Prywatny teren na świeżym powietrzu to wspaniałe miejsce na relaks, w którym również można czerpać inspirację, ale wiąże się też z pewnymi obowiązkami. Regularna pielęgnacja własnego ogrodu jest niezbędna dla jego pięknego wyglądu. Ale czasami potrzeba dużo wysiłku, aby zaprowadzić porządek i czystość w ogrodzie. Na przykład usuwanie chwastów jest jednym z najbardziej uciążliwych prac ogrodniczych. A szczaw zajęczy jest jednym z najczęstszych chwastów w przydomowym ogrodzie. Poniżej dowiesz się, jak się tego pozbyć.

Dla jednych szczaw rogaty obiecuje szczęście, dla innych jest to irytujący chwast

szczaw skutecznie zwalcza pomysły na ogród

Rogaty szczaw zajęczy jako chwast

Biorąc pod uwagę szczaw zajęczy, chwast może być dla niektórych zaskoczeniem! W rzeczywistości niektóre odmiany szczawiu zajęczego są bardzo popularne jako rośliny domowe, ale szczaw zajęczy jest zwykle niechcianym gościem w ogrodzie. W Niemczech szczaw zajęczy występuje w postaci szczawiu rogatego.

Ma liście od ciemnozielonego do brązowo-czerwonawego i wyraźnie żółte kwiaty. Roślina rozprzestrzenia się tak szybko przez nasiona i rozłogi w ogrodzie, że może być bardzo szkodliwa.

Nie wszystkie chwasty są w rzeczywistości dużym problemem dla ogrodników, ale szczaw nie jest ani rodzimy, ani jadalny. Szczaw zajęczy jest rośliną inwazyjną, która w niedługim czasie może pokryć cały ogród. Możesz go znaleźć na trawniku, w kwietniku i między schodkami. Więc jest to bardzo trudny do opanowania chwast.

Chwasty, znane wszystkim ogrodnikom, mogą szybko pokryć duże obszary

szczaw pomysły na projektowanie ogrodu porady dotyczące pielęgnacji łóżka ogrodowe

Zwalczanie szczawiu rogowego – jakie metody są dostępne?

Podczas gdy szczaw wróży niektórym szczęście, roślina ta jest niepopularnym chwastem wśród ogrodników. Jeśli w ogrodzie znajdziesz szczawik rogaty, trudno go wtedy przemieścić. Nie wystarczy go wyrwać, bo ma mocne korzenie. Ponadto prawdopodobnie już trenował nasiona.

Jedna rzecz powinna być jasna: musisz być niezwykle cierpliwy w walce z szczawiem drzewnym w ogrodzie. Oprócz sterowania mechanicznego istnieją również inne warianty. Można było użyć domowych lub zakupionych herbicydów. Wiele domowych środków zaradczych jest rzeczywiście skutecznych w przypadku chwastów. W zależności od tego, gdzie osiadły chwasty, istnieją różne podejścia.

Często używa się wapna z alg, aby pozbyć się szczawiu drzewnego. Wapno ogrodowe poprawia właściwości gleby, dzięki czemu wzrasta również jej pH. A szczaw zajęczy tego nie lubi! Z domowych środków zaradczych ocet jest również uważany za skuteczny środek na zrogowaciały szczaw w stawach kamiennych. Nie nadaje się na trawniki i rabaty kwiatowe, ponieważ uszkadza również trawy i inne rośliny. Ale jeśli chodzi o zwalczanie szczawiu drzewnego za pomocą herbicydów i domowych środków zaradczych na własnym terenie, powinieneś dowiedzieć się więcej, jakie środki są dozwolone? a które nie!

Nasiona szczawiu leśnego są wyrzucane daleko z pękających kapsułek

Wskazówki dotyczące kontroli chwastów szczawiu

Szczaw róg w trawie

Jeśli trawnik jest pokryty szczawiem drzewnym, musisz działać szybko! Możesz pozbyć się szczawiu z trawnika poprzez regularne wapnowanie trawnika. Chwasty tego nie lubią. Ale powinieneś również zapewnić trawnikowi składniki odżywcze. Zaatakowane obszary należy wykopać i postawić nowy trawnik.

Szczaw rogaty w grządce warzywnej lub kwiatowej

Musisz stale sprawdzać nowo zakupione rośliny i wszystkie klomby pod kątem szczawiu drzewnego. Jeśli znajdziesz tam szczawik rogaty, podejmij działania, zanim roślina zakwitnie i rozprzestrzeni się przez nasiona. Chwasty należy przynajmniej odciąć nad ziemią. Wydobycie go z korzeniami byłoby prawie niemożliwe. Powód: są bardzo mocno zakotwiczone w ziemi.

Odchwaszczaj szczawik zajęczy

szczaw zwalczający chwasty przydatne wskazówki

Szczaw róg w stawach chodnikowych

Bardzo żmudne jest usuwanie uporczywych chwastów korzeniowych z fug chodnikowych za pomocą skrobaczki do fug. Ale to jest najbardziej zalecane w takich przypadkach. W przeciwnym razie rozpalanie to inna metoda, ale to tylko krótkotrwałe rozwiązanie.

Części korzeniowe rośliny są bardzo wrogie

szczaw ogród zwalczający przydatne wskazówki

Wniosek: szczaw rogaty jest szczególnie niepopularnym, upartym chwastem w przydomowym ogródku. Może przetrwać długotrwałą suszę. Jednak chwasty zwykle nie rosną w miejscach zacienionych i wilgotnych. Jeśli chcesz walczyć z chwastami za pomocą herbicydów, powinieneś wziąć pod uwagę, że wpłynie to również na inne rośliny w ogrodzie. Dlatego zdecydowanie zaleca się wcześniejsze zapobieganie szczawiowi drzewnemu. Istnieją szczególnie skuteczne metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się chwastów. W rzeczywistości:

  • W ogrodzie najlepiej nie zostawiać gołej przestrzeni.
  • Musisz mulczować ziemię w kwietniku.
  • Trawnik należy regularnie wertykulować, nawozić i kosić.
  • Wymień chwasty korzeniowe na inną, wytrzymałą roślinę okrywową.

Rogaty szczaw zajęczy jest bardzo twardy jak chwast, więc musisz dbać o trawnik

szczaw trawa pielęgnuje projektowanie ogrodu

Oprócz trawnika można go znaleźć również w grządce bez gęstej roślinności

róg-szczaw porady dotyczące pielęgnacji ogrodu piękne pomysły na ogród

Rogaty szczaw zajęczy może osiedlić się prawie wszędzie

szczaw porady ogrodowe zadbany ogród usuń chwasty

Domowe środki pomagają również w walce z chwastami

róg szczaw porady dotyczące pielęgnacji trawnika pielęgnacja ogrodu

Ci, którzy dbają o trawnik w ogrodzie, rzadko muszą spodziewać się szczawiu drzewnego

szczaw koszenie trawnika porady dotyczące pielęgnacji ogrodu

Rogaty szczaw zajęczy pochodzi z regionu Morza Śródziemnego

rogi szczawiowo-rogowe zwalczają skuteczne środki

Podczas pielenia należy usunąć wszystkie korzenie

róg szczaw porady ogrodowe zwalczanie chwastów

Nawet jeśli użyjesz środków chwastobójczych, nie ma gwarancji, że chwast nie pojawi się ponownie

wskazówki pielęgnacyjne w ogrodzie przed chwastami