Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego róże pnące są jednymi z najlepszych elementów dekoracyjnych w projektowaniu ogrodów? Odpowiedź na to pytanie brzmiałaby: ze względu na ich nietypowo stylowy wygląd. Róże pnące nadają każdemu ogrodowi, każdej imprezie i każdej fasadzie świeżego i zachęcającego charakteru. Bajkowy efekt kwiatów można było w 100% stworzyć tylko przy odpowiedniej pielęgnacji. Z tego powodu nasza redakcja pragnie przedstawić krótki poradnik, który zapewni dobry efekt końcowy.

Według ekspertów okres od końca lutego do połowy marca jest uważany za idealny czas na ścinanie róż pnących. Im dokładniej przycięte róże pnące, tym elegancko zakwitną później kwiaty. Głównym zadaniem jest zaprojektowanie róż pnących tak, aby osiągnęły optymalną wysokość. Możesz to zrobić za pomocą odpowiedniej sekwencji wskazówek. Nie zapominaj, że przycinanie róż nie jest wskazówką projektową, ale ważnym krokiem w pielęgnacji kwiatów.

Wytnij róże pnące i stwórz elegancki kształt

Wskazówki dotyczące cięcia róż pnących

Przygotowanie i usuwanie gałęzi

Wiosna to najlepszy czas, aby dowiedzieć się, które róże pnące przetrwały niskie temperatury. Bardzo dokładnie sprawdź każdy kwiat i określ, które kwiaty są zranione. Możesz więc podjąć specjalne środki, które będą pomocne przy różach pnących.

Zrób listę kwiatów, które przetrwały złą pogodę i zaznacz każdy gatunek. Dzieje się tak, ponieważ wiele rodzajów róż pnących ścina się kilka razy w ciągu roku. Dzięki tabeli możesz bardziej szczegółowo zapisywać dane, a tym samym uzyskać pouczający przegląd konserwacji ogrodu.

Po podsumowaniu informacji przychodzi kolejny krok – wybór narzędzia. Istnieje wiele zalet korzystania z wysokiej jakości nożyczek do róż, jeśli produkt jest ostry i wolny od rdzy. Eksperci zalecają korzystanie z wysokiej jakości narzędzi, które mogą być ponownie używane co roku. Więc lepiej połóż większy nacisk na profesjonalny sprzęt!

Sprzęt jest gotowy, róże pnące są sortowane według gatunków, a teraz pozostaje tylko usunąć odpowiednie części, takie jak gałęzie, pędy itp..

Zwróć uwagę na sprzęt wysokiej jakości!

Zaprojektuj pomysły z różami pnącymi

Zaprojektuj odpowiedni kształt

Wytnij róże pnące i stwórz elegancki kształt. Tak, brzmi to łatwo, ale w rzeczywistości to zadanie jest uważane za znacznie trudniejsze. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest poinformowanie o usunięciu gałęzi, zanim będzie za późno. Ważne jest, aby zdezynfekować narzędzia po wyjęciu ich z różnych gałęzi. W ten sposób unikasz ryzyka przeniesienia zarazków z chorych pędów na zdrowe róże pnące. Więc utrzymuj sekatory w czystości po usunięciu martwych gałęzi.

Określ wysoką formę dla róż pnących i usuń gałęzie, które rosną w poprzek. W ten sposób stworzysz prosty kształt, który latem przyciągnie wiele ciekawskich spojrzeń. W żadnym wypadku nie wolno pozostawiać tych gałęzi w pozycji stojącej i ścinać róże pnące pod niewielkim kątem. Powodem tego jest to, że bardzo często dużo wody deszczowej może dostać się do interfejsu. Zdecydowanie powinieneś tego unikać i skupić się na idealnym kroju. W ten sposób chronisz kwitnące róże pnące. Wyjątkiem są dobrze rozwinięte pędy. Spróbuj zgiąć bok łuku, ponieważ te róże pnące kwitną bardzo pięknie. Znajdź alternatywę dla pędów, które również wyglądają słabo. Porównaj gałęzie i pokrój słabe i chore. Sam określasz kształt według własnych upodobań, więc ostrożnie przycinaj róże pnące!

W poniższej galerii zdjęć nasi redaktorzy wybrali pomysły z różami pnącymi, które mogą służyć jako szablon dla ich kształtu. Spójrz na przykłady i omów kształty z innymi przyjaciółmi róż!

Twoje róże pnące mogą wyglądać tak pięknie

Róże pnące pomysły kształty

Wytnij gałęzie, które są w poprzek

przyciąć gałęzie prawidłowo

Elegancki design z czerwonymi różami pnącymi

Róże pnące wycinają łuk różany

przycinanie i pielęgnacja róż pnących

Zrób prosty kształt, aby poprawić wygląd

Cięcie róż pnących (2) Wskazówki dotyczące cięcia róż pnących

Róże pnące tworzą elegancki wygląd

Pomysły na róże pnące na czerwono Róże pnące o wyciętym kształcie w kolorze białym

Używaj również konstrukcji drewnianych jako mocowania

Róże pnące wycięte z ogrodzenia Róże pnące cięte materiały

Stwórz zgrabną konstrukcję

Jak prawidłowo ciąć róże pnące Róże pnące pocięte na różowo

Usuń mniejsze gałęzie!

Dekoracja cięte róże pnące Cięcie róż pnących (13) pomysły na róże pnące

Usuń gałęzie, które mają negatywny wpływ na wygląd

Ozdobne róże pnące cięte

Wytnij chore i słabe gałęzie

Wytnij różowe róże pnące

Cięcie róż pnących – w ten sposób pozytywnie ulepszysz projekt ogrodu!

Róże pnące przycięte prawidłowo

W lecie uzyskasz doskonały efekt końcowy!

Róże pnące cięte kratą