Znajdź relaks dzięki ogrodnictwu

Ogrody to najlepsze miejsca na relaks. Czy w systematycznie rozplanowanym ogród zen lub w pachnącym kwiatowym raju natura nas uszczęśliwia. Bezpośredni kontakt z naturą jeszcze bardziej promuje endorfiny. Dlatego wielu ogrodników hobbystów jest tak zrelaksowanych. Twoja codzienna praca z ziemią i roślinami ma charakter medytacyjny. Obecnie panuje nawet trend „leniwego ogrodnictwa”, czyli leniwego ogrodnictwa. Poniższe pomysły ogrodników pokazują, dlaczego uprawa owoców i warzyw jest tak relaksująca i jak dokładnie należy zaprojektować swój ogród:

Dlaczego ogrodnictwo sprzyja relaksowi

Dlaczego ogrodnictwo sprzyja relaksowi

Zdjęcie autorstwa Markusa Spiske na Unsplash

Sadzenie ogrodu, czy to z pięknymi kwiatami i krzewami, drzewami czy warzywami i ziołami, jest całkowicie naturalnym sposobem na złagodzenie stresu. Niezależnie od tego, czy jest to duży czy mały ogród, podniesione łóżko, a może nawet balkon, ogrodnictwo sprzyja poczuciu szczęścia. Istnieją nawet badania *, które pokazują, że ogrodnictwo zmniejsza stres i ogólnie promuje dobry nastrój.

Jednym z powodów jest fakt, że ogrodnictwo wiąże się ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, głównie wtedy, gdy świeci i porusza się słońce. Świeże powietrze, witamina D i ćwiczenia są dobre dla ludzi. Do tego dochodzi bezpośredni kontakt z naturą. Szczególnie w miastach tego bardzo brakuje w życiu codziennym. Oddalanie się od biur, smartfonów, laptopów i innych czynników stresu oraz aktywne zajmowanie się roślinami, glebą i zwierzętami pomaga w zdrowiu fizycznym i psychicznym podczas skoków.

Kolejnym czynnikiem Zen jest cierpliwość, której nieuchronnie uczy się sadząc i pielęgnując ogród. Rośliny nie rosną z dnia na dzień i wymagają uwagi i opieki.

Na co uważać podczas prac w ogrodzie

Na co uważać podczas prac w ogrodzie

Zdjęcie Neslihana Gunaydina na Unsplash

Zanim zaczniesz, powinieneś zająć się dostępną przestrzenią. Ile tam jest miejsca oraz jak i gdzie rozłożyć łóżka. Czy powinny być otoczone kamieniami, czy powinny to być wzniesione grządki, czy kwiaty powinny rosnąć między nimi, czy wszystko powinno być w równych rzędach? Czy szklarnia się opłaca, czy wystarczy otwarta przestrzeń? Decyzje te należy podejmować z wyprzedzeniem, aby na wiosnę wszystko było gotowe, jeśli chodzi o sadzenie. Ponadto należy zwrócić uwagę, które zakątki ogrodu dostają ile słońca lub cienia, aby umieścić odpowiednie rośliny we właściwym miejscu. Na przykład pomidory lubią dużo słońca, kapusta może również dobrze rosnąć w zacienionym miejscu.

Na ziemi, przygotuj się, idź

Znajdź relaks podczas pracy w ogrodzie: na ziemi, ustaw, idź

Zdjęcie autorstwa Irene Dávila na Unsplash

Nadeszła wiosna, a wraz z nią sezon sadzenia. Planowanie terenu ogrodu jest gotowe, teraz pozostało jeszcze kilka decyzji do podjęcia. Jakie powinny to być rośliny, kwiaty, zioła i warzywa? Tutaj musisz wcześniej dowiedzieć się, jak to zrobić które rośliny najlepiej uprawiane, w jakich godzinach są zasiane i które w ogóle rozwijają się w niemieckim klimacie. Niektóre rośliny lepiej dogadują się, gdy rosną obok siebie, niż inne. Właściwa gleba również może mieć duże znaczenie. Jest wiele do nauczenia się, ale jeśli nie chcesz wcześniej badać, możesz oczywiście po prostu spróbować szczęścia i posadzić nasiona w przygotowanej glebie lub samokompostujące doniczki szkółkarskie położyć. Czynnik relaksacji w sadzeniu pozostaje taki sam, ale wskaźnik sukcesu może być różny.

Przerwy stają się cenne

Porady ogrodnicze: przerwy stają się cenne

Zdjęcie autorstwa Megan Thomas na Unsplash

Czasami relaks oznacza trochę wysiłku. Pozytywne wyczerpanie jest zdecydowanie niedoceniane. Ale w pięknym ogrodzie łatwo się dostać. Dbanie o rośliny, wyrywanie chwastów, podlewanie i poznawanie ich jest wyczerpujące. Jednak w najlepszym tego słowa znaczeniu, bo praca i zbieranie doświadczeń i wiedzy to świetna zabawa. Przyglądanie się rosnącym roślinom również sprawia, że ​​jesteś szczęśliwy. Niemniej jednak powinieneś również zafundować sobie przerwy. W każdym razie ogród powinien mieć również małą oazę Zen, z wygodnymi meblami ogrodowymi, a nowoczesny parasol ogrodowy a może nawet małą fontannę. W cieniu parasola można wtedy przyjrzeć się codziennej pracy i posłuchać ptaków. Nie ma nic lepszego niż to.

Nagroda jest pyszna i piękna

Po kilku tygodniach pracy i oczekiwania ogród rozświetla zupełnie nowe światło. W zależności od tego, co i jak posadziłeś, możesz teraz odkryć blask kolorów kwiatów, cieszyć się zapachem ziół lub zacząć zbierać pierwsze warzywa. Smak odmian uprawianych w domu jest zupełnie inny, nie tylko dlatego, że teraz dobrze znasz rośliny i uprawiasz je i obserwujesz przez długi czas. Przede wszystkim świeżość jest nie do pobicia, gdy wyhodujesz własną. Kolacja ze świeżą sałatą i świeżo zebranymi ziołami i pomidorami to wyjątkowe przeżycie. A duma ze żniw to upojne uczucie, kulminacja pozytywnych uczuć.

Nawet jeśli wybrałeś kwiaty zamiast jedzenia, nagrody za pracę nie można przeoczyć. Wszędzie, gdzie nie spojrzysz, błyszczą kolory i kształty, pachnie magicznie, a wokół kwiatów błąkają się pszczoły i ptaki. Teraz możesz się położyć, zrelaksować i z uśmiechem na twarzy patrzeć na wykonaną pracę. Lub rozpocznij plan na nadchodzący rok ogrodowy lub sadzenie na zimę z czystego oczekiwania. W ogrodzie zawsze jest coś do zrobienia – ale też zawsze jest coś do podziwiania.

* Van Den Berg AE, Custers MH. Ogrodnictwo sprzyja odbudowie neuroendokrynnej i afektywnej po stresie. J Psychol zdrowia. 2011; 16 (1): 3-11.