Bahçe için en ilginç yaprak dökmeyen bitkiler. Fotoğraf, açıklama

Her bahçıvan, bahçesini yıl boyunca çekici görmeyi hayal eder. Temel mahsuller olarak yaprak dökmeyen bitkiler, bu rüyayı kolaylıkla gerçekleştirir. Yeşil iğneler veya ağaçların ve çalıların yaprakları, sıcak aylarda çiçekli bitkilerin arka planında öne çıkar ve kışın başkalarının dikkatini çekerler. Sonuçta, sıradan bir kış bahçesi sadece çıplak gövdelerden ve dallardan oluşur ve yaprak dökmeyenlerin kompozisyon dikimi, sonbahar veya kış manzarasının arka planına karşı çok sayıda renk tonu paleti ile parıldayan şaşırtıcı topluluklar ve parlak tek görüntüler yaratır..

Yaprak dökmeyenlerin çoğu kozalaklılara aittir. Birçok acemi bahçıvanın sürprizine göre, iğnelerin renginin sadece yeşil ve tonları olamayacağını belirtmekte fayda var. Bu bitkilerin geniş ailesinde, farklı renk ve tonlarda birçok ağaç ve çalı türü ve çeşidi vardır. Sitede mavi, altın, gümüş, sarı bir taç ile dökmeyen bitki topluluklarını ustaca dikerek, dekoratif yaprak döken dikimlerle benzersiz bir kombinasyon elde edebilirsiniz. Yüzeyde veya kenar boyunca sarı, krem, beyaz tonlarında olağandışı bir desene sahip parlak parlak yeşil yapraklar, bahçe arsasında bireysel bir tam görüntü veya tamamen doğal bir kompozisyon yaratacaktır..

Yaprak dökmeyen çeşitleri ve çeşitleri

Yaprak dökmeyen çeşitleri ve çeşitleri

Kişisel arsanız için olağandışı renkte yaprak dökmeyen mahsuller satın almak istiyorsanız, bahçecilikte uzun yıllara dayanan deneyime sahip olmanıza veya birçok bitki türünü ve çeşidini incelemenize gerek yoktur. Sadece isme veya isimdeki kelimelerden birine dikkat etmeniz gerekiyor, mutlaka bu türün “rengini” içeriyor. Örneğin:

  • Glauca – mavi tonlu bitki çeşitleri;
  • Aurea – açık tonlu ve sarı taçlı bitkiler;
  • Altın rengi sarı tonlarda olan bir bitkidir;
  • Maculata, Variegata – yeşil, beyaz ve gümüş tonlarında çeşitli desen ve lekelerden oluşan alacalı bitki çeşitleri.

Bahçe peyzajı için, yapraklı en popüler ve en yaygın yaprak dökmeyen mahsullerin kullanılması tavsiye edilir. Örneğin, euonymus veya enayi, beyaz, sarı, krem, açık veya koyu yeşil kenarlıklı olağandışı renk tonlarıyla bahçede şenlikli bir ruh hali yaratacaktır. Yaprak dökmeyen yaprak döken zemin örtüsünden “Gratsilis”, “Gümüş Kraliçe” gibi çeşitler tercih edilebilir. Ivy, bahçedeki kafesleri, çitleri, ağaç gövdelerini veya diğer çeşitli nesneleri süslemek için kullanılabilir..

Düşük büyüyen ve cüce türler ve ağaç ve çalı çeşitleri, bahçe topluluklarına ve kompozisyonlarına mükemmel uyum sağlar. En küçük bahçe alanına mavi ladin, dağ veya orman çamı, bezelye veya sarı selvi, mavi veya sıradan ardıç çeşitleri ekebilirsiniz. Oryantal veya katlanmış mazı, kurtbağrı, melez enayi, kızamık bahçede tek veya merkezi bir bitki gibi davranabilir. Funkii, fescue (mavi veya gri), deniz salyangozu gibi mahsuller bahçeyi renklendirecek ve diğer dikimlerin yeşil arka planına karşı bir kontrast oluşturacaktır..

Peyzaj tasarımında yaprak dökmeyen bitkiler

Peyzaj tasarımında yaprak dökmeyen bitkiler

Yaprak dökmeyen bitkiler, floranın diğer birçok temsilcisiyle mükemmel bir şekilde birleştirilir ve bir arada bulunur ve ayrıca ön planda ve arka planda, solist olarak ve diğer mahsullerin dostça şirketinde harika görünür..

Kompozisyon temeli

Bu bitkiler bahçe alanının temeli olarak ekilirse, yılın herhangi bir zamanında benzersiz görünümlerine hayran olmak mümkün olacaktır. İlkbahar ve yaz aylarında, yaprak dökmeyen bitkiler, büyük çiçeklenme ve kokuyu tamamlayacak. Sonbaharda, sonbahar yapraklarının ve meyvelerinin aktif meyve ve parlak renkleri döneminde, renk paleti birçok kez genişleyecek ve gökkuşağı renk korosunda birleşecektir. Ve kış aylarında pırıl pırıl karlar arasında doğanın tek yeşil adası olacaklar..

Bahçenin karanlık köşelerini canlandırmak

Geniş bir alana sahip bir bahçe alanındaki kasvetli yoğun dikimler, beyaz, açık sarı veya gümüş renginde diğerlerinden farklı olan yaprak dökmeyen çeşitlerin yardımıyla aydınlatılabilir ve canlandırılabilir..

Tek dikim ve küvetlerde yetiştirme

Alışılmadık bir renge sahip kışa dayanıklı çeşitler, küvet dikimleri koleksiyonunda harika görünüyor. Bir bahçe arsasında, çiçek bahçesinde veya çayırda parlak bir solo vurgu için, tacın alışılmadık bir şekil (örneğin bir sütun veya bir ok) şeklinde sunulduğu yaprak dökmeyen bitkiler mükemmeldir. Ağlayan veya standart kültür geliştirme biçimi, tek dikimler için idealdir.

Yaprak dökmeyen dikim ve bakım kuralları

Yaprak dökmeyen dikim ve bakım kuralları

Sadece yarı gölgeli alanlarda çok renkli yaprakları ve iğneleri olan mahsullerin yetiştirilmesi tavsiye edilir. Güneşli ve gölgeli bir yetiştirme yeri, bitkilerin dekoratifliğini ve dış özelliklerini etkileyecektir. Doğrudan güneş ışığından yanıklar oluşabilir ve ışık eksikliğinden sarı ve altın rengi yeşile döner..

İğne yapraklı yaprak dökmeyen bitkiler, ani rüzgar ve cereyanlara maruz kalmayan alanlara dikilmelidir..

En uygun ekim zamanı erken ilkbahar veya sonbahardır..

Ana bakım:

  • Hasarlı ve kuru sürgünlerin zamanında çıkarılmasında;
  • Kronun düzenli budaması ve şekillendirilmesi ve bitkinin genel şekli.

Bahçede yetiştirmek için yaprak dökmeyen bitkiler (video)

Ekaterina Chernyaeva – Yaprak dökmeyen bitkilerEkaterina Chernyaeva - Yaprak dökmeyen bitkiler