellikleri verecektir. Ancak kendi yorumlarını ne ölçüde dahil ettiği mimardan mimara farklılık gösterir ve birçok toplantı anlamına gelebilir – bu da elbette maliyetleri artırabilir ve planlama aşamasını aylara kadar uzatabilir..
  • Ancak aynı zamanda mimarlar, konu yeni yöntemler ve malzemeler olduğunda genellikle gerçekten günceldir. Sadece sorumlu mimar odaları uygun kurslar sunduğu için. Bu, her bakımdan son teknoloji ürünü bir ev inşa etmeyi mümkün kılar..
  • Son olarak, aynı zamanda şu anlama da gelir: Mimar belirli zanaat işleriyle çalışmadığı veya en azından önceki projelerden hangilerini önerebildiği sürece, inşaatçının kendisi uygulayıcıları görevlendirmek zorundadır – ve bu da olumsuz bir sonuç doğurabilir. maliyetler ve ayrıca evi yıkma programı üzerindeki etkisi.

Mimarın evi bu nedenle açıkça bireycilik ve ekolojiye odaklanır – ancak ikincisi, ancak bu alanda açık sözlü bir uzmansa. Böyle bir ev her durumda daha pahalı hale gelir – bu, yalnızca geliştirme planının buna uygun olarak büyük miktarda özgürlüğe izin verdiği durumlarda değerli olduğu anlamına gelir. Bu da bina sahibinin tercih ettiği yere elveda demek zorunda kalabileceği anlamına gelir..

Çözüm

Bugün, hem müteahhitler hem de mimarlar ile ekolojik olarak yüksek kaliteli evler bulunabilir. Tek soru, sonunda müşteri için neyin daha ağır basacağıdır: Mali yükün en büyük zorluk olduğu kişiler, planlama ile çok az ilgisi olmak isteyen müşteriler kadar geliştirici evlerle de ilgilenmelidir. Bununla birlikte, maksimum bireysellik yalnızca mimarlardan alınabilir – uygun bir fiyata.

Görüntü kaynakları:

1) fotolia.com© peshkova

2) fotolia.com© Mühendis

3) fotolia.com© kararlı

4) fotolia.com© Robert Kneschke