Zaraz zaczynamy lato. Dni nie są ani pochmurne, ani deszczowe, ani nieznośnie upalne. Dla właścicieli psów to idealna pogoda na długie spacery po parku lub w pobliskim lesie. Jest z tym jeden problem, którego nie możemy zignorować. Taka pogoda jest również idealna dla kleszczy, pcheł, komarów, wszy i innych pasożytów, które najlepiej czują się w ciepłych, zacienionych miejscach o dużej wilgotności. Chociaż większość publicznych parków i trawników jest leczona dla tych maleńkich stworzeń co roku, właściciele psów wciąż często mogą je znaleźć w futrze swojego ukochanego zwierzaka. W najlepszym przypadku irytujące szkodniki zostaną znalezione i usunięte w ciągu kilku minut lub godzin od kontaktu. Niestety czasami mija kilka dni, zanim je odkryjemy. Nasz pies zwykle daje nam wtedy sygnał, drapiąc się intensywnie. Kiedy odwiedzić weterynarza i trochę więcej na ten temat Kleszcze u psów Więcej na temat mobilnego weterynarza felmo dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Informacje o ochronie przed kleszczami, które każdy miłośnik psów powinien znać pies jamnik im feld

Ochrona przed kleszczami i dlaczego jest tak ważna

Kleszcze, pchły, komary, wszy i inne pasożyty są nie tylko dokuczliwe, a ich ukąszenia są nie tylko bolesne. Są również nosicielami wielu groźnych chorób, które mogą mieć wpływ zarówno na Twojego psa, jak i na Ciebie i osoby wokół Ciebie. W Europie borelioza, KZM (wczesnoletnie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych), anaplazmoza, erlichioza, babeszjoza i porażenie przez kleszcze należą do najczęstszych chorób zakaźnych wynikających z ukąszenia przez kleszcza. Dzięki terminowemu i prawidłowemu leczeniu antybiotykami układ odpornościowy twojego czworonożnego przyjaciela może szybko sobie z tym poradzić. Problem polega na tym, że wiele z tych chorób jest często bezobjawowych przez długi czas i dlatego są pomijane. Mogą jednak nagle doprowadzić do szeregu komplikacji. Dlatego ochrona przed kleszczami jest tak ważna dla zdrowia Twojego i Twojego psa.

Informacje o ochronie przed kleszczami, które każdy miłośnik psów powinien znać kleszcz na kwiatku

Prawidłowo usunąć i wyrzucić włożone kleszcze

Jeśli chodzi o usuwanie wstawionych kleszczy, pojawia się wiele sprzecznych, nieaktualnych lub po prostu niepoprawnych informacji, które mogą łatwo pogorszyć sytuację. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku ukąszenia przez kleszcza najlepiej natychmiast skontaktować się z najbliższym lekarzem weterynarii. Jeśli jednak w tej chwili nie jest to możliwe i musisz sam zadbać o kleszcza, będziesz potrzebować:

  • gumowe rękawiczki
  • Kleszcze do kleszczy
  • bezpieczny dla psów, bezalkoholowy środek antyseptyczny
  • Waciki
  • alkohol medyczny (> 40%)
  • Opcjonalny: Pomocnik lub kaganiec

Najpierw załóż gumowe rękawiczki, zdezynfekuj pincetę, przygotuj mały pojemnik z alkoholem, nasącz wacik środkiem antyseptycznym. Uspokój psa lub poproś kogoś, aby go przytrzymał. Możesz również dać swojemu zwierzakowi jego ulubioną zabawkę lub gryźć, aby odwróciło jego uwagę od nieprzyjemnej manipulacji. Kaganiec jest zalecany, jeśli pies ma bolesne ukąszenie przez kleszcza lub jest reaktywny.

Informacje o ochronie przed kleszczami, które powinien znać każdy miłośnik psów Jak prawidłowo usunąć kleszcze?

Chwyć kleszcza za głowę tuż nad skórą, a następnie powoli wyciągnij go pionowo, jednocześnie ciągnąc równomiernie. Ciała kleszcza nigdy nie wolno miażdżyć ani smarować lakierem do paznokci, olejem, alkoholem, benzyną itp. Jedyną konsekwencją tego jest to, że zestresowany pasożyt opróżnia zainfekowaną zawartość żołądka do rany.

Wrzuć usunięty kleszcz do alkoholu, aby go zabić. Gdy jest martwy, możesz zabrać go do weterynarza w małym pojemniku i wysłać do laboratorium do analizy. W ten sposób możesz wcześnie dowiedzieć się, czy pasożyt był nosicielem choroby i podjąć działania w odpowiednim czasie.

Na koniec po prostu zdezynfekuj miejsce ugryzienia środkiem antyseptycznym i obserwuj przez 7-14 dni pod kątem zaczerwienienia, zapalenia lub jakiegokolwiek dyskomfortu.

Informacje o ochronie przed kleszczami, które każdy miłośnik psów powinien znać kleszcze na kwiatku

Najlepsza ochrona przed kleszczami dla Twojego psa

Zanim przejdziemy dalej, warto wiedzieć, że twierdzenie, że kleszcze, pchły i wiele innych szkodników są aktywne tylko w ciepłe dni, jest niestety tylko mitem. Maleńkie stworzenia zamarzają dopiero wtedy, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni przez kilka kolejnych dni. Nawet gdy na zewnątrz jest zimno, temperatura w domu, w którym nasze zwierzęta spędzają większość czasu, jest temperaturą pokojową. Dlatego ochronę przed kleszczami należy brać pod uwagę przez cały rok.

W związku z tym nie można niestety wymienić jednego, doskonałego środka odstraszającego kleszcze. Niezależnie od tego, czy chodzi o chemię, produkt naturalny, czy coś pomiędzy, wszystkie one mają różne skutki i skutki uboczne u różnych psów, a także w różnych obszarach mieszkalnych. Należy również wziąć pod uwagę, czy w Twoim domu mieszkają psy różnej wielkości, koty lub inne zwierzęta domowe. Najlepiej skonsultować się z lokalnym i zaufanym weterynarzem. W ten sposób możesz wykonać test na alergię u swojego psa i w ten sposób znaleźć dla niego najlepszy środek odstraszający kleszcze.

Ochrona przed kleszczami jest absolutną koniecznością dla czworonożnych przyjaciół, a więc także dla ludzi. To jedyny sposób na powstrzymanie niebezpiecznych chorób.

Informacje o ochronie przed kleszczami, które każdy miłośnik psów powinien znać ludzi i zwierzęta schäferhund w terenie