Ülkede kendi elinizle iyi bir çim nasıl yapılır. Yaz ve kış aylarında ekim, sulama ve çim bakımı teknolojisi

Birçok müstakil ev sahibi, arka bahçelerinde çıplak ayakla yürüyebileceğiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla tatilinizi geçirebileceğiniz hoş yeşil çimenlerin hayalini kurar. Ancak gerçekte, dağınık bir avluya ve çok sayıda çok farklı “gerekli” nesneye sahip tamamen kasvetli bir resim, gözlerinizin önünde daha sık belirir. Kesin bir karar verildiğinde – sitede bir çim oluşturmak için, önce onu oluşturma yöntemlerini ve bakım kurallarını bildiğinizden emin olmanız gerekir..

Bir çim çimin kalitesi ve görünümü, doğrudan nasıl bakıldığına bağlıdır. “İnşaat” kaprisli ve çok savunmasızdır, ancak onu mükemmel durumda tutmak isteyen herkes.

Çim oluşturma yöntemleri

Çim oluşturma yöntemleri

Tohumlu çim ekimi yapmak veya sitenin üzerine çim halı sermek site sahibinin tercihidir ancak her yöntemin olumlu ve olumsuz yanları olduğunu bilmelisiniz..

Tohum ekmek

Bu yöntem çok daha ekonomiktir, ancak çok çaba ve sabır gerektirecektir. İlk bakışta, tohumlu bir çim ekimi çok basit görünüyor. İlk önce doğru tohumları satın almanız gerekir. Ekim için uygun zaman Mart, Nisan, Mayıs’tır. Tohum ekimi, toprağın ıslak bir yüzeyine 2-3 cm derinliğe kadar yapılır, ardından toprak bir el silindiri yardımıyla yuvarlanır ve bol sulama yapılır. Gelecekteki çim alanı sürekli nemli tutulmalıdır. Sürekli büyüyen yabani otların yanı sıra tohumlarla ziyafet çekmeyi seven tüylü arkadaşlar çok fazla sorun çıkarır. Hastalık şeklinde beklenmedik bir sorun ortaya çıkabilir. Genç sürgünleri korumak uzun zaman alacaktır. Çim, güzel ve arzu edilen görünümüne yaklaşık bir yıl sonra kavuşacaktır..

çim döşeme

Çim döşeme çok daha fazla maddi kaynak gerektirecektir ve bu iş çok zahmetlidir. Ancak buna değer, çünkü çim dekoratif görünümünü, döşendikten bir buçuk ay sonra kazanacak. Satın alınan çimin raf ömrünün kısa olduğu ve seçilen alanda acilen ayrıştırılması gerektiği unutulmamalıdır. Böyle yüksek kaliteli bir kaplama elde etmek kolay değildir. Çoğu zaman, güzelliğin yanı sıra, siteye çok sayıda yabani ot yerleşir. Bu, bu yöntemin dezavantajlarından biridir..

Rulolar halinde yuvarlanan tohumlu çim, toprağın yüzeyinde kolayca yuvarlanır ve bakımı daha kolaydır. Ancak dezavantajlar da var – site tamamen düz ve temiz olmalıdır. Bu tür ekim malzemelerinin seçimi hala sınırlıdır ve bu tür malzemelerin fiyatı çok yüksektir..

Çim bakım kuralları

Çim bakım kuralları

Çim biçme

Zamanında ve düzenli saç kesimi, güzel ve yoğun bir yeşil örtünün oluşumuna katkıda bulunur. Sıklığı, sahadaki toprağın bileşimine, ekilen çim türüne, mevsime ve hava koşullarına bağlıdır. Çimlerin yüksekliği orta olmalıdır. Uzun çimler, çimlerin görünümünü bozar ve çok düşük olması, yabani otların veya yosunların çok hızlı görüneceği kel noktaların ortaya çıkmasına neden olur..

Prosedür, tüm sıcak dönem boyunca gerçekleştirilir – ilkbahar ortasından sonbahar ortasına kadar. Yaz aylarında saç kesim sıklığı 3-4 günde bir, geri kalan zamanlarda haftada bir kez yeterlidir..

malçlama

Çimlerin üzerindeki malçlama tabakası onu güçlendirmeye ve eski haline getirmeye yardımcı olur. Ekim ayının sonlarında tüm yüzeye yaprak humusundan veya turbadan malç uygulanması tavsiye edilir. Yılda böyle bir prosedür çok etkilidir ve çimin mükemmel görünümüne ve dekoratif etkisinin korunmasına katkıda bulunur..

sulama

Sulamanın sıklığı ve bolluğu, bölgedeki hava koşullarına ve sahadaki toprağın bileşimine bağlıdır. Kumlu toprak suyu çok hızlı emer ve emer, bu nedenle sıcak yaz günlerinde çimlerin 3-4 günde bir sulanması tavsiye edilir. Serin mevsimde veya hava sıcaklığının düşük olduğu yaz günlerinde ayda üç kez sulama yeterli olacaktır. Sulama için iyi bir zaman, gün batımından sonra sabah erken veya akşam. Çim yüzeyinde küçük bir su birikintisi birikmişse, daha iyi nem geçişi için çim örtüsünü delmeniz gerekir..

Bir çim nasıl düzgün bir şekilde hazırlanır ve ekilir (video)

Çimlerinizi nasıl düzgün bir şekilde hazırlar ve ekersiniz [Leroy Merlin]Çimlerinizi nasıl düzgün bir şekilde hazırlar ve ekersiniz [Leroy Merlin]